mailman - en to da translation catalogue (49 entries)

note: Type: multiselect Choices
en: ar (Arabic)
da: ar (arabisk)

note: Type: multiselect Choices
en: ca (Catalan)
da: ca (catalansk)

note: Type: multiselect Choices
en: cs (Czech)
da: cs (tjekkisk)

note: Type: multiselect Choices
en: da (Danish)
da: da (dansk)

note: Type: multiselect Choices
en: de (German)
da: de (tysk)

note: Type: multiselect Choices
en: en (English)
da: en (engelsk)

note: Type: multiselect Choices
en: es (Spanish)
da: es (spansk)

note: Type: multiselect Choices
en: et (Estonian)
da: et (estisk)

note: Type: multiselect Choices
en: eu (Basque)
da: eu (baskisk)

note: Type: multiselect Choices
en: fi (Finnish)
da: fi (finsk)

note: Type: multiselect Choices
en: fr (French)
da: fr (fransk)

note: Type: multiselect Choices
en: hr (Croatian)
da: hr (kroatisk)

note: Type: multiselect Choices
en: hu (Hungarian)
da: hu (ungarsk)

note: Type: multiselect Choices
en: ia (Interlingua)
da: ia (interlingua)

note: Type: multiselect Choices
en: it (Italian)
da: it (italiensk)

note: Type: multiselect Choices
en: ja (Japanese)
da: ja (japansk)

note: Type: multiselect Choices
en: ko (Korean)
da: ko (koreansk)

note: Type: multiselect Choices
en: lt (Lithuanian)
da: lt (litauisk)

note: Type: multiselect Choices
en: nl (Dutch)
da: nl (hollandsk)

note: Type: multiselect Choices
en: no (Norwegian)
da: no (norsk)

note: Type: multiselect Choices
en: pl (Polish)
da: pl (polsk)

note: Type: multiselect Choices
en: pt (Portuguese)
da: pt (portugisisk)

note: Type: multiselect Choices
en: pt_BR (Brasilian Portuguese)
da: pt_BR (brasiliansk-portugisisk)

note: Type: multiselect Choices
en: ro (Romanian)
da: ro (rumænsk)

note: Type: multiselect Choices
en: ru (Russian)
da: ru (russisk)

note: Type: multiselect Choices
en: sl (Slovenian)
da: sl (slovensk)

note: Type: multiselect Choices
en: sr (Serbian)
da: sr (serbisk)

note: Type: multiselect Choices
en: sv (Swedish)
da: sv (svensk)

note: Type: multiselect Choices
en: tr (Turkish)
da: tr (tyrkisk)

note: Type: multiselect Choices
en: uk (Ukrainian)
da: uk (ukrainsk)

note: Type: multiselect Choices
en: vi (Vietnamese)
da: vi (vietnamesisk)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_CN (Chinese - China)
da: zh_CN (kinesisk - Kina)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_TW (Chinese - Taiwan)
da: zh_TW (kinesisk - Taiwan)

note: Type: multiselect DefaultChoice You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed i
en: en (English)[ default language ]
da: da (Danish)

note: Type: multiselect Description
en: Languages to support:
da: Sprog at understøtte:

note: Type: multiselect Description
en: For each supported language, Mailman stores default language specific texts in /etc/mailman/LANG/ giving them conffile like treatment with the help of ucf.  This means approximately 150kB for each supported language on the root file system.
da: For hvert understøttet sprog gemmer Mailman specifik tekst for standardsproget i /etc/mailman/LANG/ og giver dem dermed en conffile-lignende behandling med hjælp fra ucf. Dette udgør cirka 150 kB for hvert understøttet sprog på root-filsystemet.

note: Type: multiselect Description
en: If you need a different set of languages at a later time, just run dpkg-reconfigure mailman.
da: Hvis du skal bruge et andet sprogsæt på et senere tidspunkt, så kør dpkg-reconfigure mailman.

note: Type: multiselect Description
en: NOTE: Languages enabled on existing mailing lists are forcibly re-enabled when deselected and mailman needs at least one language for displaying its messages.
da: BEMÆRK: Sprog aktiveret på eksisterende postlister bliver med tvang genaktiveret når de fravælges og mailman kræver mindst et sprog for at vise sine beskeder.

note: Type: note Description
en: Missing site list
da: Liste for manglende sider

note: Type: note Description
en: Mailman needs a so-called "site list", which is the list from which password reminders and such are sent out from.  This list needs to be created before mailman will start.
da: Mailman skal bruge en såkaldt »sideliste«, som er listen hvorfra påmindelser vedrørende adgangskode og andet sendes fra. Denne liste skal oprettes før at mailman vil starte.

note: Type: note Description
en: To create the list, run "newlist mailman" and follow the instructions on-screen.  Note that you also need to start mailman after that, using service mailman start.
da: For at oprette listen så kør »newlist mailman« og følg instruktionen på skærmen. Bemærk at du derefter også skal starte mailman med brug af service mailman start.

note: Type: select Description
en: Default language for Mailman:
da: Standardsprog for Mailman:

note: Type: select Description
en: The web page will be shown in this language, and in general, Mailman will use this language to communicate with the user.
da: Internetsiden vil blive vist i dette sprog, og generelt vil Mailman bruge dette sprog til at kommunikere med brugeren.

note: Type: select Choices
en: abort installation
da: afbryd installation

note: Type: select Choices
en: continue regardless
da: fortsæt alligevel

note: Type: select Description
en: Old queue files present
da: Gamle køfiler til stede

note: Type: select Description
en: The directory /var/lib/mailman/qfiles contains files. It needs to be empty for the upgrade to work properly. You can try to handle them by:
     - Stop new messages from coming in (at the MTA level).
     - Start a mailman queue runner: service mailman start
     - Let it run until all messages are handled.
       If they don't all get handled in a timely manner, look at the logs
       to try to understand why and solve the cause.
     - Stop it: service mailman stop
     - Retry the upgrade.
     - Let messages come in again.
    You can also decide to simply remove the files, which will make Mailman forget about (and lose) the corresponding emails.
da: Mappen /var/lib/mailman/qfiles indeholder filer. Mappen skal være tom for at opgraderingen virker korrekt. Du kan forsøge at håndtere dem ved at:
     - Stoppe nye beskeder i at komme ind (på MTA-niveau).
     - Starte en køudførsel for mailman: service mailman start
     - Lade programmet køre indtil alle beskeder er håndteret.
     - Hvis de ikke alle er håndteret indenfor forventet tid, kig på loggene
       for at se hvorfor og løs årsagen.
     - Stoppe programmet: service mailman stop
     - Prøv at opgradere en gang mere.
     - Lad beskeder komme ind igen.
    Du kan også beslutte simpelthen at fjerne filerne, hvilket vil gøre at Mailman glemmer (og mister) den tilsvarende e-post.

note: Type: select Description
en: If these files correspond to shunted messages, you have to either delete them or unshunt them (with /var/lib/mailman/bin/unshunt). Shunted messages are messages on which Mailman has already abandoned any further processing because of an error condition, but that are kept for admin review. You can use /var/lib/mailman/bin/show_qfiles to examine the contents of the queues.
da: Hvis dises filer er tilsidesatte beskeder, så skal du enten slette dem eller fjerne tilsidesættelsen (med /var/lib/mailman/bin/unshunt). Tilsidesatte beskeder er beskeder som Mailman allerede har opgivet yderligere behandling af på grund af fejlbetingelser, men de bevares for gennemgang af administratoren. Du kan bruge /var/lib/mailman/bin/show_qfiles for at undersøge indholdet i køerne.

note: Type: select Description
en: You have the option to continue installation regardless of this problem, at the risk of losing the messages in question or breaking your Mailman setup.
da: Du har mulighed for at fortsætte installationen uanset dette problem, med risiko for at miste de omtalte beskeder eller ødelægge din opsætning for Mailman.
