libxfcegui4 4.4.0 - en to gl translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
gl: Espazo de traballo

en: S_how
gl: _Mostrar

en: _Hide
gl: _Ocultar

en: Un_maximize
gl: _Restaurar

en: Ma_ximize
gl: Ma_ximizar

en: Un_shade
gl: _Sen sombreado

en: _Shade
gl: _Sombreado

en: Uns_tick
gl: De_spegar

en: S_tick
gl: _Pegar

en: Send to...
gl: Enviar a...

en: _Close
gl: _Pechar

en: Needs terminal
gl: Precisa terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
gl: O comando precisa ou non dun terminal para executarse

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
gl: Comando

en: The command to run when the item is clicked
gl: Comando a executar cando se prema no elemento

en: Icon name
gl: Nome da icona

en: The name of the themed icon to display next to the item
gl: O nome da icona do tema para mostrar xunta ó elemento

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
gl: Etiqueta

en: The label displayed in the item
gl: A etiqueta que mostra o elemento

en: Startup notification
gl: Notificación ó iniciar

en: Whether or not the app supports startup notification
gl: Se a aplicación soporta ou non a notificación ó iniciar

en: Use underline
gl: Usar subliñado

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
gl: Empregar subliñado na etiqueta para teclado nemotécnico

note: set window title
en: About %s...
gl: Acerca de %s...

en: Visit homepage
gl: Visitar a páxina web

en: Info
gl: Información

en: Credits
gl: Créditos

en: License
gl: Licenza

en: Failed to acquire manager selection
gl: Non se conseguiu adquirir a selección do xestor

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
gl: a icona da area de notificación pediu un tamaño de (%i x %i), redimensionándoo a (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
gl: Non se anexou a icona da área de notificación, destruíndoa

en: Dialog Header
gl: Cabeceira do diálogo

en: Icon
gl: Icona

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
gl: Nome de ficheiro da icona

en: Icon Name
gl: Nome da icona

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
gl: Elemento iniciador do menú

en: Move Handle
gl: Mover a asa

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
gl: Precisa terminal

en: Scaled Image
gl: Imaxe escalada

en: Subtitle
gl: Subtítulos

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
gl: Soporta notificacións de inicio

en: Title
gl: Título

en: Titled Dialog
gl: Diálogo con título

en: Xfce4 Widgets
gl: Chintófanos de Xfce4
