zypp - en to pt_BR translation catalogue (810 entries)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: does not expire
pt_BR: não expira

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date: "expired: 1999-04-12"
en: expired: %1%
pt_BR: expirada: %1%

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date: "expires: 2111-04-12"
en: expires: %1%
pt_BR: expira em: %1%

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (does not expire)
pt_BR: (não expira)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (EXPIRED)
pt_BR: (EXPIRADO)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (expires within 24h)
pt_BR: (expira dentro de 24h)

note: translators: an annotation to a gpg keys expiry date
en: (expires in %d day) | (expires in %d days)
pt_BR[0]: (expira em %d dia)
pt_BR[1]: (expira em %d dias)

note: TranslatorExplanation first %s is key name, second is keyring name
en: Tried to import not existent key %s into keyring %s
pt_BR: Tentativa de importar a chave não existente %s para o chaveiro %s

en: Failed to import key.
pt_BR: Falha ao importar chave.

en: Failed to delete key.
pt_BR: Falha ao remover chave.

en: Signature file %s not found
pt_BR: O arquivo de assinatura %s não foi encontrado

note: dubious: Throw on malformed known types, otherwise log a warning.
en: Dubious type '%s' for %u byte checksum '%s'
pt_BR: Tipo '%s' duvidoso da soma de verificação de bytes %u ('%s')

en: Can't open pty (%s).
pt_BR: Não foi possível abrir o pty (%s).

en: Can't open pipe (%s).
pt_BR: Não foi possível abrir o pipe (%s).

en: Invalid LDAP URL query string
pt_BR: String de consulta de URL de LDAP inválida

en: Invalid LDAP URL query parameter '%s'
pt_BR: Parâmetro de consulta '%s' de URL de LDAP inválido

en: Unable to clone Url object
pt_BR: Não foi possível clonar o objeto URL

en: Invalid empty Url object reference
pt_BR: Referência a objeto URL vazio inválida

en: Unable to parse Url components
pt_BR: Não foi possível analisar os componentes da URL

en: History:
pt_BR: Histórico:

en: Command exited with status %d.
pt_BR: O comando encerrou com status %d.

en: Command was killed by signal %d (%s).
pt_BR: Comando eliminado pelo sinal %d (%s).

en: Command exited with unknown error.
pt_BR: O comando encerrou com erro desconhecido.

en: Invalid spawn arguments given.
pt_BR: Argumentos de geração inválidos fornecidos.

en: Unable to create control pipe.
pt_BR: Incapaz de criar o tubo de controle.

en: Can't chroot to '%s' (%s).
pt_BR: Não foi possível executar o chroot em '%s' (%s).

en: Can't chdir to '%s' (%s).
pt_BR: Não foi possível executar chdir para '%s' (%s).

en: Can't chdir to '%s' inside chroot '%s' (%s).
pt_BR: Não foi possível executar chdir para '%s' dentro do chroot '%s' (%s).

note: don't want to get here
en: Can't exec '%s' (%s).
pt_BR: Não foi possível executar '%s' (%s).

en: Can't fork (%s).
pt_BR: Não foi possível dividir (%s).

en: Can't exec '%s', chdir failed (%s).
pt_BR: Impossível executar '%s', chdir falhou (%s).

en: Can't exec '%s', chroot failed (%s).
pt_BR: Impossível executar '%s', chroot falhou (%s).

en: Can't exec '%s', exec failed (%s).
pt_BR: Impossível executar '%s', exec falhou (%s).

en: Can't exec '%s', unexpected error.
pt_BR: Impossível executar '%s', erro inesperado.

en: Url scheme does not allow a %s
pt_BR: O esquema de URL não permite %s

en: Invalid %s component '%s'
pt_BR: Componente '%s' inválido %s

en: Invalid %s component
pt_BR: Componente inválido %s

en: Query string parsing not supported for this URL
pt_BR: A análise de strings de consulta não é suportada para este URL

en: Url scheme is a required component
pt_BR: O esquema de URL é um componente obrigatório

en: Invalid Url scheme '%s'
pt_BR: Esquema de URL '%s' inválido

en: Url scheme does not allow a username
pt_BR: O esquema de URL não permite nome de usuário

en: Url scheme does not allow a password
pt_BR: O esquema de URL não permite senha

en: Url scheme requires a host component
pt_BR: O esquema de URL requer um componente de host

en: Url scheme does not allow a host component
pt_BR: O esquema de URL não permite componente de host

en: Invalid host component '%s'
pt_BR: Componente de host inválido '%s'

en: Url scheme does not allow a port
pt_BR: O esquema de URL não permite porta

en: Invalid port component '%s'
pt_BR: Componente de porta inválido '%s'

en: Url scheme requires path name
pt_BR: O esquema de URL requer nome de caminho

en: Relative path not allowed if authority exists
pt_BR: Caminho relativo não permitido se existir autoridade

en: Encoded string contains a NUL byte
pt_BR: A string codificada contém um byte NUL

en: Invalid parameter array split separator character
pt_BR: Caractere separador de divisão de matriz de parâmetros inválido

en: Invalid parameter map split separator character
pt_BR: Caractere separador de divisão de mapa de parâmetros inválido

en: Invalid parameter array join separator character
pt_BR: Caractere separador de integração de matriz de parâmetros inválido

en: Unsupported HTTP authentication method '%s'
pt_BR: Método de autenticação HTTP '%s' não suportado

en: Location '%s' is temporarily unaccessible.
pt_BR: O local '%s' está temporariamente inacessível.

en: Timeout exceeded when accessing '%s'.
pt_BR: Tempo de espera excedido ao acessar '%s'.

en: Visit the SUSE Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
pt_BR: Visite o SUSE Customer Center para verificar se seu registro é válido e não expirou.

en: Visit the Novell Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
pt_BR: Visite o Novell Customer Center para verificar se seu registro é válido e não expirou.

en: File '%s' not found on medium '%s'
pt_BR: Arquivo '%s' não encontrado na mídia '%s'

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
pt_BR: Erro de download (curl) para '%s':
    Código do erro: %s

en: Download (curl) error for '%s':
    Unable to retrieve HTTP response
pt_BR: Erro de download (curl) para '%s':
    Não foi possível obter a resposta HTTP

en: Failed to mount %s on %s
pt_BR: Falha ao montar %s em %s

en: Failed to unmount %s
pt_BR: Falha ao desmontar %s

en: Bad file name: %s
pt_BR: Nome de arquivo inválido: %s

en: Medium not opened when trying to perform action '%s'.
pt_BR: Mídia não aberta ao tentar realizar a ação '%s'.

en: File '%s' not found
pt_BR: Arquivo '%s' não encontrado

en: Cannot write file '%s'.
pt_BR: Não é possível gravar o arquivo '%s'.

en: Medium not attached
pt_BR: Mídia não conectada

en: Bad media attach point
pt_BR: Ponto de conexão de mídia inválido

note: TranslatorExplanation: curl is the name of a library, don't translate
en: Download (curl) initialization failed for '%s'
pt_BR: Falha na inicialização do download (curl) para '%s'

en: System exception '%s' on medium '%s'.
pt_BR: Exceção do sistema '%s' na mídia '%s'.

en: Path '%s' on medium '%s' is not a file.
pt_BR: O caminho '%s' na mídia '%s' não é um arquivo.

en: Path '%s' on medium '%s' is not a directory.
pt_BR: O caminho '%s' na mídia '%s' não é um diretório.

en: Malformed URI
pt_BR: URI mal formado

en: Empty host name in URI
pt_BR: Nome de host vazio no URI

en: Empty filesystem in URI
pt_BR: Sistema de arquivos vazio no URI

en: Empty destination in URI
pt_BR: Destino vazio no URI

en: Unsupported URI scheme in '%s'.
pt_BR: Esquema de URI não suportado em '%s'.

en: Operation not supported by medium
pt_BR: Operação não suportada pela mídia

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
    Error message: %s
pt_BR: Erro de download (curl) para '%s':
    Código de erro: %s
    Mensagem de erro: %s

note: TranslatorExplanation: curl is the name of a library, don't translate
en: Error occurred while setting download (curl) options for '%s':
pt_BR: Erro ao configurar as opções de download (curl) para '%s':

en: Media source '%s' does not contain the desired medium
pt_BR: A mídia fonte '%s' não contém a mídia desejada

en: Medium '%s' is in use by another instance
pt_BR: A mídia '%s' está sendo usada por outra instância

en: Cannot eject any media
pt_BR: Não foi possível ejetar qualquer mídia

en: Cannot eject media '%s'
pt_BR: Não foi possível ejetar a mídia '%s'

en: Permission to access '%s' denied.
pt_BR: Permissão para acessar '%s' negada.

en: Downloaded data exceeded the expected filesize '%s' of '%s'.
pt_BR: Os dados transferidos excederam o tamanho esperado do tamanho do arquivo '%s' of '%s'.

en:  SSL certificate problem, verify that the CA cert is OK for '%s'.
pt_BR:  Problema no certificado SSL. Verifique se o certificado CA está correto para '%s'.

en: No free ressources available to attach medium.
pt_BR: Não há recursos livres disponíveis para anexar a mídia.

en: Unknown country:
pt_BR: País desconhecido:

note: Defined CountryCode constants Defined LanguageCode constants
en: No Code
pt_BR: Sem código

note: :AND:020:
en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

note: :ARE:784:
en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

note: :AFG:004:
en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

note: :ATG:028:
en: Anguilla
pt_BR: Anguila

note: :AIA:660:
en: Albania
pt_BR: Albânia

note: :ALB:008:
en: Armenia
pt_BR: Armênia

note: :ARM:051:
en: Netherlands Antilles
pt_BR: Antilhas Holandesas

note: :AGO:024:
en: Antarctica
pt_BR: Antártida

note: :ARG:032:
en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

note: :ASM:016:
en: Austria
pt_BR: Áustria

note: :AUT:040:
en: Australia
pt_BR: Austrália

note: :ABW:533:
en: Aland Islands
pt_BR: Ilhas Åland

note: :ALA:248:
en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

note: :AZE:031:
en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

note: :BGD:050:
en: Belgium
pt_BR: Bélgica

note: :BFA:854:
en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

note: :BGR:100:
en: Bahrain
pt_BR: Barein

note: :BEN:204:
en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

note: :BMU:060:
en: Brunei Darussalam
pt_BR: Brunei

note: :BRN:096:
en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

note: :BOL:068:
en: Brazil
pt_BR: Brasil

note: :BHS:044:
en: Bhutan
pt_BR: Butão

note: :BTN:064:
en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

note: :BVT:074:
en: Botswana
pt_BR: Botsuana

note: :BLZ:084:
en: Canada
pt_BR: Canadá

note: :CAN:124:
en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos (Keeling)

note: :COD:180:
en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

note: :COG:178:
en: Switzerland
pt_BR: Suíça

note: :CHE:756:
en: Cote D'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

note: :CIV:384:
en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

note: :CHL:152:
en: Cameroon
pt_BR: Camarões

note: :CHN:156:
en: Colombia
pt_BR: Colômbia

note: :CUB:192:
en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

note: :CPV:132:
en: Christmas Island
pt_BR: Ilha Christmas

note: :CXR:162:
en: Cyprus
pt_BR: Chipre

note: :CYP:196:
en: Czech Republic
pt_BR: República Checa

note: :CZE:203:
en: Germany
pt_BR: Alemanha

note: :DEU:276:
en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

note: :DJI:262:
en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

note: :DMA:212:
en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

note: :DOM:214:
en: Algeria
pt_BR: Argélia

note: :DZA:012:
en: Ecuador
pt_BR: Equador

note: :ECU:218:
en: Estonia
pt_BR: Estônia

note: :EST:233:
en: Egypt
pt_BR: Egito

note: :EGY:818:
en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

note: :ESH:732:
en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

note: :ERI:232:
en: Spain
pt_BR: Espanha

note: :ESP:724:
en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

note: :ETH:231:
en: Finland
pt_BR: Finlândia

note: :FJI:242:
en: Falkland Islands (Malvinas)
pt_BR: Ilhas Malvinas (Falkland)

note: :FLK:238:
en: Federated States of Micronesia
pt_BR: Estados Federados da Micronésia

note: :FSM:583:
en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Feroe

note: :FRO:234:
en: France
pt_BR: França

note: :FRA:250:
en: Metropolitan France
pt_BR: França metropolitana

note: :FXX:249:
en: Gabon
pt_BR: Gabão

note: :GAB:266:
en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

note: :GBR:826:
en: Grenada
pt_BR: Granada

note: :GRD:308:
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

note: :GEO:268:
en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: Ghana
pt_BR: Gana

note: :GIB:292:
en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

note: :GRL:304:
en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

note: :GMB:270:
en: Guinea
pt_BR: Guiné

note: :GIN:324:
en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

note: :GLP:312:
en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

note: :GNQ:226:
en: Greece
pt_BR: Grécia

note: :GRC:300:
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt_BR: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

note: :GUM:316:
en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

note: :GNB:624:
en: Guyana
pt_BR: Guiana

note: :HKG:344:
en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

note: :HND:340:
en: Croatia
pt_BR: Croácia

note: :HTI:332:
en: Hungary
pt_BR: Hungria

note: :HUN:348:
en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

note: :IDN:360:
en: Ireland
pt_BR: Irlanda

note: :ISR:376:
en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: India
pt_BR: Índia

note: :IND:356:
en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

note: :IOT:086:
en: Iraq
pt_BR: Iraque

note: :IRQ:368:
en: Iran
pt_BR: Irã

note: :IRN:364:
en: Iceland
pt_BR: Islândia

note: :ISL:352:
en: Italy
pt_BR: Itália

note: :JAM:388:
en: Jordan
pt_BR: Jordânia

note: :JOR:400:
en: Japan
pt_BR: Japão

note: :JPN:392:
en: Kenya
pt_BR: Quênia

note: :KEN:404:
en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

note: :KGZ:417:
en: Cambodia
pt_BR: Camboja

note: :KIR:296:
en: Comoros
pt_BR: Comores

note: :COM:174:
en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

note: :KNA:659:
en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

note: :PRK:408:
en: South Korea
pt_BR: Coreia do Sul

note: :KWT:414:
en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

note: :CYM:136:
en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

note: :KAZ:398:
en: Lao People's Democratic Republic
pt_BR: Laos

note: :LAO:418:
en: Lebanon
pt_BR: Líbano

note: :LBN:422:
en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

note: :LKA:144:
en: Liberia
pt_BR: Libéria

note: :LBR:430:
en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

note: :LSO:426:
en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

note: :LTU:440:
en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

note: :LUX:442:
en: Latvia
pt_BR: Letônia

note: :LVA:428:
en: Libya
pt_BR: Líbia

note: :LBY:434:
en: Morocco
pt_BR: Marrocos

note: :MAR:504:
en: Monaco
pt_BR: Mônaco

note: :MCO:492:
en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: Saint Martin
pt_BR: São Martinho

note: :MDG:450:
en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

note: :MHL:584:
en: Macedonia
pt_BR: Macedônia

note: :MLI:466:
en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

note: :MMR:104:
en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

note: :MNG:496:
en: Macao
pt_BR: Macau

note: :MAC:446:
en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

note: :MNP:580:
en: Martinique
pt_BR: Martinica

note: :MTQ:474:
en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

note: :MLT:470:
en: Mauritius
pt_BR: Ilhas Maurício

note: :MUS:480:
en: Maldives
pt_BR: Maldivas

note: :MWI:454:
en: Mexico
pt_BR: México

note: :MEX:484:
en: Malaysia
pt_BR: Malásia

note: :MYS:458:
en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

note: :MOZ:508:
en: Namibia
pt_BR: Namíbia

note: :NAM:516:
en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

note: :NCL:540:
en: Niger
pt_BR: Níger

note: :NER:562:
en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

note: :NFK:574:
en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

note: :NGA:566:
en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

note: :NIC:558:
en: Netherlands
pt_BR: Holanda

note: :NLD:528:
en: Norway
pt_BR: Noruega

note: :NPL:524: language code: nau na
en: Nauru
pt_BR: Nauruano

note: :NIU:570:
en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

note: :NZL:554:
en: Oman
pt_BR: Omã

note: :OMN:512:
en: Panama
pt_BR: Panamá

note: :PER:604:
en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

note: :PYF:258:
en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

note: :PNG:598:
en: Philippines
pt_BR: Filipinas

note: :PHL:608:
en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

note: :PAK:586:
en: Poland
pt_BR: Polônia

note: :POL:616:
en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Saint Pierre e Miquelon

note: :SPM:666:
en: Pitcairn
pt_BR: Ilhas Pitcairn

note: :PCN:612:
en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

note: :PRI:630:
en: Palestinian Territory
pt_BR: Território Palestino

note: :PLW:585:
en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

note: :PRY:600:
en: Qatar
pt_BR: Catar

note: :QAT:634:
en: Reunion
pt_BR: Ilha Reunião

note: :REU:638:
en: Romania
pt_BR: Romênia

note: :ROU:642:
en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Russian Federation
pt_BR: Rússia

note: :RUS:643:
en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

note: :RWA:646:
en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

note: :SAU:682:
en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

note: :SLB:090:
en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

note: :SYC:690:
en: Sudan
pt_BR: Sudão

note: :SDN:736:
en: Sweden
pt_BR: Suécia

note: :SWE:752:
en: Singapore
pt_BR: Cingapura

note: :SGP:702:
en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

note: :SHN:654:
en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

note: :SVN:705:
en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

note: :SJM:744:
en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

note: :SVK:703:
en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

note: :SEN:686:
en: Somalia
pt_BR: Somália

note: :SUR:740:
en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

note: :SLV:222:
en: Syria
pt_BR: Síria

note: :SYR:760:
en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

note: :SWZ:748:
en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caicos

note: :TCA:796:
en: Chad
pt_BR: Chade

note: :TCD:148:
en: French Southern Territories
pt_BR: Terras Austrais e Antárticas Francesas

note: :TGO:768:
en: Thailand
pt_BR: Tailândia

note: :THA:764:
en: Tajikistan
pt_BR: Tadjiquistão

note: :TKL:772:
en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

note: :TKM:795:
en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

note: :TON:776:
en: East Timor
pt_BR: Timor-Leste

note: :TLS:626:
en: Turkey
pt_BR: Turquia

note: :TUR:792:
en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

note: :TTO:780: language code: tvl
en: Tuvalu
pt_BR: Tuvaluano

note: :TWN:158:
en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

note: :TZA:834:
en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

note: :UGA:800:
en: United States Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

note: :UMI:581:
en: United States
pt_BR: Estados Unidos

note: :USA:840:
en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

note: :URY:858:
en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

note: :UZB:860:
en: Holy See (Vatican City State)
pt_BR: Santa Sé (Cidade do Vaticano)

note: :VAT:336:
en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

note: :VEN:862:
en: British Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

note: :VGB:092:
en: Virgin Islands, U.S.
pt_BR: Ilhas Virgens, EUA.

note: :VIR:850:
en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

note: :VUT:548:
en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

note: :WSM:882:
en: Yemen
pt_BR: Iêmen

note: :MYT:175:
en: South Africa
pt_BR: África do Sul

note: :ZAF:710:
en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

note: :ZMB:894:
en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Provides
pt_BR: Fornece

en: Prerequires
pt_BR: Pré-requisitos

en: Requires
pt_BR: Requer

en: Conflicts
pt_BR: Está em conflito

en: Obsoletes
pt_BR: Torna obsoleto

en: Recommends
pt_BR: Recomenda

en: Suggests
pt_BR: Sugere

en: Enhances
pt_BR: Aprimora

en: Supplements
pt_BR: Complementa

en: Unknown language:
pt_BR: Idioma desconhecido:

note: language code: abk ab
en: Abkhazian
pt_BR: Abcásio

note: language code: ace
en: Achinese
pt_BR: Achém

note: language code: ada
en: Adangme
pt_BR: Circassiano

note: language code: afa
en: Afro-Asiatic (Other)
pt_BR: Afro-asiático (outros)

note: language code: afr af
en: Afrikaans
pt_BR: Africâner

note: language code: ain
en: Ainu
pt_BR: Aino

note: language code: akk
en: Akkadian
pt_BR: Acadiano

note: language code: alb sqi sq
en: Albanian
pt_BR: Albanês

note: language code: ale
en: Aleut
pt_BR: Aleúte

note: language code: alg
en: Algonquian Languages
pt_BR: Línguas algonquinas

note: language code: alt
en: Southern Altai
pt_BR: Altaico Meridional

note: language code: amh am
en: Amharic
pt_BR: Amárico

note: language code: ang
en: English, Old (ca.450-1100)
pt_BR: Inglês antigo (aprox. 450-1100)

note: language code: apa
en: Apache Languages
pt_BR: Línguas apaches

note: language code: ara ar
en: Arabic
pt_BR: Árabe

note: language code: arc
en: Aramaic
pt_BR: Aramaico

note: language code: arg an
en: Aragonese
pt_BR: Aragonês

note: language code: arm hye hy
en: Armenian
pt_BR: Armênio

note: language code: arn
en: Araucanian
pt_BR: Araucano

note: language code: art
en: Artificial (Other)
pt_BR: Artificial (outros)

note: language code: asm as
en: Assamese
pt_BR: Assamês

note: language code: ast
en: Asturian
pt_BR: Asturiano

note: language code: ath
en: Athapascan Languages
pt_BR: Línguas atapascas

note: language code: aus
en: Australian Languages
pt_BR: Línguas australianas

note: language code: ava av
en: Avaric
pt_BR: Avárico

note: language code: ave ae
en: Avestan
pt_BR: Avéstico

note: language code: aze az
en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaidjano

note: language code: bai
en: Bamileke Languages
pt_BR: Línguas bamileques

note: language code: bal
en: Baluchi
pt_BR: Balúchi

note: language code: ban
en: Balinese
pt_BR: Balinês

note: language code: baq eus eu
en: Basque
pt_BR: Basco

note: language code: bat
en: Baltic (Other)
pt_BR: Báltico (outros)

note: language code: bej
en: Beja
pt_BR: Bejanês

note: language code: bel be
en: Belarusian
pt_BR: Bielorusso

note: language code: ber
en: Berber (Other)
pt_BR: Berbere (outros)

note: language code: bis bi
en: Bislama
pt_BR: Bislamá

note: language code: bnt
en: Bantu (Other)
pt_BR: Banto (outros)

note: language code: bos bs
en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

note: language code: bra
en: Braj
pt_BR: Brajavali

note: language code: bre br
en: Breton
pt_BR: Bretão

note: language code: btk
en: Batak (Indonesia)
pt_BR: Bataque (Indonésia)

note: language code: bua
en: Buriat
pt_BR: Buriátio

note: language code: bug
en: Buginese
pt_BR: Buginês

note: language code: bul bg
en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

note: language code: bur mya my
en: Burmese
pt_BR: Birmanês

note: language code: cad
en: Caddo
pt_BR: Cadoano

note: language code: cai
en: Central American Indian (Other)
pt_BR: Indígena centro-americano (outros)

note: language code: car
en: Carib
pt_BR: Caribe

note: language code: cat ca
en: Catalan
pt_BR: Catalão

note: language code: cau
en: Caucasian (Other)
pt_BR: Caucasiano (outros)

note: language code: cel
en: Celtic (Other)
pt_BR: Celta (outros)

note: language code: che ce
en: Chechen
pt_BR: Checheno

note: language code: chi zho zh
en: Chinese
pt_BR: Chinês

note: language code: chn
en: Chinook Jargon
pt_BR: Jargão chinook

note: language code: chu cu
en: Church Slavic
pt_BR: Eslavo eclesiástico

note: language code: cmc
en: Chamic Languages
pt_BR: Línguas tchadianas

note: language code: cop
en: Coptic
pt_BR: Copta

note: language code: cor kw
en: Cornish
pt_BR: Córnico

note: language code: cos co
en: Corsican
pt_BR: Corso

note: language code: cpe
en: Creoles and Pidgins, English-Based (Other)
pt_BR: Crioulos e pidgins de base inglesa (outros)

note: language code: cpf
en: Creoles and Pidgins, French-Based (Other)
pt_BR: Crioulos e pidgins de base francesa (outros)

note: language code: cpp
en: Creoles and Pidgins, Portuguese-Based (Other)
pt_BR: Crioulos e pidgins de base portuguesa (outros)

note: language code: crh
en: Crimean Tatar
pt_BR: Tártaro (Crimeia)

note: language code: crp
en: Creoles and Pidgins (Other)
pt_BR: Crioulos e pidgins (outros)

note: language code: csb
en: Kashubian
pt_BR: Cassúbio

note: language code: cus
en: Cushitic (Other)
pt_BR: Cuchita (outros)

note: language code: cze ces cs
en: Czech
pt_BR: Checo

note: language code: dak
en: Dakota
pt_BR: Dacota

note: language code: dan da
en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

note: language code: day
en: Dayak
pt_BR: Daiaque

note: language code: den
en: Slave (Athapascan)
pt_BR: Slave (Atapasca)

note: language code: din
en: Dinka
pt_BR: Dinca

note: language code: dra
en: Dravidian (Other)
pt_BR: Dravidiano (outros)

note: language code: dsb
en: Lower Sorbian
pt_BR: Baixo-sorbiano

note: language code: dum
en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
pt_BR: Holandês medieval (aprox. 1050-1350)

note: language code: dut nld nl
en: Dutch
pt_BR: Holandês

note: language code: dyu
en: Dyula
pt_BR: Diula

note: language code: efi
en: Efik
pt_BR: Efique

note: language code: egy
en: Egyptian (Ancient)
pt_BR: Egípcio (Antigo)

note: language code: elx
en: Elamite
pt_BR: Elamita

note: language code: eng en
en: English
pt_BR: Inglês

note: language code: enm
en: English, Middle (1100-1500)
pt_BR: Inglês medieval (1100-1500)

note: language code: est et
en: Estonian
pt_BR: Estoniano

note: language code: ewe ee
en: Ewe
pt_BR: Jeje

note: language code: fao fo
en: Faroese
pt_BR: Feroês

note: language code: fij fj
en: Fijian
pt_BR: Fijiano

note: language code: fin fi
en: Finnish
pt_BR: Finlandês

note: language code: fiu
en: Finno-Ugrian (Other)
pt_BR: Fino-ugriano (outros)

note: language code: fre fra fr
en: French
pt_BR: Francês

note: language code: frm
en: French, Middle (ca.1400-1600)
pt_BR: Francês medieval (aprox. 1400-1600)

note: language code: fro
en: French, Old (842-ca.1400)
pt_BR: Francês antigo (aprox. 842-1400)

note: language code: fry fy
en: Frisian
pt_BR: Frísio

note: language code: ful ff
en: Fulah
pt_BR: Fula

note: language code: fur
en: Friulian
pt_BR: Friulano

note: language code: gaa
en: Ga
pt_BR: Cua

note: language code: gba
en: Gbaya
pt_BR: Gbaia

note: language code: gem
en: Germanic (Other)
pt_BR: Germânico (outros)

note: language code: geo kat ka
en: Georgian
pt_BR: Georgiano

note: language code: ger deu de
en: German
pt_BR: Alemão

note: language code: gez
en: Geez
pt_BR: Ge'ez

note: language code: gil
en: Gilbertese
pt_BR: Gilbertês

note: language code: gla gd
en: Gaelic
pt_BR: Gaélico

note: language code: gle ga
en: Irish
pt_BR: Irlandês

note: language code: glg gl
en: Galician
pt_BR: Galego

note: language code: gmh
en: German, Middle High (ca.1050-1500)
pt_BR: Alto-alemão medieval (aprox. 1050-1500)

note: language code: goh
en: German, Old High (ca.750-1050)
pt_BR: Alto-alemão antigo (aprox. 750-1050)

note: language code: gon
en: Gondi
pt_BR: Gonde

note: language code: got
en: Gothic
pt_BR: Gótico

note: language code: grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
pt_BR: Grego antigo (até 1453)

note: language code: gre ell el
en: Greek, Modern (1453-)
pt_BR: Grego moderno (após 1453)

note: language code: guj gu
en: Gujarati
pt_BR: Guzerate

note: language code: hat ht
en: Haitian
pt_BR: Haitiano

note: language code: hau ha
en: Hausa
pt_BR: Haúça

note: language code: haw
en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

note: language code: heb he
en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

note: language code: her hz
en: Herero
pt_BR: Hereró

note: language code: hit
en: Hittite
pt_BR: Hitita

note: language code: hsb
en: Upper Sorbian
pt_BR: Alto-Sorbiano

note: language code: hun hu
en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

note: language code: ibo ig
en: Igbo
pt_BR: Ibo

note: language code: ice isl is
en: Icelandic
pt_BR: Islandês

note: language code: iii ii
en: Sichuan Yi
pt_BR: Yi (Sechuan)

note: language code: ile ie
en: Interlingue
pt_BR: Interlíngua

note: language code: ilo
en: Iloko
pt_BR: Ilocano

note: language code: ina ia
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pt_BR: Interlíngua (International Auxiliary Language Association, Associação de Línguas Internacionais Auxiliares)

note: language code: inc
en: Indic (Other)
pt_BR: Índico (outros)

note: language code: ind id
en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

note: language code: ine
en: Indo-European (Other)
pt_BR: Indo-europeu (outros)

note: language code: ira
en: Iranian (Other)
pt_BR: Iraniano (outros)

note: language code: iro
en: Iroquoian Languages
pt_BR: Línguas iroquesas

note: language code: ita it
en: Italian
pt_BR: Italiano

note: language code: jav jv
en: Javanese
pt_BR: Javanês

note: language code: jpn ja
en: Japanese
pt_BR: Japonês

note: language code: jpr
en: Judeo-Persian
pt_BR: Judeu-persa

note: language code: jrb
en: Judeo-Arabic
pt_BR: Judeu-arábico

note: language code: kaa
en: Kara-Kalpak
pt_BR: Karakalpak

note: language code: kal kl
en: Kalaallisut
pt_BR: Groenlandês

note: language code: kam
en: Kamba
pt_BR: Camba

note: language code: kan kn
en: Kannada
pt_BR: Canarês

note: language code: kas ks
en: Kashmiri
pt_BR: Caxemira

note: language code: kau kr
en: Kanuri
pt_BR: Canúri

note: language code: kaz kk
en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

note: language code: kbd
en: Kabardian
pt_BR: Cabardíaco

note: language code: khi
en: Khoisan (Other)
pt_BR: Khoisan (outros)

note: language code: kho
en: Khotanese
pt_BR: Cotanês

note: language code: kir ky
en: Kirghiz
pt_BR: Quirguiz

note: language code: kmb
en: Kimbundu
pt_BR: Quimbundo

note: language code: kok
en: Konkani
pt_BR: Concani

note: language code: kon kg
en: Kongo
pt_BR: Congo

note: language code: kor ko
en: Korean
pt_BR: Coreano

note: language code: kos
en: Kosraean
pt_BR: Cosreano

note: language code: kur ku
en: Kurdish
pt_BR: Curdo

note: language code: lao lo
en: Lao
pt_BR: Laosiano

note: language code: lat la
en: Latin
pt_BR: Latim

note: language code: lav lv
en: Latvian
pt_BR: Letão

note: language code: lim li
en: Limburgan
pt_BR: Limburgano

note: language code: lit lt
en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

note: language code: ltz lb
en: Luxembourgish
pt_BR: Luxemburguês

note: language code: lug lg
en: Ganda
pt_BR: Nganda

note: language code: lun
en: Lunda
pt_BR: Lundês

note: language code: luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
pt_BR: Luo (Quênia e Tanzânia)

note: language code: mac mkd mk
en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

note: language code: mad
en: Madurese
pt_BR: Madurês

note: language code: mah mh
en: Marshallese
pt_BR: Marshallino

note: language code: mal ml
en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

note: language code: man
en: Mandingo
pt_BR: Mandinga

note: language code: map
en: Austronesian (Other)
pt_BR: Austronésio (outros)

note: language code: mar mr
en: Marathi
pt_BR: Marati

note: language code: mas
en: Masai
pt_BR: Massai

note: language code: may msa ms
en: Malay
pt_BR: Malaio

note: language code: mga
en: Irish, Middle (900-1200)
pt_BR: Irlandês medieval (900-1200)

note: language code: mis
en: Miscellaneous Languages
pt_BR: Línguas diversas

note: language code: mkh
en: Mon-Khmer (Other)
pt_BR: Mon-khmer (outros)

note: language code: mlg mg
en: Malagasy
pt_BR: Malgaxe

note: language code: mlt mt
en: Maltese
pt_BR: Maltês

note: language code: mno
en: Manobo Languages
pt_BR: Línguas manobo

note: language code: mol mo
en: Moldavian
pt_BR: Moldávio

note: language code: mon mn
en: Mongolian
pt_BR: Mongol

note: language code: mul
en: Multiple Languages
pt_BR: Vários idiomas

note: language code: mun
en: Munda languages
pt_BR: Línguas mundas

note: language code: mwl
en: Mirandese
pt_BR: Mirandês

note: language code: myn
en: Mayan Languages
pt_BR: Línguas maias

note: language code: nai
en: North American Indian
pt_BR: Indígena norte-americano

note: language code: nap
en: Neapolitan
pt_BR: Napolitano

note: language code: nbl nr
en: Ndebele, South
pt_BR: Ndebele do sul

note: language code: nde nd
en: Ndebele, North
pt_BR: Ndebele do norte

note: language code: nds
en: Low German
pt_BR: Baixo-alemão

note: language code: nep ne
en: Nepali
pt_BR: Nepalês

note: language code: new
en: Nepal Bhasa
pt_BR: Bhasa (Nepal)

note: language code: nic
en: Niger-Kordofanian (Other)
pt_BR: Nigero-cordofânio (outros)

note: language code: niu
en: Niuean
pt_BR: Niueano

note: language code: nno nn
en: Norwegian Nynorsk
pt_BR: Novo norueguês

note: language code: nob nb
en: Norwegian Bokmal
pt_BR: Dano-norueguês

note: language code: non
en: Norse, Old
pt_BR: Nórdico antigo

note: language code: nor no
en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

note: language code: nso
en: Northern Sotho
pt_BR: Sotho (setentrional)

note: language code: nub
en: Nubian Languages
pt_BR: Línguas núbias

note: language code: nwc
en: Classical Newari
pt_BR: Newari clássico

note: language code: oci oc
en: Occitan (post 1500)
pt_BR: Occitano (após 1500)

note: language code: oji oj
en: Ojibwa
pt_BR: Ojíbua

note: language code: ori or
en: Oriya
pt_BR: Oriá

note: language code: oss os
en: Ossetian
pt_BR: Osseto

note: language code: ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
pt_BR: Turco otomano (1500-1928)

note: language code: oto
en: Otomian Languages
pt_BR: Línguas otomianas

note: language code: paa
en: Papuan (Other)
pt_BR: Papua (outros)

note: language code: pag
en: Pangasinan
pt_BR: Pangasinano

note: language code: pal
en: Pahlavi
pt_BR: Pálavi

note: language code: pau
en: Palauan
pt_BR: Palauano

note: language code: peo
en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
pt_BR: Persa antigo (aprox. 600-400 A.C.)

note: language code: per fas fa
en: Persian
pt_BR: Persa

note: language code: phi
en: Philippine (Other)
pt_BR: Filipino (outros)

note: language code: phn
en: Phoenician
pt_BR: Fenício

note: language code: pli pi
en: Pali
pt_BR: Páli

note: language code: pol pl
en: Polish
pt_BR: Polonês

note: language code: pon
en: Pohnpeian
pt_BR: Pompeano

note: language code: por pt
en: Portuguese
pt_BR: Português

note: language code: pra
en: Prakrit Languages
pt_BR: Línguas prácritas

note: language code: pro
en: Provencal, Old (to 1500)
pt_BR: Provençal antigo (até 1500)

note: language code: pus ps
en: Pushto
pt_BR: Afegão

note: language code: que qu
en: Quechua
pt_BR: Quíchua

note: language code: raj
en: Rajasthani
pt_BR: Rajastanês

note: language code: rap
en: Rapanui
pt_BR: Rapa Nui

note: language code: rar
en: Rarotongan
pt_BR: Rarotonganês

note: language code: roa
en: Romance (Other)
pt_BR: Latim (outros)

note: language code: roh rm
en: Raeto-Romance
pt_BR: Romanche

note: language code: rom
en: Romany
pt_BR: Romani

note: language code: rum ron ro
en: Romanian
pt_BR: Romeno

note: language code: rus ru
en: Russian
pt_BR: Russo

note: language code: sah
en: Yakut
pt_BR: Iacuto

note: language code: sai
en: South American Indian (Other)
pt_BR: Indígena sul-americano (outros)

note: language code: sal
en: Salishan Languages
pt_BR: Línguas salichanas

note: language code: sam
en: Samaritan Aramaic
pt_BR: Aramaico samaritano

note: language code: san sa
en: Sanskrit
pt_BR: Sânscrito

note: language code: scc srp sr
en: Serbian
pt_BR: Sérvio

note: language code: scn
en: Sicilian
pt_BR: Siciliano

note: language code: sco
en: Scots
pt_BR: Escocês

note: language code: scr hrv hr
en: Croatian
pt_BR: Croata

note: language code: sem
en: Semitic (Other)
pt_BR: Semita (outros)

note: language code: sga
en: Irish, Old (to 900)
pt_BR: Irlandês antigo (até 900)

note: language code: sgn
en: Sign Languages
pt_BR: Linguagens de sinais

note: language code: sio
en: Siouan Languages
pt_BR: Línguas sioux

note: language code: sit
en: Sino-Tibetan (Other)
pt_BR: Sino-tibetano (outros)

note: language code: sla
en: Slavic (Other)
pt_BR: Eslavo (outros)

note: language code: slo slk sk
en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

note: language code: slv sl
en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

note: language code: sma
en: Southern Sami
pt_BR: Lapão Meridional

note: language code: sme se
en: Northern Sami
pt_BR: Lapão setentrional

note: language code: smi
en: Sami Languages (Other)
pt_BR: Línguas lapônias (outras)

note: language code: smj
en: Lule Sami
pt_BR: Lapão (Lule)

note: language code: smn
en: Inari Sami
pt_BR: Lapão (Inari)

note: language code: smo sm
en: Samoan
pt_BR: Samoano

note: language code: sms
en: Skolt Sami
pt_BR: Lapão (Skolt)

note: language code: sna sn
en: Shona
pt_BR: Xichonês

note: language code: snd sd
en: Sindhi
pt_BR: Sindi

note: language code: snk
en: Soninke
pt_BR: Soninquê

note: language code: son
en: Songhai
pt_BR: Songai

note: language code: sot st
en: Sotho, Southern
pt_BR: Sotho (Meridional)

note: language code: spa es
en: Spanish
pt_BR: Espanhol

note: language code: srd sc
en: Sardinian
pt_BR: Sardo

note: language code: ssa
en: Nilo-Saharan (Other)
pt_BR: Nilo-saariano (outros)

note: language code: ssw ss
en: Swati
pt_BR: Suázi

note: language code: sun su
en: Sundanese
pt_BR: Sundanês

note: language code: sux
en: Sumerian
pt_BR: Sumério

note: language code: swa sw
en: Swahili
pt_BR: Suaíli

note: language code: swe sv
en: Swedish
pt_BR: Sueco

note: language code: syr
en: Syriac
pt_BR: Siríaco

note: language code: tah ty
en: Tahitian
pt_BR: Taitiano

note: language code: tai
en: Tai (Other)
pt_BR: Tai (outros)

note: language code: tam ta
en: Tamil
pt_BR: Tâmil

note: language code: tat tt
en: Tatar
pt_BR: Tártaro

note: language code: tem
en: Timne
pt_BR: Temne

note: language code: tet
en: Tetum
pt_BR: Tétum

note: language code: tgk tg
en: Tajik
pt_BR: Tadjique

note: language code: tgl tl
en: Tagalog
pt_BR: Tagalo

note: language code: tha th
en: Thai
pt_BR: Tailandês

note: language code: tib bod bo
en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

note: language code: tig
en: Tigre
pt_BR: Tigré

note: language code: tir ti
en: Tigrinya
pt_BR: Tigrínio

note: language code: tmh
en: Tamashek
pt_BR: Tuaregue

note: language code: tog
en: Tonga (Nyasa)
pt_BR: Tonganês (Nyasa)

note: language code: ton to
en: Tonga (Tonga Islands)
pt_BR: Tonganês (Ilhas Tonga)

note: language code: tsn tn
en: Tswana
pt_BR: Setswana

note: language code: tuk tk
en: Turkmen
pt_BR: Turcomeno

note: language code: tup
en: Tupi Languages
pt_BR: Línguas tupis

note: language code: tur tr
en: Turkish
pt_BR: Turco

note: language code: tut
en: Altaic (Other)
pt_BR: Altaico (outros)

note: language code: tyv
en: Tuvinian
pt_BR: Tuviniano

note: language code: uga
en: Ugaritic
pt_BR: Ugarítico

note: language code: uig ug
en: Uighur
pt_BR: Uigur

note: language code: ukr uk
en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

note: language code: umb
en: Umbundu
pt_BR: Umbundo

note: language code: und
en: Undetermined
pt_BR: Indeterminado

note: language code: uzb uz
en: Uzbek
pt_BR: Uzbeque

note: language code: vie vi
en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

note: language code: vol vo
en: Volapuk
pt_BR: Volapuque

note: language code: vot
en: Votic
pt_BR: Vótico

note: language code: wak
en: Wakashan Languages
pt_BR: Línguas wakashan

note: language code: wel cym cy
en: Welsh
pt_BR: Galês

note: language code: wen
en: Sorbian Languages
pt_BR: Línguas sorbianas

note: language code: wln wa
en: Walloon
pt_BR: Valão

note: language code: yao
en: Yao
pt_BR: Iao

note: language code: yap
en: Yapese
pt_BR: Yapês

note: language code: yid yi
en: Yiddish
pt_BR: Iídiche

note: language code: yor yo
en: Yoruba
pt_BR: Iorubá

note: language code: ypk
en: Yupik Languages
pt_BR: Línguas yupik

note: language code: zap
en: Zapotec
pt_BR: Zapoteca

note: language code: zun
en: Zuni
pt_BR: Zunhi

en: Unknown match mode '%s'
pt_BR: Modo de correspondência desconhecido '%s'

en: Unknown match mode '%s' for pattern '%s'
pt_BR: Modo de correspondência desconhecido '%s' para o padrão '%s'

en: Invalid regular expression '%s': regcomp returned %d
pt_BR: Expressão regular inválida '%s': o regcomp retornou %d

en: Invalid regular expression '%s'
pt_BR: Expressão regular inválida '%s'

en: Can not create sat-pool.
pt_BR: Não foi possível criar o sat-pool.

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Note:
pt_BR: Nota:

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Warning:
pt_BR: Aviso:

note: translator: usually followed by a ' ' and some explanatory text
en: Error:
pt_BR: Erro:

note: @TODO use a centralized Continue string!
en: Continue?
pt_BR: Continuar?

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ............[done] Translator: download progress bar result: ".............[done]" rename consumed the file, no need to unlink.
en: done
pt_BR: concluído

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: .......[attention]
en: attention
pt_BR: atenção

note: translator: Shown as result tag in a progress bar: ...........[error] Translator: download progress bar result: "............[error]"
en: error
pt_BR: erro

en: Warning:
pt_BR: Aviso:

en: Retrieving:
pt_BR: Baixando:

en: starting
pt_BR: iniciando

note: Translator: download progress bar result: "........[not found]"
en: not found
pt_BR: não encontrado

en: No help available for this prompt.
pt_BR: Nenhuma ajuda disponível para este prompt.

en: no help available for this option
pt_BR: nenhuma ajuda disponível para esta opção

note: translators: Press '?' to see all options embedded in this prompt: "Continue? [y/n/? shows all options] (y):"
en: shows all options
pt_BR: exibe todas as opções

en: yes
pt_BR: sim

en: no
pt_BR: não

en: Following actions will be done:
pt_BR: As seguintes ações serão realizadas:

en: Failed to fetch mirrorlist/metalink data.
pt_BR: Falha ao buscar dados de mirrorlist/metalink.

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: unsupported
pt_BR: não suportado

en: Level 1
pt_BR: Nível 1

en: Level 2
pt_BR: Nível 2

en: Level 3
pt_BR: Nível 3

en: Additional Customer Contract Necessary
pt_BR: Contrato adicional do consumidor necessário

en: Discontinued and superseded by a different package
pt_BR: Descontinuado e substituído por um pacote diferente

en: invalid
pt_BR: inválido

en: The level of support is unspecified
pt_BR: O nível de suporte não foi especificado

en: The vendor does not provide support.
pt_BR: O fornecedor não oferece suporte.

en: Problem determination, which means technical support designed to provide compatibility information, installation assistance, usage support, on-going maintenance and basic troubleshooting. Level 1 Support is not intended to correct product defect errors.
pt_BR: Determinação do problema, que significa suporte técnico feito para fornecer informações de compatibilidade, assistência na instalação, suporte ao uso, manutenção contínua e solução básica de problemas. O Suporte de Nível 1 não corrige defeitos do produto.

en: Problem isolation, which means technical support designed to duplicate customer problems, isolate problem area and provide resolution for problems not resolved by Level 1 Support.
pt_BR: Isolamento do problema, que significa suporte técnico feito para duplicar os problemas do cliente, isolar a área do problema e fornecer solução para problemas não resolvidos pelo Suporte de Nível 1.

en: Problem resolution, which means technical support designed to resolve complex problems by engaging engineering in resolution of product defects which have been identified by Level 2 Support.
pt_BR: Resolução de problema, que significa suporte técnico feito para resolver problemas complexos através de engenharia na resolução de defeitos do produto que foram identificados pelo Suporte de Nível 2.

en: An additional customer contract is necessary for getting support.
pt_BR: Um contrato adicional com o consumidor é necessário para receber suporte.

en: The package was discontinued and has been superseded by a new package with a different name.
pt_BR: O pacote foi descontinuado e substituído por um novo pacote com um nome diferente.

en: Unknown support option. Description not available
pt_BR: Opção de suporte desconhecida. A descrição não está disponível

en: System management is locked by the application with pid %d (%s).
    Close this application before trying again.
pt_BR: O gerenciamento do sistema está bloqueado pelo aplicativo com o pid %d (%s).
    Feche esse aplicativo antes de tentar novamente.

note: !\todo add comma to the message for the next release
en: Authentication required for '%s'
pt_BR: Autenticação necessária para '%s'

note: just report (NO_ERROR); no interactive request to the user
en: Will try again...
pt_BR: Será feita nova tentativa...

en: Giving up after %1% attempts.
pt_BR: Desistirá após %1% tentativas.

en: Create attach point: Can't find a writable directory to create an attach point
pt_BR: Criar ponto para anexar: Não foi possível localizar um diretório gravável para criar um ponto de anexar

en: Please install package 'lsof' first.
pt_BR: Instale o pacote ''lsof'' primeiro.

en: Can't create metadata cache directory.
pt_BR: Não foi possível criar o diretório do cache de metadados.

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Error trying to read from '%s'
pt_BR: Erro ao tentar ler de '%s'

en: Can't create %s
pt_BR: Não foi possível criar %s

en: Failed to retrieve new repository metadata.
pt_BR: Falha ao recuperar novos metadados do repositório.

en: Failed to cache repo ( unable to start repo2solv ).
pt_BR: Falha ao armazenar em cache o repositório (não foi possível iniciar o repo2solv).

en: Failed to cache repo (%d).
pt_BR: Falha ao armazenar .repo (%d) em cache.

en: Building repository '%s' cache
pt_BR: Construindo o cache do repositório '%s'

en: Can't create cache at %s - no writing permissions.
pt_BR: Não foi possível criar o cache em %s - sem permissão de gravação.

en: Failed to cache repo %1%
pt_BR: Falha ao armazenar em cache o repositório %1%

en: Unhandled repository type
pt_BR: Tipo de repositório não identificado

en: Adding repository '%s'
pt_BR: Adicionando o repositório '%s'

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Invalid repo file name at '%s'
pt_BR: Nome de arquivo de repositório inválido em '%s'

note: TranslatorExplanation '%s' is a filename
en: Can't open file '%s' for writing.
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo '%s' para gravação.

note: TranslatorExplanation '%s' is an URL
en: Unknown error reading from '%s'
pt_BR: Erro desconhecido ao ler de '%s'

en: Cannot read repo directory '%1%': Permission denied
pt_BR: Não foi possível ler o diretório de repositório '%1%': Permissão negada

note: TranslatorExplanation '%s' is a pathname
en: Failed to read directory '%s'
pt_BR: Falha ao ler o diretório '%s'

en: Cannot read repo file '%1%': Permission denied
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo de repositório '%1%': Permissão negada

en: Cleaning metadata
pt_BR: Metadados de limpeza

en: Cleaning packages
pt_BR: Limpando pacotes

en: Cleaning up cache dirs
pt_BR: Limpando diretórios de cache

en: Cleaning up directory: %1%
pt_BR: Limpando diretório: %1%

en: Cleaning cache
pt_BR: Limpando cache

en: Loading from cache
pt_BR: Carregando do cache

en: Removing repository '%s'
pt_BR: Removendo o repositório '%s'

en: Can't figure out where the repo is stored.
pt_BR: Não foi possível descobrir onde o repositório está armazenado.

note: TranslatorExplanation '%s' is a filename
en: Can't delete '%s'
pt_BR: Não foi possível remover '%s'

en: Modifying repository
pt_BR: Modificando repositório

en: Refreshing Repository:
pt_BR: Atualizando o Repositório:

en: Can't figure out where the service is stored.
pt_BR: Não foi possível descobrir onde o serviço está armazenado.

note: translators: Cleanup a repository previously owned by a meanwhile unknown (deleted) service. %1% = service name %2% = repository name
en: Unknown service '%1%': Removing orphaned service repository '%2%'
pt_BR: Serviço '%1%' desconhecido: removendo o repositório de serviço órfão '%2%'

en: Repository alias cannot start with dot.
pt_BR: O apelido do repositório não pode começar com ponto.

en: Service alias cannot start with dot.
pt_BR: O apelido do serviço não pode começar com ponto.

en: No digest for file %s.
pt_BR: Nenhum digest para o arquivo %s.

en: Unknown digest %s for file %s.
pt_BR: Digest %s desconhecido para o arquivo %s.

en: Digest verification failed for file '%s'
pt_BR: Falha na verificação do digest para o arquivo '%s'

note: TranslatorExplanation: speaking of a file
en: File '%s' is unsigned, continue?
pt_BR: O arquivo '%s' não está assinado. Continuar?

note: TranslatorExplanation: speaking of a file
en: File '%s' from repository '%s' is unsigned, continue?
pt_BR: O arquivo '%s' do repositório '%s' não está assinado. Continuar?

en: Do you want to reject the key, trust temporarily, or trust always?
pt_BR: Você deseja rejeitar a chave, confiar nela temporariamente ou confiar nela sempre?

en: Key Name: %1%
pt_BR: Nome da Chave: %1%

en: Received %1% new package signing key from repository "%2%": | Received %1% new package signing keys from repository "%2%":
pt_BR[0]: %1% chave de assinatura de novo pacote recebida do repositório "%2%":
pt_BR[1]: %1% chaves de assinatura de novo pacote recebidas do repositório "%2%":

note: translator: %1% is a file name
en: Signature verification failed for file '%1%'.
pt_BR: Falha na verificação de assinatura para o arquivo '%1%'.

note: translator: %1% is a file name, %2% a repositories na  me
en: Signature verification failed for file '%1%' from repository '%2%'.
pt_BR: Falha na verificação de assinatura para o arquivo '%1%' do repositório '%2%'.

note: translators: the last %s is gpg key ID
en: File '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
pt_BR: O arquivo '%s' está assinado com uma chave desconhecida '%s'. Continuar?

note: translators: the last %s is gpg key ID
en: File '%s' from repository '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
pt_BR: O arquivo '%s' do repositório '%s' está assinado com uma chave desconhecida '%s'. Continuar?

note: translator: %1% is a repositories name
en: Repository %1% does not define 'gpgkey=' URLs.
pt_BR: O repositório %1% não define URLs 'gpgkey='.

note: no key in the cache is what we are looking for, lets download all keys specified in gpgkey= entries translator: %1% is a repositories name
en: Looking for gpg keys in repository %1%.
pt_BR: Procurando chaves gpg no repositório %1%.

en: Required attribute '%s' is missing.
pt_BR: Atributo necessário '%s' faltando.

note: TODO: In fact we'd like to pass and check for url or mirrorlist at the end (check below). But there is legacy code in serviceswf.cc where an empty baseurl is replaced by the service Url. We need to check what kind of feature hides behind this code. So for now we keep requiring an url attribut.
en: One or both of '%s' or '%s' attributes is required.
pt_BR: Um ou ambos os atributos '%s' ou '%s' são necessários.

en: Neither '%s' nor '%s' nor '%s' attribute is defined for service repo '%s'.
pt_BR: Nenhum dos atributos '%s', '%s' ou '%s' foi definido para o repositório de serviço '%s'.

en: Signature verification failed
pt_BR: Falha na verificação da assinatura

note: TranslatorExplanation %s = package being checked for integrity
en: Package %s seems to be corrupted during transfer. Do you want to retry retrieval?
pt_BR: O pacote %s parece ter sido corrompido durante a transferência. Deseja tentar obtê-lo novamente?

note: TranslatorExplanation %s = name of the package being processed.
en: Failed to provide Package %s. Do you want to retry retrieval?
pt_BR: Falha ao fornecer o pacote %s. Deseja tentar obtê-lo novamente?

en: download deltarpm: not found
pt_BR: Baixar deltarpm: não encontrado

en: applydeltarpm check failed.
pt_BR: Falha na verificação de applydeltarpm.

en: applydeltarpm failed.
pt_BR: Falha no applydeltarpm.

en: No permission to write repository cache.
pt_BR: Nenhuma permissão para gravar no cache do repositório.

en: Service plugin does not support changing an attribute.
pt_BR: O plug-in de serviço não suporta alterar um atributo.

en: Can't provide file '%s' from repository '%s'
pt_BR: Não foi possível fornecer o arquivo '%s' a partir do repositório '%s'

en: No url in repository.
pt_BR: Nenhuma URL no repositório.

note: Translator: %1% the expected medium number; %2% the total number of media in the set; %3% the ident file on the medium.
en: Expected medium %1%/%2% identified by file '%3%' with content:
pt_BR: Mídia esperada %1%/%2% identificada pelo arquivo '%3%' com o conteúdo:

note: [lhs][rhs] 0 = installed; 1 = to be installed TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
pt_BR: O arquivo %1%
      do pacote
         %2%
      conflita com o arquivo do pacote
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
pt_BR: O arquivo %1%
      do pacote
         %2%
      conflita com o arquivo da instalação de
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
pt_BR: O arquivo %1%
      da instalação de
         %2%
      conflita com o arquivo do pacote
         %3%

note: TranslatorExplanation %1%(filename) %2%(package1) %3%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
pt_BR: O arquivo %1%
      da instalação de
         %2%
      conflita com o arquivo da instalação de
         %3%

note: [lhs][rhs] 0 = installed; 1 = to be installed TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %%3%(filename2) 4%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
pt_BR: O arquivo %1%
      do pacote
         %2%
      conflita com o arquivo
         %3%
      do pacote
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
pt_BR: O arquivo %1%
      do pacote
         %2%
      conflita com o arquivo
         %3%
      da instalação de
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
pt_BR: O arquivo %1%
      da instalação de
         %2%
      conflita com o arquivo
         %3%
      do pacote
         %4%

note: TranslatorExplanation %1%(filename1) %2%(package1) %3%(filename2) %4%(package2)
en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
pt_BR: O arquivo %1%
      da instalação de
         %2%
      conflita com o arquivo
         %3%
      da instalação de
         %4%

note: TranslatorExplanation %s = name of package, patch, selection ...
en: break %s by ignoring some of its dependencies
pt_BR: quebrar %s ao ignorar algumas das dependências

en: generally ignore of some dependencies
pt_BR: geralmente ignorar algumas dependências

en: the installed %1% does not belong to a distupgrade repository and must be replaced
pt_BR: O %1% instalado não pertence a um repositório distupgrade e deve ser substituído

note: just in case
en: the to be installed %1% does not belong to a distupgrade repository
pt_BR: o %1% a ser instalado não pertence a um repositório distupgrade

en: the installed %1% has inferior architecture
pt_BR: o %1% instalado tem uma arquitetura inferior

en: the to be installed %1% has inferior architecture
pt_BR: o %1% a ser instalado tem uma arquitetura inferior

en: problem with the installed %1%
pt_BR: problema com o instalado %1%

en: conflicting requests
pt_BR: solicitações conflitantes

en: some dependency problem
pt_BR: algum problema de dependência

en: nothing provides the requested '%1%'
pt_BR: nada fornece o '%1%' solicitado

en: Have you enabled all the required repositories?
pt_BR: Você habilitou todos os repositórios necessários?

en: the requested package %1% does not exist
pt_BR: o pacote solicitado %1% não existe

en: unsupported request
pt_BR: solicitação não suportada

en: '%1%' is provided by the system and cannot be erased
pt_BR: '%1%' é fornecido pelo sistema e não pode ser apagado

en: %1% is not installable
pt_BR: %1% não é instalável

en: nothing provides '%1%' needed by the installed %2%
pt_BR: nada fornece '%1%' necessário para o %2% instalado

en: nothing provides '%1%' needed by the to be installed %2%
pt_BR: nada fornece '%1%' necessário para o %2% instalado

en: cannot install both %1% and %2%
pt_BR: não pode instalar %1% e %2%

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
pt_BR: o %1% instalado está em conflito com '%2%' fornecido pelo %3% instalado

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
pt_BR: o %1% instalado está em conflito com o '%2%' fornecido pelo a ser instalado %3%

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
pt_BR: o %1% a ser instalado está em conflito com '%2%' fornecido pelo %3% instalado

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
pt_BR: o %1% a ser instalado está em conflito com '%2%' fornecido pelo a ser instalado %3%

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
pt_BR: o %1% instalado torna obsoleto '%2%' fornecido pelo %3% instalado

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
pt_BR: o %1% instalado torna obsoleto '%2%' fornecido pelo a ser instalado %3%

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
pt_BR: o %1% a ser instalado torna obsoleto '%2%' fornecido pelo %3% instalado

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
pt_BR: o %1% a ser instalado torna obsoleto '%2%' fornecido pelo a ser instalado %3%

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
pt_BR: o %1% instalado está em conflito com o '%2%' fornecido por ele mesmo

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
pt_BR: o %1% a ser instalado está em conflito com o '%2%' fornecido por ele mesmo

en: the installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
pt_BR: o %1% instalado requer '%2%', mas este requisito não pode ser fornecido

en: the to be installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
pt_BR: o %1% a ser instalado requer '%2%', mas este requisito não pode ser fornecido

en: deleted providers:
pt_BR: fornecedores removidos:

en: 
    not installable providers:
pt_BR: 
    fornecedores não instaláveis:

en: not installable providers:
pt_BR: fornecedores não instaláveis:

note: translator: %1% is the name of a PTF, %2% the name of a patch.
en: %1% is not yet fully integrated into %2%.
pt_BR: %1% ainda não está completamente integrado em %2%.

en: Typically you want to keep the PTF and choose to not install the maintenance patches.
pt_BR: Normalmente você deseja manter o PTF e escolher não instalar as correções de manutenção.

note: translator: %1% is the name of a PTF.
en: Removing the installed %1% in this context will remove (not replace!) the included PTF-packages too.
pt_BR: A remoção do %1% instalado neste contexto também removerá (não substituirá) os pacotes PTF incluídos.

en: The PTF should be removed by calling '%1%'. This will update the included PTF-packages rather than removing them.
pt_BR: O PTF deve ser removido chamando '%1%'. Isso atualizará os pacotes PTF incluídos em vez de removê-los.

en: Typically you want to keep the PTF or choose to cancel the action.
pt_BR: Normalmente, convém manter o PTF ou cancelar a ação.

note: translator: %1% is the name of a PTF.
en: The installed %1% blocks the desired action.
pt_BR: O %1% instalado bloqueia a ação desejada.

en: Typically you want to keep the PTF and choose to cancel the action.
pt_BR: Normalmente, você deseja manter o PTF e optar por cancelar a ação.

en: remove lock to allow removal of %1%
pt_BR: remova o bloqueio para permitir a remoção de %1%

en: do not install %1%
pt_BR: não instale %1%

en: keep %1%
pt_BR: manter %1%

en: remove lock to allow installation of %1%
pt_BR: remova o bloqueio para permitir a instalação de %1%

en: This request will break your system!
pt_BR: Esta solicitação travará o seu sistema!

en: ignore the warning of a broken system
pt_BR: igorar o aviso de um sistema travado

en: do not ask to install a solvable providing %1%
pt_BR: não peça para instalar um solucionável fornecendo %1%

en: do not ask to delete all solvables providing %1%
pt_BR: não peça para apagar todos os solucionáveis fornecendo %1%

en: do not install most recent version of %1%
pt_BR: não instale a versão mais recente de %1%

en: keep %1% despite the inferior architecture
pt_BR: mantenha %1% apesar da arquitetura inferior

en: install %1% despite the inferior architecture
pt_BR: instale %1% apesar da arquitetura inferior

en: keep obsolete %1%
pt_BR: mantenha obsoleto %1%

en: install %1% from excluded repository
pt_BR: instale %1% do repositório excluído

note: translator: %1% is a package name
en: install %1% although it has been retracted
pt_BR: instale %1% apesar de ter sido recolhido

note: translator: %1% is a package name
en: allow installing the PTF %1%
pt_BR: permitir instalar o PTF %1%

note: translator: %1% is a package name
en: install %1% although it is blacklisted
pt_BR: instale %1%, embora esteja na lista negra

en: downgrade of %1% to %2%
pt_BR: rebaixamento de %1% para %2%

en: architecture change of %1% to %2%
pt_BR: mudança de arquitetura de %1% a %2%

note: FIXME? Actually .ident() must be eq. But the more verbose 'else' isn't bad either.
en: install %1% (with vendor change)
      %2%  -->  %3%
pt_BR: instalar %1% (com mudança de fornecedor)
       %2% --> %3%

en: install %1% from vendor %2%
      replacing %3% from vendor %4%
pt_BR: instale% 1% do fornecedor% 2%
       substituindo% 3% do fornecedor% 4%

en: replacement of %1% with %2%
pt_BR: substituição de %1% por %2%

en: deinstallation of %1%
pt_BR: desinstalação de %1%

note: Translator: progress bar label
en: Running post-transaction scripts
pt_BR: Executando scripts de pós-transação

note: Translator: progress bar label; %1% is a script identifier like '%posttrans(mypackage-2-0.noarch)'
en: Running %1% script
pt_BR: Executando script %1%

note: Translator: headline; %1% is a script identifier like '%posttrans(mypackage-2-0.noarch)'
en: %1% script output:
pt_BR: Saída do script %1%:

en: Installation has been aborted as directed.
pt_BR: A instalação foi cancelada conforme instruções.

en:  executed
pt_BR:  executado

en:  execution failed
pt_BR:  falha na execução

note: translators: We may find the same script content in files with different names. Only the first occurence is executed, subsequent ones are skipped. It's a one-line message for a log file. Preferably start translation with "%s"
en: %s already executed as %s)
pt_BR: %s já executado como %s)

en:  execution skipped while aborting
pt_BR:  execução ignorada durante o cancelamento

en: Error sending update message notification.
pt_BR: Erro ao enviar a notificação de mensagem de atualização.

en: New update message
pt_BR: Nova mensagem de atualização

note: translator: %1% is the received unix signal name, %2% is the numerical value of the received signal
en: Received signal :"%1% (%2%)", to ensure the consistency of the system it is not possible to cancel a running rpm transaction.
pt_BR: Sinal recebido :"%1% (%2%)", para garantir a consistência do sistema não é possível cancelar uma transação RPM em execução.

en: Executing the transaction failed because of the following problems:
pt_BR: A execução da transação falhou devido aos seguintes problemas:

en: no mirror found
pt_BR: nenhum espelho encontrado

en: could not create target file
pt_BR: não foi possível criar arquivo de destino

note: if we have the file already, no need to download again
en: already in cache
pt_BR: já está no cache

note: error
en: failed to rename temporary file.
pt_BR: falha ao renomear arquivo temporário.

en: Error: "%1%", trying next mirror.
pt_BR: Erro: "%1%". Tentando próximo espelho.

en: Cancelled by user.
pt_BR: Cancelado pelo usuário.

note: TranslatorExplanation after semicolon is error message TranslatorExplanation the colon is followed by an error message
en: RPM failed:
pt_BR: Falha no RPM:

note: Translator: %1% is a gpg public key
en: Failed to import public key %1%
pt_BR: Falha ao importar chave pública %1%

note: Translator: %1% is a gpg public key
en: Failed to remove public key %1%
pt_BR: Falha ao remover chave pública %1%

en: Package header is not signed!
pt_BR: O cabeçalho do pacote não está assinado!

en: Package payload is not signed!
pt_BR: A carga útil do pacote não está assinada!

note: Translator: %s = name of an rpm package. A list of diffs follows this message.
en: Changed configuration files for %s:
pt_BR: Arquivos de configuração alterados para %s:

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s, but it was impossible to determine the difference
pt_BR: o RPM salvou %s como %s, mas não foi possível determinar a diferença

note: %s = filenames
en: rpm saved %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
pt_BR: o rpm salvou %s como %s.
    Aqui estão as 25 primeiras linhas de diferença:

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s, but it was impossible to determine the difference
pt_BR: o rpm criou %s como %s, mas não foi possível determinar a diferença

note: %s = filenames
en: rpm created %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
pt_BR: rpm criou %s como %s.
    Aqui estão as 25 primeiras linhas de diferença:

note: report additional rpm output in finish (LEGACY! Lines are immediately reported as InstallResolvableReport::contentRpmout) TranslatorExplanation Text is followed by a ':'  and the actual output. report additional rpm output in finish (LEGACY! Lines are immediately reported as RemoveResolvableReport::
en: Additional rpm output
pt_BR: Saída adicional do rpm

en: created backup %s
pt_BR: backup %s criado

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature is OK
pt_BR: A assinatura está OK

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Unknown type of signature
pt_BR: Tipo de assinatura desconhecido

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature does not verify
pt_BR: Assinatura não verificada

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signature is OK, but key is not trusted
pt_BR: A assinatura está OK, mas a chave não é confiável

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: Signatures public key is not available
pt_BR: Chave pública das assinaturas não disponível

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: File does not exist or signature can't be checked
pt_BR: O arquivo não existe ou a assinatura não pode ser verificada

note: translators: possible rpm package signature check result [brief]
en: File is unsigned
pt_BR: O arquivo não está assinado
