libxfcegui4 - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: S_how
fr: Affic_her

en: _Hide
fr: Cac_her

en: Un_maximize
fr: _Restaurer

en: Ma_ximize
fr: Ma_ximiser

en: Un_shade
fr: Dé_rouler

en: _Shade
fr: En_rouler

en: Uns_tick
fr: Dé_coller

en: S_tick
fr: _Coller

en: Send to...
fr: Envoyer vers...

en: _Close
fr: _Fermer

en: Needs terminal
fr: Nécessite un terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
fr: Si la commande nécessite un terminal pour son exécution

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
fr: Commande

en: The command to run when the item is clicked
fr: La commande à exécuter lorsque l'élément est cliqué

en: Icon name
fr: Nom de l'icône

en: The name of the themed icon to display next to the item
fr: Le nom de l'icône à afficher à côté de l'élément

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
fr: Étiquette

en: The label displayed in the item
fr: L'étiquette affichée dans l'élément

en: Startup notification
fr: Notification de démarrage

en: Whether or not the app supports startup notification
fr: Si oui ou non l'application reconnaît la notification de démarrage

en: Use underline
fr: Utiliser le soulignement

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
fr: Utiliser ou non le soulignement dans l'étiquette comme raccourci clavier

note: set window title
en: About %s...
fr: À propos de %s...

en: Visit homepage
fr: Accéder au site

en: Credits
fr: Honneurs

en: License
fr: Licence

en: Failed to acquire manager selection
fr: Impossible d'acquérir la sélection du gestionnaire

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
fr: L'icône de notification a spécifié une taille de %i x %i, redimensionnement à %i x %i

en: tray icon was not attached, destroying it
fr: l'icône n'était pas attachée, suppression de celle-ci

en: Dialog Header
fr: En-tête de dialogue

en: Icon
fr: Icône

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
fr: Nom de fichier de l'icône

en: Icon Name
fr: Nom de l'icône

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
fr: Élément de menu du lanceur

en: Move Handle
fr: Déplacer la poignée

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
fr: Nécessite un terminal

en: Scaled Image
fr: Image mise à l'échelle

en: Subtitle
fr: Sous-titre

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
fr: Utiliser la _notification de démarrage

en: Title
fr: Titre

en: Titled Dialog
fr: Dialogue titré

en: Xfce4 Widgets
fr: Widgets Xfce4
