malcontent master - en to id translation catalogue (89 entries)

en: Change your own app filter
id: Ubah filter aplikasi Anda sendiri

en: Authentication is required to change your app filter.
id: Diperlukan autentikasi untuk mengubah filter aplikasi Anda.

en: Read your own app filter
id: Baca filter aplikasi Anda sendiri

en: Authentication is required to read your app filter.
id: Diperlukan autentikasi untuk membaca filter aplikasi Anda.

en: Change another user’s app filter
id: Ubah filter aplikasi pengguna lain

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
id: Diperlukan autentikasi untuk mengubah filter aplikasi pengguna lain.

en: Read another user’s app filter
id: Baca filter aplikasi pengguna lain

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
id: Diperlukan autentikasi untuk membaca filter aplikasi pengguna lain.

en: Change your own session limits
id: Ubah batas sesi Anda sendiri

en: Authentication is required to change your session limits.
id: Diperlukan autentikasi untuk mengubah batas sesi Anda.

en: Read your own session limits
id: Baca batas sesi Anda sendiri

en: Authentication is required to read your session limits.
id: Diperlukan autentikasi untuk membaca batas sesi Anda.

en: Change another user’s session limits
id: Ubah batas sesi pengguna lain

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
id: Diperlukan autentikasi untuk mengubah batas sesi pengguna lain.

en: Read another user’s session limits
id: Baca batas sesi pengguna lain

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
id: Diperlukan autentikasi untuk membaca batas sesi pengguna lain.

en: Change your own account info
id: Ubah info akun Anda sendiri

en: Authentication is required to change your account info.
id: Diperlukan autentikasi untuk mengubah info akun Anda.

en: Read your own account info
id: Baca info akun Anda sendiri

en: Authentication is required to read your account info.
id: Diperlukan autentikasi untuk membaca info akun Anda.

en: Change another user’s account info
id: Ubah info akun pengguna lain

en: Authentication is required to change another user’s account info.
id: Diperlukan autentikasi untuk mengubah info akun pengguna lain.

en: Read another user’s account info
id: Baca info akun pengguna lain

en: Authentication is required to read another user’s account info.
id: Diperlukan autentikasi untuk membaca info akun pengguna lain.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
id: Filter aplikasi untuk pengguna %u dalam format yang tidak dikenal

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
id: Filter OARS untuk pengguna %u memiliki jenis yang tidak dikenal '%s'

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
id: Tidak diizinkan untuk menanyakan data pengawasan orang tua untuk pengguna %u

en: User %u does not exist
id: Pengguna %u tidak ada

en: System accounts service not available
id: Layanan akun sistem tidak tersedia

en: App filtering is globally disabled
id: Penyaringan aplikasi dinonaktifkan secara global

en: Session limits are globally disabled
id: Batas sesi dinonaktifkan secara global

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
id: Batas sesi untuk pengguna %u dalam format yang tidak dikenal

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
id: Batas sesi untuk pengguna %u memiliki tipe '%u' yang tidak dikenal

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
id: Batas sesi untuk pengguna %u memiliki jadwal harian yang tidak valid %u–%u

en: General
id: Umum

en: ALL
id: SEMUA

en: Adults Only
id: Hanya Orang Dewasa

en: Mature
id: Dewasa

en: Teen
id: Remaja

en: Everyone 10+
id: Siapa Pun 10+

en: Everyone
id: Siapa Pun

en: Early Childhood
id: Anak Usia Dini

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
id: Batasi %s dari menggunakan aplikasi yang diinstal berikut ini.

en: Restrict Applications
id: Batasi Aplikasi

en: No applications found to restrict.
id: Tidak ditemukan aplikasi yang akan dibatasi.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
id: tidak dikenal

en: All Ages
id: Semua umur

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
id: Mencegah %s dari menjalankan peramban web. Konten web terbatas mungkin masih tersedia di aplikasi lain.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
id: Mencegah aplikasi tertentu agar tidak digunakan oleh %s.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
id: Mencegah %s menginstal aplikasi.

en: Application Usage Restrictions
id: Pembatasan Penggunaan Aplikasi

en: Restrict _Web Browsers
id: Batasi Peramban _Web

en: _Restrict Applications
id: _Batasi Aplikasi

en: Software Installation Restrictions
id: Pembatasan Instalasi Perangkat Lunak

en: Restrict Application _Installation
id: Batasi _Instalasi Aplikasi

en: Application _Suitability
id: Ke_sesuaian Aplikasi

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
id: Membatasi penjelajahan atau pemasangan aplikasi ke aplikasi yang sesuai untuk usia tertentu atau di atas.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
id: Pengguna yang dipilih dalam UI

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
id: NAMAPENGGUNA

en: — view and edit parental controls
id: — tilik dan kelola pengawasan orang tua

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
id: Pengawasan Orang Tua

en: Copyright © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.
id: Hak cipta © 2019, 2020 Endless Mobile, Inc.

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
id: Situs Web Malcontent

en: The help contents could not be displayed
id: Isi bantuan tidak dapat ditampilkan

en: Failed to load user data from the system
id: Gagal memuat data pengguna dari sistem

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
id: Harap pastikan bahwa AccountsService diinstal dan diaktifkan.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
id: Disarankan agar pembatasan ditetapkan sebagai bagian dari percakapan yang sedang berlangsung dengan %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Baca panduan</a> tentang apa yang harus dipertimbangkan.

en: Previous Page
id: Halaman Sebelumnya

en: Next Page
id: Halaman Selanjutnya

en: Permission Required
id: Diperlukan Izin

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
id: Diperlukan izin untuk melihat dan mengubah pengaturan kontrol orang tua pengguna.

en: No Standard User Accounts
id: Tidak Ada Akun Pengguna Standar

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
id: Pengawasan orang tua hanya dapat diterapkan pada akun
    pengguna standar. Ini dapat dibuat di pengaturan pengguna.

en: _User Settings
id: Pengat_uran Pengguna

en: Loading…
id: Memuat…

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _About Parental Controls
id: Tent_ang Pengawasan Orang Tua

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
id: Tata kontrol orangtua dan pantau pemakaian oleh pengguna

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
id: Kelola pembatasan kontrol orang tua pengguna, mengontrol berapa lama mereka dapat menggunakan komputer, perangkat lunak apa yang dapat mereka instal, dan perangkat lunak terinstal mana yang dapat mereka jalankan.

en: Main window
id: Jendela utama

en: The GNOME Project
id: Projek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
id: kontrol orang tua;waktu layar;pembatasan aplikasi;pembatasan peramban web;oars;penggunaan;batas penggunaan;anak;

en: Manage parental controls
id: Kelola kontrol orangtua

en: Authentication is required to read and change user parental controls
id: Diperlukan autentikasi untuk membaca dan mengubah kontrol orangtua pengguna

en: Your account
id: Akun Anda

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
id: Pengguna '%s' tidak memiliki batas waktu yang diaktifkan

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
id: Kesalahan saat mendapatkan batas sesi untuk pengguna '%s': %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
id: Pengguna '%s' tidak punya waktu tersisa

en: Error setting time limit on login session: %s
id: Kesalahan pengaturan batas waktu pada sesi login: %s
