libxfcegui4 4.8 - en to ro translation catalogue (44 entries)

en: Workspace
ro: Spațiu de lucru

en: S_how
ro: _Arată

en: _Hide
ro: _Ascunde

en: Un_maximize
ro: De_maximizează

en: Ma_ximize
ro: _Maximizează

en: Un_shade
ro: De_sfă

en: _Shade
ro: _Strânge

en: Uns_tick
ro: Dez_lipește

en: S_tick
ro: _Lipește

en: Send to...
ro: Trimite către...

en: _Close
ro: În_chide

en: Needs terminal
ro: Necesită terminal

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
ro: Specifică dacă e nevoie sau nu de un terminal la executarea comenzii

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
ro: Comandă

en: The command to run when the item is clicked
ro: Comanda de executat când se face clic pe acest element

en: Icon name
ro: Nume iconiță

en: The name of the themed icon to display next to the item
ro: Numele iconiței tematice de afișat împreună cu elementul

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
ro: Etichetă

en: The label displayed in the item
ro: Eticheta elementului

en: Startup notification
ro: Notificare la pornire

en: Whether or not the app supports startup notification
ro: Specifică dacă programul oferă sau nu suport pentru notificarea la pornire

en: Use underline
ro: Subliniază acceleratorii

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
ro: Specifică dacă să se sublinieze sau nu acceleratorii de tastatură

note: set window title
en: About %s...
ro: Despre %s...

en: Visit homepage
ro: Vizitați pagina proiectului

en: Info
ro: Detalii

en: Credits
ro: Autori

en: License
ro: Licență

en: Failed to acquire manager selection
ro: Nu s-a putut obține selecția unui manager

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
ro: iconița de notificare a cerut o mărime de (%i x %i), va fi redimensionată la (%i x %i)

en: tray icon was not attached, destroying it
ro: iconița de notificare nu era atașată, urmează a fi distrusă

en: Dialog Header
ro: Titlu fereastră

en: Icon
ro: Iconiță

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
ro: Numele fișierului de tip iconiță

en: Icon Name
ro: Numele iconiței

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
ro: Element de tip lansator în meniu

en: Move Handle
ro: Mâner de repoziționare

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
ro: Necesită terminal

en: Scaled Image
ro: Imagine redimensionată

en: Subtitle
ro: Subtitlu

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
ro: Are suport pentru notificare la pornire

en: Title
ro: Titlu

en: Titled Dialog
ro: Fereastră cu titlu

en: Xfce4 Widgets
ro: Widgeturi Xfce4
