libxfcegui4 4.4.0 - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: S_how
ja: 表示(_H)

en: _Hide
ja: 隠す(_H)

en: Un_maximize
ja: 元に戻す(_M)

en: Ma_ximize
ja: 最大化(_X)

en: Un_shade
ja: 元に戻す(_S)

en: _Shade
ja: 折畳む(_S)

en: Uns_tick
ja: 剥す(_T)

en: S_tick
ja: 貼る(_T)

en: Send to...
ja: 送る...

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Needs terminal
ja: ターミナルが必要

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
ja: コマンドを実行するためにターミナルが必要な場合は有効にします

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
ja: コマンド

en: The command to run when the item is clicked
ja: アイコンがクリックされた時に実行されるコマンドです

en: Icon name
ja: アイコン名

en: The name of the themed icon to display next to the item
ja: アイテムの隣に表示されるテーマアイコンの名前です

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
ja: ラベル

en: The label displayed in the item
ja: アイテムの中にラベルを表示しました

en: Startup notification
ja: 起動通知

en: Whether or not the app supports startup notification
ja: アプリケーションが起動通知をサポートしているか

en: Use underline
ja: 下線を使用します。

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
ja: キーボードニーモニックとしてラベルで強調を使用するか

note: set window title
en: About %s...
ja: %s について...

en: Visit homepage
ja: ホームページを訪れます

en: Info
ja: 情報

en: Credits
ja: 提供

en: License
ja: ライセンス

en: Dialog Header
ja: ダイアログヘッダ

en: Icon
ja: アイコン

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
ja: アイコンファイル名

en: Icon Name
ja: アイコン名

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
ja: ランチャーメニューアイテム

en: Move Handle
ja: ハンドルを移動します

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
ja: ターミナルが必要です

en: Scaled Image
ja: スケールイメージ

en: Subtitle
ja: サブタイトル

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
ja: 起動通知をサポートします。

en: Title
ja: タイトル

en: Titled Dialog
ja: タイトル付きダイアログ

en: Xfce4 Widgets
ja: Xfce4 ウィジェット
