Mailman 2.1.28 - en to ja translation catalogue (1456 entries)

en: size not available
ja: サイズ情報なし

en:  %(size)i bytes
ja:  %(size)i バイト

en: No subject
ja: 無題

en:  at
ja:  ＠

en: Previous message (by thread):
ja: 前の記事 (スレッド)

en: Next message (by thread):
ja: 次の記事 (スレッド)

en: thread
ja: スレッド

en: subject
ja: 件名

en: author
ja: 発信者

en: date
ja: 日付

en: <P>Currently, there are no archives. </P>
ja: <P>現在、保存書庫はありません。</P>

en: Gzip'd Text%(sz)s
ja: Gzip圧縮テキスト %(sz)s

en: Text%(sz)s
ja: テキスト %(sz)s

en: figuring article archives
ja: 保存書庫作成準備中

en: April
ja: 4月

en: February
ja: 2月

en: January
ja: 1月

en: March
ja: 3月

en: August
ja: 8月

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: May
ja: 5月

en: December
ja: 12月

en: November
ja: 11月

en: October
ja: 10月

en: September
ja: 9月

en: First
ja: 第1

en: Fourth
ja: 第4

en: Second
ja: 第2

en: Third
ja: 第3

en: %(ord)s quarter %(year)i
ja: %(year)i年%(ord)s四半期

en: %(month)s %(year)i
ja: %(year)i年%(month)s

en: The Week Of Monday %(day)i %(month)s %(year)i
ja: %(year)i年%(month)s%(day)i日(月曜日)の週

en: %(day)i %(month)s %(year)i
ja: %(year)i年%(month)s%(day)i日

en: Computing threaded index
ja: スレッド化索引を作成中

en: Updating HTML for article %(seq)s
ja: 記事 %(seq)s 番のHTMLを更新中

en: article file %(filename)s is missing!
ja: 記事ファイル %(filename)s がありません.

en: Creating archive directory
ja: 保存書庫ディレクトリを作成中

en: Reloading pickled archive state
ja: pickle形式の保存書庫の状態を再読込しています

en: Pickling archive state into
ja: 保存書庫の情報をpickle化しています:

en: Updating index files for archive [%(archive)s]
ja: 保存書庫 [%(archive)s] の索引ファイルを更新しています

en:   Thread
ja:   スレッド

en: due to excessive bounces
ja: エラーメール過剰により

en: by yourself
ja: 本人により

en: by the list administrator
ja: リスト管理者により

en: for unknown reasons
ja: 何らかの理由により

en: bounce score incremented
ja: エラー点が加算されました

en: disabled
ja: 配送停止

en: Bounce action notification
ja: 配送エラー処理通知

en: disabled address
ja: 配送停止されたアドレス

en:  The last bounce received from you was dated %(date)s
ja: 最後にエラーメールを受信した日付は %(date)s です

en: (no subject)
ja: (無題)

en: [No bounce details are available]
ja: [詳しい配送エラー情報はありません]

en: Moderator
ja: 司会者

en: Administrator
ja: 管理者

en: No such list <em>%(safelistname)s</em>
ja: <em>%(safelistname)s</em>というリストはありません

en: Error
ja: エラー

en: Invalid options to CGI script.
ja: CGI のオプションが無効です。

en: Authorization failed.
ja: 認証失敗

en: The form lifetime has expired. (request forgery check)
ja: フォームの有効期限が過ぎました。 (リクエスト偽装の防止)

en: You have turned off delivery of both digest and
                    non-digest messages.  This is an incompatible state of
                    affairs.  You must turn on either digest delivery or
                    non-digest delivery or your mailing list will basically be
                    unusable.
ja: まとめ読みと普通配送の両方が無効に設定されています。これは矛盾した状態です。
    まとめ読みか普通配送のどちらかを設定しなければ
    メーリングリストは機能しません。

en: Warning:
ja: 警告:

en: You have digest members, but digests are turned
                    off. Those people will not receive mail.
                    Affected member(s) %(dm)r.
ja: まとめ読みの会員がいますが、リストのまとめ読みの設定がオフになっています。
    まとめ読みの会員はメールを受け取れません。この影響を受ける会員は %(dm)r です。

en: You have regular list members but non-digestified mail is
                    turned off.  They will receive non-digestified mail until you
                    fix this problem. Affected member(s) %(rm)r.
ja: 普通配送の会員がいますが、リストの普通配送の設定がオフになっています。
    この問題が修正されるまで、 普通配送の会員はメールを普通配送で受け取ることになるでしょう。
    この影響を受ける会員は %(rm)r です。

en: %(hostname)s mailing lists - Admin Links
ja: %(hostname)s メーリングリスト - 管理リンク

en: Welcome!
ja: ようこそ!

en: <p>There currently are no publicly-advertised %(mailmanlink)s
                mailing lists on %(hostname)s.
ja: <p>現在 %(hostname)s で外部に公開されている %(mailmanlink)s 
    メーリングリストはありません。

en: <p>Below is the collection of publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.  Click on a list
                name to visit the configuration pages for that list.
ja: <p>以下は %(hostname)s で公開されている 
    %(mailmanlink)s メーリングリストです。リストの名前をクリックすると、
    そのリストの設定ページに移動します。

en: right
ja: 正しい

en: To visit the administrators configuration page for an
            unadvertised list, open a URL similar to this one, but with a '/' and
            the %(extra)slist name appended.  If you have the proper authority,
            you can also <a href="%(creatorurl)s">create a new mailing list</a>.
    
            <p>General list information can be found at
ja: ここに表示されていないリストの管理設定ページは、このページの URL に
    '/' とリストの名前 %(extra)s を付けた URL にアクセスしてください。
    作成の権限があれば、<a href="%(creatorurl)s">新しいメーリング
    リストを作成する</a>こともできます。
    
    <p>リストの総合案内は

en: the mailing list overview page
ja: メーリングリスト一覧ページ

en: <p>(Send questions and comments to
ja: <p>(質問・コメントの宛先は:

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: [no description available]
ja: [説明無し]

en: No valid variable name found.
ja: 有効な変数名が見つかりません。

en: %(realname)s Mailing list Configuration Help
        <br><em>%(varname)s</em> Option
ja: %(realname)s Mailmanメーリングリスト設定ヘルプ
        <br><em>%(varname)s</em> オプション

en: Mailman %(varname)s List Option Help
ja: Mailman %(varname)s リストオプション・ヘルプ

en: <em><strong>Warning:</strong> changing this option here
        could cause other screens to be out-of-sync.  Be sure to reload any other
        pages that are displaying this option for this mailing list.  You can also
ja: <strong>警告:</strong> この設定を変更すると、
      他の画面の表示内容と一致しなくなるかもしません。
      このオプションの表示があるページに移動した場合は
      必ず再読み込みの操作をしてください。あるいは

en: return to the %(categoryname)s options page.
ja: %(categoryname)s オプションのページに戻る。

en: %(realname)s Administration (%(label)s)
ja: %(realname)s 管理 (%(label)s)

en: %(realname)s mailing list administration<br>%(label)s Section
ja: %(realname)s メーリングリスト管理<br>%(label)s の部

en: Configuration Categories
ja: 設定分類

en: Other Administrative Activities
ja: 他の管理項目

en: Tend to pending moderator requests
ja: 未処理の申請を処理

en: Go to the general list information page
ja: リスト総合案内のページへ

en: Edit the public HTML pages and text files
ja: 公開 HTML ページとテキストファイルを編集する

en: Go to list archives
ja: リストの保存書庫に移動する

en: Delete this mailing list
ja: このメーリングリストを削除する

en:  (requires confirmation)<br>&nbsp;<br>
ja:  (確認が必要です)<br>&nbsp;<br>

en: Logout
ja: ログアウト

en: Emergency moderation of all list traffic is enabled
ja: 緊急配送保留が設定されています

en: Make your changes in the following section, then submit them
            using the <em>Submit Your Changes</em> button below.
ja: 以下の項目を変更して、<em>変更を送信する</em>のボタンを
     クリックして送信してください。

en: Additional Member Tasks
ja: 会員関連のその他の操作

en: <li>Set everyone's moderation bit, including
                those members not currently visible
ja: <li>全員の制限(モデレーション)フラグをセットする。
    (隠れ会員を含む)

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Set
ja: セット

en: Value
ja: 値

en: Badly formed options entry:
     %(record)s
ja: オプションの項目が不整合:
     %(record)s

en: <em>Enter the text below, or...</em><br>
ja: <em>下に文を入力するか ...</em><br>

en: <br><em>...specify a file to upload</em><br>
ja: <br><em>... アップロードするファイルを指定してください.</em><br>

en: Topic %(i)d
ja: 話題 %(i)d

en: Delete
ja: 削除

en: Topic name:
ja: 話題名:

en: Regexp:
ja: 正規表現:

en: Description:
ja: 説明:

en: Add new item...
ja: 新しい項目を追加...

en: ...before this one.
ja: ...この前に

en: ...after this one.
ja: ...この後に

en: Spam Filter Rule %(i)d
ja: Spamフィルタ規則 %(i)d

en: Spam Filter Regexp:
ja: Spamフィルタ正規表現

en: Defer
ja: 延期

en: Reject
ja: 拒否

en: Hold
ja: 保留

en: Discard
ja: 破棄

en: Accept
ja: 承認

en: Action:
ja: 処置:

en: Move rule up
ja: 規則を上げる

en: Move rule down
ja: 規則を下げる

en: <br>(Edit <b>%(varname)s</b>)
ja: <br>(<b>%(varname)s</b>の編集)

en: <br>(Details for <b>%(varname)s</b>)
ja: <br>(<b>%(varname)s</b>の詳細)

en: <br><em><strong>Note:</strong>
            setting this value performs an immediate action but does not modify
            permanent state.</em>
ja: <br><em><strong>注意:</strong>
    この値を設定すると直ちに実行されますが、恒久的な状態を
    変更するわけではありません。</em></div>

en: Mass Subscriptions
ja: まとめて入会登録

en: Mass Removals
ja: まとめて退会処理

en: Address Change
ja: アドレス変更

en: Membership List
ja: 会員リスト

en: (help)
ja: (ヘルプ)

en: Find member %(link)s:
ja: 会員検索 %(link)s:

en: Search...
ja: 検索...

en: Bad regular expression:
ja: 正規表現に誤りがあります:

en: %(allcnt)s members total, %(membercnt)s shown
ja: 会員合計 %(allcnt)s 名, うち %(membercnt)s 名 を表示します

en: %(allcnt)s members total
ja: 合計 %(allcnt)s 名

en: unsub
ja: 退会

en: member address<br>member name
ja: 会員アドレス<br>会員名

en: mod
ja: 制限

en: hide
ja: 隠れ会員

en: nomail<br>[reason]
ja: 配送停止<br>[理由]

en: not metoo
ja: 控え無

en: ack
ja: 受領

en: nodupes
ja: ダブリ無

en: digest
ja: まとめ読み

en: plain
ja: 平文

en: language
ja: 言語

en: notmetoo
ja: 控え無

en: nomail
ja: 配送停止

en: <b>unsub</b> -- Click on this to unsubscribe the member.
ja: <b>退会</b> -- 会員を退会させるには、ここをクリック。

en: <b>mod</b> -- The user's personal moderation flag.  If this is
            set, postings from them will be moderated, otherwise they will be
            approved.
ja: <b>制限</b> -- 個人単位で会員に制限(モデレーション)をかけるフラグ。
    このフラグをセットすると、この会員の投稿は制限されます。
    セットしなければ自由に投稿できます。

en: <b>hide</b> -- Is the member's address concealed on
            the list of subscribers?
ja: <b>隠れ会員</b> -- この会員のアドレスは
        会員名簿では隠しますか?

en: <b>nomail</b> -- Is delivery to the member disabled?  If so, an
            abbreviation will be given describing the reason for the disabled
            delivery:
                <ul><li><b>U</b> -- Delivery was disabled by the user via their
                        personal options page.
                    <li><b>A</b> -- Delivery was disabled by the list
                        administrators.
                    <li><b>B</b> -- Delivery was disabled by the system due to
                        excessive bouncing from the member's address.
                    <li><b>?</b> -- The reason for disabled delivery isn't known.
                        This is the case for all memberships which were disabled
                        in older versions of Mailman.
                </ul>
ja: <b>配送停止</b> -- この会員への配送は停止されていますか? もし、そうなら
     以下の略号で配送を停止した理由が示されます:
     <ul><li><b>U</b> -- 会員自身がオプションページで配送を停止した。
     <li><b>A</b> -- リスト管理者が配送を停止した。
     <li><b>B</b> -- エラーメール過剰によりシステムが自動的に配送を停止した。
     <li><b>?</b> -- 配送停止の理由不明. 旧バージョンのMailmanが
        配送を停止した場合などがこれにあたります。
     </ul>

en: <b>ack</b> -- Does the member get acknowledgements of their
            posts?
ja: <b>受領</b> -- この会員からの投稿に確認通知を送りますか?

en: <b>not metoo</b> -- Does the member want to avoid copies of their
            own postings?
ja: <b>控え無</b> -- この会員からの投稿は本人には配送しないようにしますか?

en: <b>nodupes</b> -- Does the member want to avoid duplicates of the
            same message?
ja: <b>ダブり無し</b> -- この会員には同じメールを重複して配送
    しないようにしますか?

en: <b>digest</b> -- Does the member get messages in digests?
            (otherwise, individual messages)
ja: <b>まとめ読み</b> -- この会員へは「まとめ読み」で配送しますか?
        (そうしないのであれば、1通ずつ配送される普通配送になります)

en: <b>plain</b> -- If getting digests, does the member get plain
            text digests?  (otherwise, MIME)
ja: <b>平文</b> -- 「まとめ読み」の場合、この会員へは平文で配送しますか?
        (そうしないのであれば、MIME 添付を使います)

en: <b>language</b> -- Language preferred by the user
ja: <b>言語</b> -- 会員が選んだ言語

en: Click here to hide the legend for this table.
ja: この表の説明を隠すには、ここをクリック。

en: Click here to include the legend for this table.
ja: この表の説明を表示するには、ここをクリック。

en: <p><em>To view more members, click on the appropriate
            range listed below:</em>
ja: <p>他の会員を見るには、下のリストの適当な範囲をクリックしてください:</em>

en: from %(start)s to %(end)s
ja: %(start)s から %(end)s まで

en: Subscribe these users now or invite them?
ja: これらのアドレスをすぐに登録しますか? それとも招待しますか?

en: Invite
ja: 招待

en: Subscribe
ja: 入会を申し込む

en: Send welcome messages to new subscribers?
ja: 新入会員に歓迎メールを出しますか?

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Send notifications of new subscriptions to the list owner?
ja: リスト管理者に新規入会を通知しますか?

en: Enter one address per line below...
ja: 1行に1アドレスを入力...

en: ...or specify a file to upload:
ja: ...またはアップロードするファイルを指定してください:

en: Below, enter additional text to be added to the
        top of your invitation or the subscription notification.  Include at least
        one blank line at the end...
ja: 招待または入会の通知の先頭に付ける文章を以下に入力してください。
    最終行の後に, 空行を1行以上入れてください...

en: Send unsubscription acknowledgement to the user?
ja: 退会手続きの確認通知を退会会員宛に送りますか?

en: Send notifications to the list owner?
ja: リスト管理者に通知しますか?

en: To change a list member's address, enter the
        member's current and new addresses below. Use the check boxes to send
        notice of the change to the old and/or new address(es).
ja: 会員のアドレスを変更するには、現在のアドレスと新しいアドレスを
    以下に記入してください。変更の通知を新しいアドレスか古いアドレス、
    あるいは両方に送るにはそれぞれ対応するチェックボックスにチェックを入れます。

en: Member's current address
ja: 会員の現在のアドレス

en: Send notice
ja: 通知を送る

en: Address to change to
ja: 変更後のアドレス

en: Change list ownership passwords
ja: リスト管理者パスワード変更

en: The <em>list administrators</em> are the people who have ultimate control over
    all parameters of this mailing list.  They are able to change any list
    configuration variable available through these administration web pages.
    
    <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions; they are not
    able to change any list configuration variable, but they are allowed to tend
    to pending administration requests, including approving or rejecting held
    subscription requests, and disposing of held postings.  Of course, the
    <em>list administrators</em> can also tend to pending requests.
    
    <p>In order to split the list ownership duties into administrators and
    moderators, you must set a separate moderator password in the fields below,
    and also provide the email addresses of the list moderators in the
    <a href="%(adminurl)s/general">general options section</a>.
ja: <em>リスト管理者</em>は、このメーリングリストの設定項目をすべて
    完全に操作できます。管理者は管理Webページで
    すべてのリスト設定変数を変更できます。
    
    <p><em>リスト司会者</em>は権限が制限されているので、
    リストの動作設定を変更することはできません。
    しかし、入会申請の承認や却下, 保留メールの処理などの管理作業ができます。
    もちろん、<em>リスト管理者</em>も申請を処理することができます。
    
    <p>リスト所有者の仕事を管理者と司会者に分けるには、
    下の記入欄に別の司会者パスワードを設定します。
    さらに、<a href="%(adminurl)s/general">全体的オプションの部</a>で
    司会者のメールアドレスを記入してください。

en: Enter new administrator password:
ja: 新しい管理者パスワードを入力してください

en: Confirm administrator password:
ja: 管理者パスワードの確認:

en: Enter new moderator password:
ja: 新しい司会者パスワードを入力してください:

en: Confirm moderator password:
ja: 司会者パスワードの確認:

en: In addition to the above passwords you may specify a password for
    pre-approving posts to the list. Either of the above two passwords can
    be used in an Approved: header or first body line pseudo-header to
    pre-approve a post that would otherwise be held for moderation. In
    addition, the password below, if set, can be used for that purpose and
    no other.
ja: 上の2つのパスワードに加えて、このリストに投稿するためのパスワードを
    設定することができます。上のどちらのパスワードも投稿メールのヘッダ、
    又は本文中の最初の行である擬似ヘッダに、ヘッダ名を Approved: として
    パスワードを書いておくことで、保留されずにそのまま配送されるように
    できます。これに加えて下のパスワードも同じように使うことができますが、
    こちらは他の用途 (admin や admindb へのログイン) に使うことはできません。

en: Enter new poster password:
ja: 新しい投稿者パスワードを入力してください:

en: Confirm poster password:
ja: 投稿者パスワードの確認:

en: Submit Your Changes
ja: 変更を送信する

en: Moderator passwords did not match
ja: 司会者のパスワードが一致しません

en: Poster passwords did not match
ja: 投稿者のパスワードが一致しません

en: Administrator passwords did not match
ja: 管理者のパスワードが一致しません

en: admin mass sub
ja: 管理者による一括入会

en: Already a member
ja: 既に会員です

en: &lt;blank line&gt;
ja: &lt;空白行&gt;

en: Bad/Invalid email address
ja: 誤りまたは無効なメールアドレス

en: Hostile address (illegal characters)
ja: 危険なアドレス (規則外の文字)

en: Banned address (matched %(pattern)s)
ja: 入会禁止アドレス (%(pattern)s に一致)

en: Successfully invited:
ja: 招待手続き完了:

en: Successfully subscribed:
ja: 入会手続き完了

en: Error inviting:
ja: 招待手続きのエラー:

en: Error subscribing:
ja: 入会手続きのエラー:

en: admin mass unsub
ja: 管理者による一括退会

en: Successfully Unsubscribed:
ja: 退会手続き完了

en: Cannot unsubscribe non-members:
ja: 非会員は退会できません:

en: You must provide both current and new addresses.
ja: 現在のアドレスと変更後のアドレスの両方が必要です。

en: Current and new addresses must be different.
ja: 現在のアドレスと変更後のアドレスは異なっていなければなりません。

en: %(schange_to)s is already a list member.
ja: %(schange_to)s は既に会員です。

en: %(schange_to)s is not a valid email address.
ja: %(schange_to)s は有効なメールアドレスではありません。

en: %(schange_from)s is not a member
ja: %(schange_from)s は会員ではありません

en: %(schange_to)s is already a member
ja: %(schange_to)s は既に会員です

en: %(schange_to)s matches banned pattern %(spat)s
ja: %(schange_to)s は入会禁止パターン %(spat)s にマッチします

en: Address %(schange_from)s changed to %(schange_to)s
ja: アドレス %(schange_from)s を %(schange_to)s へ変更しました

en: The member address %(change_from)s on the
    %(list_name)s list has been changed to %(change_to)s.
ja: メーリングリスト %(list_name)s の 会員のアドレス %(change_from)s を
    %(change_to)s へと変更しました。

en: %(list_name)s address change notice.
ja: %(list_name)s アドレス変更通知

en: Notification sent to %(schange_from)s.
ja: 通知を %(schange_from)s へ送りました。

en: Notification sent to %(schange_to)s.
ja: 通知を %(schange_to)s. へ送りました。

en: Bad moderation flag value
ja: 制限フラグの値が間違っています

en: member mgt page
ja: 会員管理のページより

en: Not subscribed
ja: 入会していません

en: Ignoring changes to deleted member: %(user)s
ja: 削除された会員の変更を無視: %(user)s

en: Successfully Removed:
ja: 退会手続き完了:

en: Error Unsubscribing:
ja: 退会手続きのエラー:

en: %(realname)s Administrative Database
ja: %(realname)s 管理データベース

en: %(realname)s Administrative Database Results
ja: %(realname)s 管理データベースの結果

en: There are no pending requests.
ja: 保留中の申請はありません。

en: Click here to reload this page.
ja: このページを再表示するには、ここをクリック。

en: Detailed instructions for the administrative database
ja: 管理データベースの詳しい利用法

en: Administrative requests for mailing list:
ja: メーリングリストに対する管理申請

en: Submit All Data
ja: 全部送信

en: Discard all messages marked <em>Defer</em>
ja: <em>延期</em>にチェックされているメールを全部破棄します

en: all of %(esender)s's held messages.
ja: %(esender)s のすべての保留メール

en: a single held message.
ja: 1通の保留メール。

en: all held messages.
ja: すべての保留メール。

en: Mailman Administrative Database Error
ja: Mailman 管理データベースエラー

en: list of available mailing lists.
ja: ここにあるメーリングリストの一覧。

en: You must specify a list name.  Here is the %(link)s
ja: リスト名を指定してください。ここに %(link)s があります。

en: Subscription Requests
ja: 入会申請

en: Address/name/time
ja: アドレス/名前/時間

en: Your decision
ja: 決済

en: Reason for refusal
ja: 拒否の理由

en: Approve
ja: 承認

en: Permanently ban from this list
ja: このリストから永久排除

en: User address/name
ja: 会員アドレス/会員名

en: Unsubscription Requests
ja: 退会申請

en: Held Messages
ja: 保留メール

en: Show this list grouped/sorted by
ja: このリストをグループ化/並べ替えて表示

en: sender/sender
ja: 送信者/送信者

en: sender/time
ja: 送信者/時間

en: ungrouped/time
ja: グループ化なし/時間

en: From:
ja: 発信者:

en: Action to take on all these held messages:
ja: これらすべての保留メールに対する処理:

en: Preserve messages for the site administrator
ja: サイト管理者のためにメールを保管する

en: Forward messages (individually) to:
ja: メールを(個別に)次のアドレスに転送する:

en: Clear this member's <em>moderate</em> flag
ja: この会員の<em>制限</em>フラグをクリアする

en: <em>The sender is now a member of this list</em>
ja: <em>送信者はこのメーリングリストに入会しています</em>

en: Add <b>%(esender)s</b> to one of these sender filters:
ja: <b>%(esender)s</b>をどれかの送信者フィルタに追加する

en: Accepts
ja: 承認

en: Discards
ja: 破棄

en: Holds
ja: 保留

en: Rejects
ja: 拒否

en: Ban <b>%(esender)s</b> from ever subscribing to this
                        mailing list
ja: <b>%(esender)s</b>をこのメーリングリストから
    永久に入会を排除します

en: Click on the message number to view the individual
                message, or you can
ja: メール番号をクリックして個々のメールを見るか、

en: view all messages from %(esender)s
ja: %(esender)s からのすべてのメールを見る

en: Subject:
ja: 件名:

en:  bytes
ja:  バイト

en: Size:
ja: サイズ:

en: not available
ja: 無し

en: Reason:
ja: 理由:

en: Received:
ja: 受信:

en: Posting Held for Approval
ja: 投稿は承認のため保留

en:  (%(count)d of %(total)d)
ja:  (%(total)d の %(count)d)

en: <em>Message with id #%(id)d was lost.
ja: <em>ID #%(id)d のメールは紛失しています。

en: <em>Message with id #%(id)d is corrupted.
ja: <em>ID #%(id)d のメールは壊れています。

en: Preserve message for site administrator
ja: サイト管理者のためにメールを保管する

en: Additionally, forward this message to:
ja: さらに、このメールを転送:

en: [No explanation given]
ja: [理由は示されていません]

en: If you reject this post,<br>please explain (optional):
ja: この投稿を拒否する場合、<br>その理由 (オプショナル):

en: Message Headers:
ja: メールヘッダ:

en: Message Excerpt:
ja: メールの抜書き:

en: Database Updated...
ja: データベースの更新を完了しました

en:  is already a member
ja:  は既に会員です

en: %(addr)s is banned (matched: %(patt)s)
ja: %(addr)s は入会禁止です (%(patt)s に一致)

en: Confirmation string was empty.
ja: 確認文字列が空です。

en: <b>Invalid confirmation string:</b>
        %(safecookie)s.
    
        <p>Note that confirmation strings expire approximately
        %(days)s days after the initial request.  They also expire if the
        request has already been handled in some way.  If your confirmation
        has expired, please try to re-submit your request.
        Otherwise, <a href="%(confirmurl)s">re-enter</a> your confirmation
        string.
ja: <b>確認文字列が無効です:</b>
        %(safecookie)s
    
    <p>確認文字列は最初の入会申請からおよそ %(days)s日で
    期限が切れることに注意してください。
    すでに何らかの手順で処理済みの場合も無効になります。
    もし確認が期限切れであれば、もう一度入会申請からやり直してください。
    あるいは、確認文字列を<a href="%(confirmurl)s">ここで再入力</a>してください。

en: The address requesting unsubscription is not
                    a member of the mailing list.  Perhaps you have already been
                    unsubscribed, e.g. by the list administrator?
ja: 退会を申請したアドレスは会員名簿にありません。
    管理者などによって既に退会手続きが取られたのではないでしょうか。

en: The address requesting to be changed has
                        been subsequently unsubscribed.  This request has been
                        cancelled.
ja: 変更申請のあったアドレスは退会しています。
    この申請を取り消します。

en: System error, bad content: %(content)s
ja: システムエラー。内容が壊れています: %(content)s

en: Bad confirmation string
ja: 確認文字列が間違っています

en: Enter confirmation cookie
ja: 確認文字列を入力してください

en: Please enter the confirmation string
        (i.e. <em>cookie</em>) that you received in your email message, in the box
        below.  Then hit the <em>Submit</em> button to proceed to the next
        confirmation step.
ja: 下の入力欄に、メールで受け取った確認文字列(<em>クッキー</em>)を
    入力してください。次に、<em>送信</em>ボタンを押して、
    確認手続きに進んでください。

en: Confirmation string:
ja: 確認文字列:

en: Submit
ja: 送信

en: Confirm subscription request
ja: 入会申請を確認

en: Your confirmation is required in order to complete the
        subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.  Your
        subscription settings are shown below; make any necessary changes and hit
        <em>Subscribe</em> to complete the confirmation process.  Once you've
        confirmed your subscription request, you will be shown your account
        options page which you can use to further customize your membership
        options.
    
        <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription is
        confirmed.  You can change it by visiting your personal options page.
    
        <p>Or hit <em>Cancel my subscription request</em> if you no longer want to
        subscribe to this list.
ja: <em>%(listname)s</em> メーリングリストへの入会手続きの最後に,
    以下の入会設定を確認してください。必要ならこの内容を修正することができます。
    <em>入会</em>ボタンをクリックすると、
    入会手続きが完了します。確認後、会員オプションページに移動します。
    そこでさらに会員オプションをカスタマイズすることができます。
    
    <p>注意: 入会確認後、オプションの変更に使うパスワードを送ります。
    このパスワードは会員オプションページで変えられます。
    
    <p>入会の申し込みを取り消すときは、<em>キャンセル・破棄</em>ボタンを
    クリックしてください。

en: Your confirmation is required in order to continue with
            the subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.
            Your subscription settings are shown below; make any necessary changes
            and hit <em>Subscribe to list ...</em> to complete the confirmation
            process.  Once you've confirmed your subscription request, the
            moderator must approve or reject your membership request.  You will
            receive notice of their decision.
    
            <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription
            is confirmed.  You can change it by visiting your personal options
            page.
    
            <p>Or, if you've changed your mind and do not want to subscribe to
            this mailing list, you can hit <em>Cancel my subscription
            request</em>.
ja: <em>%(listname)s</em> メーリングリストへの入会申請を続けるために、
    本人の確認が必要です。あなたの入会設定が以下に示されています。
    必要なら変更を行なって<em>入会</em>ボタンをクリックすると
    入会手続きが完了します。入会申請確認が完了すると、司会者が入会申請の
    可否を決定し、結果がメールで通知されます。
    
    <p>注意: 入会の確認が済むとメールでパスワードを送ります。
    パスワードは会員オプションページで変えられます。
    
    <p>入会申請を取り消すには <em>入会申請取り消し</em> のボタンを
    クリックしてください。

en: Your email address:
ja: メールアドレス:

en: Your real name:
ja: 実名:

en: Receive digests?
ja: まとめ読みにしますか?

en: Preferred language:
ja: 言語の選択:

en: Subscribe to list %(listname)s
ja: %(listname)s リストに入会

en: Cancel my subscription request
ja: 入会申請取り消し

en: You have canceled your subscription request.
ja: 入会申請を取り消しました。

en: Awaiting moderator approval
ja: 司会者の承認を待っています

en:             You have successfully confirmed your subscription request to the
                mailing list %(listname)s, however final approval is required from
                the list moderator before you will be subscribed.  Your request
                has been forwarded to the list moderator, and you will be notified
                of the moderator's decision.
ja: %(listname)s メーリングリストへの入会申請確認手続きが完了しました。
    入会にはメーリングリストの司会者の最終承認が必要ですので、
    申請を司会者に転送しました。後程、決定に関する通知が送られます。

en: Invalid confirmation string.  It is
                possible that you are attempting to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed.
ja: 確認文字列が無効です。既に退会したアドレスの申請を確認しようと
    している可能性があります。

en: You are already a member of this mailing list!
ja: 既にこのメーリングリストの会員になっています!

en: You are currently banned from subscribing to
                this list.  If you think this restriction is erroneous, please
                contact the list owners at %(owneraddr)s.
ja: 記入されたメールアドレスでの入会は禁止されています。
    この入会制限が誤登録によるものと思われる場合は
    次のリスト管理者宛にご連絡ください: %(owneraddr)s

en:             You were not invited to this mailing list.  The invitation has
                been discarded, and both list administrators have been
                alerted.
ja: あなたが招待されたメーリングリストは、このメーリングリストではありません。
    発行された招待を取り消し、双方のリスト管理者に通報しました。

en: Subscription request confirmed
ja: 入会申請を確認

en:             You have successfully confirmed your subscription request for
                "%(addr)s" to the %(listname)s mailing list.  A separate
                confirmation message will be sent to your email address, along
                with your password, and other useful information and links.
    
                <p>You can now
                <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership login
                page</a>.
ja: %(listname)sメーリングリストへの "%(addr)s" の入会申請を
    確認しました。別便の
    確認メールでパスワードなどの必要な情報をお送りします。
    
    <p><a href="%(optionsurl)s">会員ログインページ</a>へのアクセスができます。

en: You have canceled your unsubscription request.
ja: 退会申請を取り消しました。

en: Unsubscription request confirmed
ja: 退会申請を確認しました

en:             You have successfully unsubscribed from the %(listname)s mailing
                list.  You can now <a href="%(listinfourl)s">visit the list's main
                information page</a>.
ja: %(listname)s メーリングリストからの退会手続きを完了しました。
    <a href="%(listinfourl)s">メーリングリスト案内ページ</a>へどうぞ。

en: Confirm unsubscription request
ja: 退会申請を確認

en: <em>Not available</em>
ja: <em>無記入</em>

en: Your confirmation is required in order to complete the
        unsubscription request from the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Unsubscribe</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this unsubscription
        request.
ja: <em>%(listname)s</em>メーリングリストからの退会には、
    本人による退会申請の確認が必要です。
    現在の会員情報は以下の通りです...
    <ul><li><b>実名:</b> %(fullname)s
        <li><b>メールアドレス:</b> %(addr)s
    </ul>
    確認の手続きを完了するには, 下の<em>退会</em>ボタンを押します。
    <p><em>キャンセル・破棄</em>ボタンで退会申請を取り消すこともできます。

en: Unsubscribe
ja: 退会

en: Cancel and discard
ja: キャンセル・破棄

en: You have canceled your change of address request.
ja: アドレス変更の申請を取り消しました。

en: %(newaddr)s is banned from subscribing to the
                %(realname)s list.  If you think this restriction is erroneous,
                please contact the list owners at %(owneraddr)s.
ja: %(newaddr)s というメールアドレスで %(realname)s への
    入会は禁止されています。
    この入会制限が誤登録によるものと思われる場合は
    次のリスト管理者宛にご連絡ください: %(owneraddr)s

en: %(newaddr)s is already a member of
                the %(realname)s list.  It is possible that you are attempting
                to confirm a request for an address that has already been
                subscribed.
ja: %(newaddr)s は、既に %(realname)s リストの会員です。
    既に入会したアドレスの申請を確認しようとしている可能性があります。

en: Change of address request confirmed
ja: アドレス変更申請を確認しました

en:             You have successfully changed your address on the %(listname)s
                mailing list from <b>%(oldaddr)s</b> to <b>%(newaddr)s</b>.  You
                can now <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership
                login page</a>.
ja: %(listname)s メーリングリストの受信アドレスを
    <b>%(oldaddr)s</b> から <b>%(newaddr)s</b> に変更しました。
    <a href="%(optionsurl)s">会員ログインページ</a>へどうぞ。

en: Confirm change of address request
ja: アドレス変更申請を確認しました

en: globally
ja: 全部

en: Your confirmation is required in order to complete the
        change of address request for the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Old email address:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        and you have requested to %(globallys)s change your email address to
    
        <ul><li><b>New email address:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Change address</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this change of address
        request.
ja: <em>%(listname)s</em>メーリングリストの配送メールアドレスを
    変更するには、本人による確認が必要です。現在の会員情報は、
    <ul><li><b>実名:</b> %(fullname)s
        <li><b>旧メールアドレス:</b> %(oldaddr)s
    </ul>
    です。そして、メールアドレスを
    <ul><li><b>新メールアドレス:</b> %(newaddr)s
    に %(globallys)s 変更するように申請しました。
    下の<em>アドレス変更</em>ボタンを押して確認の手続きをしてください。
    <p><em>キャンセル・破棄</em>ボタンを押してアドレス変更申請を
    取り消すこともできます。

en: Change address
ja: アドレス変更

en: Continue awaiting approval
ja: 承認を待つ

en: Okay, the list moderator will still have the
        opportunity to approve or reject this message.
ja: 了解。リスト司会者には、このメールを承認するか拒否するか
    を決定するチャンスがまだあります。

en: Sender discarded message via web.
ja: 送信者が Web でメールを破棄しました。

en: The held message with the Subject:
                header <em>%(subject)s</em> could not be found.  The most likely
                reason for this is that the list moderator has already approved or
                rejected the message.  You were not able to cancel it in
                time.
ja: <em>%(subject)s</em>という件名のメールは保留されていません。
    リスト司会者が既に承認または拒否しため、
    取り消しが間に合わなかった可能性があります。

en: Posted message canceled
ja: 投稿が取り消されました

en:             You have successfully canceled the posting of your message with
                the Subject: header <em>%(subject)s</em> to the mailing list
                %(listname)s.
ja: 件名: が <em>%(subject)s</em>である、%(listname)s メーリング
    リストへの投稿メールは取り消しを完了しました。

en: Cancel held message posting
ja: 保留中の投稿を取り消す

en: The held message you were referred to has
            already been handled by the list administrator.
ja: 保留されていたメールは、すでにリスト管理者が処理しました。

en: Your confirmation is required in order to cancel the
        posting of your message to the mailing list <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Sender:</b> %(sender)s
            <li><b>Subject:</b> %(subject)s
            <li><b>Reason:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Cancel posting</em> button to discard the posting.
    
        <p>Or hit the <em>Continue awaiting approval</em> button to continue to
        allow the list moderator to approve or reject the message.
ja: <em>%(listname)s</em> メーリングリストに投稿された
    次のメールを取り消すには、本人による確認が必要です。
    <ul><li><b>送信者:</b> %(sender)s
        <li><b>件名:</b> %(subject)s
        <li><b>理由:</b> %(reason)s
    </ul>
    <em>投稿取り消し</em>ボタンを押して投稿メールを破棄してください。
    <p><em>承認を待つ</em>ボタンを押すと、引き続き、
    メールを承認するか拒否するかの判断を、司会者にゆだねることになります。

en: Cancel posting
ja: 投稿取り消し

en: You have canceled the re-enabling of your membership.  If
        we continue to receive bounces from your address, it could be deleted from
        this mailing list.
ja: 会員権の復活が取り消されました。あなたのメールアドレス
    からのエラーメールが続く場合、このメーリングリストの会員権が
    抹消されるかもしれません。

en: Membership re-enabled.
ja: 会員権を復活しました。

en:             You have successfully re-enabled your membership in the
                %(listname)s mailing list.  You can now <a
                href="%(optionsurl)s">visit your member options page</a>.
ja: %(listname)s メーリングリストの会員権を復活させました。
    <a href="%(optionsurl)s">会員オプションページ</a>へどうぞ。

en: Re-enable mailing list membership
ja: メーリングリスト会員権復活

en: We're sorry, but you have already been unsubscribed
            from this mailing list.  To re-subscribe, please visit the
            <a href="%(listinfourl)s">list information page</a>.
ja: 残念ですが、あなたはこのメーリングリストから既に退会しています。
    再度入会するには、<a href="%(listinfourl)s">リスト総合案内ページ</a>
    へどうぞ。

en: <em>not available</em>
ja: <em>ありません</em>

en: Your membership in the %(realname)s mailing list is
        currently disabled due to excessive bounces.  Your confirmation is
        required in order to re-enable delivery to your address.  We have the
        following information on file:
    
        <ul><li><b>Member address:</b> %(member)s
            <li><b>Member name:</b> %(username)s
            <li><b>Last bounce received on:</b> %(date)s
            <li><b>Approximate number of days before you are permanently removed
                   from this list:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Re-enable membership</em> button to resume receiving postings
        from the mailing list.  Or hit the <em>Cancel</em> button to defer
        re-enabling your membership.
ja: エラーメールの多発により、%(realname)s メーリングリストでの会員権は
    現在、停止しています。あなたのメールアドレスへの配送
    を復活させるには、確認が必要です。現在の会員情報は以下の通りです:
    
    <ul><li><b>メールアドレス:</b> %(member)s
     <li><b>会員名:</b> %(username)s
     <li><b>最新のエラー発生日:</b> %(date)s
     <li><b>会員権抹消までのおよその日数:</b> %(daysleft)s
    </ul>
    
    <em>会員権復活</em>ボタンを押してメーリングリストのメール受信を
    再開してください。
    後で会員権を復活させる場合は <em>取り消し</em>ボタンを押してください。

en: Re-enable membership
ja: 会員権復活

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Bad URL specification
ja: URLの記述が間違っています。

en: Return to the
ja: 戻る:

en: general list overview
ja: メーリングリスト一覧ページ

en: <br>Return to the
ja: <br>戻る:

en: administrative list overview
ja: 管理リスト一覧

en: List name must not include "@": %(safelistname)s
ja: リスト名に "@" の文字は使えません: %(safelistname)s

en: List already exists: %(safelistname)s
ja: 登録済みリストです: %(safelistname)s

en: You forgot to enter the list name
ja: リスト名を入力してください

en: You forgot to specify the list owner
ja: リスト管理者を指定してください

en: Leave the initial password (and confirmation) fields
                    blank if you want Mailman to autogenerate the list
                    passwords.
ja: リストのパスワードを自動的に Mailman に生成させたいときは、
    初期パスワード(と確認)の欄を空白にしておいてください。

en: Initial list passwords do not match
ja: 初期パスワードが一致しません

en: The list password cannot be empty<!-- ignore -->
ja: リストのパスワードを空白にすることはできません

en: You are not authorized to create new mailing lists
ja: 新しいメーリングリストを作成する権限がありません

en: Unknown virtual host: %(safehostname)s
ja: 仮想ホストが不明です: %(safehostname)s

en: Bad owner email address: %(s)s
ja: 管理者メールアドレスの誤り: %(s)s

en: List already exists: %(listname)s
ja: 登録済みリストです: %(listname)s

en: Illegal list name: %(s)s
ja: 使用できないリスト名: %(s)s

en: Some unknown error occurred while creating the list.
                    Please contact the site administrator for assistance.
ja: リスト作成中に理由不明のエラーが発生しました。
    サイト管理者に連絡してください。

en: Your new mailing list: %(listname)s
ja: 新しいメーリングリスト: %(listname)s

en: Mailing list creation results
ja: メーリングリスト作成結果

en: You have successfully created the mailing list
        <b>%(listname)s</b> and notification has been sent to the list owner
        <b>%(owner)s</b>.  You can now:
ja: メーリングリスト<b>%(listname)s</b>を作成し、
    管理者の<b>%(owner)s</b>に通知を送りました。
    引き続き ...

en: Visit the list's info page
ja: リストの案内ページへ行く

en: Visit the list's admin page
ja: リスト管理ページへ行く

en: Create another list
ja: 別のメーリングリストを作成する

en: Create a %(hostname)s Mailing List
ja: %(hostname)s メーリングリストを作成

en: Error:
ja: エラー:

en: You can create a new mailing list by entering the
        relevant information into the form below.  The name of the mailing list
        will be used as the primary address for posting messages to the list, so
        it should be lowercased.  You will not be able to change this once the
        list is created.
    
        <p>You also need to enter the email address of the initial list owner.
        Once the list is created, the list owner will be given notification, along
        with the initial list password.  The list owner will then be able to
        modify the password and add or remove additional list owners.
    
        <p>If you want Mailman to automatically generate the initial list admin
        password, click on `Yes' in the autogenerate field below, and leave the
        initial list password fields empty.
    
        <p>You must have the proper authorization to create new mailing lists.
        Each site should have a <em>list creator's</em> password, which you can
        enter in the field at the bottom.  Note that the site administrator's
        password can also be used for authentication.
ja: 以下のフォームに必要な情報を記入して新しいメーリングリストを
    作ることができます。メーリングリストの名前は、
    リストに投稿する際の基本アドレスになりますので、
    小文字のアルファベットで入力してください。作成後はリスト名を変更
    することはできません。
    <p>また、最初のリスト管理者のメールアドレスが必要です。
    リスト作成後にリストの初期パスワードが管理者宛に送信されます。
    リスト管理者は、パスワードの変更やリスト管理者の追加ができます。</p>
    <p>Mailmanが自動的に初期パスワードを生成させたければ、
    下の自動生成で「はい」を選び、パスワード入力欄は空白のままに
    しておいてください。</p>
    <p>新しいメーリングリストを作成するには、リスト作成権限が必要です。
    サイトには<em>リスト作成者</em>のパスワードを一番下の欄に入力してください。
    サイト管理者のパスワードも使えます。

en: List Identity
ja: リスト識別情報

en: Name of list:
ja: リストの名前:

en: Initial list owner address:
ja: リスト管理者アドレスの初期設定:

en: Auto-generate initial list password?
ja: 初期パスワードを自動生成しますか?

en: Initial list password:
ja:  初期リストパスワード:

en: Confirm initial password:
ja: 初期パスワードの確認:

en: List Characteristics
ja: リストの特性

en: Should new members be quarantined before they
        are allowed to post unmoderated to this list?  Answer <em>Yes</em> to hold
        new member postings for moderator approval by default.
ja: 無承認での投稿を許可するまで新会員を隔離しますか? 
    <em>はい</em>を選ぶと、新会員は投稿に承認が必要な
    制限付き会員として登録されます。

en: Initial list of supported languages.  <p>Note that if you do not
            select at least one initial language, the list will use the server
            default language of %(deflang)s
ja: 使用する言語の初期設定。<p>
    省略するとサーバに設定されているデフォルトの言語（%(deflang)s）が適用されます。

en: Send "list created" email to list owner?
ja: 「リスト作成完了」をメールで管理者に知らせますか?

en: List creator's (authentication) password:
ja: リスト作成者の認証パスワード:

en: Create List
ja: リストを作成する

en: Clear Form
ja: 入力を消去

en: General list information page
ja: リスト総合案内ページ

en: Subscribe results page
ja: 入会の結果ページ

en: User specific options page
ja: 各会員用のオプションページ

en: Welcome email text file
ja: 歓迎メールのテキストファイル

en: Digest masthead
ja: まとめ読みのヘッダーテキスト

en: User notice of held post
ja: 投稿保留の通知

en: User notice of held subscription
ja: 入会申請保留の通知

en: Notice of post refused by moderator
ja: 司会者による投稿拒絶の通知

en: Invitation to join list
ja: リスト入会の招待

en: Request to confirm subscription
ja: 入会申請の確認の依頼

en: Request to confirm unsubscription
ja: 退会申請の確認の依頼

en: User notice of autoresponse limit
ja: 自動応答の制限到達の通知

en: User post acknowledgement
ja: 投稿確認通知

en: Subscription disabled by bounce warning
ja: 配送失敗による会員権停止の通知

en: Admin/moderator login page
ja: 管理者/司会者のログインページ

en: Private archive login page
ja: 限定公開保存書庫ログインページ

en: On demand password reminder
ja: 要求によるパスワード備忘通知

en: List name is required.
ja: リストの名前が必要です。

en: %(realname)s -- Edit html for %(template_info)s
ja: %(realname)s -- %(template_info)s の HTML を編集

en: Edit HTML : Error
ja: HTMLの編集 : エラー

en: %(safetemplatename)s: Invalid template
ja: %(safetemplatename)s: 雛型(テンプレート)が無効です

en: %(realname)s -- HTML Page Editing
ja: %(realname)s -- HTML ページの編集

en: Select page to edit:
ja: 編集するページを選んでください:

en: View or edit the list configuration information.
ja: リスト設定情報の閲覧・編集

en: Edit this template for
ja: 編集するテンプレートの言語を選択

en: When you are done making changes...
ja: 変更ができたら ...

en: Submit Changes
ja: 変更を送信

en: Can't have empty html page.
ja: HTML ページを空白にすることはできません。

en: HTML Unchanged.
ja: HTML は変更されませんでした。

en: The page you saved contains suspicious HTML that could
    potentially expose your users to cross-site scripting attacks.  This change
    has therefore been rejected.  If you still want to make these changes, you
    must have shell access to your Mailman server.
ja: あなたが保存したページには、ユーザをクロスサイトスクリプト攻撃に
    さらすような疑わしい HTMLコードが含まれています。そのため、変更は却下しました。もし、どうしても変更が必要であれば、
    Mailman サーバにシェルアクセスしなければなりません。

en: See
ja: 参照:

en: Page Unchanged.
ja: ページは変更されませんでした。

en: HTML successfully updated.
ja: HTML の変更が完了しました。

en: %(hostname)s Mailing Lists
ja: %(hostname)s メーリングリスト

en: <p>There currently are no publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.
ja: <p>現在 %(hostname)s で外部に公開されている %(mailmanlink)s 
    メーリングリストはありません。

en: <p>Below is a listing of all the public mailing lists on
                %(hostname)s.  Click on a list name to get more information about
                the list, or to subscribe, unsubscribe, and change the preferences
                on your subscription.
ja: <p>現在 %(hostname)s で公開されているメーリングリストは以下の通りです。
    リスト名をクリックすると、詳しい説明や入会・退会の方法、
    会員オプションの変更方法などが記載された案内ページに移動します。

en: right
ja: 正しい

en:  To visit the general information page for an unadvertised list,
            open a URL similar to this one, but with a '/' and the %(adj)s
            list name appended.
            <p>List administrators, you can visit
ja: 表示されていないリストの総合案内のページへの移動は、このページの URL に
    '/' とリストの名前 %(adj)s を付けたURLを開いてください。
    <p>リスト管理者は

en: the list admin overview page
ja: リスト管理一覧ページ

en:  to find the management interface for your list.
             <p>If you are having trouble using the lists, please contact
ja:  で自分の管理ページを探してください。
    <p>リストの利用に関するトラブルは、次の宛先に連絡してください:

en: Edit Options
ja: オプションを編集

en: View this page in
ja: 表示言語

en: This form requires JavaScript.
ja: このフォームではJavaScriptを有効にする必要があります。

en: CGI script error
ja: CGI スクリプトエラー

en: Invalid request method: %(method)s
ja: HTTPリクエストのメソッドが不正です: %(method)s

en: No address given
ja: アドレスが入力されていません

en: Illegal Email Address: %(safeuser)s
ja: 使用できないメールアドレス: %(safeuser)s

en: No such member: %(safeuser)s.
ja: そのような会員はいません: %(safeuser)s.

en: If you are a list member, a confirmation email has been sent.
ja: あなたがリスト会員であれば、確認メールを送信しました。

en: If you are a list member, your unsubscription request has been
                 forwarded to the list administrator for approval.
ja: あなたがリスト会員であれば、承認手続きのために退会申請をリスト管理者に転送しました。

en: If you are a list member,
                your password has been emailed to you.
ja: あなたがリスト会員であれば、パスワード備忘通知を送信しました。

en: Authentication failed.
ja: 認証失敗

en: A reminder of your password has been emailed to you.
ja: パスワード備忘通知を送信しました。

en: The list administrator may not view the other
                subscriptions for this user.
ja: リスト管理者はこの会員について他の入会状況を見ることは
    できません。

en: Note:
ja: 注意:

en: List subscriptions for %(safeuser)s on %(hostname)s
ja: %(hostname)s での %(safeuser)s さんのリスト会員登録状況

en: Click on a link to visit your options page for the
            requested mailing list.
ja: リンクをクリックすると、そのメーリングリストのオプションページに移動します。

en: The list administrator may not change the names
                or addresses for this user's other subscriptions.  However, the
                subscription for this mailing list has been changed.
ja: リスト管理者は、この会員の他のリストにおける本名やメールアドレスを
    変更することはできません。しかし, このリストについては変更しました。

en: Addresses did not match!
ja: アドレスが一致しません

en: You are already using that email address
ja: 既にそのメールアドレスで入会しています。

en: The new address you requested %(newaddr)s is already a member of the
    %(listname)s mailing list, however you have also requested a global change of
    address.  Upon confirmation, any other mailing list containing the address
    %(safeuser)s will be changed.
ja: 新しいアドレスとして指定された %(newaddr)s は、既に %(listname)s の
    会員に登録されています。しかし、「全部変更」が指定されているため、
    確認の上、%(safeuser)s で他のすべてのリストに登録されているアドレスを
    変更します。

en: The new address is already a member: %(newaddr)s
ja: 新しいアドレスは既に入会済みです: %(newaddr)s

en: Addresses may not be blank
ja: アドレスを記入してください

en: A confirmation message has been sent to %(newaddr)s.
ja: %(newaddr)s 宛に確認メールを送信しました。

en: Bad email address provided
ja: 正しくないメールアドレスが入力されました

en: Illegal email address provided
ja: 危険なメールアドレスが入力されました

en: %(newaddr)s is already a member of the list.
ja: %(newaddr)s は既に入会済みです。

en: %(newaddr)s is banned from this list.  If you
                          think this restriction is erroneous, please contact
                          the list owners at %(owneraddr)s.
ja: %(newaddr)s のメールアドレスでの入会は禁止されています。
    この入会制限が誤登録によるものと思われる場合は
    次のリスト管理者宛にご連絡ください: %(owneraddr)s

en: Member name successfully changed.
ja: 会員名を変更しました。

en: The list administrator may not change the
                        password for a user.
ja: リスト管理者は他のリストについての
    会員パスワード変更はできません。

en: Passwords may not be blank
ja: パスワードを入力してください

en: Passwords did not match!
ja: パスワードが一致しません

en: The list administrator may not change the
                password for this user's other subscriptions.  However, the
                password for this mailing list has been changed.
ja: リスト管理者は他のリストについての会員パスワード変更はできません。
    しかし、このメーリングリストのパスワードは変更しました。

en: Password successfully changed.
ja: パスワードを変更しました。

en: You must confirm your unsubscription request by turning
                    on the checkbox below the <em>Unsubscribe</em> button.  You
                    have not been unsubscribed!
ja: 退会を確認するために、<em>退会</em>ボタンの下のチェックボックスを
    チェックしてください。現時点では退会処理は完了していません!

en: via the member options page
ja: 会員オプションのページより

en: Unsubscription results
ja: 退会結果

en: Your unsubscription request has been received and
                forwarded on to the list moderators for approval.  You will
                receive notification once the list moderators have made their
                decision.
ja: 退会申請を受け取り、リスト司会者に転送しました。
    申請に関する決定の後、結果をメールで通知します。

en: You have been successfully unsubscribed from the
                mailing list %(fqdn_listname)s.  If you were receiving digest
                deliveries you may get one more digest.  If you have any questions
                about your unsubscription, please contact the list owners at
                %(owneraddr)s.
ja: %(fqdn_listname)s メーリングリストからの退会処理を完了しました。
    まとめ読みを設定している場合、最後のまとめ読みメールが届くかもしれません。
    退会に関して質問があれば、リスト管理者の %(owneraddr)s までお願いします。

en: The list administrator may not change the
                    options for this user's other subscriptions.  However the
                    options for this mailing list subscription has been
                    changed.
ja: リスト管理者は、この会員の他のリストにおけるオプションを変更することは
    できません。しかし、このリストでのオプションは変更しました。

en: The list administrator has disabled digest delivery for
                this list, so your delivery option has not been set.  However your
                other options have been set successfully.
ja: 管理者が「まとめ読み」への変更を禁止しているので、
      配送オプションを変更できませんでした。
      その他のオプションの設定は変更しました。

en: The list administrator has disabled non-digest delivery
                for this list, so your delivery option has not been set.  However
                your other options have been set successfully.
ja: 管理者が「普通配送」への変更を禁止しているので、
      配送オプションを変更できませんでした。
      その他のオプションは設定変更が完了しました。

en: You have successfully set your options.
ja: オプションの設定変更が完了しました。

en: You may get one last digest.
ja: 最後の「まとめ読み」が届くかもしれません。

en: <em>Yes, I really want to unsubscribe</em>
ja: <em>はい、本当に退会します</em>

en: Change My Password
ja: パスワード変更

en: List my other subscriptions
ja: 他のリストへの入会状況

en: Email My Password To Me
ja: パスワードをメールで送ってください

en: password
ja: パスワード

en: Log out
ja: ログアウト

en: Submit My Changes
ja: 変更を送信

en: days
ja: 日

en: day
ja: 日

en: Change My Address and Name
ja: アドレスと名前を変更

en: <em>No topics defined</em>
ja: <em>話題が定義されていません</em>

en: 
    You are subscribed to this list with the case-preserved address
    <em>%(cpuser)s</em>.
ja: 
    <em>%(cpuser)s</em>として入会しました.
    この名前の大文字と小文字の区別は保存されます。

en: %(realname)s list: member options login page
ja: %(realname)s リスト: 会員オプションログインページ

en: email address and
ja: メールアドレスと

en: %(realname)s list: member options for user %(safeuser)s
ja: %(realname)sリスト: %(safeuser)s 会員オプション

en: In order to change your membership option, you must
        first log in by giving your %(extra)smembership password in the section
        below.  If you don't remember your membership password, you can have it
        emailed to you by clicking on the button below.  If you just want to
        unsubscribe from this list, click on the <em>Unsubscribe</em> button and a
        confirmation message will be sent to you.
    
        <p><strong><em>Important:</em></strong> From this point on, you must have
        cookies enabled in your browser, otherwise none of your changes will take
        effect.
ja: 会員オプションを変更するには、まず、下のフォームに
    %(extra)s会員パスワードを入れてログインしてください。会員パスワード
    がわからないときは、下のボタンをクリックするとメールでパスワードを
    送ります。また、このリストから退会したいときは、<em>退会</em>
    ボタンをクリックしてください。退会確認のメールを送ります。
    
    <p><strong><em>重要:</em></strong> この時点から先は、ブラウザの
    クッキーを有効にしておいてください。クッキーを無効にすると、
    変更ができません。

en: Email address:
ja: メールアドレス:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Log in
ja: ログイン

en: By clicking on the <em>Unsubscribe</em> button, a
        confirmation message will be emailed to you.  This message will have a
        link that you should click on to complete the removal process (you can
        also confirm by email; see the instructions in the confirmation
        message).
ja: <em>退会</em>ボタンをクリックすると、確認のメールが本人宛に送信されます。
    そのメールに書かれているリンクをクリックすると退会処理が完了します。
    (メールで確認することもできます; 詳しくは、メールの指示をお読みください)。

en: Password reminder
ja: パスワード備忘通知

en: By clicking on the <em>Remind</em> button, your
        password will be emailed to you.
ja: <em>備忘通知</em>ボタンをクリックすると、
    パスワードがメールで送信されます。

en: Remind
ja: 備忘通知

en: <missing>
ja: <ありません>

en: Requested topic is not valid: %(topicname)s
ja: 要求された話題は無効です: %(topicname)s

en: Topic filter details
ja: 話題フィルタの詳細

en: Name:
ja: 名称:

en: Pattern (as regexp):
ja: パターン(正規表現で指定):

en: Private Archive Error
ja: 限定公開保存書庫エラー

en: You must specify a list.
ja: リストを指定してください。

en: Private archive - "./" and "../" not allowed in URL.
ja: 限定公開保存書庫 - "./" と "../" を URL に入れることはできません。

en: Private Archive Error - %(msg)s
ja: 限定公開保存書庫エラー - %(msg)s

en: If you are a list member,
                              your password has been emailed to you.
ja: あなたが会員なら、
    パスワードをメールで送信しました。

en: Please enter your email address
ja: メールアドレス:

en: Private archive file not found
ja: 限定公開保存ファイルが見つかりません。

en: No such list %(safelistname)s
ja: %(safelistname)s というリストはありません

en: You're being a sneaky list owner!
ja: リスト管理者としてそれはマズいんじゃない?!

en: You are not authorized to delete this mailing list
ja: このメーリングリストを削除する権限はありません

en: Mailing list deletion results
ja: メーリングリスト削除の結果

en: You have successfully deleted the mailing list
        <b>%(listname)s</b>.
ja: メーリングリスト <b>%(listname)s</b> の削除が完了しました。

en: There were some problems deleting the mailing list
            <b>%(listname)s</b>.  Contact your site administrator at %(sitelist)s
            for details.
ja: <b>%(listname)s メーリングリストを削除する際に問題が発生しました。
    %(sitelist)s のサイト管理者に連絡してください。

en: Permanently remove mailing list <em>%(realname)s</em>
ja: 完全にメーリングリスト <em>%(realname)s</em> を削除

en: Permanently remove mailing list %(realname)s
ja: 完全にメーリングリスト %(realname)s を削除

en: This page allows you as the list owner, to permanently
        remove this mailing list from the system.  <strong>This action is not
        undoable</strong> so you should undertake it only if you are absolutely
        sure this mailing list has served its purpose and is no longer necessary.
    
        <p>Note that no warning will be sent to your list members and after this
        action, any subsequent messages sent to the mailing list, or any of its
        administrative addreses will bounce.
    
        <p>You also have the option of removing the archives for this mailing list
        at this time.  It is almost always recommended that you do
        <strong>not</strong> remove the archives, since they serve as the
        historical record of your mailing list.
    
        <p>For your safety, you will be asked to reconfirm the list password.
ja: このページは, リスト管理者によるメーリングリスト削除のページです。
    <strong>この処理は元に戻すことができません</strong>。
    ですので、このメーリングリストの用途を完全に理解し、またこのリストがもう不要であると
    完全にわかっていない限りは実行すべきではありません。
    <p>また、この機能を実行しても、いかなる警告もリスト会員には送られません。
    つまり、今後、メーリングリスト宛のメールや、
    リストの管理上の申請メールなどはすべてエラーになります。
    <p>メーリングリストの保存書庫も同時に削除するオプションがあります。
    メーリングリストの記録を保存しておくために、保存書庫を削除<strong>しない</strong>
    ことをお勧めします。
    <p>なお、安全のためにもう一度ここでリスト管理パスワードを入力していただきます。

en: List password:
ja: リストのパスワード

en: Also delete archives?
ja: 保存書庫も削除しますか?

en: <b>Cancel</b> and return to list administration
ja: <b>取り消し</b>てリスト管理へ戻る

en: Delete this list
ja: このリストを削除

en: Invalid options to CGI script
ja: CGIスクリプトのオプションが無効です

en: %(realname)s roster authentication failed.
ja: %(realname)s 会員名簿 認証に失敗。

en: You must supply a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: reCAPTCHA validation failed: %(e_codes)s
ja: reCAPTCHA による検証に失敗しました: %(e_codes)s

en: reCAPTCHA could not be validated: %(e_reason)s
ja: reCAPTCHA による検証動作を行えませんでした: %(e_reason)s

en: The form is too old.  Please GET it again.
ja: フォームが古すぎます。再取得してください。

en: Please take a few seconds to fill out the form before submitting it.
ja: もう少し時間をかけてフォームを入力してから送信してください。

en: The hidden token didn't match.  Did your IP change?
ja: 隠しトークンが一致しません。IPアドレスが変わっていませんか?

en: There was no hidden token in your submission or it was corrupted.
ja: フォーム入力に隠しトークンがないかあるいは壊れています。

en: You must GET the form before submitting it.
ja: フォームを送信する前にページを取得する必要があります。

en: You may not subscribe a list to itself!
ja: リストの投稿アドレスをそのリストに入会させてはいけません!

en: If you supply a password, you must confirm it.
ja: パスワードを入力する場合は、確認入力が必要です。

en: Your passwords did not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Your subscription request has been received, and will soon be acted upon.
    Depending on the configuration of this mailing list, your subscription request
    may have to be first confirmed by you via email, or approved by the list
    moderator.  If confirmation is required, you will soon get a confirmation
    email which contains further instructions.
ja: 入会申請を受け付けました。すぐに処理します。
    メーリングリストの設定がどうなっているかによりますが、
    申請内容確認のメールをお送りするか、あるいはリスト司会者が申請を承認します。
    確認が必要なときは、操作方法を書いた確認メールをお送りします。

en: The email address you supplied is banned from this
            mailing list.  If you think this restriction is erroneous, please
            contact the list owners at %(listowner)s.
ja: 記入されたメールアドレスでの入会は禁止されています。
    この入会制限が誤登録によるものと思われる場合は
    次のリスト管理者宛にご連絡ください: %(listowner)s

en: The email address you supplied is not valid.  (E.g. it must contain an
    `@'.)
ja: 入力されたメールアドレスの形式が正しくありません。(たとえば `@' がないなど。)

en: Your subscription is not allowed because the email address you gave is
    insecure.
ja: 入力されたメールアドレスにはセキュリティ上の問題があるため、
    入会申請は受け付けられませんでした.

en: Confirmation from your email address is required, to prevent anyone from
    subscribing you without permission.  Instructions are being sent to you at
    %(email)s.  Please note your subscription will not start until you confirm
    your subscription.
ja: 他人が無断で入会登録することを防ぐために、
    本人のメールアドレスでの確認が必要です。ここから先は
    %(email)s 宛に送信するメールの指示に従ってください。
    本人による入会申請の確認がなければ入会できませんのでご注意ください。

en: Your subscription request was deferred because %(x)s.  Your request has been
    forwarded to the list moderator.  You will receive email informing you of the
    moderator's decision when they get to your request.
ja: %(x)s の理由で入会処理が中断しています。
    申請をリスト司会者に転送しましたので、司会者がメールを受け取った後、
    申請に関する決定をメールで通知します。

en: You are already subscribed.
ja: 既に会員になっています。

en: Mailman privacy alert
ja: Mailmanからのプライバシー警告

en: An attempt was made to subscribe your address to the mailing list
    %(listaddr)s.  You are already subscribed to this mailing list.
    
    Note that the list membership is not public, so it is possible that a bad
    person was trying to probe the list for its membership.  This would be a
    privacy violation if we let them do this, but we didn't.
    
    If you submitted the subscription request and forgot that you were already
    subscribed to the list, then you can ignore this message.  If you suspect that
    an attempt is being made to covertly discover whether you are a member of this
    list, and you are worried about your privacy, then feel free to send a message
    to the list administrator at %(listowner)s.
ja: %(listaddr)s のメーリングリストにあなたのアドレスを登録しようとする
    試みがありました。あなたは既にこのメーリングリストに入会しています。
    
    このリストは会員情報を非公開にしているため、何者かが会員情報を得よう
    としているのかもしれません。プライバシー侵害を防ぐために、会員情報の
    提供はしませんでした。
    
    もし入会済みであることを忘れて入会申請をしたのであれば、このメールは
    無視してください。もし、あなたがこのリストに加入しているかどうかを知
    る目的で誰かがメーリングリスト加入を試みたと思われる場合に、プライバ
    シーについての懸念があれば
    %(listowner)s 宛のメールでリスト管理者にご相談ください。

en: This list does not support digest delivery.
ja: このリストでは「まとめ読み」はできません。

en: This list only supports digest delivery.
ja: まとめ読み専用リストです。

en: You have been successfully subscribed to the %(realname)s mailing list.
ja: %(realname)s への入会手続きが完了しました。

en: 
        confirm <confirmation-string>
            Confirm an action.  The confirmation-string is required and should be
            supplied by a mailback confirmation notice.
ja: 
        confirm <確認文字列>
            処理を確認します。確認文字列は必須で、確認要求のメールに
            書かれているものでなければなりません。

en: Usage:
ja: 使用法:

en: Invalid confirmation string.  Note that confirmation strings expire
    approximately %(days)s days after the initial request.  They also expire if
    the request has already been handled in some way.  If your confirmation has
    expired, please try to re-submit your original request or message.
ja: 確認文字列が無効です。確認用文字列は入会申請から約 %(days)s日で
    期限切れになりますのでご注意ください。すでに何らかの手順で
    処理済みの場合も無効になります。確認期限が切れている場合は
    もう一度入会申請をお願いします。

en: Your request has been forwarded to the list moderator for approval.
ja: 申請は、承認を受けるためにリスト司会者へ転送されました。

en: You are not currently a member.  Have you already unsubscribed or changed
    your email address?
ja: あなたは会員ではありません。
    退会したか、メールアドレスを変更しませんでしたか?

en: You are currently banned from subscribing to this list.  If you think this
    restriction is erroneous, please contact the list owners at
    %(owneraddr)s.
ja: 記入されたメールアドレスでの入会は禁止されています。
    この入会制限が誤登録によるものと思われる場合は
    次のリスト管理者宛にご連絡ください: %(owneraddr)s

en: You were not invited to this mailing list.  The invitation has been discarded,
    and both list administrators have been alerted.
ja: あなたが招待されたメーリングリストは、このメーリングリストではありません。
    発行された招待を破棄し、双方のリスト管理者に警告を送りました。

en: Bad approval password given.  Held message is still being held.
ja: 承認パスワードが間違っています。保留メールは保留を続けます。

en: Confirmation succeeded
ja: 確認しました

en: 
        echo [args]
            Simply echo an acknowledgement.  Args are echoed back unchanged.
ja: 
        echo [引数]
            確認通知をそのまま表示します。引数に入れた文字列が返ってきます。

en: 
        end
            Stop processing commands.  Use this if your mail program automatically
            adds a signature file.
ja: 
        end
            コマンド処理を停止します。自動的に署名を追加する
            メールソフトを使用しているときは、これを使ってください。

en: 
        help
            Print this help message.
ja: 
        help
            このヘルプメッセージを表示します。

en: You can access your personal options via the following url:
ja: 以下のURLであなたの個人オプションページにアクセスできます:

en: 
        info
            Get information about this mailing list.
ja: 
        info
            このメーリングリストの案内を取り寄せます。

en: n/a
ja: 無し

en: List name:    %(listname)s
ja: リスト名:     %(listname)s

en: Description:  %(description)s
ja: 説明:         %(description)s

en: Postings to:  %(postaddr)s
ja: 投稿宛先:     %(postaddr)s

en: List Helpbot: %(requestaddr)s
ja: リストヘルプ: %(requestaddr)s

en: List Owners:  %(owneraddr)s
ja: リスト管理者: %(owneraddr)s

en: More information: %(listurl)s
ja: ホームページ: %(listurl)s

en: The `join' command is synonymous with `subscribe'.
ja: `join'コマンドは`subscribe'の同義語です。

en: The `leave' command is synonymous with `unsubscribe'.
ja: `leave'コマンドは`unsubscribe'の同義語です。

en: 
        lists
            See a list of the public mailing lists on this GNU Mailman server.
ja: 
        lists
            この GNU Mailman サーバの公開メーリングリストの一覧を見る。

en: Public mailing lists at %(hostname)s:
ja: %(hostname)s の公開メーリングリスト

en: %(i)3d. List name:   %(realname)s
ja: %(i)3d. リスト名:    %(realname)s

en:      Description: %(description)s
ja:      説明:        %(description)s

en:      Requests to: %(requestaddr)s
ja:      申請宛先:    %(requestaddr)s

en: 
        password [<oldpassword> <newpassword>] [address=<address>]
            Retrieve or change your password.  With no arguments, this returns
            your current password.  With arguments <oldpassword> and <newpassword>
            you can change your password.
    
            If you're posting from an address other than your membership address,
            specify your membership address with `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!).  Note that in this case the
            response is always sent to the subscribed address.
ja: 
        password [<旧パスワード> <新パスワード>] [address=<アドレス>]
            パスワードを取り寄せたり変更します。引数を付けずに実行すると、
            現在のパスワードを取り寄せます。
            引数に<旧パスワード>と<新パスワード>を付けると、パスワードを
            変更します。
            会員登録されたアドレス以外からメールを送信する場合は、
            `address=<アドレス>' (かぎ括弧や引用符は付けない) で
            登録するアドレスを指定してください。この場合、返信は登録
            されたアドレスに送られますのでご注意ください。

en: Your password is: %(password)s
ja: あなたのパスワードは: %(password)s

en: You are not a member of the %(listname)s mailing list
ja: あなたは%(listname)s メーリングリストの会員ではありません

en: You did not give the correct old password, so your password has not been
    changed.  Use the no argument version of the password command to retrieve your
    current password, then try again.
ja: 旧パスワードが間違っていたため、パスワードは変更されませんでした。
    引数を付けずに password コマンドを実行し、現在のパスワードを取り
    寄せてから、もう一度試してください。

en: 
    Usage:
ja: 
    使用法:

en: The `remove' command is synonymous with `unsubscribe'.
ja: `remove'は`unsubscribe'の同義語です。

en: 
        set ...
            Set or view your membership options.
    
            Use `set help' (without the quotes) to get a more detailed list of the
            options you can change.
    
            Use `set show' (without the quotes) to view your current option
            settings.
ja: 
        set ...
            会員オプションの設定, 確認をします。
    
            `set help' (引用符は付けない) で変更可能なオプションの一覧を
            見ることができます。
    
            `set show' (引用符は付けない) で現在のオプションを見ることが
            できます。

en: 
        set help
            Show this detailed help.
    
        set show [address=<address>]
            View your current option settings.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set authenticate <password> [address=<address>]
            To set any of your options, you must include this command first, along
            with your membership password.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set ack on
        set ack off
            When the `ack' option is turned on, you will receive an
            acknowledgement message whenever you post a message to the list.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            When the `digest' option is turned off, you will receive postings
            immediately when they are posted.  Use `set digest plain' if instead
            you want to receive postings bundled into a plain text digest
            (i.e. RFC 1153 digest).  Use `set digest mime' if instead you want to
            receive postings bundled together into a MIME digest.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Turn delivery on or off.  This does not unsubscribe you, but instead
            tells Mailman not to deliver messages to you for now.  This is useful
            if you're going on vacation.  Be sure to use `set delivery on' when
            you return from vacation!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Use `set myposts off' to not receive copies of messages you post to
            the list.  This has no effect if you're receiving digests.
    
        set hide on
        set hide off
            Use `set hide on' to conceal your email address when people request
            the membership list.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Use `set duplicates off' if you want Mailman to not send you messages
            if your address is explicitly mentioned in the To: or Cc: fields of
            the message.  This can reduce the number of duplicate postings you
            will receive.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Use `set reminders off' if you want to disable the monthly password
            reminder for this mailing list.
ja: 
        set help
            この説明を取り寄せる。
    
        set show [address=<アドレス>]
            現在のオプション設定を見る。会員登録アドレス以外からメールを
            送信する場合は、登録アドレスを `address=<アドレス>' の形式で
            指定してください。(メールアドレスには「<」「>」を付けないこと。
            またコマンドを「'」で囲まないこと)
    
        set authenticate <パスワード> [address=<アドレス>]
            オプションを設定する場合は、まずこのコマンドを実行する必要が
            あります。<パスワード>は自分の会員パスワードです。会員登録
            したアドレス以外からメールを送る場合は, 登録アドレスを
            `address=<アドレス>' の形式で指定してください。(メールアドレス
            には「<」「>」を付けないこと。またコマンドを「'」で囲まないこと)
    
        set ack on
        set ack off
            `ack' オプションを on にすると、メーリングリストにメールを
            投稿するたびに、確認通知のメールが送られるようになります。
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            `digest' オプションを off にすると、投稿されたメールが直接送
            られます。何通かのメールをまとめて平文形式(RFC 1153 ダイジェ
            スト)で受け取りたい場合は `set digest plain' を使ってください。
            MIME形式で受け取りたい場合には `set digest mime' を使います。
    
        set delivery on
        set delivery off
            配送を on/off します。これは、退会ではなく、一時的に Mailman 
            からのメール配送を停止します。これは、休暇でメールを受け取れ
            ないときなどに使います。休暇から帰ったら、`set delivery on' に
            戻すことをお忘れなく!
    
        set myposts on
        set myposts off
            `set myposts off' を指定すると、自分自身が投稿したメールは
            配送されなくなります。まとめ読みを設定している場合は無効です。
    
        set hide on
        set hide off
            `set hide on' を指定すると、メールアドレスを会員名簿に
            表示しません。
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            `set duplicates off' を指定すると、自分のアドレスが明示的に
            To: または Cc: に記述されているメールはメーリングリストから
            配送されません。これにより、内容が重複するメールの数を減ら
            せます。
    
        set reminders on
        set reminders off
            `set reminders off' を指定すると、メーリングリストから毎月
            送られるパスワード備忘通知の送信を停止します。

en: Bad set command: %(subcmd)s
ja: set コマンドに間違いがあります: %(subcmd)s

en: Your current option settings:
ja: 現在のオプション設定:

en:     ack %(onoff)s
ja:     ack (確認) %(onoff)s

en:     digest plain
ja:     digest plain (平文でまとめ読み)

en:     digest mime
ja:     digest mime (MIMEでまとめ読み)

en:     digest off
ja:     digest (まとめ読み) off

en: delivery on
ja: delivery (配送) on

en: delivery off
ja: delivery (配送) off

en: by you
ja: 会員自身により

en: by the admin
ja: リスト管理者により

en: due to bounces
ja: エラーメールにより

en:     %(status)s (%(how)s on %(date)s)
ja:     %(status)s (%(date)s に %(how)s)

en:     myposts %(onoff)s
ja:     myposts (自分の投稿) %(onoff)s

en:     hide %(onoff)s
ja:     hide (隠れ) %(onoff)s

en:     duplicates %(onoff)s
ja:     duplicates (重複) %(onoff)s

en:     reminders %(onoff)s
ja:     reminders (備忘通知) %(onoff)s

en: You did not give the correct password
ja: パスワードが正しくありません

en: Bad argument: %(arg)s
ja: 引数に間違いがあります: %(arg)s

en: Not authenticated
ja: 認証失敗

en: ack option set
ja: ack (確認通知) オプションを設定

en: digest option set
ja: digest (まとめ読み)オプションを設定

en: delivery enabled
ja: メールを配送します

en: delivery disabled by user
ja: ; 会員自身が配送を停止しました

en: myposts option set
ja: myposts (自分の投稿)オプションを設定

en: hide option set
ja: hide (隠れ)オプションを設定

en: duplicates option set
ja: duplicates (重複)オプションを設定

en: reminder option set
ja: reminder (備忘通知)オプションを設定

en: stop is synonymous with the end command.
ja: stop は end コマンドと同じ意味です。

en: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<address>]
            Subscribe to this mailing list.  Your password must be given to
            unsubscribe or change your options, but if you omit the password, one
            will be generated for you.  You may be periodically reminded of your
            password.
    
            The next argument may be either: `nodigest' or `digest' (no quotes!).
            If you wish to subscribe an address other than the address you sent
            this request from, you may specify `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!)
ja: 
        subscribe [パスワード] [digest|nodigest] [address=<アドレス>]
            このメーリングリストに入会する。パスワードは退会やオプションの
            変更に必要ですが、もし省略した場合には自動的に生成されます。
            定期的にパスワードの備忘通知が送られます。
    
            次の引数は `nondigest' または `digest' (引用符なしで!)。
            もし、メールを発信したのとは違うアドレスを会員にしたいので
            あれば、`address=<アドレス>' の形式で指定できます。
            (カッコや引用符は付けないこと!)

en: Bad digest specifier: %(arg)s
ja: 「まとめ読み」の指示が違います: %(arg)s

en: No valid address found to subscribe
ja: 登録のための正しいアドレスが見つかりませんでした

en: The email address you supplied is banned from this mailing list.
    If you think this restriction is erroneous, please contact the list
    owners at %(listowner)s.
ja: 記入されたメールアドレスでの入会は禁止されています。
    この入会制限が誤登録によるものと思われる場合は
    次のリスト管理者宛にご連絡ください: %(listowner)s

en: Mailman won't accept the given email address as a valid address.
    (E.g. it must have an @ in it.)
ja: 指定されたメールアドレスの形式が正しくありません。
    (たとえばアドレスには必ず @ が含まれていなければなりません)

en: Your subscription is not allowed because
    the email address you gave is insecure.
ja: 記入されたメールアドレスはセキュリティ上の問題があるため、
    入会申請は受け付けられませんでした。

en: You are already subscribed!
ja: 既に入会済みです!

en: No one can subscribe to the digest of this list!
ja: このリストでは「まとめ読み」での入会はできません!

en: This list only supports digest subscriptions!
ja: まとめ読み専用のメーリングリストです!

en: Your subscription request has been forwarded to the list administrator
    at %(listowner)s for review.
ja: 内容をチェックするために、入会申請をリスト管理者の
    %(listowner)s に転送しました。

en: Subscription request succeeded.
ja: 入会申請が完了しました

en: 
        unsubscribe [password] [address=<address>]
            Unsubscribe from the mailing list.  If given, your password must match
            your current password.  If omitted, a confirmation email will be sent
            to the unsubscribing address. If you wish to unsubscribe an address
            other than the address you sent this request from, you may specify
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
ja: 
        unsubscribe [パスワード] [address=<アドレス>]
            メーリングリストから退会します。パスワードを付ける場合、
            登録されたパスワードに一致しないといけません。パスワード
            が省略された場合は、退会するアドレス宛に確認のメールを送
            ります。退会するアドレス以外のアドレスを使って申請メール
            を送るときは、`address=<アドレス>' を指定してください。 
            (この場合のメールアドレスには <> や " を付けないでください!)

en: %(address)s is not a member of the %(listname)s mailing list
ja: %(address)s は %(listname)s のリスト会員ではありません

en: Your unsubscription request has been forwarded to the list administrator for
    approval.
ja: 承認のために退会申請をリスト管理者に転送しました。

en: You gave the wrong password
ja: パスワードが違います

en: Unsubscription request succeeded.
ja: 退会申請が完了しました。

en: 
        who
            See the non-hidden members of this mailing list.
        who password
            See everyone who is on this mailing list. The password is the
            list's admin or moderator password.
ja: 
        who
            このメーリングリストの隠れ会員でない会員を見る。
        who password
            このメーリングリストの全会員を見る。password はリスト管理者
            または司会者のパスワード。

en: 
        who password [address=<address>]
            See the non-hidden members of this mailing list.  The roster is
            limited to list members only, and you must supply your membership
            password to retrieve it.  If you're posting from an address other
            than your membership address, specify your membership address with
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!). If you provide the list's admin or moderator password,
            hidden members will be included.
ja: 
        who パスワード [address=<アドレス>]
            このメーリングリストの会員名簿を見る。名簿閲覧はリスト会員に
            制限されていますので, 閲覧には会員パスワードが必要です。登録
            アドレス以外からコマンドメールを送る場合は `address=<アドレス>'
            で会員アドレスを指定してください。(メールアドレスは <> で囲ま
            ないこと。それからクオーテーションマークも含まない!)
            リスト管理者又は司会者のパスワードを入れると、隠れ会員も含まれ
            ます。

en: 
        who password
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list administrators and moderators only; you must supply the list
            admin or moderator password to retrieve the roster.
ja: 
        who パスワード
            このメーリングリストの会員名簿を見る。名簿の閲覧はリスト管
            理者と司会者に制限されています。リスト管理者のパスワードか
            司会者のパスワードを付けてください。

en: You are not allowed to retrieve the list membership.
ja: メーリングリスト会員名簿の閲覧許可がありません。

en: This list has no members.
ja: このリストには会員がいません。

en: Non-digest (regular) members:
ja: 普通配送会員:

en: Digest members:
ja: まとめ読み会員:

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Asturian
ja: アストゥリアス語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: German
ja: ドイツ語

en: English (USA)
ja: 英語 (米国)

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Spanish (Spain)
ja: スペイン語 (スペイン)

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Euskara
ja: バスク語

en: Persian
ja: ペルシャ語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Interlingua
ja: インターリンガ(国際語)

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語(ブラジル)

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Chinese (China)
ja: 中国語(中国)

en: Chinese (Taiwan)
ja: 中国語(台湾)

en: Note: Since this is a list of mailing lists, administrative
    notices like the password reminder will be sent to
    your membership administrative address, %(addr)s.
ja: 注意: これはメーリングリスト用のリストです。パスワード備忘通知などの
    管理通知は、会員管理アドレス %(addr)s に送られます。

en:  (Digest mode)
ja:  (まとめ読みモード)

en: Welcome to the "%(realname)s" mailing list%(digmode)s
ja: "%(realname)s" メーリングリスト %(digmode)s へようこそ

en: You have been unsubscribed from the %(realname)s mailing list
ja: %(realname)s からの退会手続きが完了しました

en: %(listfullname)s mailing list reminder
ja: %(listfullname)s メーリングリスト備忘通知

en: No reason given
ja: 理由は示されていません

en: Hostile subscription attempt detected
ja: 危険な入会の試みを検出

en: %(address)s was invited to a different mailing
    list, but in a deliberate malicious attempt they tried to confirm the
    invitation to your list.  We just thought you'd like to know.  No further
    action by you is required.
ja: 他のメーリングリストに招待された %(address)s が、
    このメーリングリストに入会しようとしました. 
    何もする必要はありませんが、念のためにお知らせします。

en: You invited %(address)s to your list, but in a
    deliberate malicious attempt, they tried to confirm the invitation to a
    different list.  We just thought you'd like to know.  No further action by you
    is required.
ja: このメーリングリストに招待した %(address)s が、発行された確認文字列で
    他のメーリングリストに入会しようしました。何もする必要はありませんが、
    念のためお知らせします。

en: %(listname)s mailing list probe message
ja: %(listname)s メーリングリスト アドレス探知メール

en: For some unknown reason
ja: 何らかの理由により

en: Your message was rejected
ja: あなたのメールは拒否されました

en: Archiving Options
ja: 保存書庫オプション

en: List traffic archival policies.
ja: 保存書庫作成の基本方針

en: Archive messages?
ja: 保存書庫を作成しますか?

en: private
ja: 限定

en: public
ja: 公開

en: Is archive file source for public or private archival?
ja: 保存書庫は外部に公開しますか、それとも会員に限定しますか?

en: Monthly
ja: 毎月

en: Quarterly
ja: 4半期毎

en: Yearly
ja: 毎年

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: How often should a new archive volume be started?
ja: 保存書庫の新しい巻を始める頻度はどのようにしますか?

en: Auto-responder
ja: 自動応答

en: Auto-responder characteristics.<p>
    
    In the text fields below, string interpolation is performed with
    the following key/value substitutions:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>gets the name of the mailing list</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>gets the list's listinfo URL</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>gets the list's -request address</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>gets the list's -owner address</em>
    </ul>
    
    <p>For each text field, you can either enter the text directly into the text
    box, or you can specify a file on your local system to upload as the text.
ja: 自動応答の特性。<p>
    
    以下のテキストフィールドでは、
    以下の置換変数が使えます:
    <p><ul>
       <li><b>listname</b> - <em>このリストの名前</em>
       <li><b>listurl</b> - <em>このリストの listinfo URL</em>
       <li><b>requestemail</b> - <em>このリストの -request アドレス</em>
       <li><b>owneremail</b> - <em>このリストの -owner アドレス</em>
    </ul>
    <p>各テキストフィールドに、直接文面を記入することができます。
    また自分のコンピュータのファイルをアップロードすることもできます。

en: Should Mailman send an auto-response to mailing list
                 posters?
ja: メーリングリストへの投稿者に自動応答しますか?

en: Auto-response text to send to mailing list posters.
ja: メーリングリスト投稿者への自動応答の文。

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -owner address?
ja: -owner 宛のメールに自動応答しますか?

en: Auto-response text to send to -owner emails.
ja: -owner 宛のメールに対する自動応答の文。

en: Yes, w/discard
ja: はい、破棄

en: Yes, w/forward
ja: はい、転送

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -request address?  If you choose yes, decide whether you want
                 Mailman to discard the original email, or forward it on to the
                 system as a normal mail command.
ja: -request アドレスへのメールに自動応答しますか? 
    「はい」を選ぶ場合、元のメールを破棄するか、それとも通常のメールコマンド
    と同様にシステムに転送するかを選んでください。

en: Auto-response text to send to -request emails.
ja: 申請(-request)メールに対する自動応答の文。

en: Number of days between auto-responses to either the mailing
                 list or -request/-owner address from the same poster.  Set to
                 zero (or negative) for no grace period (i.e. auto-respond to
                 every message).
ja: メーリングリストや -request/-owner 宛に, 同じ発信者から送られる
    メールに自動応答する間隔の日数。ゼロ(または負の数)を入力すると、
    メールが来るたびに応答することになります。

en: Bounce processing
ja: 配送エラー処理

en: These policies control the automatic bounce processing system
                in Mailman.  Here's an overview of how it works.
    
                <p>When a bounce is received, Mailman tries to extract two pieces
                of information from the message: the address of the member the
                message was intended for, and the severity of the problem causing
                the bounce.  The severity can be either <em>hard</em> or
                <em>soft</em> meaning either a fatal error occurred, or a
                transient error occurred.  When in doubt, a hard severity is used.
    
                <p>If no member address can be extracted from the bounce, then the
                bounce is usually discarded.  Otherwise, each member is assigned a
                <em>bounce score</em> and every time we encounter a bounce from
                this member we increment the score.  Hard bounces increment by 1
                while soft bounces increment by 0.5.  We only increment the bounce
                score once per day, so even if we receive ten hard bounces from a
                member per day, their score will increase by only 1 for that day.
    
                <p>When a member's bounce score is greater than the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">bounce score
                threshold</a>, the subscription is disabled.  Once disabled, the
                member will not receive any postings from the list until their
                membership is explicitly re-enabled (either by the list
                administrator or the user).  However, they will receive occasional
                reminders that their membership has been disabled, and these
                reminders will include information about how to re-enable their
                membership.
    
                <p>You can control both the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">number
                of reminders</a> the member will receive and the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval"
                >frequency</a> with which these reminders are sent.
    
                <p>There is one other important configuration variable; after a
                certain period of time -- during which no bounces from the member
                are received -- the bounce information is
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">considered
                stale</a> and discarded.  Thus by adjusting this value, and the
                score threshold, you can control how quickly bouncing members are
                disabled.  You should tune both of these to the frequency and
                traffic volume of your list.
ja: Mailmanの自動エラーメール自動処理システムを制御する方針を設定します。
    処理の概要は以下の通りです。
    
     <p>Mailmanは、受け取った配送エラー通知から2種類の情報を取得しようと
     します: つまり、会員のメールアドレスと、エラーを起こした
     原因の深刻度です。深刻度は<em>強</em>または<em>弱</em>で、
     それぞれ致命的エラーまたは一時的エラーに対応します。判断が難しい
     場合は、強い深刻度とします。
    
     <p>エラーメールから会員アドレスが取り出せなければ、その
     エラーメールは無視されます。アドレスが取り出せた場合は、その会員に
     <em>エラー点</em>が与えられ、エラー通知ごとに得点を加算します。
     強いエラーは 1点、弱いエラーは 0.5点を加算します。
     エラー得点は1日に1回加算します。したがって、ある会員から強い
     エラーが1日に10回あっても、その日は1点しか加算されません。
    
     <p>ある会員のエラー点が
     <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">最大エラー点</a>
     を超えると、会員権を停止します。会員権が停止された会員は、
     (本人または管理者が)明示的に会員権を復活するまで、リストからの
     メールを受け取ることはありません。しかし、会員権を停止して
     いることが時々通知され、その通知には会員復帰の方法が書かれています。
    
    <p>また、その会員に宛てて出す通知は、
    <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">
    通知の回数</a> と 
    <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval">
    頻度</a> の2つの変数で制御できます。
    
    <p>さらにもう一つ重要な設定項目があります: ある程度の期間が過ぎたら、
     -- その間にその会員からのエラーメールが来なかったら -- エラー情報は、
    <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">古くなった</a>
    ものとして破棄されます。したがって, この値とエラー点を調整すること
    で、エラーを起こす会員への配送を停止するまでの期間を設定できます。
    これらの値は、リストに流れる投稿の頻度により調整してください。

en: Bounce detection sensitivity
ja: 配送エラー検知の感度

en: Should Mailman perform automatic bounce processing?
ja: Mailman にエラーメールの自動処理をさせますか?

en: By setting this value to <em>No</em>, you disable all
                 automatic bounce processing for this list, however bounce
                 messages will still be discarded so that the list administrator
                 isn't inundated with them.
ja: この値を<em>いいえ</em>に設定すると、このリストでは自動エラー処理を
    しなくなります。この場合もやはりエラーメールは破棄されますから、
    管理者が煩わされることはありません。

en: The maximum member bounce score before the member's
                 subscription is disabled.  This value can be a floating point
                 number.
ja: 会員権を停止する最大のエラー点。これは浮動小数でもかまいません。

en: Each subscriber is assigned a bounce score, as a floating
                 point number.  Whenever Mailman receives a bounce from a list
                 member, that member's score is incremented.  Hard bounces (fatal
                 errors) increase the score by 1, while soft bounces (temporary
                 errors) increase the score by 0.5.  Only one bounce per day
                 counts against a member's score, so even if 10 bounces are
                 received for a member on the same day, their score will increase
                 by just 1.
    
                 This variable describes the upper limit for a member's bounce
                 score, above which they are automatically disabled, but not
                 removed from the mailing list.
ja: 会員にはそれぞれ浮動小数のエラー得点が付けられます。Mailman がリスト
    会員からエラーメールを受け取ると、その会員のエラー点が加算されます。
    強いエラー(致命的エラー)は1点, 弱いエラー(一時的エラー)は0.5点を
    加算します。エラー得点は1日に1回加算します。従ってある会員が1日に
    10回エラーを返しても、得点は1点しか増えません。
    
    この変数は会員のエラー得点の上限値を規定します。この値を越えると
    会員への配送は自動的に停止しますがメーリングリストから退会させる
    わけではありません。

en: The number of days after which a member's bounce information
                 is discarded, if no new bounces have been received in the
                 interim.  This value must be an integer.
ja: この日数の間配送エラーが無ければ、配送エラー情報を破棄します。
    記入する値は整数です。

en: How many <em>Your Membership Is Disabled</em> warnings a
                 disabled member should get before their address is removed from
                 the mailing list.  Set to 0 to immediately remove an address from
                 the list once their bounce score exceeds the threshold.  This
                 value must be an integer.
ja: <em>会員権停止</em>の警告メールを何回送ってから、実際に
     その会員をメーリングリストから削除しますか? 0 に設定すると、
     エラー点が最大値に達した時点で即座に退会処理します。
     記入する値は整数です。

en: The number of days between sending the <em>Your Membership
                 Is Disabled</em> warnings.  This value must be an integer.
ja: <em>会員権停止</em>の警告メールを何日間隔で送りますか?
     記入する値は整数です。

en: Notifications
ja: 通知

en: Should Mailman send you, the list owner, any bounce messages
                 that failed to be detected by the bounce processor?  <em>Yes</em>
                 is recommended.
ja: 配送エラー自動検出で検知できなかったエラーメールをリスト管理者
    宛に送りますか? <em>はい</em>を推奨します。

en: While Mailman's bounce detector is fairly robust, it's
                 impossible to detect every bounce format in the world.  You
                 should keep this variable set to <em>Yes</em> for two reasons: 1)
                 If this really is a permanent bounce from one of your members,
                 you should probably manually remove them from your list, and 2)
                 you might want to send the message on to the Mailman developers
                 so that this new format can be added to its known set.
    
                 <p>If you really can't be bothered, then set this variable to
                 <em>No</em> and all non-detected bounces will be discarded
                 without further processing.
    
                 <p><b>Note:</b> This setting will also affect all messages sent
                 to your list's -admin address.  This address is deprecated and
                 should never be used, but some people may still send mail to this
                 address.  If this happens, and this variable is set to
                 <em>No</em> those messages too will get discarded.  You may want
                 to set up an
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">autoresponse
                 message</a> for email to the -owner and -admin address.
ja: Mailman の配送エラー検出システムは非常にしっかりしていますが、
    世界中の配送エラー形式をすべて解析することは不可能です。
    次の2つの理由で、この変数を<em>はい</em>に設定しておくべきです。
    1) 本当にその会員のエラーが回復しないのであれば、手動で退会処理
    をする必要があるから。 2) Mailman開発者にエラーメールを送り、
    新しい形式に対応させてもらうことができるから。
    <p>エラーメールに煩わされたくなければ、この変数を<em>いいえ</em>
    にすると、検出できなかった配送エラー通知を破棄し、以後の処理を
    させないようにできます。
    <p><b>注意:</b> この設定は, このリストの -adminアドレス宛メール
    すべてに影響します。このアドレスは現在使用されておらず、今後も
    使用してはいけませんが、以前は使われていました。もし誰かがこの
    アドレス宛にメールを出した場合、ここで<em>いいえ</em>が
    設定されていると、そのメールは破棄されてしまいます。
    <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">自動応答
    </a>を使って -owner と -admin 宛てのメールに対応したほうがよい
    かもしれません。

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's bounce score to be incremented?
ja: 配送エラーにより会員のエラー点が増加したときにリスト管理者に通知しますか?

en: Setting this value to <em>Yes</em> will cause Mailman to
                 send a notice including a copy of the bounce message to the list
                 owners whenever a bounce increments a member's bounce score but
                 doesn't cause a disable or a probe to be sent.
ja: この値を「<em>はい</em>」に設定すると、エラーメールにより会員のエラー点が加算されたときにエラーメールを含む通知をリスト管理者に送ります。(配送停止とアドレス探知の場合は除く)

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's subscription to be disabled?
ja: エラー通知のため配送を停止する場合、リスト管理者に通知しますか?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member's delivery is disabled due to excessive bounces.
                 An attempt to notify the member will always be made.
ja: <em>いいえ</em>に設定すると、配送エラーによる
    会員への配送の停止をリスト管理人に通知しません。
    しかし会員への通知は続けられます。

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member to be unsubscribed?
ja: 配送エラーによる退会処理を通知しますか?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member is unsubscribed due to excessive bounces.  An
                 attempt to notify the member will always be made.
ja: <em>いいえ</em>に設定すると、配送エラーによる
    退会をリスト管理人に通知しません。
    しかし会員への通知は続けられます。

en: Bad value for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s
ja: <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s">%(property)s
    </a>の値が間違っています: %(val)s

en: Content&nbsp;filtering
ja: 添付ファイル除去

en: Forward to List Owner
ja: リスト管理者に転送

en: Preserve
ja: 保管

en: Policies concerning the content of list traffic.
    
                <p>Content filtering works like this: when a message is
                received by the list and you have enabled content filtering, the
                individual attachments are first compared to the
                <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter
                types</a>.  If the attachment type matches an entry in the filter
                types, it is discarded.
    
                <p>Then, if there are <a
                href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass types</a>
                defined, any attachment type that does <em>not</em> match a
                pass type is also discarded.  If there are no pass types defined,
                this check is skipped.
    
                <p>After this initial filtering, any <tt>multipart</tt>
                attachments that are empty are removed.  If the outer message is
                left empty after this filtering, then the whole message is
                discarded.
    
                <p> Then, each <tt>multipart/alternative</tt> section will
                be replaced by just the first alternative that is non-empty after
                filtering if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives"
                >collapse_alternatives</a> is enabled.
    
                <p>Finally, any <tt>text/html</tt> parts that are left in the
                message may be converted to <tt>text/plain</tt> if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext"
                >convert_html_to_plaintext</a> is enabled and the site is
                configured to allow these conversions.
ja: 配信するメールの添付ファイルに関する方針。
    
    <p>添付ファイル除去フィルタの動作は次の通りです: 
    添付ファイル削除が設定されていれば、リストに到着したメールに含まれる
    個々の添付ファイルはまず
    <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">削除タイプ</a>
    と比較されます。添付ファイルのファイルタイプと
    設定された削除タイプのどれかが一致すれば、そのファイルは破棄されます。
    
    <p>次に、<a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">通過タイプ</a>
    が定義されていれば、設定された通過タイプに一致しない添付ファイルは
    破棄されます。通過タイプが定義されていなければ、チェックを省略します。
    
    <p>この初期削除で内容が空になった<tt>マルチパート</tt>の
    添付ファイルがあれば、空の添付ファイルを削除します。一番外側
    のメッセージが空になった場合は、そのメール全体を破棄します。
    
    <p>そして、もし、<a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives"
    >collapse_alternatives</a>が設定されていれば、それぞれの
    <tt>multipart/alternative</tt>全体が、先頭の
    空白でないalternativeの内容で置き換えられます。
    
    <p>最後に、<a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext">
    convert_html_to_plaintext</a>が設定されていて、
    サイトの設定で平文への変換が定義されていれば、
    残りの<tt>text/html</tt>が<tt>text/plain</tt>に変換されます。

en: Should Mailman filter the content of list traffic according
                 to the settings below?
ja: 以下の設定でリストに配信されるメールから添付ファイルを削除しますか?

en: Remove message attachments that have a matching content
                 type.
ja: 以下のタイプに当てはまる添付ファイルを削除する。

en: Use this option to remove each message attachment that
                 matches one of these content types.  Each line should contain a
                 string naming a MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 e.g. <tt>image/gif</tt>.  Leave off the subtype to remove all
                 parts with a matching major content type, e.g. <tt>image</tt>.
    
                 <p>Blank lines are ignored.
    
                 <p>See also <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> for a content type whitelist.
ja: このオプションで指定するタイプの添付ファイルを取り除きます。
    各行には MIME の<tt>type/subtype</tt> (例: <tt>image/gif</tt>)
    をひとつずつ書きます。subtype を省略するとその type を持つすべての
    ファイルを削除します(例: <tt>image</tt>)。
    
    <p>空白行は無視されます。
    
    <p>許可するファイルタイプの設定は
    <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass_mime_types</a>
    を参照してください。

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 content type.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
ja: 指定されたファイルタイプ以外の添付ファイルを削除します。
    空白にしておくと、この検査を省略します。

en: Use this option to remove each message attachment that does
                 not have a matching content type.  Requirements and formats are
                 exactly like <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>.
    
                 <p><b>Note:</b> if you add entries to this list but don't add
                 <tt>multipart</tt> to this list, any messages with attachments
                 will be rejected by the pass filter.
ja: このオプションでは、指定されたファイルタイプ以外の添付ファイルを削除します。
    指定に必要な条件と形式は
    <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter_mime_types</a>
    と同じです。
    
    <p><b>注意:</b>このリストに項目を追加するときは、
    必ず<tt>multipart</tt>を指定してください。
    multipartがなければ添付ファイルのあるメールはすべて拒否されます。

en: Remove message attachments that have a matching filename
                 extension.
ja: 以下の拡張子を持つ添付ファイルを削除する。

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 filename extension.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
ja: 指定された拡張子以外の添付ファイルを削除します。
    空白にしておくと、この検査を省略します。

en: Should Mailman collapse multipart/alternative to its
                 first part content?
ja: multipart/alternative 全体をその中の最初のパートで置き換えますか?

en: Should Mailman convert <tt>text/html</tt> parts to plain
                 text?  This conversion happens after MIME attachments have been
                 stripped.
ja: <tt>text/html</tt>の部分を平文に変換しますか?
    この変換は添付ファイルが取り除かれた後に実行されます。

en: Action to take when a message matches the content filtering
                 rules.
ja: メールが添付ファイル除去規則にマッチしたときの動作。

en: One of these actions is taken when the message matches one of
                 the content filtering rules, meaning, the top-level
                 content type matches one of the <a
                 href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>, or the top-level content type does
                 <strong>not</strong> match one of the
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a>, or if after filtering the subparts of the
                 message, the message ends up empty.
    
                 <p>Note this action is not taken if after filtering the message
                 still contains content.  In that case the message is always
                 forwarded on to the list membership.
    
                 <p>When messages are discarded, a log entry is written
                 containing the Message-ID of the discarded message.  When
                 messages are rejected or forwarded to the list owner, a reason
                 for the rejection is included in the bounce message to the
                 original author.  When messages are preserved, they are saved in
                 a special queue directory on disk for the site administrator to
                 view (and possibly rescue) but otherwise discarded.  This last
                 option is only available if enabled by the site
                 administrator.
ja: メールが添付ファイル除去規則に合致したときの動作を設定します。
    つまり、一番外側のContent-Typeが、
    <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">削除タイプ</a>
    のどれかにマッチするか、
    <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">通過タイプ</a>
    にマッチ<b>しないか</b>、
    下位のパートを削除した結果、メールが空になった場合の動作です。
    
    <p>パートが削除された後に残った添付ファイルに対しては
    ここでの設定は適用されず、会員にメールが配送されますのでご注意ください。
    
    <p>破棄を選ぶとメールは破棄され、そのメールの Message-IDが
    ログに記録されます。拒否、またはリスト管理者へ転送された場合は、
    メールの投稿者へのエラー通知に拒否の理由が記載されます。
    保管を選ぶと、メールはホストコンピュータの特別なディレクトリに保管されます。
    サイトの管理者(リストの管理者ではありません)は、保管されたメールを
    閲覧して復活させるか、あるいは破棄します。
    保管オプションは、サイト管理者が有効にした場合にのみ選択できます。

en: Bad MIME type ignored: %(spectype)s
ja: MIMEタイプに誤りがあります。無視します: %(spectype)s

en: Digest options
ja: 「まとめ読み」オプション

en: Batched-delivery digest characteristics.
ja: まとめ読み(ダイジェスト)会員の特性

en: Can list members choose to receive list traffic bunched in digests?
ja: リスト会員はダイジェストでまとめ読みするオプションを選択できますか?

en: Digest
ja: まとめ読み

en: Regular
ja: 普通配送

en: Which delivery mode is the default for new users?
ja: どちらの配送モードを新規会員のデフォルト値にしますか?

en: Plain
ja: 平文

en: When receiving digests, which format is default?
ja: まとめ読みで配送するとき、どちらの形式をデフォルト値にしますか?

en: How big in Kb should a digest be before it gets sent out?  0 implies no maximum size.
ja: 投稿メールが何Kb 以上になったら「まとめ読み」を発送しますか? 0 に設定するとサイズ増加による発送はされません。

en: Should a digest be dispatched daily when the size threshold isn't reached?
ja: 指定された容量に満たなくても「まとめ読み」を毎日発行しますか?

en: Header added to every digest
ja: 「まとめ読み」に付けるヘッダ

en: Text attached (as an initial message, before the table of contents) to the top of digests.
ja: 「まとめ読み」の冒頭に付ける文。(目次の前の最初の本文)

en: Footer added to every digest
ja: 各「まとめ読み」に付けられるフッタ

en: Text attached (as a final message) to the bottom of digests.
ja: 「まとめ読み」の末尾に添付する文。

en: How often should a new digest volume be started?
ja: 「まとめ読み」の新しい巻を始める頻度はどのようにしますか?

en: When a new digest volume is started, the volume number is
                 incremented and the issue number is reset to 1.
ja: 「まとめ読み」の新しい巻が始まると、巻数はひとつ増え、
     号数が 1 にリセットされます。

en: Should Mailman start a new digest volume?
ja: 「まとめ読み」の新しい巻をスタートさせますか?

en: Setting this option instructs Mailman to start a new volume
                 with the next digest sent out.
ja: このオプションをセットすると Mailman は次の「まとめ読み」の
    発送の時から新しい巻をスタートします。

en: Should Mailman send the next digest right now, if it is not
                 empty?
ja: 送信できるメールがあれば、今すぐに「まとめ読み」を発送しますか?

en: The next digest will be sent as volume
                %(volume)s, number %(number)s
ja: 次のまとめ読みは第 %(volume)s 巻, 第 %(number)s 号です。

en: A digest has been sent.
ja: まとめ読みを発送しました。

en: There was no digest to send.
ja: 発送すべき、まとめ読みがありません。

en: Invalid value for variable: %(property)s
ja: 変数値が無効: %(property)s

en: Bad email address for option %(property)s: %(error)s
ja: %(property)s オプションのメールアドレスが間違っています: %(error)s

en: The following illegal substitution variables were
                    found in the <code>%(property)s</code> string:
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>Your list may not operate properly until you correct this
                    problem.
ja: 文字列 <code>%(property)s</code> の置換変数の書式が正しくありません:
     <code>%(bad)s</code>
    <p>問題を修正するまでは、メーリングリストは正常に機能しません。

en: Your <code>%(property)s</code> string appeared to
                        have some correctable problems in its new value.
                        The fixed value will be used instead.  Please
                        double check that this is what you intended.
ja: <code>%(property)s</code>の新しい文に修正可能な問題があります。
    修正を行った上で適用しますが、それでよいか、二重にチェック
    してください。

en: General Options
ja: 全体的オプション

en: Conceal the member's address
ja: 会員アドレスを隠します

en: Acknowledge the member's posting
ja: 投稿に対する確認通知を送ります

en: Do not send a copy of a member's own post
ja: 会員からの投稿は本人には送りません

en: Filter out duplicate messages to list members (if possible)
ja: リスト会員に内容が重複するメールを送りません(可能なら)

en: Fundamental list characteristics, including descriptive
                info and basic behaviors.
ja: 基本的なリストの特性、説明情報、基本動作

en: General list personality
ja: メーリングリストの全体的な性格

en: The public name of this list (make case-changes only).
ja: 公表されるこのリストの名称 (大文字への変更だけ可能)。

en: The capitalization of this name can be changed to make it
                 presentable in polite company as a proper noun, or to make an
                 acronym part all upper case, etc.  However, the name will be
                 advertised as the email address (e.g., in subscribe confirmation
                 notices), so it should <em>not</em> be otherwise altered.  (Email
                 addresses are not case sensitive, but they are sensitive to
                 almost everything else :-)
ja: 大文字を使うと固有名詞として認識してもらえるので、
     丁寧な会社へ持っていっても通用します。
     また、頭文字の略語を大文字で表現してもよいでしょう。
     しかし、名前はメールアドレスとして広告されるので
     (たとえば、入会確認メールなどで)
     他の文字に置き換えることは<em>できません</em>。
     (電子メールアドレスは大小文字の区別をしませんが
     他のほとんどのことは区別します :-)

en: The list administrator email addresses.  Multiple
                 administrator addresses, each on separate line is okay.
ja: リスト管理者のメールアドレス。複数の管理者を
     別々の行にならべてもよい。

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the <a href="?VARHELP=general/moderator">email
                 addresses of the list moderators</a>.  Note that the field you
                 are changing here specifies the list administrators.
ja: メーリングリストの管理者(所有者)には2つの役割があります。
    <em>リスト管理者</em>はこのメーリングリストのすべてのパラメータに
    ついて究極の制御を行ないます。管理Webページを通じて変更できる
    すべての設定変数を変更することができます。
    
    <p>一方、<em>リスト司会者</em> の仕事は、より限定されています。
    リストの設定変数を変更することはできませんが、保留中の管理申請を
    処理することができます。つまり、保留中の入会申請を承認したり拒否すること、
    保留中の投稿メールを処理することなどです。もちろん、<em>リスト管理者</em>
    も、申請処理をすることができます。
    
    <p>リスト所有者の仕事を管理者と司会者に分けるには、
    <a href="passwords">別の司会者パスワードを設定</a>
    してください。また、<a href="?VARHELP=general/moderator">司会者の
    メールアドレスを</a>記入してください。ここで、変更しようとしているのは
    リスト管理者についてです。

en: The list moderator email addresses.  Multiple
                 moderator addresses, each on separate line is okay.
ja: リスト司会者のメールアドレス。複数の司会者を
     別々の行にならべてもよい。

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the email addresses of the list moderators in
                 this section.  Note that the field you are changing here
                 specifies the list moderators.
ja: メーリングリストの管理者(所有者)には2つの役割があります。
    <em>リスト管理者</em>はこのメーリングリストのすべてのパラメータに
    ついて究極の制御を行ないます。管理Webページを通じて変更できる
    すべての設定変数を変更することができます。
    
    <p>一方、<em>リスト司会者</em> の仕事は、より限定されています。
    リストの設定変数を変更することはできませんが、保留中の管理申請を
    処理することができます。つまり、保留中の入会申請を承認したり拒否すること、
    保留中の投稿メールを処理することなどです。もちろん、<em>リスト管理者</em>
    も、申請処理をすることができます。
    
    <p>リスト所有者の仕事を管理者と司会者に分けるには、
    <a href="passwords">
    別の司会者パスワードを設定</a>してください。また、このセクションには司会者の
    メールアドレスを記入してください。ここで、変更しようとしているのは
    リスト司会者についてです。

en: A terse phrase identifying this list.
ja: メーリングリストの内容を表す語句。

en: This description is used when the mailing list is listed with
                    other mailing lists, or in headers, and so forth.  It should
                    be as succinct as you can get it, while still identifying what
                    the list is.
ja: この説明は、メーリングリスト一覧での説明やヘッダ部分に使われます。
    できるだけ簡潔に、そしてリストの目的や用途をわかりやすく説明する
    語句を記述してください。

en: An introductory description - a few paragraphs - about the
                 list.  It will be included, as html, at the top of the listinfo
                 page.  Carriage returns will end a paragraph - see the details
                 for more info.
ja: このメーリングリストの紹介文 (数段落程度)。
    この紹介文は、総合案内のページに HTMLとして引用されます。
    なお、改行は改行タグに変換されますが、
    詳しい説明は infoの詳細を参照してください。

en: The text will be treated as html <em>except</em> that
                 newlines will be translated to &lt;br&gt; - so you can use links,
                 preformatted text, etc, but don't put in carriage returns except
                 where you mean to separate paragraphs.  And review your changes -
                 bad html (like some unterminated HTML constructs) can prevent
                 display of the entire listinfo page.
ja: 入力文は改行が &lt;br&gt; に変更されること<em>以外</em>は
     HTMLとして扱われるため、リンクや整形済みテキストなとが使えます。
     しかし、段落を分ける時以外は改行しないでください。
     また, 変更部分をよくチェックしてください - 
     HTMLに間違いがあると(タグが閉じていないなど)案内のページが全く
     表示されないこともあります。

en: Prefix for subject line of list postings.
ja: 件名の先頭に付ける語句。

en: This text will be prepended to subject lines of messages
                 posted to the list, to distinguish mailing list messages in
                 mailbox summaries.  Brevity is premium here, it's ok to shorten
                 long mailing list names to something more concise, as long as it
                 still identifies the mailing list.
                 You can also add a sequential number by %%d substitution
                 directive. eg.; [listname %%d] -> [listname 123]
                                (listname %%05d) -> (listname 00123)
ja: 指定した語句を件名の先頭に付けます。
    メールソフトの一覧画面で、リストからのメールが区別しやすくなります。
    指定する語句は簡潔にしてください。
    リスト名が長いときは、わかる程度に短くするといいでしょう。
    さらに、
    %%d 指示子で通し番号を入れることができます。
    例: [listname %%d] -> [listname 123], (listname %%05d) -> (listname 00123)

en: Munge From
ja: From を書き換え

en: Wrap Message
ja: メール内に添付

en: Replace the From: header address with the list's posting
                 address to mitigate issues stemming from the original From:
                 domain's DMARC or similar policies.
ja: From: ヘッダーのメールアドレスをリストの投稿アドレスに置き換え、
                 元の From: ドメインの DMARC あるいは類似のポリシーにより
                 生じる問題を緩和します。

en: Several protocols now in wide use attempt to ensure that use
                 of the domain in the author's address (ie, in the From: header
                 field) is authorized by that domain.  These protocols may be
                 incompatible with common list features such as footers, causing
                 participating email services to bounce list traffic merely
                 because of the address in the From: field.  <b>This has resulted
                 in members being unsubscribed despite being perfectly able to
                 receive mail.</b>
                 <p>
                 The following actions are applied to all list messages when
                 selected here.  To apply these actions only to messages where the
                 domain in the From: header is determined to use such a protocol,
                 see the <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a> settings under Privacy options...
                 -&gt; Sender filters.
                 <p>Settings:<p>
                 <dl>
                 <dt>No</dt>
                 <dd>Do nothing special.  This is appropriate for anonymous lists.
                 It is appropriate for dedicated announcement lists, unless the
                 From: address of authorized posters might be in a domain with a
                 DMARC or similar policy. It is also appropriate if you choose to
                 use dmarc_moderation_action other than Accept for this list.</dd>
                 <dt>Munge From</dt>
                 <dd>This action replaces the poster's address in the From: header
                 with the list's posting address and adds the poster's address to
                 the addresses in the original Reply-To: header.</dd>
                 <dt>Wrap Message</dt>
                 <dd>Just wrap the message in an outer message with the From:
                 header containing the list's posting address and with the original
                 From: address added to the addresses in the original Reply-To:
                 header and with Content-Type: message/rfc822.  This is effectively
                 a one message MIME format digest.</dd>
                 </dl>
                 <p>The transformations for anonymous_list are applied before
                 any of these actions. It is not useful to apply actions other
                 than No to an anonymous list, and if you do so, the result may
                 be surprising.
                 <p>The Reply-To: header munging actions below interact with these
                 actions as follows:
                 <p> first_strip_reply_to = Yes will remove all the incoming
                 Reply-To: addresses but will still add the poster's address to
                 Reply-To: for all three settings of reply_goes_to_list which
                 respectively will result in just the poster's address, the
                 poster's address and the list posting address or the poster's
                 address and the explicit reply_to_address in the outgoing
                 Reply-To: header. If first_strip_reply_to = No the poster's
                 address in the original From: header, if not already included in
                 the Reply-To:, will be added to any existing Reply-To:
                 address(es).
                 <p>These actions, whether selected here or via <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a>, do not apply to messages in digests
                 or archives or sent to usenet via the Mail&lt;-&gt;News gateways.
                 <p>If <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a> applies to this message with an
                 action other than Accept, that action rather than this is
                 applied
ja: メールを書いた人のアドレス(つまり、From: ヘッダー・フィールド)の
                 ドメインの使用についての正当性を確認するためにいくつもの
                 プロトコルが今日では広く使われています。そうしたプロトコルの
                 中にはフッタ機能のようにメーリングリストによくあるような
                 機能と相容れないこともあり、リスト参加のためのサービスが
                 From: フィールドのためだけの理由で配送エラーを引き起こしたり
                 します。<b>その結果会員はメールを全く問題なく受け取ることが
                 できるにも関わらず、退会させられることになります。</b>
                 <p>
                 以下の処理をここで選択した場合、それはリストの全ての
                 メッセージに適用されます。 From: ヘッダのドメインがそうした
                 プロトコルを使用するようなドメインであるメッセージに対して
                 のみこれらの処理を適用するには、
                 「プライバシー・オプション... -&gt; 送信者フィルタ」の<a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a> を参照してください。
                 <p>設定:<p>
                 <dl>
                 <dt>いいえ</dt>
                 <dd>何も特別なことはしません。これは匿名リストに向いています。
                 投稿権限を持つ投稿者の From: のアドレスのドメインが
                 DMARC やそれに類似のポリシーをとっていないような場合には、
                 アナウンス専用のリストにも向いています。また、このリストに
                 対して dmarc_moderation_action を「承認」以外に設定した
                 場合にも向いています。</dd>
                 <dt>From を書き換え</dt>
                 <dd>この機能は From: ヘッダの投稿者のアドレスをリストの
                 投稿用アドレスに置き換え、投稿者のアドレスを元の Reply-To: 
                 ヘッダのアドレスに追加します。</dd>
                 <dt>メール内に添付</dt>
                 <dd>From: ヘッダーをリストの投稿用アドレスとし、投稿の From: 
                 アドレスを元の Reply-To: ヘッダーに加えた外側のメッセージに
                 投稿されたメッセージを Content-Type: message/rfc822 として
                 投稿メッセージを添付します。 これは実質的には単一のメッセージ
                 からなるMIME形式のダイジェスト(まとめ読み)です。</dd>
                 </dl>
                 <p>anonymous_list に対する書き換えはこれらのいずれの処理の
                 前に適用されます。匿名リストに対しては「いいえ」以外の処理を
                 適用するのは無益ですし、もしそれをしたら、その結果に
                 驚くことになるでしょう。
                 <p>以下のReply-To: ヘッダの書き換えの処理は次のような
                 処理と相互に作用します:
                 <p> first_strip_reply_to = Yes (はい)の場合は届いた
                 メッセージの Reply-To: のアドレスをすべて取り除きますが、
                 reply_goes_to_list の設定が3つのうちのどれでも、
                 投稿者のアドレスのみ、投稿者のアドレスとリストの
                 投稿用アドレス、あるいは投稿者のアドレスと明示的な
                 reply_to_address という形でいずれも投稿者のアドレスを
                 配送するメッセージの Reply-To: に加えます。
                 first_strip_reply_to = No (いいえ)の場合で Reply-To: 
                 ヘッダに投稿者の From: ヘッダのアドレスがすでに
                 含まれていない場合には Reply-To: ヘッダにあった全ての
                 アドレスに加えて投稿者のアドレスをそこに加えます。
                 <p>これらの処理は、ここで選択したにせよ<a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a>で選択にしたにせよ
                 ダイジェスト(まとめ読み)や保存書庫、メール &lt;-&gt; 
                 ニュース相互配送のメッセージには適用されません。
                 <p><a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a>が「承認」以外が適用される
                 投稿メッセージについては、この処理ではなくそちらが
                 適用されます。

en: Hide the sender of a message, replacing it with the list
                 address (Removes From, Sender and Reply-To fields)
ja: メールの送信者を隠して、リストのアドレスに置きかえる
    (From, Sender と Reply-To を削除します)

en: <tt>Reply-To:</tt> header munging
ja: <tt>Reply-To:</tt>ヘッダの書き換え

en: Should any existing <tt>Reply-To:</tt> header found in the
                 original message be stripped?  If so, this will be done
                 regardless of whether an explict <tt>Reply-To:</tt> header is
                 added by Mailman or not.
ja: もし、<tt>Reply-To:</tt>ヘッダがメールに付けられていたら、
    それを取り除きますか? もしそうなら、<tt>Reply-To:</tt>ヘッダ
    が Mailman によって付けられたか、はじめから付いていたかに
    かかわらず取り除かれます。

en: Explicit address
ja: 別のアドレス

en: Poster
ja: 投稿者

en: This list
ja: このリスト

en: Where are replies to list messages directed?
                 <tt>Poster</tt> is <em>strongly</em> recommended for most mailing
                 lists.
ja: 投稿された記事の返信先を選んでください。
    ほとんどのメーリングリストでは <tt>投稿者</tt>
    を選ぶことを <em>強く</em> 推奨します。

en: This option controls what Mailman does to the
                 <tt>Reply-To:</tt> header in messages flowing through this
                 mailing list.  When set to <em>Poster</em>, no <tt>Reply-To:</tt>
                 header is added by Mailman, although if one is present in the
                 original message, it is not stripped.  Setting this value to
                 either <em>This list</em> or <em>Explicit address</em> causes
                 Mailman to insert a specific <tt>Reply-To:</tt> header in all
                 messages, overriding the header in the original message if
                 necessary (<em>Explicit address</em> inserts the value of <a
                 href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, select <tt>Explicit address</tt> and set the
                 <tt>Reply-To:</tt> address below to point to the parallel
                 list.
ja: このメーリングリストに配信されるメールの
    <tt>Reply-To:</tt> へッダに対する処理を決めます。
    <em>投稿者</em>を選ぶと、新しい<tt>Reply-To:</tt>ヘッダは付け加えられません。
    ただし投稿者からのメールに付いていたものはそのままにします。
    <em>このリスト</em>または<em>別のアドレス</em>を選ぶと、
    Mailman はすべてのメールに指定された<tt>Reply-To:</tt>ヘッダを付けます。
    必要な場合は元のヘッダを書き換えます。
    (<em>別のアドレス</em> を選ぶと、
    <a href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>で
    指定されたアドレスを挿入します。)
     
    <p><tt>Reply-To:</tt> ヘッダを付け加えたり変更するべきではない
    理由はたくさんあります。
    ひとつは、<tt>Reply-To:</tt> により返信先を指定したい人がいるということです。
    また、<tt>Reply-To:</tt>を変更すると個人的な返信が
    面倒になるという理由もあります。
    <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To' Munging
    Considered Harmful</a> で、この件に関する総括的な議論を読むことができます。
    これに対する反論は、
    <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">Reply-To
    Munging Considered Useful</a> にありますので参考にしてください。
     
    <p>メーリングリストによっては投稿を制限し、並行して討論用の
    リストを設置することもあります。例としては `patches' や `checkin' リスト
    があります。これらのリストは、ソフトウェアの変更がリビジョン管理システム
    (RCS) から投稿されます。しかし、変更についての議論は
    別の開発者メーリングリストで行われます。
    このようなメーリングリストの運用には、<tt>別のアドレス</tt>
    を選び、下の <tt>Reply-To:</tt> アドレスを並行リストの投稿アドレスに
    設定してください。

en: Explicit <tt>Reply-To:</tt> header.
ja: 別の<tt>Reply-To:</tt>アドレス

en: This is the address set in the <tt>Reply-To:</tt> header
                 when the <a
                 href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
                 option is set to <em>Explicit address</em>.
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, specify the explicit <tt>Reply-To:</tt> address here.  You
                 must also specify <tt>Explicit address</tt> in the
                 <tt>reply_goes_to_list</tt>
                 variable.
    
                 <p>Note that if the original message contains a
                 <tt>Reply-To:</tt> header, it will not be changed.
ja: このアドレスが、<a href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
      を<em>別のアドレス</em>に設定したとき <tt>Reply-To:</tt> ヘッダに使われます。
    <p><tt>Reply-To:</tt> のようなヘッダを
      他人のメールに付け加えないというのには、多くの理由があります。
      人によっては自分自身で<tt>Reply-To:</tt> を付けて返事を届けて
      ほしいメールアドレスを設定します。
      別の理由として、<tt>Reply-To:</tt>を変更すると個人的に返事を
      送ることが難しくなるというのもあります。
      <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To' Munging
      Considered Harmful</a>  には、これについての一般的な議論があります。
      <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">Reply-To
      Munging Considered Useful</a> の反対意見も参考にしてください。
    
    <p>メーリングリストによっては投稿に制限をつけて、並行して討論のための
      リストを作っている場合もあります。例としては `patches' や `checkin' リスト
      があります。この場合ソフトウェアの変更が revision control system
      (改訂版制御機構) から投稿されます。しかし、変更についての議論は
      別の開発者メーリングリストで行われます。
      このタイプのメーリングリストをサポートするためには、<tt>reply_goes_to_list</tt>にて
      <tt>別のアドレス</tt>を選らんだ上、ここで <tt>Reply-To:</tt> アドレスを設定してください。
    
    <p>なお、元の投稿メールに<tt>Reply-To:</tt>ヘッダが付いていると、それは変更されません。

en: Umbrella list settings
ja: 親子リストの設定

en: Send password reminders to, eg, "-owner" address instead of
                 directly to user.
ja: パスワード備忘通知を直接会員に送らず、"-owner" 宛に送ります。

en: Set this to yes when this list is intended to cascade only
                 to other mailing lists.  When set, meta notices like
                 confirmations and password reminders will be directed to an
                 address derived from the member's address - it will have the
                 value of "umbrella_member_suffix" appended to the member's
                 account name.
ja: 他のメーリングリスト(子リスト)に配送するためのメーリングリスト(親リスト)では
    「はい」を選んでください。
    「はい」を選ぶと確認やパスワード備忘通知などは、
    会員のアドレスに以下で指定する "umbrella_member_suffix" を
    付けたアドレスに送られます。

en: Suffix for use when this list is an umbrella for other
                 lists, according to setting of previous "umbrella_list"
                 setting.
ja: 上で "umbrella_list" を設定してこのメーリングリストを親リスト
    にした場合のメール送信に使うサフィックス。

en: When "umbrella_list" is set to indicate that this list has
                 other mailing lists as members, then administrative notices like
                 confirmations and password reminders need to not be sent to the
                 member list addresses, but rather to the owner of those member
                 lists.  In that case, the value of this setting is appended to
                 the member's account name for such notices.  `-owner' is the
                 typical choice.  This setting has no effect when "umbrella_list"
                 is "No".
ja: "umbrella_list" を設定すると、このメーリングリストは
    他のメーリングリスト(子リスト)を会員とする親リストになります。
    この場合、確認やパスワード備忘通知などの管理上の通知は、
    会員リストのアドレスには送らずに、そのリストの管理者に
    送らなければなりません。会員のアドレスにここで設定する
    サフィックスを付け加えて送信します。通常、このサフィックス
    には "-owner" を使います。上の "umbrella_list" で
    「いいえ」を選んだ場合、この設定は使われません。

en: Send monthly password reminders?
ja: 毎月パスワード備忘通知を送りますか?

en: Turn this on if you want password reminders to be sent once
                 per month to your members.  Note that members may disable their
                 own individual password reminders.
ja: 毎月1回パスワードの備忘通知を会員に送る場合、ON にします。
    会員は各自パスワード備忘通知の送信を停止することができます。

en: List-specific text prepended to new-subscriber welcome
                 message
ja: 新入会員に送るメールの冒頭に挿入する文章

en: This value, if any, will be added to the front of the
                 new-subscriber welcome message.  The rest of the welcome message
                 already describes the important addresses and URLs for the
                 mailing list, so you don't need to include any of that kind of
                 stuff here.  This should just contain mission-specific kinds of
                 things, like etiquette policies or team orientation, or that kind
                 of thing.
    
                 <p>Note that this text will be wrapped, according to the
                 following rules:
                 <ul><li>Each paragraph is filled so that no line is longer than
                         70 characters.
                     <li>Any line that begins with whitespace is not filled.
                     <li>A blank line separates paragraphs.
                 </ul>
ja: この文章が、新しく入会した会員への歓迎文の
     はじめに書きこまれます。歓迎文の残りの部分には
     リストで重要なメールアドレスや URL についての説明が
     あらかじめ入れられています。ですからそういった類の
     ものを入れる必要はありません。ここにはリストの目的や
     エチケットのポリシーといった固有の問題に
     ついて書いてください。<p>注意 この文章は以下の規則に従って行末の折り返しがなされます:
    <ul><li>1行が70文字以内になるように行詰めがなされます。
        <li>空白文字で始まる行は行詰めされません。
        <li>空白行は段落の区切りになります。
    </ul>

en: Send welcome message to newly subscribed members?
ja: 新入会員に歓迎メールを出しますか?

en: Turn this off only if you plan on subscribing people manually
                 and don't want them to know that you did so.  This option is most
                 useful for transparently migrating lists from some other mailing
                 list manager to Mailman.
ja: もし会員を管理者が手動で登録してそのことを
    知らせたくなかったら OFF にしてください。他のメーリングリス
    ト管理プログラムから Mailman に移行する時などに有効でしょう。

en: Text sent to people leaving the list.  If empty, no special
                 text will be added to the unsubscribe message.
ja: リスト退会者に送信する文章。空白にすると
     退会者宛メールには何も追加されません。

en: Send goodbye message to members when they are unsubscribed?
ja: 退会する会員にお別れのメールを出しますか?

en: Should the list moderators get immediate notice of new
                 requests, as well as daily notices about collected ones?
ja: 新しい申請が来たら、1日1回まとめて知らせるだけでなく、すぐに司会者に知らせますか?

en: List moderators (and list administrators) are sent daily
                 reminders of requests pending approval, like subscriptions to a
                 moderated list, or postings that are being held for one reason or
                 another.  Setting this option causes notices to be sent
                 immediately on the arrival of new requests as well.
ja: 司会者(と管理者)は保留中の管理申請に関する備忘通知を毎日受け取ります。
     たとえば非公開のリストへの加入申請や、何らかの理由で
     保留されている投稿などです。このオプションを設定すると
     新しい申請が来るたびに直ちに通知されます。

en: Should administrator get notices of subscribes and
                 unsubscribes?
ja: 入会/退会の結果を管理者に通知しますか?

en: Send mail to poster when their posting is held for approval?
ja: 投稿が承認のため保留されたら投稿者にメールしますか?

en: Additional settings
ja: その他の設定

en: Emergency moderation of all list traffic.
ja: すべての投稿を緊急保留にします。

en: When this option is enabled, all list traffic is emergency
                 moderated, i.e. held for moderation.  Turn this option on when
                 your list is experiencing a flamewar and you want a cooling off
                 period.
ja: このオプションを有効にすると、リストへの投稿をすべて緊急に制限し、
    承認のために保留します。たとえばリストでの議論が混乱して手がつけられ
    なくなった場合に、冷却期間を設けるようなときに使います。

en: Default options for new members joining this list.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">
ja: 新入会員の初期設定値。
    <input type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">

en: When a new member is subscribed to this list, their initial
                 set of options is taken from this variable's setting.
ja: この変数による設定が新会員の初期状態に使われます。

en: (Administrivia filter) Check postings and intercept ones
                 that seem to be administrative requests?
ja: (管理コマンドフィルタ) 
    管理コマンドが含まれているメールの配送を保留しますか?

en: Administrivia tests will check postings to see whether it's
                 really meant as an administrative request (like subscribe,
                 unsubscribe, etc), and will add it to the the administrative
                 requests queue, notifying the administrator of the new request,
                 in the process.
ja: 管理コマンド検査では投稿をチェックして、それが本当は
     管理上の申請であるかを調べます(たとえば
     subscribe, unsubscribe, 等)。そして管理待ち行列に加え
     管理者に新しい申請が来ていることを
     知らせます。

en: Maximum length in kilobytes (KB) of a message body.  Use 0
                 for no limit.
ja: 投稿メール本文の最大サイズ(KB)。無制限にするには 0 を設定してください。

en: Maximum number of members to show on one page of the
                 Membership List.
ja: 会員リストの 1 ページに表示される最大の会員数。

en: Host name this list prefers for email.
ja: メールの送信に使うホスト名(ドメイン名)

en: The "host_name" is the preferred name for email to
                 mailman-related addresses on this host, and generally should be
                 the mail host's exchanger address, if any.  This setting can be
                 useful for selecting among alternative names of a host that has
                 multiple addresses.
ja: "host_name" は、このホストの電子メールや Mailman のアドレスに
     使う時の名前で、普通はそのホストのメール交換(MX) アドレスです。
     複数のアドレスが利用できる場合、
     利用するアドレスをここで設定します。

en: Should messages from this mailing list include the
                     <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
                     (i.e. <tt>List-*</tt>) headers?  <em>Yes</em> is highly
                     recommended.
ja: このメーリングリストからのメールに
    <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a> ヘッダ
    (<tt>List-*</tt>) を付けますか? <em>はい</em>にすることを推奨します。

en: RFC 2369 defines a set of List-* headers that are
                     normally added to every message sent to the list membership.
                     These greatly aid end-users who are using standards compliant
                     mail readers.  They should normally always be enabled.
    
                     <p>However, not all mail readers are standards compliant yet,
                     and if you have a large number of members who are using
                     non-compliant mail readers, they may be annoyed at these
                     headers.  You should first try to educate your members as to
                     why these headers exist, and how to hide them in their mail
                     clients.  As a last resort you can disable these headers, but
                     this is not recommended (and in fact, your ability to disable
                     these headers may eventually go away).
ja: RFC 2369で、メーリングリストの会員宛メールに追加する List-* ヘッダ群が
    定義されています。これらのへッダは、標準に準拠したメールソフトの利用者
    にはとても役立ちます。通常は常に付与するべきです。
    <p>しかし、必ずしもすべてのメールソフトがまだ標準に準拠しているわけでは
    なく、また、会員の大多数が標準に準拠していないメールソフトを使っている
    場合、これらのヘッダを不快に思うかもしれません。その場合は、まず、これ
    らのヘッダがある理由を理解していただいた上で、メールソフトの表示から隠
    す方法を教えることから始めるべきです。最後の選択として、これらのヘッダ
    を付けない設定もできますが、お勧めしません。(今後のリリースでは、この
    ヘッダに関する設定ができないようにするかもしれません。)

en: Should postings include the <tt>List-Post:</tt> header?
ja: 投稿記事に <tt>List-Post:</tt> ヘッダを必要としますか?

en: The <tt>List-Post:</tt> header is one of the headers
                 recommended by
                 <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
                 However for some <em>announce-only</em> mailing lists, only a
                 very select group of people are allowed to post to the list; the
                 general membership is usually not allowed to post.  For lists of
                 this nature, the <tt>List-Post:</tt> header is misleading.
                 Select <em>No</em> to disable the inclusion of this header. (This
                 does not affect the inclusion of the other <tt>List-*:</tt>
                 headers.)
ja: <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>により
    <tt>List-Post:</tt> ヘッダを付けることが推奨されています。
    しかし、たとえば<em>アナウンス専用</em>のメーリングリストなどでは、
    ごく一部の会員しか投稿できず、一般の会員は投稿ができません。
    このようなリストでは、<tt>List-Post:</tt>ヘッダは誤解の元になりますから、
    <em>いいえ</em>を選んで、このヘッダをつけないようにします。
    (この設定は他の <tt>List-*:</tt>ヘッダに影響しません。)

en: Should the <tt>Sender</tt> header be rewritten for this
                     mailing list to avoid stray bounces?  <em>Yes</em> is
                     recommended.
ja: <tt>Sender (送信者)</tt> ヘッダを書き変えて、エラーメールが迷子に
     ならないようにしますか? <em>はい</em>を推奨します。

en: <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2822.html">RFC
                     2822</a> defines the <tt>Sender</tt> header and defines it
                     as "the mailbox of the agent responsible for the actual
                     transmission of the message."  Mailman replaces this header
                     by default with the list's bounce address.
                     
                     <p>While it is debatable if Mailman is such an agent, setting
                     this header helps directing bounces from some broken MTAs to
                     the right destination.  On the other hand, some mail
                     readers show unexpected behaviour if this header is set (like
                     missing addresses in forwarded mails and copies sent to the
                     bounce address on reply-to-all), so it can be disabled 
                     here.
ja: <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc5322.html">RFC 5322</a>
    で、<tt>Sender (送信者)</tt>ヘッダが定義され、"実際のメール送信に
    責任を持つ代理人 (agent) のメールボックス" となっています。
    Mailman はこのヘッダをリストのエラー処理 (bounce) アドレスに置き
    換えています。
    <p>
    Mailman がこのような代理人であるかどうかについては議論の余地がありますが、
    正しく実装されていない MTA がエラー通知を正しいアドレスに宛てるのに役立っています。
    一方で、このヘッダが設定されていると思いもよらない動作をするメールソフトもあります。
    (例えば、転送したときにアドレスが空白になったり、「全員に返信」したときに
    このエラー通知アドレスにも送信する等) 従って、ここで無効にできるようにしました。

en: Discard held messages older than this number of days.
                Use 0 for no automatic discarding.
ja: この日数より古い保留メールは破棄します。
    自動破棄をしない場合は 0 にしてください。

en: <b>real_name</b> attribute not
                changed!  It must differ from the list's name by case
                only.
ja: <b>real_name</b>属性は変更されません!
    リスト名の大文字小文字の変更だけが許されます。

en: The <b>info</b> attribute you saved
    contains suspicious HTML that could potentially expose your users to cross-site
    scripting attacks.  This change has therefore been rejected.  If you still want
    to make these changes, you must have shell access to your Mailman server.
    This change can be made with bin/withlist or with bin/config_list by setting
    mlist.info.
ja: あなたが保存した <b>info</b> 属性には、ユーザをクロスサイトスクリプト攻撃に
    さらすような疑わしい HTMLコードが含まれています。そのため、変更は却下しました。もし、どうしても変更が必要であれば、
    Mailman サーバにシェルアクセスしなければなりません。
    変更には bin/withlist あるいは bin/config_list を使って
    mlist.info を設定します。

en: <b>admin_member_chunksize</b> attribute not
                changed!  It must be an integer > 0.
ja: <b>admin_member_chunksize</b>属性を変更できません!
    <b>admin_member_chunksize</b>は正の整数でなければなりません。

en: <b>host_name</b> attribute not changed!
                    It must be a valid domain name.
ja: <b>host_name</b>属性を変更できません!
    <b>host_name</b>属性には正当なドメイン名を指定してください。

en: You cannot add a Reply-To: to an explicit
                address if that address is blank.  Resetting these values.
ja: 他の<tt>Reply-To:</tt>を指定するときには、そのアドレスを省略できません。
    これらの値をリセットします。

en: Language&nbsp;options
ja: 言語オプション

en: Natural language (internationalization) options.
ja: 自然言語(国際化)オプション

en: Default language for this list.
ja: このメーリングリストのデフォルト言語。

en: This is the default natural language for this mailing list.
                 If <a href="?VARHELP=language/available_languages">more than one
                 language</a> is supported then users will be able to select their
                 own preferences for when they interact with the list.  All other
                 interactions will be conducted in the default language.  This
                 applies to both web-based and email-based messages, but not to
                 email posted by list members.
ja: この設定は、このメーリングリストのデフォルト値として設定されている言語です。
    <a href="?VARHELP=language/available_languages">他の言語</a>
    を設定すると、会員がシステムを操作する場合に使用できる言語が
    選べるようになります。
    その他のすべての操作はデフォルトの言語で行われます。
    この設定はWebとメールのメッセージに適用されますが、
    会員が投稿するメールには適用されません。

en: Languages supported by this list.
ja: このリストで使える言語

en: These are all the natural languages supported by this list.
                 Note that the
                 <a href="?VARHELP=language/preferred_language">default
                 language</a> must be included.
ja: 以下は、このメーリングリストで使用できる言語の一覧です。
    <a href="?VARHELP=language/preferred_language">デフォルトの言語</a>
    は常に選択されます。

en: Always
ja: いつも

en: As needed
ja: 必要なら

en: Never
ja: しない

en: Encode the
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> even when it consists of only ASCII characters?
ja: <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">件名に前置する語句</a>
    にASCII文字しか使われていない場合でも符号化しますか?

en: If your mailing list's default language uses a non-ASCII
                 character set and the prefix contains non-ASCII characters, the
                 prefix will always be encoded according to the relevant
                 standards.  However, if your prefix contains only ASCII
                 characters, you may want to set this option to <em>Never</em> to
                 disable prefix encoding.  This can make the subject headers
                 slightly more readable for users with mail readers that don't
                 properly handle non-ASCII encodings.
    
                 <p>Note however, that if your mailing list receives both encoded
                 and unencoded subject headers, you might want to choose <em>As
                 needed</em>.  Using this setting, Mailman will not encode ASCII
                 prefixes when the rest of the header contains only ASCII
                 characters, but if the original header contains non-ASCII
                 characters, it will encode the prefix.  This avoids an ambiguity
                 in the standards which could cause some mail readers to display
                 extra, or missing spaces between the prefix and the original
                 header.
ja: 日本語など、ASCII以外の文字集合を使う言語がこのメーリングリストの
    デフォルトの言語に設定されていて、
    投稿されたメールの件名の前置きにASCII以外の文字が含まれる場合、
    その前置きは標準的な方法で符号化されます。前置きにASCII文字
    しか使っていなければ、<em>しない</em>を選んで符号化しないようにできます。
    符合化しないことで、非ASCIIの符号化に対応していないメールソフトでも、
    件名が読みやすくなります。
    <p>投稿されるメールの件名が符合化されていたり、
    符合化されていなかったりする場合は、
    この設定で<em>必要に応じて</em>を選びます。
    <em>必要に応じて</em>を選ぶと、
    前置き以外の件名がASCII文字だけなら前置きも符号化せず、
    非ASCII文字を含んでいたら前置きも符号化します。これにより
    特定のメールソフトで前置きと元のヘッダの間の空白が増えたり消えたりする
    問題を回避できます。

en: Membership&nbsp;Management...
ja: 会員管理...

en: Membership&nbsp;List
ja: 会員リスト

en: Mass&nbsp;Subscription
ja: まとめて入会登録

en: Mass&nbsp;Removal
ja: まとめて退会処理

en: Address&nbsp;Change
ja: アドレス変更

en: Non-digest&nbsp;options
ja: 普通配送オプション

en: Policies concerning immediately delivered list traffic.
ja: 普通配送に関する基本方針。

en: Can subscribers choose to receive mail immediately, rather
                 than in batched digests?
ja: まとめ読み配送の会員に、普通配送への変更を許可しますか?

en: Full Personalization
ja: 完全個人別配送

en: Should Mailman personalize each non-digest delivery?
                     This is often useful for announce-only lists, but <a
                     href="?VARHELP=nondigest/personalize">read the details</a>
                     section for a discussion of important performance
                     issues.
ja: 普通配送メールを個人別にカスタマイズしますか?
    アナウンス用のリストでは便利なことがあります。
    しかし、配送の効率に関する問題がありますので
    <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">詳細</a>もお読みください。

en: Normally, Mailman sends the regular delivery messages to
                     the mail server in batches.  This is much more efficent
                     because it reduces the amount of traffic between Mailman and
                     the mail server.
    
                     <p>However, some lists can benefit from a more personalized
                     approach.  In this case, Mailman crafts a new message for
                     each member on the regular delivery list.  Turning this
                     feature on may degrade the performance of your site, so you
                     need to carefully consider whether the trade-off is worth it,
                     or whether there are other ways to accomplish what you want.
                     You should also carefully monitor your system load to make
                     sure it is acceptable.
    
                     <p>Select <em>No</em> to disable personalization and send
                     messages to the members in batches.  Select <em>Yes</em> to
                     personalize deliveries and allow additional substitution
                     variables in message headers and footers (see below).  In
                     addition, by selecting <em>Full Personalization</em>, the
                     <code>To</code> header of posted messages will be modified to
                     include the member's address instead of the list's posting
                     address.
    
                     <p>When personalization is enabled, a few more expansion
                     variables can be included in the <a
                     href="?VARHELP=nondigest/msg_header">message header</a> and
                     <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">message footer</a>.
    
                     <p>These additional substitution variables will be available
                     for your headers and footers, when this feature is enabled:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
                             coerced to lower case.
                         <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
                             that the user is subscribed with.
                         <li><b>user_password</b> - The user's password.
                         <li><b>user_name</b> - The user's full name.
                         <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
                             page.
                     </ul>
ja: 通常、Mailmanは、普通配送のメールをまとめてメールサーバに送信します。
    この方法は Mailman とメールサーバ間の通信量を減らせるので
    効率が高い方法です。
    <p>
    しかし、個人ごとにメールを送ることに意味があるメーリングリストもあります。
    その場合、Mailmanは通常の配送リストの会員ごとに、新しい
    メールの本文を生成します。この設定はサイト全体の性能を落す可能性も
    ありますが、それだけの価値があるかどうか、他の方法はないのかを
    十分に検討してください。
    また、システムの負荷を十分監視して、この設定にシステムが耐えられることを
    確認してください。
    
    <p><em>いいえ</em>を選ぶと、メールを個人別に配送せず、まとめて送信します。
    <em>はい</em>を選ぶと個人別に配送し、ヘッダとフッタで
    下記の置換変数を使えるようになります。<em>完全個人化</em>を選ぶと
    <code>To:</code>ヘッダのアドレスがリストのアドレスではなく、
    各会員のアドレスになります。
    
    <p>個人別配送では、若干の置換変数を<a href="?VARHELP=nondigest/msg_header">
    ヘッダ</a>と<a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">フッタ</a>に
    入れられるようになります。
    
    <p>個人別配送では、以下の変数をヘッダとフッタに入れられます:
    <ul><li><b>user_address</b> - 会員のアドレス(小文字になる)。
        <li><b>user_delivered_to</b> - 会員が登録した大小文字を含むアドレス。
        <li><b>user_password</b> - 会員のパスワード。
        <li><b>user_name</b> - 会員のフルネーム。
        <li><b>user_optionsurl</b> - 会員オプションページの URL。
    </ul>

en: When <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personalization</a> is enabled
    for this list, additional substitution variables are allowed in your headers
    and footers:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
            coerced to lower case.
        <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
            that the user is subscribed with.
        <li><b>user_password</b> - The user's password.
        <li><b>user_name</b> - The user's full name.
        <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
            page.
    </ul>
ja: <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">個人別配送</a>を設定すると、
    ヘッダとフッタに以下の変数を使えるようになります:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - 小文字に変換された会員のアドレス。
        <li><b>user_delivered_to</b> - 会員が登録したときの大小文字を含むアドレス。
        <li><b>user_password</b> - 会員のパスワード。
        <li><b>user_name</b> - 会員のフルネーム。
        <li><b>user_optionsurl</b> - 会員のオプション設定ページのURL。
    </ul>

en: Header added to mail sent to regular list members
ja: 普通配送会員へのメールに付けるヘッダ

en: Text prepended to the top of every immediately-delivery
                 message.
ja: 普通配送されるメールの先頭にこの文が付加されます。

en: Footer added to mail sent to regular list members
ja: 普通配送会員へのメールに付加されるフッタ

en: Text appended to the bottom of every immediately-delivery
                 message.
ja: 普通配送されるメールの末尾にこの文が付加されます。

en: Scrub attachments of regular delivery message?
ja: 普通配送メールの添付ファイルを保管しますか?

en: When you scrub attachments, they are stored in the archive
                 area and links are made in the message so that the member can
                 access them via a web browser. If you want the attachments to
                 totally disappear, you can use content filtering options.
ja: 添付ファイルを保管すると、ウェブブラウザでアクセスできる保存書庫の
    一画に保存され、メール本文にはリンクが作成されます。添付ファイルを
    完全に消去してしまいたい場合には「添付ファイル除去」のオプションを
    使ってください。

en: Sibling lists
ja: 姉妹リスト

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 excluded from the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses appear in a To: or Cc: header.
ja: このサイトのリストで、そのリストアドレスが To: 又は Cc: ヘッダに
    現れていたら、そのリスト会員を配送から除外するもの.

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Do not specify this list
                 address mutually in the exclude list configuration page of the
                 other list, or members of both lists won't get any message.
                 Note also that the site administrator may prohibit cross domain
                 siblings.
ja: リストアドレスは (例: mailman@example.com) のように完全なメールアドレスの
    形式で書いてください。ここに書いたリストの設定ページで、このリストの
    アドレスを相互に書いてはいけません。もし、そうすると両方のリストに入って
    いる会員にはメールが配送されなくなります。
    また、サイト管理者がドメインをまたいでの姉妹リスト指定を禁止している
    かもしれないことにも注意してください。

en: Ignore regular_exclude_lists of which the poster is not a
                 member.
ja: 投稿者が regular_exclude_lists の会員ではないようなときにはそれを無視します。

en: If a post is addressed to this list and to one or more of
                 the exclude lists, regular members of those lists will not be
                 sent the post from this list, but if the poster is not a member
                 of an excluded list, the post may not be accepted by that list
                 which leaves the members of that list with no copy of the post.
                 Setting this to Yes ignores any of the exclude lists of which the
                 poster is not a member.
ja: このリストおよび除外リストに含まれる1つ以上のリストに同時に向けられた
                 投稿は除外リストの普通配送の会員にはこのリストからは
                 送られませんが、投稿者がその除外リストの会員でない場合には
                 当該除外リストの会員には投稿が送られないまま、その投稿が
                 その除外リストでされることがあります。
                 この設定を「はい」に設定すると、投稿者がその除外リストの
                 会員でないようないずれの除外リストについても、
                 その除外リストを無視します。

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 included in the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses don't appear in a To: or Cc: header.
ja: このサイトのリストで、そのリストアドレスが To: 又は Cc: ヘッダに
    現れていなかったら、そのリスト会員を配送に含めるもの。

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Note also that the site
                 administrator may prohibit cross domain siblings.
ja: リストアドレスは (例: mailman@example.com) のように完全なメールアドレスの
    形式で書いてください。
    また、サイト管理者がドメインをまたいでの姉妹リスト指定を禁止している
    かもしれないことにも注意してください。

en: Passwords
ja: パスワード

en: Privacy options...
ja: プライバシー・オプション...

en: Subscription&nbsp;rules
ja: 入会規則

en: Sender&nbsp;filters
ja: 送信者フィルタ

en: Recipient&nbsp;filters
ja: 宛先フィルタ

en: Spam&nbsp;filters
ja: 迷惑メールフィルタ

en: None
ja: 無し

en: Confirm
ja: 確認

en: Require approval
ja: 承認

en: Confirm and approve
ja: 確認＋承認

en: What steps are required for subscription?<br>
ja: 入会にはどのような手順が必要ですか?<br>

en: None - no verification steps (<em>Not
                               Recommended </em>)<br>
                               Confirm (*) - email confirmation step required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               Approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br>
    
                               This prevents mischievous (or malicious) people
                               from creating subscriptions for others without
                               their consent.
ja: 無し - 確認手順無し (<em> お勧めしません </em>)<br>
    確認 (*) - メールによる本人の確認が必要 <br>
    承認 - リスト管理者の承認が必要 <br>
    確認+承認 - 確認と承認の両方が必要
    
    <p> (*) 誰かが入会申請を出すとMailman は入会申請番号を付けて返信します。
     申請者はその番号を使って返信しないと入会できません。<br> 
     これにより他人の了解を得ずに入会させるという有害な(あるいは悪意ある)
     行為を防ぐことができます。

en: Confirm (*) - email confirmation required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br> This prevents
                               mischievous (or malicious) people from creating
                               subscriptions for others without their consent.
ja: 確認 (*) - メールによる本人の確認が必要<br>
    承認 - リスト管理者の承認が必要<br>
    確認+承認 - 確認と承認の両方が必要
    
    <p>(*) 誰かが入会申請を出すと Mailman は入会申請番号を
     付けて返信します。申請者はその番号を使って返信しないと
     入会できません。<br>
     これにより他人の了解を得ずに入会させるという有害な
     (あるいは悪意ある) 行為を防ぐことができます。

en: This section allows you to configure subscription and
                membership exposure policy.  You can also control whether this
                list is public or not.  See also the
                <a href="%(admin)s/archive">Archival Options</a> section for
                separate archive-related privacy settings.
ja: このセクションでは入会と会員情報の公開に関するポリシーを設定できます。
    また、リストを公開するかどうかも制御できます。
    保存書庫のプライバシーについては <a href="%(admin)s/archive">
    保存書庫オプションの部</a> を設定してください。)

en: Subscribing
ja: 入会申請

en: Advertise this list when people ask what lists are on this
                 machine?
ja: このホストにどんなリストがあるか聞かれた時に
    公表しますか?

en: List of addresses (or regexps) whose subscriptions do not
                 require approval.
ja: 入会に承認が不要なアドレス(または正規表現)のリスト

en: When subscription requires approval, addresses in this list
                 are allowed to subscribe without administrator approval. Add
                 addresses one per line. You may begin a line with a ^ character
                 to designate a (case insensitive) regular expression match.
ja: 入会に承認が必要な設定であっても、これらのアドレスからの入会申請は
                 管理者の承認なしに許可されます。1行につき1つ会員アドレスを
                 記入します。正規表現を使うときは、行の最初を ^ で始めて
                 ください(大文字・小文字の区別はしません)。

en: You may also use the @listname notation to designate the
                 members of another list in this installation.
ja: @リスト名 の表記でこのシステムの他のリストの会員を示すこともできます。

en: Is the list moderator's approval required for unsubscription
                 requests?  (<em>No</em> is recommended)
ja: 退会申請には、リスト司会者の承認が必要ですか? (<em>いいえ</em>を推奨)

en: When members want to leave a list, they will make an
                 unsubscription request, either via the web or via email.
                 Normally it is best for you to allow open unsubscriptions so that
                 users can easily remove themselves from mailing lists (they get
                 really upset if they can't get off lists!).
    
                 <p>For some lists though, you may want to impose moderator
                 approval before an unsubscription request is processed.  Examples
                 of such lists include a corporate mailing list that all employees
                 are required to be members of.
ja: 退会の申請は、Webまたはメールで行ないます。
    一般的には、簡単に退会できるように退会を自由にします。
    (退会できないと、かなり困ります)
    
    <p>しかし、リストによっては司会者が承認しなければ退会できないように
    設定することもあります。たとえば会社のメーリングリストで、必ず全社員が
    登録されていなければならない場合などです。

en: Ban list
ja: 排除リスト

en: List of addresses which are banned from membership in this
                 mailing list.
ja: このメーリングリストへの入会を拒否するアドレスのリスト。

en: Addresses in this list are banned outright from subscribing
                 to this mailing list, with no further moderation required.  Add
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
ja: これらのアドレスによる入会申請は、管理者の作業を省略して無条件に拒否します。
    1行につき1つ会員アドレスを記入します。
    正規表現を使うときは、行の最初を ^ で始めてください。

en: Membership exposure
ja: 会員名簿の公開

en: Anyone
ja: 誰でも

en: List admin only
ja: リスト管理者のみ

en: List members
ja: リスト会員

en: Who can view subscription list?
ja: 会員名簿を閲覧できる人は?

en: When set, the list of subscribers is protected by member or
                 admin password authentication.
ja: これを設定すると、会員名簿の閲覧は会員か管理者のパスワードが必要になります。

en: Show member addresses so they're not directly recognizable
                 as email addresses?
ja: 会員のアドレスを表示するときに、
     すぐ電子メールのアドレスであることがわからないように表示しますか?

en: Setting this option causes member email addresses to be
                 transformed when they are presented on list web pages (both in
                 text and as links), so they're not trivially recognizable as
                 email addresses.  The intention is to prevent the addresses
                 from being snarfed up by automated web scanners for use by
                 spammers.
ja: このオプションを設定すると会員のメールアドレス
    は (文でもリンクでも)簡単にはメールアドレスであること
    が分からないように変換されます。これは、迷惑メール送信者に
    自動 Web スキャナを 使ってメールアドレスを
    かき集められないようにするためのものです。

en: /Quarantine
ja: /隔離

en: When a message is posted to the list, a series of
                moderation steps are taken to decide whether a moderator must
                first approve the message or not.  This section contains the
                controls for moderation of both member and non-member postings.
    
                <p>Member postings are held for moderation if their
                <b>moderation flag</b> is turned on.  You can control whether
                member postings are moderated by default or not.
    
                <p>Non-member postings can be automatically
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                >accepted</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held for
                moderation</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                >rejected</a> (bounced), or
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                >discarded</a>,
                either individually or as a group.  Any
                posting from a non-member who is not explicitly accepted,
                rejected, or discarded, will have their posting filtered by the
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">general
                non-member rules</a>.
    
                <p>In the text boxes below, add one address per line; start the
                line with a ^ character to designate a <a href=
                "https://docs.python.org/2/library/re.html"
                >Python regular expression</a>.  When entering backslashes, do so
                as if you were using Python raw strings (i.e. you generally just
                use a single backslash).
    
                <p>Note that non-regexp matches are always done first.
ja: リストにメールが投稿されると、一連の発言制御手続きが呼び出されて
    そのメールに司会者の承認が必要かどうかを決定します。
    このページでは、会員と非会員両方の発言制御の方法を設定します。
    
    <p><b>制限フラグ</b>がセットされている会員の投稿は、
    司会者が承認するまで保留されます。
    管理者は、デフォルトで会員からの投稿を制限するかどうかを設定できます。
    
    <p>特定の非会員を指定して、またはすべての非会員からの投稿を自動的に
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">承認する</a>か
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">保留する</a>か
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">拒否する</a>
    (拒否通知を送信)か
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">破棄する</a>か
    を選択することができます。
    明示的に承認・拒否または破棄の動作が定義されていない非会員の投稿は、
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">
    非会員に対する規則</a>に従ってふるいにかけられます。
    <p>下のテキストボックスで、1行に1つのメールアドレスを登録できます;
    行の最初に ^ を記述すると
    <a href="https://docs.python.org/2/library/re.html">Pythonの
    正規表現</a>になります(<a href="https://docs.python.org/ja/2.7/library/re.html">日本語版文書へのリンク</a>)。
    バックスラッシュは、Python の raw string記法のやりかたで
    入力してください。(つまり、単に1つバックスラッシュを入れるだけです)
    
    <p>正規表現を使わない対応検査が先に実行されますので注意してください。

en: Member filters
ja: 会員フィルタ

en: By default, should new list member postings be moderated?
ja: 新しく登録する会員のデフォルトを制限付き会員にしますか?

en: Each list member has a <em>moderation flag</em> which says
                 whether messages from the list member can be posted directly to
                 the list, or must first be approved by the list moderator.  When
                 the moderation flag is turned on, list member postings must be
                 approved first.  You, the list administrator can decide whether a
                 specific individual's postings will be moderated or not.
    
                 <p>When a new member is subscribed, their initial moderation flag
                 takes its value from this option.  Turn this option off to accept
                 member postings by default.  Turn this option on to, by default,
                 moderate member postings first.  You can always manually set an
                 individual member's moderation bit by using the
                 <a href="%(adminurl)s/members">membership management
                 screens</a>.
ja: 個々の会員は、直接リストに投稿できるか、司会者の承認を必要とするかを
    決定する<em>制限フラグ</em>を持っています。
    制限フラグがセットされている会員による投稿は、承認手続きが
    必要になります。リスト管理者は、特定の会員による投稿を
    制限するかどうかを決めることができます。
    
    <p>新会員が入会した時の制限フラグは、ここで設定した値にセットされます。
    会員からの投稿を認める設定をデフォルトにする場合は
    このオプションをオフ (いいえ)にします。デフォルトで会員による投稿を制限
    したい場合は、これをオン (はい) にします。個々の会員の制限フラグは、
    <a href="%(adminurl)s/members">会員管理画面</a>からいつでも
    設定し直すことができます。

en: Ceiling on acceptable number of member posts, per interval,
                   before automatic moderation.
ja: 自動制限(モデレーション)をかけるまでの一定時間内の一会員の投稿数の上限。

en: If a member posts this many times, within a period of time
                   the member is automatically moderated.  Use 0 to disable.  See
                   <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_verbosity_interval"
                   >member_verbosity_interval</a> for details on the time period.
    
                   <p>This is intended to stop people who join a list or lists and
                   then use a bot to send many spam messages in a short interval.
    
                   <p>Be careful when using this setting.  If it is set too low,
                   this can be triggered by a single post cross-posted to
                   multiple lists or by a single post to an umbrella list.
ja: 一定時間内に一会員の投稿数がこの数に達すると、その会員を自動的に制限
                   (モデレート)します。この機能を無効にするには0を指定します。
                   この「一定時間」については
                   <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_verbosity_interval"
                   >member_verbosity_interval</a>を参照してください。
    
                   <p>この機能は単一または複数のリストに登録してボットを
                   利用して短時間のうちに多数の spam を送りつけるような人を
                   抑止するためのものです。
    
                   <p>この機能を設定するときには十分に注意がしてください。
                   もしこの値を小さく設定しすぎると、一通の投稿を複数のリストに
                   またがって行ったり、一通の親リストへの投稿でこの制限に
                   引っかかります。

en: Number of seconds to remember posts to this list to determine
                   member_verbosity_threshold for automatic moderation of a
                   member.
ja: 会員の自動制限(モデレーション)のための member_verbosity_threshold にて
                   このリストに会員からの投稿のあったことを記録しておく秒数。

en: If a member's total posts to all lists in this installation
                   with member_verbosity_threshold enabled reaches this list's
                   member_verbosity_threshold, the member is automatically
                   moderated on this list.
    
                   <p>Posts which are counted towards this list's
                   member_verbosity_threshold are all posts to any list with
                   member_verbosity_threshold enabled that arrived within that
                   list's member_verbosity_interval.
ja: この Mailman システム上で member_verbosity_threshold が有効になっている
                   リストすべてでの一会員による投稿数の合計が
                   このリストの member_verbosity_threshold の値に達すると、
                   その会員は自動的に制限(モデレーション)されます。
    
                   <p>このリストの member_verbosity_threshold と比較される
                   投稿数は、 member_verbosity_threshold が有効になっている
                   それぞれのリスト毎の member_verbosity_interval 以内に
                   届いた投稿すべてです。

en: Action to take when a moderated member posts to the
                 list.
ja: 制限付き会員から投稿があったときの動作。

en: <ul><li><b>Hold</b> -- this holds the message for approval
                 by the list moderators.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
ja: <ul><li><b>保留</b> -- リスト司会者の承認を受けるため、メールを保留します。
    <p><li><b>拒否</b> -- 自動的にメールを拒否して、そのことを
       投稿者にメールで知らせます。拒否通知の文は <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice">
       設定することができます</a>。
    
    <p><li><b>破棄</b> -- 投稿者に通知せずにメールを破棄します。
    </ul>

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to moderated members who post to this list.
ja: 制限付き会員からの投稿に対して送られる
    <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
    >拒否通知</a>に含める文。

en: Action to take when anyone posts to the
                 list from a domain with a DMARC Reject%(quarantine)s Policy.
ja: DMARC 拒否%(quarantine)sポリシーを持つドメインからの投稿に対する動作。

en: <ul><li><b>Munge From</b> -- applies the <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list Munge From</a>
                 transformation to these messages.
    
                 <p><li><b>Wrap Message</b> -- applies the <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list Wrap
                 Message</a> transformation to these messages.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
    
                 <p>This setting takes precedence over the <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list"> from_is_list</a> setting
                 if the message is From: an affected domain and the setting is
                 other than Accept.
ja: <ul><li><b>From を書き換え</b> -- <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list の
                「From を書き換え」</a>
                 をメールに適用します。
    
                 <p><li><b>メール内に添付</b> -- <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list の
                 メール内に添付</a>
                 をメールに適用します。
    
                 <p><li><b>拒否</b> -- 自動的にメールを拒否して、
                 投稿者にメールで知らせます。拒否通知の文は<a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_notice"
                 >で設定することができます</a>。
    
                 <p><li><b>破棄</b> -- 投稿者に通知せずにメールを破棄します。
                 </ul>
    
                 <p>この設定を「許可」以外に設定すると、
                 メールの From: のドメインが DMARC ポリシーを持つ場合、
                 <a href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list</a>
                 の設定よりも優先して実行されます。

en: Shall the above dmarc_moderation_action apply to messages
                   From: domains with DMARC p=quarantine as well as p=reject
ja: From: ドメインの DMARC が p=quarantine のときも p=reject のときと同様にdmarc_moderation_action をメールに適用する

en: <ul><li><b>No</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   only those posts From: a domain with DMARC p=reject.  This is
                   appropriate if you are concerned about bounced messages, but
                   want to apply dmarc_moderation_action to as few messages as
                   possible.
                   <p><li><b>Yes</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   posts From: a domain with DMARC p=reject or p=quarantine.
                   </ul><p>If a message is From: a domain with DMARC p=quarantine
                   and dmarc_moderation_action is not applied (this set to No)
                   the message will likely not bounce, but will be delivered to
                   recipients' spam folders or other hard to find places.
ja: <ul><li><b>いいえ</b> -- 投稿の From: ドメインの DMARC が p=reject の
                   ときだけ dmarc_moderation_action を適用します。
                   エラーメールに関心があるが、できるだけ少数のメールに対して
                   だけ dmarc_moderation_action を適用したいときに適して
                   います。
                   <p><li><b>はい</b> -- 投稿の From: ドメインの DMARC が
                   p=reject または p=quarantine ときに dmarc_moderation_action
                   を適用します。
                   </ul><p>この設定が「いいえ」のとき、メールの
                   From: ドメインの DMARC が p=quarantine で
                   dmarc_moderation_action は適用されず、メールはエラーと
                   なりません。しかし、会員のメールサーバーで spam 扱いされ、
                   隔離用のフォルダーなどに配送される可能性があります。

en: Shall the above dmarc_moderation_action apply to messages
                   From: domains with DMARC p=none as well as p=quarantine and
                   p=reject
ja: From: ドメインの DMARC が p=none のときも p=quarantine のときと
                   p=reject のときと同様 dmarc_moderation_action を
                   メールに適用する

en: <ul><li><b>No</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   only those posts From: a domain with DMARC p=reject and
                   possibly p=quarantine depending on the setting of
                   dmarc_quarantine_moderation_action.
                   <p><li><b>Yes</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   posts From: a domain with DMARC p=none if
                   dmarc_moderation_action is Munge From or Wrap Message and
                   dmarc_quarantine_moderation_action is Yes.
                   <p>The intent of this setting is to eliminate failure reports
                   to the owner of a domain that publishes DMARC p=none by applying
                   the message transformations that would be applied if the
                   domain's DMARC policy were stronger.
ja: <ul><li><b>いいえ</b> -- 投稿の From: ドメインの DMARC が p=reject または
                   dmarc_quarantine_moderation_action の設定に応じて
                   p=quarantine であるような投稿にだけ
                   dmarc_moderation_action を適用します。
                   <p><li><b>はい</b> -- dmarc_moderation_action が
                   「From を書き換え」または「メール内に添付」の場合で、
                   dmarc_quarantine_moderation_action が「はい」の場合に
                   投稿の From: ドメインの DMARC が p=none の投稿に対して
                   dmarc_moderation_action を適用します。
                   <p>この設定の意図は DMARC を p=none と表明している
                   ドメインついて、DMARCのポリシーがより強い場合かった場合に
                   適用される投稿メッセージの書き換えを行うことで配送失敗の
                   レポートをドメイン所有者へ送るのを避けることです。

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to anyone who posts to this list from a domain
                 with a DMARC Reject%(quarantine)s Policy.
ja: DMARC 拒否%(quarantine)sポリシーを持つドメインからの投稿に対して送られる
    <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
    >拒否通知</a>に含めるテキスト文。

en: If dmarc_moderation_action applies and is Wrap Message,
                 and this text is provided, the text will be placed in a
                 separate text/plain MIME part preceding the original message
                 part in the wrapped message.
ja: dmarc_moderation_action が適用され、それが「メール内に添付」であるときに、
    このテキスト文が設定されている場合には、元の投稿メッセージの前に
    このテキスト文を独立したMIMEパートとして挿入します。

en: A wrapped message will either be a multipart/mixed message
                 with up to four sub-parts; a text/plain part containing
                 msg_header, a text/plain part containing 
                 dmarc_wrapped_message_text, a message/rfc822 part containing the
                 original message and a text/plain part containing msg_footer, or
                 a message/rfc822 message containing only the original message if
                 none of the other parts are applicable.
ja: 添付されるメッセージは4つまでのサブパート(msg_headerを納めた
                 text/plain パート、dmarc_wrapped_message_textを納めた
                 text/plain パート、元のメッセージを納めた message/rfc822 
                 パート、msg_footerを納めた text/plain パート)から構成される
                 multi-part/mixed のメッセージか、元のメッセージ以外の
                 パートがどれも該当しない場合には message/rfc822 メッセージの
                 いずれかの形式になります。

en: A 'two dimensional' list of email address domains which are
                   considered equivalent when checking if a post is from a list
                   member.
ja: 投稿が会員からのものであるかをチェックするときに、メールアドレスの
    ドメインにおいて同一のものであるとして扱うドメインの「2次元の」リスト

en: If two poster addresses with the same local part but
                   different domains are to be considered equivalents for list
                   membership tests, the domains are put here.  The format is
                   one or more groups of equivalent domains.  Within a group,
                   the domains are separated by commas and multiple groups are
                   separated by semicolons. White space is ignored.
                   <p>For example:<pre>
                   example.com,mail.example.com;mac.com,me.com,icloud.com
                   </pre>
                   <p>In this example, if user@example.com is a list member,
                   a post from user@mail.example.com will be treated as if it is
                   from user@example.com for list membership/moderation purposes,
                   and likewise, if user@me.com is a list member, posts from
                   user@mac.com or user@icloud.com will be treated as if from
                   user@me.com.
                   <p>Note that the poster's address is first tested for list
                   membership, and the equivalent domain addresses are only tested
                   if the poster's address is not that of a member.
                   <p>Also note that moderation of the equivalent domain address
                   will apply to the post, but other options such as 'ack' or
                   'not&nbsp;metoo' will not.
ja: リストの会員であるかの確認のときに同じローカルパートでドメインを持つ
                   二つの投稿者アドレスを同一と看做したいとき、そのドメインを
                   ここに書きます。同一と看做したいドメインのグループを一つ
                   あるいは複数書くことができます。それぞれのグループは
                   セミコロン「:」で仕切り、グループの中のドメインは
                   カンマ「,」で並べて書きます。空白は無視されます。
                   <p>例:<pre>
                   example.com,mail.example.com;mac.com,me.com,icloud.com
                   </pre>
                   <p>この例では user@example.com がリストの会員だったとして
                   投稿が user@mail.example.com からのものだった場合、
                   リストの会員であることの確認や配送制限(モデレーション)の
                   確認の際にはこの投稿が user@example.com からのもの同様に
                   扱います。同様に user@me.com がリストの会員だった場合に
                   投稿が user@mac.com あるいは user@icloud.com からのもので
                   あった場合には user@me.com からのもの同様に扱います。
                   <p>注意としては、会員であるかの確認においては投稿者の
                   アドレスははじめに試され、同一と看做すドメインのアドレスは
                   投稿者のアドレスが会員でなかった場合のみに試されます。
                   <p>また、制限(モデレーション)について投稿アドレスの
                   同一ドメインアドレスは適用されますが、「受領」や
                   「控え無」といった他のオプションには適用されないことにも
                   注意が必要です。

en: Non-member filters
ja: 非会員フィルタ

en: List of non-member addresses whose postings should be
                 automatically accepted.
ja: 自動的に投稿を承認すべき非会員のアドレス。

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 accepted with no further moderation applied.  Add member
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.  A line consisting of
                 the @ character followed by a list name specifies another
                 Mailman list in this installation, all of whose member
                 addresses will be accepted for this list.
ja: これらの非会員からの投稿は、自動的に承認され
    司会プロセスは必要としません。1行につき1つのアドレスを
    記入してください; 正規表現を使うには行の最初を ^ で始めてください.
    行の最初を @ 文字にして、後にこの Mailman システムのリスト名を続けると、
    そのリスト会員全員が承認されます。

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 immediately held for moderation.
ja: 司会承認のため直ちに投稿を保留する非会員のアドレス

en: Postings from any of these non-members will be immediately
                 and automatically held for moderation by the list moderators.
                 The sender will receive a notification message which will allow
                 them to cancel their held message.  Add member addresses one per
                 line; start the line with a ^ character to designate a regular
                 expression match.
ja: これらの非会員からの投稿は、司会者の承認を受けるため
    自動的に直ちに保留されます。メールの投稿者には保留したことが通知され、
    メールを自分で取り消すこともできます。1行につき1つのアドレスを
    記入してください; 正規表現を使うには行の最初を ^ で始めてください。

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically rejected.
ja: 自動的に投稿を拒否する非会員のアドレス

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 rejected.  In other words, their messages will be bounced back to
                 the sender with a notification of automatic rejection.  This
                 option is not appropriate for known spam senders; their messages
                 should be
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >automatically discarded</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ja: これらの非会員からの投稿は、自動的に拒否します。
    つまり、自動拒否したことの通知と一緒にメールを返送します。
    既知の迷惑メール送信者にこのオプションを指定するべきではありません。
    そのようなメールは
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"> 自動的に
    破棄</a>するべきです。
    
    <p>1行につき1つのアドレスを
    記入してください; 正規表現を使うには行の最初を ^ で始めてください。

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically discarded.
ja: 自動的に投稿を破棄する非会員のアドレス。

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 discarded.  That is, the message will be thrown away with no
                 further processing or notification.  The sender will not receive
                 a notification or a bounce, however the list moderators can
                 optionally <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 >receive copies of auto-discarded messages.</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ja: これらの非会員からの投稿は, 自動的に破棄します。
    つまり、メールは捨てられ、処理や通知はありません。送信者には通知も
    返送もありませんが、オプションの設定でリスト司会者は
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards">
    破棄したメールのコピーを受け取る</a>ことができます。
    <p>1行につき1つのアドレスを
    記入してください; 正規表現を使うには行の最初を ^ で始めてください。

en: Action to take for postings from non-members for which no
                 explicit action is defined.
ja: 動作が定義されていない非会員からの投稿に対する動作。

en: When a post from a non-member is received, the message's
                 sender is matched against the list of explicitly
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                 >accepted</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                 >rejected</a> (bounced), and
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >discarded</a> addresses.  If no match is found, then this action
                 is taken.
ja: 非会員からの投稿を受け取ったとき、メールの送信者が
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">承認</a>
    または、
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">保留</a>・
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">拒否(返送)</a>・
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">破棄</a>
    のアドレスリストにあるかをチェックします。もし、無ければ
    この動作が適用されます。

en: Should messages from non-members, which are automatically
                 discarded, be forwarded to the list moderator?
ja: 非会員で自動的に破棄すると決めたメールはリスト司会者へ転送しますか?

en: Text to include in any rejection notice to be sent to
                 non-members who post to this list. This notice can include
                 the list's owner address by %%(listowner)s and replaces the
                 internally crafted default message.
ja: 非会員の投稿に対して拒否通知に含める文。この通知にはリスト管理者の
    アドレスを %%(listowner)s として含めることができ、内部で作成される
    デフォルトのメール文を置き換えます。

en: This section allows you to configure various filters based on
                the recipient of the message.
ja: このセクションではメールの宛先による各種のフィルタを
    設定します。

en: Recipient filters
ja: 宛先フィルタ

en: Must posts have list named in destination (to, cc) field
                 (or be among the acceptable alias names, specified below)?
ja: 投稿にはリスト名が宛先(to, cc) に含まれてい
    なければならないでしょうか? (または以下に指定
    する別名の中に入っていなければな
    らない)?

en: Many (in fact, most) spams do not explicitly name their
                 myriad destinations in the explicit destination addresses - in
                 fact often the To: field has a totally bogus address for
                 obfuscation.  The constraint applies only to the stuff in the
                 address before the '@' sign, but still catches all such spams.
    
                 <p>The cost is that the list will not accept unhindered any
                 postings relayed from other addresses, unless
    
                 <ol>
                     <li>The relaying address has the same name, or
    
                     <li>The relaying address name is included on the options that
                     specifies acceptable aliases for the list.
    
                 </ol>
ja: 多くの(実際にはほとんどの) 迷惑メールは膨大な宛先を
    明示的に宛先アドレスに書き連ねることはありません。
    実際には、まるででたらめのアドレスが To: に書かれていることが
    よくあります。ここで設定する制限は '@' 記号の左側だけに適用されますが、
    それだけでこの種の迷惑メールをすべて食い止めることができます。
    
    <p>その代わりに、他のアドレスからそのまま中継転送されたメールが
    受け付けられなくなります。ただし、
    <ol>
        <li>中継元のアドレスの '@'記号の左側が同じ名前である、または
        <li>中継元のアドレスが投稿を受け付ける別名のリストに含まれている
    </ol>
    と、受け付けるようになります。

en: Alias names (regexps) which qualify as explicit to or cc
                 destination names for this list.
ja: 明示的な To: または Cc: に入っていると このリス
        トへの配送を行うような別名(正規表現)。

en: Alternate addresses that are acceptable when
                 `require_explicit_destination' is enabled.  This option takes a
                 list of regular expressions, one per line, which is matched
                 against every recipient address in the message.  The matching is
                 performed with Python's re.match() function, meaning they are
                 anchored to the start of the string.
                 
                 <p>For backwards compatibility with Mailman 1.1, if the regexp
                 does not contain an `@', then the pattern is matched against just
                 the local part of the recipient address.  If that match fails, or
                 if the pattern does contain an `@', then the pattern is matched
                 against the entire recipient address.
                 
                 <p>Matching against the local part is deprecated; in a future
                 release, the pattern will always be matched against the entire
                 recipient address.
ja: `require_explicit_destination' が設定されているときに
     リストの別名と見なすアドレス。ここでの設定は, すべての宛先アドレスと
     対応比較される正規表現のリストです。1行に1アドレスを記述します。
     比較には Python の re.match() 関数が使われるため、
     必ず文字列の先頭からの対応が調べられます。
    
    <p>Mailman 1.1 との後方互換性を維持するために、正規表現に `@'
     が含まれていなければ、宛先アドレスのローカルパートとの対応が調べられます。
     比較の結果、対応が見つけられなかったり、パターンに `@'
     が含まれている場合は、宛先アドレス全体とパターンとを比較します。
    
    <p>将来のリリースではローカルパートとの比較は行わず、
    宛先アドレス全体との対応を比較させる予定です。

en: Ceiling on acceptable number of recipients for a posting.
ja: 投稿を認めるメールに含まれる受信者数の上限。

en: If a posting has this number, or more, of recipients, it is
                 held for admin approval.  Use 0 for no ceiling.
ja: この値以上の受信者数が指定されたメールは、
    承認のために保留します。0は無制限の意味になります。

en: This section allows you to configure various anti-spam
                filters posting filters, which can help reduce the amount of spam
                your list members end up receiving.
ja: このセクションでは、会員に配信される迷惑メールを減らすための
    各種の迷惑メールフィルタを設定します。

en: Header filters
ja: へッダフィルタ

en: Filter rules to match against the headers of a message.
ja: へッダに適用するフィルタ規則。

en: Each header filter rule has two parts, a list of regular
                 expressions, one per line, and an action to take.  Mailman
                 matches the message's headers against every regular expression in
                 the rule and if any match, the message is rejected, held, or
                 discarded based on the action you specify.  Use <em>Defer</em> to
                 temporarily disable a rule.
    
                 You can have more than one filter rule for your list.  In that
                 case, each rule is matched in turn, with processing stopped after
                 the first match.
    
                 Note that headers are collected from all the attachments
                 (except for the mailman administrivia message) and
                 matched against the regular expressions. With this feature,
                 you can effectively sort out messages with dangerous file
                 types or file name extensions.
ja: 各へッダフィルタ規則には、1行に1つの正規表現が記述されたリストと、
    それに対する動作を設定します。メールのへッダを
    この規則に記述された正規表現とマッチさせ、どれかとマッチした場合は
    指定された動作に従って拒否、保留、または破棄されます。
    一時的に規則を無効にしたい場合は「<em>延期</em>」を指定します。
    
    それぞれのメーリングリストに複数のフィルタ規則を指定することができます。
    各規則は順番に検査され、マッチするへッダが検出された時点で処理が終了します。
    
    注意: ヘッダはすべての添付ファイル部分も含めてマッチ対象となります(ただし Mailman の管理用のメールは除く)。
    こうすることで、危険なファイルタイプや拡張子を持つメールを除くことが
    できます。

en: Legacy anti-spam filters
ja: 従来の迷惑メール対策フィルタ

en: Hold posts with header value matching a specified regexp.
ja: 指定した正規表現にマッチするヘッダの投稿は保留する。

en: Use this option to prohibit posts according to specific
                 header values.  The target value is a regular-expression for
                 matching against the specified header.  The match is done
                 disregarding letter case.  Lines beginning with '#' are ignored
                 as comments.
    
                 <p>For example:<pre>to: .*@public.com </pre> says to hold all
                 postings with a <em>To:</em> mail header containing '@public.com'
                 anywhere among the addresses.
    
                 <p>Note that leading whitespace is trimmed from the regexp.  This
                 can be circumvented in a number of ways, e.g. by escaping or
                 bracketing it.
ja: このオプションを使うと指定されたヘッダの内容で
    投稿を禁止することができます。
     対象になるのはそのヘッダに対する正規表現です。
     マッチングは大文字・小文字を区別せずに行われ、
     '#' で始まる行はコメントとみなされます。
     <p>例：<pre>to: .*@public.com </pre>
     は <em>to</em>(宛先) のメールヘッダのアドレスで
     中に '@public.com' がどこかに入っているという意味です。
     <p>先行して空白がある場合には、そこは正規表現からはずされます。
     しかしたとえばエスケープやブラケットを用いて、多くの
     方法で回避できます。

en: dmarc_moderation_action must be >= the configured
                               default value.
ja: dmarc_moderation_action の値はデフォルト値として設定した値以上
                               でなければなりません。

en: Header filter rules require a pattern.
                    Incomplete filter rules will be ignored.
ja: へッダフィルタ規則には必ずパターンを指定してください。
    不完全なフィルタは無視されます。

en: The header filter rule pattern
                    '%(safepattern)s' is not a legal regular expression.  This
                    rule will be ignored.
ja: へッダフィルタ規則で指定されたパターン `%(safepattern)s' は
    正規表現として正しくありません。
    この規則を無視します。

en: Topics
ja: 話題

en: List topic keywords
ja: リストの話題キーワード

en: Disabled
ja: 使用しない

en: Enabled
ja: 使用する

en: Should the topic filter be enabled or disabled?
ja: 話題フィルタを使用しますか?

en: The topic filter categorizes each incoming email message
                 according to <a
                href="https://docs.python.org/2/library/re.html">regular
                 expression filters</a> you specify below.  If the message's
                 <code>Subject:</code> or <code>Keywords:</code> header contains a
                 match against a topic filter, the message is logically placed
                 into a topic <em>bucket</em>.  Each user can then choose to only
                 receive messages from the mailing list for a particular topic
                 bucket (or buckets).  Any message not categorized in a topic
                 bucket registered with the user is not delivered to the list.
    
                 <p>Note that this feature only works with regular delivery, not
                 digest delivery.
    
                 <p>The body of the message can also be optionally scanned for
                 <code>Subject:</code> and <code>Keywords:</code> headers, as
                 specified by the <a
           href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
                 configuration variable.
ja: 話題フィルタは、以下に定義する
    <a href="https://docs.python.org/2/library/re.html">正規表現
    フィルタ</a> で投稿されたメールを分類します(<a href="https://docs.python.org/ja/2.7/library/re.html">日本語版文書へのリンク</a>)。
    メールの <code>Subject:</code> か <code>Keywords:</code> ヘッダが
    話題フィルタに適合したメールは、話題ごとに作られた<em>バスケット</em>
    に入れられます。それぞれの会員は、自分が受け取りたい話題バスケットを選んで、
    そのバスケットのメールだけを受け取ることができます。
    どのバスケットにも入れられなかったメールは配送されません。
    <p>
    これは、普通配送でしか使えません。まとめ読みでは使えませんので注意してください。
    <p>
    メールの本文部分に<code>Subject:</code> と <code>Keyword:</code>を
    指定することもできます。この場合、
    <a href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
    の変数で、検査する行数を設定できます。

en: How many body lines should the topic matcher scan?
ja: メール本文の何行目まで話題をスキャンしますか?

en: The topic matcher will scan this many lines of the message
                 body looking for topic keyword matches.  Body scanning stops when
                 either this many lines have been looked at, or a non-header-like
                 body line is encountered.  By setting this value to zero, no body
                 lines will be scanned (i.e. only the <code>Keywords:</code> and
                 <code>Subject:</code> headers will be scanned).  By setting this
                 value to a negative number, then all body lines will be scanned
                 until a non-header-like line is encountered.
ja: 話題のスキャンでは、この行数だけ本文の中から話題のキーワードを
    探します。本文のスキャンはこの行数だけあるいは、ヘッダでなさそうな行が
    出てきたらストップします。この値をゼロにしておくと、本文のスキャンは
    おこないません。(つまり <code>Keywords:</code> と <code>Subject:</code>
    ヘッダだけを見ます) この値を負にしておくと、ヘッダでなさそうな行が
    出てくるまで本文をスキャンします。

en: Topic keywords, one per line, to match against each message.
ja: メールにマッチさせる話題キーワード、1行につき1個

en: Each topic keyword is actually a regular expression, which is
                 matched against certain parts of a mail message, specifically the
                 <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code> message headers.
                 Note that the first few lines of the body of the message can also
                 contain a <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code>
                 "header" on which matching is also performed.
ja: 話題キーワードは正規表現で、メールの特定の部分、
    具体的には <code>Keywords:</code> と <code>Subject:</code>
    ヘッダの内容と一致するかどうかの検査に使われます。メール本文の先頭に
    書かれた <code>Keywords:</code> と <code>Subject:</code> "ヘッダ"
    に対しても検査が行なわれます。

en: Topic specifications require both a name and
                    a pattern.  Incomplete topics will be ignored.
ja: 話題を指定するには、名前とパターンの指定が必要です。
    不完全な話題は無視されます。

en: The topic pattern '%(safepattern)s' is not a
                    legal regular expression.  It will be discarded.
ja: この話題パターン `%(safepattern)s' は正しい正規表現ではありません。
    この指定は破棄します。

en: Mail&lt;-&gt;News&nbsp;gateways
ja: メール &lt;-&gt; ニュース相互配送

en: Mail-to-News and News-to-Mail gateway services.
ja: メール・ニュース相互配送サービスの設定。

en: News server settings
ja: ニュースサーバの設定

en: The hostname of the machine your news server is running on.
ja: ニュースサーバが稼動しているマシンのホスト名。

en: This value may be either the name of your news server, or
                 optionally of the format name:port, where port is a port number.
    
                 The news server is not part of Mailman proper.  You have to
                 already have access to an NNTP server, and that NNTP server must
                 recognize the machine this mailing list runs on as a machine
                 capable of reading and posting news.
ja: ニュースサーバの名前を指定します。 name:port の形式でポート番号を
    指定することもできます。
    
    ニュースサーバは Mailman 自身が持つ機能ではありません。
    あなたは既に NNTP サーバにアクセス権がなければならず、その
     NNTPサーバはメーリングリストが稼動しているマシンを
    「ニュースを読み書きできるホスト」と認識しなければなりません。

en: The name of the Usenet group to gateway to and/or from.
ja: 相互配送を行う Usenet のニュースグループ名

en: Should new posts to the mailing list be sent to the
                 newsgroup?
ja: メーリングリストへの投稿をニュースグループに転送しますか?

en: Should new posts to the newsgroup be sent to the mailing
                 list?
ja: ニュースグループへの投稿をメーリングリストに転送しますか?

en: Forwarding options
ja: 転送オプション

en: Moderated
ja: 制限付き

en: Open list, moderated group
ja: リストは公開、グループは制限付き

en: The moderation policy of the newsgroup.
ja: ニュースグループの制限ポリシー

en: This setting determines the moderation policy of the
                 newsgroup and its interaction with the moderation policy of the
                 mailing list.  This only applies to the newsgroup that you are
                 gatewaying <em>to</em>, so if you are only gatewaying from
                 Usenet, or the newsgroup you are gatewaying to is not moderated,
                 set this option to <em>None</em>.
    
                 <p>If the newsgroup is moderated, you can set this mailing list
                 up to be the moderation address for the newsgroup.  By selecting
                 <em>Moderated</em>, an additional posting hold will be placed in
                 the approval process.  All messages posted to the mailing list
                 will have to be approved before being sent on to the newsgroup,
                 or to the mailing list membership.
    
                 <p><em>Note that if the message has an <tt>Approved</tt> header
                 with the list's administrative password in it, this hold test
                 will be bypassed, allowing privileged posters to send messages
                 directly to the list and the newsgroup.</em>
    
                 <p>Finally, if the newsgroup is moderated, but you want to have
                 an open posting policy anyway, you should select <em>Open list,
                 moderated group</em>.  The effect of this is to use the normal
                 Mailman moderation facilities, but to add an <tt>Approved</tt>
                 header to all messages that are gatewayed to Usenet.
ja: ここでは、ニュースグループの制限(モデレーション)ポリシーと
    メーリングリストの制限ポリシーとの作用について設定します。
    これは、ニュースグループ<em>へ</em>転送する場合に当てはまりますので、
    ニュースグループから転送する場合や転送先のニュースグループ
    がモデレーテッド(制限付き)でなければ、
    オプションを<em>無し</em>に設定してください。
    
    <p>ニュースグループがモデレーテッドなら, このメーリングリストアドレス
    をニュースグループの司会者アドレスに設定してもかまいません。
    <em>制限付き</em>を選ぶと、投稿は司会者による承認待ちになります。
    メーリングリストに投稿されたメールは、
    ニュースグループに転送される前、つまりメーリングリストに
    配送される前に、承認を受けなければなりません。
    
    <p><em><tt>Approved</tt>ヘッダと管理者のパスワードが付けられたメールは
    承認手続きを通りません。つまり、投稿の権限を持つ人は直接リストと
    ニュースに投稿できることになります。</em>
    
    <p>最後に、ニュースグループがモデレーテッドに設定されていても、
    自由に投稿できるように設定したければ、
    <em>リストは公開、グループは制限付き</em>を選んでください。
    これを選ぶと、通常のMailmanの司会の仕組みでメールが配信され、ニュース
    に転送される記事にはすべて<tt>Approved</tt>ヘッダが付けられます。

en: Prefix <tt>Subject:</tt> headers on postings gated to news?
ja: ニュースへの投稿記事の<tt>Subject:</tt>(件名)に前置きを付けますか?

en: Mailman prefixes <tt>Subject:</tt> headers with
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">text you can
                 customize</a> and normally, this prefix shows up in messages
                 gatewayed to Usenet.  You can set this option to <em>No</em> to
                 disable the prefix on gated messages.  Of course, if you turn off
                 normal <tt>Subject:</tt> prefixes, they won't be prefixed for
                 gated messages either.
ja: Mailman は、<tt>Subject:</tt>ヘッダ(件名)に<a 
    href="?VARHELP=general/subject_prefix">管理者が設定できる前置き</a>
    を付けます。これは、通常、Usenet ニュースに転送する記事にも現れます。
    このオプションを<em>いいえ</em>にすると転送記事には前置きをつけない
    ようになります。もちろん、普通のメールに件名に前置きを付けなければ、
    ニュースにも付きません。

en: Mass catch up
ja: キャッチアップ

en: Should Mailman perform a <em>catchup</em> on the newsgroup?
ja: ニュースグループを <em>キャッチアップ</em> しますか?

en: When you tell Mailman to perform a catchup on the newsgroup,
                 this means that you want to start gating messages to the mailing
                 list with the next new message found.  All earlier messages on
                 the newsgroup will be ignored.  This is as if you were reading
                 the newsgroup yourself, and you marked all current messages as
                 <em>read</em>.  By catching up, your mailing list members will
                 not see any of the earlier messages.
ja: キャッチアップする(追い付く)ということは、次の新しい投稿があった時点から
     転送を開始するということです。それ以前のニュースグループの
     記事は無視されます。これは、あなた自身がニュースを読んでいて、
     現在の 記事を全部「既読」にするのと同じことです。
     キャッチアップするとメーリングリストの会員は以前の記事を
     見ることはありません。

en: Mass catchup completed
ja: キャッチアップ完了

en: You cannot enable gatewaying unless both the
                    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">news server field</a> and
                    the <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">linked
                    newsgroup</a> fields are filled in.
ja: <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">ニュースサーバ</a>と
    <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">ニュースグループ</a>を
    指定しないとニュース・ゲートウェイは有効になりません。

en: %(listinfo_link)s list run by %(owner_link)s
ja: %(listinfo_link)s リスト管理人 %(owner_link)s

en: %(realname)s administrative interface
ja: %(realname)s 管理用ページ

en:  (requires authorization)
ja:  (パスワードが必要です)

en: Overview of all %(hostname)s mailing lists
ja: %(hostname)s の全メーリングリスト一覧

en: <em>(1 private member not shown)</em>
ja: <em>(1 名の隠れ会員 は表示されません)</em>

en: <em>(%(num_concealed)d private members not shown)</em>
ja: <em>(%(num_concealed)d 名の隠れ会員 は表示されません)</em>

en: ; it was disabled by you
ja: ; 会員自身が配送を停止しました

en: ; it was disabled by the list administrator
ja: ; リスト管理者が配送を停止しました

en: ; it was disabled due to excessive bounces.  The
                last bounce was received on %(date)s
ja: ; エラーメール多発により配送を停止しました。
                最後のエラーは %(date)s に受信

en: ; it was disabled for unknown reasons
ja: ; 配送が停止されています。理由は不明です。

en: Note: your list delivery is currently disabled%(reason)s.
ja: 注意: メールの配送は一時的に停止されています %(reason)s。

en: Mail delivery
ja: メール配送

en: the list administrator
ja: リスト管理者

en: <p>%(note)s
    
                <p>You may have disabled list delivery intentionally,
                or it may have been triggered by bounces from your email
                address.  In either case, to re-enable delivery, change the
                %(link)s option below.  Contact %(mailto)s if you have any
                questions or need assistance.
ja: <p>%(note)s
    
    <p>自分自身で配送を停止したか、または会員のメールアドレスへの
    配送にエラーが発生したため停止した可能性もあります。
    どちらにしても、配送を再開するには、下の %(link)s オプションを
    変更してください。この件に関する質問または助力が必要なときは、
    %(mailto)s に連絡してください。

en: <p>We have received some recent bounces from your
                address.  Your current <em>bounce score</em> is %(score)s out of a
                maximum of %(total)s.  Please double check that your subscribed
                address is correct and that there are no problems with delivery to
                this address.  Your bounce score will be automatically reset if
                the problems are corrected soon.
ja: <p>あなたのメールアドレスから、最近配送エラー通知を受けています。
     あなたの現在の <em>エラー点</em>は最大 %(total)s に対して、
     %(score)s になっています。登録アドレスが正しいか十分チェックして
     このアドレスへの配送に問題が無いように注意してください。
     問題が解決すればすぐエラー点はリセットされます。

en: (Note - you are subscribing to a list of mailing lists, so the %(type)s notice will be sent to the admin address for your membership, %(addr)s.)<p>
ja: (注意 - あなたはメーリングリストのリストに入会登録しようとしています。このため %(type)s のお知らせは管理者用メールアドレス %(addr)s に送信されます。)

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.
ja: 他人がおせっかいで入会手続きをすることを防ぐために、
    確認要求のメールを会員のアドレス宛に送ります。

en: This is a closed list, which means your subscription
                will be held for approval.  You will be notified of the list
                moderator's decision by email.
ja: これは閉鎖リストです。入会が承認されるまで申請は保留されます。
    司会者の決定はメールでお知らせします。

en: also
ja: また

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.  Once
                confirmation is received, your request will be held for approval
                by the list moderator.  You will be notified of the moderator's
                decision by email.
ja: 他人がおせっかいで入会手続きをすることを防ぐために、
    確認要求のメールを会員のアドレス宛に送ります。
    会員による確認後、申請はリスト司会者の承認のため保留されます。
    司会者の決定はメールでお知らせします。

en: This is %(also)sa private list, which means that the
                list of members is not available to non-members.
ja: このメーリングリストは %(also)s 限定公開リストです。
    非会員に対しては会員名簿を公開していません。

en: This is %(also)sa hidden list, which means that the
                list of members is available only to the list administrator.
ja: このメーリングリストは %(also)s 非公開です。
    リスト管理者以外は会員名簿を閲覧できません。

en: This is %(also)sa public list, which means that the
                list of members list is available to everyone.
ja: このメーリングリストは %(also)s 公開リストです。
    誰でも会員名簿を見ることができます

en:  (but we obscure the addresses so they are not
                    easily recognizable by spammers).
ja:  (その代わり迷惑メール送信者に分かりにくいようにアドレスを書き換えます)。

en: <p>(Note that this is an umbrella list, intended to
                have only other mailing lists as members.  Among other things,
                this means that your confirmation request will be sent to the
                `%(sfx)s' account for your address.)
ja: <p>(これは他のメーリングリストを会員とする親リストであることに注意
    してください。親リストでは、確認要求のメールは '%(sfx)s' を付けた
    アドレス宛に送られます。)

en: <b><i>either</i></b>
ja: <b><i>か...</i></b>

en: To unsubscribe from %(realname)s, get a password reminder,
            or change your subscription options %(either)senter your subscription
            email address:
            <p><center>
ja: %(realname)s からの退会、パスワード備忘通知の入手、
    会員オプションの変更には、登録したメールアドレスを入力%(either)s:
    <p><center>

en: Unsubscribe or edit options
ja: 退会またはオプションの変更

en: <p>... <b><i>or</i></b> select your entry from
                          the subscribers list (see above).
ja: <p>... <b><i>あるいは</i></b> 会員名簿からあなたの項目を選んでください (上を参照)。

en:  If you leave the field blank, you will be prompted for
            your email address
ja: 未記入の場合、次の画面でメールアドレスを入力します。

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                    members.</i>)
ja: (<i>%(which)s はメーリングリスト会員だけが利用できます。</i>)

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                administrator.</i>)
ja: (<i>%(which)s はリスト管理者だけが見ることができます。</i>

en: Click here for the list of
ja: ここをクリックして

en:  subscribers:
ja: の会員名簿を見る:

en: Visit Subscriber list
ja: 会員名簿を見る

en: members
ja: 会員

en: Address:
ja: アドレス:

en: Admin address:
ja: 管理者アドレス:

en: The subscribers list
ja: 会員名簿

en:  <p>Enter your
ja:  <p>あなたの

en:  and password to visit  the subscribers list: <p><center>
ja: とパスワードを入力して会員名簿へ進んでください: <p><center>

en: Password:
ja: パスワード:

en: Visit Subscriber List
ja: 会員名簿のページへ

en: Once a month, your password will be emailed to you as a reminder.
ja: 毎月1回メールでパスワードの備忘通知を送ります。

en: The current archive
ja: 現在の保存書庫

en: %(realname)s post acknowledgement
ja: %(realname)s 投稿確認通知

en: Message rejected.
    It appears that this message contains an HTML part with the
    Approved: password line, but due to the way it is coded in the
    HTML it can't be safely removed.
ja: メッセージは却下されました。
    このメッセージには Approved: パスワードの行が含まれた HTML パートが
    含まれて入るようですが、HTMLの中へのコード化した方式のために
    安全に取り出すことができません。

en: Your urgent message to the %(realname)s mailing list was not authorized for
    delivery.  The original message as received by Mailman is attached.
ja: %(realname)s メーリングリストに投稿された緊急メールは、配送の
    認証に失敗しました。添付のメールは, Mailmanが受け取った元のメールです。

en: %(realname)s via %(lrn)s
ja: %(realname)s (%(lrn)s 経由)

en: Emergency hold on all list traffic is in effect
ja: 緊急配送保留が有効になっています

en: Your message was deemed inappropriate by the moderator.
ja: あなたの投稿メールは, 不適切と思われます。

en: Sender is explicitly forbidden
ja: 投稿者は禁止リストに入っています

en: You are forbidden from posting messages to this list.
ja: あなたはこのリストへの投稿を禁止されています。

en: Post to moderated list
ja: 制限付きリストへの投稿

en: Post by non-member to a members-only list
ja: 会員限定リストへの非会員の投稿

en: Non-members are not allowed to post messages to this list.
ja: 会員以外の方はこのリストに投稿できません

en: Posting to a restricted list by sender requires approval
ja: 制限付きリストへの投稿は承認が必要です

en: This list is restricted; your message was not approved.
ja: このメーリングリストは投稿が制限されています。
    投稿されたメールは配送が承認されませんでした。

en: Too many recipients to the message
ja: 宛先数が多すぎます

en: Please trim the recipient list; it is too long.
ja: 宛先アドレス数が長すぎます。短くしてください。

en: Message has implicit destination
ja: このメールは投稿先が表示されていません

en: Blind carbon copies or other implicit destinations are
    not allowed.  Try reposting your message by explicitly including the list
    address in the To: or Cc: fields.
ja: Bcc:(隠し同報)や宛先を明示しないメールの配送は受け付けていません。
    To:(宛先)又はCc:(同報)にこのメーリングリストのアドレスを明示して
    再投稿してください。

en: Message may contain administrivia
ja: 管理コマンドが含まれています

en: Please do *not* post administrative requests to the mailing
    list.  If you wish to subscribe, visit %(listurl)s or send a message with the
    word `help' in it to the request address, %(request)s, for further
    instructions.
ja: 管理申請メールをメーリングリスト宛に送らないでください。
    入会は %(listurl)s のページで手続きをするか、
    申請アドレス %(request)s 宛に `help' と書いた
    メールを送ってコマンドの使い方を取り寄せてください。

en: Message has a suspicious header
ja: メールに不審なヘッダがあります。

en: Your message had a suspicious header.
ja: 投稿されたメールに不審なヘッダがあります。

en: Message body is too big: %(size)d bytes with a limit of
    %(limit)d KB
ja: メールの本文が長すぎます: %(size)d バイトありますが、
    制限は %(limit)d KB です

en: Your message was too big; please trim it to less than
    %(kb)d KB in size.
ja: メールが長すぎます; %(kb)d KB 以下に短くしてください。

en: Posting to a moderated newsgroup
ja: モデレーテッド・ニュースグループへの投稿

en: Your message to %(listname)s awaits moderator approval
ja: %(listname)s に投稿されたメールは、司会者の承認待ちです

en: %(listname)s post from %(sender)s requires approval
ja: %(listname)s への %(sender)s の投稿は承認が必要です

en: If you reply to this message, keeping the Subject: header intact, Mailman will
    discard the held message.  Do this if the message is spam.  If you reply to
    this message and include an Approved: header with the list password in it, the
    message will be approved for posting to the list.  The Approved: header can
    also appear in the first line of the body of the reply.
ja: 保留されているメールを破棄するには、Subject: (件名) ヘッダに手を加え
    ずに返信してください。迷惑メールなら、破棄してください。リストへの配付
    を承認する場合は、Approved:ヘッダにこのメーリングリストのパスワード
    を付けて返信してください。Approved: ヘッダは返信メール本文の先頭行
    に入れることもできます。

en: The message's content type was explicitly disallowed
ja: 配送が禁止されているファイル形式です

en: The message's content type was not explicitly allowed
ja: 配送が許可されていないファイル形式です

en: The message's file extension was explicitly disallowed
ja: 配送が禁止されているファイル拡張子です

en: The message's file extension was not explicitly allowed
ja: 配送が許可されていないファイル拡張子です

en: After content filtering, the message was empty
ja: 添付ファイルを除去した結果、メールが空になりました

en: The attached message matched the %(listname)s mailing list's content filtering
    rules and was prevented from being forwarded on to the list membership.  You
    are receiving the only remaining copy of the discarded message.
ja: %(listname)s メーリングリストの添付ファイル除去規則により、
    添付メッセージが破棄されました。
    破棄されなかった部分だけを配信します。

en: Content filtered message notification
ja: 添付ファイル削除通知

en: Your message has been rejected, probably because you are not subscribed to the
    mailing list and the list's policy is to prohibit non-members from posting to
    it.  If you think that your messages are being rejected in error, contact the
    mailing list owner at %(listowner)s.
ja: あなたのメールは拒否されました。おそらく、あなたはメーリングリストの
    会員ではなく、リストのポリシーで会員以外からの投稿を禁止しています。
    拒否が設定の誤りのためと思われる場合はメーリングリスト管理者
    %(listowner)s 宛にご連絡ください。

en: Auto-discard notification
ja: 自動破棄通知

en: The attached message has been automatically discarded.
ja: 添付メッセージは自動的に破棄されました。

en: Auto-response for your message to the "%(realname)s" mailing list
ja: "%(realname)s" メーリングリスト宛に送られたメールへの自動応答

en: The Mailman Replybot
ja: Mailman 自動応答システム

en: An embedded and charset-unspecified text was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    URL: %(url)s
ja: 文字コード指定の無い添付文書を保管しました...
    名前: %(filename)s
    URL:  %(url)s

en: HTML attachment scrubbed and removed
ja: HTMLの添付ファイルは, 取り除かれています

en: An HTML attachment was scrubbed...
    URL: %(url)s
ja: HTMLの添付ファイルを保管しました...
    URL: %(url)s

en: no subject
ja: 無題

en: no date
ja: 日付無し

en: unknown sender
ja: 送信者不明

en: An embedded message was scrubbed...
    From: %(who)s
    Subject: %(subject)s
    Date: %(date)s
    Size: %(size)s
    URL: %(url)s
ja: 添付メールを保管しました...
    送信者: %(who)s
    件名:   %(subject)s
    日付:   %(date)s
    サイズ: %(size)s バイト
    URL:    %(url)s

en: A non-text attachment was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    Type: %(ctype)s
    Size: %(size)d bytes
    Desc: %(desc)s
    URL: %(url)s
ja: テキスト形式以外の添付ファイルを保管しました...
    ファイル名: %(filename)s
    型:         %(ctype)s
    サイズ:     %(size)d バイト
    説明:       %(desc)s
    URL:        %(url)s

en: Skipped content of type %(partctype)s
ja: 添付ファイルのタイプ %(partctype)s を無視します

en: Header matched regexp: %(pattern)s
ja: メールヘッダーが次の正規表現に合致しました: %(pattern)s

en: You are not allowed to post to this mailing list From: a domain which
    publishes a DMARC policy of reject or quarantine, and your message has been
    automatically rejected.  If you think that your messages are being rejected in
    error, contact the mailing list owner at %(listowner)s.
ja: From: ヘッダーのメールアドレスのドメインが提示している DMARC 拒否/隔離
    ポリシーにより、このメーリングリストへの投稿は許されません。
    投稿は自動的に拒否されました。拒否が設定の誤りのためと思われる場合は
    メーリングリスト管理者 %(listowner)s 宛にご連絡ください。

en: Message rejected by filter rule match
ja: フィルタ規則に合致したメールを拒否しました

en: %(realname)s Digest, Vol %(volume)d, Issue %(issue)d
ja: %(realname)s まとめ読み, %(volume)d 巻, %(issue)d 号

en: digest header
ja: まとめ読みヘッダ

en: Digest Header
ja: まとめ読みへッダ

en: Today's Topics:
ja: 本日の話題:

en: Today's Topics (%(msgcount)d messages)
ja: 本日の話題 (%(msgcount)d 通)

en: [Message discarded by content filter]
ja: [添付ファイル除去によりメールが破棄されました]

en: digest footer
ja: まとめ読みフッタ

en: Digest Footer
ja: まとめ読みフッタ

en: End of
ja: 以上:

en: Posting of your message titled "%(subject)s"
ja: 件名 %(subject)s で投稿されたメール

en: [No reason given]
ja: [理由は示されていません]

en: Forward of moderated message
ja: 保留されたメールの転送

en: New subscription request to list %(realname)s from %(addr)s
ja: %(realname)s リストへ %(addr)s から新規入会申し込み

en: Subscription request
ja: 入会申請

en: via admin approval
ja: 管理者の承認により

en: New unsubscription request from %(realname)s by %(addr)s
ja: %(realname)s リストへ %(addr)s から新規退会申し込み

en: Unsubscription request
ja: 退会申請

en: Original Message
ja: 元のメール

en: Request to mailing list %(realname)s rejected
ja: %(realname)s メーリングリストへの申請は却下されました

en: The mailing list `%(listname)s' has been created via the through-the-web
    interface.  In order to complete the activation of this mailing list, the
    proper /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries for the /etc/aliases file:
ja: メーリングリスト `%(listname)s' が、Web インタフェースを使って
    作成されました。このメーリングリストの作成を完了させるには、
    /etc/aliases (または同等)を更新する必要があります。また、`newaliases'
    プログラムの実行も必要でしょう。
    
    以下は, /etc/aliases に入れるべき項目です:

en: To finish creating your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by adding the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
ja: メーリングリストの作成を完了するには, /etc/aliases (または同等の
    ファイル) に、以下の行を追加してください。
    また、`newaliases' コマンドの実行が必要でしょう。

en: Mailing list creation request for list %(listname)s
ja: %(listname)s メーリングリスト作成の申請

en: The mailing list `%(listname)s' has been removed via the through-the-web
    interface.  In order to complete the de-activation of this mailing list, the
    appropriate /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries in the /etc/aliases file that should be removed:
ja: Web インタフェースでメーリングリスト `%(listname)s' が
    削除されました。最終的に削除するために、
    /etc/aliases (または同等のファイル)を更新する必要があります。
    また, `newaliases'プログラムの実行も必要でしょう。
    
    以下は, /etc/aliases から削除する行です:

en: 
    To finish removing your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by removing the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
    
    ## %(listname)s mailing list
ja: 
    メーリングリスト削除を完了するには、/etc/aliases (または同等の
    ファイル) から、次の行を削除する必要があります。
    また、おそらくは、`newaliases' プログラムを実行しなければならないでしょう。
    
    ## %(listname)s mailing list

en: Mailing list removal request for list %(listname)s
ja: %(listname)s メーリングリスト削除の申請

en: checking permissions on %(file)s
ja:  %(file)s のパーミッションをチェック中

en: %(file)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
ja: %(file)s のパーミッションは 0664 でなければいけません (%(octmode)s になっています

en: (fixing)
ja: (修正中)

en: checking ownership of %(dbfile)s
ja: %(dbfile)s の所有者を調べています

en: %(dbfile)s owned by %(owner)s (must be owned by %(user)s
ja: %(dbfile)s の所有者は %(owner)s です。(%(user)s でなければいけません)

en: %(dbfile)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
ja: %(dbfile)s のパーミッションは 0664 でなければいけません (%(octmode)s になっています)

en: Your confirmation is required to join the %(listname)s mailing list
ja: %(listname)s メーリングリストに入会するには、あなたの確認が必要です

en: Your confirmation is required to leave the %(listname)s mailing list
ja: %(listname)s メーリングリストから退会するには、あなたの確認が必要です

en:  from %(remote)s
ja:  %(remote)s から

en: subscriptions to %(realname)s require moderator approval
ja: %(realname)s への入会には司会者の承認が必要です

en: %(realname)s subscription notification
ja: %(realname)s 入会通知

en: unsubscriptions require moderator approval
ja: 退会には司会者の承認が必要です

en: %(realname)s unsubscribe notification
ja: %(realname)s 退会通知

en: %(realname)s address change notification
ja: %(realname)s アドレス変更通知

en: via email confirmation
ja: メールでの確認により

en: via web confirmation
ja: Webでの確認により

en: subscriptions to %(name)s require administrator approval
ja: %(name)s への入会には管理者の承認が必要です

en: email confirmation
ja: メールでの確認により

en: web confirmation
ja: Webでの確認により

en: Last autoresponse notification for today
ja: 今日最後に送られた自動応答の通知

en: The attached message was received as a bounce, but either the bounce format
    was not recognized, or no member addresses could be extracted from it.  This
    mailing list has been configured to send all unrecognized bounce messages to
    the list administrator(s).
    
    For more information see:
    %(adminurl)s
ja: 添付のメールを配送エラーとして受け取りましたが、
    エラー形式が認識できないか、会員アドレスの抽出ができませんでした。
    このメーリングリストでは、認識できない配送エラーをリスト管理者に
    転送する設定になっています。
    
    詳しくは:
    %(adminurl)s
    をご覧ください。

en: Uncaught bounce notification
ja: 自動配送エラー処理の例外通知

en: Ignoring non-text/plain MIME parts
ja: text/plainでないMIMEパートを無視

en: The results of your email command are provided below.
    Attached is your original message.
ja: メールコマンドの結果は以下のとおりです。
    また、送信されたコマンドメールを添付します。

en: - Results:
ja: - 結果:

en: 
    - Unprocessed:
ja: 
    - 処理不能:

en: No commands were found in this message.
    To obtain instructions, send a message containing just the word "help".
ja: メールにコマンドが含まれていません。
    使用方法を取り寄せるには, "help" とだけ書いたメールを送ってください。

en: 
    - Ignored:
ja: 
    - 無視:

en: 
    - Done.
ja: 
    - 完了。

en: The results of your email commands
ja: メールコマンドの結果

en: Message body suppressed by Mailman site configuration
ja: メールの本文は Mailman サイトの設定により削除されました

en: Original message suppressed by Mailman site configuration
ja: 元のメールは Mailman サイトの設定により削除されました

en: Delivered by Mailman<br>version %(version)s
ja: Mailman %(version)s による送信

en: Mon
ja: 月

en: Thu
ja: 木

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: Apr
ja: 4月

en: Feb
ja: 2月

en: Jan
ja: 1月

en: Jun
ja: 6月

en: Mar
ja: 3月

en: Aug
ja: 8月

en: Dec
ja: 12月

en: Jul
ja: 7月

en: Nov
ja: 11月

en: Oct
ja: 10月

en: Sep
ja: 9月

en: Server Local Time
ja: サーバーの現地時刻

en: %(wday)s %(mon)s %(day)2i %(hh)02i:%(mm)02i:%(ss)02i %(tzname)s %(year)04i
ja: %(year)04i年 %(mon)s %(day)2i日 (%(wday)s) %(hh)02i:%(mm)02i:%(ss)02i %(tzname)s

en: Add members to a list from the command line.
    
    Usage:
        add_members [options] listname
    
    Options:
    
        --regular-members-file=file
        -r file
            A file containing addresses of the members to be added, one
            address per line.  This list of people become non-digest
            members.  If file is `-', read addresses from stdin.
    
        --digest-members-file=file
        -d file
            Similar to above, but these people become digest members.
    
        --invite
        -i
            Specify this if you only want to invite the users to a list
            instead of subscribing them.
    
        --invite-msg-file=file
        -m file
            This will prepend the message in the file to the invite email that
            gets generated when --invite is set.
    
        --welcome-msg=<y|n>
        -w <y|n>
            Set whether or not to send the list members a welcome message,
            overriding whatever the list's `send_welcome_msg' setting is.  This
            is ignored and the list's setting at the time of acceptance is used
            if --invite is set.
    
        --admin-notify=<y|n>
        -a <y|n>
            Set whether or not to send the list administrators a notification on
            the success/failure of these subscriptions, overriding whatever the
            list's `admin_notify_mchanges' setting is.  This is ignored and the
            list's setting at the time of acceptance is used if --invite is set.
    
        --nomail
        -n
            Set the newly added members mail delivery to disabled by admin.  This
            is ignored if --invite is set.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname
            The name of the Mailman list you are adding members to.  It must
            already exist.
    
    You must supply at least one of -r and -d options.  At most one of the
    files can be `-'.
ja: コマンドラインで会員を登録する。
    
    使用法:
        add_members [オプション] リスト名
    
    オプション:
    
        --regular-members-file=ファイル
        -r ファイル
            登録する会員のアドレスが入ったファイル。 1 行に 1 アドレス。
            この会員は通常配送会員になります。ファイルに `-' が指定されると、
            標準入力からメールアドレスを読み込みます。
    
        --digest-members-file=ファイル
        -d=ファイル
            上と同様。ただし、この会員はまとめ読み会員になります。
    
        --invite
        -i
            会員の登録するのではなく、招待のみ行いたい時にこのオプションを
            指定します。
    
        --invite-msg-file=file
        -m file
            --invite を指定した際に生成する招待メールの冒頭にこのオプションで
            指定したファイル内容のメッセージを挿入します。
    
        --welcome-msg=<y|n>
        -w <y|n>
            リスト会員に、歓迎メールを出すかどうか。これはリスト設定の
            `send_welcome_msg' よりも優先します。
            このオプションは --invite を指定した時には無効になり、入会受理
            時点でのリストの設定に従います。
    
        --admin-notify=<y|n>
        -a <y|n>
            リスト管理者に登録の成功/失敗を通知するかどうか。これはリスト設定の
            `admin_notify_mchanges' よりも優先します。
            このオプションは --invite を指定した時には無効になり、入会受理
            時点でのリストの設定に従います。
    
        --nomail
        -n
            登録した会員のメール配送オプションを無効に設定します。
            このオプションは --invite を指定した時には無効になり、入会受理
            時点でのリストの設定に従います。
    
        --help
        -h
            このヘルプメッセージを出力して終了します。
    
        listname
            会員登録しようとする Mailmanリスト名。既に作成されていなければ
            なりません。
    
    少なくとも -r か -d のどちらか1つの指定が必要です。
    両方指定する場合、`-' が使えるのはどちらか1つです。

en: Already a member: %(member)s
ja: 入会済み: %(member)s

en: Bad/Invalid email address: blank line
ja: 誤りまたは無効なメールアドレス: 空白行

en: Bad/Invalid email address: %(member)s
ja: 誤りまたは無効なメールアドレス: %(member)s

en: Hostile address (illegal characters): %(member)s
ja: 危険なアドレス (規則外の文字): %(member)s

en: Invited: %(member)s
ja: 招待しました: %(member)s

en: Subscribed: %(member)s
ja: 入会しました: %(member)s

en: Bad argument to -w/--welcome-msg: %(arg)s
ja: -w/--welcome-msg への引数が違います: %(arg)s

en: Bad argument to -a/--admin-notify: %(arg)s
ja: -a/--admin-notify への引数が違います: %(arg)s

en: Cannot read both digest and normal members from standard input.
ja: まとめ読みと普通の両方の会員を標準入力から読み込むことはできません。

en: Setting invite-msg-file requires --invite.
ja: invite-msg-fileの指定には --invite オプション指定が必要です。

en: No such list: %(listname)s
ja: %(listname)s というリストはありません

en: Nothing to do.
ja: なにもすることはありません。

en: Rebuild a list's archive.
    
    Use this command to rebuild the archives for a mailing list.  You may want to
    do this if you edit some messages in an archive, or remove some messages from
    an archive.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] <listname> [<mbox>]
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        -q / --quiet
            Make the archiver output less verbose.
    
        --wipe
            First wipe out the original archive before regenerating.  You usually
            want to specify this argument unless you're generating the archive in
            chunks.
    
        -s N
        --start=N
            Start indexing at article N, where article 0 is the first in the mbox.
            Defaults to 0.
    
        -e M
        --end=M
            End indexing at article M.  This script is not very efficient with
            respect to memory management, and for large archives, it may not be
            possible to index the mbox entirely.  For that reason, you can specify
            the start and end article numbers.
    
    Where <mbox> is the path to a list's complete mbox archive.  Usually this will
    be some path in the archives/private directory.  For example:
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> is optional.  If it is missing, it is calculated.
ja: リストの保存書庫を再構築する.
    
    このコマンドでメーリングリストの保存書庫を再構築します。保存書庫内の
    メールを編集したり削除したときに、このコマンドを実行するとよいでしょう。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] <リスト名> [<mbox ファイル>]
    
    ここでオプションは:
        -h / --help
            このヘルプメッセージを出力して終了する。
    
        -q / -quiet
            保存書庫作成時のメッセージを抑制する。
    
        --wipe
            再構築前に元の保存書庫を消し去る。保存書庫を分割して再構築する
            場合以外では、このオプションを指定したほうがよいでしょう。
    
        -s N
        --start=N
            N番目の記事から索引を作成する。ただし、0番目が mbox の最初の記事
            であり、指定を省略すると 0 になります。
    
        -e M
        --end=M
            M番目の記事で索引作成を終わる。このスクリプトはメモリ管理の
            効率が悪いので、大きな保存書庫を作成しようとすると、mbox ファイル
            全体から一度に索引は作れないかもしれません。この理由で
            最初と最後の記事番号を指定できるようになっています。
    
    ただし、<mbox ファイル名> は mbox 形式になったリストの過去記事へのパスで、
    これは、たいてい archives/private ディレクトリの下にあります。たとえば: 
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox ファイル名> はオプションで、もし無ければ、上記の例のように標準の
    mbox ファイルへのパスが使われます。

en: listname is required
ja: リスト名が必要です。

en: No such list "%(listname)s"
    %(e)s
ja: %(listname)s というリストはありません: %(e)s

en: Cannot open mbox file %(mbox)s: %(msg)s
ja: mboxファイル %(mbox)s を開けません: %(msg)s

en: Fix the MM2.1b4 archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to `fix' some archive database files that may have gotten
    written in Mailman 2.1b4 with some bogus data.  Use like this from your
    $PREFIX directory
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (note the backquotes are required)
    
    You will need to run `bin/check_perms -f' after running this script.
ja: MM2.1b4 形式の保存書庫を修正する。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] ファイル ...
    
    ただし, オプションは:
        -h / --help
            このヘルプメッセージを出力して終了する。
    
    Mailman 2.1b4 で作成され余計なデータが書き込まれた保存書庫を修正する
    ためにだけ使います。$PREFIX ディレクトリから、次のように使ってください。
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (バッククォートが必要であることに注意してください)
    
    このスクリプトを実行した後で、bin/check_perms -f を実行する必要があります。

en: Change a list's password.
    
    Prior to Mailman 2.1, list passwords were kept in crypt'd format -- usually.
    Some Python installations didn't have the crypt module available, so they'd
    fall back to md5.  Then suddenly the Python installation might grow a crypt
    module and all list passwords would be broken.
    
    In Mailman 2.1, all list and site passwords are stored in SHA1 hexdigest
    form.  This breaks list passwords for all existing pre-Mailman 2.1 lists, and
    since those passwords aren't stored anywhere in plain text, they cannot be
    retrieved and updated.
    
    Thus, this script generates new passwords for a list, and optionally sends it
    to all the owners of the list.
    
    Usage: change_pw [options]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Change the password for all lists.
    
        --domain=domain
        -d domain
            Change the password for all lists in the virtual domain `domain'.  It
            is okay to give multiple -d options.
    
        --listname=listname
        -l listname
            Change the password only for the named list.  It is okay to give
            multiple -l options.
    
        --password=newpassword
        -p newpassword
            Use the supplied plain text password `newpassword' as the new password
            for any lists that are being changed (as specified by the -a, -d, and
            -l options).  If not given, lists will be assigned a randomly
            generated new password.
    
        --quiet / -q
            Don't notify list owners of the new password.  You'll have to have
            some other way of letting the list owners know the new password
            (presumably out-of-band).
    
        --help / -h
            Print this help message and exit.
ja: リストのパスワードを変更する。
    
    Mailman 2.1 になるまで、リストのパスワードは暗号化されていました(普通は)。
    Python の実装によっては crypt モジュールが無くて、MD5 で暗号化していま
    した。ところが, Python をバージョンアップすると crypt モジュールがイン
    ストールされるようになり、そのため突然パスワードが壊れてしまうことがあ
    ります。
    
    Mailman 2.1 では、すべてのサイトパスワードは SHA1 16進数の形式で保存され
    るようになりました。このため、Mailman 2.1 以前のすべてのパスワードは壊れ
    てしまい、これらのパスワードは平文ではどこにも保存されていないため、取
    り戻すことができません。
    
    このため、このスクリプトは新しいリストパスワードを生成し、オプションで
    すべてのリスト管理者に送信することができます。
    
    使用法: change_pw [オプション]
    
    オプション:
    
        --all / -a
            全部のリストについてパスワードを変更する。
    
        --domain=ドメイン名
        -d ドメイン名
            「ドメイン名」の仮想ドメインのリスト全部についてパスワードを変
            更する。複数の -d オプションを付けることも可能。
    
        --listname=リスト名
        -l リスト名
            特定のリストについてだけパスワードを変更する。複数の -l オプショ
            ンを付けることも可能。
    
        --password=新パスワード
        -p 新パスワード
            この平文で書いた「新パスワード」を変更するリストの新しいパスワー
            ドにする。(-a, -d, -l のオプションで指定されている) もし無い場
            合には、新しいパスワードがランダムに生成される。
    
        --quiet / -q
            リスト管理者に新しいパスワードを通知しない。パスワードが新しく
            なったことについては、別の方法で伝えなければなりません。
    
        --help / h
            このヘルプメッセージを出力して終了する。

en: Bad arguments: %(strargs)s
ja: 引数が違います: %(strargs)s

en: Empty list passwords are not allowed
ja: リストのパスワードは空白にできません

en: New %(listname)s password: %(notifypassword)s
ja: %(listname)s の新パスワード: %(notifypassword)s

en: Your new %(listname)s list password
ja: %(listname)s の新しいリストパスワード

en: The site administrator at %(hostname)s has changed the password for your
    mailing list %(listname)s.  It is now
    
        %(notifypassword)s
    
    Please be sure to use this for all future list administration.  You may want
    to log in now to your list and change the password to something more to your
    liking.  Visit your list admin page at
    
        %(adminurl)s
ja: %(hostname)s のサイト管理者が、あなたのメーリングリスト %(listname)s
    の管理パスワードを変更しました。現在は以下のようになっています。
    
        %(notifypassword)s
    
    以後のリスト管理にはこのパスワードを使用してください。
    ただちに別のパスワードに変更したいと思われる場合は、
    以下の管理ページから変更してください。
    
        %(adminurl)s

en: Check a list's config database file for integrity.
    
    All of the following files are checked:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    It's okay if any of these are missing.  config.pck and config.pck.last are
    pickled versions of the config database file for 2.1a3 and beyond.  config.db
    and config.db.last are used in all earlier versions, and these are Python
    marshals.  config.safety is a pickle written by 2.1a3 and beyond when the
    primary config.pck file could not be read.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listname ...]]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Check the databases for all lists.  Otherwise only the lists named on
            the command line are checked.
    
        --verbose / -v
            Verbose output.  The state of every tested file is printed.
            Otherwise only corrupt files are displayed.
    
        --help / -h
            Print this text and exit.
ja: リストの設定データベースをチェックする。
    
    以下のファイルをチェックする:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    存在しないファイルがあっても問題ありません。 config.pck と config.pck.last
    は、2.1a3 以降に導入されたpickle形式の設定データベースです。
    config.db と config.db.last はそれ以前のバージョンで使われていたもの
    で、Python のmarshalファイルです。config.safety は、2.13a以降で config.pck
    が読めないときに作成されるpickleファイルです。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] [リスト名 [リスト名 ...]]
    
    オプション:
    
        --all / -a
            全部のリストについてチェックする。でなければリスト名の指定
            されたものについてのみチェックする
    
        --verbose / -v
            出力情報を多く出す。チェックするファイルのすべてについて、その
            状況を出力する。でなければ、壊れたファイルだけを表示する。
    
        --help / -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。

en: No list named:
ja: リストがありません:

en: List:
ja: リスト:

en:    %(file)s: okay
ja:    %(file)s: 良

en: Check the permissions for the Mailman installation.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    With no arguments, just check and report all the files that have bogus
    permissions or group ownership.  With -f (and run as root), fix all the
    permission problems found.  With -v be verbose.
ja: Mailman インストールのためのパーミッションをチェックする。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    引数が無い場合には、チェックしてパーミッションやグループ所有権が
    違っているファイルを報告します。-f オプションを付けて(root権限で
    実行して)いる場合には、全部のパーミッションの問題を修正します。
    -v オプションでより多くの情報を出力します。

en:     checking gid and mode for %(path)s
ja:     %(path)s の gid とモードをチェック

en: %(path)s bad group (has: %(groupname)s, expected %(MAILMAN_GROUP)s)
ja: %(path)s グループの誤り (%(groupname)s ですが %(MAILMAN_GROUP)s にしてください)

en: directory permissions must be %(octperms)s: %(path)s
ja: %(path)s: ディレクトリのパーミッションは %(octperms)s でなければいけません

en: source perms must be %(octperms)s: %(path)s
ja: %(path)s: ソースファイルのパーミッションは %(octperms)s でなければいけません

en: article db files must be %(octperms)s: %(path)s
ja: %(path)s: 記事のデータベースファイルは %(octperms)s でなければいけません

en: checking mode for %(prefix)s
ja: %(prefix)s のモードをチェック

en: WARNING: directory does not exist: %(d)s
ja: ディレクトリがありません: %(d)s

en: directory must be at least 02775: %(d)s
ja: %(d)s: ディレクトリは最低 02775 でなければいけません

en: checking perms on %(private)s
ja: %(private)s のパーミッションをチェック

en: %(private)s must not be other-readable
ja: %(private)s は other が読み取り可能でなければいけません

en: Warning: Private archive directory is other-executable (o+x).
             This could allow other users on your system to read private archives.
             If you're on a shared multiuser system, you should consult the
             installation manual on how to fix this.
ja: 警告: 限定公開保存書庫ディレクトリが other-executable (o+x) に
          なっています。あなたのシステムのシェルユーザがこの保存書庫
          を読むことができます。インストールマニュアルには、これを
          どうしたら修正できるか書いてありますので、参考にしてください。

en: mbox file must be at least 0660:
ja: mbox ファイルは最低 0660 でなければいけません

en: %(dbdir)s "other" perms must be 000
ja: %(dbdir)s は other に許可を与えてはいけません

en: checking cgi-bin permissions
ja: cgi-bin のパーミッションをチェック

en:     checking set-gid for %(path)s
ja:     %(path)s の set-gid をチェック

en: %(path)s must be set-gid
ja: %(path)s は set-gid されてないといけません

en: checking set-gid for %(wrapper)s
ja: %(wrapper)s の set-gid をチェック

en: %(wrapper)s must be set-gid
ja: %(wrapper)s は set-gid されてないといけません

en: checking permissions on %(pwfile)s
ja: %(pwfile)s のパーミッションをチェック

en: %(pwfile)s permissions must be exactly 0640 (got %(octmode)s)
ja: %(pwfile)s のパーミッションが %(octmode)s になっていますが、0640 でないといけません

en: checking permissions on list data
ja: リストデータのパーミッションをチェック

en:     checking permissions on: %(path)s
ja:     %(path)s のパーミッションをチェック

en: file permissions must be at least 660: %(path)s
ja: %(path)s ファイルのパーミッションは最低 660 でないといけません

en: No problems found
ja: 問題ありません

en: Problems found:
ja: 問題があります:

en: Re-run as %(MAILMAN_USER)s (or root) with -f flag to fix
ja: 修正するには -f オプションをつけて %(MAILMAN_USER)s か root の権限で実行してください

en: Clean up an .mbox archive file.
    
    The archiver looks for Unix-From lines separating messages in an mbox archive
    file.  For compatibility, it specifically looks for lines that start with
    "From " -- i.e. the letters capital-F, lowercase-r, o, m, space, ignoring
    everything else on the line.
    
    Normally, any lines that start "From " in the body of a message should be
    escaped such that a > character is actually the first on a line.  It is
    possible though that body lines are not actually escaped.  This script
    attempts to fix these by doing a stricter test of the Unix-From lines.  Any
    lines that start "From " but do not pass this stricter test are escaped with a
    > character.
    
    Usage: cleanarch [options] < inputfile > outputfile
    Options:
        -s n
        --status=n
            Print a # character every n lines processed
    
        -q / --quiet
            Don't print changed line information to standard error.
    
        -n / --dry-run
            Don't actually output anything.
    
        -h / --help
            Print this message and exit
ja: .mbox の過去メールファイルをきれいにする。
    
    保存書庫の作成には、mbox 形式の過去メールファイルから Unix-From 行を
    探し出します。互換性のため, 特に "From " で始まる行 -- つまり、
    大文字の F で始まって、小文字の r, o, m と空白を探し、その行の残り
    無視します。
    
    通常、メール本文中の "From " で始まる行は > の文字でエスケープ
    されているはずです。しかし、場合によっては本文の行がエスケープされて
    いないかもしれません。このスクリプトは、Unix-From 行を厳密に検査する
    ことにより、これの修正を試みるものです。"From " で始まっているが、
    この厳密な検査に通らない行は、> の文字を使ってエスケープします。
    
    使用法: cleanarch [オプション] < 入力ファイル > 出力ファイル
    オプション:
        -s n
        -status=n
            n 行処理するごとに # を1つずつ出力する。
    
        -q / --quiet
            変更された行の情報を標準エラーに出力しない。
    
        -n / --dry-run
            実際にはなにも出力しない。
    
        -h / --help
            このヘルプを表示して終了する。

en: Unix-From line changed: %(lineno)d
ja: Unix-From 行を変更: %(lineno)d

en: Bad status number: %(arg)s
ja: statusの指定が間違っています: %(arg)s

en: %(messages)d messages found
ja: %(messages)d 個のメールが見つかりました

en: Clone a member address.
    
    Cloning a member address means that a new member will be added who has all the
    same options and passwords as the original member address.  Note that this
    operation is fairly trusting of the user who runs it -- it does no
    verification to the new address, it does not send out a welcome message, etc.
    
    The existing member's subscription is usually not modified in any way.  If you
    want to remove the old address, use the -r flag.  If you also want to change
    any list admin addresses, use the -a flag.
    
    Usage:
        clone_member [options] fromoldaddr tonewaddr
    
    Where:
    
        --listname=listname
        -l listname
            Check and modify only the named mailing lists.  If -l is not given,
            then all mailing lists are scanned from the address.  Multiple -l
            options can be supplied.
    
        --remove
        -r
            Remove the old address from the mailing list after it's been cloned.
    
        --admin
        -a
            Scan the list admin addresses for the old address, and clone or change
            them too.
    
        --quiet
        -q
            Do the modifications quietly.
    
        --nomodify
        -n
            Print what would be done, but don't actually do it.  Inhibits the
            --quiet flag.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
     fromoldaddr (`from old address') is the old address of the user.  tonewaddr
     (`to new address') is the new address of the user.
ja: 会員アドレスのクローン作成。
    
    会員アドレスのクローン作成とは, 元の会員アドレスと全く同じオプションと
    パスワードで新しい会員を登録することを意味します。注意点としては、この
    操作は実行者を信用していることです。つまり、新しいアドレスの確認や、
    ようこそメールの発信などを行わないということです。
    
    既存会員の登録状況には変更はありません。もし、古いアドレスを削除したい
    のであれば、-r フラグを使ってください。また、リスト管理アドレスを変更
    したいのであれば、-a フラグを使ってください。
    
    使用法:
        clone_member [オプション] 旧アドレス 新アドレス
    
    ただし:
    
        --listname=リスト名
        -l リスト名
            リスト名のメーリングリストについてだけ変更する。もし、-l が
            無ければ、すべてのメーリングリストを走査する。-l オプションを
            複数指定することも可能。
    
        --remove
        -r
            クローン作成後、旧アドレスをリストから削除する。
    
        --admin
        -a
            リストの管理者アドレスから旧アドレスを探し、それもクローン
            作成または変更する。
    
        --quiet
        -q
            変更を静かに行う。
    
        --nomodify
        -n
            どこを変更するか表示するが、実際には変更しない。--quietフラグ
            とは共用できない。
    
        --help
        -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
    旧アドレスは会員の変更前のアドレスで、新アドレスは変更後のアドレス。

en: processing mailing list:
ja: メーリングリストの処理を実行中:

en:     scanning list owners:
ja:     リスト管理者をスキャン中:

en:     new list owners:
ja:     新リスト管理者:

en: (no change)
ja: (変更なし)

en:     address not found:
ja:     アドレスが見つかりません:

en:     clone address added:
ja:     クローンアドレスを追加:

en:     clone address is already a member:
ja:  クローンアドレスは既に会員です

en:     original address removed:
ja:     元のアドレスを削除:

en: Not a valid email address: %(toaddr)s
ja: 無効なメールアドレス: %(toaddr)s

en: Error opening list "%(listname)s", skipping.
    %(e)s
ja: %(listname)s リストがエラーで開けません、飛ばします: %(e)s

en: Configure a list from a text file description.
    
    Usage: config_list [options] listname
    
    Options:
        --inputfile filename
        -i filename
            Configure the list by assigning each module-global variable in the
            file to an attribute on the list object, then saving the list.  The
            named file is loaded with execfile() and must be legal Python code.
            Any variable that isn't already an attribute of the list object is
            ignored (a warning message is printed).  See also the -c option.
    
            A special variable named `mlist' is put into the globals during the
            execfile, which is bound to the actual MailList object.  This lets you
            do all manner of bizarre thing to the list object, but BEWARE!  Using
            this can severely (and possibly irreparably) damage your mailing list!
    
        --outputfile filename
        -o filename
            Instead of configuring the list, print out a list's configuration
            variables in a format suitable for input using this script.  In this
            way, you can easily capture the configuration settings for a
            particular list and imprint those settings on another list.  filename
            is the file to output the settings to.  If filename is `-', standard
            out is used.
    
        --checkonly
        -c
            With this option, the modified list is not actually changed.  Only
            useful with -i.
    
        --verbose
        -v
            Print the name of each attribute as it is being changed.  Only useful
            with -i.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    The options -o and -i are mutually exclusive.
ja: テキストファイルの記述からリストの設定を行う。
    
    使用法: config_list [オプション] リスト名
    
    オプション:
        --inputfile ファイル名
        -i ファイル名
            リストオブジェクトの属性にモジュールの大域変数を割り当てる
            ことでリストの設定を行い、リストを保存する。ファイル名で
            指定されたファイルは execfile() を使って読み込むので、正当な
            Python のコードでなければならない。既にリストの属性として
            定義されていない変数は無視される。(警告メッセージが出る)
            -c オプションも参照のこと。
    
            特別の変数名 mlist が大域変数に付けられるので、実際の MailList
            オブジェクトの属性となる。このことはリストオブジェクトに
            関して何でもできることになるが、注意しなさい! これを
            使うとメーリングリストに深刻な損害を与える(修復不可能になる)可能性
            がある。
    
        --outputfile ファイル名
        -o filename
            リストの設定を行うのでなく、このスクリプトの入力に合う様に、
            現在の設定変数を出力する。これによって、ある特定のリストの
            設定を取り出して、別のリストの設定に移し変えることができる。
            ファイル名はその設定出力が書き込まれるファイルの名前である。
            これを - にしておくと、標準出力に書き出す。
    
        --checkonly
        -c
            このオプションでは、実際の変更は行われない。-i オプションを
            使ったときだけ有効。
    
        --verbose
        -v
            属性に変更があったときその名前が表示される。-i オプションを
            使ったときだけ有効。
    
        --help
        -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
    -o オプションと -i オプションは同時に使うことができない。

en: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## "%(listname)s" mailing list configuration settings
    ## captured on %(when)s
ja: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## "%(listname)s" メーリングリスト設定
    ## %(when)s に読み出し

en: options
ja: オプション

en: legal values are:
ja: 有効な値は:

en: attribute "%(k)s" ignored
ja: 属性 "%(k)s" を無視

en: attribute "%(k)s" changed
ja: 属性 "%(k)s" を変更

en: Non-standard property restored: %(k)s
ja: 標準でない値を修復: %(k)s

en: Invalid value for property: %(k)s
ja: プロパティ値が無効: %(k)s

en: Bad email address for option %(k)s: %(v)s
ja: %(k)s オプションのメールアドレスが間違っています: %(v)s

en: Only one of -i or -o is allowed
ja: -i または -o のどちらか1つだけを指定してください

en: One of -i or -o is required
ja: -i または -o のどちらかを指定してください

en: List name is required
ja: リスト名が必要です

en: Convert a list's interpolation strings from %-strings to $-strings.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r convert <mylist>
ja: リストの内挿文字列を %文字列 から $文字列に変更する。
    
    このスクリプトは bin/withlist のスクリプトとして次のように実行する。
    
    % bin/withlist -l -r convert <リスト名>

en: Saving list
ja: リストを保存中

en: Discard held messages.
    
    Usage:
        discard [options] file ...
    
    Options:
        --help / -h
            Print this help message and exit.
    
        --quiet / -q
            Don't print status messages.
ja: 保留メールを破棄する。
    
    使用法:
        discard [オプション] ファイル ...
    
    オプション:
    
        --help / -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
        --quiet / -q
            作業状況を出力しない。

en: Ignoring non-held message: %(f)s
ja: 保留以外のメールを無視: %(f)s

en: Ignoring held msg w/bad id: %(f)s
ja: 間違った Idを持つメールを無視: %(f)s

en: Discarded held msg #%(id)s for list %(listname)s
ja: %(listname)s リストのメール #%(id)s を破棄

en: Dump the contents of any Mailman `database' file.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] filename
    
    Options:
    
        --marshal/-m
            Assume the file contains a Python marshal, overridding any automatic
            guessing.
    
        --pickle/-p
            Assume the file contains a Python pickle, overridding any automatic
            guessing.
    
        --noprint/-n
            Don't attempt to pretty print the object.  This is useful if there's
            some problem with the object and you just want to get an unpickled
            representation.  Useful with `python -i bin/dumpdb <file>'.  In that
            case, the root of the tree will be left in a global called "msg".
    
        --help/-h
            Print this help message and exit
    
    If the filename ends with `.db', then it is assumed that the file contains a
    Python marshal.  If the file ends with `.pck' then it is assumed to contain a
    Python pickle.  In either case, if you want to override the default assumption
    -- or if the file ends in neither suffix -- use the -p or -m flags.
ja: Mailman のデータベースファイルの内容を表示する。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] ファイル名
    
    オプション:
    
        --marshal/-m
            ファイルは Python の marshal 形式と仮定する。自動推定は無効に
            なる。
    
        --pickle/-p
            ファイルは Python の pickle 形式と仮定する。自動推定は無効に
            なる。
    
        --noprint/-n
            オブジェクトの整形表示を行わない。これはオブジェクトになんらかの
            問題があって、pickle 形式の解読表示だけを行いたい場合に有効である。
            `python -i bin/dumpdb ファイル名' の形で使うとよい。この場合、
            グローバル変数 "msg" がツリー構造のルートとなる。
    
        --help/-h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
    ファイル名が `.db' で終るとき, Python の marshal 形式を仮定し、`.pck' で
    終るときには Python の pickle 形式を仮定する。どちらの場合もこの仮定を
    無効にしたい場合や、どちらの拡張子でも終っていないときには、-p または -m
    フラグを使うこと。

en: No filename given.
ja: ファイル名が指定されていません。

en: Bad arguments: %(pargs)s
ja: 引数の誤り: %(pargs)s

en: Please specify either -p or -m.
ja: -p または -m を指定してください

en: [----- start %(typename)s file -----]
ja: [----- %(typename)s ファイル開始 -----]

en: [----- end %(typename)s file -----]
ja: [----- %(typename)s ファイル終了 -----]

en: <----- start object %(cnt)s ----->
ja: <----- %(cnt)s 番目のオブジェクト ----->

en: Export an XML representation of a mailing list.
ja: メーリングリストの設定を XML で保存する。

en: %%prog [options]
    
    Export the configuration and members of a mailing list in XML format.
ja: %%prog [options]
    
    XML 形式でメーリングリストの設定と会員を保存する。

en: Output XML to FILENAME.  If not given, or if FILENAME is '-', standard out is
    used.
ja: XML を FILENAME に出力。このオプションが無いとき、FILENAME が '-' の
    ときは、標準出力が使用される。

en: Specify the RFC 2307 style hashing scheme for passwords included in the
    output.  Use -P to get a list of supported schemes, which are
    case-insensitive.
ja: RFC 2307 スタイルのパスワード・ハッシュ形式を指定。
    -P オプションでサポートしている形式を出力する。但し、大小文字の区別無し。

en: List the supported password hashing schemes and exit.  The scheme labels are
    case-insensitive.
ja: サポートするパスワード・ハッシュ形式をリストして終了する。
    但し、ハッシュ形式の指定で大小文字の区別はしない。

en: The list to include in the output.  If not given, then all mailing lists are
    included in the XML output.  Multiple -l flags may be given.
ja: 出力に含めるリスト。このオプションが無い場合には、全てのメーリング
    リストが XML 出力に入ります。-l フラグを複数付けることもできます。

en: Unexpected arguments
ja: 予期しない引数

en: Invalid password scheme
ja:  パスワード形式が無効です

en: Find all lists that a member's address is on.
    
    Usage:
        find_member [options] regex [regex [...]]
    
    Where:
        --listname=listname
        -l listname
            Include only the named list in the search.
    
        --exclude=listname
        -x listname
            Exclude the named list from the search.
    
        --owners
        -w
            Search list owners as well as members.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        regex
            A Python regular expression to match against.
    
    The interaction between -l and -x is as follows.  If any -l option is given
    then only the named list will be included in the search.  If any -x option is
    given but no -l option is given, then all lists will be search except those
    specifically excluded.
    
    Regular expression syntax is Perl5-like, using the Python re module.  Complete
    specifications are at:
    
    https://docs.python.org/2/library/re.html
    
    Address matches are case-insensitive, but case-preserved addresses are
    displayed.
ja: 会員が属するリストを検索する。
    
    使用法:
        find_member [オプション] 正規表現 [正規表現 [...]]
    
    ただし:
        --listname=リスト名
        -l リスト名
            指定したリストから検索する
    
        --exclude=リスト名
        -x リスト名
            指定したリストを検索対象からはずす
    
        --owners
        -w
            会員だけでなくリスト管理者も検索する
    
        --help
        -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する
    
        正規表現
            適合を検索する Python の正規表現
    
    -l と -x オプションの関係は以下のようになる。もし -l オプションが
    指定されていたら、そのリストだけを検索に含める。もし -x オプション
    があって -l オプションが無い場合は、指定されていないすべてのリストが
    検索対象となる。
    
    正規表現は Perl5 に似ているが, Python の re モジュールを使う。 re
    モジュールの仕様は以下のページにある:
    
    https://docs.python.org/2/library/re.html
    (日本語版は https://docs.python.org/ja/2.7/library/re.html)
    
    メールアドレスは大文字小文字の区別をせずに検索するが、結果の表示は
    大文字を含んだ形で行われる。

en: Search regular expression required
ja: 検索用の正規表現を指定してください

en: No lists to search
ja: 検索対象のリストがありません

en: found in:
ja: が以下のリストで見つかりました:

en: (as owner)
ja: (管理者)

en: Reset a list's web_page_url attribute to the default setting.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r fix_url listname [options]
    
    Options:
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Look up urlhost in the virtual host table and set the web_page_url and
            host_name attributes of the list to the values found.  This
            essentially moves the list from one virtual domain to another.
    
            Without this option, the default web_page_url and host_name values are
            used.
    
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
    
    If run standalone, it prints this help text and exits.
ja: web_page_url 属性をデフォルトに設定する
    
    このスクリプトは bin/withlist とともに使用します。つまり
    
    % bin/withlist -l -r fix_url リスト名 [オプション]
    
    オプション:
        -u ホスト名
        -urlhost=ホスト名
            仮想ホスト表を参照し、リストの web_page_url と host_name 属性を
            表に従ってホスト名で指定した値に設定する。これは、本質的には
            リストをある仮想ドメインから別のドメインに移行することである。
    
            このオプションが無いと, デフォルトの web_page_url と host_name
            が使われる。
    
        -v / --verbose
            スクリプトが何をしているかを表示する。
    
    もし単独で実行するとヘルプメッセージを表示して終了する。

en: Locking list
ja: リストをロック中

en: Setting web_page_url to: %(web_page_url)s
ja: web_page_url を %(web_page_url)s に設定

en: Setting host_name to: %(mailhost)s
ja: host_name を %(mailhost)s に設定

en: Regenerate Mailman specific aliases from scratch.
    
    The actual output depends on the value of the `MTA' variable in your mm_cfg.py
    file.
    
    Usage: genaliases [options]
    Options:
    
        -q/--quiet
            Some MTA output can include more verbose help text.  Use this to tone
            down the verbosity.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ja: Mailman の aliases を再生成する。
    
    実際の出力は、mm_cfg.py ファイルの `MTA' 変数の値によって変わります。
    
    使用法: genaliases [オプション]
    オプション:
    
        -q/--quiet
            MTAによって出力は冗長なヘルプ文が付きます。このオプションで
            冗長度を下げることができます。
    
        -h/--help
            このメッセージを出力して終了する。

en: genaliases can't do anything useful with mm_cfg.MTA = %(mta)s.
ja: genaliases の実行は mm_cfg.MTA = %(mta)s 設定時は不要です。

en: Inject a message from a file into Mailman's incoming queue.
    
    Usage: inject [options] [filename]
    
    Options:
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            The name of the list to inject this message to.  Required.
    
        -q queuename
        --queue=queuename
            The name of the queue to inject the message to.  The queuename must be
            one of the directories inside the qfiles directory.  If omitted, the
            incoming queue is used.
    
    filename is the name of the plaintext message file to inject.  If omitted,
    standard input is used.
ja: Mailman の incoming キューにファイルからメールを入れる。
    
    使用法: inject [オプション] [ファイル名]
    
    オプション:
    
        -h / --help
            このテキストを表示して終了する。
    
        -l リスト名
        --listname=リスト名
            メールを入れるリストの名前。必須。
    
        -q キュー名
        -queue=キュー名
            メールを入れるキューの名前。キュー名は qfiles ディレクトリの
            サブディレクトリの名前である。省略の場合は、incoming キュー
            が使われる。(キューは待ち行列と翻訳されることがある)
    
    ファイル名はキューに入れる平文のメールファイルの名前である。省略すると
    標準入力が使われる。

en: Bad queue directory: %(qdir)s
ja: キューディレクトリの指定が間違っています: %(qdir)s

en: A list name is required
ja: リスト名を指定してください。

en: List all the owners of a mailing list.
    
    Usage: %(program)s [options] listname ...
    
    Where:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            List the owners of all the mailing lists for the given virtual host.
    
        --all
        -a
            List the owners of all the mailing lists on this system.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    `listname' is the name of the mailing list to print the owners of.  You can
    have more than one named list on the command line.
ja: メーリングリストの管理者を表示する。
    
    使用法: %(program)s [オプション] リスト名 ...
    
    ただし:
    
        --all-vhost=仮想ホスト
        -v=仮想ホスト
            仮想ホストに属するすべてのメーリングリストの管理者を表示する。
    
        --all
        -a
            このシステム上のすべてのメーリングリストの管理者を表示する。
    
        --help
        -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
    リスト名は管理者を表示しようとするメーリングリストの名前である。2つ
    以上のリスト名をコマンド行で指定することもできる。

en: List: %(listname)s, 	Owners: %(owners)s
ja: リスト: %(listname)s, 	管理者: %(owners)s

en: List all mailing lists.
    
    Usage: %(program)s [options]
    
    Where:
    
        -a / --advertised
            List only those mailing lists that are publically advertised
    
        -p / --public-archive
            List only those lists with public archives.
    
        --virtual-host-overview=domain
        -V domain
            List only those mailing lists that are homed to the given virtual
            domain.  This only works if the VIRTUAL_HOST_OVERVIEW variable is
            set.
    
        -b / --bare
            Displays only the list name, with no description.
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
ja: すべてのメーリングリストを表示する。
    
    使用法: %(program)s [オプション]
    
    ただし:
    
        -a / --advertised
            公開されたリストだけを表示する。
    
        -p / --public-archive
            公開保存書庫のリストだけを表示する。
    
        --virtual-host-overview=ドメイン
        -V ドメイン
            ドメインで指定した仮想ドメインに属するメーリングリストのみを
            表示する。ただし、VIRTUAL_HOST_OVERVIEW 変数が設定されている必要
            がある。
    
        -b / --bare
            リストの短い説明が無いリストのみを表示する。
    
        -h / --help
            このテキストを表示して終了する。

en: No matching mailing lists found
ja: 適合するメーリングリストがありません

en: matching mailing lists found:
ja: 適合するメーリングリストがありました:

en: List all the members of a mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] listname
    
    Where:
    
        --output file
        -o file
            Write output to specified file instead of standard out.
    
        --regular / -r
            Print just the regular (non-digest) members.
    
        --digest[=kind] / -d [kind]
            Print just the digest members.  Optional argument can be "mime" or
            "plain" which prints just the digest members receiving that kind of
            digest.
    
        --nomail[=why] / -n [why]
            Print the members that have delivery disabled.  Optional argument can
            be "byadmin", "byuser", "bybounce", or "unknown" which prints just the
            users who have delivery disabled for that reason.  It can also be
            "enabled" which prints just those member for whom delivery is
            enabled.
    
        --fullnames / -f
            Include the full names in the output.
    
        --preserve / -p
            Output member addresses case preserved the way they were added to the
            list.  Otherwise, addresses are printed in all lowercase.
    
        --moderated / -m
            Print just the moderated members.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --non-moderated / -M
            Print just the non-moderated members.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --invalid / -i
            Print only the addresses in the membership list that are invalid.
            Ignores -r, -d, -n.
    
        --unicode / -u
            Print addresses which are stored as Unicode objects instead of normal
            string objects.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
    Note that if neither -r or -d is supplied, regular members are printed first,
    followed by digest members, but no indication is given as to address status.
ja: メーリングリストの会員全員を表示する。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] リスト名
    
    ただし:
    
        --output ファイル
        -o ファイル
            出力を標準出力でなく、指定したファイルに書き込む。
    
        --regular / -r
            通常会員(まとめ読みでない)のみを表示する。
    
        --digest[=種類] / -d [種類]
            まとめ読み会員のみを出力する。オプションで指定する[種類]は
            "mime" または "plain" のどちらかで、その形式でのまとめ
            読みを指定している会員を表示する。
    
        --nomail[=理由] / -n [理由]
            メール配送を停止している会員を表示する。オプションで指定する
            [理由] は "byadmin"、"byuser"、"bybounce"、"unknown" の
            どれかで、その理由で配送を停止している会員を表示する。また
            "enabaled" を指定すると、配送が有効になっている会員を表示
            する。
    
        --fullnames / -f
            氏名を表示する。
    
        --preserve / -p
            メールアドレスを表示するときに、会員が入力したときの大文字/小文字
            をそのまま使う。指定しないと小文字だけに変換される。
    
        --moderated / -m
            制限(モデレート)された会員のみを表示する。 -r, -d, -n は無視する。
    
        --non-moderated / -M
            制限(モデレート)されていない会員のみを表示する。
            -r, -d, -n は無視する。
    
        --invalid / -i
            無効なメールアドレスで登録されている会員だけを出力する。
            -r, -d, -n は無視する。
    
        --unicode / -u
            文字列でなくユニコードオブジェクトとして保存されているアドレス
            を出力する。-r, -d, -n は無視する。
    
        --help / -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
        リスト名は使用するメーリングリストの名前。
    
    注意: -r も -d も指定しないと、最初に通常会員が、次にまとめ読み会員が表示
    されるが、配送の状態については表示されない。

en: Bad --nomail option: %(why)s
ja: --nomail オプションが違います: %(why)s

en: Bad --digest option: %(kind)s
ja: --digest オプションが違います: %(kind)s

en: Only one of -m, -M, -i or -u may be specified.
ja: -m, -M, -i, または -u のうちの1つだけが指定できます。

en: Could not open file for writing:
ja: 書き込むファイルが開けません:

en: List the owners of a mailing list, or all mailing lists.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    Options:
    
        -w / --with-listnames
            Group the owners by list names and include the list names in the
            output.  Otherwise, the owners will be sorted and uniquified based on
            the email address.
    
        -m / --moderators
            Include the list moderators in the output.
    
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        listname
            Print the owners of the specified lists.  More than one can appear
            after the options.  If there are no listnames provided, the owners of
            all the lists will be displayed.
ja: 全部または一部のメーリングリストの管理者を表示する。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] [リスト名 ...]
    
        -w /--with-listnames
            管理者をリスト名でグループ化し、リスト名を出力に含める。
            指定しないと管理者はメールアドレスを元に並べ替えと単一化が
            行われる。
    
        -m / --moderators
            リストの司会者を出力に含める。
    
        -h / --help
            このヘルプメッセージを出力して終了する。
    
        リスト名
            指定したリストの管理者を出力する。2つ以上のリスト名を書くことが
            できる。リスト名が一つも無い場合には、全部のリストの管理者を表示
            する。

en: Show basic statistics about, and build options for this
    installation of Mailman. Requires python 2.
ja: 本インストール環境の Mailman についての基本情報および
    ビルドオプションを表示する。要 Python 2。

en: Primary start-up and shutdown script for Mailman's qrunner daemon.
    
    This script starts, stops, and restarts the main Mailman queue runners, making
    sure that the various long-running qrunners are still alive and kicking.  It
    does this by forking and exec'ing the qrunners and waiting on their pids.
    When it detects a subprocess has exited, it may restart it.
    
    The qrunners respond to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP.  SIGINT and SIGTERM both
    cause the qrunners to exit cleanly, but the master will only restart qrunners
    that have exited due to a SIGINT.  SIGHUP causes the master and the qrunners
    to close their log files, and reopen then upon the next printed message.
    
    The master also responds to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP, which it simply
    passes on to the qrunners (note that the master will close and reopen its own
    log files on receipt of a SIGHUP).  The master also leaves its own process id
    in the file data/master-qrunner.pid but you normally don't need to use this
    pid directly.  The `start', `stop', `restart', and `reopen' commands handle
    everything for you.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Options:
    
        -n/--no-restart
            Don't restart the qrunners when they exit because of an error or a
            SIGINT.  They are never restarted if they exit in response to a
            SIGTERM.  Use this only for debugging.  Only useful if the `start'
            command is given.
    
        -u/--run-as-user
            Normally, this script will refuse to run if the user id and group id
            are not set to the `mailman' user and group (as defined when you
            configured Mailman).  If run as root, this script will change to this
            user and group before the check is made.
    
            This can be inconvenient for testing and debugging purposes, so the -u
            flag means that the step that sets and checks the uid/gid is skipped,
            and the program is run as the current user and group.  This flag is
            not recommended for normal production environments.
    
            Note though, that if you run with -u and are not in the mailman group,
            you may have permission problems, such as begin unable to delete a
            list's archives through the web.  Tough luck!
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            If mailmanctl finds an existing master lock, it will normally exit
            with an error message.  With this option, mailmanctl will perform an
            extra level of checking.  If a process matching the host/pid described
            in the lock file is running, mailmanctl will still exit, but if no
            matching process is found, mailmanctl will remove the apparently stale
            lock and make another attempt to claim the master lock.
    
        -q/--quiet
            Don't print status messages.  Error messages are still printed to
            standard error.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    Commands:
    
        start   - Start the master daemon and all qrunners.  Prints a message and
                  exits if the master daemon is already running.
    
        stop    - Stops the master daemon and all qrunners.  After stopping, no
                  more messages will be processed.
    
        restart - Restarts the qrunners, but not the master process.  Use this
                  whenever you upgrade or update Mailman so that the qrunners will
                  use the newly installed code.
    
        reopen  - This will close all log files, causing them to be re-opened the
                  next time a message is written to them
ja: Mailman の qrunner デーモンをスタート/停止するスクリプト.
    
    このスクリプトは Mailman のキュー・ランナー (待ち行列処理) プログラムを
    起動・停止・再起動するもので、種々の長期にわたって実行される qrunner が
    動いていることを確認し、必要に応じて再起動する。これは qrunner を
    fork と exec しその pid について待機することで行われる。サブプロセスが
    終了したことを検知すると、再起動を試みる。
    
    qrunner は SIGINT, SIGTERM, SIGHUP に応答する。SIGINT と SIGTERM は
    qrunner がきれいに終了するようにするが、マスターは SIGINT で終了した
    ときだけ再起動を行う。SIGHUP はマスターと qrunner がログファイルを閉じ
    次のメッセージ発生のときに再び開くようにする。
    
    マスターもまた SIGINT, SIGTERM, SIGHUP に応答する。このシグナルは配下の
    qrunner に伝えられるだけである。(マスターは SIGHUP を受信すると自分用の
    ログファイルを閉じて再度開くことに注意) マスターはまた、自分のプロセス
    ID を data/master-qrunner.pid ファイルに残すが、通常これを直接使う必要
    は無い。`start', `stop', `restart', `reopen' のコマンドで十分用が足りる
    はずである。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    オプション:
    
        -n/--no-restart
            エラーや SIGINT で終了したときに qrunner を再起動しない。
            SIGTERM で終了したときは再起動はされない。このオプションは
            デバッグに有効。`start' コマンドが使われたときのみ有効。
    
        -u/--run-as-user
            通常、このスクリプトはユーザIDとグループIDが mailman に
            なっていないと起動できない(Mailmanの configure の時に定義
            される)。root で起動されると、このスクリプトはチェックする前に
            このユーザとグループに変更する。
    
            このことは、テストやデバッグの際に不便になることがある。
            -u フラグは uid/gid のチェックを飛ばしてプログラムを現在の
            ユーザ/グループで実行する。このフラグは通常の実行環境には
            勧められない。
    
            しかし、-u フラグを使って mailman以外のグループで実行すると、
            パーミッションの問題が発生する可能性があるので注意。
            たとえばリストの保存書庫をWebから削除できなくなるかもしれない。
            こりゃマズい!
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            もし、mailmanctl がマスターのロックファイルを見つけたら、通常
            エラーメッセージを出して終了する。このオプションを付けると、
            さらに別のチェックを行う。もし、ロックファイルに書かれた
            host/pid にマッチするプロセスがあるなら、mailmanctl は終了する
            が、該当するプロセスが無い場合には、古くなったロックファイル
            を削除して、新しくマスターロックを作成しようと試みる。
    
        -q/--quiet
            状態メッセージを出力しない。エラーメッセージは標準エラーに出力
            される。
    
        -h/--help
            このメッセージを出力して終了する
    
    コマンド:
    
        start   - マスターのデーモンと全部の qrunner を起動する。もし、既に
                  マスターが起動されていれば、そのことを報告し終了する。
    
        stop    - マスターデーモンと全部の qrunner を停止する。停止後はメール
                  の処理は行われない。
    
        restart - qrunner を再起動するが、マスターはそのままにする。この
                  コマンドは Mailman を更新したりバージョンアップした後に実行
                  する。qrunner は新しいコードを使うようになる。
    
        reopen  - 全部のログファイルを閉じて、次のログメッセージが発生する
                  ときに、再度オープンさせる。

en: PID unreadable in: %(pidfile)s
ja: PID に到達できません: %(pidfile)s

en: Is qrunner even running?
ja: qrunner がまだ走ってますか?

en: No child with pid: %(pid)s
ja: PIDの子プロセスがありません: %(pid)s

en: Stale pid file removed.
ja: 古い PID ファイルを削除しました。

en: The master qrunner lock could not be acquired because it appears as if another
    master qrunner is already running.
ja: マスター qrunner のロックが作成できません。
    別のマスター qrunner が走っているようです。

en: The master qrunner lock could not be acquired.  It appears as though there is
    a stale master qrunner lock.  Try re-running mailmanctl with the -s flag.
ja: マスターの qrunner ロックが獲得できません。
    使われていないロックファイルが残っているのかもしれません。
    -sフラグをつけて mailmanctl をもう一度起動してください。

en: The master qrunner lock could not be acquired, because it appears as if some
    process on some other host may have acquired it.  We can't test for stale
    locks across host boundaries, so you'll have to do this manually.  Or, if you
    know the lock is stale, re-run mailmanctl with the -s flag.
    
    Lock file: %(LOCKFILE)s
    Lock host: %(status)s
    
    Exiting.
ja: マスターの qrunner ロックが獲得できませんでした。多分、他のホストの
    プロセスが持っているのではないかと思われます。ホストの境界を越えて
    ロックが使われていないかどうかを調べることはできませんので、手動で
    チェックしてください。あるいは、あなたがロックファイルが古くなっている
    ことを知っているなら、-s フラグを付けて mailmanctl を再起動してください。
    
    ロックファイル: %(LOCKFILE)s
    ロックホスト:   %(status)s
    
    終了します。

en: Site list is missing: %(sitelistname)s
ja: サイトリスト名がありません: %(sitelistname)s

en: Run this program as root or as the %(name)s user, or use -u.
ja: このプログラムは root か %(name)s ユーザで実行してください。
    そうでなければ -u オプションを使ってください。

en: No command given.
ja: コマンドがありません。

en: Bad command: %(command)s
ja: コマンドが違います: %(command)s

en: Warning!  You may encounter permission problems.
ja: 警告! パーミッションの問題が出るかもしれません。

en: Shutting down Mailman's master qrunner
ja: Mailman のマスター qrunner を停止します

en: Restarting Mailman's master qrunner
ja: Mailman のマスター qrunner を再起動します

en: Re-opening all log files
ja: ログファイルを開きなおします

en: Starting Mailman's master qrunner.
ja: Mailman のマスター qrunner を起動します

en: Set the site password, prompting from the terminal.
    
    The site password can be used in most if not all places that the list
    administrator's password can be used, which in turn can be used in most places
    that a list users password can be used.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [password]
    
    Options:
    
        -c/--listcreator
            Set the list creator password instead of the site password.  The list
            creator is authorized to create and remove lists, but does not have
            the total power of the site administrator.
    
        -h/--help
            Print this help message and exit.
    
    If password is not given on the command line, it will be prompted for.
ja: 端末から入力することで、サイトのパスワードを設定する
    
    サイトパスワードはリストの管理者パスワードやリスト会員のパスワードの
    代わりに、ほとんどの場所で使うことができる。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] [パスワード]
    
        -c/--listcreator
            サイトパスワードでなく、リスト作成者のパスワードを設定する。
            リスト作成者はリストを作成したり削除する権限を持つが、サイト
            管理者の持つ全能力を持つわけではない。
    
        -h/--help
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
    パスワードがコマンドラインに無い場合には、入力を促すプロンプトが出る。

en: site
ja: サイト

en: list creator
ja: リスト作成者

en: New %(pwdesc)s password:
ja: 新しい %(pwdesc)s のパスワード:

en: Again to confirm password:
ja: パスワード確認:

en: Passwords do not match; no changes made.
ja: パスワードが一致しません; 変更できません。

en: Interrupted...
ja: 中断...

en: Password changed.
ja: パスワードを変更しました。

en: Password change failed.
ja: パスワードの変更に失敗。

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
    
    This program converts a textual Uniforum-style message catalog (.po file) into
    a binary GNU catalog (.mo file).  This is essentially the same function as the
    GNU msgfmt program, however, it is a simpler implementation.
    
    Usage: msgfmt.py [OPTIONS] filename.po
    
    Options:
        -o file
        --output-file=file
            Specify the output file to write to.  If omitted, output will go to a
            file named filename.mo (based off the input file name).
    
        -h
        --help
            Print this message and exit.
    
        -V
        --version
            Display version information and exit.
ja: 平文の翻訳文からバイナリのメッセージカタログを生成する。
    
    このプログラムは平文の Uniforum スタイルのメッセージカタログ (.po ファイル)
    から、バイナリの GNU カタログ (.mo ファイル) に変換する。このプログラムの
    機能は基本的に GNU の msgfmt プログラムと同じであるが、簡単化されている。
    
    オプション:
        -o ファイル
        --output-file=ファイル
            書き込む出力ファイルを指定する. 省略すると filename.mo 
            (入力ファイル名を元にする) になる。
    
        -h
        --help
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
        -V
        --version
            バージョン情報を出力して終了する。

en: Add a non-fuzzy translation to the dictionary.
ja: fuzzyマークがつけられていない訳文を辞書に追加。

en: Return the generated output.
ja: 生成した出力を返す。

en: Create a new, unpopulated mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listadmin-addr [admin-password]]]
    
    Options:
    
        -l language
        --language=language
            Make the list's preferred language `language', which must be a two
            letter language code.
    
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Gives the list's web interface host name.
    
        -e emailhost
        --emailhost=emailhost
            Gives the list's email domain name.
    
        -q/--quiet
            Normally the administrator is notified by email (after a prompt) that
            their list has been created.  This option suppresses the prompt and
            notification.
    
        -a/--automate
            This option suppresses the prompt prior to administrator notification
            but still sends the notification.  It can be used to make newlist
            totally non-interactive but still send the notification, assuming
            listname, listadmin-addr and admin-password are all specified on the
            command line.
    
        -h/--help
            Print this help text and exit.
    
    You can specify as many of the arguments as you want on the command line:
    you will be prompted for the missing ones.
    
    Every Mailman list has two parameters which define the default host name for
    outgoing email, and the default URL for all web interfaces.  When you
    configured Mailman, certain defaults were calculated, but if you are running
    multiple virtual Mailman sites, then the defaults may not be appropriate for
    the list you are creating.
    
    You also specify the domain to create your new list in by typing the command
    like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain mylist
    
    where `www.mydom.ain' should be the base hostname for the URL to this virtual
    hosts's lists.  E.g. with this setting people will view the general list
    overviews at http://www.mydom.ain/mailman/listinfo.  Also, www.mydom.ain
    should be a key in the VIRTUAL_HOSTS mapping in mm_cfg.py/Defaults.py if
    the email hostname to be automatically determined.
    
    If you want the email hostname to be different from the one looked up by the
    VIRTUAL_HOSTS or if urlhost is not registered in VIRTUAL_HOSTS, you can specify
    `emailhost' like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain --emailhost=mydom.ain mylist
    
    where `mydom.ain' is the mail domain name. If you don't specify emailhost but
    urlhost is not in the virtual host list, then mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST will
    be used for the email interface.
    
    For backward compatibility, you can also specify the domain to create your
    new list in by spelling the listname like so:
    
        mylist@www.mydom.ain
    
    where www.mydom.ain is used for `urlhost' but it will also be used for
    `emailhost' if it is not found in the virtual host table. Note that
    '--urlhost' and '--emailhost' have precedence to this notation.
    
    If you spell the list name as just `mylist', then the email hostname will be
    taken from DEFAULT_EMAIL_HOST and the url will be taken from DEFAULT_URL_HOST
    interpolated into DEFAULT_URL_PATTERN (as defined in your Defaults.py file or
    overridden by settings in mm_cfg.py).
    
    Note that listnames are forced to lowercase.
ja: 新しく会員未登録のメーリングリストを作成する。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] [リスト名 [管理者アドレス [パスワード]]]
    
    オプション:
        -l 言語
        --language=言語
            リストの言語を `言語' に設定する。これは2文字の言語コード
            (と _ の次に2文字の国コード) で表される。
    
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            リストのウェブインタフェースのホスト名を指定。
    
        -e emailhost
        --emailhost=emailhost
            リストのメールドメインを指定する。
    
        -q/--quiet
            通常管理者には(確認の後)メールでリスト作成を通知する。この
            オプションを付けると確認とメール通知を行わない。
    
        -a/--automate
            管理者への通知前の確認待ちをせずに通知を送信する。 newlist の
            コマンドラインにこのオプションとリスト名、管理者アドレス、
            管理者パスワードのすべてを指定することで、newlist を非対話形式で
            実行、かつ管理者への通知も行なうことができる。
    
        -h/--help
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
    コマンド行にはいくつでも引数を並べることができる。もし無いと、プロンプト
    が出て入力を要求する。
    
    Mailman のリストはそれぞれ2つのパラメータ、つまりメールが出て行くときの
    ホスト名と、ウェブインタフェースの URL を持っている。Mailman の初期
    設定を行うときに、デフォルトが設定される。しかし、複数の仮想 Mailman 
    サイトを持っているときには、そのデフォルトは作成するリストに合わない
    かもしれない。
    
    ドメインを指定するために、リスト名を以下のように指定して、コマンドを書くことができる:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain mylist
    
    ここで, `www.mydom.ain' はこの仮想リストの基本ホスト名である。
    つまり、リスト案内のページは
        http://www.mydom.ain/mailman/listinfo
    で見ることができるものとする。また、www.mydom.ain は mm_cfg.py/
    Defaults.py の中で定義される VIRTUAL_HOSTS を参照するのに使用される。
    ここからメールのホスト名を取り出すことになる。
    
    もし、メールのホスト名を VIRTUAL_HOSTS で取り出されるものと違えたり、
    urlhost が VIRTUAL_HOSTS に登録されていない場合には、次のようにして
    `emailhost' を指定することができる:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain --emailhost=mydom.ain mylist
    
    ここで、`mydom.ain' はメールのドメイン名である。もし、emailhost を指定せず
    仮想ホストテーブルの中に urlhost が無ければ、mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST を
    メールインタフェースに使う。
    
    互換性のため、リスト名を以下のようにして新しいリストを作成することもできる:
    
        mylist@www.mydom.ain
    
    ここで、www.mydom.ain は `urlhost' に使用され、また仮想ホストテーブルに
    これがなければ、`emailhost' にも使用される。 `--urlhost' と `--emailhost'の
    指定が優先されることに注意。
    
    もし、リスト名がただの `mylist' だったら、メールホスト名とURLはそれぞれ
    Defaults.py または mm_cfg.py の DEFAULT_EMAIL_HOST と DEFAULT_URL
    (DEFAULT_URL_PATTERN への埋め込みに利用) が使われる。
    
    リスト名は小文字に変換される。

en: Unknown language: %(lang)s
ja: 言語が不明: %(lang)s

en: Enter the name of the list:
ja: リストの名前を入力してください:

en: Enter the email of the person running the list:
ja: リスト管理者のメールアドレスを入力してください:

en: Initial %(listname)s password:
ja: %(listname)s の初期パスワード:

en: The list password cannot be empty
ja: リストのパスワードを空白にすることはできません

en:  - owner addresses need to be fully-qualified names like "owner@example.com", not just "owner".
ja: - リスト管理者のアドレスは「owner@example.com」のように完全な形式である必要があります。

en: Hit enter to notify %(listname)s owner...
ja: Enter を押して %(listname)s の管理者にメール通知する...

en: Run one or more qrunners, once or repeatedly.
    
    Each named runner class is run in round-robin fashion.  In other words, the
    first named runner is run to consume all the files currently in its
    directory.  When that qrunner is done, the next one is run to consume all the
    files in /its/ directory, and so on.  The number of total iterations can be
    given on the command line.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -r runner[:slice:range]
        --runner=runner[:slice:range]
            Run the named qrunner, which must be one of the strings returned by
            the -l option.  Optional slice:range if given, is used to assign
            multiple qrunner processes to a queue.  range is the total number of
            qrunners for this queue while slice is the number of this qrunner from
            [0..range).
    
            If using the slice:range form, you better make sure that each qrunner
            for the queue is given the same range value.  If slice:runner is not
            given, then 1:1 is used.
    
            Multiple -r options may be given, in which case each qrunner will run
            once in round-robin fashion.  The special runner `All' is shorthand
            for a qrunner for each listed by the -l option.
    
        --once
        -o
            Run each named qrunner exactly once through its main loop.  Otherwise,
            each qrunner runs indefinitely, until the process receives a SIGTERM
            or SIGINT.
    
        -l/--list
            Shows the available qrunner names and exit.
    
        -v/--verbose
            Spit out more debugging information to the logs/qrunner log file.
    
        -s/--subproc
            This should only be used when running qrunner as a subprocess of the
            mailmanctl startup script.  It changes some of the exit-on-error
            behavior to work better with that framework.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    runner is required unless -l or -h is given, and it must be one of the names
    displayed by the -l switch.
    
    Note also that this script should be started up from mailmanctl as a normal
    operation.  It is only useful for debugging if it is run separately.
ja: ひとつまたはそれ以上の qrunner を、一度または繰り返し実行する。
    
    指定された各 runner のクラスがラウンドロビンで実行される。
    つまり、最初に指定された runner がそのディレクトリにあるファイルをすべて
    処理する。その qrunner が処理を終ると、次の qrunner が次のディレクトリ
    にあるファイルを処理し、さらに次が実行される。繰り返しの回数は、コマン
    ド行で指定できる。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション]
    
    オプション:
    
        -r runner[:スライス:範囲]
        --runner=runner[:スライス:範囲]
            指定された qrunner を起動する。指定に使う名前は -l オプションで
            表示される。オプションの スライス:範囲 は一つのキュー(待ち行列)に
            複数の qrunner プロセスを割り当てる場合に使用する。範囲はこのキュー
            に割り当てられる qrunner の合計数で、スライスは [0..範囲] の間の
            この qrunner の番号である。
    
            スライス:範囲を指定する場合は、起動されるそれぞれの qrunner が
            同じ範囲値を持つように注意すること。スライス:範囲が指定されな
            ければ 1:1 が使われる。
    
            -r オプションを複数指定することができる。この場合、各 qrunner は
            ラウンドロビンで実行される。`All' という名前の特別な runner は、
            -l オプションで表示されるすべてのrunnerを起動することを意味する。
    
        -once
        -o
            qrunner を1回実行する。このオプションを省略すると、プロセスが
            SIGTERM または SIGINT を受信するまで無期限に実行される。
    
        -l/--list
            存在する qrunner の名前を表示して終了する。
    
        -v/--verbose
            logs/qrunner ログファイルにデバッグ情報を書き出す。
    
        -s/--subproc
            mailmanctl の起動スクリプトから qrunner を実行するときに使う。
            エラー終了時の動作をこの枠組みに合わせる。
    
        -h/--help
            このメッセージを出力して終了する。
    
    -l または -h を指定する場合を除き、runner は必須である。またこれは -l 
    スイッチで表示される名前のどれかでなければならない。
    
    このスクリプトは通常 mailmanctl から起動されるべきものであることも付記
    しておく。個別に実行することが有益なのはデバッグを行う場合だけである。

en: %(name)s runs the %(runnername)s qrunner
ja: %(name)s は %(runnername)s qrunner を実行

en: All runs all the above qrunners
ja: All は上の全部の qrunner を実行する

en: No runner name given.
ja: runner 名がありません。

en: Reduce disk space usage for Pipermail archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to 'fix' archive -article database files that have been written
    with Mailman 2.1.3 or earlier and have html_body attributes in them.  These
    attributes can cause huge amounts of memory bloat and impact performance for
    high activity lists, particularly those where large text postings are made to
    them.
    
    Example:
    
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    You should run `bin/check_perms -f' after running this script.
    
    You will probably want to delete the -article.bak files created by this script
    when you are satisfied with the results.
    
    This script is provided for convenience purposes only.  It isn't supported.
ja: Pipermail 保存書庫のディスク使用量を減らす
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] ファイル ...
    
    オプション:
        -h / --help
            このメッセージを出力して終了する
    
    Mailman 2.1.3 以前の -article データベースファイルで, html_body
    属性を持つ保存書庫を修正する. この属性はメモリーを大量に消費し
    それゆえ活発なリストでは性能に影響する可能性がある。
    
    例:
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    このスクリプトを実行した後に `bin/check_perms -f' を実行すること
    
    また、結果がよければ -article.bak ファイルを削除するとよい
    
    このスクリプトは便宜のために提供されており、サポートはしない

en: Remove members from a list.
    
    Usage:
        remove_members [options] [listname] [addr1 ...]
    
    Options:
    
        --file=file
        -f file
            Remove member addresses found in the given file.  If file is
            `-', read stdin.
    
        --all
        -a
            Remove all members of the mailing list.
            (mutually exclusive with --fromall)
    
        --fromall
            Removes the given addresses from all the lists on this system
            regardless of virtual domains if you have any.  This option cannot be
            used -a/--all.  Also, you should not specify a listname when using
            this option.
    
        --nouserack
        -n
            Don't send the user acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --noadminack
        -N
            Don't send the admin acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
        addr1 ... are additional addresses to remove.
ja: リストから会員を削除する。
    
    使用法:
        remove_members [オプション] [リスト名] [アドレス1 ...]
    
    オプション:
    
        --file=ファイル
        -f ファイル
            ファイルに書かれている会員アドレスを削除する。ファイル名に
            `-' を指定すると、標準入力から読み込まれる。
    
        --all
        -a
            メーリングリストの会員をすべて削除する。
            (--fromall とは同時に使用できない。)
    
        --fromall
            アドレスの会員をこのシステムのすべてのリストから削除する。
            仮想ドメインも削除対象となる。このオプションは -a/--all
            と同時に指定することはできない。また、このオプションを指定
            したときは、リスト名を指定してはいけない。
    
        --nouserack
        -n
            会員に確認通知メールを送らない。このオプションを省略すると、
            リストの既定値が使われる。
    
        --noadminack
        -N
            管理者に確認通知メールを送らない。このオプションを省略すると、
            リストの既定値が使われる。
    
        --help
        -h
            このヘルプメッセージを表示して終了する。
    
        リスト名は使用するメーリングリストの名前。
    
        アドレス1 ... は削除するメールアドレス。

en: Could not open file for reading: %(filename)s.
ja: 読み込みファイルが開けません: %(filename)s

en: Error opening list %(listname)s... skipping.
ja: %(listname)s リストがエラーで開けません... 飛ばします。

en: No such member: %(addr)s
ja: そのような会員はいません: %(addr)s.

en: User `%(addr)s' removed from list: %(listname)s.
ja: `%(addr)s' を退会させました: %(listname)s

en: Reset the passwords for members of a mailing list.
    
    This script resets all the passwords of a mailing list's members.  It can also
    be used to reset the lists of all members of all mailing lists, but it is your
    responsibility to let the users know that their passwords have been changed.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r reset_pw listname [options]
    
    Options:
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
ja: メーリングリストの全会員のパスワードを再設定します。
    
    このスクリプトは指定したメーリングリストの全会員のパスワードを再設定
    します。全リストの全会員のパスワード変更にも使用できます。しかし、パスワード
    が変更されたことを会員に通知するのは、あなたの役目となります。
    
    このスクリプトは bin/withlist の下で実行することを想定しています。つまり、
    
    % bin/withlist -l -r reset_pw リスト名 [オプション]
    
    オプション:
        -v / --verbose
            スクリプトが何をしているかを出力する。

en: Changing passwords for list: %(listname)s
ja: %(listname)s メーリングリストのユーザパスワードを変更

en: New password for member %(member)40s: %(randompw)s
ja: 会員の新パスワード %(member)40s: %(randompw)s

en: Remove the components of a mailing list with impunity - beware!
    
    This removes (almost) all traces of a mailing list.  By default, the lists
    archives are not removed, which is very handy for retiring old lists.
    
    Usage:
        rmlist [-a] [-h] listname
    
    Where:
        --archives
        -a
            Remove the list's archives too, or if the list has already been
            deleted, remove any residual archives.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
ja: メーリングリストを削除する (完全に) - 注意!
    
    これはメーリングリストの痕跡を(ほぼ)全部消去する。デフォルトでは、
    リストの保存書庫は削除しないが、古いリストを廃止するのには十分手ごろである。
    
    使用法:
        rmlist [-a] [-h] リスト名
    
    ただし:
        --archives
        -a
            リストの保存書庫も削除する、または既にリストが削除されていれば
            残っている保存書庫を削除する。
    
        --help
        -h
            このヘルプメッセージを出力して終了する。

en: Removing %(msg)s
ja: %(msg)s を削除中

en: %(listname)s %(msg)s not found as %(filename)s
ja: %(listname)s %(msg)s は %(filename)s に見つかりません

en: No such list (or list already deleted): %(listname)s
ja: %(listname)s というリストはありません (又は, 既に削除されています)。

en: No such list: %(listname)s.  Removing its residual archives.
ja: %(listname)s というリストはありません。残された保存書庫を削除します。

en: Not removing archives.  Reinvoke with -a to remove them.
ja: 保存書庫は削除しません。削除するには -a をつけてもう一度

en: list info
ja: リストの案内

en: stale lock file
ja: 古いロックファイル

en: held message file
ja: 保留メールファイル

en: private archives
ja: 限定公開保存書庫

en: public archives
ja: 公開保存書庫

en: Show the contents of one or more Mailman queue files.
    
    Usage: show_qfiles [options] qfile ...
    
    Options:
    
        -q / --quiet
            Don't print `helpful' message delimiters.
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
    Example: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck
ja: Mailman の qfiles にあるメールの内容を表示する。
    
    使用法: show_qfiles [オプション] キューファイル ...
    
    オプション:
    
        -q / --quiet
            メールの区切りを示す補助メッセージを出力しない。
    
        -h / --help
            このヘルプメッセージを出力して終了する。
    
    例: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck

en: Synchronize a mailing list's membership with a flat file.
    
    This script is useful if you have a Mailman mailing list and a sendmail
    :include: style list of addresses (also as is used in Majordomo).  For every
    address in the file that does not appear in the mailing list, the address is
    added.  For every address in the mailing list that does not appear in the
    file, the address is removed.  Other options control what happens when an
    address is added or removed.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] -f file listname
    
    Where `options' are:
    
        --no-change
        -n
            Don't actually make the changes.  Instead, print out what would be
            done to the list.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the newly added members a welcome
            message, overriding whatever the list's `send_welcome_msg' setting
            is.  With -w=yes or -w, the welcome message is sent.  With -w=no, no
            message is sent.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the goodbye message to removed members,
            overriding whatever the list's `send_goodbye_msg' setting is.  With
            -g=yes or -g, the goodbye message is sent.  With -g=no, no message is
            sent.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Selects whether to make newly added members receive messages in
            digests.  With -d=yes or -d, they become digest members.  With -d=no
            (or if no -d option given) they are added as regular members.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Specifies whether the admin should be notified for each subscription
            or unsubscription.  If you're adding a lot of addresses, you
            definitely want to turn this off!  With -a=yes or -a, the admin is
            notified.  With -a=no, the admin is not notified.  With no -a option,
            the default for the list is used.
    
        --file <filename | ->
        -f <filename | ->
            This option is required.  It specifies the flat file to synchronize
            against.  Email addresses must appear one per line.  If filename is
            `-' then stdin is used.
    
        --help
        -h
            Print this message.
    
        listname
            Required.  This specifies the list to synchronize.
ja: リストの会員を平文のファイルと同期させる。
    
    このスクリプトは, sendmail の :include: 形式のアドレスリスト(これは
    Majordomo でも使用されている) を使いたい場合に有効である。メーリング
    リストに登録されていないファイルのアドレスは追加され、ファイルに
    入っていないリスト会員は削除される。他のオプションでアドレスが追加
    または削除されるときに何が起こるかを制御する。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] -f ファイル リスト名
    
    オプション:
    
        --no-change
        -n
            実際には変更を行わない。代わりに、どのような変更があるかを
            表示する。
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>
            新しく登録された会員に歓迎メールを出すかどうかを設定する。
            リストの `send_welcome_msg' の設定がどのようになっていても
            このオプションの設定を優先し、-w=yes または -w で歓迎メール
            を出す。-w=no
     では歓迎メールは出さない。
    
        --goodby-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>
            削除された会員にお別れのメールを出すかどうかを設定する。
            リストの `send_goodbye_msg' の設定がどのようになっていても
            このオプションの設定を優先し、-g=yes または -g でお別れメー
            ルを出す。-g=no でお別れメールは出さない。
    
        --digest[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            新しく登録された会員をまとめ読み会員とするかどうかを決める。
            -d=yes または -d でまとめ読み会員となる。-d=no で(あるいは
            -d オプションを付けないと) 通常会員となる。
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            入会・退会の結果を一件ずつ管理者に通知するかどうかを決める。
            もし、沢山のアドレスを登録しているなら、通知しないほうがよい!
            -a=yes または -a で管理者に通知する。-a=no で通知しない。
            -a オプションが無い場合、リストのデフォルトを使用する。
    
        --file <ファイル名 | ->
        -f <ファイル名 | ->
            このオプションは必須。同期する相手の平文ファイルを指定する。
            メールアドレスは 1行に 1つずつとする。ファイル名が `-' の
            場合には標準入力が使われる.
    
        --help
        -h
            このメッセージを表示する。
    
        リスト名
            必須。同期するリストを指定。

en: Bad choice: %(yesno)s
ja: 選択が無効: %(yesno)s

en: Dry run mode
ja: 机上検査モード

en: Only one -f switch allowed
ja: -f スイッチは1つだけです

en: No argument to -f given
ja: -f の引数がありません

en: Illegal option: %(opt)s
ja: オプションが正しくありません: %(opt)s

en: No listname given
ja: リスト名がありません

en: Must have a listname and a filename
ja: リスト名とファイル名が必要です

en: Cannot read address file: %(filename)s: %(msg)s
ja: アドレスファイル %(filename)s が読めません: %(msg)s

en: Ignore  :  %(addr)30s
ja: 無視:   %(addr)30s

en: Invalid :  %(addr)30s
ja: 無効:   %(addr)30s

en: You must fix the preceding invalid addresses first.
ja: まず、無効なアドレスを修正してください。

en: Added  : %(s)s
ja: 追加   : %(s)s

en: Removed: %(s)s
ja: 削除   : %(s)s

en: 
    Check a given Mailman translation, making sure that variables and
    tags referenced in translation are the same variables and tags in
    the original templates and catalog.
    
    Usage:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <lang>
    
    Where <lang> is your country code (e.g. 'it' for Italy) and -q is
    to ask for a brief summary.
ja: 
    Mailmanの翻訳をチェックする。翻訳の中の変数とタグが原本の変数と
    タグに一致するかどうかを調べる。
    
    使用法:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <言語>
    
    ただし, <言語>は言語コード(たとえば 'it' はイタリア語) -q は短い要約
    出力を要求する。

en: check a translation comparing with the original string
ja: 原本と翻訳を比較チェックする

en: scan a string from the original file
ja: 原本のファイルから文字列をスキャンする

en: scan a translated string
ja: 翻訳文字列をスキャンする

en: check for differences between checked in and checked out
ja: チェックインとチェックアウトの違いを調べる

en: parse a .po file extracting msgids and msgstrs
ja: msgid と msgstr を .po ファイルから解析する

en: States table for the finite-states-machine parser:
                0  idle
                1  filename-or-comment
                2  msgid
                3  msgstr
                4  end
ja: 有限状態解析機の状態表:
        0 アイドル
        1 ファイル名またはコメント
        2 msgid
        3 msgstr
        4 end

en: check a translated template against the original one
           search also <MM-*> tags if html is not zero
ja: 翻訳テンプレートを原本と比較。html の場合は <MM-*> タグも検査

en: scan the po file comparing msgids with msgstrs
ja: po ファイルをスキャンして msgid と msgstr を比較

en: Move a message from the shunt queue to the original queue.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [directory]
    
    Where:
    
        -h / --help
            Print help and exit.
    
    Optional `directory' specifies a directory to dequeue from other than
    qfiles/shunt.  *** Warning ***  Do not unshunt messages that weren't
    shunted to begin with.  For example, running unshunt on qfiles/out/
    will result in losing all the messages in that queue.
ja: メールを shunt キューから元のキューに移動する。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] [ディレクトリ]
    
    ただし:
    
        -h / --help
            ヘルプを表示して終了。
    
    ディレクトリを指定すると qfiles/shunt 以外のディレクトリから移動する。
    *** 警告 *** shunt されたのではないメールを unshunt してはいけません。
    例えば、qfiles/out のメールを unshunt するとメールが消えてしまいます。

en: Cannot unshunt message %(filebase)s, skipping:
    %(e)s
ja: %(filebase)s メールファイルを unshunt できません。飛ばします:
    %(e)s

en: Perform all necessary upgrades.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -f/--force
            Force running the upgrade procedures.  Normally, if the version number
            of the installed Mailman matches the current version number (or a
            `downgrade' is detected), nothing will be done.
    
        -h/--help
            Print this text and exit.
    
    Use this script to help you update to the latest release of Mailman from
    some previous version.  It knows about versions back to 1.0b4 (?).
ja: 必要なアップグレードを行う。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション]
    
    オプション:
        -f/--force
            強制的にアップグレードの処理を行う。通常は、もしインストール
            された Mailman のバージョンが現在のものと変らなければ、(又は
            ダウングレードが検知されたら) 何も行われない。
    
        -h/--help
            このテキストを表示して終了する。
    
    以前のバージョンから最新のMailmanリリースに更新するときは、このスクリプト
    を実行する。これは 1.0b4 までのバージョンを知っている。

en: Fixing language templates: %(listname)s
ja: 言語テンプレートを修正: %(listname)s

en: WARNING: could not acquire lock for list: %(listname)s
ja: 警告: リストのロックを獲得できません: %(listname)s

en: Resetting %(n)s BYBOUNCEs disabled addrs with no bounce info
ja: 配送停止の %(n)s BYBOUNCE を [情報なし] にリセット

en: Updating the held requests database.
ja: 保留申請のデータベースを更新

en: For some reason, %(mbox_dir)s exists as a file.  This won't work with
    b6, so I'm renaming it to %(mbox_dir)s.tmp and proceeding.
ja: なんらかの理由で %(mbox_dir)s がファイルとして存在します。 b6 ではこれは
    使えませんので、%(mbox_dir)s.tmp に変更して先に進みます。

en: 
    %(listname)s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses private archiving, I'm installing the private mbox archive
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- as the active archive, and renaming
            %(o_pub_mbox_file)s
    to
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ja: 
    %(listname)s に public と private の mbox ファイルがあります。このリスト
    は private の保存書庫を使いますので、private の mbox ファイル --
     %(o_pri_mbox_file)s -- を有効なファイルと扱います。
            %(o_pub_mbox_file)s
    は
            %(o_pub_mbox_file)s.pre6
    に変更します。
    
    このファイルは `arch' コマンドを使って保存書庫に組み込むことができます。

en: %s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses public archiving, I'm installing the public mbox file
    archive file (%s) as the active one, and renaming
            %s
        to
            %s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ja: %s に public と private の mbox ファイルがあります。このリスト
    は public の保存書庫を使いますので、public の mbox ファイル --
     %s -- を有効なファイルと扱います。
            %s
    は
            %s.pre6
    に変更します。
    
    このファイルは `arch' コマンドを使って保存書庫に組み込むことができます。

en: - updating old private mbox file
ja: - 古い private mbox ファイルを更新中

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pri_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ja:     未知のファイルがあります。
            %(o_pri_mbox_file)s
        は、
            %(newname)s
        に移動します。

en: - updating old public mbox file
ja: - 古い public mbox ファイルを更新中

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pub_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ja:     未知のファイルがあります。
            %(o_pub_mbox_file)s
        は、
            %(newname)s
        に移動します。

en: - This list looks like it might have <= b4 list templates around
ja: - このリストには b4 以前のテンプレートが残っているようです

en: - moved %(o_tmpl)s to %(n_tmpl)s
ja: - %(o_tmpl)s を %(n_tmpl)s に移動

en: - both %(o_tmpl)s and %(n_tmpl)s exist, leaving untouched
ja: - %(o_tmpl)s と %(n_tmpl)s があります。そのままにします

en: - %(o_tmpl)s doesn't exist, leaving untouched
ja: - %(o_tmpl)s はありません。そのままにします

en: removing directory %(src)s and everything underneath
ja: %(src)s ディレクトリ以下を削除します

en: removing %(src)s
ja: %(src)s を削除します

en: Warning: couldn't remove %(src)s -- %(rest)s
ja: 警告: %(src)s を削除できません -- %(rest)s

en: couldn't remove old file %(pyc)s -- %(rest)s
ja: 古いファイル %(pyc)s を削除できません -- %(rest)s

en: updating old qfiles
ja: 古い qfile を更新

en: Warning!  Not a directory: %(dirpath)s
ja: 警告! ディレクトリではありません: %(dirpath)s

en: message is unparsable: %(filebase)s
ja: メールを解析できません: %(filebase)s

en: Warning!  Deleting empty .pck file: %(pckfile)s
ja: 警告! 空の .pck ファイルを削除: %(pckfile)s

en: Updating Mailman 2.0 pending_subscriptions.db database
ja: Mailman 2.0 の pending_subscriptions.db データベースを更新

en: Updating Mailman 2.1.4 pending.pck database
ja: Mailman 2.1.4 の pending_subscriptions.db データベースを更新

en: Ignoring bad pended data: %(key)s: %(val)s
ja: 保留データに誤り。無視します: %(key)s: %(val)s

en: WARNING: Ignoring duplicate pending ID: %(id)s.
ja: 警告: 保留IDに重複あり。無視します: %(id)s.

en: getting rid of old source files
ja: 古いソースファイルを削除中

en: no lists == nothing to do, exiting
ja: リストがありません == 何も実行せずに終了します

en: fixing all the perms on your old html archives to work with b6
    If your archives are big, this could take a minute or two...
ja: 古い HTML 保存書庫を b6 で動くようにパーミッションを変更中
    保存書庫が大きいと、これは 1,2 分かかります...

en: done
ja: 終了

en: Updating mailing list: %(listname)s
ja: %(listname)s メーリングリストを更新中

en: Updating Usenet watermarks
ja: ネットニュースの水位票を更新

en: - nothing to update here
ja: - 更新は必要ありません

en: - usenet watermarks updated and gate_watermarks removed
ja: - ネットニュースの水位票更新を完了。gate_watermarkを削除

en: 
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
    
        You are upgrading an existing Mailman installation, but I can't tell what
        version you were previously running.
    
        If you are upgrading from Mailman 1.0b9 or earlier you will need to
        manually update your mailing lists.  For each mailing list you need to
        copy the file templates/options.html lists/<listname>/options.html.
    
        However, if you have edited this file via the Web interface, you will have
        to merge your changes into this file, otherwise you will lose your
        changes.
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
ja: 
    
    注意 注意 注意 注意 注意
    
        既存の Mailman をアップグレードしようとしていますが、
        以前のバージョンがわかりません。
    
        Mailman 1.0b9 より前のバージョンからのアップグレードは、
        手作業でリストを更新する必要があります。
        それぞれのメーリングリストについて、template/options.html から
        lists/<リスト名>/options.html にコピーする必要があります。
    
        しかし、このファイルをウェブインタフェースで編集した場合、
        変更内容をこのファイルに反映させなければなりません。
        反映させなければ変更は失われます。
    
    注意 注意 注意 注意 注意

en: No updates are necessary.
ja: 更新の必要はありません。

en: Downgrade detected, from version %(hexlversion)s to version %(hextversion)s
    This is probably not safe.
    Exiting.
ja: %(hexlversion)s から %(hextversion)s へのダウングレードを検出しました。
    安全に実行できない可能性があります。
    終了します。

en: Upgrading from version %(hexlversion)s to %(hextversion)s
ja: %(hexlversion)s から %(hextversion)s へアップグレード

en: 
    ERROR:
    
    The locks for some lists could not be acquired.  This means that either
    Mailman was still active when you upgraded, or there were stale locks in the
    %(lockdir)s directory.
    
    You must put Mailman into a quiescent state and remove all stale locks, then
    re-run "make update" manually.  See the INSTALL and UPGRADE files for details.
ja: 
    エラー:
    
    ロックできないリストがあります。アップグレード中にMailmanが活動してい
    たか、%(lockdir)s ディレクトリに使われていないロックファイルが残ってい
    たかのどちらかです。
    
    Mailman を停止して古いロックをすべて削除し、それから "make update" を
    手作業で実行してください。詳しくは INSTALL と UPGRADE のファイルに書か
    れてますので、お読みください。

en: Print the Mailman version.
ja: Mailman バージョンを表示します。

en: Using Mailman version:
ja: 使用中の Mailman バージョン:

en: General framework for interacting with a mailing list object.
    
    There are two ways to use this script: interactively or programmatically.
    Using it interactively allows you to play with, examine and modify a MailList
    object from Python's interactive interpreter.  When running interactively, a
    MailList object called `m' will be available in the global namespace.  It also
    loads the class MailList into the global namespace.
    
    Programmatically, you can write a function to operate on a MailList object,
    and this script will take care of the housekeeping (see below for examples).
    In that case, the general usage syntax is:
    
    %% bin/withlist [options] listname [args ...]
    
    Options:
    
        -l / --lock
            Lock the list when opening.  Normally the list is opened unlocked
            (e.g. for read-only operations).  You can always lock the file after
            the fact by typing `m.Lock()'
    
            Note that if you use this option, you should explicitly call m.Save()
            before exiting, since the interpreter's clean up procedure will not
            automatically save changes to the MailList object (but it will unlock
            the list).
    
        -i / --interactive
            Leaves you at an interactive prompt after all other processing is
            complete.  This is the default unless the -r option is given.
    
        --run [module.]callable
        -r [module.]callable
            This can be used to run a script with the opened MailList object.
            This works by attempting to import `module' (which must be in the
            directory containing withlist, or already be accessible on your
            sys.path), and then calling `callable' from the module.  callable can
            be a class or function; it is called with the MailList object as the
            first argument.  If additional args are given on the command line,
            they are passed as subsequent positional args to the callable.
    
            Note that `module.' is optional; if it is omitted then a module with
            the name `callable' will be imported.
    
            The global variable `r' will be set to the results of this call.
    
        --all / -a
            This option only works with the -r option.  Use this if you want to
            execute the script on all mailing lists.  When you use -a you should
            not include a listname argument on the command line.  The variable `r'
            will be a list of all the results.
    
        --quiet / -q
            Suppress all status messages.
    
        --help / -h
            Print this message and exit
    
    
    Here's an example of how to use the -r option.  Say you have a file in the
    Mailman installation directory called `listaddr.py', with the following
    two functions:
    
    def listaddr(mlist):
        print mlist.GetListEmail()
    
    def requestaddr(mlist):
        print mlist.GetRequestEmail()
    
    Now, from the command line you can print the list's posting address by running
    the following from the command line:
    
    %% bin/withlist -r listaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.listaddr() ...
    mylist@myhost.com
    
    And you can print the list's request address by running:
    
    %% bin/withlist -r listaddr.requestaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.requestaddr() ...
    mylist-request@myhost.com
    
    As another example, say you wanted to change the password for a particular
    user on a particular list.  You could put the following function in a file
    called `changepw.py':
    
    from Mailman.Errors import NotAMemberError
    
    def changepw(mlist, addr, newpasswd):
        try:
            mlist.setMemberPassword(addr, newpasswd)
            mlist.Save()
        except NotAMemberError:
            print 'No address matched:', addr
    
    and run this from the command line:
     %% bin/withlist -l -r changepw mylist somebody@somewhere.org foobar
ja: MailingListオブジェクトを操作するための一般的な枠組み。
    
    このスクリプトの使い方は2通りある: インタラクティブとプログラム的である。
    インタラクティブに使うと, Pyhton のインタラクティブインタプリタを用いて
    MailList オブジェクトを検査したり、変更したり、遊ぶことができる。
    インタラクティブに実行するときには、グローバルの名前空間に `m' と
    いう MailList オブジェクトが存在する。また、MailList クラスをグローバル
    名前空間に読み込む。
    
    プログラム的には MailList オブジェクトを操作するような関数を書くことが
    可能で、このスクリプトは家事の切り盛りの世話をする(以下の例を参照)。
    この場合の一般的構文は:
    
    %% bin/withlist [オプション] リスト名 [引数 ...]
    
    オプション:
        -l / --lock
            リストを開くときにロックする。通常、リストはロックせずに開く
            (つまり, 読み込み専用の操作)。後から `m.Lock()' を入力する
            ことでロックすることができる。
    
            このオプションを使うとき、必ず m.Save() を終了前に呼び出すこと
            に注意しなさい。なぜなら、インタプリタのクリーンアップ処理では
            MailList オブジェクトの変更を自動的に保存しないからである。
            (自動的にロック解除は行う)
    
        -i / --interactive
            他の処理が終了したらインタラクティブモードのプロンプトに戻る
            これは -r オプションが指定されていないときのデフォルトである。
    
        --run [module.]callable
        -r [module.]callable
            開いた MailList オブジェクトについてスクリプトを実行するときに
            使うことができる。これは `module' (これは withlist のある
            ディレクトリに置かれているか、sys.path でアクセス
            可能であること) を import し、`callable' を呼び出す。callable
            はクラスまたは関数である。また、MailList オブジェクトを第1引数
            として呼び出す。もし、コマンド行に追加の引数があれば callable
            の引き続く引数として渡される。
    
            module はオプションで、もし省略されると callable の名前を持つ
            モジュールが import される。
    
           グローバル変数の `r' に呼び出しの結果が入る。
    
        --all / -a
            このオプションは -r オプションを指定したときに有効である。もし
            すべてのメーリングリストにスクリプトを適用したいときには、これを
            使う。-a を指定したときには、コマンド行にリスト名を入れてはいけない。
            変数 `r' はすべての結果のリストとなる。
    
        --quiet / -q
            状態メッセージをすべて抑制する。
    
        --help / -h
            このメッセージを出力して終了する
    
    
    -r オプションの使い方の例をあげる。たとえば、Mailman のインストール
    ディレクトリに、`listaddr.py' という名前のファイルがあり、以下の2つの
    関数が入っているとする。
    
    def listaddr(mlist):
        print mlist.GetListEmail()
    
    def requestaddr(mlist):
        print mlist.GetRequestEmail()
    
    すると、コマンドラインから次のようにして、リストの投稿アドレスを表示する
    ことができる:
    
    %% bin/withlist -r listaddr mylist
    mylist のリストを読み込み中 (ロック解除)
    listaddr を import 中...
    listaddr.listaddr() を実行中 ...
    mylist@myhost.com
    
    また、リストの申請アドレスは以下のようにして表示できる:
    
    %% bin/withlist -r listaddr.requestaddr mylist
    mylist のリストを読み込み中 (ロック解除)
    listaddr を import 中...
    listaddr.requestaddr() を実行中 ...
    mylist-request@myhost.com
    
    もう一つの例として、あるリストのある会員のパスワードを変更したいとしよう。
    次のような関数を `changepw.py' に入れておく:
    
    from Mailman.Errors import NotAMemberError
    
    def changepw(mlist, addr, newpasswd):
        try:
            mlist.setMemberPassword(addr, newpasswd)
            mlist.Save()
        except NotAMember:
            print 'アドレスがありません:', addr
    
    そして、コマンドラインから次のように実行する:
    %% bin/withlist -l -r changepw mylist somebody@somewhere.org foobar

en: Unlock a locked list, but do not implicitly Save() it.
    
        This does not get run if the interpreter exits because of a signal, or if
        os._exit() is called.  It will get called if an exception occurs though.
ja: ロックしたリストをロック解除する。しかし、暗黙のうちに Save() はしない。
    
      インタプリタがシグナルで終了したり、os._exit() が呼ばれたときには、
      実行されない。例外が生じた場合には呼ばれる。

en: Unlocking (but not saving) list: %(listname)s
ja: リストをロック解除 (保存はしてません): %(listname)s

en: Finalizing
ja: 最終処理中

en: Loading list %(listname)s
ja: %(listname)s のリストを読み込中

en: (locked)
ja: (ロック完了)

en: (unlocked)
ja: (ロック解除)

en: Unknown list: %(listname)s
ja: リスト名が不明: %(listname)s

en: No list name supplied.
ja: リストの名前が必要です。

en: --all requires --run
ja: --all には --run が必要です。

en: Importing %(module)s...
ja: %(module)s を import 中...

en: Running %(module)s.%(callable)s()...
ja: %(module)s.%(callable)s() を実行中...

en: The variable `m' is the %(listname)s MailList instance
ja: 変数 `m' が %(listname)s の MailList インスタンスです

en: Increment the digest volume number and reset the digest number to one.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    
    Options:
    
        --help/-h
            Print this message and exit.
    
    The lists named on the command line are bumped.  If no list names are given,
    all lists are bumped.
ja: まとめ読みの巻数を増加し、号数を1にリセットする
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション] [リスト名 ...]
    
    オプション:
    
        --help/-h
            このメッセージを表示して終了。
    
    コマンド行のリストについて bump する。リスト名が無い場合には
    すべてのリストを bump する。

en: Check for pending admin requests and mail the list owners if necessary.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ja: 保留中の管理要請をチェックし、必要ならリスト管理者にメールする。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション]
    
    オプション:
    
        -h / --help
            このメッセージを表示して終了する。

en: Notice: %(discarded)d old request(s) automatically expired.
ja: 通知: %(discarded)d 件の申請案件が期限切れとなりました。

en: %(count)d %(realname)s moderator request(s) waiting
ja: %(count)d 件の %(realname)s 申請案件があります

en: %(realname)s moderator request check result
ja: %(realname)s 申請案件検査結果

en: Pending subscriptions:
ja: 保留中の会員登録:

en: Pending unsubscriptions:
ja: 保留中の退会申請:

en: 
    Pending posts:
ja: 
    保留投稿:

en: From: %(sender)s on %(date)s
    Subject: %(subject)s
    Cause: %(reason)s
ja: 発信者: %(sender)s
    日付:   %(date)s
    件名:   %(subject)s
    原因:   %(reason)s

en: Cull bad and shunt queues, recommended once per day.
    
    This script goes through the 'bad' and 'shunt' queue directories and,
    if mm_cfg.BAD_SHUNT_STALE_AFTER is > 0, it removes all files more than
    that many seconds old.
    
    If mm_cfg.BAD_SHUNT_ARCHIVE_DIRECTORY is a writable directory, the old
    files are moved there. Otherwise they are deleted.
    
    Only regular files immediately subordinate to the 'bad' and 'shunt'
    directories are processed. Anything else is skipped.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
ja: bad と shunt キューディレクトリの掃除。毎日1回実行を推奨。
    
    このスクリプトは 'bad' と 'shunt' のディレクトリを巡回し、
    もし、mm_cfg.BAD_SHUNT_STALE_AFTER > 0 であれば、その秒数より古い
    ファイルを取り除きます。
    
    もし、mm_cfg.BAD_SHUNT_ARCHIVE_DIRECTORY が書き込み可能ディレクトリ
    であれば、それらのファイルはそこへ移動します。でなければ、削除します。
    
    'bad' と 'shunt' 直下の通常ファイルだけが処理されます。それ以外は
    スキップします。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション]
    
    オプション:
        -h / --help
            このメッセージを出力して終了する。

en: Process disabled members, recommended once per day.
    
    This script cruises through every mailing list looking for members whose
    delivery is disabled.  If they have been disabled due to bounces, they will
    receive another notification, or they may be removed if they've received the
    maximum number of notifications.
    
    Use the --byadmin, --byuser, and --unknown flags to also send notifications to
    members whose accounts have been disabled for those reasons.  Use --all to
    send the notification to all disabled members.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -o / --byadmin
            Also send notifications to any member disabled by the list
            owner/administrator.
    
        -m / --byuser
            Also send notifications to any member disabled by themselves.
    
        -u / --unknown
            Also send notifications to any member disabled for unknown reasons
            (usually a legacy disabled address).
    
        -b / --notbybounce
            Don't send notifications to members disabled because of bounces (the
            default is to notify bounce disabled members).
    
        -a / --all
            Send notifications to all disabled members.
    
        -f / --force
            Send notifications to disabled members even if they're not due a new
            notification yet.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Process only the given list, otherwise do all lists.
ja: 配送停止会員を処理する。1日1回実行するとよい。
    
    このスクリプトは全部のメーリングリストを巡回し、配送が停止されている
    会員を探し出す。もし、停止の理由が配送エラーによるものであれば, 
    その会員は再度通知される。そして、その通知が最大数を越えたら、リスト
    から削除される。
    
    --byadmin, --byuser,  --unknown のフラグを使うとそれらの理由で停止
    した会員にも通知が行われる。すべての停止会員に通知するには、 --all を
    使う
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション]
    
    オプション:
        -h / --help
            このメッセージを表示して終了。
    
        -o / --byadmin
            リスト管理者によって停止された会員にも通知を送る
    
        -m / --byuser
            会員自身によって停止されている会員にも通知を送る
    
        -u / --unknown
            理由不明で停止された会員にも通知を送る
            (ほとんどの場合は古いバージョンから引き継がれた停止会員)
    
        -b / --notbybounce
            配送エラーで停止している会員には通知を送らない
            (デフォルトはエラー停止会員に送る)
    
        -a / --all
            すべての停止会員に通知を送る
    
        -f / --force
            新たに通知を送る条件になってなくても、停止会員に通知する
    
        -l リスト名
        --listname=リスト名
            リスト名のリストだけ処理する。でなければ、全部のリストを処理。

en: [disabled by periodic sweep and cull, no message available]
ja: [定期的清掃と選別で停止. メッセージはありません]

en: Poll the NNTP servers for messages to be gatewayed to mailing lists.
    
    Usage: gate_news [options]
    
    Where options are
    
        --help
        -h
            Print this text and exit.
ja: NNTPサーバに問い合わせを行い、メーリングリストへ中継する記事を取る。
    
    使用法: gate_news [オプション]
    
    オプション:
    
        --help
        -h
            このテキストを表示して終了。

en: Send password reminders for all lists to all users.
    
    This program scans all mailing lists and collects users and their passwords,
    grouped by the list's host_name if mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW is true.  Then
    one email message is sent to each unique user (per-virtual host) containing
    the list passwords and options url for the user.  The password reminder comes
    from the mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, which must exist.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -l listname
        --listname=listname
            Send password reminders for the named list only.  If omitted,
            reminders are sent for all lists.  Multiple -l/--listname options are
            allowed.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ja: 全リストの全会員にパスワード備忘通知を送る
    
    このプログラムはすべてのメーリングリストを走査し、会員とそのパスワードを
    集める。mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW が真であれば、リストのホスト名で
    グループ化する。次に、(各仮想ホストの) それぞれの会員にリストのパスワー
    ドと会員オプションページの URL を含むメールを送信する。パスワード備忘通知
    の送信元は mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST なので、必ず設定しておくこと。
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション]
    
    オプション:
        -l リスト名
        --listname=リスト名
            指定されたリストについてパスワード備忘通知を送る。指定を省略する
            と、すべてのリストについて送る。複数の -l/--listname を指定できる。
    
        -h/--help
            このメッセージを表示して終了する。

en: Password // URL
ja: パスワード // URL

en: %(host)s mailing list memberships reminder
ja: %(host)s メーリングリスト会員情報備忘通知

en: Re-generate the Pipermail gzip'd archive flat files.
    
    This script should be run nightly from cron.  When run from the command line,
    the following usage is understood:
    
    Usage: %(program)s [-v] [-h] [listnames]
    
    Where:
        --verbose
        -v
            print each file as it's being gzip'd
    
        --help
        -h
            print this message and exit
    
        listnames
            Optionally, only compress the .txt files for the named lists.  Without 
            this, all archivable lists are processed.
ja: gzipで圧縮した Pipermailの保存書庫用テキストファイルを再生成する。
    
    このスクリプトは夜中に cron で実行すること。コマンドラインから
    実行するときは以下のオプションを認識する。
    
    使用法: %(program)s [-v] [-h] [リスト名]
    
    ただし:
        --verbose
        -v
            gzip するときにファイル名を表示する。
    
        --help
        -h
            このメッセージを表示して終了する
    
        リスト名
            リスト名で指定したリストの .txt ファイルだけを圧縮する。
            リスト名の指定が省略されると、保存書庫を持つすべての
            リストについて処理する。

en: Dispatch digests for lists w/pending messages and digest_send_periodic set.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Send the digest for the given list only, otherwise the digests for all
            lists are sent out.  May be repeated to do multiple lists.
    
        -e listname
        --exceptlist listname
            Don't send the digest for the given list.  May be repeated to skip
            multiple lists.
ja: digest_send_periodic がセットされていてメールが溜まっているリストに
    ついて、まとめ読みを発送する
    
    使用法: %(PROGRAM)s [オプション]
    
    オプション:
        -h / --help
            このメッセージを表示して終了する
    
        -l リスト名
        --listname=リスト名
            リスト名で指定したリストについてだけ、まとめ読みを送信する。
            これが無い場合、すべてのリストの処理をする。
    
        -e リスト名
        --exceptlist=リスト名
            リスト名で指定したリストについては、まとめ読みを送信しない。
            複数のリストをまとめ読み送信の対象から外すために繰り返し
            指定することができる。
