sphinx_rtd_theme 0.4.3.dev0 - en to de translation catalogue (19 entries)

en: Edit on GitHub
de: Auf GitHub bearbeiten

en: Edit on Bitbucket
de: Auf Bitbucket bearbeiten

en: Edit on GitLab
de: Auf GitLab bearbeiten

en: View page source
de: Quelltext anzeigen

en: Previous
de: Zurück

en: Next
de: Weiter

en: Last updated on %(last_updated)s.
de: Zuletzt aktualisiert am %(last_updated)s.

note: the variable "sphinx_web" is a link to the Sphinx project documentation with the text "Sphinx"
en: Built with %(sphinx_web)s using a
de: Erstellt mit %(sphinx_web)s mit einem

note: this is always used as "provided by Read the Docs", and should not imply Read the Docs is an author of the generated documentation.
en: provided by %(readthedocs_web)s
de: bereitgestellt von %(readthedocs_web)s

en: Search within %(docstitle)s
de: %(docstitle)s durchsuchen

en: About these documents
de: Über diese Dokumentation

en: Search
de: Suche

en: Please activate JavaScript to enable the search functionality.
de: Bitte aktiviere JavaScript, um die Suchfunktion zu nutzen.

note: Search is a noun, not a verb
en: Search Results
de: Suchergebnisse

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
de: Es wurden keine mit deiner Suchanfrage übereinstimmenden Dokumente gefunden. Achte darauf, dass alle Wörter richtig geschrieben sind und dass genug Kategorien ausgewählt sind.

en: Search docs
de: Dokumentation durchsuchen

en: Versions
de: Versionen

note: The phrase "Read the Docs" is not translated
en: On Read the Docs
de: Auf Read the Docs

en: Project Home
de: Projektübersicht
