magnum-ui VERSION - en to id translation catalogue (146 entries)

en: ADOPT COMPLETE
id: ADOPT COMPLETE (adopsi lengkap)

en: API Address
id: API Address (alamat API)

en: An arbitrary human-readable name
id: nama human-readable sebarang

en: Arbitrary labels in the form of key=value pairs to associate with a cluster templates. May be used multiple times.
id: Label sebarang dalam bentuk key-value pairs untuk mengasosiasikan dengan template klaster. Dapat digunakan beberapa kali.

en: CHECK COMPLETE
id: CHECK COMPLETE (cek lengkap)

en: CREATE COMPLETE
id: CREATE COMPLETE (pembuatan lengkap)

en: CREATE FAILED
id: CREATE FAILED (pembuatan gagal)

en: CREATE IN PROGRESS
id: CREATE IN PROGRESS (pembuatan sedang berjalan)

en: Cancel
id: Cancel (membatalkan)

en: Certificate %s was successfully rotated.
id: Sertifikat %s berhasil diputar.

en: Certificate %s was successfully signed.
id: Sertifikat %s berhasil ditandatangani.

en: Choose a Cluster Template
id: Pilih template cluster

en: Choose a Container Orchestration Engine
id: Pilih Container Orchestration Engine

en: Choose a External Network
id: Pilih  External Network

en: Choose a Flavor for the Master Node
id: Pilih Flavor untuk Master Node

en: Choose a Flavor for the Node
id: Pilih Flavor untuk Node

en: Choose a Keypair
id: Pilih Keypair

en: Choose a Network Driver
id: Pilih driver jaringan

en: Choose a Private Network
id: Pilih  Private Network

en: Choose a Private Network at first
id: Pilih Private Network pada awalnya

en: Choose a Private Subnet
id: Pilih Private Subnet

en: Choose a Volume Driver
id: Pilih driver volume

en: Choose an Image
id: Pilih Image

en: Cluster
id: Cluster (klaster)

en: Cluster %s was successfully created.
id: Klaster %s berhasil dibuat.

en: Cluster Create Timeout
id: Cluster Create Timeout (batas waktu pembuatan klaster)

en: Cluster Distro
id: Cluster Distro (distro cluster)

en: Cluster Name
id: Cluster Name (nama klaster)

en: Cluster Template Detail
id: Cluster Template Detail (rinci template klaster)

en: Cluster Template Name
id: Cluster Template Name  (nama template klaster)

en: Cluster Templates
id: Cluster Templates (template klaster)

en: Cluster Type
id: Cluster Type (tipe klaster)

en: Cluster template %s was successfully created.
id: Template klaster %s berhasil dibuat.

en: Cluster template %s was successfully updated.
id: Template klaster %s telah berhasil diperbarui.

en: Clusters
id: Clusters (klaster)

en: Container Orchestration Engine
id: Container Orchestration Engine (mesin Orchestration kontainer)

en: Create
id: Create (buat)

en: Create Cluster
id: Buat klaster

en: Created
id: Created (dibuat)

en: DELETE COMPLETE
id: DELETE COMPLETE (penghapusan lengkap)

en: DELETE FAILED
id: DELETE FAILED (penghapusan gagal)

en: DELETE IN PROGRESS
id: DELETE IN PROGRESS (penghapusan sedang berjalan)

en: Delete Cluster Templates
id: Delete Cluster Templates (hapus template klaster)

en: Delete Clusters
id: Delete Clusters (hapus klaster)

en: Disable TLS
id: Nonaktifkan TLS

en: Disable TLS in the cluster template. Default: False
id: Menonaktifkan TLS dalam template klaster. Default: False

en: Docker Storage Driver
id: Docker Storage Driver (driver penyimpanan docker)

en: Docker Volume Size
id: Docker Volume Size (ukuran volume docker)

en: Enable Registry
id: Enable Registry (aktifkan registry)

en: Enable docker registry in the cluster temlate. Default: False
id: Aktifkan registri docker di klaster template. Default: False

en: External Network ID
id: External Network ID (id jaringan eksternal)

en: Fixed Network
id: Fixed Network (jaringan tetap)

en: Fixed Subnet
id: Fixed Subnet (subnet tetap)

en: Flavor ID
id: Flavor ID (ID flavor)

en: Floating IP
id: Floating IP (IP mengambang)

en: Floating IP Enabled
id: Floating IP Enabled (IP mengambang diaktifkan)

en: ID
id: ID (id)

en: Image ID
id: Image ID (ID image)

en: Indicates whether created clusters should have a floating ip or not. Default: True
id: Menunjukkan apakah cluster yang dibuat harus memiliki ip mengambang atau tidak. Default: True

en: Indicates whether created clusters should have a load balancer for master nodes or not. Default: False
id: Menunjukkan apakah cluster yang dibuat harus memiliki penyeimbang beban (load balancer) untuk node induk (master node) atau tidak. Default: False

en: Infinite
id: Infinite (tak terbatas)

en: Insecure Registry
id: Registry tidak aman

en: Keypair
id: Keypair (sepasang kunci)

en: Limit for this resource.
id: Batasi untuk sumber daya ini.

en: Make cluster template public. Default: False
id: Membuat publik template klaster. Default: False

en: Master Addresses
id: Master Addresses (alamat induk)

en: Master Count
id: Master Count (hitung induk)

en: Master Flavor ID
id: Master Flavor ID (ID flavor induk)

en: Master LB Enabled
id: Master LB Enabled (master LB diaktifkan)

en: Miscellaneous
id: Miscellaneous (lain-lain)

en: Name
id: Name (nama)

en: Name of the cluster template.
id: Nama dari template cluster.

en: Network Driver
id: Network Driver (driver jaringan)

en: Node Addresses
id: Node Addresses (alamat simpul)

en: Node Count
id: Node Count (hitung simpul)

en: Nodes
id: Nodes (simpul)

en: Overview
id: Overview (ikhtisar)

en: Public
id: Public (publik)

en: Quota %s was successfully created.
id: Kuota %s berhasil dibuat.

en: Quota %s/%s was successfully updated.
id: Kuota %s/%s berhasil diperbarui.

en: RESTORE COMPLETE
id: RESTORE COMPLETE (mengembalikan lengkap)

en: RESUME COMPLETE
id: RESUME COMPLETE (melanjutkan lengkap)

en: ROLLBACK COMPLETE
id: ROLLBACK COMPLETE (rollback lengkap)

en: Record Properties
id: Record Properties (properti record)

en: Registry Enabled
id: Registry Enabled (Registri diaktifkan)

en: Rotate Certificate
id: Putar Sertifikat

en: SNAPSHOT COMPLETE
id: SNAPSHOT COMPLETE (snapshot lengkap)

en: Server Type
id: Server Type (tipe server)

en: Show Certificate
id: Show Certificate (tampilkan sertifikat)

en: Size
id: Size (ukuran)

en: Specify the Container Orchestration Engine to use.
id: Tentukan Container Orchestration Engine untuk digunakan.

en: Specify the nameserver to use for the cluster template. Default: 8.8.8.8
id: Menentukan nameserver yang akan digunakan untuk template klaster. Default: 8.8.8.8

en: Specify the size in GB for the docker volume
id: Tentukan ukuran dalam GB untuk volume docker

en: Stack ID
id: Stack ID (ID stack)

en: Status
id: Status (status)

en: TLS Disabled
id: TLS Disabled (TLS tidak aktif)

en: The DNS nameserver to use for this cluster template
id: Nameserver DNS digunakan untuk template klaster ini.

en: The URL of docker registry.
id: URL dari registry docker

en: The cluster node count.
id: Jumlah node klaster.

en: The http_proxy address to use for nodes in cluster
id: Alamat http_proxy digunakan untuk node dalam klaster

en: The https_proxy address to use for nodes in cluster
id: Alamat http_proxy digunakan untuk node dalam klaster

en: The name or UUID of the SSH keypair to load into the cluster nodes.
id: Nama atau UUID dari pasangan kunci (keypair) SSH untuk memuat ke node klaster.

en: The name or UUID of the base image to customize for the cluster.
id: Nama atau UUID dari image dasar untuk menyesuaikan dengan klaster.

en: The no_proxy address to use for nodes in cluster
id: Alamat no_proxy digunakan untuk node dalam klaster

en: The nova flavor id to use when launching the cluster. Default: m1.small
id: Id flavor nova untuk dgunakan ketika peluncuran klaster. Default: m1.small

en: The nova flavor id to use when launching the master node of the cluster. Default: m1.small
id: id flavor nova untuk digunakan ketika peluncuran node master cluster. Default: m1.small

en: The size in GB for Docker Volume. Default: 25
id: Ukuran dalam GB untuk Docker Volume. Default: 25

en: This should really be named fixed-network-cidr. Default: 10.0.0.0/24
id: Ini harus benar-benar diberi nama fixed-network-cidr. Default: 10.0.0.0/24

en: UPDATE COMPLETE
id: UPDATE COMPLETE (pembaharuan lengkap)

en: UPDATE FAILED
id: UPDATE FAILED (pembaharuan gagal)

en: UPDATE IN PROGRESS
id: UPDATE IN PROGRESS (pembaharuan sedang berjalan)

en: Unable to create cluster template.
id: Tidak dapat membuat template klaster.

en: Unable to create cluster.
id: Tidak dapat membuat klaster.

en: Unable to create quota.
id: Tidak dapat membuat kuota.

en: Unable to delete the cluster template with id: %(id)s
id: Tidak dapat menghapus template klaster dengan id: %(id)s

en: Unable to delete the cluster templates.
id: Tidak dapat menghapus template klaster.

en: Unable to delete the cluster with id: %(id)s
id: Tidak dapat menghapus klaster dengan id: %(id)s

en: Unable to delete the clusters.
id: Tidak dapat menghapus klaster.

en: Unable to delete the quota with project id: %(projectId)s and resource: %(resource)s.
id: Tidak dapat menghapus kuota dengan project id: %(projectId)s dan resource: %(resource)s.

en: Unable to retrieve the certificate.
id: Tidak dapat mengambil sertifikat.

en: Unable to retrieve the cluster template.
id: Tidak dapat mengambil template klaster

en: Unable to retrieve the cluster templates.
id: Tidak dapat mengambil template klaster

en: Unable to retrieve the cluster.
id: Tidak dapat mengambil klaster.

en: Unable to retrieve the clusters.
id: Tidak dapat mengambil klaster.

en: Unable to retrieve the networks.
id: Tidak dapat mengambil jaringan.

en: Unable to retrieve the quota.
id: Tidak dapat mengambil kuota.

en: Unable to retrieve the quotas.
id: Tidak dapat mengambil kuota.

en: Unable to retrieve the stats.
id: Tidak dapat mengambil statistik

en: Unable to rotate the certificate.
id: Tidak dapat memutar sertifikat

en: Unable to sign certificate.
id: Tidak dapat menandatangani sertifikat.

en: Unable to update cluster template.
id: Tidak dapat memperbarui template klaster

en: Unable to update cluster.
id: Tidak dapat memperbarui klaster.

en: Unable to update quota.
id: Tidak dapat memperbarui kuota.

en: Update Cluster Template
id: Perbaharui template klaster

en: Updated
id: Updated (diperbaharui)

en: Used {$ ctrl.stats.clusters $} of {$ ctrl.quota.clusters $}
id: Used {$ ctrl.stats.clusters $} dari {$ ctrl.quota.clusters $}

en: Volume Driver
id: Volume Driver (driver volume)

en: You are not allowed to delete cluster templates: %s
id: Anda tidak diizinkan untuk menghapus klaster template: %s

en: You are not allowed to delete clusters: %s
id: Anda tidak diizinkan untuk menghapus cluster: %s

en: You are not allowed to delete quotas: %s
id: Anda tidak diizinkan untuk menghapus kuota: %s

en: as follows:
id: sebagai berikut:

en: error | errors
id[0]: kesalahan

en: message | messages
id[0]: pesan

en: submit | submits
id[0]: serahkan

en: success | successes
id[0]: berhasil

en: title | titles
id[0]: judul
