NetworkManager-vpnc - en to ta translation catalogue (747 entries)

en: Unknown country:
ta: அறிந்திராத நாடு:

note: Defined CountryCode constants Defined LanguageCode constants
en: No Code
ta: குறியீடு இல்லை

en: Andorra
ta: அன்டோரா

note: :AND:020:
en: United Arab Emirates
ta: ³ì¸¢Â «¦ÁÃ¢ì¸ ¿¡Î¸û

note: :ARE:784:
en: Afghanistan
ta: ஆப்கானிஸ்தான்

note: :AFG:004:
en: Antigua and Barbuda
ta: ¬ýÊÌÅ¡ & À¡÷Ò¼¡

note: :ATG:028:
en: Anguilla
ta: அங்வில்லா

note: :AIA:660:
en: Albania
ta: அல்பேனியா

note: :ALB:008:
en: Armenia
ta: ¬÷¦ºýÊÉ¡

note: :ARM:051:
en: Netherlands Antilles
ta: ¦¿¾÷Ä¡óÐ

note: :ANT:530:
en: Angola
ta: அங்கோலா

note: :AGO:024:
en: Antarctica
ta: ¬ôÃ¢ì¸¡

note: :ATA:010:
en: Argentina
ta: ¬÷¦ºýÊÉ¡

note: :ARG:032:
en: American Samoa
ta: «¦ÁÃ¢ì¸¡, Å¼

note: :ASM:016:
en: Austria
ta: ¬Íò¾¢Ã¢Â¡

note: :AUT:040:
en: Australia
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: :AUS:036:
en: Aruba
ta: ¦¸¡ÄõÀ¢Â¡

note: :ABW:533:
en: Aland Islands
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :ALA:248:
en: Azerbaijan
ta: «º÷¨Àº¡ý

note: :AZE:031:
en: Bosnia and Herzegovina
ta: பாஸ்னியா மற்றும் ஹெர்சகோவினா

note: :BIH:070:
en: Barbados
ta: À¡÷§À¼¡Í

note: :BRB:052:
en: Bangladesh
ta: Àí¸Ç¡§¾Í

note: :BGD:050:
en: Belgium
ta: ¦Àøº¢Âõ

note: :BEL:056:
en: Burkina Faso
ta: பர்கினா ஃபாஸோ

note: :BFA:854:
en: Bulgaria
ta: Àø§¸Ã¢Â¡

note: :BGR:100:
en: Bahrain
ta: À¢§Ãº¢ø

note: :BHR:048:
en: Burundi
ta: புருண்டி

note: :BDI:108:
en: Benin
ta: பெனின்

note: :BEN:204:
en: Bermuda
ta: §º÷Áý

note: :BMU:060:
en: Brunei Darussalam
ta: புரூனய் தாருசலாம்

note: :BRN:096:
en: Bolivia
ta: ¦À¡Ä¢Å¢Â¡

note: :BOL:068:
en: Brazil
ta: À¢§Ãº¢ø

note: :BRA:076:
en: Bahamas
ta: ÀÉ¡Á¡

note: :BHS:044:
en: Bhutan
ta: À¢§Ãº¢ø

note: :BTN:064:
en: Bouvet Island
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :BVT:074:
en: Botswana
ta: பாட்ஸ்வானா

note: :BWA:072:
en: Belarus
ta: ¦ÀÄ¡åÍ

note: :BLR:112:
en: Belize
ta: ¦Àøº¢Âõ

note: :BLZ:084:
en: Canada
ta: ¸É¼¡

note: :CAN:124:
en: Cocos (Keeling) Islands
ta: கோகோஸ் (கீலிங்) தீவுகள்

note: :CCK:166: :CAF:140:
en: Congo
ta: காங்கோ

note: :COD:180:
en: Central African Republic
ta: ¦¼¡Á¢É¢ì¸ý ÌÊÂÃÍ

note: :COG:178:
en: Switzerland
ta: ÍÅ¢ðº÷Ä¡óÐ

note: :CHE:756:
en: Cote D'Ivoire
ta: கோடே த’ஐவரி

note: :CIV:384:
en: Cook Islands
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :COK:184:
en: Chile
ta: º¢Ä¢

note: :CHL:152:
en: Cameroon
ta: கேமரூன்

note: :CMR:120:
en: China
ta: º£É¡

note: :CHN:156:
en: Colombia
ta: ¦¸¡ÄõÀ¢Â¡

note: :COL:170:
en: Costa Rica
ta: காஸ்டா ரிகா

note: :CRI:188:
en: Cuba
ta: ¦¸¡ÄõÀ¢Â¡

note: :CUB:192:
en: Cape Verde
ta: கேப் வெர்ட்

note: :CPV:132:
en: Christmas Island
ta: கிறிஸ்துமஸ் தீவு

note: :CXR:162:
en: Cyprus
ta: சைப்ரஸ்

note: :CYP:196:
en: Czech Republic
ta: ¦¼¡Á¢É¢ì¸ý ÌÊÂÃÍ

note: :CZE:203:
en: Germany
ta: §º÷ÁÉ¢

note: :DEU:276:
en: Djibouti
ta: ஜிபெளட்டி

note: :DJI:262:
en: Denmark
ta: ¦¼ýÁ¡÷ì

note: :DNK:208:
en: Dominica
ta: Õ§ÁÉ¢Â¡

note: :DMA:212:
en: Dominican Republic
ta: ¦¼¡Á¢É¢ì¸ý ÌÊÂÃÍ

note: :DOM:214:
en: Algeria
ta: Àø§¸Ã¢Â¡

note: :DZA:012:
en: Ecuador
ta: ®ì¦Å§¼¡÷

note: :ECU:218:
en: Estonia
ta: ±Í§¼¡É¢Â¡

note: :EST:233:
en: Egypt
ta: ±¸¢ôÐ

note: :EGY:818:
en: Western Sahara
ta: மேற்கு சஹாரா

note: :ESH:732:
en: Eritrea
ta: எரிட்ரியா

note: :ERI:232:
en: Spain
ta: Í¦ÀÂ¢ý

note: :ESP:724:
en: Ethiopia
ta: ±Í§¼¡É¢Â¡

note: :ETH:231:
en: Finland
ta: À¢ýÄ¡óÐ

note: :FIN:246:
en: Fiji
ta: ஃபிஜி

note: :FJI:242:
en: Falkland Islands (Malvinas)
ta: ஃபால்க்லாந்து தீவுகள் (மால்வினாஸ்)

note: :FLK:238:
en: Federated States of Micronesia
ta: மைக்ரோனேசிய நாடுகளின் கூட்டமைப்பு

note: :FSM:583:
en: Faroe Islands
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :FRO:234:
en: France
ta: À¢Ã¡ýÍ

note: :FRA:250:
en: Metropolitan France
ta: பிரான்ஸ் மாநகர்

note: :FXX:249:
en: Gabon
ta: º£É¡

note: :GAB:266:
en: United Kingdom
ta: யுனைடெட் கிங்டம்

note: :GBR:826:
en: Grenada
ta: ¸¢¦ÃÉ¼¡

note: :GRD:308:
en: Georgia
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: :GEO:268:
en: French Guiana
ta: À¢¦Ãýî

en: Ghana
ta: º£É¡

note: :GHA:288:
en: Gibraltar
ta: ஜிப்ரால்டர்

note: :GIB:292:
en: Greenland
ta: ¸¢¦ÃÉ¼¡

note: :GRL:304:
en: Gambia
ta: º¦Áöì¸¡

note: :GMB:270:
en: Guinea
ta: ÌÅ¡ò¾Á¡Ä¡

note: :GIN:324:
en: Guadeloupe
ta: காடேலூப்

note: :GLP:312:
en: Equatorial Guinea
ta: ஈக்வடோரியல் கினியா

note: :GNQ:226:
en: Greece
ta: ¸¢Ã£Í

note: :GRC:300:
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ta: தென் ஜியார்ஜியா மற்றும் தென் சான்ட்விச் தீவுகள்

note: :SGS:239:
en: Guatemala
ta: ÌÅ¡ò¾Á¡Ä¡

note: :GTM:320:
en: Guam
ta: ÌÅ¡ò¾Á¡Ä¡

note: :GUM:316:
en: Guinea-Bissau
ta: கினியா-பிசாவ்

note: :GNB:624:
en: Guyana
ta: º£É¡

note: :GUY:328:
en: Hong Kong
ta: ஹாங் காங்

note: :HKG:344:
en: Heard Island and McDonald Islands
ta: ஹேர்ட் தீவு மற்றும் மெக்டொனால்ட் தீவுகள்

note: :HMD:334:
en: Honduras
ta: ¬ñÎÃ¡Í

note: :HND:340:
en: Croatia
ta: Ì¦Ã¡§Åº¢Â¡

note: :HRV:191:
en: Haiti
ta: ஹைட்டி

note: :HTI:332:
en: Hungary
ta: ¬í§¸Ã¢

note: :HUN:348:
en: Indonesia
ta: ­ó§¾¡É£º¢Â¡

note: :IDN:360:
en: Ireland
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :IRL:372:
en: Israel
ta: ­Í§Ãø

en: India
ta: ­ó¾¢Â¡

note: :IND:356:
en: British Indian Ocean Territory
ta: பிரிட்டிஷ் இந்துமாக் கடல் எல்லை

note: :IOT:086:
en: Iraq
ta: ®Ã¡ì

note: :IRQ:368:
en: Iran
ta: ®Ã¡ì

note: :IRN:364:
en: Iceland
ta: ³ÍÄ¡óÐ

note: :ISL:352:
en: Italy
ta: ­ò¾¡Ä¢

en: Jamaica
ta: º¦Áöì¸¡

note: :JAM:388:
en: Jordan
ta: §Â¡÷¾¡ý

note: :JOR:400:
en: Japan
ta: ºôÀ¡ý

note: :JPN:392:
en: Kenya
ta: கென்யா

note: :KEN:404:
en: Kyrgyzstan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: :KGZ:417:
en: Cambodia
ta: ¦¸¡ÄõÀ¢Â¡

note: :KHM:116:
en: Kiribati
ta: கிரிபாட்டி

note: :KIR:296:
en: Comoros
ta: கோமரோஸ்

note: :COM:174:
en: Saint Kitts and Nevis
ta: ¦ºÂ¢ýð ¸¢ðÍ & ¦¿Å¢Í

note: :KNA:659:
en: North Korea
ta: வட கொரியா

note: :PRK:408:
en: South Korea
ta: ¦¾ý ¬ôÃ¢ì¸¡

note: :KOR:410:
en: Kuwait
ta: குவைத்

note: :KWT:414:
en: Cayman Islands
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :CYM:136:
en: Kazakhstan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: :KAZ:398:
en: Lao People's Democratic Republic
ta: லாவோ மக்கள் ஜனநாயக குடியரசு

note: :LAO:418:
en: Lebanon
ta: லெபனான்

note: :LBN:422:
en: Saint Lucia
ta: ¦ºýð æº¢Â¡

note: :LCA:662:
en: Liechtenstein
ta: லிச்சன்ஸ்டெயின்

note: :LIE:438:
en: Sri Lanka
ta: ¦º÷À¢Âý

note: :LKA:144:
en: Liberia
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: :LBR:430:
en: Lesotho
ta: லெசோத்தோ

note: :LSO:426:
en: Lithuania
ta: Ä¢òÐ§ÅÉ¢Â¡

note: :LTU:440:
en: Luxembourg
ta: Äìºõ§À¡÷ì

note: :LUX:442:
en: Latvia
ta: ÄðÅ¢Â¡

note: :LVA:428:
en: Libya
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: :LBY:434:
en: Morocco
ta: மொராக்கோ

note: :MAR:504:
en: Monaco
ta: Á¡ø¼¡

note: :MCO:492:
en: Moldova
ta: Í§Ä¡Å¡ì

en: Madagascar
ta: மடகாஸ்கர்

note: :MDG:450:
en: Marshall Islands
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :MHL:584:
en: Macedonia
ta: Á¡º¢§¼¡É¢Â¡

note: :MKD:807:
en: Mali
ta: Á¡ø¼¡

note: :MLI:466:
en: Myanmar
ta: ÀÉ¡Á¡

note: :MMR:104:
en: Mongolia
ta: மங்கோலியா

note: :MNG:496:
en: Macao
ta: Á¡ø¼¡

note: :MAC:446:
en: Northern Mariana Islands
ta: வட மாரியானா தீவுகள்

note: :MNP:580:
en: Martinique
ta: Ä¢òÐ§ÅÉ¢Â¡

note: :MTQ:474:
en: Mauritania
ta: Ä¢òÐ§ÅÉ¢Â¡

note: :MRT:478:
en: Montserrat
ta: மான்ட்செர்ரட்

note: :MSR:500:
en: Malta
ta: Á¡ø¼¡

note: :MLT:470:
en: Mauritius
ta: Ä¢òÐ§ÅÉ¢Â¡

note: :MUS:480:
en: Maldives
ta: Á¡ø¼¡

note: :MDV:462:
en: Malawi
ta: Á¡ø¼¡

note: :MWI:454:
en: Mexico
ta: ¦Áìº¢§¸¡

note: :MEX:484:
en: Malaysia
ta: Á¡ø¼¡

note: :MYS:458:
en: Mozambique
ta: மொசாம்பிக்

note: :MOZ:508:
en: Namibia
ta: º¦Áöì¸¡

note: :NAM:516:
en: New Caledonia
ta: Á¡º¢§¼¡É¢Â¡

note: :NCL:540:
en: Niger
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: :NER:562:
en: Norfolk Island
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :NFK:574:
en: Nigeria
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: :NGA:566:
en: Nicaragua
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: :NIC:558:
en: Netherlands
ta: ¦¿¾÷Ä¡óÐ

note: :NLD:528:
en: Norway
ta: ¿¡÷§Å

note: :NOR:578:
en: Nepal
ta: நேபாளம்

note: :NPL:524: language code: nau na
en: Nauru
ta: நவ்ரு

note: :NRU:520:
en: Niue
ta: நியூ

note: :NIU:570:
en: New Zealand
ta: ¿¢äº¢Ä¡óÐ

note: :NZL:554:
en: Oman
ta: §º÷Áý

note: :OMN:512:
en: Panama
ta: ÀÉ¡Á¡

note: :PAN:591:
en: Peru
ta: ¦ÀÕ

note: :PER:604:
en: French Polynesia
ta: பிரெஞ்சு பாலினேசியா

note: :PYF:258:
en: Papua New Guinea
ta: பாப்புவா நியூ கினியா

note: :PNG:598:
en: Philippines
ta: ஃபிலிப்பைன்ஸ்

note: :PHL:608:
en: Pakistan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: :PAK:586:
en: Poland
ta: §À¡Ä¡óÐ

note: :POL:616:
en: Saint Pierre and Miquelon
ta: செயின்ட் பியரி மற்றும் மிக்வலான்

note: :SPM:666:
en: Pitcairn
ta: பிட்கெய்ர்ன்

note: :PCN:612:
en: Puerto Rico
ta: பியூர்டோ ரிகோ

note: :PRI:630:
en: Palestinian Territory
ta: பாலஸ்தீனிய எல்லை

note: :PSE:275:
en: Portugal
ta: §À¡÷òÐ¸ø

note: :PRT:620:
en: Palau
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: :PLW:585:
en: Paraguay
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: :PRY:600:
en: Qatar
ta: Á¡ø¼¡

note: :QAT:634:
en: Reunion
ta: ரீயூனியன்

note: :REU:638:
en: Romania
ta: Õ§ÁÉ¢Â¡

en: Russian Federation
ta: ரஷ்ய கூட்டரசு

note: :RUS:643:
en: Rwanda
ta: ¸É¼¡

note: :RWA:646:
en: Saudi Arabia
ta: சவூதி அரேபியா

note: :SAU:682:
en: Solomon Islands
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: :SLB:090:
en: Seychelles
ta: செய்செலஸ்

note: :SYC:690:
en: Sudan
ta: Ý¼¡ý

note: :SDN:736:
en: Sweden
ta: ÍÅ£¼ý

note: :SWE:752:
en: Singapore
ta: சிங்கப்பூர்

note: :SGP:702:
en: Saint Helena
ta: செயின்ட் ஹெலனா

note: :SHN:654:
en: Slovenia
ta: Í§Ä¡Å¢É¢Â¡

note: :SVN:705:
en: Svalbard and Jan Mayen
ta: ஸ்வால்பார்ட் மற்றும் ஜான் மேயன்

note: :SJM:744:
en: Slovakia
ta: Í§Ä¡Å¡ì¸¢Â

note: :SVK:703:
en: Sierra Leone
ta: ஸியரா லியோன்

note: :SLE:694:
en: San Marino
ta: சான் மரினோ

note: :SMR:674:
en: Senegal
ta: செனகல்

note: :SEN:686:
en: Somalia
ta: Õ§ÁÉ¢Â¡

note: :SOM:706:
en: Suriname
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: :SUR:740:
en: Sao Tome and Principe
ta: சாவோ டோம் மற்றும் பரின்சிபே

note: :STP:678:
en: El Salvador
ta: ±ø º¡øÅ§¼¡÷

note: :SLV:222:
en: Syria
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: :SYR:760:
en: Swaziland
ta: ¾¡öÄ¡óÐ

note: :SWZ:748:
en: Turks and Caicos Islands
ta: டர்க்ஸ் மற்றும் கெய்கோஸ் தீவுகள்

note: :TCA:796:
en: Chad
ta: º£É¡

note: :TCD:148:
en: French Southern Territories
ta: பிரெஞ்சு தென் எல்லைகள்

note: :ATF:260:
en: Togo
ta: டோகோ

note: :TGO:768:
en: Thailand
ta: ¾¡öÄ¡óÐ

note: :THA:764:
en: Tajikistan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: :TJK:762: language code: tkl
en: Tokelau
ta: டோகேலாவ்

note: :TKL:772:
en: Turkmenistan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: :TKM:795:
en: Tunisia
ta: Ãº¢Â¡

note: :TUN:788:
en: Tonga
ta: டோங்கா

note: :TON:776:
en: East Timor
ta: கிழக்கு தைமூர்

note: :TLS:626:
en: Turkey
ta: ÐÕì¸¢

note: :TUR:792:
en: Trinidad and Tobago
ta: ðÃ¢É¢¼¡ð & ¦¼¡À¡§¸¡

note: :TTO:780: language code: tvl
en: Tuvalu
ta: Ýæ

note: :TUV:798:
en: Taiwan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: :TWN:158:
en: Tanzania
ta: டான்சானியா

note: :TZA:834:
en: Ukraine
ta: ¯ì¦Ãöý

note: :UKR:804:
en: Uganda
ta: ¸É¼¡

note: :UGA:800:
en: United States Minor Outlying Islands
ta: ³ì¸¢Â «¦ÁÃ¢ì¸ ¿¡Î¸û

note: :UMI:581:
en: United States
ta: ³ì¸¢Â «¦ÁÃ¢ì¸ ¿¡Î¸û

note: :USA:840:
en: Uruguay
ta: ¯ÕÌ§Å

note: :URY:858:
en: Uzbekistan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: :UZB:860:
en: Holy See (Vatican City State)
ta: ஹோலி ஸீ (வாடிகன் நகர மாகாணம்)

note: :VAT:336:
en: Saint Vincent and the Grenadines
ta: ¦ºÂ¢ýð Å¢ý¦ºýð & ¸¢¦ÃÉËý¸û

note: :VCT:670:
en: Venezuela
ta: ¦ÅÉ¢ÍÅÄ¡

note: :VEN:862:
en: British Virgin Islands
ta: À¢ýÄ¡óÐ

note: :VGB:092:
en: Virgin Islands, U.S.
ta: À¢ýÄ¡óÐ

note: :VNM:704:
en: Vanuatu
ta: வானுவாடூ

note: :VUT:548:
en: Wallis and Futuna
ta: வாலிஸ் மற்றும் ஃபுடூனா

note: :WLF:876:
en: Samoa
ta: ¦¸¡ÄõÀ¢Â¡

note: :WSM:882:
en: Yemen
ta: யேமன்

note: :YEM:887:
en: Mayotte
ta: மயோட்

note: :MYT:175:
en: South Africa
ta: ¦¾ý ¬ôÃ¢ì¸¡

note: :ZAF:710:
en: Zambia
ta: º¦Áöì¸¡

note: :ZMB:894:
en: Zimbabwe
ta: ஜிம்பாப்வே

en: Unknown language:
ta: அறியப்படாத மொழி:

note: language code: aar aa
en: Afar
ta: தொலைதூரம்

note: language code: abk ab
en: Abkhazian
ta: «º÷¨Àº¡ý

note: language code: ace
en: Achinese
ta: º£É

note: language code: ach
en: Acoli
ta: அகோலி

note: language code: ada
en: Adangme
ta: அடாங்மே

note: language code: ady
en: Adyghe
ta: அடிகே

note: language code: afa
en: Afro-Asiatic (Other)
ta: ஆப்பிரிக்க-ஆசிய (மற்றவை)

note: language code: afh
en: Afrihili
ta: ஆப்ரிஹிலி

note: language code: afr af
en: Afrikaans
ta: ¬·ÀÃ¢¸¡ýÍ

note: language code: ain
en: Ainu
ta: அய்னு

note: language code: aka ak
en: Akan
ta: ¬·ÀÃ¢¸¡ýÍ

note: language code: akk
en: Akkadian
ta: அக்கடியன்

note: language code: alb sqi sq
en: Albanian
ta: «º÷¨Àº¡ý

note: language code: ale
en: Aleut
ta: அல்யூட்

note: language code: alg
en: Algonquian Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: alt
en: Southern Altai
ta: ¦¾ý ¬ôÃ¢ì¸¡

note: language code: amh am
en: Amharic
ta: «Ã¡À¢ì

note: language code: ang
en: English, Old (ca.450-1100)
ta: ஆங்கிலம், புராதன (ca.450-1100)

note: language code: apa
en: Apache Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: ara ar
en: Arabic
ta: «Ã¡À¢ì

note: language code: arc
en: Aramaic
ta: «Ã¡À¢ì

note: language code: arg an
en: Aragonese
ta: அரகோனீஸ்

note: language code: arm hye hy
en: Armenian
ta: ¬÷¦ºýÊÉ¡

note: language code: arn
en: Araucanian
ta: Ä¢òÐ§ÅÉ¢Â¡

note: language code: arp
en: Arapaho
ta: அரபாஹோ

note: language code: art
en: Artificial (Other)
ta: செயற்கை (மற்றவை)

note: language code: arw
en: Arawak
ta: அரவாக்

note: language code: asm as
en: Assamese
ta: அசாமிய

note: language code: ast
en: Asturian
ta: ¬Íò¾¢Ã¢Â¡

note: language code: ath
en: Athapascan Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: aus
en: Australian Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: ava av
en: Avaric
ta: «Ã¡À¢ì

note: language code: ave ae
en: Avestan
ta: அவெஸ்டான்

note: language code: awa
en: Awadhi
ta: அவதி

note: language code: aym ay
en: Aymara
ta: ÀÉ¡Á¡

note: language code: aze az
en: Azerbaijani
ta: «º÷¨Àº¡É¢

note: language code: bad
en: Banda
ta: ¸É¼¡

note: language code: bai
en: Bamileke Languages
ta: பாமிலேகே மொழிகள்

note: language code: bak ba
en: Bashkir
ta: பஷ்கீர்

note: language code: bal
en: Baluchi
ta: பலுச்சி

note: language code: bam bm
en: Bambara
ta: º¦Áöì¸¡

note: language code: ban
en: Balinese
ta: º£É

note: language code: baq eus eu
en: Basque
ta: À¡ÍìÌ

note: language code: bas
en: Basa
ta: À¡ÍìÌ

note: language code: bat
en: Baltic (Other)
ta: பால்டிக் (மற்றவை)

note: language code: bej
en: Beja
ta: பெஜா

note: language code: bel be
en: Belarusian
ta: ¦ÀÄ¡åÍ

note: language code: bem
en: Bemba
ta: பெம்பா

note: language code: ben bn
en: Bengali
ta: ¦Àøº¢Âõ

note: language code: ber
en: Berber (Other)
ta: பெர்பெர் (மற்றவை)

note: language code: bho
en: Bhojpuri
ta: போஜ்புரி

note: language code: bih bh
en: Bihari
ta: À¢§Ãº¢ø

note: language code: bik
en: Bikol
ta: பைகோல்

note: language code: bin
en: Bini
ta: பினி

note: language code: bis bi
en: Bislama
ta: பிஸ்லாமா

note: language code: bla
en: Siksika
ta: சிக்சிகா

note: language code: bnt
en: Bantu (Other)
ta: பன்டு (மற்றவை)

note: language code: bos bs
en: Bosnian
ta: ¯Õ§ÁÉ¢Â

note: language code: bra
en: Braj
ta: À¢§Ãº¢ø

note: language code: bre br
en: Breton
ta: À¢Ã¢¼¡ý

note: language code: btk
en: Batak (Indonesia)
ta: ­ó§¾¡É£º¢Â¡

note: language code: bua
en: Buriat
ta: Àø§¸Ã¢Â¡

note: language code: bug
en: Buginese
ta: º£É

note: language code: bul bg
en: Bulgarian
ta: Àø§¸Ã¢Âý

note: language code: bur mya my
en: Burmese
ta: பர்மிய

note: language code: byn
en: Blin
ta: Àø§¸Ã¢Âý

note: language code: cad
en: Caddo
ta: º£É¡

note: language code: cai
en: Central American Indian (Other)
ta: மத்திய அமெரிக்க இந்திய (மற்றவை)

note: language code: car
en: Carib
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: cat ca
en: Catalan
ta: ¦¸¼Ä¡ý

note: language code: cau
en: Caucasian (Other)
ta: காகாசியன் (மற்றவை)

note: language code: ceb
en: Cebuano
ta: செபுவானோ

note: language code: cel
en: Celtic (Other)
ta: செல்டிக் (மற்றவை)

note: language code: cha ch
en: Chamorro
ta: சமாரோ

note: language code: chb
en: Chibcha
ta: º£É¡

note: language code: che ce
en: Chechen
ta: ¦ºì

note: language code: chg
en: Chagatai
ta: சகடாய்

note: language code: chi zho zh
en: Chinese
ta: º£É

note: language code: chk
en: Chuukese
ta: º£É

note: language code: chm
en: Mari
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: chn
en: Chinook Jargon
ta: சினூக் ஜார்கன்

note: language code: cho
en: Choctaw
ta: சோக்டாவ்

note: language code: chp
en: Chipewyan
ta: சிப்யூயான்

note: language code: chr
en: Cherokee
ta: செரோக்கீ

note: language code: chu cu
en: Church Slavic
ta: சர்ச் ஸ்லாவிக்

note: language code: chv cv
en: Chuvash
ta: சுவாஷ்

note: language code: chy
en: Cheyenne
ta: செயன்

note: language code: cmc
en: Chamic Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: cop
en: Coptic
ta: Ì¦Ã¡§Åº¢Â¡

note: language code: cor kw
en: Cornish
ta: ³Ã¢Í

note: language code: cos co
en: Corsican
ta: Ì¦Ã¡§Åº¢Âý

note: language code: cpe
en: Creoles and Pidgins, English-Based (Other)
ta: க்ரியோலஸ் மற்றும் பிட்ஜின்ஸ், ஆங்கிலம் சார்ந்தது (மற்றவை)

note: language code: cpf
en: Creoles and Pidgins, French-Based (Other)
ta: க்ரியோலஸ் மற்றும் பிட்ஜின்ஸ், பிரெஞ்சு சார்ந்தது (மற்றவை)

note: language code: cpp
en: Creoles and Pidgins, Portuguese-Based (Other)
ta: க்ரியோலஸ் மற்றும் பிட்ஜின்ஸ், போர்த்துக்கீசிய மொழி சார்ந்தது (மற்றவை)

note: language code: cre cr
en: Cree
ta: ¸¢§Ãì¸

note: language code: crh
en: Crimean Tatar
ta: க்ரிமியன் டார்டர்

note: language code: crp
en: Creoles and Pidgins (Other)
ta: க்ரியோலஸ் மற்றும் பிட்ஜின்ஸ் (மற்றவை)

note: language code: csb
en: Kashubian
ta: கசுபியன்

note: language code: cus
en: Cushitic (Other)
ta: குஷிடிக் (மற்றவை)

note: language code: cze ces cs
en: Czech
ta: ¦ºì

note: language code: dak
en: Dakota
ta: டகோடா

note: language code: dan da
en: Danish
ta: §¼É¢Í

note: language code: dar
en: Dargwa
ta: டார்க்வா

note: language code: day
en: Dayak
ta: டாயக்

note: language code: del
en: Delaware
ta: டெலாவேர்

note: language code: den
en: Slave (Athapascan)
ta: ஸ்லேவ் (அதபாஸ்கன்)

note: language code: dgr
en: Dogrib
ta: டாக்ரிப்

note: language code: din
en: Dinka
ta: Õ§ÁÉ¢Â¡

note: language code: div dv
en: Divehi
ta: டிவேஹி

note: language code: doi
en: Dogri
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: dra
en: Dravidian (Other)
ta: திராவிட (மற்றவை)

note: language code: dsb
en: Lower Sorbian
ta: ¦º÷À¢Âý

note: language code: dua
en: Duala
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: language code: dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
ta: டச்சு, மத்திய (ca.1050-1350)

note: language code: dut nld nl
en: Dutch
ta: ¼îÍ

note: language code: dyu
en: Dyula
ta: டியூலா

note: language code: dzo dz
en: Dzongkha
ta: ஜாங்கா

note: language code: efi
en: Efik
ta: ஈஃபிக்

note: language code: egy
en: Egyptian (Ancient)
ta: எகிப்து (புராதன)

note: language code: eka
en: Ekajuk
ta: எகாஜக்

note: language code: elx
en: Elamite
ta: எலாமைட்

note: language code: eng en
en: English
ta: §¼É¢Í

note: language code: enm
en: English, Middle (1100-1500)
ta: ஆங்கிலம், மத்திய (1100-1500)

note: language code: epo eo
en: Esperanto
ta: ±ÍÀÃ¡ý§¼¡

note: language code: est et
en: Estonian
ta: ±Í§¼¡É¢Â

note: language code: ewe ee
en: Ewe
ta: ஈவ்

note: language code: ewo
en: Ewondo
ta: இவான்டோ

note: language code: fan
en: Fang
ta: À¢Ã¡ýÍ

note: language code: fao fo
en: Faroese
ta: «Â÷Ä¡óÐ

note: language code: fat
en: Fanti
ta: ஃபன்டி

note: language code: fij fj
en: Fijian
ta: À¢ýÄ¡óÐ

note: language code: fil
en: Filipino
ta: ஃபிலிப்பினோ

note: language code: fin fi
en: Finnish
ta: À¢ýÉ¢Í

note: language code: fiu
en: Finno-Ugrian (Other)
ta: ஃபின்னோ-உக்ரியன் (மற்றவை)

note: language code: fon
en: Fon
ta: ஃபான்

note: language code: fre fra fr
en: French
ta: À¢¦Ãýî

note: language code: frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
ta: பிரெஞ்சு, மத்திய (ca.1400-1600)

note: language code: fro
en: French, Old (842-ca.1400)
ta: பிரெஞ்சு, புராதன (842-ca.1400)

note: language code: fry fy
en: Frisian
ta: À¢Ã¡ýÍ

note: language code: ful ff
en: Fulah
ta: ஃப்யூலா

note: language code: fur
en: Friulian
ta: À¢ýÄ¡óÐ

note: language code: gaa
en: Ga
ta: ÌÅ¡ò¾Á¡Ä¡

note: language code: gay
en: Gayo
ta: கயோ

note: language code: gba
en: Gbaya
ta: º£É¡

note: language code: gem
en: Germanic (Other)
ta: ஜெர்மானிய (மற்றவை)

note: language code: geo kat ka
en: Georgian
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: language code: ger deu de
en: German
ta: §º÷Áý

note: language code: gez
en: Geez
ta: ¸¢§Ãì¸

note: language code: gil
en: Gilbertese
ta: Å¢ÂðÉ¡Á¢Â

note: language code: gla gd
en: Gaelic
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: gle ga
en: Irish
ta: ³Ã¢Í

note: language code: glg gl
en: Galician
ta: ­ò¾¡Ä¢Âý

note: language code: glv gv
en: Manx
ta: மான்க்ஸ்

note: language code: gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
ta: ஜெர்மன், மேல் மத்திய (ca.1050-1500)

note: language code: goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
ta: ஜெர்மன், மேல் புராதன (ca.750-1050)

note: language code: gon
en: Gondi
ta: ­ó¾¢Â¡

note: language code: gor
en: Gorontalo
ta: கோரன்டாலோ

note: language code: got
en: Gothic
ta: கோத்திக்

note: language code: grb
en: Grebo
ta: ¸¢§Ãì¸

note: language code: grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ta: கிரேக்கம், புராதன(1453 வரை)

note: language code: gre ell el
en: Greek, Modern (1453-)
ta: கிரேக்கம், நவீன (1453-)

note: language code: grn gn
en: Guarani
ta: Àø§¸Ã¢Âý

note: language code: guj gu
en: Gujarati
ta: குஜராத்தி

note: language code: gwi
en: Gwich'in
ta: க்விச் இன்

note: language code: hai
en: Haida
ta: ஹைடா

note: language code: hat ht
en: Haitian
ta: ÄðÅ¢Âý

note: language code: hau ha
en: Hausa
ta: ஹெளசா

note: language code: haw
en: Hawaiian
ta: ஹவாயன்

note: language code: heb he
en: Hebrew
ta: ¸£ôê

note: language code: her hz
en: Herero
ta: ¸£ôê

note: language code: hil
en: Hiligaynon
ta: ஹிலிகைனான்

note: language code: him
en: Himachali
ta: ஹிமாச்சலி

note: language code: hin hi
en: Hindi
ta: ­ó¾¢Â¡

note: language code: hit
en: Hittite
ta: ஹிடைட்

note: language code: hmn
en: Hmong
ta: ஹ்மாங்

note: language code: hmo ho
en: Hiri Motu
ta: ஹிரி மோட்டு

note: language code: hsb
en: Upper Sorbian
ta: ¦º÷À¢Âý

note: language code: hun hu
en: Hungarian
ta: «í§¸Ã¢Âý

note: language code: hup
en: Hupa
ta: ஹ்யூபா

note: language code: iba
en: Iban
ta: ®Ã¡ì

note: language code: ibo ig
en: Igbo
ta: இக்போ

note: language code: ice isl is
en: Icelandic
ta: ³ÍÄ¡ó¾¢Â

note: language code: ido io
en: Ido
ta: ஐடோ

note: language code: iii ii
en: Sichuan Yi
ta: Ä¢òÐ§ÅÉ¢Â¡

note: language code: ijo
en: Ijo
ta: ஐஜோ

note: language code: iku iu
en: Inuktitut
ta: இனக்டிடட்

note: language code: ile ie
en: Interlingue
ta: இன்டர்லிங்வே

note: language code: ilo
en: Iloko
ta: இலோக்கோ

note: language code: ina ia
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ta: இன்டர்லிங்குவா (சர்வதேச துணை மொழி குழுமம்)

note: language code: inc
en: Indic (Other)
ta: இன்டிக் (மற்றவை)

note: language code: ind id
en: Indonesian
ta: ­ó§¾¡É£º¢Âý

note: language code: ine
en: Indo-European (Other)
ta: இந்தோ-ஐரோப்பிய (மற்றவை)

note: language code: inh
en: Ingush
ta: இங்குஷ்

note: language code: ipk ik
en: Inupiaq
ta: ­ó¾¢Â¡

note: language code: ira
en: Iranian (Other)
ta: இரானிய (மற்றவை)

note: language code: iro
en: Iroquoian Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: ita it
en: Italian
ta: ­ò¾¡Ä¢Âý

note: language code: jav jv
en: Javanese
ta: ÂôÀ¡É¢Â

note: language code: jbo
en: Lojban
ta: லோஜ்பான்

note: language code: jpn ja
en: Japanese
ta: ÂôÀ¡É¢Â

note: language code: jpr
en: Judeo-Persian
ta: ­ó§¾¡É£º¢Âý

note: language code: jrb
en: Judeo-Arabic
ta: «Ã¡À¢ì

note: language code: kaa
en: Kara-Kalpak
ta: கரா-கல்பக்

note: language code: kab
en: Kabyle
ta: காபைல்

note: language code: kac
en: Kachin
ta: À¢§Ãº¢ø

note: language code: kal kl
en: Kalaallisut
ta: கலால்லிசட்

note: language code: kam
en: Kamba
ta: º¦Áöì¸¡

note: language code: kan kn
en: Kannada
ta: ¸É¼¡

note: language code: kar
en: Karen
ta: ¦¸¡Ã¢Âý

note: language code: kas ks
en: Kashmiri
ta: காஷ்மீரி

note: language code: kau kr
en: Kanuri
ta: Ì÷¾¢Í

note: language code: kaw
en: Kawi
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: kaz kk
en: Kazakh
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: language code: kbd
en: Kabardian
ta: கபர்டியன்

note: language code: kha
en: Khasi
ta: ¾¡ö

note: language code: khi
en: Khoisan (Other)
ta: கொய்சான் (மற்றவை)

note: language code: khm km
en: Khmer
ta: க்மர்

note: language code: kho
en: Khotanese
ta: º£É

note: language code: kik ki
en: Kikuyu
ta: கிகுயு

note: language code: kin rw
en: Kinyarwanda
ta: கின்யர்வாண்டா

note: language code: kir ky
en: Kirghiz
ta: கிர்கிஸ்

note: language code: kmb
en: Kimbundu
ta: கிம்பன்டு

note: language code: kok
en: Konkani
ta: ¦¸¡Ã¢Âý

note: language code: kom kv
en: Komi
ta: கோமி

note: language code: kon kg
en: Kongo
ta: காங்கோ

note: language code: kor ko
en: Korean
ta: ¦¸¡Ã¢Âý

note: language code: kos
en: Kosraean
ta: ¦¸¡Ã¢Âý

note: language code: kpe
en: Kpelle
ta: க்பெல்

note: language code: krc
en: Karachay-Balkar
ta: கராச்சய் - பல்கார்

note: language code: kro
en: Kru
ta: க்ரு

note: language code: kru
en: Kurukh
ta: Ì÷¾¢Í

note: language code: kua kj
en: Kuanyama
ta: ÀÉ¡Á¡

note: language code: kum
en: Kumyk
ta: குமிக்

note: language code: kur ku
en: Kurdish
ta: Ì÷¾¢Í

note: language code: kut
en: Kutenai
ta: குடேனய்

note: language code: lad
en: Ladino
ta: ÄðÅ¢Âý

note: language code: lah
en: Lahnda
ta: ¸É¼¡

note: language code: lam
en: Lamba
ta: º¦Áöì¸¡

note: language code: lao lo
en: Lao
ta: லாவோ

note: language code: lat la
en: Latin
ta: ÄðÅ¢Âý

note: language code: lav lv
en: Latvian
ta: ÄðÅ¢Âý

note: language code: lez
en: Lezghian
ta: லெஸ்கியன்

note: language code: lim li
en: Limburgan
ta: Äìºõ§À¡÷ì

note: language code: lin ln
en: Lingala
ta: லிங்கலா

note: language code: lit lt
en: Lithuanian
ta: Ä¢Ð§ÅÉ¢Âý

note: language code: lol
en: Mongo
ta: மாங்கோ

note: language code: loz
en: Lozi
ta: லோசி

note: language code: ltz lb
en: Luxembourgish
ta: Äìºõ§À¡÷ì

note: language code: lua
en: Luba-Lulua
ta: லுபா-லுலுவா

note: language code: lub lu
en: Luba-Katanga
ta: லுபா-கடாங்கா

note: language code: lug lg
en: Ganda
ta: º£É¡

note: language code: lui
en: Luiseno
ta: லூயிசெனோ

note: language code: lun
en: Lunda
ta: Ý¼¡ý

note: language code: luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ta: லுவோ (கென்யா மற்றும் டான்சானியா)

note: language code: lus
en: Lushai
ta: ¾¡ö

note: language code: mac mkd mk
en: Macedonian
ta: Á¡º¢§¼¡É¢Â

note: language code: mad
en: Madurese
ta: Á¡øËº¢Â

note: language code: mag
en: Magahi
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: mah mh
en: Marshallese
ta: Á¡øËº¢Â

note: language code: mai
en: Maithili
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: mak
en: Makasar
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: mal ml
en: Malayalam
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: man
en: Mandingo
ta: மான்டிங்கோ

note: language code: mao mri mi
en: Maori
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: map
en: Austronesian (Other)
ta: ஆஸ்ட்ரோனேசியன் (மற்றவை)

note: language code: mar mr
en: Marathi
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: mas
en: Masai
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: may msa ms
en: Malay
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: mdf
en: Moksha
ta: மோக்ஷா

note: language code: mdr
en: Mandar
ta: ÀÉ¡Á¡

note: language code: men
en: Mende
ta: மென்டே

note: language code: mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ta: ஐரிஷ், மத்திய (900-1200)

note: language code: mic
en: Mi'kmaq
ta: மிக்மாக்

note: language code: min
en: Minangkabau
ta: மினாங்கபாவ்

note: language code: mis
en: Miscellaneous Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: mkh
en: Mon-Khmer (Other)
ta: மான்-க்மர் (மற்றவை)

note: language code: mlg mg
en: Malagasy
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: mlt mt
en: Maltese
ta: Á¡øËº¢Â

note: language code: mnc
en: Manchu
ta: மஞ்சு

note: language code: mni
en: Manipuri
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: mno
en: Manobo Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: moh
en: Mohawk
ta: மொஹாக்

note: language code: mol mo
en: Moldavian
ta: ÄðÅ¢Âý

note: language code: mon mn
en: Mongolian
ta: Á¡º¢§¼¡É¢Â

note: language code: mos
en: Mossi
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: mul
en: Multiple Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: mun
en: Munda languages
ta: முண்டா மொழிகள்

note: language code: mus
en: Creek
ta: ¸¢§Ãì¸

note: language code: mwl
en: Mirandese
ta: Á¡º¢§¼¡É¢Â¡

note: language code: mwr
en: Marwari
ta: Á¡µÃ¢

note: language code: myn
en: Mayan Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: myv
en: Erzya
ta: எர்சியா

note: language code: nah
en: Nahuatl
ta: நவ்ஹட்ல்

note: language code: nai
en: North American Indian
ta: வட அமெரிக்க இந்திய

note: language code: nap
en: Neapolitan
ta: நியபாலிட்டன்

note: language code: nav nv
en: Navajo
ta: நவாஜோ

note: language code: nbl nr
en: Ndebele, South
ta: ந்டெபில், தெற்கு

note: language code: nde nd
en: Ndebele, North
ta: ந்டெபில், வடக்கு

note: language code: ndo ng
en: Ndonga
ta: ந்டோங்கா

note: language code: nds
en: Low German
ta: §º÷Áý

note: language code: nep ne
en: Nepali
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: new
en: Nepal Bhasa
ta: நேபால் பாசா

note: language code: nia
en: Nias
ta: நியாஸ்

note: language code: nic
en: Niger-Kordofanian (Other)
ta: நைகர்-கார்டோஃபானியன் (மற்றவை)

note: language code: niu
en: Niuean
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: language code: nno nn
en: Norwegian Nynorsk
ta: நார்வேஜிய நைநார்ஸ்க்

note: language code: nob nb
en: Norwegian Bokmal
ta: நார்வேஜிய போக்மால்

note: language code: nog
en: Nogai
ta: நோகய்

note: language code: non
en: Norse, Old
ta: நார்ஸ், புராதன

note: language code: nor no
en: Norwegian
ta: ¿¡÷§Å

note: language code: nso
en: Northern Sotho
ta: வட சோதோ

note: language code: nub
en: Nubian Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: nwc
en: Classical Newari
ta: பாரம்பரிய நெவாரி

note: language code: nya ny
en: Chichewa
ta: º¢Ä¢

note: language code: nym
en: Nyamwezi
ta: நயாம்வேஸி

note: language code: nyn
en: Nyankole
ta: நயான்கோல்

note: language code: nyo
en: Nyoro
ta: நயோரோ

note: language code: nzi
en: Nzima
ta: நஸீமா

note: language code: oci oc
en: Occitan (post 1500)
ta: ஆக்ஸிடன் (1500க்குப்பின்)

note: language code: oji oj
en: Ojibwa
ta: ‍ஓஜிப்வா

note: language code: ori or
en: Oriya
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: language code: orm om
en: Oromo
ta: ஓரோமோ

note: language code: osa
en: Osage
ta: ஓசேஜ்

note: language code: oss os
en: Ossetian
ta: ¯Õº¢Â

note: language code: ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ta: துருக்கி, ஓட்டோமன் (1500-1928)

note: language code: oto
en: Otomian Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: paa
en: Papuan (Other)
ta: பாப்புவன் (மற்றவை)

note: language code: pag
en: Pangasinan
ta: «í§¸Ã¢Âý

note: language code: pal
en: Pahlavi
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: language code: pam
en: Pampanga
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: language code: pan pa
en: Panjabi
ta: ÀÉ¡Á¡

note: language code: pap
en: Papiamento
ta: பாப்பியாமென்டோ

note: language code: pau
en: Palauan
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: language code: peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
ta: பாரசீகம், புராதன (ca.600-400 கி.மு.)

note: language code: per fas fa
en: Persian
ta: ¦º÷À¢Âý

note: language code: phi
en: Philippine (Other)
ta: ஃபிலிப்பைன் (மற்றவை)

note: language code: phn
en: Phoenician
ta: Í§Ä¡Å£É¢Âý

note: language code: pli pi
en: Pali
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: pol pl
en: Polish
ta: §À¡Ä¢Í

note: language code: pon
en: Pohnpeian
ta: ­ó§¾¡É£º¢Âý

note: language code: por pt
en: Portuguese
ta: §À¡÷òÐì¸£º¢Â

note: language code: pra
en: Prakrit Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: pro
en: Provencal, Old (to 1500)
ta: புராவென்கல், புராதன (1500 வரை)

note: language code: pus ps
en: Pushto
ta: புஷ்டோ

note: language code: que qu
en: Quechua
ta: க்வெச்சுவா

note: language code: raj
en: Rajasthani
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: language code: rap
en: Rapanui
ta: ºôÀ¡ý

note: language code: rar
en: Rarotongan
ta: ரரோடோங்கன்

note: language code: roa
en: Romance (Other)
ta: ரொமான்ஸ் (மற்றவை)

note: language code: roh rm
en: Raeto-Romance
ta: ரேடோ-ரொமான்ஸ்

note: language code: rom
en: Romany
ta: Õ§ÁÉ¢Â¡

note: language code: rum ron ro
en: Romanian
ta: ¯Õ§ÁÉ¢Â

note: language code: run rn
en: Rundi
ta: ­ó¾¢Â¡

note: language code: rus ru
en: Russian
ta: ¯Õº¢Â

note: language code: sad
en: Sandawe
ta: ¸É¼¡

note: language code: sag sg
en: Sango
ta: Ý¼¡ý

note: language code: sah
en: Yakut
ta: யாகுட்

note: language code: sai
en: South American Indian (Other)
ta: பதென் அமெரிக்க இந்திய (மற்றவை)

note: language code: sal
en: Salishan Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: sam
en: Samaritan Aramaic
ta: சமாரிட்டன் அராமைக்

note: language code: san sa
en: Sanskrit
ta: சமஸ்கிருதம்

note: language code: sas
en: Sasak
ta: சசாக்

note: language code: sat
en: Santali
ta: சந்தாலி

note: language code: scc srp sr
en: Serbian
ta: ¦º÷À¢Âý

note: language code: scn
en: Sicilian
ta: சிசிலியன்

note: language code: sco
en: Scots
ta: ஸ்காட்ஸ்

note: language code: scr hrv hr
en: Croatian
ta: Ì¦Ã¡§Åº¢Âý

note: language code: sel
en: Selkup
ta: செல்கப்

note: language code: sem
en: Semitic (Other)
ta: செமிடிக் (மற்றவை)

note: language code: sga
en: Irish, Old (to 900)
ta: ஐரிஷ், புராதன (900 வரை)

note: language code: sgn
en: Sign Languages
ta: சங்கேத மொழிகள்

note: language code: shn
en: Shan
ta: Ý¼¡ý

note: language code: sid
en: Sidamo
ta: சைடாமோ

note: language code: sin si
en: Sinhala
ta: சிங்களம்

note: language code: sio
en: Siouan Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: sit
en: Sino-Tibetan (Other)
ta: சீன-திபெத்திய (மற்றவை)

note: language code: sla
en: Slavic (Other)
ta: ஸ்லாவிக் (மற்றவை)

note: language code: slo slk sk
en: Slovak
ta: Í§Ä¡Å¡ì

note: language code: slv sl
en: Slovenian
ta: Í§Ä¡Å£É¢Âý

note: language code: sma
en: Southern Sami
ta: தென் சாமி

note: language code: sme se
en: Northern Sami
ta: வட சாமி

note: language code: smi
en: Sami Languages (Other)
ta: சாமி மொழிகள் (மற்றவை)

note: language code: smj
en: Lule Sami
ta: லூலெ சாமி

note: language code: smn
en: Inari Sami
ta: இனாரி சாமி

note: language code: smo sm
en: Samoan
ta: சமோவன்

note: language code: sms
en: Skolt Sami
ta: ஸ்கோல்ட் சாமி

note: language code: sna sn
en: Shona
ta: Í§Ä¡Å¢É¢Â¡

note: language code: snd sd
en: Sindhi
ta: சிந்தி

note: language code: snk
en: Soninke
ta: Í§Ä¡Å£É¢Âý

note: language code: sog
en: Sogdian
ta: Ý¼¡ý

note: language code: som so
en: Somali
ta: Õ§ÁÉ¢Â¡

note: language code: son
en: Songhai
ta: சோங்காய்

note: language code: sot st
en: Sotho, Southern
ta: சோதோ, தெற்கு

note: language code: spa es
en: Spanish
ta: ÍÀ¡É¢Â

note: language code: srd sc
en: Sardinian
ta: Ä¢òÐ§ÅÉ¢Â¡

note: language code: srr
en: Serer
ta: செரர்

note: language code: ssa
en: Nilo-Saharan (Other)
ta: நிலோ-சஹாரன் (மற்றவை)

note: language code: ssw ss
en: Swati
ta: Í¦ÀÂ¢ý

note: language code: suk
en: Sukuma
ta: சுகுமா

note: language code: sun su
en: Sundanese
ta: Ý¼¡ý

note: language code: sus
en: Susu
ta: சுசு

note: language code: sux
en: Sumerian
ta: ¦º÷À¢Âý

note: language code: swa sw
en: Swahili
ta: ¾¡öÄ¡óÐ

note: language code: swe sv
en: Swedish
ta: ÍÅ£ÊÍ

note: language code: syr
en: Syriac
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: language code: tah ty
en: Tahitian
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: language code: tai
en: Tai (Other)
ta: தாய் (மற்றவை)

note: language code: tam ta
en: Tamil
ta: ¾Á¢ú

note: language code: tat tt
en: Tatar
ta: Á¡ø¼¡

note: language code: tel te
en: Telugu
ta: ¦Àøº¢Âõ

note: language code: tem
en: Timne
ta: டிம்னே

note: language code: ter
en: Tereno
ta: டெரனோ

note: language code: tet
en: Tetum
ta: டேடம்

note: language code: tgk tg
en: Tajik
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: language code: tgl tl
en: Tagalog
ta: டகலோக்

note: language code: tha th
en: Thai
ta: ¾¡ö

note: language code: tib bod bo
en: Tibetan
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: language code: tig
en: Tigre
ta: டைக்ரே

note: language code: tir ti
en: Tigrinya
ta: ¦º÷À¢Â¡

note: language code: tiv
en: Tiv
ta: டைவ்

note: language code: tlh
en: Klingon
ta: க்ளிங்கான்

note: language code: tli
en: Tlingit
ta: ட்லிங்கிட்

note: language code: tmh
en: Tamashek
ta: டமாஷேக்

note: language code: tog
en: Tonga (Nyasa)
ta: டோங்கா (நியாஸா)

note: language code: ton to
en: Tonga (Tonga Islands)
ta: டோங்கா (டோங்கா தீவுகள்)

note: language code: tpi
en: Tok Pisin
ta: டோக் பிசின்

note: language code: tsi
en: Tsimshian
ta: ¯Õº¢Â

note: language code: tsn tn
en: Tswana
ta: ¾¡öÅ¡ý

note: language code: tso ts
en: Tsonga
ta: ±Í§¼¡É¢Â¡

note: language code: tuk tk
en: Turkmen
ta: ÐÕì¸¢

note: language code: tum
en: Tumbuka
ta: டும்புகா

note: language code: tup
en: Tupi Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: tur tr
en: Turkish
ta: ÐÕì¸¢Â

note: language code: tut
en: Altaic (Other)
ta: அல்டெய்க் (மற்றவை)

note: language code: twi tw
en: Twi
ta: ட்வி

note: language code: tyv
en: Tuvinian
ta: Ãº¢Â¡

note: language code: udm
en: Udmurt
ta: உட்மர்ட்

note: language code: uga
en: Ugaritic
ta: உகாரிடிக்

note: language code: uig ug
en: Uighur
ta: உய்கூர்

note: language code: ukr uk
en: Ukrainian
ta: ¯ì¦Ãöý

note: language code: umb
en: Umbundu
ta: உம்பண்டு

note: language code: und
en: Undetermined
ta: தீர்மானிக்க இயலாதவை

note: language code: urd ur
en: Urdu
ta: உருது

note: language code: uzb uz
en: Uzbek
ta: உஸ்பெக்

note: language code: vai
en: Vai
ta: வாய்

note: language code: ven ve
en: Venda
ta: Vietnam

note: language code: vie vi
en: Vietnamese
ta: Å¢ÂðÉ¡Á¢Â

note: language code: vol vo
en: Volapuk
ta: வொலாபக்

note: language code: vot
en: Votic
ta: வால்டிக்

note: language code: wak
en: Wakashan Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: wal
en: Walamo
ta: வலாமோ

note: language code: war
en: Waray
ta: ÀÃ¡Ì§Å

note: language code: was
en: Washo
ta: §ÅøÍ

note: language code: wel cym cy
en: Welsh
ta: §ÅøÍ

note: language code: wen
en: Sorbian Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: wln wa
en: Walloon
ta: வாலூன்

note: language code: wol wo
en: Wolof
ta: வோலாஃப்

note: language code: xal
en: Kalmyk
ta: கால்மிக்

note: language code: xho xh
en: Xhosa
ta: §º¡º¡

note: language code: yao
en: Yao
ta: யாவோ

note: language code: yap
en: Yapese
ta: ÂôÀ¡É¢Â

note: language code: yid yi
en: Yiddish
ta: யிட்டிஷ்

note: language code: yor yo
en: Yoruba
ta: ¦¸¡ÄõÀ¢Â¡

note: language code: ypk
en: Yupik Languages
ta: ¬Íò¾¢§ÃÄ¢Â¡

note: language code: zap
en: Zapotec
ta: ஸாபோடெக்

note: language code: zen
en: Zenaga
ta: ¸¢¦ÃÉ¼¡

note: language code: zha za
en: Zhuang
ta: சுவாங்

note: language code: znd
en: Zande
ta: ஸாண்டே

note: language code: zul zu
en: Zulu
ta: Ýæ

note: language code: zun
en: Zuni
ta: சுனி

en: unknown
ta: அறியப்படாதது

note: @TODO use a centralized Continue string!
en: Continue?
ta: தொடரலாமா?

en: applydeltarpm check failed.
ta: அப்ளைடெல்டாஆர்பிஎம் சோதனை தோல்வியுற்றது

en: applydeltarpm failed.
ta: அப்ளைடெல்டாஆர்பிஎம் தோல்வியுற்றது.

en: Installation has been aborted as directed.
ta: குறிப்பிட்டுள்ளபடி நிறுவுதல் இடையில் நிறுத்தப்பட்டது.

note: Translator: %s = name of an rpm package. A list of diffs follows this message.
en: Changed configuration files for %s:
ta: %s:க்காக உள்ளமைத்தல் கோப்புகள் மாற்றப்பட்டுள்ளன

en: created backup %s
ta: %s மறுபிரதி உருவாக்கப்பட்டது

en: Invalid LDAP URL query string
ta: செல்லாத எல்டிஏபி யூஆர்எல் வினா வரிசை

en: Invalid LDAP URL query parameter '%s'
ta: செல்லாத எல்டிஏபி யூஆர்எல் வினா அளவீடு '%s'

en: Unable to clone Url object
ta: யூஆர்எல் பொருளின் போலிகையை உருவாக்க இயலவில்லை

en: Invalid empty Url object reference
ta: செல்லாத காலி யூஆர்எல் பொருள் குறிப்புரை

en: Unable to parse Url components
ta: யூஆர்எல் உறுப்புகளை விளக்க இயலவில்லை

en: Url scheme does not allow a %s
ta: யூஆர்எல் திட்டம் %sக்கு அனுமதிப்பதில்லை

en: Invalid %s component
ta: செல்லாத %s உறுப்பு

en: Query string parsing not supported for this URL
ta: இந்த யூஆர்எல்லுக்கு வினா வரிசை விளக்கம் ஆதரவளிக்கப்படவில்லை

en: Url scheme is a required component
ta: யூஆர்எல் திட்டம் ஒரு தேவைப்படும் உறுப்பாகும்

en: Invalid Url scheme '%s'
ta: செல்லாத யூஆர்எல் திட்டம் '%s'

en: Url scheme does not allow a username
ta: யூஆர்எல் திட்டம் பயனாளர் பெயரை அனுமதிப்பதில்லை

en: Url scheme does not allow a password
ta: யூஆர்எல் திட்டம் கடவுச்சொல்லை அனுமதிப்பதில்லை

en: Url scheme requires a host component
ta: யூஆர்எல் திட்டத்திற்கு ஓர் ஆதார உறுப்பு தேவைப்படுகிறது

en: Url scheme does not allow a host component
ta: யூஆர்எல் திட்டம் ஓர் ஆதார உறுப்பை அனுமதிப்பதில்லை

en: Invalid host component '%s'
ta: செல்லாத ஆதார உறுப்பு'%s'

en: Url scheme does not allow a port
ta: யூஆர்எல் திட்டம் ஒரு முணையத்தை அனுமதிப்பதில்லை

en: Invalid port component '%s'
ta: செல்லாத முணைய உறுப்பு'%s'

en: Url scheme requires path name
ta: யூஆர்எல் திட்டத்திற்கு ஒரு பாதை பெயர் தேவைப்படுகிறது

en: Relative path not allowed if authority exists
ta: அதிகாரம் இருக்குமானால் தொடர்புப் பாதை ஆதரவளிக்கப்படுவதில்லை

en: Encoded string contains a NUL byte
ta: குறியீடு செய்யப்பட்ட வரிசை, என்யூஎல் பைட் கொண்டுள்ளது

en: Invalid parameter array split separator character
ta: செல்லாத அளவீட்டு அடுக்கு பிளவை பிரிக்கும் வடிவம்

en: Invalid parameter map split separator character
ta: செல்லாத அளவீட்டு வரைவு பிளவை பிரிக்கும் வடிவம்

en: Invalid parameter array join separator character
ta: செல்லாத அளவீட்டு அடுக்கு இணைப்பை பிரிக்கும் வடிவம்

en: Yes
ta: ஆம்

en: No
ta: இல்லை

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ............[done] Translator: download progress bar result: ".............[done]"
en: done
ta: ­ó§¾¡É£º¢Â¡

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ...........[error] Translator: download progress bar result: "............[error]"
en: error
ta: பிழை

en: yes
ta: ஆம்

en: no
ta: இல்லை
