mailnag - en to it translation catalogue (59 entries)

en: User Script
it: Script utente

en: Runs an user defined script on mail arrival.
it: Esegue uno script definito dall'utente all'avvio.

en: sender
it: Mittente

en: subject
it: Oggetto

en: The following script will be executed whenever new mails arrive.
    Mailnag passes the total count of new mails to this script,
    followed by %s sequences.
it: Il seguente script verrà eseguito ogni volta che nuove e-mail arrivano.
    Mailnag passa il conteggio totale dei nuovi messaggi a questo script,
    seguito da %s sequenze.

en: Shows new mails in the MessagingMenu indicator.
it: Mostra i nuovi messaggi nell'indicatore MessagingMenu.

en: Maximum number of visible mails:
it: Massimo numero di e-mail visibili:

en: Spam Filter
it: Filtro spam

en: Filters out unwanted mails.
it: Filtra le e-mail indesiderate.

en: Mailnag will ignore mails containing at least one of 
    the following words in subject or sender.
it: Mailnag ignorerà le e-mail contenenti almeno una delle
    seguenti parole nell'oggetto o nel mittente.

en: LibNotify Notifications
it: Notifiche LibNotify

en: Shows a popup when new mails arrive.
it: Mostra un popup all'arrivo di nuove e-mail.

en: Count of new mails
it: Numero di nuove e-mail

en: Short summary of new mails
it: Breve riepilogo delle nuove e-mail

en: Detailed summary of new mails
it: Riepilogo dettagliato delle nuove e-mail

en: One notification per new mail
it: Una notifica ogni nuova e-mail

en: Notification mode:
it: Modalità di notifica:

en: {0} new mails
it: {0} nuove e-mail

en: from {0} and others.
it: da {0} e altri.

en: from {0}.
it: da {0}.

en: New mail
it: Nuova e-mail

en: (and {0} more)
it: (e altri {0})

en: Mark as read
it: Contrassegna come \"già letto\"

en: Sound Notifications
it: Notifiche audio

en: Plays a sound when new mails arrive.
it: Riproduci un suono all'arrivo di nuove e-mail.

en: GNOME Online Accounts Integration.
it: Integrazione con GNOME Online Accounts.

en: No subject
it: Nessun oggetto

en: Plugin Configuration
it: Configurazione plugin

en: Enabled
it: Attivo

en: Name
it: Nome

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: An extensible mail notification daemon.
it: Un demone di notifica di e-mail estensibile.

en: Copyright (c) 2011 - 2020 Patrick Ulbrich and contributors.
it: Copyright © 2011 – 2020 Patrick Ulbrich e i collaboratori.

en: Homepage
it: Pagina principale

en: Delete this account:
it: Eliminare questo account:

en: Mail Account
it: Account di posta

en: optional
it: opzionale

en: IMAP (Custom)
it: IMAP (personalizzato)

en: POP3 (Custom)
it: POP3 (personalizzato)

en: MBox (Custom)
it: MBox (personalizzato)

en: Maildir (Custom)
it: Maildir (personalizzato)

en: Connection failed.
it: Connessione fallita.

en: Enable Push-IMAP
it: Attiva il protocollo Push-IMAP

en: Enable SSL encryption
it: Attiva il protocollo crittografico SSL

en: Accountname:
it: Nome dell'account:

en: Account type:
it: Tipo di account:

en: User:
it: Nome utente:

en: Port:
it: Porta:

en: Folders (optional)
it: Cartelle (opzionale)

en: File path:
it: Percorso del file:

en: Enable/disable Mailnag daemon
it: Abilita / disabilita il demone Mailnag

en: Add Account
it: Aggiungi account

en: Remove Account
it: Rimuovi account

en: Edit Account
it: Modifica account

en: Accounts
it: Account

en: Edit Plugin
it: Modifica plugin

en: Plugins
it: Plugin

en: Donate
it: Dona

en: Info
it: Informazioni
