mailman 2.1.4-1 - en to hu translation catalogue (32 entries)

note: Type: multiselect Choices
en: ca (Catalan)
hu: ca (Katalán)

note: Type: multiselect Choices
en: cs (Czech)
hu: cs (Cseh)

note: Type: multiselect Choices
en: da (Danish)
hu: da (Dán)

note: Type: multiselect Choices
en: de (German)
hu: de (Német)

note: Type: multiselect Choices
en: en (English)
hu: en (Angol)

note: Type: multiselect Choices
en: es (Spanish)
hu: es (Spanyol)

note: Type: multiselect Choices
en: eu (Basque)
hu: eu (Baszk)

note: Type: multiselect Choices
en: fi (Finnish)
hu: fi (Finn)

note: Type: multiselect Choices
en: fr (French)
hu: fr (Francia)

note: Type: multiselect Choices
en: hu (Hungarian)
hu: hu (Magyar)

note: Type: multiselect Choices
en: it (Italian)
hu: it (Olasz)

note: Type: multiselect Choices
en: ja (Japanese)
hu: ja (Japán)

note: Type: multiselect Choices
en: ko (Korean)
hu: ko (Kóreai)

note: Type: multiselect Choices
en: nl (Dutch)
hu: nl (Holland)

note: Type: multiselect Choices
en: no (Norwegian)
hu: no (Norvég)

note: Type: multiselect Choices
en: pl (Polish)
hu: pl (Lengyel)

note: Type: multiselect Choices
en: pt (Portuguese)
hu: pt (Portugál)

note: Type: multiselect Choices
en: pt_BR (Brasilian Portuguese)
hu: pt_BR (Braziliai Portugál)

note: Type: multiselect Choices
en: ro (Romanian)
hu: ro (Román)

note: Type: multiselect Choices
en: ru (Russian)
hu: ru (Orosz)

note: Type: multiselect Choices
en: sl (Slovenian)
hu: sl (Szlovák)

note: Type: multiselect Choices
en: sr (Serbian)
hu: sr (Szerb)

note: Type: multiselect Choices
en: sv (Swedish)
hu: sv (Svéd)

note: Type: multiselect DefaultChoice You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed i
en: en (English)[ default language ]
hu: en (Angol)[ alapértelmezett nyelv ]

note: Type: multiselect Description
en: Languages to support:
hu: Támogatni kívánt nyelvek:

note: Type: multiselect Description
en: If you need a different set of languages at a later time, just run dpkg-reconfigure mailman.
hu: Ha meg szeretné változtatni a támogatott nyelvek listáját, futtassa a dpkg-reconfigure mailman parancsot.

note: Type: note Description
en: Missing site list
hu: Hiányzó site lista

note: Type: note Description
en: Mailman needs a so-called "site list", which is the list from which password reminders and such are sent out from.  This list needs to be created before mailman will start.
hu: A mailman-nak szüksége van egy úgynevezett site listára, ahonnan majd a jelszó emlékeztetőket küldi. Ezt a listát létre kell hozni a mailman inditása előtt.

note: Type: note Description
en: To create the list, run "newlist mailman" and follow the instructions on-screen.  Note that you also need to start mailman after that, using service mailman start.
hu: A lista létrehozásához futtassa a "newlist mailman" parancsot, és kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat. A lista létrehozása után el kell indítania a mailman-t a "service mailman start" paracs kiadásával.

note: Type: select Description
en: Default language for Mailman:
hu: Alapértelmezett nyelv a Mailman-ben:

note: Type: select Description
en: The web page will be shown in this language, and in general, Mailman will use this language to communicate with the user.
hu: A weblap ezen a nyelven fog megjelenni és általában a Mailman ezt a nyelvet fogja használni a felhasználó felé.

note: Type: select Description
en: Old queue files present
hu: Régi queue állományok vannak
