malcontent - en to ar translation catalogue (77 entries)

en: Change your own app filter
ar: قُم بتغيير عناصر تصفية تطبيقك

en: Authentication is required to change your app filter.
ar: المصادقة مطلوبة لتغيير عناصر تصفية تطبيقك.

en: Read your own app filter
ar: اقرأ عناصر تصفية تطبيقك

en: Authentication is required to read your app filter.
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة عناصر تصفية تطبيقك.

en: Change another user’s app filter
ar: قم بتغيير مرشح تطبيق مستخدم آخر

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
ar: المصادقة مطلوبة لتغيير عناصر تصفية التطبيق الخاص بمستخدمٍ آخر.

en: Read another user’s app filter
ar: قراءة مرشح تطبيقات مستخدم آخر

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة مرشح تطبيق مستخدم آخر.

en: Change your own session limits
ar: تغيير حدود جلستك

en: Authentication is required to change your session limits.
ar: المصادقة مطلوبة لتغيير حدود جلستك.

en: Read your own session limits
ar: قراءة حدود الجلسة الخاصة بك

en: Authentication is required to read your session limits.
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة حدود جلستك

en: Change another user’s session limits
ar: تغيير حدود الجلسات لمستخدمٍ آخر

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
ar: المصادقة مطلوبة لتغيير حدود جلسة مستخدمٍ آخر.

en: Read another user’s session limits
ar: اقرأ حدود جلسات مستخدمٍ آخر

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة حدود جلسات مستخدم آخر.

en: Change your own account info
ar: قُم بتغيير معلومات حسابك

en: Authentication is required to change your account info.
ar: المصادقة مطلوبة لتغيير معلومات حسابك.

en: Read your own account info
ar: قراءة معلومات الحساب الخاص بك

en: Authentication is required to read your account info.
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة معلومات حسابك.

en: Change another user’s account info
ar: تغيير معلومات حساب مستخدمٍ آخر

en: Authentication is required to change another user’s account info.
ar: المصادقة مطلوبة لتغيير معلومات حساب مستخدم آخر.

en: Read another user’s account info
ar: قراءة معلومات حساب مستخدم آخر

en: Authentication is required to read another user’s account info.
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة معلومات حساب مستخدمٍ آخر.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
ar: عناصر تصفية التطبيق للمستخدم %u كانت بتنسيق غير معروف

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
ar: يحتوي مرشح OARS للمستخدم %u على ‘%s’ مجهول

en: Not allowed to query app filter data for user %u
ar: غير مسموح بالاستعلام عن بيانات فلتر التطبيق للمستخدم %u

en: User %u does not exist
ar: المستخدم %u غير موجود

en: App filtering is globally disabled
ar: تم تعطيل ترشيح التطبيقات بشكل شامل

en: Session limits are globally disabled
ar: حدود الجلسات معطلة بصورة شاملة

en: Not allowed to query session limits data for user %u
ar: غير مسموح بالاستعلام عن بيانات حدود الجلسة للمستخدم %u

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
ar: كان حد الجلسة للمستخدم %u بتنسيق غير معروف

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
ar: لدى حد جلسة المستخدم %u نوعاً مجهولاً '%u'

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
ar: حدود الجلسة للمستخدم %u لها جدول زمني يومي غير صالح %u–%u

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
ar: تقييد %s من استخدام التطبيقات المثبتة التالية.

en: Restrict Applications
ar: تقييد التطبيقات

en: No applications found to restrict.
ar: لم يتم العثور على تطبيقات لتقييدها.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
ar: غير معروف

en: All Ages
ar: جميع الأعمار

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
ar: يمنع %s من تشغيل متصفحات الإنترنت. قد يظل محتوى الإنترنت المحدود متاحاً في تطبيقات أخرى.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
ar: يمنع استخدام تطبيقات محددة من قبل %s.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
ar: يمنع %s تثبيت التطبيقات.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Applications installed by %s will not appear for other users.
ar: لن تظهر التطبيقات المثبتة بواسطة %s للمستخدمين الآخرين.

en: Application Usage Restrictions
ar: قيود استخدام التطبيق

en: Restrict _Web Browsers
ar: تقييد متصفحات الإنترنت

en: _Restrict Applications
ar: تقييد التطبيقات

en: Software Installation Restrictions
ar: قيود تثبيت البرنامج

en: Restrict Application _Installation
ar: تقييد تثبيت التطبيق

en: Restrict Application Installation for _Others
ar: تقييد تثبيت التطبيق على الآخرين

en: Application _Suitability
ar: ملاءمة التطبيق

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
ar: يقتصر تصفح أو تثبيت التطبيقات على تطبيقات مناسبة لفئة عمرية معينة أو أكبر.

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
ar: أدوات الإشراف العائلي

en: Copyright © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.
ar: حقوق النشر © 2019، 2020 Endless Mobile، Inc.

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
ar: موقع Malcontent

en: The help contents could not be displayed
ar: لا يمكن عرض محتويات المساعدة

en: Failed to load user data from the system
ar: فشل تحميل بيانات المستخدم من النظام

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
ar: يُرجى التأكد من تثبيت خدمة الحسابات وتمكينها.

en: Previous Page
ar: الصفحة السابقة

en: Next Page
ar: الصفحة التالية

en: Permission Required
ar: الإذن مطلوب

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
ar: الإذن مطلوب لعرض وتغيير إعدادات الإشراف العائلي لحساب المستخدم.

en: No Child Users Configured
ar: لم يتم تهيئة مستخدمين فرعيين

en: No child users are currently set up on the system. Create one before setting up their parental controls.
ar: لا توجد حالياً حسابات لمستخدمين أطفال على النظام. قُم بإنشاء حساب واحد قبل تهيئة أدوات الإشراف العائلي الخاصة بها.

en: Create _Child User
ar: إنشاء حساب لطفل

en: Loading…
ar: جارٍ التحميل...

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _About Parental Controls
ar: نبذة عن الإشراف العائلي

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
ar: قُم بضبط الإشراف العائلي ومراقبة الاستخدام بواسطة المستخدمين

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
ar: إدارة قيود الإشراف العائلي للمستخدمين، والتحكم في المدة التي يمكنهم خلالها استخدام الكمبيوتر، والبرنامج الذي يمكنهم تثبيته، والبرنامج المثبت الذي يمكنهم تشغيله

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
ar: إعدادات التحكم الأبوي؛ الوقت الذي يقضى بمشاهدة الشاشة؛ القيود الخاصة بالتطبيقات؛ القيود الخاصة بمتصفحات الإنترنت؛ فتح خدمة تقارير مؤتمتة؛ الاستخدام؛ حدود الاستخدام؛ الطفل؛ الطفل؛

en: Manage parental controls
ar: إدارة الإشراف العائلي

en: Authentication is required to read and change user parental controls
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة وتغيير إعدادات التحكم الأبوية الخاصة بالمستخدم

en: Your account
ar: حسابك

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
ar: لم يتم تمكين حدود زمنية للمستخدم ‘%s’

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
ar: حدث خطأ أثناء الحصول على حدود الجلسة للمستخدم ‘%s’: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
ar: ليس لدى المستخدم "%s" وقتاً متبقياً

en: Error setting time limit on login session: %s
ar: خطأ في تعيين حد الوقت لجلسة تسجيل الدخول: %s
