magnum-ui VERSION - en to tr_TR translation catalogue (164 entries)

en: ADOPT COMPLETE
tr_TR: ADOPT TAMAMLANDI

en: API Address
tr_TR: API Adresi

en: API Server Port
tr_TR: API Sunucu Bağlantı Noktası

en: An arbitrary human-readable name
tr_TR: Keyfi okunabilir bir isim

en: Arbitrary labels in the form of key=value pairs to associate with a cluster templates. May be used multiple times.
tr_TR: Küme şablonuyla ilişkilendirilecek anahtar=değer biçimindeki keyfi etiketler. Birden fazla kez kullanılabilir.

en: CHECK COMPLETE
tr_TR: KONTROL TAMAMLANDI

en: CREATE COMPLETE
tr_TR: OLUŞTURMA TAMAMLANDI

en: CREATE FAILED
tr_TR: OLUŞTURMA BAŞARISIZ

en: CREATE IN PROGRESS
tr_TR: OLUŞTURMA SÜRÜYOR

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Certificate %s was successfully rotated.
tr_TR: %s sertifikası başarılı bir şekilde çevrildi.

en: Certificate %s was successfully signed.
tr_TR: Sertifika %s başarıyla imzalandı.

en: Choose a Cluster Template
tr_TR: Bir Küme Şablonu Seçin

en: Choose a Container Orchestration Engine
tr_TR: Bir Kapsayıcı Düzenleme Motoru Seçin

en: Choose a External Network
tr_TR: Bir Dış Ağ Seçin

en: Choose a Flavor for the Master Node
tr_TR: Ana Düğüm için bir Nitelik Seçin

en: Choose a Flavor for the Node
tr_TR: Düğüm için bir Nitelik seçin

en: Choose a Keypair
tr_TR: Bir Anahtar Çifti seçin

en: Choose a Network Driver
tr_TR: Bir Ağ Sürücüsü Seçin

en: Choose a Private Network
tr_TR: Bir Özel Ağ Seçin

en: Choose a Private Network at first
tr_TR: İlk önce bir Özel Ağ seçin

en: Choose a Private Subnet
tr_TR: Bir Özel Alt Ağ Seçin

en: Choose a Volume Driver
tr_TR: Mantıksal Sürücü Sürücüsü Seçin

en: Choose an Image
tr_TR: Bir imaj seçin

en: Cluster
tr_TR: Küme

en: Cluster %s was successfully created.
tr_TR: Küme %s başarıyla oluşturuldu.

en: Cluster Create Timeout
tr_TR: Küme Oluşturma Zaman Aşımı

en: Cluster Distro
tr_TR: Küme Dağıtımı

en: Cluster Name
tr_TR: Küme İsmi

en: Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu

en: Cluster Template Detail
tr_TR: Küme Şablonu Ayrıntısı

en: Cluster Template Name
tr_TR: Küme Şablon İsmi

en: Cluster Templates
tr_TR: Küme Şablonları

en: Cluster Type
tr_TR: Küme Türü

en: Cluster template %s was successfully created.
tr_TR: Küme şablonu %s başarıyla oluşturuldu.

en: Cluster template %s was successfully updated.
tr_TR: Küme şablonu %s başarıyla güncellendi.

en: Clusters
tr_TR: Kümeler

en: Confirm Delete Cluster | Confirm Delete Clusters
tr_TR[0]: Küme Silimini Onayla
tr_TR[1]: Kümelerin Silimini Onayla

en: Confirm Delete Cluster Template | Confirm Delete Cluster Templates
tr_TR[0]: Küme Şablonu Silmeyi Onayla
tr_TR[1]: Küme Şablonları Silmeyi Onayla

en: Container Orchestration Engine
tr_TR: Kapsayıcı Düzenleme Motoru

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create Cluster
tr_TR: Küme Oluştur

en: Create Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonu Oluştur

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: DELETE COMPLETE
tr_TR: SİLME TAMAMLANDI

en: DELETE FAILED
tr_TR: SİLME BAŞARISIZ

en: DELETE IN PROGRESS
tr_TR: SİLME SÜRÜYOR

en: Delete Cluster | Delete Clusters
tr_TR[0]: Küme Sil
tr_TR[1]: Kümeleri Sil

en: Delete Cluster Template | Delete Cluster Templates
tr_TR[0]: Küme Şablonunu Sil
tr_TR[1]: Küme Şablonlarını Sil

en: Delete Cluster Templates
tr_TR: Küme Şablonlarını Sil

en: Delete Clusters
tr_TR: Kümeleri Sil

en: Deleted cluster template: %s. | Deleted cluster templates: %s.
tr_TR[0]: Küme şablonu silindi: %s.
tr_TR[1]: Küme şablonları silindi: %s.

en: Deleted cluster: %s. | Deleted clusters: %s.
tr_TR[0]: Küme silindi: %s.
tr_TR[1]: Kümeler silindi: %s.

en: Device Mapper
tr_TR: Aygıt Eşleştirici

en: Disable TLS
tr_TR: TLS'i Kapat

en: Disable TLS in the cluster template. Default: False
tr_TR: Küme şablonunda TLS'i kapat. Öntanımlı: Yanlış

en: Discovery URL
tr_TR: Keşif URL'si

en: Docker Storage Driver
tr_TR: Docker Depolama Sürücüsü

en: Docker Volume Size
tr_TR: Docker Mantıksal Sürücü Boyutu

en: Docker Volume Size (GB)
tr_TR: Docker Mantıksal Sürücü Boyutu (GB)

en: Enable Registry
tr_TR: Kaydı Etkinleştir

en: Enable docker registry in the cluster temlate. Default: False
tr_TR: Küme şablonunda docker kaydını etkinleştir. Öntanımlı: Yanlış

en: External Network ID
tr_TR: Harici Ağ ID'si

en: Fixed Network
tr_TR: Sabit Ağ

en: Fixed Subnet
tr_TR: Sabit Alt Ağ

en: Flavor
tr_TR: Şablon

en: Flavor ID
tr_TR: Şablon ID'si

en: Floating IP
tr_TR: Değişken IP

en: Floating IP Enabled
tr_TR: Değişken IP Etkin

en: HTTP Proxy
tr_TR: HTTP Vekili

en: HTTPS Proxy
tr_TR: HTTPS Vekili

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: Image
tr_TR: İmaj

en: Image ID
tr_TR: İmaj ID'si

en: Indicates whether created clusters should have a floating ip or not. Default: True
tr_TR: Oluşturulan kümelerin değişken ip'lerinin olup olmayacağını gösterir. Öntanımlı: Doğru

en: Indicates whether created clusters should have a load balancer for master nodes or not. Default: False
tr_TR: Oluşturulan kümelerin ana düğümler için yük dengeleyicilerinin olup olmayacağını belirtir. Öntanımlı: Yanlış

en: Infinite
tr_TR: Sonsuz

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: KEY1=VALUE1, KEY2=VALUE2...
tr_TR: ANAHTAR1=DEĞER1, ANAHTAR2=DEĞER2...

en: Keypair
tr_TR: Anahtar çifti

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Make cluster template public. Default: False
tr_TR: Küme şablonunu açık yap. Öntanımlı: Yanlış

en: Master Addresses
tr_TR: Ana Adresleri

en: Master Count
tr_TR: Ana Sayısı

en: Master Flavor
tr_TR: Ana Şablon

en: Master Flavor ID
tr_TR: Ana Şablon ID'si

en: Master LB
tr_TR: Ana LB

en: Master LB Enabled
tr_TR: Ana LB Etkin

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name of the cluster template.
tr_TR: Küme şablonu ismi.

en: Network
tr_TR: Ağ

en: Network Driver
tr_TR: Ağ Sürücüsü

en: No Proxy
tr_TR: Vekil Yok

en: Node Addresses
tr_TR: Düğüm Adresleri

en: Node Count
tr_TR: Düğüm Sayısı

en: Node Spec
tr_TR: Düğüm Özelliği

en: Nodes
tr_TR: Düğümler

en: Overview
tr_TR: Genel Görünüm

en: Public
tr_TR: Açık

en: RESTORE COMPLETE
tr_TR: GERİ YÜKLEME TAMAMLANDI

en: RESUME COMPLETE
tr_TR: DEVAM ETME TAMAMLANDI

en: ROLLBACK COMPLETE
tr_TR: GERİ ALMA TAMAMLANDI

en: Record Properties
tr_TR: Kayıt Özellikleri

en: Registry Enabled
tr_TR: Kayıt Etkin

en: Rotate Certificate
tr_TR: Sertifikayı döndür

en: SNAPSHOT COMPLETE
tr_TR: ANLIK GÖRÜNTÜ TAMAMLANDI

en: Server Type
tr_TR: Sunucu Türü

en: Show Certificate
tr_TR: Sertifikayı Göster

en: Sign Certificate
tr_TR: Sertifikayı İmzala

en: Sign Certificate To Cluster: {$ ctrl.model.cluster_name $}
tr_TR: Sertifikayı Kümeye İmzala: {$ ctrl.model.cluster_name $}

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Specify the Container Orchestration Engine to use.
tr_TR: Kullanılacak Kapsayıcı Düzenleme Motorunu Belirtin.

en: Specify the nameserver to use for the cluster template. Default: 8.8.8.8
tr_TR: Küme şablonu için kullanılacak isim sunucuyu belirtin. Öntanımlı: 8.8.8.8

en: Specify the size in GB for the docker volume
tr_TR: Docker mantıksal sürücüsü için boyutu GB olarak belirtin

en: Stack ID
tr_TR: Yığın ID'si

en: Status
tr_TR: Durum

en: TLS Disabled
tr_TR: TLS Kapalı

en: The DNS nameserver to use for this cluster template
tr_TR: Bu küme şablonu için kullanılacak DNS isim sunucu

en: The cluster node count.
tr_TR: Küme düğüm sayısı.

en: The http_proxy address to use for nodes in cluster
tr_TR: Kümedeki düğümler için kullanılacak http_proxy adresi

en: The https_proxy address to use for nodes in cluster
tr_TR: Kümedeki düğümler için kullanılacak https_proxy adresi

en: The name or UUID of the SSH keypair to load into the cluster nodes.
tr_TR: Küme düğümlerine yüklenece SSH anahtar çiftinin ismi veya UUID'si.

en: The name or UUID of the base image to customize for the cluster.
tr_TR: Küme için özelleştirilecek taban imajın ismi veya UUID'si.

en: The no_proxy address to use for nodes in cluster
tr_TR: Kümedeki düğümler için kullanılacak no_proxy adresi

en: The nova flavor id to use when launching the cluster. Default: m1.small
tr_TR: Küme başlatılırken kullanılacak Nova nitelik kimliği. Öntanımlı: m1.small

en: The nova flavor id to use when launching the master node of the cluster. Default: m1.small
tr_TR: Kümenin ana düğümü başlatılırken kullanılacak Nova nitelik kimliği. Öntanımlı: m1.small

en: The size in GB for Docker Volume. Default: 25
tr_TR: Docker Birimi için GB olarak boyut: Varsayılan: 25

en: This should really be named fixed-network-cidr. Default: 10.0.0.0/24
tr_TR: Bunun gerçekten fixed-network-cidr olarak isimlendirilmesi gerekir. Öntanımlı: 10.0.0.0/24

en: UPDATE COMPLETE
tr_TR: GÜNCELLEME TAMAMLANDI

en: UPDATE FAILED
tr_TR: GÜNCELLEME BAŞARISIZ

en: UPDATE IN PROGRESS
tr_TR: GÜNCELLEME SÜRÜYOR

en: Unable to create cluster template.
tr_TR: Küme şablonu oluşturulamıyor.

en: Unable to create cluster.
tr_TR: Küme oluşturulamıyor.

en: Unable to delete cluster template: %s. | Unable to delete cluster templates: %s.
tr_TR[0]: Küme şablonu silinemiyor: %s.
tr_TR[1]: Küme şablonları silinemiyor: %s.

en: Unable to delete cluster: %s. | Unable to delete clusters: %s.
tr_TR[0]: Küme silinemiyor: %s.
tr_TR[1]: Kümeler silinemiyor: %s.

en: Unable to delete the cluster template with id: %(id)s
tr_TR: Şu kimliğe sahip küme şablonu silinemedi: %(id)s

en: Unable to delete the cluster templates.
tr_TR: Küme şablonları silinemedi.

en: Unable to delete the cluster with id: %(id)s
tr_TR: Şu kimliğe sahip küme silinemedi: %(id)s

en: Unable to delete the clusters.
tr_TR: Kümeler silinemiyor.

en: Unable to retrieve the certificate.
tr_TR: Sertifika alınamadı.

en: Unable to retrieve the cluster template.
tr_TR: Küme şablonu alınamadı.

en: Unable to retrieve the cluster templates.
tr_TR: Küme şablonları alınamadı.

en: Unable to retrieve the cluster.
tr_TR: Küme alınamıyor.

en: Unable to retrieve the clusters.
tr_TR: Kümeler alınamıyor.

en: Unable to retrieve the networks.
tr_TR: Ağlar alınamadı.

en: Unable to retrieve the stats.
tr_TR: Stat'lar alınamadı.

en: Unable to rotate the certificate.
tr_TR: Sertifika döndürülemiyor.

en: Unable to sign certificate.
tr_TR: Sertifika imzalanamadı.

en: Unable to update cluster template.
tr_TR: Küme şablonu güncellenemedi.

en: Unable to update cluster.
tr_TR: Küme güncellenemiyor.

en: Update Cluster Template
tr_TR: Küme Şablonunu Güncelle

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Volume Driver
tr_TR: Mantıksal Sürücü Sürücüsü

en: You are not allowed to delete cluster templates: %s
tr_TR: Küme şablonlarını silme yetkiniz yok: %s

en: You are not allowed to delete clusters: %s
tr_TR: Kümeleri silme yetkiniz yok: %s

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted clusters are not recoverable.
tr_TR[0]: "%s" seçtiniz. Lütfen seçiminizi onaylayın. Silinen küme geri getirilemez.
tr_TR[1]: "%s" seçtiniz. Lütfen seçiminizi onaylayın. Silinen kümeler geri getirilemez.

en: You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster template is not recoverable. | You have selected "%s". Please confirm your selection. Deleted cluster templates are not recoverable.
tr_TR[0]: "%s" seçtiniz. Lütfen seçiminizi onaylayın. Silinen küme şablonu geri getirilemez.
tr_TR[1]: "%s" seçtiniz. Lütfen seçiminizi onaylayın. Silinen küme şablonları geri getirilemez.

en: error | errors
tr_TR[0]: hata
tr_TR[1]: hatalar

en: message | messages
tr_TR[0]: ileti
tr_TR[1]: iletiler

en: submit | submits
tr_TR[0]: gönder
tr_TR[1]: gönderiler

en: success | successes
tr_TR[0]: başarı
tr_TR[1]: başarılar

en: title | titles
tr_TR[0]: başlık
tr_TR[1]: başlıklar

en: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minute | {$ ctrl.cluster.create_timeout $} minutes
tr_TR[0]: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} dakika
tr_TR[1]: {$ ctrl.cluster.create_timeout $} dakika
