malcontent master - en to uk translation catalogue (89 entries)

en: Change your own app filter
uk: Зміна власного фільтра програм

en: Authentication is required to change your app filter.
uk: Для зміни власного фільтра програм слід пройти розпізнавання.

en: Read your own app filter
uk: Читання власного фільтра програм

en: Authentication is required to read your app filter.
uk: Для читання власного фільтра програм слід пройти розпізнавання.

en: Change another user’s app filter
uk: Зміна фільтра програм іншого користувача

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
uk: Для зміни фільтра програм іншого користувача слід пройти розпізнавання.

en: Read another user’s app filter
uk: Читання фільтра програм іншого користувача

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
uk: Для читання фільтра програм іншого користувача слід пройти розпізнавання.

en: Change your own session limits
uk: Зміна обмежень власного сеансу

en: Authentication is required to change your session limits.
uk: Для зміни обмежень вашого власного сеансу слід пройти розпізнавання.

en: Read your own session limits
uk: Читання обмежень власного сеансу

en: Authentication is required to read your session limits.
uk: Для читання обмежень вашого власного сеансу слід пройти розпізнавання.

en: Change another user’s session limits
uk: Зміна обмежень сеансу іншого користувача

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
uk: Для зміни обмежень сеансу іншого користувача слід пройти розпізнавання.

en: Read another user’s session limits
uk: Читання обмежень сеансу іншого користувача

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
uk: Для читання обмежень сеансу іншого користувача слід пройти розпізнавання.

en: Change your own account info
uk: Зміна даних щодо власного облікового запису

en: Authentication is required to change your account info.
uk: Для зміни даних щодо вашого облікового запису слід пройти розпізнавання.

en: Read your own account info
uk: Читання даних щодо власного облікового запису

en: Authentication is required to read your account info.
uk: Для читання даних щодо вашого облікового запису слід пройти розпізнавання.

en: Change another user’s account info
uk: Зміна даних щодо облікового запису іншого користувача

en: Authentication is required to change another user’s account info.
uk: Для зміни даних щодо облікового запису іншого користувача слід пройти розпізнавання.

en: Read another user’s account info
uk: Читання даних щодо облікового запису іншого користувача

en: Authentication is required to read another user’s account info.
uk: Для читання даних щодо облікового запису іншого користувача слід пройти розпізнавання.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
uk: Фільтр програм для користувача %u записано у невідомому форматі

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
uk: Фільтр OARS для користувача %u належить до невідомого типу «%s»

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
uk: Не дозволено опитувати дані щодо батьківського контролю для користувача %u

en: User %u does not exist
uk: Запису користувача %u не існує

en: System accounts service not available
uk: Загальносистемна служба облікових записів є недоступною

en: App filtering is globally disabled
uk: Фільтрування програм вимкнено на загальному рівні

en: Session limits are globally disabled
uk: Обмеження сеансів вимкнено на загальному рівні

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
uk: Обмеження сеансів для користувача %u записано у невідомому форматі

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
uk: Обмеження сеансів для користувача %u належить до невідомого типу «%u»

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
uk: Обмеження сеансу для користувача %u має некоректний щоденний розклад %u–%u

en: General
uk: Загальне

en: ALL
uk: УСІ

en: Adults Only
uk: Лише для дорослих

en: Mature
uk: Для дорослих

en: Teen
uk: Для підлітків

en: Everyone 10+
uk: Для усіх 10+

en: Everyone
uk: Для усіх

en: Early Childhood
uk: Для маленьких дітей

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
uk: Обмежити для %s користування вказаними нижче встановленими програмами.

en: Restrict Applications
uk: Обмеження доступу до програм

en: No applications found to restrict.
uk: Не знайдено програм, доступ до яких можна обмежити.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
uk: невідомий

en: All Ages
uk: Усі вікові групи

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
uk: Запобігає запуску користувачем %s браузерів. Обмежений доступ до інтернету можливий за допомогою інших програм.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
uk: Запобігає користуванню %s вказаними програмами.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
uk: Забороняє %s встановлювати програми.

en: Application Usage Restrictions
uk: Обмеження на користування програмами

en: Restrict _Web Browsers
uk: Обмежити _браузери

en: _Restrict Applications
uk: _Обмежити доступ до програм

en: Software Installation Restrictions
uk: Обмеження на встановлення програмного забезпечення

en: Restrict Application _Installation
uk: Обмежити вс_тановлення програм

en: Application _Suitability
uk: П_ридатність програм

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
uk: Обмежує перелік програм, які користувач може бачити або встановлювати, до програм, доступних певній віковій групі.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
uk: Користувач, якого слід вибрати у графічному інтерфейсі

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
uk: КОРИСТУВАЧ

en: — view and edit parental controls
uk: — перегляд батьківського контролю і керування ним

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
uk: Батьківський контроль

en: Copyright © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.
uk: © Endless Mobile, Inc., 2019, 2020

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
uk: Сайт Malcontent

en: The help contents could not be displayed
uk: Неможливо показати вміст довідки

en: Failed to load user data from the system
uk: Не вдалося завантажити дані користувача з системи

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
uk: Будь ласка, переконайтеся, що встановлено і увімкнено AccountsService.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
uk: Рекомендуємо встановити обмеження як частину наступної розмови із %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Ознайомтеся із настановами</a> щодо того, що слід врахувати.

en: Previous Page
uk: Попередня сторінка

en: Next Page
uk: Наступна сторінка

en: Permission Required
uk: Потрібні права доступу

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
uk: Для перегляду і внесення змін до параметрів батьківського контролю для користувача потрібні відповідні права доступу.

en: No Standard User Accounts
uk: Немає стандартних облікових записів користувачів

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
uk: Батьківський контроль можна застосовувати лише до стандартних
    облікових записів користувачів. Такі записи можна створити у параметрах користувачів.

en: _User Settings
uk: П_араметри користувачів

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Parental Controls
uk: _Про «Батьківський контроль»

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
uk: Встановити батьківський контроль і стежити за користувачами

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
uk: Керуйте обмеженнями батьківського контролю користувачів, зокрема часом, протягом якого можна працювати з комп'ютером, переліком програмного забезпечення, яке можна встановлювати, та переліком програмного забезпечення, яке можна запускати.

en: Main window
uk: Головне вікно

en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
uk: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;батьківський контроль;час за комп'ютером;обмеження програм;обмеження інтернету;користування;використання;обмеження користування;дитина;дитячий;

en: Manage parental controls
uk: Керування батьківським контролем

en: Authentication is required to read and change user parental controls
uk: Для читання і зміни параметрів батьківського контролю користувача слід пройти розпізнавання

en: Your account
uk: Ваш обліковий запис

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
uk: Для користувача «%s» часові обмеження не увімкнено

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
uk: Помилка під час спроби отримати дані щодо обмежень сеансу користувача «%s»: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
uk: У користувача «%s» більше не лишилося часу

en: Error setting time limit on login session: %s
uk: Помилка під час спроби встановити часове обмеження на сеанс роботи: %s
