libxfcegui4 4.4.0 - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Workspace
id: Ruang kerja

en: S_how
id: Tam_pilkan

en: _Hide
id: _Sembunyikan

en: Un_maximize
id: Tak _maksimalkan

en: Ma_ximize
id: Ma_ksimalkan

en: Un_shade
id: Tidak _berbayang

en: _Shade
id: _Berbayang

en: Uns_tick
id: Tidak leka_tkan

en: S_tick
id: Leka_tkan

en: Send to...
id: Kirim ke...

en: _Close
id: _Tutup

en: Needs terminal
id: Butuh terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
id: Apakah perintah butuh terminal untuk mengeksekusi

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
id: Perintah

en: The command to run when the item is clicked
id: Perintah yang dijalankan ketika item diklik

en: Icon name
id: Nama ikon

en: The name of the themed icon to display next to the item
id: Nama ikon yang ditemakan untuk ditampilkan di samping item

en: The label displayed in the item
id: Label yang ditampilkan di item

en: Startup notification
id: Pemberitahuan hidupkan

en: Whether or not the app supports startup notification
id: Apakah aplikasi mendukung pemberitahuan hidupkan

en: Use underline
id: Gunakan garis bawah

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
id: Apakah akan menggunakan garis bawah di label seperti papan ketik mnemonic

note: set window title
en: About %s...
id: Tentang %s

en: Visit homepage
id: Kunjungi laman

en: Info
id: Informasi

en: Credits
id: Kredit

en: License
id: Lisensi

en: Failed to acquire manager selection
id: Gagal menentukan seleksi manajer

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
id: ikon baki meminta ukuran (%i x %i), mengubah ukuran ke (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
id: ikon baki tidak disertakan, menghancurkan ikon baki

en: Dialog Header
id: Tajuk Dialog

en: Icon
id: Ikon

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
id: Nama Berkas Ikon

en: Icon Name
id: Nama Ikon

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
id: Peluncur Item Menu

en: Move Handle
id: Pindah Penangan

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
id: Butuh Terminal

en: Scaled Image
id: Rentangkan Gambar

en: Subtitle
id: Subjudul

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
id: Dukung Pemberitahuan Hidupkan

en: Title
id: Judul

en: Titled Dialog
id: Judulkan Dialog

en: Xfce4 Widgets
id: Widget Xfce4
