libxfcegui4 4.4.0 - en to fi translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
fi: Työtila

en: S_how
fi: _Näytä

en: _Hide
fi: _Piilota

en: Un_maximize
fi: Palauta k_oko

en: Ma_ximize
fi: _Suurenna

en: Un_shade
fi: P_alauta

en: _Shade
fi: _Varjosta

en: Uns_tick
fi: P_oista kiinnitys

en: S_tick
fi: _Kiinnitä

en: Send to...
fi: Lähetä...

en: _Close
fi: S_ulje

en: Needs terminal
fi: Tarvitsee päätteen

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
fi: Tarvitseeko komento päätettä toimiakseen

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
fi: Komento

en: The command to run when the item is clicked
fi: Painettaessa suoritettava komento

en: Icon name
fi: Kuvakkeen nimi

en: The name of the themed icon to display next to the item
fi: Kohteen vieressä näytettävän teemakuvakkeen nimi

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
fi: Nimike

en: The label displayed in the item
fi: Kohteen näkyvä nimike

en: Startup notification
fi: Käynnistyksen huomautus

en: Whether or not the app supports startup notification
fi: Määrittää, tukeeko sovellus käynnistyksen huomautusta

en: Use underline
fi: Käytä alaviivaa

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
fi: Määrittää, merkitseekö nimikkeessä oleva alaviiva kohteen pikanäppäintä

note: set window title
en: About %s...
fi: Tietoa sovelluksesta %s...

en: Visit homepage
fi: Avaa kotisivu

en: Info
fi: Tietoja

en: Credits
fi: Tekijät

en: License
fi: Lisenssi

en: Failed to acquire manager selection
fi: Hallintaohjelman valinta epäonnistui

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
fi: Ilmoitusalue pyysi kokoa %ix%i, kuvake muutettiin kokoon %ix%i

en: tray icon was not attached, destroying it
fi: Kuvaketta ei liitetty ilmoitusalueelle, hävitetään

en: Dialog Header
fi: Dialogin otsikko

en: Icon
fi: Kuvake

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
fi: Kuvaketiedosto

en: Icon Name
fi: Kuvakkeen nimi

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
fi: Käynnistin valikkoon

en: Move Handle
fi: Siirtokahva

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
fi: Tarvitsee päätettä

en: Scaled Image
fi: Kuva, kokoa muutettu

en: Subtitle
fi: Alaotsake

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
fi: Tukee käynnistyksen huomautusta

en: Title
fi: Otsake

en: Titled Dialog
fi: Otsakkeellinen dialogi

en: Xfce4 Widgets
fi: Xfce 4:n elementit
