libxfcegui4 4.4.0 - en to pt_BR translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
pt_BR: Espaço de trabalho

en: S_how
pt_BR: M_ostrar

en: _Hide
pt_BR: _Ocultar

en: Un_maximize
pt_BR: Desfazer _maximizar

en: Ma_ximize
pt_BR: Ma_ximizar

en: Un_shade
pt_BR: Desfazer _sombrear

en: _Shade
pt_BR: _Sombrear

en: Uns_tick
pt_BR: Desfazer fi_xar

en: S_tick
pt_BR: _Fixar

en: Send to...
pt_BR: Enviar para...

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Needs terminal
pt_BR: Precisa do terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
pt_BR: Se o comando precisa ou não de um terminal para executar

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
pt_BR: Comando

en: The command to run when the item is clicked
pt_BR: O comando a ser executado quando o item é clicado

en: Icon name
pt_BR: Nome do ícone

en: The name of the themed icon to display next to the item
pt_BR: O nome do ícone temático a ser exibido próximo ao item

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
pt_BR: Rótulo

en: The label displayed in the item
pt_BR: O rótulo exibido no item

en: Startup notification
pt_BR: Notificação de inicialização

en: Whether or not the app supports startup notification
pt_BR: Se o aplicativo tem suporte a notificações de inicialização

en: Use underline
pt_BR: Usar sublinhado

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
pt_BR: Se usar um sublinhado no rótulo como um mnemônico de teclado

note: set window title
en: About %s...
pt_BR: Sobre %s...

en: Visit homepage
pt_BR: Visitar página inicial

en: Info
pt_BR: Informações

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: License
pt_BR: Licença

en: Failed to acquire manager selection
pt_BR: Falha ao obter a seleção do gerenciador

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
pt_BR: o ícone da bandeja do sistema requisitou um tamanho de (%i x %i), redimensionando para (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
pt_BR: o ícone de notificação do sistema não foi anexado, destruindo-o

en: Dialog Header
pt_BR: Cabeçalho do diálogo

en: Icon
pt_BR: Ícone

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
pt_BR: Nome do arquivo do ícone

en: Icon Name
pt_BR: Nome do ícone

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
pt_BR: Item do menu lançador

en: Move Handle
pt_BR: Controle de movimento

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
pt_BR: Precisa do terminal

en: Scaled Image
pt_BR: Imagem dimensionada

en: Subtitle
pt_BR: Legenda

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
pt_BR: Suporte a notificação de inicialização

en: Title
pt_BR: Título

en: Titled Dialog
pt_BR: Diálogo com título

en: Xfce4 Widgets
pt_BR: Widgets do Xfce4
