libxfcegui4 - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
it: Spazio di lavoro

en: S_how
it: _Mostra

en: _Hide
it: _Nascondi

en: Un_maximize
it: _Demassimizza

en: Ma_ximize
it: _Massimizza

en: Un_shade
it: S_rotola

en: _Shade
it: Arr_otola

en: Uns_tick
it: _Stacca

en: S_tick
it: _Attacca

en: Send to...
it: Invia a...

en: _Close
it: _Chiudi

en: Needs terminal
it: Necessita del terminale

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
it: Indica se il comando ha bisogno o meno di un terminale per essere eseguito

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
it: Comando

en: The command to run when the item is clicked
it: Il comando da eseguire quando l'oggetto viene selezionato

en: Icon name
it: Nome dell'icona

en: The name of the themed icon to display next to the item
it: Il nome dell'icona a tema da mostrare accanto all'oggetto

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
it: Etichetta

en: The label displayed in the item
it: L'etichetta mostrata nell'elemento

en: Startup notification
it: Notifica di avvio

en: Whether or not the app supports startup notification
it: Indica se l'applicazione supporta o meno la notifica di avvio

en: Use underline
it: Usa sottolineatura

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
it: Usa o meno un trattino basso nell'etichetta come promemoria della scorciatoia

note: set window title
en: About %s...
it: Informazioni su %s...

en: Visit homepage
it: Visita il sito del progetto

en: Info
it: Informazioni

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: License
it: Licenza

en: Failed to acquire manager selection
it: Impossibile acquisire la selezione del gestore

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
it: l'icona dell'area di notifica ha richiesto una dimensione di (%i x %i). Verrà ridimensionata a (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
it: l'icona dell'area di notifica non è stata attaccata; verrà distrutta

en: Dialog Header
it: Intestazione del dialogo

en: Icon
it: Icona

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
it: Nome file dell'icona

en: Icon Name
it: Nome dell'icona

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
it: Elemento del menu dell'avviatore

en: Move Handle
it: Sposta maniglia

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
it: Necessita del terminale

en: Scaled Image
it: Immagine scalata

en: Subtitle
it: Sottotitolo

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
it: Supporta la notifica di avvio

en: Title
it: Titolo

en: Titled Dialog
it: Finestra di dialogo con titolo

en: Xfce4 Widgets
it: Widget di Xfce4
