malcontent - en to it translation catalogue (89 entries)

en: Change your own app filter
it: Modifica filtri app personali

en: Authentication is required to change your app filter.
it: È richiesto autenticarsi per modificare i propri filtri app.

en: Read your own app filter
it: Lettura dei filtri app personali

en: Authentication is required to read your app filter.
it: È richiesto autenticarsi per leggere i propri filtri app.

en: Change another user’s app filter
it: Modifica dei filtri app di un altro utente

en: Authentication is required to change another user’s app filter.
it: È richiesto autenticarsi per modificare i filtri app di un altro utente.

en: Read another user’s app filter
it: Lettura dei filtri app di un altro utente

en: Authentication is required to read another user’s app filter.
it: È richiesto autenticarsi per leggere i filtri app di un altro utente.

en: Change your own session limits
it: Modifica dei limiti di sessione personali

en: Authentication is required to change your session limits.
it: È richiesto autenticarsi per modificare i propri limiti di sessione.

en: Read your own session limits
it: Lettura limiti di sessione personali

en: Authentication is required to read your session limits.
it: È richiesto autenticarsi per leggere i propri limiti di sessione.

en: Change another user’s session limits
it: Modifica dei limiti di sessione di un altro utente

en: Authentication is required to change another user’s session limits.
it: È richiesto autenticarsi per modificare i limiti di sessione di un altro utente.

en: Read another user’s session limits
it: Lettura dei limiti di sessione di un altro utente

en: Authentication is required to read another user’s session limits.
it: È richiesto autenticarsi per leggere i limiti di sessione di un altro utente.

en: Change your own account info
it: Modifica delle informazioni dell'account personale

en: Authentication is required to change your account info.
it: È richiesto autenticarsi per modificare le informazioni del proprio account.

en: Read your own account info
it: Lettura delle informazioni dell'account personale

en: Authentication is required to read your account info.
it: È richiesto autenticarsi per leggere le informazioni del proprio account.

en: Change another user’s account info
it: Modifica delle informazioni dell'account di un altro utente

en: Authentication is required to change another user’s account info.
it: È richiesto autenticarsi per modificare le informazioni dell'account di un altro utente.

en: Read another user’s account info
it: Lettura delle informazioni dell'account di un altro utente

en: Authentication is required to read another user’s account info.
it: È richiesto autenticarsi per leggere le informazioni dell'account di un altro utente.

en: App filter for user %u was in an unrecognized format
it: Il filtro app per l'utente %u era in un formato non riconosciuto

en: OARS filter for user %u has an unrecognized kind ‘%s’
it: Il filtro OARS per l'utente %u presenta un tipo «%s» non riconosciuto

en: Not allowed to query parental controls data for user %u
it: Non è consentito richiedere i dati sui controlli parentali per l'utente %u

en: User %u does not exist
it: L'utente %u non esiste

en: System accounts service not available
it: Servizio account di sistema non disponibile

en: App filtering is globally disabled
it: I filtri sulle app sono disabilitati globalmente

en: Session limits are globally disabled
it: I limiti sulla sessione sono disabilitati globalmente

en: Session limit for user %u was in an unrecognized format
it: Il limite di sessione per l'utente %u era in un formato non riconosciuto

en: Session limit for user %u has an unrecognized type ‘%u’
it: Il limite di sessione per l'utente %u presenta un tipo «%u» non riconosciuto

en: Session limit for user %u has invalid daily schedule %u–%u
it: Il limite di sessione per l'utente %u presenta una pianificazione giornaliera %u-%u non valida

note: TRANSLATORS: This is the formatting of English and localized name of the rating e.g. "Adults Only (solo adultos)"
en: %s (%s)
it: %2$s (%1$s)

en: General
it: Generale

en: ALL
it: TUTTO

en: Adults Only
it: Solo per adulti

en: Mature
it: Maturo

en: Teen
it: Adolescente

en: Everyone 10+
it: Chiunque di 10+

en: Everyone
it: Chiunque

en: Early Childhood
it: Prima infanzia

note: Translators: the placeholder is a user’s full name
en: Restrict %s from using the following installed applications.
it: Limita l'uso delle seguenti applicazioni da parte dell'utente %s.

en: Restrict Applications
it: Limita applicazioni

en: No applications found to restrict.
it: Non è stata trovata alcuna applicazione da limitare.

note: Translators: this is the full name for an unknown user account.
en: unknown
it: sconosciuto

en: All Ages
it: Tutte le età

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from running web browsers. Limited web content may still be available in other applications.
it: Impedisce all'utente %s di lanciare browser web. Contenuti web limitati possono comunque essere accessibili in altre applicazioni.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents specified applications from being used by %s.
it: Impedisce all'utente %s di utilizzare applicazioni specifiche.

note: Translators: The placeholder is a user’s display name.
en: Prevents %s from installing applications.
it: Impedisce all'utente %s di installare applicazioni.

en: Application Usage Restrictions
it: Limitazioni utilizzo applicazioni

en: Restrict _Web Browsers
it: Limita browser _web

en: _Restrict Applications
it: _Limita applicazioni

en: Software Installation Restrictions
it: Limitazioni installazione software

en: Restrict Application _Installation
it: Limita _installazione applicazioni

en: Application _Suitability
it: Co_mpatibilità applicazioni

en: Restricts browsing or installation of applications to applications suitable for certain ages or above.
it: Limita l'esplorazione o l'installazione di applicazioni a solo quelle compatibili con certe fasce d'età.

note: Translators: This documents the --user command line option to malcontent-control:
en: User to select in the UI
it: Utente da selezionare nell'interfaccia utente

note: Translators: This is a placeholder for a command line argument value:
en: USERNAME
it: NOMEUTENTE

en: — view and edit parental controls
it: — Visualizza e modifica i controlli parentali

note: Translators: This is the title of the main window Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Parental Controls
it: Controlli parentali

note: Translators: "Malcontent" is the brand name of this project, so should not be translated.
en: Malcontent Website
it: Sito web di Malcontent

en: The help contents could not be displayed
it: I contenuti dell'aiuto non possono essere visualizzati

en: Failed to load user data from the system
it: Caricamento dei dati utente dal sistema non riuscito

en: Please make sure that the AccountsService is installed and enabled.
it: Assicurarsi che il servizio AccountsService sia installato e abilitato.

note: Translators: Replace the link to commonsensemedia.org with some * localised guidance for parents/carers on how to set restrictions on * their child/caree in a responsible way which is in keeping with the * best practice and culture of the region. If no suitable localised * guidance exists, and if th
en: It’s recommended that restrictions are set as part of an ongoing conversation with %s. <a href='https://www.commonsensemedia.org/privacy-and-internet-safety'>Read guidance</a> on what to consider.
it: Si consiglia di impostare le restrizioni come parte di una conversazione attiva con %s. Per maggiori informazioni su cosa considerare per le restrizioni, è possibile <a href='https://www.internetmatters.org/it/resources/online-safety-guide/'>consultare questa guida</a>.

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Permission Required
it: Richiesti permessi

en: Permission is required to view and change user parental controls settings.
it: È richiesto avere i permessi necessari per visualizzare e modificare i controlli parentali dell'utente.

en: No Standard User Accounts
it: Nessun account utente standard

en: Parental controls can only be applied to standard user
    accounts. These can be created in the user settings.
it: I controlli parentali possono essere applicati solo agli account utenti
    standard. Questi possono essere creati nelle impostazioni utente.

en: _User Settings
it: Impostazioni _utente

en: Loading…
it: Caricamento…

en: _Help
it: A_iuto

en: _About Parental Controls
it: I_nformazioni su Controlli parentali

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Set parental controls and monitor usage by users
it: Imposta i controlli parentali e monitora l'utilizzo degli utenti

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Manage users’ parental controls restrictions, controlling how long they can use the computer for, what software they can install, and what installed software they can run.
it: Gestisce i limiti sui controlli parentali dell'utente, controllando per quanto tempo possono usare il computer, che software possono installare e quali applicazioni installate possono usare.

en: Main window
it: Finestra principale

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: parental controls;screen time;app restrictions;web browser restrictions;oars;usage;usage limit;kid;child;
it: controlli parentali;tempo schermo;tempo utilizzo;limitazione app;limitazioni browser web;utilizzo;limite utilizzo;utilizzazione;bambino;bambina;ragazzo;ragazza;

en: Manage parental controls
it: Gestione controlli parentali

en: Authentication is required to read and change user parental controls
it: È richiesto autenticarsi per leggere e modificare i controlli parentali

en: Your account
it: Il proprio account

note: Always allow root, to avoid a situation where this PAM module prevents * all users logging in with no way of recovery.
en: User ‘%s’ has no time limits enabled
it: L'utente «%s» non ha alcun limite di tempo abilitato

en: Error getting session limits for user ‘%s’: %s
it: Errore nell'ottenere i limiti di sessione per l'utente «%s»: %s

en: User ‘%s’ has no time remaining
it: L'utente «%s» non ha più tempo disponibile

en: Error setting time limit on login session: %s
it: Errore nell'impostare il tempo limite sulla sessione di accesso: %s
