libxfcegui4 - en to nl translation catalogue (42 entries)

en: Workspace
nl: Werkblad

en: S_how
nl: _Tonen

en: _Hide
nl: _Verbergen

en: Un_maximize
nl: Ont_maximaliseren

en: Ma_ximize
nl: Ma_ximaliseren

en: Un_shade
nl: _Oprollen

en: _Shade
nl: _Uitrollen

en: Uns_tick
nl: _Losmaken

en: S_tick
nl: _Plakken

en: Send to...
nl: Zenden naar...

en: _Close
nl: _Sluiten

en: Needs terminal
nl: Heeft terminal nodig

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
nl: Of het programma al dan niet een terminal nodig heeft

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
nl: Opdracht

en: The command to run when the item is clicked
nl: De opdracht om uit te voeren wanneer het element wordt aangeklikt

en: Icon name
nl: Pictogramnaam

en: The name of the themed icon to display next to the item
nl: De naam van het themapictogram dat moet worden vertoond naast het element

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
nl: Etiket

en: The label displayed in the item
nl: Het etiket dat wordt weergegeven in het element

en: Startup notification
nl: Opstartmelding

en: Whether or not the app supports startup notification
nl: Of de toepassing al dan niet opstartmelding ondersteunt

en: Use underline
nl: Onderstrepen gebruiken

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
nl: Al dan niet een laagliggend streepje gebruiken in het etiket, als een toetsenbord-geheugenhulp

note: set window title
en: About %s...
nl: Over %s...

en: Visit homepage
nl: Bezoek thuispagina

en: Credits
nl: Dankwoord

en: License
nl: Licentie

en: Failed to acquire manager selection
nl: Verkrijgen beheerderselectie mislukt

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
nl: systeemvakpictogram heeft een formaat van (%i x %i), schalen naar (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
nl: systeemvakpictogram was niet verbonden, wordt vernietigd

en: Dialog Header
nl: Dialoogkop

en: Icon
nl: Pictogram

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
nl: Naam van pictogrambestand

en: Icon Name
nl: Pictogramnaam

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
nl: Startmenu-element

en: Move Handle
nl: Verplaats greep

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
nl: Terminal nodig

en: Scaled Image
nl: Geschaalde afbeelding

en: Subtitle
nl: Ondertitel

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
nl: Ondersteunt opstartmelding

en: Title
nl: Titel

en: Titled Dialog
nl: Getitelde dialoog
