malcontent - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: Change your own app filter
sv: Ändra ditt eget programfilter

en: Authentication is required to change your app filter.
sv: Autentisering krävs för att ändra ditt programfilter.

en: Read your own app filter
sv: Läs ditt eget programfilter

en: Authentication is required to read your app filter.
sv: Autentisering krävs för att läsa ditt programfilter.

en: Change another user’s app filter
sv: Ändra en annan användares programfilter

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
sv: Autentisering krävs för att ändra en annan användares programfilter.

en: Read another user’s app filter
sv: Läs en annan användares programfilter

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
sv: Autentisering krävs för att läsa en annan användares programfilter.

en: Change your own session limits
sv: Ändra dina egna sessionsgränser

en: Authentication is required to change your session limits.
sv: Autentisering krävs för att ändra dina sessionsgränser.

en: Read your own session limits
sv: Läs dina egna sessionsgränser

en: Authentication is required to read your session limits.
sv: Autentisering krävs för att läsa dina sessionsgränser.

en: Change another user’s session limits
sv: Ändra en annan användares sessionsgränser

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
sv: Autentisering krävs för att ändra en annan användares sessionsgränser.

en: Read another user’s session limits
sv: Läs en annan användares sessionsgränser

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
sv: Autentisering krävs för att läsa en annan användares sessionsgränser.

en: Change your own account info
sv: Ändra din egen kontoinformation

en: Authentication is required to change your account info.
sv: Autentisering krävs för att ändra din kontoinformation.

en: Read your own account info
sv: Läs din egen kontoinformation

en: Authentication is required to read your account info.
sv: Autentisering krävs för att läsa din kontoinformation.

en: Change another user’s account info
sv: Ändra en annan användares kontoinformation

en: Authentication is required to change another user’s account info.
sv: Autentisering krävs för att ändra en annan användares kontoinformation.

en: Read another user’s account info
sv: Läs en annan användares kontoinformation

en: Authentication is required to read another user’s account info.
sv: Autentisering krävs för att läsa en annan användares kontoinformation.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
sv: Programfilter för användare %u var i ett okänt format

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
sv: OARS-filter för användare %u har en okänd typ ”%s”

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
sv: Ej tillåtet att efterfråga föräldrakontrollsdata för användare %u

en: User %u does not exist
sv: Användare %u finns inte

en: System accounts service not available
sv: Systemkontotjänst ej tillgänglig

en: App filtering is globally disabled
sv: Programfiltrering är globalt inaktiverad

en: Session limits are globally disabled
sv: Sessionsgränser är globalt inaktiverade

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
sv: Sessionsgräns för användare %u var i ett okänt format

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
sv: Sessionsgräns för användare %u har en okänd typ ”%u”

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
sv: Sessionsgräns för användare %u har ett ogiltigt dagsschema %u–%u

en: General
sv: Alla

en: ALL
sv: ALLA

en: Adults Only
sv: Endast för vuxna

en: Mature
sv: Mogen

en: Teen
sv: Tonåring

en: Everyone 10+
sv: Alla över 10 år

en: Everyone
sv: Alla

en: Early Childhood
sv: Tidig barndom

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
sv: Begränsa %s från att använda följande installerade program.

en: Restrict Applications
sv: Begränsa program

en: No applications found to restrict.
sv: Inga program att begränsa hittades.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
sv: okänd

en: All Ages
sv: Alla åldrar

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
sv: Förhindrar %s från att köra webbläsare. Begränsat webbinnehåll kan fortfarande finnas tillgängligt i andra program.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
sv: Förhindrar angivna program från att användas av %s.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
sv: Förhindrar %s från att installera program.

en: Application Usage Restrictions
sv: Begränsningar av programanvändning

en: Restrict _Web Browsers
sv: Begränsa _webbläsare

en: _Restrict Applications
sv: _Begränsa program

en: Software Installation Restrictions
sv: Begränsningar av programvaruinstallation

en: Restrict Application _Installation
sv: Begränsa _installation av program

en: Application _Suitability
sv: _Lämplighet för program

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
sv: Begränsar bläddring bland eller installation av program till program som är lämpliga för vissa åldrar och uppåt.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
sv: Användare att välja i användargränssnittet

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
sv: ANVÄNDARNAMN

en: — view and edit parental controls
sv: — visa och redigera föräldrakontroller

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
sv: Föräldrakontroller

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
sv: Webbplats för Malcontent

en: The help contents could not be displayed
sv: Hjälpinnehållet kunde inte visas

en: Failed to load user data from the system
sv: Misslyckades med att läsa in användardata från systemet

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
sv: Försäkra dig om att AccountsService är installerat och aktiverat.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
sv: Det rekommenderas att begränsningar ställs in som en del av en pågående diskussion med %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Du kan läsa denna guide</a> (på engelska) om vad som finns att ta i beaktande.

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Permission Required
sv: Behörighet krävs

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
sv: Behörighet krävs för att visa och ändra inställningar för föräldrakontroll för användare.

en: No Standard User Accounts
sv: Inga standardanvändarkonton

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
sv: Föräldrakontroller kan endast tillämpas för
    standardanvändarkonton. Dessa kan skapas i
    användarinställningarna.

en: _User Settings
sv: _Användarinställningar

en: Loading…
sv: Läser in…

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Parental Controls
sv: _Om Föräldrakontroller

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
sv: Ställ in föräldrakontroller och övervaka användares användning

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
sv: Hantera användares föräldrakontrollsbegränsningar, vilket styr hur länge de kan använda datorn, vilken programvara de kan installera, och vilken installerad programvara som de kan köra.

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
sv: föräldrakontroller;skärmtid;programbegränsningar;appbegränsningar;webbläsarbegränsningar;oars;användning;användningsgräns;barn;

en: Manage parental controls
sv: Hantera föräldrakontroller

en: Authentication is required to read and change user parental controls
sv: Autentisering krävs för att läsa och ändra föräldrakontroller för användare

en: Your account
sv: Ditt konto

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
sv: Användaren ”%s” har inga tidsgränser aktiverade

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
sv: Fel vid hämtning av sessionsgränser för användaren ”%s”: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
sv: Användaren ”%s” har ingen återstående tid

en: Error setting time limit on login session: %s
sv: Fel vid inställning av tidsgräns på inloggningssession: %s
