zypp - en to xh translation catalogue (751 entries)

en: Invalid LDAP URL query string
xh: Umtya wokubuzisa we-LDAP URL ongasebenzisekiyo

en: Invalid LDAP URL query parameter '%s'
xh: Umtya wokubuzisa we-LDAP URL ongasebenzisekiyo '%s'

en: Unable to clone Url object
xh: Akukwazeki ukufanisa into ye-Url

en: Invalid empty Url object reference
xh: Isalathi sento ye-Url elikhamte nengasebenzisekiyo

en: Unable to parse Url components
xh: Akukwazeki ukwahlula iinxalenye ze-Url

en: Url scheme does not allow a %s
xh: Ulungiselelo lwe-Url aluyivumeli i-%s

en: Invalid %s component '%s'
xh: Ayisebenziseki %s inxalenye '%s'

en: Invalid %s component
xh: Ayisebenziseki %s inxalenye

en: Query string parsing not supported for this URL
xh: Ukwahlulwa komtya wokubuzisa awuxhaswa malunga nale-URL

en: Url scheme is a required component
xh: Ulungiselelo lwe-Url yinxalenye efunekayo

en: Invalid Url scheme '%s'
xh: Ulungiselelo olusebenzisekayo lwe-Url '%s'

en: Url scheme does not allow a username
xh: Ulungiselelo lwe-Url akulivumeli igama lomsebenzisi

en: Url scheme does not allow a password
xh: Ulungiselelo lwe-Url awulivumeli igama lokugqithisa

en: Url scheme requires a host component
xh: Ulungiselelo lwe-Url lufuna inxalenye yomamkeli

en: Url scheme does not allow a host component
xh: Ulungiselelo lwe-Url awuyivumeli inxalenye yomamkeli

en: Invalid host component '%s'
xh: Ayisebenziseki inxalenye yomamkeli ye-'%s'

en: Url scheme does not allow a port
xh: Ulungiselelo lwe-Url awusivumeli isiqhagamshelanisi

en: Invalid port component '%s'
xh: Ayisebenziseki inxalenye yesiqhagamshelanisi se-'%s'

en: Url scheme requires path name
xh: Ulungiselelo lwe-Url lufuna igama lendlela yothungelwano

en: Relative path not allowed if authority exists
xh: Indlela yothungelwano ethelekisekayo ayivunyelwa xa lukhona ugunyaziso

en: Encoded string contains a NUL byte
xh: Umtya ofakwe iikhowudi uqhulethe i-byte ENGENANTO

en: Invalid parameter array split separator character
xh: Uphawu oluthatha isithuba somhlukanisi oqhekezayo woludwe lomda wenkcazelo engasebenzisekiyo

en: Invalid parameter map split separator character
xh: Uphawu oluthatha isithuba somhlukanisi oqhekezayo woludwe lomda wenkcazelo ongasebenzisekiyo

en: Invalid parameter array join separator character
xh: Uphawu oluthatha isithuba somhlukanisi ohlanganisayo woludwe lomda wenkcazelo engasebenzisekiyo

en: Unknown country:
xh: Ilizwe elingaziwa:

note: Defined CountryCode constants Defined LanguageCode constants
en: No Code
xh: Akukho Khowudi

en: Andorra
xh: i-Andorra

note: :AND:020:
en: United Arab Emirates
xh: Ii-Arab Emirates Ezimanyeneyo

note: :ARE:784:
en: Afghanistan
xh: i-Afghanistan

note: :AFG:004:
en: Antigua and Barbuda
xh: i-Antigua ne-Barbuda

note: :ATG:028:
en: Anguilla
xh: i-Anguilla

note: :AIA:660:
en: Albania
xh: i-Albania

note: :ALB:008:
en: Armenia
xh: i-Armenia

note: :ARM:051:
en: Netherlands Antilles
xh: i-Netherlands Antilles

note: :ANT:530:
en: Angola
xh: i-Angola

note: :AGO:024:
en: Antarctica
xh: i-Antarctica

note: :ATA:010:
en: Argentina
xh: i-Argentina

note: :ARG:032:
en: American Samoa
xh: i-American Samoa

note: :ASM:016:
en: Austria
xh: i-Austria

note: :AUT:040:
en: Australia
xh: i-Australia

note: :AUS:036:
en: Aruba
xh: i-Aruba

note: :ABW:533:
en: Aland Islands
xh: i-Aland Islands

note: :ALA:248:
en: Azerbaijan
xh: i-Azerbaijan

note: :AZE:031:
en: Bosnia and Herzegovina
xh: i-Bosnia ne-Herzegowina

note: :BIH:070:
en: Barbados
xh: i-Barbados

note: :BRB:052:
en: Bangladesh
xh: i-Bangladesh

note: :BGD:050:
en: Belgium
xh: i-Belgium

note: :BEL:056:
en: Burkina Faso
xh: i-Burkina Faso

note: :BFA:854:
en: Bulgaria
xh: i-Bulgaria

note: :BGR:100:
en: Bahrain
xh: i-Bahrain

note: :BHR:048:
en: Burundi
xh: i-Burundi

note: :BDI:108:
en: Benin
xh: i-Benin

note: :BEN:204:
en: Bermuda
xh: i-Bermuda

note: :BMU:060:
en: Brunei Darussalam
xh: i-Brunei Darussalam

note: :BRN:096:
en: Bolivia
xh: i-Bolivia

note: :BOL:068:
en: Brazil
xh: i-Brazil

note: :BRA:076:
en: Bahamas
xh: i-Bahamas

note: :BHS:044:
en: Bhutan
xh: i-Bhutan

note: :BTN:064:
en: Bouvet Island
xh: i-Bouvet Island

note: :BVT:074:
en: Botswana
xh: i-Botswana

note: :BWA:072:
en: Belarus
xh: i-Belarus

note: :BLR:112:
en: Belize
xh: i-Belize

note: :BLZ:084:
en: Canada
xh: i-Canada

note: :CAN:124:
en: Cocos (Keeling) Islands
xh: i-Cocos (Keeling) Islands

note: :CCK:166: :CAF:140:
en: Congo
xh: i-Congo

note: :COD:180:
en: Central African Republic
xh: Iriphabliki yaseAfrika Esembindini

note: :COG:178:
en: Switzerland
xh: i-Switzerland

note: :CHE:756:
en: Cote D'Ivoire
xh: i-Cote D'Ivoire

note: :CIV:384:
en: Cook Islands
xh: i-Cook Islands

note: :COK:184:
en: Chile
xh: i-Chile

note: :CHL:152:
en: Cameroon
xh: i-Cameroon

note: :CMR:120:
en: China
xh: i-China

note: :CHN:156:
en: Colombia
xh: i-Colombia

note: :COL:170:
en: Costa Rica
xh: i-Costa Rica

note: :CRI:188:
en: Cuba
xh: i-Cuba

note: :CUB:192:
en: Cape Verde
xh: i-Cape Verde

note: :CPV:132:
en: Christmas Island
xh: i-Christmas Island

note: :CXR:162:
en: Cyprus
xh: i-Cyprus

note: :CYP:196:
en: Czech Republic
xh: i-Czech Republic

note: :CZE:203:
en: Germany
xh: EJamani

note: :DEU:276:
en: Djibouti
xh: i-Djibouti

note: :DJI:262:
en: Denmark
xh: i-Denmark

note: :DNK:208:
en: Dominica
xh: i-Dominica

note: :DMA:212:
en: Dominican Republic
xh: i-Dominican Republic

note: :DOM:214:
en: Algeria
xh: i-Algeria

note: :DZA:012:
en: Ecuador
xh: i-Ecuador

note: :ECU:218:
en: Estonia
xh: i-Estonia

note: :EST:233:
en: Egypt
xh: iYiphutha

note: :EGY:818:
en: Western Sahara
xh: i-Western Sahara

note: :ESH:732:
en: Eritrea
xh: i-Ertrea

note: :ERI:232:
en: Spain
xh: i-Spain

note: :ESP:724:
en: Ethiopia
xh: i-Ethiopia

note: :ETH:231:
en: Finland
xh: i-Finland

note: :FIN:246:
en: Fiji
xh: i-Fiji

note: :FJI:242:
en: Falkland Islands (Malvinas)
xh: i-Falkland Islands (Malvinas)

note: :FLK:238:
en: Federated States of Micronesia
xh: i-Federated States of Micronesia

note: :FSM:583:
en: Faroe Islands
xh: i-Faroe Islands

note: :FRO:234:
en: France
xh: i-France

note: :FRA:250:
en: Metropolitan France
xh: i-Metropolitan France

note: :FXX:249:
en: Gabon
xh: i-Gabon

note: :GAB:266:
en: United Kingdom
xh: i-United Kingdom

note: :GBR:826:
en: Grenada
xh: i-Grenada

note: :GRD:308:
en: Georgia
xh: i-Georgia

note: :GEO:268:
en: French Guiana
xh: i-French Guiana

en: Ghana
xh: i-Ghana

note: :GHA:288:
en: Gibraltar
xh: i-Gibraltar

note: :GIB:292:
en: Greenland
xh: i-Greenland

note: :GRL:304:
en: Gambia
xh: i-Gambia

note: :GMB:270:
en: Guinea
xh: i-Guinea

note: :GIN:324:
en: Guadeloupe
xh: i-Guadeloupe

note: :GLP:312:
en: Equatorial Guinea
xh: i-Equatorial Guinea

note: :GNQ:226:
en: Greece
xh: i-Greece

note: :GRC:300:
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
xh: i-South Georgia ne-South Sandwich Islands

note: :SGS:239:
en: Guatemala
xh: i-Guatemala

note: :GTM:320:
en: Guam
xh: i-Guam

note: :GUM:316:
en: Guinea-Bissau
xh: i-Guinea-Bissau

note: :GNB:624:
en: Guyana
xh: i-Guyana

note: :GUY:328:
en: Hong Kong
xh: i-Hong Kong

note: :HKG:344:
en: Heard Island and McDonald Islands
xh: i-Heard Island ne-McDonald Islands

note: :HMD:334:
en: Honduras
xh: i-Honduras

note: :HND:340:
en: Croatia
xh: i-Croatia

note: :HRV:191:
en: Haiti
xh: i-Haiti

note: :HTI:332:
en: Hungary
xh: i-Hungary

note: :HUN:348:
en: Indonesia
xh: i-Indonesia

note: :IDN:360:
en: Ireland
xh: i-Ireland

note: :IRL:372:
en: Israel
xh: i-Israel

en: India
xh: i-Indiya

note: :IND:356:
en: British Indian Ocean Territory
xh: i-British Indian Ocean Territory

note: :IOT:086:
en: Iraq
xh: i-Iraq

note: :IRQ:368:
en: Iran
xh: i-Iran

note: :IRN:364:
en: Iceland
xh: i-Iceland

note: :ISL:352:
en: Italy
xh: i-Italy

en: Jamaica
xh: i-Jamaica

note: :JAM:388:
en: Jordan
xh: i-Jordan

note: :JOR:400:
en: Japan
xh: iJapani

note: :JPN:392:
en: Kenya
xh: i-Kenya

note: :KEN:404:
en: Kyrgyzstan
xh: i-Kyrgyzstan

note: :KGZ:417:
en: Cambodia
xh: i-Cambodia

note: :KHM:116:
en: Kiribati
xh: i-Kiribati

note: :KIR:296:
en: Comoros
xh: i-Comoros

note: :COM:174:
en: Saint Kitts and Nevis
xh: i-Saint Kitts neNevis

note: :KNA:659:
en: North Korea
xh: i-North Korea

note: :PRK:408:
en: South Korea
xh: i-South Korea

note: :KOR:410:
en: Kuwait
xh: i-Kuwait

note: :KWT:414:
en: Cayman Islands
xh: i-Cayman Islands

note: :CYM:136:
en: Kazakhstan
xh: i-Kazakhstan

note: :KAZ:398:
en: Lao People's Democratic Republic
xh: i-Lao People's Democratic Republic

note: :LAO:418:
en: Lebanon
xh: i-Lebanon

note: :LBN:422:
en: Saint Lucia
xh: i-Saint Lucia

note: :LCA:662:
en: Liechtenstein
xh: i-Liechtenstein

note: :LIE:438:
en: Sri Lanka
xh: i-Sri Lanka

note: :LKA:144:
en: Liberia
xh: i-Liberia

note: :LBR:430:
en: Lesotho
xh: i-Lesotho

note: :LSO:426:
en: Lithuania
xh: i-Lithuania

note: :LTU:440:
en: Luxembourg
xh: i-Luxembourg

note: :LUX:442:
en: Latvia
xh: i-Latvia

note: :LVA:428:
en: Libya
xh: i-Libya

note: :LBY:434:
en: Morocco
xh: i-Morocco

note: :MAR:504:
en: Monaco
xh: i-Monaco

note: :MCO:492:
en: Moldova
xh: i-Moldova

en: Madagascar
xh: i-Madagascar

note: :MDG:450:
en: Marshall Islands
xh: i-Marshall Islands

note: :MHL:584:
en: Macedonia
xh: i-Macedonia

note: :MKD:807:
en: Mali
xh: i-Mali

note: :MLI:466:
en: Myanmar
xh: i-Myanmar

note: :MMR:104:
en: Mongolia
xh: i-Mongolia

note: :MNG:496:
en: Macao
xh: i-Macao

note: :MAC:446:
en: Northern Mariana Islands
xh: i-Northern Mariana Islands

note: :MNP:580:
en: Martinique
xh: i-Martinique

note: :MTQ:474:
en: Mauritania
xh: i-Mauritania

note: :MRT:478:
en: Montserrat
xh: i-Montserrat

note: :MSR:500:
en: Malta
xh: i-Malta

note: :MLT:470:
en: Mauritius
xh: i-Mauritius

note: :MUS:480:
en: Maldives
xh: i-Maldives

note: :MDV:462:
en: Malawi
xh: i-Malawi

note: :MWI:454:
en: Mexico
xh: i-Mexico

note: :MEX:484:
en: Malaysia
xh: i-Malaysia

note: :MYS:458:
en: Mozambique
xh: i-Mozambique

note: :MOZ:508:
en: Namibia
xh: i-Namibia

note: :NAM:516:
en: New Caledonia
xh: i-New Caledonia

note: :NCL:540:
en: Niger
xh: i-Niger

note: :NER:562:
en: Norfolk Island
xh: i-Norfolk Island

note: :NFK:574:
en: Nigeria
xh: i-Nigeria

note: :NGA:566:
en: Nicaragua
xh: i-Nicaragua

note: :NIC:558:
en: Netherlands
xh: i-Netherlands

note: :NLD:528:
en: Norway
xh: i-Norway

note: :NOR:578:
en: Nepal
xh: i-Nepal

note: :NPL:524: language code: nau na
en: Nauru
xh: i-Nauru

note: :NRU:520:
en: Niue
xh: i-Niue

note: :NIU:570:
en: New Zealand
xh: i-New Zealand

note: :NZL:554:
en: Oman
xh: i-Oman

note: :OMN:512:
en: Panama
xh: i-Panama

note: :PAN:591:
en: Peru
xh: i-Peru

note: :PER:604:
en: French Polynesia
xh: i-French Polynesia

note: :PYF:258:
en: Papua New Guinea
xh: i-Papua New Guinea

note: :PNG:598:
en: Philippines
xh: i-Philippines

note: :PHL:608:
en: Pakistan
xh: i-Pakistan

note: :PAK:586:
en: Poland
xh: i-Poland

note: :POL:616:
en: Saint Pierre and Miquelon
xh: i-Saint Pierre ne-Miquelon

note: :SPM:666:
en: Pitcairn
xh: i-Pitcairn

note: :PCN:612:
en: Puerto Rico
xh: i-Puerto-Rico

note: :PRI:630:
en: Palestinian Territory
xh: i-Palestinian Territory

note: :PSE:275:
en: Portugal
xh: i-Portugal

note: :PRT:620:
en: Palau
xh: i-Palau

note: :PLW:585:
en: Paraguay
xh: i-Paraguay

note: :PRY:600:
en: Qatar
xh: i-Qatar

note: :QAT:634:
en: Reunion
xh: i-Reunion

note: :REU:638:
en: Romania
xh: i-Romania

en: Russian Federation
xh: i-Russian Federation

note: :RUS:643:
en: Rwanda
xh: i-Rwanda

note: :RWA:646:
en: Saudi Arabia
xh: i-Saudi Arabia

note: :SAU:682:
en: Solomon Islands
xh: i-Solomon Islands

note: :SLB:090:
en: Seychelles
xh: i-Seychelles

note: :SYC:690:
en: Sudan
xh: i-Sudan

note: :SDN:736:
en: Sweden
xh: i-Sweden

note: :SWE:752:
en: Singapore
xh: i-Singapore

note: :SGP:702:
en: Saint Helena
xh: i-Saint Helena

note: :SHN:654:
en: Slovenia
xh: i-Slovenia

note: :SVN:705:
en: Svalbard and Jan Mayen
xh: i-Svalbard ne-Jan Mayen

note: :SJM:744:
en: Slovakia
xh: i-Slovakia

note: :SVK:703:
en: Sierra Leone
xh: i-Sierra Leone

note: :SLE:694:
en: San Marino
xh: i-San Marino

note: :SMR:674:
en: Senegal
xh: i-Senegal

note: :SEN:686:
en: Somalia
xh: i-Somalia

note: :SOM:706:
en: Suriname
xh: i-Suriname

note: :SUR:740:
en: Sao Tome and Principe
xh: i-Sao Tome ne-Principe

note: :STP:678:
en: El Salvador
xh: i-El Salvador

note: :SLV:222:
en: Syria
xh: i-Syria

note: :SYR:760:
en: Swaziland
xh: i-Swaziland

note: :SWZ:748:
en: Turks and Caicos Islands
xh: i-Turks ne-Caicos Islands

note: :TCA:796:
en: Chad
xh: i-Chad

note: :TCD:148:
en: French Southern Territories
xh: i-French Southern Territories

note: :ATF:260:
en: Togo
xh: i-Togo

note: :TGO:768:
en: Thailand
xh: i-Thailand

note: :THA:764:
en: Tajikistan
xh: i-Tajikistan

note: :TJK:762: language code: tkl
en: Tokelau
xh: isi-Tokelau

note: :TKL:772:
en: Turkmenistan
xh: i-Turkmenistan

note: :TKM:795:
en: Tunisia
xh: i-Tunisia

note: :TUN:788:
en: Tonga
xh: i-Tonga

note: :TON:776:
en: East Timor
xh: i-East Timor

note: :TLS:626:
en: Turkey
xh: i-Turkey

note: :TUR:792:
en: Trinidad and Tobago
xh: i-Trinidad ne-Tobago

note: :TTO:780: language code: tvl
en: Tuvalu
xh: isi-Tuvalu

note: :TUV:798:
en: Taiwan
xh: i-Taiwan

note: :TWN:158:
en: Tanzania
xh: i-Tanzania

note: :TZA:834:
en: Ukraine
xh: i-Ukraine

note: :UKR:804:
en: Uganda
xh: i-Uganda

note: :UGA:800:
en: United States Minor Outlying Islands
xh: i-United States Minor Outlying Islands

note: :UMI:581:
en: United States
xh: i-United States

note: :USA:840:
en: Uruguay
xh: i-Uruguay

note: :URY:858:
en: Uzbekistan
xh: i-Uzbekistan

note: :UZB:860:
en: Holy See (Vatican City State)
xh: i-Holy See (Vatican City State)

note: :VAT:336:
en: Saint Vincent and the Grenadines
xh: i-Saint Vincent ne-Grenadines

note: :VCT:670:
en: Venezuela
xh: i-Venezuela

note: :VEN:862:
en: British Virgin Islands
xh: i-British Virgin Islands

note: :VGB:092:
en: Virgin Islands, U.S.
xh: i-Virgin Islands, U.S.

note: :VIR:850:
en: Vietnam
xh: i-Vietnam

note: :VNM:704:
en: Vanuatu
xh: i-Vanuatu

note: :VUT:548:
en: Wallis and Futuna
xh: i-Wallis ne-Futuna

note: :WLF:876:
en: Samoa
xh: i-Samoa

note: :WSM:882:
en: Yemen
xh: i-Yemen

note: :YEM:887:
en: Mayotte
xh: i-Mayotte

note: :MYT:175:
en: South Africa
xh: uMzantsi Afrika

note: :ZAF:710:
en: Zambia
xh: i-Zambia

note: :ZMB:894:
en: Zimbabwe
xh: i-Zimbabwe

en: Unknown language:
xh: Ulwimi Olungaziwayo:

note: language code: aar aa
en: Afar
xh: Isi-Afar

note: language code: abk ab
en: Abkhazian
xh: Isi-Abkhazian

note: language code: ace
en: Achinese
xh: isi-Achinese

note: language code: ach
en: Acoli
xh: isi-Acoli

note: language code: ada
en: Adangme
xh: isi-Adangme

note: language code: ady
en: Adyghe
xh: isi-Adyghe

note: language code: afa
en: Afro-Asiatic (Other)
xh: isi-Afro-Asiatic (Esinye)

note: language code: afh
en: Afrihili
xh: isi-Afrihili

note: language code: afr af
en: Afrikaans
xh: isiBhulu

note: language code: ain
en: Ainu
xh: isi-Ainu

note: language code: aka ak
en: Akan
xh: isi-Akan

note: language code: akk
en: Akkadian
xh: isi-Akkadian

note: language code: alb sqi sq
en: Albanian
xh: isi-Albanian

note: language code: ale
en: Aleut
xh: isi-Aleut

note: language code: alg
en: Algonquian Languages
xh: isi-Algonquian Languages

note: language code: alt
en: Southern Altai
xh: isi-Southern Altai

note: language code: amh am
en: Amharic
xh: isi-Amharic

note: language code: ang
en: English, Old (ca.450-1100)
xh: isiNgesi, Sakudala (ca.450-1100)

note: language code: apa
en: Apache Languages
xh: Iilwimi ze-Apache

note: language code: ara ar
en: Arabic
xh: isi-Arabic

note: language code: arc
en: Aramaic
xh: isi-Aramaic

note: language code: arg an
en: Aragonese
xh: isi-Aragonese

note: language code: arm hye hy
en: Armenian
xh: isi-Armenian

note: language code: arn
en: Araucanian
xh: isi-Araucanian

note: language code: arp
en: Arapaho
xh: isi-Arapaho

note: language code: art
en: Artificial (Other)
xh: isi-Artificial (Esinye)

note: language code: arw
en: Arawak
xh: isi-Arawak

note: language code: asm as
en: Assamese
xh: isi-Assamese

note: language code: ast
en: Asturian
xh: isi-Asturian

note: language code: ath
en: Athapascan Languages
xh: Iilwimi ze-Athapascan

note: language code: aus
en: Australian Languages
xh: Iilwimi zase-Australia

note: language code: ava av
en: Avaric
xh: isi-Avaric

note: language code: ave ae
en: Avestan
xh: isi-Avestan

note: language code: awa
en: Awadhi
xh: isi-Awadhi

note: language code: aym ay
en: Aymara
xh: isi-Aymara

note: language code: aze az
en: Azerbaijani
xh: isi-Azerbaijani

note: language code: bad
en: Banda
xh: isiBanda

note: language code: bai
en: Bamileke Languages
xh: Iilwimi ze-Bamileke

note: language code: bak ba
en: Bashkir
xh: isi-Bashkir

note: language code: bal
en: Baluchi
xh: isi-Baluchi

note: language code: bam bm
en: Bambara
xh: isi-Bambara

note: language code: ban
en: Balinese
xh: isi-Balinese

note: language code: baq eus eu
en: Basque
xh: Isi-Basque

note: language code: bas
en: Basa
xh: isi-Basa

note: language code: bat
en: Baltic (Other)
xh: isi-Baltic (Esinye)

note: language code: bej
en: Beja
xh: isi-Beja

note: language code: bel be
en: Belarusian
xh: isi-Belarusian

note: language code: bem
en: Bemba
xh: isi-Bemba

note: language code: ben bn
en: Bengali
xh: isi-Bengali

note: language code: ber
en: Berber (Other)
xh: isi-Berber (Esinye)

note: language code: bho
en: Bhojpuri
xh: isi-Bhojpuri

note: language code: bih bh
en: Bihari
xh: isi-Bihari

note: language code: bik
en: Bikol
xh: isi-Bikol

note: language code: bin
en: Bini
xh: isi-Bini

note: language code: bis bi
en: Bislama
xh: isi-Bislama

note: language code: bla
en: Siksika
xh: isi-Siksika

note: language code: bnt
en: Bantu (Other)
xh: isiBantu (Esinye)

note: language code: bos bs
en: Bosnian
xh: isi-Bosnian

note: language code: bra
en: Braj
xh: isi-Braj

note: language code: bre br
en: Breton
xh: isi-Breton

note: language code: btk
en: Batak (Indonesia)
xh: isi-Batak (Indonesia)

note: language code: bua
en: Buriat
xh: isi-Buriat

note: language code: bug
en: Buginese
xh: isi-Buginese

note: language code: bul bg
en: Bulgarian
xh: isi-Bulgarian

note: language code: bur mya my
en: Burmese
xh: isi-Burmese

note: language code: byn
en: Blin
xh: isi-Blin

note: language code: cad
en: Caddo
xh: isi-Caddo

note: language code: cai
en: Central American Indian (Other)
xh: isi-Central American Indian (Esinye)

note: language code: car
en: Carib
xh: isi-Carib

note: language code: cat ca
en: Catalan
xh: isi-Catalan

note: language code: cau
en: Caucasian (Other)
xh: isi-Caucasian (Esinye)

note: language code: ceb
en: Cebuano
xh: isi-Cebuano

note: language code: cel
en: Celtic (Other)
xh: isi-Celtic (Esinye)

note: language code: cha ch
en: Chamorro
xh: isi-Chamorro

note: language code: chb
en: Chibcha
xh: isi-Chibcha

note: language code: che ce
en: Chechen
xh: isi-Chechen

note: language code: chg
en: Chagatai
xh: isi-Chagatai

note: language code: chi zho zh
en: Chinese
xh: isiTshayina

note: language code: chk
en: Chuukese
xh: isi-Chuukese

note: language code: chm
en: Mari
xh: isi-Mari

note: language code: chn
en: Chinook Jargon
xh: isi-Chinook Jargon

note: language code: cho
en: Choctaw
xh: isi-Choctaw

note: language code: chp
en: Chipewyan
xh: isi-Chipewyan

note: language code: chr
en: Cherokee
xh: isi-Cherokee

note: language code: chu cu
en: Church Slavic
xh: isi-Church Slavic

note: language code: chv cv
en: Chuvash
xh: isi-Chuvash

note: language code: chy
en: Cheyenne
xh: isi-Cheyenne

note: language code: cmc
en: Chamic Languages
xh: Iilwimi ze-Chamic

note: language code: cop
en: Coptic
xh: isi-Coptic

note: language code: cor kw
en: Cornish
xh: isi-Cornish

note: language code: cos co
en: Corsican
xh: isi-Corsican

note: language code: cpe
en: Creoles and Pidgins, English-Based (Other)
xh: Ii-Creoles nee-Pidgins, Ezisekwe esiNgesini (Nakwezinye)

note: language code: cpf
en: Creoles and Pidgins, French-Based (Other)
xh: Ii-Creoles nee-Pidgins, Ezisekwe kwisiFrentshi (Nakwezinye)

note: language code: cpp
en: Creoles and Pidgins, Portuguese-Based (Other)
xh: Ii-Creoles nee-Pidgins, Ezisekwe kwisiPhuthukezi (Nakwezinye)

note: language code: cre cr
en: Cree
xh: isi-Cree

note: language code: crh
en: Crimean Tatar
xh: isi-Crimean Tatar

note: language code: crp
en: Creoles and Pidgins (Other)
xh: Ii-Creoles nee-Pidgins (Ezinye)

note: language code: csb
en: Kashubian
xh: isi-Kashubian

note: language code: cus
en: Cushitic (Other)
xh: isi-Cushitic (Ezinye)

note: language code: cze ces cs
en: Czech
xh: isi-Czech

note: language code: dak
en: Dakota
xh: isi-Dakota

note: language code: dan da
en: Danish
xh: isi-Danish

note: language code: dar
en: Dargwa
xh: isi-Dargwa

note: language code: day
en: Dayak
xh: isi-Dayak

note: language code: del
en: Delaware
xh: isi-Delaware

note: language code: den
en: Slave (Athapascan)
xh: isi-Slave (Athapascan)

note: language code: dgr
en: Dogrib
xh: isi-Dogrib

note: language code: din
en: Dinka
xh: isi-Dinka

note: language code: div dv
en: Divehi
xh: isi-Divehi

note: language code: doi
en: Dogri
xh: isi-Dogri

note: language code: dra
en: Dravidian (Other)
xh: isi-Dravidian (Esinye)

note: language code: dsb
en: Lower Sorbian
xh: i-Lower Sorbian

note: language code: dua
en: Duala
xh: isi-Duala

note: language code: dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
xh: isi-Datshi, Esiphakathi (ca.1050-1350)

note: language code: dut nld nl
en: Dutch
xh: isiDatshi

note: language code: dyu
en: Dyula
xh: isi-Dyula

note: language code: dzo dz
en: Dzongkha
xh: isi-Dzongkha

note: language code: efi
en: Efik
xh: isi-Efik

note: language code: egy
en: Egyptian (Ancient)
xh: isiYiphutha (Samandulo)

note: language code: eka
en: Ekajuk
xh: isi-Ekajuk

note: language code: elx
en: Elamite
xh: isi-Elamite

note: language code: eng en
en: English
xh: isiNgesi

note: language code: enm
en: English, Middle (1100-1500)
xh: isiNgesi, Esiphakathi (1100-1500)

note: language code: epo eo
en: Esperanto
xh: isi-Esperanto

note: language code: est et
en: Estonian
xh: isi-Estonian

note: language code: ewe ee
en: Ewe
xh: isi-Ewe

note: language code: ewo
en: Ewondo
xh: isi-Ewondo

note: language code: fan
en: Fang
xh: isi-Fang

note: language code: fao fo
en: Faroese
xh: isi-Faroese

note: language code: fat
en: Fanti
xh: isi-Fanti

note: language code: fij fj
en: Fijian
xh: isi-Fijian

note: language code: fil
en: Filipino
xh: isi-Filipino

note: language code: fin fi
en: Finnish
xh: isiFinnish

note: language code: fiu
en: Finno-Ugrian (Other)
xh: isi-Finno-Ugrian (Esinye)

note: language code: fon
en: Fon
xh: isi-Fon

note: language code: fre fra fr
en: French
xh: isiFrentshi

note: language code: frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
xh: isiFrentshi, Esiphakathi (ca.1050-1600)

note: language code: fro
en: French, Old (842-ca.1400)
xh: isiNgesi, Sakudala (842-ca.1400)

note: language code: fry fy
en: Frisian
xh: isi-Frisian

note: language code: ful ff
en: Fulah
xh: isi-Fulah

note: language code: fur
en: Friulian
xh: isi-Friulian

note: language code: gaa
en: Ga
xh: isi-Ga

note: language code: gay
en: Gayo
xh: isi-Gayo

note: language code: gba
en: Gbaya
xh: isi-Gbaya

note: language code: gem
en: Germanic (Other)
xh: isi-Jamani (Ezinye)

note: language code: geo kat ka
en: Georgian
xh: isi-Georgian

note: language code: ger deu de
en: German
xh: isiJamani

note: language code: gez
en: Geez
xh: isi-Geez

note: language code: gil
en: Gilbertese
xh: isi-Gilbertese

note: language code: gla gd
en: Gaelic
xh: isi-Gaelic

note: language code: gle ga
en: Irish
xh: isi-Irish

note: language code: glg gl
en: Galician
xh: isi-Galician

note: language code: glv gv
en: Manx
xh: isi-Manx

note: language code: gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
xh: isiJamani, Esiphakathi Phezulu(ca.1050-1500)

note: language code: goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
xh: isiJamani, Sakudala Phezulu (ca.750-1050)

note: language code: gon
en: Gondi
xh: isi-Gondi

note: language code: gor
en: Gorontalo
xh: isi-Gorontalo

note: language code: got
en: Gothic
xh: isi-Gothic

note: language code: grb
en: Grebo
xh: isi-Grebo

note: language code: grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
xh: isi-Grike, Samandulo (ukuya ku-1453)

note: language code: gre ell el
en: Greek, Modern (1453-)
xh: isiGrike, Sanamhla (1453-)

note: language code: grn gn
en: Guarani
xh: isi-Guarani

note: language code: guj gu
en: Gujarati
xh: isi-Gujarati

note: language code: gwi
en: Gwich'in
xh: isi-Gwich'in

note: language code: hai
en: Haida
xh: isi-Haida

note: language code: hat ht
en: Haitian
xh: isi-Haitian

note: language code: hau ha
en: Hausa
xh: isi-Hausa

note: language code: haw
en: Hawaiian
xh: isi-Hawaiian

note: language code: heb he
en: Hebrew
xh: isiHebheru

note: language code: her hz
en: Herero
xh: isi-Herero

note: language code: hil
en: Hiligaynon
xh: isi-Hiligaynon

note: language code: him
en: Himachali
xh: isi-Himachali

note: language code: hin hi
en: Hindi
xh: isi-Hindi

note: language code: hit
en: Hittite
xh: isi-Hittite

note: language code: hmn
en: Hmong
xh: isi-Hmong

note: language code: hmo ho
en: Hiri Motu
xh: isi-Hiri Motu

note: language code: hsb
en: Upper Sorbian
xh: isi-Sorbian Sangasentla

note: language code: hun hu
en: Hungarian
xh: isi-Hungarian

note: language code: hup
en: Hupa
xh: isi-Hupa

note: language code: iba
en: Iban
xh: isi-Iban

note: language code: ibo ig
en: Igbo
xh: isi-Igbo

note: language code: ice isl is
en: Icelandic
xh: isi-Icelandic

note: language code: ido io
en: Ido
xh: isi-Ido

note: language code: iii ii
en: Sichuan Yi
xh: isi-Sichuan Yi

note: language code: ijo
en: Ijo
xh: isi-Ijo

note: language code: iku iu
en: Inuktitut
xh: isi-Inuktitut

note: language code: ile ie
en: Interlingue
xh: isi-Interlingue

note: language code: ilo
en: Iloko
xh: isi-Iloko

note: language code: ina ia
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
xh: i-Interlingua (Umbutho Wehlabathi Wokuncedisa Ngeelwimi)

note: language code: inc
en: Indic (Other)
xh: isi-Artificial (Esinye)

note: language code: ind id
en: Indonesian
xh: isi-Indonesian

note: language code: ine
en: Indo-European (Other)
xh: isi-Indo-European (Esinye)

note: language code: inh
en: Ingush
xh: isi-Ingush

note: language code: ipk ik
en: Inupiaq
xh: isi-Inupiaq

note: language code: ira
en: Iranian (Other)
xh: isi-Iranian (Esinye)

note: language code: iro
en: Iroquoian Languages
xh: Iilwimi ze-Iroquoian

note: language code: ita it
en: Italian
xh: isiTaliyane

note: language code: jav jv
en: Javanese
xh: isi-Javanese

note: language code: jbo
en: Lojban
xh: isi-Lojban

note: language code: jpn ja
en: Japanese
xh: isiJapani

note: language code: jpr
en: Judeo-Persian
xh: isi-Judeo-Persian

note: language code: jrb
en: Judeo-Arabic
xh: isi-Judeo-Arabic

note: language code: kaa
en: Kara-Kalpak
xh: isi-Kara-Kalpak

note: language code: kab
en: Kabyle
xh: isi-Kabyle

note: language code: kac
en: Kachin
xh: isi-Kachin

note: language code: kal kl
en: Kalaallisut
xh: isi-Kalaallisut

note: language code: kam
en: Kamba
xh: isi-Kamba

note: language code: kan kn
en: Kannada
xh: isi-Kannada

note: language code: kar
en: Karen
xh: isi-Karen

note: language code: kas ks
en: Kashmiri
xh: isi-Kashmiri

note: language code: kau kr
en: Kanuri
xh: isi-Kanuri

note: language code: kaw
en: Kawi
xh: isi-Kawi

note: language code: kaz kk
en: Kazakh
xh: isi-Kazakh

note: language code: kbd
en: Kabardian
xh: isi-Kabardian

note: language code: kha
en: Khasi
xh: isi-Khasi

note: language code: khi
en: Khoisan (Other)
xh: isi-Khoisan (Esinye)

note: language code: khm km
en: Khmer
xh: isi-Khmer

note: language code: kho
en: Khotanese
xh: isi-Khotanese

note: language code: kik ki
en: Kikuyu
xh: isi-Kikuyu

note: language code: kin rw
en: Kinyarwanda
xh: isi-Kinyarwanda

note: language code: kir ky
en: Kirghiz
xh: isi-Kirghiz

note: language code: kmb
en: Kimbundu
xh: isi-Kimbundu

note: language code: kok
en: Konkani
xh: isi-Konkani

note: language code: kom kv
en: Komi
xh: isi-Komi

note: language code: kon kg
en: Kongo
xh: isi-Kongo

note: language code: kor ko
en: Korean
xh: isi-Korean

note: language code: kos
en: Kosraean
xh: isi-Kosraean

note: language code: kpe
en: Kpelle
xh: isi-Kpelle

note: language code: krc
en: Karachay-Balkar
xh: isi-Karachay-Balkar

note: language code: kro
en: Kru
xh: isi-Kru

note: language code: kru
en: Kurukh
xh: isi-Kurukh

note: language code: kua kj
en: Kuanyama
xh: isi-Kuanyama

note: language code: kum
en: Kumyk
xh: isi-Kumyk

note: language code: kur ku
en: Kurdish
xh: isi-Kurdish

note: language code: kut
en: Kutenai
xh: isi-Kutenai

note: language code: lad
en: Ladino
xh: isi-Ladino

note: language code: lah
en: Lahnda
xh: isi-Lahnda

note: language code: lam
en: Lamba
xh: isi-Lamba

note: language code: lao lo
en: Lao
xh: isi-Lao

note: language code: lat la
en: Latin
xh: isi-Latin

note: language code: lav lv
en: Latvian
xh: isi-Latvian

note: language code: lez
en: Lezghian
xh: isi-Lezghian

note: language code: lim li
en: Limburgan
xh: isi-Limburgan

note: language code: lin ln
en: Lingala
xh: isi-Lingala

note: language code: lit lt
en: Lithuanian
xh: isi-Lithuanian

note: language code: lol
en: Mongo
xh: isi-Mongo

note: language code: loz
en: Lozi
xh: isi-Lozi

note: language code: ltz lb
en: Luxembourgish
xh: isi-Luxembourgish

note: language code: lua
en: Luba-Lulua
xh: isi-Luba-Lulua

note: language code: lub lu
en: Luba-Katanga
xh: isi-Luba-Katanga

note: language code: lug lg
en: Ganda
xh: isi-Ganda

note: language code: lui
en: Luiseno
xh: isi-Luiseno

note: language code: lun
en: Lunda
xh: isi-Lunda

note: language code: luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
xh: isi-Luo (eKenya naseTanzania)

note: language code: lus
en: Lushai
xh: isi-Lushai

note: language code: mac mkd mk
en: Macedonian
xh: isi-Macedonian

note: language code: mad
en: Madurese
xh: isi-Madurese

note: language code: mag
en: Magahi
xh: isi-Magahi

note: language code: mah mh
en: Marshallese
xh: isi-Marshallese

note: language code: mai
en: Maithili
xh: isi-Maithili

note: language code: mak
en: Makasar
xh: isi-Makasar

note: language code: mal ml
en: Malayalam
xh: isi-Malayalam

note: language code: man
en: Mandingo
xh: isi-Mandingo

note: language code: mao mri mi
en: Maori
xh: isi-Maori

note: language code: map
en: Austronesian (Other)
xh: isi-Austronesian (Esinye)

note: language code: mar mr
en: Marathi
xh: isi-Marathi

note: language code: mas
en: Masai
xh: isi-Masai

note: language code: may msa ms
en: Malay
xh: isi-Malay

note: language code: mdf
en: Moksha
xh: isi-Moksha

note: language code: mdr
en: Mandar
xh: isi-Mandar

note: language code: men
en: Mende
xh: isi-Mende

note: language code: mga
en: Irish, Middle (900-1200)
xh: isi-Irish, Esiphakathi (900-1200)

note: language code: mic
en: Mi'kmaq
xh: isi-Mi'kmaq

note: language code: min
en: Minangkabau
xh: isi-Minangkabau

note: language code: mis
en: Miscellaneous Languages
xh: Iilwimi Eziyintlaninge

note: language code: mkh
en: Mon-Khmer (Other)
xh: isi-Mon-Khmer (Esinye)

note: language code: mlg mg
en: Malagasy
xh: isi-Malagasy

note: language code: mlt mt
en: Maltese
xh: isi-Maltese

note: language code: mnc
en: Manchu
xh: isi-Manchu

note: language code: mni
en: Manipuri
xh: isi-Manipuri

note: language code: mno
en: Manobo Languages
xh: Iilwimi zesiManobo

note: language code: moh
en: Mohawk
xh: isi-Mohawk

note: language code: mol mo
en: Moldavian
xh: isi-Moldavian

note: language code: mon mn
en: Mongolian
xh: isi-Mongolian

note: language code: mos
en: Mossi
xh: isi-Mossi

note: language code: mul
en: Multiple Languages
xh: Iilwimi Ezininzi

note: language code: mun
en: Munda languages
xh: Iilwimi zesiMunda

note: language code: mus
en: Creek
xh: isi-Creek

note: language code: mwl
en: Mirandese
xh: isi-Mirandese

note: language code: mwr
en: Marwari
xh: isi-Marwari

note: language code: myn
en: Mayan Languages
xh: Iilwimi zesi-Mayan

note: language code: myv
en: Erzya
xh: isi-Erzya

note: language code: nah
en: Nahuatl
xh: isi-Nahuatl

note: language code: nai
en: North American Indian
xh: isi-American Indian saseMantla

note: language code: nap
en: Neapolitan
xh: isi-Neapolitan

note: language code: nav nv
en: Navajo
xh: i-Navajo

note: language code: nbl nr
en: Ndebele, South
xh: isiNdebele, saseMzantsi

note: language code: nde nd
en: Ndebele, North
xh: isiNdebele, saseMantla

note: language code: ndo ng
en: Ndonga
xh: isiNdonga

note: language code: nds
en: Low German
xh: isiJamani saseZantsi

note: language code: nep ne
en: Nepali
xh: isi-Nepali

note: language code: new
en: Nepal Bhasa
xh: isi-Nepal Bhasa

note: language code: nia
en: Nias
xh: isi-Nias

note: language code: nic
en: Niger-Kordofanian (Other)
xh: isi-Niger-Kordofanian (Ezinye)

note: language code: niu
en: Niuean
xh: isi-Niuean

note: language code: nno nn
en: Norwegian Nynorsk
xh: isi-Norwegian Nynorsk

note: language code: nob nb
en: Norwegian Bokmal
xh: isi-Norwegian Bokmal

note: language code: nog
en: Nogai
xh: isi-Nogai

note: language code: non
en: Norse, Old
xh: isi-Norse, Sakudala

note: language code: nor no
en: Norwegian
xh: isi-Norwegian

note: language code: nso
en: Northern Sotho
xh: isiSuthu saseLebowa

note: language code: nub
en: Nubian Languages
xh: Iilwimi zesiNubian

note: language code: nwc
en: Classical Newari
xh: isi-Classical Newari

note: language code: nya ny
en: Chichewa
xh: isi-Chichewa

note: language code: nym
en: Nyamwezi
xh: isi-Nyamwezi

note: language code: nyn
en: Nyankole
xh: isi-Nyankole

note: language code: nyo
en: Nyoro
xh: isiNyoro

note: language code: nzi
en: Nzima
xh: isiNzima

note: language code: oci oc
en: Occitan (post 1500)
xh: isi-Occitan (emva kwe-1500)

note: language code: oji oj
en: Ojibwa
xh: isi-Ojibwa

note: language code: ori or
en: Oriya
xh: isi-Oriya

note: language code: orm om
en: Oromo
xh: isi-Oromo

note: language code: osa
en: Osage
xh: isi-Osage

note: language code: oss os
en: Ossetian
xh: isi-Ossetian

note: language code: ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
xh: isi-Turkish, Ottoman (1500-1928)

note: language code: oto
en: Otomian Languages
xh: Iilwimi zesi-Otomian

note: language code: paa
en: Papuan (Other)
xh: isi-Papuan (Esinye)

note: language code: pag
en: Pangasinan
xh: isi-Pangasinan

note: language code: pal
en: Pahlavi
xh: isi-Pahlavi

note: language code: pam
en: Pampanga
xh: isi-Pampanga

note: language code: pan pa
en: Panjabi
xh: isi-Panjabi

note: language code: pap
en: Papiamento
xh: isi-Papiamento

note: language code: pau
en: Palauan
xh: isi-Palauan

note: language code: peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
xh: isi-Persian, Sakudala (ca.600-400 B.C)

note: language code: per fas fa
en: Persian
xh: isi-Persian

note: language code: phi
en: Philippine (Other)
xh: isi-Philippine (Esinye)

note: language code: phn
en: Phoenician
xh: isi-Phoenician

note: language code: pli pi
en: Pali
xh: isiPali

note: language code: pol pl
en: Polish
xh: isi-Polish

note: language code: pon
en: Pohnpeian
xh: isi-Pohnpeian

note: language code: por pt
en: Portuguese
xh: isiPhuthukezi

note: language code: pra
en: Prakrit Languages
xh: Iilwimi zesi-Prakrit

note: language code: pro
en: Provencal, Old (to 1500)
xh: isi-Provencal, Sakudala (ukuya kwi-1500)

note: language code: pus ps
en: Pushto
xh: Isi-Pushto

note: language code: que qu
en: Quechua
xh: isi-Quechua

note: language code: raj
en: Rajasthani
xh: isi-Rajasthani

note: language code: rap
en: Rapanui
xh: isi-Rapanui

note: language code: rar
en: Rarotongan
xh: isi-Ratongan

note: language code: roa
en: Romance (Other)
xh: isi-Romance (Ezinye)

note: language code: roh rm
en: Raeto-Romance
xh: isi-Raeto-Romance

note: language code: rom
en: Romany
xh: isi-Romany

note: language code: rum ron ro
en: Romanian
xh: isi-Romanian

note: language code: run rn
en: Rundi
xh: isi-Rundi

note: language code: rus ru
en: Russian
xh: isiRashiya

note: language code: sad
en: Sandawe
xh: isi-Sandawe

note: language code: sag sg
en: Sango
xh: isi-Sango

note: language code: sah
en: Yakut
xh: isi-Yakut

note: language code: sai
en: South American Indian (Other)
xh: isi-South American Indian (Ezinye)

note: language code: sal
en: Salishan Languages
xh: Iilwimi zesi-Salishan

note: language code: sam
en: Samaritan Aramaic
xh: isi-Samaritan Aramaic

note: language code: san sa
en: Sanskrit
xh: isi-Sanskrit

note: language code: sas
en: Sasak
xh: isi-Sasak

note: language code: sat
en: Santali
xh: isi-Santali

note: language code: scc srp sr
en: Serbian
xh: isi-Serbian

note: language code: scn
en: Sicilian
xh: isi-Sicilian

note: language code: sco
en: Scots
xh: isi-Scots

note: language code: scr hrv hr
en: Croatian
xh: isi-Croatian

note: language code: sel
en: Selkup
xh: isi-Selkup

note: language code: sem
en: Semitic (Other)
xh: isi-Semitic (Ezinye)

note: language code: sga
en: Irish, Old (to 900)
xh: isi-Irish, Sakudala (ukuya ku-900)

note: language code: sgn
en: Sign Languages
xh: Iilwimi zeMiqondiso

note: language code: shn
en: Shan
xh: isi-Shan

note: language code: sid
en: Sidamo
xh: isi-Sidamo

note: language code: sin si
en: Sinhala
xh: isi-Sinhala

note: language code: sio
en: Siouan Languages
xh: Iilwimi zesi-Siouan

note: language code: sit
en: Sino-Tibetan (Other)
xh: isi-Sino-Tibetan (Ezinye)

note: language code: sla
en: Slavic (Other)
xh: isi-Slavic (Esinye)

note: language code: slo slk sk
en: Slovak
xh: isi-Slovak

note: language code: slv sl
en: Slovenian
xh: isi-Slovenian

note: language code: sma
en: Southern Sami
xh: isi-Sami esiseMzantsi

note: language code: sme se
en: Northern Sami
xh: isi-Sami esiseMantla

note: language code: smi
en: Sami Languages (Other)
xh: Iilwimi zesi-Sami (Ezinye)

note: language code: smj
en: Lule Sami
xh: isi-Lule Sami

note: language code: smn
en: Inari Sami
xh: isi-Inari Sami

note: language code: smo sm
en: Samoan
xh: isi-Samoan

note: language code: sms
en: Skolt Sami
xh: isi-Skolt Sami

note: language code: sna sn
en: Shona
xh: isiShona

note: language code: snd sd
en: Sindhi
xh: isi-Sindhi

note: language code: snk
en: Soninke
xh: isi-Soninke

note: language code: sog
en: Sogdian
xh: isi-Sogdian

note: language code: som so
en: Somali
xh: isi-Somali

note: language code: son
en: Songhai
xh: isi-Songhai

note: language code: sot st
en: Sotho, Southern
xh: isiSuthu, saseMzantsi

note: language code: spa es
en: Spanish
xh: isi-Spanish

note: language code: srd sc
en: Sardinian
xh: isi-Sardinian

note: language code: srr
en: Serer
xh: isi-Serer

note: language code: ssa
en: Nilo-Saharan (Other)
xh: isi-Nilo-Saharan (Ezinye)

note: language code: ssw ss
en: Swati
xh: isiSwati

note: language code: suk
en: Sukuma
xh: isiSukuma

note: language code: sun su
en: Sundanese
xh: isi-Sundanese

note: language code: sus
en: Susu
xh: isi-Susu

note: language code: sux
en: Sumerian
xh: isi-Sumerian

note: language code: swa sw
en: Swahili
xh: isiSwahili

note: language code: swe sv
en: Swedish
xh: isi-Swedish

note: language code: syr
en: Syriac
xh: isi-Syriac

note: language code: tah ty
en: Tahitian
xh: isi-Tahitian

note: language code: tai
en: Tai (Other)
xh: isi-Tai (Esinye)

note: language code: tam ta
en: Tamil
xh: isi-Tamil

note: language code: tat tt
en: Tatar
xh: isi-Tatar

note: language code: tel te
en: Telugu
xh: isiTelegu

note: language code: tem
en: Timne
xh: isi-Timne

note: language code: ter
en: Tereno
xh: isi-Tereno

note: language code: tet
en: Tetum
xh: isi-Tetum

note: language code: tgk tg
en: Tajik
xh: isi-Tajik

note: language code: tgl tl
en: Tagalog
xh: isi-Tagalog

note: language code: tha th
en: Thai
xh: isi-Thai

note: language code: tib bod bo
en: Tibetan
xh: isi-Tibetan

note: language code: tig
en: Tigre
xh: isi-Tigre

note: language code: tir ti
en: Tigrinya
xh: isi-Tigrinya

note: language code: tiv
en: Tiv
xh: isi-Tiv

note: language code: tlh
en: Klingon
xh: isi-Klingon

note: language code: tli
en: Tlingit
xh: isi-Tlingit

note: language code: tmh
en: Tamashek
xh: isi-Tamashek

note: language code: tog
en: Tonga (Nyasa)
xh: isiTonga (Nyasa)

note: language code: ton to
en: Tonga (Tonga Islands)
xh: isi-Tonga (Tonga Islands)

note: language code: tpi
en: Tok Pisin
xh: isi-Tok Pisin

note: language code: tsi
en: Tsimshian
xh: isi-Tsimshian

note: language code: tsn tn
en: Tswana
xh: isiTswana

note: language code: tso ts
en: Tsonga
xh: isiTsonga

note: language code: tuk tk
en: Turkmen
xh: isi-Turkmen

note: language code: tum
en: Tumbuka
xh: isiTumbuka

note: language code: tup
en: Tupi Languages
xh: Iilwimi zesiTupi

note: language code: tur tr
en: Turkish
xh: isi-Turkish

note: language code: tut
en: Altaic (Other)
xh: isi-Altaic (Esinye)

note: language code: twi tw
en: Twi
xh: isiTwi

note: language code: tyv
en: Tuvinian
xh: isi-Tuvinian

note: language code: udm
en: Udmurt
xh: isi-Udmurt

note: language code: uga
en: Ugaritic
xh: isi-Ugaritic

note: language code: uig ug
en: Uighur
xh: isi-Uighur

note: language code: ukr uk
en: Ukrainian
xh: isi-Ukrainian

note: language code: umb
en: Umbundu
xh: isi-Umbundu

note: language code: und
en: Undetermined
xh: Akuqondwanga

note: language code: urd ur
en: Urdu
xh: isi-Urdu

note: language code: uzb uz
en: Uzbek
xh: isi-Uzbek

note: language code: vai
en: Vai
xh: isi-Vai

note: language code: ven ve
en: Venda
xh: isiVenda

note: language code: vie vi
en: Vietnamese
xh: isi-Vietnamese

note: language code: vol vo
en: Volapuk
xh: isi-Volapuk

note: language code: vot
en: Votic
xh: isi-Votic

note: language code: wak
en: Wakashan Languages
xh: Iilwimi zesiWakashan

note: language code: wal
en: Walamo
xh: isi-Walamo

note: language code: war
en: Waray
xh: isi-Waray

note: language code: was
en: Washo
xh: isi-Washo

note: language code: wel cym cy
en: Welsh
xh: isi-Welsh

note: language code: wen
en: Sorbian Languages
xh: Iilwimi zesi-Sorbian

note: language code: wln wa
en: Walloon
xh: isi-Walloon

note: language code: wol wo
en: Wolof
xh: isi-Wolof

note: language code: xal
en: Kalmyk
xh: isi-Kalmyk

note: language code: xho xh
en: Xhosa
xh: isiXhosa

note: language code: yao
en: Yao
xh: isi-Yao

note: language code: yap
en: Yapese
xh: isi-Yapese

note: language code: yid yi
en: Yiddish
xh: isi-Yiddish

note: language code: yor yo
en: Yoruba
xh: isiYoruba

note: language code: ypk
en: Yupik Languages
xh: Iilwimi zesi-Yupik

note: language code: zap
en: Zapotec
xh: isi-Zapotec

note: language code: zen
en: Zenaga
xh: isi-Zenaga

note: language code: zha za
en: Zhuang
xh: isi-Zhuang

note: language code: znd
en: Zande
xh: isi-Zande

note: language code: zul zu
en: Zulu
xh: IsiZulu

note: language code: zun
en: Zuni
xh: isiZuni

en: unknown
xh: akwaziwa

note: @TODO use a centralized Continue string!
en: Continue?
xh: Qhubeka?

en: applydeltarpm check failed.
xh: kusilele ukukhangela ukusetyenziswa kwe-deltarpm.

en: applydeltarpm failed.
xh: kusilele ukusetyenziswa kwe-deltarpm.

en: Installation has been aborted as directed.
xh: Ukuhlohla kuye kwalahlwa njengoko bekuyalelwe.

note: rename consumed the file, no need to unlink. translator: Shown as result tag in a progress bar: ............[done] Translator: download progress bar result: ".............[done]"
en: done
xh: igqibile

note: Translator: %s = name of an rpm package. A list of diffs follows this message.
en: Changed configuration files for %s:
xh: Iifayili zobumbeko ezitshintshileyo zika%s:

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
xh: i-rpm igcinwe %s njenge %s.
    Nantsi imigca eyi-25 yokuqala yomahluko:

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
xh: i-rpm idalwe %s njenge %s.
    Nantsi imigca eyi-25 yokuqala yomahluko:

en: created backup %s
xh: idale ugcino olukhuselekileyo %s

en: Yes
xh: Ewe

en: No
xh: Hayi

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ...........[error] Translator: download progress bar result: "............[error]"
en: error
xh: impazamo

en: yes
xh: ewe

en: no
xh: hayi
