mailnag - en to id translation catalogue (46 entries)

en: User Script
id: Skrip Pengguna

en: Runs an user defined script on mail arrival.
id: Jalankan skrip tentuan pengguna saat surat datang.

en: sender
id: pengirim

en: subject
id: subyek

en: Maximum number of visible mails:
id: Jumlah maksimum surat terlihat:

en: Spam Filter
id: Penyaring Spam

en: Filters out unwanted mails.
id: Saring surat yang tidak diinginkan.

en: Mailnag will ignore mails containing at least one of 
    the following words in subject or sender.
id: Mailnag akan mengabaikan surat yang memuat sedikitnya 
    satu dari kata-kata berikut di dalam subyek atau pengirim.

en: LibNotify Notifications
id: Notifikasi LibNotify

en: Shows a popup when new mails arrive.
id: Tampilkan jendela munculan ketika surat baru datang.

en: Count of new mails
id: Jumlah surat baru

en: Short summary of new mails
id: Ringkasan singkat surel baru

en: Detailed summary of new mails
id: Ringkasan detail surel baru

en: One notification per new mail
id: Satu notifikasi per surat baru

en: Notification mode:
id: Mode notifikasi:

en: {0} new mails
id: {0} surat baru

en: from {0} and others.
id: dari {0} dan lainnya.

en: from {0}.
id: dari {0}.

en: New mail
id: Surat baru

en: (and {0} more)
id: (dan {0} lainnya)

en: Mark as read
id: Tandai sudah dibaca

en: Sound Notifications
id: Notifikasi Suara

en: Plays a sound when new mails arrive.
id: Putar suara ketika surat baru datang.

en: GNOME Online Accounts
id: Akun Daring GNOME

en: GNOME Online Accounts Integration.
id: Integrasi Akun Daring GNOME.

en: No subject
id: Tidak ada subyek

en: Plugin Configuration
id: Konfigurasi Plugin

en: Enabled
id: Aktifkan

en: Name
id: Nama

en: Delete this account:
id: Hapus akun ini:

en: Mail Account
id: Akun Surat

en: optional
id: opsional

en: Connection failed.
id: Koneksi gagal.

en: Enable Push-IMAP
id: Aktifkan Push-IMAP

en: Enable SSL encryption
id: Aktifkan Enkripsi SSL

en: Accountname:
id: Nama akun:

en: Account type:
id: Jenis akun:

en: User:
id: Pengguna:

en: Password:
id: Sandi:

en: Folders (optional)
id: Folder (opsional)

en: Add Account
id: Tambah Akun

en: Remove Account
id: Buang Akun

en: Edit Account
id: Sunting Akun

en: Accounts
id: Akun

en: Edit Plugin
id: Sunting Plugin

en: Plugins
id: Plugin
