mailman 2.1.9-5 - en to pt translation catalogue (49 entries)

note: Type: multiselect Choices
en: ar (Arabic)
pt: ar (Arábe)

note: Type: multiselect Choices
en: ca (Catalan)
pt: ca (Catalão)

note: Type: multiselect Choices
en: cs (Czech)
pt: cs (Checo)

note: Type: multiselect Choices
en: da (Danish)
pt: da (Dinamarquês)

note: Type: multiselect Choices
en: de (German)
pt: de (Alemão)

note: Type: multiselect Choices
en: en (English)
pt: en (Inglês)

note: Type: multiselect Choices
en: es (Spanish)
pt: es (Espanhol)

note: Type: multiselect Choices
en: et (Estonian)
pt: et (Estónio)

note: Type: multiselect Choices
en: eu (Basque)
pt: eu (Basco)

note: Type: multiselect Choices
en: fi (Finnish)
pt: fi (Finlandês)

note: Type: multiselect Choices
en: fr (French)
pt: fr (Françês)

note: Type: multiselect Choices
en: hr (Croatian)
pt: hr (Croata)

note: Type: multiselect Choices
en: hu (Hungarian)
pt: hu (Húngaro)

note: Type: multiselect Choices
en: ia (Interlingua)
pt: ia (Interlíngua)

note: Type: multiselect Choices
en: it (Italian)
pt: it (Italiano)

note: Type: multiselect Choices
en: ja (Japanese)
pt: ja (Japonês)

note: Type: multiselect Choices
en: ko (Korean)
pt: ko (Coreano)

note: Type: multiselect Choices
en: lt (Lithuanian)
pt: lt (Lituano)

note: Type: multiselect Choices
en: nl (Dutch)
pt: nl (Holandês)

note: Type: multiselect Choices
en: no (Norwegian)
pt: no (Norueguês)

note: Type: multiselect Choices
en: pl (Polish)
pt: pl (Polaco)

note: Type: multiselect Choices
en: pt (Portuguese)
pt: pt (Português)

note: Type: multiselect Choices
en: pt_BR (Brasilian Portuguese)
pt: pt_BR (Português do Brasil)

note: Type: multiselect Choices
en: ro (Romanian)
pt: ro (Romeno)

note: Type: multiselect Choices
en: ru (Russian)
pt: ru (Russo)

note: Type: multiselect Choices
en: sl (Slovenian)
pt: sl (Esloveno)

note: Type: multiselect Choices
en: sr (Serbian)
pt: sr (Sérvio)

note: Type: multiselect Choices
en: sv (Swedish)
pt: sv (Sueco)

note: Type: multiselect Choices
en: tr (Turkish)
pt: tr (Turco)

note: Type: multiselect Choices
en: uk (Ukrainian)
pt: uk (Ucraniano)

note: Type: multiselect Choices
en: vi (Vietnamese)
pt: vi (Vietnamita)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_CN (Chinese - China)
pt: zh_CN (Chinês - China)

note: Type: multiselect Choices
en: zh_TW (Chinese - Taiwan)
pt: zh_TW (Chinês - Formosa)

note: Type: multiselect DefaultChoice You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed i
en: en (English)[ default language ]
pt: pt (Portuguese)

note: Type: multiselect Description
en: Languages to support:
pt: Idiomas a suportar:

note: Type: multiselect Description
en: For each supported language, Mailman stores default language specific texts in /etc/mailman/LANG/ giving them conffile like treatment with the help of ucf.  This means approximately 150kB for each supported language on the root file system.
pt: Para cada idioma suportado, o Mailman guarda os textos específicos do idioma por omissão em /etc/mailman/LANG/ dando-lhes um tratamento tipo conffile com a ajuda do ucf.  Isto significa aproximadamente 150kB para cada idioma suportado no sistema de ficheiros raiz.

note: Type: multiselect Description
en: If you need a different set of languages at a later time, just run dpkg-reconfigure mailman.
pt: Se você necessitar de um conjunto diferente de idiomas noutra altura, apenas execute dpkg-reconfigure mailman.

note: Type: multiselect Description
en: NOTE: Languages enabled on existing mailing lists are forcibly re-enabled when deselected and mailman needs at least one language for displaying its messages.
pt: NOTA: Os idiomas habilitados em listas de correio existentes são forçadamente re-habilitados quando os deseleccionar e o mailman necessita de pelo menos um idioma para mostrar estas mensagens.

note: Type: note Description
en: Missing site list
pt: Falta lista de site

note: Type: note Description
en: Mailman needs a so-called "site list", which is the list from which password reminders and such are sent out from.  This list needs to be created before mailman will start.
pt: O Mailman necessita do chamado "site list", que é a lista a partir da qual os alertas de palavra-chave são enviados.  Esta lista necessita ser criada antes do mailman iniciar.

note: Type: note Description
en: To create the list, run "newlist mailman" and follow the instructions on-screen.  Note that you also need to start mailman after that, using service mailman start.
pt: Para criar a lista, corra "newlist mailman" e siga as instruções no ecrã. Note que após isso também tem de iniciar o mailman, utilizando service mailman start.

note: Type: select Description
en: Default language for Mailman:
pt: Idioma por omissão para o Mailman:

note: Type: select Description
en: The web page will be shown in this language, and in general, Mailman will use this language to communicate with the user.
pt: A página web será mostrada neste idioma, e em geral, o Mailman irá utilizar este idioma para comunicar com o utilizador.

note: Type: select Choices
en: abort installation
pt: abortar a instalação

note: Type: select Choices
en: continue regardless
pt: continuar de qualquer forma

note: Type: select Description
en: Old queue files present
pt: Estão presentes ficheiros da fila antiga

note: Type: select Description
en: The directory /var/lib/mailman/qfiles contains files. It needs to be empty for the upgrade to work properly. You can try to handle them by:
     - Stop new messages from coming in (at the MTA level).
     - Start a mailman queue runner: service mailman start
     - Let it run until all messages are handled.
       If they don't all get handled in a timely manner, look at the logs
       to try to understand why and solve the cause.
     - Stop it: service mailman stop
     - Retry the upgrade.
     - Let messages come in again.
    You can also decide to simply remove the files, which will make Mailman forget about (and lose) the corresponding emails.
pt: O directório /var/lib/mailman/qfiles contém ficheiros. Necessita estar vazio para a actualização funcionar correctamente. Você pode lidar com eles assim:
     - Parar novas mensagens de entrar (ao nível do MTA).
     - Iniciar uma execução da fila do mailman: service mailman start
     - Deixa-lo correr até as mensagens serem lidadas.
       Se não forem todos lidados a tempo, veja os logs para tentar perceber
       porquê e resolver a causa.
     - Para-lo: service mailman stop
     - Tentar novamente a actualização.
     - Deixar as mensagens entrar novamente.
    Pode também decidir simplesmente remover os ficheiros, o que fará o Mailman esquecer acerca (e perder) os mails correspondentes.

note: Type: select Description
en: If these files correspond to shunted messages, you have to either delete them or unshunt them (with /var/lib/mailman/bin/unshunt). Shunted messages are messages on which Mailman has already abandoned any further processing because of an error condition, but that are kept for admin review. You can use /var/lib/mailman/bin/show_qfiles to examine the contents of the queues.
pt: Se estes ficheiros correspondem a mensagens 'shunted', você tem de apagá-las ou fazer unshunt (com /var/lib/mailman/bin/unshunt). Mensagens 'shunted' são mensagens nas quais o Mailman já abandonou qualquer processamento por causa de uma condição de erro, mas são mantidas para revisão pelo administrador. Você pode utilizar var/lib/mailman/bin/show_qfiles para examinar o conteúdo das filas.

note: Type: select Description
en: You have the option to continue installation regardless of this problem, at the risk of losing the messages in question or breaking your Mailman setup.
pt: Tem a opção de continuar a instalação independentemente deste problema, com o risco de perder as mensagens em questão ou estragar a configuração do seu Mailman.
