malcontent - en to tr translation catalogue (89 entries)

en: Change your own app filter
tr: Kendi uygulama süzgecini değiştir

en: Authentication is required to change your app filter.
tr: Uygulama süzgecinizi değiştirmek için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Read your own app filter
tr: Kendi uygulama süzgecini oku

en: Authentication is required to read your app filter.
tr: Uygulama süzgecinizi okumak için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Change another user’s app filter
tr: Başka kullanıcının uygulama süzgecini değiştir

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
tr: Başka kullanıcının uygulama süzgecini değiştirmek için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Read another user’s app filter
tr: Başka kullanıcının uygulama süzgecini oku

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
tr: Başka kullanıcının uygulama süzgecini okumak için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Change your own session limits
tr: Kendi oturum sınırlarını değiştir

en: Authentication is required to change your session limits.
tr: Kendi oturum sınırlarınızı değiştirmek için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Read your own session limits
tr: Kendi oturum sınırlarını oku

en: Authentication is required to read your session limits.
tr: Kendi oturum sınırlarınızı okumak için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Change another user’s session limits
tr: Başka kullanıcının oturum kısıtlarını değiştir

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
tr: Başka kullanıcının oturum sınırlarını değiştirmek için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Read another user’s session limits
tr: Başka kullanıcının oturum sınırlarını oku

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
tr: Başka kullanıcının oturum sınırlarını okumak için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Change your own account info
tr: Kendi hesap bilgilerini değiştir

en: Authentication is required to change your account info.
tr: Kendi hesap bilgilerinizi değiştirmek için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Read your own account info
tr: Kendi hesap bilgilerini oku

en: Authentication is required to read your account info.
tr: Kendi hesap bilgilerinizi okumak için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Change another user’s account info
tr: Başka kullanıcının hesap bilgilerini değiştir

en: Authentication is required to change another user’s account info.
tr: Başka kullanıcının hesap bilgilerini değiştirmek için kimlik doğrulanmalıdır.

en: Read another user’s account info
tr: Başka kullanıcının hesap bilgilerini oku

en: Authentication is required to read another user’s account info.
tr: Başka kullanıcının hesap bilgilerini okumak için kimlik doğrulanmalıdır.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
tr: %u kullanıcısı için uygulama süzgeci tanınmayan biçimde

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
tr: %u kullanıcısı için OARS süzgeci tanınmayan ‘%s’ türünde

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
tr: %u kullanıcısı için ebeveyn denetimi verileri sorgulanamaz

en: User %u does not exist
tr: %u kullanıcısı yok

en: System accounts service not available
tr: Sistem hesap hizmeti kullanılamıyor

en: App filtering is globally disabled
tr: Uygulama süzgeci tümüyle devre dışı

en: Session limits are globally disabled
tr: Oturum kısıtları tümüyle devre dışı

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
tr: %u kullanıcısı için oturum kısıtları tanınmayan biçimde

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
tr: %u kullanıcısı için oturum kısıtları tanınmayan ‘%u’ türünde

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
tr: %u kullanıcısı için oturum kısıtları geçersiz günlük düzende %u–%u

en: General
tr: Genel

en: ALL
tr: TÜMÜ

en: Adults Only
tr: Yalnızca Yetişkinler

en: Mature
tr: Yetişkin

en: Teen
tr: Genç

en: Everyone 10+
tr: 10 Yaş Üstü Herkes

en: Everyone
tr: Herkes

en: Early Childhood
tr: Erken Çocukluk

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
tr: %s kullanıcısının aşağıdaki kurulu uygulamaları kullanmasını kısıtla.

en: Restrict Applications
tr: Uygulamaları Kısıtla

en: No applications found to restrict.
tr: Kısıtlanacak uygulama bulunamadı.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
tr: bilinmeyen

en: All Ages
tr: Tüm Yaşlar

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
tr: %s kullanıcısının web tarayıcılarını çalıştırmasını engeller. Yine de sınırlı web içeriği diğer uygulamalarda da bulunabilir.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
tr: Belirtilen uygulamaların %s tarafından kullanılmasını engeller.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
tr: %s kullanıcısının uygulama kurmasını engeller.

en: Application Usage Restrictions
tr: Uygulama Kullanım Kısıtlamaları

en: Restrict _Web Browsers
tr: _Web Tarayıcılarını Kısıtla

en: _Restrict Applications
tr: Uygulamaları _Kısıtla

en: Software Installation Restrictions
tr: Yazılım Kurulumu Kısıtlamaları

en: Restrict Application _Installation
tr: Uygulama _Kurulumunu Kısıtla

en: Application _Suitability
tr: Uygulama _Uygunluğu

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
tr: Gezinmeyi veya uygulamaların kurulmasını belirli yaşa veya üstüne elverişli uygulamalarla kısıtla.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
tr: Kullanıcı arayüzünde seçilecek kullanıcı

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
tr: KULLANICIADI

en: — view and edit parental controls
tr: — ebeveyn denetimlerini görüntüle ve düzenle

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
tr: Ebeveyn Denetimleri

en: Copyright © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.
tr: Telif Hakkı © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
tr: Malcontent Web Sitesi

en: The help contents could not be displayed
tr: Yardım içeriği gösterilemiyor

en: Failed to load user data from the system
tr: Sistemden kullanıcı verisi yüklenemedi

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
tr: AccountsService’in kurulu ve etkinleştirildiğinden emin olun.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
tr: Kısıtlamaların, %s ile süren konuşmanın parçası olarak belirlenmesi önerilir. Nelere özenilmesi gerektiğine ilişkin <a href='https://www.guvenliweb.org.tr/e_kilavuz'>kılavuzu okuyun</a>.

en: Previous Page
tr: Önceki Sayfa

en: Next Page
tr: Sonraki Sayfa

en: Permission Required
tr: İzin Gerekli

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
tr: Kullanıcı ebeveyn denetimleri ayarlarını görüntülemek ve değiştirmek için izin gereklidir.

en: No Standard User Accounts
tr: Standart Kullanıcı Hesabı Yok

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
tr: Ebeveyn denetimleri yalnızca standart kullanıcı hesaplarına uygulanabilir. 
    Bunlar kullanıcı ayarlarından oluşturulabilir.

en: _User Settings
tr: _Kullanıcı Ayarları

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Parental Controls
tr: Ebeveyn Denetimleri _Hakkında

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
tr: Ebeveyn denetimlerini ayarlayın ve kullanıcılarla kullanımı izleyin

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
tr: Kullanıcıların ebeveyn denetimi kısıtlamalarını yönetin, bilgisayarı ne çok süre kullanabileceklerini, hangi yazılımları kurabileceklerini ve hangi kurulu yazılımları çalıştırabileceklerini denetleyin.

en: Main window
tr: Ana pencere

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
tr: ebeveyn denetimleri;ebeveyn denetimi;aile denetimleri;aile denetimi;ebeveyn kontrolleri;ebeveyn kontrolü;aile kontrolü;ekran zamanı;uygulama kısıtlamaları;uygulama sınırlamaları;yazılım kısıtlamaları;yazılım sınırlamaları;web tarayıcı kısıtlamaları;web tarayıcı sınırlamaları;internet tarayıcı kısıtlamaları;internet tarayıcı sınırlamaları;oars;kullanım;kullanım sınırı;kullanım kısıtı;çocuk;evlat;

en: Manage parental controls
tr: Ebeveyn denetimlerini yönet

en: Authentication is required to read and change user parental controls
tr: Kullanıcı ebeveyn denetimlerini okumak ve değiştirmek için kimlik doğrulaması gereklidir

en: Your account
tr: Hesabınız

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
tr: ‘%s’ kullanıcısının etkin zaman sınırı yok

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
tr: ‘%s’ kullanıcısı için oturum sınırları alınırken hata oluştu: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
tr: ‘%s’ kullanıcısının hiç zamanı kalmadı

en: Error setting time limit on login session: %s
tr: Oturum açma oturum zaman sınırı ayarlanırken hata oluştu: %s
