libxfcegui4 - en to ug translation catalogue (43 entries)

en: Workspace
ug: خىزمەت بوشلۇقى

en: S_how
ug: كۆرسەت(_H)

en: _Hide
ug: يوشۇر(_H)

en: Un_maximize
ug: ئەسلىگە قايتۇر(_M)

en: Ma_ximize
ug: ئەڭ كىچىك قىل(_X)

en: Un_shade
ug: ئەسلىگە قايتۇر(_S)

en: _Shade
ug: سايە(_S)

en: Uns_tick
ug: سوي(_T)

en: S_tick
ug: چاپلا(_T)

en: Send to...
ug: ئەۋەت...

en: _Close
ug: تاق(_C)

en: Needs terminal
ug: تېرمىنال كېرەك

en: Whether or not the command needs a terminal to execute
ug: پروگراممىنى  ئىجرا قىلىش ئۈچۈن تېرمىنال كېرەك بولغاندا ئىناۋەتلىك قىلىش

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Command
ug: بۇيرۇق

en: The command to run when the item is clicked
ug: سىنبەلگە چېكىلگەندە ئىجرا بولىدىغان بۇيرۇق

en: Icon name
ug: سىنبەلگە ئاتى

en: The name of the themed icon to display next to the item
ug: تۈرنىڭ يېنىدا كۆرسىتىلىدىغان ئۇسلۇبلۇق سىنبەلگىنىڭ ئاتى

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Label
ug: ئەن

en: The label displayed in the item
ug: تۈرنىڭ ئىچىدە كۆرسىتىلىدىغان ئەن

en: Startup notification
ug: قوزغىلىش ئۇقتۇرۇشى

en: Whether or not the app supports startup notification
ug: پروگرامما قوزغىلىش ئۇقتۇرۇشىنى قوللامدۇ

en: Use underline
ug: ئاستىغا سىزىش

en: Whether or not to use an underscore in the label as a keyboard mnemonic
ug: ھەرپتاختا mnemonic سۈپىتىدە ئەندە يورۇتۇپ ئىشلىتەمدۇ يوق

note: set window title
en: About %s...
ug: %s ھەققىدە...

en: Visit homepage
ug: توربەتنى زىيارەت قىلىش

en: Info
ug: ئۇچۇر

en: Credits
ug: تەشەككۈرلەر

en: License
ug: ئىجازەتنامە

en: Failed to acquire manager selection
ug: باشقۇرغۇ تاللانمىسىغا ئېرىشىش مەغلۇپ بولدى

en: tray icon has requested a size of (%i x %i), resizing to (%i x %i)
ug: قوندۇرما سىنبەلگىسىنىڭ چوڭلۇقى (%i x %i) بولۇشى تەلەپ قىلىنىدۇ، چوڭلۇقىنى  (%i x %i) غا ئۆزگەرتىۋاتىدۇ

en: tray icon was not attached, destroying it
ug: قوندۇرما سىنبەلگىسى قوشۇلمىدى، ۋەيران قىلىۋاتىدۇ

en: Dialog Header
ug: سۆزلەشكۈ قېشى

en: Icon
ug: سىنبەلگە

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Icon Filename
ug: سىنبەلگە ھۆججىتىنىڭ ئاتى

en: Icon Name
ug: سىنبەلگە ئاتى

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Launcher Menu Item
ug: ئىجراچى تىزىملىك تۇرلىرى

en: Move Handle
ug: تۇتقۇ يۆتكە

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Needs Terminal
ug: تېرمىنال كېرەك

en: Scaled Image
ug: چوڭايتىلغان(كىچىكلىتىلگەن) سۈرەت

en: Subtitle
ug: كىچىك ماۋزۇ

note: TODO: this needs some special setup in the glade helper lib to create and populate the XfceAboutInfo struct. <glade-widget-class name="XfceAboutDialog" _title="Xfce About Dialog" generic-name="xfce-about-dialog"> </glade-widget-class>
en: Supports Startup Notification
ug: قوزغىلىش ئۇقتۇرۇشىنى قوللايدۇ

en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Titled Dialog
ug: ماۋزۇلۇق سۆزلەشكۈ
