kmail - en to cs translation catalogue (436 entries)

[ctx: @title:tab Expiry settings for a folder.]
en: Expiry
cs: Vyprší

[ctx: Expire messages after %1]
en: %v day | %v days
cs[0]: %v den
cs[1]: %v dny
cs[2]: %v dnů

en: Never
cs: Nikdy

[ctx: @option:check]
en: Expire messages with invalid date
cs: Nechat vypršet zprávy s neplatným datem

en: Expire read messages after:
cs: Nechat vypršet přečtenou poštu po:

en: Expire unread messages after:
cs: Nechat vypršet nepřečtenou poštu po:

en: Move expired messages to:
cs: Přesunout zprávy, které vypršely do:

en: Delete expired messages permanently
cs: Navždy smazat zprávy, které vypršely

[ctx: @title:window]
en: No Folder Selected
cs: Nevybrána žádná složka

[ctx: @title:window]
en: Wrong Folder Selected
cs: Vybrána špatná složka

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: Folder &Name:
cs: &Název složky:

en: Share unread state with all users
cs: Sdílet stav přečtení se všemi uživateli

en: You have configured this folder to contain groupware information. That means that this folder will disappear once the configuration dialog is closed.
cs: Tuto složku jste nastavili pro groupwarové informace. To znamená, že složka zmizí, jakmile zavřete dialog.

[ctx: @option:check]
en: Act on new/unread mail in this folder
cs: Reagovat na nové/nepřečtené zprávy v této složce

en: <qt><p>If this option is enabled then you will be notified about new/unread mail in this folder. Moreover, going to the next/previous folder with unread messages will stop at this folder.</p><p>Uncheck this option if you do not want to be notified about new/unread mail in this folder and if you want this folder to be skipped when going to the next/previous folder with unread messages. This is useful for ignoring any new/unread mail in your trash and spam folder.</p></qt>
cs: <qt><p>Pokud je tato volba zapnuta, budete upozorňováni na novou a nepřečtenou poštu v této složce. Navíc při přecházení na předchozí či následující složku s nepřečtenými zprávami se budete zastavovat i na této složce.</p><p>Pokud si nepřejete být na novou a nepřečtenou poštu v této složce upozorňováni, nebo si přejete, aby byla složka přeskakována při přecházení na předchozí či následující složku s nepřečtenými zprávami, volbu vypněte. To je užitečné pro ignorování nové a nepřečtené pošty v koši nebo složce se spamem.</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Keep replies in this folder
cs: Ponechat odpovědi v této složce

en: Check this option if you want replies you write to mails in this folder to be put in this same folder after sending, instead of in the configured sent-mail folder.
cs: Tuto volbu zaškrtněte, pokud si přejete, aby se vaše odpovědi na zprávy z této složky ukládaly do této složky, nikoliv do nastavené složky pro odeslanou poštu.

[ctx: @option:check]
en: Hide this folder in the folder selection dialog
cs: Skrýt tuto složku v dialogu pro výběr složky

[ctx: @option:check]
en: Use &default identity
cs: Použít vý&chozí identitu

en: Select the sender identity to be used when writing new mail or replying to mail in this folder. This means that if you are in one of your work folders, you can make KMail use the corresponding sender email address, signature and signing or encryption keys automatically. Identities can be set up in the main configuration dialog. (Settings -> Configure KMail)
cs: Zvolte identitu odesílatele, která se má používat pro psaní nových zpráv nebo odpovídání na zprávy, nacházíte-li se v této složce. KMail si tak můžete nastavit, aby podle aktuální složky automaticky nastavoval vhodnou adresu odesílatele, podpis a šifrovací a podepisovací klíče. Identity lze nastavit v hlavním konfiguračním dialogu (Nastavení -> Nastavit KMail)

en: &Sender identity:
cs: Identita ode&sílatele:

[ctx: @option:check]
en: &Use custom message templates in this folder
cs: Po&užít vlastní šablony zpráv pro tuto složku

[ctx: @action:button]
en: &Copy Global Templates
cs: &Kopírovat globální šablony

[ctx: @option:radio]
en: Prefer HTML to text
cs: Upřednostňovat HTML před textem

[ctx: @option:radio]
en: Prefer text to HTML
cs: Upřednostňovat text před HTML

[ctx: @option:radio]
en: Use Global Settings
cs: Použít globální nastavení

en: Show Sender/Receiver Column in List of Messages
cs: Zobrazit sloupec odesílatele/příjemce v seznamu zpráv

[ctx: @item:inlistbox Show default value.]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: @item:inlistbox Show sender.]
en: Sender
cs: Odesílatel

[ctx: @item:inlistbox Show receiver.]
en: Receiver
cs: Příjemce

en: Sho&w column:
cs: Zo&brazit sloupec:

en: Message format:
cs: Formát zprávy:

[ctx: @title:window]
en: Select Account
cs: Vyberte účet

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
cs: Vyberte složku

[ctx: @label:textbox]
en: Folder path was "%1".
cs: Cesta ke složce byla "%1".

[ctx: @label:textbox]
en: The following folders can be used for this filter:
cs: Pro tento filtr lze použít tyto složky:

en: Please select a folder:
cs: Prosím vyberte složku:

[ctx: @title:window]
en: Select Identity
cs: Vyberte identitu

[ctx: @title:window]
en: Select sound
cs: Vyberte zvuk

[ctx: @title:window]
en: Select Tag
cs: Vyberte značku

[ctx: @label:textbox]
en: Tag was "%1".
cs: Značka byla "%1".

en: Add Tag…
cs: Přidat značku…

[ctx: @title:window]
en: Select Template
cs: Vyberte šablonu

[ctx: @title:window]
en: Select Transport
cs: Vyberte přenos

[ctx: @title:window]
en: Select thunderbird filter files
cs: Vyberte soubory filtrů Thunderbirdu

en:  (default)
cs:  (výchozí)

en: Thunderbird File (*.dat)
cs: Soubor Thunderbirdu (*.dat)

en: Add Header
cs: Přidat hlavičku

[ctx: @label:textbox]
en: With value:
cs: S hodnotou:

en: Add Tag
cs: Přidat značku

en: No tag selected.
cs: Nebyly vybrány žádné značky.

en: Add to Address Book
cs: Přidat do knihy adres

[ctx: Email sender]
en: From
cs: Od

[ctx: Email recipient]
en: To
cs: Do

en: CC
cs: Kopie

en: BCC
cs: Skrytá kopie

en: KMail Filter
cs: Filtr KMailu

[ctx: @label:textbox]
en: with category
cs: s kategorií

[ctx: @label:textbox]
en: in address book
cs: v knize adres

en: No addressbook selected.
cs: Nebyla vybrána žádná adresa.

en: Copy Into Folder
cs: Zkopírovat do složky

en: Folder destination was not defined.
cs: Nebylo určeno cílové místo složky.

en: Decrypt
cs: Dešifrovat

en: Delete Message
cs: Zmazat zprávu

en: Encrypt
cs: Šifrovat

en: No encryption key has been selected
cs: Nebyl vybrán šifrovací klíč

en: Re-encrypt encrypted emails with this key
cs: Znovu tímto klíčem zašifrovat šifrované emaily

en: Execute Command
cs: Provést příkaz

en: Missing command.
cs: Chybějící příkaz.

[ctx: Forward directly not with a command]
en: Forward To
cs: Předat dál na

[ctx: @info:tooltip]
en: The addressee to whom the message will be forwarded.
cs: Adresát, kterému bude zpráva přeposlána.

en: Default Template
cs: Výchozí šablona

[ctx: @info:tooltip]
en: The template used when forwarding
cs: Šablona zprávy pro přeposlání

en: Forward to %1 with default template
cs: Přeposlat %1 pomocí výchozí šablony

en: Forward to %1 with template %2
cs: Přeposlat %1 pomocí šablony %2

en: Move Into Folder
cs: Přesunout do složky

[ctx: pipe through with command]
en: Pipe Through
cs: Předat do roury

en: No action defined.
cs: Nebyla určena žádná činnost.

en: Play Sound
cs: Přehrát zvuk

en: Sound file was not defined.
cs: Nebyl určen zvukový soubor.

en: Redirect To
cs: Přesměrovat na

en: Remove Header
cs: Odstranit hlavičku

en: Set Reply-To To
cs: Nastavit odpověď na

en: Rewrite Header
cs: Přepsat hlavičku

en: Header not defined
cs: Nebyla určena hlavička

en: Search string is empty.
cs: Vyhledávací řetězec je prázdný.

[ctx: @label:textbox]
en: Replace:
cs: Nahradit:

[ctx: @label:textbox]
en: With:
cs: S:

en: Send Fake MDN
cs: Poslat falešné MDN

[ctx: MDN type]
en: Ignore
cs: Ignorovat

[ctx: MDN type]
en: Displayed
cs: Zobrazeno

[ctx: MDN type]
en: Deleted
cs: Smazáno

[ctx: MDN type]
en: Dispatched
cs: Odbaveno

[ctx: MDN type]
en: Processed
cs: Zpracováno

[ctx: MDN type]
en: Denied
cs: Odmítnuto

[ctx: MDN type]
en: Failed
cs: Selhalo

en: Confirm Delivery
cs: Potvrdit příjem

en: Set Identity To
cs: Nastavit identitu na

en: Mark As
cs: Označit jako

en: Set Transport To
cs: Nastavit přenos na

[ctx: msg status]
en: Important
cs: Důležité

[ctx: msg status]
en: Read
cs: Přečteno

[ctx: msg status]
en: Unread
cs: Nepřečteno

[ctx: msg status]
en: Replied
cs: Zodpovězeno

[ctx: msg status]
en: Forwarded
cs: Předáno

[ctx: msg status]
en: Watched
cs: Sledováno

[ctx: msg status]
en: Ignored
cs: Ignorováno

[ctx: msg status]
en: Action Item
cs: Akční položka

en: Status is missing.
cs: Chybí stav.

[ctx: action: to unset the status]
en: Unset Status
cs: Nenastaven stav

en: Status not defined.
cs: Nebyl určen stav.

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
cs: Prosím vyberte činnost.

[ctx: @info:tooltip]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: @title:window]
en: Convert to Sieve Script
cs: Převést na skript Sieve

en: Save…
cs: Uložit…

[ctx: @action:button]
en: Share…
cs: Sdílet…

en: Sieve Files (*.siv);;All Files (*)
cs: soubory sieve (*.siv);;Všechny soubory (*)

en: Gmail filter %1
cs: Filtry GMailu %1

en: Procmail filter %1
cs: Filtr Procmailu %1

en: The following filters have not been saved because they were invalid (e.g. containing no actions or no search rules).
cs: Následující filtry nebyly uloženy, protože jsou nekorektní (např. neobsahují činnosti nebo vyhledávací pravidla).

[ctx: @title:window]
en: Import KMail Filters
cs: Importovat filtry KMailu

[ctx: @title:window]
en: Import Evolution Filters
cs: Importovat filtry Evolution

[ctx: @title:window]
en: Import Sylpheed Filters
cs: Importovat filtry Sylpheed

[ctx: @title:window]
en: Import Procmail Filters
cs: Importovat filtry Procmailu

[ctx: @title:window]
en: Import Balsa Filters
cs: Importovat filtry Balsa

[ctx: @title:window]
en: Import Claws Mail Filters
cs: Importovat filtry Claws Mail

[ctx: @title:window]
en: Import Gmail Filters
cs: Importovat filtry GMailu

en: The selected file is not readable. Your file access permissions might be insufficient.
cs: Vybraný soubor nelze číst. Nejspíš nemáte dostatečná oprávnění.

[ctx: @title:window]
en: Export Filters
cs: Exportovat filtry

[ctx: @action:button]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: @action:button]
en: Unselect All
cs: Zrušit výběr všeho

[ctx: @title:window]
en: Select Filters
cs: Vyberte filtry

[ctx: @info Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: @title:window]
en: Invalid Filters
cs: Neplatné filtry

en: Discard
cs: Zahodit

[ctx: @label:textbox]
en: The following filters are invalid (e.g. containing no actions or no search rules). Discard or edit invalid filters?
cs: Následující filtry jsou neplatné (např. neobsahují činnosti nebo vyhledávací pravidla). Zahodit je nebo upravit?

en: Account Name
cs: Název účtu

en: Type
cs: Typ

[ctx: @title:window]
en: Filter Rules
cs: Pravidla filtru

en: Import…
cs: Importovat…

en: Export…
cs: Exportovat…

en: Convert to…
cs: Převést do…

[ctx: @action]
en: KMail filters
cs: Filtry KMailu

[ctx: @action]
en: Thunderbird filters
cs: Filtry Thunderbirdu

[ctx: @action]
en: Evolution filters
cs: Filtry Evolution

[ctx: @action]
en: Sylpheed filters
cs: Filtry Sylpheed

[ctx: @action]
en: Procmail filters
cs: Filtry Procmailu

[ctx: @action]
en: Balsa filters
cs: Filtry Balsa

[ctx: @action]
en: Claws Mail filters
cs: Filtry Claws Mail

[ctx: @action]
en: Icedove Mail filters
cs: Filtry Icedove

[ctx: @action]
en: Gmail filters
cs: Filtry Gmailu

[ctx: @action]
en: Sieve script
cs: Skript Sieve

en: Available Filters
cs: Dostupné filtry

[ctx: General mail filter settings.]
en: General
cs: Obecné

[ctx: Advanced mail filter settings.]
en: Advanced
cs: Pokročilé

[ctx: @label:textbox]
en: Filter actions:
cs: Činnosti filtru:

[ctx: @option:check]
en: Apply this filter to incoming messages:
cs: Aplikovat tento filtr na příchozí zprávy:

[ctx: @option:radio]
en: From all accounts
cs: Ze všech účtů

[ctx: @option:radio]
en: From all but online IMAP accounts
cs: Ze všech kromě připojených účtů IMAP

[ctx: @option:radio]
en: From selected accounts only
cs: Pouze z vybraných účtů

[ctx: @option:check]
en: Apply this filter to &sent messages
cs: Aplikovat tento &filtr na odchozí zprávy

[ctx: @option:check]
en: Apply this filter &before sending messages
cs: Aplikovat tento &filtr před odesláním zpráv

[ctx: @option:check]
en: Apply this filter on manual &filtering
cs: Aplikovat tento filtr v ručním &filtrování

[ctx: @option:check]
en: Apply this filter on inbound emails in all folders
cs: Aplikovat tento filtr v na příchozí e-maily ve všech složkách

[ctx: @option:check]
en: If this filter &matches, stop processing here
cs: Pokud tento filtr o&dpovídá, zastavit zde zpracování

[ctx: @option:check]
en: Add this filter to the Apply Filter menu
cs: Přidat tento filtr do nabídky "Aplikovat filtr"

[ctx: @option:check]
en: Additionally add this filter to the toolbar
cs: Přidat tento filtr také do panelu nástrojů

en: Shortcut:
cs: Zkratka:

en: Icon for this filter:
cs: Ikona tohoto filtru:

[ctx: @action:button]
en: Run Now
cs: Spustit nyní

[ctx: @title:window]
en: No folder selected.
cs: Žádná složka není vybrána.

[ctx: @title:window]
en: Filters changed.
cs: Změněné filtry.

[ctx: @title:window]
en: No filters selected.
cs: Nebyly vybrány žádné filtry.

en: No filter was imported.
cs: Žádný filtr nebyl importován.

en: Filters which were imported:
cs: Filtry jež byly importovány:

en: No filters selected.
cs: Nebyly vybrány žádné filtry.

en: <qt><p>This is the list of defined filters. They are processed top-to-bottom.</p><p>Click on any filter to edit it using the controls in the right-hand half of the dialog.</p></qt>
cs: <qt><p>Toto je seznam definovaných filtrů. Jsou zpracovávány shora dolů.</p><p>Klikněte na filtr, který si přejete upravit - používá nastavení z pravé poloviny dialogu.</p></qt>

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
cs: Nahoře

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
cs: Dolů

[ctx: Move selected filter to the top.]
en: Top
cs: Nahoře

[ctx: Move selected filter to the bottom.]
en: Bottom
cs: Dole

en: <qt><p>Click this button to move the currently-selected filter <em>up</em> one in the list above.</p><p>This is useful since the order of the filters in the list determines the order in which they are tried on messages: The topmost filter gets tried first.</p><p>If you have clicked this button accidentally, you can undo this by clicking on the <em>Down</em> button.</p></qt>
cs: <qt><p>Pro přesunutí filtru, vybraného v seznamu výše, <em>nahoru</em> zmáčkněte toto tlačítko.</p><p>Je to užitečné, protože pořadí filtrů v seznamu určuje pořadí, ve kterém budou aplikovány na zprávy: Filtr nejvýše je aplikován jako první.</p><p>Pokud bylo toto tlačítko zmáčknuto nedopatřením, lze se vrátit kliknutím na tlačítko <em>Dolů</em> (vpravo)</p></qt>

en: <qt><p>Click this button to move the currently-selected filter <em>down</em> one in the list above.</p><p>This is useful since the order of the filters in the list determines the order in which they are tried on messages: The topmost filter gets tried first.</p><p>If you have clicked this button accidentally, you can undo this by clicking on the <em>Up</em> button.</p></qt>
cs: <qt><p>Pro přesunutí filtru, vybraného v seznamu výše, <em>dolů</em> zmáčkněte toto tlačítko.</p><p>Je to užitečné, protože pořadí filtrů v seznamu určuje pořadí, ve kterém budou aplikovány na zprávy: Filtr nejvýše je aplikován jako první.</p><p>Pokud bylo toto tlačítko zmáčknuto nedopatřením, lze se vrátit kliknutím na tlačítko <em>Nahoru</em>.</p></qt>

[ctx: @action:button in filter list manipulator]
en: New
cs: Nový

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @info:tooltip]
en: Rename
cs: Přejmenovat

en: <qt><p>Click this button to create a new filter.</p><p>The filter will be inserted just before the currently-selected one, but you can always change that later on.</p><p>If you have clicked this button accidentally, you can undo this by clicking on the <em>Delete</em> button.</p></qt>
cs: <qt><p>Pro vytvoření nového filtru zmáčkněte toto tlačítko.</p><p>Bude vložen před aktuálně vybraný filtr. Můžete to ale později změnit. </p><p>Pokud bylo toto tlačítko zmáčknuto nedopatřením, lze provést návrat kliknutím na tlačítko <em>Smazat</em>.</p></qt>

en: <qt><p>Click this button to copy a filter.</p><p>If you have clicked this button accidentally, you can undo this by clicking on the <em>Delete</em> button.</p></qt>
cs: <qt><p>Klikněte na toto tlačítko pro zkopírování filtru.</p><p>Pokud bylo toto tlačítko zmáčknuto nedopatřením, lze provést návrat kliknutím na tlačítko <em>Smazat</em>, umístěné vpravo.</p></qt>

en: <qt><p>Click this button to <em>delete</em> the currently-selected filter from the list above.</p><p>There is no way to get the filter back once it is deleted, but you can always leave the dialog by clicking <em>Cancel</em> to discard the changes made.</p></qt>
cs: <qt><p>Pro <em>zrušení</em> filtru, vybraného v seznamu nahoře, zmáčkněte toto tlačítko.</p><p>Neexistuje cesta, jak získat zpět takto smazaný filtr, ale pro neprovedení změn lze zrušit dialog standardním tlačítkem <em>Zrušit</em>.</p></qt>

en: <qt><p>Click this button to rename the currently-selected filter.</p><p>Filters are named automatically, as long as they start with "&lt;".</p><p>If you have renamed a filter accidentally and want automatic naming back, click this button and select <em>Clear</em> followed by <em>OK</em> in the appearing dialog.</p></qt>
cs: <qt><p>Kliknutím na toto tlačítko přejmenujete právě zvolený filtr.</p><p>Filtry, jejichž jméno začíná na "&lt;", jsou pojmenovány automaticky.</p><p>Pokud jste filtr náhodou přejmenovali a přejete si zpět automaticky vytvořené jméno, klikněte na tlačítko a pak na <em>Vyprázdnit</em> a <em>OK</em>.</p></qt>

en: unnamed
cs: nepojmenováno

en: Do you want to remove the filter "%1"?
cs: Přejete si odstranit filtr "%1"?

en: Do you want to remove selected filters?
cs: Přejete si odstranit zvolené filtry?

[ctx: @title:window]
en: Remove Filter
cs: Odstranit filtr

[ctx: @title:window]
en: Remove Filters
cs: Odstranit filtry

en: Rename Filter
cs: Přejmenovat filtr

en: Rename filter "%1" to:
    (leave the field empty for automatic naming)
cs: Přejmenovat filtr "%1" na:
    (ponechte prázdné pro automatické pojmenování)

en: <b>Applying filter action:</b> %1
cs: <b>Aplikuji filtrovací činnost:</b> %1

en: A critical error occurred. Processing stops here.
cs: Nastala kritická chyba; zpracování je zastaveno.

en: A problem was found while applying this action.
cs: Při provádění této činnosti nastal problém.

en: <qt>Too many filter actions in filter rule <b>%1</b>.</qt>
cs: <qt>Příliš mnoho činností v pravidle filtru <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Unknown filter action <b>%1</b><br />in filter rule <b>%2</b>.<br />Ignoring it.</qt>
cs: <qt>Neznámá činnost filtru <b>%1</b><br />v pravidle <b>%2</b>.<br />Ignorováno.</qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Play
cs: Přehrát

[ctx: @title:window]
en: Select Sound File
cs: Vyberte zvukový soubor

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause
cs: Pozastavit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Criteria
cs: Kritéria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Actions
cs: Činnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Apply options
cs: Možnosti použití

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, applyToIncomingCB)
en: Apply to incoming messages
cs: Použít na příchozí zprávy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, applyToSentCB)
en: Apply to sent messages
cs: Použít na odeslané zprávy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, applyBeforeSendCB)
en: Apply before sending messages
cs: Použít před odesláním zpráv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, applyManuallyCB)
en: Apply on manual filtering
cs: Použít při ručním filtrování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stopIfMatchesCB)
en: Stop processing if matches
cs: Zastavit zpracování při shodě

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectFile)
en: Select File:
cs: Vybrat soubor:

[ctx: @title:window]
en: Edit Accounts Order
cs: Upravit pořadí účtů

[ctx: @option:check]
en: Use custom order
cs: Použít vlastní pořadí

[ctx: Move selected account up.]
en: Up
cs: Nahoru

[ctx: Move selected account down.]
en: Down
cs: Dolů

[ctx: @info:placeholder]
en: Select Folder
cs: Vyberte složku

en: Local Folders
cs: Lokální složky

en: Please select a folder
cs: Prosím vyberte složku

[ctx: @action:button]
en: &New Subfolder…
cs: &Nová podřízená složka…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new subfolder under the currently selected folder
cs: Vytvořit podsložku ve vybrané složce

en: &New Subfolder…
cs: &Nová podřízená složka…

[ctx: @title:window]
en: New Folder
cs: Nová složka

[ctx: @label:textbox, name of a thing]
en: Name
cs: Jméno

en: Could not create folder: %1
cs: Nelze vytvořit složku: %1

[ctx: @title:window]
en: Folder creation failed
cs: Vytvoření složky selhalo

en: View Columns
cs: Zobrazit sloupce

en: Icon Size
cs: Velikost ikony

en: Display Tooltips
cs: Zobrazit nástrojové tipy

[ctx: @action:inmenu Always display tooltips]
en: Always
cs: Vždy

[ctx: @action:inmenu Never display tooltips.]
en: Never
cs: Nikdy

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort Items
cs: Třídit položky

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatically, by Current Column
cs: Automaticky, podle vybraného sloupce

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually, by Drag And Drop
cs: Ručně, pomocí přesouvání

en: <qt>Go to the next unread message in folder <b>%1</b>?</qt>
cs: <qt>Přejít na následující nepřečtenou zprávu ve složce <b>%1</b>?</qt>

[ctx: @title:window]
en: Go to Next Unread Message
cs: Přejít na následující nepřečtenou zprávu

[ctx: @action:button]
en: Go To
cs: Přejít

[ctx: @action:button]
en: Do Not Go To
cs: Nepřecházet

[ctx: @label:textbox]
en: You can start typing to filter the list of folders.
cs: Postupným psaním můžete filtrovat seznam složek.

en: You can start typing to filter the list of folders.
cs: Postupným psaním můžete filtrovat seznam složek.

en: Path: (%1)
cs: Cesta: (%1)

en: %1 (Offline)
cs: %1 (odpojen)

en: Unable to retrieve folder list.
cs: Nelze získat seznam složek.

en: The operation was canceled by the user.
cs: Operace byla přerušena uživatelem.

en: Failed to archive the folder '%1'.
cs: Nelze archivovat složku '%1'

[ctx: @title:window]
en: Archiving failed
cs: Archivování selhalo

en: Unable to finalize the archive file.
cs: Nelze dokončit soubor s archivem.

en: Archiving finished
cs: Archivace dokončena

en: Archiving folder '%1' successfully completed. The archive was written to the file '%2'.
cs: Archivování složky '%1' bylo úspěšně dokončeno. Archiv byl zapsán do souboru '%2'.

en: The archive file has a size of %1.
cs: Soubor archivu má velikost %1.

[ctx: @title:window]
en: Archiving finished
cs: Archivace dokončena

en: Failed to write a message into the archive folder '%1'.
cs: Nepovedlo se zapsat zprávu do archivní složky '%1'.

en: Downloading a message in folder '%1' failed.
cs: Stažení zprávy ze složky '%1' se nezdařilo.

en: Archiving folder %1
cs: Archivace složky %1

en: Unable to create folder structure for folder '%1' within archive file.
cs: Nepovedlo se vytvořit strukturu složek pro složku '%1' uvnitř archivu.

en: Unable to get message list for folder %1.
cs: Nelze získat seznam zpráv pro složku %1.

en: Unable to open archive for writing.
cs: Nelze otevřít archiv pro zápis.

en: Archiving
cs: Archivování

en: Removed 1 old message from folder %2. | Removed %1 old messages from folder %2.
cs[0]: Odstraněna jedna stará zpráva ze složky %2.
cs[1]: Odstraněny %1 staré zprávy ze složky %2.
cs[2]: Odstraněno %1 starých zpráv ze složky %2.

en: Removing old messages from folder %1 was canceled.
cs: Odstranění starých zpráv ze složky %1 bylo přerušeno.

en: Removing old messages from folder %1 failed.
cs: Odstranění starých zpráv ze složky %1 se nezdařilo.

en: Removing 1 old message from folder %2… | Removing %1 old messages from folder %2...
cs[0]: Odstraňuji 1 starou zprávu ze složky %2…
cs[1]: Odstraňuji %1 staré zprávy ze složky %2...
cs[2]: Odstraňuji %1 starých zpráv ze složky %2...

en: Cannot expire messages from folder %1: destination folder %2 not found
cs: Zprávy ve složce %1 nemohou vypršet: nenalezena cílová složka %2

en: Moving 1 old message from folder %2 to folder %3… | Moving %1 old messages from folder %2 to folder %3…
cs[0]: Přesunuji 1 starou zprávu ze složky %2 do %3...
cs[1]: Přesunuji %1 staré zprávy ze složky %2 do %3...
cs[2]: Přesunuji %1 starých zpráv ze složky %2 do %3...

en: Moved 1 old message from folder %2 to folder %3. | Moved %1 old messages from folder %2 to folder %3.
cs[0]: Přesunuta 1 stará zpráva ze složky %2 do %3.
cs[1]: Přesunuty %1 staré zprávy ze složky %2 do %3.
cs[2]: Přesunuto %1 starých zpráv ze složky %2 do %3.

en: Moving old messages from folder %1 to folder %2 was canceled.
cs: Přesun starých zpráv ze složky %1 do %2 byl přerušen.

en: Moving old messages from folder %1 to folder %2 failed.
cs: Přesun starých zpráv ze složky %1 do %2 selhalo.

en: You do not have read/write permission to your inbox folder.
cs: Nemáte práva pro čtení a zápis do své složky došlé pošty.

en: The Email program encountered a fatal error and will terminate now
cs: E-mailový klient narazil na závažnou chybu a bude nyní ukončen

en: The Email program encountered a fatal error and will terminate now.
    The error was:
    %1
cs: E-mailový klient narazil na vážnou chybu a bude nyní ukončen.
    Chyba:
    %1

[ctx: name used for a virgin filter]
en: unknown
cs: neznámý

en: (match any of the following)
cs: (odpovídá něčemu z toho, co následuje)

en: (match all of the following)
cs: (odpovídá všemu, co následuje)

en: Complete Message
cs: Celá zpráva

en: Body of Message
cs: Tělo zprávy

en: Anywhere in Headers
cs: Kdekoliv v hlavičkách

en: All Recipients
cs: Všichni příjemci

en: Size in Bytes
cs: Velikost v bajtech

en: Age in Days
cs: Stáří ve dnech

en: Message Status
cs: Stav zprávy

en: Message Tag
cs: Značky zpráv

en: Subject
cs: Předmět

en: From
cs: Od

en: To
cs: Komu

en: Reply To
cs: Odpovědět na

en: Organization
cs: Organizace

en: Date
cs: Datum

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Attachment
cs: Příloha

[ctx: @info:placeholder]
en: Choose or type your own criteria
cs: Vyberte nebo napište vlastní kritéria

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose or type your own criteria
cs: Vyberte nebo napište vlastní kritéria

[ctx: @option:radio]
en: Match a&ll of the following
cs: &Odpovídá všemu, co následuje

[ctx: @option:radio]
en: Match an&y of the following
cs: O&dpovídá něčemu z toho, co následuje

en: Filter criteria:
cs: Kritéria filtru:

en: equal
cs: je rovno

en: not equal
cs: není rovno

en: is greater
cs: je větší

en: is less or equal
cs: je menší nebo rovno

en: is less
cs: je menší

en: is greater or equal
cs: je větší nebo rovno

en: is in addressbook
cs: je v knize adres

en: is not in addressbook
cs: není v knize adres

en: is in category
cs: je v kategorii

en: has an attachment
cs: má přílohu

en: has not an attachment
cs: nemá přílohu

en: start with
cs: začíná na

en: not start with
cs: nezačíná na

en: end with
cs: končí na

en: not end with
cs: nekončí na

en: none
cs: žádný

en: contains
cs: obsahuje

en: not contains
cs: neobsahuje

en: not regexp
cs: není regulární výraz

en: size equals not supported
cs: velikost rovno - nepodporováno

en: size not equals not supported
cs: velikost není rovno - nepodporováno

en: Date is not valid.
cs: Datum je neplatné.

en: Content is not a number.
cs: Obsah není číslo.

en: String is empty.
cs: Řetězec je prázdný.

en: has
cs: má

en: has not
cs: nemá

[ctx: @label:textbox]
en: attachments
cs: přílohy

en: has attachment
cs: má přílohu

en: is equal to
cs: je rovno

en: is not equal to
cs: není rovno

en: is after
cs: je po

en: is before or equal to
cs: je před nebo rovno

en: is before
cs: je před

en: is after or equal to
cs: je po nebo rovno

en: is
cs: je

en: is not
cs: není

[ctx: @label:textbox]
en: encrypted
cs: zašifrováno

en: is encrypted
cs: je zašifrováno

en: does not contain
cs: neobsahuje

en: equals
cs: je rovno

en: does not equal
cs: není rovno

en: starts with
cs: začíná na

en: does not start with
cs: nezačíná na

en: ends with
cs: končí na

en: does not end with
cs: nekončí na

en: matches regular expr.
cs: odpovídá reg. výrazu

en: does not match reg. expr.
cs: neodpovídá reg. výrazu

en: is in address book
cs: je v knize adres

en: is not in address book
cs: není v knize adres

en: has no attachment
cs: nemá přílohu

en: is greater than
cs: je větší než

en: is less than or equal to
cs: je menší nebo rovno

en: is less than
cs: je menší než

en: is greater than or equal to
cs: je větší nebo rovno

[ctx: Unit suffix where units are days.]
en: %v day | %v days
cs[0]: %v den
cs[1]: %v dny
cs[2]: %v dnů

[ctx: message status]
en: Important
cs: Důležité

[ctx: message status]
en: Action Item
cs: Akční položka

[ctx: message status]
en: Unread
cs: Nepřečteno

[ctx: message status]
en: Read
cs: Přečteno

[ctx: message status]
en: Deleted
cs: Smazáno

[ctx: message status]
en: Replied
cs: Odpovězeno

[ctx: message status]
en: Forwarded
cs: Předané dál

[ctx: message status]
en: Queued
cs: Ve frontě

[ctx: message status]
en: Sent
cs: Odesláno

[ctx: message status]
en: Watched
cs: Sledováno

[ctx: message status]
en: Ignored
cs: Ignorováno

[ctx: message status]
en: Has Attachment
cs: Má přílohu

[ctx: @info:placeholder]
en: Click on button for selecting attachment file
cs: Kliknutím na toto tlačítko vyberete soubor přílohy

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Attachments
cs: Vyberte přílohy

[ctx: @title:window]
en: Customize File Name Attachment
cs: Přizpůsobit název souboru s přílohou

[ctx: @label:textbox]
en: Filename:
cs: Název souboru:

[ctx: @action:button]
en: Insert Variables
cs: Vložit proměnné

[ctx: @title:window]
en: Select Attachments
cs: Vyberte přílohy

en: Do you want to delete selected attachment?
cs: Přejete si smazat smazat vybranou přílohu?

en: General
cs: Obecné

[ctx: @title:window]
en: Add Snippet
cs: Přidat úryvek

[ctx: @title:window]
en: Edit Snippet
cs: Upravit úryvek

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove snippet "%1"?<nl/><warning>There is no way to undo the removal.</warning>
cs: Opravdu chcete odstranit ústřižek "%1"?<nl/><warning>Není žádná možnost jak vrátit tento krok zpět.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Add Group
cs: Přidat skupinu

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
cs: Upravit skupinu...

[ctx: @info]
en: Do you really want to remove group "%1"?
cs: Opravdu si přejete odstranit skupinu "%1"?

[ctx: @action]
en: Snippet %1
cs: Úryvek %1

[ctx: @action]
en: Add Snippet…
cs: Přidat ústřižek…

[ctx: @action]
en: Edit Snippet…
cs: Upravit ústřižek…

[ctx: @action]
en: Remove Snippet
cs: Odstranit ústřižek

[ctx: @action]
en: Add Group…
cs: Přidat skupinu...

[ctx: @action]
en: Rename Group…
cs: Přejmenovat skupinu…

[ctx: @action]
en: Remove Group
cs: Odstranit skupinu

[ctx: @action]
en: Insert Snippet
cs: Vložit ústřižek

en: Do you want to update snippet?
cs: Přejete si aktualizovat ústřižek?

[ctx: @title:window]
en: Update snippet
cs: Aktualizovat ústřižek

[ctx: @action:button]
en: Update
cs: Aktualizovat

en: Text Snippets
cs: Textové úryvky

[ctx: @title:window]
en: Enter Values for Variables
cs: Zadejte hodnoty proměnných

[ctx: @label:textbox]
en: Enter the replacement values for '%1':
cs: Zadejte hodnotu nahrazení pro '%1':

[ctx: @option:check]
en: Make value &default
cs: Nastavit ho&dnotu jako výchozí

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable this to save the value entered to the right as the default value for this variable
cs: Zapněte tuto volbu abyste uložili hodnotu vloženou vpravo jako výchozí hodnotu pro tuto proměnnou

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you enable this option, the value entered to the right will be saved. If you use the same variable later, even in another snippet, the value entered to the right will be the default value for that variable.
cs: Pokud zapnete tuto možnost, hodnota vložená vpravo bude uložena. Pokud později použijete stejnou proměnnou, i v jiném úryvku, hodnota vložená vpravo bude použita jako výchozí hodnota pro tuto proměnnou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
cs: &Název:

[ctx: Group to which the snippet belongs.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelGroup)
en: Group:
cs: Skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Subject:
cs: Předmět:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: To:
cs: Komu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Cc:
cs: Kopie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Bcc:
cs: Skrytá kopie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: &Snippet:
cs: Úry&vek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonVariables)
en: Variables
cs: Proměnné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Attachments:
cs: Přílohy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyword:
cs: Klíčové slovo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyWidgetLabel)
en: Sho&rtcut:
cs: Zk&ratka:

[ctx: @title:window]
en: Add Tag
cs: Přidat značku

en: Tag %1 already exists
cs: Značka %1 již existuje

[ctx: @label:listbox Name of the tag]
en: Name:
cs: Název:

[ctx: @option:check]
en: Change te&xt color:
cs: Změnit barvu te&xtu:

[ctx: @option:check]
en: Change &background color:
cs: Změnit &barvu pozadí:

[ctx: @option:check]
en: Change fo&nt:
cs: Změ&nit písmo:

[ctx: @option:check]
en: &Bold
cs: T&učné

[ctx: @option:check]
en: &Italics
cs: &Kurzíva

[ctx: @label:textbox]
en: Message tag &icon:
cs: &Ikona značky zprávy:

[ctx: @label:textbox]
en: Shortc&ut:
cs: Zk&ratka:

[ctx: @option:check]
en: Enable &toolbar button
cs: Povoli&t tlačítko v panelu nástrojů

en: Icon size
cs: Velikost ikon

en: Mode
cs: Režim

[ctx: @action]
en: List Mode
cs: Jednoduchý režim

[ctx: @action]
en: Icon Mode
cs: Režim ikon

en: Resend-To:
cs: Přeposlat-Komu:

en: Resend-Cc:
cs: Přeposlat-Kopie:

en: Resend-Bcc:
cs: Přeposlat-Skrytá kopie:

[ctx: @title:window]
en: Redirect Message
cs: Přesměrovat zprávu

[ctx: @label:textbox]
en: Select the recipient addresses to redirect to:
cs: Zvolte adresy příjemců, kterým přesměrovat zprávu:

en: Identity:
cs: Identita:

en: Transport:
cs: Přenos:

[ctx: @action:button]
en: &Send Now
cs: &Poslat nyní

[ctx: @action:button]
en: Send &Later
cs: Poslat &později

en: You cannot redirect the message without an address.
cs: Bez adresy nelze přesměrovat zprávu.

[ctx: @title:window]
en: Empty Redirection Address
cs: Prázdná adresa přesměrování

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the Address-Selection Dialog
cs: Použít dialog pro výběr adres

en: This button opens a separate dialog where you can select recipients out of all available addresses.
cs: Toto tlačítko otvírá zvláštní dialog pro výběr příjemců ze všech dostupných adres.
