magnum-ui VERSION - en to fr translation catalogue (161 entries)

en: ADOPT COMPLETE
fr: ADOPTION TERMINÉE

en: API Address
fr: Adresse de l'API

en: API Server Port
fr: Port du serveur de l'API

en: An arbitrary human-readable name
fr: Un nom arbitraire compréhensible

en: Arbitrary labels in the form of key=value pairs to associate with a cluster templates. May be used multiple times.
fr: Libellés arbitraires sous forme de paires clé=valeur à associer à un modèle de cluster. Peut être utilisé plusieurs fois.

en: CHECK COMPLETE
fr: VÉRIFICATION TERMINÉE

en: COE Version
fr: Version du COE

en: CREATE COMPLETE
fr: CRÉATION TERMINÉE

en: CREATE FAILED
fr: ÉCHEC DE LA CRÉATION

en: CREATE IN PROGRESS
fr: CRÉATION EN COURS

en: Cancel
fr: Annuler

en: Certificate %s was successfully rotated.
fr: Le certificat %s a été mis à jour avec succès.

en: Certificate %s was successfully signed.
fr: Le certificat %s a été signé avec succès.

en: Choose a Cluster Template
fr: Choisir le modèle de cluster

en: Choose a Container Orchestration Engine
fr: Choisissez un moteur d'orchestration de conteneurs

en: Choose a External Network
fr: Choisissez la réseau externe

en: Choose a Flavor for the Master Node
fr: Choisissez un gabarit pour le nœud maître

en: Choose a Flavor for the Node
fr: Choisir un gabarit pour le noeud.

en: Choose a Keypair
fr: Choisir une paire de clés

en: Choose a Network Driver
fr: Choisir un pilote réseau

en: Choose a Private Network
fr: Choisissez la réseau privé

en: Choose a Private Network at first
fr: Premièrement, choisissez la réseau privé

en: Choose a Private Subnet
fr: Choisissez la sous-réseau privé

en: Choose a Volume Driver
fr: Choisir un pilote de volume

en: Choose an Image
fr: Choisir une image

en: Cluster %s was successfully created.
fr: Le cluster %s a été créé avec succès.

en: Cluster Create Timeout
fr: Délai d'attente à la création du cluster

en: Cluster Name
fr: Nom du cluster

en: Cluster Template
fr: Modèle de cluster

en: Cluster Template Detail
fr: Détail du modèle de cluster

en: Cluster Template Name
fr: Nom du Modèle de Cluster

en: Cluster Templates
fr: Modèles de cluster

en: Cluster Type
fr: Type de cluster

en: Cluster template %s was successfully created.
fr: Le modèle de cluster %s a été créé avec succès.

en: Cluster template %s was successfully updated.
fr: Le modèle de cluster %s a été mis à jour avec succès.

en: Confirm Delete Cluster | Confirm Delete Clusters
fr[0]: Confirmer la suppression du cluster
fr[1]: Confirmer la suppression des clusters

en: Confirm Delete Cluster Template | Confirm Delete Cluster Templates
fr[0]: Confirmer la suppression du modèle de cluster
fr[1]: Confirmer la suppression des modèles de cluster

en: Container Orchestration Engine
fr: Moteur d'orchestration de conteneurs

en: Create
fr: Créer

en: Create Cluster
fr: Créer le cluster

en: Create Cluster Template
fr: Créer un modèle de cluster

en: Created
fr: Créé

en: DELETE COMPLETE
fr: SUPPRESSION TERMINÉE

en: DELETE FAILED
fr: ÉCHEC DE LA SUPPRESSION

en: DELETE IN PROGRESS
fr: SUPPRESSION EN COURS

en: Delete Cluster | Delete Clusters
fr[0]: Supprimer le cluster
fr[1]: Supprimer les clusters

en: Delete Cluster Template | Delete Cluster Templates
fr[0]: Supprimer le modèle de cCluster
fr[1]: Supprimer les modèles de cluster

en: Delete Cluster Templates
fr: Supprimer les modèles de cluster

en: Delete Clusters
fr: Supprimer les clusters

en: Deleted cluster template: %s. | Deleted cluster templates: %s.
fr[0]: Modèle de cluster supprimé : %s
fr[1]: Modèles de cluster supprimés : %s

en: Deleted cluster: %s. | Deleted clusters: %s.
fr[0]: Cluster supprimé : %s
fr[1]: Clusters supprimés : %s

en: Disable TLS
fr: Désactiver TLS

en: Disable TLS in the cluster template. Default: False
fr: Désactiver TLS dans le modèle du cluster. Par défaut : False

en: Docker Storage Driver
fr: Pilote du stockage Docker

en: Docker Volume Size
fr: Taille du volume Docker

en: Docker Volume Size (GB)
fr: Taille du volume Docker (Go)

en: Enable Registry
fr: Activer le registre

en: Enable docker registry in the cluster temlate. Default: False
fr: Activer le registre Docker dans le modèle du cluster. Par défaut : False

en: Exists
fr: Existe

en: External Network ID
fr: ID du réseau externe

en: Fixed Network
fr: Réseau fixe

en: Fixed Subnet
fr: Sous-réseau fixe

en: Flavor
fr: Gabarit

en: Flavor ID
fr: ID du gabarit

en: Floating IP
fr: IP flottantes

en: Floating IP Enabled
fr: IP flottantes activées

en: HTTP Proxy
fr: Proxy HTTP

en: HTTPS Proxy
fr: Proxy HTTPS

en: Image ID
fr: ID de l'image

en: Indicates whether created clusters should have a floating ip or not. Default: True
fr: Indique si le cluster créé devrait avoir une ip flottante. Défaut: Vrai

en: Indicates whether created clusters should have a load balancer for master nodes or not. Default: False
fr: Indique si le cluster créé devrait avoir un load balancer pour les nodes maîtresses . Défaut: Faux

en: Infinite
fr: Infini

en: Keypair
fr: Paire de clés

en: Labels
fr: Libellés

en: Make cluster template public. Default: False
fr: Rendre le modèle de cluster public. Par défaut : False

en: Margin
fr: Marge

en: Master Addresses
fr: Adresse du nœud Master

en: Master Count
fr: Nombre de nœuds Master

en: Master Flavor
fr: Gabarit maître

en: Master Flavor ID
fr: ID Gabarit maître

en: Master LB
fr: LB maître

en: Master LB Enabled
fr: LB maître activé

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Name
fr: Nom

en: Name of the cluster template.
fr: Nom du modèle de cluster.

en: Network
fr: Réseau

en: Network Driver
fr: Pilote réseau

en: No Proxy
fr: Pas de proxy

en: Node Addresses
fr: Adresse du nœud

en: Node Count
fr: Nombre de noeuds

en: Node Spec
fr: Spécification du nœud

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: RESTORE COMPLETE
fr: RESTAURATION TERMINÉE

en: RESUME COMPLETE
fr: REPRISE TERMINÉE

en: ROLLBACK COMPLETE
fr: ANNULATION TERMINÉE

en: Record Properties
fr: Propriétés d'enregistrement

en: Registry Enabled
fr: Registre activé

en: Rotate Certificate
fr: Mettez à jour le certificat

en: SNAPSHOT COMPLETE
fr: INSTANTANÉ TERMINÉE

en: Server Type
fr: Type de serveur

en: Show Certificate
fr: Afficher le certificat

en: Sign Certificate
fr: Signer le certificat

en: Sign Certificate To Cluster: {$ ctrl.model.cluster_name $}
fr: Signer un Certificat  pour le cluster : {$ ctrl.model.cluster_name $}

en: Size
fr: Taille

en: Specify the Container Orchestration Engine to use.
fr: Spécifiez le moteur d'orchestration de conteneurs à utiliser

en: Specify the nameserver to use for the cluster template. Default: 8.8.8.8
fr: Spécifier le nameserver à utiliser pour le modèle de cluster. Défaut : 8.8.8.8

en: Specify the size in GB for the docker volume
fr: Spécifier la taille en Go pour le volume Docker.

en: Stack ID
fr: ID Stack

en: Status
fr: Statut

en: TLS Disabled
fr: TLS désactivé

en: The DNS nameserver to use for this cluster template
fr: Le DNS nameserver à utiliser pour ce modèle de cluster.

en: The URL of docker registry.
fr: URL de la registry docker

en: The cluster node count.
fr: Nombre de noeuds du cluster

en: The http_proxy address to use for nodes in cluster
fr: L'adresse http_proxy à utiliser pour les nœuds du cluster

en: The https_proxy address to use for nodes in cluster
fr: Adresse https_proxy à utiliser pour les noeuds du cluster.

en: The name or UUID of the SSH keypair to load into the cluster nodes.
fr: Le nom ou le UUID de la keypair SSH à charger dans les nœuds du cluster

en: The name or UUID of the base image to customize for the cluster.
fr: Le nom ou le UUID de l'image de base à personnaliser pour le cluster

en: The no_proxy address to use for nodes in cluster
fr: L'adresse no_proxy à utiliser pour les nœuds du cluster

en: The nova flavor id to use when launching the cluster. Default: m1.small
fr: L'ID du gabarit Nova à utiliser quand le cluster démarrera. Par défaut : m1.small

en: The nova flavor id to use when launching the master node of the cluster. Default: m1.small
fr: L'ID du gabarit Nova à utiliser quand le nœud maître du cluster démarrera. Par défaut : m1.small

en: The size in GB for Docker Volume. Default: 25
fr: Taille en Go du volume Docker. Défaut : 25

en: This should really be named fixed-network-cidr. Default: 10.0.0.0/24
fr: Ceci devrait être nommé cidr-réseaux-fixe. Défaut: 10.0.0.0/24

en: UPDATE COMPLETE
fr: MISE À JOUR TERMINÉE

en: UPDATE FAILED
fr: ÉCHEC DE LA MISE À JOUR

en: UPDATE IN PROGRESS
fr: MISE À JOUR EN COURS

en: Unable to create cluster template.
fr: Impossible de créer le modèle de cluster.

en: Unable to create cluster.
fr: Impossible de créer le cluster.

en: Unable to create quota.
fr: Impossible de créer le quota.

en: Unable to delete cluster template: %s. | Unable to delete cluster templates: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer le modèle de cluster : %s
fr[1]: Impossible de supprimer les modèles de cluster : %s

en: Unable to delete cluster: %s. | Unable to delete clusters: %s.
fr[0]: Impossible de supprimer le cluster : %s
fr[1]: Impossible de supprimer les clusters : %s

en: Unable to delete the cluster template with id: %(id)s
fr: Impossible de supprimer le modèle de cluster avec l'ID : %(id)s

en: Unable to delete the cluster templates.
fr: Impossible de supprimer les modèles de cluster.

en: Unable to delete the cluster with id: %(id)s
fr: Impossible de supprimer le cluster avec l'ID : %(id)s

en: Unable to delete the clusters.
fr: Impossible de supprimer les clusters.

en: Unable to retrieve the certificate.
fr: Impossible de récupérer le certificat.

en: Unable to retrieve the cluster template.
fr: Impossible de récupérer le modèle de cluster.

en: Unable to retrieve the cluster templates.
fr: Impossible de récupérer les modèles de cluster.

en: Unable to retrieve the cluster.
fr: Impossible de récupérer le cluster.

en: Unable to retrieve the clusters.
fr: Impossible de récupérer les clusters.

en: Unable to retrieve the networks.
fr: Impossible de récupérer les réseaux.

en: Unable to retrieve the quota.
fr: Impossible de récupérer le quota.

en: Unable to retrieve the quotas.
fr: Impossible de récupérer les quotas.

en: Unable to retrieve the stats.
fr: Impossible de récupérer les statistiques.

en: Unable to rotate the certificate.
fr: Impossible de mettre à jour le certificat.

en: Unable to sign certificate.
fr: Impossible de signer le certificat.

en: Unable to update cluster template.
fr: Impossible de mettre à jour le modèle de cluster.

en: Unable to update cluster.
fr: Impossible de mettre à jour le cluster.

en: Unable to update quota.
fr: Impossible de mettre à jour le quota.

en: Update Cluster Template
fr: Mettre à jour le modèle de cluster

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Used {$ ctrl.stats.clusters $} of {$ ctrl.quota.clusters $}
fr: Utilisés {$ ctrl.stats.clusters $} sur {$ ctrl.quota.clusters $}

en: Volume Driver
fr: Pilote de volume

en: You are not allowed to delete cluster templates: %s
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer les modèles de cluster : %s

en: You are not allowed to delete clusters: %s
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer les clusters : %s

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted clusters are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Veuillez confirmer votre sélection. Le cluster supprimé ne sera pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Veuillez confirmer votre sélection. Les clusters supprimés ne seront pas récupérable..

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster template is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster templates are not recoverable.
fr[0]: Vous avez sélectionné "%s". Veuillez confirmer votre sélection. Le modèle de cluster supprimé ne sera pas récupérable.
fr[1]: Vous avez sélectionné "%s". Veuillez confirmer votre sélection. Les modèles de cluster supprimés ne seront pas récupérables.

en: error | errors
fr[0]: erreur
fr[1]: erreurs

en: submit | submits
fr[0]: soumission
fr[1]: soumissions

en: success | successes
fr[0]: succès
fr[1]: succès

en: title | titles
fr[0]: titre
fr[1]: titres
