mailman 2.1.11 italian debconf templates - en to it translation catalogue (48 entries)

note: Type: multiselect Choices
en: ar (Arabic)
it: ar (Arabo)

note: Type: multiselect Choices
en: ca (Catalan)
it: ca (Catalano)

note: Type: multiselect Choices
en: cs (Czech)
it: cs (Ceco)

note: Type: multiselect Choices
en: da (Danish)
it: da (Danese)

note: Type: multiselect Choices
en: de (German)
it: de (Tedesco)

note: Type: multiselect Choices
en: en (English)
it: en (Inglese)

note: Type: multiselect Choices
en: es (Spanish)
it: es (Spagnolo)

note: Type: multiselect Choices
en: et (Estonian)
it: et (Estone)

note: Type: multiselect Choices
en: eu (Basque)
it: eu (Basco)

note: Type: multiselect Choices
en: fi (Finnish)
it: fi (Finlandese)

note: Type: multiselect Choices
en: fr (French)
it: fr (Francese)

note: Type: multiselect Choices
en: hr (Croatian)
it: hr (Croato)

note: Type: multiselect Choices
en: hu (Hungarian)
it: hu (Ungherese)

note: Type: multiselect Choices
en: it (Italian)
it: it (Italiano)

note: Type: multiselect Choices
en: ja (Japanese)
it: ja (Giapponese)

note: Type: multiselect Choices
en: ko (Korean)
it: ko (Coreano)

note: Type: multiselect Choices
en: lt (Lithuanian)
it: lt (Lituano)

note: Type: multiselect Choices
en: nl (Dutch)
it: nl (Olandese)

note: Type: multiselect Choices
en: no (Norwegian)
it: no (Norvegese)

note: Type: multiselect Choices
en: pl (Polish)
it: pl (Polacco)

note: Type: multiselect Choices
en: pt (Portuguese)
it: pt (Portoghese)

note: Type: multiselect Choices
en: pt_BR (Brasilian Portuguese)
it: pt_BR (Portoghese brasiliano)

note: Type: multiselect Choices
en: ro (Romanian)
it: ro (Rumeno)

note: Type: multiselect Choices
en: ru (Russian)
it: ru (Russo)

note: Type: multiselect Choices
en: sl (Slovenian)
it: sl (Sloveno)

note: Type: multiselect Choices
en: sr (Serbian)
it: sr (Serbo)

note: Type: multiselect Choices
en: sv (Swedish)
it: sv (Svedese)

note: Type: multiselect Choices
en: tr (Turkish)
it: tr (Turco)

note: Type: multiselect Choices
en: uk (Ukrainian)
it: uk (Ucraino)

note: Type: multiselect Choices
en: vi (Vietnamese)
it: vi (Vietnamita)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_CN (Chinese - China)
it: zh_CN (Cinese - Cina)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_TW (Chinese - Taiwan)
it: zh_TW (Cinese - Taiwan)

note: Type: multiselect DefaultChoice You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed i
en: en (English)[ default language ]
it: it (Italian)

note: Type: multiselect Description
en: Languages to support:
it: Lingue da supportare:

note: Type: multiselect Description
en: For each supported language, Mailman stores default language specific texts in /etc/mailman/LANG/ giving them conffile like treatment with the help of ucf.  This means approximately 150kB for each supported language on the root file system.
it: Per ciascuna lingua supportata, Mailman memorizza i messaggi predefiniti in /etc/mailman/LANG/ trattandoli, con l'aiuto di ucf, come conffile. Questo comporta circa 150 kB per ogni lingua supportata nel file system di root.

note: Type: multiselect Description
en: If you need a different set of languages at a later time, just run dpkg-reconfigure mailman.
it: Se in seguito è necessario utilizzare un diverso insieme di lingue eseguire dpkg-reconfigure mailman.

note: Type: multiselect Description
en: NOTE: Languages enabled on existing mailing lists are forcibly re-enabled when deselected and mailman needs at least one language for displaying its messages.
it: NOTA: Le lingue attivate per le mailing list esistenti sono forzatamente riattivate se deselezionate, mailman necessita almeno una lingua in cui mostrare i propri messaggi.

note: Type: note Description
en: Missing site list
it: "Site list" mancante

note: Type: note Description
en: Mailman needs a so-called "site list", which is the list from which password reminders and such are sent out from.  This list needs to be created before mailman will start.
it: Mailman necessita di una cosiddetta "site list", cioè di un elenco da cui prendere i dati per inviare i promemoria della password. Questo elenco deve essere creata prima dell'avvio di mailman.

note: Type: note Description
en: To create the list, run "newlist mailman" and follow the instructions on-screen.  Note that you also need to start mailman after that, using service mailman start.
it: Per creare l'elenco eseguire "newlist mailman" e seguire le istruzioni sullo schermo. Ricordarsi che poi è necessario attivare mailman usando service mailman start.

note: Type: select Description
en: Default language for Mailman:
it: Lingua predefinita per Mailman:

note: Type: select Description
en: The web page will be shown in this language, and in general, Mailman will use this language to communicate with the user.
it: La pagina web verrà mostrata in questa lingua e Mailman userà questa lingua per comunicare con gli utenti.

note: Type: select Choices
en: abort installation
it: interrompi l'installazione

note: Type: select Choices
en: continue regardless
it: continua ugualmente

note: Type: select Description
en: Old queue files present
it: Vecchi file nella coda

note: Type: select Description
en: The directory /var/lib/mailman/qfiles contains files. It needs to be empty for the upgrade to work properly. You can try to handle them by:
     - Stop new messages from coming in (at the MTA level).
     - Start a mailman queue runner: service mailman start
     - Let it run until all messages are handled.
       If they don't all get handled in a timely manner, look at the logs
       to try to understand why and solve the cause.
     - Stop it: service mailman stop
     - Retry the upgrade.
     - Let messages come in again.
    You can also decide to simply remove the files, which will make Mailman forget about (and lose) the corresponding emails.
it: La directory /var/lib/mailman/qfiles contiene dei file, per il corretto funzionamento dell'aggiornamento deve essere vuota. È possibile gestirli in questo modo:
     - Fermare l'arrivo di nuovi messaggi (a livello del MTA).
     - Avviare il gestore della coda di mailman: service mailman start
     - Lasciarlo in esecuzione fino a quando tutti i messaggi sono stati
       elaborati. Se alcuni messaggi non escono, controllare i log e provare a
       capire la causa per poi risolverla.
     - Fermare il gestore della coda: service mailman stop
     - Riprovare l'aggiornamento.
     - Riattivare l'arrivo dei messaggi.
    I file possono anche essere semplicemente eliminati, però questo comporta la perdita dei messaggi.

note: Type: select Description
en: If these files correspond to shunted messages, you have to either delete them or unshunt them (with /var/lib/mailman/bin/unshunt). Shunted messages are messages on which Mailman has already abandoned any further processing because of an error condition, but that are kept for admin review. You can use /var/lib/mailman/bin/show_qfiles to examine the contents of the queues.
it: Se i file corrispondono a messaggi sospesi è possibile eliminarli oppure revocarne la sospensione (con /var/lib/mailman/bin/unshunt). I messaggi sospesi sono messaggi la cui elaborazione da parte di Mailman ha prodotto un errore e che sono in attesa della revisione da parte dell'amministratore. Per esaminare il contenuto delle code si può usare /var/lib/mailman/bin/show_qfiles.

note: Type: select Description
en: You have the option to continue installation regardless of this problem, at the risk of losing the messages in question or breaking your Mailman setup.
it: È possibile continuare l'installazione senza preoccuparsi di questo problema col rischio di perdere i messaggi in questione oppure interrompere la configurazione di Mailman.
