magnum-ui VERSION - en to cs translation catalogue (115 entries)

en: API Address
cs: Adresa API

en: API Server Port
cs: Port serveru API

en: An arbitrary human-readable name
cs: Libovolný čitelný název

en: Arbitrary labels in the form of key=value pairs to associate with a cluster templates. May be used multiple times.
cs: Libovolné popisky ve tvaru klíč=hodnota asociované s šablonou clusteru. Může být použito vícekrát.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Certificate %s was successfully signed.
cs: Certifikát %s byl úspěšně podepsán.

en: Choose a Cluster Template
cs: Zvolte šablonu clusteru

en: Choose a Container Orchestration Engine
cs: Zvolte technologii kontejnerové orchestrace

en: Choose a Flavor for the Master Node
cs: Zvolte typ pro hlavní uzel

en: Choose a Flavor for the Node
cs: Zvolte typ pro uzel

en: Choose a Keypair
cs: Zvolit klíč

en: Choose a Network Driver
cs: Zvolit ovladač sítě

en: Choose a Volume Driver
cs: Zvolit ovladač svazku

en: Choose an Image
cs: Zvolit obraz

en: Cluster %s was successfully created.
cs: Cluster %s byl úspěšně vytvořen.

en: Cluster Create Timeout
cs: Časový limit pro clusteru

en: Cluster Distro
cs: Distribuce clusteru

en: Cluster Name
cs: Název clusteru

en: Cluster Template
cs: Šablona clusteru

en: Cluster Template Detail
cs: Detaily šablony clusteru

en: Cluster Template Name
cs: Jméno šablony clusteru

en: Cluster Templates
cs: Šablony clusterů

en: Cluster Type
cs: Typ clusteru

en: Cluster template %s was successfully created.
cs: Šablona clusteru %s byla úspěšně vytvořena.

en: Clusters
cs: Clustery

en: Confirm Delete Cluster | Confirm Delete Clusters
cs[0]: Potvrdit smazání clusteru
cs[1]: Potvrdit smazání clusterů
cs[2]: Potvrdit smazání clusterů

en: Confirm Delete Cluster Template | Confirm Delete Cluster Templates
cs[0]: Potvrdit smazání šablony clusteru
cs[1]: Potvrdit smazání šablon clusterů
cs[2]: Potvrdit smazání šablon clusterů

en: Container Orchestration Engine
cs: Technologie kontejnerové orchestrace

en: Create
cs: Vytvořit

en: Create Cluster
cs: Vytvořit cluster

en: Create Cluster Template
cs: Vytvořit šablonu clusteru

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Delete Cluster | Delete Clusters
cs[0]: Smazat cluster
cs[1]: Smazat clustery
cs[2]: Smazat clustery

en: Delete Cluster Template | Delete Cluster Templates
cs[0]: Smazat šablonu clusteru
cs[1]: Smazat šablony clusterů
cs[2]: Smazat šablony clusterů

en: Delete Cluster Templates
cs: Smazat šablony clusterů

en: Delete Clusters
cs: Smazat clustery

en: Deleted cluster template: %s. | Deleted cluster templates: %s.
cs[0]: Smazaná šablona clusteru: %s.
cs[1]: Smazané šablony clusterů: %s.
cs[2]: Smazané šablony clusterů: %s.

en: Deleted cluster: %s. | Deleted clusters: %s.
cs[0]: Smazán cluster: %s.
cs[1]: Smazany clustery: %s.
cs[2]: Smazano clustery: %s.

en: Disable TLS
cs: Zakázat TLS

en: Disable TLS in the cluster template. Default: False
cs: Zakázat TLS v šabloně clusteru. Výchozí: Ne

en: Docker Volume Size
cs: Velikost svazku docker

en: Docker Volume Size (GB)
cs: Velikost svazku docker (GB)

en: Enable Registry
cs: Povolit registr

en: External Network ID
cs: ID externí sítě

en: Fixed Network
cs: Fixní síť

en: Flavor
cs: Typ

en: Flavor ID
cs: ID Typu

en: Floating IP Enabled
cs: Floating IP povolena

en: Image
cs: Obraz

en: Image ID
cs: ID obrazu

en: Indicates whether created clusters should have a floating ip or not. Default: True
cs: Určuje, zda vytvořené clustery budou mít floating IP nebo ne. Výchozí: ne.

en: Indicates whether created clusters should have a load balancer for master nodes or not. Default: False
cs: Určuje, zda vytvořené clustery budou mít load balancer pro hlavní uzly nebo ne. Výchozí: ne.

en: Infinite
cs: Nekonečný

en: Info
cs: Informace

en: Keypair
cs: Klíč

en: Labels
cs: Štítky

en: Make cluster template public. Default: False
cs: Zvěřejnit šablonu clusteru. Výchozí: Ne

en: Master Addresses
cs: Hlavní adresy

en: Master Flavor
cs: Hlavní typ

en: Master Flavor ID
cs: Hlavní typ ID

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Name
cs: Název

en: Network
cs: Síť

en: Network Driver
cs: Ovladač sítě

en: No Proxy
cs: Žádné proxy

en: Node Addresses
cs: Adresy uzlu

en: Node Count
cs: Počet uzlů

en: Node Spec
cs: Specifikace uzlu

en: Nodes
cs: Uzly

en: Overview
cs: Přehled

en: Public
cs: Veřejné

en: Record Properties
cs: Záznam vlastností

en: Registry Enabled
cs: Registr povolen

en: Server Type
cs: Typ serveru

en: Show Certificate
cs: Ukázat certifikát

en: Sign Certificate
cs: Podepsat certifikát

en: Size
cs: Velikost

en: Specify the Container Orchestration Engine to use.
cs: Zadejte technologii kontejnerové orchestrace k použití.

en: Specify the nameserver to use for the cluster template. Default: 8.8.8.8
cs: Zadejte jmenný server pro použití v šabloně clusteru. Výchozí: 8.8.8.8

en: Specify the size in GB for the docker volume
cs: Zadejte velikost pro svazek docker v GB

en: Status
cs: Stav

en: TLS Disabled
cs: TLS zakázáno

en: The DNS nameserver to use for this cluster template
cs: Server DNS pro použití v bay

en: The cluster node count.
cs: Počet uzlů clusteru.

en: The http_proxy address to use for nodes in cluster
cs: Adresa http_proxy, která bude použita v uzlech clusteru

en: The https_proxy address to use for nodes in cluster
cs: Adresa https_proxy, která bude použita v uzlech clusteru

en: The no_proxy address to use for nodes in cluster
cs: Adresa no_proxy, která bude použita v uzlech clusteru

en: The size in GB for Docker Volume. Default: 25
cs: Velikost v GB pro svazek docker. Výchozí: 25

en: This should really be named fixed-network-cidr. Default: 10.0.0.0/24
cs: Toto by se mělo jmenovat fixed-network-cidr. Výchozí: 10.0.0.0/24

en: Unable to create cluster template.
cs: Nelze vytvořit šablonu clusteru.

en: Unable to create cluster.
cs: Nelze vytvořit cluster

en: Unable to delete cluster template: %s. | Unable to delete cluster templates: %s.
cs[0]: Nelze smazat šablonu clusteru: %s.
cs[1]: Nelze smazat šablony clusterů: %s.
cs[2]: Nelze smazat šablony clusterů: %s.

en: Unable to delete cluster: %s. | Unable to delete clusters: %s.
cs[0]: Nelze smazat cluster: %s.
cs[1]: Nelze smazat clustery: %s.
cs[2]: Nelze smazat clustery: %s.

en: Unable to delete the cluster template with id: %(id)s
cs: Nelze smazat šablonu clusteru s id: %(id)s

en: Unable to delete the cluster templates.
cs: Nelze smazat šablony clusterů.

en: Unable to delete the cluster with id: %(id)s
cs: Nelze smazat cluster s id: %(id)s

en: Unable to delete the clusters.
cs: Nelze smazat clustery.

en: Unable to retrieve the certificate.
cs: Nelze získat certifikát.

en: Unable to retrieve the cluster template.
cs: Nelze získat šablonu clusteru.

en: Unable to retrieve the cluster templates.
cs: Nelze získat šablony clusterů.

en: Unable to retrieve the cluster.
cs: Nelze získat cluster.

en: Unable to retrieve the clusters.
cs: Nelze získat clustery.

en: Unable to sign certificate.
cs: Nelze podepsat certifikát.

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Volume Driver
cs: Ovladač svazku

en: You are not allowed to delete cluster templates: %s
cs: Nemáte oprávnění smazat šablony clusterů: %s

en: You are not allowed to delete clusters: %s
cs: Nemáte oprávnění smazat clustery: %s

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted clusters are not recoverable.
cs[0]: Vybrali jste "%s". Prosím potvrďte svůj výběr. Smazaný cluster nelze obnovit.
cs[1]: Vybrali jste "%s". Prosím potvrďte svůj výběr. Smazané clustery nelze obnovit.
cs[2]: Vybrali jste "%s". Prosím potvrďte svůj výběr. Smazané clustery  nelze obnovit.

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster template is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster templates are not recoverable.
cs[0]: Vybrali jste "%s". Prosím potvrďte svůj výběr. Smazanou šablonu clusteru nelze obnovit.
cs[1]: Vybrali jste "%s". Prosím potvrďte svůj výběr. Smazané šablony clusterů nelze obnovit.
cs[2]: Vybrali jste "%s". Prosím potvrďte svůj výběr. Smazané šablony clusterů nelze obnovit.

en: error | errors
cs[0]: chyba
cs[1]: chyby
cs[2]: chyby

en: message | messages
cs[0]: zpráva
cs[1]: zprávy
cs[2]: zpráv

en: submit | submits
cs[0]: odeslání
cs[1]: odeslání
cs[2]: odeslání

en: success | successes
cs[0]: úšpěch
cs[1]: úspěchy
cs[2]: úspěchy

en: title | titles
cs[0]: název
cs[1]: názvy
cs[2]: názvů

en: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minute | {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minutes
cs[0]: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minuta
cs[1]: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minut
cs[2]: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minut
