malcontent - en to cs translation catalogue (81 entries)

en: Change your own app filter
cs: Měnit filtr vlastních aplikací

en: Authentication is required to change your app filter.
cs: Pro změnu vlastního filtru aplikací je vyžadováno ověření.

en: Read your own app filter
cs: Číst filtr vlastních aplikací

en: Authentication is required to read your app filter.
cs: Pro čtení vlastního filtru aplikací je vyžadováno ověření.

en: Change another user’s app filter
cs: Měnit filtr aplikací jiného uživatele

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
cs: Pro změnu filtru aplikací jiného uživatele je vyžadováno ověření.

en: Read another user’s app filter
cs: Číst filtr aplikací jiného uživatele

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
cs: Pro čtení filtru aplikací jiného uživatele je vyžadováno ověření.

en: Change your own session limits
cs: Měnit limity vlastního sezení

en: Authentication is required to change your session limits.
cs: Pro změnu limitů vlastního sezení je vyžadováno ověření.

en: Read your own session limits
cs: Číst limity vlastního sezení

en: Authentication is required to read your session limits.
cs: Pro čtení limitů vlastního sezení je vyžadováno ověření.

en: Change another user’s session limits
cs: Měnit limity sezení jiného uživatele

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
cs: Pro změnu limitů sezení jiného uživatele je vyžadováno ověření.

en: Read another user’s session limits
cs: Číst limity sezení jiného uživatele

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
cs: Pro čtení limitů sezení jiného uživatele je vyžadováno ověření.

en: Change your own account info
cs: Měnit informace o vlastním účtu

en: Authentication is required to change your account info.
cs: Pro změnu informací o vlastním účtu je vyžadováno ověření.

en: Read your own account info
cs: Číst informace o vlastním účtu

en: Authentication is required to read your account info.
cs: Pro čtení informací o vlastním účtu je vyžadováno ověření.

en: Change another user’s account info
cs: Měnit informace o účtu jiného uživatele

en: Authentication is required to change another user’s account info.
cs: Pro změnu informací o účtu jiného uživatele je vyžadováno ověření.

en: Read another user’s account info
cs: Číst informace o účtu jiného uživatele

en: Authentication is required to read another user’s account info.
cs: Pro čtení informací o účtu jiného uživatele je vyžadováno ověření.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
cs: Filtr aplikací pro uživatele %u byl v nerozpoznaném formátu

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
cs: OARS filtr pro uživatele %u má nerozpoznaný typ ‘%s’

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
cs: Není povoleno dotazovat se na data rodičovské kontroly pro uživatele %u

en: User %u does not exist
cs: Uživatel %u neexistuje

en: System accounts service not available
cs: Služba systémových účtů není dostupná

en: App filtering is globally disabled
cs: Filtrování aplikací je globálně zakázáno

en: Session limits are globally disabled
cs: Limity sezení jsou globálně zakázány

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
cs: Limit sezení pro uživatele %u byl v nerozpoznaném formátu

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
cs: Limit sezení pro uživatele %u má nerozpoznaný typ ‘%u’

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
cs: Limit sezení pro uživatele %u má neplatný denní rozvrh %u–%u

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
cs: Omezit uživateli %s použití následujících nainstalovaných aplikací.

en: Restrict Applications
cs: Omezit aplikace

en: Search for applications…
cs: Hledat aplikace…

en: No applications found to restrict.
cs: Nenalezeny žádné aplikace k omezení.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
cs: neznámé

en: Unrestricted
cs: Bez omezení

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
cs: Zabraňuje uživateli %s ve spouštění webových prohlížečů. Omezený webový obsah může být stále dostupný v jiných aplikacích.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
cs: Zabraňuje v používání určených aplikací uživatelem %s.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
cs: Zabraňuje uživateli %s v instalaci aplikací.

en: Application Usage Restrictions
cs: Omezení použití aplikací

en: Restrict _Web Browsers
cs: Omezit _webové prohlížeče

en: _Restrict Applications
cs: Omezit _aplikace

en: Software Installation Restrictions
cs: Omezení instalace softwaru

en: Restrict Application _Installation
cs: Omezit _instalaci aplikací

en: Application _Suitability
cs: Vhodno_st aplikací

en: Restricts the browsing or installation of applications unsuitable for this age or younger.
cs: Omezí prohlížení nebo instalaci aplikací nevhodných pro tento věk nebo mladší.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
cs: Uživatel ke zvolení v UI

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
cs: UŽIVATEL

en: — view and edit parental controls
cs: — zobrazit a upravit rodičovskou kontrolu

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
cs: Rodičovská kontrola

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
cs: Webové stránky

en: The help contents could not be displayed
cs: Obsah nápovědy nemohl být zobrazen

en: Failed to load user data from the system
cs: Selhalo načtení uživatelských dat ze systému

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
cs: Ověřte prosím, že je AccountsService nainstalováno a povoleno.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
cs: Je doporučeno, aby byla omezení nastavena jako součást probíhající konverzace s %s. <a href='https://www.jaknainternet.cz/page/1201/ochrana-deti-na-internetu/'>Přečtěte si návod</a> na to, co je třeba vzít v úvahu.

en: Previous Page
cs: Předchozí stránka

en: Next Page
cs: Následující stránka

en: Permission Required
cs: Vyžadováno oprávnění

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
cs: Pro zobrazení a změnu rodičovské kontroly uživatele je nutné oprávnění.

en: No Standard User Accounts
cs: Žádný běžný uživatelský účet

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
cs: Rodičovská kontrola může být aplikována pouze na standardní uživatelské
    účty. Ty mohou být vytvořeny v nastavení uživatelů.

en: _User Settings
cs: Nastavení _uživatelů

en: Loading…
cs: Načítá se…

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About Parental Controls
cs: O _aplikaci Rodičovská kontrola

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
cs: Nastavte rodičovskou kontrolu a monitorujte používání uživateli

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
cs: Spravujte omezení rodičovské kontroly uživatelů, určující jak dlouho mohou používat počítač, jaký software mohou instalovat a jaký software mohou spouštět.

en: Main window
cs: Hlavní okno

en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
cs: rodičovská kontrola;čas u obrazovky;omezení aplikací;omezení webového prohlížeče;oars;použití;omezení použití;dítě;děti;

en: Manage parental controls
cs: Spravovat rodičovskou kontrolu

en: Authentication is required to read and change user parental controls
cs: Pro zobrazení a změnu rodičovské kontroly uživatele je vyžadováno ověření

en: Your account
cs: Váš účet

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
cs: Uživatel ‘%s’ nemá nastaveny časové limity

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
cs: Chyba při získávání limitů sezení pro uživatele ‘%s’: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
cs: Uživatel ‘%s’ nemá žádný zbývající čas

en: Error setting time limit on login session: %s
cs: Chyba při nastavení časového limitu na přihlašovací sezení: %s
