zypp - en to it translation catalogue (665 entries)

en: Unknown country:
it: Paese sconosciuto:

note: Defined CountryCode constants Defined LanguageCode constants
en: No Code
it: Nessun codice

note: :AND:020:
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

note: :AFG:004:
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

note: :ARM:051:
en: Netherlands Antilles
it: Antille olandesi

note: :AGO:024:
en: Antarctica
it: Antartide

note: :ARG:032:
en: American Samoa
it: Samoa americane

note: :ABW:533:
en: Aland Islands
it: Isole Aland

note: :AZE:031:
en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

note: :BGD:050:
en: Belgium
it: Belgio

note: :BOL:068:
en: Brazil
it: Brasile

note: :BTN:064:
en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

note: :BWA:072:
en: Belarus
it: Bielorussia

note: :CAN:124:
en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

note: :COD:180:
en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

note: :COG:178:
en: Switzerland
it: Svizzera

note: :CHE:756:
en: Cote D'Ivoire
it: Costa d'Avorio

note: :CIV:384:
en: Cook Islands
it: Isole Cook

note: :COK:184:
en: Chile
it: Cile

note: :CHL:152:
en: Cameroon
it: Camerun

note: :CMR:120:
en: China
it: Cina

note: :CUB:192:
en: Cape Verde
it: Capo Verde

note: :CPV:132:
en: Christmas Island
it: Isola Christmas

note: :CXR:162:
en: Cyprus
it: Cipro

note: :CYP:196:
en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

note: :CZE:203:
en: Germany
it: Germania

note: :DEU:276:
en: Djibouti
it: Gibuti

note: :DJI:262:
en: Denmark
it: Danimarca

note: :DMA:212:
en: Dominican Republic
it: Repubblica dominicana

note: :EST:233:
en: Egypt
it: Egitto

note: :EGY:818:
en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

note: :ERI:232:
en: Spain
it: Spagna

note: :ESP:724:
en: Ethiopia
it: Etiopia

note: :ETH:231:
en: Finland
it: Finlandia

note: :FJI:242:
en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

note: :FLK:238:
en: Federated States of Micronesia
it: Stati federati di Micronesia

note: :FSM:583:
en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

note: :FRO:234:
en: France
it: Francia

note: :FRA:250:
en: Metropolitan France
it: Francia metropolitana

note: :GAB:266:
en: United Kingdom
it: Regno Unito

note: :GEO:268:
en: French Guiana
it: Guiana francese

note: :GHA:288:
en: Gibraltar
it: Gibilterra

note: :GIB:292:
en: Greenland
it: Groenlandia

note: :GIN:324:
en: Guadeloupe
it: Guadalupe

note: :GLP:312:
en: Equatorial Guinea
it: Guinea equatoriale

note: :GNQ:226:
en: Greece
it: Grecia

note: :GRC:300:
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia meridionale e Isole Sandwich meridionali

note: :HKG:344:
en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isola Heard e isole McDonald

note: :HND:340:
en: Croatia
it: Croazia

note: :HTI:332:
en: Hungary
it: Ungheria

note: :IDN:360:
en: Ireland
it: Irlanda

note: :IRL:372:
en: Israel
it: Israele

note: :ISR:376:
en: Isle of Man
it: Isola di Man

note: :IND:356:
en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio dell'Oceano indiano britannico

note: :IRN:364:
en: Iceland
it: Islanda

note: :ISL:352:
en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

note: :JAM:388:
en: Jordan
it: Giordania

note: :JOR:400:
en: Japan
it: Giappone

note: :KEN:404:
en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

note: :KGZ:417:
en: Cambodia
it: Cambogia

note: :KIR:296:
en: Comoros
it: Comore

note: :COM:174:
en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

note: :KNA:659:
en: North Korea
it: Corea del Nord

note: :PRK:408:
en: South Korea
it: Corea del Sud

note: :KWT:414:
en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

note: :CYM:136:
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

note: :KAZ:398:
en: Lao People's Democratic Republic
it: Repubblica democratica popolare del Laos

note: :LAO:418:
en: Lebanon
it: Libano

note: :LSO:426:
en: Lithuania
it: Lituania

note: :LTU:440:
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

note: :LUX:442:
en: Latvia
it: Lettonia

note: :LVA:428:
en: Libya
it: Libia

note: :LBY:434:
en: Morocco
it: Marocco

note: :MCO:492:
en: Moldova
it: Moldavia

note: :MDG:450:
en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

note: :MLI:466:
en: Myanmar
it: Birmania

note: :MAC:446:
en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne settentrionali

note: :MNP:580:
en: Martinique
it: Martinica

note: :MUS:480:
en: Maldives
it: Maldive

note: :MWI:454:
en: Mexico
it: Messico

note: :MEX:484:
en: Malaysia
it: Malesia

note: :MYS:458:
en: Mozambique
it: Mozambico

note: :NAM:516:
en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

note: :NER:562:
en: Norfolk Island
it: Isola di Norfolk

note: :NIC:558:
en: Netherlands
it: Paesi Bassi

note: :NLD:528:
en: Norway
it: Norvegia

note: :NIU:570:
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

note: :PAN:591:
en: Peru
it: Perù

note: :PER:604:
en: French Polynesia
it: Polinesia francese

note: :PYF:258:
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

note: :PNG:598:
en: Philippines
it: Filippine

note: :PAK:586:
en: Poland
it: Polonia

note: :POL:616:
en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

note: :PCN:612:
en: Puerto Rico
it: Portorico

note: :PRI:630:
en: Palestinian Territory
it: Territorio palestinese

note: :PSE:275:
en: Portugal
it: Portogallo

en: Russian Federation
it: Federazione russa

note: :RUS:643:
en: Rwanda
it: Ruanda

note: :RWA:646:
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

note: :SAU:682:
en: Solomon Islands
it: Isole Solomon

note: :SDN:736:
en: Sweden
it: Svezia

note: :SGP:702:
en: Saint Helena
it: Sant'Elena

note: :SVN:705:
en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

note: :SJM:744:
en: Slovakia
it: Slovacchia

note: :SUR:740:
en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Principe

note: :SLV:222:
en: Syria
it: Siria

note: :SWZ:748:
en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

note: :TCD:148:
en: French Southern Territories
it: Territori francesi meridionali

note: :TGO:768:
en: Thailand
it: Thailandia

note: :THA:764:
en: Tajikistan
it: Tagikistan

note: :TON:776:
en: East Timor
it: Timor est

note: :TLS:626:
en: Turkey
it: Turchia

note: :TUR:792:
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

note: :TZA:834:
en: Ukraine
it: Ucraina

note: :UGA:800:
en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti

note: :UMI:581:
en: United States
it: Stati Uniti

note: :UZB:860:
en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Città del Vaticano)

note: :VAT:336:
en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

note: :VEN:862:
en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini britanniche

note: :VGB:092:
en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini, Stati Uniti

note: :VUT:548:
en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

note: :MYT:175:
en: South Africa
it: Sud Africa

en: Provides
it: Fornisce

en: Prerequires
it: Prerequisiti

en: Requires
it: Richiede

en: Conflicts
it: In conflitto con

en: Obsoletes
it: Obsoleti

en: Recommends
it: Raccomanda

en: Suggests
it: Suggerisce

en: Enhances
it: Migliora

en: Supplements
it: Integra

en: Unknown language:
it: Lingua sconosciuta:

note: language code: abk ab
en: Abkhazian
it: Abkhazo

note: language code: afa
en: Afro-Asiatic (Other)
it: Afro-Asiatico (altre)

note: language code: akk
en: Akkadian
it: Accadico

note: language code: alb sqi sq
en: Albanian
it: Albanese

note: language code: alg
en: Algonquian Languages
it: Lingue algonchine

note: language code: alt
en: Southern Altai
it: Altai meridionale

note: language code: amh am
en: Amharic
it: Amarico

note: language code: ang
en: English, Old (ca.450-1100)
it: Inglese, antico (450-1100 circa)

note: language code: apa
en: Apache Languages
it: Lingue Apache

note: language code: ara ar
en: Arabic
it: Arabo

note: language code: arc
en: Aramaic
it: Aramaico

note: language code: arm hye hy
en: Armenian
it: Armeno

note: language code: arn
en: Araucanian
it: Araucano

note: language code: art
en: Artificial (Other)
it: Lingue artificiali (altre)

note: language code: arw
en: Arawak
it: Aruaco

note: language code: ast
en: Asturian
it: Asturiano

note: language code: ath
en: Athapascan Languages
it: Lingue Athabaska

note: language code: aus
en: Australian Languages
it: Lingue australiane

note: language code: ava av
en: Avaric
it: Avarico

note: language code: ave ae
en: Avestan
it: Avestano

note: language code: aze az
en: Azerbaijani
it: Azerbaigiano

note: language code: bai
en: Bamileke Languages
it: Lingue Bamileke

note: language code: baq eus eu
en: Basque
it: Basco

note: language code: bat
en: Baltic (Other)
it: Baltico (altre)

note: language code: bel be
en: Belarusian
it: Bielorusso

note: language code: ber
en: Berber (Other)
it: Berbero (altre)

note: language code: bnt
en: Bantu (Other)
it: Bantu (altre)

note: language code: bos bs
en: Bosnian
it: Bosniaco

note: language code: bre br
en: Breton
it: Bretone

note: language code: bul bg
en: Bulgarian
it: Bulgaro

note: language code: cai
en: Central American Indian (Other)
it: Indiano dell'America centrale (altre)

note: language code: car
en: Carib
it: Caribico

note: language code: cat ca
en: Catalan
it: Catalano

note: language code: cau
en: Caucasian (Other)
it: Caucasico (altre)

note: language code: cel
en: Celtic (Other)
it: Celtico (altre)

note: language code: che ce
en: Chechen
it: Ceceno

note: language code: chi zho zh
en: Chinese
it: Cinese

note: language code: chn
en: Chinook Jargon
it: Linguaggio Chinook

note: language code: chu cu
en: Church Slavic
it: Slavo ecclesiastico

note: language code: cmc
en: Chamic Languages
it: Lingue Chamic

note: language code: cop
en: Coptic
it: Copto

note: language code: cor kw
en: Cornish
it: Cornico

note: language code: cos co
en: Corsican
it: Corso

note: language code: cpe
en: Creoles and Pidgins, English-Based (Other)
it: Creole e pidgin, basate sull'inglese (altro)

note: language code: cpf
en: Creoles and Pidgins, French-Based (Other)
it: Creole e pidgin, basate sul francese (altro)

note: language code: cpp
en: Creoles and Pidgins, Portuguese-Based (Other)
it: Creole e pidgin, basate sul portoghese (altro)

note: language code: crh
en: Crimean Tatar
it: Tataro della Crimea

note: language code: crp
en: Creoles and Pidgins (Other)
it: Creole e pidgin (altre)

note: language code: csb
en: Kashubian
it: Casciubo

note: language code: cus
en: Cushitic (Other)
it: Cuscitico (altre)

note: language code: cze ces cs
en: Czech
it: Ceco

note: language code: dan da
en: Danish
it: Danese

note: language code: den
en: Slave (Athapascan)
it: Slavo (Athabaska)

note: language code: dra
en: Dravidian (Other)
it: Dravidiche (Altre)

note: language code: dsb
en: Lower Sorbian
it: Sorabo inferiore

note: language code: dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
it: Olandese, medio (1050-1350 circa)

note: language code: dut nld nl
en: Dutch
it: Olandese

note: language code: egy
en: Egyptian (Ancient)
it: Egiziano (antico)

note: language code: eka
en: Ekajuk
it: Akajo

note: language code: elx
en: Elamite
it: Elamitico

note: language code: eng en
en: English
it: Inglese

note: language code: enm
en: English, Middle (1100-1500)
it: Inglese, medio (1100-1500)

note: language code: est et
en: Estonian
it: Estone

note: language code: fij fj
en: Fijian
it: Figiano

note: language code: fil
en: Filipino
it: Filippino

note: language code: fin fi
en: Finnish
it: Finlandese

note: language code: fiu
en: Finno-Ugrian (Other)
it: Ugrofinnico (altre)

note: language code: fre fra fr
en: French
it: Francese

note: language code: frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
it: Francese, medio (1400-1600 circa)

note: language code: fro
en: French, Old (842-ca.1400)
it: Francese, antico (842-1400 circa)

note: language code: fry fy
en: Frisian
it: Frisone

note: language code: ful ff
en: Fulah
it: Fula

note: language code: fur
en: Friulian
it: Friulano

note: language code: gem
en: Germanic (Other)
it: Lingue germaniche (altre)

note: language code: geo kat ka
en: Georgian
it: Georgiano

note: language code: ger deu de
en: German
it: Tedesco

note: language code: gez
en: Geez
it: Ge'ez

note: language code: gla gd
en: Gaelic
it: Gaelico

note: language code: gle ga
en: Irish
it: Irlandese

note: language code: glg gl
en: Galician
it: Galiziano

note: language code: gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
it: Tedesco, medio-alto (1050-1500 circa)

note: language code: goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
it: Tedesco, antico alto (750-1050 circa)

note: language code: got
en: Gothic
it: Gotico

note: language code: grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
it: Greco antico (fino al 1453)

note: language code: gre ell el
en: Greek, Modern (1453-)
it: Greco moderno (1453-)

note: language code: hat ht
en: Haitian
it: Haitiano

note: language code: haw
en: Hawaiian
it: Hawaiano

note: language code: heb he
en: Hebrew
it: Ebraico

note: language code: hit
en: Hittite
it: Ittita

note: language code: hsb
en: Upper Sorbian
it: Sorabo superiore

note: language code: hun hu
en: Hungarian
it: Ungherese

note: language code: ice isl is
en: Icelandic
it: Islandese

note: language code: ina ia
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
it: Interlingua (Associazione internazionale lingue ausiliarie)

note: language code: inc
en: Indic (Other)
it: Indico (altre)

note: language code: ind id
en: Indonesian
it: Indonesiano

note: language code: ine
en: Indo-European (Other)
it: Lingue indo-europee (altre)

note: language code: ira
en: Iranian (Other)
it: Iraniano (altre)

note: language code: iro
en: Iroquoian Languages
it: Lingue irochesi

note: language code: ita it
en: Italian
it: Italiano

note: language code: jav jv
en: Javanese
it: Giavanese

note: language code: jpn ja
en: Japanese
it: Giapponese

note: language code: jpr
en: Judeo-Persian
it: Giudeo-persiano

note: language code: jrb
en: Judeo-Arabic
it: Giudeo-arabico

note: language code: kaz kk
en: Kazakh
it: Kazako

note: language code: kbd
en: Kabardian
it: Cabardo

note: language code: khi
en: Khoisan (Other)
it: Khoisan (altre)

note: language code: kir ky
en: Kirghiz
it: Kirghiso

note: language code: kor ko
en: Korean
it: Coreano

note: language code: kos
en: Kosraean
it: Kosraeano

note: language code: krc
en: Karachay-Balkar
it: Karachai-Balkar

note: language code: kur ku
en: Kurdish
it: Curdo

note: language code: lat la
en: Latin
it: Latino

note: language code: lav lv
en: Latvian
it: Lettone

note: language code: lez
en: Lezghian
it: Lezgiano

note: language code: lim li
en: Limburgan
it: Limburghese

note: language code: lit lt
en: Lithuanian
it: Lituano

note: language code: ltz lb
en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

note: language code: lua
en: Luba-Lulua
it: Luba-lulua

note: language code: lub lu
en: Luba-Katanga
it: Luba-katanga

note: language code: luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
it: Luo (Kenya e Tanzania)

note: language code: mac mkd mk
en: Macedonian
it: Macedone

note: language code: map
en: Austronesian (Other)
it: Austronesiano (altre)

note: language code: mga
en: Irish, Middle (900-1200)
it: Irlandese, medio (900-1200)

note: language code: mis
en: Miscellaneous Languages
it: Lingue varie

note: language code: mkh
en: Mon-Khmer (Other)
it: Mon-Khmer (altre)

note: language code: mlg mg
en: Malagasy
it: Malgascio

note: language code: mnc
en: Manchu
it: Manciù

note: language code: mno
en: Manobo Languages
it: Lingue Manobo

note: language code: mol mo
en: Moldavian
it: Moldavo

note: language code: mon mn
en: Mongolian
it: Mongolo

note: language code: mul
en: Multiple Languages
it: Lingue multiple

note: language code: mun
en: Munda languages
it: Lingue munda

note: language code: myn
en: Mayan Languages
it: Lingue maya

note: language code: myv
en: Erzya
it: Lingua Erza

note: language code: nai
en: North American Indian
it: Indiano del Nord America

note: language code: nap
en: Neapolitan
it: Napoletano

note: language code: nbl nr
en: Ndebele, South
it: Ndebele, meridionale

note: language code: nde nd
en: Ndebele, North
it: Ndebele, settentrionale

note: language code: nds
en: Low German
it: Tedesco, basso

note: language code: nep ne
en: Nepali
it: Nepalese

note: language code: nic
en: Niger-Kordofanian (Other)
it: Niger-Kordofaniano (altre)

note: language code: niu
en: Niuean
it: Niueano

note: language code: nno nn
en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

note: language code: nob nb
en: Norwegian Bokmal
it: Norvegese Bokmal

note: language code: non
en: Norse, Old
it: Norse, antico

note: language code: nor no
en: Norwegian
it: Norvegese

note: language code: nso
en: Northern Sotho
it: Sotho, settentrionale

note: language code: nub
en: Nubian Languages
it: Lingue nubiane

note: language code: nwc
en: Classical Newari
it: Newari classico

note: language code: oci oc
en: Occitan (post 1500)
it: Occitano (dopo il 1500)

note: language code: oss os
en: Ossetian
it: Osseto

note: language code: ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
it: Turco, ottomano (1500-1928)

note: language code: oto
en: Otomian Languages
it: Lingue otomiane

note: language code: paa
en: Papuan (Other)
it: Papuano (altre)

note: language code: pau
en: Palauan
it: Palauano

note: language code: peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
it: Persiano, antico (600-400 a.C. circa)

note: language code: per fas fa
en: Persian
it: Persiano

note: language code: phi
en: Philippine (Other)
it: Filippino (altre)

note: language code: phn
en: Phoenician
it: Fenicio

note: language code: pol pl
en: Polish
it: Polacco

note: language code: pon
en: Pohnpeian
it: Pohnpeiano

note: language code: por pt
en: Portuguese
it: Portoghese

note: language code: pra
en: Prakrit Languages
it: Lingue Pracrito

note: language code: pro
en: Provencal, Old (to 1500)
it: Provenzale, antico (fino al 1500)

note: language code: pus ps
en: Pushto
it: Pashtu

note: language code: rar
en: Rarotongan
it: Rarotongano

note: language code: roa
en: Romance (Other)
it: Romancio (altre)

note: language code: roh rm
en: Raeto-Romance
it: Retoromanzo

note: language code: rom
en: Romany
it: Romani

note: language code: rum ron ro
en: Romanian
it: Romeno

note: language code: rus ru
en: Russian
it: Russo

note: language code: sai
en: South American Indian (Other)
it: Indiano dell'America meridionale (altre)

note: language code: sal
en: Salishan Languages
it: Lingue Salish

note: language code: sam
en: Samaritan Aramaic
it: Aramaico samaritano

note: language code: san sa
en: Sanskrit
it: Sanscrito

note: language code: scc srp sr
en: Serbian
it: Serbo

note: language code: scn
en: Sicilian
it: Siciliano

note: language code: sco
en: Scots
it: Scozzese

note: language code: scr hrv hr
en: Croatian
it: Croato

note: language code: sem
en: Semitic (Other)
it: Lingue semitiche (altre)

note: language code: sga
en: Irish, Old (to 900)
it: Irlandese, antico (fino al 900)

note: language code: sgn
en: Sign Languages
it: Linguaggi dei segni

note: language code: sin si
en: Sinhala
it: Singalese

note: language code: sio
en: Siouan Languages
it: Lingue Siouan

note: language code: sit
en: Sino-Tibetan (Other)
it: Sino-Tibetano (altre)

note: language code: sla
en: Slavic (Other)
it: Slavo (altre)

note: language code: slo slk sk
en: Slovak
it: Slovacco

note: language code: slv sl
en: Slovenian
it: Sloveno

note: language code: sma
en: Southern Sami
it: Sami meridionale

note: language code: sme se
en: Northern Sami
it: Sami settentrionale

note: language code: smi
en: Sami Languages (Other)
it: Lingue Sami (altre)

note: language code: smj
en: Lule Sami
it: Sami di Lule

note: language code: smn
en: Inari Sami
it: Sami di Inari

note: language code: smo sm
en: Samoan
it: Samoano

note: language code: sms
en: Skolt Sami
it: Sami skolt

note: language code: som so
en: Somali
it: Somalo

note: language code: sot st
en: Sotho, Southern
it: Sotho, meridionale

note: language code: spa es
en: Spanish
it: Spagnolo

note: language code: srd sc
en: Sardinian
it: Sardo

note: language code: ssa
en: Nilo-Saharan (Other)
it: Nilo-Sahariano (altre)

note: language code: ssw ss
en: Swati
it: Swazi

note: language code: sux
en: Sumerian
it: Sumero

note: language code: swe sv
en: Swedish
it: Svedese

note: language code: syr
en: Syriac
it: Siriaco

note: language code: tah ty
en: Tahitian
it: Tahitiano

note: language code: tai
en: Tai (Other)
it: Tai (altre)

note: language code: tat tt
en: Tatar
it: Tataro

note: language code: tgk tg
en: Tajik
it: Tagico

note: language code: tib bod bo
en: Tibetan
it: Tibetano

note: language code: tir ti
en: Tigrinya
it: Tigrino

note: language code: ton to
en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Isole Tonga)

note: language code: tuk tk
en: Turkmen
it: Turkmeno

note: language code: tup
en: Tupi Languages
it: Lingue Tupi

note: language code: tur tr
en: Turkish
it: Turco

note: language code: tut
en: Altaic (Other)
it: Altaico (altre)

note: language code: tyv
en: Tuvinian
it: Tuvano

note: language code: udm
en: Udmurt
it: Udmurto

note: language code: uga
en: Ugaritic
it: Ugaritico

note: language code: uig ug
en: Uighur
it: Uiguro

note: language code: ukr uk
en: Ukrainian
it: Ucraino

note: language code: und
en: Undetermined
it: Indeterminato

note: language code: uzb uz
en: Uzbek
it: Uzbeko

note: language code: vie vi
en: Vietnamese
it: Vietnamita

note: language code: vot
en: Votic
it: Votico

note: language code: wak
en: Wakashan Languages
it: Lingue Wakashan

note: language code: wel cym cy
en: Welsh
it: Gallese

note: language code: wen
en: Sorbian Languages
it: Lingue sorabe

note: language code: wln wa
en: Walloon
it: Vallone

note: language code: xal
en: Kalmyk
it: Calmucco

note: language code: ypk
en: Yupik Languages
it: Lingue Yupik

note: language code: zha za
en: Zhuang
it: Chuang

en: Following actions will be done:
it: Verranno eseguite le azioni indicate:

en: Failed to fetch mirrorlist/metalink data.
it: Recupero dei dati dell'elenco di mirror/metalink non riuscito.

en: unknown
it: sconosciuto

en: unsupported
it: non supportato

en: Level 1
it: Livello 1

en: Level 2
it: Livello 2

en: Level 3
it: Livello 3

en: Additional Customer Contract Necessary
it: Contratto clienti aggiuntivo necessario

en: Discontinued and superseded by a different package
it: Non più supportato e sostituito da un pacchetto diverso

en: invalid
it: non valido

en: The level of support is unspecified
it: Il livello di supporto non è specificato

en: The vendor does not provide support.
it: Il fornitore non fornisce supporto.

en: Problem determination, which means technical support designed to provide compatibility information, installation assistance, usage support, on-going maintenance and basic troubleshooting. Level 1 Support is not intended to correct product defect errors.
it: Identificazione del problema, ovvero supporto tecnico indirizzato a fornire informazioni sulla compatibilità, assistenza per l'installazione, supporto per l'utilizzo, manutenzione ordinaria e risoluzione dei problemi di base. L'obiettivo del supporto di Livello 1 non è correggere errori e difetti del prodotto.

en: Problem isolation, which means technical support designed to duplicate customer problems, isolate problem area and provide resolution for problems not resolved by Level 1 Support.
it: Isolamento del problema, ovvero supporto tecnico indirizzato a riprodurre i problemi del cliente, isolare l'area del problema e fornire una soluzione ai problemi non risolti dal Supporto di Livello 1.

en: Problem resolution, which means technical support designed to resolve complex problems by engaging engineering in resolution of product defects which have been identified by Level 2 Support.
it: Risoluzione del problema, ovvero supporto tecnico indirizzato a risolvere problemi complessi attraverso la programmazione nella correzione dei difetti di prodotto che sono stati identificati dal Supporto di Livello 2.

en: An additional customer contract is necessary for getting support.
it: È necessario un contratto cliente aggiuntivo per ottenere supporto.

en: The package was discontinued and has been superseded by a new package with a different name.
it: Il pacchetto non è più supportato ed è stato sostituito da un nuovo pacchetto con un nome diverso.

en: Unknown support option. Description not available
it: Opzione di supporto sconosciuta. Descrizione non disponibile

en: System management is locked by the application with pid %d (%s).
    Close this application before trying again.
it: La gestione di sistemi è bloccata dall'applicazione con pid %d (%s).
    Chiudere l'applicazione prima di riprovare.

en: Unknown match mode '%s'
it: Modalità di corrispondenza '%s' sconosciuta

en: Unknown match mode '%s' for pattern '%s'
it: Modalità di corrispondenza '%s' sconosciuta per il modello '%s'

en: Invalid regular expression '%s': regcomp returned %d
it: Espressione regolare '%s' non valida: regcomp ha restituito %d

en: Invalid regular expression '%s'
it: Espressione regolare '%s' non valida

note: !\todo add comma to the message for the next release
en: Authentication required for '%s'
it: È richiesta l'autenticazione per '%s'

note: just report (NO_ERROR); no interactive request to the user
en: Will try again...
it: Verrà eseguito un nuovo tentativo...

en: Giving up after %1% attempts.
it: L'operazione verrà annullata dopo %1% tentativi.

en: Visit the SUSE Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
it: Visitare SUSE Customer Center per verificare se la registrazione è valida e che non sia scaduta.

en: Visit the Novell Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
it: Visitare Novell Customer Center per verificare che la registrazione sia valida e che non sia scaduta.

en: Create attach point: Can't find a writable directory to create an attach point
it: Creazione del punto di collegamento: impossibile trovare una directory scrivibile per creare un punto di collegamento

en: Please install package 'lsof' first.
it: Installare prima il pacchetto 'lsof'.

en: Can't create metadata cache directory.
it: Impossibile creare la directory della cache dei metadati.

note: when dealing with mirror lists we notify the user to use gpgKeyUrl instead of fetching the gpg key from any mirror
en: Downloading signature key via mirrors, consider explicitely setting gpgKeyUrl via the repository configuration instead.
it: Download della chiave di firma tramite mirroring in corso, considerare di impostare esplicitamente gpgKeyUrl tramite la configurazione del repository.

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Error trying to read from '%s'
it: Errore durante il tentativo di lettura da '%s'

en: Can't create %s
it: Impossibile creare %s

en: Failed to retrieve new repository metadata.
it: Recupero dei nuovi metadati del repository non riuscito.

en: Failed to cache repo ( unable to start repo2solv ).
it: Impossibile creare la cache del repo (impossibile avviare repo2solv).

en: Failed to cache repo (%d).
it: Impossibile creare la cache del repo (%d).

en: Building repository '%s' cache
it: Costruzione della cache del repository '%s'

en: Can't create cache at %s - no writing permissions.
it: Impossibile creare la cache in %s - permessi di scrittura mancanti.

en: Failed to cache repo %1%
it: Impossibile creare la cache del repo %1%

en: Unhandled repository type
it: Tipo di repository non gestito

en: Adding repository '%s'
it: Aggiunta del repository '%s'

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Invalid repo file name at '%s'
it: Nome file del repository non valido a '%s'

note: TranslatorExplanation '%s' is a filename
en: Can't open file '%s' for writing.
it: Impossibile aprire il file '%s' in scrittura.

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Unknown error reading from '%s'
it: Errore sconosciuto durante la lettura da '%s'

en: Cannot read repo directory '%1%': Permission denied
it: Impossibile leggere la directory '%1%' del repository: permesso negato

note: TranslatorExplanation '%s' is a pathname
en: Failed to read directory '%s'
it: Impossibile leggere la directory '%s'

en: Cannot read repo file '%1%': Permission denied
it: Impossibile leggere il file '%1%' del repository: permesso negato

en: Cleaning metadata
it: Pulizia dei metadati

en: Cleaning packages
it: Pulizia dei pacchetti

en: Cleaning up cache dirs
it: Pulizia della directory della cache

en: Cleaning up directory: %1%
it: Pulizia della cartella: %1%

en: Cleaning cache
it: Pulizia della cache

en: Loading from cache
it: Caricamento dalla cache

en: Removing repository '%s'
it: Rimozione del repository '%s'

en: Can't figure out where the repo is stored.
it: Impossibile trovare ubicazione di memorizzazione del repository.

note: TranslatorExplanation '%s' is a filename
en: Can't delete '%s'
it: Impossibile eliminare '%s'

en: Modifying repository
it: Modifica del repository

en: Refreshing Repository:
it: Aggiornamento del repository:

en: Can't figure out where the service is stored.
it: Impossibile trovare ubicazione di memorizzazione del servizio.

note: translators: Cleanup a repository previously owned by a meanwhile unknown (deleted) service. %1% = service name %2% = repository name
en: Unknown service '%1%': Removing orphaned service repository '%2%'
it: Servizio '%1%' sconosciuto: rimozione del repository dei servizi orfani '%2%'

en: Repository alias cannot start with dot.
it: L'alias di un repository non può iniziare con un punto.

en: Service alias cannot start with dot.
it: L'alias di un servizio non può iniziare con un punto.

en: No digest for file %s.
it: Nessun sommario per il file %s.

en: Unknown digest %s for file %s.
it: Sommario %s sconosciuto per il file %s.

en: Digest verification failed for file '%s'
it: Verifica del sommario non riuscita per il file '%s'

note: TranslatorExplanation: speaking of a file
en: File '%s' is unsigned, continue?
it: Il file '%s' non è firmato. Continuare?

note: TranslatorExplanation: speaking of a file
en: File '%s' from repository '%s' is unsigned, continue?
it: Il file '%s' dal repository '%s' non è firmato. Continuare?

en: Do you want to reject the key, trust temporarily, or trust always?
it: Rifiutare la chiave, considerarla temporaneamente attendibile o considerarla sempre attendibile?

en: Key Name: %1%
it: Nome della chiave: %1%

en: Received %1% new package signing key from repository "%2%": | Received %1% new package signing keys from repository "%2%":
it[0]: Ricevuta %1% nuova chiave di firma del pacchetto dal repository "%2%":
it[1]: Ricevute %1% nuove chiavi di firma del pacchetto dal repository "%2%":

note: translator: %1% is a file name
en: Signature verification failed for file '%1%'.
it: Verifica della firma non riuscita per il file '%1%'.

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories na  me
en: Signature verification failed for file '%1%' from repository '%2%'.
it: Verifica della firma non riuscita per il file '%1%' dal repository '%2%'.

note: @TODO use a centralized Continue string!
en: Continue?
it: Continuare?

note: translators: the last %s is gpg key ID
en: File '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
it: Il file '%s' è firmato con una chiave sconosciuta '%s'. Continuare?

note: translators: the last %s is gpg key ID
en: File '%s' from repository '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
it: Il file '%s' dal repository '%s' è firmato con una chiave sconosciuta '%s'. Continuare?

note: translator: %1% is a repositories name
en: Repository %1% does not define 'gpgkey=' URLs.
it: Il repository %1% non definisce gli URL 'gpgkey='.

note: no key in the cache is what we are looking for, lets download all keys specified in gpgkey= entries translator: %1% is a repositories name
en: Looking for gpg keys in repository %1%.
it: Ricerca delle chiavi gpg nel repository %1%.

en: Required attribute '%s' is missing.
it: L'attributo richiesto '%s' è mancante.

note: TODO: In fact we'd like to pass and check for url or mirrorlist at the end (check below). But there is legacy code in serviceswf.cc where an empty baseurl is replaced by the service Url. We need to check what kind of feature hides behind this code. So for now we keep requiring an url attribut.
en: One or both of '%s' or '%s' attributes is required.
it: Uno o entrambi gli attributi '%s' o '%s' sono richiesti.

en: Neither '%s' nor '%s' nor '%s' attribute is defined for service repo '%s'.
it: Nessun attributo '%s', '%s' o '%s' definito per il repository di servizio '%s'.

en: Signature verification failed
it: Verifica della firma non riuscita

note: TranslatorExplanation %s = package being checked for integrity
en: Package %s seems to be corrupted during transfer. Do you want to retry retrieval?
it: Possibile danneggiamento del pacchetto %s durante il trasferimento. Ritentare il recupero?

note: TranslatorExplanation %s = name of the package being processed.
en: Failed to provide Package %s. Do you want to retry retrieval?
it: Impossibile fornire il pacchetto %s. Ritentare il recupero?

en: applydeltarpm check failed.
it: Verifica di applydeltarpm non riuscita.

en: applydeltarpm failed.
it: applydeltarpm non riuscito.

en: No permission to write repository cache.
it: Nessuna autorizzazione in scrittura per la cache del repository.

en: Service plugin does not support changing an attribute.
it: Il plug-in del servizio non supporta la modifica di un attributo.

en: Can't provide file '%s' from repository '%s'
it: Impossibile fornire il file '%s' dal repository '%s'

en: No url in repository.
it: Nessun URL nel repository.

note: Translator: %1% the expected medium number; %2% the total number of media in the set; %3% the ident file on the medium.
en: Expected medium %1%/%2% identified by file '%3%' with content:
it: Supporto previsto %1%/%2% identificato dal file '%3%' con contenuto:

note: [lhs][rhs] 0 = installed; 1 = to be installed TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
it: Il file %1%
      del pacchetto
         %2%
      è in conflitto con il file del pacchetto
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
it: Il file %1%
      del pacchetto
         %2%
      è in conflitto con il file dell'installazione di
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
it: Il file %1%
      dell'installazione di
         %2%
      è in conflitto con il file del pacchetto
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
it: Il file %1%
      dell'installazione di
         %2%
      è in conflitto con il file dell'installazione di
         %3%

note: [lhs][rhs] 0 = installed; 1 = to be installed TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %%3%(filename2) 4%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
it: Il file %1%
      del pacchetto
         %2%
      è in conflitto con il file
         %3%
      del pacchetto
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
it: Il file %1%
      del pacchetto
         %2%
      è in conflitto con il file
         %3%
      dell'installazione di
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
it: Il file %1%
      dell'installazione di
         %2%
      è in conflitto con il file
         %3%
      del pacchetto
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
it: Il file %1%
      dell'installazione di
         %2%
      è in conflitto con il file
         %3%
      dell'installazione di
         %4%

en: Can not create sat-pool.
it: Impossibile creare sat-pool.

note: TranslatorExplanation %s = name of package, patch, selection ...
en: break %s by ignoring some of its dependencies
it: installa comunque %s ignorando alcune delle sue dipendenze

en: generally ignore of some dependencies
it: generalmente ignora alcune dipendenze

en: the installed %1% does not belong to a distupgrade repository and must be replaced
it: %1% installato non appartiene a un repository di aggiornamento della distribuzione e deve essere sostituito

note: just in case
en: the to be installed %1% does not belong to a distupgrade repository
it: %1% da installare non appartiene a un repository di aggiornamento della distribuzione

en: the installed %1% has inferior architecture
it: %1% installato presenta un'architettura inferiore

en: the to be installed %1% has inferior architecture
it: %1% da installare presenta un'architettura inferiore

en: problem with the installed %1%
it: problema con %1% installato

en: conflicting requests
it: richieste in conflitto

en: some dependency problem
it: alcuni problemi di dipendenze

en: nothing provides the requested '%1%'
it: nessun elemento fornisce '%1%' obbligatorio

en: Have you enabled all the required repositories?
it: Sono stati abilitati tutti i repository richiesti?

en: the requested package %1% does not exist
it: il pacchetto richiesto %1% non esiste

en: unsupported request
it: richiesta non supportata

en: '%1%' is provided by the system and cannot be erased
it: '%1%' viene fornito dal sistema e non può essere cancellato

en: %1% is not installable
it: %1% non è installabile

en: nothing provides '%1%' needed by the installed %2%
it: nessun elemento fornisce '%1%' obbligatorio per %2% installato

en: nothing provides '%1%' needed by the to be installed %2%
it: nessun elemento fornisce '%1%' obbligatorio per %2% da installare

en: cannot install both %1% and %2%
it: impossibile installare %1% e %2%

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
it: %1% installato è in conflitto con '%2%' fornito da %3% installato

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
it: %1% installato è in conflitto con '%2%' fornito da %3% da installare

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
it: %1% da installare è in conflitto con '%2%' fornito da %3% installato

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
it: %1% da installare è in conflitto con '%2%' fornito da %3% da installare

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
it: %1% installato rende obsoleto '%2%' fornito da %3% installato

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
it: %1% installato rende obsoleto '%2%' fornito da %3% da installare

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
it: %1% da installare rende obsoleto '%2%' fornito da %3% installato

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
it: %1% da installare rende obsoleto '%2%' fornito da %3% da installare

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
it: %1% installato è in conflitto con '%2%' fornito da se stesso

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
it: %1% da installare è in conflitto con '%2%' fornito da se stesso

en: the installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
it: %1% installato richiede '%2%', ma non è possibile fornire questo requisito

en: the to be installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
it: %1% da installare richiede '%2%', ma non è possibile fornire questo requisito

en: deleted providers:
it: provider cancellati:

en: 
    not installable providers:
it: 
    impossibile installare i provider:

en: not installable providers:
it: provider non installabili:

note: translator: %1% is the name of a PTF, %2% the name of a patch.
en: %1% is not yet fully integrated into %2%.
it: %1% non è ancora completamente integrato in %2%.

en: Typically you want to keep the PTF and choose to not install the maintenance patches.
it: In genere, è consigliabile mantenere il PTF e scegliere di non installare le patch di manutenzione.

note: translator: %1% is the name of a PTF.
en: Removing the installed %1% in this context will remove (not replace!) the included PTF-packages too.
it: In questo contesto, la rimozione della %1% installata rimuoverà (non sostituirà) anche i pacchetti PTF inclusi.

en: The PTF should be removed by calling '%1%'. This will update the included PTF-packages rather than removing them.
it: Rimuovere la PTF richiamando '%1%'. In tal modo i pacchetti PTF inclusi verranno aggiornati anziché rimossi.

en: Typically you want to keep the PTF or choose to cancel the action.
it: Di norma si suppone di voler mantenere la PTF o scegliere di annullare l'azione.

note: translator: %1% is the name of a PTF.
en: The installed %1% blocks the desired action.
it: %1% installato blocca l'azione desiderata.

en: Typically you want to keep the PTF and choose to cancel the action.
it: In genere, è consigliabile mantenere il PTF e scegliere di annullare l'azione.

en: remove lock to allow removal of %1%
it: rimuovi il blocco per consentire la rimozione di %1%

en: do not install %1%
it: non installare %1%

en: keep %1%
it: mantieni %1%

en: remove lock to allow installation of %1%
it: rimuovi il blocco per consentire l'installazione di %1%

en: This request will break your system!
it: Questa richiesta potrebbe danneggiare il sistema!

en: ignore the warning of a broken system
it: ignora avviso di sistema malfunzionante

en: do not ask to install a solvable providing %1%
it: non chiedere di installare un risolubile che fornisce %1%

en: do not ask to delete all solvables providing %1%
it: non chiedere di eliminare tutti i risolubili che forniscono %1%

en: do not install most recent version of %1%
it: non installare la versione più recente di %1%

en: keep %1% despite the inferior architecture
it: mantieni %1% nonostante l'architettura inferiore

en: install %1% despite the inferior architecture
it: installa %1% nonostante l'architettura inferiore

en: keep obsolete %1%
it: mantieni %1% obsoleto

en: install %1% from excluded repository
it: installa %1% dal repository escluso

note: translator: %1% is a package name
en: install %1% although it has been retracted
it: installare %1% anche se è stato ritirato

note: translator: %1% is a package name
en: allow installing the PTF %1%
it: consentire installazione di PTF %1%

note: translator: %1% is a package name
en: install %1% although it is blacklisted
it: Installare %1% anche se è nella black list

en: downgrade of %1% to %2%
it: downgrade di %1% a %2%

en: architecture change of %1% to %2%
it: modifica di architettura di %1% in %2%

note: FIXME? Actually .ident() must be eq. But the more verbose 'else' isn't bad either.
en: install %1% (with vendor change)
      %2%  -->  %3%
it: installa %1% (con cambio di fornitore)
      %2%  -->  %3%

en: install %1% from vendor %2%
      replacing %3% from vendor %4%
it: installa %1% dal fornitore %2%
      sostituzione di %3% del fornitore %4%

en: replacement of %1% with %2%
it: sostituzione di %1% con %2%

en: deinstallation of %1%
it: disinstallazione di %1%

note: Translator: progress bar label
en: Running post-transaction scripts
it: Esecuzione script postransazionali in corso

note: Translator: progress bar label; %1% is a script identifier like '%posttrans(mypackage-2-0.noarch)'
en: Running %1% script
it: Esecuzione di %1% script in coro

note: Translator: headline; %1% is a script identifier like '%posttrans(mypackage-2-0.noarch)'
en: %1% script output:
it: Output script %1%:

en: Installation has been aborted as directed.
it: L'installazione è stata interrotta come indicato.

en:  executed
it:  eseguito

en:  execution failed
it:  esecuzione non riuscita

note: translators: We may find the same script content in files with different names. Only the first occurence is executed, subsequent ones are skipped. It's a one-line message for a log file. Preferably start translation with "%s"
en: %s already executed as %s)
it: %s già eseguito come %s)

en:  execution skipped while aborting
it:  esecuzione saltata durante l'annullamento

en: Error sending update message notification.
it: Errore nell'invio della notifica del messaggio di aggiornamento.

en: New update message
it: Nuovo messaggio di aggiornamento

note: translator: %1% is the received unix signal name, %2% is the numerical value of the received signal
en: Received signal :"%1% (%2%)", to ensure the consistency of the system it is not possible to cancel a running rpm transaction.
it: Segnale ricevuto :"%1% (%2%)". Per garantire la coerenza del sistema, non è possibile annullare una transazione rpm in esecuzione.

en: Executing the transaction failed because of the following problems:
it: L'esecuzione della transazione non è riuscita a causa dei seguenti problemi:

en: no mirror found
it: nessun mirror trovato

en: could not create target file
it: impossibile creare il file di destinazione

note: if we have the file already, no need to download again
en: already in cache
it: già presente nella cache

note: error
en: failed to rename temporary file.
it: ridenominazione del file temporaneo non riuscita.

note: rename consumed the file, no need to unlink. translator: Shown as result tag in a progress bar: ............[done] Translator: download progress bar result: ".............[done]"
en: done
it: fine

en: Error: "%1%", trying next mirror.
it: Errore: "%1%", tentativo con il prossimo mirror in corso.

en: Cancelled by user.
it: Annullato dall'utente.

note: TranslatorExplanation after semicolon is error message TranslatorExplanation the colon is followed by an error message
en: RPM failed:
it: RPM non riuscito:

note: Translator: %1% is a gpg public key
en: Failed to import public key %1%
it: Errore importazione della chiave pubblica %1%

note: Translator: %1% is a gpg public key
en: Failed to remove public key %1%
it: Errore rimozione della chiave pubblica %1%

en: Package header is not signed!
it: L'intestazione del pacchetto non è firmata!

en: Package payload is not signed!
it: Il contenuto del pacchetto non è firmato!

note: Translator: %s = name of an rpm package. A list of diffs follows this message.
en: Changed configuration files for %s:
it: File di configurazione modificati per %s:

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s, but it was impossible to determine the difference
it: rpm ha salvato %s come %s, tuttavia non è stato possibile determinare la differenza

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
it: rpm ha salvato %s come %s.
    Di seguito sono riportate le prime 25 righe di differenza:

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s, but it was impossible to determine the difference
it: rpm ha creato %s come %s, tuttavia non è stato possibile determinare la differenza

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
it: rpm ha creato %s come %s.
    Di seguito sono riportate le prime 25 righe di differenza:

note: report additional rpm output in finish (LEGACY! Lines are immediately reported as InstallResolvableReport::contentRpmout) TranslatorExplanation Text is followed by a ':'  and the actual output. report additional rpm output in finish (LEGACY! Lines are immediately reported as RemoveResolvableReport::
en: Additional rpm output
it: Output aggiuntivo di rpm

en: created backup %s
it: creata copia di backup di %s

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature is OK
it: La firma è corretta

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Unknown type of signature
it: Tipo di firma sconosciuto

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature does not verify
it: La firma non è verificabile

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature is OK, but key is not trusted
it: La firma è corretta, ma non è attendibile

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signatures public key is not available
it: La chiave pubblica delle firme non è disponibile

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: File does not exist or signature can't be checked
it: Il file non esiste o la firma non può essere verificata

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: File is unsigned
it: File non firmato

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: does not expire
it: non scade

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date: "expired: 1999-04-12"
en: expired: %1%
it: scaduta: %1%

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date: "expires: 2111-04-12"
en: expires: %1%
it: scade: %1%

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (does not expire)
it: (non scade)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (EXPIRED)
it: (SCADUTO)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (expires within 24h)
it: (scade entro 24 ore)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (expires in %d day) | (expires in %d days)
it[0]: (scade entro %d giorno)
it[1]: (scade entro %d giorni)

note: TranslatorExplanation first %s is key name, second is keyring name
en: Tried to import not existent key %s into keyring %s
it: Tentativo di importare la chiave inesistente %s nel portachiavi %s

en: Failed to import key.
it: Impossibile importare la chiave.

en: Failed to delete key.
it: Impossibile eliminare la chiave.

en: Signature file %s not found
it: La firma del file %s non è stata trovata

note: dubious: Throw on malformed known types, otherwise log a warning.
en: Dubious type '%s' for %u byte checksum '%s'
it: Tipo '%s' incerto per %u byte del codice di controllo '%s'

en: Can't open pty (%s).
it: Impossibile aprire pty (%s).

en: Can't open pipe (%s).
it: Impossibile aprire pipe (%s).

en: Invalid LDAP URL query string
it: Stringa di interrogazione URL LDAP non valida

en: Invalid LDAP URL query parameter '%s'
it: Parametro di interrogazione URL LDAP '%s' non valido

en: Unable to clone Url object
it: Impossibile clonare l'oggetto url

en: Invalid empty Url object reference
it: Riferimento a oggetto url vuoto non valido

en: Unable to parse Url components
it: Impossibile analizzare i componenti dell'url

en: History:
it: Cronologia:

en: Url scheme does not allow a %s
it: Lo schema url non consente un %s

en: Invalid %s component '%s'
it: %s componente '%s' non valido

en: Invalid %s component
it: Componente %s non valido

en: Query string parsing not supported for this URL
it: Analisi della stringa di interrogazione non supportata per questo URL

en: Url scheme is a required component
it: Lo schema url è un componente obbligatorio

en: Invalid Url scheme '%s'
it: Schema url '%s' non valido

en: Url scheme does not allow a username
it: Lo schema url non consente un nome utente

en: Url scheme does not allow a password
it: Lo schema url non consente una password

en: Url scheme requires a host component
it: Lo schema url richiede un componente host

en: Url scheme does not allow a host component
it: Lo schema url non consente un componente host

en: Invalid host component '%s'
it: Componente host '%s' non valido

en: Url scheme does not allow a port
it: Lo schema url non consente una porta

en: Invalid port component '%s'
it: Componente porta '%s' non valido

en: Url scheme requires path name
it: Lo schema url richiede un nome di percorso

en: Relative path not allowed if authority exists
it: Percorso relativo non consentito se l'autorità esiste

en: Encoded string contains a NUL byte
it: La stringa codificata contiene un byte NULL

en: Invalid parameter array split separator character
it: Carattere di separazione di divisione della matrice di parametri non valido

en: Invalid parameter map split separator character
it: Carattere di separazione di divisione mappa di parametri non valido

en: Invalid parameter array join separator character
it: Carattere di separazione unione della matrice di parametri non valido

en: Command exited with status %d.
it: Il comando è terminato con stato %d.

en: Command was killed by signal %d (%s).
it: Il comando è stato terminato dal segnale %d (%s).

en: Command exited with unknown error.
it: Il comando è terminato con un errore sconosciuto.

en: Invalid spawn arguments given.
it: Argomenti di distribuzione non validi forniti.

en: Unable to create control pipe.
it: Impossibile creare la pipe di controllo.

en: Can't chroot to '%s' (%s).
it: Impossibile eseguire il comando chroot in '%s' (%s).

en: Can't chdir to '%s' (%s).
it: Impossibile eseguire chdir verso '%s' (%s).

en: Can't chdir to '%s' inside chroot '%s' (%s).
it: Impossibile eseguire chdir verso '%s' dentro la chroot '%s' (%s).

note: don't want to get here
en: Can't exec '%s' (%s).
it: Impossibile eseguire '%s' (%s).

en: Can't fork (%s).
it: Impossibile eseguire il comando fork (%s).

en: Can't exec '%s', chdir failed (%s).
it: Impossibile eseguire '%s', chdir non riuscito (%s).

en: Can't exec '%s', chroot failed (%s).
it: Impossibile eseguire '%s', chroot non riuscito (%s).

en: Can't exec '%s', exec failed (%s).
it: Impossibile eseguire '%s'; esecuzione non riuscita (%s).

en: Can't exec '%s', unexpected error.
it: Impossibile eseguire '%s', errore inaspettato.

en: Failed to mount %s on %s
it: Impossibile montare %s su %s.

en: Failed to unmount %s
it: Impossibile smontare %s

en: Bad file name: %s
it: Nome file errato: %s

en: Medium not opened when trying to perform action '%s'.
it: Supporto non aperto durante il tentativo di esecuzione di '%s'.

en: File '%s' not found
it: File '%s' non trovato

en: File '%s' not found on medium '%s'
it: File '%s' non trovato sul supporto '%s'

en: Cannot write file '%s'.
it: Impossibile scrivere il file '%s'.

en: Medium not attached
it: Supporto non collegato

en: Bad media attach point
it: Punto di collegamento supporto errato

note: TranslatorExplanation: curl is the name of a library, don't translate
en: Download (curl) initialization failed for '%s'
it: Inizializzazione download (curl) non riuscita per '%s'

en: System exception '%s' on medium '%s'.
it: Eccezione di sistema '%s' sul supporto '%s'.

en: Path '%s' on medium '%s' is not a file.
it: Il percorso '%s' sul supporto '%s' non è un file.

en: Path '%s' on medium '%s' is not a directory.
it: Il percorso '%s' sul supporto '%s' non è una directory.

en: Malformed URI
it: Formato URI errato

en: Empty host name in URI
it: Nome host vuoto nell'URI

en: Empty filesystem in URI
it: File system vuoto nell'URI

en: Empty destination in URI
it: Destinazione vuota nell'URI

en: Unsupported URI scheme in '%s'.
it: Schema URI non supportato in '%s'.

en: Operation not supported by medium
it: Operazione non supportata dal supporto

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
    Error message: %s
it: Errore di download (curl) per '%s':
    Codice di errore: %s
    Messaggio di errore: %s

note: TranslatorExplanation: curl is the name of a library, don't translate
en: Error occurred while setting download (curl) options for '%s':
it: Errore durante l'impostazione delle opzioni di download (curl) per '%s':

en: Media source '%s' does not contain the desired medium
it: L'origine del supporto '%s' non contiene il supporto desiderato

en: Medium '%s' is in use by another instance
it: Supporto '%s' già utilizzato da un'altra istanza

en: Cannot eject any media
it: Impossibile espellere supporti

en: Cannot eject media '%s'
it: Impossibile espellere il supporto '%s'

en: Permission to access '%s' denied.
it: Autorizzazione per accedere a '%s' rifiutata.

en: Timeout exceeded when accessing '%s'.
it: Timeout superato durante l'accesso a '%s'.

en: Downloaded data exceeded the expected filesize '%s' of '%s'.
it: I dati scaricati eccedono la dimensione attesa '%s' di '%s'.

en: Location '%s' is temporarily unaccessible.
it: L'ubicazione '%s' è temporaneamente inaccessibile.

en:  SSL certificate problem, verify that the CA cert is OK for '%s'.
it:  Problemi con il certificato SSL, verificare che il certificato CA sia valido per '%s'.

en: No free ressources available to attach medium.
it: Nessuna risorsa gratuita disponibile da collegare al supporto.

en: Unsupported HTTP authentication method '%s'
it: Metodo di autenticazione HTTP '%s' non supportato

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
it: Errore di download (curl) per '%s':
    Codice di errore %s

en: Download (curl) error for '%s':
    Unable to retrieve HTTP response
it: Errore di download (curl) per '%s':
    Impossibile recuperare la risposta HTTP

en: Yes
it: Sì

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Note:
it: Nota:

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Warning:
it: Avvertenza:

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Error:
it: Errore:

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: .......[attention]
en: attention
it: attenzione

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ...........[error] Translator: download progress bar result: "............[error]"
en: error
it: errore

en: Warning:
it: Avvertenza:

en: Retrieving:
it: Recupero di:

en: starting
it: avvio

note: Translator: download progress bar result: "........[not found]"
en: not found
it: non trovato

en: No help available for this prompt.
it: Nessun aiuto disponibile per questa richiesta.

en: no help available for this option
it: nessun aiuto disponibile per questa opzione

note: translators: Press '?' to see all options embedded in this prompt: "Continue? [y/n/? shows all options] (y):"
en: shows all options
it: mostra tutte le opzioni

en: yes
it: sì
