Mailman 2.1.5 - en to no translation catalogue (1230 entries)

en: size not available
no: størrelsen er ikke tilgjengelig

en: No subject
no: Uten tittel

en: thread
no: tr&aring;d

en: subject
no: tittel

en: author
no: forfatter

en: date
no: dato

en: <P>Currently, there are no archives. </P>
no: <p>Arkivet er for tiden tomt.</p>

en: Gzip'd Text%(sz)s
no: Gzip'et tekst%(sz)s

en: Text%(sz)s
no: Tekstt%(sz)s

en: figuring article archives
no: lager arkiv

en: February
no: Februar

en: January
no: Januar

en: March
no: Mars

en: July
no: Juli

en: June
no: Juni

en: May
no: Mai

en: December
no: Desember

en: October
no: Oktober

en: First
no: Første

en: Fourth
no: Fjerde

en: Second
no: Andre

en: Third
no: Tredje

en: %(ord)s quarter %(year)i
no: %(ord)s kvartal  %(year)i

en: The Week Of Monday %(day)i %(month)s %(year)i
no: Uken med mandag %(day)i %(month)s %(year)i

en: Computing threaded index
no: Bygger innholdsfortegnelse

en: Updating HTML for article %(seq)s
no: Oppdaterer HTML for artikkel %(seq)s

en: article file %(filename)s is missing!
no: artikkelfilen %(filename)s mangler!

en: Creating archive directory
no: Oppretter katalog for arkivet

en: Reloading pickled archive state
no: Laster arkivets tilstand fra en pickle

en: Pickling archive state into
no: Lagrer arkivets tilstand i en pickle:

en: Updating index files for archive [%(archive)s]
no: Oppdaterer indeksfil for arkivet [%(archive)s]

en:   Thread
no:   Tr&aring;d

en: due to excessive bounces
no: på grunn av for mange returmeldinger

en: by yourself
no: av deg

en: by the list administrator
no: av listeadministratoren

en: for unknown reasons
no: av ukjent grunn

en: disabled
no: stoppet

en: Bounce action notification
no: Melding om behandling av returmeldinger

en:  The last bounce received from you was dated %(date)s
no:  Sist mottatte returmelding fra deg var datert %(date)s

en: (no subject)
no: (uten tittel)

en: [No bounce details are available]
no: [Ingen returdetaljer tilgjengelig]

en: No such list <em>%(safelistname)s</em>
no: Listen finnes ikke: <em>%(safelistname)s</em>

en: Error
no: Feil

en: Invalid options to CGI script.
no: Ugyldige parametre til CGI skriptet.

en: Authorization failed.
no: Feil passord

en: You have turned off delivery of both digest and
                    non-digest messages.  This is an incompatible state of
                    affairs.  You must turn on either digest delivery or
                    non-digest delivery or your mailing list will basically be
                    unusable.
no: Du har hverken valgt normal-modus eller sammendrag-modus.
    Dersom du ikke velger minst én av dem, vil epostlisten bli helt ubrukelig!

en: Warning:
no: Advarsel:

en: You have digest members, but digests are turned
                    off. Those people will not receive mail.
                    Affected member(s) %(dm)r.
no: Det finnes medlemmer p&aring; listen som har valgt sammendrag-modus.
    Disse vil n&aring; ikke lenger motta epost fra listen,
    fordi du skrudde av denne m&aring;ten &aring; distribuere epost p&aring;.%(dm)r

en: You have regular list members but non-digestified mail is
                    turned off.  They will receive non-digestified mail until you
                    fix this problem. Affected member(s) %(rm)r.
no: Det finnes medlemmer p&aring; listen som har valgt normal-modus.
    Disse vil n&aring; ikke lenger motta epost fra listen,
    fordi du skrudde av denne m&aring;ten &aring; distribuere epost p&aring;.%(rm)r

en: %(hostname)s mailing lists - Admin Links
no: Epostlister p&aring; %(hostname)s - Administrativ tilgang

en: Welcome!
no: Velkommen!

en: <p>There currently are no publicly-advertised %(mailmanlink)s
                mailing lists on %(hostname)s.
no: <p>Det er for tiden ingen %(mailmanlink)s epostlister tilgjengelig p&aring; %(hostname)s.<br>

en: <p>Below is the collection of publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.  Click on a list
                name to visit the configuration pages for that list.
no: <p>Nedenfor finner du %(mailmanlink)s epostlistene som er tilgjengelig p&aring; %(hostname)s.
    Klikk p&aring; listens navn for &aring; se konfigurasjonssiden for den.

en: right
no: riktige

en: To visit the administrators configuration page for an
            unadvertised list, open a URL similar to this one, but with a '/' and
            the %(extra)slist name appended.  If you have the proper authority,
            you can also <a href="%(creatorurl)s">create a new mailing list</a>.
    
            <p>General list information can be found at
no: &Oslash;nsker du &aring; administrere en epostliste som ikke vises i listen nedenfor,
    legg til '/' og deretter listens %(extra)snavn, p&aring; URLen til denne websiden.<br>
    Du kan ogs&aring; <a href="%(creatorurl)s">opprette en ny epostliste</a> hvis du har tilgang til det.
    
    <p>Generell informasjon om listene finner du p&aring;

en: the mailing list overview page
no: oversikt over epostlister

en: <p>(Send questions and comments to
no: <p>(Send sp&oslash;rsm&aring;l og kommentarer til

en: List
no: Liste

en: Description
no: Beskrivelse

en: [no description available]
no: [ingen beskrivelse tilgjengelig]

en: No valid variable name found.
no: Fant ingen gyldige variabelnavn.

en: %(realname)s Mailing list Configuration Help
        <br><em>%(varname)s</em> Option
no: Hjelp for oppsett av epostlisten %(realname)s
    <br>Innstilling: <em>%(varname)s</em>

en: Mailman %(varname)s List Option Help
no: Innstilling: %(varname)s

en: <em><strong>Warning:</strong> changing this option here
        could cause other screens to be out-of-sync.  Be sure to reload any other
        pages that are displaying this option for this mailing list.  You can also
no: <em><strong>MERK:</strong> endrer du noe her, vil endringene ikke umiddelbart vises p&aring;
    andre skjermbilder eller vinduer du m&aring;tte ha oppe. Klikk 'oppdater'-knappen i
    nettleseren din for de andre vinduene du eventuelt har oppe, om n&oslash;dvendig.

en: return to the %(categoryname)s options page.
no: g&aring; tilbake til %(categoryname)s

en: %(realname)s Administration (%(label)s)
no: %(realname)s Administrasjon (%(label)s)

en: %(realname)s mailing list administration<br>%(label)s Section
no: %(realname)s administrasjon<br>%(label)s

en: Configuration Categories
no: Kategorier

en: Other Administrative Activities
no: Andre administrative aktiviter

en: Tend to pending moderator requests
no: Behandle foresp&oslash;rsler

en: Go to the general list information page
no: G&aring; til listens webside

en: Edit the public HTML pages and text files
no: Redigere tekstfiler og HTML-kode for listens websider

en: Go to list archives
no: G&aring; til listens arkiv

en: Delete this mailing list
no: Slette denne epostlisten

en:  (requires confirmation)<br>&nbsp;<br>
no:  (krever innlogging)<br>&nbsp;<br>

en: Logout
no: Logg ut

en: Emergency moderation of all list traffic is enabled
no: Øyeblikkelig tilbakeholding av meldinger til listen er aktivert

en: Make your changes in the following section, then submit them
            using the <em>Submit Your Changes</em> button below.
no: Gj&oslash;r eventuelle endringer nedenfor, og trykk deretter p&aring; knappen
    "Lagre Endringer" lengre ned p&aring; siden for &aring; lagre endringene.

en: Additional Member Tasks
no: Flere medlemsinnstillinger

en: <li>Set everyone's moderation bit, including
                those members not currently visible
no: <li>Skrur av eller p&aring; moderasjon for alle medlemmer av listen,
    ogs&aring; de som ikke vises her

en: Off
no: Av

en: On
no: P&aring;

en: Set
no: Sett

en: Value
no: Verdi

en: Badly formed options entry:
     %(record)s
no: Ugyldig innstilling:
     %(record)s

en: <em>Enter the text below, or...</em><br>
no: <em>Skriv inn tekst her, eller...</em><br>

en: <br><em>...specify a file to upload</em><br>
no: <br><em>...gi inn navnet p&aring; en fil som inneholder teksten</em><br>

en: Topic %(i)d
no: Emne %(i)d

en: Delete
no: Slett

en: Topic name:
no: Navn p&aring; emnet:

en: Regexp:
no: Regexp-uttrykk:

en: Description:
no: Beskrivelse:

en: Add new item...
no: Legge til en ny...

en: ...before this one.
no: ..f&oslash;r denne.

en: ...after this one.
no: ...etter denne.

en: Spam Filter Rule %(i)d
no: Spamfilter regel %(i)d

en: Spam Filter Regexp:
no: Spamfilter regexp:

en: Defer
no: Avvent

en: Reject
no: Avsl&aring;

en: Hold
no: Holde&nbsp;tilbake

en: Discard
no: Kaste

en: Accept
no: Godkjenne

en: Action:
no: Avgj&oslash;relse:

en: Move rule up
no: Flytt regel oppover

en: Move rule down
no: Flytt regel nedover

en: <br>(Edit <b>%(varname)s</b>)
no: <br>(Redigere <b>%(varname)s</b>)

en: <br>(Details for <b>%(varname)s</b>)
no: <br>(Detaljer for <b>%(varname)s</b>)

en: <br><em><strong>Note:</strong>
            setting this value performs an immediate action but does not modify
            permanent state.</em>
no: <br><em><strong>Merk:</strong>
      dersom denne innstillingen settes/endres, vil det bare bli foretatt en midlertidig endring.</em>

en: Mass Subscriptions
no: Legge inn nye medlemmer

en: Mass Removals
no: Fjerne medlemmer

en: Membership List
no: Liste over medlemmer

en: (help)
no: (hjelp)

en: Find member %(link)s:
no: Finne medlem %(link)s:

en: Search...
no: S&oslash;k...

en: Bad regular expression:
no: Ugyldig regexp-uttrykk:

en: %(allcnt)s members total, %(membercnt)s shown
no: Totalt %(allcnt)s medlemmer, bare %(membercnt)s er vist.

en: %(allcnt)s members total
no: Totalt %(allcnt)s medlemmer

en: unsub
no: meld av

en: member address<br>member name
no: medlemmets adresse<br>medlemmets navn

en: mod
no: moderert

en: hide
no: skjult

en: nomail<br>[reason]
no: stopp epost<br>[årsak]

en: not metoo
no: ikke-mine

en: ack
no: bekreft

en: nodupes
no: unngå duplikater

en: digest
no: sammendrag-modus

en: plain
no: ren tekst

en: language
no: spr&aring;k

en: U
no: M

en: B
no: R

en: notmetoo
no: ikke-mine

en: nomail
no: stopp epost

en: <b>unsub</b> -- Click on this to unsubscribe the member.
no: <b>meld av</b> -- Kryss av denne for &aring; melde medlemmet ut av listen.

en: <b>mod</b> -- The user's personal moderation flag.  If this is
            set, postings from them will be moderated, otherwise they will be
            approved.
no: <b>mod</b> -- Medlemmets moderasjonsflagg. Dersom dette er avkrysset for et medlem,
    vil epost fra medlemmet alltid m&aring;tte godkjennes av moderatoren.
    Dersom det ikke er krysset av, vil epost fra medlemmet g&aring; til listen.

en: <b>hide</b> -- Is the member's address concealed on
            the list of subscribers?
no: <b>skjult</b> -- Skjul medlemmet fra listens offentlige medlemsoversikt?

en: <b>nomail</b> -- Is delivery to the member disabled?  If so, an
            abbreviation will be given describing the reason for the disabled
            delivery:
                <ul><li><b>U</b> -- Delivery was disabled by the user via their
                        personal options page.
                    <li><b>A</b> -- Delivery was disabled by the list
                        administrators.
                    <li><b>B</b> -- Delivery was disabled by the system due to
                        excessive bouncing from the member's address.
                    <li><b>?</b> -- The reason for disabled delivery isn't known.
                        This is the case for all memberships which were disabled
                        in older versions of Mailman.
                </ul>
no: <b>stopp epost</b> -- Stopp levering av epost til medlemmet? Hvis ja, vil en
    årsak angis med en bokstav:
    <ul>
      <li><b>M</b> -- Medlemmet har satt dette selv via sin personlige medlemsside.
      <li><b>A</b> -- Satt av listeadministratoren
      <li><b>R</b> -- Satt av Mailman grunnet for mange returmeldinger fra medlemmets epostadresse
      <li><b>?</b> -- Ukjent årsak. Dette er tilfelle dersom epost ble stoppet for medlemmet i en tidligere versjon av Mailman.
    </ul>

en: <b>ack</b> -- Does the member get acknowledgements of their
            posts?
no: <b>bekreft</b> -- Send bekreftelse p&aring; hver epost medlemmet sender til listen?

en: <b>not metoo</b> -- Does the member want to avoid copies of their
            own postings?
no: <b>ikke-mine</b> -- Hvis denne er avkrysset, vil ikke medlemmet motta epost han/hun selv har sendt til listen.

en: <b>nodupes</b> -- Does the member want to avoid duplicates of the
            same message?
no: <b>unngå duplikater</b> -- Hvis denne er avkrysset, vil ikke medlemmet motta epost som har medlemmets epostadresse som mottaker.

en: <b>digest</b> -- Does the member get messages in digests?
            (otherwise, individual messages)
no: <b>sammendrag-modus</b> -- Medlemmet f&aring;r tilsendt et sammendrag med jevne mellomrom istedenfor hver epost.

en: <b>plain</b> -- If getting digests, does the member get plain
            text digests?  (otherwise, MIME)
no: <b>ren tekst</b> -- Motta samle-epost som ren tekst hvis sammendrag-modus er aktivert?
    Hvis dette valget ikke er avkrysset, vil samle-epost sendes i MIME-format.

en: <b>language</b> -- Language preferred by the user
no: <b>spr&aring;k</b> -- &Oslash;nsket spr&aring;k

en: Click here to hide the legend for this table.
no: Klikk her for å ikke vise forklaringen av innstillingene.

en: Click here to include the legend for this table.
no: Klikk her for å vise forklaring av innstillingene.

en: <p><em>To view more members, click on the appropriate
            range listed below:</em>
no: <p><em>For &aring; se flere medlemmer, klikk p&aring; &oslash;nsket omr&aring;de:

en: from %(start)s to %(end)s
no: fra %(start)s til %(end)s

en: Subscribe these users now or invite them?
no: Melde på disse adressene umiddelbart, eller invitere dem?

en: Invite
no: Invitér

en: Subscribe
no: Meld p&aring;

en: Send welcome messages to new subscribers?
no: Sende velkomsthilsen til nye medlemmer?

en: No
no: Nei

en: Yes
no: Ja

en: Send notifications of new subscriptions to the list owner?
no: Sende melding til listens eier når noen melder seg på?

en: Enter one address per line below...
no: Skriv inn epostadressen(e) i tekstboksen nedenfor. Kun en adresse per linje.

en: ...or specify a file to upload:
no: ...eller gi inn navnet p&aring; en fil p&aring; samme format, som inneholder adressene:

en: Below, enter additional text to be added to the
        top of your invitation or the subscription notification.  Include at least
        one blank line at the end...
no: I tekstboksen nedenfor kan du angi en ekstra tekst som skal legges til i toppen av invitasjonen
    eller påmeldingsbekreftelsen. Husk å ha minst én blank linje nederst...

en: Send unsubscription acknowledgement to the user?
no: Send bekreftelse p&aring; utmelding av listen til medlemmet?

en: Send notifications to the list owner?
no: Sende beskjed til listens eier?

en: Change list ownership passwords
no: Endre admin/moderator passord

en: The <em>list administrators</em> are the people who have ultimate control over
    all parameters of this mailing list.  They are able to change any list
    configuration variable available through these administration web pages.
    
    <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions; they are not
    able to change any list configuration variable, but they are allowed to tend
    to pending administration requests, including approving or rejecting held
    subscription requests, and disposing of held postings.  Of course, the
    <em>list administrators</em> can also tend to pending requests.
    
    <p>In order to split the list ownership duties into administrators and
    moderators, you must set a separate moderator password in the fields below,
    and also provide the email addresses of the list moderators in the
    <a href="%(adminurl)s/general">general options section</a>.
no: <em>Listeadministratorene</em> er de som har full
    kontroll og tilgang til alle innstillinger for denne epostlisten.
    
    <p><em>Listemoderatorene</em> har litt mer begrenset tilgang. De kan ikke
    endre noen innstillinger for listen, men de kan godkjenne epost som
    m&aring; behandles, og de kan godkjenne eller avsl&aring; s&oslash;knader
    om medlemskap. (Det kan ogs&aring; listeadministratoren.)
    
    <p>For &aring; kunne benytte muligheten for &aring; ha listemoderatorer,
    m&aring; du sette et eget moderatorpassord i feltene nedenfor.
    (Passordet kan selvsagt v&aelig;re hva som helst, men er det det samme som
    administratorpassordet, har det jo ingen hensikt.)
    Du m&aring; ogs&aring; skrive inn epostadressen(e) til listemoderatoren(e) p&aring;<a href="%(adminurl)s/general">Generelle innstillinger</a> siden.

en: Enter new administrator password:
no: Nytt administrator passord:

en: Confirm administrator password:
no: Administratorpassordet en gang til:

en: Enter new moderator password:
no: Nytt moderator passord:

en: Confirm moderator password:
no: Moderatorpassordet en gang til:

en: Submit Your Changes
no: Lagre endringer

en: Moderator passwords did not match
no: Moderatorpassordene er ikke like

en: Administrator passwords did not match
no: Administratorpassordene er ikke like

en: Already a member
no: Allerede medlem

en: &lt;blank line&gt;
no: &lt;blank linje&gt;

en: Bad/Invalid email address
no: Feil/Ugyldig epostadresse

en: Hostile address (illegal characters)
no: Farlig epostadresse (inneholder ugyldige tegn)

en: Successfully invited:
no: Invitasjon er sendt til:

en: Successfully subscribed:
no: P&aring;melding utf&oslash;rt:

en: Error inviting:
no: Feil under invitasjon:

en: Error subscribing:
no: Feil under p&aring;melding:

en: Successfully Unsubscribed:
no: Utmelding utf&oslash;rt:

en: Cannot unsubscribe non-members:
no: Kan ikke melde ut et ikke-eksisterende medlem:

en: Bad moderation flag value
no: Ugyldig verdi p&aring; moderasjonsflagget

en: Not subscribed
no: Ikke p&aring;meldt

en: Ignoring changes to deleted member: %(user)s
no: Ser bort i fra endring av et medlem som er utmeldt: %(user)s

en: Successfully Removed:
no: Utmelding utf&oslash;rt:

en: Error Unsubscribing:
no: Feil under utmelding av:

en: %(realname)s Administrative Database
no: Administrativ database for listen %(realname)s

en: %(realname)s Administrative Database Results
no: Resultat fra den administrative databasen til listen %(realname)s

en: There are no pending requests.
no: Det venter ingen foresp&oslash;rsler eller s&oslash;knader.

en: Click here to reload this page.
no: Klikk her for å vise siden på nytt.

en: Detailed instructions for the administrative database
no: N&aelig;rmere instruksjoner for administrative forespørsler

en: Administrative requests for mailing list:
no: Administrative foresp&oslash;rsler for listen:

en: Submit All Data
no: Utf&oslash;re

en: Discard all messages marked <em>Defer</em>
no: Forkast alle meldinger merket <em>Avvent</em>

en: all of %(esender)s's held messages.
no: alle meldinger fra %(esender)s, som holdes tilbake for godkjenning.

en: a single held message.
no: en enkel tilbakeholdt melding.

en: all held messages.
no: alle tilbakeholdte meldinger.

en: Mailman Administrative Database Error
no: Feil i Mailmans administrative database

en: list of available mailing lists.
no: Liste over alle tilgjengelig epostlister.

en: You must specify a list name.  Here is the %(link)s
no: Du m&aring; oppgi et navn p&aring; en liste. Her er %(link)s

en: Subscription Requests
no: S&oslash;knader om medlemskap

en: Address/name/time
no: Adresse/navn/tid

en: Your decision
no: Din avgj&oslash;relse

en: Reason for refusal
no: Begrunnelse

en: Approve
no: Godkjenne

en: Permanently ban from this list
no: Utesteng for alltid fra denne listen

en: User address/name
no: Medlemmets adresse/navn

en: Unsubscription Requests
no: S&oslash;knader om utmelding

en: From:
no: Fra:

en: Action to take on all these held messages:
no: Avgj&oslash;relse for alle tilbakeholdte meldinger:

en: Preserve messages for the site administrator
no: Ta vare p&aring; meldingen(e) for systemets administrator

en: Forward messages (individually) to:
no: Videresend meldinger (individuelt) til:

en: Clear this member's <em>moderate</em> flag
no: Skru av dette medlemmets <em>moderasjonsflagg</em>

en: <em>The sender is now a member of this list</em>
no: <em>Avsender er nå medlem av denne listen</em>

en: Add <b>%(esender)s</b> to one of these sender filters:
no: Legge inn <b>%(esender)s</b> i en av disse avsenderfiltrene:

en: Accepts
no: Godkjenner

en: Discards
no: Kaster

en: Holds
no: Holder tilbake

en: Rejects
no: Avsl&aring;r

en: Ban <b>%(esender)s</b> from ever subscribing to this
                        mailing list
no: Utesteng <b>%(esender)s</b> fra å melde seg på denne epostlisten

en: Click on the message number to view the individual
                message, or you can
no: Klikk på meldingens nummer for å se den, eller du kan

en: view all messages from %(esender)s
no: se alle meldinger fra %(esender)s

en: Subject:
no: Tittel:

en: Size:
no: Størrelse:

en: not available
no: ikke tilgjengelig

en: Reason:
no: Begrunnelse:

en: Received:
no: Mottatt:

en: Posting Held for Approval
no: Epost til listen som venter p&aring; godkjennelse

en:  (%(count)d of %(total)d)
no:  (%(count)d av %(total)d)

en: <em>Message with id #%(id)d was lost.
no: <em>Mistet meldingen med id #%(id)d.

en: <em>Message with id #%(id)d is corrupted.
no: <em>Feil p&aring; meldingen med id #%(id)d.

en: Preserve message for site administrator
no: Ta vare p&aring; meldingen for systemets administrator

en: Additionally, forward this message to:
no: Videresend denne meldingen ogs&aring; til:

en: [No explanation given]
no: [Ingen forklaring]

en: If you reject this post,<br>please explain (optional):
no: Hvis du ikke godkjenner denne eposten,<br>skriv gjerne en begrunnelse:

en: Message Headers:
no: Headers i meldingen:

en: Message Excerpt:
no: Utdrag av meldingen:

en: Database Updated...
no: Databasen er oppdatert...

en:  is already a member
no:  er allerede medlem

en: Confirmation string was empty.
no: Ugyldig URL - tom identifikator for bekreftelse!

en: The address requesting unsubscription is not
                    a member of the mailing list.  Perhaps you have already been
                    unsubscribed, e.g. by the list administrator?
no: Adressen som ba om å bli meldt ut av listen er ikke medlem av epostlisten.
    Kanskje er du allerede meldt ut, f.eks. av listeadministratoren?

en: The address requesting to be changed has
                        been subsequently unsubscribed.  This request has been
                        cancelled.
no: Addressen som skulle endres er ikke lenger medlem av epostlisten. Forespørselen ble derfor avbrutt.

en: System error, bad content: %(content)s
no: Systemfeil, ugyldig innhold: %(content)s

en: Bad confirmation string
no: Ugyldig identifikator for bekreftelse!

en: Enter confirmation cookie
no: Oppgi identifikator for bekreftelse

en: Please enter the confirmation string
        (i.e. <em>cookie</em>) that you received in your email message, in the box
        below.  Then hit the <em>Submit</em> button to proceed to the next
        confirmation step.
no: Vennligst oppgi identifikatoren du har mottatt i en epost, i feltet nedenfor.
    Klikk deretter <em>Bekreft</em> knappen for &aring; fortsette til neste steg.

en: Confirmation string:
no: Identifikator for bekreftelse:

en: Submit
no: Bekreft

en: Confirm subscription request
no: Bekreft s&oslash;knad om medlemskap

en: Your confirmation is required in order to complete the
        subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.  Your
        subscription settings are shown below; make any necessary changes and hit
        <em>Subscribe</em> to complete the confirmation process.  Once you've
        confirmed your subscription request, you will be shown your account
        options page which you can use to further customize your membership
        options.
    
        <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription is
        confirmed.  You can change it by visiting your personal options page.
    
        <p>Or hit <em>Cancel my subscription request</em> if you no longer want to
        subscribe to this list.
no: Din bekreftelse er n&oslash;dvendig for &aring; fullf&oslash;re din p&aring;melding p&aring; epostlisten <em>%(listname)s</em>.
    Dine innstillinger vises nedenfor; gj&oslash;r eventuelle endringer du m&aring;tte &oslash;nske &aring; gj&oslash;re og klikk
    deretter "Meld meg p&aring;" knappen dersom du virkelig &oslash;nsker &aring; melde deg p&aring; listen.
    Gj&oslash;r du det vil din personlige medlemsside vises, der du kan gj&oslash;re ytterligere endringer p&aring; ditt medlemskap.
    
    <p>Merk: du vil få tilsendt passordet straks du har bekreftet din påmelding. Du kan skifte passord ved å gå inn på din personlige medlemsside.
    
    <p>Eller klikk <em>Trekke min s&oslash;knad</em> hvis du ikke &oslash;nsker &aring; melde deg p&aring; listen..

en: Your confirmation is required in order to continue with
            the subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.
            Your subscription settings are shown below; make any necessary changes
            and hit <em>Subscribe to list ...</em> to complete the confirmation
            process.  Once you've confirmed your subscription request, the
            moderator must approve or reject your membership request.  You will
            receive notice of their decision.
    
            <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription
            is confirmed.  You can change it by visiting your personal options
            page.
    
            <p>Or, if you've changed your mind and do not want to subscribe to
            this mailing list, you can hit <em>Cancel my subscription
            request</em>.
no: Din bekreftelse er n&oslash;dvendig for &aring; fortsette din p&aring;melding p&aring; epostlisten <em>%(listname)s</em>.
    Dine innstillinger vises nedenfor; gj&oslash;r eventuelle endringer du m&aring;tte &oslash;nske &aring; gj&oslash;re og klikk
    deretter "Meld meg p&aring;" knappen dersom du virkelig &oslash;nsker &aring; melde deg p&aring; listen.
    Gj&oslash;r du det vil s&oslash;knaden din sendes til listemoderatoren, som vil godkjenne eller avsl&aring; den.
    Du vil f&aring; beskjed s&aring; snart en avgj&oslash;relse er tatt.
    
    <p>Merk: du vil få tilsendt passordet straks du har bekreftet din påmelding. Du kan skifte passord ved å gå inn på din personlige medlemsside.
    
    <p>Eller, hvis du har ombestemt deg og ikke ønsker å melde deg på denne listen, kan du klikke <em>Trekke min s&oslash;knad</em>.

en: Your email address:
no: Din epostadresse:

en: Your real name:
no: Ditt navn:

en: Receive digests?
no: Benytte sammendrag-modus?

en: Preferred language:
no: &Oslash;nsket spr&aring;k:

en: Subscribe to list %(listname)s
no: Melde meg på listen %(listname)s

en: Cancel my subscription request
no: Trekke min søknad

en: You have canceled your subscription request.
no: Du har trukket s&oslash;knaden din, og ble IKKE medlem av epostlisten.

en: Awaiting moderator approval
no: Venter p&aring; godkjenning av moderator

en:             You have successfully confirmed your subscription request to the
                mailing list %(listname)s, however final approval is required from
                the list moderator before you will be subscribed.  Your request
                has been forwarded to the list moderator, and you will be notified
                of the moderator's decision.
no: Du har n&aring; bekreftet din p&aring;melding p&aring; epostlisten %(listname)s, men godkjenning
    av listemoderatoren gjenst&aring;r enda for at at du skal bli p&aring;meldt listen.
    Foresp&oslash;rselen din er sendt til listemoderatoren, og n&aring;r en avgj&oslash;relse er tatt,
    vil du bli informert om resultatet.

en: Invalid confirmation string.  It is
                possible that you are attempting to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed.
no: Ugyldig URL for bekreftelse av p&aring;melding.
    Det er mulig du pr&oslash;ver &aring; bekrefte utmelding av en epostadresse som allerede
    er fjernet fra listen.

en: You are already a member of this mailing list!
no: Du er allerede medlem av denne epostlisten!

en:             You were not invited to this mailing list.  The invitation has
                been discarded, and both list administrators have been
                alerted.
no:             Du er ikke invitert til denne listen. Invitasjonen er forkastet,
                og begge listeadministratorer er varslet.

en: Subscription request confirmed
no: S&oslash;knad om medlemsskap bekreftet

en:             You have successfully confirmed your subscription request for
                "%(addr)s" to the %(listname)s mailing list.  A separate
                confirmation message will be sent to your email address, along
                with your password, and other useful information and links.
    
                <p>You can now
                <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership login
                page</a>.
no: Du er n&aring; p&aring;meldt epostlisten %(listname)s med epostadressen "%(addr)s".<br>
    En epost med bekreftelse p&aring; dette er n&aring; sendt til deg.
    Denne eposten inneholder ogs&aring; en del nyttig informasjon,
    blant annet passordet ditt for denne epostlisten.
    Det vil du f&aring; bruk for hvis du f.eks. senere vil melde deg av listen.
    <p>Du kan n&aring; <a href="%(optionsurl)s">fortsette til innlogging til din
    personlige medlemside</a>.

en: You have canceled your unsubscription request.
no: Du har n&aring; ombestemt deg, og er ikke meldt ut av listen.

en: Unsubscription request confirmed
no: S&oslash;knad om utmelding bekreftet

en:             You have successfully unsubscribed from the %(listname)s mailing
                list.  You can now <a href="%(listinfourl)s">visit the list's main
                information page</a>.
no: Du er n&aring; meldt ut av epostlisten %(listname)s.
    Du kan n&aring; <a href="%(listinfourl)s">g&aring; til listens webside</a> hvis du vil.

en: Confirm unsubscription request
no: Bekreft at du &oslash;nsker &aring; melde deg ut

en: <em>Not available</em>
no: </em>Ikke tilgjengelig</em>

en: Your confirmation is required in order to complete the
        unsubscription request from the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Unsubscribe</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this unsubscription
        request.
no: Epostliste-systemet trenger din bekreftelse p&aring; at du vil melde deg ut av
    epostlisten <em>%(listname)s</em>.
    F&oslash;lgende informasjon er registrert om deg:
    
    <ul>
      <li><b>Navn:</b>: %(fullname)s</li>
      <li><b>Epostadresse:</b> %(addr)s</li>
    </ul>
    
    Klikk <em>Meld meg ut</em> for &aring; bekrefte at du vil melde deg ut.
    
    <p>Eller klikk <em>Avbryt</em> for &aring; fortsatt v&aelig;re medlem av listen.

en: Unsubscribe
no: Meld meg ut

en: Cancel and discard
no: Avbryt

en: You have canceled your change of address request.
no: Du har avbrutt din foresp&oslash;rsel om &aring; endre adresse. Ingen endringer ble
    gjennomf&oslash;rt.

en: Change of address request confirmed
no: Endring av adresse bekreftet

en:             You have successfully changed your address on the %(listname)s
                mailing list from <b>%(oldaddr)s</b> to <b>%(newaddr)s</b>.  You
                can now <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership
                login page</a>.
no: Du har endret din adresse p&aring; epostlisten %(listname)s,
    fra <b>%(oldaddr)s</b> til <b>%(newaddr)s</b>.
    Du can n&aring; <a href="%(optionsurl)s">g&aring; videre til din personlige medlemsside</a>.

en: Confirm change of address request
no: Bekreft endring av adresse

en: globally
no: globalt

en: Your confirmation is required in order to complete the
        change of address request for the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Old email address:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        and you have requested to %(globallys)s change your email address to
    
        <ul><li><b>New email address:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Change address</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this change of address
        request.
no: Vi trenger din bekreftelse p&aring; at du virkelig vil endre din epostadresse p&aring;
    epostlisten <em>%(listname)s</em>.
    Du er for tiden p&aring;meldt med f&oslash;lgende informasjon:
    
    <ul>
      <li><b>Navn:</b> %(fullname)s</li>
      <li><b>Gammel epostadresse:</b> %(oldaddr)s
    </ul>
    
    Du har bedt om &aring; endre din adresse %(globallys)s til
    
    <ul><li><b>Ny epostadresse:</b> %(newaddr)s</li></ul>
    
    Klikk <em>Bytt epostadresse</em> for &aring; bekrefte at du virkelig vil endre
    epostadressen.
    
    <p>Eller klikk <em>Avbryt</em> for &aring; beholde den p&aring;meldte epostadressen.

en: Change address
no: Bytt epostadresse

en: Continue awaiting approval
no: Fortsett &aring; vente p&aring; godkjenning av moderator

en: Okay, the list moderator will still have the
        opportunity to approve or reject this message.
no: Ok, listemoderatoren vil fremdeles kunne godta eller avvise denne meldingen.

en: Sender discarded message via web.
no: Avsenderen trakk tilbake sin melding via websiden.

en: The held message with the Subject:
                header <em>%(subject)s</em> could not be found.  The most likely
                reason for this is that the list moderator has already approved or
                rejected the message.  You were not able to cancel it in
                time.
no: Meldingen med tittel <em>%(subject)s</em> finnes ikke.
    Grunnen til dette er nok at listemoderatoren allerede har godtatt
    eller avvistt denne meldingen. Du er is&aring;fall for sent ute...

en: Posted message canceled
no: Melding ble trukket tilbake

en:             You have successfully canceled the posting of your message with
                the Subject: header <em>%(subject)s</em> to the mailing list
                %(listname)s.
no: Du har trukket tilbake din melding til epostlisten %(listname)s, med tittel <em>%(subject)s</em>.

en: Cancel held message posting
no: Trekke tilbake melding sendt til listen

en: The held message you were referred to has
            already been handled by the list administrator.
no: Den tilbakeholdte meldingen du referte til er allerede behandlet av listeadministratoren.

en: Your confirmation is required in order to cancel the
        posting of your message to the mailing list <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Sender:</b> %(sender)s
            <li><b>Subject:</b> %(subject)s
            <li><b>Reason:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Cancel posting</em> button to discard the posting.
    
        <p>Or hit the <em>Continue awaiting approval</em> button to continue to
        allow the list moderator to approve or reject the message.
no: Din bekreftelse kreves for at meldingen du sendte til epostlisten
    <em>%(listname)s</em> skal trekkes tilbake:
    
    <ul>
      <li><b>Avsender:</b> %(sender)s</li>
      <li><b>Tittel:</b> %(subject)s</li>
      <li><b>Begrunnelse:</b> %(reason)s</li>
    </ul>
    
    Klikk <em>Trekk meldingen tilbake</em> for &aring; trekke tilbake din melding,
    og dermed unng&aring; at den sendes til listen.
    
    <p>Eller klikk <em>Fortsett &aring; vente p&aring; listemoderatorens avgj&oslash;relse</em> for
    &aring; la listemoderatoren avgj&oslash;re om meldingen skal sendes til listen eller ikke.

en: Cancel posting
no: Trekk meldingen tilbake

en: You have canceled the re-enabling of your membership.  If
        we continue to receive bounces from your address, it could be deleted from
        this mailing list.
no: Du har avbrutt prosessen med &aring; skru p&aring; medlemskapet ditt igjen.
    V&aelig;r oppmerksom p&aring; at dersom det fortsatt kommer returmeldinger fra din epostadresse,
    kan du etter en tid automatisk bli meldt ut av listen.

en: Membership re-enabled.
no: Du vil nå motta epost fra listen igjen.

en:             You have successfully re-enabled your membership in the
                %(listname)s mailing list.  You can now <a
                href="%(optionsurl)s">visit your member options page</a>.
no: Du vil nå motta epost fra epostlisten %(listname)s igjen.
    Du kan n&aring; <a href="%(optionsurl)s">g&aring; til din personlige medlemsside</a> hvis du vil.

en: Re-enable mailing list membership
no: Motta epost fra listen igjen

en: We're sorry, but you have already been unsubscribed
            from this mailing list.  To re-subscribe, please visit the
            <a href="%(listinfourl)s">list information page</a>.
no: Beklager, men du er allerede meldt ut av denne epostlisten.
    For &aring; melde deg p&aring; listen igjen, g&aring; til <a href="%(listinfourl)s">listens webside</a>.

en: <em>not available</em>
no: </em>ikke tilgjengelig</em>

en: Your membership in the %(realname)s mailing list is
        currently disabled due to excessive bounces.  Your confirmation is
        required in order to re-enable delivery to your address.  We have the
        following information on file:
    
        <ul><li><b>Member address:</b> %(member)s
            <li><b>Member name:</b> %(username)s
            <li><b>Last bounce received on:</b> %(date)s
            <li><b>Approximate number of days before you are permanently removed
                   from this list:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Re-enable membership</em> button to resume receiving postings
        from the mailing list.  Or hit the <em>Cancel</em> button to defer
        re-enabling your membership.
no: Ditt medlemskap p&aring; epostlisten %(realname)s er for tiden skrudd av p&aring; grunn av for mange returmelding fra din epostadresse.
    Vi m&aring; ha din bekreftelse for at du igjen skal motta meldinger fra listen.
    Vi har f&oslash;lgende informasjon om deg:
    
    <ul>
      <li><b>Epostadresse:</b> %(member)s
      <li><b>Navn:</b> %(username)s
      <li><b>Siste returmelding er mottatt:</b> %(date)s
      <li><b>Antall dager til du automatisk blir meldt ut av listen: ca. %(daysleft)s
    </ul>
    Klikk <em>Motta epost igjen</em> knappen for &aring; skru p&aring; medlemskapet ditt og fortsette &aring; motta epost fra listen.
    Eller klikk <em>Avbryt</em> knappen hvis du vil gj&oslash;re det en annen gang.

en: Re-enable membership
no: Motta epost igjen

en: Cancel
no: Avbryt

en: Bad URL specification
no: Ugyldig URL konstruksjon

en: Return to the
no: Tilbake til

en: general list overview
no: generell infoside for epostlisten

en: <br>Return to the
no: <br>Tilbake til

en: administrative list overview
no: administrativ side for epostlisten

en: List name must not include "@": %(safelistname)s
no: Listenavnet m&aring; ikke inneholde "@": %(safelistname)s

en: List already exists: %(safelistname)s
no: Listen finnes allerede: %(safelistname)s

en: You forgot to enter the list name
no: Du glemte &aring; fylle ut epostlistens navn

en: You forgot to specify the list owner
no: Du glemte &aring; fylle ut eierens/administratorens epostadresse

en: Leave the initial password (and confirmation) fields
                    blank if you want Mailman to autogenerate the list
                    passwords.
no: La feltene for passord v&aelig;re tomme hvis du vil at Mailman skal finne p&aring; et passord for listen.

en: Initial list passwords do not match
no: Passordene er ikke like

en: The list password cannot be empty<!-- ignore -->
no: Listen m&aring; ha et passord (listens passord kan ikke v&aelig;re blankt)

en: You are not authorized to create new mailing lists
no: Du har ikke tilgang til &aring; opprette nye epostlister

en: Unknown virtual host: %(safehostname)s
no: Ukjent virtuell host: %(safehostname)s

en: Bad owner email address: %(s)s
no: Ugyldig epostadresse: %(s)s

en: List already exists: %(listname)s
no: Listen finnes allerede: %(listname)s

en: Illegal list name: %(s)s
no: Ulovlig listenavn: %(s)s

en: Some unknown error occurred while creating the list.
                    Please contact the site administrator for assistance.
no: En ukjent feil oppstod under opprettelse av epostlisten.
    Kontakt systemadministrator for &aring; f&aring; hjelp.

en: Your new mailing list: %(listname)s
no: Din nye epostliste: %(listname)s

en: Mailing list creation results
no: Resultat av opprettelse

en: You have successfully created the mailing list
        <b>%(listname)s</b> and notification has been sent to the list owner
        <b>%(owner)s</b>.  You can now:
no: Du har n&aring; opprettet epostlisten <b>%(listname)s</b>,
    og en epost med melding om dette er sendt til listens eier <b>%(owner)s</b>.
    Du kan n&aring;:

en: Visit the list's info page
no: G&aring; til listens webside

en: Visit the list's admin page
no: G&aring; til listens administrasjonsside

en: Create another list
no: Opprette enda en liste

en: Create a %(hostname)s Mailing List
no: Opprette en epostliste p&aring; %(hostname)s

en: Error:
no: Feil:

en: You can create a new mailing list by entering the
        relevant information into the form below.  The name of the mailing list
        will be used as the primary address for posting messages to the list, so
        it should be lowercased.  You will not be able to change this once the
        list is created.
    
        <p>You also need to enter the email address of the initial list owner.
        Once the list is created, the list owner will be given notification, along
        with the initial list password.  The list owner will then be able to
        modify the password and add or remove additional list owners.
    
        <p>If you want Mailman to automatically generate the initial list admin
        password, click on `Yes' in the autogenerate field below, and leave the
        initial list password fields empty.
    
        <p>You must have the proper authorization to create new mailing lists.
        Each site should have a <em>list creator's</em> password, which you can
        enter in the field at the bottom.  Note that the site administrator's
        password can also be used for authentication.
no: Du kan opprette en ny epostliste ved &aring; fylle ut skjemaet nedenfor.
    Epostlistens navn vil bli benyttet som adresse, s&aring; den b&oslash;r skrives med sm&aring; bokstaver.
    Du kan ikke endre navnet n&aring;r epostlisten er opprettet.
    
    <p>Du m&aring; ogs&aring; skrive inn epostadressen til listens eier.
    N&aring;r listen er opprettet, vil eierens f&aring; en epost om dette, som bl.a. inneholder listens passord.
    Eieren av listen kan dermed g&aring; inn p&aring; administrasjonssiden og endre n&oslash;dvendige innstillinger der, samt skifte passord hvis &oslash;nskelig.
    P&aring; administrasjonssiden kan dessuten flere epostadresser legges inn som eiere.
    
    <p>Hvis du vil at Mailman skal generere listens passord automatisk, velg 'ja' i det tilh&oslash;rende feltet i skjemaet nedenfor,
    og la passord-feltene v&aelig;re tomme.
    
    <p>Du m&aring; ha et passord for &aring; kunne opprette en epostliste.
    Hver Mailman installasjon b&oslash;r ha et passord for opprettelse av lister.
    Merk at systemadministratorens passord kan ogs&aring; brukes til dette.

en: List Identity
no: Listeidentitet

en: Name of list:
no: Listens navn:

en: Initial list owner address:
no: Eierens epostadresse:

en: Auto-generate initial list password?
no: Generere listens passord automatisk?

en: Initial list password:
no: Listepassord:

en: Confirm initial password:
no: Listepassord en gang til:

en: List Characteristics
no: Noen egenskaper for listen

en: Should new members be quarantined before they
        are allowed to post unmoderated to this list?  Answer <em>Yes</em> to hold
        new member postings for moderator approval by default.
no: Skal nye medlemmer settes i karantene før de kan sende epost rett til listen?
    Svarer du <em>Ja</em> vil epost fra nye medlemmer holdes tilbake for godkjenning av listemoderator.

en: Initial list of supported languages.  <p>Note that if you do not
            select at least one initial language, the list will use the server
            default language of %(deflang)s
no: Spr&aring;k tilgjengelige for denne listen.
    <p>Velger du ikke minst ett spr&aring;k, vil listen benyttes serverens
    standardspr&aring;k, som er %(deflang)s

en: Send "list created" email to list owner?
no: Sende epost om opprettelse til listens eier?

en: List creator's (authentication) password:
no: Passord for &aring; opprette ny epostliste:

en: Create List
no: Opprett liste

en: Clear Form
no: Nytt skjema

en: General list information page
no: Listens webside

en: Subscribe results page
no: Resultat av p&aring;melding

en: User specific options page
no: Brukerinnstillinger

en: Welcome email text file
no: Tekstfil for velkomstepost

en: List name is required.
no: Listens navn er p&aring;krevd

en: %(realname)s -- Edit html for %(template_info)s
no: %(realname)s -- Redigere html for %(template_info)s

en: Edit HTML : Error
no: Redigere HTML : Feil

en: %(safetemplatename)s: Invalid template
no: %(safetemplatename)s: Ugyldig mal

en: %(realname)s -- HTML Page Editing
no: %(realname)s -- Redigere HTML-kode for websider

en: Select page to edit:
no: Velg websiden du vil redigere:

en: View or edit the list configuration information.
no: Tilbake til listens administrasjonsside

en: When you are done making changes...
no: N&aring;r du er ferdig med &aring; gj&oslash;re endringer...

en: Submit Changes
no: Lagre Endringer

en: Can't have empty html page.
no: HTML-siden kan ikke v&aelig;re tom!

en: HTML Unchanged.
no: Ingen endringer i HTML-koden.

en: HTML successfully updated.
no: HTML-koden er oppdatert.

en: %(hostname)s Mailing Lists
no: Epostlister p&aring; %(hostname)s

en: <p>There currently are no publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.
no: <p>Det er for tiden ingen %(mailmanlink)s epostlister offentlig tilgjengelig p&aring; %(hostname)s.

en: <p>Below is a listing of all the public mailing lists on
                %(hostname)s.  Click on a list name to get more information about
                the list, or to subscribe, unsubscribe, and change the preferences
                on your subscription.
no: <p>Nedenfor finner du en liste over alle offentlig tilgjengelige epostlister p&aring; %(hostname)s.
    Klikk p&aring; en liste for &aring; f&aring; mer informasjon om listen, for &aring; melde deg p&aring;, melde deg av, eller
    endre dine personlige innstillinger for listen.

en: right
no: riktige

en:  To visit the general information page for an unadvertised list,
            open a URL similar to this one, but with a '/' and the %(adj)s
            list name appended.
            <p>List administrators, you can visit
no:  For &aring; g&aring; til informasjonssiden for en epostliste som ikke er offentlig tilgjengelig,
    legg til '/' og deretter listens %(adj)s navn, p&aring; URLen til denne websiden.
    <p>Listeadministratorer kan benytte

en: the list admin overview page
no: administrasjonssiden

en:  to find the management interface for your list.
             <p>If you are having trouble using the lists, please contact
no:  for &aring; administrere en liste.
    <p>Har du problemer med &aring; benytte listene, kontakt

en: Edit Options
no: Endre Innstillinger

en: View this page in
no: Se denne siden p&aring;

en: CGI script error
no: CGI skriptfeil

en: No address given
no: Ingen epostadresse angitt

en: Illegal Email Address: %(safeuser)s
no: Feil/Ugyldig epostadresse: %(safeuser)s

en: No such member: %(safeuser)s.
no: Medlemmet finnes ikke: %(safeuser)s.

en: Authentication failed.
no: Innlogging mislyktes.

en: A reminder of your password has been emailed to you.
no: En epost med passordet er sendt til deg.

en: List subscriptions for %(safeuser)s on %(hostname)s
no: Vise listemedlemskap for %(safeuser)s p&aring; %(hostname)s

en: Click on a link to visit your options page for the
            requested mailing list.
no: Klikk p&aring; en liste for &aring; g&aring; til dine personlige innstillinger for den.

en: Addresses did not match!
no: Adressene er ikke like!

en: You are already using that email address
no: Den epostadressen er du allerede p&aring;meldt listen med

en: The new address you requested %(newaddr)s is already a member of the
    %(listname)s mailing list, however you have also requested a global change of
    address.  Upon confirmation, any other mailing list containing the address
    %(safeuser)s will be changed.
no: Den nye adressen %(newaddr)s er allerede påmeldt epostlisten %(listname)s,
    men du har også bedt om endring på alle lister. Etter ditt samtykke vil
    alle andre epostlister som inneholder %(safeuser)s bli endret.

en: The new address is already a member: %(newaddr)s
no: Den nye adressen er allerede påmeldt: %(newaddr)s

en: Addresses may not be blank
no: Adressene kan ikke v&aelig;re tomme

en: A confirmation message has been sent to %(newaddr)s.
no: En foresp&oslash;rsel om bekreftelse er sendt i en epost til %(newaddr)s.

en: Bad email address provided
no: Ugyldig epostadresse angitt

en: Illegal email address provided
no: Ulovlig epostadresse angitt

en: %(newaddr)s is already a member of the list.
no: %(newaddr)s er allerede medlem av listen.

en: Member name successfully changed.
no: Navnet er endret.

en: Passwords may not be blank
no: Passordene kan ikke v&aelig;re tomme

en: Passwords did not match!
no: Passordene er ikke like!

en: Password successfully changed.
no: Passordet ditt er endret.

en: You must confirm your unsubscription request by turning
                    on the checkbox below the <em>Unsubscribe</em> button.  You
                    have not been unsubscribed!
no: Du m&aring; bekrefte at du vil melde deg ut av listen ved &aring; krysse av valget for dette.
    Du er IKKE fjernet fra listen!

en: via the member options page
no: via medlemmets personlige side

en: Unsubscription results
no: Resultat av utmelding

en: Your unsubscription request has been received and
                forwarded on to the list moderators for approval.  You will
                receive notification once the list moderators have made their
                decision.
no: Din s&oslash;knad om &aring; bli meldt ut av listen er mottatt og vil bli vurdert av listemoderatorene.
    Du vil motta en melding s&aring; snart de har tatt en avgj&oslash;relse.

en: You have been successfully unsubscribed from the
                mailing list %(fqdn_listname)s.  If you were receiving digest
                deliveries you may get one more digest.  If you have any questions
                about your unsubscription, please contact the list owners at
                %(owneraddr)s.
no: Du er n&aring; meldt ut av listen %(fqdn_listname)s.
    Hvis du benyttet sammendrag-modus, kan det v&aelig;re du fremdeles vil motta en siste samle-epost.
    Har du sp&oslash;rsm&aring;l knyttet til din utmelding, kontakt listens eier p&aring; %(owneraddr)s.

en: The list administrator has disabled digest delivery for
                this list, so your delivery option has not been set.  However your
                other options have been set successfully.
no: Listeadministratoren har bestemt at sammendrag-modus ikke skal v&aelig;re tilgjengelig for denne listen.
    Ditt valg om &aring; sette p&aring; sammendrag-modus ble derfor ikke gjennomf&oslash;rt, men alle andre endringer du gjorde, er gjennomf&oslash;rt.

en: The list administrator has disabled non-digest delivery
                for this list, so your delivery option has not been set.  However
                your other options have been set successfully.
no: Listeadministratoren har bestemt at normal-modus ikke skal v&aelig;re tilgjengelig for denne listen.
    Ditt valg om &aring; skru av sammendrag-modus ble derfor ikke gjennomf&oslash;rt, men alle andre endringer du gjorde, er gjennomf&oslash;rt.

en: You have successfully set your options.
no: Dine valg er n&aring; satt slik du &oslash;nsket.

en: You may get one last digest.
no: Det kan v&aelig;re du vil motta en siste samle-epost.

en: <em>Yes, I really want to unsubscribe</em>
no: <em>Ja, jeg vil melde meg ut av listen</em>

en: Change My Password
no: Endre Mitt Passord

en: List my other subscriptions
no: Vise andre lister jeg er medlem av

en: Email My Password To Me
no: Send Meg Passordet Mitt

en: password
no: passord

en: Log out
no: Logg ut

en: Submit My Changes
no: Lagre Endringer

en: days
no: dager

en: day
no: dag

en: Change My Address and Name
no: Endre Min Adresse og Mitt Navn

en: <em>No topics defined</em>
no: </em>Ingen emner er definert</em>

en: 
    You are subscribed to this list with the case-preserved address
    <em>%(cpuser)s</em>.
no: 
    Du er medlem av denne listen med epostadressen <em>%(cpuser)s</em>.

en: %(realname)s list: member options login page
no: %(realname)s: innlogging til personlige innstillinger

en: email address and
no: epostadressen og

en: %(realname)s list: member options for user %(safeuser)s
no: %(realname)s: personlige innstillinger for %(safeuser)s

en: In order to change your membership option, you must
        first log in by giving your %(extra)smembership password in the section
        below.  If you don't remember your membership password, you can have it
        emailed to you by clicking on the button below.  If you just want to
        unsubscribe from this list, click on the <em>Unsubscribe</em> button and a
        confirmation message will be sent to you.
    
        <p><strong><em>Important:</em></strong> From this point on, you must have
        cookies enabled in your browser, otherwise none of your changes will take
        effect.
no: For &aring; endre p&aring; dine personlige innstillinger, m&aring; du logge inn nedenfor ved &aring; gi inn %(extra)spassordet ditt.
    Dersom du ikke husker passordet, kan du be om &aring; f&aring; det tilsendt til deg i en epost ved &aring; trykke p&aring; knappen nedenfor.
    Hvis du bare &oslash;nsker &aring; melde deg ut av listen, klikk <em>Meld meg ut</em> knappen nedenfor,
    og du vil etter kort tid motta en epost som ber deg bekrefte dette.
    
    <p><strong><em>Viktig:</em></strong> Fra n&aring; av m&aring; du ha cookies
    p&aring;sl&aring;tt i nettleseren din, ellers vil ingen endringer lagres.

en: Email address:
no: Epostadresse:

en: Password:
no: Passord:

en: Log in
no: Logg inn

en: By clicking on the <em>Unsubscribe</em> button, a
        confirmation message will be emailed to you.  This message will have a
        link that you should click on to complete the removal process (you can
        also confirm by email; see the instructions in the confirmation
        message).
no: Ved &aring; klikke p&aring; <em>Meld meg ut</em> knappen, vil du f&aring; tilsendt en epost som ber deg bekrefte at du vil melde deg ut av listen.
    Denne eposten vil inneholde en link (URL) som du kan klikke p&aring; for &aring; bekrefte utmelding.
    (Du kan ogs&aring; bekrefte dette via epost; f&oslash;lg instruksjonene i epost du f&aring;r tilsendt.)

en: Password reminder
no: P&aring;minnelse om passord

en: By clicking on the <em>Remind</em> button, your
        password will be emailed to you.
no: Trykker du p&aring; <em>Send P&aring;minnelse</em> knappen, vil du f&aring; tilsendt passordet ditt i en epost.

en: Remind
no: Send p&aring;minnelse

en: <missing>
no: <mangler>

en: Requested topic is not valid: %(topicname)s
no: Emnet er ikke gyldig: %(topicname)s

en: Topic filter details
no: Mer informasjon om emnefilteret

en: Name:
no: Navn:

en: Pattern (as regexp):
no: Filter (regexp-uttrykk):

en: Private Archive Error
no: Feil i privat arkiv

en: You must specify a list.
no: Du m&aring; angi en liste

en: Private Archive Error - %(msg)s
no: Feil i privat arkiv - %(msg)s

en: Private archive file not found
no: Finner ikke arkivfilen

en: You're being a sneaky list owner!
no: Du er en snikende liste eier!

en: You are not authorized to delete this mailing list
no: Du har ikke tilgang til &aring; slette denne epostlisten

en: Mailing list deletion results
no: Resultat av sletting av epostliste

en: You have successfully deleted the mailing list
        <b>%(listname)s</b>.
no: Du har slettet epostlisten <b>%(listname)s</b>.

en: There were some problems deleting the mailing list
            <b>%(listname)s</b>.  Contact your site administrator at %(sitelist)s
            for details.
no: Det oppstod problemer under sletting av epostlisten <b>%(listname)s</b>.
    Kontakt systemadministratoren på %(sitelist)s for flere detaljer.

en: Permanently remove mailing list <em>%(realname)s</em>
no: Fjerne epostlisten <em>%(realname)s</em> permanent

en: This page allows you as the list owner, to permanently
        remove this mailing list from the system.  <strong>This action is not
        undoable</strong> so you should undertake it only if you are absolutely
        sure this mailing list has served its purpose and is no longer necessary.
    
        <p>Note that no warning will be sent to your list members and after this
        action, any subsequent messages sent to the mailing list, or any of its
        administrative addreses will bounce.
    
        <p>You also have the option of removing the archives for this mailing list
        at this time.  It is almost always recommended that you do
        <strong>not</strong> remove the archives, since they serve as the
        historical record of your mailing list.
    
        <p>For your safety, you will be asked to reconfirm the list password.
no: P&aring; denne siden kan du, som listens eier, permanent fjerne listen fra systemet.
    <strong>Du kan ikke angre denne avgj&oslash;relsen</strong>,
    s&aring; fjerner du listen b&oslash;r du v&aelig;re helt sikker p&aring; at listen har gjort jobben sin,
    og aldri vil bli brukt lengre.
    
    <p>Det vil ikke bli sendt noen melding til listens medlemmer om at listen fjernes.
    All epost til listen eller dens administrative adresser vil derfor g&aring; direkte i retur tilbake til avsender.
    
    <p>Du kan ogs&aring; samtidig fjerne arkivet for listen hvis du &oslash;nsker det.
    Det anbefales <strong>ikke</strong> &aring; fjerne arkivet, da det kan v&aelig;re nyttig &aring; ta vare p&aring; listens historie.
    
    <p>Som en ekstra sikkerhet vil du bli bedt om &aring; bekrefte listepassord en ekstra gang.

en: List password:
no: Listepassord:

en: Also delete archives?
no: Slette arkivet ogs&aring;?

en: <b>Cancel</b> and return to list administration
no: <b>Avbryt</b> og g&aring; tilbake til administrasjon av listen

en: Delete this list
no: Slette denne listen

en: Invalid options to CGI script
no: Ugyldige parametre til CGI skriptet

en: %(realname)s roster authentication failed.
no: Tilgang til %(realname)s feilet.

en: You must supply a valid email address.
no: Du m&aring; oppgi en gyldig epostadresse.

en: You may not subscribe a list to itself!
no: Du kan ikke melde en liste p&aring; seg selv!

en: If you supply a password, you must confirm it.
no: Velger du et passord selv, m&aring; du bekrefte det ved &aring; fylle inn begge passordfeltene.

en: Your passwords did not match.
no: Passordene er ikke like.

en: Your subscription request has been received, and will soon be acted upon.
    Depending on the configuration of this mailing list, your subscription request
    may have to be first confirmed by you via email, or approved by the list
    moderator.  If confirmation is required, you will soon get a confirmation
    email which contains further instructions.
no: Din s&oslash;knad om p&aring;melding er mottatt, og vil snart bli behandlet.
    Hva som skjer videre er avhengig av hvordan denne epostlisten er satt opp,
    det kan v&aelig;re s&oslash;knaden din f&oslash;rst m&aring; bekreftes via epost,
    eller godkjennes av listemoderatoren. Dersom en bekreftelse kreves, vil du motta
    en epost med n&aelig;rmere instruksjoner.

en: The email address you supplied is banned from this
            mailing list.  If you think this restriction is erroneous, please
            contact the list owners at %(listowner)s.
no: Epostadressen du oppga er utestengt fra denne epostlisten.
    Dersom du tror dette kan være en feil, kontakt listens eier på %(listowner)s.

en: The email address you supplied is not valid.  (E.g. it must contain an
    `@'.)
no: Epostadressen du har oppgitt er ikke gyldig.
    (Den m&aring; f.eks. inneholde en '@'.)

en: Your subscription is not allowed because the email address you gave is
    insecure.
no: P&aring;meldingen din tillates ikke fordi du har oppgitt en usikker epostadresse.

en: Confirmation from your email address is required, to prevent anyone from
    subscribing you without permission.  Instructions are being sent to you at
    %(email)s.  Please note your subscription will not start until you confirm
    your subscription.
no: Bekreftelse fra epostadressen din er n&oslash;dvendig, slik at ingen andre kan melde deg p&aring; listen mot din vilje. Du vil n&aring; motta en epost med n&aelig;rmere instruksjoner p&aring; adressen %(email)s. Du vil ikke bli med p&aring; listen f&oslash;r du har fulgt disse instruksjonene og bekreftet at du vil v&aelig;re med p&aring; listen.

en: Your subscription request was deferred because %(x)s.  Your request has been
    forwarded to the list moderator.  You will receive email informing you of the
    moderator's decision when they get to your request.
no: P&aring;melding er utsatt fordi %(x)s.
    Foresp&oslash;rselen din er sendt til listemoderatoren.
    Du vil motta en epost med moderatorens avgj&oslash;relse s&aring; snart han/hun har tatt en beslutning.

en: You are already subscribed.
no: Du er allerede medlem av listen.

en: Mailman privacy alert
no: Sikkerhetsmelding fra Mailman

en: An attempt was made to subscribe your address to the mailing list
    %(listaddr)s.  You are already subscribed to this mailing list.
    
    Note that the list membership is not public, so it is possible that a bad
    person was trying to probe the list for its membership.  This would be a
    privacy violation if we let them do this, but we didn't.
    
    If you submitted the subscription request and forgot that you were already
    subscribed to the list, then you can ignore this message.  If you suspect that
    an attempt is being made to covertly discover whether you are a member of this
    list, and you are worried about your privacy, then feel free to send a message
    to the list administrator at %(listowner)s.
no: Din epostadresse ble forsøkt meldt på epostlisten %(listaddr)s.
    Du er allerede medlem av denne listen.
    
    Merk: listen over medlemmer er ikke tilgjengelig for alle, så det er mulig
    at en utenforstående prøvde å finne ut hvem som er medlem av listen.
    Det ville vært et brudd i taushetsplikten dersom vi tillot utenforstående å
    prøve seg frem på denne måten, derfor har vi kun gitt en nøytral melding til den
    som prøvde seg.
    
    Hvis du prøvde å melde deg på men glemte at du allerede var påmeldt, kan du
    bare slette den meldingen og ikke bry deg noe mer om den. Hvis du har mistanke
    om at noen prøver å finne ut om du er medlem av listen eller ikke, eller
    føler deg usikker på beskyttelse av opplysninger om deg, sende gjerne en
    melding til listeadministratoren på adressen %(listowner)s.

en: This list does not support digest delivery.
no: Denne listen st&oslash;tter ikke sammendrag-modus.

en: This list only supports digest delivery.
no: Denne listen st&oslash;tter kun sammendrag-modus.

en: You have been successfully subscribed to the %(realname)s mailing list.
no: Du er n&aring; meldt p&aring; epostlisten %(realname)s.

en: 
        confirm <confirmation-string>
            Confirm an action.  The confirmation-string is required and should be
            supplied by a mailback confirmation notice.
no: 
        confirm <bekreftelses-indikator>
            Bekrefter en forespørsel. En indikator må angis, og skal ha blitt gitt
            i eposten som ba om bekreftelse.

en: Usage:
no: Brukes slik:

en: Your request has been forwarded to the list moderator for approval.
no: Din forespørsel må godkjennes, og er videresendt til listemoderatoren for godkjenning.

en: You are not currently a member.  Have you already unsubscribed or changed
    your email address?
no: Du er ikke medlem av listen. Har du kanskje allerede meldt deg ut, eller endret epostadresse?

en: You were not invited to this mailing list.  The invitation has been discarded,
    and both list administrators have been alerted.
no: Du er ikke invitert til denne listen. Invitasjonen er forkastet,
    og begge listeadministratorer er varslet.

en: Bad approval password given.  Held message is still being held.
no: Ugyldig passord angitt. Melding vil fremdeles holdes tilbake.

en: Confirmation succeeded
no: Bekreftelse mottatt

en: 
        echo [args]
            Simply echo an acknowledgement.  Args are echoed back unchanged.
no: 
        echo [args]
            Denne kommandoen sender bare tilbake et svar på at den ble mottatt.
            'args' sendes med slik de ble angitt.

en: 
        end
            Stop processing commands.  Use this if your mail program automatically
            adds a signature file.
no: 
        end
            Angir slutt på kommandoer. All tekst etter denne kommandoen blir ikke
            forsøkt tolket. Bruk denne f.eks. hvis epostprogrammet ditt automatisk
            legger til en signatur nederst i epost du sender.

en: 
        help
            Print this help message.
no: 
        help
            Viser denne hjelpeteksten.

en: You can access your personal options via the following url:
no: Du har tilgang til dine personlige innstillinger på følgende url:

en: 
        info
            Get information about this mailing list.
no: 
        info
            Viser informasjon om denne epostlisten.

en: List name:    %(listname)s
no: Listenavn:    %(listname)s

en: Description:  %(description)s
no: Beskrivelse:  %(description)s

en: Postings to:  %(postaddr)s
no: Adresse:      %(postaddr)s

en: List Helpbot: %(requestaddr)s
no: Kommandoadresse:  %(requestaddr)s

en: List Owners:  %(owneraddr)s
no: Listens eier(e):  %(owneraddr)s

en: More information: %(listurl)s
no: Mer informasjon:  %(listurl)s

en: The `join' command is synonymous with `subscribe'.
no: 'join' kommandoen er den samme som 'subscribe'.

en: The `leave' command is synonymous with `unsubscribe'.
no: 'leave' kommandoen er den samme som 'unsubscribe'.

en: 
        lists
            See a list of the public mailing lists on this GNU Mailman server.
no: 
        lists
            Viser en liste over epostlister som er offentlig tilgjengelig på denne
            GNU Mailman tjeneren.

en: Public mailing lists at %(hostname)s:
no: Epostlister offentlig tilgjengelig på %(hostname)s:

en: %(i)3d. List name:   %(realname)s
no: %(i)3d. Listenavn:   %(realname)s

en:      Description: %(description)s
no:      Beskrivelse: %(description)s

en:      Requests to: %(requestaddr)s
no:      Forespørsler til: %(requestaddr)s

en: 
        password [<oldpassword> <newpassword>] [address=<address>]
            Retrieve or change your password.  With no arguments, this returns
            your current password.  With arguments <oldpassword> and <newpassword>
            you can change your password.
    
            If you're posting from an address other than your membership address,
            specify your membership address with `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!).  Note that in this case the
            response is always sent to the subscribed address.
no: 
        passord [<gammelt passord> <nytt passord>] [address=<epostadresse>]
            Henter eller endrer passordet ditt. Dersom ingen parametre angis,
            blir du tilsendt passordet ditt. Med parametrene <gammelt passord>
            og <nytt passord> kan du endre passordet ditt.
    
            Hvis du sender denne kommandoen fra en annen epostadresse enn den
            du er påmeldt listen med, må du angi epostadressen med
            'address=<epostadresse>' (uten tegnene '<' og '>', og uten apostrofer).
            I dette tilfellet vil svaret alltid bli sendt til den påmeldte
            epostadressen.

en: Your password is: %(password)s
no: Passordet ditt er: %(password)s

en: You are not a member of the %(listname)s mailing list
no: Du er ikke medlem av epostlisten %(listname)s

en: You did not give the correct old password, so your password has not been
    changed.  Use the no argument version of the password command to retrieve your
    current password, then try again.
no: Det gamle passordet du har angitt er ikke riktig. Passordet ditt ble derfor
    ikke endret. Bruk kommandoen uten å angi noen parametre for å få passordet
    ditt, og prøv igjen med det.

en: 
    Usage:
no: 
    Brukes slik:

en: The `remove' command is synonymous with `unsubscribe'.
no: 'remove' kommandoen er den samme som 'unsubscribe'.

en: 
        set ...
            Set or view your membership options.
    
            Use `set help' (without the quotes) to get a more detailed list of the
            options you can change.
    
            Use `set show' (without the quotes) to view your current option
            settings.
no: 
        set ...
            Setter eller viser personlige innstillinger.
    
            Bruk 'set help' (uten apostrofer) for å se en mer detaljert liste
            over innstillinger du kan endre.
    
            Bruk 'set show' (uten apostrofer) for å se hva innstillingene er
            satt til.

en: 
        set help
            Show this detailed help.
    
        set show [address=<address>]
            View your current option settings.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set authenticate <password> [address=<address>]
            To set any of your options, you must include this command first, along
            with your membership password.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set ack on
        set ack off
            When the `ack' option is turned on, you will receive an
            acknowledgement message whenever you post a message to the list.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            When the `digest' option is turned off, you will receive postings
            immediately when they are posted.  Use `set digest plain' if instead
            you want to receive postings bundled into a plain text digest
            (i.e. RFC 1153 digest).  Use `set digest mime' if instead you want to
            receive postings bundled together into a MIME digest.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Turn delivery on or off.  This does not unsubscribe you, but instead
            tells Mailman not to deliver messages to you for now.  This is useful
            if you're going on vacation.  Be sure to use `set delivery on' when
            you return from vacation!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Use `set myposts off' to not receive copies of messages you post to
            the list.  This has no effect if you're receiving digests.
    
        set hide on
        set hide off
            Use `set hide on' to conceal your email address when people request
            the membership list.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Use `set duplicates off' if you want Mailman to not send you messages
            if your address is explicitly mentioned in the To: or Cc: fields of
            the message.  This can reduce the number of duplicate postings you
            will receive.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Use `set reminders off' if you want to disable the monthly password
            reminder for this mailing list.
no: 
        set help
            Viser denne detaljerte hjelpeteksten.
    
        set show [address=<epostadresse>]
            Viser hva innstillingene er satt til. Hvis du sender fra en annen
            epostadresse enn den du er påmeldt listen med, kan du bruke
            address= parameteren til å angi epostadressen du vil benytte.
    
        set authenticate <passord> [address=<epostadresse>]
            For å kunne endre på innstillinger må du benytte denne kommandoen
            til å autentisere deg med. Hvis du sender fra en annen epostadresse
            enn den du er påmeldt listen med, kan du bruke address= parameteren
            til å angi epostadressen du vil benytte.
    
        set ack on
        set ack off
            Når 'ack' valget er satt, vil du hver gang du sender en epost til
            listen få en bekreftelse på at eposten din er mottatt.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            Når 'digest' valget er satt til 'av', vil du motta epost etter hvert
            som de sendes til listen. Bruk 'set digest plain' hvis du istedet
            med jevne mellomrom vil motta en samle-epost (sammendrag-modus, som
            definert i RFC 1153). Bruk 'set digest mime' for å motta slik samle-
            epost i MIME format.
    
        set myposts on
        set myposts off
            Bruk 'set myposts off' for å ikke motta epost du selv sender til
            listen. Denne innstillingen har ingen innvirkning dersom du har satt
            på sammendrag-modus.
    
        set hide on
        set hide off
            Bruk 'set hide on' for å gjemme epostadressen din når andre ber om å
            se hvem som er medlem av denne epostlisten.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Bruk 'set duplicates off' hvis du vil at Mailman ikke skal sende epost
            til deg dersom din epostadresse er angitt i To: eller Cc: feltet i
            eposter. Dette kan redusere antall duplikater du eventuelt ville ha
            mottatt.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Bruk 'set reminders off' hvis du ikke vil ha tilsendt en epost med
            passordet ditt én gang i måneden.

en: Bad set command: %(subcmd)s
no: Ugyldig innstilling: %(subcmd)s

en: Your current option settings:
no: Dine innstillinger:

en: off
no: av

en: on
no: på

en:     ack %(onoff)s
no:     bekreft: %(onoff)s

en:     digest plain
no:     sammendrag-modus i ren tekst

en:     digest mime
no:     sammendrag-modus i MIME format

en:     digest off
no:     ikke sammendrag-modus

en: delivery on
no: epostlevering på

en: delivery off
no: epostlevering av

en: by you
no: av deg

en: by the admin
no: av listeadministratoren

en: due to bounces
no: på grunn av returmeldinger

en:     %(status)s (%(how)s on %(date)s)
no:     %(status)s (%(how)s %(date)s)

en:     myposts %(onoff)s
no:     ikke-mine: %(onoff)s

en:     hide %(onoff)s
no:     skjult: %(onoff)s

en:     duplicates %(onoff)s
no:     unngå duplikater: %(onoff)s

en:     reminders %(onoff)s
no:     passordpåminnelse: %(onoff)s

en: You did not give the correct password
no: Du har oppgitt feil passord

en: Bad argument: %(arg)s
no: Ugyldige parametre: %(arg)s

en: Not authenticated
no: Ikke autentisert

en: ack option set
no: valget 'bekreft' er satt

en: digest option set
no: sammendrag-modus er valgt

en: delivery enabled
no: epostlevering på

en: delivery disabled by user
no: epostlevering er slått av etter ditt eget ønske

en: myposts option set
no: valget 'ikke-mine' er satt

en: hide option set
no: valget 'skjult' er satt

en: duplicates option set
no: valget 'unngå duplikater' er satt

en: reminder option set
no: valget 'passordpåminnelse' er satt

en: stop is synonymous with the end command.
no: 'stop' kommandoen er den samme som 'end'.

en: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<address>]
            Subscribe to this mailing list.  Your password must be given to
            unsubscribe or change your options, but if you omit the password, one
            will be generated for you.  You may be periodically reminded of your
            password.
    
            The next argument may be either: `nodigest' or `digest' (no quotes!).
            If you wish to subscribe an address other than the address you sent
            this request from, you may specify `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!)
no: 
        subscribe [passord] [digest|nodigest] [address=<epostadresse>]
            Melde deg på denne epostlisten. Et passord er nødvendig for å melde
            deg av listen eller endre dine personlige innstillinger, men hvis du
            ikke angir et, vil et passord bli generert for deg. Du kan få passordet
            tilsendt med jevne mellomrom.
    
            Det neste parameteret kan være: 'nodigest' eller 'digest' (ingen
            apostrofer!). Hvis du vil melde på en annen epostadresse enn den du
            sender fra, kan du angi den med 'address=<epostadresse>' (uten
            '<' og '>', og uten apostrofer!)

en: Bad digest specifier: %(arg)s
no: Ugyldig sammendrag-modus parameter: %(arg)s

en: No valid address found to subscribe
no: Ingen gyldig epostadresse for påmelding ble funnet

en: The email address you supplied is banned from this mailing list.
    If you think this restriction is erroneous, please contact the list
    owners at %(listowner)s.
no: Epostadressen du har angitt er utestengt fra denne epostlisten.
    Dersom du tror dette kan være en feil, kontakt listens eier på %(listowner)s.

en: Mailman won't accept the given email address as a valid address.
    (E.g. it must have an @ in it.)
no: Mailman aksepterer ikke den gitte epostadressen, da den ikke ser ut som en
    gyldig epostadresse. (Den må f.eks. inneholde en "@")

en: Your subscription is not allowed because
    the email address you gave is insecure.
no: Påmeldingen din ble ikke godtatt fordi epostadressen du oppga er ikke
    sikker nok.

en: You are already subscribed!
no: Du er allerede medlem av listen!

en: No one can subscribe to the digest of this list!
no: Det er ikke mulig &aring; melde seg p&aring; med sammendrag-modus for denne listen!

en: This list only supports digest subscriptions!
no: Denne listen st&oslash;tter kun sammendrag-modus!

en: Your subscription request has been forwarded to the list administrator
    at %(listowner)s for review.
no: Din søknad om å bli med på epostlisten er videresendt til listadministratoren
    %(listowner)s for godkjenning.

en: Subscription request succeeded.
no: Søknad om medlemsskap er mottatt

en: 
        unsubscribe [password] [address=<address>]
            Unsubscribe from the mailing list.  If given, your password must match
            your current password.  If omitted, a confirmation email will be sent
            to the unsubscribing address. If you wish to unsubscribe an address
            other than the address you sent this request from, you may specify
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
no: 
        unsubscribe [passord] [address=<epostadresse>]
            Melder deg ut av listen. Hvis du ikke angir passordet, vil en epost
            med bekreftelse på operasjonen sendes til epostadressen som du
            forsøker å melde ut. Hvis du sender denne kommandoen fra en annen
            epostadresse enn den som skal meldes ut av listen, kan du angi den
            riktige epostadressen med 'address=<epostadresse>' parameteren.
            (uten '<' og '>', og uten apostrofer!)

en: %(address)s is not a member of the %(listname)s mailing list
no: %(address)s er ikke medlem av epostlisten %(listname)s.

en: Your unsubscription request has been forwarded to the list administrator for
    approval.
no: Din søknad om å bli meldt ut av epostlisten må godkjennes
    og er blitt videresendt til listeadministratoren.

en: You gave the wrong password
no: Du har oppgitt feil passord

en: Unsubscription request succeeded.
no: Søknad om utmelding mottatt

en: 
        who password
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list administrators and moderators only; you must supply the list
            admin or moderator password to retrieve the roster.
no: 
        who passord
            Vise en liste over medlemmer på denne epostlisten. Listen over
            medlemmer er bare tilgjengelig for listeadministratorer og
            listemoderatorer, så du må angi passordet for en av dem for å få se
            hvem som er på epostlisten.

en: You are not allowed to retrieve the list membership.
no: Du har ikke tilgang til å se hvem som er medlem av denne epostlisten.

en: This list has no members.
no: Denne epostlisten har ingen medlemmer.

en: Non-digest (regular) members:
no: Medlemmer i normal-modus:

en: Digest members:
no: Medlemmer i sammendrag-modus:

en: Catalan
no: Katalansk

en: Czech
no: Tsjekkisk

en: Danish
no: Dansk

en: German
no: Tysk

en: English (USA)
no: Engelsk (USA)

en: Spanish (Spain)
no: Spansk (Spania)

en: Estonian
no: Estisk

en: Euskara
no: Baskisk

en: Finnish
no: Finsk

en: French
no: Fransk

en: Croatian
no: Kroatisk

en: Hungarian
no: Ungarsk

en: Italian
no: Italiensk

en: Japanese
no: Japansk

en: Korean
no: Koreansk

en: Lithuanian
no: Litauisk

en: Dutch
no: Nederlandsk

en: Norwegian
no: Norsk

en: Polish
no: Polsk

en: Portuguese
no: Portugisisk

en: Portuguese (Brazil)
no: Portugisisk (Brasil)

en: Romanian
no: Rumensk

en: Russian
no: Russisk

en: Slovenian
no: Slovakisk

en: Serbian
no: Serbisk

en: Swedish
no: Svensk

en: Turkish
no: Tyrkisk

en: Ukrainian
no: Ukrainsk

en: Chinese (China)
no: Kinesisk (Kina)

en: Chinese (Taiwan)
no: Kinesisk (Taiwan)

en: Note: Since this is a list of mailing lists, administrative
    notices like the password reminder will be sent to
    your membership administrative address, %(addr)s.
no: Merk: Siden dette er en liste som inneholder flere epostlister, vil administrative meldinger,
    som f.eks. påminnelse om  passord, bli sendt til den administrative adressen %(addr)s.

en:  (Digest mode)
no:  (Sammendrag-modus)

en: Welcome to the "%(realname)s" mailing list%(digmode)s
no: Velkommen til epostlisten "%(realname)s"%(digmode)s

en: You have been unsubscribed from the %(realname)s mailing list
no: Du er nå fjernet fra epostlisten "%(realname)s"

en: %(listfullname)s mailing list reminder
no: Påminnelse fra epostlisten %(listfullname)s

en: No reason given
no: Ingen begrunnelse

en: Hostile subscription attempt detected
no: Ulovlig påmeldingsforsøk oppdaget

en: %(address)s was invited to a different mailing
    list, but in a deliberate malicious attempt they tried to confirm the
    invitation to your list.  We just thought you'd like to know.  No further
    action by you is required.
no: %(address)s ble invitert til en annen epostliste, men forsøkte å melde seg på
    listen din. Vi tenkte kanskje du kunne ha nytte av å vite om dette.
    Du trenger ikke foreta deg noe, da forsøket ikke lyktes.

en: You invited %(address)s to your list, but in a
    deliberate malicious attempt, they tried to confirm the invitation to a
    different list.  We just thought you'd like to know.  No further action by you
    is required.
no: Du inviterte %(address)s til listen din, som forsøkte å takke ja til
    en annen liste ved å benytte din invitasjon. Vi tenkte kanskje du kunne
    ha nytte av å vite om dette. Du trenger ikke foreta deg noe, da forsøket
    selvsagt ikke lyktes.

en: %(listname)s mailing list probe message
no: Kontrollmelding fra epostlisten %(listname)s

en: For some unknown reason
no: Av ukjent grunn

en: Your message was rejected
no: Meldingen din ble ikke godkjent

en: Archiving Options
no: Innstillinger for arkivering

en: List traffic archival policies.
no: Regler for arkivering

en: Archive messages?
no: Arkivere epost i et arkiv?

en: private
no: privat

en: public
no: offentlig

en: Is archive file source for public or private archival?
no: Skal filen arkiveres i et privat eller i et offentlig arkiv?

en: Monthly
no: M&aring;nedlig

en: Quarterly
no: Kvartalsvis

en: Yearly
no: &Aring;rlig

en: Daily
no: Daglig

en: Weekly
no: Ukentlig

en: How often should a new archive volume be started?
no: Hvor ofte skal arkivet deles opp?

en: Auto-responder
no: Automatiske svar

en: Auto-responder characteristics.<p>
    
    In the text fields below, string interpolation is performed with
    the following key/value substitutions:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>gets the name of the mailing list</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>gets the list's listinfo URL</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>gets the list's -request address</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>gets the list's -owner address</em>
    </ul>
    
    <p>For each text field, you can either enter the text directly into the text
    box, or you can specify a file on your local system to upload as the text.
no: Innstillinger for automatiske svar.<p>
    
    I tekstboksene nedenfor kan du bruke følgende variabler (skriv dem slik: %%(&lt;variabelnavn&gt;)s ) for å sette inn ønsket informasjon:
    <p><ul>
            <li><b>listname</b> - <em>navnet p&aring; listen</em>
            <li><b>listurl</b> - <em>URL til listens webside</em>
            <li><b>requestemail</b> - <em>listens -request epostadresse</em>
            <li><b>owneremail</b> - <em>listens -owner epostadresse</em>
    </ul>
    
    <p>Du kan enten skrive teksten direkte inn i tekstboksene, eller du kan
    angi navnet p&aring; en fil som inneholder teksten. Denne filen vil s&aring; lastes inn
    i tekstboksen, fra ditt lokale filsystem.

en: Should Mailman send an auto-response to mailing list
                 posters?
no: Skal Mailman sende et automatisk svar til de som sender
                 epost til listen?

en: Auto-response text to send to mailing list posters.
no: Automatisk svar som skal sendes.

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -owner address?
no: Skal Mailman sende et automatisk svar p&aring; epost som sendes til
                 -owner adressen?

en: Auto-response text to send to -owner emails.
no: Automatisk svar p&aring; epost til -owner adressen.

en: Yes, w/discard
no: Ja, men uten den originale eposten

en: Yes, w/forward
no: Ja, og ta med den originale eposten

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -request address?  If you choose yes, decide whether you want
                 Mailman to discard the original email, or forward it on to the
                 system as a normal mail command.
no: Skal Mailman sende et automatisk svar p&aring; epost som sendes til -request
                 adressen? Hvis du velger ja, kan du ogs&aring; velge om eposten
                 som ble sendt til -request adressen ogs&aring; skal v&aelig;re med i
                 det automatiske svaret.

en: Auto-response text to send to -request emails.
no: Automatisk svar p&aring; epost til -request adressen.

en: Number of days between auto-responses to either the mailing
                 list or -request/-owner address from the same poster.  Set to
                 zero (or negative) for no grace period (i.e. auto-respond to
                 every message).
no: Antall dager mellom automatisk svar p&aring; epost, fra samme avsender, til listen eller til
                -request/-owner adressene. Sett denne verdien til 0 (eller et negativt tall)
                for &aring; sende automatisk svar hver gang.

en: Bounce processing
no: Behandling av returmeldinger

en: These policies control the automatic bounce processing system
                in Mailman.  Here's an overview of how it works.
    
                <p>When a bounce is received, Mailman tries to extract two pieces
                of information from the message: the address of the member the
                message was intended for, and the severity of the problem causing
                the bounce.  The severity can be either <em>hard</em> or
                <em>soft</em> meaning either a fatal error occurred, or a
                transient error occurred.  When in doubt, a hard severity is used.
    
                <p>If no member address can be extracted from the bounce, then the
                bounce is usually discarded.  Otherwise, each member is assigned a
                <em>bounce score</em> and every time we encounter a bounce from
                this member we increment the score.  Hard bounces increment by 1
                while soft bounces increment by 0.5.  We only increment the bounce
                score once per day, so even if we receive ten hard bounces from a
                member per day, their score will increase by only 1 for that day.
    
                <p>When a member's bounce score is greater than the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">bounce score
                threshold</a>, the subscription is disabled.  Once disabled, the
                member will not receive any postings from the list until their
                membership is explicitly re-enabled (either by the list
                administrator or the user).  However, they will receive occasional
                reminders that their membership has been disabled, and these
                reminders will include information about how to re-enable their
                membership.
    
                <p>You can control both the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">number
                of reminders</a> the member will receive and the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval"
                >frequency</a> with which these reminders are sent.
    
                <p>There is one other important configuration variable; after a
                certain period of time -- during which no bounces from the member
                are received -- the bounce information is
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">considered
                stale</a> and discarded.  Thus by adjusting this value, and the
                score threshold, you can control how quickly bouncing members are
                disabled.  You should tune both of these to the frequency and
                traffic volume of your list.
no: Disse reglene bestemmer hvordan automatisk behandling av returmeldinger gj&oslash;res.
    Her er en oversikt over hvordan det fungerer.
    
    <p>N&aring;r Mailman mottar en returmelding, blir to ting fors&oslash;kt tolket.
    Det ene er epostadressen til medlemmet som egentlig skulle motta eposten,
    og det andre er &aring;rsaken til problemet. &Aring;rsaken tolkes til &aring; v&aelig;re <em>alvorlig</em>
    eller <em>lett</em> alt etter om &aring;rsaken er av kritisk eller av mindre alvorlig art.
    Dersom det er tvil, tolkes &aring;rsaken som alvorlig.
    
    <p>Hvis ingen epostadresse kan plukkes ut av meldingen, blir den vanligvis forkastet.
    Ellers, vil medlemmet som har den epostadressen f&aring; et <em>returtall</em>, og hver
    gang en returmelding kommer vil tallet &oslash;ke. Alvorlige &aring;rsaker f&oslash;rer til at tallet &oslash;kes
    med 1, lette &aring;rsaker f&oslash;rer til at det &oslash;kes med 0.5. Dette skjer kun &eacute;n gang per dag,
    s&aring; selv om det kommer 10 alvorlige returmeldinger fra et medlem p&aring; &eacute;n dag, vil
    tallet kun &oslash;kes med 1.
    
    <p>N&aring;r returtallet for et medlem n&aring;r en viss <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">grense</a>,
    stoppes levering til medlemmet. Dermed vil ikke medlemmet motta epost fra listen f&oslash;r
    levering skrues p&aring; igjen. Medlemmet vil med jevne mellomrom motta melding om at dette
    har skjedd, og hva han/hun m&aring; gj&oslash;re for &aring; f&aring; epost fra listen igjen.
    
    <p>Du kan bestemme <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">hvor mange advarsler</a>
    medlemmet skal f&aring; og <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval">hvor ofte</a>
    han/hun skal motta slike advarsler.
    
    <p>Det er &eacute;n viktig innstilling til; etter en viss tid -- hvis ingen returmeldinger dukker opp
    i l&oslash;pet av denne tiden -- ansees returinformasjon som <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">utg&aring;tt</a>
    og forkastes. Ved &aring; justere denne verdien, og sette en grense for returtallet, kan du bestemme hvor lang tid det skal
    ta f&oslash;r levering til et medlem stoppes. Begge disse verdiene m&aring; du justere alt etter hvor ofte og hvor mye
    epost som sendes til listen din.

en: Bounce detection sensitivity
no: Følsomhet

en: Should Mailman perform automatic bounce processing?
no: Skal Mailman automatisk ta seg av returmeldinger?

en: By setting this value to <em>No</em>, you disable all
                 automatic bounce processing for this list, however bounce
                 messages will still be discarded so that the list administrator
                 isn't inundated with them.
no: Ved &aring; sette denne verdien til <em>Nei</em>, skrur du av all automatisk tolking av returmeldinger for denne listen.
    Merk at slik meldinger vil likevel forkastet slik at listeadministratoren ikke blir plaget med dem.

en: The maximum member bounce score before the member's
                 subscription is disabled.  This value can be a floating point
                 number.
no: Returtall-grense for n&aring;r Mailman stopper levering til et medlem.
    Dette tallet kan v&aelig;re et flyttall (et tall med desimaler).

en: Each subscriber is assigned a bounce score, as a floating
                 point number.  Whenever Mailman receives a bounce from a list
                 member, that member's score is incremented.  Hard bounces (fatal
                 errors) increase the score by 1, while soft bounces (temporary
                 errors) increase the score by 0.5.  Only one bounce per day
                 counts against a member's score, so even if 10 bounces are
                 received for a member on the same day, their score will increase
                 by just 1.
    
                 This variable describes the upper limit for a member's bounce
                 score, above which they are automatically disabled, but not
                 removed from the mailing list.
no: Hvert medlem av listen får et returtall, som er et flyttall.
    Når Mailman mottar en returmelding som følge av å ha sendt en epost til et medlem,
    økes returtallet.
    Returmeldinger med alvorlige feil fører til at returtallet økes med 1,
    men returmeldinger med midlertidige feil fører til at returtallet økes med 0,5.
    Returtallet økes kun én gang pr. dag, så selv om Mailman mottar 10 returmeldinger
    fra epostadressen til et medlem så vil returtallet kun økes med 1 (eller 0,5).
    
    Denne variabelen beskriver en øvre grense. Dersom returtallet til et medlem overstiger denne grensen,
    vil levering av epost til medlemmet stoppes, men medlemmet vil ikke bli meldt ut av listen.

en: The number of days after which a member's bounce information
                 is discarded, if no new bounces have been received in the
                 interim.  This value must be an integer.
no: Antall dager f&oslash;r returinformasjon forkastes dersom ingen flere returmeldinger dukker opp.
    Dette tallet m&aring; v&aelig;re et heltall.

en: How many <em>Your Membership Is Disabled</em> warnings a
                 disabled member should get before their address is removed from
                 the mailing list.  Set to 0 to immediately remove an address from
                 the list once their bounce score exceeds the threshold.  This
                 value must be an integer.
no: Hvor mange <em>Levering til deg er stoppet</em> advarsler som skal sendes til et medlem f&oslash;r det meldes ut av listen.
    Sett denne verdien til 0 for &aring; fjerne et medlem fra listen umiddelbart dersom det kommer returmelding fra medlemmets epostadresse.
    Dette tallet m&aring; v&aelig;re et heltall.

en: The number of days between sending the <em>Your Membership
                 Is Disabled</em> warnings.  This value must be an integer.
no: Antall dager mellom hver gang en <em>Levering til deg er stoppet</em> advarsel skal sendes ut.
    Dette tallet m&aring; v&aelig;re et heltall.

en: Notifications
no: Meldinger

en: Should Mailman send you, the list owner, any bounce messages
                 that failed to be detected by the bounce processor?  <em>Yes</em>
                 is recommended.
no: Skal Mailman sende deg, eieren av listen, returmeldinger som ikke ble gjenkjent av den automatiske returhåndteringen? <em>Ja</em> anbefales.

en: While Mailman's bounce detector is fairly robust, it's
                 impossible to detect every bounce format in the world.  You
                 should keep this variable set to <em>Yes</em> for two reasons: 1)
                 If this really is a permanent bounce from one of your members,
                 you should probably manually remove them from your list, and 2)
                 you might want to send the message on to the Mailman developers
                 so that this new format can be added to its known set.
    
                 <p>If you really can't be bothered, then set this variable to
                 <em>No</em> and all non-detected bounces will be discarded
                 without further processing.
    
                 <p><b>Note:</b> This setting will also affect all messages sent
                 to your list's -admin address.  This address is deprecated and
                 should never be used, but some people may still send mail to this
                 address.  If this happens, and this variable is set to
                 <em>No</em> those messages too will get discarded.  You may want
                 to set up an
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">autoresponse
                 message</a> for email to the -owner and -admin address.
no: Mailmans automatiske returhåndtering er svært robust, men det er likevel umulig å gjenkjenne alle returmeldinger som finnes.
    Du bør angi <em>Ja</em> her, av to grunner:
    1) Hvis det virkelig er en permanent returmelding fra et medlem av listen, bør du antakelig manuelt melde medlemmet ut av listen, og
    2) du vil kanskje sende meldingen til utviklerne av Mailman slik at returmeldingen kan automatisk gjenkjennes av Mailman.
    <p>Hvis du ikke vil noen av delene, set denne innstillingen til <em>Nei</em>.
    Da vil alle returmeldinger forkastes automatisk uten videre behandling.
    <p><b>Merk:</b> Denne innstillingen vil også innvirke på all epost som sendes til listens -admin adresse.
    Den adressen er gammel og utgått, men det kan være noen fortsatt vil sende epost til den.
    Hvis noen gjør det, og du har satt denne innstillingen til <em>Nei</em>, vil de meldingene også forkastes.
    Kanskje vil du også sette opp et <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">automatisk svar</a> på epost sendt til -owner og -admin adressene.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's subscription to be disabled?
no: Skal Mailman gi deg, eier av listen, beskjed når returmeldinger forårsaker at et medlem slutter å motta epost?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member's delivery is disabled due to excessive bounces.
                 An attempt to notify the member will always be made.
no: Ved å sette denne til <em>Nei</em>, skrur du av beskjeden som vanligvis sendes til eieren(e) av listen,
    når sending av epost til et medlem stoppes på grunn av for mange returmeldinger.
    Det vil i tillegg alltid bli gjort et forsøk på gi beskjed til medlemmet.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member to be unsubscribed?
no: Skal Mailman gi deg, eier av listen, beskjed når returmeldinger fører til at et medlem meldes ut av listen?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member is unsubscribed due to excessive bounces.  An
                 attempt to notify the member will always be made.
no: Ved å sette denne til <em>Nei</em>, skrur du av beskjeden som vanligvis sendes til eieren(e) av listen,
    når et medlem meldes ut av listen på grunn av for mange returmeldinger.
    Det vil i tillegg alltid bli gjort et forsøk på gi beskjed til medlemmet.

en: Bad value for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s
no: Ugyldig verdi for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s">%(property)s</a>: %(val)s

en: Content&nbsp;filtering
no: Filtrering&nbsp;p&aring;&nbsp;innhold

en: Forward to List Owner
no: Videresend til Listens Eier

en: Preserve
no: Ta vare på

en: Should Mailman filter the content of list traffic according
                 to the settings below?
no: Skal Mailman filtrere innhold i epost sendt til listen som angitt nedenfor?

en: Remove message attachments that have a matching content
                 type.
no: Fjerne epostvedlegg med gitte MIME typer.

en: Use this option to remove each message attachment that
                 matches one of these content types.  Each line should contain a
                 string naming a MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 e.g. <tt>image/gif</tt>.  Leave off the subtype to remove all
                 parts with a matching major content type, e.g. <tt>image</tt>.
    
                 <p>Blank lines are ignored.
    
                 <p>See also <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> for a content type whitelist.
no: Bruk denne instillingen til å fjerne vedlegg som har fitte MIME typer.
    Hver linje skal her inneholde navnet på en MIME <tt>type/subtype</tt>,
    f.eks. <tt>image/gif</tt>. Dersom du ønsker å fjerne alle vedlegg som har en
    gitt hoved MIME type, kan du la være å angi subtype, f.eks. <tt>image</tt>.
    
    <p>Blanke linjer hoppes over.
    
    <p>Se også <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">gyldige MIME typer</a>
    for hvitelisting av MIME typer.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 content type.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
no: Fjerne alle vedlegg som ikke har en gyldig MIME type.
    La dette feltet være blankt for at alle MIME typer skal være gyldige.

en: Use this option to remove each message attachment that does
                 not have a matching content type.  Requirements and formats are
                 exactly like <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>.
    
                 <p><b>Note:</b> if you add entries to this list but don't add
                 <tt>multipart</tt> to this list, any messages with attachments
                 will be rejected by the pass filter.
no: Bruk denne innstillingen for definere hvilke MIME typer som skal være tillatt.
    Krav og format på filtrering er identisk med <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">MIME filtre</a>.
    
    <p><b>Merk:</b> hvis du legger inn noe her, men ikke angir <tt>multipart</tt>, vil all epost med vedlegg bli forkastet.

en: Remove message attachments that have a matching filename
                 extension.
no: Fjerne epostvedlegg med gitte filetternavn.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 filename extension.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
no: Fjerne alle vedlegg som ikke har et gyldig filetternavn.
    La dette feltet være blankt for å hoppe over dette filteret.

en: Should Mailman convert <tt>text/html</tt> parts to plain
                 text?  This conversion happens after MIME attachments have been
                 stripped.
no: Skal Mailman konvertere <tt>text/html</tt> deler til ren tekst?
    Denne konverteringen vil finne sted etter at MIME filteret har fjernet
    ønskete deler.

en: Action to take when a message matches the content filtering
                 rules.
no: Hva som skjer når en epost passer et av filtrene.

en: One of these actions is taken when the message matches one of
                 the content filtering rules, meaning, the top-level
                 content type matches one of the <a
                 href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>, or the top-level content type does
                 <strong>not</strong> match one of the
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a>, or if after filtering the subparts of the
                 message, the message ends up empty.
    
                 <p>Note this action is not taken if after filtering the message
                 still contains content.  In that case the message is always
                 forwarded on to the list membership.
    
                 <p>When messages are discarded, a log entry is written
                 containing the Message-ID of the discarded message.  When
                 messages are rejected or forwarded to the list owner, a reason
                 for the rejection is included in the bounce message to the
                 original author.  When messages are preserved, they are saved in
                 a special queue directory on disk for the site administrator to
                 view (and possibly rescue) but otherwise discarded.  This last
                 option is only available if enabled by the site
                 administrator.
no: Her bestemmer du hva som skal skje når en melding filtreres av et filter, altså
    dersom vedleggene filtreres av
    <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">MIME filteret</a>, eller et
    vedlegg ikke har en av de
    <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">gyldige MIME typer</a>, eller
    meldingen ender opp med å være tom etter filtrering.
    
    <p>Merk at det du velger her vil ikke skje dersom en melding fremdeles
    inneholder noe etter filtrering. Da vil meldingen alltid sendes videre til
    listemedlemskapet.
    
    <p>Når meldinger forkastes, skrives Message-IDen til den forkastede meldingen
    til loggen. Når meldinger sendes i retur eller videresendes til listens eier,
    vil en begrunnelse alltid inkluderes i returmeldingen som sendes til avsenderen.
    Når meldinger skal bevares, lagres de i en spesiell køkatalog på disk slik at
    serveradministratoren kan se (og kanskje gjøre noe med) meldingen, men utenom
    det blir de forkastet. Dette siste valget er kun tilgjengelig dersom
    serveradministratoren har tillatt det.

en: Bad MIME type ignored: %(spectype)s
no: Hopper over ugyldig MIME type: %(spectype)s

en: Digest options
no: Innstillinger for sammendrag-modus

en: Batched-delivery digest characteristics.
no: Oppsett av sammendrag-modus.

en: Can list members choose to receive list traffic bunched in digests?
no: Kan medlemmer av listen velge &aring; f&aring; tilsendt sammendrag isteden?

en: Digest
no: Sammendrag

en: Regular
no: Normal

en: Which delivery mode is the default for new users?
no: Hvilken modus er standard for nye brukere?

en: Plain
no: Ren tekst

en: When receiving digests, which format is default?
no: Hvilket format skal benyttes som standard for samle-epost?

en: Should a digest be dispatched daily when the size threshold isn't reached?
no: Skal det sendes en samle-epost daglig, selv om ikke st&oslash;rrelsen er oppn&aring;dd?

en: Header added to every digest
no: Topptekst i hver samle-epost

en: Text attached (as an initial message, before the table of contents) to the top of digests.
no: Tekst som legges til &oslash;verst i samle-eposten, f&oslash;r innholdsfortegnelsen.

en: Footer added to every digest
no: Bunntekst i hver samle-epost

en: Text attached (as a final message) to the bottom of digests.
no: Tekst som legges til nederst i hver samle-epost, som en siste informasjon.

en: How often should a new digest volume be started?
no: Hvor ofte skal et nytt volume startes?

en: When a new digest volume is started, the volume number is
                 incremented and the issue number is reset to 1.
no: N&aring;r et nytt volume startes, &oslash;ker volume nummeret, og utgavenummeret settes til 1.

en: Should Mailman start a new digest volume?
no: Skal Mailman starte et nytt volume n&aring;?

en: Setting this option instructs Mailman to start a new volume
                 with the next digest sent out.
no: Velger du <em>Ja</em> her, vil Mailman starte et nytt volume n&aring;r neste samle-epost sendes ut.

en: Should Mailman send the next digest right now, if it is not
                 empty?
no: Skal Mailman sende ut neste samle-epost n&aring; med en gang, dersom den ikke er tom?

en: The next digest will be sent as volume
                %(volume)s, number %(number)s
no: Den neste samle-eposten vil sendes som volum %(volume)s, nummer %(number)s

en: A digest has been sent.
no: En samle-epost er sendt.

en: There was no digest to send.
no: Det var ingen samle-epost som skulle sendes.

en: Invalid value for variable: %(property)s
no: Ugyldig verdi for: %(property)s

en: Bad email address for option %(property)s: %(error)s
no: Ugyldig epostadresse for innstillingen %(property)s: %(error)s

en: The following illegal substitution variables were
                    found in the <code>%(property)s</code> string:
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>Your list may not operate properly until you correct this
                    problem.
no: Følgende ugyldige variabler ble funnet i <code>%(property)s</code>:
    <code>%(bad)s</code>
    <p>Det kan oppstå feil med listen din med mindre du retter opp dette.

en: Your <code>%(property)s</code> string appeared to
                        have some correctable problems in its new value.
                        The fixed value will be used instead.  Please
                        double check that this is what you intended.
no: Det ser ut til at en feil med verdien av <code>%(property)s</code> automatisk kunne rettes.
    Den faste verdien vil bli brukt. Vennligst kontroller at dette var det du ønsket.

en: General Options
no: Generelle innstillinger

en: Conceal the member's address
no: Gjem medlemmets adresse

en: Acknowledge the member's posting
no: Send bekreftelse på meldinger sendt av medlemmet

en: Do not send a copy of a member's own post
no: Ikke send medlemmet en kopi av hans/hennes egen epost

en: Filter out duplicate messages to list members (if possible)
no: Filtrer vekk duplikatmeldinger til medlemmer (hvis mulig)

en: Fundamental list characteristics, including descriptive
                info and basic behaviors.
no: Grunnleggende egenskaper for listen, blant annet en beskrivelse av listen, og hvordan den oppf&oslash;rer seg.

en: General list personality
no: Generelle innstillinger for epostlisten

en: The public name of this list (make case-changes only).
no: Listens navn (her kan du kun endre mellom store og sm&aring; bokstaver).

en: The capitalization of this name can be changed to make it
                 presentable in polite company as a proper noun, or to make an
                 acronym part all upper case, etc.  However, the name will be
                 advertised as the email address (e.g., in subscribe confirmation
                 notices), so it should <em>not</em> be otherwise altered.  (Email
                 addresses are not case sensitive, but they are sensitive to
                 almost everything else :-)
no: Her kan du f.eks. stave navnet med stor forbokstav, eller endre visse bokstaver
    til store slik at navnet kan uttales p&aring; riktig m&aring;te eller at forkortelser
    utheves. Merk at dette navnet brukes i epostlisten adresse (f.eks. i
    bekreftelser p&aring; p&aring;meldinger), s&aring; den kan <em>ikke</em> endres p&aring; noen annen
    m&aring;te. (Epostadresser er ikke n&oslash;ye p&aring; store eller sm&aring; bokstaver, men de er
    n&oslash;ye p&aring; nesten alt annet :-)

en: The list administrator email addresses.  Multiple
                 administrator addresses, each on separate line is okay.
no: Listeadministatoren(e)s epostadresse(r). Flere epostadresser kan spesifiseres
    men da kun en adresse per linje.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the <a href="?VARHELP=general/moderator">email
                 addresses of the list moderators</a>.  Note that the field you
                 are changing here specifies the list administrators.
no: Det er to roller forbundet med hver epostliste.
    <em>Listeadministratorene</em> er de som til syvende og sist har kontroll over alle innstillingene for epostlisten.
    De kan endre alle innstillinger tilgjengelige via disse administrative websidene.
    
    <p><em>Listemoderatorene</em> har begrenset tilgang; de kan ikke endre innstillinger for epostlisten,
    men de kan ta seg av foresp&oslash;rsler forbundet med listen, f.eks. s&oslash;knader om medlemskap,
    eller godta/avsl&aring; meldinger som m&aring; godkjennes for &aring; kunne sendes ut p&aring; listen.
    <em>Listeadministratorene</em> kan selvsagt ogs&aring; utf&oslash;re disse oppgavene.
    
    <p>For &aring; aktivere muligheten for &aring; ha listemoderatorer, og p&aring; den m&aring;ten dele opp arbeidsoppgavene forbundet med listen,
    m&aring; du <a href="passwords">sette et eget moderatorpassord</a>,
    og <a href="?VARHELP=general/moderator">gi inn epostadressen(e)</a> til den/de som skal v&aelig;re listemoderator(er).
    Merk at i tekstboksene nedenfor skal du skrive epostadressen(e) til listeadministratoren(e).

en: The list moderator email addresses.  Multiple
                 moderator addresses, each on separate line is okay.
no: Listemoderatoren(e)s epostadresse(r). Flere epostadresser kan spesifiseres
    men da kun en adresse per linje.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the email addresses of the list moderators in
                 this section.  Note that the field you are changing here
                 specifies the list moderators.
no: Det er to roller forbundet med hver epostliste.
    <em>Listeadministratorene</em> er de som til syvende og sist har kontroll over alle innstillingene for epostlisten.
    De kan endre alle innstillinger tilgjengelige via disse administrative websidene.
    
    <p><em>Listemoderatorene</em> har begrenset tilgang; de kan ikke endre innstillinger for epostlisten,
    men de kan ta seg av foresp&oslash;rsler forbundet med listen, f.eks. s&oslash;knader om medlemskap,
    eller godta/avsl&aring; meldinger som m&aring; godkjennes for &aring; kunne sendes ut p&aring; listen.
    <em>Listeadministratorene</em> kan selvsagt ogs&aring; utf&oslash;re disse oppgavene.
    
    <p>For &aring; aktivere muligheten for &aring; ha listemoderatorer, og p&aring; den m&aring;ten dele opp arbeidsoppgavene forbundet med listen,
    m&aring; du <a href="passwords">sette et eget moderatorpassord</a>,
    og gi inn epostadressen(e) til den/de som skal v&aelig;re listemoderator(er).
    Merk at i tekstboksene nedenfor skal du skrive epostadressen(e) til listemoderatoren(e).

en: A terse phrase identifying this list.
no: En kort setning som beskriver listen.

en: This description is used when the mailing list is listed with
                    other mailing lists, or in headers, and so forth.  It should
                    be as succinct as you can get it, while still identifying what
                    the list is.
no: Denne beskrivelsen benyttes n&aring;r denne epostlisten listes opp sammen andre epostlister,
    i topptekster, osv. Den b&oslash;r v&aelig;rt s&aring; kort som overhodet mulig, uten &aring; gj&oslash;re det uklart
    hva meningen med denne epostlisten er eller hva den skal brukes til.

en: An introductory description - a few paragraphs - about the
                 list.  It will be included, as html, at the top of the listinfo
                 page.  Carriage returns will end a paragraph - see the details
                 for more info.
no: En liten introduksjon til epostlisten, - gjerne et par avsnitt.
    Den vil vises (som html), &oslash;verst p&aring; epostlisten informasjonsside.
    Linjeskift brukes for oppdeling i avsnitt - se hjelp for mer informasjon.

en: The text will be treated as html <em>except</em> that
                 newlines will be translated to &lt;br&gt; - so you can use links,
                 preformatted text, etc, but don't put in carriage returns except
                 where you mean to separate paragraphs.  And review your changes -
                 bad html (like some unterminated HTML constructs) can prevent
                 display of the entire listinfo page.
no: Teksten tolkes som html <em>bortsett fra</em> linjeskift, som vil bli gjort om
    til html-tag'en '&lt;br&gt;', slik at du kan benytte linker, forh&aring;ndsformatert
    tekst, osv. Men bruk alts&aring; linjeskift kun der du vil ha nytt avsnitt.
    Benytter du html-kode, husk &aring; se over den n&oslash;ye, for er det feil i den (f.eks.
    manglende slutt-tag'er) kan den f&oslash;re til at listens informasjonsside ikke vil
    vises slik den skal.

en: Prefix for subject line of list postings.
no: Tekst foran emnefeltet i epost som sendes til listen.

en: This text will be prepended to subject lines of messages
                 posted to the list, to distinguish mailing list messages in
                 mailbox summaries.  Brevity is premium here, it's ok to shorten
                 long mailing list names to something more concise, as long as it
                 still identifies the mailing list.
                 You can also add a sequential number by %%d substitution
                 directive. eg.; [listname %%d] -> [listname 123]
                                (listname %%05d) -> (listname 00123)
no: Denne teksten settes inn foran emne-/tittelfeltet i e-post som sendes til
    listen, for &aring; skille ut e-postlistemeldinger i innboksen til de som
    er medlem av listen. Her er det bra angi et så kort og konsist navn som mulig,
    så lenge det fremdeles identifiserer e-postlisten.
    Du kan også legge til løpenummer ved å benytte %%d, f.eks. slik:
    [listenavn %%d] -> [listenavn 123]
    (listenavn %%05d) -> (listenavn 00123)

en: Hide the sender of a message, replacing it with the list
                 address (Removes From, Sender and Reply-To fields)
no: Tildekke avsenderen av meldinger, ved &aring; erstatte den med 
    epostlistens adresse (Dette fører til at alle <tt>From:</tt>, 
    <tt>Sender</tt>, og <tt>Reply-To:</tt> felt fjernes)

en: <tt>Reply-To:</tt> header munging
no: Egendefinert <tt>Reply-To:</tt> adresse

en: Should any existing <tt>Reply-To:</tt> header found in the
                 original message be stripped?  If so, this will be done
                 regardless of whether an explict <tt>Reply-To:</tt> header is
                 added by Mailman or not.
no: Skal eksisterende <tt>Reply-To:</tt> felt i meldingshodet fjernes?
    Hvis ja vil dette bli gjort uansett om Mailman legger til et <tt>Reply-To:</tt> felt eller ikke.

en: Explicit address
no: Egendefinert adresse

en: Poster
no: Avsender

en: This list
no: Epostlistens adresse

en: Where are replies to list messages directed?
                 <tt>Poster</tt> is <em>strongly</em> recommended for most mailing
                 lists.
no: Hvor skal svar p&aring; epost til listen rettes?
    <tt>Avsender</tt> anbefales <em>p&aring; det sterkeste</em> for de fleste epostlister.

en: This option controls what Mailman does to the
                 <tt>Reply-To:</tt> header in messages flowing through this
                 mailing list.  When set to <em>Poster</em>, no <tt>Reply-To:</tt>
                 header is added by Mailman, although if one is present in the
                 original message, it is not stripped.  Setting this value to
                 either <em>This list</em> or <em>Explicit address</em> causes
                 Mailman to insert a specific <tt>Reply-To:</tt> header in all
                 messages, overriding the header in the original message if
                 necessary (<em>Explicit address</em> inserts the value of <a
                 href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, select <tt>Explicit address</tt> and set the
                 <tt>Reply-To:</tt> address below to point to the parallel
                 list.
no: Denne innstilllingen forteller hva Mailman skal gj&oslash;re med <tt>Reply-To:</tt>
    feltet i meldingshodet p&aring; epost som sendes til listen. Er den satt til
    <em>Avsender</em>, vil ikke Mailman legge til noe <tt>Reply-To:</tt> felt,
    men finnes det et slikt felt allerede, vil det ikke bli fjernet.
    Settes innstillingen til enten <em>Eposlistens adresse</em> eller
    <em>Egendefinert adresse</em>, vil Mailman legge til, evt. erstatte,
    et <tt>Reply-To:</tt> felt. (<em>Egendefinert adresse</em> setter inn verdien
    av innstillingen <a href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
    <p>Det finnes mange grunner til &aring; ikke innf&oslash;re eller erstatte <tt>Reply-To:</tt>
    felter. En grunn kan v&aelig;re at noen av de som sender epost til listen er
    avhengige av &aring; selv sette <tt>Reply-To:</tt> adressen. En annen grunn er at
    modifikasjon av <tt>Reply-To:</tt> adressen gj&oslash;r det vanskeligere &aring; sende
    svar kun til avsender.
    Se <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">'Reply-To' Munging Considered Harmful</a>
    for en diskusjon rundt temaet.
    Se <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">Reply-To Munging Considered Useful</a>
    for motsatte meninger.
    
    <p>Noen epostlister har begrenset tilgang, med en egen parallell liste
    beregnet for diskusjoner. Eksempler p&aring; dette er 'patcher' eller 'checkin' lister,
    som system for revisjonskontroll sender endringer i programvare til, men
    diskusjoner rundt utvikling av programvaren sendes til utviklerenes egen
    epostliste. For &aring; st&oslash;tte slike epostlister, velg <tt>Egendefinert adresse</tt>
    og sett <tt>Reply-To:</tt> adressen nedenfor til &aring; peke til
    den parallelle diskusjonslisten.

en: Explicit <tt>Reply-To:</tt> header.
no: Egendefinert <tt>Reply-To:</tt> adresse.

en: This is the address set in the <tt>Reply-To:</tt> header
                 when the <a
                 href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
                 option is set to <em>Explicit address</em>.
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, specify the explicit <tt>Reply-To:</tt> address here.  You
                 must also specify <tt>Explicit address</tt> in the
                 <tt>reply_goes_to_list</tt>
                 variable.
    
                 <p>Note that if the original message contains a
                 <tt>Reply-To:</tt> header, it will not be changed.
no: Her definerer du adressen som skal settes i <tt>Reply-To:</tt> feltet
    n&aring;r innstillingen <a href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
    er satt til <em>Egendefinert adresse</em>.
    
    <p>Det finnes mange grunner til &aring; ikke innf&oslash;re eller erstatte <tt>Reply-To:</tt>
    felter. En grunn kan v&aelig;re at noen av de som sender epost til listen er
    avhengige av &aring; selv sette <tt>Reply-To:</tt> adressen. En annen grunn er at
    modifikasjon av <tt>Reply-To:</tt> adressen gj&oslash;r det vanskeligere &aring; sende
    svar kun til avsender.
    Se <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">'Reply-To' Munging Considered Harmful</a>
    for en diskusjon rundt temaet.
    Se <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">Reply-To Munging Considered Useful</a>
    for motsatte meninger.
    
    <p>Noen epostlister har begrenset tilgang, med en egen parallell liste
    beregnet for diskusjoner. Eksempler p&aring; dette er 'patcher' eller 'checkin' lister,
    som system for revisjonskontroll sender endringer i programvare til, men
    diskusjoner rundt utvikling av programvaren sendes til utviklerenes egen
    epostliste. For &aring; st&oslash;tte slike epostlister, definer <tt>Reply-To:</tt> adressen her,
    og velg <em>Egendefinert adresse</em> i innstillingen <tt>reply_goes_to_list</tt>.
    
    <p>Merk at hvis den opprinnelige meldingen inneholder et <tt>Reply-To:</tt> felt,
    vil det <em>ikke</em> endres.

en: Umbrella list settings
no: Paraplyliste innstillinger

en: Send password reminders to, eg, "-owner" address instead of
                 directly to user.
no: Send p&aring;minnelser om passord til, f.eks., "-owner" adressen istedenfor direkte
    til medlemmet.

en: Set this to yes when this list is intended to cascade only
                 to other mailing lists.  When set, meta notices like
                 confirmations and password reminders will be directed to an
                 address derived from the member's address - it will have the
                 value of "umbrella_member_suffix" appended to the member's
                 account name.
no: Sett denne til 'ja' dersom listen skal brukes som en "paraply" for flere
    andre lister. N&aring;r denne er satt, vil bekreftelser og meldinger med passord
    bli sendt til en egen adresse som beregnes ut fra epostadressen som
    er p&aring;meldt listen - verdien av innstillingen "umbrella_member_suffix"
    brukes til dette. Denne verdien legges til medlemmets kontonavn (det som
    st&aring;r f&oslash;r @-tegnet).

en: Suffix for use when this list is an umbrella for other
                 lists, according to setting of previous "umbrella_list"
                 setting.
no: Suffix som brukes n&aring;r dette er en "paraplyliste" for andre epostlister,
    if&oslash;lge innstillingen "umbrella_list" ovenfor.

en: When "umbrella_list" is set to indicate that this list has
                 other mailing lists as members, then administrative notices like
                 confirmations and password reminders need to not be sent to the
                 member list addresses, but rather to the owner of those member
                 lists.  In that case, the value of this setting is appended to
                 the member's account name for such notices.  `-owner' is the
                 typical choice.  This setting has no effect when "umbrella_list"
                 is "No".
no: N&aring;r "umbrella_list" indikerer at denne listen har andre epostlister som medlemmer,
    er det gjerne &oslash;nskelig at administrative meldinger som f.eks. bekreftelser og
    passord p&aring;minnelser ikke sendes til selve listen som er medlem, men til
    administratoren for listen. Hvis dette er tilfelle, brukes verdien av denne
    innstillingen til &aring; bestemme adressen slike administrative meldinger skal
    sendes til. '-owner' er et vanlig valg for denne innstillingen.<br>
    Denne innstillingen har ingen effekt n&aring;r "umbrella_list" er satt til "Nei".

en: Send monthly password reminders?
no: Sende p&aring;minnelse om passord en gang i m&aring;neden?

en: Turn this on if you want password reminders to be sent once
                 per month to your members.  Note that members may disable their
                 own individual password reminders.
no: Sett denne p&aring; hvis du vil at p&aring;minnelser om passord skal sendes til medlemmene
    en gang i m&aring;neden. Husk at medlemmene kan ogs&aring; selv skru av dette.

en: List-specific text prepended to new-subscriber welcome
                 message
no: Tekst som legges til i velkomsthilsen for nye medlemmer p&aring; denne listen.

en: This value, if any, will be added to the front of the
                 new-subscriber welcome message.  The rest of the welcome message
                 already describes the important addresses and URLs for the
                 mailing list, so you don't need to include any of that kind of
                 stuff here.  This should just contain mission-specific kinds of
                 things, like etiquette policies or team orientation, or that kind
                 of thing.
    
                 <p>Note that this text will be wrapped, according to the
                 following rules:
                 <ul><li>Each paragraph is filled so that no line is longer than
                         70 characters.
                     <li>Any line that begins with whitespace is not filled.
                     <li>A blank line separates paragraphs.
                 </ul>
no: Tekst du skriver her vil bli lagt til &oslash;verst i velkomsthilsenen som sendes til nye medlemmer.
    Velkomshilsenen inneholder allerede viktige adresser og URLer knyttet til epostlisten,
    s&aring; slik informasjon er det ikke n&oslash;dvendig &aring; inkludere her. Her kan du legge inn f.eks.
    opplysning om etikette eller regler for bruk av listen, o.l.
    
    <p>Merk: Linjene i denne teksten vil brytes etter f&oslash;lgende regler:
    <ul>
      <li>Hvert avsnitt fylles inn slik at ingen linje er lenger en 70 tegn.</li>
      <li>Enhver linje som begynner med blanke tegn fylles ikke.</li>
      <li>Blanke linjer adskiller avsnitt.</li>
    </ul>

en: Send welcome message to newly subscribed members?
no: Sende velkomsthilsen til nye medlemmer?

en: Turn this off only if you plan on subscribing people manually
                 and don't want them to know that you did so.  This option is most
                 useful for transparently migrating lists from some other mailing
                 list manager to Mailman.
no: Sett denne til 'Nei' bare hvis du skal legge inn nye medlemmer manuelt,
    og ikke vil at de skal f&aring; vite om det.
    Dette er gjerne nyttig n&aring;r man g&aring;r over fra
    et annet epostlistesystem til Mailman,
    og vil at overgangen skal v&aelig;re s&aring; lite merkbar som mulig.

en: Text sent to people leaving the list.  If empty, no special
                 text will be added to the unsubscribe message.
no: Tekst som sendes til medlemmer som melder seg av listen.
    Er denne tom, legges det ikke noe tekst til utmeldingen.

en: Send goodbye message to members when they are unsubscribed?
no: Sende avskjedshilsen til medlemmer n&aring;r de meldes ut?

en: Should the list moderators get immediate notice of new
                 requests, as well as daily notices about collected ones?
no: Skal listemoderatoren(e) motta melding om foresp&oslash;rsler straks de kommer inn,
    i tillegg til en daglig melding om foresp&oslash;rsler som venter p&aring; behandling?

en: List moderators (and list administrators) are sent daily
                 reminders of requests pending approval, like subscriptions to a
                 moderated list, or postings that are being held for one reason or
                 another.  Setting this option causes notices to be sent
                 immediately on the arrival of new requests as well.
no: Det sendes ut p&aring;minnelse til listemoderatoren(e) (og listeadministratoren(e)) daglig om foresp&oslash;rsler som av
    en eller annen grunn venter p&aring; behandling. Velger du "Ja", vil
    listeadminstratoren ogs&aring; motta en melding s&aring; snart en foresp&oslash;rsel kommer inn.

en: Should administrator get notices of subscribes and
                 unsubscribes?
no: Skal listeadministratoren(e) ogs&aring; motta melding om nye medlemmer som melder seg p&aring;
    og gamle medlemmer som melder seg av?

en: Send mail to poster when their posting is held for approval?
no: Send epost til avsendere n&aring;r deres epost til listen holdes tilbake for godkjenning?

en: Additional settings
no: Flere innstillinger

en: Emergency moderation of all list traffic.
no: Øyeblikkelig tilbakeholding av meldinger til listen.

en: When this option is enabled, all list traffic is emergency
                 moderated, i.e. held for moderation.  Turn this option on when
                 your list is experiencing a flamewar and you want a cooling off
                 period.
no: Når dette valget er aktivert, vil all epost til listen bli moderert.
    Dette valget kan være nyttig når epostlisten din f.eks. har en såkalt "flamewar",
    altså en "krig" der medlemmer bare kjefter og skjeller ut hverandre.
    En "nød-moderasjon" kan da hjelpe deg å plukke vekk usaklige meldinger til listen,
    og på den måten roe ned den opphetede diskusjonen.

en: Default options for new members joining this list.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">
no: Standardvalg for nye medlemmer som meldes på listen.
    <input type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">

en: When a new member is subscribed to this list, their initial
                 set of options is taken from this variable's setting.
no: Når et nytt medlem meldes på listen, blir medlemmets innstillinger tatt herfra.

en: (Administrivia filter) Check postings and intercept ones
                 that seem to be administrative requests?
no: (Filter for administrative meldinger) Foreta en unders&oslash;kelse av meldinger
    til epostlisten og ta tak i meldinger som kan se ut som de er
    administrative foresp&oslash;rsler?

en: Administrivia tests will check postings to see whether it's
                 really meant as an administrative request (like subscribe,
                 unsubscribe, etc), and will add it to the the administrative
                 requests queue, notifying the administrator of the new request,
                 in the process.
no: Filter for administrative meldinger vil unders&oslash;ke om meldingen egentlig er
    ment som en administrativ foresp&oslash;rsel (f.eks. p&aring;melding, utmelding, o.l.),
    og is&aring;fall sende meldingen til administratoren isteden.

en: Maximum length in kilobytes (KB) of a message body.  Use 0
                 for no limit.
no: Maximum st&oslash;rrelse i kilobytes (KB) for innholdet i epost som sendes til listen.
    Bruk verdien '0' for &aring; ikke ha noen begrensning.

en: Host name this list prefers for email.
no: Maskinnavn denne listen skal benytte p&aring; epostadresser.

en: The "host_name" is the preferred name for email to
                 mailman-related addresses on this host, and generally should be
                 the mail host's exchanger address, if any.  This setting can be
                 useful for selecting among alternative names of a host that has
                 multiple addresses.
no: "Maskinnavnet" er det navnet som skal benyttes for epostadresser relatert til
    Mailman p&aring; denne maskinen, og er vanligvis navnet som er forbundet med
    epost-tjeneren p&aring; denne maskinen. Denne innstillingen kan v&aelig;re nyttig dersom
    maskinen har flere navn.

en: Should messages from this mailing list include the
                     <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
                     (i.e. <tt>List-*</tt>) headers?  <em>Yes</em> is highly
                     recommended.
no: Skal meldinger som sendes ut fra denne epostlisten inneholde
    <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
    (<tt>List-*</tt>) felter i meldingshodet?
    <em>Ja</em> anbefales p&aring; det sterkeste.

en: RFC 2369 defines a set of List-* headers that are
                     normally added to every message sent to the list membership.
                     These greatly aid end-users who are using standards compliant
                     mail readers.  They should normally always be enabled.
    
                     <p>However, not all mail readers are standards compliant yet,
                     and if you have a large number of members who are using
                     non-compliant mail readers, they may be annoyed at these
                     headers.  You should first try to educate your members as to
                     why these headers exist, and how to hide them in their mail
                     clients.  As a last resort you can disable these headers, but
                     this is not recommended (and in fact, your ability to disable
                     these headers may eventually go away).
no: I RFC 2369 defineres en rekke List-* felter i meldingshodet, som vanligvis
    legges til hver melding som sendes ut via listen. Disse feltene kan hjelpe
    de brukerne av listen som benytter en epostleser som f&oslash;lger denne standarden.
    Disse feltene b&oslash;r derfor alltid v&aelig;re med.
    
    <p>Ikke alle epostlesere f&oslash;lger denne standarden. Er det mange av medlemmene
    p&aring; listen som benytter slike epostlesere, og som blir forvirret av disse
    feltene i meldingshodet, kan det v&aelig;re du vil velge &aring; utelate dem.
    Men du b&oslash;r f&oslash;rst fors&oslash;ke &aring; l&aelig;re og forklare medlemmene hva hensikten med slike
    felter er, og hvordan de kan skjule dem i sine epostlesere. Som en siste utvei
    kan du utelate disse feltene, men dette anbefales ikke (denne muligheten kan
    faktisk ogs&aring; forsvinne i senere versjoner).

en: Should postings include the <tt>List-Post:</tt> header?
no: Skal epost til listen inneholde <tt>List-Post</tt> feltet?

en: The <tt>List-Post:</tt> header is one of the headers
                 recommended by
                 <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
                 However for some <em>announce-only</em> mailing lists, only a
                 very select group of people are allowed to post to the list; the
                 general membership is usually not allowed to post.  For lists of
                 this nature, the <tt>List-Post:</tt> header is misleading.
                 Select <em>No</em> to disable the inclusion of this header. (This
                 does not affect the inclusion of the other <tt>List-*:</tt>
                 headers.)
no: <tt>List-Post:</tt> feltet er et av feltene anbefalt i
    <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
    Noen epostlister (som f.eks. kun brukes til kunngjøringer),
    er det bare visse folk som har lov til å sende til;
    de som er medlem av listen har generelt ikke lov til å sende til listen.
    For slike lister, er <tt>List-Post:</tt> feltet forvirrende.
    I slike tilfeller kan det være lurt å sette denne innstillingen til <em>Nei</em>,
    slik at dette feltet ikke legges til.
    (Dette påvirker ikke andre <tt>List-*:</tt> felter.)

en: Discard held messages older than this number of days.
                Use 0 for no automatic discarding.
no: Forkast tilbakeholdte meldinger eldre enn dette antall dager.
    Bruk 0 for automatisk forkasting.

en: <b>real_name</b> attribute not
                changed!  It must differ from the list's name by case
                only.
no: <b>real_name</b> ble ikke endret! Du kan kun endre store eller sm&aring; bokstaver i navnet.

en: You cannot add a Reply-To: to an explicit
                address if that address is blank.  Resetting these values.
no: Du kan ikke legge til et Reply-To. felt dersom adressen er tom.
    Setter tilbake denne innstillingen.

en: Language&nbsp;options
no: Innstillinger&nbsp;for&nbsp;spr&aring;k

en: Natural language (internationalization) options.
no: St&oslash;tte for flere spr&aring;k. (Internasjonalisering)

en: Default language for this list.
no: Standard spr&aring;k for denne listen.

en: This is the default natural language for this mailing list.
                 If <a href="?VARHELP=language/available_languages">more than one
                 language</a> is supported then users will be able to select their
                 own preferences for when they interact with the list.  All other
                 interactions will be conducted in the default language.  This
                 applies to both web-based and email-based messages, but not to
                 email posted by list members.
no: Dette er standardspr&aring;ket som benyttes for denne epostlisten.
    Hvis <a href="?VARHELP=language/available_languages">mer enn ett spr&aring;k/<a>
    st&oslash;ttes, vil medlemmer av listen kunne velge selv hvilket spr&aring;k som skal
    benyttes n&aring;r de g&aring;r inn p&aring; sin personlige webside, og n&aring;r meldinger fra
    systemet sendes til dem.
    Dersom medlemmene ikke endrer noe selv, vil dette standardspr&aring;ket benyttes.
    Dette gjelder b&aring;de web-baserte og epost-baserte meldinger, men ikke meldinger
    sendt av listens medlemmer.

en: Languages supported by this list.
no: Spr&aring;k som denne listen st&oslash;tter.

en: These are all the natural languages supported by this list.
                 Note that the
                 <a href="?VARHELP=language/preferred_language">default
                 language</a> must be included.
no: Her er alle spr&aring;kene denne listen har st&oslash;tte for.
    Merk at <a href="?VARHELP=language/preferred_language">standardspr&aring;ket</a>
    m&aring; v&aelig;re med.

en: Always
no: Alltid

en: As needed
no: Etter behov

en: Never
no: Aldri

en: Encode the
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> even when it consists of only ASCII characters?
no: Kode <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">tittel prefix</a>
    selv om den bare består av ASCII tegn?

en: If your mailing list's default language uses a non-ASCII
                 character set and the prefix contains non-ASCII characters, the
                 prefix will always be encoded according to the relevant
                 standards.  However, if your prefix contains only ASCII
                 characters, you may want to set this option to <em>Never</em> to
                 disable prefix encoding.  This can make the subject headers
                 slightly more readable for users with mail readers that don't
                 properly handle non-ASCII encodings.
    
                 <p>Note however, that if your mailing list receives both encoded
                 and unencoded subject headers, you might want to choose <em>As
                 needed</em>.  Using this setting, Mailman will not encode ASCII
                 prefixes when the rest of the header contains only ASCII
                 characters, but if the original header contains non-ASCII
                 characters, it will encode the prefix.  This avoids an ambiguity
                 in the standards which could cause some mail readers to display
                 extra, or missing spaces between the prefix and the original
                 header.
no: Hvis standardspråket for epostlisten din benytter et annet tegnsett enn ASCII
    og tittel prefixet for listen inneholder tegn som ikke finnes i ASCII-tegnsettet,
    vil prefixet alltid bli kodet i henhold til den relevante standard. Hvis tittel
    prefixet kun innholder ASCII tegn, kan det imidlertid hende du ønsker å sette
    dette valget til <em>Aldri</em> for å unngå koding. Dette kan gjøre tittelen
    litt mer leselig for brukere med epostlesere som ikke takler andre tegnsett
    enn ASCII på riktig måte.
    
    <p>Merk imidlertid at hvis epostlisten din mottar både kodede og ukodede tittel
    felt, kan det være lurt å velge <em>Etter behov</em>. Med denne innstillingen
    vil Mailman ikke kode ASCII prefixer dersom resten av tittelfeltet inneholder
    bare ASCII tegn, men vil kode prefixet dersom det inneholder tegn som ikke er
    ASCII tegn. På denne måten unngås en [...] i standardene, som forårsaket at
    visse epostlesere viste ekstra eller manglende mellomrom mellom tittel prefixet
    og det opprinnelige tittelfeltet.

en: Membership&nbsp;Management...
no: Administrere&nbsp;medlemmer...

en: Membership&nbsp;List
no: Liste&nbsp;over&nbsp;medlemmer

en: Mass&nbsp;Subscription
no: Legge&nbsp;inn&nbsp;nye&nbsp;medlemmer&nbsp;p&aring;&nbsp;listen

en: Mass&nbsp;Removal
no: Fjerne&nbsp;medlemmer&nbsp;fra&nbsp;listen

en: Non-digest&nbsp;options
no: Innstillinger&nbsp;for&nbsp;normal-modus

en: Policies concerning immediately delivered list traffic.
no: Regler for levering i normal-modus.

en: Can subscribers choose to receive mail immediately, rather
                 than in batched digests?
no: Kan medlemmer velge normal-modus?

en: Full Personalization
no: Full personliggj&oslash;ring

en: Should Mailman personalize each non-digest delivery?
                     This is often useful for announce-only lists, but <a
                     href="?VARHELP=nondigest/personalize">read the details</a>
                     section for a discussion of important performance
                     issues.
no: Skal Mailman gj&oslash;re hver epost levert via listen (i normal-modus) personlig?
    Dette er ofte nyttig for epostlister beregnet for bruk til kunngj&oslash;ring,
    men <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">les hjelpeteksten</a> for en
    vurdering med hensyn p&aring; ytelse.

en: Normally, Mailman sends the regular delivery messages to
                     the mail server in batches.  This is much more efficent
                     because it reduces the amount of traffic between Mailman and
                     the mail server.
    
                     <p>However, some lists can benefit from a more personalized
                     approach.  In this case, Mailman crafts a new message for
                     each member on the regular delivery list.  Turning this
                     feature on may degrade the performance of your site, so you
                     need to carefully consider whether the trade-off is worth it,
                     or whether there are other ways to accomplish what you want.
                     You should also carefully monitor your system load to make
                     sure it is acceptable.
    
                     <p>Select <em>No</em> to disable personalization and send
                     messages to the members in batches.  Select <em>Yes</em> to
                     personalize deliveries and allow additional substitution
                     variables in message headers and footers (see below).  In
                     addition, by selecting <em>Full Personalization</em>, the
                     <code>To</code> header of posted messages will be modified to
                     include the member's address instead of the list's posting
                     address.
    
                     <p>When personalization is enabled, a few more expansion
                     variables can be included in the <a
                     href="?VARHELP=nondigest/msg_header">message header</a> and
                     <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">message footer</a>.
    
                     <p>These additional substitution variables will be available
                     for your headers and footers, when this feature is enabled:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
                             coerced to lower case.
                         <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
                             that the user is subscribed with.
                         <li><b>user_password</b> - The user's password.
                         <li><b>user_name</b> - The user's full name.
                         <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
                             page.
                     </ul>
no: Vanligvis blir meldinger til listen sendt til mailserveren gruppevis.
    Denne metoden er mye mer effektiv og l&oslash;nnsom, fordi den reduserer trafikken
    mellom Mailman og mailserveren.
    <p>For noen epostlister kan det imidlertid v&aelig;re &oslash;nskelig &aring; gj&oslash;re meldingene som
    distribueres til medlemmene litt mer personlig. Da vil Mailman v&aelig;re n&oslash;dt til
    &aring; lage en egen melding for hvert medlem, og det vil f&oslash;re til &oslash;kt trafikk og
    last p&aring; serveren. Dersom du tar i bruk denne muligheten, b&oslash;r du f&oslash;rst ha tenkt
    over at dette kan f&aring; konsekvenser for serveren og ytelsen p&aring; systemet, og om
    den eventuelle reduksjonen i ytelsen er verdt det. Kanskje kan det du &oslash;nsker &aring;
    oppn&aring; gj&oslash;res p&aring; en annen m&aring;te. Det kan ogs&aring; v&aelig;re lurt &aring; overv&aring;ke lasten p&aring;
    serveren dersom denne muligheten tas i bruk.
    <p>Velg <em>Nei</em> for &aring; sende ut epost til mange medlemmer om gangen, og ikke gj&oslash;re meldingene personlig.
    Velg <em>Ja</em> for &aring; gj&oslash;re meldingene personlige og tillate ytterligere variabler i topptekst og bunntekst (se nedenfor).
    I tillegg, ved &aring; velge <em>Full personliggj&oslash;ring</em>, vil <code>To:</code> feltet i meldingshodet modifiseres
    slik at det inneholder medlemmets adresse istedenfor listens adresse.
    <p>N&aring;r personliggj&oslash;ring av meldinger aktiveres, kan noen flere variabler benyttes i
    <a href="?VARHELP=nondigest/msg_header">topptekst</a> og i
    <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">bunntekst</a>, nemlig
    f&oslash;lgende variabler:
    
    <ul>
      <li><b>user_address</b> - medlemmets epostadresse, med sm&aring; bokstaver</li>
      <li><b>user_delivered_to</b> - medlemmets epostadresse, slik den ble p&aring;meldt listen.</li>
      <li><b>user_password</b> - medlemmets passord</li>
      <li><b>user_name</b> - Medlemmets fulle navn</li>
      <li><b>user_optionsurl</b> - URL til websiden med personlige innstillinger for medlemmet.
    </ul>

en: When <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personalization</a> is enabled
    for this list, additional substitution variables are allowed in your headers
    and footers:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
            coerced to lower case.
        <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
            that the user is subscribed with.
        <li><b>user_password</b> - The user's password.
        <li><b>user_name</b> - The user's full name.
        <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
            page.
    </ul>
no: <p>N&aring;r <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personliggj&oslash;ring av meldinger</a> aktiveres,
    kan noen flere variabler benyttes i topptekst og bunntekst:
    
    <ul>
      <li><b>user_address</b> - medlemmets epostadresse, med sm&aring; bokstaver</li>
      <li><b>user_delivered_to</b> - medlemmets epostadresse, slik den ble p&aring;meldt listen.</li>
      <li><b>user_password</b> - medlemmets passord</li>
      <li><b>user_name</b> - medlemmets fulle navn</li>
      <li><b>user_optionsurl</b> - URL til websiden med personlige innstillinger for medlemmet.
    </ul>

en: Header added to mail sent to regular list members
no: Topptekst som legges til &oslash;verst i epost som sendes til listens medlemmer

en: Text prepended to the top of every immediately-delivery
                 message.
no: Tekst som legges til &oslash;verst i epost som sendes til listens medlemmer.

en: Footer added to mail sent to regular list members
no: Bunntekst som legges til nederst i epost som sendes til listens medlemmer

en: Text appended to the bottom of every immediately-delivery
                 message.
no: Tekst som legges til nederst i epost som sendes til listens medlemmer.

en: Scrub attachments of regular delivery message?
no: Plukk ut vedlegg i vanlige meldinger?

en: When you scrub attachments, they are stored in the archive
                 area and links are made in the message so that the member can
                 access them via a web browser. If you want the attachments to
                 totally disappear, you can use content filtering options.
no: Når du plukker ut vedlegg, lagres de i listens arkivområde og lenker settes inn
    i meldingen slik medlemmet kan få tak i vedlegget ved hjelp av en nettleser.
    Hvis du vil at vedlegg skal forsvinne, kan du gjøre det ved å opprette et innholdsfilter.

en: Passwords
no: Passord

en: Privacy options...
no: Restriksjoner...

en: Subscription&nbsp;rules
no: S&oslash;knader&nbsp;om&nbsp;medlemskap

en: Sender&nbsp;filters
no: Filtrering&nbsp;p&aring;&nbsp;avsender

en: Recipient&nbsp;filters
no: Filtrering&nbsp;p&aring;&nbsp;mottaker

en: Spam&nbsp;filters
no: Spam&nbsp;filtre

en: None
no: Ingen

en: Confirm
no: Bekreftelse

en: Require approval
no: Godkjenning

en: Confirm and approve
no: Bekreftelse og godkjenning

en: What steps are required for subscription?<br>
no: Hva kreves n&aring;r noen &oslash;nsker &aring; melde seg p&aring; listen?

en: None - no verification steps (<em>Not
                               Recommended </em>)<br>
                               Confirm (*) - email confirmation step required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               Approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br>
    
                               This prevents mischievous (or malicious) people
                               from creating subscriptions for others without
                               their consent.
no: Ingen - ingen bekreftelse n&oslash;dvendig (<em>Anbefales ikke!</em>)<br>
    Bekreftelse(*) - bekreftelse p&aring; epost er n&oslash;dvendig<br>
    Godkjenning - s&oslash;knad om medlemskap m&aring; godkjennes av listeadministrator (eller evt. listemoderator)<br>
    Bekreftelse+Godkjenning - b&aring;de bekreftelse p&aring; epost og godkjenning av listeadministrator (evt. listemoderator) er n&oslash;dvendig<br>
    
    <p>(*) n&aring;r noen vil melde seg p&aring; en liste, sender Mailman en melding med en unik identifikator som de m&aring; oppgi for &aring; bekrefte p&aring;meldingen.<br>
    P&aring; denne m&aring;ten vil det da ikke v&aelig;re mulig &aring; melde noen p&aring; listen mot deres vilje.

en: Confirm (*) - email confirmation required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br> This prevents
                               mischievous (or malicious) people from creating
                               subscriptions for others without their consent.
no: bekreftelse(*) - bekreftelse p&aring; epost er n&oslash;dvendig<br>
    godkjenning - s&oslash;knad om medlemskap m&aring; godkjennes av listeadministrator (eller evt. listemoderator)<br>
    bekreftelse+godkjenning - b&aring;de bekreftelse p&aring; epost og godkjenning av listeadministrator (evt. listemoderator) er n&oslash;dvendig<br>
    
    <p>(*) n&aring;r noen vil melde seg p&aring; en liste, sender Mailman en melding med en unik identifikator som de m&aring; oppgi for &aring; bekrefte p&aring;meldingen.<br>
    P&aring; denne m&aring;ten vil det da ikke v&aelig;re mulig melde noen p&aring; listen mot deres vilje.

en: This section allows you to configure subscription and
                membership exposure policy.  You can also control whether this
                list is public or not.  See also the
                <a href="%(admin)s/archive">Archival Options</a> section for
                separate archive-related privacy settings.
no: Her kan du bestemme hva som kreves for &aring; melde seg p&aring; epostlisten,
    og bl.a. bestemme om epostlisten skal v&aelig;re skjult eller ikke.
    Se ogs&aring; <a href="%(admin)s/archive">Innstillinger for arkivering</a> for egne
    innstillinger n&aring;r det gjelder arkivet og arkivering.

en: Subscribing
no: P&aring;melding

en: Advertise this list when people ask what lists are on this
                 machine?
no: Vise denne epostlisten n&aring;r noen ber om &aring; f&aring; se en oversikt over epostlister p&aring; denne maskinen?

en: Is the list moderator's approval required for unsubscription
                 requests?  (<em>No</em> is recommended)
no: M&aring; listemoderatoren godkjenne utmeldinger av listen?
    (<em>Nei</em> er anbefalt)

en: When members want to leave a list, they will make an
                 unsubscription request, either via the web or via email.
                 Normally it is best for you to allow open unsubscriptions so that
                 users can easily remove themselves from mailing lists (they get
                 really upset if they can't get off lists!).
    
                 <p>For some lists though, you may want to impose moderator
                 approval before an unsubscription request is processed.  Examples
                 of such lists include a corporate mailing list that all employees
                 are required to be members of.
no: N&aring;r medlemmer &oslash;nsker å forlate en epostliste, sender de en s&oslash;knad om utmelding,
    enten via web, eller via epost. Vanligvis er det best &aring; la slike s&oslash;knader
    automatisk godkjennes, slik at meldemmer kan melde seg ut n&aring;r de &oslash;nsker det
    (de kommer til &aring; bli irritert hvis de ikke klarer &aring; melde seg ut!).
    <p>For noen f&aring; epostlister kan det likevel v&aelig;re aktuelt &aring; ha kontroll p&aring; om
    medlemmer f&aring;r melde seg ut selv eller ikke.
    En liste som alle ansatte i et firma M&Aring; v&aelig;re medlem av, er et eksempel p&aring;
    en slik liste.

en: Ban list
no: Utestengte adresser

en: List of addresses which are banned from membership in this
                 mailing list.
no: Liste over epostadresser som ikke har lov til å melde seg på denne epostlisten.

en: Addresses in this list are banned outright from subscribing
                 to this mailing list, with no further moderation required.  Add
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
no: Alle epostadresser som angis her vil bli utestengt fra listen, og kan ikke
    melde seg på. Legg inn epostadresser, en per linje, start linjen med tegnet ^
    for &aring; angi et regexp-uttrykk som skal passe med avsenderadressen.

en: Membership exposure
no: Innsyn i medlemskap

en: Anyone
no: Hvem som helst

en: List admin only
no: Kun listeadministrator

en: List members
no: Kun medlemmer av listen

en: Who can view subscription list?
no: Hvem har tilgang til &aring; se en liste over medlemmer av epostlisten?

en: When set, the list of subscribers is protected by member or
                 admin password authentication.
no: Hvis denne instillingen er satt, vil listen over medlemmer av epostlisten bli beskyttet av medlemmenes eller adminstratorens passord.

en: Show member addresses so they're not directly recognizable
                 as email addresses?
no: Vise medlemmers epostadresser slik at de ikke umiddelbart ser ut som en epostadresse?

en: Setting this option causes member email addresses to be
                 transformed when they are presented on list web pages (both in
                 text and as links), so they're not trivially recognizable as
                 email addresses.  The intention is to prevent the addresses
                 from being snarfed up by automated web scanners for use by
                 spammers.
no: Velger du 'Ja' her, vil medlemmers epostadresse skrives om n&aring;r de vises i en oversikt p&aring; websidene (b&aring;de som tekst og i linker),
    slik at de ikke er lett &aring; tolke som epostadresser. Meningen med dette er &aring; f&aring; roboter som g&aring;r igjennom websider for &aring; finne epostadresser
    (og deretter bruke de til &aring; sende ut spam/junk mail) til &aring; ikke snappe opp medlemmenes epostadresser.

en: When a message is posted to the list, a series of
                moderation steps are taken to decide whether a moderator must
                first approve the message or not.  This section contains the
                controls for moderation of both member and non-member postings.
    
                <p>Member postings are held for moderation if their
                <b>moderation flag</b> is turned on.  You can control whether
                member postings are moderated by default or not.
    
                <p>Non-member postings can be automatically
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                >accepted</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held for
                moderation</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                >rejected</a> (bounced), or
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                >discarded</a>,
                either individually or as a group.  Any
                posting from a non-member who is not explicitly accepted,
                rejected, or discarded, will have their posting filtered by the
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">general
                non-member rules</a>.
    
                <p>In the text boxes below, add one address per line; start the
                line with a ^ character to designate a <a href=
                "https://docs.python.org/2/library/re.html"
                >Python regular expression</a>.  When entering backslashes, do so
                as if you were using Python raw strings (i.e. you generally just
                use a single backslash).
    
                <p>Note that non-regexp matches are always done first.
no: N&aring;r en melding sendes til epostlisten, g&aring;r den gjennom en rekke steg
    for &aring; avgj&oslash;re om moderatoren m&aring; godkjenne meldingen eller ikke.
    Her finner du innstillinger for &aring; kontrollere moderasjon av epost fra b&aring;de medlemmer og ikke-medlemmer.
    
    <p>Epost fra medlemmer holdes tilbake for godkjenning dersom <b>moderasjonsflagget</b> deres er satt.
    Du kan bestemme om epost fra medlemmer vanligvis skal vurderes eller ikke f&oslash;r de sendes til listen.
    
    <p>Epost som ikke er sendt av medlemmer av listen, kan automatisk bli
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">godkjent</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">holdt tilbake for godkjenning</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">sendt i retur</a>, eller
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">forkastet</a>,
    enten individuelt eller som en gruppe. All epost fra ikke-medlemmer,
    som ikke spesifikt blir godkjent, sendt i retur, eller forkastet, vil bli behandlet
    alt etter hva <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">generelle regler for ikke-medlemmer</a> sier.
    
    <p>I tekstboksene nedenfor legger du inn en epostadresse per linje.
    Du kan ogs&aring; legge inn <a href="https://docs.python.org/2/library/re.html">Python regexp-uttrykk</a>.
    Begynn is&aring;fall linjen med tegnet ^ for &aring; markere at det er et slikt uttrykk.
    N&aring;r du benytter backslash, skriv da slik som i rene strenger (Python raw strings) (vanligvis bare &eacute;n backslash om gangen).
    
    <p>Merk: treff p&aring; vanlige epostadresser utf&oslash;res f&oslash;rst, regexp-uttrykk vil derfor behandles sist.

en: Member filters
no: Filtrering av epost fra medlemmer

en: By default, should new list member postings be moderated?
no: Skal epost til listen, sendt fra nye medlemmer, vanligvis vurderes av moderatoren?

en: Each list member has a <em>moderation flag</em> which says
                 whether messages from the list member can be posted directly to
                 the list, or must first be approved by the list moderator.  When
                 the moderation flag is turned on, list member postings must be
                 approved first.  You, the list administrator can decide whether a
                 specific individual's postings will be moderated or not.
    
                 <p>When a new member is subscribed, their initial moderation flag
                 takes its value from this option.  Turn this option off to accept
                 member postings by default.  Turn this option on to, by default,
                 moderate member postings first.  You can always manually set an
                 individual member's moderation bit by using the
                 <a href="%(adminurl)s/members">membership management
                 screens</a>.
no: Hvert medlem av listen har et <em>moderasjonsflagg</em> som forteller om
    epost fra medlemmet kan sendes direkte til epostlisten, eller om de f&oslash;rst
    m&aring; godkjennes av listemoderatoren.
    N&aring;r moderasjonsflagget er satt p&aring;, m&aring; epost fra medlemmet godkjennes av
    listemoderatoren f&oslash;r det sendes ut til alle p&aring; listen. Som listeadminsitrator
    kan du for hvert enkelt medlem bestemme om medlemmets epost skal modereres
    eller ikke.
    <p>N&aring;r et nytt medlem meldes p&aring; listen, settes moderasjonsflagget til den
    innstillingen du velger her. Sett den til 'Nei' dersom du &oslash;nsker at epost
    fra medlemmer vanligvis skal g&aring; rett til listen. Sett den til 'Ja' dersom du
    &oslash;nsker at epost fra nye medlemmer skal godkjennes f&oslash;r de sendes ut til hele
    listen. Du kan alltid sette moderasjonsflagget for hvert enkelt medlem fra
    <a href="%(adminurl)s/members">Administrere medlemmer</a> siden.

en: Action to take when a moderated member posts to the
                 list.
no: Hva som skjer når et moderert medlem sender epost til listen.

en: <ul><li><b>Hold</b> -- this holds the message for approval
                 by the list moderators.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
no: <ul>
      <li><b>Holde tilbake</b> -- meldingen holdes tilbake for godkjenning av listemoderatoren(e).
      <p><li><b>Avslå</b> -- meldingen sendes automatisk i retur til avsender. Begrunnelsen som sendes kan du <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice">skrive selv</a>
      <p><li><b>Kaste</b> -- meldingen blir forkastet uten å gi beskjed om dette til avsender.
    </ul>

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to moderated members who post to this list.
no: Tekst som skal sendes med
    <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action">meldingen om retur</a> som sendes til modererte medlemmer av listen.

en: Non-member filters
no: Filtrering av epost fra ikke-medlemmer

en: List of non-member addresses whose postings should be
                 automatically accepted.
no: Liste over epostadresser til ikke-medlemmer som alltid skal godkjennes.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 immediately held for moderation.
no: Liste over epostadresser til ikke-medlemmer som alltid skal holdes tilbake for vurdering.

en: Postings from any of these non-members will be immediately
                 and automatically held for moderation by the list moderators.
                 The sender will receive a notification message which will allow
                 them to cancel their held message.  Add member addresses one per
                 line; start the line with a ^ character to designate a regular
                 expression match.
no: Epost fra disse ikke-medlemmene vil automatisk holdes tilbake for
    vurdering av listemoderatorene.
    Avsenderen vil motta en melding om dette, med bl.a.
    instruksjoner om hvordan han/hun kan trekke tilbake sin epost.
    Legg inn epostadresser, en per linje, start linjen med tegnet ^
    for &aring; angi et regexp-uttrykk som skal passe med avsenderadressen.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically rejected.
no: Liste over epostadresser til ikke-medlemmer som alltid skal avvises.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 rejected.  In other words, their messages will be bounced back to
                 the sender with a notification of automatic rejection.  This
                 option is not appropriate for known spam senders; their messages
                 should be
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >automatically discarded</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
no: Epost fra disse ikke-medlemmene vil automatisk bli avvist. De vil f&aring; eposten
    i retur, med en melding om at den ble automatisk avvist. Dette valget b&oslash;r ikke
    benyttes for kjente spam-avsendere, de b&oslash;r
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_non_members">automatisk forkastes</a>.
    <p>Legg inn epostadresser, en per linje, start linjen med tegnet ^
    for &aring; angi et regexp-uttrykk som skal passe med avsenderadressen.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically discarded.
no: Liste over epostadresser til ikke-medlemmer som automatisk skal forkastes.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 discarded.  That is, the message will be thrown away with no
                 further processing or notification.  The sender will not receive
                 a notification or a bounce, however the list moderators can
                 optionally <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 >receive copies of auto-discarded messages.</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
no: Epost fra disse ikke-medlemmen vil automatisk bli forkastet.
    Det vil si at meldingen kastes uten noen form for tilbakemelding,
    men listemoderatorene kan (om ønskelig)
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards">motta en kopi av den forkastede eposten</a>.
    <p>Legg inn epostadresser, en per linje, start linjen med tegnet ^
    for &aring; angi et regexp-uttrykk som skal passe med avsenderadressen.

en: Action to take for postings from non-members for which no
                 explicit action is defined.
no: Behandling av epost fra ikke-medlemmer som ikke berøres av noen av de andre reglene.

en: When a post from a non-member is received, the message's
                 sender is matched against the list of explicitly
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                 >accepted</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                 >rejected</a> (bounced), and
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >discarded</a> addresses.  If no match is found, then this action
                 is taken.
no: N&aring;r en epost fra et ikke-medlem blir mottatt, sammenlignes epostens avsender med
    listen over epostadresser som skal
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">godkjennes</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">holdes tilbake</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">avvises</a> (sendes i retur),
    og <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">forkastes</a>.
    Hvis avsenderadressen ikke passer med noen av som er oppgitt i listene,
    blir f&oslash;lgende avgj&oslash;relse tatt.

en: Should messages from non-members, which are automatically
                 discarded, be forwarded to the list moderator?
no: Skal meldinger fra ikke-medlemmer, som automatisk forkastes, også sendes til listemoderatoren?

en: Text to include in any rejection notice to be sent to
                 non-members who post to this list. This notice can include
                 the list's owner address by %%(listowner)s and replaces the
                 internally crafted default message.
no: Tekst som skal inkluderes i alle meldinger om retur som sendes til ikke-medlemmer som forsøker å sende e-post til denne listen.
    Denne teksten kan inneholde e-postadresse til e-postlistens eier ved at %%(listowner)s legges inn.
    Teksten erstatter den internt genererte standardmeldingen.

en: This section allows you to configure various filters based on
                the recipient of the message.
no: Her kan du sette opp filtrering basert på mottakeren av meldingen.

en: Recipient filters
no: Filtrering på mottaker

en: Must posts have list named in destination (to, cc) field
                 (or be among the acceptable alias names, specified below)?
no: M&aring; epost til listen ha listens adresse (eller andre gyldige adresser, se nedenfor) i <tt>To:</tt> eller <tt>Cc:</tt> feltene?

en: Many (in fact, most) spams do not explicitly name their
                 myriad destinations in the explicit destination addresses - in
                 fact often the To: field has a totally bogus address for
                 obfuscation.  The constraint applies only to the stuff in the
                 address before the '@' sign, but still catches all such spams.
    
                 <p>The cost is that the list will not accept unhindered any
                 postings relayed from other addresses, unless
    
                 <ol>
                     <li>The relaying address has the same name, or
    
                     <li>The relaying address name is included on the options that
                     specifies acceptable aliases for the list.
    
                 </ol>
no: Mye (faktisk mesteparten av) spam/junk mail har ikke de endelige mottakerne i mottakerfeltene.
    Faktisk s&aring; innholder som oftest <tt>To:</tt> og/eller <tt>Cc:</tt> feltene en fullstendig ugyldig adresse.
    Begrensningen du setter her har kun innvirkning p&aring; det som st&aring;r f&oslash;r '@' tegnet i adressen(e),
    men vil likevel fange opp og blokkere det meste av spam/junk mail.
    
    <p>Prisen for dette er at listen vil ikke uhindret kunne motta epost videresendt via andre epostadresser, med mindre
    
    <ol>
      <li>Adressen det videresendes fra heter det samme, eller</li>
      <li>Adressen det videresendes fra inkluderes i innstillingen som bestemmer gyldige alias for listen.</li>
    </ol>

en: Alias names (regexps) which qualify as explicit to or cc
                 destination names for this list.
no: Aliaser (regexp-uttrykk) som kvalifiserer gyldige <tt>To:</tt> eller <tt>Cc:</tt> felter for denne listen.

en: Alternate addresses that are acceptable when
                 `require_explicit_destination' is enabled.  This option takes a
                 list of regular expressions, one per line, which is matched
                 against every recipient address in the message.  The matching is
                 performed with Python's re.match() function, meaning they are
                 anchored to the start of the string.
                 
                 <p>For backwards compatibility with Mailman 1.1, if the regexp
                 does not contain an `@', then the pattern is matched against just
                 the local part of the recipient address.  If that match fails, or
                 if the pattern does contain an `@', then the pattern is matched
                 against the entire recipient address.
                 
                 <p>Matching against the local part is deprecated; in a future
                 release, the pattern will always be matched against the entire
                 recipient address.
no: Alternative epostadresser som godtas n&aring;r 'require_explicit_destination' er satt p&aring;.
    Som verdier for denne innstillingen skal du oppgi regexp-uttrykk ("regular expressions"),
    ett uttrykk per linje, som sammenlignes mot hver mottakeradresse i meldingen.
    Sammenligningen utf&oslash;res med Pythons re.match() funksjon, som betyr at de gjelder bare for
    begynnelsen av strengen.
    
    <p>For bakoverkompatibilitet med Mailman 1.1, hvis regexp-uttrykket ikke inneholder en '@',
    sammenlignes uttrykket kun mot den f&oslash;rste delen (det som st&aring;r f&oslash;r '@') av mottakeradressen.
    Hvis sammenligningen ikke lykkes, eller uttrykket ikke innholder en '@', sammenlignes
    uttrykket med hele mottakeradressen.
    
    <p>Sammenligning mot kun den f&oslash;rste delen av en mottakeradresse st&oslash;ttes ikke lengre;
    i en framtidig utgave av Mailman, vil kun sammenligning mot hele mottakeradressen st&oslash;ttes.

en: Ceiling on acceptable number of recipients for a posting.
no: Maximum antall mottakeradresser i epost sendt til listen.

en: If a posting has this number, or more, of recipients, it is
                 held for admin approval.  Use 0 for no ceiling.
no: Hvis en epost som er sendt til listen inneholder s&aring; mange mottakere som, eller flere mottakere enn, denne verdien,
    holdes eposten tilbake slik at listeadministratoren eventuelt kan godkjenne den.
    Bruk verdien 0 for ingen begrensning.

en: This section allows you to configure various anti-spam
                filters posting filters, which can help reduce the amount of spam
                your list members end up receiving.
no: Her kan du sette opp ulike anti-spam filtre, som kan være til hjelp
    for å redusere mengden spam som distribueres via epostlisten.

en: Header filters
no: Filtrering på meldingshode

en: Filter rules to match against the headers of a message.
no: Regler som skal passe mot meldingshodet en melding.

en: Legacy anti-spam filters
no: Anti-spam filtre

en: Hold posts with header value matching a specified regexp.
no: Holde tilbake epost sendt til listen, som inneholder felter (i meldingshodet) som passer med egendefinerte regexp-uttrykk.

en: Use this option to prohibit posts according to specific
                 header values.  The target value is a regular-expression for
                 matching against the specified header.  The match is done
                 disregarding letter case.  Lines beginning with '#' are ignored
                 as comments.
    
                 <p>For example:<pre>to: .*@public.com </pre> says to hold all
                 postings with a <em>To:</em> mail header containing '@public.com'
                 anywhere among the addresses.
    
                 <p>Note that leading whitespace is trimmed from the regexp.  This
                 can be circumvented in a number of ways, e.g. by escaping or
                 bracketing it.
no: Bruk denne innstillingen til &aring; filtrere ut epost til listen,
    basert p&aring; innholdet av et eller flere felt i meldingshodet.
    Her skal du skrive inn regexp-uttrykk (regular expressions), ett per linje,
    som sammenlignes mot det aktuelle feltet.
    Sammenligningen skiller ikke mellom store og sm&aring; bokstaver.
    Linjer som begynner med '#' sammenlignes ikke.
    
    <p>For eksempel: uttrykket <pre>to: .*@public.com</pre> forteller at
    all epost som inneholder '@public.com' i <tt>To:</tt> feltet,
    skal holdes tilbake for godkjenning.
    
    <p>Merk: blanke tegn i starten av regexp-uttrykket fjernes.
    Dette kan man unng&aring; p&aring; flere m&aring;ter, f.eks. ved &aring; bruke escape-tegn eller klammeparenteser.

en: Header filter rules require a pattern.
                    Incomplete filter rules will be ignored.
no: Filter på meldingshode krever et uttrykk. Ufullstendige filtre vil ikke bli tatt i bruk.

en: The header filter rule pattern
                    '%(safepattern)s' is not a legal regular expression.  This
                    rule will be ignored.
no: Filteret '%(safepattern)s' er ikke en gyldig regexp.
    Det vil bli forkastet.

en: Topics
no: Emner

en: List topic keywords
no: Emneord for listen

en: Disabled
no: Ikke tilgjengelig

en: Enabled
no: Tilgjengelig

en: Should the topic filter be enabled or disabled?
no: Skal emnefilteret v&aelig;re tilgjengelig eller ikke tilgjengelig?

en: The topic filter categorizes each incoming email message
                 according to <a
                href="https://docs.python.org/2/library/re.html">regular
                 expression filters</a> you specify below.  If the message's
                 <code>Subject:</code> or <code>Keywords:</code> header contains a
                 match against a topic filter, the message is logically placed
                 into a topic <em>bucket</em>.  Each user can then choose to only
                 receive messages from the mailing list for a particular topic
                 bucket (or buckets).  Any message not categorized in a topic
                 bucket registered with the user is not delivered to the list.
    
                 <p>Note that this feature only works with regular delivery, not
                 digest delivery.
    
                 <p>The body of the message can also be optionally scanned for
                 <code>Subject:</code> and <code>Keywords:</code> headers, as
                 specified by the <a
           href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
                 configuration variable.
no: Emnefilteret kategoriserer hver epost som kommer til listen,
    etter <a href="https://docs.python.org/2/library/re.html">regexp-uttrykkene</a>
    du skriver inn nedenfor. Hvis feltene <code>Subject:</code> eller <code>Keywords:</code>
    i meldingshodet i en epost passer mot disse uttrykkene, blir den plassert under dette
    emnet. Hvert medlem av listen kan velge &aring; kun motta epost som passer &oslash;nskede emner.
    Epost som ikke g&aring;r under noe emne, blir ikke levert.
    
    <p>Merknad: Dette fungerer bare i normal-modus, ikke i sammendrag-modus.
    
    <p>Innholdet i eposten kan ogs&aring; unders&oslash;kes for <code>Subject:</code> og <code>Keyword:</code>
    felter, alt etter hva innstillingen <a href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a> er satt til.

en: How many body lines should the topic matcher scan?
no: Hvor mange linjer skal filteret s&oslash;ke gjennom?

en: The topic matcher will scan this many lines of the message
                 body looking for topic keyword matches.  Body scanning stops when
                 either this many lines have been looked at, or a non-header-like
                 body line is encountered.  By setting this value to zero, no body
                 lines will be scanned (i.e. only the <code>Keywords:</code> and
                 <code>Subject:</code> headers will be scanned).  By setting this
                 value to a negative number, then all body lines will be scanned
                 until a non-header-like line is encountered.
no: Her oppgir du hvor mange linjer av epostens innhold som emnefilteret skal s&oslash;ke igjennom.
    Et slikt s&oslash;k stopper n&aring;r s&aring; mange linjer er gjennoms&oslash;kt, eller n&aring;r det m&oslash;ter p&aring; en linje som ikke
    ser ut som et meldingshodefelt. Ved &aring; sette denne til null (0), vil ingen linjer
    i innholdet blir unders&oslash;kt (dvs. bare <code>Keywords:</code> og <code>Subject:</code> i
    meldingshodet unders&oslash;kes). Ved &aring; sette denne verdien til et negativt tall,
    vil alle linjer bli unders&oslash;kt fram til den f&oslash;rste linjen som ikke ser ut som et meldingshodefelt.

en: Topic keywords, one per line, to match against each message.
no: Emneord, ett per linje, som gj&oslash;r at en epost g&aring;r under emnet.

en: Each topic keyword is actually a regular expression, which is
                 matched against certain parts of a mail message, specifically the
                 <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code> message headers.
                 Note that the first few lines of the body of the message can also
                 contain a <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code>
                 "header" on which matching is also performed.
no: Hvert emneord er faktisk et regexp-uttrykk, som sammenlignes mot deler av eposten,
    nemlig feltene <code>Keywords:</code> og <code>Subject:</code> i meldingshodet.
    Merk at de f&oslash;ste linjene i epostens innhold kan ogs&aring; best&aring; av slike "felter", og
    kan dermed ogs&aring; bli unders&oslash;kt.

en: Topic specifications require both a name and
                    a pattern.  Incomplete topics will be ignored.
no: Et emne krever både et navn og et uttrykk. Ufullstendige emner vil ikke bli tatt i bruk.

en: The topic pattern '%(safepattern)s' is not a
                    legal regular expression.  It will be discarded.
no: Emnefilteret '%(safepattern)s' er ikke en gyldig regexp.
    Det vil bli forkastet.

en: Mail&lt;-&gt;News&nbsp;gateways
no: Epost&lt;-&gt;Nyhetsgruppe&nbsp;overf&oslash;ring

en: Mail-to-News and News-to-Mail gateway services.
no: Epost-Til-Nyhetsgruppe og Nyhetsgruppe-Til-Epost tjeneste.

en: News server settings
no: Innstillinger for nyhetsgruppeserver

en: The hostname of the machine your news server is running on.
no: Navn på nyhetsgruppetjener.

en: This value may be either the name of your news server, or
                 optionally of the format name:port, where port is a port number.
    
                 The news server is not part of Mailman proper.  You have to
                 already have access to an NNTP server, and that NNTP server must
                 recognize the machine this mailing list runs on as a machine
                 capable of reading and posting news.
no: Navnet kan enten være kun internettnavnet på nyhetsgruppetjeneren din, eller
    på formatet navn:port der port er portnummeret.
    
    
    Nyhetsgruppe-tjeneste er ikke en del av Mailman.
    Du m&aring; ha tilgang til en eksisterende NNTP tjener,
    og maskinen som denne epostlisten kj&oslash;rer p&aring;, m&aring; ha tilgang til &aring; lese og sende meldinger til den NNTP tjeneren.

en: The name of the Usenet group to gateway to and/or from.
no: Navn p&aring; nyhetsgruppe det skal sendes til og/eller fra.

en: Should new posts to the mailing list be sent to the
                 newsgroup?
no: Skal ny epost til denne listen sendes til nyhetsgruppen?

en: Should new posts to the newsgroup be sent to the mailing
                 list?
no: Skal nye meldinger til nyhetsgruppen sendes til denne epostlisten?

en: Forwarding options
no: Innstillinger for videresending

en: Moderated
no: Moderert

en: Open list, moderated group
no: Åpen liste, moderert nyhetsgruppe

en: The moderation policy of the newsgroup.
no: Moderasjonsreglene for nyhetsgruppen.

en: This setting determines the moderation policy of the
                 newsgroup and its interaction with the moderation policy of the
                 mailing list.  This only applies to the newsgroup that you are
                 gatewaying <em>to</em>, so if you are only gatewaying from
                 Usenet, or the newsgroup you are gatewaying to is not moderated,
                 set this option to <em>None</em>.
    
                 <p>If the newsgroup is moderated, you can set this mailing list
                 up to be the moderation address for the newsgroup.  By selecting
                 <em>Moderated</em>, an additional posting hold will be placed in
                 the approval process.  All messages posted to the mailing list
                 will have to be approved before being sent on to the newsgroup,
                 or to the mailing list membership.
    
                 <p><em>Note that if the message has an <tt>Approved</tt> header
                 with the list's administrative password in it, this hold test
                 will be bypassed, allowing privileged posters to send messages
                 directly to the list and the newsgroup.</em>
    
                 <p>Finally, if the newsgroup is moderated, but you want to have
                 an open posting policy anyway, you should select <em>Open list,
                 moderated group</em>.  The effect of this is to use the normal
                 Mailman moderation facilities, but to add an <tt>Approved</tt>
                 header to all messages that are gatewayed to Usenet.
no: Denne innstillingen forteller Mailman hva slags moderasjonsregler
    nyhetsgruppen har og hvordan de koordineres med epostlistens
    moderasjonsregler. Dette gjelder kun nyhetgrupper du overfører meldinger
    <em>til</em>, så hvis du bare overfører <em>fra</em> en nyhetsgruppe, eller
    nyhetsgruppen du overfører til ikke er moderert, sett denne innstillingen
    til <em>Ingen</em>.
    
    <p>Hvis nyhetsgruppen er moderert, kan du sette epostlisten til å være
    moderasjonsadressen for nyhetsgruppen. Ved å velge <em>Moderert</em>, vil
    en ekstra melding holdes tilbake i godkjenningsprosessen. All epost sendt
    til epostlisten må godkjennes før de sendes til nyhetsgruppen, eller til
    medlemmene av listen.
    
    <p><em>Vær oppmerksom på at hvis meldingshodet i eposten har et <tt>Approved:</tt>
    felt med listens administrative passord, vil denne regelen bli hoppet over.
    Slik kan priviligerte avsendere sende epost direkte til listen og
    nyhetsgruppen.</em>
    
    <p>Hvis nyhetsgruppen er moderert, men du vil likevel ha en åpen liste, bør
    du velge <em>Åpen liste, moderert nyhetsgruppe</em>. Da vil de vanlige
    mekanismene for moderasjon bli benyttet i Mailman, men alle meldinger som
    sendes til Usenet vil få et <tt>Approved</tt> felt i meldingshodet.

en: Prefix <tt>Subject:</tt> headers on postings gated to news?
no: Legge til prefix på <tt>Subject:</tt> feltet for epost som sendes til nyhetsgruppen?

en: Mailman prefixes <tt>Subject:</tt> headers with
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">text you can
                 customize</a> and normally, this prefix shows up in messages
                 gatewayed to Usenet.  You can set this option to <em>No</em> to
                 disable the prefix on gated messages.  Of course, if you turn off
                 normal <tt>Subject:</tt> prefixes, they won't be prefixed for
                 gated messages either.
no: Mailman legger normalt til en <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">
    tekst du selv bestemmer (emne prefix)</a>foran emnefeltet i epost som
    sendes til listen, og vanligvis skjer dette også for epost som sendes
    videre til Usenet. Du kan sette denne innstillingen til <em>Nei</em> dersom
    du ikke ønsker emne prefix for epost som sendes til Usenet. Skrur du av
    emne prefix for listen, vil selvsagt heller ikke epost som sendes til
    Usenet få det.

en: Mass catch up
no: Utføre oppdatering

en: Should Mailman perform a <em>catchup</em> on the newsgroup?
no: Skal Mailman utf&oslash;re en <em>catchup</em> p&aring; nyhetsgruppen?

en: When you tell Mailman to perform a catchup on the newsgroup,
                 this means that you want to start gating messages to the mailing
                 list with the next new message found.  All earlier messages on
                 the newsgroup will be ignored.  This is as if you were reading
                 the newsgroup yourself, and you marked all current messages as
                 <em>read</em>.  By catching up, your mailing list members will
                 not see any of the earlier messages.
no: Ber du Mailman utf&oslash;re en <em>catchup</em> p&aring; nyhetsgruppen,
    vil fra n&aring; av kun nye meldinger til nyhetsgruppen bli sendt til epostlisten.
    Medlemmene p&aring; epostlisten vil derfor ikke motta eventuelle eksisterende meldinger i nyhetsgruppen.

en: Mass catchup completed
no: Oppdatering fullført

en: You cannot enable gatewaying unless both the
                    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">news server field</a> and
                    the <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">linked
                    newsgroup</a> fields are filled in.
no: Du kan ikke overføre til en nyhetsgruppe med mindre både
    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">internettadresse for
    nyhetsgruppetjeneren</a> og <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">
    navn på nyhetsgruppe</a> er definert.

en: %(listinfo_link)s list run by %(owner_link)s
no: Epostlisten %(listinfo_link)s administreres av %(owner_link)s

en: %(realname)s administrative interface
no: Administrativ side for %(realname)s

en:  (requires authorization)
no:  (krever innlogging)

en: Overview of all %(hostname)s mailing lists
no: Liste over alle epostlister p&aring; %(hostname)s

en: <em>(1 private member not shown)</em>
no: <em>(1 medlem vises ikke)</em>

en: <em>(%(num_concealed)d private members not shown)</em>
no: <em>(%(num_concealed)d medlemmer vises ikke)</em>

en: ; it was disabled by you
no: ; etter ditt eget &oslash;nske

en: ; it was disabled by the list administrator
no: ; av listeadministratoren

en: ; it was disabled due to excessive bounces.  The
                last bounce was received on %(date)s
no: ; p&aring; grunn av for mange returmeldinger. 
    Siste returmelding ble registrert %(date)s

en: ; it was disabled for unknown reasons
no: ; av ukjent grunn

en: Note: your list delivery is currently disabled%(reason)s.
no: Merk: Levering av epost fra listen er stoppet%(reason)s.

en: Mail delivery
no: Epost levering

en: the list administrator
no: listeadministratoren

en: <p>%(note)s
    
                <p>You may have disabled list delivery intentionally,
                or it may have been triggered by bounces from your email
                address.  In either case, to re-enable delivery, change the
                %(link)s option below.  Contact %(mailto)s if you have any
                questions or need assistance.
no: <p>%(note)s
    
    <p>Du kan ha stoppet levering fra listen med vilje, eller det kan ha blitt slik p&aring; grunn av returmeldinger fra din epostadresse.
    For &aring; motta epost fra listen igjen, endre innstillingen %(link)s nedenfor.
    Kontakt %(mailto)s hvis du har sp&oslash;rsm&aring;l eller trenger ytterligere hjelp.

en: <p>We have received some recent bounces from your
                address.  Your current <em>bounce score</em> is %(score)s out of a
                maximum of %(total)s.  Please double check that your subscribed
                address is correct and that there are no problems with delivery to
                this address.  Your bounce score will be automatically reset if
                the problems are corrected soon.
no: <p>Vi har i det siste f&aring;tt en del returmeldinger fra din epostadresse.
    <em>Returtallet</em> ditt er %(score)s av totalt %(total)s.
    Vennligst kontroller at epostadressen din er stavet korrekt,
    og at det ikke problemer med levering til den.
    Returtallet ditt vil automatisk annulleres dersom problemene retter seg snart.

en: (Note - you are subscribing to a list of mailing lists, so the %(type)s notice will be sent to the admin address for your membership, %(addr)s.)<p>
no: (Merk - du melder deg p&aring; en liste av flere epostlister, s&aring; %(type)s meldinger vil bli sendt til administrasjonsadressen for ditt medlemskap, %(addr)s.)<p>

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.
no: Du vil motta en epost som ber deg bekrefte dette, slik at ikke andre skal kunne melde deg p&aring; listen mot din vilje.

en: This is a closed list, which means your subscription
                will be held for approval.  You will be notified of the list
                moderator's decision by email.
no: Dette er en lukket liste, som betyr at din s&oslash;knad om p&aring;melding m&aring; godkjennes av listens administrator.
    N&aring;r s&oslash;knaden din er behandlet, vil du f&aring; tilsendt listeadministratorens avgj&oslash;relse i en epost.

en: also
no: ogs&aring;

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.  Once
                confirmation is received, your request will be held for approval
                by the list moderator.  You will be notified of the moderator's
                decision by email.
no: Du vil motta en epost som ber deg bekrefte dette, slik at ikke andre skal kunne melde deg p&aring; listen mot din vilje.
    N&aring;r du s&aring; har bekreftet dette, vil s&oslash;knaden din sendes til listens moderator for godkjenning.
    Du vil deretter f&aring; moderatorens avgj&oslash;relse tilsendt i en epost.

en: This is %(also)sa private list, which means that the
                list of members is not available to non-members.
no: Dette er %(also)sen privat liste, som betyr at en liste over epostlistens medlemmer ikke er tilgjengelig for andre enn de som er medlem av epostlisten.

en: This is %(also)sa hidden list, which means that the
                list of members is available only to the list administrator.
no: Dette er %(also)sen skjult liste, som betyr at en liste over epostlistens medlemmer kun er tilgjengelig for listeadministratoren.

en: This is %(also)sa public list, which means that the
                list of members list is available to everyone.
no: Dette er %(also)sen offentlig liste, som betyr at listen over epostlistens medlemmer er fritt tilgjengelig for alle.

en:  (but we obscure the addresses so they are not
                    easily recognizable by spammers).
no:  (men vi gjemmer epostadressene slik at de ikke gjenkjennes av spammere).

en: <p>(Note that this is an umbrella list, intended to
                have only other mailing lists as members.  Among other things,
                this means that your confirmation request will be sent to the
                `%(sfx)s' account for your address.)
no: <p>(Merk at dette er en paraplyliste, som er laget for &aring; kun ha andre epostlister som medlemmer. Dette vil blant annet si at din foresp&oslash;rsel om bekreftelse vil bli sendt til '%(sfx)s' kontoen for din adresse.)

en: <b><i>either</i></b>
no: <b><i>enten</i></b>

en: To unsubscribe from %(realname)s, get a password reminder,
            or change your subscription options %(either)senter your subscription
            email address:
            <p><center>
no: For &aring; endre dine personlige innstillinger for listen (f.eks. leveringsmodus, f&aring; tilsendt/endre passord, eller melde deg ut av listen %(realname)s),
    %(either)sskriv inn din epostadresse:
    <p><center>

en: Unsubscribe or edit options
no: Endre dine personlige innstillinger

en: <p>... <b><i>or</i></b> select your entry from
                          the subscribers list (see above).
no: <p>... <b><i>eller</i></b> klikk p&aring; din adresse i listen over medlemmer (se ovenfor).

en:  If you leave the field blank, you will be prompted for
            your email address
no: Dersom du lar feltet st&aring; tomt, vil du bli spurt om epostadressen din

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                    members.</i>)
no: (<i>%(which)s er kun tilgjengelig for medlemmer av listen.</i>)

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                administrator.</i>)
no: (<i>%(which)s er kun tilgjengelig for listens administrator.</i>)

en: Click here for the list of
no: Klikk her for &aring; se listen over

en:  subscribers:
no:  medlemmer:

en: Visit Subscriber list
no: Vis Medlemsliste

en: members
no: medlemmer

en: Address:
no: Adresse:

en: Admin address:
no: Administratoradresse:

en: The subscribers list
no: Listen over medlemmer

en:  <p>Enter your
no:  <p>Skriv inn

en:  and password to visit  the subscribers list: <p><center>
no:  og passord for &aring; se listen over medlemmer: <p><center>

en: Password:
no: Passord:

en: Visit Subscriber List
no: Vis Medlemsliste

en: Once a month, your password will be emailed to you as a reminder.
no: En gang i m&aring;neden vil du som en p&aring;minnelse motta passordet ditt i en epost.

en: The current archive
no: Arkivet

en: %(realname)s post acknowledgement
no: Melding om mottatt epost til %(realname)s

en: Your urgent message to the %(realname)s mailing list was not authorized for
    delivery.  The original message as received by Mailman is attached.
no: Din hastemelding til epostlisten %(realname)s ble ikke godkjent.
    Meldingens originale innhold slik den ble mottatt av Mailman ligger vedlagt.

en: Emergency hold on all list traffic is in effect
no: All epost til listen nødholdes tilbake for godkjenning.

en: Your message was deemed inappropriate by the moderator.
no: Meldingen din ble av moderatoren karakterisert som upassende for denne listen.

en: Sender is explicitly forbidden
no: Avsender er utestengt

en: You are forbidden from posting messages to this list.
no: Du har ikke lov til å sende meldinger til denne epostlisten.

en: Post to moderated list
no: Melding sendt til moderert liste

en: Post by non-member to a members-only list
no: Avsender er ikke medlem av listen, men kun medlemmer kan sende til listen

en: Non-members are not allowed to post messages to this list.
no: Man må være medlem for å kunne sende meldinger til denne epostlisten.

en: Posting to a restricted list by sender requires approval
no: Melding til en begrenset liste krever godkjenning

en: This list is restricted; your message was not approved.
no: Denne epostlisten er begrenset; din melding ble ikke godkjent.

en: Too many recipients to the message
no: Meldingen har for mange mottakere

en: Please trim the recipient list; it is too long.
no: Vennligst kort ned mottakerlisten; den er for lang.

en: Message has implicit destination
no: Meldingen har implisitt mål

en: Blind carbon copies or other implicit destinations are
    not allowed.  Try reposting your message by explicitly including the list
    address in the To: or Cc: fields.
no: 'Bcc:' eller andre implisitte mål er ikke tillatt.
    Prøv å send meldingen på nytt ved å eksplisitt spesifisere epostlistens adresse i To: eller Cc: feltene.

en: Message may contain administrivia
no: Meldingen kan ha administrativt innhold

en: Please do *not* post administrative requests to the mailing
    list.  If you wish to subscribe, visit %(listurl)s or send a message with the
    word `help' in it to the request address, %(request)s, for further
    instructions.
no: Vennligst *ikke* send administrative forespørsler til epostlisten.
    Vil du melde deg av listen, gå inn på %(listurl)s eller send en epost som kun inneholder ordet 'help' til %(request)s for å få nærmere instruksjoner.

en: Message has a suspicious header
no: Meldingen har et mistenkelig meldingshode.

en: Your message had a suspicious header.
no: Meldingen din inneholdt et tvilsomt meldingshode.

en: Message body is too big: %(size)d bytes with a limit of
    %(limit)d KB
no: Meldingen er for stor: %(size)d bytes, grensen er %(limit)d KB

en: Your message was too big; please trim it to less than
    %(kb)d KB in size.
no: Meldingen din er for stor, vennligst reduser den slik at den blir mindre enn
    %(kb)d KB.

en: Posting to a moderated newsgroup
no: Melding sendt til moderert nyhetsgruppe

en: Your message to %(listname)s awaits moderator approval
no: Meldingen du sendte til listen %(listname)s venter på godkjenning av moderatoren.

en: %(listname)s post from %(sender)s requires approval
no: Melding til %(listname)s fra %(sender)s krever godkjenning

en: If you reply to this message, keeping the Subject: header intact, Mailman will
    discard the held message.  Do this if the message is spam.  If you reply to
    this message and include an Approved: header with the list password in it, the
    message will be approved for posting to the list.  The Approved: header can
    also appear in the first line of the body of the reply.
no: Hvis du svarer på denne meldingen, og beholder Subject: feltet slik det er, vil
    Mailman forkaste den tilbakeholdte meldingen. Gjør dette hvis meldingen er spam.
    Hvis du svarer på denne meldingen, og legger til et Approved: felt i meldingshodet
    som inneholder listens passord, vil eposten bli godkjent og sendt til listen.
    Approved: feltet kan du også skrive som den første linjen i svaret du sender.

en: The message's content type was explicitly disallowed
no: Meldingens innholdstype er ikke tillatt

en: The message's content type was not explicitly allowed
no: Meldingens innholdstype er ikke eksplisitt tillatt

en: The message's file extension was explicitly disallowed
no: Meldingens filetternavn er ikke tillatt

en: The message's file extension was not explicitly allowed
no: Meldingens filetternavn er ikke eksplisitt tillatt

en: After content filtering, the message was empty
no: Etter filtrering på innhold var meldingen tom

en: The attached message matched the %(listname)s mailing list's content filtering
    rules and was prevented from being forwarded on to the list membership.  You
    are receiving the only remaining copy of the discarded message.
no: Den vedlagte meldingen ble filtrert av innholdsfiltrene til epostlisten
    %(listname)s og ble dermed ikke sendt videre til listens medlemskap. Du
    mottar den siste kopien av den forkastede meldingen.

en: Content filtered message notification
no: Resultat av filtrering på innhold

en: Auto-discard notification
no: Automatisk melding: din epost ble avvist

en: The attached message has been automatically discarded.
no: Den vedlagte meldingen er automatisk forkastet.

en: Auto-response for your message to the "%(realname)s" mailing list
no: Automatisk svar for meldingen du sendte til epostlisten "%(realname)s"

en: The Mailman Replybot
no: Mailmans Automatiske Svarer

en: HTML attachment scrubbed and removed
no: Et HTML-vedlegg ble skilt ut og fjernet

en: An HTML attachment was scrubbed...
    URL: %(url)s
no: Et HTML-vedlegg ble skilt ut...
    URL: %(url)s

en: no subject
no: ingen tittel

en: no date
no: ingen dato

en: unknown sender
no: ukjent avsender

en: Skipped content of type %(partctype)s
no: Hopper over innhold av typen %(partctype)s

en: -------------- next part --------------
no: -------------- neste del --------------

en: Message rejected by filter rule match
no: Meldingen ble avvist av et filter

en: %(realname)s Digest, Vol %(volume)d, Issue %(issue)d
no: Sammendrag av %(realname)s, Vol %(volume)d, Utgave %(issue)d

en: digest header
no: topptekst

en: Digest Header
no: Topptekst

en: Today's Topics:
no: Dagens emner:

en: Today's Topics (%(msgcount)d messages)
no: Dagens emner (%(msgcount)d meldinger)

en: [Message discarded by content filter]
no: [Meldingen er forkastet av innholdsfiltreringen]

en: digest footer
no: bunntekst

en: Digest Footer
no: Bunntekst

en: End of
no: Slutt på

en: Posting of your message titled "%(subject)s"
no: Din melding med tittel "%(subject)s"

en: [No reason given]
no: [Ingen begrunnelse]

en: Forward of moderated message
no: Videresending av moderert melding

en: New subscription request to list %(realname)s from %(addr)s
no: Ny søknad om medlemskap på listen %(realname)s fra %(addr)s

en: Subscription request
no: Søknad om medlemskap

en: New unsubscription request from %(realname)s by %(addr)s
no: Søknad fra %(addr)s om utmelding fra listen %(realname)s

en: Unsubscription request
no: Søknad om utmelding

en: Original Message
no: Opprinnelig melding

en: Request to mailing list %(realname)s rejected
no: Forespørsel til epostlisten %(realname)s ikke godkjent

en: The mailing list `%(listname)s' has been created via the through-the-web
    interface.  In order to complete the activation of this mailing list, the
    proper /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries for the /etc/aliases file:
no: Epostlisten '%(listname)s' er opprettet via websidene. For å fullføre
    opprettelsen og aktivere epostlisten, må filen /etc/aliases (eller tilsvarende
    aliasfil) oppdateres. Det kan også være programmet 'newaliases' må kjøres.
    
    Her er linjene som må legges inn i aliasfilen:

en: To finish creating your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by adding the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
no: For å fullføre opprettelsen av epostlisten, må du redigere filen /etc/aliases
    (eller tilsvarende aliasfil), legge til følgende linjer, og deretter
    muligens kjøre programmet 'newaliases':

en: ## %(listname)s mailing list
no: ## epostlisten %(listname)s

en: Mailing list creation request for list %(listname)s
no: Resultat av opprettelse av epostlisten %(listname)s

en: The mailing list `%(listname)s' has been removed via the through-the-web
    interface.  In order to complete the de-activation of this mailing list, the
    appropriate /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries in the /etc/aliases file that should be removed:
no: Epostlisten '%(listname)s' er slettet via websiden. For å fullføre sletting
    av denne epostlisten, må filen /etc/aliases (eller tilsvarende aliasfil)
    oppdateres. Det kan også være at programmet 'newaliases' må kjøres.
    
    Her er linjene som må fjernes fra aliasfilen:

en: 
    To finish removing your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by removing the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
    
    ## %(listname)s mailing list
no: 
    For å fullføre sletting av denne epostlisten, må følgende linjer slettes i
    filen /etc/aliases (eller tilsvarende aliasfil), muligens etterfulgt av
    å kjøre programmet 'newaliases':
    
    ## Epostliste: %(listname)s

en: Mailing list removal request for list %(listname)s
no: Forespørsel om å fjerne epostlisten %(listname)s

en: checking permissions on %(file)s
no: kontrollerer rettigheter for %(file)s

en: %(file)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
no: rettighetene på %(file)s må være 0664 (men er %(octmode)s)

en: (fixing)
no: (fixer)

en: checking ownership of %(dbfile)s
no: undersøker eierskap på filen %(dbfile)s

en: %(dbfile)s owned by %(owner)s (must be owned by %(user)s
no: Filen %(dbfile)s eies av %(owner)s (må eies av %(user)s)

en: %(dbfile)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
no: rettighetene på %(dbfile)s må være 0664 (men er %(octmode)s)

en: Your confirmation is required to join the %(listname)s mailing list
no: Din bekreftelse kreves for å bli medlem av epostlisten %(listname)s

en: Your confirmation is required to leave the %(listname)s mailing list
no: Din bekreftelse kreves for å forlate epostlisten %(listname)s

en:  from %(remote)s
no:  fra %(remote)s

en: subscriptions to %(realname)s require moderator approval
no: påmelding på %(realname)s krever godkjenning av moderator

en: %(realname)s subscription notification
no: Melding om påmelding på epostlisten %(realname)s

en: unsubscriptions require moderator approval
no: utmelding krever godkjenning av moderator

en: %(realname)s unsubscribe notification
no: Melding om utmelding av epostlisten %(realname)s

en: subscriptions to %(name)s require administrator approval
no: påmelding på %(name)s krever godkjenning av administrator

en: Last autoresponse notification for today
no: Siste automatiske svar idag

en: The attached message was received as a bounce, but either the bounce format
    was not recognized, or no member addresses could be extracted from it.  This
    mailing list has been configured to send all unrecognized bounce messages to
    the list administrator(s).
    
    For more information see:
    %(adminurl)s
no: Den vedlagte meldingen ble mottatt som en returmelding, men enten er formatet
    ukjent, eller så kunne ingen medlemsadresse plukkes ut av meldingen. Denne
    epostlisten er konfigurert slik at alle ukjente returmeldinger sendes til
    listeadministratoren(e).
    
    For mer informasjon, se:
    %(adminurl)s

en: Uncaught bounce notification
no: Returmelding som ikke ble fanget opp

en: Ignoring non-text/plain MIME parts
no: Hopper over MIME deler som ikke er text/plain

en: The results of your email command are provided below.
    Attached is your original message.
no: Resultatet av dine kommandoer vises nedenfor.
    Din opprinnelige melding ligger vedlagt.

en: - Results:
no: - Resultater:

en: 
    - Unprocessed:
no: 
    - Ikke utført:

en: No commands were found in this message.
    To obtain instructions, send a message containing just the word "help".
no: Ingen kommandoer ble funnet i denne meldingen.
    For å motta nærmere instruksjoner, send en melding som kun inneholder ordet "help".

en: 
    - Ignored:
no: 
    - Hoppet over:

en: 
    - Done.
no: 
    - Slutt på kommandoer.

en: The results of your email commands
no: Resultatet av dine kommandoer

en: Delivered by Mailman<br>version %(version)s
no: Levert av Mailman<br>versjon %(version)s

en: Python Powered
no: Programmert i Python

en: Gnu's Not Unix
no: GNU er ikke UNiX

en: Mon
no: Man

en: Thu
no: Tor

en: Tue
no: Tir

en: Wed
no: Ons

en: Fri
no: Fre

en: Sat
no: Lør

en: Sun
no: Søn

en: Dec
no: Des

en: Oct
no: Okt

en: Server Local Time
no: Lokal tid

en: %(wday)s %(mon)s %(day)2i %(hh)02i:%(mm)02i:%(ss)02i %(tzname)s %(year)04i
no: %(wday)s %(day)2i. %(mon)s %(year)04i %(hh)02i:%(mm)02i:%(ss)02i %(tzname)s

en: Already a member: %(member)s
no: Allerede medlem: %(member)s

en: Bad/Invalid email address: blank line
no: Feil/Ugyldig epostadresse: blank linje

en: Bad/Invalid email address: %(member)s
no: Feil/Ugyldig epostadresse: %(member)s

en: Hostile address (illegal characters): %(member)s
no: Ugyldige tegn i epostadressen: %(member)s

en: Subscribed: %(member)s
no: Påmeldt: %(member)s

en: Bad argument to -w/--welcome-msg: %(arg)s
no: Ugyldig argument til -w/--welcome-msg: %(arg)s

en: Bad argument to -a/--admin-notify: %(arg)s
no: Ugyldig argument til -a/--admin-notify: %(arg)s

en: Cannot read both digest and normal members from standard input.
no: Kan ikke lese både medlemmer i normal-modus og medlemmer i sammendrag-modus fra standard input.

en: No such list: %(listname)s
no: Listen finnes ikke: %(listname)s

en: Nothing to do.
no: Ingenting å gjøre.

en: Rebuild a list's archive.
    
    Use this command to rebuild the archives for a mailing list.  You may want to
    do this if you edit some messages in an archive, or remove some messages from
    an archive.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] <listname> [<mbox>]
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        -q / --quiet
            Make the archiver output less verbose.
    
        --wipe
            First wipe out the original archive before regenerating.  You usually
            want to specify this argument unless you're generating the archive in
            chunks.
    
        -s N
        --start=N
            Start indexing at article N, where article 0 is the first in the mbox.
            Defaults to 0.
    
        -e M
        --end=M
            End indexing at article M.  This script is not very efficient with
            respect to memory management, and for large archives, it may not be
            possible to index the mbox entirely.  For that reason, you can specify
            the start and end article numbers.
    
    Where <mbox> is the path to a list's complete mbox archive.  Usually this will
    be some path in the archives/private directory.  For example:
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> is optional.  If it is missing, it is calculated.
no: Bygger epostlistens arkiv på nytt.
    
    Bruk denne kommandoen for å bygge en epostlistes arkiv på nytt. Det kan være
    du får bruk for dette hvis du manuelt redigerer noen epost i et arkiv, eller
    fjerner noen epost fra arkivet.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] <listenavn> [<mbox-fil>]
    
    Valg:
    
        -h / --help
            Viser denne hjelpeteksten.
    
        -q / --quiet
            Viser færre meldinger på skjermen under kjøring.
    
        --wipe
            Sletter hele arkivet før det bygges. Vanligvis vil du benytte dette
            valget, unntatt når du bygger opp arkivet del for del.
    
        -s N
        --start=N
            Starter indekseringen på artikkel N, der artikkel 0 er første melding
            i mbox-filen.
            0 er standardverdi.
    
        -e M
        --end=M
            Slutter å indeksere på artikkel M. Dette scriptet er ikke minne-
            effektivt, og store arkiv kan kanskje ikke bygges fra bunnen av.
            Ved å angi start- og sluttverdier kan man på denne måten bygge
            arkivet bit for bit.
    
    <mbox-fil> er fullt navn på en fil som inneholder listens komplette arkiv
    i mbox-format. Dette er vanligvis en fil i katalogen archives/private.
    For eksempel:
    
    %% bin/arch minliste archives/private/minliste.mbox/minliste.mbox
    
    <mbox-fil> er valgfri. Angis den ikke, prøver kommandoen å gjette riktig navn.

en: listname is required
no: krever listens navn

en: No such list "%(listname)s"
    %(e)s
no: Listen "%(listname)s" finnes ikke
    %(e)s

en: Cannot open mbox file %(mbox)s: %(msg)s
no: Kan ikke åpne mbox-fil %(mbox)s: %(msg)s

en: Change a list's password.
    
    Prior to Mailman 2.1, list passwords were kept in crypt'd format -- usually.
    Some Python installations didn't have the crypt module available, so they'd
    fall back to md5.  Then suddenly the Python installation might grow a crypt
    module and all list passwords would be broken.
    
    In Mailman 2.1, all list and site passwords are stored in SHA1 hexdigest
    form.  This breaks list passwords for all existing pre-Mailman 2.1 lists, and
    since those passwords aren't stored anywhere in plain text, they cannot be
    retrieved and updated.
    
    Thus, this script generates new passwords for a list, and optionally sends it
    to all the owners of the list.
    
    Usage: change_pw [options]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Change the password for all lists.
    
        --domain=domain
        -d domain
            Change the password for all lists in the virtual domain `domain'.  It
            is okay to give multiple -d options.
    
        --listname=listname
        -l listname
            Change the password only for the named list.  It is okay to give
            multiple -l options.
    
        --password=newpassword
        -p newpassword
            Use the supplied plain text password `newpassword' as the new password
            for any lists that are being changed (as specified by the -a, -d, and
            -l options).  If not given, lists will be assigned a randomly
            generated new password.
    
        --quiet / -q
            Don't notify list owners of the new password.  You'll have to have
            some other way of letting the list owners know the new password
            (presumably out-of-band).
    
        --help / -h
            Print this help message and exit.
no: Endre passordet for en liste.
    
    Før Mailman 2.1, ble listepassordene -vanligvis- lagret i crypt-format.
    Noen Python-installasjoner hadde ikke crypt-modulen installert, så de
    benyttet md5-modulen isteden. Hvis crypt-modulen da ble installert, ville
    ingen passord fungere lenger.
    
    I Mailman 2.1 lagres alle passord i SHA1 hexdigest format. Dette er ikke
    bakoverkompatibelt med eldre versjoner av Mailman, og siden passordene i på
    noen som helst måte lagres i klartekst, kan de ikke hentes ut og oppdateres.
    
    Dette scriptet genererer nye passord for en liste, og kan sende det til
    alle eiere av listen hvis ønskelig.
    
    Brukes slik: change_pw [valg]
    
    Valg:
    
        --all / -a
            Endrer passordene på alle listene.
    
        --domain=domene
        -d domene
            Endrer passord for alle lister i det virtuelle domenet 'domene'.
            Dette valget kan benyttes flere ganger.
    
        --listname=listenavn
        -l listenavn
            Bare endre passordet for den angitte listen.
            Dette valget kan benyttes flere ganger.
    
        --password=nyttpassord
        -p nyttpassord
            Setter passordet til det angitte "nyttpassord" for de listene som
            skal endres. Hvis dette valget ikke benyttes, vil passordet bli
            automatisk generert.
    
        --quiet / -q
            Ikke send melding om det nye passordet til listens eier(e). Du bør da
            ha en annen måte å gi det nye passordet til eierne/eieren.
    
        --help / -h
            Viser denne hjelpeteksten.

en: Bad arguments: %(strargs)s
no: Ugyldige parametre: %(strargs)s

en: Empty list passwords are not allowed
no: Blanke listepassord er ikke tillatt

en: New %(listname)s password: %(notifypassword)s
no: Nytt passord for %(listname)s: %(notifypassword)s

en: Your new %(listname)s list password
no: Det nye passordet for epostlisten %(listname)s

en: The site administrator at %(hostname)s has changed the password for your
    mailing list %(listname)s.  It is now
    
        %(notifypassword)s
    
    Please be sure to use this for all future list administration.  You may want
    to log in now to your list and change the password to something more to your
    liking.  Visit your list admin page at
    
        %(adminurl)s
no: Administratoren for %(hostname)s har endret passordet for epostlisten
    %(listname)s. Det nye passordet er:
    
        %(notifypassword)s
    
    Husk å heretter benytte dette passordet for all administrasjon av listen.
    Kanskje vil du logge inn nå og endre passordet til et annet som du heller
    vil ha. Dette kan du isåfall gjøre på listens administrasjonsside:
    
        %(adminurl)s

en: Check a list's config database file for integrity.
    
    All of the following files are checked:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    It's okay if any of these are missing.  config.pck and config.pck.last are
    pickled versions of the config database file for 2.1a3 and beyond.  config.db
    and config.db.last are used in all earlier versions, and these are Python
    marshals.  config.safety is a pickle written by 2.1a3 and beyond when the
    primary config.pck file could not be read.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listname ...]]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Check the databases for all lists.  Otherwise only the lists named on
            the command line are checked.
    
        --verbose / -v
            Verbose output.  The state of every tested file is printed.
            Otherwise only corrupt files are displayed.
    
        --help / -h
            Print this text and exit.
no: Undersøker en listes konfigurasjonsdatabase.
    
    Følgende filer kontrolleres:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    Det gjør ingenting om noen av disse ikke eksisterer.
    config.pck og config.pck.last er konfigurasjonsdatabasefilen for 2.1a3 og
    nyere, lagret i en pickle. config.db og config.db.last brukes i alle
    tidligere versjoner, disse filene er på formatet "Python marshal".
    config.safety er en pickle laget av 2.1a3 og nyere når config.pck ikke
    kunne leses.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] [listenavn [listenavn ...]]
    
    Valg:
    
        --all / -a
            Undersøker databasene for alle listene. Vanligvis undersøkes kun de
            nevnte lister.
    
        --verbose / -v
            Vise detaljer. Status for hver fil som testes, skrives ut.
            Vanligvis vises bare korrupte filer.
    
        --help / -h
            Viser denne hjelpeteksten.

en: No list named:
no: Fant ingen liste med navnet:

en: List:
no: Liste:

en:    %(file)s: okay
no:    %(file)s: ok

en: Check the permissions for the Mailman installation.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    With no arguments, just check and report all the files that have bogus
    permissions or group ownership.  With -f (and run as root), fix all the
    permission problems found.  With -v be verbose.
no: Undersøker rettigheter på filene i Mailman installasjonen.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    Dersom ingen valg er spesifisert, foretar den kun en undersøkelse og rapporterer
    ugyldige rettigheter og eierskap på filer. Med -f (kjørt som root), retter
    den opp alle feil underveis. Med -v vises detaljert informasjon.

en:     checking gid and mode for %(path)s
no:     kontrollerer gid og rettigheter for %(path)s

en: %(path)s bad group (has: %(groupname)s, expected %(MAILMAN_GROUP)s)
no: feil gruppe for %(path)s (har: %(groupname)s, forventer %(MAILMAN_GROUP)s)

en: directory permissions must be %(octperms)s: %(path)s
no: rettighetene på katalogen må være %(octperms)s: %(path)s

en: source perms must be %(octperms)s: %(path)s
no: rettighetene på kilden må være %(octperms)s: %(path)s

en: article db files must be %(octperms)s: %(path)s
no: rettighetene på artikkeldatabasefilene må være %(octperms)s: %(path)s

en: checking mode for %(prefix)s
no: kontrollerer rettigheter for %(prefix)s

en: WARNING: directory does not exist: %(d)s
no: ADVARSEL: katalogen finnes ikke: %(d)s

en: directory must be at least 02775: %(d)s
no: katalogen må minst ha rettighetene 02775: %(d)s

en: checking perms on %(private)s
no: kontrollerer rettigheter for: %(private)s

en: %(private)s must not be other-readable
no: %(private)s må ikke være leselig for alle

en: mbox file must be at least 0660:
no: mbox-filen må minimum ha rettighetene 0660:

en: %(dbdir)s "other" perms must be 000
no: rettigheter for "alle andre" for katalogen %(dbdir)s må være 000

en: checking cgi-bin permissions
no: kontrollerer rettigheter til cgi-bin

en:     checking set-gid for %(path)s
no:     kontrollerer set-gid for %(path)s

en: %(path)s must be set-gid
no: %(path)s må være set-gid

en: checking set-gid for %(wrapper)s
no: kontrollerer set-gid for %(wrapper)s

en: %(wrapper)s must be set-gid
no: %(wrapper)s må være set-gid

en: checking permissions on %(pwfile)s
no: kontrollerer rettigheter for %(pwfile)s

en: %(pwfile)s permissions must be exactly 0640 (got %(octmode)s)
no: rettighetene for %(pwfile)s må være satt til 0640 (de er %(octmode)s)

en: checking permissions on list data
no: kontrollerer rettigheter for listedata

en:     checking permissions on: %(path)s
no:     kontrollerer rettigheter for: %(path)s

en: file permissions must be at least 660: %(path)s
no: filrettigheter må minimum være 660: %(path)s

en: No problems found
no: Fant ingen problemer

en: Problems found:
no: Problemer funnet:

en: Re-run as %(MAILMAN_USER)s (or root) with -f flag to fix
no: Kjør dette programmet på nytt med "-f" flagget, som bruker %(MAILMAN_USER)s
    (eller root) for å fixe dette

en: Clean up an .mbox archive file.
    
    The archiver looks for Unix-From lines separating messages in an mbox archive
    file.  For compatibility, it specifically looks for lines that start with
    "From " -- i.e. the letters capital-F, lowercase-r, o, m, space, ignoring
    everything else on the line.
    
    Normally, any lines that start "From " in the body of a message should be
    escaped such that a > character is actually the first on a line.  It is
    possible though that body lines are not actually escaped.  This script
    attempts to fix these by doing a stricter test of the Unix-From lines.  Any
    lines that start "From " but do not pass this stricter test are escaped with a
    > character.
    
    Usage: cleanarch [options] < inputfile > outputfile
    Options:
        -s n
        --status=n
            Print a # character every n lines processed
    
        -q / --quiet
            Don't print changed line information to standard error.
    
        -n / --dry-run
            Don't actually output anything.
    
        -h / --help
            Print this message and exit
no: Rydder opp i en .mbox fil.
    
    Arkivfunksjonen ser etter Unix-From linjer som skiller meldinger fra hverandre
    i en mbox fil. For kompatibilitet ser den etter linje som begynner med
    "From" -- altså stor F, liten r, o, og m, og et mellomrom. Alt annet på
    linjen blir oversett.
    
    Vanligvis skal linjer som befinner seg i innholdet i en epost, og som begynner
    med "From ", egentlig starte med en ">" slik at melding kan tolkes på riktig
    måte. Det hender at dette noen ganger ikke er tilfelle. Dette scriptet prøver
    å rette opp dette vi å foreta en litt strengere sjekk på Unix-From linjer.
    Linjer som begynner med "From " men som ikke passerer denne sjekken, får en
    ">" foran seg.
    
    Brukes slik: cleanarch [valg] < innfil > utfil
    
    Valg:
        -s n
        --status=n
            Vis en # for hver n'te linje som leses.
    
        -q / --quietly
            Ikke vis endringer som utføres.
    
        -n / --dry-run
            Ikke skriv noe til standard output.
    
        -h / --help
            Viser denne hjelpeteksten.

en: Unix-From line changed: %(lineno)d
no: Unix-From linje endret: %(lineno)d

en: Bad status number: %(arg)s
no: Ugyldig status nummer: %(arg)s

en: %(messages)d messages found
no: fant %(messages)d meldinger

en: Clone a member address.
    
    Cloning a member address means that a new member will be added who has all the
    same options and passwords as the original member address.  Note that this
    operation is fairly trusting of the user who runs it -- it does no
    verification to the new address, it does not send out a welcome message, etc.
    
    The existing member's subscription is usually not modified in any way.  If you
    want to remove the old address, use the -r flag.  If you also want to change
    any list admin addresses, use the -a flag.
    
    Usage:
        clone_member [options] fromoldaddr tonewaddr
    
    Where:
    
        --listname=listname
        -l listname
            Check and modify only the named mailing lists.  If -l is not given,
            then all mailing lists are scanned from the address.  Multiple -l
            options can be supplied.
    
        --remove
        -r
            Remove the old address from the mailing list after it's been cloned.
    
        --admin
        -a
            Scan the list admin addresses for the old address, and clone or change
            them too.
    
        --quiet
        -q
            Do the modifications quietly.
    
        --nomodify
        -n
            Print what would be done, but don't actually do it.  Inhibits the
            --quiet flag.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
     fromoldaddr (`from old address') is the old address of the user.  tonewaddr
     (`to new address') is the new address of the user.
no: Kloner en medlemsadresse.
    
    Å klone en medlemsadresse vil si å kopiere innstillingene til et medlem over
    til et nytt medlem, med en annen epostadresse. Det opprinnelige medlemmets
    innstillinger endres ikke, men kan fjernes ved å bruke -r flagget. Hvis du
    også ønsker å endre epostadressen til en av listeadministratorene,
    bruk -a flagget.
    
    Merk: denne kommandoen stoler på den som kjører den, det sendes ingen
    bekreftelse, velkomsthilsen, o.l. til den nye adressen.
    
    Brukes slik:
    
        clone_member [valg] fragammeladresse tilnyadresse
    
    Der:
    
        --listname=listenavn
        -l listenavn
            Går igjennom og endre kun på navngitte epostlister. Hvis -l ikke
            oppgis, benyttes alle epostlister. Flere -l kan benyttes.
    
        --remove
        -r
            Melder ut den gamle epostadressen etter at den nye er påmeldt.
    
        --admin
        -a
            Går igjennom og eventuelt endrer også administratoradresser.
    
        --quiet
        -q
            Utfører endringer så stille som mulig.
    
        --nomodify
        -n
            Utfører ingen endringer, men viser hva som ville blitt utført.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    fragammeladresse ('fra gammel adresse') er epostadressen til medlemmet det
        skal kopieres fra.
    tilnyadresse ('til ny adresse') er den nye epostadressen som skal opprettes, og
        som skal få innstillingene til den gamle adressen.

en: processing mailing list:
no: Behandler epostlisten:

en:     scanning list owners:
no:     går igjennom listens eiere:

en:     new list owners:
no:     nye eiere av listen:

en: (no change)
no: (ingen endring)

en:     address not found:
no:     fant ikke adressen:

en:     clone address added:
no:     kopierte adressen:

en:     clone address is already a member:
no:     den kopierte adressene er allerede medlem:

en:     original address removed:
no:     den opprinnelige adressen ble ikke fjernet:

en: Not a valid email address: %(toaddr)s
no: Ikke en gyldig epostadresse: %(toaddr)s

en: Error opening list "%(listname)s", skipping.
    %(e)s
no: Hopper over listen "%(listname)s" grunnet feil under åpning.
    %(e)s

en: Configure a list from a text file description.
    
    Usage: config_list [options] listname
    
    Options:
        --inputfile filename
        -i filename
            Configure the list by assigning each module-global variable in the
            file to an attribute on the list object, then saving the list.  The
            named file is loaded with execfile() and must be legal Python code.
            Any variable that isn't already an attribute of the list object is
            ignored (a warning message is printed).  See also the -c option.
    
            A special variable named `mlist' is put into the globals during the
            execfile, which is bound to the actual MailList object.  This lets you
            do all manner of bizarre thing to the list object, but BEWARE!  Using
            this can severely (and possibly irreparably) damage your mailing list!
    
        --outputfile filename
        -o filename
            Instead of configuring the list, print out a list's configuration
            variables in a format suitable for input using this script.  In this
            way, you can easily capture the configuration settings for a
            particular list and imprint those settings on another list.  filename
            is the file to output the settings to.  If filename is `-', standard
            out is used.
    
        --checkonly
        -c
            With this option, the modified list is not actually changed.  Only
            useful with -i.
    
        --verbose
        -v
            Print the name of each attribute as it is being changed.  Only useful
            with -i.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    The options -o and -i are mutually exclusive.
no: Konfigurerer listen fra en tekstfil.
    
    
    Brukes slik: config_list [valg] listenavn
    
    Valg:
        --inputfile filnavn
        -i filnavn
            Konfigurerer listen ved å lese inn filen og sette attributter i
            listens objekt slik variablene i filen tilsier. Filen lastes inn med
            funksjonen execfile() og må derfor være gyldig Python kode. Alle
            variabler som ikke er en attributt i listeobjektet hoppes over
            (en advarsel vises). Se også -c valget.
    
            Den spesielle variabelen 'mlist' i løpet av execfile(), som bindes til
            selve MailList objektet. Dette gjør at du kan gjøre alt med
            listeobjektet, så VÆR FORSIKTIG! Feil bruk kan fullstendig ødelegge
            epostlisten!
    
        --outputfile filnavn
        -o filnavn
            Skriver ut hele listens konfigurasjon til en fil (som igjen kan lastes
            inn med -i, se ovenfor), istedenfor å konfigurere listen. Dette er
            f.eks. en enkel måte å kopiere innstillingene for en liste over til en
            annen liste. 'filnavn' er navnet på filen konfigurasjonen skal skrives
            til. Hvis filnavnet er '-', skriver scriptet til standard output.
    
        --checkonly
        -c
            Foretar kun en sjekk av dataene, uten å endre på listen.
            Kun nyttig for -i valget.
    
        --verbose
        -v
            Viser navnet på alle attributter som endres.
            Kun nyttig for -i valget.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    -o og -i kan ikke benyttes samtidig.

en: legal values are:
no: gyldige verdier:

en: attribute "%(k)s" ignored
no: hopper over attributten "%(k)s"

en: attribute "%(k)s" changed
no: endret på attributten "%(k)s"

en: Non-standard property restored: %(k)s
no: Ikke-standard egenskap gjenopprettet: %(k)s

en: Invalid value for property: %(k)s
no: Ugyldig verdi for egenskap: %(k)s

en: Bad email address for option %(k)s: %(v)s
no: Ugyldig epostadresse for innstillingen %(k)s: %(v)s

en: Only one of -i or -o is allowed
no: Bare en av parametrene "-i" eller "-o" kan brukes om gangen

en: One of -i or -o is required
no: Du MÅ benytte en av parametrene "-i" eller "-o"

en: List name is required
no: Du MÅ spesifisere Listens navn

en: Saving list
no: Lagrer listen

en: Discard held messages.
    
    Usage:
        discard [options] file ...
    
    Options:
        --help / -h
            Print this help message and exit.
    
        --quiet / -q
            Don't print status messages.
no: Forkaster meldinger som holdes igjen for godkjenning.
    
    Brukes slik:
        discard [valg] fil ...
    
    Valg:
        --help / -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
        --quiet / -q
            Ikke vis statusmeldinger.

en: Ignoring non-held message: %(f)s
no: Ser bort i fra melding som ikke ble holdt igjen: %(f)s

en: Ignoring held msg w/bad id: %(f)s
no: Ser bort i fra melding med ugyldig id: %(f)s

en: Discarded held msg #%(id)s for list %(listname)s
no: Forkastet melding #%(id)s for listen %(listname)s

en: Dump the contents of any Mailman `database' file.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] filename
    
    Options:
    
        --marshal/-m
            Assume the file contains a Python marshal, overridding any automatic
            guessing.
    
        --pickle/-p
            Assume the file contains a Python pickle, overridding any automatic
            guessing.
    
        --noprint/-n
            Don't attempt to pretty print the object.  This is useful if there's
            some problem with the object and you just want to get an unpickled
            representation.  Useful with `python -i bin/dumpdb <file>'.  In that
            case, the root of the tree will be left in a global called "msg".
    
        --help/-h
            Print this help message and exit
    
    If the filename ends with `.db', then it is assumed that the file contains a
    Python marshal.  If the file ends with `.pck' then it is assumed to contain a
    Python pickle.  In either case, if you want to override the default assumption
    -- or if the file ends in neither suffix -- use the -p or -m flags.
no: Viser innholdet av en Mailman databasefil.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] filnavn
    
    Valg:
    
        --marshal / -m
            Går ut ifra at filen inneholder en Python marshal, og overstyrer dermed
            automatisk oppdagelse av filformatet.
    
        --pickle / -p
            Går ut ifra at filen inneholder en Python pickle, og overstyrer dermed
            automatisk oppdagelse av filformatet.
    
        --noprint / -n
            Ikke forsøk å skriv ut objektet. Dette kan være nyttig hvis det er
            problemer med objektet eller du ikke vil ha objektet representert som
            en pickle. Nyttig med 'python -i bin/dumpdb <filnavn>'. I det tilfellet
            vil roten av treet befinne seg i en global variabel ved navn "msg".
    
        --help / -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    Hvis filnavnet slutter på '.db', antar scriptet at filen inneholder en Python
    marshal. Hvis filnavnet slutter på '.pck', antar scriptet at filen inneholder
    en Python pickle. I begge tilfeller må du benytte -p eller -m flaggene hvis
    du ønsker å overstyre dette (eller hvis filnavnet ikke slutter på noen av
    delene).

en: No filename given.
no: Ingen filnavn angitt

en: Bad arguments: %(pargs)s
no: Ugyldige parametre: %(pargs)s

en: Please specify either -p or -m.
no: Vennligst benytt -p eller -m.

en: Find all lists that a member's address is on.
    
    Usage:
        find_member [options] regex [regex [...]]
    
    Where:
        --listname=listname
        -l listname
            Include only the named list in the search.
    
        --exclude=listname
        -x listname
            Exclude the named list from the search.
    
        --owners
        -w
            Search list owners as well as members.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        regex
            A Python regular expression to match against.
    
    The interaction between -l and -x is as follows.  If any -l option is given
    then only the named list will be included in the search.  If any -x option is
    given but no -l option is given, then all lists will be search except those
    specifically excluded.
    
    Regular expression syntax is Perl5-like, using the Python re module.  Complete
    specifications are at:
    
    https://docs.python.org/2/library/re.html
    
    Address matches are case-insensitive, but case-preserved addresses are
    displayed.
no: Søker etter en epostadresse i epostlistene.
    
    Brukes slik:
        find_member [valg] regex [regex [...]]
    
    Der:
        --listname=listenavn
        -l listenavn
            Søker kun i den spesifiserte epostlisten.
    
        --exclude=listenavn
        -x listenavn
            Utelater den spesifiserte epostlisten fra søket.
    
        --owners
        -w
            Søker i listens eiere i tillegg til listens medlemmer.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
        regex
            Et Python regexp-uttrykk som skal benyttes som søkemønster.
    
    Forholdet mellom -l og -x er som følger. Hvis -l angis, vil kun den angitte
    listen inkluderes i søket. Hvis -x angis, men ikke -l, søkes det gjennom alle
    lister bortsett fra de spesifisert med -x.
    
    Syntax på regexp-uttrykk er slik som Perl5, for Pythons "re" modul benyttes.
    Komplett spesifikasjon finnes på:
    
    https://docs.python.org/2/library/re.html
    
    Adresser sammenlignes uten forskjell på små og store bokstaver, men vises med
    store/små bokstaver slik de er stavet.

en: Search regular expression required
no: Du MÅ spesifisere et regexp-uttrykk

en: No lists to search
no: Ingen lister å søke i

en: found in:
no: finnes i:

en: (as owner)
no: (som eier)

en: Reset a list's web_page_url attribute to the default setting.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r fix_url listname [options]
    
    Options:
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Look up urlhost in the virtual host table and set the web_page_url and
            host_name attributes of the list to the values found.  This
            essentially moves the list from one virtual domain to another.
    
            Without this option, the default web_page_url and host_name values are
            used.
    
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
    
    If run standalone, it prints this help text and exits.
no: Resetter web_page_url attributten til en liste til standardinnstillingen.
    
    Dette scriptet er ment for å kjøres som et bin/withlist script, f.eks.
    
    % bin/withlist -l -r fix_url listenavn [valg]
    
    Valg:
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Slår opp urlhost i virtual host tabellen og setter web_page_url og
            host_name attributtene for listen etter de verdier som blir funnet.
            Dette flytter en liste fra et virtuelt domene til et annet.
            Uten dette valget benyttes standardverdier.
    
        -v / --verbose
           Viser hva scriptet gjør.
    
    Kjøres scriptet for seg selv, vises denne hjelpeteksten.

en: Setting web_page_url to: %(web_page_url)s
no: Setter web_page_url til: %(web_page_url)s

en: Setting host_name to: %(mailhost)s
no: Setter host_name til: %(mailhost)s

en: Inject a message from a file into Mailman's incoming queue.
    
    Usage: inject [options] [filename]
    
    Options:
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            The name of the list to inject this message to.  Required.
    
        -q queuename
        --queue=queuename
            The name of the queue to inject the message to.  The queuename must be
            one of the directories inside the qfiles directory.  If omitted, the
            incoming queue is used.
    
    filename is the name of the plaintext message file to inject.  If omitted,
    standard input is used.
no: Sette inn en epost i en Mailman kø.
    
    Brukes slik: inject [valg] [filnavn]
    
    Valg:
    
        -l listenavn
        --listname=listenavn
            Navn på listen som skal motta meldingen. MÅ spesifiseres.
    
        -q kønavn
        --queue=kønavn
            Navn på køen som meldingen skal settes inn i. Kønavnet må tilsvare
            navn på en av katalogene i qfiles katalogen. 'incoming' køen brukes
            hvis ingen kø blir angitt.
    
    filnavn er navnet på filen som inneholder en epost i ren tekst som skal settes
    inn i en kø. Hvis ingen fil angis, benyttes standard input.

en: Bad queue directory: %(qdir)s
no: Ugyldig kø-katalog: %(qdir)s

en: A list name is required
no: Navn på liste må angis

en: List all the owners of a mailing list.
    
    Usage: %(program)s [options] listname ...
    
    Where:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            List the owners of all the mailing lists for the given virtual host.
    
        --all
        -a
            List the owners of all the mailing lists on this system.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    `listname' is the name of the mailing list to print the owners of.  You can
    have more than one named list on the command line.
no: Viser hvem som er eiere (owners) av en epostliste.
    
    Brukes slik: %(program)s [valg] listenavn ...
    
    Valg:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            Viser alle eiere av epostlister på den gitte virtuelle host.
    
        --all
        -a
            Viser alle eier av alle epostlister på systemet.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    'listenavn' er navn på en epostliste som du vil se eierne på. Du kan angi
    navn på flere epostlister.

en: List: %(listname)s, 	Owners: %(owners)s
no: Liste: %(listname)s, 	Eiere: %(owners)s

en: No matching mailing lists found
no: Fant ingen treff på denne epostlisten

en: matching mailing lists found:
no: treff på denne epostlisten:

en: Bad --nomail option: %(why)s
no: Ugyldig --nomail parameter: %(why)s

en: Bad --digest option: %(kind)s
no: Ugyldig --digest parameter: %(kind)s

en: Could not open file for writing:
no: Kan ikke åpne filen for skriving:

en: List the owners of a mailing list, or all mailing lists.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    Options:
    
        -w / --with-listnames
            Group the owners by list names and include the list names in the
            output.  Otherwise, the owners will be sorted and uniquified based on
            the email address.
    
        -m / --moderators
            Include the list moderators in the output.
    
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        listname
            Print the owners of the specified lists.  More than one can appear
            after the options.  If there are no listnames provided, the owners of
            all the lists will be displayed.
no: Viser hvem som er eier av en epostliste, eller av alle listene.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] [listenavn ...]
    
    Valg:
    
        -w / --with-listnames
            Grupperer eierne etter listenavn, og viser listenavnene. Uten dette
            valget sorteres eierne etter epostadressen deres.
    
        -m / --moderators
            Viser også listemoderatorene.
    
        -h / --help
            Viser denne hjelpeteksten.
    
        listenavn
            Vis eieren(e) av de angitte lister. Mer en enn liste kan altså
            spesifiseres. Dersom ingen liste er angitt, vil eiere av alle lister
            vises.

en: Primary start-up and shutdown script for Mailman's qrunner daemon.
    
    This script starts, stops, and restarts the main Mailman queue runners, making
    sure that the various long-running qrunners are still alive and kicking.  It
    does this by forking and exec'ing the qrunners and waiting on their pids.
    When it detects a subprocess has exited, it may restart it.
    
    The qrunners respond to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP.  SIGINT and SIGTERM both
    cause the qrunners to exit cleanly, but the master will only restart qrunners
    that have exited due to a SIGINT.  SIGHUP causes the master and the qrunners
    to close their log files, and reopen then upon the next printed message.
    
    The master also responds to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP, which it simply
    passes on to the qrunners (note that the master will close and reopen its own
    log files on receipt of a SIGHUP).  The master also leaves its own process id
    in the file data/master-qrunner.pid but you normally don't need to use this
    pid directly.  The `start', `stop', `restart', and `reopen' commands handle
    everything for you.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Options:
    
        -n/--no-restart
            Don't restart the qrunners when they exit because of an error or a
            SIGINT.  They are never restarted if they exit in response to a
            SIGTERM.  Use this only for debugging.  Only useful if the `start'
            command is given.
    
        -u/--run-as-user
            Normally, this script will refuse to run if the user id and group id
            are not set to the `mailman' user and group (as defined when you
            configured Mailman).  If run as root, this script will change to this
            user and group before the check is made.
    
            This can be inconvenient for testing and debugging purposes, so the -u
            flag means that the step that sets and checks the uid/gid is skipped,
            and the program is run as the current user and group.  This flag is
            not recommended for normal production environments.
    
            Note though, that if you run with -u and are not in the mailman group,
            you may have permission problems, such as begin unable to delete a
            list's archives through the web.  Tough luck!
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            If mailmanctl finds an existing master lock, it will normally exit
            with an error message.  With this option, mailmanctl will perform an
            extra level of checking.  If a process matching the host/pid described
            in the lock file is running, mailmanctl will still exit, but if no
            matching process is found, mailmanctl will remove the apparently stale
            lock and make another attempt to claim the master lock.
    
        -q/--quiet
            Don't print status messages.  Error messages are still printed to
            standard error.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    Commands:
    
        start   - Start the master daemon and all qrunners.  Prints a message and
                  exits if the master daemon is already running.
    
        stop    - Stops the master daemon and all qrunners.  After stopping, no
                  more messages will be processed.
    
        restart - Restarts the qrunners, but not the master process.  Use this
                  whenever you upgrade or update Mailman so that the qrunners will
                  use the newly installed code.
    
        reopen  - This will close all log files, causing them to be re-opened the
                  next time a message is written to them
no: Primært start- og stoppscript for Mailmans qrunner daemon.
    
    Dette scriptet starter, stopper, og restarter Mailmans qrunnere, og sørger
    enkelt og greit for at de ulike qrunner-prosessene er i live og kjører på
    systemet, ved å starte de nødvendige prosessene, og vente på pid'ene deres.
    Når det oppdager at en prosess har avsluttet, kan det starte prosessen på
    nytt. Dette scriptet kan benyttes som et init script.
    
    Qrunnerene reagerer på SIGINT, SIGTERM, og SIGHUP. SIGINT og SIGTERM
    fører til at de avslutter på en normal måte, men master qrunneren restarter
    bare qrunnere som har avsluttet av å ha fått en SIGINT. SIGHUP fører til
    at prosessene lukker sine loggfiler, og åpner de på nytt når noe igjen skal
    logges.
    
    Master-qrunneren reagerer også på SIGINT, SIGTERM, og SIGHUP, som den enkelt
    og greit sender videre til sine qrunnere (merk at master-qrunneren vil
    lukke og åpne sine loggfiler dersom den får en SIGHUP).
    Master qrunneren legger også sin pid i filen data/master-qrunner.pid, men
    denne pid'en trenger man vanligvis ikke.
    Med 'start', 'stop', 'restart', og 'reopen' kommandoene kan man gjøre det
    man har bruk for.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Valg:
    
        -n / --no-restart
            Ikke start qrunnere på nytt når de avslutter på grunn av feil eller
            SIGINT (de startes aldri på nytt dersom avslutter på grunn av en
            SIGTERM). Brukes kun ved debugging av systemet, og har kun noen
            virkning når 'start' kommandoen angis.
    
        -u / --run-as-user
            Vanligvis vil dette scriptet nekte å kjøre hvis bruker-id og
            gruppe-id ikke er satt til bruker og gruppe 'mailman' (eller
            slik som definert ved konfigurasjon av Mailman). Hvis scriptet
            kjøres som root, vil scriptet bytte til denne brukeren og gruppen
            før den kontrollerer bruker og gruppe.
            Dette kan være upraktisk ved testing og debugging, derfor gjør dette
            -u valget slik at denne kontrollen hoppes over, og programmet kjøres
            med den bruker og gruppe som kjører scriptet.
            Dette valget benyttes normalt ikke i vanlige systemer som er i
            produksjon.
            Forøvrig er det verdt å merke seg at hvis du benytter -u og ikke er i
            mailmangruppen, kan du få problemer med tilgangen til f.eks. å slette
            en listes arkiv via web. Uheldig!
    
        -s / --stale-lock-cleanup
            Hvis mailmanctl finner en eksisterende master qrunner låsefil,
            avslutter den vanligvis med en feilmelding. Med dette valget, vil
            mailmanctl utføre noen ekstra kontroller. Hvis en prosess som kjører
            passer med den host/pid som står i låsefilen, vil mailmanctl avslutte,
            men dersom ingen prosess som passer kjører, vil mailmanctl fjerne
            låsefilen og fortsette å kjøre.
    
        -q / --quiet
            Ikke vis statusmeldinger. Feilmeldinger vil likevel vises på standard
            error.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    Kommandoer:
    
        start   - Starter master daemon og alle qrunnere. Viser en melding
                  og avbryter hvis master daemon allerede kjører.
        stop    - Stopper master daemon og qrunnere. Etter at disse har
                  stoppet, vil ingen meldinger bli behandlet.
        restart - Starter qrunneren på nytt, men ikke master prosessen.
                  Bruk denne når oppgraderer eller oppdaterer Mailman, slik at
                  tar i bruk den eventuelle oppgraderte programkoden.
        reopen  - Dette fører til at alle loggfiler lukkes og deretter åpnes på
                  nytt neste gang noe skal skrives til dem.

en: PID unreadable in: %(pidfile)s
no: Uleselig PID i: %(pidfile)s

en: Is qrunner even running?
no: Kjører qrunneren i det hele tatt?

en: No child with pid: %(pid)s
no: Ingen child med pid: %(pid)s

en: Stale pid file removed.
no: Gammel pid fil fjernet.

en: The master qrunner lock could not be acquired because it appears as if another
    master qrunner is already running.
no: Kunne ikke opprette låsefil for master qrunneren fordi det ser ut til
    at en annen qrunner allerede kjører.

en: The master qrunner lock could not be acquired.  It appears as though there is
    a stale master qrunner lock.  Try re-running mailmanctl with the -s flag.
no: Kunne ikke opprette låsefil for master qrunneren. Det ser ut til at det
    eksisterer en gammel låsefil. Kjør mailmanctl med "-s" valget.

en: The master qrunner lock could not be acquired, because it appears as if some
    process on some other host may have acquired it.  We can't test for stale
    locks across host boundaries, so you'll have to do this manually.  Or, if you
    know the lock is stale, re-run mailmanctl with the -s flag.
    
    Lock file: %(LOCKFILE)s
    Lock host: %(status)s
    
    Exiting.
no: Kunne ikke opprette låsefil for master qrunneren, fordi det ser ut til at en
    allerede eksisterende låsefil er åpnet av en prosess på en annen maskin.
    Det er ikke mulig for dette programmet å finne ut om denne låsefilen er gammel
    eller ikke, så du må undersøke dette manuelt. Hvis du vet at ingen andre
    prosesser bruker låsefilen, kan du kjøre mailmanctl med "-s" valget.
    
    Låsefil: %(LOCKFILE)s
    Maskin:  %(status)s
    
    Avrbyter.

en: Site list is missing: %(sitelistname)s
no: Systemets epostliste mangler: %(sitelistname)s

en: Run this program as root or as the %(name)s user, or use -u.
no: Kjør dette programmet som root eller som  %(name)s, eller bruk -u.

en: No command given.
no: Ingen kommando angitt.

en: Bad command: %(command)s
no: Uygldig kommando: %(command)s

en: Warning!  You may encounter permission problems.
no: Advarsel! Du kan få tilgangsproblemer.

en: Shutting down Mailman's master qrunner
no: Stopper Mailmans master qrunner.

en: Restarting Mailman's master qrunner
no: Starter Mailmans master qrunner på nytt.

en: Re-opening all log files
no: Åpner alle loggfiler på nytt

en: Starting Mailman's master qrunner.
no: Starter Mailmans master qrunner.

en: Set the site password, prompting from the terminal.
    
    The site password can be used in most if not all places that the list
    administrator's password can be used, which in turn can be used in most places
    that a list users password can be used.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [password]
    
    Options:
    
        -c/--listcreator
            Set the list creator password instead of the site password.  The list
            creator is authorized to create and remove lists, but does not have
            the total power of the site administrator.
    
        -h/--help
            Print this help message and exit.
    
    If password is not given on the command line, it will be prompted for.
no: Setter det globale Mailman passordet, fra terminalen.
    
    Det globale Mailman passordet kan benyttes på de fleste, om ikke alle, steder
    der listens administratorpassord kan benyttes, som igjen kan benyttes de
    fleste steder et medlemspassord kan benyttes.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] [passord]
    
        -c / --listcreator
            Setter passordet som må benyttes til å opprette lister, istedenfor å
            sette det globale passordet. Dette passordet kan benyttes til å
            opprette eller fjerne lister, men kan ikke benyttes på samme måte som
            det globale passordet.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    Hvis ikke passordet gis på kommandolinjen, vil programmet be passordet istedet.

en: site
no: system

en: list creator
no: person som listen ble opprettet av

en: New %(pwdesc)s password:
no: Nytt %(pwdesc)s passord:

en: Again to confirm password:
no: Skriv passordet en gang til:

en: Passwords do not match; no changes made.
no: Passordene er ikke like; ingen endring utført.

en: Interrupted...
no: Avbrutt...

en: Password changed.
no: Passordet er endret.

en: Password change failed.
no: Feil under endring av passord.

en: Unknown language: %(lang)s
no: Ukjent språk: %(lang)s

en: Enter the name of the list:
no: Oppgi epostlistens navn:

en: Enter the email of the person running the list:
no: Oppgi epostadressen til personen som er ansvarlig for listen:

en: Initial %(listname)s password:
no: Det første passordet for "%(listname)s" er:

en: The list password cannot be empty
no: Listen må ha et passord (listens passord kan ikke være blankt)

en: Hit enter to notify %(listname)s owner...
no: Trykk [Enter] for å sende melding til eieren av listen %(listname)s...

en: %(name)s runs the %(runnername)s qrunner
no: %(name)s starter %(runnername)s qrunneren

en: All runs all the above qrunners
no: "All" kjører alle qrunnerene ovenfor

en: No runner name given.
no: Ingen runner navn ble angitt.

en: Could not open file for reading: %(filename)s.
no: Kunne ikke åpne filen "%(filename)s" for lesing.

en: Error opening list %(listname)s... skipping.
no: Hopper over listen "%(listname)s" grunnet feil under åpning.

en: No such member: %(addr)s
no: Medlemmet finnes ikke: %(addr)s.

en: User `%(addr)s' removed from list: %(listname)s.
no: %(addr)s er nå fjernet fra listen %(listname)s.

en: Changing passwords for list: %(listname)s
no: Endrer passord for liste: %(listname)s

en: Remove the components of a mailing list with impunity - beware!
    
    This removes (almost) all traces of a mailing list.  By default, the lists
    archives are not removed, which is very handy for retiring old lists.
    
    Usage:
        rmlist [-a] [-h] listname
    
    Where:
        --archives
        -a
            Remove the list's archives too, or if the list has already been
            deleted, remove any residual archives.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
no: Fjerner alle komponenter av en epostliste fra systemet!
    
    Denne kommandoen fjerner (nesten) alle spor av en epostliste. Uten -a valget
    fjernes ikke arkivet for listen, som kan være ganske nyttig for å avvikle
    gamle lister.
    
    Brukes slik: rmlist [-a] [-h] listenavn
    
    Der:
        --archives
        -a
            Fjern (slett) også listens arkiv, eller dersom listen allerede er
            slettet, fjern arkivene som evt. ligger igjen.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.

en: Removing %(msg)s
no: Fjerner %(msg)s

en: %(listname)s %(msg)s not found as %(filename)s
no: Fant ikke %(listname)s %(msg)s som %(filename)s

en: No such list (or list already deleted): %(listname)s
no: Listen finnes ikke (eller er allerede slettet): %(listname)s

en: No such list: %(listname)s.  Removing its residual archives.
no: Listen finnes ikke: %(listname)s. Fjerner arkivet som ligger igjen.

en: Not removing archives.  Reinvoke with -a to remove them.
no: Fjerner ikke arkivet. Kjør kommandoen på nytt med parameteren "-a" for
    å fjerne arkivet.

en: list info
no: listeinformasjon

en: stale lock file
no: gammel låsefil

en: private archives
no: private arkiv

en: public archives
no: offentlige arkiv

en: Synchronize a mailing list's membership with a flat file.
    
    This script is useful if you have a Mailman mailing list and a sendmail
    :include: style list of addresses (also as is used in Majordomo).  For every
    address in the file that does not appear in the mailing list, the address is
    added.  For every address in the mailing list that does not appear in the
    file, the address is removed.  Other options control what happens when an
    address is added or removed.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] -f file listname
    
    Where `options' are:
    
        --no-change
        -n
            Don't actually make the changes.  Instead, print out what would be
            done to the list.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the newly added members a welcome
            message, overriding whatever the list's `send_welcome_msg' setting
            is.  With -w=yes or -w, the welcome message is sent.  With -w=no, no
            message is sent.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the goodbye message to removed members,
            overriding whatever the list's `send_goodbye_msg' setting is.  With
            -g=yes or -g, the goodbye message is sent.  With -g=no, no message is
            sent.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Selects whether to make newly added members receive messages in
            digests.  With -d=yes or -d, they become digest members.  With -d=no
            (or if no -d option given) they are added as regular members.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Specifies whether the admin should be notified for each subscription
            or unsubscription.  If you're adding a lot of addresses, you
            definitely want to turn this off!  With -a=yes or -a, the admin is
            notified.  With -a=no, the admin is not notified.  With no -a option,
            the default for the list is used.
    
        --file <filename | ->
        -f <filename | ->
            This option is required.  It specifies the flat file to synchronize
            against.  Email addresses must appear one per line.  If filename is
            `-' then stdin is used.
    
        --help
        -h
            Print this message.
    
        listname
            Required.  This specifies the list to synchronize.
no: Synkroniserer en epostlistes medlemmer med en fil.
    
    Dette scriptet er nyttig hvis du har en Mailman epostliste og en sendmail
    :include: type liste over adresser (som også brukes i Majordomo). Hver
    epostadresse i filen som ikke er medlem av epostlisten, vil bli meldt på
    listen. Hver adresse i epostlisten som ikke eksisterer i filen, vil bli
    fjernet fra listen. Hva som skal skje når medlemmer meldes av eller på
    på denne måten, bestemmes av valgene nedenfor.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] -f filnavn listenavn
    
    Valg:
    
        --no-change
        -n
            Foreta ingen endringer, men vis hva som ville blitt gjort.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Bestemmer om nye medlemmer skal motta velkomstmelding eller ikke.
            Dette valget overstyrer listens 'send_welcome_msg' innstilling.
            -w=yes eller -w fører til at en velkomstmelding sendes, -w=no
            fører til at det ikke sendes noe velkomstmelding.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Bestemmer om medlemmer som meldes av listen skal motta en avskjeds-
            melding eller ikke. Dette valget overstyrer listens 'send_goodbye_msg'
            instilling. -g=yes eller -g fører til at en avskjedsmelding sendes,
            -g=no fører til at det ikke sendes noe avskjedsmelding.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Bestemmer om nye medlemmer skal benytte sammendrag-modus eller ikke.
            Med -d=yes eller -d, blir de satt i sammendrag-modus. Med -d=no
            (eller hvis ikke -d benyttes) blir de satt i normal-modus.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        --a[=<yes|no>]
            Bestemmer om administratoren skal få beskjed om hvem som meldes på
            og hvem som meldes av. Hvis du legger inn mange nye adresser, vil
            du nok helt sikkert skru denne av! Med -a=yes eller -a, vil
            admin få beskjed. Med -a=no, vil admin ikke få beskjed. Dersom -a
            ikke benyttes, vil listens innstilling bestemme om admin skal få
            beskjed eller ikke.
    
        --file <filnavn | ->
        -f <filnavn | ->
            Dette valget må benyttes. Det spesifiserer navnet på filen som
            inneholder epostadressene som skal synkroniseres med listen.
            Hvis filnavnet er '-', benyttes standard input.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
        listenavn
            Må benyttes. Angir navnet på listen som skal synkroniseres.

en: Bad choice: %(yesno)s
no: Ugyldig valg: %(yesno)s

en: Dry run mode
no: Utfører ingen endringer.

en: Only one -f switch allowed
no: Bare en "-f" parameter kan brukes

en: No argument to -f given
no: "-f" parameteren mangler verdi

en: Illegal option: %(opt)s
no: Ugyldig parameter: %(opt)s

en: No listname given
no: Ingen liste angitt

en: Must have a listname and a filename
no: Må ha et listenavn og et filnavn

en: Cannot read address file: %(filename)s: %(msg)s
no: Kan ikke lese adressefil: %(filename)s: %(msg)s

en: Ignore  :  %(addr)30s
no: Hopper over : %(addr)30s

en: Invalid :  %(addr)30s
no: Ugyldig :  %(addr)30s

en: You must fix the preceding invalid addresses first.
no: Du må fixe de ugyldige adressene først.

en: Added  : %(s)s
no: La inn : %(s)s

en: Removed: %(s)s
no: Fjernet: %(s)s

en: Perform all necessary upgrades.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -f/--force
            Force running the upgrade procedures.  Normally, if the version number
            of the installed Mailman matches the current version number (or a
            `downgrade' is detected), nothing will be done.
    
        -h/--help
            Print this text and exit.
    
    Use this script to help you update to the latest release of Mailman from
    some previous version.  It knows about versions back to 1.0b4 (?).
no: Utfører all nødvendig oppgradering.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg]
    
    Valg:
        -f / --force
            Vanligvis gjøres ingenting hvis den installerte Mailman versjonen er
            lik den nye versjonene (eller en nedgradering prøves). Med dette
            valget vil oppgradering kjøres uansett versjonsnumre.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    Bruk dette scriptet til å hjelpe deg å oppgradere Mailman fra tidligere
    versjoner til ny versjon. Scriptet kjenner til versjoner helt tilbake til
    1.0b4 (?).

en: Fixing language templates: %(listname)s
no: Oppdaterer språkfiler: %(listname)s

en: WARNING: could not acquire lock for list: %(listname)s
no: ADVARSEL: kunne ikke låse listen: %(listname)s

en: Resetting %(n)s BYBOUNCEs disabled addrs with no bounce info
no: Resetter %(n)s adresser som ble stoppet grunnet returmeldinger, men som ikke har noe returmeldinginformasjon

en: Updating the held requests database.
no: Oppdaterer databasen over tilbakeholdte meldinger.

en: For some reason, %(mbox_dir)s exists as a file.  This won't work with
    b6, so I'm renaming it to %(mbox_dir)s.tmp and proceeding.
no: Av en eller annen grunn, eksisterer %(mbox_dir)s som en fil. Dette vil ikke
    virke i b6, så jeg endrer navnet til %(mbox_dir)s.tmp og fortsetter.

en: 
    %(listname)s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses private archiving, I'm installing the private mbox archive
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- as the active archive, and renaming
            %(o_pub_mbox_file)s
    to
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
no: 
    %(listname)s har både offentlige og private mbox arkiver. Siden denne listen
    bare benytter private arkiv, installerer jeg det private mbox arkivet
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- som det aktive arkivet, og endrer navnet
            %(o_pub_mbox_file)s
    til
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    Hvis du vil kan du integrere dette inn i arkivet ved å bruke 'arch' skriptet.

en: %s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses public archiving, I'm installing the public mbox file
    archive file (%s) as the active one, and renaming
            %s
        to
            %s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
no: %s har både offentlige og private mbox arkiver. Siden denne listen
    bare benytter offentlig arkiv, installerer jeg den offentlige mbox arkivfilen
    (%s) som den aktive, og endrer navnet
            %s
    til
            %s.preb6
    
    Hvis du vil kan du integrere dette inn i arkivet ved å bruke 'arch' skriptet.

en: - updating old private mbox file
no: - oppdaterer den gamle private mbox-filen

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pri_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
no:     ukjent fil i veien, flytter
            %(o_pri_mbox_file)s
        til
            %(newname)s

en: - updating old public mbox file
no: - oppdaterer den gamle offentlige mbox-filen

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pub_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
no:     ukjent fil i veien, flytter
            %(o_pub_mbox_file)s
        til
            %(newname)s

en: - This list looks like it might have <= b4 list templates around
no: - Det ser ut som denne listen har templates eldre enn b5 liggende

en: - moved %(o_tmpl)s to %(n_tmpl)s
no: - flyttet %(o_tmpl)s til %(n_tmpl)s

en: - both %(o_tmpl)s and %(n_tmpl)s exist, leaving untouched
no: - både %(o_tmpl)s og %(n_tmpl)s eksisterer, rører ikke disse

en: - %(o_tmpl)s doesn't exist, leaving untouched
no: - %(o_tmpl)s eksisterer ikke, rører ikke denne

en: removing directory %(src)s and everything underneath
no: fjerner katalogen %(src)s og alle underkataloger

en: removing %(src)s
no: fjerner %(src)s

en: Warning: couldn't remove %(src)s -- %(rest)s
no: Advarsel: kunne ikke fjerne %(src)s -- %(rest)s

en: couldn't remove old file %(pyc)s -- %(rest)s
no: kunne ikke fjerne den gamle filen %(pyc)s -- %(rest)s

en: updating old qfiles
no: oppdaterer gamle qfiler

en: message is unparsable: %(filebase)s
no: kan ikke tolke melding: %(filebase)s

en: Updating Mailman 2.0 pending_subscriptions.db database
no: Oppdaterer pending_subscriptions.db databasen fra Mailman 2.0

en: Updating Mailman 2.1.4 pending.pck database
no: Oppdaterer pending.pck databasen fra Mailman 2.1.4

en: Ignoring bad pended data: %(key)s: %(val)s
no: Ser bort i fra feildata: %(key)s: %(val)s

en: WARNING: Ignoring duplicate pending ID: %(id)s.
no: ADVARSEL: Ser bort i fra duplikatmelding som venter: %(id)s

en: getting rid of old source files
no: fjerner gamle kildefiler

en: no lists == nothing to do, exiting
no: ingen lister == ingenting å gjøre, avslutter

en: fixing all the perms on your old html archives to work with b6
    If your archives are big, this could take a minute or two...
no: oppdaterer rettigheter for alle dine gamle html arkiver slik at de skal virke
    med b6. Hvis arkivene er store, kan dette ta et minutt eller to...

en: done
no: utført

en: Updating mailing list: %(listname)s
no: Oppdaterer epostliste: %(listname)s

en: Updating Usenet watermarks
no: Oppdaterer Usenet watermarks (vannmerker for nyhetsgrupper)

en: - nothing to update here
no: - ingenting å oppdatere her

en: - usenet watermarks updated and gate_watermarks removed
no: - usenet watermarks og gate_watermarks er fjernet

en: 
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
    
        You are upgrading an existing Mailman installation, but I can't tell what
        version you were previously running.
    
        If you are upgrading from Mailman 1.0b9 or earlier you will need to
        manually update your mailing lists.  For each mailing list you need to
        copy the file templates/options.html lists/<listname>/options.html.
    
        However, if you have edited this file via the Web interface, you will have
        to merge your changes into this file, otherwise you will lose your
        changes.
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
no: 
    
    NB! NB! NB! NB! NB!
    
        Du er i ferd med å oppgradere en eksisterende Mailman installasjon, men
        jeg klarer ikke å finne ut hvilken versjon som er installert.
    
        Dersom du oppgraderer fra Mailman 1.0b9 eller tidligere, blir du nødt til
        å oppdatere epostlistene dine manuelt. For hver epostliste må du kopiere
        filen templates/options.html over til lists/<listenavn>/options.html.
    
        Har du forøvrig redigert denne filen via websidene, må du manuelt sette
        sammen dine endringer med den nye filen, ellers vil du miste endringene du
        har gjort tidligere.
    
    NB! NB! NB! NB! NB!

en: No updates are necessary.
no: Ingen oppdatering er nødvendig.

en: Downgrade detected, from version %(hexlversion)s to version %(hextversion)s
    This is probably not safe.
    Exiting.
no: Nedgradering fra versjon %(hexlversion)s til versjon %(hextversion)s.
    Dette vil antakelig ikke fungere.
    Avbryter.

en: Upgrading from version %(hexlversion)s to %(hextversion)s
no: Oppgraderer fra version %(hexlversion)s til  %(hextversion)s

en: 
    ERROR:
    
    The locks for some lists could not be acquired.  This means that either
    Mailman was still active when you upgraded, or there were stale locks in the
    %(lockdir)s directory.
    
    You must put Mailman into a quiescent state and remove all stale locks, then
    re-run "make update" manually.  See the INSTALL and UPGRADE files for details.
no: 
    FEIL:
    
    Kunne ikke låse noen av listene. Dette betyr at Mailman fremdeles var aktiv da
    du oppgraderte, eller det var gamle låsefiler i katalogen %(lockdir)s.
    
    Du må midlertidig stoppe Mailman og fjerne alle gamle låsefiler før du kan
    prøve å kjøre "make update" på nytt manuelt. Se INSTALL og UPGRADE filene for
    nærmere informasjon.

en: Print the Mailman version.
no: Vise Mailman versjonen.

en: Using Mailman version:
no: Bruker Mailman versjon:

en: Unlocking (but not saving) list: %(listname)s
no: Låser opp (men lagrer ikke) listen: %(listname)s

en: Finalizing
no: Avslutter

en: Loading list %(listname)s
no: Leser listen %(listname)s

en: (locked)
no: (låst)

en: (unlocked)
no: (åpen)

en: Unknown list: %(listname)s
no: Ukjent liste: %(listname)s

en: No list name supplied.
no: Ingen listenavn angitt

en: --all requires --run
no: --all krever --run

en: Importing %(module)s...
no: Importerer %(module)s...

en: Running %(module)s.%(callable)s()...
no: Kjører %(module)s.%(callable)s()...

en: The variable `m' is the %(listname)s MailList instance
no: Variabelen 'm' er forekomsten av %(listname)s MailList objektet

en: Increment the digest volume number and reset the digest number to one.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    
    Options:
    
        --help/-h
            Print this message and exit.
    
    The lists named on the command line are bumped.  If no list names are given,
    all lists are bumped.
no: Øker volume nummer i sammendrag-modus, og setter utgave nummeret til 1.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg] [listenavn ...]
    
    Valg:
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
    Volume nummeret økes for den angitte listen. Hvis ingen liste angis, økes
    volume nummer for alle lister.

en: Check for pending admin requests and mail the list owners if necessary.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
no: Sjekker om det ligger forespørsler på vent, og sender en mail til listenes
    eiere om nødvendig.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg]
    
    Valg:
    
        --help / -h
            Viser denne hjelpeteksten.

en: Notice: %(discarded)d old request(s) automatically expired.
no: Melding: %(discarded)d gamle meldinger ble automatisk forkastet.

en: %(count)d %(realname)s moderator request(s) waiting
no: %(count)d forespørsler venter på behandling på listen %(realname)s

en: %(realname)s moderator request check result
no: Resultat av forespørselsjekk for listen %(realname)s

en: Pending subscriptions:
no: Søknader om medlemskap som venter på behandling:

en: 
    Pending posts:
no: 
    Epost til listen som krever godkjenning:

en: From: %(sender)s on %(date)s
    Subject: %(subject)s
    Cause: %(reason)s
no: Fra: %(sender)s %(date)s
    Tittel: %(subject)s
    Fordi: %(reason)s

en: [disabled by periodic sweep and cull, no message available]
no: [stoppet av periodisk undersøkelse, ingen melding tilgjengelig]

en: Poll the NNTP servers for messages to be gatewayed to mailing lists.
    
    Usage: gate_news [options]
    
    Where options are
    
        --help
        -h
            Print this text and exit.
no: Kontakter NNTP serveren for å se om nye meldinger skal distribueres til
    de respektive epostlister.
    
    Brukes slik: gate_news [valg]
    
    Valg:
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.

en: Send password reminders for all lists to all users.
    
    This program scans all mailing lists and collects users and their passwords,
    grouped by the list's host_name if mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW is true.  Then
    one email message is sent to each unique user (per-virtual host) containing
    the list passwords and options url for the user.  The password reminder comes
    from the mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, which must exist.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -l listname
        --listname=listname
            Send password reminders for the named list only.  If omitted,
            reminders are sent for all lists.  Multiple -l/--listname options are
            allowed.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
no: Sender påminnelse om passord til alle medlemmer av alle lister.
    
    Dette programmet går igjennom alle epostlistene og samler opp informasjon
    om medlemmer og deres passord, gruppert etter listens hostnavn hvis
    mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW er satt. Deretter sender den ut en epost til
    hvert unike medlem (pr. virtuell host), som inneholder medlemmets passord
    og URL til medlemmets personlige innstillinger. Epost kommer fra
    mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, som må eksistere.
    
    Brukes slik: %(PROGRAM)s [valg]
    
    Valg:
    
        -l listenavn
        --listname=listenavn
            Sender påminnelse om passord kun for den angitte listen. Dersom ikke
            dette valget benyttes, sendes det påminnelse for alle lister.
            Flere -l/--listname valg kan benyttes.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.

en: Password // URL
no: Passord // URL

en: %(host)s mailing list memberships reminder
no: Påminnelse om passord for epostlister på %(host)s

en: Re-generate the Pipermail gzip'd archive flat files.
    
    This script should be run nightly from cron.  When run from the command line,
    the following usage is understood:
    
    Usage: %(program)s [-v] [-h] [listnames]
    
    Where:
        --verbose
        -v
            print each file as it's being gzip'd
    
        --help
        -h
            print this message and exit
    
        listnames
            Optionally, only compress the .txt files for the named lists.  Without 
            this, all archivable lists are processed.
no: Genererer Pipermails gzip arkiv fra flate filer.
    
    Dette scriptet bør kjøres nattlig fra cron. Når det kjøres fra kommandolinjen
    kan det benyttes på følgende måte:
    
    Brukes slik: %(program)s [-v] [-h] [listenavn ...]
    
    Der:
        --verbose
        -v
            Skriver navnet på hver fil etter hvert som den blir gzip'et.
    
        --help
        -h
            Viser denne hjelpeteksten.
    
        listenavn
            Valgfritt. Dersom listenavn angis, komprimeres kun .txt filene til
            de nevnte listene. Dersom ingen listenavn angis, komprimeres .txt
            filene for alle listene som har aktivert arkiv.
