malcontent - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Change your own app filter
fr: Modifiez votre propre filtre d'application

en: Authentication is required to change your app filter.
fr: L'authentification est requise pour modifier votre filtre d'application.

en: Read your own app filter
fr: Lisez votre propre filtre d'application

en: Authentication is required to read your app filter.
fr: L'authentification est requise pour lire votre filtre d'application.

en: Change another user’s app filter
fr: Modifier le filtre d'application d'un autre utilisateur

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
fr: L'authentification est requise pour modifier le filtre d'application d'un autre utilisateur.

en: Read another user’s app filter
fr: Lire le filtre d'application d'un autre utilisateur

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
fr: L'authentification est requise pour lire le filtre d'application d'un autre utilisateur.

en: Change your own session limits
fr: Modifiez vos propres limites de session

en: Authentication is required to change your session limits.
fr: L'authentification est requise pour modifier vos limites de session.

en: Read your own session limits
fr: Lisez vos propres limites de session

en: Authentication is required to read your session limits.
fr: L'authentification est requise pour lire vos limites de session.

en: Change another user’s session limits
fr: Modifier les limites de session d'un autre utilisateur

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
fr: L'authentification est requise pour modifier les limites de session d'un autre utilisateur.

en: Read another user’s session limits
fr: Lire les limites de session d'un autre utilisateur

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
fr: L'authentification est requise pour lire les limites de session d'un autre utilisateur.

en: Change your own account info
fr: Modifiez vos propres infos de compte

en: Authentication is required to change your account info.
fr: L'authentification est requise pour modifier vos infos de compte.

en: Read your own account info
fr: Lisez vos propres infos de compte

en: Authentication is required to read your account info.
fr: L'authentification est requise pour lire les infos de votre compte.

en: Change another user’s account info
fr: Modifier les infos de compte d'un autre utilisateur

en: Authentication is required to change another user’s account info.
fr: L'authentification est requise pour modifier les informations de compte d'un autre utilisateur.

en: Read another user’s account info
fr: Lire les infos de compte d'un autre utilisateur

en: Authentication is required to read another user’s account info.
fr: L'authentification est requise pour lire les infos de compte d'un autre utilisateur.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
fr: Le filtre d'application de l'utilisateur %u était dans un format non reconnu.

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
fr: Le filtre OARS de l'utilisateur %u a un type non reconnu ‘%s’

en: Not allowed to query app filter data for user %u
fr: Pas autorisé à interroger les données du filtre d'application de l'utilisateur %u

en: User %u does not exist
fr: L'utilisateur %u n'existe pas.

en: App filtering is globally disabled
fr: Le filtrage de l'application est globalement désactivé.

en: Session limits are globally disabled
fr: Les limites de session sont globalement désactivées.

en: Not allowed to query session limits data for user %u
fr: Pas autorisé à interroger les données de limites de session de l'utilisateur %u

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
fr: La limite de session de l'utilisateur %u était dans un format non reconnu.

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
fr: La limite de session de l'utilisateur %u a un type non reconnu ‘%u’

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
fr: La limite de session de l'utilisateur %u a un horaire quotidien invalide %u–%u

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
fr: Interdire %s d'utiliser les applications installées suivantes.

en: Restrict Applications
fr: Restreindre des applications

en: No applications found to restrict.
fr: Aucune application à restreindre n'a été trouvée.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
fr: inconnu

en: All Ages
fr: Tous les âges

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
fr: Empêche %s d'exécuter des navigateurs web. Du contenu web limité peut encore être disponible dans d'autres applications.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
fr: Empêche l'utilisation des applications spécifiées par %s.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
fr: Empêche %s d'installer des applications.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Applications installed by %s will not appear for other users.
fr: Les applications installées par %s n'apparaîtront pas pour les autres utilisateurs.

en: Application Usage Restrictions
fr: Restrictions d'usage de l'application

en: Restrict _Web Browsers
fr: Restreindre les navigateurs web

en: _Restrict Applications
fr: _Restreindre les applications

en: Software Installation Restrictions
fr: Restrictions d'installation de logiciels

en: Restrict Application _Installation
fr: Restreindre l'installation d'applications

en: Restrict Application Installation for _Others
fr: Restreindre l'installation d'applications pour les autres

en: Application _Suitability
fr: Adéquation de l'application

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
fr: Restreint la navigation ou l'installation d'applications aux applications adaptées à certains âges ou au-delà.

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
fr: Contrôles parentaux

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
fr: Site web de Malcontent

en: The help contents could not be displayed
fr: Les contenus d'aide n'ont pas pu être affichés.

en: Failed to load user data from the system
fr: Échec de chargement des données de l'utilisateur à partir du système

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
fr: Veuillez vous assurer que le AccountsService est installé et activé.

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Permission Required
fr: Permission requise

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
fr: Une permission est requise pour consulter et modifier les paramètres des contrôles parentaux de l'utilisateur.

en: No Child Users Configured
fr: Aucun utilisateur enfant configuré

en: No child users are currently set up on the system. Create one before setting up their parental controls.
fr: Aucun utilisateur enfant n'est actuellement configuré sur le système. Créez-en un avant de configurer ses contrôles parentaux.

en: Create _Child User
fr: Créer un utilisateur enfant

en: Loading…
fr: Chargement...

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Parental Controls
fr: _À propos des contrôles parentaux

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
fr: Configurer les contrôles parentaux et surveiller l'usage par les utilisateurs

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
fr: Gérez les restrictions des contrôles parentaux des utilisateurs, contrôlez la durée pendant laquelle ils peuvent utiliser l'ordinateur, quels logiciels ils peuvent installer, et quels logiciels installés ils peuvent exécuter.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
fr: contrôles parentaux;temps d'écran;restrictions d'application;restrictions de navigateur web;oars;usage;limite d'usage;enfant;enfant

en: Manage parental controls
fr: Gérer les contrôles parentaux

en: Authentication is required to read and change user parental controls
fr: L'authentification est requise pour lire et modifier les contrôles parentaux de l'utilisateur.

en: Your account
fr: Votre compte

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
fr: L'utilisateur ‘%s’ n'a aucune limite de temps activée.

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
fr: Erreur d'obtention des limites de session de l'utilisateur ‘%s’ : %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
fr: L'utilisateur ‘%s’ n'a plus de temps.

en: Error setting time limit on login session: %s
fr: Erreur de configuration de la limite de temps sur la session de connexion : %s
