malcontent - en to ru translation catalogue (88 entries)

en: Change your own app filter
ru: Изменение собственного фильтра приложений

en: Authentication is required to change your app filter.
ru: Для изменения своего фильтра приложений требуется идентификация.

en: Read your own app filter
ru: Чтение собственного фильтра приложений

en: Authentication is required to read your app filter.
ru: Для чтения своего фильтра приложений требуется идентификация.

en: Change another user’s app filter
ru: Изменение фильтра приложений другого пользователя

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
ru: Для изменения фильтра приложений другого пользователя требуется идентификация.

en: Read another user’s app filter
ru: Чтение фильтра приложений другого пользователя

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
ru: Для чтения фильтра приложений другого пользователя требуется идентификация.

en: Change your own session limits
ru: Изменение ограничений собственного сеанса

en: Authentication is required to change your session limits.
ru: Для изменения ограничений собственного сеанса требуется идентификация.

en: Read your own session limits
ru: Чтение ограничений собственного сеанса

en: Authentication is required to read your session limits.
ru: Для чтения ограничений собственного сеанса требуется идентификация.

en: Change another user’s session limits
ru: Изменение ограничений сеанса другого пользователя

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
ru: Для изменения ограничений сеанса другого пользователя требуется идентификация.

en: Read another user’s session limits
ru: Чтение ограничений сеанса другого пользователя

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
ru: Для чтения ограничений сеанса другого пользователя требуется идентификация.

en: Change your own account info
ru: Изменение данных своей учётной записи

en: Authentication is required to change your account info.
ru: Для изменения данных своей учётной записи требуется идентификация.

en: Read your own account info
ru: Чтение данных своей учётной записи

en: Authentication is required to read your account info.
ru: Для чтения данных своей учётной записи требуется идентификация.

en: Change another user’s account info
ru: Изменение данных учётной записи другого пользователя

en: Authentication is required to change another user’s account info.
ru: Для изменения данных учётной записи другого пользователя требуется идентификация.

en: Read another user’s account info
ru: Чтение данных учётной записи другого пользователя

en: Authentication is required to read another user’s account info.
ru: Для чтения данных учётной записи другого пользователя требуется идентификация.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
ru: Фильтр приложений для пользователя %u записан в неизвестном формате

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
ru: Фильтр OARS для пользователя %u имеет неизвестный тип «%s»

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
ru: Запрещено запрашивать данные родительского контроля для пользователя %u

en: User %u does not exist
ru: Пользователь %u не существует

en: System accounts service not available
ru: Служба системных учётных записей недоступна

en: App filtering is globally disabled
ru: Фильтрация приложений отключена глобально

en: Session limits are globally disabled
ru: Ограничения сеанса отключены глобально

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
ru: Ограничение сеанса для пользователя %u записаны в неизвестном формате

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
ru: Ограничение сеанса для пользователя %u имеет неизвестный тип «%u»

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
ru: Ограничение сеанса для пользователя %u имеет недопустимое ежедневное расписание %u–%u

en: General
ru: Общие

en: ALL
ru: ВСЕ

en: Adults Only
ru: Только для взрослых

en: Mature
ru: Для повзрослевшых

en: Teen
ru: Для подростков

en: Everyone 10+
ru: Для всех старше 10

en: Everyone
ru: Для всех

en: Early Childhood
ru: Для маленьких

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
ru: Запретить %s использовать следующие установленные приложения.

en: Restrict Applications
ru: Ограничение доступа к приложениям

en: No applications found to restrict.
ru: Не найдено приложений, доступ к которым ограничен.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
ru: неизвестный

en: All Ages
ru: Все возрастные группы

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
ru: Запретить %s запускать веб-браузеры. Ограниченный веб-контент может быть доступен в других приложениях.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
ru: Запретить %s использование указанных приложений.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
ru: Запретить %s устанавливать приложения.

en: Application Usage Restrictions
ru: Ограничения на использование приложений

en: Restrict _Web Browsers
ru: Ограничить доступ к _Веб-браузерам

en: _Restrict Applications
ru: _Ограничить доступ к приложениям

en: Software Installation Restrictions
ru: Ограничения на установку программного обеспечения

en: Restrict Application _Installation
ru: Ограничить _установку приложений

en: Application _Suitability
ru: _Пригодность приложений

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
ru: Ограничить просмотр или установку приложений в соответствии с распределением доступности по возрастным группам.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
ru: Пользователь для выбора в пользовательском интерфейсе

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
ru: ПОЛЬЗОВАТЕЛЬ

en: — view and edit parental controls
ru: — просмотр и редактирование родительского контроя

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
ru: Родительский контроль

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
ru: Веб-сайт Malcontent

en: The help contents could not be displayed
ru: Содержание справки не может быть отображено

en: Failed to load user data from the system
ru: Не удалось загрузить пользовательские данные из системы

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
ru: Убедитесь, что служба AccountsService установлена и включена.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
ru: Рекомендуется устанавливать эти ограничения как дополнение к беседе с %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Ознакомьтесь с инструкцией</a> о том, что нужно учитывать.

en: Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: Next Page
ru: Следующая страница

en: Permission Required
ru: Требуется разрешение

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
ru: Требуется разрешение для просмотра и изменения настроек родительского контроля пользователя.

en: No Standard User Accounts
ru: Нет обычных учётных записей пользователей

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
ru: Родительский контроль может быть применен только к обычным учётным
    записям пользователей. Такие записи можно создать в настройках пользователя.

en: _User Settings
ru: Настройки _пользователя

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: _Help
ru: _Справка

en: _About Parental Controls
ru: _О родительском контроле

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
ru: Создание родительского контроля и управление использованием компьютера для каждого пользователя

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
ru: Управление ограничениями родительского контроля, позволяет контролировать время использования компьютера, какое программное обеспечение вы можете установить и какое уже установленное программное обеспечение разрешено запускать.

en: Main window
ru: Главное окно

en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
ru: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;родительский контроль;ребенок;

en: Manage parental controls
ru: Управление родительским контролем

en: Authentication is required to read and change user parental controls
ru: Для просмотра и внесения изменений в родительский контроль пользователя требуется идентификация

en: Your account
ru: Ваша учётная запись

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
ru: Пользователь «%s» не имеет ограничений по времени

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
ru: Ошибка при попытке получить данные об ограничениях сеанса пользователя «%s»: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
ru: У пользователя «%s» не осталось времени

en: Error setting time limit on login session: %s
ru: Ошибка установки ограничения времени на сеанс входа в систему: %s
