sphinx_rtd_theme 0.4.3.dev0 - en to pt_BR translation catalogue (26 entries)

en: Edit on GitHub
pt_BR: Editar no GitHub

en: Edit on Bitbucket
pt_BR: Editar no Bitbucket

en: Edit on GitLab
pt_BR: Editar no GitLab

en: View page source
pt_BR: Ver código-fonte da página

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: &#169; <a href="%(path)s">Copyright</a> %(copyright)s.
pt_BR: &#169; <a href="%(path)s">Direitos autorais</a> %(copyright)s.

en: &#169; Copyright %(copyright)s.
pt_BR: &#169; Direitos autorais %(copyright)s.

note: Build is a noun, not a verb
en: Build
pt_BR: Compilação

note: the phrase "revision" comes from Git, referring to a commit
en: Revision
pt_BR: Revisão

en: Last updated on %(last_updated)s.
pt_BR: Última atualização em %(last_updated)s.

note: the variable "sphinx_web" is a link to the Sphinx project documentation with the text "Sphinx"
en: Built with %(sphinx_web)s using a
pt_BR: Compilado com %(sphinx_web)s usando um

note: "theme" refers to a theme for Sphinx, which alters the appearance of the generated documenation
en: theme
pt_BR: tema

note: this is always used as "provided by Read the Docs", and should not imply Read the Docs is an author of the generated documentation.
en: provided by %(readthedocs_web)s
pt_BR: fornecido por %(readthedocs_web)s

en: Search within %(docstitle)s
pt_BR: Pesquisar em %(docstitle)s

en: About these documents
pt_BR: Sobre esses documentos

en: Index
pt_BR: Índice

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Please activate JavaScript to enable the search functionality.
pt_BR: Por favor, ative JavaScript para habilitar a funcionalidade de pesquisa.

note: Search is a noun, not a verb
en: Search Results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
pt_BR: A sua pesquisa não encontrou nenhum documento correspondente. Verifique se todas as palavras estão escritas corretamente e se você selecionou categorias suficientes.

en: Search docs
pt_BR: Pesquisar documentos

en: Versions
pt_BR: Versões

note: The phrase "Read the Docs" is not translated
en: On Read the Docs
pt_BR: No Read the Docs

en: Project Home
pt_BR: Página inicial

en: Builds
pt_BR: Compilações
