malcontent master - en to da translation catalogue (90 entries)

en: Change your own app filter
da: Ændr dit eget programfilter

en: Authentication is required to change your app filter.
da: Der kræves godkendelse for at ændre dit eget programfilter.

en: Read your own app filter
da: Læs dit eget programfilter

en: Authentication is required to read your app filter.
da: Der kræves godkendelse for at læse dit eget programfilter.

en: Change another user’s app filter
da: Ændr en anden brugers programfilter

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
da: Der kræves godkendelse for at ændre en anden brugers programfilter.

en: Read another user’s app filter
da: Læs en anden brugers programfilter

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
da: Der kræves godkendelse for at læse en anden brugers programfilter.

en: Change your own session limits
da: Ændr dine egne sessionsgrænser

en: Authentication is required to change your session limits.
da: Der kræves godkendelse for at ændre dine egne sessionsgrænser.

en: Read your own session limits
da: Læs dine egne sessionsgrænser

en: Authentication is required to read your session limits.
da: Der kræves godkendelse for at læse dine egne sessionsgrænser.

en: Change another user’s session limits
da: Ændr en anden brugers sessionsgrænser

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
da: Der kræves godkendelse for at ændre en anden brugers sessionsgrænser.

en: Read another user’s session limits
da: Læs en anden brugers sessionsgrænser

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
da: Der kræves godkendelse for at læse en anden brugers sessionsgrænser.

en: Change your own account info
da: Ændr din egen kontoinformation

en: Authentication is required to change your account info.
da: Der kræves godkendelse for at ændre din egen kontoinformation.

en: Read your own account info
da: Læs din egen kontoinformation

en: Authentication is required to read your account info.
da: Der kræves godkendelse for at læse din egen kontoinformation.

en: Change another user’s account info
da: Ændr en anden brugers kontoinformation

en: Authentication is required to change another user’s account info.
da: Der kræves godkendelse for at ændre en anden brugers kontoinformation.

en: Read another user’s account info
da: Læs en anden brugers kontoinformation

en: Authentication is required to read another user’s account info.
da: Der kræves godkendelse for at læse en anden brugers kontoinformation.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
da: Programfilteret til brugeren %u var i et format som ikke blev genkendt

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
da: OARS-filteret til brugeren %u har en slags “%s” som ikke blev genkendt

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
da: Har ikke tilladelse til at forespørge forældrestyringsdata til brugeren %u

en: User %u does not exist
da: Brugeren %u findes ikke

en: System accounts service not available
da: Systemets kontitjeneste ikke tilgængeligt

en: App filtering is globally disabled
da: Programfiltrering er deaktiveret globalt

en: Session limits are globally disabled
da: Sessionsgrænser er deaktiveret globalt

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
da: Sessionsgrænse til brugeren %u var i et format som ikke blev genkendt

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
da: Sessionsgrænse til brugeren %u har en type “%u” som ikke blev genkendt

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
da: Sessionsgrænse til brugeren %u har ugyldig daglig planlægning %u–%u

en: General
da: Generelt

en: ALL
da: ALLE

en: Adults Only
da: Kun voksne

en: Mature
da: Modne

en: Teen
da: Teenagere

en: Everyone 10+
da: 10 år og op

en: Everyone
da: Alle

en: Early Childhood
da: Småbørn

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
da: Begræns %s i at bruge følgende installerede programmer.

en: Restrict Applications
da: Begræns programmer

en: No applications found to restrict.
da: Fandt ingen programmer at begrænse.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
da: ukendt

en: All Ages
da: Alle aldersgrupper

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
da: Forhindrer %s i at køre webbrowsere. Begrænset webindhold kan stadigvæk være tilgængelig i andre programmer.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
da: Forhindrer %s i at bruge de angivne programmer.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
da: Forhindrer %s i at installere programmer.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Applications installed by %s will not appear for other users.
da: Programmer, som er blevet installeret af %s, vises ikke for andre brugere.

en: Application Usage Restrictions
da: Begrænsninger for anvendelse af programmer

en: Restrict _Web Browsers
da: Begræns _webbrowsere

en: _Restrict Applications
da: Begræns _programmer

en: Software Installation Restrictions
da: Begrænsninger for softwareinstallation

en: Restrict Application _Installation
da: Begræns program_installation

en: Restrict Application Installation for _Others
da: Begræns programinstallation for _andre

en: Application _Suitability
da: Program_egnethed

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
da: Begrænser gennemgang eller installation af programmer til programmer som er egnet til bestemte aldersgrupper eller ældre.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
da: Brugeren som skal vælges i brugerfladen

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
da: BRUGERNAVN

en: — view and edit parental controls
da: — vis og rediger forældrestyring

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
da: Forældrestyring

en: Copyright © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.
da: Ophavsret © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
da: Malcontents websted

en: The help contents could not be displayed
da: Hjælpeindholdet kunne ikke vises

en: Failed to load user data from the system
da: Kunne ikke indlæse brugerdata fra systemet

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
da: Sørg venligst for at AccountsService er installeret og aktiveret.

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Next Page
da: Næste side

en: Permission Required
da: Kræver tilladelse

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
da: Der kræves tilladelse for at vise og ændre brugerens forældrestyringsindstillinger.

en: No Child Users Configured
da: Der er ikke konfigureret nogen barnebrugere

en: No child users are currently set up on the system. Create one before setting up their parental controls.
da: Der er ikke opsat nogen barnebrugere på systemet i øjeblikket. Opret en inden opsætningen af dens forældrestyring.

en: Create _Child User
da: Opret _barnebruger

en: Loading…
da: Indlæser …

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Parental Controls
da: _Om Forældrestyring

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
da: Indstil forældrestyring og overvåg brugernes anvendelse

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
da: Håndter brugernes forældrestyringsbegrænsninger, styring af hvor længe de kan bruge computeren, hvilke software de kan installere og hvilke installeret software de kan køre.

en: Main window
da: Hovedvindue

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
da: forældrestyring;skærmtid;programbegrænsninger;webbrowserbegrænsninger;oars;anvendelse;anvendelsesbegrænsning;barn;børn;

en: Manage parental controls
da: Håndter forældrestyring

en: Authentication is required to read and change user parental controls
da: Der kræves godkendelse for at læse og ændre brugerens forældrestyring

en: Your account
da: Din konto

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
da: Brugeren “%s” har ingen tidsgrænser aktiveret

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
da: Fejl ved hentning af sessionsgrænser for brugeren “%s”: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
da: Brugeren “%s” har ikke mere tid tilbage

en: Error setting time limit on login session: %s
da: Fejl ved indstilling af tidsgrænse i indlogningssession: %s
