mailman v2.1 - en to ru translation catalogue (1444 entries)

en: size not available
ru: размер отсутствует

en:  %(size)i bytes
ru:  %(size)i байт(ов)

en: No subject
ru: Без темы

en:  at
ru:  на

en: Previous message (by thread):
ru: Предыдущее сообщение (в дискуссии):

en: Next message (by thread):
ru: Следующее сообщение (в дискуссии):

en: thread
ru: по дискуссиям

en: subject
ru: по темам

en: author
ru: по автору

en: date
ru: по дате

en: <P>Currently, there are no archives. </P>
ru: <p>В настоящее время архивы отсутствуют.</p>

en: Gzip'd Text%(sz)s
ru: текст, сжатый программой gzip, %(sz)s

en: Text%(sz)s
ru: текст %(sz)s

en: figuring article archives
ru: определяется том архива

en: April
ru: Апрель

en: February
ru: Февраль

en: January
ru: Январь

en: March
ru: Март

en: August
ru: Август

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: May
ru: Май

en: December
ru: Декабрь

en: November
ru: Ноябрь

en: October
ru: Октябрь

en: September
ru: Сентябрь

en: First
ru: Первый

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Second
ru: Второй

en: Third
ru: Третий

en: %(ord)s quarter %(year)i
ru: %(ord)s квартал %(year)i

en: The Week Of Monday %(day)i %(month)s %(year)i
ru: Неделя, начинающаяся с понедельника %(day)i %(month)s %(year)i

en: Computing threaded index
ru: Формируется индекс по дискуссиям

en: Updating HTML for article %(seq)s
ru: Обновляется HTML-представление статьи %(seq)s

en: article file %(filename)s is missing!
ru: отсутствует файл статьи %(filename)s!

en: Creating archive directory
ru: Создается каталог архива

en: Reloading pickled archive state
ru: Загружается состояние архива

en: Pickling archive state into
ru: Состояние архива сохраняется в

en: Updating index files for archive [%(archive)s]
ru: Идет обновление файлов индексов для архива [%(archive)s]

en:   Thread
ru:   Темы дискуссий

en: due to excessive bounces
ru: в силу большого количества ошибок, возникших при доставке

en: by yourself
ru: по вашему собственному указанию

en: by the list administrator
ru: по указанию администратора списка рассылки

en: for unknown reasons
ru: по неизвестной причине

en: bounce score incremented
ru: счетчик ошибок увеличен

en: disabled
ru: заблокирована

en: Bounce action notification
ru: Извещение об ошибке

en:  The last bounce received from you was dated %(date)s
ru:  Последнее сообщение об ошибке, полученное от вас, датировано %(date)s

en: (no subject)
ru: (без темы)

en: [No bounce details are available]
ru: [Дополнительная информация об ошибке отсутствует]

en: Moderator
ru: модератора

en: Administrator
ru: администратора

en: No such list <em>%(safelistname)s</em>
ru: Список рассылки <em>%(safelistname)s</em> не существует

en: Error
ru: Ошибка

en: Invalid options to CGI script.
ru: Указаны недопустимые параметры для CGI-сценария.

en: Authorization failed.
ru: Ошибка доступа.

en: The form lifetime has expired. (request forgery check)
ru: Форма устарела. (требуется проверка подлинности)

en: You have turned off delivery of both digest and
                    non-digest messages.  This is an incompatible state of
                    affairs.  You must turn on either digest delivery or
                    non-digest delivery or your mailing list will basically be
                    unusable.
ru: Вы отключили как доставку дайджестов, так и обычную
                    доставку сообщений. Вы должны включить один
                    из способов доставки сообщений для вашего списка рассылки.
                    В таком состоянии этот список рассылки использовать нельзя.

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: You have digest members, but digests are turned
                    off. Those people will not receive mail.
                    Affected member(s) %(dm)r.
ru: Отправка дайджестов отключена, однако есть
    подписчики, которые выбрали их получать. Они ничего не получают.
    Таких подписчиков %(dm)r.

en: You have regular list members but non-digestified mail is
                    turned off.  They will receive non-digestified mail until you
                    fix this problem. Affected member(s) %(rm)r.
ru: Обычная доставка сообщений отключена, однако есть
    подписчики, которые выбрали получать сообщения обычным
    образом. Они ничего не получают. Таких подписчиков %(rm)r.

en: %(hostname)s mailing lists - Admin Links
ru: Списки рассылки на %(hostname)s -- интерфейс администратора

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: <p>There currently are no publicly-advertised %(mailmanlink)s
                mailing lists on %(hostname)s.
ru: <p>В настоящее время в системе %(mailmanlink)s на %(hostname)s не
                зарегистрировано ни одного открыто анонсированного списка рассылки.

en: <p>Below is the collection of publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.  Click on a list
                name to visit the configuration pages for that list.
ru: <p>Ниже приведен перечень анонсированных на сервере
                %(hostname)s списков рассылки под управлением программы %(mailmanlink)s. Перейдите по ссылке c именем
                списка рассылки, который вы хотите администрировать.

en: right
ru: правильное

en: To visit the administrators configuration page for an
            unadvertised list, open a URL similar to this one, but with a '/' and
            the %(extra)slist name appended.  If you have the proper authority,
            you can also <a href="%(creatorurl)s">create a new mailing list</a>.
    
            <p>General list information can be found at
ru: Для того, чтобы посетить страницу настройки списка рассылки, не указанного
           здесь, добавьте к адресу этой страницы символ '/', за которым
           вы должны указать %(extra)sимя списка рассылки. Если у вас есть право создавать
           списки рассылки на этом сервере, вы можете перейти к <a href="%(creatorurl)s">странице создания списков рассылки</a>.
    
           <p>Общая информация о списках рассылки может быть найдена на

en: the mailing list overview page
ru: странице с краткой информацией о списке рассылке

en: <p>(Send questions and comments to
ru: <p>(Отправляйте вопросы и комментарии по адресу

en: List
ru: Список рассылки

en: Description
ru: Описание

en: [no description available]
ru: [описание отсутствует]

en: No valid variable name found.
ru: Не найдено названия допустимой переменной.

en: %(realname)s Mailing list Configuration Help
        <br><em>%(varname)s</em> Option
ru: Информация о настройке списка рассылки %(realname)s
        <br>Параметр <em>%(varname)s</em>

en: Mailman %(varname)s List Option Help
ru: Информация о параметре %(varname)s

en: <em><strong>Warning:</strong> changing this option here
        could cause other screens to be out-of-sync.  Be sure to reload any other
        pages that are displaying this option for this mailing list.  You can also
ru: <em><strong>Внимание</strong>: изменение этого параметра может привести к тому,
        что информация на других страницах не будет отражать текущую конфигурацию
        списка рассылки. Обязательно обновите страницы, на которых появляется этот
        параметр.  Вы также можете

en: return to the %(categoryname)s options page.
ru: вернуться к странице группы параметров %(categoryname)s

en: %(realname)s Administration (%(label)s)
ru: Параметры списка рассылки %(realname)s: %(label)s

en: %(realname)s mailing list administration<br>%(label)s Section
ru: Управление списком рассылки %(realname)s<br>Раздел "%(label)s"

en: Configuration Categories
ru: Группы параметров настройки

en: Other Administrative Activities
ru: Другие административные задачи

en: Tend to pending moderator requests
ru: Перейти к обработке задач модератора

en: Go to the general list information page
ru: Перейти к странице с краткой информацией о списке рассылки

en: Edit the public HTML pages and text files
ru: Правка общедоступных HTML-страниц и текстовых файлов

en: Go to list archives
ru: Перейти к странице архива

en: Delete this mailing list
ru: Удалить этот список рассылки

en:  (requires confirmation)<br>&nbsp;<br>
ru:  (требует подтверждения)<br>&nbsp;<br>

en: Logout
ru: Завершить работу

en: Emergency moderation of all list traffic is enabled
ru: Включено срочное модерирование всех списков рассылки

en: Make your changes in the following section, then submit them
            using the <em>Submit Your Changes</em> button below.
ru: Изменив параметры в следующем разделе, сохраните их,
    нажав на кнопку <em>Внести изменения</em> внизу страницы.

en: Additional Member Tasks
ru: Дополнительные параметры

en: <li>Set everyone's moderation bit, including
                those members not currently visible
ru: <li>Добавить всем участникам, включая скрытых,
                метку о необходимости проверки их сообщений.

en: Off
ru: Выкл

en: On
ru: Вкл

en: Set
ru: Установить

en: Value
ru: Значение

en: Badly formed options entry:
     %(record)s
ru: Недопустимый формат для значения параметра:
     %(record)s

en: <em>Enter the text below, or...</em><br>
ru: <em>Введите текст в поле ниже или&hellip;</em><br>

en: <br><em>...specify a file to upload</em><br>
ru: <br><em>&hellip;укажите файл для загрузки на сервер</em><br>

en: Topic %(i)d
ru: Раздел %(i)d

en: Delete
ru: Удалить

en: Topic name:
ru: Название раздела:

en: Regexp:
ru: Регулярные выражения:

en: Description:
ru: Описание:

en: Add new item...
ru: Добавить шаблон&hellip;

en: ...before this one.
ru: &hellip;перед текущим.

en: ...after this one.
ru: &hellip;после текущего.

en: Spam Filter Rule %(i)d
ru: Правило фильтрации спама %(i)d

en: Spam Filter Regexp:
ru: Регулярное выражение:

en: Defer
ru: Отложить

en: Reject
ru: Отклонить

en: Hold
ru: Задержать

en: Discard
ru: Удалить

en: Accept
ru: Принять

en: Action:
ru: Действие:

en: Move rule up
ru: Вверх

en: Move rule down
ru: Вниз

en: <br>(Edit <b>%(varname)s</b>)
ru: <br>(Изменить <b>%(varname)s</b>)

en: <br>(Details for <b>%(varname)s</b>)
ru: <br>(Подробная информация о "<b>%(varname)s"</b>)

en: <br><em><strong>Note:</strong>
            setting this value performs an immediate action but does not modify
            permanent state.</em>
ru: <br><em><strong>Примечание</strong>:
            изменение этого значения приводит к немедленному результату, но не влияет
            на сохраненное состояние.</em>

en: Mass Subscriptions
ru: Массовое добавление подписчиков

en: Mass Removals
ru: Массовое удаление подписчиков

en: Address Change
ru: Изменение адреса

en: Membership List
ru: Список подписчиков

en: (help)
ru: (подсказка)

en: Find member %(link)s:
ru: Найти подписчика %(link)s:

en: Search...
ru: Искать&hellip;

en: Bad regular expression:
ru: Неверное регулярное выражение:

en: %(allcnt)s members total, %(membercnt)s shown
ru: всего подписчиков: %(allcnt)s; показано подписчиков: %(membercnt)s

en: %(allcnt)s members total
ru: всего подписчиков: %(allcnt)s

en: unsub
ru: отписать

en: member address<br>member name
ru: адрес подписчика<br>имя подписчика

en: mod
ru: проверять<br>сообщения

en: hide
ru: скрытый

en: nomail<br>[reason]
ru: доставка<br>приостановлена<br>[причина]

en: not metoo
ru: без копий<br>своих сообщений

en: ack
ru: получает<br>подтверждения

en: nodupes
ru: без копий

en: digest
ru: дайджест

en: plain
ru: текстовый<br>формат

en: language
ru: язык

en: U
ru: П

en: A
ru: А

en: B
ru: О

en: notmetoo
ru: без копий<br>своих сообщений

en: nomail
ru: без доставки

en: <b>unsub</b> -- Click on this to unsubscribe the member.
ru: <b>отписать</b> -- удалить подписку указанного подписчика.

en: <b>mod</b> -- The user's personal moderation flag.  If this is
            set, postings from them will be moderated, otherwise they will be
            approved.
ru: <b>проверять сообщения</b> -- флаг модерирования подписчика.  Если флаг установлен, то
            все сообщения от этого подписчика будут откладываться для обработки
            модератором, в противном случае они будут сразу пересылаться в список рассылки.

en: <b>hide</b> -- Is the member's address concealed on
            the list of subscribers?
ru: <b>скрытый</b> -- адрес этого подписчика не будет показан в
       общем списке подписчиков.

en: <b>nomail</b> -- Is delivery to the member disabled?  If so, an
            abbreviation will be given describing the reason for the disabled
            delivery:
                <ul><li><b>U</b> -- Delivery was disabled by the user via their
                        personal options page.
                    <li><b>A</b> -- Delivery was disabled by the list
                        administrators.
                    <li><b>B</b> -- Delivery was disabled by the system due to
                        excessive bouncing from the member's address.
                    <li><b>?</b> -- The reason for disabled delivery isn't known.
                        This is the case for all memberships which were disabled
                        in older versions of Mailman.
                </ul>
ru: <b>доставка приостановлена</b> -- заблокирована ли доставка сообщений этому подписчику? Если да,
            то рядом вы увидите одно из следующих сокращений, объясняющих причину:
                <ul><li><b>П</b> -- доставка была заблокирована самим пользователем
                    <li><b>А</b> -- доставка была заблокирована администратором списка рассылки
                    <li><b>О</b> -- доставка была заблокирована в следствие получения большого количества ошибок доставки
                    <li><b>?</b> -- причина неизвестна.
                        Это также может означать, что доставка была заблокированна в предыдущей
                        версии Mailman.
                </ul>

en: <b>ack</b> -- Does the member get acknowledgements of their
            posts?
ru: <b>получает подтверждения</b> -- получает ли подписчик подтверждения о доставке
            своих писем в список рассылки?

en: <b>not metoo</b> -- Does the member want to avoid copies of their
            own postings?
ru: <b>без копий своих сообщений</b> -- хочет ли подписчик отказаться от получения копий
            своих собственных сообщений?

en: <b>nodupes</b> -- Does the member want to avoid duplicates of the
            same message?
ru: <b>без копий</b> -- отправлять ли подписчику копии одного и того
            же сообщения?

en: <b>digest</b> -- Does the member get messages in digests?
            (otherwise, individual messages)
ru: <b>дайджест</b> -- этот подписчик получает дайджесты
            (в противном случае он получает отдельные сообщения).

en: <b>plain</b> -- If getting digests, does the member get plain
            text digests?  (otherwise, MIME)
ru: <b>текстовый формат</b> -- подписчик получает дайджесты в виде обычного текста
            (в противном случае, MIME).

en: <b>language</b> -- Language preferred by the user
ru: <b>язык</b> -- язык интерфейса, предпочитаемый этим подписчиком.

en: Click here to hide the legend for this table.
ru: Убрать легенду для таблицы

en: Click here to include the legend for this table.
ru: Показать легенду для таблицы

en: <p><em>To view more members, click on the appropriate
            range listed below:</em>
ru: <p><em>Ссылки ниже позволяют просмотреть подписчиков из
        разных диапазонов:</em>

en: from %(start)s to %(end)s
ru: с %(start)s по %(end)s

en: Subscribe these users now or invite them?
ru: Подписать этих пользователей или пригласить в список рассылки?

en: Invite
ru: Пригласить

en: Subscribe
ru: Подписать

en: Send welcome messages to new subscribers?
ru: Отправлять приветственное сообщение новым подписчикам?

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Send notifications of new subscriptions to the list owner?
ru: Оповещать владельца списка рассылки о новых подписчиках?

en: Enter one address per line below...
ru: Введите адреса (по одному в строке)...

en: ...or specify a file to upload:
ru: ... или укажите файл со списком подписчиков:

en: Below, enter additional text to be added to the
        top of your invitation or the subscription notification.  Include at least
        one blank line at the end...
ru: Ниже вы можете указать текст, который будет добавлен
        в начало вашего приглашения или оповещения о подписке. Пожалуйста,
        вставьте в конце по крайней мере одну пустую строчку...

en: Send unsubscription acknowledgement to the user?
ru: Отправить извещение об удалении из списка подписчиков?

en: Send notifications to the list owner?
ru: Оповестить владельца списка рассылки?

en: To change a list member's address, enter the
        member's current and new addresses below. Use the check boxes to send
        notice of the change to the old and/or new address(es).
ru: Чтобы изменить email-адрес подписчика,
    укажите текущий и новый адрес. Используйте чекбоксы, чтобы инициировать
    отправку уведомлений о смене адреса на старый и/или новый адрес.

en: Member's current address
ru: Текущий адрес подписчика

en: Send notice
ru: Отправить уведомление

en: Address to change to
ru: Новый адрес

en: Change list ownership passwords
ru: Изменить пароль списка рассылки

en: The <em>list administrators</em> are the people who have ultimate control over
    all parameters of this mailing list.  They are able to change any list
    configuration variable available through these administration web pages.
    
    <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions; they are not
    able to change any list configuration variable, but they are allowed to tend
    to pending administration requests, including approving or rejecting held
    subscription requests, and disposing of held postings.  Of course, the
    <em>list administrators</em> can also tend to pending requests.
    
    <p>In order to split the list ownership duties into administrators and
    moderators, you must set a separate moderator password in the fields below,
    and also provide the email addresses of the list moderators in the
    <a href="%(adminurl)s/general">general options section</a>.
ru: <em>Администраторы списка рассылки</em>&nbsp;&mdash; те, кто могут
    контролировать все настройки этого списка рассылки. Используя данный
    интерфейс, они могут менять любой параметр конфигурации списка.
    
    <p><em>Модераторы списка рассылки</em> обладают меньшими правами. Они
    не могут менять конфигурацию списка, но могут обрабатывать сообщения,
    требующие проверки. Конечно, <em>администраторы</em> тоже могут это
    делать.
    
    <p>Чтобы корректно разделить обязанности администраторов и модераторов,
    укажите отдельный пароль для модерирования ниже, а адреса электронной почты
    модераторов&nbsp;&mdash; в разделе <a href="%(adminurl)s/general">&laquo;Общие параметры&raquo;</a>.

en: Enter new administrator password:
ru: Укажите новый пароль администратора:

en: Confirm administrator password:
ru: Подтвердите новый пароль администратора:

en: Enter new moderator password:
ru: Укажите новый пароль модератора:

en: Confirm moderator password:
ru: Подтвердите новый пароль модератора:

en: In addition to the above passwords you may specify a password for
    pre-approving posts to the list. Either of the above two passwords can
    be used in an Approved: header or first body line pseudo-header to
    pre-approve a post that would otherwise be held for moderation. In
    addition, the password below, if set, can be used for that purpose and
    no other.
ru: Вдобавок к заданным выше паролям вы можете указать также пароль для
    автоматического подтверждения постинга в список рассылки. Каждый из них
    может использоваться в заголовке Approved: или в первой строке письма для
    подтверждения постинга и предотвращения его задержки для модерации.
    Но нижеуказанный пароль может быть использован только для этой цели
    и никакой больше.

en: Enter new poster password:
ru: Укажите новый пароль для постинга:

en: Confirm poster password:
ru: Подтвердите пароль для постинга:

en: Submit Your Changes
ru: Внести изменения

en: Moderator passwords did not match
ru: Введенные пароли модератора не совпадают

en: Poster passwords did not match
ru: Введенные пароли постера не совпадают

en: Administrator passwords did not match
ru: Введенные пароли администратора не совпадают

en: Already a member
ru: Уже является подписчиком

en: &lt;blank line&gt;
ru: &lt;пустая строка&gt;

en: Bad/Invalid email address
ru: Недопустимый электронный адрес

en: Hostile address (illegal characters)
ru: Ошибочный адрес (встретились недопустимые символы)

en: Banned address (matched %(pattern)s)
ru: Заблокированный адрес (подходит под шаблон %(pattern)s)

en: Successfully invited:
ru: Успешно приглашены:

en: Successfully subscribed:
ru: Успешно подписаны:

en: Error inviting:
ru: Приглашены НЕ были:

en: Error subscribing:
ru: Подписаны НЕ были:

en: Successfully Unsubscribed:
ru: Успешно удалена подписка для:

en: Cannot unsubscribe non-members:
ru: Не удалось удалить подписку у не-подписчиков:

en: You must provide both current and new addresses.
ru: Вы должны указать текущий и новый email-адреса.

en: Current and new addresses must be different.
ru: Текущий и новый адреса должны быть различными.

en: %(schange_to)s is already a list member.
ru: %(schange_to)s уже является подписчиком.

en: %(schange_to)s is not a valid email address.
ru: %(schange_to)s не является корректным адресом электронной почты.

en: %(schange_from)s is not a member
ru: %(schange_from)s не является подписчиком

en: %(schange_to)s is already a member
ru: %(schange_to)s уже является подписчиком

en: %(schange_to)s matches banned pattern %(spat)s
ru: %(schange_to)s заблокирован (подходит под шаблон %(spat)s)

en: Address %(schange_from)s changed to %(schange_to)s
ru: Адрес изменен с %(schange_from)s на %(schange_to)s

en: The member address %(change_from)s on the
    %(list_name)s list has been changed to %(change_to)s.
ru: Адрес подписчика списка рассылки %(list_name)s
    был изменен с %(change_from)s на %(change_to)s.

en: %(list_name)s address change notice.
ru: Уведомление об изменении адреса подписчика %(list_name)s.

en: Notification sent to %(schange_from)s.
ru: Уведомление отправлено на адрес %(schange_from)s.

en: Notification sent to %(schange_to)s.
ru: Уведомление отправлено на адрес %(schange_to)s.

en: Bad moderation flag value
ru: Недопустимое значение флага модерирования

en: Not subscribed
ru: Не подписан

en: Ignoring changes to deleted member: %(user)s
ru: Игнорируются изменения для удалённого подписчика: %(user)s

en: Successfully Removed:
ru: Успешно удалены:

en: Error Unsubscribing:
ru: Ошибка удаления подписки:

en: %(realname)s Administrative Database
ru: Запросы для списка рассылки %(realname)s

en: %(realname)s Administrative Database Results
ru: Результаты обработки запросов для списка рассылки %(realname)s

en: There are no pending requests.
ru: Нет запросов, требующих обработки.

en: Click here to reload this page.
ru: Щелкните сюда для обновления этой страницы.

en: Detailed instructions for the administrative database
ru: Подробная инструкция по работе с административными запросами

en: Administrative requests for mailing list:
ru: Административные запросы списка рассылки:

en: Submit All Data
ru: Выполнить

en: Discard all messages marked <em>Defer</em>
ru: Удалить все сообщения помеченные <em>Отложить</em>

en: all of %(esender)s's held messages.
ru: все задержанные сообщения от %(esender)s.

en: a single held message.
ru: задержанное сообщение

en: all held messages.
ru: все задержанные сообщения

en: Mailman Administrative Database Error
ru: ошибка работы с административной базой данных Mailman

en: list of available mailing lists.
ru: список доступных списков рассылки.

en: You must specify a list name.  Here is the %(link)s
ru: Вы должны указать имя списка рассылки; просмотрите %(link)s

en: Subscription Requests
ru: Запросы на подписку

en: Address/name/time
ru: Адрес/имя/время

en: Your decision
ru: Ваше решение

en: Reason for refusal
ru: Причина отказа

en: Approve
ru: Одобрить

en: Permanently ban from this list
ru: Запретить доступ к списку рассылки

en: User address/name
ru: Адрес/имя пользователя

en: Unsubscription Requests
ru: Запросы на прекращение подписки

en: Held Messages
ru: Задержанные сообщения

en: Show this list grouped/sorted by
ru: Группировать/сортировать по

en: sender/sender
ru: отправитель/отправитель

en: sender/time
ru: отправитель/время

en: ungrouped/time
ru: без сортировки/время

en: From:
ru: От:

en: Action to take on all these held messages:
ru: Действие, которое необходимо применить ко всем задержанным сообщениям:

en: Preserve messages for the site administrator
ru: Сохранить сообщения для администратора сервера

en: Forward messages (individually) to:
ru: Переслать (по отдельности) по адресам:

en: Clear this member's <em>moderate</em> flag
ru: Разрешить пользователю отправлять сообщения в список рассылки <em>без проверки<em>

en: <em>The sender is now a member of this list</em>
ru: <em>Отправитель сообщения теперь входит в число подписчиков рассылки</em>

en: Add <b>%(esender)s</b> to one of these sender filters:
ru: Добавить адрес <b>%(esender)s</b> к следующим фильтрам отправителей:

en: Accepts
ru: Принять

en: Discards
ru: Удалить

en: Holds
ru: Задержать

en: Rejects
ru: Отклонить

en: Ban <b>%(esender)s</b> from ever subscribing to this
                        mailing list
ru: Запретить подписку на этот список с адреса
                        <b>%(esender)s</b>

en: Click on the message number to view the individual
                message, or you can
ru: Щелкните по номеру сообщения, чтобы просмотреть
                его или, если хотите,

en: view all messages from %(esender)s
ru: просмотрите все сообщения с адреса %(esender)s

en: Subject:
ru: Тема:

en:  bytes
ru:  байт(ов)

en: Size:
ru: Размер:

en: not available
ru: отсутствует

en: Reason:
ru: Причина:

en: Received:
ru: Получено:

en: Posting Held for Approval
ru: Сообщение задержано для обработки модератором

en:  (%(count)d of %(total)d)
ru:  (%(count)d из %(total)d)

en: <em>Message with id #%(id)d was lost.
ru: <em>Сообщение с идентификатором #%(id)d утеряно.

en: <em>Message with id #%(id)d is corrupted.
ru: <em>Сообщение с идентификатором #%(id)d повреждено.

en: Preserve message for site administrator
ru: Сохранить сообщение для администратора сервера

en: Additionally, forward this message to:
ru: Также отправить сообщение по этим адресам:

en: [No explanation given]
ru: [Объяснение отсутствует]

en: If you reject this post,<br>please explain (optional):
ru: Если вы не разрешаете публикацию этого сообщения,<br>пожалуйста, поясните почему (необязательно):

en: Message Headers:
ru: Заголовки сообщения:

en: Message Excerpt:
ru: Выдержка из сообщения:

en: Database Updated...
ru: База данных обновлена...

en:  is already a member
ru:  уже является подписчиком

en: %(addr)s is banned (matched: %(patt)s)
ru: %(addr)s заблокирован (подходит под шаблон %(patt)s)

en: Confirmation string was empty.
ru: Строка подтверждения отсутствует.

en: <b>Invalid confirmation string:</b>
        %(safecookie)s.
    
        <p>Note that confirmation strings expire approximately
        %(days)s days after the initial request.  They also expire if the
        request has already been handled in some way.  If your confirmation
        has expired, please try to re-submit your request.
        Otherwise, <a href="%(confirmurl)s">re-enter</a> your confirmation
        string.
ru: <b>Неверная строка подтверждения:</b>
        %(safecookie)s.
    
        <p>Имейте, пожалуйста, в виду, что строка подтверждения может быть использована
        только в течении %(days)s дней после запроса на подписку. Она также становится
        недействительной после обработки тем или иным образом.  Если Ваша строка
        подтверждения устарела, пожалуйста, попробуйте повторно запросить подписку.
        В противном случае попробуйте <a href="%(confirmurl)s">ввести</a> строку подтверждения
        еще раз.

en: The address requesting unsubscription is not
                    a member of the mailing list.  Perhaps you have already been
                    unsubscribed, e.g. by the list administrator?
ru: Запрос на удаление подписки пришел с адреса, не
                    входящего в список рассылки. Возможно, ваша подписка была 
                    удалена администратором.

en: The address requesting to be changed has
                        been subsequently unsubscribed.  This request has been
                        cancelled.
ru: Адрес, который нужно изменить, был удален
                        из списка рассылки. Запрос отклонен.

en: System error, bad content: %(content)s
ru: Системная ошибка, недопустимое содержимое: %(content)s

en: Bad confirmation string
ru: Строка подтверждения неверна

en: Enter confirmation cookie
ru: Укажите код подтверждения

en: Please enter the confirmation string
        (i.e. <em>cookie</em>) that you received in your email message, in the box
        below.  Then hit the <em>Submit</em> button to proceed to the next
        confirmation step.
ru: Пожалуйста, введите строку подтверждения
        (т.е. <em>код</em> который вы должны были получить в электронном письме)
        в предложенное поле. Затем нажмите кнопку <em>Подтвердить</em> для того, чтобы
        перейти к следующему шагу процедуры регистрации.

en: Confirmation string:
ru: Строка подтверждения:

en: Submit
ru: Подтвердить

en: Confirm subscription request
ru: Подтвердить запрос на подписку

en: Your confirmation is required in order to complete the
        subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.  Your
        subscription settings are shown below; make any necessary changes and hit
        <em>Subscribe</em> to complete the confirmation process.  Once you've
        confirmed your subscription request, you will be shown your account
        options page which you can use to further customize your membership
        options.
    
        <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription is
        confirmed.  You can change it by visiting your personal options page.
    
        <p>Or hit <em>Cancel my subscription request</em> if you no longer want to
        subscribe to this list.
ru: Для завершения процедуры подписки на список рассылки <em>%(listname)s</em> необходимо получить ваше подтверждение. Ниже показаны параметры вашей подписки. Если нужно, внесите в них изменения и нажмите <em>Подписать</em>. После подтверждения подписки вы увидите страницу настроек вашей учетной записи, где вы позже сможете внести изменения, если возникнет необходимость.
    
    <p>Примечание: ваш пароль будет отправлен вам по электронной почте после подтверждения подписки. Пароль можно сменить на странице настроек своей учетной записи.
    
    <p>Вы также можете нажать <em>Отозвать мой запрос на подписку</em>, если решили не подписываться на этот список.

en: Your confirmation is required in order to continue with
            the subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.
            Your subscription settings are shown below; make any necessary changes
            and hit <em>Subscribe to list ...</em> to complete the confirmation
            process.  Once you've confirmed your subscription request, the
            moderator must approve or reject your membership request.  You will
            receive notice of their decision.
    
            <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription
            is confirmed.  You can change it by visiting your personal options
            page.
    
            <p>Or, if you've changed your mind and do not want to subscribe to
            this mailing list, you can hit <em>Cancel my subscription
            request</em>.
ru: Для продолжения процедуры подписки на список рассылки <em>%(listname)s</em> необходимо получить ваше подтверждение. Ниже показаны параметры вашей подписки. Если нужно, внесите в них изменения и нажмите <em>Подписаться на список рассылки...</em>. После подтверждения подписки ее проверит модератор. Вы получите извещение о его решении.
    
    <p>Примечание: ваш пароль будет отправлен вам по электронной почте после подтверждения подписки. Пароль можно сменить на странице настроек своей учетной записи.
    
    <p>Вы также можете нажать <em>Отозвать мой запрос на подписку</em>, если решили не подписываться на этот список.

en: Your email address:
ru: Ваш почтовый адрес:

en: Your real name:
ru: Ваше имя:

en: Receive digests?
ru: Получать дайджесты?

en: Preferred language:
ru: Предпочитаемый язык:

en: Subscribe to list %(listname)s
ru: Подписаться на список рассылки %(listname)s

en: Cancel my subscription request
ru: Отозвать мой запрос на подписку

en: You have canceled your subscription request.
ru: Вы отказались от подписки.

en: Awaiting moderator approval
ru: Ожидают решения модератора

en:             You have successfully confirmed your subscription request to the
                mailing list %(listname)s, however final approval is required from
                the list moderator before you will be subscribed.  Your request
                has been forwarded to the list moderator, and you will be notified
                of the moderator's decision.
ru:             Ваша подписка на список рассылки %(listname)s была успешно
                подтверждена, однако вам еще требуется получить
                разрешение модератора. Ваш запрос был переправлен модератору
                списка рассылки. Вы будете извещены о принятом решении отдельным
                письмом.

en: Invalid confirmation string.  It is
                possible that you are attempting to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed.
ru: Неизвестный код подтверждения.
                Возможно, что вы пытаетесь подтвердить подписку на адрес,
                подписка на который уже удалена.

en: You are already a member of this mailing list!
ru: Вы уже являетесь подписчиком этого списка рассылки!

en: You are currently banned from subscribing to
                this list.  If you think this restriction is erroneous, please
                contact the list owners at %(owneraddr)s.
ru: Указанный Вами адрес запрещен для подписки на этот список рассылки.
                Если вы считаете это ошибкой, обратитесь к администратору
                по адресу %(owneraddr)s.

en:             You were not invited to this mailing list.  The invitation has
                been discarded, and both list administrators have been
                alerted.
ru:             Вы не были приглашены в этот список рассылки. Приглашение было удалено.
                Администраторам списка отправлено соответствующее извещение.

en: Subscription request confirmed
ru: Запрос на подписку подтвержден

en:             You have successfully confirmed your subscription request for
                "%(addr)s" to the %(listname)s mailing list.  A separate
                confirmation message will be sent to your email address, along
                with your password, and other useful information and links.
    
                <p>You can now
                <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership login
                page</a>.
ru: Ваша подписка (%(addr)s) на список рассылки %(listname)s успешно подтверждена.
    Вам будет отправлено сообщение, содержащее ваш пароль и другую полезную информацию.
    
    <p>Теперь вы можете <a href="%(optionsurl)s">перейти на страницу ваших настроек</a>.

en: You have canceled your unsubscription request.
ru: Вы отозвали свой запрос на удаление подписки.

en: Unsubscription request confirmed
ru: Запрос на удаление подписки подтвержден

en:             You have successfully unsubscribed from the %(listname)s mailing
                list.  You can now <a href="%(listinfourl)s">visit the list's main
                information page</a>.
ru: Ваша подписка на список рассылки %(listname)s успешно удалена.
    Теперь вы можете <a href="%(listinfourl)s">перейти на страницу c общей информацией о списке рассылки</a>.

en: Confirm unsubscription request
ru: Подтвердите запрос на удаление подписки

en: <em>Not available</em>
ru: <em>Недоступно</em>

en: Your confirmation is required in order to complete the
        unsubscription request from the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Unsubscribe</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this unsubscription
        request.
ru: Ваше подтверждение необходимо для завершения процесса удаления вашей подписки на список рассылки <em>%(listname)s</em>.
    <ul><li><b>Ваше имя пользователя:</b> %(fullname)s
            <li><b>Адрес электронной почты:</b> %(addr)s
        </ul>
    Нажмите кнопку <em>Удалить подписку</em> для завершения удаления.
    
    <p>Чтобы отменить запрос на удаление своей подписки, нажмите <em>Отказаться и удалить запрос</em>.

en: Unsubscribe
ru: Удалить подписку

en: Cancel and discard
ru: Отказаться и удалить запрос

en: You have canceled your change of address request.
ru: Вы отказались от запроса на изменение адреса.

en: %(newaddr)s is banned from subscribing to the
                %(realname)s list.  If you think this restriction is erroneous,
                please contact the list owners at %(owneraddr)s.
ru: %(newaddr)s запрещен для подписки на список рассылки
                %(realname)s. Если вы считаете это ошибкой, обратитесь к администратору
                по адресу %(owneraddr)s.

en: %(newaddr)s is already a member of
                the %(realname)s list.  It is possible that you are attempting
                to confirm a request for an address that has already been
                subscribed.
ru: %(newaddr)s уже является подписчиком списка рассылки
                %(realname)s. Возможно, Вы пытаетесь подтвердить подписку на адрес,
                который уже подписан.

en: Change of address request confirmed
ru: Запрос на изменение адреса подписки подтвержден

en:             You have successfully changed your address on the %(listname)s
                mailing list from <b>%(oldaddr)s</b> to <b>%(newaddr)s</b>.  You
                can now <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership
                login page</a>.
ru: Ваш адрес в списке рассылки %(listname)s был успешно изменен с <b>%(oldaddr)s</b> на <b>%(newaddr)s</b>.
    Теперь вы можете перейти на страницу <a href="%(optionsurl)s">входа в систему</a>.

en: Confirm change of address request
ru: Подтвердите запрос на изменение адреса подписки

en: globally
ru: везде

en: Your confirmation is required in order to complete the
        change of address request for the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Old email address:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        and you have requested to %(globallys)s change your email address to
    
        <ul><li><b>New email address:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Change address</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this change of address
        request.
ru: Ваше подтверждение необходимо для завершения процесса смены вашего адреса электронной почты в списке рассылки <em>%(listname)s</em>.
    "<ul><li><b>Ваше имя пользователя:</b> %(fullname)s
            <li><b>Старый адрес электронной почты:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    Вы собираетесь сменить этот адрес на
    <ul><li><b>Новый адрес электронной почты:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
    Нажмите кнопку <em>Изменить адрес</em> для завершения смены адреса.
    <p>Чтобы отменить запрос, нажмите <em>Отказаться и удалить запрос</em>.

en: Change address
ru: Изменить адрес

en: Continue awaiting approval
ru: Отложить до получения подтверждения

en: Okay, the list moderator will still have the
        opportunity to approve or reject this message.
ru: Модератор списка все еще сможет одобрить или
        отклонить это сообщение.

en: Sender discarded message via web.
ru: Отправитель удалил сообщение через веб-интерфейс.

en: The held message with the Subject:
                header <em>%(subject)s</em> could not be found.  The most likely
                reason for this is that the list moderator has already approved or
                rejected the message.  You were not able to cancel it in
                time.
ru: Не найдено задержанное сообщение с темой <em>%(subject)s</em>. Скорее всего,
    модератор списка уже одобрил или отклонил его. Вы просто не успели его отозвать.

en: Posted message canceled
ru: Сообщение отозвано

en:             You have successfully canceled the posting of your message with
                the Subject: header <em>%(subject)s</em> to the mailing list
                %(listname)s.
ru: Доставка вашего сообщения с темой <em>%(subject)s</em> в список рассылки %(listname)s
    успешно отменена.

en: Cancel held message posting
ru: Отменить доставку удержанного сообщения в список рассылки

en: The held message you were referred to has
            already been handled by the list administrator.
ru: Указанное вами удержанное сообщение уже обработано
    администратором списка рассылки.

en: Your confirmation is required in order to cancel the
        posting of your message to the mailing list <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Sender:</b> %(sender)s
            <li><b>Subject:</b> %(subject)s
            <li><b>Reason:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Cancel posting</em> button to discard the posting.
    
        <p>Or hit the <em>Continue awaiting approval</em> button to continue to
        allow the list moderator to approve or reject the message.
ru: Ваше подтверждение необходимо для отмены доставки вашего сообщения в список рассылки <em>%(listname)s</em>.
    <ul><li><b>Отправитель:</b> %(sender)s
    <li><b>Тема:</b> %(subject)s
    <li><b>Причина:</b> %(reason)s
    
    Нажмите кнопку <em>Отменить доставку сообщения</em> для завершения.
    <p>Чтобы отменить запрос, нажмите <em>Отложить до получения подтверждения</em>.

en: Cancel posting
ru: Отменить доставку сообщения

en: You have canceled the re-enabling of your membership.  If
        we continue to receive bounces from your address, it could be deleted from
        this mailing list.
ru: Вы отменили возобновление своей подписки. Если с вашего адреса
    будут продолжать поступать сообщения об ошибках, он может быть
    удален из списка.

en: Membership re-enabled.
ru: Подписка возобновлена.

en:             You have successfully re-enabled your membership in the
                %(listname)s mailing list.  You can now <a
                href="%(optionsurl)s">visit your member options page</a>.
ru: Ваша подписка на список рассылки %(listname)s была успешно возобновлена.
    Вы можете перейти на страницу <a href="%(optionsurl)s">входа в систему</a>.

en: Re-enable mailing list membership
ru: Возобновить подписку на список рассылки

en: We're sorry, but you have already been unsubscribed
            from this mailing list.  To re-subscribe, please visit the
            <a href="%(listinfourl)s">list information page</a>.
ru: К сожалению, ваша подписка уже удалена. Чтобы возобновить ее,
    перейдите на <a href="%(listinfourl)s">страницу с общей информацией о списке рассылки</a>.

en: <em>not available</em>
ru: <em>недоступно</em>

en: Your membership in the %(realname)s mailing list is
        currently disabled due to excessive bounces.  Your confirmation is
        required in order to re-enable delivery to your address.  We have the
        following information on file:
    
        <ul><li><b>Member address:</b> %(member)s
            <li><b>Member name:</b> %(username)s
            <li><b>Last bounce received on:</b> %(date)s
            <li><b>Approximate number of days before you are permanently removed
                   from this list:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Re-enable membership</em> button to resume receiving postings
        from the mailing list.  Or hit the <em>Cancel</em> button to defer
        re-enabling your membership.
ru: Ваша подписка на список рассылки %(realname)s временно приостановлена
    из-за слишком большого количества ошибок при доставке. Для возобновления
    доставки писем необходимо получить ваше подтверждение. У нас сейчас
    хранится следующая информация:
    <ul><li><b>АДрес электронной почты:</b> %(member)s
            <li><b>Имя:</b> %(username)s
            <li><b>Последняя полученная ошибка:</b> %(date)s
            <li><b>Примерное количество дней до окончательного удаления
    из этого списка:</b> %(daysleft)s</ul>
    
    Нажмите кнопку <em>Возобновить подписку</em>, чтобы снова начать
    получать сообщения из списка рассылки, или <em>Отмена</em>,
    чтобы отложить эту процедуру.

en: Re-enable membership
ru: Возобновить подписку

en: Cancel
ru: Отмена

en: Bad URL specification
ru: Некорректный формат URL

en: Return to the
ru: Вернуться на

en: general list overview
ru: страницу с общей информацией о списке рассылки

en: <br>Return to the
ru: <br>Вернуться на

en: administrative list overview
ru: страницу управления списком рассылки

en: List name must not include "@": %(safelistname)s
ru: Название списка рассылки не должно содержать символ "@": %(safelistname)s

en: List already exists: %(safelistname)s
ru: Список уже существует: %(safelistname)s

en: You forgot to enter the list name
ru: Вы не указали имя списка рассылки

en: You forgot to specify the list owner
ru: Вы не указали адрес владельца списка рассылки

en: Leave the initial password (and confirmation) fields
                    blank if you want Mailman to autogenerate the list
                    passwords.
ru: Оставьте поля пароля и кода подтверждения пустыми, чтобы
    они были сгенерированы с помощью Mailman.

en: Initial list passwords do not match
ru: Ошибка при подтверждении пароля списка рассылки

en: The list password cannot be empty<!-- ignore -->
ru: Пароль списка рассылки не может быть пустым<!-- ignore -->

en: You are not authorized to create new mailing lists
ru: Вы не имеете право создавать списки рассылки на этом сервере

en: Unknown virtual host: %(safehostname)s
ru: Неизвестный виртуальный хост: %(safehostname)s

en: Bad owner email address: %(s)s
ru: Некорректный адрес владельца списка: %(s)s

en: List already exists: %(listname)s
ru: Список уже существует: %(listname)s

en: Illegal list name: %(s)s
ru: Недопустимое имя для списка рассылки: %(s)s

en: Some unknown error occurred while creating the list.
                    Please contact the site administrator for assistance.
ru: Во время создания списка рассылки произошла неизвестная ошибка.
    Обратитесь за помощью к администратору сайта.

en: Your new mailing list: %(listname)s
ru: Ваш новый список рассылки: %(listname)s

en: Mailing list creation results
ru: Создание списка рассылки

en: You have successfully created the mailing list
        <b>%(listname)s</b> and notification has been sent to the list owner
        <b>%(owner)s</b>.  You can now:
ru: Список рассылки <b>%(listname)s</b> успешно создан.
    Его владельцу (<b>%(owner)s</b>) отправлено уведомление.
    Сейчас вы можете:

en: Visit the list's info page
ru: Перейти к странице с общей информацией о списке рассылки

en: Visit the list's admin page
ru: Перейти к административной странице списка рассылки

en: Create another list
ru: Создать еще один список рассылки

en: Create a %(hostname)s Mailing List
ru: Создать список рассылки на сайте %(hostname)s

en: Error:
ru: Ошибка:

en: You can create a new mailing list by entering the
        relevant information into the form below.  The name of the mailing list
        will be used as the primary address for posting messages to the list, so
        it should be lowercased.  You will not be able to change this once the
        list is created.
    
        <p>You also need to enter the email address of the initial list owner.
        Once the list is created, the list owner will be given notification, along
        with the initial list password.  The list owner will then be able to
        modify the password and add or remove additional list owners.
    
        <p>If you want Mailman to automatically generate the initial list admin
        password, click on `Yes' in the autogenerate field below, and leave the
        initial list password fields empty.
    
        <p>You must have the proper authorization to create new mailing lists.
        Each site should have a <em>list creator's</em> password, which you can
        enter in the field at the bottom.  Note that the site administrator's
        password can also be used for authentication.
ru: Чтобы создать список рассылки, введите необходимую информацию в поля ниже.
    Название списка рассылки будет использоваться в адресе, на который
    пользователи будут отправлять сообщения, желательно писать его строчными
    буквами. После создания списка его имя изменить нельзя.
    
    <p>Кроме того, вам нужно будет ввести адрес электронной почты владельца
    списка. После создания списка рассылки, его владельцу отправляется извещение,
    в котором содержится пароль администратора. Затем владелец списка может
    изменить пароль и добавить новых администраторов.
    
    <p>Если вы хотите, чтобы пароль был сгенерирован автоматически с помощью
    Mailman, оставьте поля пароля пустыми и ниже нажмите "Да".
    
    <p>Для создания новых списков рассылки нужно пройти авторизацию. У
    каждого сайта должен быть пароль <em>для создания новых списков рассылки</em>,
    который можно ввести в поле в самом низу. Пароль администратора сайта
    может использоваться и для аутентификации.

en: List Identity
ru: Идентификатор списка

en: Name of list:
ru: Название списка рассылки:

en: Initial list owner address:
ru: Адрес владельца списка рассылки:

en: Auto-generate initial list password?
ru: Создать начальный пароль списка рассылки?

en: Initial list password:
ru: Пароль списка рассылки:

en: Confirm initial password:
ru: Подтвердите пароль списка рассылки:

en: List Characteristics
ru: Описание списка рассылки

en: Should new members be quarantined before they
        are allowed to post unmoderated to this list?  Answer <em>Yes</em> to hold
        new member postings for moderator approval by default.
ru: Должны ли сообщения от новых подписчиков проходить проверку?
    Если вы ответите <em>Да</em>, по умолчанию их сообщения будут откладываться
    для проверки.

en: Initial list of supported languages.  <p>Note that if you do not
            select at least one initial language, the list will use the server
            default language of %(deflang)s
ru: Список поддерживаемых языков.
    <p>Если вы не выберете хотя бы один язык, сервер будет использоваться
    язык по умолчанию (%(deflang)s)

en: Send "list created" email to list owner?
ru: Отправить извещение о создании списка его владельцу?

en: List creator's (authentication) password:
ru: Пароль создателя списка рассылки:

en: Create List
ru: Создать список

en: Clear Form
ru: Очистить форму

en: General list information page
ru: Общая информация о списке рассылки

en: Subscribe results page
ru: Подписка

en: User specific options page
ru: Страница пользовательских настроек

en: Welcome email text file
ru: Файл с текстом приветственного письма

en: Digest masthead
ru: Шапка дайджеста

en: User notice of held post
ru: Уведомление пользователя о задержанном сообщении

en: User notice of held subscription
ru: Уведомление пользователя о подписке на рассмотрении модератора

en: Notice of post refused by moderator
ru: Уведомление пользователя о сообщении, отклоненном модератором

en: Invitation to join list
ru: Приглашение к подписке на лист рассылки

en: Request to confirm subscription
ru: Запрос о подтверждении подписки

en: Request to confirm unsubscription
ru: Звпрос о подтверждении отписки

en: User notice of autoresponse limit
ru: Уведомление пользователя о достижении лимита сообщений автоответчику

en: User post acknowledgement
ru: Уведомление о доставке сообщения в список рассылки

en: Subscription disabled by bounce warning
ru: Подписка приостановлена из-за ошибок доставки

en: Admin/moderator login page
ru: Страница входа администратора/модератора

en: Private archive login page
ru: Страница входа в приватный архив сообщений

en: On demand password reminder
ru: Отправлять ежемесячные напоминания паролей?

en: List name is required.
ru: Имя списка рассылки является обязательным.

en: %(realname)s -- Edit html for %(template_info)s
ru: %(realname)s -- Правка HTML для %(template_info)s

en: Edit HTML : Error
ru: Правка HTML: ошибка

en: %(safetemplatename)s: Invalid template
ru: %(safetemplatename)s: некорректный шаблон

en: %(realname)s -- HTML Page Editing
ru: %(realname)s -- Редактирование HTML страниц

en: Select page to edit:
ru: Выберите страницу для правки:

en: View or edit the list configuration information.
ru: Просмотр или изменение настроек списка рассылки.

en: When you are done making changes...
ru: Если вы уже закончили&hellip;

en: Submit Changes
ru: Внести изменения

en: Can't have empty html page.
ru: Сохраняемая страница не должна быть пустой.

en: HTML Unchanged.
ru: HTML-код не был изменен.

en: The page you saved contains suspicious HTML that could
    potentially expose your users to cross-site scripting attacks.  This change
    has therefore been rejected.  If you still want to make these changes, you
    must have shell access to your Mailman server.
ru: Сохраненная Вами страница содержит подозрительный код HTML, который
    потенциально может сделать Ваших пользователей уязвимыми перед атаками
    злоумышленников. По этой причине Ваше изменение было отвергнуто. Если Вы все
    еще хотите сделать такие изменения, Вам понадобится shell-доступ к Mailman.

en: See
ru: Смотрите

en: Page Unchanged.
ru: Страница не была изменена.

en: HTML successfully updated.
ru: HTML-код обновлен.

en: %(hostname)s Mailing Lists
ru: Списки рассылки %(hostname)s

en: <p>There currently are no publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.
ru: <p>Открыто анонсированных списков рассылки %(mailmanlink)s
    на %(hostname)s сейчас нет.

en: <p>Below is a listing of all the public mailing lists on
                %(hostname)s.  Click on a list name to get more information about
                the list, or to subscribe, unsubscribe, and change the preferences
                on your subscription.
ru: <p>Ниже приведен список открыто анонсированных списков рассылки на
    %(hostname)s. Чтобы узнать о каком-нибудь из них больше, подписаться,
    удалить подписку или изменить свои настройки, если вы уже подписаны,
    просто щелкните по имени нужного списка рассылки.

en: right
ru: существующего

en:  To visit the general information page for an unadvertised list,
            open a URL similar to this one, but with a '/' and the %(adj)s
            list name appended.
            <p>List administrators, you can visit
ru: Для того, чтобы посетить страницу настройки списка рассылки, не указанного
            здесь, добавьте к адресу этой страницы символ '/', за которым
            вы должны указать имя %(adj)s списка рассылки.
            <p>Администраторы могут воспользоваться

en: the list admin overview page
ru: списком административных страниц

en:  to find the management interface for your list.
             <p>If you are having trouble using the lists, please contact
ru: , где могут найти ссылку на административный интерфейс своего списка рассылки.
             <p>Если у вас возникли вопросы, вы их можете задать

en: Edit Options
ru: Изменить параметры подписки

en: View this page in
ru: Язык страницы (view this page in):

en: CGI script error
ru: Ошибка CGI-сценария

en: Invalid request method: %(method)s
ru: Неверный формат запроса: %(method)s

en: No address given
ru: Не указан адрес

en: Illegal Email Address: %(safeuser)s
ru: Неверный адрес: %(safeuser)s

en: No such member: %(safeuser)s.
ru: Такого пользователя не существует: %(safeuser)s.

en: If you are a list member, a confirmation email has been sent.
ru: Если Вы подписчик списка рассылки, Вам было отправлено сообщение с кодом подтверждения.

en: If you are a list member, your unsubscription request has been
                 forwarded to the list administrator for approval.
ru: Если Вы подписчик списка рассылки, Ваш запрос на удаление подписки
    был отправлен модератору для обработки.

en: If you are a list member,
                your password has been emailed to you.
ru: Если Вы подписчик списка рассылки,
                Вам было отправлено сообщение с Вашим паролем.

en: Authentication failed.
ru: Ошибка аутентификации.

en: A reminder of your password has been emailed to you.
ru: Вам было отправлено сообщение с вашим паролем.

en: The list administrator may not view the other
                subscriptions for this user.
ru: Администратор списка рассылки не может видеть
    другие подписки этого пользователя.

en: Note:
ru: Учтите:

en: List subscriptions for %(safeuser)s on %(hostname)s
ru: Подписки пользователя %(safeuser)s на %(hostname)s

en: Click on a link to visit your options page for the
            requested mailing list.
ru: Щелкните на ссылке для того, чтобы перейти к параметрам своей подписки на указанный список рассылки.

en: The list administrator may not change the names
                or addresses for this user's other subscriptions.  However, the
                subscription for this mailing list has been changed.
ru: Администратор списка рассылки не может изменить имя
    или адрес этого пользователя в других его подписках. Однако,
    подписка для этого списка рассылки была изменена.

en: Addresses did not match!
ru: Указанные адреса не совпадают!

en: You are already using that email address
ru: Вы уже пользуетесь тем адресом электронной почты

en: The new address you requested %(newaddr)s is already a member of the
    %(listname)s mailing list, however you have also requested a global change of
    address.  Upon confirmation, any other mailing list containing the address
    %(safeuser)s will be changed.
ru: Указанный вами новый адрес (%(newaddr)s) уже находится в списке рассылки
    "%(listname)s, но вы также решили произвести глобальную смену адресов во
    всех списках рассылки на этом сайте. Поэтому после получения подтверждения
    во всех остальных списках ваш адрес будет изменен.

en: The new address is already a member: %(newaddr)s
ru: Новый адрес уже есть в списке рассылки: %(newaddr)s

en: Addresses may not be blank
ru: Адрес не может быть пустым

en: A confirmation message has been sent to %(newaddr)s.
ru: Сообщение с кодом подтверждения было отправлено по адресу %(newaddr)s.

en: Bad email address provided
ru: Указан некорректный адрес

en: Illegal email address provided
ru: Указан недопустимый адрес

en: %(newaddr)s is already a member of the list.
ru: %(newaddr)s уже содержится в списке рассылки.

en: %(newaddr)s is banned from this list.  If you
                          think this restriction is erroneous, please contact
                          the list owners at %(owneraddr)s.
ru: %(newaddr)s запрещен для подписки на этот список рассылки.
    Если Вы считаете это ошибкой, обратитесь к администратору
    по адресу %(owneraddr)s.

en: Member name successfully changed.
ru: Имя подписчика изменено.

en: The list administrator may not change the
                        password for a user.
ru: Администратор списка рассылки не может изменить
    пароль пользователя.

en: Passwords may not be blank
ru: Пароль не может быть пустым

en: Passwords did not match!
ru: Пароли не совпадают!

en: The list administrator may not change the
                password for this user's other subscriptions.  However, the
                password for this mailing list has been changed.
ru: Администратор списка рассылки не может изменить
    пароль этого пользователя в других подписках. Однако,
    пароль пользователя для этого списка рассылки был изменен.

en: Password successfully changed.
ru: Пароль был изменен.

en: You must confirm your unsubscription request by turning
                    on the checkbox below the <em>Unsubscribe</em> button.  You
                    have not been unsubscribed!
ru: Вам нужно подтвердить свое желание удалить подписку: отметьте
    флажком параметр под кнопкой <em>Удалить подписку</em>. Сейчас вы еще не отписаны!

en: Unsubscription results
ru: Удаление подписки

en: Your unsubscription request has been received and
                forwarded on to the list moderators for approval.  You will
                receive notification once the list moderators have made their
                decision.
ru: Ваш запрос на удаление подписки был получен и отправлен модератору
    списка рассылки для обработки. После принятия модератором какого-либо
    решения вы получите извещение.

en: You have been successfully unsubscribed from the
                mailing list %(fqdn_listname)s.  If you were receiving digest
                deliveries you may get one more digest.  If you have any questions
                about your unsubscription, please contact the list owners at
                %(owneraddr)s.
ru: Ваша подписка на список рассылки %(fqdn_listname)s успешно удалена.
    Если вы получали дайджесты, возможно, вам придет еще один. Если у вас
    еще остались какие-либо вопросы об удалении подписки, обратитесь
    к владельцам списка по адресу %(owneraddr)s.

en: The list administrator may not change the
                    options for this user's other subscriptions.  However the
                    options for this mailing list subscription has been
                    changed.
ru: Администратор списка рассылки не может изменить
    параметры этого пользователя в других его подписках. Однако,
    параметры для этого списка рассылки были изменены.

en: The list administrator has disabled digest delivery for
                this list, so your delivery option has not been set.  However your
                other options have been set successfully.
ru: Администратор этого списка запретил доставку дайджестов, поэтому
    значение соответствующего параметра в ваших настройках не сохранено.
    Значения других параметров сохранены.

en: The list administrator has disabled non-digest delivery
                for this list, so your delivery option has not been set.  However
                your other options have been set successfully.
ru: Администратор этого списка запретил обычную доставку сообщений (не дайджестов),
    поэтому значение соответствующего параметра в ваших настройках не сохранено.
    Значения других параметров сохранены

en: You have successfully set your options.
ru: Параметры были изменены.

en: You may get one last digest.
ru: Возможно, вы получите еще один дайджест.

en: <em>Yes, I really want to unsubscribe</em>
ru: <em>Да, я действительно хочу удалить подписку</em>

en: Change My Password
ru: Изменить пароль

en: List my other subscriptions
ru: Список моих подписок

en: Email My Password To Me
ru: Пришлите мне мой пароль

en: password
ru: пароль

en: Log out
ru: Выйти

en: Submit My Changes
ru: Внести изменения

en: days
ru: дн.

en: day
ru: день

en: Change My Address and Name
ru: Изменить мои адрес и имя

en: <em>No topics defined</em>
ru: <em>Разделы не определены</em>

en: 
    You are subscribed to this list with the case-preserved address
    <em>%(cpuser)s</em>.
ru: 
    Вы подписаны на этот список с адресом (регистр букв сохранен)
    <em>%(cpuser)s</em>.

en: %(realname)s list: member options login page
ru: Список рассылки %(realname)s: вход в систему

en: email address and
ru: адрес электронной почты и

en: %(realname)s list: member options for user %(safeuser)s
ru: Список рассылки %(realname)s: пользовательские настройки для %(safeuser)s

en: In order to change your membership option, you must
        first log in by giving your %(extra)smembership password in the section
        below.  If you don't remember your membership password, you can have it
        emailed to you by clicking on the button below.  If you just want to
        unsubscribe from this list, click on the <em>Unsubscribe</em> button and a
        confirmation message will be sent to you.
    
        <p><strong><em>Important:</em></strong> From this point on, you must have
        cookies enabled in your browser, otherwise none of your changes will take
        effect.
ru: Чтобы изменить свои настройки, вам нужно сначала войти в систему, для этого
    введите свой %(extra)sпароль. Если вы его не помните, нажмите на кнопку ниже,
    и он будет отправлен вам по электронной почте. Если вы просто хотите отписаться
    от этого списка, нажмите кнопку <em>Удалить подписку</em>, вам будет
    отправлено сообщение с кодом подтверждения.
    
    <p><strong><em>Внимание:</em></strong> в вашем браузере должно быть
    разрешено сохранение cookies, иначе никакие настройки сохранены не будут.

en: Email address:
ru: Адрес эл. почты:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Log in
ru: Войти

en: By clicking on the <em>Unsubscribe</em> button, a
        confirmation message will be emailed to you.  This message will have a
        link that you should click on to complete the removal process (you can
        also confirm by email; see the instructions in the confirmation
        message).
ru: После нажатия на кнопку <em>Удалить подписку</em> вам будет отправлено
    сообщение с кодом подтверждения. В нем будет содержаться ссылка, нажав
    на которую, вы завершите процесс удаления своей учетной записи. Кроме того,
    завершить удаление можно и по электронной почте, см. инструкции в сообщении.

en: Password reminder
ru: Напоминание пароля

en: By clicking on the <em>Remind</em> button, your
        password will be emailed to you.
ru: После нажатия на кнопку <em>Напомнить</em> ваш пароль
    будет отправлен вам по электронной почте.

en: Remind
ru: Напомнить

en: <missing>
ru: <отсутствует>

en: Requested topic is not valid: %(topicname)s
ru: Запрошенный раздел некорректен: %(topicname)s

en: Topic filter details
ru: Параметры фильтрации сообщений по разделам

en: Name:
ru: Название:

en: Pattern (as regexp):
ru: Шаблон (рег. выражение):

en: Private Archive Error
ru: Ошибка доступа к закрытому архиву

en: You must specify a list.
ru: Укажите список рассылки.

en: Private archive - "./" and "../" not allowed in URL.
ru: Закрытый архив - "./" и "../" не разрешены в URL.

en: Private Archive Error - %(msg)s
ru: Ошибка доступа к закрытому архиву -- %(msg)s

en: If you are a list member,
                              your password has been emailed to you.
ru: Если Вы подписчик списка рассылки,
                              Вам было отправлено сообщение с Вашим паролем.

en: Please enter your email address
ru: Введите Ваш почтовый адрес

en: Private archive file not found
ru: Файл закрытого архива не найден

en: No such list %(safelistname)s
ru: Нет такого списка рассылки: %(safelistname)s

en: You're being a sneaky list owner!
ru: Вы очень подлый владелец списка рассылки!

en: You are not authorized to delete this mailing list
ru: У вас нет прав удалять этот список рассылки

en: Mailing list deletion results
ru: Удаление списка рассылки

en: You have successfully deleted the mailing list
        <b>%(listname)s</b>.
ru: Список рассылки <b>%(listname)s</b> был успешно удален.

en: There were some problems deleting the mailing list
            <b>%(listname)s</b>.  Contact your site administrator at %(sitelist)s
            for details.
ru: Во время удаления списка рассылки <b>%(listname)s</b> возникли проблемы.
    Обратитесь за помощью к администратору сайта по адресу %(sitelist)s.

en: Permanently remove mailing list <em>%(realname)s</em>
ru: Полностью удалить список рассылки <em>%(realname)s</em>

en: Permanently remove mailing list %(realname)s
ru: Полностью удалить список рассылки %(realname)s

en: This page allows you as the list owner, to permanently
        remove this mailing list from the system.  <strong>This action is not
        undoable</strong> so you should undertake it only if you are absolutely
        sure this mailing list has served its purpose and is no longer necessary.
    
        <p>Note that no warning will be sent to your list members and after this
        action, any subsequent messages sent to the mailing list, or any of its
        administrative addreses will bounce.
    
        <p>You also have the option of removing the archives for this mailing list
        at this time.  It is almost always recommended that you do
        <strong>not</strong> remove the archives, since they serve as the
        historical record of your mailing list.
    
        <p>For your safety, you will be asked to reconfirm the list password.
ru: На этой странице вы, как владелец данного списка рассылки, можете удалить его.
    <strong>Удаление списка отменить будет нельзя</strong>, поэтому делайте это,
    только если полностью уверены в том, что этот список выполнил поставленную задачу
    и более не нужен.
    
    <p>После удаления ни вам, ни участникам списка не будет отправлено никакого
    предупреждения. Все сообщения, отправленные сюда после удаления списка,
    будут возвращены с ошибкой.
    
    <p>При удалении списка вы можете также удалить и его архивы, однако делать
    это <em>не</em> рекомендуется, так как они могут служить сборником полезной
    информации по темам, обсуждаемым в этом списке.
    
    <p>Кроме того, во избежание случайного удаления вам будет предложено
    подтвердить пароль от списка рассылки.

en: List password:
ru: Пароль списка рассылки:

en: Also delete archives?
ru: Удалить также архивы списка рассылки?

en: <b>Cancel</b> and return to list administration
ru: <b>Отказаться</b> и вернуться к администрированию списка рассылки

en: Delete this list
ru: Удалить этот список рассылки

en: Invalid options to CGI script
ru: CGI-сценарию переданы некорректные параметры

en: %(realname)s roster authentication failed.
ru: Ошибка аутентификации %(realname)s

en: You must supply a valid email address.
ru: Укажите корректный адрес электронной почты.

en: reCAPTCHA validation failed: %(e_codes)s
ru: Ошибка проверки reCAPTCHA: %(e_codes)s

en: reCAPTCHA could not be validated: %(e_reason)s
ru: Проверка reCAPTCHA не удалась: %(e_reason)s

en: The form is too old.  Please GET it again.
ru: Форма устарела. Пожалуйста повторите запрос GET.

en: Please take a few seconds to fill out the form before submitting it.
ru: Пожалуйста заполните поля формы перед тем как отправлять ее.

en: The hidden token didn't match.  Did your IP change?
ru: Секретный токен не верен. Ваш IP-адрес изменился?

en: There was no hidden token in your submission or it was corrupted.
ru: Секретный токен не найден в запросе или испорчен.

en: You must GET the form before submitting it.
ru: Вы должны загрузить форму запросом GET перед тем как отправлять ее.

en: You may not subscribe a list to itself!
ru: Список рассылки не может быть подписан сам на себя!

en: If you supply a password, you must confirm it.
ru: Если вы укажете пароль, вам нужно будет подтвердить его.

en: Your passwords did not match.
ru: Введенные пароли не совпадают.

en: Your subscription request has been received, and will soon be acted upon.
    Depending on the configuration of this mailing list, your subscription request
    may have to be first confirmed by you via email, or approved by the list
    moderator.  If confirmation is required, you will soon get a confirmation
    email which contains further instructions.
ru: Ваш запрос на подписку был получен. В зависимости от настроек этого списка
    рассылки, вы можете получить либо сообщение с кодом подтверждения, либо
    вас подпишет модератор. Если для подписки не требуется вмешательство
    модератора, в сообщении с кодом подтверждения вы получите дальнейшие
    инструкции.

en: The email address you supplied is banned from this
            mailing list.  If you think this restriction is erroneous, please
            contact the list owners at %(listowner)s.
ru: Указанный вами адрес запрещен для подписки на этот список рассылки.
    Если вы считаете это ошибкой, обратитесь к владельцам списка по адресу %(listowner)s.

en: The email address you supplied is not valid.  (E.g. it must contain an
    `@'.)
ru: Указанный вами адрес некорректен (например, в нем обязательно должен
    содержаться символ "@").

en: Your subscription is not allowed because the email address you gave is
    insecure.
ru: Этот адрес не может использоваться для подписки, так как он не защищен.

en: Confirmation from your email address is required, to prevent anyone from
    subscribing you without permission.  Instructions are being sent to you at
    %(email)s.  Please note your subscription will not start until you confirm
    your subscription.
ru: Чтобы никто не мог вас подписать на список рассылки без вашего разрешения,
    требуется ваше подтверждение. Необходимые инструкции отправлены по адресу:
    %(email)s. Помните, что пока вы не подтвердите свою подписку, доставка
    сообщений вам и от вас в список рассылки осуществляться не будет.

en: Your subscription request was deferred because %(x)s.  Your request has been
    forwarded to the list moderator.  You will receive email informing you of the
    moderator's decision when they get to your request.
ru: Ваш запрос на подписку был отложен: %(x)s. Запрос был переправлен
    модератору списка рассылки. После принятия им какого-либо решения
    вы получите извещение.

en: You are already subscribed.
ru: Вы уже подписаны.

en: Mailman privacy alert
ru: Предупреждение Mailman

en: An attempt was made to subscribe your address to the mailing list
    %(listaddr)s.  You are already subscribed to this mailing list.
    
    Note that the list membership is not public, so it is possible that a bad
    person was trying to probe the list for its membership.  This would be a
    privacy violation if we let them do this, but we didn't.
    
    If you submitted the subscription request and forgot that you were already
    subscribed to the list, then you can ignore this message.  If you suspect that
    an attempt is being made to covertly discover whether you are a member of this
    list, and you are worried about your privacy, then feel free to send a message
    to the list administrator at %(listowner)s.
ru: Была осуществлена попытка подписать вас на список рассылки %(listaddr)s.
    Вы уже подписаны на этот список.
    
    Так как список участников списка закрыт, возможно, кто-то пытался
    методом подбора определить его участников. Было бы нарушением
    вашей конфиденциальности дать данному человеку убедиться в этом,
    поэтому мы этого не позволили.
    
    Если это вы отправили запрос, забыв о том, что вы уже подписаны на
    этот список рассылки, проигнорируйте это сообщение. Если вам кажется,
    что кто-то тайно пытается определить, являетесь ли вы подписчиком
    этого списка рассылки, и вас это беспокоит, отправьте сообщение
    администратору списка по адресу %(listowner)s.

en: This list does not support digest delivery.
ru: Список не поддерживает доставку сообщений в виде дайджестов.

en: This list only supports digest delivery.
ru: Список поддерживает доставку сообщений только в виде дайджестов.

en: You have been successfully subscribed to the %(realname)s mailing list.
ru: Вы успешно подписались на список рассылки %(realname)s.

en: 
        confirm <confirmation-string>
            Confirm an action.  The confirmation-string is required and should be
            supplied by a mailback confirmation notice.
ru: 
        confirm <строка-подтверждения>
            Подтвердить действие. Строка подтверждения является обязательным параметром
            и должна была быть отправлена Вам специальным сообщением.

en: Usage:
ru: Запуск:

en: Invalid confirmation string.  Note that confirmation strings expire
    approximately %(days)s days after the initial request.  They also expire if
    the request has already been handled in some way.  If your confirmation has
    expired, please try to re-submit your original request or message.
ru: Некорректная строка подтверждения. Срок действия строки подтверждения
    истекает примерно через %(days)s дн. после отправки запроса на
    подписку. Строка подтверждения также становится недействительной, если
    она уже была обработана тем или иным образом. Если срок действия
    Вашей строки подтверждения истек, попробуйте отправить запрос заново.

en: Your request has been forwarded to the list moderator for approval.
ru: Ваш запрос был переправлен модератору списка рассылки для обработки.

en: You are not currently a member.  Have you already unsubscribed or changed
    your email address?
ru: Вы не являетесь подписчиком. Может, вы уже удалили свою подписку или же
    поменяли адрес подписки?

en: You are currently banned from subscribing to this list.  If you think this
    restriction is erroneous, please contact the list owners at
    %(owneraddr)s.
ru: Указанный вами адрес запрещен для подписки на этот список рассылки.
    Если вы считаете это ошибкой, обратитесь к администратору по адресу
    %(owneraddr)s.

en: You were not invited to this mailing list.  The invitation has been discarded,
    and both list administrators have been alerted.
ru: Вы не были приглашены в этот список. Приглашение было удалено. Администраторам
    и модераторам отправлено извещение.

en: Bad approval password given.  Held message is still being held.
ru: Указанный пароль неверен. С задержанным сообщением ничего не было сделано.

en: Confirmation succeeded
ru: Подтверждение выполнено

en: 
        echo [args]
            Simply echo an acknowledgement.  Args are echoed back unchanged.
ru: 
        echo [параметры]
            Прислать в ответ подтверждение. Параметры будут пересланы обратно
            без изменений.

en: 
        end
            Stop processing commands.  Use this if your mail program automatically
            adds a signature file.
ru: 
        end
            Прекратить выполнение команд. Используйте эту команду, если ваш почтовый
            клиент автоматически добавляет подпись.

en: 
        help
            Print this help message.
ru: 
        help
            Получить текст этого сообщения.

en: You can access your personal options via the following url:
ru: Вы найдете параметры своей подписки по этому адресу:

en: 
        info
            Get information about this mailing list.
ru: 
        info
            Прислать введение в этот список рассылки.

en: n/a
ru: недоступно

en: List name:    %(listname)s
ru: Список рассылки: %(listname)s

en: Description:  %(description)s
ru: Описание:        %(description)s

en: Postings to:  %(postaddr)s
ru: Адрес для сообщений: %(postaddr)s

en: List Helpbot: %(requestaddr)s
ru: Управление подпиской: %(requestaddr)s

en: List Owners:  %(owneraddr)s
ru: Владельцы списка:  %(owneraddr)s

en: More information: %(listurl)s
ru: Дополнительная информация: %(listurl)s

en: The `join' command is synonymous with `subscribe'.
ru: Команда `join' является синонимом для команды `subscribe'.

en: The `leave' command is synonymous with `unsubscribe'.
ru: Команда `leave' является синонимом для команды `unsubscribe'.

en: 
        lists
            See a list of the public mailing lists on this GNU Mailman server.
ru: 
        lists
            Вывести список анонсированных списков рассылки, доступных на этом сервере.

en: Public mailing lists at %(hostname)s:
ru: Анонсированные списки рассылки на %(hostname)s:

en: %(i)3d. List name:   %(realname)s
ru: %(i)3d. Название списка:   %(realname)s

en:      Description: %(description)s
ru:      Описание: %(description)s

en:      Requests to: %(requestaddr)s
ru:      Адрес для запросов: %(requestaddr)s

en: 
        password [<oldpassword> <newpassword>] [address=<address>]
            Retrieve or change your password.  With no arguments, this returns
            your current password.  With arguments <oldpassword> and <newpassword>
            you can change your password.
    
            If you're posting from an address other than your membership address,
            specify your membership address with `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!).  Note that in this case the
            response is always sent to the subscribed address.
ru: 
        password [<текущий-пароль> <новый>] [address=<адрес>]
            Получить или изменить свой пароль. Без аргументов возвращает
            текущий пароль. Если вы укажете текущий и новый пароль, текущий
            будет изменен на новый.
    
            Если вы отправляете письмо не со своего адреса, укажите адрес
            своей подписки с помощью параметра `address=<адрес>', (без кавычек и скобок!).
            Ваш пароль будет отправлен на этот адрес, только если он есть в
            списке рассылки.

en: Your password is: %(password)s
ru: Ваш пароль: %(password)s

en: You are not a member of the %(listname)s mailing list
ru: Вы не являетесь подписчиком списка рассылки %(listname)s

en: You did not give the correct old password, so your password has not been
    changed.  Use the no argument version of the password command to retrieve your
    current password, then try again.
ru: Указанный вами текущий пароль неверен, поэтому он не был изменен. Используйте
    эту команду без аргументов, чтобы получить свой текущий пароль, и попробуйте
    снова.

en: 
    Usage:
ru: 
    Запуск:

en: The `remove' command is synonymous with `unsubscribe'.
ru: Команда `remove' является синонимом для команды `unsubscribe'.

en: 
        set ...
            Set or view your membership options.
    
            Use `set help' (without the quotes) to get a more detailed list of the
            options you can change.
    
            Use `set show' (without the quotes) to view your current option
            settings.
ru: 
        set ...
            Изменить или просмотреть параметры подписки.
    
            Для получения подробной информации о команде `set' используйте команду `set
            help' (без кавычек)
    
            Для просмотра текущих параметров используйте команду `set show' (без
            кавычек)

en: 
        set help
            Show this detailed help.
    
        set show [address=<address>]
            View your current option settings.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set authenticate <password> [address=<address>]
            To set any of your options, you must include this command first, along
            with your membership password.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set ack on
        set ack off
            When the `ack' option is turned on, you will receive an
            acknowledgement message whenever you post a message to the list.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            When the `digest' option is turned off, you will receive postings
            immediately when they are posted.  Use `set digest plain' if instead
            you want to receive postings bundled into a plain text digest
            (i.e. RFC 1153 digest).  Use `set digest mime' if instead you want to
            receive postings bundled together into a MIME digest.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Turn delivery on or off.  This does not unsubscribe you, but instead
            tells Mailman not to deliver messages to you for now.  This is useful
            if you're going on vacation.  Be sure to use `set delivery on' when
            you return from vacation!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Use `set myposts off' to not receive copies of messages you post to
            the list.  This has no effect if you're receiving digests.
    
        set hide on
        set hide off
            Use `set hide on' to conceal your email address when people request
            the membership list.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Use `set duplicates off' if you want Mailman to not send you messages
            if your address is explicitly mentioned in the To: or Cc: fields of
            the message.  This can reduce the number of duplicate postings you
            will receive.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Use `set reminders off' if you want to disable the monthly password
            reminder for this mailing list.
ru: 
        set help
            Просмотреть подробную справку по команде `set'.
    
        set show [address=<адрес>]
            Просмотреть текущие параметры подписки. Если вы
            отправляете письмо не с адреса своей подписки, укажите нужный
            адрес с помощью параметра `address=<адрес>' (без кавычек и скобок
            вокруг адреса).
    
        set authenticate <пароль> [address=<адрес>]
            Чтобы изменить какую-либо настройку, сначала нужно указать
            эту команду, передав с ней свой пароль. Если вы отправляете
            письмо не с адреса своей подписки, укажите нужный адрес с
            помощью параметра `address=<адрес>' (без кавычек и скобок
            вокруг адреса).
    
        set ack on
        set ack off
            Если значение параметра `ack' -- `on', вы будете получать
            подтверждения о доставке сообщения в список рассылки.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            Если значение параметра `digest' -- `off', вы будете получать
            сообщения из списка сразу, как только они там появятся. С
            помощью команды `set digest plain' вы сможете получать дайджесты
            в текстовом формате (то есть в формате RFC 1153). Если вы
            хотите получать дайджесты в MIME-формате, используйте команду
            `set digest mime'
    
        set delivery on
        set delivery off
            Включить или выключить доставку сообщений. При временном
            отключении доставки сообщений вы не будете отписаны, но
            письма из списка вам доставляться не будут. Это может
            оказаться удобно, если вы, например, уходите в отпуск. Только
            не забудьте по возвращении использовать команду `set delivery on'!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Если вы не хотите получать копии своих сообщений в список рассылки,
            воспользуйтесь командой `set myposts off'. Однако если вы получаете
            дайджесты, ваши сообщения все равно в них будут.
    
        set hide on
        set hide off
            Скрыть свой адрес в списке подписчиков этой рассылки можно с помощью
            команды `set hide on'.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Если ваш адрес явно указан в полях "Кому" или "Копия" какого-либо
            сообщения, вы получите два экземпляра одного сообщения. Чтобы
            избежать этого, воспользуйтесь командой `set duplicates off'.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Если вы не хотите получать ежемесячно извещение со своим паролем,
            воспользуйтесь командой `set reminders off'.

en: Bad set command: %(subcmd)s
ru: Некорректные параметры команды `set': %(subcmd)s

en: Your current option settings:
ru: Текущие параметры вашей подписки:

en: off
ru: откл.

en: on
ru: вкл.

en:     ack %(onoff)s
ru:     подтверждения %(onoff)s

en:     digest plain
ru:     дайджест plain text

en:     digest mime
ru:     дайджест MIME

en:     digest off
ru:     дайджест откл.

en: delivery on
ru: доставка вкл.

en: delivery off
ru: доставка откл.

en: by you
ru: по вашему запросу

en: by the admin
ru: по запросу администратора

en: due to bounces
ru: вследствие ошибок доставки подписки

en:     %(status)s (%(how)s on %(date)s)
ru:     %(status)s (%(how)s %(date)s)

en:     myposts %(onoff)s
ru:     получение своих сообщений %(onoff)s

en:     hide %(onoff)s
ru:     скрыть %(onoff)s

en:     duplicates %(onoff)s
ru:     без копий %(onoff)s

en:     reminders %(onoff)s
ru:     напоминать пароль %(onoff)s

en: You did not give the correct password
ru: Указанный вами пароль неверен

en: Bad argument: %(arg)s
ru: Некорректный аргумент: %(arg)s

en: Not authenticated
ru: Аутентификация не пройдена

en: ack option set
ru: значение параметра ack сохранено

en: digest option set
ru: значение параметра digest сохранено

en: delivery enabled
ru: доставка возобновлена

en: delivery disabled by user
ru: доставка приостановлена пользователем

en: myposts option set
ru: значение параметра myposts сохранено

en: hide option set
ru: значение параметра hide сохранено

en: duplicates option set
ru: значение параметра duplicates сохранено

en: reminder option set
ru: значение параметра reminder сохранено

en: stop is synonymous with the end command.
ru: Команда `stop' является синонимом для команды `end'.

en: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<address>]
            Subscribe to this mailing list.  Your password must be given to
            unsubscribe or change your options, but if you omit the password, one
            will be generated for you.  You may be periodically reminded of your
            password.
    
            The next argument may be either: `nodigest' or `digest' (no quotes!).
            If you wish to subscribe an address other than the address you sent
            this request from, you may specify `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!)
ru: 
        subscribe [пароль] [тип-дайджеста] [address=<адрес>]
            Подписаться на список рассылки.  Пароль вам понадобится для того,
            чтобы менять параметры подписки или чтобы отписаться от списка рассылки.
            Если вы не укажете пароль, он будет создан для вас автоматически. Система
            может регулярно сообщать вам ваш пароль.
    
            Параметр 'тип-дайджеста' может принимать два значения: 'nodigest' или
            'digest' (без кавычек).  Если Вы хотите подписать на список рассылки
            адрес, отличный от того, с которого Вы отправляете запрос, Вы должны указать
            параметр "address=<адрес, который Вы хотите подписать>" (адрес необходимо
            указать без угловых скобок; кавычки необходимо опустить).

en: Bad digest specifier: %(arg)s
ru: Некорректное значение параметра digest: %(arg)s

en: No valid address found to subscribe
ru: Для подписки нужно указать корректный адрес

en: The email address you supplied is banned from this mailing list.
    If you think this restriction is erroneous, please contact the list
    owners at %(listowner)s.
ru: Указанный вами адрес запрещен для подписки на этот список рассылки.
    Если вы считаете это ошибкой, обратитесь к владельцам списка:
    %(listowner)s.

en: Mailman won't accept the given email address as a valid address.
    (E.g. it must have an @ in it.)
ru: Указанный вами адрес некорректен (например, в нем обязательно должен
    содержаться символ "@").

en: Your subscription is not allowed because
    the email address you gave is insecure.
ru: Этот адрес не может использоваться для подписки, так как он не защищен.

en: You are already subscribed!
ru: Вы уже является подписчиком этого списка рассылки!

en: No one can subscribe to the digest of this list!
ru: Доставка дайджестов в этом списке отключена!

en: This list only supports digest subscriptions!
ru: В этом списке доступна только доставка дайджестов!

en: Your subscription request has been forwarded to the list administrator
    at %(listowner)s for review.
ru: Ваш запрос на подписку был переправлен администратору списка рассылки
    (%(listowner)s) для обработки.

en: Subscription request succeeded.
ru: Запрос на подписку успешно отправлен.

en: 
        unsubscribe [password] [address=<address>]
            Unsubscribe from the mailing list.  If given, your password must match
            your current password.  If omitted, a confirmation email will be sent
            to the unsubscribing address. If you wish to unsubscribe an address
            other than the address you sent this request from, you may specify
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
ru: 
        unsubscribe <пароль> [address=<адрес>]
            Удалить подписку на список рассылки. Ваш пароль должен совпадать с
            тем, который вы указали при подписке. Если вы его опустите, отдельное
            сообщение будет направлено на адрес подписчика. Если вы хотите удалить
            подписку на адрес, отличный от того, с которого вы посылаете запрос, вы
            можете указать его в параметре `address=<адрес>' (без кавычек и угловых
            скобок!)

en: %(address)s is not a member of the %(listname)s mailing list
ru: Адрес %(address)s отсутствует в этом списке рассылки

en: Your unsubscription request has been forwarded to the list administrator for
    approval.
ru: Ваш запрос на удаление подписки был переправлен администратору списка рассылки
    для обработки.

en: You gave the wrong password
ru: Вы указали неверный пароль

en: Unsubscription request succeeded.
ru: Подписка удалена.

en: 
        who
            See the non-hidden members of this mailing list.
        who password
            See everyone who is on this mailing list. The password is the
            list's admin or moderator password.
ru: 
        who
            Посмотреть список открытых членов этого списка рассылки.
        who password
            Посмотреть список всех членов этого списка рассылки. В качестве password указывается пароль администратора или модератора списка рассылки.

en: 
        who password [address=<address>]
            See the non-hidden members of this mailing list.  The roster is
            limited to list members only, and you must supply your membership
            password to retrieve it.  If you're posting from an address other
            than your membership address, specify your membership address with
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!). If you provide the list's admin or moderator password,
            hidden members will be included.
ru: 
        who пароль [address=<адрес>]
            Получить список открытых подписчиков этого списка рассылки. Список
            доступен для просмотра только самими подписчиками, поэтому Вы
            должны указать свой пароль подписчика. Если Вы отправляете это
            сообщение не с адреса своей подписки, укажите его с помощью
            параметра 'address=<адрес>' (без кавычек и скобок).

en: 
        who password
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list administrators and moderators only; you must supply the list
            admin or moderator password to retrieve the roster.
ru: 
        who пароль
            Получить список подписчиков этого списка рассылки. Список
            доступен для просмотра только администраторами или
            модераторами, поэтому вы должны указать либо пароль администратора,
            либо пароль модератора.

en: You are not allowed to retrieve the list membership.
ru: Вы не имеете права получать список подписчиков.

en: This list has no members.
ru: На этот список никто не подписан.

en: Non-digest (regular) members:
ru: Подписчики, получающие подписку обычным образом:

en: Digest members:
ru: Подписчики, получающие подписку в виде дайджеста:

en: Arabic
ru: Арабский

en: Asturian
ru: Астурийский

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: German
ru: Немецкий

en: English (USA)
ru: Английский (США)

en: Spanish (Spain)
ru: Испанский (Испания)

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Euskara
ru: Баскский

en: Persian
ru: Фарси

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Greek
ru: Греческий

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Interlingua
ru: Интерлингва

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Chinese (China)
ru: Китайский (Китай)

en: Chinese (Taiwan)
ru: Китайский (Тайвань)

en: Note: Since this is a list of mailing lists, administrative
    notices like the password reminder will be sent to
    your membership administrative address, %(addr)s.
ru: Внимание: так как это список списков рассылки, все административные
    сообщения, такие как, например, напоминания пароля, будут
    отправляться на ваш административный адрес: %(addr)s.

en:  (Digest mode)
ru:  (в режиме дайджеста)

en: Welcome to the "%(realname)s" mailing list%(digmode)s
ru: Добро пожаловать в список рассылки "%(realname)s"%(digmode)s

en: You have been unsubscribed from the %(realname)s mailing list
ru: Ваша подписка на %(realname)s была удалена

en: %(listfullname)s mailing list reminder
ru: %(listfullname)s: ваш пароль

en: No reason given
ru: Причина не указана

en: Hostile subscription attempt detected
ru: Обнаружена попытка подписки без приглашения

en: %(address)s was invited to a different mailing
    list, but in a deliberate malicious attempt they tried to confirm the
    invitation to your list.  We just thought you'd like to know.  No further
    action by you is required.
ru: Адрес %(address)s был приглашен подписаться на другой список рассылки,
    однако подтверждение с него было намеренно отправлено в этот. Данное
    сообщение не требует от вас никаких дальнейших действий и просто
    информирует вас об инциденте.

en: You invited %(address)s to your list, but in a
    deliberate malicious attempt, they tried to confirm the invitation to a
    different list.  We just thought you'd like to know.  No further action by you
    is required.
ru: Вами было отправлено приглашение подписаться на адрес %(address)s,
    однако подтверждение с него было намеренно направлено в другой
    список рассылки. Данное сообщение не требует от вас никаких
    дальнейших действий и просто информирует вас об инциденте.

en: %(listname)s mailing list probe message
ru: сообщение-пробник для списка рассылки %(listname)s

en: For some unknown reason
ru: В силу неизвестной причины

en: Your message was rejected
ru: Ваше сообщение было отклонено

en: Archiving Options
ru: Параметры архивирования

en: List traffic archival policies.
ru: Политика создания архива для списка рассылки.

en: Archive messages?
ru: Архивировать сообщения?

en: private
ru: закрытый

en: public
ru: открытый

en: Is archive file source for public or private archival?
ru: Должны ли архивы находиться в публичном доступе?

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Quarterly
ru: Ежеквартально

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: How often should a new archive volume be started?
ru: Как часто создавать новый том архива?

en: Auto-responder
ru: Автоответчик

en: Auto-responder characteristics.<p>
    
    In the text fields below, string interpolation is performed with
    the following key/value substitutions:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>gets the name of the mailing list</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>gets the list's listinfo URL</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>gets the list's -request address</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>gets the list's -owner address</em>
    </ul>
    
    <p>For each text field, you can either enter the text directly into the text
    box, or you can specify a file on your local system to upload as the text.
ru: Настройки автоответчика.<p>
    
    В указанных ниже полях будет произведена следующая подстановка:
    <p><ul>
    <li><b>listname</b> -- <em>замена на название списка рассылки</em>
    <li><b>listurl</b> -- <em>замена на адрес страницы с общей информацией о списке</em>
    <li><b>requestemail</b> -- <em>замена на адрес для запросов</em>
    <li><b>owneremail</b> -- <em>замена на адрес владельца списка</em>
    </ul>
    
    <p>Вы можете ввести текст в каждое текстовое поле или указать локальный
    файл, откуда следует загрузить текст.

en: Should Mailman send an auto-response to mailing list
                 posters?
ru: Должен ли Mailman использовать автоответчик в
    работе с пользователями?

en: Auto-response text to send to mailing list posters.
ru: Текст автоматических ответов пользователям.

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -owner address?
ru: Должен ли Mailman использовать автоответчик для сообщений,
    отправленных владельцу списка рассылки?

en: Auto-response text to send to -owner emails.
ru: Текст автоматических ответов на сообщения владельцу списка рассылки.

en: Yes, w/discard
ru: Да, с удалением исходного сообщения

en: Yes, w/forward
ru: Да, с пересылкой исходного сообщения

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -request address?  If you choose yes, decide whether you want
                 Mailman to discard the original email, or forward it on to the
                 system as a normal mail command.
ru: Должен ли Mailman использовать автоответчик для сообщений,
    отправленных на адрес для запросов? Если да, то укажите, нужно ли удалять
    исходное сообщение или оно должно быть передано системе как команда.

en: Auto-response text to send to -request emails.
ru: Текст автоматических ответов на сообщения по адресу для запросов.

en: Number of days between auto-responses to either the mailing
                 list or -request/-owner address from the same poster.  Set to
                 zero (or negative) for no grace period (i.e. auto-respond to
                 every message).
ru: Число дней между автоматическими ответами пользователю, отправившего несколько
    сообщение с одного адреса в список или владельцу списка, или на адрес для запросов.
    Если это число будет не положительным, автоматические ответы будут
    доставляться сразу на каждое письмо.

en: Bounce processing
ru: Обработка ошибок доставки

en: These policies control the automatic bounce processing system
                in Mailman.  Here's an overview of how it works.
    
                <p>When a bounce is received, Mailman tries to extract two pieces
                of information from the message: the address of the member the
                message was intended for, and the severity of the problem causing
                the bounce.  The severity can be either <em>hard</em> or
                <em>soft</em> meaning either a fatal error occurred, or a
                transient error occurred.  When in doubt, a hard severity is used.
    
                <p>If no member address can be extracted from the bounce, then the
                bounce is usually discarded.  Otherwise, each member is assigned a
                <em>bounce score</em> and every time we encounter a bounce from
                this member we increment the score.  Hard bounces increment by 1
                while soft bounces increment by 0.5.  We only increment the bounce
                score once per day, so even if we receive ten hard bounces from a
                member per day, their score will increase by only 1 for that day.
    
                <p>When a member's bounce score is greater than the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">bounce score
                threshold</a>, the subscription is disabled.  Once disabled, the
                member will not receive any postings from the list until their
                membership is explicitly re-enabled (either by the list
                administrator or the user).  However, they will receive occasional
                reminders that their membership has been disabled, and these
                reminders will include information about how to re-enable their
                membership.
    
                <p>You can control both the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">number
                of reminders</a> the member will receive and the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval"
                >frequency</a> with which these reminders are sent.
    
                <p>There is one other important configuration variable; after a
                certain period of time -- during which no bounces from the member
                are received -- the bounce information is
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">considered
                stale</a> and discarded.  Thus by adjusting this value, and the
                score threshold, you can control how quickly bouncing members are
                disabled.  You should tune both of these to the frequency and
                traffic volume of your list.
ru: Данные правила определяют то, как Mailman будет обрабатывать
    ошибки при доставке. Далее описано, как работает система обработки
    ошибок.
    
    <p>При получении сообщения об ошибке, связанной с доставкой, Mailman
    выделяет из него две важные части: адрес подписчика, которому было
    направлено исходное сообщение и серьезность проблемы. Проблема может
    быть <em>серьезной</em> или <em>обычной</em>, это зависит от типа ошибки:
    фатальной или временной соответственно. Если из контекста сообщения
    об ошибке невозможно определить серьезность проблемы, она считается
    серьезной.
    
    <p>Если из сообщения об ошибке нельзя выяснить адрес получателя,
    это сообщение удаляется. Иначе для пользователя открывается
    <b>счет ошибок</b>, который увеличивается при появлении каждого
    следующего сообщения об ошибке. Если ошибка серьезная, счет увеличивается
    на 1, а если обычная -- на 0,5. Увеличение счета происходит только раз в день,
    поэтому даже если за день получено десять сообщений о серьезных ошибках,
    счет будет увеличен только на 1.
    
    <p>Если счет ошибок для пользователя превышает
    <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">допустимое значение</a>,
    доставка сообщений пользователю временно приостанавливается. После этого
    подписчик не будет получать сообщений из списка рассылки, пока подписка
    не будет возобновлена явным образом администратором или самим подписчиком.
    Однако время от времени такому подписчику будут направляться извещения о
    том, что их подписка временно приостановлена, содержащие инструкции по
    возобновлению подписки.
    
    <p>Вы можете определять как <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">число
    извещений</a> о приостановке подписки, отправляемых пользователю, так и
    <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval">частоту их отправки</a>.
    
    <p>Есть еще один важный параметр: после определенного периода времени,
    в течение которого сообщения об ошибках от пользователя не приходят,
    информация об ошибках <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">считается
    устаревшей</a> и удаляется. Задав подходящее значение этого параметра, а
    также максимально допустимое значение счета ошибок, вы сможете указать
    оптимальный срок, после которого, подписку пользователей следует приостановить.
    При этом стоит исходить из того, какова загрузка вашего списка рассылки и как
    часто туда приходят сообщения.

en: Bounce detection sensitivity
ru: Чувствительность механизма определения ошибок о доставке

en: Should Mailman perform automatic bounce processing?
ru: Производить автоматическую обработку сообщений о доставке?

en: By setting this value to <em>No</em>, you disable all
                 automatic bounce processing for this list, however bounce
                 messages will still be discarded so that the list administrator
                 isn't inundated with them.
ru: Выбрав <em>Нет</em>, вы отключите автоматическую обработку сообщений
    об ошибках при доставке, при этом сами сообщения будут удаляться и
    не будут засорять почтовый ящик администратора списка.

en: The maximum member bounce score before the member's
                 subscription is disabled.  This value can be a floating point
                 number.
ru: Максимально допустимое значение счета ошибок не задано.
    Значение может быть нецелым.

en: Each subscriber is assigned a bounce score, as a floating
                 point number.  Whenever Mailman receives a bounce from a list
                 member, that member's score is incremented.  Hard bounces (fatal
                 errors) increase the score by 1, while soft bounces (temporary
                 errors) increase the score by 0.5.  Only one bounce per day
                 counts against a member's score, so even if 10 bounces are
                 received for a member on the same day, their score will increase
                 by just 1.
    
                 This variable describes the upper limit for a member's bounce
                 score, above which they are automatically disabled, but not
                 removed from the mailing list.
ru: У каждого подписчика имеется счетчик ошибок - действительное
    число. Всякий раз, когда Mailman получает сообщение об ошибке доставки,
    значение счетчика увеличивается. Окончательная ошибка доставки увеличивает счетчик
    на единицу, в то время как временная - на 0.5. Только одна ошибка в день влияет
    на значение счетчика, таким образом даже 10 ошибок доставки в течение одного дня
    увеличат счетчик не более чем на 1.
    
    Этот параметр задает верхний предел для счетчика ошибок подписчика списка
    рассылки, после достижения которого его подписка (но не удаляется
    из списка рассылки).

en: The number of days after which a member's bounce information
                 is discarded, if no new bounces have been received in the
                 interim.  This value must be an integer.
ru: Период в днях, после которого счет ошибок для пользователя обнуляется,
    если во время этого периода сообщения об ошибках перестали приходить.
    Значение должно быть целым.

en: How many <em>Your Membership Is Disabled</em> warnings a
                 disabled member should get before their address is removed from
                 the mailing list.  Set to 0 to immediately remove an address from
                 the list once their bounce score exceeds the threshold.  This
                 value must be an integer.
ru: Сколько предупреждений о временной приостановке подписки будет
    отправлено пользователю до того, как его адрес будет удален из списка рассылки.
    Нулевое значение приведет к мгновенному удалению пользователя
    из списка рассылки при превышении допустимого значения счета ошибок.
    Значение должно быть целым.

en: The number of days between sending the <em>Your Membership
                 Is Disabled</em> warnings.  This value must be an integer.
ru: Количество дней между отправкой предупреждений <em>Ваша подписка
                 приостановлена</em>.  Это должно быть целое число.

en: Notifications
ru: Оповещения

en: Should Mailman send you, the list owner, any bounce messages
                 that failed to be detected by the bounce processor?  <em>Yes</em>
                 is recommended.
ru: Должна ли программа Mailman пересылать вам, администратору списка рассылки,
                 все сообщения о невозможности доставить сообщение, необработанные
     обработчиком ошибок доставки? Рекомендуется установить в <em>Да</em>.

en: While Mailman's bounce detector is fairly robust, it's
                 impossible to detect every bounce format in the world.  You
                 should keep this variable set to <em>Yes</em> for two reasons: 1)
                 If this really is a permanent bounce from one of your members,
                 you should probably manually remove them from your list, and 2)
                 you might want to send the message on to the Mailman developers
                 so that this new format can be added to its known set.
    
                 <p>If you really can't be bothered, then set this variable to
                 <em>No</em> and all non-detected bounces will be discarded
                 without further processing.
    
                 <p><b>Note:</b> This setting will also affect all messages sent
                 to your list's -admin address.  This address is deprecated and
                 should never be used, but some people may still send mail to this
                 address.  If this happens, and this variable is set to
                 <em>No</em> those messages too will get discarded.  You may want
                 to set up an
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">autoresponse
                 message</a> for email to the -owner and -admin address.
ru: Хотя автоматическая обработка ошибок в Mailman достаточно хорошая,
    обнаружить все ошибки иногда бывает невозможно. Значением этой переменной
    должно быть <em>Да</em> по следующим двум причинам:
    1)
    если это на самом деле постоянная ошибка, сообщение о которой приходит
    вам от одного из подписчиков, возможно, следует удалить его из списка вручную;
    2) возможно, стоит написать разработчикам Mailman о такой ситуации, чтобы
    данный формат был добавлен в набор уже существующих шаблонов.
    
    <p>Если же вы не хотите получать подобные уведомления ни при каких условиях,
    укажите <em>Нет</em> и все сообщения о неопределенных ошибках будут удаляться
    без последующей обработки.
    
    <p><b>Примечание</b>: значение этого параметра влияет и на сообщения,
    отправленные на адрес администратора списка рассылки формата listname-admin@hostname.
    Этот адрес больше не используется, но некоторые пользователи могут по привычке отправлять
    туда письма. Если это так, а значение данной переменной -- <em>Нет</em>, все
    эти письма будут удалены. Возможно, стоит настроить автоответчик для
    сообщений, отправленных на адреса listname-admin@hostname и владельцев списка.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's bounce score to be incremented?
ru: Должен ли администратор списка рассылки получать извещения
    о том, что счетчик ошибок доставки подписчика был увеличен?

en: Setting this value to <em>Yes</em> will cause Mailman to
                 send a notice including a copy of the bounce message to the list
                 owners whenever a bounce increments a member's bounce score but
                 doesn't cause a disable or a probe to be sent.
ru: Установка этого значения в <em>Да</em> приведет к тому, что Mailman
    будет отправлять уведомление, содержащее копию сообщения с ошибкой доставки,
    администраторам списка рассылки когда эта ошибка увеличивает значение счетчика
    ошибок вместо того чтобы блокировать подписку и посылать тестовые сообщения.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's subscription to be disabled?
ru: Должен ли администратор списка рассылки получать извещения о
    приостановке подписки из-за большого числа возвращаемых ошибок?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member's delivery is disabled due to excessive bounces.
                 An attempt to notify the member will always be made.
ru: Выбрав значением этого параметра <em>Нет</em>, вы отключите отправку
    владельцам списка рассылки оповещений, сообщающих о временной
    приостановке подписки пользователей из-за большого числа возвращаемых ошибок.
    При этом всегда будут производиться попытки оповестить об этой ситуации пользователя.

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member to be unsubscribed?
ru: Должен ли администратор списка рассылки получать извещения об удалении подписки?

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member is unsubscribed due to excessive bounces.  An
                 attempt to notify the member will always be made.
ru: Выбрав значением этого параметра <em>Нет</em>, вы отключите отправку
    владельцам списка рассылки оповещений, сообщающих об удалении
    подписки пользователей из-за большого числа возвращаемых ошибок.
    При этом всегда будут производиться попытки оповестить об этой ситуации пользователя.

en: Bad value for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s
ru: Некорректное значение параметра <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s">%(property)s</a>: %(val)s

en: Content&nbsp;filtering
ru: Фильтрация содержимого сообщений

en: Forward to List Owner
ru: Перенаправление владельцу списка

en: Preserve
ru: Сохранить

en: Policies concerning the content of list traffic.
    
                <p>Content filtering works like this: when a message is
                received by the list and you have enabled content filtering, the
                individual attachments are first compared to the
                <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter
                types</a>.  If the attachment type matches an entry in the filter
                types, it is discarded.
    
                <p>Then, if there are <a
                href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass types</a>
                defined, any attachment type that does <em>not</em> match a
                pass type is also discarded.  If there are no pass types defined,
                this check is skipped.
    
                <p>After this initial filtering, any <tt>multipart</tt>
                attachments that are empty are removed.  If the outer message is
                left empty after this filtering, then the whole message is
                discarded.
    
                <p> Then, each <tt>multipart/alternative</tt> section will
                be replaced by just the first alternative that is non-empty after
                filtering if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives"
                >collapse_alternatives</a> is enabled.
    
                <p>Finally, any <tt>text/html</tt> parts that are left in the
                message may be converted to <tt>text/plain</tt> if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext"
                >convert_html_to_plaintext</a> is enabled and the site is
                configured to allow these conversions.
ru: Правила фильтрации сообщений.
    
    <p>Фильтрация сообщений работает следующим образом: при получении сообщения
    списком рассылки с включенной фильтрацией, сначала сравниваются его вложения
    со списком запрещенных типов вложений в <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">фильтре типов</a>.
    Если тип вложения совпадает с каким-либо правилом этого фильтра,
    это вложение удаляется.
    
    <p>Затем тип вложения сверяется со <a
    href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">списком допустимых MIME-типов</a>, если он
    <em>не подпадает<em> ни под одно перечисленное в этом фильтре правило,
    вложение удаляется. Если список правил этого фильтра пуст, эта проверка
    не производится.
    
    <p>После предыдущих проверок удаляются все пустые <tt>multipart</tt>-вложения.
    Если сообщение после этого оказывается пустым, оно удаляется целиком.
    
    <p>Затем каждая <tt>multipart/alternative</tt>-секция заменяется
    ее первым вариантом, оставшимся не пустым после фильтрации, если включен
    параметр <a href="?VARHELP=contentfilter/collapse_alternatives">collapse_alternatives</a>.
    
    <p>Наконец, все оставшиеся <tt>text/html</tt>-части сообщения
    могут быть преобразованы в <tt>text/plain</tt>, если установлено соответствующее
    значение параметра <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext">convert_html_to_plaintext</a>
    и сервер настроен так, что эти преобразования возможны.

en: Should Mailman filter the content of list traffic according
                 to the settings below?
ru: Фильтровать сообщения, отправляемые в список рассылки, в соответствии
     с установками ниже?

en: Remove message attachments that have a matching content
                 type.
ru: Удалять вложения, соответствующие указанным типам

en: Use this option to remove each message attachment that
                 matches one of these content types.  Each line should contain a
                 string naming a MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 e.g. <tt>image/gif</tt>.  Leave off the subtype to remove all
                 parts with a matching major content type, e.g. <tt>image</tt>.
    
                 <p>Blank lines are ignored.
    
                 <p>See also <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> for a content type whitelist.
ru: При задании подходящего значения этому параметру, все вложения,
    чьи MIME-типы совпадают с каким-либо типом, указанным ниже, будут удалены.
    В каждой строке должна содержаться одна строка -- имя MIME-типа в формате
    <tt>тип/подтип</tt>, например, <tt>image/gif</tt>. Если подтип указан
    не будет, будут удалены все вложения, чьи типы совпадают с основным типом,
    например, <tt>image</tt>.
    
    <p>Пустые строки пропускаются.
    
    <p>См. также справку по допустимым типам:
    <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass_mime_types</a>.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 content type.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
ru: Удалять сообщения, которые <b>не</b> содержат вложения указанных типов.
               Оставьте список пустым, чтоб опустить проверку этого условия

en: Use this option to remove each message attachment that does
                 not have a matching content type.  Requirements and formats are
                 exactly like <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>.
    
                 <p><b>Note:</b> if you add entries to this list but don't add
                 <tt>multipart</tt> to this list, any messages with attachments
                 will be rejected by the pass filter.
ru: При задании подходящего значения этому параметру, все вложения,
    чьи MIME-типы <em>не</em> совпадают с каким-либо типом, указанным ниже, будут удалены.
    Требования и форматы такие же, как и для фильтра
    <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter_mime_types</a>.
    
    <p><b>Примечание</b>: если этот список будет не пуст, но в нем не будет типа
    <tt>multipart</tt>, все сообщения с вложениями будут отклоняться этим фильтром.

en: Remove message attachments that have a matching filename
                 extension.
ru: Удалять вложения, соответствующие указанным типам.

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 filename extension.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
ru: Удалять сообщения, которые не содержат вложения указанных типов.
               Оставьте список пустым, чтоб опустить проверку этого условия

en: Should Mailman collapse multipart/alternative to its
                 first part content?
ru: Должен ли Mailman сворачивать multipart/alternative-части сообщения
    к содержимому их первой части?

en: Should Mailman convert <tt>text/html</tt> parts to plain
                 text?  This conversion happens after MIME attachments have been
                 stripped.
ru: Преобразовывать части сообщения типа <tt>text/html</tt> в обычный текст?
       Это преобразование происходит <b>после</b> того, как вложения были удалены.

en: Action to take when a message matches the content filtering
                 rules.
ru: Что следует предпринять, если сообщение совпадает с одним из правил
    фильтрации содержимого.

en: One of these actions is taken when the message matches one of
                 the content filtering rules, meaning, the top-level
                 content type matches one of the <a
                 href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>, or the top-level content type does
                 <strong>not</strong> match one of the
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a>, or if after filtering the subparts of the
                 message, the message ends up empty.
    
                 <p>Note this action is not taken if after filtering the message
                 still contains content.  In that case the message is always
                 forwarded on to the list membership.
    
                 <p>When messages are discarded, a log entry is written
                 containing the Message-ID of the discarded message.  When
                 messages are rejected or forwarded to the list owner, a reason
                 for the rejection is included in the bounce message to the
                 original author.  When messages are preserved, they are saved in
                 a special queue directory on disk for the site administrator to
                 view (and possibly rescue) but otherwise discarded.  This last
                 option is only available if enabled by the site
                 administrator.
ru: Одно из этих действий производится, если сообщение совпало с одним из правил
    фильтрации содержимого, то есть если тип его вложения совпал с одним из типов
    в списке фильтра <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter_mime_types</a>
    или <strong>не</strong> совпал ни с одним типом в списке фильтра <a
    href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass_mime_types</a>, или после
    фильтрации его составных частей, сообщение оказалось пустым.
    
    <p>Выбранное действие не предпринимается, если сообщение не осталось пустым.
    В этом случае оно, в зависимости от настроек, либо доставляется прямо в список,
    либо переправляется модератору.
    
    <p>Если сообщение, должно быть удалено, после удаления создается запись в
    журнале событий, содержащая идентификатор удаленного сообщения (Message-ID).
    Если сообщения отклоняются или перенаправляются владельцу списка, основание
    для отклонения включается в извещение, отправляемое автору исходного письма.
    Если сообщения должны сохраняться, они помещаются в специальный каталог
    на диске, где ожидают одобрения администратора сайта или удаления.
    Последняя настройка доступна, только если ее использование разрешит администратор
    сайта.

en: Bad MIME type ignored: %(spectype)s
ru: Пропущен неверный тип MIME: %(spectype)s

en: Digest options
ru: Параметры доставки дайджестов

en: Batched-delivery digest characteristics.
ru: Параметры доставки дайджестов

en: Can list members choose to receive list traffic bunched in digests?
ru: Могут ли подписчики получать сообщения, пришедшие в список рассылки,
    собранными в одно письмо -- дайджест?

en: Digest
ru: Дайджест

en: Regular
ru: Обычная

en: Which delivery mode is the default for new users?
ru: Какой режим доставки устанавливать новым пользователям по умолчанию?

en: MIME
ru: как вложения

en: Plain
ru: в текстовом виде

en: When receiving digests, which format is default?
ru: Режим по умолчанию для доставки дайджестов?

en: How big in Kb should a digest be before it gets sent out?  0 implies no maximum size.
ru: По достижении какого веса в килобайтах новый дайджест должен быть отправлен? 0 означает отсутствие предельного веса.

en: Should a digest be dispatched daily when the size threshold isn't reached?
ru: Отправлять ли дайджест в конце дня, если указанный размер не был достигнут?

en: Header added to every digest
ru: Верхний колонтитул, добавляемый к каждому дайджесту

en: Text attached (as an initial message, before the table of contents) to the top of digests.
ru: Текст, помещаемый в дайджест в самом начале (до содержания).

en: Footer added to every digest
ru: Нижний колонтитул, добавляемый к каждому дайджесту

en: Text attached (as a final message) to the bottom of digests.
ru: Текст, помещаемый в конце дайджеста.

en: How often should a new digest volume be started?
ru: Как часто нужно начинать новый том дайджеста?

en: When a new digest volume is started, the volume number is
                 incremented and the issue number is reset to 1.
ru: При создании нового тома номер тома увеличивается, а
    номер статьи сбрасывается на 1.

en: Should Mailman start a new digest volume?
ru: Нужно ли создавать новый том дайджеста?

en: Setting this option instructs Mailman to start a new volume
                 with the next digest sent out.
ru: Если да, то вместе с отправкой дайджеста автоматически
    будет создаваться его том.

en: Should Mailman send the next digest right now, if it is not
                 empty?
ru: Должен ли Mailman отправить следующий дайджест прямо сейчас,
    если он не пустой?

en: The next digest will be sent as volume
                %(volume)s, number %(number)s
ru: Следующий дайджест будет отправлен как том %(volume)s,
    номер %(number)s

en: A digest has been sent.
ru: Дайджест был отправлен.

en: There was no digest to send.
ru: Пустой дайджест отправлен не будет.

en: Invalid value for variable: %(property)s
ru: Недопустимое значение переменной: %(property)s

en: Bad email address for option %(property)s: %(error)s
ru: Недопустимый адрес в параметре %(property)s: %(error)s

en: The following illegal substitution variables were
                    found in the <code>%(property)s</code> string:
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>Your list may not operate properly until you correct this
                    problem.
ru: Были обнаружены следующие недопустимые подстановки
    в строке <code>%(property)s</code>: <code>%(bad)s</code>
    <p>Пока вы не исправите эту проблему, ваш список рассылки может работать
    некорректно.

en: Your <code>%(property)s</code> string appeared to
                        have some correctable problems in its new value.
                        The fixed value will be used instead.  Please
                        double check that this is what you intended.
ru: В строке <code>%(property)s</code>, возможно, содержатся
    некоторые исправимые ошибки, связанные с новым значением параметра.
    Вместо него будет использовано фиксированное значение.
    Пожалуйста, проверьте еще раз, что новое значение должно
    быть именно таким.

en: General Options
ru: Общие параметры

en: Conceal the member's address
ru: Скрыть адрес подписчика

en: Acknowledge the member's posting
ru: Отправлять подтверждения о доставке сообщений подписчика

en: Do not send a copy of a member's own post
ru: Не отправлять подписчику копии его собственных сообщений

en: Filter out duplicate messages to list members (if possible)
ru: По возможности отфильтровывать копии одних и тех же сообщений

en: Fundamental list characteristics, including descriptive
                info and basic behaviors.
ru: Общие параметры списка рассылки, включая описание и основные настройки.

en: General list personality
ru: Основные сведения

en: The public name of this list (make case-changes only).
ru: Название списка рассылки (допустимы только изменения регистра)

en: The capitalization of this name can be changed to make it
                 presentable in polite company as a proper noun, or to make an
                 acronym part all upper case, etc.  However, the name will be
                 advertised as the email address (e.g., in subscribe confirmation
                 notices), so it should <em>not</em> be otherwise altered.  (Email
                 addresses are not case sensitive, but they are sensitive to
                 almost everything else :-)
ru: Изменить написание названия, используя заглавные буквы, можно,
    чтобы лучше выделить какое-либо слово и избежать двусмысленности или
    если это аббревиатура. Это имя будет также частью адреса электронной
    почты рассылки, поэтому его <em>нельзя</em> менять никаким другим образом
    (к регистру букв адреса электронной почты, к счастью, нечувствительны).

en: The list administrator email addresses.  Multiple
                 administrator addresses, each on separate line is okay.
ru: Адреса администраторов списка рассылки. Вы можете указать несколько адресов, по одному в строке.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the <a href="?VARHELP=general/moderator">email
                 addresses of the list moderators</a>.  Note that the field you
                 are changing here specifies the list administrators.
ru: У каждого списка рассылки есть два типа владельцев.
    <em>Администраторы списка рассылки</em>&nbsp;&mdash; те, кто могут
    контролировать все настройки этого списка рассылки. Используя данный
    интерфейс, они могут менять любой параметр конфигурации списка.
    
    <p><em>Модераторы списка рассылки</em> обладают меньшими правами. Они
    не могут менять конфигурацию списка, но могут обрабатывать сообщения,
    требующие проверки. Конечно, <em>администраторы</em> тоже могут это
    делать.
    
    <p>Чтобы корректно разделить обязанности администраторов и модераторов,
    укажите <a href="passwords">отдельный пароль для модерирования</a>, а также
    <a href="?VARHELP=general/moderator">адреса электронной почты модераторов</a>.
    Не забывайте, что поле, используемое здесь, относится к администраторам, а не
    модераторам списка.

en: The list moderator email addresses.  Multiple
                 moderator addresses, each on separate line is okay.
ru: Адреса модераторов списка рассылки.  Вы можете указать несколько адресов, по одному в строке.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the email addresses of the list moderators in
                 this section.  Note that the field you are changing here
                 specifies the list moderators.
ru: У каждого списка рассылки есть два типа владельцев.
    <em>Администраторы списка рассылки</em>&nbsp;&mdash; те, кто могут
    контролировать все настройки этого списка рассылки. Используя данный
    интерфейс, они могут менять любой параметр конфигурации списка.
    
    <p><em>Модераторы списка рассылки</em> обладают меньшими правами. Они
    не могут менять конфигурацию списка, но могут обрабатывать сообщения,
    требующие проверки. Конечно, <em>администраторы</em> тоже могут это
    делать.
    
    <p>Чтобы корректно разделить обязанности администраторов и модераторов,
    укажите <a href="passwords">отдельный пароль для модерирования</a>, а также
    адреса электронной почты модераторов. Не забывайте, что поле, используемое здесь, относится к модераторам, а не
    администраторам списка.

en: A terse phrase identifying this list.
ru: Короткая фраза, описывающая этот список рассылки.

en: This description is used when the mailing list is listed with
                    other mailing lists, or in headers, and so forth.  It should
                    be as succinct as you can get it, while still identifying what
                    the list is.
ru: Это описание используется при перечислении этого списка вместе с другими,
    в заголовках и так далее. Оно должно быть как можно более кратким, но при
    этом иметь смысл и идентифицировать список рассылки.

en: An introductory description - a few paragraphs - about the
                 list.  It will be included, as html, at the top of the listinfo
                 page.  Carriage returns will end a paragraph - see the details
                 for more info.
ru: Вводное описание -- пара абзацев о списке рассылки. Будет использовано
    на странице с общей информацией о списке рассылки. После переводов строки
    будут автоматически начинаться новые абзацы. См. более подробную информацию.

en: The text will be treated as html <em>except</em> that
                 newlines will be translated to &lt;br&gt; - so you can use links,
                 preformatted text, etc, but don't put in carriage returns except
                 where you mean to separate paragraphs.  And review your changes -
                 bad html (like some unterminated HTML constructs) can prevent
                 display of the entire listinfo page.
ru: Этот текст будет обрабатываться как HTML во всех случаях, кроме одного:
    переводы строк будут превращены в &lt;br&gt;, поэтому вы можете
    вставлять ссылки, использовать различное форматирование, но не
    переводите строку, если не хотите начать новый абзац. Кроме того,
    будьте внимательны: из-за некорректного HTML-кода может не отображаться
    вся страница, содержащая его.

en: Prefix for subject line of list postings.
ru: Префикс для тем писем, отправляемых в рассылку.

en: This text will be prepended to subject lines of messages
                 posted to the list, to distinguish mailing list messages in
                 mailbox summaries.  Brevity is premium here, it's ok to shorten
                 long mailing list names to something more concise, as long as it
                 still identifies the mailing list.
                 You can also add a sequential number by %%d substitution
                 directive. eg.; [listname %%d] -> [listname 123]
                                (listname %%05d) -> (listname 00123)
ru: Этот текст будет вставлен автоматически в тему письма перед
    текстом, указанным подписчиком, чтобы облегчить фильтрацию писем
    подписчиками в своих почтовых ящиках. Здесь приветствуется краткость,
    поэтому можете сокращать длинные названия списков рассылки, но
    не забывайте, что это сокращение все равно должно идентифицировать
    список.
    Вы также можете добавить последовательный номер при помощи подстановки %%d,
    например: [listname %%d] -> [listname 123]
                                (listname %%05d) -> (listname 00123)

en: Munge From
ru: Изменять From

en: Wrap Message
ru: Вложить сообщение

en: Replace the From: header address with the list's posting
                 address to mitigate issues stemming from the original From:
                 domain's DMARC or similar policies.
ru: Заменить адрес отправителя письма в заголовке From: адресом списка
    рассылки чтобы предупредить проблемы, связанные с настройками
    DMARC почтового домена отправителя письма.

en: Several protocols now in wide use attempt to ensure that use
                 of the domain in the author's address (ie, in the From: header
                 field) is authorized by that domain.  These protocols may be
                 incompatible with common list features such as footers, causing
                 participating email services to bounce list traffic merely
                 because of the address in the From: field.  <b>This has resulted
                 in members being unsubscribed despite being perfectly able to
                 receive mail.</b>
                 <p>
                 The following actions are applied to all list messages when
                 selected here.  To apply these actions only to messages where the
                 domain in the From: header is determined to use such a protocol,
                 see the <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a> settings under Privacy options...
                 -&gt; Sender filters.
                 <p>Settings:<p>
                 <dl>
                 <dt>No</dt>
                 <dd>Do nothing special.  This is appropriate for anonymous lists.
                 It is appropriate for dedicated announcement lists, unless the
                 From: address of authorized posters might be in a domain with a
                 DMARC or similar policy. It is also appropriate if you choose to
                 use dmarc_moderation_action other than Accept for this list.</dd>
                 <dt>Munge From</dt>
                 <dd>This action replaces the poster's address in the From: header
                 with the list's posting address and adds the poster's address to
                 the addresses in the original Reply-To: header.</dd>
                 <dt>Wrap Message</dt>
                 <dd>Just wrap the message in an outer message with the From:
                 header containing the list's posting address and with the original
                 From: address added to the addresses in the original Reply-To:
                 header and with Content-Type: message/rfc822.  This is effectively
                 a one message MIME format digest.</dd>
                 </dl>
                 <p>The transformations for anonymous_list are applied before
                 any of these actions. It is not useful to apply actions other
                 than No to an anonymous list, and if you do so, the result may
                 be surprising.
                 <p>The Reply-To: header munging actions below interact with these
                 actions as follows:
                 <p> first_strip_reply_to = Yes will remove all the incoming
                 Reply-To: addresses but will still add the poster's address to
                 Reply-To: for all three settings of reply_goes_to_list which
                 respectively will result in just the poster's address, the
                 poster's address and the list posting address or the poster's
                 address and the explicit reply_to_address in the outgoing
                 Reply-To: header. If first_strip_reply_to = No the poster's
                 address in the original From: header, if not already included in
                 the Reply-To:, will be added to any existing Reply-To:
                 address(es).
                 <p>These actions, whether selected here or via <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a>, do not apply to messages in digests
                 or archives or sent to usenet via the Mail&lt;-&gt;News gateways.
                 <p>If <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">
                 dmarc_moderation_action</a> applies to this message with an
                 action other than Accept, that action rather than this is
                 applied
ru: Некоторые ныне широко используемые протоколы пытаются удостовериться
    в том, что использование указанного адреса отправителя (например, в
    заголовке From:) разрешено настройками его домена. Эти протоколы
    могут быть несовместимы с обычными функциями списков рассылки,
    такими как колонтитулы, приводя к блокировке трафика только из-за
    определенного адреса в поле From:. <b>Это приведет к тому, что подписчики
    списка рассылки окажутся отписаны от него, несмотря на то, что их почта
    отлично работает.</b>
    <p>
    Следующие действия, если они тут выбраны, применяются ко всем сообщениям,
    поступающим в список рассылки. Чтобы применять эти действия только к тем
    сообщениям, домен в заголовке From: которых настроен на такой протокол,
    обратитесь к параметру <a href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">dmarc_moderation_action</a>
    из раздела "Параметры приватности" -&gt; "Фильтрация отправителей".
    <p>Возможные действия:<p>
    <dl>
    <dt>Нет действий</dt>
    <dd>Ничего не делать. Этот вариант подходит для анонимных списков рассылки.
    Также он подходит для списков рассылки с ограниченным списком разрешенных
    отправителей, если их почтовые домены не настроены на использование DMARC
    или похожих технологий. Еще он подходит для случая, когда вы установили
    параметр dmarc_moderation_action в значение, отличное от "Принять".</dd>
    <dt>Подменить From</dt>
    <dd>Подменить адрес отправителя в заголовке From: адресом списка рассылки
    и добавить исходный адрес отправителя в заголовок Reply-To:.</dd>
    <dt>Вложить сообщение</dt>
    <dd>Вложить сообщение в другое сообщение с адресом списка рассылки в заголовке
    From:, исходным адресом отправителя в заголовке Reply-To: и заголовком
    Content-Type: message/rfc822. Это точно такой же формат, что и у MIME-дайджеста
    из одного сообщения.</dd>
    </dl>
    <p>Преобразования для анонимного списка производятся перед всеми действиями,
    приведенными выше. Для анонимного списка рассылки нет смысла выбирать
    что-либо иное чем "Нет действий". Если вы все же делаете это, приготовьтесь
    к странным результатам.
    <p>Действия по замене заголовка Reply-To:, описанные выше, сочетаются
    с этими преобразованиями следующим образом:
    <p>fist_strip_reply_to = Yes будет удалять все адреса из заголовка Reply-To:
    исходного сообщения, но сохранит в нем адрес отправителя для всех трех
    вариантов значений параметра reply_goes_to_list, а именно: только адрес
    отправителя, адрес отправителя плюс адрес списка рассылки, адрес отправителя
    плюс адрес, указанный в параметре explicit reply_to_address соответственно.
    В случае fist_strip_reply_to = No, адрес отправителя из заголовка From:
    исходного письма будет добавлен в заголовок Reply-To:, если его там нет.
    <p>Эти действия, выбранные здесь или в параметре
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">dmarc_moderation_action</a>,
    не применяются к сообщениям дайджеста или архивам, а также к сообщениям,
    отправленным в группы Usenet через шлюз Список рассылки &lt;-&gt; News-группа.
    <p>Если параметром
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">dmarc_moderation_action</a>
    задано какое-либо иное действие кроме "Принять", оно будет выполнено вместо
    указанных.

en: Hide the sender of a message, replacing it with the list
                 address (Removes From, Sender and Reply-To fields)
ru: Скрывать адрес отправителя, заменяя его адресом списка рассылки
    (в полях "From", "Sender" и "Reply-To")

en: <tt>Reply-To:</tt> header munging
ru: Обработка заголовка <tt>Reply-To:</tt>

en: Should any existing <tt>Reply-To:</tt> header found in the
                 original message be stripped?  If so, this will be done
                 regardless of whether an explict <tt>Reply-To:</tt> header is
                 added by Mailman or not.
ru: Удалить все заголовки <tt>Reply-To</tt> из сообщения?
    Если да, то будут удалены все заголовки <tt>Reply-To</tt> независимо от того,
    были ли они добавлены Mailman или нет.

en: Explicit address
ru: На заданный адрес

en: Poster
ru: Отправителю

en: This list
ru: В список

en: Where are replies to list messages directed?
                 <tt>Poster</tt> is <em>strongly</em> recommended for most mailing
                 lists.
ru: Куда должны быть направлены ответы на сообщения? Для большинства списков
    рассылки <em>лучший выбор</em> -- направлять их <tt>отправителю сообщения</tt>.

en: This option controls what Mailman does to the
                 <tt>Reply-To:</tt> header in messages flowing through this
                 mailing list.  When set to <em>Poster</em>, no <tt>Reply-To:</tt>
                 header is added by Mailman, although if one is present in the
                 original message, it is not stripped.  Setting this value to
                 either <em>This list</em> or <em>Explicit address</em> causes
                 Mailman to insert a specific <tt>Reply-To:</tt> header in all
                 messages, overriding the header in the original message if
                 necessary (<em>Explicit address</em> inserts the value of <a
                 href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, select <tt>Explicit address</tt> and set the
                 <tt>Reply-To:</tt> address below to point to the parallel
                 list.
ru: Этот параметр определяет действия по отношению к заголовку <tt>Reply-To:</tt>
    в сообщениях, приходящих в список рассылки. Значение <em>Отправителю</em>
    говорит о том, что заголовок остается неизменным. Значение <em>В список</em>
    или <em>На заданный адрес</em> устанавливает, что Mailman будет добавлять
    собственный заголовок <tt>Reply-To:</tt>, подменяя исходный заголовок, если это
    необходимо (в случае <em>На заданный адрес</em> -- адресом, указанный в поле
    <a href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
    <p>Есть много причин не вставлять и не подменять заголовок <tt>Reply-To:</tt>. Одна
    из них: некоторые отправители таким образом сообщают адрес, на который
    они хотят получать письма. Другая: смена значения поля <tt>Reply-To:</tt>
    затрудняет отправку ответа отправителю. Более подробно этот вопрос обсужден на странице
    <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
    Munging Considered Harmful</a>. Противоположное мнение представлено на странице
    <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">Reply-To
    Munging Considered Useful</a>.
    
    <p>В некоторых списках рассылки возможности отправки сообщений ограничиваются,
    но при этом ведется параллельный список рассылки, предназначенный для обсуждений.
    Пример: списки рассылки 'patches' и 'checkin', куда отправляются автоматические сообщения
    от системы контроля версий, тогда как все обсуждения анонсированных изменений в коде
    осуществляются в параллельном списке рассылки для разработчиков. Для использования такой
    схемы выберите значение <em>На заданный адрес</em> и укажите в этом поле
    адрес параллельного списка рассылки.

en: Explicit <tt>Reply-To:</tt> header.
ru: Заданный адрес для <tt>Reply-To:</tt>.

en: This is the address set in the <tt>Reply-To:</tt> header
                 when the <a
                 href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
                 option is set to <em>Explicit address</em>.
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
                 href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">
                 Reply-To Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, specify the explicit <tt>Reply-To:</tt> address here.  You
                 must also specify <tt>Explicit address</tt> in the
                 <tt>reply_goes_to_list</tt>
                 variable.
    
                 <p>Note that if the original message contains a
                 <tt>Reply-To:</tt> header, it will not be changed.
ru: Этот параметр определяет, какой адрес ставить в поле <tt>Reply-To:</tt>,
    если значением параметра <a href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
    является <em>На заданный адрес</em>.
    
    <p>Есть много причин не вставлять и не подменять заголовок <tt>Reply-To:</tt>. Одна
    из них: некоторые отправители таким образом сообщают адрес, на который
    они хотят получать письма. Другая: смена значения поля <tt>Reply-To:</tt>
    затрудняет отправку ответа отправителю. Более подробно этот вопрос обсужден на странице
    <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-harmful.html">'Reply-To'
    Munging Considered Harmful</a>. Противоположное мнение представлено на странице
    <a href="http://marc.merlins.org/netrants/reply-to-useful.html">Reply-To
    Munging Considered Useful</a>.
    
    <p>В некоторых списках рассылки возможности отправки сообщений ограничиваются,
    но при этом ведется параллельный список рассылки, предназначенный для обсуждений.
    Пример: списки рассылки 'patches' и 'checkin', куда отправляются автоматические сообщения
    от системы контроля версий, тогда как все обсуждения анонсированных изменений в коде
    осуществляются в параллельном списке рассылки для разработчиков. Для использования такой
    схемы укажите в этом поле адрес параллельного списка рассылки. Вы также должны выбрать
    <tt>На заданный адрес</tt> в параметре <tt>reply_goes_to_list</tt>.
    
    <p>Имейте в виду, что если у исходного сообщения был собственный заголовок
    <tt>Reply-To:</tt>, то он не будет изменен.

en: Umbrella list settings
ru: Параметры защиты

en: Send password reminders to, eg, "-owner" address instead of
                 directly to user.
ru: Отправлять напоминания пароля на адрес, к примеру, listname-owner@hostname
    вместо отправки напрямую.

en: Set this to yes when this list is intended to cascade only
                 to other mailing lists.  When set, meta notices like
                 confirmations and password reminders will be directed to an
                 address derived from the member's address - it will have the
                 value of "umbrella_member_suffix" appended to the member's
                 account name.
ru: Выбирайте <em>Да</em>, только если этот список рассылки
    предназначен для группировки других списков рассылки. Если
    выбрано это значение, такие извещения, как напоминания паролей,
    подтверждения, будут направлены по адресам, полученным из адресов
    подписанных сюда списков, с прибавлением суффикса (см. параметр
    "umbrella_member_suffix").

en: Suffix for use when this list is an umbrella for other
                 lists, according to setting of previous "umbrella_list"
                 setting.
ru: Суффикс, используемый в случае, если данный список рассылки
    создан только для группировки других списков (см. также
    параметр "umbrella_list").

en: When "umbrella_list" is set to indicate that this list has
                 other mailing lists as members, then administrative notices like
                 confirmations and password reminders need to not be sent to the
                 member list addresses, but rather to the owner of those member
                 lists.  In that case, the value of this setting is appended to
                 the member's account name for such notices.  `-owner' is the
                 typical choice.  This setting has no effect when "umbrella_list"
                 is "No".
ru: Если значение параметра "umbrella_list" показывает, что подписчиками
    этого списка являются другие списки рассылки, такие извещения, как
    напоминания паролей и подтверждения, должны направляться не прямо в списки,
    а владельцам списков рассылки. В этом случае указанный здесь суффикс
    добавляется к адресам списков, входящего в данный. Чаще всего
    это `-owner'. Этот параметр не играет никакой роли, если значением
    параметра "umbrella_list" выбрано "Нет".

en: Send monthly password reminders?
ru: Отправлять ежемесячные напоминания паролей?

en: Turn this on if you want password reminders to be sent once
                 per month to your members.  Note that members may disable their
                 own individual password reminders.
ru: Нужно, если вы хотите, чтобы вашим пользователям раз в месяц отправлялись напоминания паролей.
    имейте в виду, что пользователи могут отменить напоминания сами.

en: List-specific text prepended to new-subscriber welcome
                 message
ru: Текст, отправляемый новым подписчикам.

en: This value, if any, will be added to the front of the
                 new-subscriber welcome message.  The rest of the welcome message
                 already describes the important addresses and URLs for the
                 mailing list, so you don't need to include any of that kind of
                 stuff here.  This should just contain mission-specific kinds of
                 things, like etiquette policies or team orientation, or that kind
                 of thing.
    
                 <p>Note that this text will be wrapped, according to the
                 following rules:
                 <ul><li>Each paragraph is filled so that no line is longer than
                         70 characters.
                     <li>Any line that begins with whitespace is not filled.
                     <li>A blank line separates paragraphs.
                 </ul>
ru: Если здесь что-нибудь указано, этот текст будет помещен
    в начале первого сообщения новым подписчикам. В остальной части
    этого сообщения уже будут перечислены важные адреса, относящиеся к списку
    рассылки, поэтому такие данные включать не стоит. Просто опишите
    цели рассылки, правила поведения, обсуждаемые темы.
    
    <p>Имейте в виду, что этот текст будет отформатирован следующим образом:
    <ul><li>абзацы будут набраны так, что самая длинная строка не будет
    превышать 70 символов;
    <li>пробелы в начале строк не удаляются;
    <li>пустые строки разделяют абзацы.</ul>

en: Send welcome message to newly subscribed members?
ru: Отправлять приветственное сообщение новым подписчикам?

en: Turn this off only if you plan on subscribing people manually
                 and don't want them to know that you did so.  This option is most
                 useful for transparently migrating lists from some other mailing
                 list manager to Mailman.
ru: Стоит отключить, если вы хотите подписывать пользователей вручную,
    но не хотите, чтобы они знали об этом. Например, если хотите сменить
    какой-либо менеджер списков рассылки на Mailman.

en: Text sent to people leaving the list.  If empty, no special
                 text will be added to the unsubscribe message.
ru: Текст, отправляемый пользователям, удаляющим свою подписку.
    Если не задан, к извещению об удалении подписки ничего добавлено не будет.

en: Send goodbye message to members when they are unsubscribed?
ru: Отправлять заключительное сообщение пользователям, удаляющим свою подписку?

en: Should the list moderators get immediate notice of new
                 requests, as well as daily notices about collected ones?
ru: Должен ли модератор списка получать отдельные извещения
    о запросах наряду с их ежедневными подборками?

en: List moderators (and list administrators) are sent daily
                 reminders of requests pending approval, like subscriptions to a
                 moderated list, or postings that are being held for one reason or
                 another.  Setting this option causes notices to be sent
                 immediately on the arrival of new requests as well.
ru: Ежедневно модераторам (и администраторам) списка отправляются
    подборки запросов, требующих рассмотрения, например, запросы на подписку,
    сообщения, удерживаемые по разным причинам. Если вы выберете "Да",
    извещения о таких запросах будут приходить сразу же при появлении
    последних.

en: Should administrator get notices of subscribes and
                 unsubscribes?
ru: Должен ли администратор списка получать извещения
    о созданиях и удалениях подписок?

en: Send mail to poster when their posting is held for approval?
ru: Если сообщение удержано для обработки, извещать об этом отправителя?

en: Additional settings
ru: Дополнительные параметры

en: Emergency moderation of all list traffic.
ru: Срочное модерирование всех сообщений в список рассылки.

en: When this option is enabled, all list traffic is emergency
                 moderated, i.e. held for moderation.  Turn this option on when
                 your list is experiencing a flamewar and you want a cooling off
                 period.
ru: Если вы выберете "Да", все сообщения в список рассылки будут
    удерживаться для обработки. Рекомендуется включать, если в 
    вашем списке стало слишком много флейма.

en: Default options for new members joining this list.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">
ru: Параметры по умолчанию для новых подписчиков.<input type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">

en: When a new member is subscribed to this list, their initial
                 set of options is taken from this variable's setting.
ru: При создании подписки начальные значения параметров берутся
    из этого набора.

en: (Administrivia filter) Check postings and intercept ones
                 that seem to be administrative requests?
ru: (Фильтр запросов) Проверять сообщения и перехватывать из них
    те, что похожи на административные запросы?

en: Administrivia tests will check postings to see whether it's
                 really meant as an administrative request (like subscribe,
                 unsubscribe, etc), and will add it to the the administrative
                 requests queue, notifying the administrator of the new request,
                 in the process.
ru: Фильтры запросов будут проверять сообщения, являются ли они
    запросами (например, на подписку или ее удаление), и если да,
    то такие сообщения будут добавлены в очередь запросов для обработки
    администратором.

en: Maximum length in kilobytes (KB) of a message body.  Use 0
                 for no limit.
ru: Максимальная длина (Кб) тела сообщения. Нулевое значение снимает ограничения.

en: Maximum number of members to show on one page of the
                 Membership List.
ru: Максимальное число подписчиков, отображаемых на одной странице
    Списка подписчиков.

en: Host name this list prefers for email.
ru: Предпочитаемое имя узла для списка рассылки.

en: The "host_name" is the preferred name for email to
                 mailman-related addresses on this host, and generally should be
                 the mail host's exchanger address, if any.  This setting can be
                 useful for selecting among alternative names of a host that has
                 multiple addresses.
ru: Предпочитаемое имя узла для адресов списка рассылки, обычно
    совпадает с именем почтового сервера. Полезно, если у используемого
    узла несколько имен.

en: Should messages from this mailing list include the
                     <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
                     (i.e. <tt>List-*</tt>) headers?  <em>Yes</em> is highly
                     recommended.
ru: Должны ли сообщения из этого списка рассылки включать заголовки,
    предусмотренные стандартом <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>
    (например, <tt>List-*</tt>)? Рекомендуется выбрать <em>Да</em>.

en: RFC 2369 defines a set of List-* headers that are
                     normally added to every message sent to the list membership.
                     These greatly aid end-users who are using standards compliant
                     mail readers.  They should normally always be enabled.
    
                     <p>However, not all mail readers are standards compliant yet,
                     and if you have a large number of members who are using
                     non-compliant mail readers, they may be annoyed at these
                     headers.  You should first try to educate your members as to
                     why these headers exist, and how to hide them in their mail
                     clients.  As a last resort you can disable these headers, but
                     this is not recommended (and in fact, your ability to disable
                     these headers may eventually go away).
ru: Стандарт RFC 2369 определяет набор заголовков List-*, которые обычно
    добавляются к каждому письму в список рассылки. Это очень облегчает жизнь тем,
    кто пользуется почтовыми клиентами, совместимыми со стандартами. Поэтому
    обычно стоит выбирать "Да".
    
    <p>Однако не все клиенты совместимы со стандартами и если у вас большое
    число подписчиков, владеющих такими клиентами, такие заголовки их могут
    раздражать. Сначала рекомендуется объяснить пользователям, почему такие
    заголовки существуют и как их скрывать. Отключать эти заголовки следует
    только в крайнем случае, и это делать не рекомендуется (возможно даже,
    что в следующих версиях этой настройки не будет).

en: Should postings include the <tt>List-Post:</tt> header?
ru: Должны ли сообщения из списка рассылки содержать заголовок <tt>List-Post:</tt>?

en: The <tt>List-Post:</tt> header is one of the headers
                 recommended by
                 <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>.
                 However for some <em>announce-only</em> mailing lists, only a
                 very select group of people are allowed to post to the list; the
                 general membership is usually not allowed to post.  For lists of
                 this nature, the <tt>List-Post:</tt> header is misleading.
                 Select <em>No</em> to disable the inclusion of this header. (This
                 does not affect the inclusion of the other <tt>List-*:</tt>
                 headers.)
ru: Заголовок <tt>List-Post:</tt> -- один из рекомендуемых стандартом
    <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2369.html">RFC 2369</a>. Однако
    в некоторых <em>только новостных</em> списках рассылки обычно лишь
    очень узкая группа людей может писать туда сообщения. В таких
    списках этот заголовок может мешать. Выберите <em>Нет</em>, чтобы
    не включать его в сообщения (при этом остальные заголовки <tt>List-*:</tt>
    по-прежнему будут включаться).

en: Should the <tt>Sender</tt> header be rewritten for this
                     mailing list to avoid stray bounces?  <em>Yes</em> is
                     recommended.
ru: Нужно ли изменять заголовок <tt>Sender</tt> для этого списка рассылки
    чтобы избежать потерявшихся ошибок доставки сообщений?
    Рекомендуется установить в <em>Да</em>.

en: <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2822.html">RFC
                     2822</a> defines the <tt>Sender</tt> header and defines it
                     as "the mailbox of the agent responsible for the actual
                     transmission of the message."  Mailman replaces this header
                     by default with the list's bounce address.
                     
                     <p>While it is debatable if Mailman is such an agent, setting
                     this header helps directing bounces from some broken MTAs to
                     the right destination.  On the other hand, some mail
                     readers show unexpected behaviour if this header is set (like
                     missing addresses in forwarded mails and copies sent to the
                     bounce address on reply-to-all), so it can be disabled 
                     here.
ru: <a href="http://www.faqs.org/rfcs/rfc2822.html">RFC 2822</a> определяет заголовок <tt>Sender</tt>
    как "почтовый ящик агента, реально отвечающего за передачу почтовых сообщений".
    Mailman по умолчанию указывает в этом заголовке адрес для ошибок доставки.
    
    <p>Невзирая на то, что утверждение что Mailman является таким агентом является
    довольно спорным, добавление такого заголовка помогает направить сообщения
    об ошибках доставки по нужному адресу. С другой стороны, некоторые почтовые
    клиенты демонстрируют неожиданное поведение, встречая такой заголовок (как,
    например, потери адресов при пересылке почты или отправка копий сообщений
    на адрес ошибок доставки при использовании функции "Ответить всем"), поэтому
    Вы можете отключить его здесь.

en: Discard held messages older than this number of days.
                Use 0 for no automatic discarding.
ru: Удалить ожидающие сообщения через указанное здесь число дней.
    Используйте 0 чтобы не удалять старые сообщения.

en: <b>real_name</b> attribute not
                changed!  It must differ from the list's name by case
                only.
ru: Атрибут <b>real_name</b> не был изменен! Он может отличаться от названия списка рассылки только регистром букв.

en: The <b>info</b> attribute you saved
    contains suspicious HTML that could potentially expose your users to cross-site
    scripting attacks.  This change has therefore been rejected.  If you still want
    to make these changes, you must have shell access to your Mailman server.
    This change can be made with bin/withlist or with bin/config_list by setting
    mlist.info.
ru: Атрибут <b>info</b> который Вы сохранили содержит подозрительный код HTML, который
    потенциально может сделать Ваших пользователей уязвимыми перед атаками
    злоумышленников. По этой причине Ваше изменение было отвергнуто. Если Вы все
    еще хотите сделать такие изменения, Вам понадобится shell-доступ к Mailman.
    Это изменение также можно сделать при помощи сценариев bin/withlist или
    bin/config_list задав соответствующий mlist.info.

en: <b>admin_member_chunksize</b> attribute not
                changed!  It must be an integer > 0.
ru: Атрибут <b>admin_member_chunksize</b> не был изменен!
    Он должен быть целым положительным числом.

en: You cannot add a Reply-To: to an explicit
                address if that address is blank.  Resetting these values.
ru: Вы не можете указать пустую строку в качестве адреса
                для Reply-To.  Будет использовано предыдущее значение.

en: Language&nbsp;options
ru: Языковые&nbsp;параметры

en: Natural language (internationalization) options.
ru: Языковые параметры

en: Default language for this list.
ru: Язык по умолчанию для этого списка рассылки.

en: This is the default natural language for this mailing list.
                 If <a href="?VARHELP=language/available_languages">more than one
                 language</a> is supported then users will be able to select their
                 own preferences for when they interact with the list.  All other
                 interactions will be conducted in the default language.  This
                 applies to both web-based and email-based messages, but not to
                 email posted by list members.
ru: Язык интерфейса этого списка рассылки по умолчанию. Если поддерживаются
    <a href="?VARHELP=language/available_languages">несколько языков</a>,
    пользователи смогут выбрать наиболее подходящий им. Весь обмен информацией
    между списком рассылки и пользователем будет вестись на этом языке, это
    относится и к веб-интерфейсу, и к почтовым сообщениям, но не к сообщениям
    подписчиков.

en: Languages supported by this list.
ru: Языки, поддерживаемые этим списком рассылки.

en: These are all the natural languages supported by this list.
                 Note that the
                 <a href="?VARHELP=language/preferred_language">default
                 language</a> must be included.
ru: Это список всех поддерживаемых языков.
    <a href="?VARHELP=language/preferred_language">Язык по умолчанию</a> должен быть включен в него.

en: Always
ru: Всегда

en: As needed
ru: По необходимости

en: Never
ru: Никогда

en: Encode the
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> even when it consists of only ASCII characters?
ru: Кодировать <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">префикс темы</a>
    сообщений, даже если он содержит только ASCII-символы?

en: If your mailing list's default language uses a non-ASCII
                 character set and the prefix contains non-ASCII characters, the
                 prefix will always be encoded according to the relevant
                 standards.  However, if your prefix contains only ASCII
                 characters, you may want to set this option to <em>Never</em> to
                 disable prefix encoding.  This can make the subject headers
                 slightly more readable for users with mail readers that don't
                 properly handle non-ASCII encodings.
    
                 <p>Note however, that if your mailing list receives both encoded
                 and unencoded subject headers, you might want to choose <em>As
                 needed</em>.  Using this setting, Mailman will not encode ASCII
                 prefixes when the rest of the header contains only ASCII
                 characters, but if the original header contains non-ASCII
                 characters, it will encode the prefix.  This avoids an ambiguity
                 in the standards which could cause some mail readers to display
                 extra, or missing spaces between the prefix and the original
                 header.
ru: Если ваш список рассылки по умолчанию не использует ASCII-кодировку
    и в префиксе содержатся символы, не входящие в таблицу ASCII, префикс
    всегда будет кодироваться соответствующим образом. Однако если в префиксе
    содержатся только ASCII-символы, возможно, стоит выбрать <em>Никогда</em>.
    Это может сделать темы сообщений несколько более понятными для пользователей,
    чьи почтовые клиенты не могут корректно работать с кодировками, отличными
    от ASCII.
    
    <p>Но стоит иметь в виду, что если в ваш список приходят и закодированные,
    и незакодированные сообщения, можно выбрать <em>По необходимости</em>. Тогда
    темы сообщений, содержащие только ASCII-символы, кодироваться не будут, а
    остальные будут. Это поможет избежать вставки лишних пробелов между префиксом
    и исходной темой письма некоторыми почтовыми клиентами.

en: Membership&nbsp;Management...
ru: Управление&nbsp;подписчиками

en: Membership&nbsp;List
ru: Список&nbsp;подписчиков

en: Mass&nbsp;Subscription
ru: Массовое&nbsp;добавление&nbsp;подписчиков

en: Mass&nbsp;Removal
ru: Массовое&nbsp;удаление&nbsp;подписчиков

en: Address&nbsp;Change
ru: Изменение&nbsp;адреса

en: Non-digest&nbsp;options
ru: Параметры&nbsp;обычной&nbsp;доставки

en: Policies concerning immediately delivered list traffic.
ru: Правила обычной доставки сообщений.

en: Can subscribers choose to receive mail immediately, rather
                 than in batched digests?
ru: Могут ли подписчики получать сообщения обычным образом, а не в дайджестах?

en: Full Personalization
ru: Полная настраиваемость

en: Should Mailman personalize each non-digest delivery?
                     This is often useful for announce-only lists, but <a
                     href="?VARHELP=nondigest/personalize">read the details</a>
                     section for a discussion of important performance
                     issues.
ru: Следует ли индивидуально планировать доставку сообщений пользователям?
    Это часто полезно для только новостных списков, но может повлечь за собой
    некоторое снижение производительности, см. <a
    href="?VARHELP=nondigest/personalize">подробности</a>.

en: Normally, Mailman sends the regular delivery messages to
                     the mail server in batches.  This is much more efficent
                     because it reduces the amount of traffic between Mailman and
                     the mail server.
    
                     <p>However, some lists can benefit from a more personalized
                     approach.  In this case, Mailman crafts a new message for
                     each member on the regular delivery list.  Turning this
                     feature on may degrade the performance of your site, so you
                     need to carefully consider whether the trade-off is worth it,
                     or whether there are other ways to accomplish what you want.
                     You should also carefully monitor your system load to make
                     sure it is acceptable.
    
                     <p>Select <em>No</em> to disable personalization and send
                     messages to the members in batches.  Select <em>Yes</em> to
                     personalize deliveries and allow additional substitution
                     variables in message headers and footers (see below).  In
                     addition, by selecting <em>Full Personalization</em>, the
                     <code>To</code> header of posted messages will be modified to
                     include the member's address instead of the list's posting
                     address.
    
                     <p>When personalization is enabled, a few more expansion
                     variables can be included in the <a
                     href="?VARHELP=nondigest/msg_header">message header</a> and
                     <a href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">message footer</a>.
    
                     <p>These additional substitution variables will be available
                     for your headers and footers, when this feature is enabled:
    
                     <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
                             coerced to lower case.
                         <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
                             that the user is subscribed with.
                         <li><b>user_password</b> - The user's password.
                         <li><b>user_name</b> - The user's full name.
                         <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
                             page.
                     </ul>
ru: Обычно Mailman отправляет почтовому серверу несколько сообщений за раз.
    Это очень эффективно, потому что уменьшает количество передаваемой служебной
    информации.
    
    <p>Однако в некоторых списках рассылки бывает оправдан более
    индивидуализированный подход. В этом случае Mailman отправляет новое сообщение
    каждому подписчику, не получающему дайджесты. При использовании этой функции
    может наблюдаться снижение производительности, поэтому сначала подумайте,
    стоит ли оно того. Стоит также следить за загрузкой системы.
    
    <p>Выберите <em>Нет</em>, чтобы письма отправлялись группами. Выберите <em>Да</em>,
    чтобы индивидуализировать доставки сообщений и разрешить добавление
    еще нескольких переменных в шаблон писем. Кроме того, при использовании
    индивидуализации в заголовке <code>To</code> будет стоять адрес подписчика,
    а не списка рассылки.
    
    <p>Если у вас используется индивидуальная доставка сообщений, доступны
    еще несколько переменных, размещаемых в <a
    href="?VARHELP=nondigest/msg_header">верхнем</a> и <a
    href="?VARHELP=nondigest/msg_footer">нижнем колонтитулах</a> сообщений.
    
    <p>Вот эти переменные:
    <ul><li><b>user_address</b> -- адрес подписчика, все буквы строчные;
    <li><b>user_delivered_to</b> -- адрес подписчика, регистр букв сохранен;
    <li><b>user_password</b> -- пароль подписчика;
    <li><b>user_name</b> -- полное имя подписчика;
    <li><b>user_optionsurl</b> -- адрес на страницу параметров подписки.
    </ul>

en: When <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">personalization</a> is enabled
    for this list, additional substitution variables are allowed in your headers
    and footers:
    
    <ul><li><b>user_address</b> - The address of the user,
            coerced to lower case.
        <li><b>user_delivered_to</b> - The case-preserved address
            that the user is subscribed with.
        <li><b>user_password</b> - The user's password.
        <li><b>user_name</b> - The user's full name.
        <li><b>user_optionsurl</b> - The url to the user's option
            page.
    </ul>
ru: Если у вас используется <a
    href="?VARHELP=nondigest/personalize">индивидуальная</a> доставка сообщений, доступны
    еще несколько переменных, размещаемых в верхнем и нижнем колонтитулах сообщений.
    
    <p>Вот эти переменные:
    <ul><li><b>user_address</b> -- адрес подписчика, все буквы строчные;
    <li><b>user_delivered_to</b> -- адрес подписчика, регистр букв сохранен;
    <li><b>user_password</b> -- пароль подписчика;
    <li><b>user_name</b> -- полное имя подписчика;
    <li><b>user_optionsurl</b> -- адрес на страницу параметров подписки.
    </ul>

en: Header added to mail sent to regular list members
ru: Верхний колонтитул, добавляемый к сообщениям для пользователей,
    предпочитающих обычную доставку

en: Text prepended to the top of every immediately-delivery
                 message.
ru: Текст, включаемый в самое начало сообщения.

en: Footer added to mail sent to regular list members
ru: Нижний колонтитул, добавляемый к сообщениям для пользователей,
    предпочитающих обычную доставку

en: Text appended to the bottom of every immediately-delivery
                 message.
ru: Текст, включаемый в самый конец сообщения.

en: Scrub attachments of regular delivery message?
ru: Убрать вложения из сообщений с обычной доставкой?

en: When you scrub attachments, they are stored in the archive
                 area and links are made in the message so that the member can
                 access them via a web browser. If you want the attachments to
                 totally disappear, you can use content filtering options.
ru: Когда Вы убираете вложения, они сохраняются в архиве
    и подписчики могут загрузить их в броузере по ссылкам из сообщения.
    Если Вы желаете удалять вложения совсем,
    воспользуйтесь функцией фильтрации содержимого сообщений.

en: Sibling lists
ru: Связанные списки рассылки

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 excluded from the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses appear in a To: or Cc: header.
ru: Другие списки рассылки на этом сервере, чьи подписчики
    исключаются из обычной доставки (не дайджестов) в случае,
    если адреса этих списков присутствуют в заголовках To: или Cc:.

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Do not specify this list
                 address mutually in the exclude list configuration page of the
                 other list, or members of both lists won't get any message.
                 Note also that the site administrator may prohibit cross domain
                 siblings.
ru: Адреса списков рассылки следует указывать полностью
    (например, mailman@example.com). Не указывайте эти адреса взаимно
    для нескольких списков рассылки, иначе подписчики обоих списков рассылки
    не будут получать никаких сообщений. Имейте также в виду что администратор
    сервера может запретить связывание списков рассылки на разных доменах.

en: Ignore regular_exclude_lists of which the poster is not a
                 member.
ru: Игнорировать списки рассылки из regular_exclude_lists, в которых отправитель сообщения
    не является подписчиком.

en: If a post is addressed to this list and to one or more of
                 the exclude lists, regular members of those lists will not be
                 sent the post from this list, but if the poster is not a member
                 of an excluded list, the post may not be accepted by that list
                 which leaves the members of that list with no copy of the post.
                 Setting this to Yes ignores any of the exclude lists of which the
                 poster is not a member.
ru: Если сообщение адресовано в этот список рассылки, а также
    в один или больше исключенных списков, то обычным подписчикам, участвующим
    также в исключенных списках, не будет переслано это сообщение. Однако, если
    отправитель письма не является подписчиком исключенных списков рассылки, его
    сообщение может быть не принято этими списками, что оставит их подписчиков
    вообще без этого сообщения. Задание значения "Да" позволит игнорировать все
    исключенные списки рассылки в том случае, если отправитель сообщения
    не является их подписчиком.

en: Other mailing lists on this site whose members are
                 included in the regular (non-digest) delivery if those
                 list addresses don't appear in a To: or Cc: header.
ru: Другие списки рассылки на этом сервере, чьи подписчики
    включаются в обычную доставку (не дайджестов) в случае,
    если их адреса отсутствуют в заголовках To: или Cc:.

en: The list addresses should be written in full mail address
                 format (e.g. mailman@example.com). Note also that the site
                 administrator may prohibit cross domain siblings.
ru: Адреса списков рассылки следует указывать полностью
    (например, mailman@example.com). Имейте также в виду что администратор
    сервера может запретить связывание списков рассылки на разных доменах.

en: Passwords
ru: Пароли

en: Privacy options...
ru: Параметры приватности

en: Subscription&nbsp;rules
ru: Правила&nbsp;подписки

en: Sender&nbsp;filters
ru: Фильтрация&nbsp;отправителей

en: Recipient&nbsp;filters
ru: Фильтрация&nbsp;получателей

en: Spam&nbsp;filters
ru: Фильтрация&nbsp;спама

en: None
ru: Ничего

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Require approval
ru: Получить одобрение

en: Confirm and approve
ru: Подтвердить и получить одобрение

en: What steps are required for subscription?<br>
ru: Что необходимо, чтобы подписаться?<br>

en: None - no verification steps (<em>Not
                               Recommended </em>)<br>
                               Confirm (*) - email confirmation step required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               Approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br>
    
                               This prevents mischievous (or malicious) people
                               from creating subscriptions for others without
                               their consent.
ru: Если выбрано "Ничего" (так делать <em>не рекомендуется</em>), подписка
    будет производиться сразу же при поступлении запроса.<br>
    "Подтвердить" (*) -- подписчику необходимо получить письмо с кодом
    подтверждения и подтвердить сою подписку<br>
    "Получить одобрение" -- подписка должна быть разрешена администратором
    списка рассылки<br>
    "Подтвердить и получить одобрение" -- должны быть выполнены оба перечисленные
    выше условия
    
    <p> (*) -- когда кто-либо отправляет запрос на подписку, им автоматически
    отсылается сообщение, содержащее уникальный код подтверждения подписки и
    инструкции, как им воспользоваться.<br>
    Это не дает хулиганам подписывать на список рассылки других людей, не
    спрашивая разрешения.

en: Confirm (*) - email confirmation required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br> This prevents
                               mischievous (or malicious) people from creating
                               subscriptions for others without their consent.
ru: "Подтвердить" (*) -- подписчику необходимо получить письмо с кодом
    подтверждения и подтвердить сою подписку<br>
    "Получить одобрение" -- подписка должна быть разрешена администратором
    списка рассылки<br>
    "Подтвердить и получить одобрение" -- должны быть выполнены оба перечисленные
    выше условия
    
    <p> (*) -- когда кто-либо отправляет запрос на подписку, им автоматически
    отсылается сообщение, содержащее уникальный код подтверждения подписки и
    инструкции, как им воспользоваться.<br>Это не дает хулиганам подписывать
    на список рассылки других людей, не спрашивая разрешения.

en: This section allows you to configure subscription and
                membership exposure policy.  You can also control whether this
                list is public or not.  See also the
                <a href="%(admin)s/archive">Archival Options</a> section for
                separate archive-related privacy settings.
ru: На этой странице вы можете задать условия подписки и определить, кто
    сможет просматривать список подписчиков. Несколько параметров,
    относящихся по смыслу к данному разделу, находятся на странице
    <a href="%(admin)s/archive">Параметры архивирования</a>.

en: Subscribing
ru: Осуществление подписки

en: Advertise this list when people ask what lists are on this
                 machine?
ru: Анонсировать этот список рассылки публично?

en: List of addresses (or regexps) whose subscriptions do not
                 require approval.
ru: Список адресов (или регулярных выражений), подписка которых
    не требует одобрения.

en: When subscription requires approval, addresses in this list
                 are allowed to subscribe without administrator approval. Add
                 addresses one per line. You may begin a line with a ^ character
                 to designate a (case insensitive) regular expression match.
ru: Если подписка требует одобрения, то адреса из этого списка
    будут подписаны без одобрения модератора. Указываете по одному
    адресу в каждой строке. Если адрес начинается с символа "^", то он будет
    проинтерпретирован как регистронезависимое регулярное выражение.

en: You may also use the @listname notation to designate the
                 members of another list in this installation.
ru: Вы можете также использовать формат @listname
    чтобы задать подписчиков другого списка рассылки этого сервера.

en: Is the list moderator's approval required for unsubscription
                 requests?  (<em>No</em> is recommended)
ru: Необходимо ли одобрение администратора для
    удаления подписки (рекомендуется отвечать <em>Нет</em>)?

en: When members want to leave a list, they will make an
                 unsubscription request, either via the web or via email.
                 Normally it is best for you to allow open unsubscriptions so that
                 users can easily remove themselves from mailing lists (they get
                 really upset if they can't get off lists!).
    
                 <p>For some lists though, you may want to impose moderator
                 approval before an unsubscription request is processed.  Examples
                 of such lists include a corporate mailing list that all employees
                 are required to be members of.
ru: Когда пользователи удаляют свою подписку, они отправляют
    специальный запрос через веб-интерфейс или по электронной
    почте. Обычно лучше всего разрешить им удалять подписку
    самостоятельно (они очень быстро выходят из себя, если это
    им не удается).
    
    <p>Однако в некоторых случаях модератор должен явно дать
    подтверждение на удаление подписки, например, если это
    внутренний список рассылки компании, на который должны
    быть подписаны все сотрудники.

en: Ban list
ru: Адреса, запрещенные для подписки

en: List of addresses which are banned from membership in this
                 mailing list.
ru: Список адресов, которые не могут входить в список рассылки.

en: Addresses in this list are banned outright from subscribing
                 to this mailing list, with no further moderation required.  Add
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
ru: Перечисленным здесь адресам подписка на данный список рассылки
    запрещена, от модератора предпринимать какие-либо действия не
    потребуется. Адреса должны начинаться с новой строки (по одному
    адресу в строке), если адрес будет начинаться с ^, это будет
    означать начало регулярного выражения.

en: Membership exposure
ru: Кто может видеть, что вы подписчик

en: Anyone
ru: кто угодно

en: List admin only
ru: только администратор списка

en: List members
ru: подписчики

en: Who can view subscription list?
ru: Кто может просматривать список подписчиков?

en: When set, the list of subscribers is protected by member or
                 admin password authentication.
ru: Если выбранное значение -- <em>подписчики</em> или <em>только
    администратор списка</em>, для просмотра участников нужно будет ввести
    либо пароль своей подписки, либо пароль администратора соответственно.

en: Show member addresses so they're not directly recognizable
                 as email addresses?
ru: Показывать подписчиков в списке так, чтобы их адреса нельзя
    было распознать автоматически?

en: Setting this option causes member email addresses to be
                 transformed when they are presented on list web pages (both in
                 text and as links), so they're not trivially recognizable as
                 email addresses.  The intention is to prevent the addresses
                 from being snarfed up by automated web scanners for use by
                 spammers.
ru: Если выбран ответ <em>Да</em>, адреса подписчиков будут преобразованы
    так, что на веб-страницах (и в тексте, и в ссылках) их нельзя будет
    распознать автоматически как почтовые адреса. Это нужно для 
    предотвращения сбора адресов спамерами с помощью автоматических сканеров.

en: /Quarantine
ru: /Карантин

en: When a message is posted to the list, a series of
                moderation steps are taken to decide whether a moderator must
                first approve the message or not.  This section contains the
                controls for moderation of both member and non-member postings.
    
                <p>Member postings are held for moderation if their
                <b>moderation flag</b> is turned on.  You can control whether
                member postings are moderated by default or not.
    
                <p>Non-member postings can be automatically
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                >accepted</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held for
                moderation</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                >rejected</a> (bounced), or
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                >discarded</a>,
                either individually or as a group.  Any
                posting from a non-member who is not explicitly accepted,
                rejected, or discarded, will have their posting filtered by the
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">general
                non-member rules</a>.
    
                <p>In the text boxes below, add one address per line; start the
                line with a ^ character to designate a <a href=
                "https://docs.python.org/2/library/re.html"
                >Python regular expression</a>.  When entering backslashes, do so
                as if you were using Python raw strings (i.e. you generally just
                use a single backslash).
    
                <p>Note that non-regexp matches are always done first.
ru: Когда сообщение от подписчика приходит в список рассылки, предпринимается
    несколько шагов, чтобы определить, нужно ли одобрение модератора для
    рассылки этого сообщения далее или нет. В этом разделе описаны правила,
    согласно которым сообщения и от подписчиков, и с адресов, не входящих
    в список рассылки, должны перенаправляться модератору.
    
    <p>Сообщения от подписчиков удерживаются для проверки, если для этих
    подписчиков включена проверка (<b>флаг модерирования</b>). Можно также
    указать, должны ли сообщения от подписчиков требовать проверки по
    умолчанию.
    
    <p>Сообщения с адресов, не входящих в список рассылки могут автоматически
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">отправляться
    дальше в список</a>, <a
    href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">удерживаться для
    проверки</a>, <a
    href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">отклоняться</a>
    (возвращать отправителю уведомление об ошибке) или <a
    href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">удаляться</a> по
    отдельности или группами. Любое сообщение с адреса, не входящего в список
    рассылки, явно не одобренное, не отклоненное или не удаленное, будет
    далее обрабатываться в соответствии с <a
    href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">общими правилами
    для таких сообщений</a>.
    
    <p>В текстовых полях ниже добавляйте по одному адресу в строку, строки,
    начинающиеся с ^, будут считаться <a
    href="https://docs.python.org/2/library/re.html">регулярными
    выражениями языка Python</a>. Обратные наклонные черты должны вводиться
    так же, как и в обычных строках Python (то есть, скорее всего, вам
    понадобится писать только один такой символ).
    
    <p>Регулярные выражения будут проверяться в последнюю очередь.

en: Member filters
ru: Фильтры подписчиков

en: By default, should new list member postings be moderated?
ru: Модерировать сообщения новых подписчиков?

en: Each list member has a <em>moderation flag</em> which says
                 whether messages from the list member can be posted directly to
                 the list, or must first be approved by the list moderator.  When
                 the moderation flag is turned on, list member postings must be
                 approved first.  You, the list administrator can decide whether a
                 specific individual's postings will be moderated or not.
    
                 <p>When a new member is subscribed, their initial moderation flag
                 takes its value from this option.  Turn this option off to accept
                 member postings by default.  Turn this option on to, by default,
                 moderate member postings first.  You can always manually set an
                 individual member's moderation bit by using the
                 <a href="%(adminurl)s/members">membership management
                 screens</a>.
ru: Для каждого подписчика определен <em>флаг модерации</em>,
    показывающий, может ли подписчик отправлять сообщения в список напрямую
    или сообщения должны проходить проверку модератора. Кроме того,
    вы, администратор списка, можете определять, должны ли проверяться
    некоторые отдельные сообщения.
    
    <p>Когда появляется новый подписчик, его флаг модерации принимает
    значение, указанное здесь. Если вы хотите, чтобы подписчики
    могли сразу же писать в список рассылки, отключите этот параметр.
    Если хотите, чтобы сообщения от новых подписчиков по умолчанию
    проверялись, включите его. Вы всегда можете сами изменить флаги
    модерации отдельных пользователей в <a
    href="%(adminurl)s/members">разделе управления подписками</a>.

en: Ceiling on acceptable number of member posts, per interval,
                   before automatic moderation.
ru: Максимально возможное число сообщений от подписчика в течение
    указанного интервала времени перед автоматическим включением его модерации.

en: If a member posts this many times, within a period of time
                   the member is automatically moderated.  Use 0 to disable.  See
                   <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_verbosity_interval"
                   >member_verbosity_interval</a> for details on the time period.
    
                   <p>This is intended to stop people who join a list or lists and
                   then use a bot to send many spam messages in a short interval.
    
                   <p>Be careful when using this setting.  If it is set too low,
                   this can be triggered by a single post cross-posted to
                   multiple lists or by a single post to an umbrella list.
ru: Если подписчик отправляет указанное число сообщений в список рассылки за указанный период времени,
    он автоматически переводится в режим модерации. Значение 0 отключает это поведение.
    См. параметр <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_verbosity_interval">member_verbosity_interval</a> для задания временного интервала.
    
    <p>Этот параметр предназначен для предотвращения множественных спам-сообщений от новых подписчиков в короткий период времени.
    
    <p>Будьте осторожны с этим параметром. Если его значение слишком мало, механизм может сработать из-за кросс-постинга в несколько списков рассылки ли из-за отправки сообщения в групповой список рассылки (umbrella list).

en: Number of seconds to remember posts to this list to determine
                   member_verbosity_threshold for automatic moderation of a
                   member.
ru: Число секунд для использования совместно с параметром member_verbosity_threshold по выявлению множественных сообщений от подписчика для автоматического включения его модерации.

en: If a member's total posts to all lists in this installation
                   with member_verbosity_threshold enabled reaches this list's
                   member_verbosity_threshold, the member is automatically
                   moderated on this list.
    
                   <p>Posts which are counted towards this list's
                   member_verbosity_threshold are all posts to any list with
                   member_verbosity_threshold enabled that arrived within that
                   list's member_verbosity_interval.
ru: Если суммарное число сообщений во все списки рассылки этого сервера
    с заданным параметром member_verbosity_threshold достигнет значения,
    указанного здесь, подписчик будет автоматически переведён в режим модерации
    для этого списка рассылки.
    
    <p>При подсчёте сообщений для сравнения с параметром member_verbosity_threshold
    используются сообщения во все списки рассылки этого сервера с установленным
    значением member_verbosity_threshold, отправленные в течение заданного
    временного интервала.

en: Action to take when a moderated member posts to the
                 list.
ru: Действия, которые следует предпринять при появлении сообщения
    от модерируемого подписчика.

en: <ul><li><b>Hold</b> -- this holds the message for approval
                 by the list moderators.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
ru: <ul><li><b>Задержать</b> -- задержать сообщение для проверки модератором.
    <p><li><b>Отклонять</b> -- автоматически отклонить сообщение и отослать
    извещение об этом отправителю исходного сообщения. Текст такого извещения
    может быть <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice">определен
    вами</a>.
    <p><li><b>Удалить</b> -- просто удалить сообщение без уведомления
    отправителя.</ul>

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to moderated members who post to this list.
ru: Текст, включаемый в <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action">извещение
    об отклонении</a> сообщения для подписчиков.

en: Action to take when anyone posts to the
                 list from a domain with a DMARC Reject%(quarantine)s Policy.
ru: Действия, которые следует предпринять при поступлении сообщения
    с доменом отправителя с настройкой DMARC-политики Reject%(quarantine)s.

en: <ul><li><b>Munge From</b> -- applies the <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list Munge From</a>
                 transformation to these messages.
    
                 <p><li><b>Wrap Message</b> -- applies the <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list Wrap
                 Message</a> transformation to these messages.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
    
                 <p>This setting takes precedence over the <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list"> from_is_list</a> setting
                 if the message is From: an affected domain and the setting is
                 other than Accept.
ru: <ul><li><b>Подменить From</b> -- осуществить преобразование "Подменить From", заданное параметром <a
    href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list</a>
    для этого сообщения.
    <p><li><b>Вложить сообщение</b> -- осуществить преобразование "Вложить сообщение", заданное параметром <a
    href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list</a>
    для этого сообщения.
    <p><li><b>Отклонить</b> -- автоматически отклонить сообщение и отослать
    извещение об этом отправителю исходного сообщения. Текст такого извещения
    может быть <a href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_notice">задан
    Вами</a>.
    <p><li><b>Удалить</b> -- просто удалить сообщение без уведомления отправителя.</ul>
    
                 <p>Этот параметр имеет преимущество перед параметром <a
                 href="?VARHELP=general/from_is_list">from_is_list</a> в том случае,
                 если домен отправителя в заголовке From: имеет соответствующие
                 настройки DMARC и выбрано что-либо иное, чем Принять.

en: Shall the above dmarc_moderation_action apply to messages
                   From: domains with DMARC p=quarantine as well as p=reject
ru: Будет ли применяться действие dmarc_moderation_action, указанное выше, также и к сообщениям,
    домен поля From: которых использует DMARC-политику p=quarantine, а не только p=reject

en: <ul><li><b>No</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   only those posts From: a domain with DMARC p=reject.  This is
                   appropriate if you are concerned about bounced messages, but
                   want to apply dmarc_moderation_action to as few messages as
                   possible.
                   <p><li><b>Yes</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   posts From: a domain with DMARC p=reject or p=quarantine.
                   </ul><p>If a message is From: a domain with DMARC p=quarantine
                   and dmarc_moderation_action is not applied (this set to No)
                   the message will likely not bounce, but will be delivered to
                   recipients' spam folders or other hard to find places.
ru: <ul><li><b>Нет</b> -- в этом случае действие dmarc_moderation_action
    будет применяться только к сообщениям с доменом отправителя с DMARC-политикой
    p=reject. Этот вариант подходит если Вы озабочены сообщениями об ошибках доставки,
    но хотите применять dmarc_moderation_action к минимально возможному числу сообщений.
    <p><li><b>Да</b> -- в этом случае dmarc_moderation_action будет применяться
    к сообщениям с DMARC-политиками p=reject и p=quarantine.
    </ul><p>Если домен отправителя сообщения имеет DMARC-политику p=quarantine
    и dmarc_moderation_action к нему не применяется (этот параметр установлен в "Нет"),
    то это сообщение скорее всего не будет отвергнуто, но попадет в папку "Спам"
    получателя или другие подобные места, где его будет трудно найти.

en: Shall the above dmarc_moderation_action apply to messages
                   From: domains with DMARC p=none as well as p=quarantine and
                   p=reject
ru: Будет ли применяться действие dmarc_moderation_action, указанное выше, также и к сообщениям,
    домен поля From: которых использует DMARC-политику p=quarantine, а не только p=reject

en: <ul><li><b>No</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   only those posts From: a domain with DMARC p=reject and
                   possibly p=quarantine depending on the setting of
                   dmarc_quarantine_moderation_action.
                   <p><li><b>Yes</b> -- this applies dmarc_moderation_action to
                   posts From: a domain with DMARC p=none if
                   dmarc_moderation_action is Munge From or Wrap Message and
                   dmarc_quarantine_moderation_action is Yes.
                   <p>The intent of this setting is to eliminate failure reports
                   to the owner of a domain that publishes DMARC p=none by applying
                   the message transformations that would be applied if the
                   domain's DMARC policy were stronger.
ru: <ul><li><b>Нет</b> -- в этом случае действие dmarc_moderation_action
    будет применяться только к сообщениям с доменом отправителя с DMARC-политикой
    p=reject. Этот вариант подходит если Вы озабочены сообщениями об ошибках доставки,
    но хотите применять dmarc_moderation_action к минимально возможному числу сообщений.
    <p><li><b>Да</b> -- в этом случае dmarc_moderation_action будет применяться
    к сообщениям с DMARC-политиками p=reject и p=quarantine.
    </ul><p>Если домен отправителя сообщения имеет DMARC-политику p=quarantine
    и dmarc_moderation_action к нему не применяется (этот параметр установлен в "Нет"),
    то это сообщение скорее всего не будет отвергнуто, но попадет в папку "Спам"
    получателя или другие подобные места, где его будет трудно найти.

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to anyone who posts to this list from a domain
                 with a DMARC Reject%(quarantine)s Policy.
ru: Текст, включаемый в <a href="?VARHELP=privacy/sender/dmarc_moderation_action">извещение
    об отклонении</a> сообщения, отправленного в список рассылки с доменом
    отправителя, настроенным на использование DMARC-политики Reject%(quarantine)s.

en: If dmarc_moderation_action applies and is Wrap Message,
                 and this text is provided, the text will be placed in a
                 separate text/plain MIME part preceding the original message
                 part in the wrapped message.
ru: Если для параметра dmarc_moderation_action выбрано значение "Вложить сообщение",
    и здесь задан какой-либо текст, то он будет добавлен в виде отдельной MIME-секции
    формата text/plain перед началом оригинального сообщения.

en: A wrapped message will either be a multipart/mixed message
                 with up to four sub-parts; a text/plain part containing
                 msg_header, a text/plain part containing 
                 dmarc_wrapped_message_text, a message/rfc822 part containing the
                 original message and a text/plain part containing msg_footer, or
                 a message/rfc822 message containing only the original message if
                 none of the other parts are applicable.
ru: Оригинальное сообщение будет вложено в сообщение типа multipart/mixed,
    состоящее из четырех секций: секции text/plain, содержащей msg_header,
    секции text/plain, содержащей dmarc_wrapped_message_text, секции
    message/rfc822, содержащей исходное сообщение и секции text/plain,
    содержащей msg_footer, либо же это будет только секция message/rfc822,
    содержащая исходное сообщение, если ни один из перечисленных параметров
    не задан.

en: A 'two dimensional' list of email address domains which are
                   considered equivalent when checking if a post is from a list
                   member.
ru: "Двумерный" список доменов email-адресов, которые будут считаться
    эквивалентными при проверке того, является ли отправитель сообщения
    подписчиком списка рассылки.

en: If two poster addresses with the same local part but
                   different domains are to be considered equivalents for list
                   membership tests, the domains are put here.  The format is
                   one or more groups of equivalent domains.  Within a group,
                   the domains are separated by commas and multiple groups are
                   separated by semicolons. White space is ignored.
                   <p>For example:<pre>
                   example.com,mail.example.com;mac.com,me.com,icloud.com
                   </pre>
                   <p>In this example, if user@example.com is a list member,
                   a post from user@mail.example.com will be treated as if it is
                   from user@example.com for list membership/moderation purposes,
                   and likewise, if user@me.com is a list member, posts from
                   user@mac.com or user@icloud.com will be treated as if from
                   user@me.com.
                   <p>Note that the poster's address is first tested for list
                   membership, and the equivalent domain addresses are only tested
                   if the poster's address is not that of a member.
                   <p>Also note that moderation of the equivalent domain address
                   will apply to the post, but other options such as 'ack' or
                   'not&nbsp;metoo' will not.
ru: Если два адреса отправителя с одинаковой частью до "@" и разными доменами
    должны считаться эквивалентными при проверке того, является ли отправитель
    сообщения подписчиком списка рассылки, то это можно задать здесь. Формат
    списка представляет собой группы доменов, разделенные точкой с запятой,
    домены внутри которых перечислены через запятую. Пробелы игнорируются.
    <p>Например:<pre>
    example.com,mail.example.com;mac.com,me.com,icloud.com
    </pre>
    <p>В этом примере, если user@example.com является подписчиком, то сообщения
    с адреса user@mail.example.com будут рассматриваться, как если бы они были
    с адреса user@example.com при проверке того, является ли адрес подписчиком
    или в случае модерации; а также если user@me.com является подписчиком списка
    рассылки, то сообщения с адресов user@mac.com и user@icloud.com будут
    рассматриваться как сообщения с адреса user@me.com.
    <p>Учтите, что адрес отправителя сначала проверяется на то,
    является ли он подписчиком списка рассылки, и только в случае отрицательного
    результата производятся проверки эквивалентных доменов.
    <p>Также учтите, что настройка эквивалентных доменов повлияет на модерацию
    сообщений с эквивалентных доменов, но не на другие опции подписки - такие как
    "Отправлять подтверждения" или "Не отправлять копии своих сообщений".

en: Non-member filters
ru: Сообщения со сторонних адресов

en: List of non-member addresses whose postings should be
                 automatically accepted.
ru: Список адресов, не подписанных на эту рассылку, но сообщения с
    которых всегда должны приниматься.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 accepted with no further moderation applied.  Add member
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.  A line consisting of
                 the @ character followed by a list name specifies another
                 Mailman list in this installation, all of whose member
                 addresses will be accepted for this list.
ru: Все сообщения с этих адресов будут автоматически пропущены в список
    рассылки без прохождения проверки. В каждой строке должен быть
    один адрес. Строки, начинающиеся с ^, будут обрабатываться как
    регулярные выражения. Строка, содержащая символ @, за которым
    следует имя списка рассылки, задает другой список рассылки Mailman
    на этом сервере, сообщения от подписчиков которого будут также
    пропущены без проверки.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 immediately held for moderation.
ru: Список адресов, не подписанных на эту рассылку, сообщения
    с которых будут удерживаться для проверки.

en: Postings from any of these non-members will be immediately
                 and automatically held for moderation by the list moderators.
                 The sender will receive a notification message which will allow
                 them to cancel their held message.  Add member addresses one per
                 line; start the line with a ^ character to designate a regular
                 expression match.
ru: Все сообщения с этих адресов будут автоматически попадать в
    очередь задержанных для проверки сообщений. Отправители будут
    получать извещения, позволяющие отменить отправку исходных
    сообщений в список рассылки. В каждой строке должен быть
    один адрес. Строки, начинающиеся с ^, будут обрабатываться как
    регулярные выражения.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically rejected.
ru: Список адресов, не подписанных на эту рассылку, сообщения
    с которых будут автоматически отклоняться.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 rejected.  In other words, their messages will be bounced back to
                 the sender with a notification of automatic rejection.  This
                 option is not appropriate for known spam senders; their messages
                 should be
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >automatically discarded</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ru: Все сообщения с этих адресов будут автоматически отклоняться.
    Отправители будут получать извещения, сообщающие об этом. Этот
    выбор не очень подходит для борьбы со спамерами, рекламные сообщения
    должны <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">автоматически
    удаляться</a>.
    
    <p>В каждой строке должен быть
    один адрес. Строки, начинающиеся с ^, будут обрабатываться как
    регулярные выражения.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically discarded.
ru: Список адресов, не подписанных на эту рассылку, сообщения
    с которых будут автоматически удаляться.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 discarded.  That is, the message will be thrown away with no
                 further processing or notification.  The sender will not receive
                 a notification or a bounce, however the list moderators can
                 optionally <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 >receive copies of auto-discarded messages.</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
ru: Все сообщения с этих адресов будут автоматически удаляться.
    При этом никакой дальнейшей обработки выполняться не будет.
    Отправители исходных сообщений не будут получать извещений
    об удалении сообщений, но модераторы списка рассылки могут
    по желанию получать <a
    href="VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards">копии
    таких сообщений</a>.
    <p>В каждой строке должен быть
    один адрес. Строки, начинающиеся с ^, будут обрабатываться как
    регулярные выражения.

en: Action to take for postings from non-members for which no
                 explicit action is defined.
ru: Действия, которые нужно предпринять, если отправитель не
    входит ни в один из перечисленных выше списков.

en: When a post from a non-member is received, the message's
                 sender is matched against the list of explicitly
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                 >accepted</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                 >rejected</a> (bounced), and
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >discarded</a> addresses.  If no match is found, then this action
                 is taken.
ru: При получении сообщения с адреса, не входящего в список рассылки,
    его отправитель сравнивается со списками, явно применяющими какой-либо
    фильтр: <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">принятие
    сообщения</a>, <a
    href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">удержание для
    модерирования</a>, <a
    href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">отклонение</a> или
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">удаление</a>.
    Указанное в данном параметре действие предпринимается тогда, когда
    отправитель сообщения не входит ни в один из этих списков.

en: Should messages from non-members, which are automatically
                 discarded, be forwarded to the list moderator?
ru: Отправлять копии автоматически удаляемых сообщений с адресов,
    не подписанных на этот список рассылки, модератору?

en: Text to include in any rejection notice to be sent to
                 non-members who post to this list. This notice can include
                 the list's owner address by %%(listowner)s and replaces the
                 internally crafted default message.
ru: Текст, включаемый в любое уведомление об отклонении сообщения
    от не подписанного на список рассылки отправителя. Это уведомление может
    включать в себя подстановку %%(listowner)s для адреса администратора
    и заменит собой стандартный текст, сгенерированный Mailman.

en: This section allows you to configure various filters based on
                the recipient of the message.
ru: Здесь вы можете настроить различные правила, отфильтровывающие
    сообщения с определенными получателями.

en: Recipient filters
ru: Фильтрация получателей

en: Must posts have list named in destination (to, cc) field
                 (or be among the acceptable alias names, specified below)?
ru: Должен ли адрес списка рассылки обязательно присутствовать в одном из полей получателя (to, cc) сообщения (либо один из его псевдонимов, указанных ниже)?

en: Many (in fact, most) spams do not explicitly name their
                 myriad destinations in the explicit destination addresses - in
                 fact often the To: field has a totally bogus address for
                 obfuscation.  The constraint applies only to the stuff in the
                 address before the '@' sign, but still catches all such spams.
    
                 <p>The cost is that the list will not accept unhindered any
                 postings relayed from other addresses, unless
    
                 <ol>
                     <li>The relaying address has the same name, or
    
                     <li>The relaying address name is included on the options that
                     specifies acceptable aliases for the list.
    
                 </ol>
ru: Многие (точнее, большинство) рассыльщиков спама не пишут адреса
    получателей напрямую: чаще всего в поле <tt>To:</tt> содержится
    вводящий в заблуждение фальшивый адрес. Используемое здесь
    ограничение относится только к той части адреса, которая
    находится перед знаком "@", но, тем не менее, позволяет
    отсеивать большую часть спама.
    
    <p>Ценой этому будет то, что список рассылки не будет без
    дополнительной проверки принимать сообщения, переданные с
    других адресов, кроме следующих случаев.
    
    <ol>
    <li>Адрес, с которого передается сообщение, имеет такое же имя.
    <li>Адрес, с которого передается сообщение, входит в список
    допустимых псевдонимов.
    </ol>

en: Alias names (regexps) which qualify as explicit to or cc
                 destination names for this list.
ru: Адреса-псевдонимы (в виде регулярных выражений), с которых
    возможно перенаправление сообщений в этот список (должны
    стоять в поле <tt>To:</tt> или <tt>CC:</tt>.

en: Alternate addresses that are acceptable when
                 `require_explicit_destination' is enabled.  This option takes a
                 list of regular expressions, one per line, which is matched
                 against every recipient address in the message.  The matching is
                 performed with Python's re.match() function, meaning they are
                 anchored to the start of the string.
                 
                 <p>For backwards compatibility with Mailman 1.1, if the regexp
                 does not contain an `@', then the pattern is matched against just
                 the local part of the recipient address.  If that match fails, or
                 if the pattern does contain an `@', then the pattern is matched
                 against the entire recipient address.
                 
                 <p>Matching against the local part is deprecated; in a future
                 release, the pattern will always be matched against the entire
                 recipient address.
ru: Альтернативные адреса, нужные при использовании параметра
    `require_explicit_destination'. В каждой строке введите по одному шаблону
    регулярных выражений, со списком этих шаблонов будет сверяться список
    получателей каждого приходящего сообщения. Сопоставление производится
    с помощью функции re.match() языка Python, то есть шаблон должен
    начинаться с ^.
    
    <p>Для совместимости с Mailman 1.1 шаблоны, в которых не содержится
    символ `@' сравниваются только с первой частью адреса, то есть до
    этого символа. Если при сравнении совпадений не найдено или если в
    шаблоне присутствует символ `@', производится сопоставление со всем
    адресом.
    
    <p>В текущей версии сравнение только с первой частью адреса не
    приветствуется. В будущих версиях шаблоны всегда будут сопоставляться
    со всем адресом.

en: Ceiling on acceptable number of recipients for a posting.
ru: Максимально возможное число получателей сообщения.

en: If a posting has this number, or more, of recipients, it is
                 held for admin approval.  Use 0 for no ceiling.
ru: Если количество получателей сообщения больше или равно указанному здесь,
    оно удерживается для проверки администратором. Если значение нулевое,
    никакие сообщения для проверки удерживаться не будут.

en: This section allows you to configure various anti-spam
                filters posting filters, which can help reduce the amount of spam
                your list members end up receiving.
ru: Здесь вы можете настроить разные антиспамовые фильтры, которые
    должны помочь вам защитить свой список рассылки и его участников.

en: Header filters
ru: Фильтрация&nbsp;заголовков

en: Filter rules to match against the headers of a message.
ru: Правила фильтрации по заголовкам сообщений.

en: Each header filter rule has two parts, a list of regular
                 expressions, one per line, and an action to take.  Mailman
                 matches the message's headers against every regular expression in
                 the rule and if any match, the message is rejected, held, or
                 discarded based on the action you specify.  Use <em>Defer</em> to
                 temporarily disable a rule.
    
                 You can have more than one filter rule for your list.  In that
                 case, each rule is matched in turn, with processing stopped after
                 the first match.
    
                 Note that headers are collected from all the attachments
                 (except for the mailman administrivia message) and
                 matched against the regular expressions. With this feature,
                 you can effectively sort out messages with dangerous file
                 types or file name extensions.
ru: Каждое правило для фильтрации заголовков состоит из двух частей:
    списка регулярных выражений (один шаблон на одной строке)
    и действия, которое нужно предпринять. При получении сообщения
    Mailman будет производить сравнение его заголовков с выражениями
    из списка и в случае совпадения отклонять, задерживать для проверки
    или удалять сообщение. Чтобы временно отключить правило, выберите <em>Отложить</em>.
    
    Можно создавать несколько правил фильтрации. В этом случае
    сообщение будет сверяться со всеми правилами по порядку до
    первого найденного совпадения.
    
    Учтите что проверяются и заголовки всех вложений (за исключением служебных
    сообщений Mailman). Это даст Вам возможность эффективно отфильтровывать
    сообщения с файловыми вложениями опасных типов или с нежелательными расширениями.

en: Legacy anti-spam filters
ru: Традиционные фильтры спама

en: Hold posts with header value matching a specified regexp.
ru: Удерживать для проверки сообщения, чьи заголовки совпадают с 
    указанными регулярными выражениями.

en: Use this option to prohibit posts according to specific
                 header values.  The target value is a regular-expression for
                 matching against the specified header.  The match is done
                 disregarding letter case.  Lines beginning with '#' are ignored
                 as comments.
    
                 <p>For example:<pre>to: .*@public.com </pre> says to hold all
                 postings with a <em>To:</em> mail header containing '@public.com'
                 anywhere among the addresses.
    
                 <p>Note that leading whitespace is trimmed from the regexp.  This
                 can be circumvented in a number of ways, e.g. by escaping or
                 bracketing it.
ru: Здесь вы можете указать значения заголовков для сообщений, которые
    не должны попадать в список рассылки. В строке должно находиться
    имя заголовка и регулярное выражение значения. При поиске
    совпадений регистр букв не учитывается. Строки, начинающиеся с
    символа "#" считаются комментариями и пропускаются.
    
    <p>Например:<pre>to: *@public.com</pre> сообщает нам о том, что
    нужно удерживать все сообщения, в которых в поле <em>To:</em>
    содержится подстрока "@public.com".
    
    <p>Учтите, что пробелы в начале строки удаляются. Обойти это
    можно разными способами, например: записать управляющую
    последовательность или заключить пробел в скобки.

en: dmarc_moderation_action must be >= the configured
                               default value.
ru: dmarc_moderation_action должно быть >= значения,
                               заданного о умолчанию.

en: Header filter rules require a pattern.
                    Incomplete filter rules will be ignored.
ru: В правилах фильтрации заголовков должны быть шаблоны
    для сравнения. Неполные правила будут пропускаться.

en: The header filter rule pattern
                    '%(safepattern)s' is not a legal regular expression.  This
                    rule will be ignored.
ru: Шаблон "%(safepattern)s" в правиле фильтрации заголовков не
    является правильным регулярным выражением. Это правило будет
    пропущено.

en: Topics
ru: Разделы

en: List topic keywords
ru: Ключевые слова разделов

en: Disabled
ru: Не использовать

en: Enabled
ru: Использовать

en: Should the topic filter be enabled or disabled?
ru: Использовать тематические разделы?

en: The topic filter categorizes each incoming email message
                 according to <a
                href="https://docs.python.org/2/library/re.html">regular
                 expression filters</a> you specify below.  If the message's
                 <code>Subject:</code> or <code>Keywords:</code> header contains a
                 match against a topic filter, the message is logically placed
                 into a topic <em>bucket</em>.  Each user can then choose to only
                 receive messages from the mailing list for a particular topic
                 bucket (or buckets).  Any message not categorized in a topic
                 bucket registered with the user is not delivered to the list.
    
                 <p>Note that this feature only works with regular delivery, not
                 digest delivery.
    
                 <p>The body of the message can also be optionally scanned for
                 <code>Subject:</code> and <code>Keywords:</code> headers, as
                 specified by the <a
           href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
                 configuration variable.
ru: Фильтр разделов сортирует все входящие сообщения в соответствии с
    <a href="https://docs.python.org/2/library/re.html">
    регулярными выражениями</a>, указываемыми ниже. Если в заголовках
    <code>Subject:</code> или <code>Keywords:</code> сообщения
    содержится подстрока, соответствующая фильтру, сообщение помещается
    в соответствующий <em>раздел</em>. Каждый подписчик может при желании
    получать письма только из определенного раздела (или разделов).
    Сообщения, не попавшие ни в какой раздел, не отправляются подписчикам.
    
    <p>Эту функцию можно использовать только при доставке сообщений
    обычным способом, при доставке дайджестов она не работает.
    
    <p>Во время сортировки можно также просматривать и тело сообщения, в
    нем будут также искаться заголовки <code>Subject:</code> и
    <code>Keywords:</code>, количество просматриваемых строк определяется
    параметром <a href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>.

en: How many body lines should the topic matcher scan?
ru: Сколько строк от начала просматривать в теле сообщения?

en: The topic matcher will scan this many lines of the message
                 body looking for topic keyword matches.  Body scanning stops when
                 either this many lines have been looked at, or a non-header-like
                 body line is encountered.  By setting this value to zero, no body
                 lines will be scanned (i.e. only the <code>Keywords:</code> and
                 <code>Subject:</code> headers will be scanned).  By setting this
                 value to a negative number, then all body lines will be scanned
                 until a non-header-like line is encountered.
ru: При сортировке по разделам у сообщений во время поиска совпадений
    можно просматривать и тело. Просмотр заканчивается, если допустимое
    количество строк уже просмотрено или если встретилась строка, не
    оформленная как заголовок. Если задано количество просматриваемых
    строк, равное нулю, тело сообщения просматриваться не будет (будет
    приниматься во внимание только содержимое заголовков
    <code>Keywords:</code> и <code>Subject:</code>). Если это значение
    отрицательно, просмотр будет осуществляться до первой строки,
    оформленной не как заголовок.

en: Topic keywords, one per line, to match against each message.
ru: Ключевые слова раздела, по одному в строке.

en: Each topic keyword is actually a regular expression, which is
                 matched against certain parts of a mail message, specifically the
                 <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code> message headers.
                 Note that the first few lines of the body of the message can also
                 contain a <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code>
                 "header" on which matching is also performed.
ru: Каждое ключевое слово представляет из себя регулярное выражение,
    с которым сопоставляются определенные части сообщений, чаще
    всего, содержимое заголовков <code>Keywords:</code> и
    <code>Subject:</code>. Первые строки тела сообщения тоже могут
    содержать эти "заголовки", поэтому можно проверять и тело
    сообщения.

en: Topic specifications require both a name and
                    a pattern.  Incomplete topics will be ignored.
ru: У каждого раздела должно быть название и шаблон для сравнения.
    Неполные правила будут пропущены.

en: The topic pattern '%(safepattern)s' is not a
                    legal regular expression.  It will be discarded.
ru: Шаблон "%(safepattern)s" в правиле сортировки по разделам не
    является правильным регулярным выражением. Это правило будет
    пропущено.

en: Mail&lt;-&gt;News&nbsp;gateways
ru: Шлюз между списком рассылки и news-сервером

en: Mail-to-News and News-to-Mail gateway services.
ru: Совместная работа списка рассылки и сервера конференций.

en: News server settings
ru: Параметры news-сервера

en: The hostname of the machine your news server is running on.
ru: Имя узла, где запущен news-сервер.

en: This value may be either the name of your news server, or
                 optionally of the format name:port, where port is a port number.
    
                 The news server is not part of Mailman proper.  You have to
                 already have access to an NNTP server, and that NNTP server must
                 recognize the machine this mailing list runs on as a machine
                 capable of reading and posting news.
ru: Значением этого поля может быть или имя сервера конференций, или строка
    в формате имя:порт.
    
    Сервер конференций не управляется с помощью Mailman. У вас уже должен
    быть доступ к NNTP-серверу, разрешающему читать и писать сообщения с
    узла, где расположен список рассылки.

en: The name of the Usenet group to gateway to and/or from.
ru: Имя Usenet-конференции, для которой будет работать шлюз.

en: Should new posts to the mailing list be sent to the
                 newsgroup?
ru: Должны ли новые сообщения в списке рассылки отправляться также
    и в конференцию?

en: Should new posts to the newsgroup be sent to the mailing
                 list?
ru: Должны ли новые сообщения в конференции отправляться также и в
    список рассылки?

en: Forwarding options
ru: Параметры пересылки

en: Moderated
ru: Модерируемая

en: Open list, moderated group
ru: Открытый список рассылки, модерируемая конференция

en: The moderation policy of the newsgroup.
ru: Политика модерирования конференции.

en: This setting determines the moderation policy of the
                 newsgroup and its interaction with the moderation policy of the
                 mailing list.  This only applies to the newsgroup that you are
                 gatewaying <em>to</em>, so if you are only gatewaying from
                 Usenet, or the newsgroup you are gatewaying to is not moderated,
                 set this option to <em>None</em>.
    
                 <p>If the newsgroup is moderated, you can set this mailing list
                 up to be the moderation address for the newsgroup.  By selecting
                 <em>Moderated</em>, an additional posting hold will be placed in
                 the approval process.  All messages posted to the mailing list
                 will have to be approved before being sent on to the newsgroup,
                 or to the mailing list membership.
    
                 <p><em>Note that if the message has an <tt>Approved</tt> header
                 with the list's administrative password in it, this hold test
                 will be bypassed, allowing privileged posters to send messages
                 directly to the list and the newsgroup.</em>
    
                 <p>Finally, if the newsgroup is moderated, but you want to have
                 an open posting policy anyway, you should select <em>Open list,
                 moderated group</em>.  The effect of this is to use the normal
                 Mailman moderation facilities, but to add an <tt>Approved</tt>
                 header to all messages that are gatewayed to Usenet.
ru: Здесь определяется, модерируется ли конференция, соответствующая списку
    рассылки и как ее модерирование будет сочетаться с модерированием списка.
    Здесь учитывается только случай, когда происходит перенаправление
    сообщений <em>в</em> конференцию, поэтому если вы этого не делаете или если
    конференция не модерируется, выберите <em>Ничего</em>.
    
    <p>Если конференция модерируется, вы можете настроить свой список рассылки
    так, чтобы он модерировался так же, как и конференция. Поэтому если вы
    выберете <em>Модерируемая</em>, помимо выполнения прочих правил фильтрации,
    сообщения будут задерживаться и для проверки перед отправкой как в
    конференцию, так и в список рассылки.
    
    <p><em>Имейте в виду, что если в сообщении есть заголовок <tt>Approved</tt>
    и пароль администратора, эта проверка будет пропускаться, то есть
    привилегированные подписчики смогут отправлять сообщения в список и
    конференцию напрямую.</em>
    
    <p>Наконец, если конференция модерируется, но вы не хотите менять правила
    модерирования своего списка, выберите <em>Открытый список рассылки,
    модерируемая конференция</em>. В результате список рассылки будет
    модерироваться обычным образом, но к сообщениям, направляемым в конференцию,
    нужно будет добавлять заголовок <tt>Approved</tt>.

en: Prefix <tt>Subject:</tt> headers on postings gated to news?
ru: Добавлять префикс в поле <tt>Subject:</tt> при перенаправлении сообщений в конференцию?

en: Mailman prefixes <tt>Subject:</tt> headers with
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">text you can
                 customize</a> and normally, this prefix shows up in messages
                 gatewayed to Usenet.  You can set this option to <em>No</em> to
                 disable the prefix on gated messages.  Of course, if you turn off
                 normal <tt>Subject:</tt> prefixes, they won't be prefixed for
                 gated messages either.
ru: В сообщениях, направляемых в конференцию, в заголовке <tt>Subject:</tt>
    можно <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">указывать префикс</a>.
    Вы можете выбрать <em>Нет</em>, тогда префикс добавляться не будет.
    Конечно, если вы отключите и обычные префиксы в заголовке
    <tt>Subject:</tt>, они не будут появляться и в сообщениях, направляемых
    в конференцию.

en: Mass catch up
ru: Синхронизация сообщений

en: Should Mailman perform a <em>catchup</em> on the newsgroup?
ru: Нужно ли игнорировать старые сообщения в конференции при синхронизации
    со списком рассылки?

en: When you tell Mailman to perform a catchup on the newsgroup,
                 this means that you want to start gating messages to the mailing
                 list with the next new message found.  All earlier messages on
                 the newsgroup will be ignored.  This is as if you were reading
                 the newsgroup yourself, and you marked all current messages as
                 <em>read</em>.  By catching up, your mailing list members will
                 not see any of the earlier messages.
ru: Если вы решите пропускать старые сообщения при синхронизации с конференцией,
    это значит, что перенаправление сообщений в список будет производиться со
    следующего найденного сообщения, начиная с текущего момента. Все более
    ранние сообщения будут пропущены. Это эквивалентно тому, если бы вы сами
    читали конференцию и пометили все текущие сообщения как <em>прочитанные</em>.
    При такой синхронизации подписчики из вашего списка не получат старые
    сообщения из конференции.

en: Mass catchup completed
ru: Синхронизация завершена

en: You cannot enable gatewaying unless both the
                    <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">news server field</a> and
                    the <a href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">linked
                    newsgroup</a> fields are filled in.
ru: Обмен сообщениями между списком рассылки и конференцией не может быть
    начат, если не указан <a href="?VARHELP=gateway/nntp_host">сервер
    конференций</a> или не выбрана <a
    href="?VARHELP=gateway/linked_newsgroup">конференция</a>.

en: %(listinfo_link)s list run by %(owner_link)s
ru: администраторы списка рассылки %(listinfo_link)s: %(owner_link)s

en: %(realname)s administrative interface
ru: интерфейс администратора для %(realname)s

en:  (requires authorization)
ru:  (требует аутентификации)

en: Overview of all %(hostname)s mailing lists
ru: Списки рассылки, расположенные на %(hostname)s

en: <em>(1 private member not shown)</em>
ru: <em>(1 скрытый пользователь)</em>

en: <em>(%(num_concealed)d private members not shown)</em>
ru: <em>(скрытых пользователей: %(num_concealed)d)</em>

en: ; it was disabled by you
ru:  (по вашему собственному запросу)

en: ; it was disabled by the list administrator
ru:  (по решению администратора)

en: ; it was disabled due to excessive bounces.  The
                last bounce was received on %(date)s
ru:  (доставка заблокирована вследствие большого количества ошибок; последняя ошибка была получена %(date)s)

en: ; it was disabled for unknown reasons
ru:  (причина неизвестна)

en: Note: your list delivery is currently disabled%(reason)s.
ru: Внимание: доставка вам рассылки приостановлена%(reason)s.

en: Mail delivery
ru: Доставка почты

en: the list administrator
ru: администратору списка рассылки

en: <p>%(note)s
    
                <p>You may have disabled list delivery intentionally,
                or it may have been triggered by bounces from your email
                address.  In either case, to re-enable delivery, change the
                %(link)s option below.  Contact %(mailto)s if you have any
                questions or need assistance.
ru: <p>%(note)s
    
    <p>Вы отключили доставку писем из списка рассылки самостоятельно, или это
    произошло автоматически из-за большого количества ошибок при доставке. В любом
    случае, чтобы восстановить подписку, вам нужно изменить значение параметра
    %(link)s ниже. Обратитесь к %(mailto)s, если вам нуна помощь или у вас возникли
    какие-либо вопросы.

en: <p>We have received some recent bounces from your
                address.  Your current <em>bounce score</em> is %(score)s out of a
                maximum of %(total)s.  Please double check that your subscribed
                address is correct and that there are no problems with delivery to
                this address.  Your bounce score will be automatically reset if
                the problems are corrected soon.
ru: <p>Мы получили несколько извещений об ошибках при попытке доставить вам
    сообщения из списка рассылка. Ваш текущий <em>счет ошибок</em> -- %(score)s
    из %(total)s. Пожалуйста, проверьте еще раз, что вы подписались с правильным
    адресом и сообщения на этот адрес доходят нормально. Ваш счет ошибок будет
    автоматически обнулен, если проблемы с доставкой в скором времени будут
    исправлены.

en: (Note - you are subscribing to a list of mailing lists, so the %(type)s notice will be sent to the admin address for your membership, %(addr)s.)<p>
ru: (Примечание: вы подписываетесь на список списков рассылки, поэтому извещение %(type)s будет направлено на адрес вашего администратора, %(addr)s.)<p>

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.
ru: Вам будет отправлено сообщение с просьбой подтвердить свою подписку,
     чтобы другие люди не могли подписать вас без вашего разрешения.

en: This is a closed list, which means your subscription
                will be held for approval.  You will be notified of the list
                moderator's decision by email.
ru: Это закрытый список рассылки, то есть ваша подписка должна быть сначала одобрена.
    О решении модератора вас уведомят по электронной почте.

en: also
ru: также

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.  Once
                confirmation is received, your request will be held for approval
                by the list moderator.  You will be notified of the moderator's
                decision by email.
ru: Вам будет отправлено сообщение с просьбой подтвердить свою подписку,
    чтобы другие люди не могли подписать вас без вашего разрешения. После
    получения подтверждения ваша подписка должна будет пройти проверку модератора
    списка рассылки. О решении модератора вас уведомят по электронной почте.

en: This is %(also)sa private list, which means that the
                list of members is not available to non-members.
ru: Это %(also)sзакрытый список рассылки, то есть список подписчиков
    могут просматривать только сами подписчики.

en: This is %(also)sa hidden list, which means that the
                list of members is available only to the list administrator.
ru: Это %(also)sскрытый список рассылки, то есть список подписчиков
    могут просматривать только администраторы рассылки.

en: This is %(also)sa public list, which means that the
                list of members list is available to everyone.
ru: Это %(also)sоткрытый список рассылки, то есть список подписчиков
    могут просматривать все желающие.

en:  (but we obscure the addresses so they are not
                    easily recognizable by spammers).
ru:  (Но адреса представлены в таком формате, чтобы их сложно было распознать
    автоматически.)

en: <p>(Note that this is an umbrella list, intended to
                have only other mailing lists as members.  Among other things,
                this means that your confirmation request will be sent to the
                `%(sfx)s' account for your address.)
ru: <p>(Имейте в виду, что подписчиками этого списка рассылки могут быть
    только другие списки рассылки. Кроме всего прочего, это значит, что
    сообщение с просьбой о подтверждении будет отправлено на адрес, образованный
    путем добавления суффикса %(sfx)s к вашему адресу.

en: <b><i>either</i></b>
ru: <b><i>или</i></b>

en: To unsubscribe from %(realname)s, get a password reminder,
            or change your subscription options %(either)senter your subscription
            email address:
            <p><center>
ru: Чтобы удалить подписку на список рассылки %(realname)s, получите
    сообщения с напоминанием пароля или измените параметры своей подписки,
    %(either)sвведите адрес своей подписки:
    <p><center>

en: Unsubscribe or edit options
ru: Смена параметров подписки и ее удаление

en: <p>... <b><i>or</i></b> select your entry from
                          the subscribers list (see above).
ru: <p>&hellip; <b><i>или</i></b> выберите свой адрес из списка подписчиков
    (см. выше).

en:  If you leave the field blank, you will be prompted for
            your email address
ru: Если вы оставите поле вверху пустым, вам будет предложено ввести
    свой адрес электронной почты.

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                    members.</i>)
ru: (<i>%(which)s доступен только подписчикам списка рассылки.</i>)

en: (<i>%(which)s is only available to the list
                administrator.</i>)
ru: (<i>%(which)s доступен только администратору списка рассылки.</i>)

en: Click here for the list of
ru: Нажмите здесь, чтобы просмотреть список

en:  subscribers:
ru: подписчиков:

en: Visit Subscriber list
ru: Список подписчиков

en: members
ru: участников

en: Address:
ru: Адрес:

en: Admin address:
ru: Адрес администратора:

en: The subscribers list
ru: Список подписчиков

en:  <p>Enter your
ru:  <p>Введите ваш

en:  and password to visit  the subscribers list: <p><center>
ru:  и пароль, чтобы просмотреть список подписчиков: <p><center>

en: Password:
ru: Пароль:

en: Visit Subscriber List
ru: Список подписчиков

en: Once a month, your password will be emailed to you as a reminder.
ru: Раз в месяц вы будете получать извещение с напоминанием своего пароля.

en: The current archive
ru: Текущий архив

en: %(realname)s post acknowledgement
ru: Подтверждение доставки в список рассылки %(realname)s

en: Message rejected.
    It appears that this message contains an HTML part with the
    Approved: password line, but due to the way it is coded in the
    HTML it can't be safely removed.
ru: Сообщение отклонено.
    Обнаружено, что это сообщение содержит строку "Approved: пароль",
    которая не может быть безопасно удалена по причине кодирования ее
    в формате HTML.

en: Your urgent message to the %(realname)s mailing list was not authorized for
    delivery.  The original message as received by Mailman is attached.
ru: Доставка вашего срочного сообщения в список рассылки %(realname)s не была
    разрешена. Сообщение, полученное Mailman, находится во вложении.

en: Emergency hold on all list traffic is in effect
ru: Включено экстренное задержание всех сообщений, направленных в адрес списка рассылки

en: Your message was deemed inappropriate by the moderator.
ru: Модератор считает ваше сообщение неподходящим для отправки в список рассылки.

en: Sender is explicitly forbidden
ru: Запрещено доставлять сообщения с этого адреса

en: You are forbidden from posting messages to this list.
ru: Вам запрещено отправлять сообщения в этот список рассылки.

en: Post to moderated list
ru: Отправка сообщения в модерируемый список рассылки

en: Post by non-member to a members-only list
ru: Отправка сообщения в закрытый список с постороннего адреса

en: Non-members are not allowed to post messages to this list.
ru: В этот список рассылки запрещено доставлять сообщения с посторонних адресов.

en: Posting to a restricted list by sender requires approval
ru: Отправка сообщения в список с ограниченным доступом требует проверки

en: This list is restricted; your message was not approved.
ru: Отправка сообщений в этот список рассылки разрешена только
    ограниченному кругу лиц. Ваше сообщение не было одобрено.

en: Too many recipients to the message
ru: У сообщения слишком много адресатов

en: Please trim the recipient list; it is too long.
ru: Пожалуйста, удалите нескольких адресатов, их список слишком длинен.

en: Message has implicit destination
ru: Скрытый адресат

en: Blind carbon copies or other implicit destinations are
    not allowed.  Try reposting your message by explicitly including the list
    address in the To: or Cc: fields.
ru: Указание скрытых адресатов в сообщениях запрещено. Отправьте свое сообщение
    снова, включив всех адресатов в списки "To:" или "Cc:".

en: Message may contain administrivia
ru: Возможно, в сообщении содержится административный запрос

en: Please do *not* post administrative requests to the mailing
    list.  If you wish to subscribe, visit %(listurl)s or send a message with the
    word `help' in it to the request address, %(request)s, for further
    instructions.
ru: Пожалуйста, *не* отправляйте сообщения с административными запросами
    в список рассылки. Если вы хотите подписаться, перейдите по адресу
    %(listurl)s или отправьте сообщение со словом `help' по адресу для
    запросов, %(request)s, чтобы получить дальнейшие инструкции.

en: Message has a suspicious header
ru: Сообщение содержит подозрительный заголовок

en: Your message had a suspicious header.
ru: Ваше сообщение содержит подозрительный заголовок

en: Message body is too big: %(size)d bytes with a limit of
    %(limit)d KB
ru: Объем сообщения слишком велик: %(size)d байтов при ограничении
    в %(limit)d Кб

en: Your message was too big; please trim it to less than
    %(kb)d KB in size.
ru: Размер вашего сообщения слишком велик, пожалуйста, составьте его
    так, чтобы его размер находился в пределах %(kb)d Кб.

en: Posting to a moderated newsgroup
ru: Отправка сообщения в модерируюмую конференцию

en: Your message to %(listname)s awaits moderator approval
ru: Ваше сообщение в список рассылки %(listname)s ожидает обработки модератора

en: %(listname)s post from %(sender)s requires approval
ru: Сообщение в список рассылки %(listname)s с адреса %(sender)s требует проверки

en: If you reply to this message, keeping the Subject: header intact, Mailman will
    discard the held message.  Do this if the message is spam.  If you reply to
    this message and include an Approved: header with the list password in it, the
    message will be approved for posting to the list.  The Approved: header can
    also appear in the first line of the body of the reply.
ru: Если вы ответите на это сообщение, сохранив заголовок "Subject:" неизменным,
    Mailman удалит удержанное сообщение. Если сообщение рекламное, поступите
    именно так. Если вы ответите на это сообщение и включите в него заголовок
    "Approved:", содержащий пароль администратора списка рассылки, сообщение
    будет доставлено в список. Заголовок "Approved:" может также находиться
    в первой строке тела ответного сообщения.

en: The message's content type was explicitly disallowed
ru: Сообщения с таким типом содержимого запрещены

en: The message's content type was not explicitly allowed
ru: Сообщения с таким типом содержимого не разрешены

en: The message's file extension was explicitly disallowed
ru: Сообщения с таким расширением файла запрещены

en: The message's file extension was not explicitly allowed
ru: Сообщения с таким расширением файла не разрешены

en: After content filtering, the message was empty
ru: После фильтрации содержимого сообщение оказалось пустым

en: The attached message matched the %(listname)s mailing list's content filtering
    rules and was prevented from being forwarded on to the list membership.  You
    are receiving the only remaining copy of the discarded message.
ru: Вложенное сообщение было сверено с правилами фильтров списка рассылки
    %(listname)s и не было доставлено в сам список. Вы получаете
    единственную оставшуюся копию этого сообщения (сообщение в список
    было удалено).

en: Content filtered message notification
ru: Уведомление о фильтрации содержимого сообщения

en: Your message has been rejected, probably because you are not subscribed to the
    mailing list and the list's policy is to prohibit non-members from posting to
    it.  If you think that your messages are being rejected in error, contact the
    mailing list owner at %(listowner)s.
ru: Ваше сообщение было отклонено, вероятно потому что Вы не подписаны на этот список
    рассылки и его правила запрещают отправку подобных сообщений. Если Вы считаете это
    ошибкой, обратитесь к администратору списка рассылки по адресу %(listowner)s.

en: Auto-discard notification
ru: Уведомление об автоматическом удалении

en: The attached message has been automatically discarded.
ru: Вложенное сообщение было автоматически удалено.

en: Auto-response for your message to the "%(realname)s" mailing list
ru: Автоматический ответ на ваше сообщение в список рассылки %(realname)s

en: The Mailman Replybot
ru: Автоответчик Mailman

en: An embedded and charset-unspecified text was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    URL: %(url)s
ru: Вложенный текст с неопределенной кодировкой был извлечен&hellip;
    Имя: %(filename)s
    URL: %(url)s

en: HTML attachment scrubbed and removed
ru: Вложение в формате HTML извлечено и удалено

en: An HTML attachment was scrubbed...
    URL: %(url)s
ru: Вложение в формате HTML было извлечено&hellip;
    URL: %(url)s

en: no subject
ru: без темы

en: no date
ru: без даты

en: unknown sender
ru: неизвестный отправитель

en: An embedded message was scrubbed...
    From: %(who)s
    Subject: %(subject)s
    Date: %(date)s
    Size: %(size)s
    URL: %(url)s
ru: Вложенное сообщение было извлечено&hellip;
    От: %(who)s
    Тема: %(subject)s
    Дата: %(date)s
    Размер: %(size)s
    URL: %(url)s

en: A non-text attachment was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    Type: %(ctype)s
    Size: %(size)d bytes
    Desc: %(desc)s
    URL: %(url)s
ru: Вложение не в текстовом формате было извлечено&hellip;
    Имя: %(filename)s
    Тип: %(ctype)s
    Размер: %(size)d байтов
    Описание: %(desc)s
    URL: %(url)s

en: Skipped content of type %(partctype)s
ru: Пропущена часть содержимого типа %(partctype)s

en: -------------- next part --------------
ru: ----------- следующая часть -----------

en: Header matched regexp: %(pattern)s
ru: Заголовок подходит под шаблон: %(pattern)s

en: You are not allowed to post to this mailing list From: a domain which
    publishes a DMARC policy of reject or quarantine, and your message has been
    automatically rejected.  If you think that your messages are being rejected in
    error, contact the mailing list owner at %(listowner)s.
ru: Вам не разрешено отправлять сообщения в этот список рассылки с адреса, домен
    которого настроен на DMARC-политику "отклонить" или "в карантин", и ваше сообщение
    было автоматически отклонено. Если вы считаете это ошибкой, обратитесь к
    администратору списка рассылки по адресу %(listowner)s.

en: Message rejected by filter rule match
ru: Сообщение отклонено фильтром

en: %(realname)s Digest, Vol %(volume)d, Issue %(issue)d
ru: Дайджест списка рассылки %(realname)s; том %(volume)d, выпуск %(issue)d

en: digest header
ru: верхнего колонтитула дайджеста

en: Digest Header
ru: Верхний колонтитул дайджеста

en: Today's Topics:
ru: В этом номере:

en: Today's Topics (%(msgcount)d messages)
ru: В этом номере (сообщений: %(msgcount)d)

en: [Message discarded by content filter]
ru: [Сообщение удалено фильтром содержимого]

en: digest footer
ru: нижнего колонтитула дайджеста

en: Digest Footer
ru: Нижний колонтитул дайджеста

en: End of
ru: Конец

en: Posting of your message titled "%(subject)s"
ru: Ваше сообщение с заголовком "%(subject)s"

en: [No reason given]
ru: [Причина не указана]

en: Forward of moderated message
ru: Перенаправление модерируемого сообщения

en: New subscription request to list %(realname)s from %(addr)s
ru: Новый запрос на подписку в список рассылки %(realname)s с адреса %(addr)s

en: Subscription request
ru: Запрос на подписку

en: New unsubscription request from %(realname)s by %(addr)s
ru: Новый запрос на удаление подписки на список рассылки %(realname)s с адреса %(addr)s

en: Unsubscription request
ru: Запрос на удаление подписки

en: Original Message
ru: Исходное сообщение

en: Request to mailing list %(realname)s rejected
ru: Запрос в список рассылки %(realname)s отклонен

en: The mailing list `%(listname)s' has been created via the through-the-web
    interface.  In order to complete the activation of this mailing list, the
    proper /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries for the /etc/aliases file:
ru: Список рассылки "%(listname)s" был создан через веб-интерфейс. Чтобы
    завершить процесс создания списка, вам необходимо обновить файл /etc/aliases
    (или выполняющий аналогичные функции), а затем запустить программу
    "newaliases".
    
    Содержимое файла /etc/aliases:

en: To finish creating your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by adding the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
ru: Для того, чтобы завершить процесс создания списка рассылки, вам необходимо
    добавить в ваш файл /etc/aliases (или выполняющем аналогичные функции)
    следующие строки, а затем запустить программу 'newaliases':

en: ## %(listname)s mailing list
ru: ## список рассылки %(listname)s

en: Mailing list creation request for list %(listname)s
ru: Запрос на создание списка рассылки %(listname)s

en: The mailing list `%(listname)s' has been removed via the through-the-web
    interface.  In order to complete the de-activation of this mailing list, the
    appropriate /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries in the /etc/aliases file that should be removed:
ru: Список рассылки "%(listname)s" был удален через веб-интерфейс. Чтобы завершить
    процесс удаления списка, вам необходимо обновить файл /etc/aliases (или
    выполняющий аналогичные функции), а затем запустить программу "newaliases":
    
    Содержимое файла /etc/aliases, которое должно быть удалено:

en: 
    To finish removing your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by removing the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
    
    ## %(listname)s mailing list
ru: 
    Для того, чтобы завершить процесс удаления списка рассылки, вам необходимо
    удалить в файле /etc/aliases (или выполняющем аналогичные функции) следующие
    строки, а затем запустить программу 'newaliases'.
    
    ## список рассылки %(listname)s

en: Mailing list removal request for list %(listname)s
ru: Запрос на удаление списка рассылки %(listname)s

en: checking permissions on %(file)s
ru: проверяется режим доступа к %(file)s

en: %(file)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
ru: режим доступа к %(file)s должен быть 0664 (а не %(octmode)s)

en: (fixing)
ru: (исправляются)

en: checking ownership of %(dbfile)s
ru: проверяется владелец %(dbfile)s

en: %(dbfile)s owned by %(owner)s (must be owned by %(user)s
ru: владелец %(dbfile)s -- %(owner)s (должен быть %(user)s)

en: %(dbfile)s permissions must be 0664 (got %(octmode)s)
ru: режим доступа к %(dbfile)s должен быть 0664 (а не %(octmode)s)

en: Your confirmation is required to join the %(listname)s mailing list
ru: Подтвердите вашу подписку на список рассылки %(listname)s

en: Your confirmation is required to leave the %(listname)s mailing list
ru: Подтвердите запрос на удаление вашей подписки на список рассылки %(listname)s

en:  from %(remote)s
ru:  с адреса %(remote)s

en: subscriptions to %(realname)s require moderator approval
ru: подписка на список %(realname)s требует подтверждения модератора

en: %(realname)s subscription notification
ru: уведомление о подписке на список %(realname)s

en: unsubscriptions require moderator approval
ru: удаление подписки требует подтверждения модератора

en: %(realname)s unsubscribe notification
ru: уведомление об удалении подписки на список %(realname)s

en: %(realname)s address change notification
ru: уведомление об изменении адреса подписчика %(realname)s

en: subscriptions to %(name)s require administrator approval
ru: подписка на %(name)s требует подтверждения администратора

en: Last autoresponse notification for today
ru: Последнее автоматическое уведомление на сегодня

en: The attached message was received as a bounce, but either the bounce format
    was not recognized, or no member addresses could be extracted from it.  This
    mailing list has been configured to send all unrecognized bounce messages to
    the list administrator(s).
    
    For more information see:
    %(adminurl)s
ru: Вложенное сообщение получено как извещение об ошибке, но его
    формат не распознан, или из него невозможно получить адрес подписчика.
    Этот список рассылки настроен так, чтобы все подобные сообщения
    отправлялись администраторам.
    
    См. также:
    %(adminurl)s

en: Uncaught bounce notification
ru: Недоставленное извещение об ошибке

en: Ignoring non-text/plain MIME parts
ru: Пропуск частей с типом MIME, не соответствующим text/plain

en: The results of your email command are provided below.
    Attached is your original message.
ru: Результаты команды, отправленной электронной почтой, приведены ниже.
    Исходное сообщение вложено.

en: - Results:
ru: - Результаты:

en: 
    - Unprocessed:
ru: 
    - Не обработано:

en: No commands were found in this message.
    To obtain instructions, send a message containing just the word "help".
ru: В этом сообщении не было найдено команд.
    Чтобы получить подсказку, отправьте сообщение, содержащее только слово "help".

en: 
    - Ignored:
ru: 
    - Пропущено:

en: 
    - Done.
ru: 
    - Готово.

en: The results of your email commands
ru: Результат обработки ваших команд

en: Message body suppressed by Mailman site configuration
ru: Тело исходного сообщения отключено настройками сервера

en: Original message suppressed by Mailman site configuration
ru: Вложение исходного сообщения отключено настройками сервера

en: Delivered by Mailman<br>version %(version)s
ru: Mailman версии %(version)s

en: Python Powered
ru: Работает под управлением Python

en: Mon
ru: Пн

en: Thu
ru: Чт

en: Tue
ru: Вт

en: Wed
ru: Ср

en: Fri
ru: Пт

en: Sat
ru: Сб

en: Sun
ru: Вс

en: Apr
ru: Апр

en: Feb
ru: Фев

en: Jan
ru: Янв

en: Jun
ru: Июн

en: Mar
ru: Мар

en: Aug
ru: Авг

en: Dec
ru: Дек

en: Jul
ru: Июл

en: Nov
ru: Ноя

en: Oct
ru: Окт

en: Sep
ru: Сен

en: Server Local Time
ru: Время на сервере

en: Already a member: %(member)s
ru: Уже является подписчиком: %(member)s

en: Bad/Invalid email address: blank line
ru: Некорректный электронный адрес: пустая строка

en: Bad/Invalid email address: %(member)s
ru: Неверный/недопустимый адрес: %(member)s

en: Hostile address (illegal characters): %(member)s
ru: Недопустимый адрес (содержит запрещенные символы): %(member)s

en: Subscribed: %(member)s
ru: Подписан: %(member)s

en: Bad argument to -w/--welcome-msg: %(arg)s
ru: Недопустимый аргумент для -w/--welcome-msg: %(arg)s

en: Bad argument to -a/--admin-notify: %(arg)s
ru: Недопустимый аргумент для -a/--admin-notify: %(arg)s

en: Cannot read both digest and normal members from standard input.
ru: Запрещено читать список адресов для обоих типов подписки из стандартного ввода.

en: No such list: %(listname)s
ru: Нет такого списка рассылки: %(listname)s

en: Nothing to do.
ru: Ничего делать не надо.

en: Rebuild a list's archive.
    
    Use this command to rebuild the archives for a mailing list.  You may want to
    do this if you edit some messages in an archive, or remove some messages from
    an archive.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] <listname> [<mbox>]
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        -q / --quiet
            Make the archiver output less verbose.
    
        --wipe
            First wipe out the original archive before regenerating.  You usually
            want to specify this argument unless you're generating the archive in
            chunks.
    
        -s N
        --start=N
            Start indexing at article N, where article 0 is the first in the mbox.
            Defaults to 0.
    
        -e M
        --end=M
            End indexing at article M.  This script is not very efficient with
            respect to memory management, and for large archives, it may not be
            possible to index the mbox entirely.  For that reason, you can specify
            the start and end article numbers.
    
    Where <mbox> is the path to a list's complete mbox archive.  Usually this will
    be some path in the archives/private directory.  For example:
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    <mbox> is optional.  If it is missing, it is calculated.
ru: Перестраивание архива списка рассылки.
    
    Используйте эту команду, чтобы перестроить архив списка. Это может
    оказаться необходимым после изменения или удаления каких-либо
    сообщений в архиве.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] <имя_списка> [<ящик>]
    
    Параметры:
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
        
        -q / --quiet
            Сделать вывод менее подробным.
    
        --wipe
            Перед созданием новой версии архива удалить старый. Обычно этот
            параметр указывается всегда, если архив не генерируется частями.
    
        -s N
         --start=N
            Начать индексирование со статьи с номером N, номер 0 означает
            первую статью в почтовом ящике. По умолчанию 0.
            
        -e M
        --end=M
            Завершить индексирование на статье с номером M. Использование
            данного сценария архивирования не очень эффективно с точки
            зрения затрат на память, кроме того, могут возникнуть проблемы
            при индексировании очень больших архивов целиком. В таком случае
            можно указывать первую и последнюю статью для индексирования.
    
    Параметр <ящик> -- путь к почтовому ящику списка рассылки. Обычно этот
    ящик находится в каталоге archives/private. Например:
    
    %% bin/arch mylist archives/private/mylist.mbox/mylist.mbox
    
    Параметр <ящик> необязателен. Если он отсутствует, сценарий попытается
    определить расположение нужного почтового ящика сам.

en: listname is required
ru: вы должны указать имя списка рассылки

en: No such list "%(listname)s"
    %(e)s
ru: Нет такого списка рассылки: "%(listname)s"
    %(e)s

en: Cannot open mbox file %(mbox)s: %(msg)s
ru: Не удалось открыть файл %(mbox)s: %(msg)s

en: Fix the MM2.1b4 archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to `fix' some archive database files that may have gotten
    written in Mailman 2.1b4 with some bogus data.  Use like this from your
    $PREFIX directory
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    (note the backquotes are required)
    
    You will need to run `bin/check_perms -f' after running this script.
ru: Скорректировать архивы, созданные Mailman 2.1b4.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] файл ...
    
    Параметры:
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Используйте это сценарий только для корректирования архивов, созданных
    Mailman версии 2.1b4 и содержащих "мусор". Пример запуска из каталога
    $PREFIX (обратите внимание на обратные одинарные кавычки):
    
    %% %(PROGRAM)s `grep -l _mlist archives/private/*/database/*-article`
    
    После запуска этого сценария необходимо выполнить команду:
    
    %% bin/check_perms -f

en: Change a list's password.
    
    Prior to Mailman 2.1, list passwords were kept in crypt'd format -- usually.
    Some Python installations didn't have the crypt module available, so they'd
    fall back to md5.  Then suddenly the Python installation might grow a crypt
    module and all list passwords would be broken.
    
    In Mailman 2.1, all list and site passwords are stored in SHA1 hexdigest
    form.  This breaks list passwords for all existing pre-Mailman 2.1 lists, and
    since those passwords aren't stored anywhere in plain text, they cannot be
    retrieved and updated.
    
    Thus, this script generates new passwords for a list, and optionally sends it
    to all the owners of the list.
    
    Usage: change_pw [options]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Change the password for all lists.
    
        --domain=domain
        -d domain
            Change the password for all lists in the virtual domain `domain'.  It
            is okay to give multiple -d options.
    
        --listname=listname
        -l listname
            Change the password only for the named list.  It is okay to give
            multiple -l options.
    
        --password=newpassword
        -p newpassword
            Use the supplied plain text password `newpassword' as the new password
            for any lists that are being changed (as specified by the -a, -d, and
            -l options).  If not given, lists will be assigned a randomly
            generated new password.
    
        --quiet / -q
            Don't notify list owners of the new password.  You'll have to have
            some other way of letting the list owners know the new password
            (presumably out-of-band).
    
        --help / -h
            Print this help message and exit.
ru: Смена пароля списка рассылки:
    
    До версии 2.1 программа Mailman обычно хранила пароли в зашифрованном
    виде.
    Однако в некоторых версия Python отсутствовал модуль шифрования и
    пароли хранились в формате md5. Затем модуль шифрования мог быть
    доустановлен, и тогда пароли использовать становилось невозможно.
    
    В версии 2.1 все пароли списка и сайта хранятся в формате SHA1. При
    этом паролями, указанными в предыдущих версиях Mailman, пользоваться
    уже нельзя, а так как они нигде не хранятся в обычном текстовом
    формате, восстановить их нельзя.
    
    Поэтому данный сценарий генерирует новые пароли для списка и, если это
    указано, отправляет их всем владельцам списка.
    
    Запуск: change_pw [параметры]
    
    Параметры:
    
        --all / -a
            Сменить пароли для всех списков.
    
        --domain=домен
        -d домен
            Сменить пароли для всех списков указанного виртуального домена.
            Можно использовать несколько ключей -d.
    
        --listname=имя_списка
        -l имя_списка
            Сменить пароль только для указанного списка. Можно использовать
            несколько ключей -l.
    
        --password=пароль
        -p пароль
            Использовать указанный пароль (в обычном текстовом виде) как
            новый пароль для всех заданных с помощью ключей -a, -d или -l
            списков рассылки. Если этот параметр не задан, пароль
            генерируется случайным образом.
    
        --quiet / -q
            Не уведомлять владельцев списка о смене пароля. Вам нужно буде
             найти другой способ сообщить им об этом (очевидно, без помощи
             Интернета).
    
        --help / -h
             Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: Bad arguments: %(strargs)s
ru: Неверные аргументы: %(strargs)s

en: Empty list passwords are not allowed
ru: Пароли к спискам не могут быть пустыми

en: New %(listname)s password: %(notifypassword)s
ru: Новый пароль списка %(listname)s: %(notifypassword)s

en: Your new %(listname)s list password
ru: Ваш новый пароль для списка %(listname)s

en: The site administrator at %(hostname)s has changed the password for your
    mailing list %(listname)s.  It is now
    
        %(notifypassword)s
    
    Please be sure to use this for all future list administration.  You may want
    to log in now to your list and change the password to something more to your
    liking.  Visit your list admin page at
    
        %(adminurl)s
ru: Администратор сайта %(hostname)s сменил пароль вашего списка рассылки
    %(listname)s. Новый пароль:
    
        %(notifypassword)s
    
    Именно этот пароль следует использовать в дальнейшем. Однако вы можете
    зайти на сайт списка рассылки и изменить пароль на что-нибудь более
    подходящее вам. Адрес страницы с административным интерфейсом:
    
        %(adminurl)s

en: Check a list's config database file for integrity.
    
    All of the following files are checked:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    It's okay if any of these are missing.  config.pck and config.pck.last are
    pickled versions of the config database file for 2.1a3 and beyond.  config.db
    and config.db.last are used in all earlier versions, and these are Python
    marshals.  config.safety is a pickle written by 2.1a3 and beyond when the
    primary config.pck file could not be read.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listname ...]]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Check the databases for all lists.  Otherwise only the lists named on
            the command line are checked.
    
        --verbose / -v
            Verbose output.  The state of every tested file is printed.
            Otherwise only corrupt files are displayed.
    
        --help / -h
            Print this text and exit.
ru: Проверить целостность баз данных настроек указанных списков рассылки.
    
    Проверяются следующие файлы:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    Ничего страшного, если один из них отсутствует. config.pck и
    config.pck.last -- базы данных настроек, оставшиеся от использовавшихся
    ранее версий Mailman (версии 2.1a3 и младше). config.db и config.db.last
    использовались во всех более ранних версиях, это бинарные файлы Python.
    config.safety использовался в более ранних версиях Mailman (версии 2.1a3
    и младше) тогда, когда файл config.pck не мог быть прочитан.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] [имя_спика [имя_списка ...]]
    
    Параметры:
    
        --all / -a
            Проверить базы данных всех списков. Иначе проверяются только
            явно заданные списки.
    
        --verbose / -v
            Подробный вывод. Печатается состояние каждого проверенного
            файла. Иначе печатается состояние только поврежденных файлов.
    
        --help / -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: No list named:
ru: Нет списка с именем:

en: List:
ru: Список:

en:    %(file)s: okay
ru:    %(file)s: не поврежден

en: Check the permissions for the Mailman installation.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    With no arguments, just check and report all the files that have bogus
    permissions or group ownership.  With -f (and run as root), fix all the
    permission problems found.  With -v be verbose.
ru: Проверить корректность установленных прав для всех файлов Mailman.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    Запущенный без аргументов, этот сценарий просто проверяет права группу
    владельца и сообщает о всех несоответствиях. Если запустить этот
    сценарий от имени суперпользователя и с параметром -f, все
    несоответствия будут исправлены. Если запустить сценарий с параметром
    -v, вывод будет более подробным.

en:     checking gid and mode for %(path)s
ru:     проверка группы владельца и режима доступа к файлу %(path)s

en: %(path)s bad group (has: %(groupname)s, expected %(MAILMAN_GROUP)s)
ru: у файла %(path)s несоответствующая группа владельца (%(groupname)s, ожидается %(MAILMAN_GROUP)s)

en: directory permissions must be %(octperms)s: %(path)s
ru: режим доступа к каталогу должны быть %(octperms)s: %(path)s

en: source perms must be %(octperms)s: %(path)s
ru: режим доступа к коду должны быть %(octperms)s: %(path)s

en: article db files must be %(octperms)s: %(path)s
ru: режим доступа к файлам баз данных статей должны быть %(octperms)s: %(path)s

en: checking mode for %(prefix)s
ru: проверка режима доступа к %(prefix)s

en: WARNING: directory does not exist: %(d)s
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: каталог не существует: %(d)s

en: directory must be at least 02775: %(d)s
ru: режим доступа к каталогу должны быть по меньшей мере 02775: %(d)s

en: checking perms on %(private)s
ru: проверка режима доступа к %(private)s

en: %(private)s must not be other-readable
ru: файл %(private)s должен быть доступен для чтения только владельцу и группе

en: Warning: Private archive directory is other-executable (o+x).
             This could allow other users on your system to read private archives.
             If you're on a shared multiuser system, you should consult the
             installation manual on how to fix this.
ru: Предупреждение: директория закрытых архивов имеет права o+x.
    Это может дать возможность другим пользователям этого сервера читать закрытые архивы.
    Если это сервер с разделяемым доступом, Вам стоит обратиться к справочному руководству
    за информацией как это исправить.

en: mbox file must be at least 0660:
ru: режим доступа к файлу почтового ящика должны быть по меньшей мере 0660:

en: %(dbdir)s "other" perms must be 000
ru: %(dbdir)s: режим доступа для посторонних пользователей должен быть 000

en: checking cgi-bin permissions
ru: проверка режима доступа к файлам в cgi-bin

en:     checking set-gid for %(path)s
ru:     проверка флага setgid для %(path)s

en: %(path)s must be set-gid
ru: у %(path)s должен быть флаг setgid

en: checking set-gid for %(wrapper)s
ru: проверка флага setgid для %(wrapper)s

en: %(wrapper)s must be set-gid
ru: у %(wrapper)s должен быть флаг setgid

en: checking permissions on %(pwfile)s
ru: проверка режима доступа к файлу %(pwfile)s

en: %(pwfile)s permissions must be exactly 0640 (got %(octmode)s)
ru: у файла %(pwfile)s режим доступа должен быть в точности 0640 (а не %(octmode)s)

en: checking permissions on list data
ru: проверка режима доступа к файлам данных списков

en:     checking permissions on: %(path)s
ru:     проверка режима доступа: %(path)s

en: file permissions must be at least 660: %(path)s
ru: режим доступа к файлу должен быть хотя бы 660: %(path)s

en: No problems found
ru: Проблем не обнаружено

en: Problems found:
ru: Обнаружены проблемы:

en: Re-run as %(MAILMAN_USER)s (or root) with -f flag to fix
ru: Перезапустите сценарий как %(MAILMAN_USER)s (или суперпользователь) с
    ключом -f для исправления несоответствий

en: Clean up an .mbox archive file.
    
    The archiver looks for Unix-From lines separating messages in an mbox archive
    file.  For compatibility, it specifically looks for lines that start with
    "From " -- i.e. the letters capital-F, lowercase-r, o, m, space, ignoring
    everything else on the line.
    
    Normally, any lines that start "From " in the body of a message should be
    escaped such that a > character is actually the first on a line.  It is
    possible though that body lines are not actually escaped.  This script
    attempts to fix these by doing a stricter test of the Unix-From lines.  Any
    lines that start "From " but do not pass this stricter test are escaped with a
    > character.
    
    Usage: cleanarch [options] < inputfile > outputfile
    Options:
        -s n
        --status=n
            Print a # character every n lines processed
    
        -q / --quiet
            Don't print changed line information to standard error.
    
        -n / --dry-run
            Don't actually output anything.
    
        -h / --help
            Print this message and exit
ru: Очистить файл архива .mbox.
    
    Сценарий будет искать строки заголовков "From:", разделяющие сообщения,
    в файле почтового ящика. В целях обеспечения совместимости производится
    поиск только строк, начинающихся с "From ", то есть последовательности,
    состоящей из заглавной F и строчных r, o, m и пробела. Остальная часть
    строки пропускается.
    
    Обычно все строки, начинающиеся с "From ", в теле сообщения должны быть
    экранированы так, чтобы строка на самом деле начиналась с символа ">".
    Тем не менее, это не всегда так. Этот сценарий попытается исправить
    такие ситуации, проводя более тщательную проверку. Все строки,
    начинающиеся с "From ", но не прошедшие эту проверку, будут
    экранироваться символом ">".
    
    Запуск: cleanarch [параметры] < файл_ввода > файл_вывода
    
    Параметры:
        -s n
        --status=n
            Печатать символ "#" после обработки каждых n строк.
    
        -q / --quiet
            Не печатать информацию об измененых строках в стандартный поток
            ошибок.
    
        -n / --dry-run
            Не выводить ничего.
    
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: Unix-From line changed: %(lineno)d
ru: Изменена строка, содержащая "From ": %(lineno)d

en: Bad status number: %(arg)s
ru: Несуществующее значение состояния: %(arg)s

en: %(messages)d messages found
ru: Найдено сообщений: %(messages)d

en: Clone a member address.
    
    Cloning a member address means that a new member will be added who has all the
    same options and passwords as the original member address.  Note that this
    operation is fairly trusting of the user who runs it -- it does no
    verification to the new address, it does not send out a welcome message, etc.
    
    The existing member's subscription is usually not modified in any way.  If you
    want to remove the old address, use the -r flag.  If you also want to change
    any list admin addresses, use the -a flag.
    
    Usage:
        clone_member [options] fromoldaddr tonewaddr
    
    Where:
    
        --listname=listname
        -l listname
            Check and modify only the named mailing lists.  If -l is not given,
            then all mailing lists are scanned from the address.  Multiple -l
            options can be supplied.
    
        --remove
        -r
            Remove the old address from the mailing list after it's been cloned.
    
        --admin
        -a
            Scan the list admin addresses for the old address, and clone or change
            them too.
    
        --quiet
        -q
            Do the modifications quietly.
    
        --nomodify
        -n
            Print what would be done, but don't actually do it.  Inhibits the
            --quiet flag.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
     fromoldaddr (`from old address') is the old address of the user.  tonewaddr
     (`to new address') is the new address of the user.
ru: Полное копирование настроек подписчика.
    
    Полное копирование настроек означает, что будет добавлен новый
    подписчик, у которого будут те же параметры подписки и пароли, что и у
    исходного. Во время и после выполнения этой операции не производится
    никакой проверки правильности нового адреса, новому пользователю не
    отправляется приветственное сообщение и т. д., так что будьте
    внимательны.
    
    Подписка существующего пользователя не меняется. Если вы хотите удалить
    исходную подписку, воспользуйтесь ключом -r. Если вы также хотите
    изменить адрес администратора списка рассылки, воспользуйтесь ключом -a.
    
    Запуск:
        clone_member [параметры] исходный_адрес новый_адрес
    
    Параметры:
    
        --listname=имя_списка
        -l имя_списка
            Вносить изменения только в указанный список рассылки. Если этот
            параметр отсутствует, исходный_адрес будет искаться во всех
            списках рассылки. Допустимо использовать этот параметр несколько
            раз.
    
        --remove
        -r
            Удалить исходный_адрес после копирования.
    
        --admin
        -a
            Искать исходный_адрес в списках адресов администраторов и также
            клонировать их.
    
        --quiet
        -q
            Выводить только необходимую информацию об изменениях.
    
        --nomodify
        -n
            Вывести список изменений, который должны быть сделаны, но не
            делать их. Не зависит от того, присутствует ключ -q или нет.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Параметр исходный_адрес -- исходный адрес пользователя. Параметр
    новый_адрес -- адрес, для которого копируются настройки.

en: processing mailing list:
ru: идет обработка списка рассылки:

en:     scanning list owners:
ru:   просматривается список владельцев списка рассылки

en:     new list owners:
ru:     новые владельцы списка рассылки:

en: (no change)
ru: (без изменений)

en:     address not found:
ru:     адрес не найден:

en:     clone address added:
ru:     добавлен адрес:

en:     clone address is already a member:
ru:     указанный новый адрес уже подписан на список:

en:     original address removed:
ru:     исходный адрес удален:

en: Not a valid email address: %(toaddr)s
ru: Недействительный адрес эл. почты: %(toaddr)s

en: Error opening list "%(listname)s", skipping.
    %(e)s
ru: Ошибка открытия списка рассылки "%(listname)s", список пропущен.
    %(e)s

en: Configure a list from a text file description.
    
    Usage: config_list [options] listname
    
    Options:
        --inputfile filename
        -i filename
            Configure the list by assigning each module-global variable in the
            file to an attribute on the list object, then saving the list.  The
            named file is loaded with execfile() and must be legal Python code.
            Any variable that isn't already an attribute of the list object is
            ignored (a warning message is printed).  See also the -c option.
    
            A special variable named `mlist' is put into the globals during the
            execfile, which is bound to the actual MailList object.  This lets you
            do all manner of bizarre thing to the list object, but BEWARE!  Using
            this can severely (and possibly irreparably) damage your mailing list!
    
        --outputfile filename
        -o filename
            Instead of configuring the list, print out a list's configuration
            variables in a format suitable for input using this script.  In this
            way, you can easily capture the configuration settings for a
            particular list and imprint those settings on another list.  filename
            is the file to output the settings to.  If filename is `-', standard
            out is used.
    
        --checkonly
        -c
            With this option, the modified list is not actually changed.  Only
            useful with -i.
    
        --verbose
        -v
            Print the name of each attribute as it is being changed.  Only useful
            with -i.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    The options -o and -i are mutually exclusive.
ru: Настроить список рассылки в соответствии с данными текстового файла.
    
    Запуск: config_list [параметры] имя_списка
    
    Параметры:
        --inputfile файл
        -i файл
            Настроить список рассылки, присваивая значение каждой глобальной
            переменной из файла соответствующему атрибуту объекта списка и
            сохраняя это значение. Используемый файл загружается с помощью
            функции execfile() и должен содержать корректный код на языке
            Python. Все неизвестные переменные игнорируются, при этом
            выводится предупреждающее сообщение). См. также описание
            параметра -c.
    
            Особая переменная mlist помещается в список глобальных
            параметров и связывается с действительным объектом MailList.
            Это дает вам возможность экспериментировать со списком рассылки
            самыми разными способами, но БУДЬТЕ ОСТОРОЖНЫ, при этом ваш
            список может быть серьезно поврежден (возможно, его нельзя будет
            восстановить)!
    
        --outputfile файл
        -o файл
            Вместо настройки списка вывести список переменных в формате,
            используемом для файла ввода. Так вы можете легко получить
            список всех настроек текущего списка и применить их к другому.
            Если вместо файла указан символ "-", печать производится в
            стандартный вывод.
    
        --checkonly
        -c
            В указанный список изменения внесены не будут. Имеет смысл
            только при использовании совместно с ключом -i.
    
        --verbose
        -v
            Выводить имя каждого изменяемого атрибута. Имеет смысл только
            при использовании совместно с ключом -i.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Параметры -o и -i взаимоисключающи.

en: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## "%(listname)s" mailing list configuration settings
    ## captured on %(when)s
ru: # -*- python -*-
    # -*- coding: %(charset)s -*-
    ## параметры списка рассылки "%(listname)s"
    ## данные собраны %(when)s

en: options
ru: параметры

en: legal values are:
ru: допустимые значения:

en: attribute "%(k)s" ignored
ru: атрибут "%(k)s" пропущен

en: attribute "%(k)s" changed
ru: атрибут "%(k)s" изменен

en: Non-standard property restored: %(k)s
ru: Восстановлен нестандартный атрибут: %(k)s

en: Invalid value for property: %(k)s
ru: Недопустимое значение атрибута: %(k)s

en: Bad email address for option %(k)s: %(v)s
ru: Недопустимый адрес эл. почты для параметра %(k)s: %(v)s

en: Only one of -i or -o is allowed
ru: Можно использовать или -i, или -o, но не оба ключа вместе

en: One of -i or -o is required
ru: Нужно обязательно использовать или -i, или -o

en: List name is required
ru: Не указано имя списка рассылки

en: Convert a list's interpolation strings from %-strings to $-strings.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r convert <mylist>
ru: Преобразовать строки из %-строк в $-строк.
    
    Этот сценарий должен быть запущен как bin/withlist, то есть:
    
    % bin/withlist -l -r convert <имя_списка>

en: Saving list
ru: Сохранение списка

en: Discard held messages.
    
    Usage:
        discard [options] file ...
    
    Options:
        --help / -h
            Print this help message and exit.
    
        --quiet / -q
            Don't print status messages.
ru: Удалить задержанные сообщения.
    
    Запуск:
        discard [параметры] файл ...
    
    Параметры:
        --help / -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        --quiet / -q
            Не печатать сообщения о состоянии.

en: Ignoring non-held message: %(f)s
ru: Пропускается незадержанное сообщение: %(f)s

en: Ignoring held msg w/bad id: %(f)s
ru: Пропускается задержанное сообщение с некорректным идентификатором: %(f)s

en: Discarded held msg #%(id)s for list %(listname)s
ru: Удалено задержанное сообщение #%(id)s из списка рассылки %(listname)s

en: Dump the contents of any Mailman `database' file.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] filename
    
    Options:
    
        --marshal/-m
            Assume the file contains a Python marshal, overridding any automatic
            guessing.
    
        --pickle/-p
            Assume the file contains a Python pickle, overridding any automatic
            guessing.
    
        --noprint/-n
            Don't attempt to pretty print the object.  This is useful if there's
            some problem with the object and you just want to get an unpickled
            representation.  Useful with `python -i bin/dumpdb <file>'.  In that
            case, the root of the tree will be left in a global called "msg".
    
        --help/-h
            Print this help message and exit
    
    If the filename ends with `.db', then it is assumed that the file contains a
    Python marshal.  If the file ends with `.pck' then it is assumed to contain a
    Python pickle.  In either case, if you want to override the default assumption
    -- or if the file ends in neither suffix -- use the -p or -m flags.
ru: Вывести содержимое любой базы данных Mailman.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] файл
    
    Параметры:
    
        --marshal/-m
            Предполагать, что тип файла -- бинарный файл Python типа
            marshal, при этом игнорируются все попытки сценария определить
            тип файла.
    
        --pickle/-p
            Предполагать, что тип файла -- бинарный файл Python типа
            pickle, при этом игнорируются все попытки сценария определить
            тип файла.
    
        --noprint/-n
            Не пытаться форматировать содержимое объекта более аккуратно.
            Рекомендуется, если с объектом что-то не то, и вы просто хотите
            посмотреть его "сырое" представление. Полезно использовать
            вместе с командой "python -i bin/dumpdb <файл>". В этом случае
            корень дерева будет находится в глобальной переменной "msg".
    
        --help/-h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Если имя указанного файла заканчивается на ".db", предполагается, что
    это файл Python с типом marshal. Иначе, если файл заканчивается на
    ".pck", предполагается, что это файл Python с типом pickle. Иначе, если
    вы хотите перекрыть результаты автоматического определения типа файла
    или если файл не заканчивается ни на один из этих суффиксов,
    воспользуйтесь ключами -p или -m.

en: No filename given.
ru: Не указано имя файла.

en: Bad arguments: %(pargs)s
ru: Недопустимые аргументы: %(pargs)s

en: Please specify either -p or -m.
ru: Укажите один из ключей: -p или -m.

en: [----- start %(typename)s file -----]
ru: [----- начало для файла %(typename)s -----]

en: [----- end %(typename)s file -----]
ru: [----- завершение для файла %(typename)s -----]

en: <----- start object %(cnt)s ----->
ru: <----- начало объекта %(cnt)s ----->

en: Export an XML representation of a mailing list.
ru: Экспорт XML-представления списка рассылки.

en: %%prog [options]
    
    Export the configuration and members of a mailing list in XML format.
ru: %%prog [параметры]
    
    Экспортирует настройки и подписчиков списка рассылки в формат XML.

en: Output XML to FILENAME.  If not given, or if FILENAME is '-', standard out is
    used.
ru: Записать XML в файл FILENAME. Если имя файла не задано, или оно "-", то записать в stdout.

en: Specify the RFC 2307 style hashing scheme for passwords included in the
    output.  Use -P to get a list of supported schemes, which are
    case-insensitive.
ru: Задать схему хэширования выводимых паролей в стиле RFC 2307.
    Используйте -P чтобы получить регистронезависимый список
    поддерживаемых схем.

en: List the supported password hashing schemes and exit.  The scheme labels are
    case-insensitive.
ru: Вывести список поддерживаемых схем хэширования паролей и завершить работу.
    Имена схем регистронезависимы.

en: The list to include in the output.  If not given, then all mailing lists are
    included in the XML output.  Multiple -l flags may be given.
ru: Включить заданный список рассылки в вывод. Если ничего не задано, вывести в XML
    все списки рассылки сервера. Можно использовать несколько параметров -l.

en: Unexpected arguments
ru: Неизвестные аргументы

en: Invalid password scheme
ru: Ошибка в схеме хэширования паролей

en: Find all lists that a member's address is on.
    
    Usage:
        find_member [options] regex [regex [...]]
    
    Where:
        --listname=listname
        -l listname
            Include only the named list in the search.
    
        --exclude=listname
        -x listname
            Exclude the named list from the search.
    
        --owners
        -w
            Search list owners as well as members.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        regex
            A Python regular expression to match against.
    
    The interaction between -l and -x is as follows.  If any -l option is given
    then only the named list will be included in the search.  If any -x option is
    given but no -l option is given, then all lists will be search except those
    specifically excluded.
    
    Regular expression syntax is Perl5-like, using the Python re module.  Complete
    specifications are at:
    
    https://docs.python.org/2/library/re.html
    
    Address matches are case-insensitive, but case-preserved addresses are
    displayed.
ru: Найти все списки рассылки, на который подписан данный адрес.
    
    Запуск:
        find_member [параметры] шаблон [шаблон [...]]
    
    Параметры:
        --listname=имя_списка
        -l имя_списка
            Искать только в указанном списке.
    
        --exclude=имя_списка
        -x имя_списка
            Исключить этот список из области поиска.
    
        --owners
        -w
            Искать также и среди владельцев списков.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        шаблон
            Шаблон регулярного выражения для сравнения.
    
    Взаимодействие между значениями ключей -l и -x следующее. Если указан
    хотя бы один ключ -l, поиск производится только в указанном списке. Если
    указан хотя бы один ключ -x, но нет ни одного -l, поиск производится во
    всех списках, кроме указанного.
    
    Синтаксис регулярных выражений соответствует синтаксису регулярных
    выражений в Perl5, используется модуль re. Полное описание синтаксиса
    находится по адресу:
    
    https://docs.python.org/2/library/re.html
    
    При сравнении адресов регистр не учитывается, но если в найденном адресе
    есть заглавные буквы, они печатаются вместо строчных.

en: Search regular expression required
ru: Для поиска необходимо указать регулярное выражение

en: No lists to search
ru: Не указаны списки для поиска

en: found in:
ru: найден в:

en: (as owner)
ru: (владелец)

en: Reset a list's web_page_url attribute to the default setting.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r fix_url listname [options]
    
    Options:
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Look up urlhost in the virtual host table and set the web_page_url and
            host_name attributes of the list to the values found.  This
            essentially moves the list from one virtual domain to another.
    
            Without this option, the default web_page_url and host_name values are
            used.
    
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
    
    If run standalone, it prints this help text and exits.
ru: Изменить значение параметра web_page_url на значение по умолчанию.
    
    Этот сценарий должен быть запущен как bin/withlist, то есть:
    
    % bin/withlist -l -r fix_url listname [параметры]
    
    Параметры:
        -u имя_узла
        --urlhost=имя_узла
            Искать имя_узла в таблице виртуальных серверов и задать
            найденные значения параметрам web_page_url и host_name.
            Фактически список переносится с одного виртуального домена на
            другой.
            Если этот параметр отсутствует, используются значения параметров
            web_page_url и host_name по умолчанию.
    
        -v / --verbose
            Выводить информацию о действиях сценария.
    
    При запуске только самого сценария выводится данная подсказка и работа
    сценария завершается.

en: Locking list
ru: Блокировка списка рассылки

en: Setting web_page_url to: %(web_page_url)s
ru: Смена значения параметра web_page_url на: %(web_page_url)s

en: Setting host_name to: %(mailhost)s
ru: Смена значения параметра host_name на: %(mailhost)s

en: Regenerate Mailman specific aliases from scratch.
    
    The actual output depends on the value of the `MTA' variable in your mm_cfg.py
    file.
    
    Usage: genaliases [options]
    Options:
    
        -q/--quiet
            Some MTA output can include more verbose help text.  Use this to tone
            down the verbosity.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ru: Сгенерировать необходимые псевдонимы Mailman заново.
    
    Выходное значение зависит от значения переменной "MTA" в файле
    mm_cfg.py.
    
    Запуск: genaliases [параметры]
    
    Параметры:
    
        -q/--quiet
            В некоторых случаях могут выводиться ненужные подсказки. При
            использовании этого ключа, такие подсказки будут подавляться.
    
        -h/--help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: genaliases can't do anything useful with mm_cfg.MTA = %(mta)s.
ru: Скрипт genaliases бесполезен в случае параметра mm_cfg.MTA = %(mta)s.

en: Inject a message from a file into Mailman's incoming queue.
    
    Usage: inject [options] [filename]
    
    Options:
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            The name of the list to inject this message to.  Required.
    
        -q queuename
        --queue=queuename
            The name of the queue to inject the message to.  The queuename must be
            one of the directories inside the qfiles directory.  If omitted, the
            incoming queue is used.
    
    filename is the name of the plaintext message file to inject.  If omitted,
    standard input is used.
ru: Вставить сообщение из файла в очередь входящих сообщений Mailman.
    
    Запуск: inject [параметры] [файл]
    
    Параметры:
    
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        -l имя_списка
        --listname=имя_списка
            Имя списка в который направляется сообщение. Необходимый
            параметр.
    
        -q имя_очереди
        --queue=имя_очереди
            Имя очереди, в которую должно попасть сообщение. Именем очереди
            должно быть имя одного из каталогов в каталоге qfiles. Если
            этот параметр опущен, используется очередь incoming.
    
    Параметр "файл" -- имя текстового файла для вставки. Если этот параметр
    пропущен, производится чтение из стандартного ввода.

en: Bad queue directory: %(qdir)s
ru: Несуществующий каталог очереди: %(qdir)s

en: A list name is required
ru: Название списка рассылки является обязательным

en: List all the owners of a mailing list.
    
    Usage: %(program)s [options] listname ...
    
    Where:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            List the owners of all the mailing lists for the given virtual host.
    
        --all
        -a
            List the owners of all the mailing lists on this system.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    `listname' is the name of the mailing list to print the owners of.  You can
    have more than one named list on the command line.
ru: Вывести список всех владельцев списка рассылки.
    
    Запуск: %(program)s [параметры] имя_списка ...
    
    Параметры:
    
        --all-vhost=имя_узла
        -v=имя_узла
            Вывести список владельцев всех списков рассылки указанного узла.
    
        --all
        -a
            Вывести список владельцев всех списков рассылки в этой системе.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Параметр "имя_списка" -- имя списка рассылки, для которого нужно
    распечатать список владельцев. Вы можете указать несколько списков.

en: List: %(listname)s, 	Owners: %(owners)s
ru: Список: %(listname)s, 	владельцы: %(owners)s

en: List all mailing lists.
    
    Usage: %(program)s [options]
    
    Where:
    
        -a / --advertised
            List only those mailing lists that are publically advertised
    
        -p / --public-archive
            List only those lists with public archives.
    
        --virtual-host-overview=domain
        -V domain
            List only those mailing lists that are homed to the given virtual
            domain.  This only works if the VIRTUAL_HOST_OVERVIEW variable is
            set.
    
        -b / --bare
            Displays only the list name, with no description.
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
ru: Вывести информацию обо всех списках рассылки.
    
    Запуск: %(program)s [параметры]
    
    Параметры:
    
        -a / --advertised
            Вывести информацию только о публично анонсированных списках.
    
        -p / --public-archive
            Вывести информацию только о списках с открытыми архивами.
    
    
        --virtual-host-overview=домен
        -V домен
            Вывести информацию только о списках рассылки указанного домена.
            Работает только в том случае, если задано значение параметра
            VIRTUAL_HOST_OVERVIEW.
    
        -b / --bare
            Выводить только названия списков рассылки, без описания.
    
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: No matching mailing lists found
ru: Списки рассылки не найдены

en: matching mailing lists found:
ru: найдены следующие списки рассылки:

en: List all the members of a mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] listname
    
    Where:
    
        --output file
        -o file
            Write output to specified file instead of standard out.
    
        --regular / -r
            Print just the regular (non-digest) members.
    
        --digest[=kind] / -d [kind]
            Print just the digest members.  Optional argument can be "mime" or
            "plain" which prints just the digest members receiving that kind of
            digest.
    
        --nomail[=why] / -n [why]
            Print the members that have delivery disabled.  Optional argument can
            be "byadmin", "byuser", "bybounce", or "unknown" which prints just the
            users who have delivery disabled for that reason.  It can also be
            "enabled" which prints just those member for whom delivery is
            enabled.
    
        --fullnames / -f
            Include the full names in the output.
    
        --preserve / -p
            Output member addresses case preserved the way they were added to the
            list.  Otherwise, addresses are printed in all lowercase.
    
        --moderated / -m
            Print just the moderated members.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --non-moderated / -M
            Print just the non-moderated members.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --invalid / -i
            Print only the addresses in the membership list that are invalid.
            Ignores -r, -d, -n.
    
        --unicode / -u
            Print addresses which are stored as Unicode objects instead of normal
            string objects.  Ignores -r, -d, -n.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
    Note that if neither -r or -d is supplied, regular members are printed first,
    followed by digest members, but no indication is given as to address status.
ru: Вывести список всех подписчиков списка рассылки.
    
    Запуск:  %(PROGRAM)s [параметры] имя_списка
    
    Параметры:
    
        --output файл
        -o файл
            Записать список подписчиков в файл.
    
        --regular / -r
            Вывести список только тех подписчиков, кто получает сообщения
            обычным образом.
    
        --digest[=тип] / -d [тип]
            Вывести список только тех подписчиков, кто получает дайджесты
            указанного типа: "mime" или "plain". Это значение может быть
            опущено (выводятся получатели дайджестов обоих типов).
    
        --nomail[=причина] / -n [причина]
            Вывести список пользователей, доставка сообщений которым
            приостановлена. Необязательное значение параметра может быть:
            "byadmin", "byuser", "bybounce" или "unknown"; если оно указано
            выводится список только тех пользователей, чья подписка
            приостановлена по указанной причине. Значением параметра может
            быть также "enabled", тогда выведется список пользователей,
            которым осуществляется доставка сообщений.
    
        --fullnames / -f
            Выводить имена пользователей.
            
        --preserve / -p
            Если в адресе подписчика встречаются заглавные буквы, сохранять
            их при выводе. Иначе все буквы будут преобразованы к нижнему
            регистру.
    
        --invalid / -i
            Вывести ошибочные адреса. При этом игнорируются ключи -r, -d и
            -n.
            
        --unicode / -u
            Вывести адреса, хранящиеся как объекты Unicode, а не обычные
            строки. При этом игнорируются ключи -r, -d и -n.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        имя_списка
            Имя списка, для которого печатать информацию.
    
    Если не указан ни ключ -r, ни ключ -d, выводятся все подписчики, сначала
    те, кому доставка осуществляется обычным образом, за ними идут получатели
    дайджестов. Но оба списка никак не разделяются.

en: Bad --nomail option: %(why)s
ru: Недопустимое значение параметра --nomail: %(why)s

en: Bad --digest option: %(kind)s
ru: Недопустимое значение параметра --digest: %(kind)s

en: Only one of -m, -M, -i or -u may be specified.
ru: Могут использоваться только ключи -m, -M, -i или -u.

en: Could not open file for writing:
ru: Не удалось открыть файл для записи:

en: List the owners of a mailing list, or all mailing lists.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    Options:
    
        -w / --with-listnames
            Group the owners by list names and include the list names in the
            output.  Otherwise, the owners will be sorted and uniquified based on
            the email address.
    
        -m / --moderators
            Include the list moderators in the output.
    
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
        listname
            Print the owners of the specified lists.  More than one can appear
            after the options.  If there are no listnames provided, the owners of
            all the lists will be displayed.
ru: Вывести список владельцев списка рассылки или всех списков рассылки.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] [имя_списка ...]
    
    Параметры:
    
        -w / --with-listnames
            Группировать владельцев по их спискам рассылки, включая в вывод
            названия списков. Иначе владельцы будут отсортированы (с удалением
            всех одинаковых значений, кроме одного) по их адресам эл. почты.
    
        -m / --moderators
            Включить в вывод адреса модераторов.
    
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        имя_списка
            Вывести список владельцев указанного списка рассылки. Можно
            перечислить несколько имен списков, но только после ключей. Если
            не указан никакой список, выводятся адреса владельцев всех
            списков рассылки.

en: Show basic statistics about, and build options for this
    installation of Mailman. Requires python 2.
ru: Вывод общей статистики и параметров сборки
    для этой установки Mailman. Требуется python 2.

en: Primary start-up and shutdown script for Mailman's qrunner daemon.
    
    This script starts, stops, and restarts the main Mailman queue runners, making
    sure that the various long-running qrunners are still alive and kicking.  It
    does this by forking and exec'ing the qrunners and waiting on their pids.
    When it detects a subprocess has exited, it may restart it.
    
    The qrunners respond to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP.  SIGINT and SIGTERM both
    cause the qrunners to exit cleanly, but the master will only restart qrunners
    that have exited due to a SIGINT.  SIGHUP causes the master and the qrunners
    to close their log files, and reopen then upon the next printed message.
    
    The master also responds to SIGINT, SIGTERM, and SIGHUP, which it simply
    passes on to the qrunners (note that the master will close and reopen its own
    log files on receipt of a SIGHUP).  The master also leaves its own process id
    in the file data/master-qrunner.pid but you normally don't need to use this
    pid directly.  The `start', `stop', `restart', and `reopen' commands handle
    everything for you.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Options:
    
        -n/--no-restart
            Don't restart the qrunners when they exit because of an error or a
            SIGINT.  They are never restarted if they exit in response to a
            SIGTERM.  Use this only for debugging.  Only useful if the `start'
            command is given.
    
        -u/--run-as-user
            Normally, this script will refuse to run if the user id and group id
            are not set to the `mailman' user and group (as defined when you
            configured Mailman).  If run as root, this script will change to this
            user and group before the check is made.
    
            This can be inconvenient for testing and debugging purposes, so the -u
            flag means that the step that sets and checks the uid/gid is skipped,
            and the program is run as the current user and group.  This flag is
            not recommended for normal production environments.
    
            Note though, that if you run with -u and are not in the mailman group,
            you may have permission problems, such as begin unable to delete a
            list's archives through the web.  Tough luck!
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            If mailmanctl finds an existing master lock, it will normally exit
            with an error message.  With this option, mailmanctl will perform an
            extra level of checking.  If a process matching the host/pid described
            in the lock file is running, mailmanctl will still exit, but if no
            matching process is found, mailmanctl will remove the apparently stale
            lock and make another attempt to claim the master lock.
    
        -q/--quiet
            Don't print status messages.  Error messages are still printed to
            standard error.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    Commands:
    
        start   - Start the master daemon and all qrunners.  Prints a message and
                  exits if the master daemon is already running.
    
        stop    - Stops the master daemon and all qrunners.  After stopping, no
                  more messages will be processed.
    
        restart - Restarts the qrunners, but not the master process.  Use this
                  whenever you upgrade or update Mailman so that the qrunners will
                  use the newly installed code.
    
        reopen  - This will close all log files, causing them to be re-opened the
                  next time a message is written to them
ru: Основной сценарий запуска и остановки демона Mailman qrunner.
    
    Этот сценарий запускает, останавливает и перезапускает демоны,
    обрабатывающие очереди сообщений Mailman так, что видно, живы ли они.
    Сценарий порождает дублирующие процессы qrunner и ждет результатов их
    выполнения (используя идентификаторы процессов). При обнаружении
    завершения дочернего процесса соответствующий демон перезапускается.
    
    Демоны qrunner реагируют на сигналы SIGINT, SIGTERM и SIGHUP. SIGINT и
    SIGTERM приводят к корректному завершению процесса, но перезапускаться
    будут только те демоны, чьи процессы завершили работу по сигнлау SIGINT.
    При получении сигнала SIGHUP родительский процесс и все дочерние
    прекращают запись в свои журналы и закрывают их, затем они начинают
    запись после печати следующего сообщения.
    
    Родительский процесс также обрабатывает сигналы SIGINT, SIGTERM и
    SIGHUP, которые он просто передает демонам (учтите, что получив сигнал
    SIGHUP, родительский процесс прервет и возобновит запись в свой журнал
    сообщений). Родительский процесс также записывает свой идентификатор
    процесса в файле data/master-qrunner.pid, но обычно этот идентификатор
    не используется напрямую. Все, что нужно, делается с помощью команд
    "start", "stop", "restart" и "reopen".
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] [ start | stop | restart | reopen ]
    
    Параметры:
    
        -n/--no-restart
            Не перезапускать демоны после завершения их работы по ошибке или
            при получении сигнала SIGINT. Демоны никогда не перезапускаются
            после получения сигнала SIGTERM. Используйте только для отладки.
            Имеет смысл только в сочетании с командой "start".
    
        -u/--run-as-user
            Обычно сценарий не будет запускаться, если запускающие
            пользователь и его группа не "mailman". Если сценарий
            запускается от суперпользователя, идентификаторы пользователя и
            группы будут сменены на "mailman" перед началом работы.
            Это может быть неудобно во время тестирования и отладки, поэтому
            наличие ключа -u означает пропуск проверки идентификаторов
            пользователя и группы. Обычно этот ключ использовать не
            рекомендуется.
            Имейте в виду, что если вы запустили данный сценарий с ключом -u
            и не входите в группу "mailman", у вас могут быть проблемы с
            правами на доступ к файлам, например, вы не сможете удалить
            архив списка через веб-интерфейс.
    
        -s/--stale-lock-cleanup
            Если mailmanctl найдет уже существующий файл блокировки,
            произойдет завершение его работы с сообщением об ошибке. При
            использовании этого ключа будет произведена дополнительная
            проверка. Если процесс с указанным в файле блокировки
            идентификатором процесса и адресом узла существует, mailmanctl
            завершит работу. Если же такой процесс найден не будет,
            файл блокировки будет удален и совершит еще одну попытку создать
            новый файл блокировки.
    
        -q/--quiet
            Не выводить сообщения о состоянии. Сообщения об ошибках будут
            по-прежнему печататься на стандартный вывод ошибок.
    
        -h/--help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Команды:
    
        start   - запустить сценарий и все демоны. Печатает сообщение об
                  ошибке, если уже существует файл блокировки.
    
        stop    - остановить родительский демон и все его потомки. После
                  остановки обработка входящих сообщений прекращается.
    
        restart - перезапустить демоны, но не родительский процесс.
                  Используйте после обновления Mailman, чтобы все демоны
                  пользовались новым кодом.
    
        reopen  - закрыть все файлы журналов и открыть их только после
                  появления следующего сообщения.

en: PID unreadable in: %(pidfile)s
ru: Не удалось прочитать PID в: %(pidfile)s

en: Is qrunner even running?
ru: Запущен ли демон qrunner?

en: No child with pid: %(pid)s
ru: Нет дочернего процесса с PID %(pid)s

en: Stale pid file removed.
ru: Старый PID удален.

en: The master qrunner lock could not be acquired because it appears as if another
    master qrunner is already running.
ru: Не удалось получить блокировку для родительского демона qrunner, так как
    запущен уже другой родительский демон qrunner.

en: The master qrunner lock could not be acquired.  It appears as though there is
    a stale master qrunner lock.  Try re-running mailmanctl with the -s flag.
ru: Не удалось получить блокировку для родительского демона qrunner. Тем не
    менее, файл блокировки уже не используется действующим процессом.
    Попробуйте перезапустить mailmanctl с флагом -s.

en: The master qrunner lock could not be acquired, because it appears as if some
    process on some other host may have acquired it.  We can't test for stale
    locks across host boundaries, so you'll have to do this manually.  Or, if you
    know the lock is stale, re-run mailmanctl with the -s flag.
    
    Lock file: %(LOCKFILE)s
    Lock host: %(status)s
    
    Exiting.
ru: Не удалось получить блокировку для родительского демона qrunner, так как
    его, судя по всему, использует процесс, исполняемый на другом узле. Мы
    не можем проверить, действует ли все еще тот процесс, поэтому вам
    придется сделать это вручную. Или, если вы уверены, что тот процесс
    более не существует, перезапустите mailmanctl с флагом -s.
    
    Файл блокировки: %(LOCKFILE)s
    Имя узла: %(status)s
    
    Завершение работы.

en: Site list is missing: %(sitelistname)s
ru: Отсутствует служебный список рассылки: %(sitelistname)s

en: Run this program as root or as the %(name)s user, or use -u.
ru: Запустите эту программу от имени суперпользователя или пользователя
    %(name)s, или используйте ключ -u.

en: No command given.
ru: Не указано ни одной команды.

en: Bad command: %(command)s
ru: Неизвестная команда: %(command)s

en: Warning!  You may encounter permission problems.
ru: Предупреждение! Вы можете столкнуться с проблемами доступа к файлам.

en: Shutting down Mailman's master qrunner
ru: Останавливается основной обработчик Mailman

en: Restarting Mailman's master qrunner
ru: Перезапускается основной обработчик Mailman

en: Re-opening all log files
ru: Закрытие и открытие всех файлов журналов сообщений

en: Starting Mailman's master qrunner.
ru: Запуск основного обработчика Mailman.

en: Set the site password, prompting from the terminal.
    
    The site password can be used in most if not all places that the list
    administrator's password can be used, which in turn can be used in most places
    that a list users password can be used.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [password]
    
    Options:
    
        -c/--listcreator
            Set the list creator password instead of the site password.  The list
            creator is authorized to create and remove lists, but does not have
            the total power of the site administrator.
    
        -h/--help
            Print this help message and exit.
    
    If password is not given on the command line, it will be prompted for.
ru: Задать пароль для сайта с терминала.
    
    Пароль администратора сайта может использоваться почти во всех случаях,
    когда нужно ввести пароль администратора списка рассылки, то есть почти
    во всех случаях, когда вообще нужно вводить какой-либо пароль.
    
    Запуск:  %(PROGRAM)s [параметры] [пароль]
    
    Параметры:
    
        -c/--listcreator
            Задать пароль создателя списков рассылки, а не администратора
            сайта. Создатель списков рассылки может удалять и создавать
            рассылки, но не обладает всеми правами администратора сайта.
    
        -h/--help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Если пароль не указан среди параметров, вам будет предложено его
    ввести.

en: site
ru: администратора сайта

en: list creator
ru: создателя списков рассылки

en: New %(pwdesc)s password:
ru: Новый пароль %(pwdesc)s:

en: Again to confirm password:
ru: Подтверждение пароля:

en: Passwords do not match; no changes made.
ru: Пароли не совпадают; ничего не изменилось.

en: Interrupted...
ru: Прервано...

en: Password changed.
ru: Пароль был изменен.

en: Password change failed.
ru: Пароль изменить не удалось.

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
    
    This program converts a textual Uniforum-style message catalog (.po file) into
    a binary GNU catalog (.mo file).  This is essentially the same function as the
    GNU msgfmt program, however, it is a simpler implementation.
    
    Usage: msgfmt.py [OPTIONS] filename.po
    
    Options:
        -o file
        --output-file=file
            Specify the output file to write to.  If omitted, output will go to a
            file named filename.mo (based off the input file name).
    
        -h
        --help
            Print this message and exit.
    
        -V
        --version
            Display version information and exit.
ru: Создать бинарный файл сообщений из текстового файла с переводами.
    
    Эта программа преобразует стандартный текстовый файл с переводами
    (po-файл) в бинарный файл GNU (mo-файл). Данный сценарий является
    упрощенным аналогом GNU-программы msgfmt.
    
    Запуск: msgfmt.py [параметры] filename.po
    
    Параметры:
        -o файл
        --output-file=файл
            Выходной файл, в который должна производиться запись. Если этот
            параметр опущен, выходным файлом будет filename.mo (то же имя
            что и у входного файла, только с расширением ".mo").
    
        -h
        --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        -V
        --version
            Напечатать версию сценария и завершить работу.

en: Add a non-fuzzy translation to the dictionary.
ru: Добавить точный перевод в словарь.

en: Return the generated output.
ru: Возвратить сгенерированный вывод.

en: Create a new, unpopulated mailing list.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listadmin-addr [admin-password]]]
    
    Options:
    
        -l language
        --language=language
            Make the list's preferred language `language', which must be a two
            letter language code.
    
        -u urlhost
        --urlhost=urlhost
            Gives the list's web interface host name.
    
        -e emailhost
        --emailhost=emailhost
            Gives the list's email domain name.
    
        -q/--quiet
            Normally the administrator is notified by email (after a prompt) that
            their list has been created.  This option suppresses the prompt and
            notification.
    
        -a/--automate
            This option suppresses the prompt prior to administrator notification
            but still sends the notification.  It can be used to make newlist
            totally non-interactive but still send the notification, assuming
            listname, listadmin-addr and admin-password are all specified on the
            command line.
    
        -h/--help
            Print this help text and exit.
    
    You can specify as many of the arguments as you want on the command line:
    you will be prompted for the missing ones.
    
    Every Mailman list has two parameters which define the default host name for
    outgoing email, and the default URL for all web interfaces.  When you
    configured Mailman, certain defaults were calculated, but if you are running
    multiple virtual Mailman sites, then the defaults may not be appropriate for
    the list you are creating.
    
    You also specify the domain to create your new list in by typing the command
    like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain mylist
    
    where `www.mydom.ain' should be the base hostname for the URL to this virtual
    hosts's lists.  E.g. with this setting people will view the general list
    overviews at http://www.mydom.ain/mailman/listinfo.  Also, www.mydom.ain
    should be a key in the VIRTUAL_HOSTS mapping in mm_cfg.py/Defaults.py if
    the email hostname to be automatically determined.
    
    If you want the email hostname to be different from the one looked up by the
    VIRTUAL_HOSTS or if urlhost is not registered in VIRTUAL_HOSTS, you can specify
    `emailhost' like so:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain --emailhost=mydom.ain mylist
    
    where `mydom.ain' is the mail domain name. If you don't specify emailhost but
    urlhost is not in the virtual host list, then mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST will
    be used for the email interface.
    
    For backward compatibility, you can also specify the domain to create your
    new list in by spelling the listname like so:
    
        mylist@www.mydom.ain
    
    where www.mydom.ain is used for `urlhost' but it will also be used for
    `emailhost' if it is not found in the virtual host table. Note that
    '--urlhost' and '--emailhost' have precedence to this notation.
    
    If you spell the list name as just `mylist', then the email hostname will be
    taken from DEFAULT_EMAIL_HOST and the url will be taken from DEFAULT_URL_HOST
    interpolated into DEFAULT_URL_PATTERN (as defined in your Defaults.py file or
    overridden by settings in mm_cfg.py).
    
    Note that listnames are forced to lowercase.
ru: Создать новый пустой список рассылки.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] [имя_списка_рассылки [адрес_администратора [пароль]]]
    
    Параметры:
    
        -l язык
        --language=язык
            Задать предпочитаемый язык интерфейса списка рассылки в виде
            двухбуквенного кода.
    
        -u urlhost
        --urlhost=домен
            Задать имя домена для web-интерфейса управления списком рассылки.
    
        -e emailhost
        --emailhost=домен
            Задать имя почтового домена списка рассылки.
    
        -q/--quiet
            Обычно администратор списка рассылки уведомляется о его создании
            по электронной почте (после запроса адреса). Этот параметр отменяет запрос
            адреса и отправку уведомления.
    
        -a/--automate
            Этот параметр отменяет запрос адреса для уведомления администратора
            о создании списка рассылки, но сохраняет отправку уведомления. Это
            позволяет сделать создание списка полностью автоматическим, но с
            отправкой уведомления -- при условии того, что необходимые параметры
            "имя_списка_рассылки", "адрес_администратора" и "пароль" указаны
            в команде вызова сценария.
    
        -h/--help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Вы можете указать столько аргументов, сколько хотите, если Вы
    пропустите что-то нужное, Вам будет предложено ввести это значение.
    
    У каждого списка рассылки, управляемого Mailman, есть два параметра,
    определяющие имя узла по умолчанию для исходящей почты и URL по
    умолчанию для веб-интерфейса. При создании списка рассылки эти значения
    вычисляются автоматически, но если у вас несколько виртуальных хостов,
    то, возможно, значения по умолчанию Вам не подойдут.
    
    Вы можете задать альтернативное имя домена в котором будет создан список
    рассылки следующим образом:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain имя_списка_рассылки
    
    Здесь "www.mydom.ain" нужно заменить на нужное имя виртуального хоста.
    Со значением, указанным в этом примере, общее описание списков рассылки
    этого виртуального хоста будет доступно по адресу
    http://www.mydom.ain/mailman/listinfo. Кроме того, "www.mydom.ain"
    должен быть указан в качестве ключа в параметре VIRTUAL_HOSTS в файлах
    mm_cfg.py и Defaults.py если Вы хотите чтобы почтовый домен был задан
    автоматически.
    
    Если Вы хотите чтобы почтовый домен отличался от виртуального хоста или
    если домен заданный в urlhost отсутствует в VIRTUAL_HOSTS, Вы можете задать
    параметр "emailhost" следующим образом:
    
        newlist --urlhost=www.mydom.ain --emailhost=mydom.ain имя_списка_рассылки
    
    где "mydom.ain" представляет собой имя почтового домена. Если Вы не укажете
    "emailhost", а "urlhost" не будет найден в списке виртуальных хостов, то
    для определения почтового домена будет использоваться значение параметра
    mm_cfg.DEFAULT_EMAIL_HOST.
    
    Для обратной совместимости Вы также можете задавать домен для списка рассылки
    в формате
    
        имя_списка_рассылки@www.mydom.ain
    
    где "www.mydom.ain" будет использоваться в качестве значения "urlhost", а также
    "emailhost", если последний не найден в таблице виртуальных хостов. Учтите что
    "--urlhost" и "--emailhost" имеют преимущество перед этой формой записи.
    
    Если вы задаете имя списка рассылки без указания имени домена, то имя почтового
    домена будет взято из параметра DEFAULT_EMAIL_HOST, а URL для web-интерфейса --
    из параметра DEFAULT_URL (которые заданы в Вашем файле Defaults.py или
    переопределены в mm_cfg.py).
    
    Имена списков рассылки всегда приводятся к нижнему регистру.

en: Unknown language: %(lang)s
ru: Неизвестный язык: %(lang)s

en: Enter the name of the list:
ru: Укажите имя списка рассылки:

en: Enter the email of the person running the list:
ru: Укажите адрес владельца этого списка рассылки:

en: Initial %(listname)s password:
ru: Пароль для %(listname)s:

en: The list password cannot be empty
ru: Пароль списка рассылки не может быть пустым

en:  - owner addresses need to be fully-qualified names like "owner@example.com", not just "owner".
ru:  - адрес владельца должен быть полноценным адресом e-mail, таким как "owner@example.com", а не просто "owner".

en: Hit enter to notify %(listname)s owner...
ru: Нажмите <Enter> для отправки извещения о создании списка %(listname)s...

en: Run one or more qrunners, once or repeatedly.
    
    Each named runner class is run in round-robin fashion.  In other words, the
    first named runner is run to consume all the files currently in its
    directory.  When that qrunner is done, the next one is run to consume all the
    files in /its/ directory, and so on.  The number of total iterations can be
    given on the command line.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -r runner[:slice:range]
        --runner=runner[:slice:range]
            Run the named qrunner, which must be one of the strings returned by
            the -l option.  Optional slice:range if given, is used to assign
            multiple qrunner processes to a queue.  range is the total number of
            qrunners for this queue while slice is the number of this qrunner from
            [0..range).
    
            If using the slice:range form, you better make sure that each qrunner
            for the queue is given the same range value.  If slice:runner is not
            given, then 1:1 is used.
    
            Multiple -r options may be given, in which case each qrunner will run
            once in round-robin fashion.  The special runner `All' is shorthand
            for a qrunner for each listed by the -l option.
    
        --once
        -o
            Run each named qrunner exactly once through its main loop.  Otherwise,
            each qrunner runs indefinitely, until the process receives a SIGTERM
            or SIGINT.
    
        -l/--list
            Shows the available qrunner names and exit.
    
        -v/--verbose
            Spit out more debugging information to the logs/qrunner log file.
    
        -s/--subproc
            This should only be used when running qrunner as a subprocess of the
            mailmanctl startup script.  It changes some of the exit-on-error
            behavior to work better with that framework.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
    
    runner is required unless -l or -h is given, and it must be one of the names
    displayed by the -l switch.
    
    Note also that this script should be started up from mailmanctl as a normal
    operation.  It is only useful for debugging if it is run separately.
ru: Запустить один или более обработчиков qrunner, единожды или в цикле.
    
    Каждый обработчик запускается и обрабатывает все файлы в своем каталоге.
    Когда он закончит работу, запускается другой обработчик и обрабатывает
    файлы в своем каталоге и т.д. Количество итераций можно задавать в
    командной строке.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры]
    
    Параметры:
    
        -r обработчик[:номер:диапазон]
        --runner=обработчик[:номер:диапазон]
            Запустить указанный обработчик (имя -- одна из строк,
            возвращаемых при использовании ключа -l). Если задано значение
            номер:диапазон, оно используется для обработки очереди
            несколькими обработчиками. Здесь диапазон -- общее число
            обработчиков для очереди, а номер -- номер обработчика из
            интервала [0..диапазон].
    
            Если вы используете несколько обработчиков для одной очереди,
            убедитесь что все они имеют одно и то же значение диапазона. Если
            параметр номер:диапазон отсутствует, подразумевается значение
            1:1.
    
            Можно использовать несколько ключей -r, обработчики будут
            запускаться по очереди. Имя обработчика "All" является
            псевдонимом для всех обработчиков, перечисленных в списке,
            доступном по ключу -l.
    
        --once
        -o
            Запустить каждый обработчик только один раз. Иначе обработчики
            будут запускаться снова, пока не получат сигнал SIGTERM или
            SIGINT.
    
        -l/--list
            Вывести список всех доступных имен обработчиков и завершить
            работу.
    
        -v/--verbose
            Выводить отладочную информацию в журнал сообщений logs/qrunner.
    
        -s/--subproc
            Используется только если обработчик -- дочерний процесс сценария
            mailmanctl. Этот параметр меняет поведение обработчика
            при завершении работы из-за ошибки.
    
        -h/--help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Имя обработчика необходимо, если не указан ключ -l или -h, и оно должно
    совпадать с одним из имен, возвращаемых при запуске сценария с ключом -l.
    
    Учтите, что этот сценарий должен запускаться из mailmanctl при нормальных
    условиях. Запуск его независимо имеет смысл только для целей отладки.

en: %(name)s runs the %(runnername)s qrunner
ru: %(name)s запускает обработчик %(runnername)s

en: All runs all the above qrunners
ru: Для запуска вышеуказанных обработчиков используйте "All"

en: No runner name given.
ru: Не указано имя обработчика.

en: Reduce disk space usage for Pipermail archives.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] file ...
    
    Where options are:
        -h / --help
            Print this help message and exit.
    
    Only use this to 'fix' archive -article database files that have been written
    with Mailman 2.1.3 or earlier and have html_body attributes in them.  These
    attributes can cause huge amounts of memory bloat and impact performance for
    high activity lists, particularly those where large text postings are made to
    them.
    
    Example:
    
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    You should run `bin/check_perms -f' after running this script.
    
    You will probably want to delete the -article.bak files created by this script
    when you are satisfied with the results.
    
    This script is provided for convenience purposes only.  It isn't supported.
ru: Уменьшает использование диска архивами Pipermail.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] файл ...
    
    Параметры:
        -h / --help
            Вывести это справочное сообщение и завершить работу.
    
    Используется только для исправления архивных файлов -article, созданных
    Mailman версий 2.1.3 или более ранних, в которых есть атрибуты html_body.
    Эти атрибуты могут занимать большой объем дискового пространства и снижать
    скорость работы списков рассылки с высокой активностью подписчиков,
    особенно в случае частых постингов больших объемов текста.
    
    Примеры:
    
    %% ls -1 archives/private/*/database/*-article | xargs %(PROGRAM)s
    
    После использования этого сценария рекомендуется проверить права доступа
    при помощи "bin/check_perms -f".
    
    Вам скорее всего захочется удалить резервные копии файлов -article.bak,
    создаваемые этим сценарием, после проверки того что все прошло нормально.
    
    Этот сценарий предлагается только для удобства. Его поддержка не осуществляется.

en: Remove members from a list.
    
    Usage:
        remove_members [options] [listname] [addr1 ...]
    
    Options:
    
        --file=file
        -f file
            Remove member addresses found in the given file.  If file is
            `-', read stdin.
    
        --all
        -a
            Remove all members of the mailing list.
            (mutually exclusive with --fromall)
    
        --fromall
            Removes the given addresses from all the lists on this system
            regardless of virtual domains if you have any.  This option cannot be
            used -a/--all.  Also, you should not specify a listname when using
            this option.
    
        --nouserack
        -n
            Don't send the user acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --noadminack
        -N
            Don't send the admin acknowledgements.  If not specified, the list
            default value is used.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        listname is the name of the mailing list to use.
    
        addr1 ... are additional addresses to remove.
ru: Удалить пользователей из списка рассылки.
    
    Запуск:
        remove_members [параметры] имя_списка_рассылки] [адрес1 ...]
    
    Параметры:
    
        --file=файл
        -f файл
            Удалить подписки, соответствующие адресам из файла. Если вместо
            файла указан символ "-", производится чтение из стандартного
            потока ввода.
    
        --all
        -a
            Удалить все подписки заданного списка рассылки
            (не используется вместе с --fromall).
    
        --fromall
            Удаляет данные адреса из всех списков рассылки этой системы,
            независимо от того, какому виртуальному хосту они принадлежат.
            Не может использоваться совместно с -a/--all. Также не нужно
            указывать имя списка рассылки.
    
        --nouserack
        -n
            Не отправлять уведомления пользователям. Если параметр не
            указан, используется значение по умолчанию для этого списка.
    
        --noadminack
        -N
            Не отправлять уведомления администраторам. Если параметр не
            указан, используется значение по умолчанию для этого списка.
    
        --help
        -h
            Вывести эту подсказку и завершить работу.
    
        имя_списка_рассылки
            Имя списка рассылки, в котором удаляются подписки.
    
        адрес1 ...
            Адреса, которые нужно отписать.

en: Could not open file for reading: %(filename)s.
ru: Не удалось открыть файл на чтение: %(filename)s.

en: Error opening list %(listname)s... skipping.
ru: Не удалось открыть список рассылки %(listname)s...  Пропущен.

en: No such member: %(addr)s
ru: Такой подписчик отсутствует: %(addr)s

en: User `%(addr)s' removed from list: %(listname)s.
ru: Подписка %(addr)s удалена из списка %(listname)s.

en: Reset the passwords for members of a mailing list.
    
    This script resets all the passwords of a mailing list's members.  It can also
    be used to reset the lists of all members of all mailing lists, but it is your
    responsibility to let the users know that their passwords have been changed.
    
    This script is intended to be run as a bin/withlist script, i.e.
    
    % bin/withlist -l -r reset_pw listname [options]
    
    Options:
        -v / --verbose
            Print what the script is doing.
ru: Сбросить пароли для всех подписчиков списка рассылки.
    
    Этот сценарий сбрасывает пароли всех подписчиков списка рассылки. Его также можно
    использовать для того чтобы сбросить пароли всех подписчиков всех списков рассылки
    на сервере, но это Ваша ответственность - уведомить подписчиков о смене их паролей.
    
    Этот сценарий предназначен для запуска в формате bin/withlist, например:
    
    % bin/withlist -l -r reset_pw имя_списка_рассылки [параметры]
    
    Параметры:
        -v / --verbose
            Напечатать справку о работе сценария.

en: Changing passwords for list: %(listname)s
ru: Изменяются пароли для списка: %(listname)s

en: New password for member %(member)40s: %(randompw)s
ru: Новый пароль для подписчика %(member)40s: %(randompw)s

en: Remove the components of a mailing list with impunity - beware!
    
    This removes (almost) all traces of a mailing list.  By default, the lists
    archives are not removed, which is very handy for retiring old lists.
    
    Usage:
        rmlist [-a] [-h] listname
    
    Where:
        --archives
        -a
            Remove the list's archives too, or if the list has already been
            deleted, remove any residual archives.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
ru: Полностью удалить список рассылки.
    
    После запуска этого сценария будут удалены почти все составляющие
    указанного списка рассылки. По умолчанию архивы списка не удаляются, что
    иногда бывает удобно.
    
    Запуск:
        rmlist [-a] [-h] имя_списка
    
    Параметры:
        --archives
        -a
            Удалить также и архивы списка рассылки или, если список уже
            удален, удалить оставшиеся после него архивы.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: Removing %(msg)s
ru: Удаляется %(msg)s

en: %(listname)s %(msg)s not found as %(filename)s
ru: %(msg)s списка %(listname)s не найден как %(filename)s

en: No such list (or list already deleted): %(listname)s
ru: Список рассылки не существует (или уже удален): %(listname)s

en: No such list: %(listname)s.  Removing its residual archives.
ru: Список рассылки %(listname)s не существует. Удаляются его архивы.

en: Not removing archives.  Reinvoke with -a to remove them.
ru: Архивы удалены не были. Для их удаления запустите программу с параметром -a.

en: list info
ru: информация о списке

en: stale lock file
ru: оставшийся файл блокировки

en: held message file
ru: файл с задержанными сообщениями

en: private archives
ru: закрытые архивы

en: public archives
ru: открытые архивы

en: Show the contents of one or more Mailman queue files.
    
    Usage: show_qfiles [options] qfile ...
    
    Options:
    
        -q / --quiet
            Don't print `helpful' message delimiters.
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
    Example: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck
ru: Показать содержимое файлов очередей Mailman.
    
    Запуск: show_qfiles [параметры] файл ...
    
    Параметры:
    
        -q / --quiet
            Не выводить разделители сообщений.
    
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Пример: show_qfiles qfiles/shunt/*.pck

en: Synchronize a mailing list's membership with a flat file.
    
    This script is useful if you have a Mailman mailing list and a sendmail
    :include: style list of addresses (also as is used in Majordomo).  For every
    address in the file that does not appear in the mailing list, the address is
    added.  For every address in the mailing list that does not appear in the
    file, the address is removed.  Other options control what happens when an
    address is added or removed.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] -f file listname
    
    Where `options' are:
    
        --no-change
        -n
            Don't actually make the changes.  Instead, print out what would be
            done to the list.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the newly added members a welcome
            message, overriding whatever the list's `send_welcome_msg' setting
            is.  With -w=yes or -w, the welcome message is sent.  With -w=no, no
            message is sent.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Sets whether or not to send the goodbye message to removed members,
            overriding whatever the list's `send_goodbye_msg' setting is.  With
            -g=yes or -g, the goodbye message is sent.  With -g=no, no message is
            sent.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Selects whether to make newly added members receive messages in
            digests.  With -d=yes or -d, they become digest members.  With -d=no
            (or if no -d option given) they are added as regular members.
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Specifies whether the admin should be notified for each subscription
            or unsubscription.  If you're adding a lot of addresses, you
            definitely want to turn this off!  With -a=yes or -a, the admin is
            notified.  With -a=no, the admin is not notified.  With no -a option,
            the default for the list is used.
    
        --file <filename | ->
        -f <filename | ->
            This option is required.  It specifies the flat file to synchronize
            against.  Email addresses must appear one per line.  If filename is
            `-' then stdin is used.
    
        --help
        -h
            Print this message.
    
        listname
            Required.  This specifies the list to synchronize.
ru: Синхронизировать список подписчиков с данными из текстового файла.
    
    Этот сценарий может быть полезен, если у вас есть список рассылки под
    управлением Mailman и список адресов в формате :include: для sendmail
    (используется также и в Majordomo). Если в вашем списке нет адреса,
    который есть в файле, он будет добавлен. Если адрес есть в вашем списке
    рассылки, но отсутствует в файле, этот адрес удаляется. Удаление и
    добавление могут уточняться другими параметрами.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] -f файл имя_списка
    
    Параметры:
    
        --no-change
        -n
            Не производить никаких изменений, а только вывести, что будет
            изменено.
    
        --welcome-msg[=<yes|no>]
        -w[=<yes|no>]
            Отправлять (yes) или нет (no) новым подписчикам приветственное
            сообщение, независимо от значения глобального параметра
            send_welcome_msg.
    
        --goodbye-msg[=<yes|no>]
        -g[=<yes|no>]
            Отправлять (yes) или нет (no) удаляемым подписчикам
            заключительное сообщение, независимо от значения глобального
            параметра send_goodbye_msg.
    
        --digest[=<yes|no>]
        -d[=<yes|no>]
            Способ доставки сообщений новым подписчикам: дайджест (yes) или
            обычный (no или отсутствие параметра).
    
        --notifyadmin[=<yes|no>]
        -a[=<yes|no>]
            Уведомлять администратора об изменениях в списке (yes) или нет
            (no). Если будет внесено много изменений, рекомендуется указать
            "no". Если этот параметр опущен используется значение по
            умолчанию.
    
        --file <файл | ->
        -f <файл | ->
            Необходимый параметр. Задает файл, из которого будут считываться
            адреса, по одному адресу в каждой строке. Если вместо имени
            файла указан символ "-", чтение производится из стандартного
            ввода.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        имя_списка
            Необходимый параметр. Задает список, для которого производится
            синхронизация.

en: Bad choice: %(yesno)s
ru: Неверный ответ: %(yesno)s

en: Dry run mode
ru: Режим без внесения изменений

en: Only one -f switch allowed
ru: Можно указать только один параметр -f

en: No argument to -f given
ru: Параметр -f требует аргумента

en: Illegal option: %(opt)s
ru: Неверный параметр: %(opt)s

en: No listname given
ru: Не указан список рассылки

en: Must have a listname and a filename
ru: Имя списка рассылки и имя файла должны быть указаны

en: Cannot read address file: %(filename)s: %(msg)s
ru: Не удалось прочитать файл адресов: %(filename)s: %(msg)s

en: Ignore  :  %(addr)30s
ru: Пропущен    : %(addr)30s

en: Invalid :  %(addr)30s
ru: Ошибочный   : %(addr)30s

en: You must fix the preceding invalid addresses first.
ru: Сначала вы должны поправить вышеуказанные адреса.

en: Added  : %(s)s
ru: Добавлен    : %(s)s

en: Removed: %(s)s
ru: Удален      : %(s)s

en: 
    Check a given Mailman translation, making sure that variables and
    tags referenced in translation are the same variables and tags in
    the original templates and catalog.
    
    Usage:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <lang>
    
    Where <lang> is your country code (e.g. 'it' for Italy) and -q is
    to ask for a brief summary.
ru: 
    Проверить перевод Mailman, совпадают ли имена переменных и теги в
    переводе с исходными.
    
    Запуск:
    
    cd $MAILMAN_DIR
    %(program)s [-q] <язык>
    
    Где <язык> -- двухбуквенный код языка (например, "ru" для русского), а
    -q выводит краткую сводку о переводе.

en: check a translation comparing with the original string
ru: проверить перевод, сравнивая с исходной строкой

en: scan a string from the original file
ru: найти строку в исходном файле

en: scan a translated string
ru: найти строку перевода

en: check for differences between checked in and checked out
ru: проверить различия между вводом и выводом

en: parse a .po file extracting msgids and msgstrs
ru: разобрать po-файл, выделяя строки msgid и msgstr

en: States table for the finite-states-machine parser:
                0  idle
                1  filename-or-comment
                2  msgid
                3  msgstr
                4  end
ru: Таблица значений для разобранных строк:
                0 пустая
                1 имя файла или комментарий
                2 msgid
                3 msgstr
                4 конец

en: check a translated template against the original one
           search also <MM-*> tags if html is not zero
ru: сверить переведенный шаблон с оригиналом
           искать также теги <MM-*>, если значение html не равно 0

en: scan the po file comparing msgids with msgstrs
ru: обработать po-файл, сравнивая содержимое полей msgid и msgstr

en: Move a message from the shunt queue to the original queue.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [directory]
    
    Where:
    
        -h / --help
            Print help and exit.
    
    Optional `directory' specifies a directory to dequeue from other than
    qfiles/shunt.  *** Warning ***  Do not unshunt messages that weren't
    shunted to begin with.  For example, running unshunt on qfiles/out/
    will result in losing all the messages in that queue.
ru: Переместить сообщение из очереди отложенных сообщений в рабочую очередь.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] [каталог]
    
    Параметры:
    
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Необязательный параметр "каталог" используется в том случае, если нужно
    обработать сообщения в каталоге, отличном от qfiles/shunt.
    *** Предупреждение *** Не перемещайте сообщения которые не были отложены.
    Например, запуск сценария в каталоге qfiles/out/ приведет к потере
    всех сообщений из этой очереди.

en: Cannot unshunt message %(filebase)s, skipping:
    %(e)s
ru: Не удалось переместить отложенное сообщение %(filebase)s, сообщение пропущено:
    %(e)s

en: Perform all necessary upgrades.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -f/--force
            Force running the upgrade procedures.  Normally, if the version number
            of the installed Mailman matches the current version number (or a
            `downgrade' is detected), nothing will be done.
    
        -h/--help
            Print this text and exit.
    
    Use this script to help you update to the latest release of Mailman from
    some previous version.  It knows about versions back to 1.0b4 (?).
ru: Произвести все необходимые обновления.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры]
    
    Параметры:
        -f/--force
            Принудительно выполнить действия по обновлению. Обычно в случае,
            если текущая версия Mailman совпадает или меньше, устанавливаемой (обнаружен
            "откат"), никакие действия не будут выполнены.
    
        --help
        -h
            Вывести подсказку и завершить работу.
    
    Этот сценарий должен помочь вам обновить устаревшую версию Mailman до
    более новой. Он производит обновления со всех версий, начиная с версии 1.0b4.

en: Fixing language templates: %(listname)s
ru: Поправляются шаблоны перевода: %(listname)s

en: WARNING: could not acquire lock for list: %(listname)s
ru: ВНИМАНИЕ: не удалось получить единоличный доступ к списку рассылки: %(listname)s

en: Resetting %(n)s BYBOUNCEs disabled addrs with no bounce info
ru: Разблокировано %(n)s адресов, чья подписка была приостановлена из-за ошибок,
    но у которых нет никакой информации об ошибках

en: Updating the held requests database.
ru: Обновляется база данных отложенных запросов.

en: For some reason, %(mbox_dir)s exists as a file.  This won't work with
    b6, so I'm renaming it to %(mbox_dir)s.tmp and proceeding.
ru: В силу каких-то причин %(mbox_dir)s является обычным файлом. Это может привести
    к ошибкам.  Файл будет переименован в %(mbox_dir)s.tmp и работа будет продолжена.

en: 
    %(listname)s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses private archiving, I'm installing the private mbox archive
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- as the active archive, and renaming
            %(o_pub_mbox_file)s
    to
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ru: 
    У списка рассылки %(listname)s есть как открытые, так и закрытые архивы.
    Так как сейчас архив закрыт, будет создан файл закрытого архива,
    %(o_pri_mbox_file)s, а файл %(o_pub_mbox_file)s будет переименован в
    %(o_pub_mbox_file)s.preb6.
    
    Если хотите, можете также включить его в текущий архив с помощью
    сценария arch.

en: %s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses public archiving, I'm installing the public mbox file
    archive file (%s) as the active one, and renaming
            %s
        to
            %s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
ru: У списка рассылки %s есть как открытые, так и закрытые архивы. Так как
    сейчас архив открыт, будет использован файл %s, а файл %s будет
    переименован в %s.preb6.
            %s
        в
            %s.preb6
    
    Если хотите, можете также включить его в текущий архив с помощью
    сценария arch.

en: - updating old private mbox file
ru: - обновляется старый закрытый архив в формате mbox

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pri_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ru:     встретился неизвестный файл:
            %(o_pri_mbox_file)s
        будет перемещен в
            %(newname)s

en: - updating old public mbox file
ru: - обновляется старый открытый архив в формате mbox

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pub_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
ru:     встретился неизвестный файл:
            %(o_pub_mbox_file)s
        будет перемещен в
            %(newname)s

en: - This list looks like it might have <= b4 list templates around
ru: - похоже, что этот список рассылки может использовать шаблоны версии <= b4

en: - moved %(o_tmpl)s to %(n_tmpl)s
ru: - %(o_tmpl)s перемещен в %(n_tmpl)s

en: - both %(o_tmpl)s and %(n_tmpl)s exist, leaving untouched
ru: - как %(o_tmpl)s, так и %(n_tmpl)s существуют; ничего не сделано

en: - %(o_tmpl)s doesn't exist, leaving untouched
ru: -- %(o_tmpl)s не существует; ничего не сделано

en: removing directory %(src)s and everything underneath
ru: удаляется каталог %(src)s и его подкаталоги

en: removing %(src)s
ru: удаляется %(src)s

en: Warning: couldn't remove %(src)s -- %(rest)s
ru: Предупреждение: не удалось удалить %(src)s -- %(rest)s

en: couldn't remove old file %(pyc)s -- %(rest)s
ru: не удалось удалить старый %(pyc)s -- %(rest)s

en: updating old qfiles
ru: обновляются старые файлы очереди

en: Warning!  Not a directory: %(dirpath)s
ru: Несуществующий каталог очереди: %(dirpath)s

en: message is unparsable: %(filebase)s
ru: сообщение нечитаемо: %(filebase)s

en: Warning!  Deleting empty .pck file: %(pckfile)s
ru: Предупреждение! Удаляется пустой .pck файл: %(pckfile)s

en: Updating Mailman 2.0 pending_subscriptions.db database
ru: Обновляется база данных pending_subscriptions.db версии 2.0

en: Updating Mailman 2.1.4 pending.pck database
ru: Обновляется база данных pending.pck версии 2.1.4

en: Ignoring bad pended data: %(key)s: %(val)s
ru: Игнорируются плохие данные: %(key)s: %(val)s

en: WARNING: Ignoring duplicate pending ID: %(id)s.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: игнорируются повторяющиеся ID: %(id)s.

en: getting rid of old source files
ru: удаляются устаревшие файлы

en: no lists == nothing to do, exiting
ru: нет списков -- нечего делать; программа завершается

en: fixing all the perms on your old html archives to work with b6
    If your archives are big, this could take a minute or two...
ru: исправляются режимы доступа к старым html-архивам
    если архивы велики, операция может занять несколько минут...

en: done
ru: готово

en: Updating mailing list: %(listname)s
ru: Обновление списка рассылки: %(listname)s

en: Updating Usenet watermarks
ru: Обновление usenet-меток

en: - nothing to update here
ru: - здесь обновлять нечего

en: - usenet watermarks updated and gate_watermarks removed
ru: - usenet-метки обновлены, файл gate_watermarks удален

en: 
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
    
        You are upgrading an existing Mailman installation, but I can't tell what
        version you were previously running.
    
        If you are upgrading from Mailman 1.0b9 or earlier you will need to
        manually update your mailing lists.  For each mailing list you need to
        copy the file templates/options.html lists/<listname>/options.html.
    
        However, if you have edited this file via the Web interface, you will have
        to merge your changes into this file, otherwise you will lose your
        changes.
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
ru: 
    
    ВНИМАНИЕ ВНИМАНИЕ ВНИМАНИЕ ВНИМАНИЕ
    
        Вы обновляете рабочую систему, однако, определить, какую именно версию
        вы используете, не удалось.
    
        Если вы обновляете Mailman 1.0b9 (или старше) вам придется обновить информацию
        о ваших списках рассылки вручную. Для каждого списка рассылки скопируйте
        файл templates/options.html в файл lists/<имя_списка>/options.html.
    
        Если же вы изменили этот файл через веб-интерфейс, вам придется внести эти
        изменения еще раз.
    
    ВНИМАНИЕ ВНИМАНИЕ ВНИМАНИЕ ВНИМАНИЕ

en: No updates are necessary.
ru: Обновление не требуется.

en: Downgrade detected, from version %(hexlversion)s to version %(hextversion)s
    This is probably not safe.
    Exiting.
ru: Обнаружена попытка перехода на более старую версию (с версии %(hexlversion)s на
    версию %(hextversion)s). Скорее всего, это небезопасно.
    Работа завершена.

en: Upgrading from version %(hexlversion)s to %(hextversion)s
ru: Идет обновление с версии %(hexlversion)s до %(hextversion)s

en: 
    ERROR:
    
    The locks for some lists could not be acquired.  This means that either
    Mailman was still active when you upgraded, or there were stale locks in the
    %(lockdir)s directory.
    
    You must put Mailman into a quiescent state and remove all stale locks, then
    re-run "make update" manually.  See the INSTALL and UPGRADE files for details.
ru: 
    ОШИБКА:
    
    Для некоторых списков не удалось получить единоличный доступ. Это может означать,
    что либо Mailman был запущен, в момент, когда вы пытались обновлять его, либо остались
    какие-то файлы блокировки в каталоге %(lockdir)s.
    
    Вы должны остановить Mailman и удалить все файлы блокировки, а после этого
    выполнить команду "make update".  Дополнительную информацию вы можете найти
    в файлах INSTALL и UPGRADE.

en: Print the Mailman version.
ru: Вывести версию Mailman.

en: Using Mailman version:
ru: Используется Mailman версии:

en: General framework for interacting with a mailing list object.
    
    There are two ways to use this script: interactively or programmatically.
    Using it interactively allows you to play with, examine and modify a MailList
    object from Python's interactive interpreter.  When running interactively, a
    MailList object called `m' will be available in the global namespace.  It also
    loads the class MailList into the global namespace.
    
    Programmatically, you can write a function to operate on a MailList object,
    and this script will take care of the housekeeping (see below for examples).
    In that case, the general usage syntax is:
    
    %% bin/withlist [options] listname [args ...]
    
    Options:
    
        -l / --lock
            Lock the list when opening.  Normally the list is opened unlocked
            (e.g. for read-only operations).  You can always lock the file after
            the fact by typing `m.Lock()'
    
            Note that if you use this option, you should explicitly call m.Save()
            before exiting, since the interpreter's clean up procedure will not
            automatically save changes to the MailList object (but it will unlock
            the list).
    
        -i / --interactive
            Leaves you at an interactive prompt after all other processing is
            complete.  This is the default unless the -r option is given.
    
        --run [module.]callable
        -r [module.]callable
            This can be used to run a script with the opened MailList object.
            This works by attempting to import `module' (which must be in the
            directory containing withlist, or already be accessible on your
            sys.path), and then calling `callable' from the module.  callable can
            be a class or function; it is called with the MailList object as the
            first argument.  If additional args are given on the command line,
            they are passed as subsequent positional args to the callable.
    
            Note that `module.' is optional; if it is omitted then a module with
            the name `callable' will be imported.
    
            The global variable `r' will be set to the results of this call.
    
        --all / -a
            This option only works with the -r option.  Use this if you want to
            execute the script on all mailing lists.  When you use -a you should
            not include a listname argument on the command line.  The variable `r'
            will be a list of all the results.
    
        --quiet / -q
            Suppress all status messages.
    
        --help / -h
            Print this message and exit
    
    
    Here's an example of how to use the -r option.  Say you have a file in the
    Mailman installation directory called `listaddr.py', with the following
    two functions:
    
    def listaddr(mlist):
        print mlist.GetListEmail()
    
    def requestaddr(mlist):
        print mlist.GetRequestEmail()
    
    Now, from the command line you can print the list's posting address by running
    the following from the command line:
    
    %% bin/withlist -r listaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.listaddr() ...
    mylist@myhost.com
    
    And you can print the list's request address by running:
    
    %% bin/withlist -r listaddr.requestaddr mylist
    Loading list: mylist (unlocked)
    Importing listaddr ...
    Running listaddr.requestaddr() ...
    mylist-request@myhost.com
    
    As another example, say you wanted to change the password for a particular
    user on a particular list.  You could put the following function in a file
    called `changepw.py':
    
    from Mailman.Errors import NotAMemberError
    
    def changepw(mlist, addr, newpasswd):
        try:
            mlist.setMemberPassword(addr, newpasswd)
            mlist.Save()
        except NotAMemberError:
            print 'No address matched:', addr
    
    and run this from the command line:
     %% bin/withlist -l -r changepw mylist somebody@somewhere.org foobar
ru: Программная оболочка для взаимодействия с объектом списка рассылки.
    
    Существуют два способа использовать этот сценарий: интерактивно и
    программно. При использовании первого способа можно менять и проверять
    объект MailList с помощью интерактивного интерпретатора Python. При этом
    объект MailList с именем "m" будет доступен в глобальном пространстве
    имен. При этом также происходит загрузка класса MailList в глобальное
    пространство имен.
    
    При использовании второго способа можно написать функцию, оперирующую
    объектом MailList, и этот сценарий возьмет на себя всю вспомогательную
    работу (см. примеры ниже). В этом случае используется синтаксис:
    
    %% bin/withlist [параметры] имя_списка_рассылки [аргументы ...]
    
    Параметры:
    
        -l / --lock
            Заблокировать список при открытии. Обычно список открывается
            незаблокированным (то есть доступным, например, для чтения).
            Вы всегда можете заблокировать файл, набрав "m.Lock()".
    
            Если вы используете этот параметр, Вам нужно будет явно вызвать
            функцию m.Save() перед выходом, иначе изменения объекта MailList
            не будут сохранены (хотя список разблокируется в любом случае).
    
        -i / --interactive
            Вывести приглашение интерпретатора после выполнения всех
            действий. Это поведение по умолчанию, если не указан ключ -r.
    
        --run [модуль.]подпрограмма
        -r [модуль.]подпрограмма
            Запустить сценарий для текущего объекта MailList. Производится
            попытка загрузить сценарий "модуль" (который должен находиться
            в каталоге содержащем withlist или быть доступным по sys.path)
            после чего производится запуск "подпрограммы". Это может
            быть функция или класс, ее вызов производится с объектом
            MailList в качестве первого аргумента. Если в командной строке
            заданы дополнительные "аргументы", то они передаются
            "подпрограмме" последовательно.
    
            "Модуль" можно опустить, в этом случае в качестве имени сценария
            используется "подпрограмма".
    
            Результаты вызова передаются глобальной переменной "r".
    
        --all / -a
            Имеет смысл только при совместном использовании с ключом -r.
            Приводит к выполнению сценария для всех списков рассылки. При
            использовании ключа -a не указывайте список рассылки в командной
            строке. Список результатов передается глобальной переменной "r".
    
        --quiet / -q
            Не выводить сообщения о ходе выполнения.
    
        --help / -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Ниже приводятся примеры использования ключа -r. Пусть у нас есть файл
    listaddr.py, содержащий следующие две функции:
    
    def listaddr(mlist):
        print mlist.GetListEmail()
    
    def requestaddr(mlist):
        print mlist.GetRequestEmail()
    
    Тогда Вы можете напечатать адрес списка рассылки из командной строки,
    выполнив:
    
    %% bin/withlist -r listaddr mylist
    Загружается информация о списке рассылки mylist (разблокирован)
    Импортируется listaddr ...
    Выполняется listaddr.listaddr() ...
    mylist@myhost.com
    
    Или Вы можете вывести адрес списка рассылки для командных запросов:
    
    %% bin/withlist -r listaddr.requestaddr mylist
    Загружается информация о списке рассылки mylist (разблокирован)
    Импортируется listaddr ...
    Выполняется listaddr.requestaddr() ...
    mylist-request@myhost.com
    
    Другой пример. Допустим, Вы хотите изменить пароль определенного
    пользователя в определенном списке. Тогда можно создать такой файл
    changepw.py:
    
    from Mailman.Errors import NotAMemberError
    
    def changepw(mlist, addr, newpasswd):
        try:
            mlist.setMemberPassword(addr, newpasswd)
            mlist.Save()
        except NotAMemberError:
            print 'No address matched:', addr
    
    и запустить его из командной строки:
    
    %% bin/withlist -l -r changepw mylist somebody@somewhere.org foobar

en: Unlock a locked list, but do not implicitly Save() it.
    
        This does not get run if the interpreter exits because of a signal, or if
        os._exit() is called.  It will get called if an exception occurs though.
ru: Разблокировать список рассылки, но не обновлять информацию о нем.
    
        Эта функция не будет выполнена, если интерпретатор получит сигнал прерывания
        или если будет вызвана функция os._exit (); действие будет выполнено только
        по возникновению исключительной ситуации (exception).

en: Unlocking (but not saving) list: %(listname)s
ru: Разблокируется (но не обновляется) информация о списке рассылки: %(listname)s

en: Finalizing
ru: Завершение работы

en: Loading list %(listname)s
ru: Загружается информация о списке рассылки %(listname)s

en: (locked)
ru: (заблокирован)

en: (unlocked)
ru: (разблокирован)

en: Unknown list: %(listname)s
ru: Неизвестный список рассылки: %(listname)s

en: No list name supplied.
ru: Отсутствует название списка рассылки.

en: --all requires --run
ru: параметр --all требует наличия параметра --run

en: Importing %(module)s...
ru: Импортируется %(module)s...

en: Running %(module)s.%(callable)s()...
ru: Выполняется %(module)s.%(callable)s()...

en: The variable `m' is the %(listname)s MailList instance
ru: Переменная `m' -- экземпляр объекта, представляющего список рассылки %(listname)s

en: Increment the digest volume number and reset the digest number to one.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    
    Options:
    
        --help/-h
            Print this message and exit.
    
    The lists named on the command line are bumped.  If no list names are given,
    all lists are bumped.
ru: Увеличить номер тома дайджеста на один и установить номер дайджеста в один.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры] [список-рассылки ...]
    
    Параметры:
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
    Операция будет произведена над указанными списками рассылки, если список рассылки
    не указан, операция будет произведена над всеми списками рассылки.

en: Check for pending admin requests and mail the list owners if necessary.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ru: Проверяет наличие необработанных административных запросов
    и уведомляет о них владельцев списка рассылки в случае необходимости.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры]
    
    Параметры:
    
        -h/--help
            Вывести это сообщение и завершить работу.

en: Notice: %(discarded)d old request(s) automatically expired.
ru: Уведомление: автоматически удалено устаревших запросов - %(discarded)d.

en: %(count)d %(realname)s moderator request(s) waiting
ru: Необработанных модератором %(realname)s запросов: %(count)d

en: %(realname)s moderator request check result
ru: Результаты проверки необработанных запросов %(realname)s

en: Pending subscriptions:
ru: Запросы на подписку, ожидающие обработки:

en: Pending unsubscriptions:
ru: Запросы на отписку, ожидающие обработки:

en: 
    Pending posts:
ru: 
    Сообщения, ожидающие обработки:

en: From: %(sender)s on %(date)s
    Subject: %(subject)s
    Cause: %(reason)s
ru:        От: %(sender)s (датированное %(date)s)
         Тема: %(subject)s
      Причина: %(reason)s

en: Cull bad and shunt queues, recommended once per day.
    
    This script goes through the 'bad' and 'shunt' queue directories and,
    if mm_cfg.BAD_SHUNT_STALE_AFTER is > 0, it removes all files more than
    that many seconds old.
    
    If mm_cfg.BAD_SHUNT_ARCHIVE_DIRECTORY is a writable directory, the old
    files are moved there. Otherwise they are deleted.
    
    Only regular files immediately subordinate to the 'bad' and 'shunt'
    directories are processed. Anything else is skipped.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
ru: Очистка очередей плохих и задержанных сообщений, рекомендуется
    запускать ежедневно.
    
    Этот сценарий просматривает каталоги с "плохими" и "задержанными"
    сообщениями и, если параметр mm_cfg.BAD_SHUNT_STALE_AFTER is > 0,
    удаляет все файлы, созданные ранее указанного числа секунд назад.
    
    Если mm_cfg.BAD_SHUNT_ARCHIVE_DIRECTORY содержит путь к каталогу
    с правом на запись, то эти файлы перемещаются в этот каталог.
    В противном случае они удаляются.
    
    Только обычные файлы, находящиеся непосредственно в папках очередей
    "плохих" и "задержанных" сообщений, будут обработаны.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры]
    
    Параметры:
        -h / --help
            Вывести это сообщение и завершить работу.

en: Process disabled members, recommended once per day.
    
    This script cruises through every mailing list looking for members whose
    delivery is disabled.  If they have been disabled due to bounces, they will
    receive another notification, or they may be removed if they've received the
    maximum number of notifications.
    
    Use the --byadmin, --byuser, and --unknown flags to also send notifications to
    members whose accounts have been disabled for those reasons.  Use --all to
    send the notification to all disabled members.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -o / --byadmin
            Also send notifications to any member disabled by the list
            owner/administrator.
    
        -m / --byuser
            Also send notifications to any member disabled by themselves.
    
        -u / --unknown
            Also send notifications to any member disabled for unknown reasons
            (usually a legacy disabled address).
    
        -b / --notbybounce
            Don't send notifications to members disabled because of bounces (the
            default is to notify bounce disabled members).
    
        -a / --all
            Send notifications to all disabled members.
    
        -f / --force
            Send notifications to disabled members even if they're not due a new
            notification yet.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Process only the given list, otherwise do all lists.
ru: Обработать блокированных подписчиков, рекомендуется запускать раз в день.
    
    Этот сценарий просматривает подписчиков, для которых доставка сообщений
    была приостановлена. Если они заблокированы из-за ошибок доставки, им
    будет отправлено очередное извещение, или же, если им уже отправлено
    максимальное количество извещений, их подписка будет удалена.
    
    С помощью ключей --byadmin, --byuser и --unknown можно включить отправку
    извещений также подписчикам, заблокированным по соответствующим причинам.
    Чтобы отправить извещения всем заблокированным пользователям,
    укажите ключ --all.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры]
    
    Параметры:
        -h / --help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        -o / --byadmin
            Известить пользователей, заблокированных администратором
            списка рассылки.
    
        -m / --byuser
            Известить пользователей, заблокировавших свою подписку
            самостоятельно.
    
        -u / --unknown
            Известить пользователей, чья подписка заблокирована по
            неизвестным причинам (обычно это блокировки, унаследованные
            из прошлого).
    
        -b / --notbybounce
            Не извещать пользователей, чья подписка была заблокирована из-за
            ошибок доставки (по умолчанию они оповещаются).
    
        -a / --all
            Известить всех заблокированных подписчиков.
    
        -f / --force
            Известить подписчиков, даже если очередь для отправки им извещения
            еще не дошла.
    
        -l имя_списка
        --listname=имя_списка_рассылки
            Обработать только указанный список рассылки. Если не указан, то
            обработать все списки рассылки на сервере.

en: [disabled by periodic sweep and cull, no message available]
ru: [заблокирован в результате периодической проверки и чистки, пояснение отсутствует]

en: Poll the NNTP servers for messages to be gatewayed to mailing lists.
    
    Usage: gate_news [options]
    
    Where options are
    
        --help
        -h
            Print this text and exit.
ru: Опросить NNTP-серверы на наличие сообщений для пересылки в списки рассылки.
    
    Запуск: gate_news [параметры]
    
    Параметры:
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: Send password reminders for all lists to all users.
    
    This program scans all mailing lists and collects users and their passwords,
    grouped by the list's host_name if mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW is true.  Then
    one email message is sent to each unique user (per-virtual host) containing
    the list passwords and options url for the user.  The password reminder comes
    from the mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, which must exist.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -l listname
        --listname=listname
            Send password reminders for the named list only.  If omitted,
            reminders are sent for all lists.  Multiple -l/--listname options are
            allowed.
    
        -h/--help
            Print this message and exit.
ru: Разослать напоминание о паролях всем подписчикам всех списков рассылки
    
    Эта программа просматривает все списки рассылки и собирает информацию о
    пользователях (если значение переменной mm_cfg.VIRTUAL_HOST_OVERVIEW является
    истинным, группирует их по хосту списка рассылки), а затем каждому уникальному
    подписчику отправляет сообщение, содержащее пароли и адреса страниц для каждого
    списка рассылки. Письмо отправляет от имени списка рассылки,
    mm_cfg.MAILMAN_SITE_LIST, который должен существовать.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры]
    
    Параметры:
        -l имя_списка
        --listname=имя_списка
            Разослать напоминание только для указанного списка рассылки.  Если
            отсутствует, обрабатывать все списки рассылки. При необходимости вы
            можете указать несколько параметров -l/--listname.
        -h/--help
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.

en: Password // URL
ru: Пароль // URL

en: %(host)s mailing list memberships reminder
ru: Список подписок на сервере %(host)s

en: Re-generate the Pipermail gzip'd archive flat files.
    
    This script should be run nightly from cron.  When run from the command line,
    the following usage is understood:
    
    Usage: %(program)s [-v] [-h] [listnames]
    
    Where:
        --verbose
        -v
            print each file as it's being gzip'd
    
        --help
        -h
            print this message and exit
    
        listnames
            Optionally, only compress the .txt files for the named lists.  Without 
            this, all archivable lists are processed.
ru: Пересоздать gzip-сжатые архивы программой Pipermail.
    
    Этот сценарий необходимо запускать каждую ночь при помощи программы cron:
    
    Запуск: %(program)s [-v] [-h] [имена_списков]
    
    Параметры:
        --verbose
        -v
            Выводить название каждого файла, передаваемого программе gzip.
    
        --help
        -h
            Напечатать эту подсказку и завершить работу.
    
        имена_списков
            Дополнительно вы можете указать, что необходимо обрабатывать только
            указанные списки рассылки.

en: Dispatch digests for lists w/pending messages and digest_send_periodic set.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -h / --help
            Print this message and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            Send the digest for the given list only, otherwise the digests for all
            lists are sent out.  May be repeated to do multiple lists.
    
        -e listname
        --exceptlist listname
            Don't send the digest for the given list.  May be repeated to skip
            multiple lists.
ru: Разослать дайджесты для списков рассылки, у которых есть сообщения в очереди
    и установлен параметр digest_send_periodic.
    
    Запуск: %(PROGRAM)s [параметры]
    
    Параметры:
        -h / --help
            Вывести подсказку и завершить работу.
    
        -l имя_списка_рассылки
        --listname=имя_списка_рассылки
            Разослать дайджесты только для указанного списка рассылки, если ни
            одного списка рассылки не указано, разослать дайджесты для всех списков
            рассылки на сервере. Параметр можно указывать несколько раз.
    
        -e имя_списка_рассылки
        --exceptlist имя_списка_рассылки
            Не отправлять дайджесты в указанный список рассылки.
            Параметр можно указывать несколько раз.
