magnum-ui VERSION - en to ja translation catalogue (201 entries)

en: ADOPT COMPLETE
ja: 導入完了

en: API Address
ja: API アドレス

en: API Server Port
ja: API サーバーのポート

en: An arbitrary human-readable name
ja: 人間が読むことができる任意の名前。

en: Arbitrary labels in the form of key=value pairs to associate with a cluster templates. May be used multiple times.
ja: クラスターテンプレートには、「key=value」形式で任意のラベルを関連付けできます。複数個指定できます。

en: CHECK COMPLETE
ja: チェック完了

en: COE Version
ja: COE バージョン

en: CREATE COMPLETE
ja: 作成完了

en: CREATE FAILED
ja: 作成に失敗

en: CREATE IN PROGRESS
ja: 作成中

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Certificate %s was successfully rotated.
ja: 証明書 %s が正常に更新されました。

en: Certificate %s was successfully signed.
ja: 証明書 %s が正常に署名されました。

en: Choose a Cluster Template
ja: クラスターテンプレートを選択してください。

en: Choose a Container Orchestration Engine
ja: コンテナーオーケストレーションエンジンを選択してください

en: Choose a External Network
ja: 外部ネットワークを選択してください

en: Choose a Flavor for the Master Node
ja: マスターノードのフレーバーを選択してください

en: Choose a Flavor for the Node
ja: ノードのフレーバーを選択してください

en: Choose a Keypair
ja: キーペアを選択してください

en: Choose a Network Driver
ja: ネットワークドライバーを選択してください

en: Choose a Private Network
ja: プライベートネットワークを選択してください

en: Choose a Private Network at first
ja: 最初にプライベートネットワークを選択してください

en: Choose a Private Subnet
ja: プライベートサブネットを選択してください

en: Choose a Project
ja: プロジェクトを選択してください。

en: Choose a Volume Driver
ja: ボリュームドライバーを選択してください

en: Choose an Image
ja: イメージを選択してください

en: Cluster
ja: クラスター

en: Cluster %s was successfully created.
ja: クラスター %s が正常に作成されました。

en: Cluster Create Timeout
ja: クラスター作成のタイムアウト

en: Cluster Distro
ja: クラスターのディストリビューション

en: Cluster Name
ja: クラスター名

en: Cluster Template
ja: クラスターテンプレート

en: Cluster Template Detail
ja: クラスターテンプレートの詳細

en: Cluster Template Name
ja: クラスターテンプレート名

en: Cluster Templates
ja: クラスターテンプレート

en: Cluster Type
ja: クラスター種別

en: Cluster template %s was successfully created.
ja: クラスターテンプレート %s が正常に作成されました。

en: Cluster template %s was successfully updated.
ja: クラスターテンプレート %s が正常に更新されました。

en: Clusters
ja: クラスター

en: Confirm Delete Cluster | Confirm Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除の確認

en: Confirm Delete Cluster Template | Confirm Delete Cluster Templates
ja[0]: クラスターテンプレートの削除の確認

en: Confirm Delete Quota | Confirm Delete Quotas
ja[0]: クォータの削除の確認

en: Container Orchestration Engine
ja: コンテナーオーケストレーションエンジン

en: Container Version
ja: コンテナーバージョン

en: Create
ja: 作成

en: Create Cluster
ja: クラスターの作成

en: Create Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの作成

en: Create Quota
ja: クォータの作成

en: Created
ja: 作成時刻

en: Created At
ja: 作成時刻

en: DELETE COMPLETE
ja: 削除完了

en: DELETE FAILED
ja: 削除に失敗

en: DELETE IN PROGRESS
ja: 削除中

en: Delete Cluster | Delete Clusters
ja[0]: クラスターの削除

en: Delete Cluster Template | Delete Cluster Templates
ja[0]: クラスターテンプレートの削除

en: Delete Cluster Templates
ja: クラスターテンプレートの削除

en: Delete Clusters
ja: クラスターの削除

en: Delete Quota | Delete Quotas
ja[0]: クォータの削除

en: Delete Quotas
ja: クォータの削除

en: Deleted cluster template: %s. | Deleted cluster templates: %s.
ja[0]: クラスターテンプレート %s を削除しました。

en: Deleted cluster: %s. | Deleted clusters: %s.
ja[0]: クラスター %s を削除しました。

en: Deleted quota: %s. | Deleted quotas: %s.
ja[0]: クォータ %s を削除しました。

en: Disable TLS
ja: TLS の無効化

en: Disable TLS in the cluster template. Default: False
ja: このクラスターテンプレートにおいて、 TLS を無効にします。デフォルト: False

en: Discovery URL
ja: 探索 URL

en: Docker Storage Driver
ja: Docker のストレージドライバー

en: Docker Swarm Mode
ja: Docker Swarm モード

en: Docker Volume Size
ja: Docker のボリューム容量

en: Docker Volume Size (GB)
ja: Docker のボリューム容量 (GB)

en: Enable Registry
ja: レジストリーの有効化

en: Enable docker registry in the cluster temlate. Default: False
ja: このクラスターテンプレートにおいて、 Docker のレジストリーを有効にします。デフォルト: False

en: Exists
ja: 使用

en: External Network ID
ja: 外部ネットワーク ID

en: Fixed Network
ja: 固定ネットワーク

en: Fixed Subnet
ja: 固定サブネット

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Flavor ID
ja: フレーバー ID

en: Floating IP Enabled
ja: Floating IP の有効化

en: HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシー

en: HTTPS Proxy
ja: HTTPS プロキシー

en: Hard Limit
ja: 上限値

en: Image
ja: イメージ

en: Image ID
ja: イメージ ID

en: Indicates whether created clusters should have a floating ip or not. Default: True
ja: 作成されるクラスターが Floating IP を持つかどうかを示します。デフォルト: True

en: Indicates whether created clusters should have a load balancer for master nodes or not. Default: False
ja: 作成されるクラスターがマスターノード用のロードバランサーを持つかどうかを示します。デフォルト: False

en: Infinite
ja: 無制限

en: Info
ja: 情報

en: Insecure Registry
ja: セキュアーではないレジストリー

en: Keypair
ja: キーペア

en: Labels
ja: ラベル

en: Limit for this resource.
ja: このリソースの上限

en: Make cluster template public. Default: False
ja: クラスターテンプレートをパブリックに設定します。デフォルト: False

en: Margin
ja: 空き

en: Master Addresses
ja: マスターのアドレス

en: Master Count
ja: マスターの数

en: Master Flavor
ja: マスターノードのフレーバー

en: Master Flavor ID
ja: マスターノードのフレーバー ID

en: Master LB
ja: マスターノード LB

en: Master LB Enabled
ja: マスターノード LB の有効化

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Name
ja: 名前

en: Name of the cluster template.
ja: クラスターテンプレートの名前。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Driver
ja: ネットワークドライバー

en: No Proxy
ja: プロキシーの例外

en: Node Addresses
ja: ノードのアドレス

en: Node Count
ja: ノードの数

en: Node Flavor ID
ja: ノードフレーバー ID

en: Node Spec
ja: ノードのスペック

en: Nodes
ja: ノード

en: None
ja: なし

en: Overview
ja: 概要

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Public
ja: パブリック

en: Quota
ja: クォータ

en: Quota %s was successfully created.
ja: クォータ %s を作成しました。

en: Quota %s/%s was successfully updated.
ja: クォータ %s/%s が正常に更新されました。

en: Quotas
ja: クォータ

en: RESTORE COMPLETE
ja: リストア完了

en: RESUME COMPLETE
ja: 再開完了

en: ROLLBACK COMPLETE
ja: ロールバック完了

en: Record Properties
ja: レコードのプロパティー

en: Registry Enabled
ja: レジストリーの有効化

en: Resource
ja: リソース

en: Rotate Certificate
ja: 証明書の更新

en: SNAPSHOT COMPLETE
ja: スナップショット作成完了

en: Server Type
ja: サーバー種別

en: Show Certificate
ja: 証明書の表示

en: Sign Certificate
ja: 証明書を署名する

en: Sign Certificate To Cluster: {$ ctrl.model.cluster_name $}
ja: 証明書をクラスターに署名します: {$ ctrl.model.cluster_name $}

en: Size
ja: サイズ

en: Specify the Container Orchestration Engine to use.
ja: 使用するコンテナーオーケストレーションエンジンを指定してください。

en: Specify the nameserver to use for the cluster template. Default: 8.8.8.8
ja: クラスターテンプレートで使用するネームサーバーを指定してください。

en: Specify the size in GB for the docker volume
ja: Docker のボリュームのサイズを GB 単位で指定してください

en: Stack
ja: スタック

en: Stack Faults
ja: スタックの失敗

en: Stack ID
ja: スタック ID

en: Stats
ja: 統計情報

en: Status
ja: ステータス

en: Status Reason
ja: ステータスの理由

en: TLS Disabled
ja: TLS の無効化

en: The DNS nameserver to use for this cluster template
ja: このクラスターテンプレートで使用する DNS ネームサーバー。

en: The URL of docker registry.
ja: Docker レジストリーの URL

en: The cluster node count.
ja: クラスターノードの数

en: The http_proxy address to use for nodes in cluster
ja: クラスターのノードに使用する http_proxy アドレス。

en: The https_proxy address to use for nodes in cluster
ja: クラスターのノードに使用する https_proxy アドレス。

en: The name or UUID of the SSH keypair to load into the cluster nodes.
ja: このクラスターのノードにロードする SSH キーペアの名前または UUID。

en: The name or UUID of the base image to customize for the cluster.
ja: このクラスターテンプレートで、カスタマイズのベースとなるイメージの名前または UUID。

en: The no_proxy address to use for nodes in cluster
ja: クラスターのノードで使用するプロキシー例外のアドレス。

en: The nova flavor id to use when launching the cluster. Default: m1.small
ja: クラスターを起動するときに使用する Nova のフレーバー ID。デフォルト: m1.small

en: The nova flavor id to use when launching the master node of the cluster. Default: m1.small
ja: クラスターのマスターノードを起動するときに使用する Nova のフレーバー ID。デフォルト: m1.small

en: The size in GB for Docker Volume. Default: 25
ja: Docker のボリュームの GB 単位のサイズ。デフォルト: 25

en: This should really be named fixed-network-cidr. Default: 10.0.0.0/24
ja: 固定ネットワークの CIDR を指定する必要があります。デフォルト: 10.0.0.0/24

en: UPDATE COMPLETE
ja: 更新完了

en: UPDATE FAILED
ja: 更新に失敗

en: UPDATE IN PROGRESS
ja: 更新中

en: Unable to create cluster template.
ja: クラスターテンプレートを作成できません。

en: Unable to create cluster.
ja: クラスターを作成できません

en: Unable to create quota.
ja: クォータを作成できません。

en: Unable to delete cluster template: %s. | Unable to delete cluster templates: %s.
ja[0]: クラスターテンプレートを削除できません: %s

en: Unable to delete cluster: %s. | Unable to delete clusters: %s.
ja[0]: クラスターを削除できません: %s

en: Unable to delete quota: %s. | Unable to delete quotas: %s.
ja[0]: クォータを削除できません: %s

en: Unable to delete the cluster template with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のクラスターテンプレートを削除できません。

en: Unable to delete the cluster templates.
ja: クラスターテンプレートを削除できません。

en: Unable to delete the cluster with id: %(id)s
ja: ID %(id)s のクラスターを削除できません。

en: Unable to delete the clusters.
ja: クラスターを削除できません。

en: Unable to delete the quota with project id: %(projectId)s and resource: %(resource)s.
ja: 次のプロジェクト ID のクォータを削除できません: %(projectId)s and resource: %(resource)s.

en: Unable to retrieve the certificate.
ja: 証明書を取得できません。

en: Unable to retrieve the cluster template.
ja: クラスターテンプレートを取得できません。

en: Unable to retrieve the cluster templates.
ja: クラスターテンプレートを取得できません。

en: Unable to retrieve the cluster.
ja: クラスターを取得できません。

en: Unable to retrieve the clusters.
ja: クラスターの一覧を取得できません

en: Unable to retrieve the networks.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the quota.
ja: クォータを取得できません。

en: Unable to retrieve the quotas.
ja: クォータの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve the stats.
ja: 統計を取得できません。

en: Unable to rotate the certificate.
ja: 証明書を更新できません。

en: Unable to sign certificate.
ja: 証明書で署名できません。

en: Unable to update cluster template.
ja: クラスターテンプレートを更新できません。

en: Unable to update cluster.
ja: クラスターを更新できません。

en: Unable to update quota.
ja: クォータを更新できません。

en: Update Cluster Template
ja: クラスターテンプレートの更新

en: Update Quota
ja: クォータの更新

en: Updated
ja: 更新時刻

en: Updated At
ja: 最終更新

en: Used {$ ctrl.stats.clusters $} of {$ ctrl.quota.clusters $}
ja: {$ ctrl.quota.clusters $} 中 {$ ctrl.stats.clusters $} 使用

en: Volume Driver
ja: ボリュームドライバー

en: You are not allowed to delete cluster templates: %s
ja: クラスターテンプレートの削除は許可されていません: %s

en: You are not allowed to delete clusters: %s
ja: クラスターの削除は許可されていません: %s

en: You are not allowed to delete quotas: %s
ja: クォータの削除は許可されていません: %s

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted clusters are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。選択内容を確認してください。削除されたクラスターは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster template is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster templates are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。選択内容を確認してください。削除されたクラスターテンプレートは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted quota is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted quotas are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。選択内容を確認してください。削除されたクォータは元に戻せません。

en: as follows:
ja: 以下の通り:

en: error | errors
ja[0]: エラー

en: message | messages
ja[0]: メッセージ

en: submit | submits
ja[0]: 送信

en: success | successes
ja[0]: 成功

en: title | titles
ja[0]: タイトル

en: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minute | {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minutes
ja[0]: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} 分
