libxfcegui4 4.4.0 - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
pt: Área de trabalho

en: S_how
pt: _Mostrar

en: _Hide
pt: _Ocultar

en: Un_maximize
pt: _Restaurar

en: Ma_ximize
pt: Ma_ximizar

en: Un_shade
pt: De_senrolar

en: _Shade
pt: _Enrolar

en: Uns_tick
pt: Des_prender

en: S_tick
pt: _Prender

en: Send to...
pt: Enviar para...

en: _Close
pt: _Fechar

en: Needs terminal
pt: Requer terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
pt: Se o comando precisa ou não de um terminal para ser executado

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
pt: Comando

en: The command to run when the item is clicked
pt: O comando a executar ao clicar no item

en: Icon name
pt: Nome do ícone

en: The name of the themed icon to display next to the item
pt: O nome do ícone a exibir próximo ao item

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
pt: Texto

en: The label displayed in the item
pt: O texto exibido no item

en: Startup notification
pt: Notificação de arranque

en: Whether or not the app supports startup notification
pt: Se a aplicação suporta ou não a notificação de arranque

en: Use underline
pt: Utilizar sublinhado

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
pt: Utilizar ou não "underscores" na etiqueta como mnemónica do teclado

note: set window title
en: About %s...
pt: Sobre %s...

en: Visit homepage
pt: Visitar página inicial

en: Info
pt: Informações

en: Credits
pt: Créditos

en: License
pt: Licença

en: Failed to acquire manager selection
pt: Falha ao adquirir a seleção do gestor

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
pt: o ícone da bandeja do sistema requisitou o tamanho (%i x %i), ajustado para (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
pt: o ícone da bandeja do sistema não foi anexado, destruindo-o

en: Dialog Header
pt: Cabeçalho de diálogo

en: Icon
pt: Ícone

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
pt: Nome do ficheiro do ícone

en: Icon Name
pt: Nome do ícone

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
pt: Lançador do item do menu

en: Move Handle
pt: Mover guia

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
pt: Requer terminal

en: Scaled Image
pt: Imagem à escala

en: Subtitle
pt: Legenda

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
pt: Tem suporte à notificação de arranque

en: Title
pt: Título

en: Titled Dialog
pt: Diálogo entitulado

en: Xfce4 Widgets
pt: "Widgets" Xfce4
