malcontent - en to pl translation catalogue (80 entries)

en: Change your own app filter
pl: Zmiana własnego filtru programów

en: Authentication is required to change your app filter.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić swój filtr programów.

en: Read your own app filter
pl: Odczytanie własnego filtru programów

en: Authentication is required to read your app filter.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać własne filtry programów.

en: Change another user’s app filter
pl: Zmiana filtru programów innego użytkownika

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić filtr programów innego użytkownika.

en: Read another user’s app filter
pl: Odczytanie filtru programów innego użytkownika

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać filtr programów innego użytkownika.

en: Change your own session limits
pl: Zmiana własnych ograniczeń sesji

en: Authentication is required to change your session limits.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić własne ograniczenia sesji.

en: Read your own session limits
pl: Odczytanie własnych ograniczeń sesji

en: Authentication is required to read your session limits.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać własne ograniczenia sesji.

en: Change another user’s session limits
pl: Zmiana ograniczeń sesji innego użytkownika

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić ograniczenia sesji innego użytkownika.

en: Read another user’s session limits
pl: Odczytanie ograniczeń sesji innego użytkownika

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać ograniczenia sesji innego użytkownika.

en: Change your own account info
pl: Zmiana własnych informacji o koncie

en: Authentication is required to change your account info.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić własne informacje o koncie.

en: Read your own account info
pl: Odczytanie własnych informacji o koncie

en: Authentication is required to read your account info.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać własne informacje o koncie.

en: Change another user’s account info
pl: Zmiana informacji o koncie innego użytkownika

en: Authentication is required to change another user’s account info.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby zmienić informacje o koncie innego użytkownika.

en: Read another user’s account info
pl: Odczytanie informacji o koncie innego użytkownika

en: Authentication is required to read another user’s account info.
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać informacje o koncie innego użytkownika.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
pl: Filtr programów użytkownika %u jest w nieznanym formacie

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
pl: Filtr OARS użytkownika %u ma nieznany rodzaj „%s”

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
pl: Brak zezwolenia na odpytanie danych kontroli rodzicielskiej użytkownika %u

en: User %u does not exist
pl: Użytkownik %u nie istnieje

en: System accounts service not available
pl: Systemowa usługa kont jest niedostępna

en: App filtering is globally disabled
pl: Filtrowanie programów jest wyłączone globalnie

en: Session limits are globally disabled
pl: Ograniczenia sesji są wyłączone globalnie

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
pl: Ograniczenie sesji użytkownika %u jest w nieznanym formacie

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
pl: Ograniczenie sesji użytkownika %u ma nieznany typ „%u”

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
pl: Ograniczenie sesji użytkownika %u ma nieprawidłowy dzienny harmonogram %u-%u

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
pl: Ograniczanie użytkownikowi %s możliwości używania poniższych zainstalowanych programów.

en: Restrict Applications
pl: Ograniczanie programów

en: Search for applications…
pl: Wyszukiwanie programów…

en: No applications found to restrict.
pl: Nie odnaleziono żadnych programów do ograniczenia.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
pl: nieznany

en: Unrestricted
pl: Bez ograniczeń

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
pl: Uniemożliwia użytkownikowi %s używanie przeglądarek internetowych. Pewne treści internetowe mogą nadal być dostępne w innych programach.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
pl: Uniemożliwia użytkownikowi %s używanie podanych programów.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
pl: Uniemożliwia użytkownikowi %s instalowanie programów.

en: Application Usage Restrictions
pl: Ograniczenia używania programów

en: Restrict _Web Browsers
pl: _Ograniczanie przeglądarek internetowych

en: _Restrict Applications
pl: Ogr_aniczanie programów

en: Software Installation Restrictions
pl: Ograniczenia instalacji oprogramowania

en: Restrict Application _Installation
pl: Ogra_niczanie instalacji programów

en: Application _Suitability
pl: O_dpowiedniość programów

en: Restricts the browsing or installation of applications unsuitable for this age or younger.
pl: Ogranicza przeglądanie lub instalowanie programów nieodpowiednich dla tego wieku lub młodszych.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
pl: Użytkownik do wybrania w interfejsie użytkownika

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
pl: NAZWA-UŻYTKOWNIKA

en: — view and edit parental controls
pl: — wyświetlanie i modyfikowanie kontroli rodzicielskiej

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
pl: Kontrola rodzicielska

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
pl: Witryna projektu Malcontent

en: The help contents could not be displayed
pl: Nie można wyświetlić treści pomocy

en: Failed to load user data from the system
pl: Wczytanie danych użytkownika z systemu się nie powiodło

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
pl: Proszę się upewnić, że usługa AccountsService jest zainstalowana i włączona.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
pl: Zalecane jest ustawianie ograniczeń jako część rozmowy z użytkownikiem %s. Można przeczytać <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>porady</a> na ten temat.

en: Previous Page
pl: Poprzednia strona

en: Next Page
pl: Następna strona

en: Permission Required
pl: Wymagane jest pozwolenie

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
pl: Wymagane jest uprawnienie, aby wyświetlić lub zmienić ustawienia kontroli rodzicielskiej użytkownika.

en: No Standard User Accounts
pl: Brak standardowych kont użytkowników

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
pl: Kontrola rodzicielska może być stosowana tylko na standardowych
    kontach użytkowników. Można je utworzyć w ustawieniach użytkowników.

en: _User Settings
pl: _Ustawienia użytkowników

en: Loading…
pl: Wczytywanie…

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About Parental Controls
pl: _O programie

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
pl: Kontrola rodzicielska i monitorowanie użycia

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
pl: Umożliwia zarządzanie ograniczeniami kontroli rodzicielskiej użytkowników, kontrolowanie jak długo mogą używać komputera, jakie oprogramowanie mogą instalować oraz którego zainstalowanego oprogramowania mogą używać.

en: Main window
pl: Główne okno

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
pl: kontrola rodzicielska;ograniczanie;restrykcje;ograniczenia programów;ograniczenia aplikacji;ograniczenia przeglądarki internetowej;www;oars;użycie;użytek;czas korzystania;limit korzystania;dziecko;dzieciak;dzieci;children;kids;

en: Manage parental controls
pl: Zarządzanie kontrolą rodzicielską

en: Authentication is required to read and change user parental controls
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie, aby odczytać lub zmienić kontrolę rodzicielską użytkownika

en: Your account
pl: Moje konto

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
pl: Użytkownik „%s” nie ma włączonych żadnych ograniczeń czasowych

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
pl: Błąd podczas uzyskiwania ograniczeń sesji użytkownika „%s”: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
pl: Użytkownikowi „%s” skończył się czas

en: Error setting time limit on login session: %s
pl: Błąd podczas ustawiania ograniczenia czasowego na sesję logowania: %s
