zypp - en to zu translation catalogue (524 entries)

en: Invalid LDAP URL query string
zu: Uhlu lombuzo lwe-LDAP URL olunganembile

en: Invalid LDAP URL query parameter '%s'
zu: Ipharamitha yombuzo ye-LDAP URL enganembile '%s'

en: Unable to clone Url object
zu: Ayikwazi ukukopisha into ye-Url

en: Invalid empty Url object reference
zu: Into engenalutho ye-Url okubhekiselwe kuyo ayinembile

en: Unable to parse Url components
zu: Ayikwazi ukucaza izingxenyana ze-Url

en: Url scheme does not allow a %s
zu: Uhlelo lwe-URL aluyivumeli i-%s

en: Invalid %s component '%s'
zu: Ingxenyana '%s' engekho emthethweni %s

en: Invalid %s component
zu: Ingxenyana engekho emthethweni %s

en: Query string parsing not supported for this URL
zu: Ukucazwa kohlu lwemibuzo akusekelwa kule-URL

en: Url scheme is a required component
zu: Uhlelo lwe-Url luyingxenyana edingekayo

en: Invalid Url scheme '%s'
zu: Uhlelo lwe-Url olungekho emthethweni '%s'

en: Url scheme does not allow a username
zu: Uhlelo lwe-URL alulivumeli igama lomsebenzisi

en: Url scheme does not allow a password
zu: Uhlelo lwe-URL aluyivumeli iphasiwedi

en: Url scheme requires a host component
zu: Uhlelo lwe-Url ludinga ingxenyana yesiphakeli

en: Url scheme does not allow a host component
zu: Uhlelo lwe-URL aluyivumeli ingxenyana yesiphakeli

en: Invalid host component '%s'
zu: Ingxenyana engekho emthethweni '%s'

en: Url scheme does not allow a port
zu: Uhlelo lwe-URL aluyivumeli iphasiwedi

en: Invalid port component '%s'
zu: Ingxenyana engekho emthethweni '%s'

en: Url scheme requires path name
zu: Uhlelo lwe-Url ludinga igama lomgudu

en: Relative path not allowed if authority exists
zu: Umgudu ongaphelele awuvunyelwe uma kunegunya

en: Encoded string contains a NUL byte
zu: Uhlu olufakwe amakhodi okuphepha lune-NUL byte

en: Invalid parameter array split separator character
zu: Iqoqo lepharamitha elinganembile lihlakaza uhlamvu oluhlukanisayo

en: Invalid parameter map split separator character
zu: Ibalazwe lepharamitha elinganembile lihlakaza uhlamvu oluhlukanisayo

en: Invalid parameter array join separator character
zu: Iqoqo lepharamitha elinganembile lihlanganisa uhlamvu oluhlukanisayo

en: Unknown country:
zu: Izwe elingaziwa:

note: Defined CountryCode constants Defined LanguageCode constants
en: No Code
zu: Ayikho Ikhodi

note: :AZE:031:
en: Bosnia and Herzegovina
zu: Bosnia ne-Herzegowina

note: :COD:180:
en: Central African Republic
zu: Centruual African Republic

note: :GRC:300:
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
zu: South Georgia kanye ne-South Sandwich Islands

note: :HKG:344:
en: Heard Island and McDonald Islands
zu: Heard Island kanye ne-McDonald Islands

note: :COM:174:
en: Saint Kitts and Nevis
zu: Saint Kitts ne-Nevis

note: :POL:616:
en: Saint Pierre and Miquelon
zu: Saint Pierre ne-Miquelon

note: :SVN:705:
en: Svalbard and Jan Mayen
zu: Svalbard ne-Jan Mayen

note: :SUR:740:
en: Sao Tome and Principe
zu: Sao Tome ne-Principe

note: :SWZ:748:
en: Turks and Caicos Islands
zu: Turks ne-Caicos Islands

note: :TJK:762: language code: tkl
en: Tokelau
zu: IsiTokelau

note: :TUR:792:
en: Trinidad and Tobago
zu: Trinidad ne-Tobago

note: :TTO:780: language code: tvl
en: Tuvalu
zu: IsiTuvalu

note: :VUT:548:
en: Wallis and Futuna
zu: Wallis ne-Futuna

en: Unknown language:
zu: Ulimi olungaziwa:

note: language code: aar aa
en: Afar
zu: Isi-Afar

note: language code: abk ab
en: Abkhazian
zu: Isi-Abkhazia

note: language code: ace
en: Achinese
zu: Isi-Achinese

note: language code: ach
en: Acoli
zu: Isi-Acoli

note: language code: ada
en: Adangme
zu: Isi-Adangme

note: language code: ady
en: Adyghe
zu: Isi-Adyghe

note: language code: afa
en: Afro-Asiatic (Other)
zu: Isi-Asia Esiyisi-Afro (Esinye)

note: language code: afh
en: Afrihili
zu: Isi-Afrihili

note: language code: afr af
en: Afrikaans
zu: IsiBhunu

note: language code: ain
en: Ainu
zu: Isi-Anu

note: language code: aka ak
en: Akan
zu: Isi-Akan

note: language code: akk
en: Akkadian
zu: Isi-Akkad

note: language code: alb sqi sq
en: Albanian
zu: Isi-Albania

note: language code: ale
en: Aleut
zu: Isi-Aleut

note: language code: alg
en: Algonquian Languages
zu: Izilimi Zama-Algonquia

note: language code: alt
en: Southern Altai
zu: Isi-Altai SaseNingizimu

note: language code: amh am
en: Amharic
zu: Isi-Amhari

note: language code: ang
en: English, Old (ca.450-1100)
zu: IsiNgisi, Esidala (ca.450-1100)

note: language code: apa
en: Apache Languages
zu: Izilimi Zama-Apache

note: language code: ara ar
en: Arabic
zu: Isi-Arabhu

note: language code: arc
en: Aramaic
zu: Isi-Aramu

note: language code: arg an
en: Aragonese
zu: Isi-Aragoni

note: language code: arm hye hy
en: Armenian
zu: Isi-Armenia

note: language code: arn
en: Araucanian
zu: Isi-Araucania

note: language code: arp
en: Arapaho
zu: Isi-Arapaho

note: language code: art
en: Artificial (Other)
zu: Isi-Artificial (Esinye)

note: language code: arw
en: Arawak
zu: Isi-Arawak

note: language code: asm as
en: Assamese
zu: Isi-Assame

note: language code: ast
en: Asturian
zu: Isi-Asturia

note: language code: ath
en: Athapascan Languages
zu: Izilimi Zama-Athapasca

note: language code: aus
en: Australian Languages
zu: Izilimi Zase-Australia

note: language code: ava av
en: Avaric
zu: Isi-Avari

note: language code: ave ae
en: Avestan
zu: Isi-Avesta

note: language code: awa
en: Awadhi
zu: Isi-Awadhi

note: language code: aym ay
en: Aymara
zu: Isi-Aymara

note: language code: aze az
en: Azerbaijani
zu: Isi-Azerbaijani

note: language code: bad
en: Banda
zu: IsiBanda

note: language code: bai
en: Bamileke Languages
zu: Izilimi ZamaBalimeke

note: language code: bak ba
en: Bashkir
zu: IsiBashkir

note: language code: bal
en: Baluchi
zu: IsiBaluchi

note: language code: bam bm
en: Bambara
zu: IsiBambara

note: language code: ban
en: Balinese
zu: IsiBaline

note: language code: baq eus eu
en: Basque
zu: IsiBasque

note: language code: bas
en: Basa
zu: IsiBasa

note: language code: bat
en: Baltic (Other)
zu: Isi-Baltic (Esinye)

note: language code: bej
en: Beja
zu: IsiBeja

note: language code: bel be
en: Belarusian
zu: IsiBelarusia

note: language code: bem
en: Bemba
zu: IsiBemba

note: language code: ben bn
en: Bengali
zu: IsiBengali

note: language code: ber
en: Berber (Other)
zu: Isi-Barber (Esinye)

note: language code: bho
en: Bhojpuri
zu: IsiBhojpuri

note: language code: bih bh
en: Bihari
zu: IsiBihari

note: language code: bik
en: Bikol
zu: IsiBikol

note: language code: bin
en: Bini
zu: IsiBini

note: language code: bis bi
en: Bislama
zu: IsiBislama

note: language code: bla
en: Siksika
zu: IsiSiksika

note: language code: bnt
en: Bantu (Other)
zu: Izilimi Zabomdabu (Ezinye)

note: language code: bos bs
en: Bosnian
zu: IsiBosnia

note: language code: bra
en: Braj
zu: IsiBraj

note: language code: bre br
en: Breton
zu: IsiBreton

note: language code: btk
en: Batak (Indonesia)
zu: IsiBatak (Indonesia)

note: language code: bua
en: Buriat
zu: IsiBuriat

note: language code: bug
en: Buginese
zu: IsiBuginese

note: language code: bul bg
en: Bulgarian
zu: IsiBulgaria

note: language code: bur mya my
en: Burmese
zu: IsiBurmese

note: language code: byn
en: Blin
zu: IsiBlin

note: language code: cad
en: Caddo
zu: IsiCaddo

note: language code: cai
en: Central American Indian (Other)
zu: Isindiya SaseMelika Ephakathi (Esinye)

note: language code: car
en: Carib
zu: IsiCarib

note: language code: cat ca
en: Catalan
zu: IsiCatal

note: language code: cau
en: Caucasian (Other)
zu: Isi-Caucasia (Esinye)

note: language code: ceb
en: Cebuano
zu: IsiCebuano

note: language code: cel
en: Celtic (Other)
zu: Isi-Celt (Esinye)

note: language code: cha ch
en: Chamorro
zu: IsiChamorro

note: language code: chb
en: Chibcha
zu: IsiChibcha

note: language code: che ce
en: Chechen
zu: IsiChechen

note: language code: chg
en: Chagatai
zu: IsiChagatai

note: language code: chi zho zh
en: Chinese
zu: IsiShayina

note: language code: chk
en: Chuukese
zu: IsiChuukese

note: language code: chm
en: Mari
zu: IsiMari

note: language code: chn
en: Chinook Jargon
zu: Ingxubevange YesiChinook

note: language code: cho
en: Choctaw
zu: IsiChoctaw

note: language code: chp
en: Chipewyan
zu: IsiChipewyan

note: language code: chr
en: Cherokee
zu: IsiCherokee

note: language code: chu cu
en: Church Slavic
zu: IsiSlav SaseSontweni

note: language code: chv cv
en: Chuvash
zu: IsiChuvash

note: language code: chy
en: Cheyenne
zu: IsiCheyenne

note: language code: cmc
en: Chamic Languages
zu: Izilimi ZamaChami

note: language code: cop
en: Coptic
zu: IsiCopt

note: language code: cor kw
en: Cornish
zu: IsiCorni

note: language code: cos co
en: Corsican
zu: IsiCorsic

note: language code: cpe
en: Creoles and Pidgins, English-Based (Other)
zu: AmaCreoles namaPidgin, Ezisekelwe EsiNgisini (Ezinye)

note: language code: cpf
en: Creoles and Pidgins, French-Based (Other)
zu: AmaCreoles namaPidgin, Ezisekelwe EsiFulentshini (Ezinye)

note: language code: cpp
en: Creoles and Pidgins, Portuguese-Based (Other)
zu: AmaCreoles namaPidgin, Ezisekelwe EsiPutukezini (Ezinye)

note: language code: cre cr
en: Cree
zu: IsiCree

note: language code: crh
en: Crimean Tatar
zu: Isi-Tatar SaseCrimea

note: language code: crp
en: Creoles and Pidgins (Other)
zu: Ama-Creole namaPidgin (Ezinye)

note: language code: csb
en: Kashubian
zu: IsiKashubi

note: language code: cus
en: Cushitic (Other)
zu: Isi-Cushiti (Esinye)

note: language code: cze ces cs
en: Czech
zu: IsiCzech

note: language code: dak
en: Dakota
zu: IsiDakota

note: language code: dan da
en: Danish
zu: IsiDanishi

note: language code: dar
en: Dargwa
zu: IsiDargwa

note: language code: day
en: Dayak
zu: IsiDayak

note: language code: del
en: Delaware
zu: IsiDelaware

note: language code: den
en: Slave (Athapascan)
zu: IsiSlave (Sesi-Athapasca)

note: language code: dgr
en: Dogrib
zu: IsiDogrib

note: language code: din
en: Dinka
zu: IsiDinka

note: language code: div dv
en: Divehi
zu: IsiDivehi

note: language code: doi
en: Dogri
zu: IsiDogri

note: language code: dra
en: Dravidian (Other)
zu: Isi-Dravid (Esinye)

note: language code: dsb
en: Lower Sorbian
zu: IsiSorbia Sangezansi

note: language code: dua
en: Duala
zu: IsiDuala

note: language code: dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
zu: IsiDashi, Maphakathi (ca.1050-1350)

note: language code: dut nld nl
en: Dutch
zu: IsiDashi

note: language code: dyu
en: Dyula
zu: IsiDyula

note: language code: dzo dz
en: Dzongkha
zu: IsiDzongkha

note: language code: efi
en: Efik
zu: Isi-Efik

note: language code: egy
en: Egyptian (Ancient)
zu: IsiGibhithe (Sasendulo)

note: language code: eka
en: Ekajuk
zu: Isi-Ekajuk

note: language code: elx
en: Elamite
zu: Isi-Elami

note: language code: eng en
en: English
zu: IsiNgisi

note: language code: enm
en: English, Middle (1100-1500)
zu: IsiNgisi, Maphakathi (1100-1500)

note: language code: epo eo
en: Esperanto
zu: Isi-Esperanto

note: language code: est et
en: Estonian
zu: Isi-Estonia

note: language code: ewe ee
en: Ewe
zu: Isi-Ewe

note: language code: ewo
en: Ewondo
zu: Isi-Ewondo

note: language code: fan
en: Fang
zu: Isi-Fang

note: language code: fao fo
en: Faroese
zu: IsiFaroese

note: language code: fat
en: Fanti
zu: IsiFanti

note: language code: fij fj
en: Fijian
zu: IsiFiji

note: language code: fil
en: Filipino
zu: IsiFilipino

note: language code: fin fi
en: Finnish
zu: IsiFinishi

note: language code: fiu
en: Finno-Ugrian (Other)
zu: Isi-Ugrio SesiFinno (Esinye)

note: language code: fon
en: Fon
zu: IsiFon

note: language code: fre fra fr
en: French
zu: IsiFulentshi

note: language code: frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
zu: IsiFulentshi, Maphakathi (ca.1400-1600)

note: language code: fro
en: French, Old (842-ca.1400)
zu: IsiFulentshi, Esidala (842-ca.1400)

note: language code: fry fy
en: Frisian
zu: IsiFrisia

note: language code: ful ff
en: Fulah
zu: IsiFulah

note: language code: fur
en: Friulian
zu: IsiFriulia

note: language code: gaa
en: Ga
zu: IsiGa

note: language code: gay
en: Gayo
zu: IsiGayo

note: language code: gba
en: Gbaya
zu: IsiGbaya

note: language code: gem
en: Germanic (Other)
zu: IsiJalimane (Esinye)

note: language code: geo kat ka
en: Georgian
zu: IsiGeorgia

note: language code: ger deu de
en: German
zu: IsiJalimane

note: language code: gez
en: Geez
zu: IsiGeez

note: language code: gil
en: Gilbertese
zu: IsiGilbertese

note: language code: gla gd
en: Gaelic
zu: IsiGaeli

note: language code: gle ga
en: Irish
zu: Isi-Irish

note: language code: glg gl
en: Galician
zu: IsiGalicia

note: language code: glv gv
en: Manx
zu: IsiManx

note: language code: gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
zu: IsiJalimane, Esiphezulu Maphakathi (ca.1050-1500)

note: language code: goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
zu: IsiJalimane, Esiphezulu Sakudala (ca.1050-1050)

note: language code: gon
en: Gondi
zu: IsiGondi

note: language code: gor
en: Gorontalo
zu: IsiGorontalo

note: language code: got
en: Gothic
zu: IsiGothic

note: language code: grb
en: Grebo
zu: IsiGrebo

note: language code: grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
zu: IsiGriki, Sasendulo (kuya ku-1453)

note: language code: gre ell el
en: Greek, Modern (1453-)
zu: IsiGriki, Sesimanje (1453-)

note: language code: grn gn
en: Guarani
zu: IsiGuarani

note: language code: guj gu
en: Gujarati
zu: IsiGujarati

note: language code: gwi
en: Gwich'in
zu: IsiGwich'in

note: language code: hai
en: Haida
zu: IsiHaida

note: language code: hat ht
en: Haitian
zu: IsiHaiti

note: language code: hau ha
en: Hausa
zu: IsiHausa

note: language code: haw
en: Hawaiian
zu: IsiHawaii

note: language code: heb he
en: Hebrew
zu: IsiHebheru

note: language code: her hz
en: Herero
zu: IsiHerero

note: language code: hil
en: Hiligaynon
zu: IsiHiligaynon

note: language code: him
en: Himachali
zu: IsiHimachali

note: language code: hin hi
en: Hindi
zu: IsiHindi

note: language code: hit
en: Hittite
zu: IsiHeti

note: language code: hmn
en: Hmong
zu: IsiHmong

note: language code: hmo ho
en: Hiri Motu
zu: IsiHiri Motu

note: language code: hsb
en: Upper Sorbian
zu: IsiSorbia Sangenhla

note: language code: hun hu
en: Hungarian
zu: IsiHungary

note: language code: hup
en: Hupa
zu: IsiHupa

note: language code: iba
en: Iban
zu: Isi-Iban

note: language code: ibo ig
en: Igbo
zu: Isi-Igbo

note: language code: ice isl is
en: Icelandic
zu: Isi-Iceland

note: language code: ido io
en: Ido
zu: Isi-Ido

note: language code: iii ii
en: Sichuan Yi
zu: IsiSichuan Yi

note: language code: ijo
en: Ijo
zu: Isi-Ijo

note: language code: iku iu
en: Inuktitut
zu: Isi-Inuktitut

note: language code: ile ie
en: Interlingue
zu: Isi-Interlingue

note: language code: ilo
en: Iloko
zu: Isi-Iloko

note: language code: ina ia
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
zu: Isi-Interlingua (Inhlangano Yomhlaba Wonke Esiza Ngezilimi)

note: language code: inc
en: Indic (Other)
zu: Isi-Indi (Esinye)

note: language code: ind id
en: Indonesian
zu: Isi-Indonesia

note: language code: ine
en: Indo-European (Other)
zu: Isi-Indo-Europe (Esinye)

note: language code: inh
en: Ingush
zu: Isi-Ingush

note: language code: ipk ik
en: Inupiaq
zu: Isi-Inupiaq

note: language code: ira
en: Iranian (Other)
zu: Isi-Irani (Esinye)

note: language code: iro
en: Iroquoian Languages
zu: Izilimi Zase-Iraqi

note: language code: ita it
en: Italian
zu: IsiNtaliyane

note: language code: jav jv
en: Javanese
zu: IsiJavani

note: language code: jbo
en: Lojban
zu: IsiLobja

note: language code: jpn ja
en: Japanese
zu: AmaJapane

note: language code: jpr
en: Judeo-Persian
zu: IsiPheresiya EsiyisiJuda

note: language code: jrb
en: Judeo-Arabic
zu: Isi-Arabhu EsiyisiJuda

note: language code: kaa
en: Kara-Kalpak
zu: IsiKara-Kalpak

note: language code: kab
en: Kabyle
zu: IsiKabyle

note: language code: kac
en: Kachin
zu: IsiKachin

note: language code: kal kl
en: Kalaallisut
zu: IsiKalaallisut

note: language code: kam
en: Kamba
zu: IsiKamba

note: language code: kan kn
en: Kannada
zu: IsiKannada

note: language code: kar
en: Karen
zu: IsiKaren

note: language code: kas ks
en: Kashmiri
zu: IsiKashmiri

note: language code: kau kr
en: Kanuri
zu: IsiKanuri

note: language code: kaw
en: Kawi
zu: IsiKawi

note: language code: kaz kk
en: Kazakh
zu: IsiKazakh

note: language code: kbd
en: Kabardian
zu: IsiKabard

note: language code: kha
en: Khasi
zu: IsiKhasi

note: language code: khi
en: Khoisan (Other)
zu: IsiKhoisan (Esinye)

note: language code: khm km
en: Khmer
zu: IsiKhmer

note: language code: kho
en: Khotanese
zu: IsiKhotanese

note: language code: kik ki
en: Kikuyu
zu: IsiKikuyu

note: language code: kin rw
en: Kinyarwanda
zu: IsiKinyarwanda

note: language code: kir ky
en: Kirghiz
zu: IsiKrghiz

note: language code: kmb
en: Kimbundu
zu: IsiKimbundu

note: language code: kok
en: Konkani
zu: IsiKonkani

note: language code: kom kv
en: Komi
zu: IsiKomi

note: language code: kon kg
en: Kongo
zu: IsiKongo

note: language code: kor ko
en: Korean
zu: IsiKoriya

note: language code: kos
en: Kosraean
zu: IsiKosrae

note: language code: kpe
en: Kpelle
zu: IsiKpelle

note: language code: krc
en: Karachay-Balkar
zu: IsiKarachay-Balkar

note: language code: kro
en: Kru
zu: IsiKru

note: language code: kru
en: Kurukh
zu: IsiKurukh

note: language code: kua kj
en: Kuanyama
zu: IsiKuanyama

note: language code: kum
en: Kumyk
zu: IsiKumyk

note: language code: kur ku
en: Kurdish
zu: IsiKurdu

note: language code: kut
en: Kutenai
zu: IsiKutenai

note: language code: lad
en: Ladino
zu: IsiLadino

note: language code: lah
en: Lahnda
zu: IsiLahnda

note: language code: lam
en: Lamba
zu: IsiLamba

note: language code: lao lo
en: Lao
zu: IsiLao

note: language code: lat la
en: Latin
zu: IsiLatini

note: language code: lav lv
en: Latvian
zu: IsiLatvia

note: language code: lez
en: Lezghian
zu: IsiLezghia

note: language code: lim li
en: Limburgan
zu: IsiLimburg

note: language code: lin ln
en: Lingala
zu: IsiLingala

note: language code: lit lt
en: Lithuanian
zu: IsiLithania

note: language code: lol
en: Mongo
zu: IsiMongo

note: language code: loz
en: Lozi
zu: IsiLozi

note: language code: ltz lb
en: Luxembourgish
zu: IsiLuxembourg

note: language code: lua
en: Luba-Lulua
zu: IsiLuba-Lulua

note: language code: lub lu
en: Luba-Katanga
zu: IsiLuba-Katanga

note: language code: lug lg
en: Ganda
zu: IsiGanda

note: language code: lui
en: Luiseno
zu: IsiLuiseno

note: language code: lun
en: Lunda
zu: IsiLunda

note: language code: luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
zu: IsiLuo (Ekenya naseTanzania)

note: language code: lus
en: Lushai
zu: IsiLushai

note: language code: mac mkd mk
en: Macedonian
zu: IsiMacedonia

note: language code: mad
en: Madurese
zu: IsiMadurese

note: language code: mag
en: Magahi
zu: IsiMagahi

note: language code: mah mh
en: Marshallese
zu: IsiMarshall

note: language code: mai
en: Maithili
zu: IsiMaithili

note: language code: mak
en: Makasar
zu: IsiMakasar

note: language code: mal ml
en: Malayalam
zu: IsiMalayal

note: language code: man
en: Mandingo
zu: IsiMandingo

note: language code: mao mri mi
en: Maori
zu: IsiMaori

note: language code: map
en: Austronesian (Other)
zu: Isi-Austronesia (Esinye)

note: language code: mar mr
en: Marathi
zu: IsiMarathi

note: language code: mas
en: Masai
zu: IsiMasai

note: language code: may msa ms
en: Malay
zu: IsiMalay

note: language code: mdf
en: Moksha
zu: IsiMoksha

note: language code: mdr
en: Mandar
zu: IsiMandar

note: language code: men
en: Mende
zu: IsiMende

note: language code: mga
en: Irish, Middle (900-1200)
zu: Isi-Irish, Maphakathi (900-1200)

note: language code: mic
en: Mi'kmaq
zu: IsiMi'kmaq

note: language code: min
en: Minangkabau
zu: IsiMinangkabau

note: language code: mis
en: Miscellaneous Languages
zu: Izilimi Eziyingxubevange

note: language code: mkh
en: Mon-Khmer (Other)
zu: IsiMon-Khmer (Ezinye)

note: language code: mlg mg
en: Malagasy
zu: IsiMalagasy

note: language code: mlt mt
en: Maltese
zu: IsiMaltese

note: language code: mnc
en: Manchu
zu: IsiManchu

note: language code: mni
en: Manipuri
zu: IsiManipuri

note: language code: mno
en: Manobo Languages
zu: Izilimi ZaManobo

note: language code: moh
en: Mohawk
zu: IsiMohawk

note: language code: mol mo
en: Moldavian
zu: IsiMoldavia

note: language code: mon mn
en: Mongolian
zu: IsiMongolia

note: language code: mos
en: Mossi
zu: IsiMossi

note: language code: mul
en: Multiple Languages
zu: Izilimi Eziningi

note: language code: mun
en: Munda languages
zu: Izilimi ZamaMunda

note: language code: mus
en: Creek
zu: IsiCreek

note: language code: mwl
en: Mirandese
zu: IsiMirandese

note: language code: mwr
en: Marwari
zu: IsiMarwari

note: language code: myn
en: Mayan Languages
zu: Izilimi ZamaMaya

note: language code: myv
en: Erzya
zu: Isi-Erzya

note: language code: nah
en: Nahuatl
zu: IsiNahuatl

note: language code: nai
en: North American Indian
zu: IsiNdiya SaseNyakatho Melika

note: language code: nap
en: Neapolitan
zu: IsiNeapoli

note: language code: nbl nr
en: Ndebele, South
zu: IsiNdebele, saseNingizimu

note: language code: nde nd
en: Ndebele, North
zu: IsiNdebele, saseNyakatho

note: language code: ndo ng
en: Ndonga
zu: IsiNdonga

note: language code: nds
en: Low German
zu: IsiJalimane Esiphansi

note: language code: nep ne
en: Nepali
zu: IsiNepali

note: language code: new
en: Nepal Bhasa
zu: IsiNepali Bhasha

note: language code: nia
en: Nias
zu: IsiNias

note: language code: nic
en: Niger-Kordofanian (Other)
zu: IsiNiger-Kordofanian (Esinye)

note: language code: niu
en: Niuean
zu: IsNiue

note: language code: nno nn
en: Norwegian Nynorsk
zu: IsiNynorsk SaseNorway

note: language code: nob nb
en: Norwegian Bokmal
zu: IsiBokmal SaseNorway

note: language code: nog
en: Nogai
zu: IsiNogai

note: language code: non
en: Norse, Old
zu: IsiNorse, Esidala

note: language code: nor no
en: Norwegian
zu: IsiNorway

note: language code: nso
en: Northern Sotho
zu: IsiSuthu SaseNyakatho (isiPedi)

note: language code: nub
en: Nubian Languages
zu: Izilimi zamaNubi

note: language code: nwc
en: Classical Newari
zu: IsiNewari Sendabuko

note: language code: nya ny
en: Chichewa
zu: IsiChewa

note: language code: nym
en: Nyamwezi
zu: IsiNyamwezi

note: language code: nyn
en: Nyankole
zu: IsiNyakole

note: language code: nyo
en: Nyoro
zu: IsiNyoro

note: language code: nzi
en: Nzima
zu: IsiNzima

note: language code: oci oc
en: Occitan (post 1500)
zu: Isi-Occitan (sangemva kuka-1500)

note: language code: oji oj
en: Ojibwa
zu: Isi-Ojibwa

note: language code: ori or
en: Oriya
zu: Isi-Oriya

note: language code: orm om
en: Oromo
zu: Isi-Oromo

note: language code: osa
en: Osage
zu: Isi-Osage

note: language code: oss os
en: Ossetian
zu: Isi-Ossetian

note: language code: ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
zu: IsiTurkey, Isi-Ottoman (1500-1928

note: language code: oto
en: Otomian Languages
zu: Izilimi Zama-Otomia

note: language code: paa
en: Papuan (Other)
zu: IsiPapua (Esinye)

note: language code: pag
en: Pangasinan
zu: IsiPangasinan

note: language code: pal
en: Pahlavi
zu: IsiPahlavi

note: language code: pam
en: Pampanga
zu: IsiPampanga

note: language code: pan pa
en: Panjabi
zu: IsiPanjabi

note: language code: pap
en: Papiamento
zu: IsiPapiamento

note: language code: pau
en: Palauan
zu: IsiPalauan

note: language code: peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
zu: IsiPeresiya, Esidala (ca.600-400 B.C.)

note: language code: per fas fa
en: Persian
zu: IsiPeresiya

note: language code: phi
en: Philippine (Other)
zu: Isi-Philippine (Esinye)

note: language code: phn
en: Phoenician
zu: IsiPhoenicia

note: language code: pli pi
en: Pali
zu: IsiPali

note: language code: pol pl
en: Polish
zu: IsiPolishi

note: language code: pon
en: Pohnpeian
zu: IsiPohnpeian

note: language code: por pt
en: Portuguese
zu: IsiPutukezi

note: language code: pra
en: Prakrit Languages
zu: Izilimi ZesiPrakrit

note: language code: pro
en: Provencal, Old (to 1500)
zu: IsiProvencal, Esidala (ukuya ku-1500)

note: language code: pus ps
en: Pushto
zu: IsiPushto

note: language code: que qu
en: Quechua
zu: IsiQuenchua

note: language code: raj
en: Rajasthani
zu: IsiRajasthani

note: language code: rap
en: Rapanui
zu: IsiRapanui

note: language code: rar
en: Rarotongan
zu: IsiRarotonga

note: language code: roa
en: Romance (Other)
zu: IsiRomance (Esinye)

note: language code: roh rm
en: Raeto-Romance
zu: IsiRaeto-Romance

note: language code: rom
en: Romany
zu: IsiRomany

note: language code: rum ron ro
en: Romanian
zu: IsiRomania

note: language code: run rn
en: Rundi
zu: IsiRundi

note: language code: rus ru
en: Russian
zu: IsiRashiya

note: language code: sad
en: Sandawe
zu: IsiSandawe

note: language code: sag sg
en: Sango
zu: IsiSango

note: language code: sah
en: Yakut
zu: IsiYakut

note: language code: sai
en: South American Indian (Other)
zu: IsiNdiya SaseMelika EseNingizimu (Esinye)

note: language code: sal
en: Salishan Languages
zu: Izilimi ZesiSalisha

note: language code: sam
en: Samaritan Aramaic
zu: Isi-Aramu SaseSamariya

note: language code: san sa
en: Sanskrit
zu: IsiSanskrit

note: language code: sas
en: Sasak
zu: IsiSasak

note: language code: sat
en: Santali
zu: IsiSantali

note: language code: scc srp sr
en: Serbian
zu: IsiSerbia

note: language code: scn
en: Sicilian
zu: IsiSicilia

note: language code: sco
en: Scots
zu: IsiScots

note: language code: scr hrv hr
en: Croatian
zu: IsiCroatia

note: language code: sel
en: Selkup
zu: IsiSelkup

note: language code: sem
en: Semitic (Other)
zu: IsiSemi (Esinye)

note: language code: sga
en: Irish, Old (to 900)
zu: Isi-Irish, Esidala (ukuya ku-900)

note: language code: sgn
en: Sign Languages
zu: Izilimi Zezandla

note: language code: shn
en: Shan
zu: IsiShan

note: language code: sid
en: Sidamo
zu: IsiSidamo

note: language code: sin si
en: Sinhala
zu: IsiSinhala

note: language code: sio
en: Siouan Languages
zu: Izilimi ZaseSioua

note: language code: sit
en: Sino-Tibetan (Other)
zu: IsiTibeti SamaSino (Esinye)

note: language code: sla
en: Slavic (Other)
zu: Isi-Slavic (Esinye)

note: language code: slo slk sk
en: Slovak
zu: IsiSlovak

note: language code: slv sl
en: Slovenian
zu: IsiSlovenia

note: language code: sma
en: Southern Sami
zu: IsiSami SaseNingizimu

note: language code: sme se
en: Northern Sami
zu: IsiSami SaseNyakatho

note: language code: smi
en: Sami Languages (Other)
zu: Izilimi ZamaSami (Esinye)

note: language code: smj
en: Lule Sami
zu: IsiSami SamaLule

note: language code: smn
en: Inari Sami
zu: IsiSami Sama-Inari

note: language code: smo sm
en: Samoan
zu: IsiSamoa

note: language code: sms
en: Skolt Sami
zu: IsiSami SamaSkolt

note: language code: sna sn
en: Shona
zu: IsiShona

note: language code: snd sd
en: Sindhi
zu: IsiSindhi

note: language code: snk
en: Soninke
zu: IsiSoninke

note: language code: sog
en: Sogdian
zu: IsiSogdia

note: language code: som so
en: Somali
zu: IsiSomali

note: language code: son
en: Songhai
zu: IsiSonghai

note: language code: sot st
en: Sotho, Southern
zu: IsiSuthu, SaseNingizimu

note: language code: spa es
en: Spanish
zu: ISipanishi

note: language code: srd sc
en: Sardinian
zu: IsiSardinia

note: language code: srr
en: Serer
zu: IsiSerer

note: language code: ssa
en: Nilo-Saharan (Other)
zu: IsiSahara EsiyisiNilo (Esinye)

note: language code: ssw ss
en: Swati
zu: IsiSwati

note: language code: suk
en: Sukuma
zu: IsiSukuma

note: language code: sun su
en: Sundanese
zu: IsiSundanese

note: language code: sus
en: Susu
zu: IsiSusu

note: language code: sux
en: Sumerian
zu: IsiSumeri

note: language code: swa sw
en: Swahili
zu: IsiSwahili

note: language code: swe sv
en: Swedish
zu: IsiSwidi

note: language code: syr
en: Syriac
zu: IsiSyria

note: language code: tah ty
en: Tahitian
zu: IsiTahiti

note: language code: tai
en: Tai (Other)
zu: Isi-Tai (Esinye)

note: language code: tam ta
en: Tamil
zu: IsiTamil

note: language code: tat tt
en: Tatar
zu: Isi-Tatar

note: language code: tel te
en: Telugu
zu: IsiTelugu

note: language code: tem
en: Timne
zu: IsiTimne

note: language code: ter
en: Tereno
zu: IsiTereno

note: language code: tet
en: Tetum
zu: IsiTetum

note: language code: tgk tg
en: Tajik
zu: IsiTajik

note: language code: tgl tl
en: Tagalog
zu: IsiTagalog

note: language code: tha th
en: Thai
zu: IsiThai

note: language code: tib bod bo
en: Tibetan
zu: IsiTibet

note: language code: tig
en: Tigre
zu: IsiTigre

note: language code: tir ti
en: Tigrinya
zu: IsiTigrinya

note: language code: tiv
en: Tiv
zu: IsiTiv

note: language code: tlh
en: Klingon
zu: IsiKlingon

note: language code: tli
en: Tlingit
zu: IsiTlingit

note: language code: tmh
en: Tamashek
zu: IsiTamashek

note: language code: tog
en: Tonga (Nyasa)
zu: IsiTonga (SamaNyasa)

note: language code: ton to
en: Tonga (Tonga Islands)
zu: IsTonga (Eziqingini ZamaTonga)

note: language code: tpi
en: Tok Pisin
zu: IsiTok Pisin

note: language code: tsi
en: Tsimshian
zu: IsiTsimshian

note: language code: tsn tn
en: Tswana
zu: IsiTswana

note: language code: tso ts
en: Tsonga
zu: IsiTsonga

note: language code: tuk tk
en: Turkmen
zu: IsiTurkment

note: language code: tum
en: Tumbuka
zu: IsiTumbuka

note: language code: tup
en: Tupi Languages
zu: Izilimi ZamaTupi

note: language code: tur tr
en: Turkish
zu: IsiTurkey

note: language code: tut
en: Altaic (Other)
zu: Isi-Atlaic (Esinye)

note: language code: twi tw
en: Twi
zu: IsiTwi

note: language code: tyv
en: Tuvinian
zu: IsiTuvinia

note: language code: udm
en: Udmurt
zu: Isi-Udmurt

note: language code: uga
en: Ugaritic
zu: Isi-Ugaritic

note: language code: uig ug
en: Uighur
zu: Isi-Uighur

note: language code: ukr uk
en: Ukrainian
zu: Isi-Ukrania

note: language code: umb
en: Umbundu
zu: Isi-Umbundu

note: language code: und
en: Undetermined
zu: Olunganqunyiwe

note: language code: urd ur
en: Urdu
zu: Isi-Urdu

note: language code: uzb uz
en: Uzbek
zu: Isi-Uzbek

note: language code: vai
en: Vai
zu: IsiVai

note: language code: ven ve
en: Venda
zu: IsiVenda

note: language code: vie vi
en: Vietnamese
zu: IsiVietnam

note: language code: vol vo
en: Volapuk
zu: IsiVolapuk

note: language code: vot
en: Votic
zu: IsiVotic

note: language code: wak
en: Wakashan Languages
zu: Izilimi ZamaWakasha

note: language code: wal
en: Walamo
zu: IsiWalamo

note: language code: war
en: Waray
zu: IsiWaray

note: language code: was
en: Washo
zu: IsiWasho

note: language code: wel cym cy
en: Welsh
zu: IsiWelsh

note: language code: wen
en: Sorbian Languages
zu: Izilimi ZamaSorbia

note: language code: wln wa
en: Walloon
zu: IsiWalloon

note: language code: wol wo
en: Wolof
zu: IsiWolof

note: language code: xal
en: Kalmyk
zu: IsiKalmyk

note: language code: xho xh
en: Xhosa
zu: IsiXhosa

note: language code: yao
en: Yao
zu: IsiYao

note: language code: yap
en: Yapese
zu: IsiYapese

note: language code: yid yi
en: Yiddish
zu: IsiYiddish

note: language code: yor yo
en: Yoruba
zu: IsiYoruba

note: language code: ypk
en: Yupik Languages
zu: Izilimi ZamaYupik

note: language code: zap
en: Zapotec
zu: IsiZapotec

note: language code: zen
en: Zenaga
zu: IsiZenaga

note: language code: zha za
en: Zhuang
zu: IsiZhuang

note: language code: znd
en: Zande
zu: IsiZande

note: language code: zul zu
en: Zulu
zu: IsiZulu

note: language code: zun
en: Zuni
zu: IsiZuni

en: unknown
zu: akwaziwa

note: @TODO use a centralized Continue string!
en: Continue?
zu: Qhubeka?

en: applydeltarpm check failed.
zu: ukuhlola i-applydeltarpm kuhlulekile.

en: applydeltarpm failed.
zu: i-applydeltarpm ihlulekile.

en: Installation has been aborted as directed.
zu: Ukufaka kuyekiwe njengoba kunikezwe isiqondiso.

note: rename consumed the file, no need to unlink. translator: Shown as result tag in a progress bar: ............[done] Translator: download progress bar result: ".............[done]"
en: done
zu: kwenziwe

note: Translator: %s = name of an rpm package. A list of diffs follows this message.
en: Changed configuration files for %s:
zu: Amafayela okuhlela ashintshile e-%s:

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
zu: I-rpm igcine i-%s njenge-%s.
    Nansi imigqa yokuqala engu-25 yomehluko:

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
zu: I-rpm yakhe i-%s njenge-%s.
    Nansi imigqa yokuqala engu-25 yomehluko:

en: created backup %s
zu: yakhe i-backup %s

en: Yes
zu: &Yebo

en: No
zu: &Cha

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ...........[error] Translator: download progress bar result: "............[error]"
en: error
zu: iphutha

en: yes
zu: yebo

en: no
zu: cha
