zypp - en to cs translation catalogue (834 entries)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: does not expire
cs: nevyprší nikdy

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date: "expired: 1999-04-12"
en: expired: %1%
cs: vypršel: %1%

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date: "expires: 2111-04-12"
en: expires: %1%
cs: vyprší: %1%

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (does not expire)
cs: (nevyprší nikdy)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (EXPIRED)
cs: (VYPRŠELO)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (expires within 24h)
cs: (vyprší během 24 hodin)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (expires in %d day) | (expires in %d days)
cs[0]: (vyprší během %d dne)
cs[1]: (vyprší během %d dnů)
cs[2]: (vyprší během %d dnů)

note: TranslatorExplanation first %s is key name, second is keyring name
en: Tried to import not existent key %s into keyring %s
cs: Pokus o import neexistujícího klíče %s do klíčenky %s

en: Failed to import key.
cs: Nepodařilo se importovat klíč.

en: Failed to delete key.
cs: Nepodařilo se smazat klíč.

en: Signature file %s not found
cs: Soubor s podpisem %s nebyl nalezen

note: dubious: Throw on malformed known types, otherwise log a warning.
en: Dubious type '%s' for %u byte checksum '%s'
cs: Pochybný typ %s pro %u-bajtový kontrolní součet %s

en: Can't open pty (%s).
cs: Nelze otevřít pty (%s).

en: Can't open pipe (%s).
cs: Nelze otevřít rouru (%s).

en: Invalid LDAP URL query string
cs: Neplatný řetězec dotazu LDAP URL

en: Invalid LDAP URL query parameter '%s'
cs: Neplatný parametr dotazu LDAP URL %s

en: Unable to clone Url object
cs: Nelze klonovat objekt URL

en: Invalid empty Url object reference
cs: Neplatný odkaz na objekt prázdného URL

en: Unable to parse Url components
cs: Nelze analyzovat součásti URL

en: History:
cs: Historie:

en: Command exited with status %d.
cs: Příkaz skončil se stavem %d.

en: Command was killed by signal %d (%s).
cs: Příkaz byl ukončen signálem %d (%s).

en: Command exited with unknown error.
cs: Příkaz skončil s neznámou chybou.

en: Invalid spawn arguments given.
cs: Zadány neplatné argumenty spawn.

en: Unable to create control pipe.
cs: Nelze vytvořit řídicí kanál.

en: Can't chroot to '%s' (%s).
cs: Nelze změnit kořenový adresář na '%s' (%s).

en: Can't chdir to '%s' (%s).
cs: Nelze změnit adresář na '%s' (%s).

en: Can't chdir to '%s' inside chroot '%s' (%s).
cs: Nelze změnit adresář na '%s' uvnitř chrootem změněného kořenového adresáře '%s' (%s).

note: don't want to get here
en: Can't exec '%s' (%s).
cs: Nelze spustit '%s' (%s).

en: Can't fork (%s).
cs: Nelze forknout (%s).

en: Can't exec '%s', chdir failed (%s).
cs: Nelze spustit '%s', chyba chdir (%s).

en: Can't exec '%s', chroot failed (%s).
cs: Nelze spustit '%s', chyba chroot (%s).

en: Can't exec '%s', exec failed (%s).
cs: Nelze spustit '%s', chyba exec (%s).

en: Can't exec '%s', unexpected error.
cs: Nelze spustit '%s', neočekávaná chyba.

en: Url scheme does not allow a %s
cs: Schéma URL nepovoluje %s

en: Invalid %s component '%s'
cs: Neplatná %s součást %s

en: Invalid %s component
cs: Neplatná %s součást

en: Query string parsing not supported for this URL
cs: Pro toto URL není podporována analýza řetězce dotazu

en: Url scheme is a required component
cs: URL schéma je vyžadovanou součástí

en: Invalid Url scheme '%s'
cs: Neplatné schéma URL %s

en: Url scheme does not allow a username
cs: Schéma URL nepovoluje uživatelské jméno

en: Url scheme does not allow a password
cs: Schéma URL nepovoluje heslo

en: Url scheme requires a host component
cs: Schéma URL vyžaduje součást hostitele

en: Url scheme does not allow a host component
cs: Schéma URL nepovoluje součást hostitele

en: Invalid host component '%s'
cs: Neplatná součást hostitele %s

en: Url scheme does not allow a port
cs: Schéma URL nepovoluje port

en: Invalid port component '%s'
cs: Neplatná součást portu %s

en: Url scheme requires path name
cs: Schéma URL vyžaduje název cesty

en: Relative path not allowed if authority exists
cs: Relativní cesta není povolena, pokud existuje autorita

en: Encoded string contains a NUL byte
cs: Zakódovaný řetězec obsahuje bajt NUL

en: Invalid parameter array split separator character
cs: Neplatný oddělovací znak pole parametrů

en: Invalid parameter map split separator character
cs: Neplatný oddělovací znak mapy parametrů

en: Invalid parameter array join separator character
cs: Neplatný oddělovací znak spojení pole parametrů

en: Unsupported HTTP authentication method '%s'
cs: Nepodporovaná HTTP ověřovací metoda '%s'

en: Location '%s' is temporarily unaccessible.
cs: Umístění '%s' je dočasně nedostupné.

en: Timeout exceeded when accessing '%s'.
cs: Během přístupu k '%s' byl dosažen časový limit.

en: Visit the SUSE Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
cs: Pro kontrolu, zda je Vaše registrace platná a aktivní, navštivte Zákaznické centrum SUSE.

en: Visit the Novell Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
cs: Obraťte se na zákaznické centrum společnosti Novell a zkontrolujte, zda je vaše registrace platná a zda nevypršela.

en: File '%s' not found on medium '%s'
cs: Soubor '%s' nebyl nalezen na médiu '%s'

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
cs: Chyba stahování (curl) pro '%s':
    Kód chyby: %s

en: Download (curl) error for '%s':
    Unable to retrieve HTTP response
cs: Chyba stahování (curl) pro '%s':
    Nelze načíst odpověď HTTP

en: Failed to mount %s on %s
cs: Nepodařilo se připojit %s do %s

en: Failed to unmount %s
cs: Nepodařilo se odpojit %s

en: Bad file name: %s
cs: Špatný název souboru: %s

en: Medium not opened when trying to perform action '%s'.
cs: Při pokusu o provedení akce '%s' nebylo otevřeno médium.

en: File '%s' not found
cs: Soubor '%s' nenalezen

en: Cannot write file '%s'.
cs: Nemůžu zapsat do souboru '%s'.

en: Medium not attached
cs: Médium není připojeno

en: Bad media attach point
cs: Špatný bod připojení média

note: TranslatorExplanation: curl is the name of a library, don't translate
en: Download (curl) initialization failed for '%s'
cs: Inicializace stažení (curl) '%s' selhala

en: System exception '%s' on medium '%s'.
cs: Systémová výjimka '%s' na médiu '%s'.

en: Path '%s' on medium '%s' is not a file.
cs: Cesta '%s' na médiu '%s' není souborem.

en: Path '%s' on medium '%s' is not a directory.
cs: Cesta '%s' na médiu '%s' není adresářem.

en: Malformed URI
cs: Chybné URI

en: Empty host name in URI
cs: Není vyplněno hostname v URI

en: Empty filesystem in URI
cs: Prázdný souborový systém v URI

en: Empty destination in URI
cs: Chybí cíl v URI

en: Unsupported URI scheme in '%s'.
cs: Nepodporované schéma URI v '%s'.

en: Operation not supported by medium
cs: Operace není médiem podporována

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
    Error message: %s
cs: Chyba stahování (curl) pro '%s':
    Kód chyby: %s
    Chybová zpráva: %s

note: TranslatorExplanation: curl is the name of a library, don't translate
en: Error occurred while setting download (curl) options for '%s':
cs: Při nastavení možností stahování (curl) pro '%s' došlo k chybě:

en: Media source '%s' does not contain the desired medium
cs: Zdroj média "%s" neobsahuje požadované médium

en: Medium '%s' is in use by another instance
cs: Médium '%s' je používáno jinou instancí

en: Cannot eject any media
cs: Nemůžu vysunout žádné médium

en: Cannot eject media '%s'
cs: Nemůžu vysunout médium '%s'

en: Permission to access '%s' denied.
cs: Přístup k '%s' byl zamítnut.

en: Downloaded data exceeded the expected filesize '%s' of '%s'.
cs: Stažená data překročila očekávanou velikost '%s' souboru '%s'.

en:  SSL certificate problem, verify that the CA cert is OK for '%s'.
cs:  Problém s SSL certifikátem, ověřte, že je certifikát certifikační autority pro '%s' v pořádku.

en: No free ressources available to attach medium.
cs: Pro připojení média nejsou k dispozici žádné volné zdroje.

en: Unknown country:
cs: Neznámá země:

note: Defined CountryCode constants Defined LanguageCode constants
en: No Code
cs: Žádný kód

note: :AND:020:
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

note: :ARE:784:
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

note: :AFG:004:
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

note: :AIA:660:
en: Albania
cs: Albánie

note: :ALB:008:
en: Armenia
cs: Arménie

note: :ARM:051:
en: Netherlands Antilles
cs: Nizozemské Antily

note: :AGO:024:
en: Antarctica
cs: Antarktida

note: :ARG:032:
en: American Samoa
cs: Americká Samoa

note: :ASM:016:
en: Austria
cs: Rakousko

note: :AUT:040:
en: Australia
cs: Austrálie

note: :ABW:533:
en: Aland Islands
cs: Alandské ostrovy

note: :ALA:248:
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

note: :AZE:031:
en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

note: :BRB:052:
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

note: :BGD:050:
en: Belgium
cs: Belgie

note: :BFA:854:
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

note: :BGR:100:
en: Bahrain
cs: Bahrajn

note: :BEN:204:
en: Bermuda
cs: Bermudy

note: :BMU:060:
en: Brunei Darussalam
cs: Brunej Darussalam

note: :BRN:096:
en: Bolivia
cs: Bolívie

note: :BOL:068:
en: Brazil
cs: Brazílie

note: :BRA:076:
en: Bahamas
cs: Bahamy

note: :BHS:044:
en: Bhutan
cs: Bhútán

note: :BWA:072:
en: Belarus
cs: Bělorusko

note: :BLZ:084:
en: Canada
cs: Kanada

note: :CAN:124:
en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové (Keelingovy) ostrovy

note: :CCK:166: :CAF:140:
en: Congo
cs: Kongo

note: :COD:180:
en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

note: :COG:178:
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

note: :CHE:756:
en: Cote D'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

note: :CIV:384:
en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

note: :CHL:152:
en: Cameroon
cs: Kamerun

note: :CMR:120:
en: China
cs: Čína

note: :CHN:156:
en: Colombia
cs: Kolumbie

note: :COL:170:
en: Costa Rica
cs: Kostarika

note: :CRI:188:
en: Cuba
cs: Kuba

note: :CUB:192:
en: Cape Verde
cs: Kapverdy

note: :CPV:132:
en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

note: :CXR:162:
en: Cyprus
cs: Kypr

note: :CYP:196:
en: Czech Republic
cs: Česká republika

note: :CZE:203:
en: Germany
cs: Německo

note: :DEU:276:
en: Djibouti
cs: Džibuti

note: :DJI:262:
en: Denmark
cs: Dánsko

note: :DNK:208:
en: Dominica
cs: Dominika

note: :DMA:212:
en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

note: :DOM:214:
en: Algeria
cs: Alžírsko

note: :DZA:012:
en: Ecuador
cs: Ekvádor

note: :ECU:218:
en: Estonia
cs: Estonsko

note: :EGY:818:
en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

note: :ERI:232:
en: Spain
cs: Španělsko

note: :ESP:724:
en: Ethiopia
cs: Etiopie

note: :ETH:231:
en: Finland
cs: Finsko

note: :FIN:246:
en: Fiji
cs: Fidži

note: :FJI:242:
en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Falklandské ostrovy (Malvíny)

note: :FLK:238:
en: Federated States of Micronesia
cs: Federativní státy Mikronésie

note: :FSM:583:
en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

note: :FRO:234:
en: France
cs: Francie

note: :FRA:250:
en: Metropolitan France
cs: Kontinentální Francie

note: :GAB:266:
en: United Kingdom
cs: Velká Británie

note: :GRD:308:
en: Georgia
cs: Gruzie

note: :GEO:268:
en: French Guiana
cs: Francouzská Guajána

note: :GIB:292:
en: Greenland
cs: Grónsko

note: :GRL:304:
en: Gambia
cs: Gambie

note: :GLP:312:
en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

note: :GNQ:226:
en: Greece
cs: Řecko

note: :GRC:300:
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

note: :GUY:328:
en: Hong Kong
cs: Hongkong

note: :HKG:344:
en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Ostrov Heard a McDonaldovi ostrovy

note: :HND:340:
en: Croatia
cs: Chorvatsko

note: :HTI:332:
en: Hungary
cs: Maďarsko

note: :HUN:348:
en: Indonesia
cs: Indonésie

note: :IDN:360:
en: Ireland
cs: Irsko

note: :IRL:372:
en: Israel
cs: Izrael

note: :ISR:376:
en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

en: India
cs: Indie

note: :IND:356:
en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indické oceánské teritorium

note: :IOT:086:
en: Iraq
cs: Irák

note: :IRQ:368:
en: Iran
cs: Írán

note: :IRN:364:
en: Iceland
cs: Island

note: :ISL:352:
en: Italy
cs: Itálie

en: Jamaica
cs: Jamajka

note: :JAM:388:
en: Jordan
cs: Jordánsko

note: :JOR:400:
en: Japan
cs: Japonsko

note: :JPN:392:
en: Kenya
cs: Keňa

note: :KEN:404:
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

note: :KGZ:417:
en: Cambodia
cs: Kambodža

note: :KIR:296:
en: Comoros
cs: Komory

note: :COM:174:
en: Saint Kitts and Nevis
cs: Saint Kitts a Nevis

note: :KNA:659:
en: North Korea
cs: Severní Korea

note: :PRK:408:
en: South Korea
cs: Jižní Korea

note: :KOR:410:
en: Kuwait
cs: Kuvajt

note: :KWT:414:
en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

note: :CYM:136:
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

note: :KAZ:398:
en: Lao People's Democratic Republic
cs: Laoská lidově demokratická republika

note: :LAO:418:
en: Lebanon
cs: Libanon

note: :LBN:422:
en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

note: :LCA:662:
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

note: :LIE:438:
en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

note: :LKA:144:
en: Liberia
cs: Libérie

note: :LSO:426:
en: Lithuania
cs: Litva

note: :LTU:440:
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

note: :LUX:442:
en: Latvia
cs: Lotyšsko

note: :LVA:428:
en: Libya
cs: Libye

note: :LBY:434:
en: Morocco
cs: Maroko

note: :MAR:504:
en: Monaco
cs: Monako

note: :MCO:492:
en: Moldova
cs: Moldávie

note: :MDA:498:
en: Montenegro
cs: Černá Hora

en: Saint Martin
cs: Svatý Martin

en: Madagascar
cs: Madagaskar

note: :MDG:450:
en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

note: :MHL:584:
en: Macedonia
cs: Makedonie

note: :MLI:466:
en: Myanmar
cs: Myanmar (Barma)

note: :MMR:104:
en: Mongolia
cs: Mongolsko

note: :MAC:446:
en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

note: :MNP:580:
en: Martinique
cs: Martinik

note: :MTQ:474:
en: Mauritania
cs: Mauritánie

note: :MLT:470:
en: Mauritius
cs: Mauricius

note: :MUS:480:
en: Maldives
cs: Mali

note: :MWI:454:
en: Mexico
cs: Mexiko

note: :MEX:484:
en: Malaysia
cs: Malajsie

note: :MYS:458:
en: Mozambique
cs: Mozambik

note: :MOZ:508:
en: Namibia
cs: Namibie

note: :NAM:516:
en: New Caledonia
cs: Nové Kaledonie

note: :NER:562:
en: Norfolk Island
cs: Ostrov Norfolk

note: :NFK:574:
en: Nigeria
cs: Nigérie

note: :NGA:566:
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

note: :NIC:558:
en: Netherlands
cs: Nizozemí

note: :NLD:528:
en: Norway
cs: Norsko

note: :NOR:578:
en: Nepal
cs: Nepál

note: :NIU:570:
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

note: :NZL:554:
en: Oman
cs: Omán

note: :PER:604:
en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

note: :PYF:258:
en: Papua New Guinea
cs: Papua Nová Guinea

note: :PNG:598:
en: Philippines
cs: Filipíny

note: :PHL:608:
en: Pakistan
cs: Pákistán

note: :PAK:586:
en: Poland
cs: Polsko

note: :POL:616:
en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Saint Pierre a Miquelon

note: :PCN:612:
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

note: :PRI:630:
en: Palestinian Territory
cs: Palestinské teritorium

note: :PSE:275:
en: Portugal
cs: Portugalsko

note: :PRY:600:
en: Qatar
cs: Katar

note: :QAT:634:
en: Reunion
cs: Réunion

note: :REU:638:
en: Romania
cs: Rumunsko

note: :ROU:642:
en: Serbia
cs: Srbsko

en: Russian Federation
cs: Ruská Federace

note: :RWA:646:
en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

note: :SAU:682:
en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

note: :SLB:090:
en: Seychelles
cs: Seychely

note: :SYC:690:
en: Sudan
cs: Súdán

note: :SDN:736:
en: Sweden
cs: Švédsko

note: :SWE:752:
en: Singapore
cs: Singapur

note: :SGP:702:
en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

note: :SHN:654:
en: Slovenia
cs: Slovinsko

note: :SVN:705:
en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Ostrovy Svalbard a Jan Mayen

note: :SJM:744:
en: Slovakia
cs: Slovensko

note: :SEN:686:
en: Somalia
cs: Somálsko

note: :SOM:706:
en: Suriname
cs: Surinam

note: :SUR:740:
en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

note: :STP:678:
en: El Salvador
cs: Salvador

note: :SLV:222:
en: Syria
cs: Sýrie

note: :SYR:760:
en: Swaziland
cs: Svazijsko

note: :SWZ:748:
en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos

note: :TCA:796:
en: Chad
cs: Čad

note: :TCD:148:
en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní teritoria

note: :TGO:768:
en: Thailand
cs: Thajsko

note: :THA:764:
en: Tajikistan
cs: Tadžikistán

note: :TKL:772:
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

note: :TKM:795:
en: Tunisia
cs: Tunis

note: :TON:776:
en: East Timor
cs: Východní Timor

note: :TLS:626:
en: Turkey
cs: Turecko

note: :TUR:792:
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

note: :TUV:798:
en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

note: :TWN:158:
en: Tanzania
cs: Tanzanie

note: :TZA:834:
en: Ukraine
cs: Ukrajina

note: :UGA:800:
en: United States Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy Spojených států

note: :UMI:581:
en: United States
cs: Spojené státy

note: :URY:858:
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

note: :UZB:860:
en: Holy See (Vatican City State)
cs: Vatikán

note: :VAT:336:
en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

note: :VEN:862:
en: British Virgin Islands
cs: Britské Panenské ostrovy

note: :VGB:092:
en: Virgin Islands, U.S.
cs: Panenské ostrovy, U.S.

note: :VUT:548:
en: Wallis and Futuna
cs: Ostrovy Wallis a Futuna

note: :WSM:882:
en: Yemen
cs: Jemen

note: :MYT:175:
en: South Africa
cs: Jižní Afrika

note: :ZAF:710:
en: Zambia
cs: Zambie

en: Provides
cs: Poskytuje

en: Prerequires
cs: Předpokládá

en: Requires
cs: Vyžaduje

en: Conflicts
cs: Konflikty

en: Obsoletes
cs: Nahrazuje

en: Recommends
cs: Doporučuje

en: Suggests
cs: Navrhuje

en: Enhances
cs: Vylepšuje

en: Supplements
cs: Doplňuje

en: Unknown language:
cs: Neznámý jazyk:

note: language code: aar aa
en: Afar
cs: Afarština

note: language code: abk ab
en: Abkhazian
cs: Abcházština

note: language code: ace
en: Achinese
cs: Ačinézština

note: language code: afa
en: Afro-Asiatic (Other)
cs: Afroasijské (jiné)

note: language code: afr af
en: Afrikaans
cs: Afrikánština

note: language code: akk
en: Akkadian
cs: Akkadština

note: language code: alb sqi sq
en: Albanian
cs: Albánština

note: language code: ale
en: Aleut
cs: Aleutština

note: language code: alg
en: Algonquian Languages
cs: Algonkinské jazyky

note: language code: alt
en: Southern Altai
cs: Jižní Altaj

note: language code: amh am
en: Amharic
cs: Amharština

note: language code: ang
en: English, Old (ca.450-1100)
cs: Angličtina, stará (cca. 450-1100)

note: language code: apa
en: Apache Languages
cs: Apačské jazyky

note: language code: ara ar
en: Arabic
cs: Arabština

note: language code: arc
en: Aramaic
cs: Aramejština

note: language code: arg an
en: Aragonese
cs: Aragonština

note: language code: arm hye hy
en: Armenian
cs: Arménština

note: language code: arn
en: Araucanian
cs: Arakuánština

note: language code: art
en: Artificial (Other)
cs: Umělý (jiný)

note: language code: asm as
en: Assamese
cs: Ásámština

note: language code: ath
en: Athapascan Languages
cs: Athapascanské jazyky

note: language code: aus
en: Australian Languages
cs: Australské jazyky

note: language code: ava av
en: Avaric
cs: Avarština

note: language code: ave ae
en: Avestan
cs: Jazyk Avesty

note: language code: awa
en: Awadhi
cs: Avadhí

note: language code: aym ay
en: Aymara
cs: Aymarština

note: language code: aze az
en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánština

note: language code: bai
en: Bamileke Languages
cs: Jazyky Bamileke

note: language code: bak ba
en: Bashkir
cs: Baškirština

note: language code: ban
en: Balinese
cs: Bali

note: language code: baq eus eu
en: Basque
cs: Baskičtina

note: language code: bat
en: Baltic (Other)
cs: Baltské (jiné)

note: language code: bel be
en: Belarusian
cs: Běloruština

note: language code: ben bn
en: Bengali
cs: Bengálština

note: language code: ber
en: Berber (Other)
cs: Berberské (jiné)

note: language code: bho
en: Bhojpuri
cs: Bhodžpuri

note: language code: bih bh
en: Bihari
cs: Bihárština

note: language code: bik
en: Bikol
cs: Bikolština

note: language code: bin
en: Bini
cs: Binijština

note: language code: bnt
en: Bantu (Other)
cs: Bantuské (jiné)

note: language code: bos bs
en: Bosnian
cs: Bosenština

note: language code: bre br
en: Breton
cs: Bretonština

note: language code: btk
en: Batak (Indonesia)
cs: Batak (Indonésie)

note: language code: bua
en: Buriat
cs: Burjatština

note: language code: bug
en: Buginese
cs: Bugiština

note: language code: bul bg
en: Bulgarian
cs: Bulharština

note: language code: bur mya my
en: Burmese
cs: Barmština

note: language code: cad
en: Caddo
cs: Kado

note: language code: cai
en: Central American Indian (Other)
cs: Středoamerické indiánské (jiné)

note: language code: car
en: Carib
cs: Karibské jazyky

note: language code: cat ca
en: Catalan
cs: Katalánština

note: language code: cau
en: Caucasian (Other)
cs: Kavkazské (jiné)

note: language code: ceb
en: Cebuano
cs: Cebuánština

note: language code: cel
en: Celtic (Other)
cs: Keltské (jiné)

note: language code: cha ch
en: Chamorro
cs: Čamorština

note: language code: chb
en: Chibcha
cs: Čibština

note: language code: che ce
en: Chechen
cs: Čečenština

note: language code: chg
en: Chagatai
cs: Čagatajské jazyky

note: language code: chi zho zh
en: Chinese
cs: Čínština

note: language code: chk
en: Chuukese
cs: Čukština

note: language code: chm
en: Mari
cs: Marijština

note: language code: chn
en: Chinook Jargon
cs: Slang Chinook

note: language code: cho
en: Choctaw
cs: Choctawština

note: language code: chp
en: Chipewyan
cs: Čipeva

note: language code: chr
en: Cherokee
cs: Čerokézština

note: language code: chu cu
en: Church Slavic
cs: Církevní slovanština

note: language code: chy
en: Cheyenne
cs: Čejenština

note: language code: cmc
en: Chamic Languages
cs: Čamicské jazyky

note: language code: cop
en: Coptic
cs: Koptština

note: language code: cor kw
en: Cornish
cs: Kornština

note: language code: cos co
en: Corsican
cs: Korsičtina

note: language code: cpe
en: Creoles and Pidgins, English-Based (Other)
cs: Kreole a pidgin, založené na angličtině (jiné)

note: language code: cpf
en: Creoles and Pidgins, French-Based (Other)
cs: Kreole a pidgin, založené na francouzštině (jiné)

note: language code: cpp
en: Creoles and Pidgins, Portuguese-Based (Other)
cs: Kreole a pidgin, založené na portugalštině (jiné)

note: language code: cre cr
en: Cree
cs: Krí

note: language code: crh
en: Crimean Tatar
cs: Krymská tatarština

note: language code: crp
en: Creoles and Pidgins (Other)
cs: Kreole a pidgin (jiné)

note: language code: csb
en: Kashubian
cs: Kašubština

note: language code: cus
en: Cushitic (Other)
cs: Kušitské jazyky (jiné)

note: language code: cze ces cs
en: Czech
cs: České

note: language code: dan da
en: Danish
cs: Dánské

note: language code: day
en: Dayak
cs: Daják

note: language code: den
en: Slave (Athapascan)
cs: Athabaské jazyky

note: language code: dra
en: Dravidian (Other)
cs: Drávidské jazyky (jiné)

note: language code: dsb
en: Lower Sorbian
cs: Dolní lužičtina

note: language code: dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
cs: Nizozemština, střední (cca 1050-1350)

note: language code: dut nld nl
en: Dutch
cs: Nizozemština

note: language code: egy
en: Egyptian (Ancient)
cs: Staroegypština

note: language code: elx
en: Elamite
cs: Elamština

note: language code: eng en
en: English
cs: Angličtina

note: language code: enm
en: English, Middle (1100-1500)
cs: Angličtina, střední (1100-1500)

note: language code: est et
en: Estonian
cs: Estonské

note: language code: fao fo
en: Faroese
cs: Faerština

note: language code: fij fj
en: Fijian
cs: Fidžijština

note: language code: fil
en: Filipino
cs: Filipínština

note: language code: fin fi
en: Finnish
cs: Finské

note: language code: fiu
en: Finno-Ugrian (Other)
cs: Ugrofinské (jiné)

note: language code: fre fra fr
en: French
cs: Francouzské

note: language code: frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
cs: Francouzština, střední (cca 1400-1600)

note: language code: fro
en: French, Old (842-ca.1400)
cs: Francouzština, stará (842- cca 1400)

note: language code: fry fy
en: Frisian
cs: Fríština

note: language code: ful ff
en: Fulah
cs: Fula

note: language code: fur
en: Friulian
cs: Furlánština

note: language code: gba
en: Gbaya
cs: Gbejština

note: language code: gem
en: Germanic (Other)
cs: Germánské (jiné)

note: language code: geo kat ka
en: Georgian
cs: Gruzínština

note: language code: ger deu de
en: German
cs: Němčina

note: language code: gez
en: Geez
cs: Giiz

note: language code: gil
en: Gilbertese
cs: Gilbertština

note: language code: gla gd
en: Gaelic
cs: Gaelština

note: language code: gle ga
en: Irish
cs: Irština

note: language code: glg gl
en: Galician
cs: Galicijština

note: language code: glv gv
en: Manx
cs: Manština

note: language code: gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
cs: Středohornoněmčina (cca 1050-1500)

note: language code: goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
cs: Starohornoněmčina (cca 750-1050)

note: language code: gon
en: Gondi
cs: Góndí

note: language code: gor
en: Gorontalo
cs: Gorontálština

note: language code: got
en: Gothic
cs: Gótština

note: language code: grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
cs: Starořečtina (do 1453)

note: language code: gre ell el
en: Greek, Modern (1453-)
cs: Novořečtina (od 1453)

note: language code: grn gn
en: Guarani
cs: Guaraní

note: language code: guj gu
en: Gujarati
cs: Gudžarátština

note: language code: hat ht
en: Haitian
cs: Haitština

note: language code: haw
en: Hawaiian
cs: Havajština

note: language code: heb he
en: Hebrew
cs: Hebrejština

note: language code: hil
en: Hiligaynon
cs: Hiligaynonština

note: language code: him
en: Himachali
cs: Himáčalí

note: language code: hin hi
en: Hindi
cs: Hindština

note: language code: hit
en: Hittite
cs: Chetitština

note: language code: hmo ho
en: Hiri Motu
cs: Hirimotu

note: language code: hsb
en: Upper Sorbian
cs: Horní lužičtina

note: language code: hun hu
en: Hungarian
cs: Maďarština

note: language code: ice isl is
en: Icelandic
cs: Islandština

note: language code: ilo
en: Iloko
cs: Ilokánsština

note: language code: ina ia
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
cs: Interlingua (IALA)

note: language code: inc
en: Indic (Other)
cs: Indické (jiné)

note: language code: ind id
en: Indonesian
cs: Indonézština

note: language code: ine
en: Indo-European (Other)
cs: Indoevropské (jiné)

note: language code: inh
en: Ingush
cs: Inguština

note: language code: ira
en: Iranian (Other)
cs: Íránské (jiné)

note: language code: iro
en: Iroquoian Languages
cs: Irokézské jazyky

note: language code: ita it
en: Italian
cs: Italština

note: language code: jav jv
en: Javanese
cs: Jávština

note: language code: jpn ja
en: Japanese
cs: Japonština

note: language code: jpr
en: Judeo-Persian
cs: Židovské perské jazyky

note: language code: jrb
en: Judeo-Arabic
cs: Židovské arabské jazyky

note: language code: kaa
en: Kara-Kalpak
cs: Karakalpakština

note: language code: kab
en: Kabyle
cs: Kabylština

note: language code: kac
en: Kachin
cs: Kačin

note: language code: kam
en: Kamba
cs: Kambština

note: language code: kan kn
en: Kannada
cs: Kannadština

note: language code: kas ks
en: Kashmiri
cs: Kašmírština

note: language code: kau kr
en: Kanuri
cs: Kanurijština

note: language code: kaz kk
en: Kazakh
cs: Kazaština

note: language code: khi
en: Khoisan (Other)
cs: Khoisanské (jiné)

note: language code: khm km
en: Khmer
cs: Khmérština

note: language code: kho
en: Khotanese
cs: Khotanština

note: language code: kik ki
en: Kikuyu
cs: Kikuju

note: language code: kir ky
en: Kirghiz
cs: Kyrgyzština

note: language code: kok
en: Konkani
cs: Konkanština

note: language code: kon kg
en: Kongo
cs: Konžština

note: language code: kor ko
en: Korean
cs: Korejština

note: language code: kro
en: Kru
cs: Kruština

note: language code: kua kj
en: Kuanyama
cs: Kuaňama

note: language code: kum
en: Kumyk
cs: Kumykština

note: language code: kur ku
en: Kurdish
cs: Kudština

note: language code: lah
en: Lahnda
cs: Lahanda

note: language code: lao lo
en: Lao
cs: Laoština

note: language code: lat la
en: Latin
cs: Latina

note: language code: lav lv
en: Latvian
cs: Lotyština

note: language code: lim li
en: Limburgan
cs: Limburština

note: language code: lit lt
en: Lithuanian
cs: Litevština

note: language code: ltz lb
en: Luxembourgish
cs: Lucemburština

note: language code: lua
en: Luba-Lulua
cs: Luba-lulua

note: language code: lui
en: Luiseno
cs: Luiseňo

note: language code: luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
cs: Luoština (Keňa a Tanzanie)

note: language code: mac mkd mk
en: Macedonian
cs: Makedonština

note: language code: mad
en: Madurese
cs: Madurština

note: language code: mah mh
en: Marshallese
cs: Maršalština

note: language code: mak
en: Makasar
cs: Makasarština

note: language code: mal ml
en: Malayalam
cs: Malajámština

note: language code: man
en: Mandingo
cs: Malinština

note: language code: mao mri mi
en: Maori
cs: Maorština

note: language code: map
en: Austronesian (Other)
cs: Austronéské (jiné)

note: language code: mar mr
en: Marathi
cs: Maráthština

note: language code: mas
en: Masai
cs: Masajština

note: language code: may msa ms
en: Malay
cs: Malajština

note: language code: mdr
en: Mandar
cs: Mandarština

note: language code: men
en: Mende
cs: Mendeština

note: language code: mga
en: Irish, Middle (900-1200)
cs: Irština, střední (900-1200)

note: language code: mic
en: Mi'kmaq
cs: Mikmak

note: language code: min
en: Minangkabau
cs: Minangkabauština

note: language code: mis
en: Miscellaneous Languages
cs: Různé jazyky

note: language code: mkh
en: Mon-Khmer (Other)
cs: Mon-khmérské (jiné)

note: language code: mlg mg
en: Malagasy
cs: Malgaština

note: language code: mlt mt
en: Maltese
cs: Maltština

note: language code: mnc
en: Manchu
cs: Manču

note: language code: mni
en: Manipuri
cs: Manipurština

note: language code: mno
en: Manobo Languages
cs: Jazyky manobo

note: language code: mol mo
en: Moldavian
cs: Moldavština

note: language code: mon mn
en: Mongolian
cs: Mongolština

note: language code: mul
en: Multiple Languages
cs: Více jazyků

note: language code: mun
en: Munda languages
cs: Mundské jazyky

note: language code: mus
en: Creek
cs: Krík

note: language code: myn
en: Mayan Languages
cs: Mayské jazyky

note: language code: nai
en: North American Indian
cs: Severoamerické indiánské

note: language code: nap
en: Neapolitan
cs: Neapolština

note: language code: nav nv
en: Navajo
cs: Navaho

note: language code: nbl nr
en: Ndebele, South
cs: Jižní Ndebele

note: language code: nde nd
en: Ndebele, North
cs: Severní Ndebele

note: language code: nds
en: Low German
cs: Dolnoněmčina

note: language code: nep ne
en: Nepali
cs: Nepálština

note: language code: new
en: Nepal Bhasa
cs: Nepál Bhasa

note: language code: nia
en: Nias
cs: Niačtina

note: language code: nic
en: Niger-Kordofanian (Other)
cs: Nigero-kordofánské (jiné)

note: language code: niu
en: Niuean
cs: Niuečtina

note: language code: nno nn
en: Norwegian Nynorsk
cs: Norština (Nynorsk)

note: language code: nob nb
en: Norwegian Bokmal
cs: Norština (Bokmal)

note: language code: non
en: Norse, Old
cs: Norština, stará

note: language code: nor no
en: Norwegian
cs: Norština

note: language code: nso
en: Northern Sotho
cs: Severní Sotho

note: language code: nub
en: Nubian Languages
cs: Núbijské jazyky

note: language code: nwc
en: Classical Newari
cs: Newarština

note: language code: nya ny
en: Chichewa
cs: Čičeva

note: language code: nyn
en: Nyankole
cs: Nyankolština

note: language code: oci oc
en: Occitan (post 1500)
cs: Okcitánština (po 1500)

note: language code: ori or
en: Oriya
cs: Orijština

note: language code: oss os
en: Ossetian
cs: Osetština

note: language code: ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
cs: Osmanská turečtina (1500-1928)

note: language code: oto
en: Otomian Languages
cs: Otomianské jazyky

note: language code: paa
en: Papuan (Other)
cs: Papuánština (jiné)

note: language code: pag
en: Pangasinan
cs: Pangasinština

note: language code: pal
en: Pahlavi
cs: Pahlaví

note: language code: pan pa
en: Panjabi
cs: Pandžábština

note: language code: pau
en: Palauan
cs: Palajština

note: language code: peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
cs: Staroperština (cca 600-400 př. n. l.)

note: language code: per fas fa
en: Persian
cs: Perština

note: language code: phi
en: Philippine (Other)
cs: Filipínské (jiné)

note: language code: phn
en: Phoenician
cs: Féničtina

note: language code: pli pi
en: Pali
cs: Páli

note: language code: pol pl
en: Polish
cs: Polština

note: language code: pon
en: Pohnpeian
cs: Pohnpeiština

note: language code: por pt
en: Portuguese
cs: Portugalština

note: language code: pra
en: Prakrit Languages
cs: Prakritské jazyky

note: language code: pro
en: Provencal, Old (to 1500)
cs: Staroprovensálština (do 1500)

note: language code: pus ps
en: Pushto
cs: Paštunština

note: language code: que qu
en: Quechua
cs: Kečuánština

note: language code: raj
en: Rajasthani
cs: Rádžáshánština

note: language code: rap
en: Rapanui
cs: Rapanuiština (tahitština Velikonočního ostrova - Rapa-Nui)

note: language code: rar
en: Rarotongan
cs: Rarotongánština (tahitština Velikonočního ostrova - Rapa-Nui)

note: language code: roa
en: Romance (Other)
cs: Románské (jiné)

note: language code: roh rm
en: Raeto-Romance
cs: Rétorománština

note: language code: rom
en: Romany
cs: Romština

note: language code: rum ron ro
en: Romanian
cs: Rumunština

note: language code: run rn
en: Rundi
cs: Rundština

note: language code: rus ru
en: Russian
cs: Ruština

note: language code: sad
en: Sandawe
cs: Sandaweština

note: language code: sag sg
en: Sango
cs: Sangoština

note: language code: sah
en: Yakut
cs: Jakutština

note: language code: sai
en: South American Indian (Other)
cs: Jihoamerické indiánské (jiné)

note: language code: sal
en: Salishan Languages
cs: Salishanské jazyky

note: language code: sam
en: Samaritan Aramaic
cs: Samaritská Aramejština

note: language code: san sa
en: Sanskrit
cs: Sanskrt

note: language code: sas
en: Sasak
cs: Sasačtina

note: language code: sat
en: Santali
cs: Santálština

note: language code: scc srp sr
en: Serbian
cs: Srbština

note: language code: scn
en: Sicilian
cs: Sicilština

note: language code: sco
en: Scots
cs: Skotština

note: language code: scr hrv hr
en: Croatian
cs: Chorvatské

note: language code: sel
en: Selkup
cs: Selkupština

note: language code: sem
en: Semitic (Other)
cs: Semitské (jiné)

note: language code: sga
en: Irish, Old (to 900)
cs: Irština, stará (do 900)

note: language code: sgn
en: Sign Languages
cs: Znakové řeči

note: language code: shn
en: Shan
cs: Šanština

note: language code: sid
en: Sidamo
cs: Sidamské jazyky

note: language code: sin si
en: Sinhala
cs: Sinhalština

note: language code: sio
en: Siouan Languages
cs: Siouanské jazyky

note: language code: sit
en: Sino-Tibetan (Other)
cs: Sinotibetské (jiné)

note: language code: sla
en: Slavic (Other)
cs: Slovanské (jiné)

note: language code: slo slk sk
en: Slovak
cs: Slovenština

note: language code: slv sl
en: Slovenian
cs: Slovinština

note: language code: sma
en: Southern Sami
cs: Jižní Sami

note: language code: sme se
en: Northern Sami
cs: Severní Sami

note: language code: smi
en: Sami Languages (Other)
cs: Jazyky Sami (jiné)

note: language code: smj
en: Lule Sami
cs: Lulejská Sami

note: language code: smn
en: Inari Sami
cs: Inarijská Sami

note: language code: smo sm
en: Samoan
cs: Samoánština

note: language code: sms
en: Skolt Sami
cs: Skoltská Sami

note: language code: sna sn
en: Shona
cs: Šonština

note: language code: snd sd
en: Sindhi
cs: Sindhština

note: language code: sog
en: Sogdian
cs: Soghdština

note: language code: som so
en: Somali
cs: Somálština

note: language code: son
en: Songhai
cs: Songhajština

note: language code: sot st
en: Sotho, Southern
cs: Jihosotština

note: language code: spa es
en: Spanish
cs: Španělština

note: language code: srd sc
en: Sardinian
cs: Sardinština

note: language code: srr
en: Serer
cs: Sererština

note: language code: ssa
en: Nilo-Saharan (Other)
cs: Nilosaharské (jiné)

note: language code: sun su
en: Sundanese
cs: Sundánština

note: language code: sux
en: Sumerian
cs: Sumerština

note: language code: swa sw
en: Swahili
cs: Svahilština

note: language code: swe sv
en: Swedish
cs: Švédština

note: language code: syr
en: Syriac
cs: Syrština

note: language code: tah ty
en: Tahitian
cs: Tahitština

note: language code: tai
en: Tai (Other)
cs: Thajské (jiné)

note: language code: tam ta
en: Tamil
cs: Tamilština

note: language code: tat tt
en: Tatar
cs: Tatarština

note: language code: tel te
en: Telugu
cs: Telugština

note: language code: tgk tg
en: Tajik
cs: Tádžičtina

note: language code: tgl tl
en: Tagalog
cs: Tagalština

note: language code: tha th
en: Thai
cs: Thajština

note: language code: tib bod bo
en: Tibetan
cs: Tibetština

note: language code: tir ti
en: Tigrinya
cs: Tigriňňa

note: language code: tlh
en: Klingon
cs: Klingonština

note: language code: tmh
en: Tamashek
cs: Tamašek

note: language code: tog
en: Tonga (Nyasa)
cs: Tongánština (Nyasa)

note: language code: ton to
en: Tonga (Tonga Islands)
cs: Tongánština (Tonga)

note: language code: tsi
en: Tsimshian
cs: Tsimshijské jazyky

note: language code: tsn tn
en: Tswana
cs: Čwana

note: language code: tuk tk
en: Turkmen
cs: Turkmenština

note: language code: tup
en: Tupi Languages
cs: Jazyky tupi

note: language code: tur tr
en: Turkish
cs: Turečtina

note: language code: tut
en: Altaic (Other)
cs: Altajské (jiné)

note: language code: twi tw
en: Twi
cs: Ťwiština

note: language code: tyv
en: Tuvinian
cs: Tuvština

note: language code: uga
en: Ugaritic
cs: Ugaritština

note: language code: uig ug
en: Uighur
cs: Ujgurština

note: language code: ukr uk
en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

note: language code: und
en: Undetermined
cs: Neurčený

note: language code: urd ur
en: Urdu
cs: Urdština

note: language code: uzb uz
en: Uzbek
cs: Uzbečtina

note: language code: vie vi
en: Vietnamese
cs: Vietnamština

note: language code: vol vo
en: Volapuk
cs: Volapük

note: language code: vot
en: Votic
cs: Votština

note: language code: wak
en: Wakashan Languages
cs: Wakashanské jazyky

note: language code: wel cym cy
en: Welsh
cs: Velština

note: language code: wen
en: Sorbian Languages
cs: Lužická srbština

note: language code: wln wa
en: Walloon
cs: Valonština

note: language code: xal
en: Kalmyk
cs: Kalmyčtina

note: language code: xho xh
en: Xhosa
cs: Xhoština

note: language code: yap
en: Yapese
cs: Japština

note: language code: yid yi
en: Yiddish
cs: Jidiš

note: language code: yor yo
en: Yoruba
cs: Jarubština

note: language code: ypk
en: Yupik Languages
cs: Jazyky yupik

note: language code: zap
en: Zapotec
cs: Zapotécké jazyky

note: language code: znd
en: Zande
cs: Zandština

note: language code: zul zu
en: Zulu
cs: Zuluština

en: Following actions will be done:
cs: Budou provedeny následující akce:

en: unknown
cs: neznámé

en: unsupported
cs: nepodporováno

en: Level 1
cs: Úroveň 1

en: Level 2
cs: Úroveň 2

en: Level 3
cs: Úroveň 3

en: Additional Customer Contract Necessary
cs: Je nutné uzavřít se zákazníkem další smlouvu

en: Discontinued and superseded by a different package
cs: Ukončeno a nahrazeno jiným balíčkem

en: invalid
cs: neplatné

en: The level of support is unspecified
cs: Není určena úroveň podpory

en: The vendor does not provide support.
cs: Poskytovatel neposkytuje podporu.

en: Problem determination, which means technical support designed to provide compatibility information, installation assistance, usage support, on-going maintenance and basic troubleshooting. Level 1 Support is not intended to correct product defect errors.
cs: Detekce problému, tedy technická podpora zajišťuje informaci o slučitelnosti produktů, asistenci při instalaci a používání, následnou údržbu a základní řešení problémů. První úroveň podpory neslouží k opravám chyb v produktu.

en: Problem isolation, which means technical support designed to duplicate customer problems, isolate problem area and provide resolution for problems not resolved by Level 1 Support.
cs: Izolace problému, tedy podporu při zreplikování zákazníkova problému, specifikace problematického místa a poskytuje řešení problémů, které neřeší první úroveň.

en: Problem resolution, which means technical support designed to resolve complex problems by engaging engineering in resolution of product defects which have been identified by Level 2 Support.
cs: Řešení problémů, tj. technická podpora, která řeší složité problémy zajištěním technických pracovníků, kteří vyřeší vady produktů zjištěné na úrovni 2.

en: An additional customer contract is necessary for getting support.
cs: Získání podpory vyžaduje další smlouvu se zákazníkem.

en: The package was discontinued and has been superseded by a new package with a different name.
cs: Balíček byl zrušen/ukončen a byl nahrazen novým balíčkem s jiným názvem.

en: Unknown support option. Description not available
cs: Neznámá volba podpory. Popis není dostupný

en: System management is locked by the application with pid %d (%s).
    Close this application before trying again.
cs: Správa systému je uzamčena aplikací s identifikátorem PID %d (%s). 
    Ukončete tuto aplikaci a opakujte akci.

en: Unknown match mode '%s'
cs: Neznámý mód shody '%s'

en: Unknown match mode '%s' for pattern '%s'
cs: Neznámý mód shody '%s' pro rys '%s'

en: Invalid regular expression '%s': regcomp returned %d
cs: Chybný regulární výraz '%s': regcomp vrátil %d

en: Invalid regular expression '%s'
cs: Neplatný regulární výraz: '%s'

en: Please install package 'lsof' first.
cs: Nejprve nainstalujte balíček 'lsof'.

en: Can't create metadata cache directory.
cs: Nelze vytvořit adresář s mezipamětí metadat.

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Error trying to read from '%s'
cs: Chyba při čtení z '%s'

en: Can't create %s
cs: Nelze vytvořit %s

en: Failed to cache repo ( unable to start repo2solv ).
cs: Nepodařilo se přenést úložiště do mezipaměti (nelze spustit repo2solv).

en: Failed to cache repo (%d).
cs: Chyba při načítání úložiště do mezipaměti (%d).

en: Building repository '%s' cache
cs: Vytváří se vyrovnávací paměť úložiště '%s'

en: Can't create cache at %s - no writing permissions.
cs: Nelze vytvořit mezipaměť v %s - chybí oprávnění k zápisu.

en: Failed to cache repo %1%
cs: Nepodařilo se přenést úložiště %1% do mezipaměti

en: Unhandled repository type
cs: Nepodporovaný typ úložiště

en: Adding repository '%s'
cs: Přidává se úložiště %s

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Invalid repo file name at '%s'
cs: Název souboru úložiště na adrese URL „%s“ je neplatný

note: TranslatorExplanation '%s' is a filename
en: Can't open file '%s' for writing.
cs: Nelze otevřít soubor '%s' pro zápis.

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Unknown error reading from '%s'
cs: Neznámá chyba při čtení z '%s'

en: Cannot read repo directory '%1%': Permission denied
cs: Nelze číst z adresáře úložiště %1%: Přístup odepřen

note: TranslatorExplanation '%s' is a pathname
en: Failed to read directory '%s'
cs: Chyba při čtení z adresáře %s

en: Cannot read repo file '%1%': Permission denied
cs: Nelze přečíst soubor úložiště %1%: Přístup odepřen

en: Cleaning metadata
cs: Čistění metadat

en: Cleaning packages
cs: Čistění balíčků

en: Cleaning up cache dirs
cs: Čistění adresářů mezipaměti

en: Cleaning up directory: %1%
cs: Čistění adresáře: %1%

en: Cleaning cache
cs: Čistění mezipaměti

en: Loading from cache
cs: Načítání z mezipaměti

en: Removing repository '%s'
cs: Odebírá se úložiště %s

en: Can't figure out where the repo is stored.
cs: Nelze zjistit umístění úložiště.

note: TranslatorExplanation '%s' is a filename
en: Can't delete '%s'
cs: '%s' nelze smazat

en: Modifying repository
cs: Úprava úložiště

en: Refreshing Repository:
cs: Obnovení úložiště:

en: Can't figure out where the service is stored.
cs: Nelze zjistit umístění služby.

note: translators: Cleanup a repository previously owned by a meanwhile unknown (deleted) service. %1% = service name %2% = repository name
en: Unknown service '%1%': Removing orphaned service repository '%2%'
cs: Neznámá služba '%1%': Odstraňuje se osiřelé úložiště služby '%2%'

en: Repository alias cannot start with dot.
cs: Alias úložiště nemůže začínat tečkou.

en: Service alias cannot start with dot.
cs: Alias služby nemůže začínat tečkou.

en: No digest for file %s.
cs: Žádný souhrn pro soubor %s.

en: Unknown digest %s for file %s.
cs: Neznámý souhrn %s pro soubor %s.

en: Digest verification failed for file '%s'
cs: Ověření souhrnu pro soubor '%s' se nezdařilo

note: TranslatorExplanation: speaking of a file
en: File '%s' is unsigned, continue?
cs: Soubor '%s' není podepsán, pokračovat?

note: TranslatorExplanation: speaking of a file
en: File '%s' from repository '%s' is unsigned, continue?
cs: Soubor '%s' z úložiště '%s' není podepsán, pokračovat?

en: Do you want to reject the key, trust temporarily, or trust always?
cs: Chcete klíč odmítnout, důvěřovat dočasně, nebo důvěřovat vždy?

en: Key Name: %1%
cs: Název klíče: %1%

en: Received %1% new package signing key from repository "%2%": | Received %1% new package signing keys from repository "%2%":
cs[0]: Získán %1% nový podpisový klíč balíčku z úložiště "%2%":
cs[1]: Získány %1% nové podpisové klíče balíčků z úložiště "%2%":
cs[2]: Získáno %1% nových podpisových klíčů balíčků z úložiště "%2%":

note: translator: %1% is a file name
en: Signature verification failed for file '%1%'.
cs: Ověření podpisu souboru '%1%' se nezdařilo.

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories na  me
en: Signature verification failed for file '%1%' from repository '%2%'.
cs: Ověření podpisu souboru '%1%' z úložiště '%2%' se nezdařilo.

note: @TODO use a centralized Continue string!
en: Continue?
cs: Pokračovat?

note: translators: the last %s is gpg key ID
en: File '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
cs: Soubor '%s' je podepsán neznámým klíčem '%s'. Pokračovat?

note: translators: the last %s is gpg key ID
en: File '%s' from repository '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
cs: Soubor '%s' z úložiště '%s' je podepsán neznámým klíčem '%s'. Pokračovat?

en: Required attribute '%s' is missing.
cs: Chybí vyžadovaný atribut '%s'.

note: TODO: In fact we'd like to pass and check for url or mirrorlist at the end (check below). But there is legacy code in serviceswf.cc where an empty baseurl is replaced by the service Url. We need to check what kind of feature hides behind this code. So for now we keep requiring an url attribut.
en: One or both of '%s' or '%s' attributes is required.
cs: Je požadován alespoň jeden z atributů „%s“ a „%s“.

en: Signature verification failed
cs: Ověření podpisu selhalo

note: TranslatorExplanation %s = package being checked for integrity
en: Package %s seems to be corrupted during transfer. Do you want to retry retrieval?
cs: Balíček %s se zřejmě poškodil během přenosu. Chcete pokus opakovat?

note: TranslatorExplanation %s = name of the package being processed.
en: Failed to provide Package %s. Do you want to retry retrieval?
cs: Nepodařilo se poskytnout balíček %s. Chcete jej stáhnout znovu?

en: applydeltarpm check failed.
cs: Kontrola aplikování delta RPM se nezdařila.

en: applydeltarpm failed.
cs: Aplikování delta RPM se nezdařilo.

en: Service plugin does not support changing an attribute.
cs: Zásuvný modul Service nepodporuje změnu atributů.

en: Can't provide file '%s' from repository '%s'
cs: Nelze poskytnout soubor '%s' z repozitáře '%s'

en: No url in repository.
cs: Adresa URL nebyla nalezena v repozitáři.

note: Translator: %1% the expected medium number; %2% the total number of media in the set; %3% the ident file on the medium.
en: Expected medium %1%/%2% identified by file '%3%' with content:
cs: Očekáváno médium %1%/%2% identifikované podle souboru '%3%' s obsahem:

note: [lhs][rhs] 0 = installed; 1 = to be installed TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
cs: Soubor %1%
      z balíčku
         %2%
      je v konfliktu se souborem z balíčku
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
cs: Soubor %1%
      z balíčku
         %2%
      je v konfliktu se souborem instalovaným z
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
cs: Soubor %1%
      instalovaný z
         %2%
      je v konfliktu se souborem z balíčku
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
cs: Soubor %1%
      instalovaný z
         %2%
      je v konfliktu se souborem instalovaným z
         %3%

note: [lhs][rhs] 0 = installed; 1 = to be installed TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %%3%(filename2) 4%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
cs: Soubor %1%
      z balíčku
         %2%
      je v konfliktu se souborem
         %3%
      z balíčku
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
cs: Soubor %1%
      z balíčku
         %2%
      je v konfliktu se souborem
         %3%
      instalovaným z
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
cs: Soubor %1%
      instalovaný z
         %2%
      je v konfliktu se souborem
         %3%
      z balíčku
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
cs: Soubor %1%
      instalovaný z
         %2%
      je v konfliktu se souborem
         %3%
      instalovaným z
         %4%

en: Can not create sat-pool.
cs: Nemohu vytvořit sat-pool.

note: TranslatorExplanation %s = name of package, patch, selection ...
en: break %s by ignoring some of its dependencies
cs: porušit %s ignorováním některých z jeho závislostí

en: generally ignore of some dependencies
cs: obecně ignorovat některé závislosti

en: the installed %1% does not belong to a distupgrade repository and must be replaced
cs: nainstalované %1% nepochází z úložiště distribuce upgradů a musí být nahrazeno

note: just in case
en: the to be installed %1% does not belong to a distupgrade repository
cs: instalovaný %1% nepochází z distribučního úložiště

en: the installed %1% has inferior architecture
cs: nainstalované %1% má starší architekturu

en: the to be installed %1% has inferior architecture
cs: %1% k instalaci má starší architekturu

en: problem with the installed %1%
cs: problém s instalovaným %1%

en: conflicting requests
cs: protichůdné požadavky

en: some dependency problem
cs: nějaký problém se závislostmi

en: nothing provides the requested '%1%'
cs: nikdo neposkytuje požadované '%1%'

en: Have you enabled all the required repositories?
cs: Povolili jste všechna požadovaná úložiště?

en: the requested package %1% does not exist
cs: požadovaný balíček %1% neexistuje

en: unsupported request
cs: nepodporovaný požadavek

en: '%1%' is provided by the system and cannot be erased
cs: '%1%' poskytuje systém a nelze jej vymazat

en: %1% is not installable
cs: %1% není instalovatelný

en: nothing provides '%1%' needed by the installed %2%
cs: nikdo neposkytuje '%1%' potřebné nainstalovaným %2%

en: nothing provides '%1%' needed by the to be installed %2%
cs: nikdo neposkytuje '%1%' potřebné k instalaci %2%

en: cannot install both %1% and %2%
cs: nelze nainstalovat %1% i %2%

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
cs: nainstalovaný %1% je v konfliktu s '%2%' poskytnutým nainstalovaným %3%

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
cs: nainstalovaný %1% je v konfliktu s '%2%' potřebným k instalaci %3%

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
cs: %1%, který se má instalovat, je v konfliktu s '%2%' poskytnutým nainstalovaným %3%

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
cs: má se instalovat %1%, ale je v konfliktu s '%2%' poskytnutým %3% k instalaci

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
cs: nainstalované %1% zastarává '%2%' poskytované nainstalovaným %3%

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
cs: nainstalované %1% zastarává '%2%' poskytované %3%, jež se má instalovat

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
cs: má se instalovat %1% jež zastarává '%2%' poskytované instalovaným %3%

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
cs: Má se instalovat %1%, jež zastarává '%2%' poskytované %3%, jež se má instalovat

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
cs: nainstalované %1% je v konfliktu s '%2%' poskytnutým samo sebou

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
cs: má se instalovat %1%, ale je v konfliktu s '%2%' poskytnutým jím samým

en: the installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
cs: nainstalované %1% vyžaduje '%2%', ale tento požadavek nelze splnit

en: the to be installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
cs: má se instalovat %1% vyžadující '%2%', ale tento požadavek nelze splnit

en: deleted providers:
cs: odstranění poskytovatelé:

en: 
    not installable providers:
cs: 
    neinstalovatelní poskytovatelé:

en: not installable providers:
cs: neinstalovatelní poskytovatelé:

note: translator: %1% is the name of a PTF, %2% the name of a patch.
en: %1% is not yet fully integrated into %2%.
cs: %1% ještě není plně zaintegrován do %2%.

en: Typically you want to keep the PTF and choose to not install the maintenance patches.
cs: Obvykle budete chtít ponechat PTF a vybrat, že nechcete instalovat údržbové záplaty.

note: translator: %1% is the name of a PTF.
en: Removing the installed %1% in this context will remove (not replace!) the included PTF-packages too.
cs: Odstranění nainstalovaného %1% v tomto kontextu odstraní (nikoli nahradí!) také obsažené balíčky PTF.

en: The PTF should be removed by calling '%1%'. This will update the included PTF-packages rather than removing them.
cs: Tímto se obsažené balíčky PTF aktualizují a neodstraní. PTF by měly být odstraněny voláním '%1%'.

en: Typically you want to keep the PTF or choose to cancel the action.
cs: Obvykle chcete PTF ponechat nebo se rozhodnete akci zrušit.

note: translator: %1% is the name of a PTF.
en: The installed %1% blocks the desired action.
cs: Nainstalovaný %1% blokuje vyžadovanou akci.

en: Typically you want to keep the PTF and choose to cancel the action.
cs: Obvykle budete chtít ponechat PTF a vybrat zrušení této akce.

en: remove lock to allow removal of %1%
cs: odstraňte zámek, aby šlo odebrat %1%

en: do not install %1%
cs: neinstalujte %1%

en: keep %1%
cs: ponechte %1%

en: remove lock to allow installation of %1%
cs: odstraňte zámek a tím povolte instalaci %1%

en: This request will break your system!
cs: Tento požadavek poškodí váš systém!

en: ignore the warning of a broken system
cs: ignorovat varování poškozeného systému

en: do not ask to install a solvable providing %1%
cs: nežádejte instalaci řešení poskytující %1%

en: do not ask to delete all solvables providing %1%
cs: nepožadovat smazání všech řešitelných problémů poskytujících% 1%

en: do not install most recent version of %1%
cs: neinstalujte nejnovější verzi %1%

en: keep %1% despite the inferior architecture
cs: ponechte %1% navzdory starší architektuře

en: install %1% despite the inferior architecture
cs: instalujte %1% navzdory starší architektuře

en: keep obsolete %1%
cs: zachovejte zastaralou %1%

en: install %1% from excluded repository
cs: nainstalujte %1% z vyloučeného úložiště

note: translator: %1% is a package name
en: install %1% although it has been retracted
cs: instalovat %1%, ačkoli byl odvolán

note: translator: %1% is a package name
en: allow installing the PTF %1%
cs: umožnit instalaci PTF %1%

note: translator: %1% is a package name
en: install %1% although it is blacklisted
cs: instalovat %1%, ačkoli je na indexu

en: downgrade of %1% to %2%
cs: downgrade z %1% na %2%

en: architecture change of %1% to %2%
cs: změna architektury %1% na %2%

note: FIXME? Actually .ident() must be eq. But the more verbose 'else' isn't bad either.
en: install %1% (with vendor change)
      %2%  -->  %3%
cs: nainstalovat %1% (se změnou dodavatele)
      %2%  -->  %3%

en: install %1% from vendor %2%
      replacing %3% from vendor %4%
cs: instalovat %1% od dodavatele %2%
      nahradit %3% od dodavatele %4%

en: replacement of %1% with %2%
cs: náhrada %1% %2%

en: deinstallation of %1%
cs: odinstalace %1%

note: Translator: progress bar label
en: Running post-transaction scripts
cs: Spuštění skriptů po transakci

note: Translator: progress bar label; %1% is a script identifier like '%posttrans(mypackage-2-0.noarch)'
en: Running %1% script
cs: Spuštění skriptu %1%

note: Translator: headline; %1% is a script identifier like '%posttrans(mypackage-2-0.noarch)'
en: %1% script output:
cs: Výstup skriptu %1%:

en: Installation has been aborted as directed.
cs: Instalace byla zrušena podle příkazu.

en:  executed
cs:  provedeno

en:  execution failed
cs:  provádění selhalo

note: translators: We may find the same script content in files with different names. Only the first occurence is executed, subsequent ones are skipped. It's a one-line message for a log file. Preferably start translation with "%s"
en: %s already executed as %s)
cs: %s je již prováděn jako %s)

en:  execution skipped while aborting
cs:  provádění přeskočeno během ukončování

en: Error sending update message notification.
cs: Chyba při odesílání oznámení o aktualizaci.

en: New update message
cs: Nová zpráva o aktualizaci

note: translator: %1% is the received unix signal name, %2% is the numerical value of the received signal
en: Received signal :"%1% (%2%)", to ensure the consistency of the system it is not possible to cancel a running rpm transaction.
cs: Přijat signál: "%1% (%2%)" - kvůli konzistenci systému nelze zrušit probíhající transakci RPM.

en: Executing the transaction failed because of the following problems:
cs: Provedení transakce se nezdařilo kvůli následujícím problémům:

note: rename consumed the file, no need to unlink. translator: Shown as result tag in a progress bar: ............[done] Translator: download progress bar result: ".............[done]"
en: done
cs: dokončeno

note: TranslatorExplanation after semicolon is error message TranslatorExplanation the colon is followed by an error message
en: RPM failed:
cs: RPM selhalo:

note: Translator: %1% is a gpg public key
en: Failed to import public key %1%
cs: Nepodařilo se importovat veřejný klíč %1%

note: Translator: %1% is a gpg public key
en: Failed to remove public key %1%
cs: Nepodařilo se smazat veřejný klíč %1%

en: Package header is not signed!
cs: Hlavička balíčku není podepsaná!

en: Package payload is not signed!
cs: Obsah balíčku není podepsán!

note: Translator: %s = name of an rpm package. A list of diffs follows this message.
en: Changed configuration files for %s:
cs: Změněné konfigurační soubory pro %s:

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s, but it was impossible to determine the difference
cs: Program rpm uložil %s jako %s, ale nebylo možné zjistit rozdíl

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
cs: Program rpm uložil %s jako %s.
    Prvních 25 řádek rozdílů:

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s, but it was impossible to determine the difference
cs: Program rpm vytvořil %s jako %s, ale nebylo možné zjistit rozdíl

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
cs: Program rpm vytvořil %s jako %s.
    Prvních 25 řádek rozdílů:

note: report additional rpm output in finish (LEGACY! Lines are immediately reported as InstallResolvableReport::contentRpmout) TranslatorExplanation Text is followed by a ':'  and the actual output. report additional rpm output in finish (LEGACY! Lines are immediately reported as RemoveResolvableReport::
en: Additional rpm output
cs: Další výstup programu rpm

en: created backup %s
cs: vytvořena záloha %s

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature is OK
cs: Podpis je v pořádku

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Unknown type of signature
cs: Neznámý typ podpisu

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature does not verify
cs: Podpis nelze ověřit

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature is OK, but key is not trusted
cs: Podpis je v pořádku, ale klíč není důvěryhodný

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signatures public key is not available
cs: Veřejný klíč podpisu není k dispozici

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: File does not exist or signature can't be checked
cs: Soubor neexistuje nebo podpis nemůže být zkontrolován

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: File is unsigned
cs: Soubor není podepsaný

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Note:
cs: Poznámka:

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Warning:
cs: Pozor:

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Error:
cs: Chyba:

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: .......[attention]
en: attention
cs: upozornění

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ...........[error] Translator: download progress bar result: "............[error]"
en: error
cs: chyba

en: Warning:
cs: Upozornění:

en: Retrieving:
cs: Získávám:

en: starting
cs: startuji

note: Translator: download progress bar result: "........[not found]"
en: not found
cs: nenalezeno

en: No help available for this prompt.
cs: K této výzvě není k dispozici žádná nápověda.

en: no help available for this option
cs: k této volbě není k dispozici žádná nápověda

note: translators: Press '?' to see all options embedded in this prompt: "Continue? [y/n/? shows all options] (y):"
en: shows all options
cs: zobrazí všechny volby

en: yes
cs: ano

en: no
cs: ne

note: !\todo add comma to the message for the next release
en: Authentication required for '%s'
cs: Pro '%s' je vyžadováno ověřování

note: just report (NO_ERROR); no interactive request to the user
en: Will try again...
cs: Zkusím to znovu...

en: Giving up after %1% attempts.
cs: Vzdávám se po %1% pokusech.

en: Create attach point: Can't find a writable directory to create an attach point
cs: Vytvořit bod připojení: Nelze najít adresář, do kterého lze zapisovat, pro vytvoření bodu připojení
