malcontent master - en to pt_BR translation catalogue (87 entries)

en: Change your own app filter
pt_BR: Alterar seu próprio filtro de aplicativos

en: Authentication is required to change your app filter.
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar seu filtro de aplicativos.

en: Read your own app filter
pt_BR: Ler seu próprio filtro de aplicativos

en: Authentication is required to read your app filter.
pt_BR: Autenticação é necessária para ler seu filtro de aplicativos.

en: Change another user’s app filter
pt_BR: Alterar o filtro de aplicativos de outro usuário

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar o filtro de aplicativos de outro usuário.

en: Read another user’s app filter
pt_BR: Ler o filtro de aplicativo de outro usuário

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
pt_BR: Autenticação é necessária para ler o filtro de aplicativos de outro usuário.

en: Change your own session limits
pt_BR: Alterar seus próprios limites de sessão

en: Authentication is required to change your session limits.
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar seus próprios limites de sessão.

en: Read your own session limits
pt_BR: Ler seus próprios limites de sessão

en: Authentication is required to read your session limits.
pt_BR: Autenticação é necessária para ler seus próprios limites de sessão.

en: Change another user’s session limits
pt_BR: Alterar os limites de sessão de outro usuário

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar os limites de sessão de outro usuário.

en: Read another user’s session limits
pt_BR: Ler os limites de sessão de outro usuário

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
pt_BR: Autenticação é necessária para ler os limites de sessão de outro usuário.

en: Change your own account info
pt_BR: Alterar informações de sua própria conta

en: Authentication is required to change your account info.
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar informações de sua própria conta.

en: Read your own account info
pt_BR: Ler informações de sua própria conta

en: Authentication is required to read your account info.
pt_BR: Autenticação é necessária para ler informações de sua própria conta.

en: Change another user’s account info
pt_BR: Alterar informações da conta de outro usuário

en: Authentication is required to change another user’s account info.
pt_BR: Autenticação é necessária para alterar as informações da conta de outro usuário.

en: Read another user’s account info
pt_BR: Ler informações da conta de outro usuário

en: Authentication is required to read another user’s account info.
pt_BR: Autenticação é necessária para ler as informações da conta de outro usuário.

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
pt_BR: O controle dos pais só pode ser aplicado para o usuário
    padrão. É possível cria-lo nas configurações do usuário.

en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
pt_BR: É recomendável que as restrições sejam definidas como parte de uma conversa em andamento com %s. Para mais informações <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Leia as orientações</a>

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
pt_BR: O filtro de aplicativos para o usuário %u estava em um formato não reconhecido

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
pt_BR: O filtro OARS para o usuário %u possui um tipo não reconhecido “%s”

en: Not allowed to query app filter data for user %u
pt_BR: Não é permitido consultar dados de filtro de aplicativos para o usuário %u

en: User %u does not exist
pt_BR: O usuário %u não existe

en: App filtering is globally disabled
pt_BR: A filtragem de aplicativos está desabilitada globalmente

en: Session limits are globally disabled
pt_BR: Os limites de sessão estão desabilitados globalmente

en: Not allowed to query session limits data for user %u
pt_BR: Não é permitido consultar dados de limites de sessão para o usuário %u

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
pt_BR: O limite de sessão para o usuário %u estava em um formato não reconhecido

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
pt_BR: O limite de sessão para o usuário %u possui um tipo não reconhecido “%u”

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
pt_BR: O limite de sessão para o usuário %u possui agendamento diário inválido %u–%u

en: General
pt_BR: Geral

en: ALL
pt_BR: TODOS

en: Adults Only
pt_BR: Adultos apenas

en: Mature
pt_BR: Maduro

en: Teen
pt_BR: Jovem

en: Everyone 10+
pt_BR: Todos 10+

en: Everyone
pt_BR: Todos

en: Early Childhood
pt_BR: Primeira infância

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
pt_BR: Restringir %s de usar os seguintes aplicativos instalados.

en: Restrict Applications
pt_BR: Restringir aplicativos

en: No applications found to restrict.
pt_BR: Nenhum aplicativo encontrado para ser restringido.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: All Ages
pt_BR: Todas as idades

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
pt_BR: Impede que %s execute navegadores web. O conteúdo web limitado ainda pode estar disponível em outros aplicativos.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
pt_BR: Impede aplicativos específicos de serem usados por %s.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
pt_BR: Impede que %s instale aplicativos.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Applications installed by %s will not appear for other users.
pt_BR: Aplicativos instalados por %s que não aparecerão para outros usuários.

en: Application Usage Restrictions
pt_BR: Restrições de uso de aplicativo

en: Restrict _Web Browsers
pt_BR: Restringir navegadores _web

en: _Restrict Applications
pt_BR: _Restringir aplicativos

en: Software Installation Restrictions
pt_BR: Restrições de instalação de software

en: Restrict Application _Installation
pt_BR: Restringir _instalação de aplicativo

en: Restrict Application Installation for _Others
pt_BR: Restringir instalação de aplicativo para _outros

en: Application _Suitability
pt_BR: A_dequação do aplicativo

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
pt_BR: Restringe navegação ou instalação de aplicativos para aplicativos adequados para certas idades ou acima.

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
pt_BR: Controle parental

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
pt_BR: Site do Malcontent

en: The help contents could not be displayed
pt_BR: O conteúdo de ajuda não pôde ser exibido

en: Failed to load user data from the system
pt_BR: Falha ao carregar dados do usuário do sistema

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
pt_BR: Certifique-se que o AccountsService está instalado e habilitado.

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

en: Permission Required
pt_BR: Permissão necessária

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
pt_BR: Permissão é necessária para visualizar e alterar as configurações do controle parental de usuários.

en: No Child Users Configured
pt_BR: Nenhum usuário filho configurado

en: No child users are currently set up on the system. Create one before setting up their parental controls.
pt_BR: Nenhum usuário filho está atualmente configurado no sistema. Crie um antes de configurar o controle parental.

en: Create _Child User
pt_BR: _Criar usuário filho

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _About Parental Controls
pt_BR: _Sobre o Controle parental

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
pt_BR: Defina o controle parental e monitore o uso por usuários

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
pt_BR: Gerencie as restrições de controle parental dos usuários, controlando por quanto tempo eles podem usar o computador, qual software eles podem instalar e qual software instalado eles podem executar.

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
pt_BR: controle parental;controle dos pais;parental controls;tempo de tela;screen time;restrições de aplicativos;app restrictions;restrições de navegador web;web browser restrictions;oars;uso;usage;limite de uso;usage limit;criança;kid;filho;filha;child;

en: Manage parental controls
pt_BR: Gerenciar controle parental

en: Authentication is required to read and change user parental controls
pt_BR: Autenticação é necessária para ler e alterar controle parental de usuários

en: Your account
pt_BR: Sua conta

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
pt_BR: O usuário “%s” não tem limite de tempo habilitado

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
pt_BR: Erro ao obter limites de sessão para o usuário “%s”: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
pt_BR: O usuário “%s” não possui tempo restante

en: Error setting time limit on login session: %s
pt_BR: Erro ao definir o limite de tempo à sessão: %s
