MAME - en to ja translation catalogue (1410 entries)

[ctx: about-header]
en: %1$s %2$s (%3$s%4$sP%5$s, debug)
ja: %1$s %2$s (%3$s%4$sP%5$s, デバッグ)

[ctx: about-header]
en: Revision: %1$s
ja: リビジョン: %1$s

[ctx: menu-analoginput]
en: Show/hide settings  		%1$s
    Decrease value  		%2$s
    Increase value  		%3$s
    Restore default value  		%4$s
    Previous device  		%5$s
    Next device  		%6$s
    Return to previous menu  		%7$s
ja: 設定の表示／非表示  		%1$s
    値の減少  		%2$s
    値の増加  		%3$s
    初期値に戻す  		%4$s
    前のデバイス  		%5$s
    次のデバイス  		%6$s
    前のメニューに戻る  		%7$s

[ctx: menu-analoginput]
en: Analog Input Adjustments
ja: アナログ入力調整

[ctx: menu-analoginput]
en: Press %s to show settings
ja: %s で設定を表示

[ctx: menu-analoginput]
en: Analog Input Adjustments Help
ja: アナログ入力調整のヘルプ

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Increment/Decrement Speed
ja: %1$s 増加／減少 速度

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Auto-centering Speed
ja: %1$s 自動センタリング 速度

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Reverse
ja: %1$s 反転

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Sensitivity
ja: %1$s 感度

[ctx: menu-analoginput]
en: [no analog inputs are enabled]
ja: [アナログ入力がありません]

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

[ctx: menu-aeffect]
en: Audio Effects
ja: オーディオエフェクト

[ctx: menu-aeffect]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: menu-aeffect]
en: Resampler
ja: リサンプラー

[ctx: menu-aeffect]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: menu-aeffect]
en: HQ latency
ja: HQ レイテンシー

[ctx: menu-aeffect]
en: HQ filter max size
ja: HQ フィルター最大サイズ

[ctx: menu-aeffect]
en: HQ filter max phases
ja: HQ フィルター最大フェーズ

[ctx: menu-audiomix]
en: Audio Mixer
ja: オーディオミキサー

[ctx: menu-audiomix]
en: No full routes available for output device %1$s
ja: 出力デバイス %1$s のフルルートがありません

[ctx: menu-audiomix]
en: No full routes available for input device %1$s
ja: 入力デバイス %1$s のフルルートがありません

[ctx: menu-audiomix]
en: No channel routes available for output device %1$s
ja: 出力デバイス %1$s のチャンネルルートがありません

[ctx: menu-audiomix]
en: No channel routes available for input device %1$s
ja: 入力デバイス %1$s のチャンネルルートがありません

[ctx: menu-audiomix]
en: [mappings not initialized]
ja: [マッピング未初期化]

[ctx: menu-audiomix]
en: Add new full route
ja: 新規フルルートを追加

[ctx: menu-audiomix]
en: Add new channel route
ja: 新規チャンネルルートを追加

[ctx: menu-audiomix]
en: Output
ja: 出力

[ctx: menu-audiomix]
en: Input
ja: 入力

[ctx: menu-audiomix]
en: [all]
ja: [全て]

[ctx: menu-audiomix]
en: Device
ja: デバイス

[ctx: menu-audiomix]
en: [default]
ja: [デフォルト]

[ctx: menu-audiomix]
en: Monitor of %1$s
ja: %1$s のモニター

[ctx: menu-audiomix]
en: Volume
ja: 音量

[ctx: menu-audiomix]
en: Remove this route
ja: このルートを削除

[ctx: menu-audiomix]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: menu-aeffect-heading]
en: %1$s (default)
ja: %1$s (デフォルト)

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Bypass
ja: バイパス

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Infinity:1
ja: 無限:1

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Infinite
ja: 無限

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Mode
ja: モード

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Threshold
ja: 閾値

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Ratio
ja: 比率

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Attack
ja: アタック

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Release
ja: リリース

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Input gain
ja: 入力ゲイン

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Output gain
ja: 出力ゲイン

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Advanced
ja: 拡張

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Convexity
ja: コンベクシティ

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Channel link
ja: チャンネルリンク

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Feedback
ja: フィードバック

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Inertia
ja: イナーシャ

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Inertia decay
ja: イナーシャ減衰

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Ceiling
ja: シーリング

[ctx: menu-aeffect-compressor]
en: Reset All
ja: 全てリセット

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Mode
ja: モード

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Bypass
ja: バイパス

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Frequency
ja: 周波数

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Q factor
ja: Q値

[ctx: menu-aeffect-mode]
en: Gain
ja: ゲイン

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Low Band
ja: ローバンド

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Shelf
ja: シェルフ

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Peak
ja: ピーク

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Low Mid Band
ja: ローミドルバンド

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Mid Band
ja: ミドルバンド

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: High Mid Band
ja: ハイミドルバンド

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: High Band
ja: ハイバンド

[ctx: menu-aeffect-eq]
en: Reset All
ja: 全てリセット

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: Bypass
ja: バイパス

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: DC removal
ja: DC 除去

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: High-pass Filter
ja: ハイパスフィルター

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: Mode
ja: モード

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: Cutoff frequency
ja: カットオフ周波数

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: Q factor
ja: ファクター

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: Low-pass Filter
ja: ローパスフィルター

[ctx: menu-aeffect-filter]
en: Reset All
ja: 全てリセット

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Bypass
ja: バイパス

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: %1$s (default)
ja: %1$s (デフォルト)

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Mode
ja: モード

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Load preset
ja: プリセットを読み込み

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Dry level
ja: ドライレベル

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Stereo width
ja: ステレオ幅

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Early Reflections
ja: 初期反射

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Room size
ja: ルームサイズ

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Tap setup
ja: タップ設定

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Damping
ja: ダンピング

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Level
ja: レベル

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Send to Late
ja: 遅延に送る

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Late Reflections
ja: 遅延反射

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Pre-delay
ja: プリディレイ

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Diffusion
ja: ディフュージョン

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Wander
ja: ワンダー

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Decay
ja: 減衰

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Spin
ja: スピン

[ctx: menu-aeffect-reverb]
en: Reset All
ja: 全てリセット

en: Audit Media
ja: メディアの検査

en: Results will be saved to %1$s
ja: 結果は%1$sに保存されます

en: Auditing media for system %2$u of %3$u...
    %1$s
ja: システム %2$u／%3$u のメディアを検査中...
    %1$s

en: Cancel audit?
    
    Press %1$s to cancel
    Press %2$s to continue
ja: 検査を中止しますか？
    
    %1$s で中止
    %2$s で継続

en: Audit media for %1$u systems marked unavailable
ja: 存在しないに分類された%1$uシステムのメディアを検査します

en: Audit media for all %1$u systems
ja: 全%1$uシステムのメディアを検査します

en: Press %1$s to cancel
ja: %1$s で中止

en: Barcode Reader
ja: バーコードリーダ

en: New Barcode:
ja: 新しいバーコード:

en: Enter Code
ja: コードを入れる

en: Barcode length invalid!
ja: バーコードの長さが合いません!

en: Cheat Comment:
    %s
ja: チートのコメント: 
    %s

en: All cheats reloaded
ja: 全チート再ロード完了

en: Cheat Options
ja: チート設定

en: [no cheats found]
ja: [チートが見つかりません]

en: Enable Cheats
ja: チートを有効化

en: Reset All
ja: 全てリセット

en: Reload All
ja: 全て再読み込み

en: Reset System
ja: システムをリセット

en: DIP Switches
ja: DIP スイッチ

en: Machine Configuration
ja: マシン設定

en: Show All
ja: 全て表示

en: Hide Filters
ja: フィルターを非表示にする

en: Hide Info/Image
ja: 情報・画像を非表示にする

en: Hide Both
ja: 両方を非表示にする

en: Customize UI
ja: UI をカスタマイズする

en: UI Language
ja: UI 言語

en: System Names
ja: システム名

en: Show Side Panels
ja: サイドパネルを表示

en: Fonts
ja: フォント

en: Colors
ja: 色

en: Language
ja: 言語

en: [built-in]
ja: [組み込み]

en: UI Fonts
ja: UI フォント

en: default
ja: デフォルト

en: UI Font
ja: UI フォント

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: イタリック

en: Lines
ja: 行数

en: Infos text size
ja: 情報のテキストサイズ

en: Sample text - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
ja: サンプルテキスト - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

en: UI Colors
ja: UI の色

[ctx: color-option]
en: Normal text
ja: 通常のテキスト

[ctx: color-option]
en: Selected color
ja: 選択色

[ctx: color-option]
en: Normal text background
ja: 通常テキストの背景

[ctx: color-option]
en: Selected background color
ja: 選択済テキストの背景

[ctx: color-option]
en: Subitem color
ja: サブ項目の色

[ctx: color-option]
en: Clone
ja: クローン

[ctx: color-option]
en: Border
ja: 枠線

[ctx: color-option]
en: Background
ja: 背景

[ctx: color-option]
en: DIP switch
ja: DIP スイッチ

[ctx: color-option]
en: Unavailable color
ja: 動作不可の色

[ctx: color-option]
en: Slider color
ja: スライダの色

[ctx: color-option]
en: Graphics viewer background
ja: グラフィックビューアの背景

[ctx: color-option]
en: Mouse over color
ja: マウスオーバー時の色

[ctx: color-option]
en: Mouse over background color
ja: マウスオーバー時の背景色

[ctx: color-option]
en: Mouse down color
ja: マウスダウン時の色

[ctx: color-option]
en: Mouse down background color
ja: マウスダウン時の背景色

en: Restore default colors
ja: 元の色に戻す

en: Double-click or press %1$s to change color
ja: 色を変更するには%1$sを押すかダブルクリックしてください

en: Menu Preview
ja: メニューのプレビュー

[ctx: color-sample]
en: Normal
ja: 通常項目

[ctx: color-sample]
en: Subitem
ja: サブ項目

[ctx: color-sample]
en: Selected
ja: 選択済の項目

[ctx: color-sample]
en: Mouse Over
ja: マウスオーバー

[ctx: color-sample]
en: Clone
ja: クローン

en: ARGB Settings
ja: ARGB 設定

[ctx: color-channel]
en: Alpha
ja: アルファ

[ctx: color-channel]
en: Red
ja: 赤

[ctx: color-channel]
en: Green
ja: 緑

[ctx: color-channel]
en: Blue
ja: 青

en: Choose from palette
ja: パレットから選ぶ

en: Color preview:
ja: 色のプレビュー:

[ctx: color-preset]
en: White
ja: 白

[ctx: color-preset]
en: Silver
ja: 銀色

[ctx: color-preset]
en: Gray
ja: 灰色

[ctx: color-preset]
en: Black
ja: 黒

[ctx: color-preset]
en: Red
ja: 赤

[ctx: color-preset]
en: Orange
ja: オレンジ

[ctx: color-preset]
en: Yellow
ja: 黄

[ctx: color-preset]
en: Green
ja: 緑

[ctx: color-preset]
en: Blue
ja: 青

[ctx: color-preset]
en: Violet
ja: 紫

en: Software List Info
ja: ソフトウェアリスト情報

en: Revision: %1$s
ja: リビジョン: %1$s

en: [This option is currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    The selected option enables the following items:
ja: [このオプションは実行中のシステムにマウントされています]
    
    オプション: %1$s
    デバイス　: %2$s
    
    選択されたオプションは以下の項目で有効:

en: [This option is NOT currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    If you select this option, the following items will be enabled:
ja: [このオプションは実行中のシステムにマウントされていません]
    
    オプション: %1$s
    デバイス　: %2$s
    
    オプションを選択すると、以下の項目が有効になります:

en: * Video:
ja: * ビデオ:

en:   Screen '%1$s': Vector
ja:   画面 '%1$s': ベクター

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz
ja:   画面 '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz
ja:   画面 '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz

en: * Sound:
ja: * サウンド:

en: * BIOS settings:
      %1$d options    [default: %2$s]
ja: * BIOS設定: 
      %1$d オプション    [デフォルト: %2$s]

en:   %1$s    [default: %2$s]
ja:   %1$s    [デフォルト: %2$s]

en: * DIP switch settings:
ja: * DIP スイッチ設定:

en: * Configuration settings:
ja: * 構成設定:

en: * Input device(s):
ja: * 入力デバイス:

en:   User inputs    [%1$d inputs]
ja:   ユーザ入力    [%1$d 入力]

en:   Mahjong inputs    [%1$d inputs]
ja:   麻雀入力    [%1$d 入力]

en:   Hanafuda inputs    [%1$d inputs]
ja:   花札入力    [%1$d 入力]

en:   Gambling inputs    [%1$d inputs]
ja:   ギャンブル入力    [%1$d 入力]

en:   Analog inputs    [%1$d inputs]
ja:   アナログ入力    [%1$d 入力]

en:   Adjuster inputs    [%1$d inputs]
ja:   アジャスター入力    [%1$d 入力]

en:   Keypad inputs    [%1$d inputs]
ja:   キーパッド入力    [%1$d 入力]

en:   Keyboard inputs    [%1$d inputs]
ja:   キーボード入力    [%1$d 入力]

en: * Media Options:
ja: * メディア設定:

en:   %1$s    [tag: %2$s]
ja:   %1$s    [タグ: %2$s]

en: * Slot Options:
ja: * スロット設定:

en: [None]
ja: [なし]

[ctx: path-option]
en: ROMs
ja: ROMファイル

[ctx: path-option]
en: Software Media
ja: ソフトウェアメディア

[ctx: path-option]
en: Sound Samples
ja: サウンドサンプル

[ctx: path-option]
en: Artwork
ja: アートワークファイル

[ctx: path-option]
en: Crosshairs
ja: 照準画像ファイル

[ctx: path-option]
en: Cheat Files
ja: チートファイル

[ctx: path-option]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: path-option]
en: UI Translations
ja: UI 翻訳

[ctx: path-option]
en: Software Lists
ja: ソフトウェアリスト

[ctx: path-option]
en: INIs
ja: INI ファイル

[ctx: path-option]
en: UI Settings
ja: UI 設定

[ctx: path-option]
en: Plugin Data
ja: プラグインデータ

[ctx: path-option]
en: DATs
ja: DAT ファイル

[ctx: path-option]
en: Category INIs
ja: カテゴリ INI

[ctx: path-option]
en: Snapshots
ja: スクリーンショット

[ctx: path-option]
en: Icons
ja: アイコンファイル

[ctx: path-option]
en: Control Panels
ja: 操作パネル画像

[ctx: path-option]
en: Cabinets
ja: 筐体画像ファイル

[ctx: path-option]
en: Marquees
ja: マーキー画像

[ctx: path-option]
en: PCBs
ja: 基板画像

[ctx: path-option]
en: Flyers
ja: フライヤー画像

[ctx: path-option]
en: Title Screens
ja: タイトル画像

[ctx: path-option]
en: Game Endings
ja: エンディング画像

[ctx: path-option]
en: Bosses
ja: ボス画像ファイル

[ctx: path-option]
en: Artwork Previews
ja: アートワークのプレビュー

[ctx: path-option]
en: Select
ja: 選択画像

[ctx: path-option]
en: Game Over Screens
ja: ゲームオーバー画像

[ctx: path-option]
en: HowTo
ja: HOWTO

[ctx: path-option]
en: Logos
ja: ロゴ

[ctx: path-option]
en: Scores
ja: スコア

[ctx: path-option]
en: Versus
ja: バーサス

[ctx: path-option]
en: Covers
ja: カバー

en: Remove %1$s Folder
ja: %1$sフォルダを削除

en: Add %1$s Folder - Search: %2$s_
ja: %1$sフォルダを追加 - 検索: %2$s_

en: Change %1$s Folder - Search: %2$s_
ja: %1$sフォルダを変更 - 検索: %2$s_

en: Press TAB to set
ja: TAB キーを押して設定

en: %1$s Folders
ja: %1$sフォルダ

en: %1$s Folder
ja: %1$sフォルダ

en: Add Folder
ja: フォルダを追加

en: Remove Folder
ja: フォルダを削除

en: Change Folder
ja: フォルダを変更

en: Configure Folders
ja: フォルダ設定

en: File Already Exists - Override?
ja: ファイルが存在します - 上書きしますか？

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: New Image Name:
ja: 新しいイメージ名:

en: Image Format:
ja: イメージ形式:

en: Create
ja: 作成

en: Please enter a file extension too
ja: ファイルの拡張子を入力してください

en: Select image format
ja: イメージ形式の選択

en: Select initial contents
ja: 初期コンテンツ選択

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: Start System
ja: システムを開始

en: [empty slot]
ja: [空のスロット]

en: [midi port]
ja: [MIDI ポート]

en: [create]
ja: [作成]

en: [software list]
ja: [ソフトウェアリスト]

en: Error accessing %s
ja: %s のアクセスエラー

en: Select access mode
ja: アクセスモードの選択

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Read-write
ja: 読み取り／書き込み

en: Read this image, write to another image
ja: このイメージから読み取り、別のイメージに書き込む

en: Read this image, write to diff
ja: このイメージから読み取り、差分（diff）に書き込む

en: Error creating floppy image: %1$s
ja: フロッピーイメージ作成エラー: %1$s

en: Error opening floppy image: %1$s
ja: フロッピーイメージオープンエラー: %1$s

en: Cannot save over directory
ja: 別のフォルダには保存できません

en: Error loading software item: %1$s
ja: ソフトウェア項目ロードエラー: %1$s

en: Files required for the selected software are missing or incorrect.
ja: 選択されたソフトウェアに必要なファイルが見つからないか正しくありません。

en: Error loading media image: %1$s
ja: メディアイメージロードエラー: %1$s

en: Error connecting to midi port: %1$s
ja: MIDI ポート接続エラー: %1$s

en: Error creating media image: %1$s
ja: メディアイメージ生成エラー: %1$s

[ctx: emulation-feature]
en: protection
ja: プロテクト

[ctx: emulation-feature]
en: timing
ja: タイミング

[ctx: emulation-feature]
en: graphics
ja: グラフィック

[ctx: emulation-feature]
en: color palette
ja: 色パレット

[ctx: emulation-feature]
en: sound
ja: サウンド

[ctx: emulation-feature]
en: capture hardware
ja: キャプチャハードウェア

[ctx: emulation-feature]
en: camera
ja: カメラ

[ctx: emulation-feature]
en: microphone
ja: マイクロフォン

[ctx: emulation-feature]
en: controls
ja: コントロール

[ctx: emulation-feature]
en: keyboard
ja: キーボード

[ctx: emulation-feature]
en: mouse
ja: マウス

[ctx: emulation-feature]
en: media
ja: メディア

[ctx: emulation-feature]
en: disk
ja: ディスク

[ctx: emulation-feature]
en: printer
ja: プリンター

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic tape
ja: 磁気テープ

[ctx: emulation-feature]
en: punch tape
ja: パンチテープ

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic drum
ja: 磁気ドラム

[ctx: emulation-feature]
en: solid state storage
ja: ソリッドステートストレージ

[ctx: emulation-feature]
en: communications
ja: 通信機能

en: One or more ROMs/disk images for this system are incorrect. The system may not run correctly.
ja: このシステム用の1つ以上のROM/ディスクイメージが正しくありません。このシステムは正しく動作しない可能性があります。

en: There are known problems with this system:
ja: このシステムには既知の問題があります:

en: One or more ROMs/disk images for this system have not been correctly dumped.
ja: このシステム用の1つ以上のROM/ディスクイメージが正しく吸い出されていません。

en: THIS DEVICE DOES NOT WORK.
ja: このデバイスは動作しません。

en: Completely unemulated features:
ja: 全くエミュレート出来ていない機能:

en: , %s
ja: 、%s

en: Imperfectly emulated features:
ja: 不完全なエミュレート機能:

en: Screen flipping in cocktail mode is not supported.
ja: カクテルモードでの画面反転表示が未サポート

en: This system requires external artwork files.
ja: このシステムは別途アートワークファイルが必要です。

en: This system was never completed. It may exhibit strange behavior or missing elements that are not bugs in the emulation.
ja: このシステムは未完成です。動作の不具合や不足した要素があってもエミュレーションのバグではありません。

en: This system has no sound hardware, MAME will produce no sounds, this is expected behavior.
ja: このシステムはサウンドハードウェアがありません。音声は出力されませんが、想定通りの動作です。

en: The following devices do not work:
ja: 以下のデバイスは動作しません:

en: Elements of this system cannot be emulated accurately as they require physical interaction or consist of mechanical devices. It is not possible to fully experience this system.
ja: このシステムには、物理的な操作が必要か機械装置が使われているため、正しくエミュレートができない要素があります。完全にシステムを再現することはできません。

en: THIS SYSTEM DOESN'T WORK. The emulation for this system is not yet complete. There is nothing you can do to fix this problem except wait for the developers to improve the emulation.
ja: このシステムは動作しません。システムのエミュレーションは不完全です。開発者がエミュレーションを改善しないかぎり、この問題を修正することはできません。

en: 
    
    There are working clones of this system: %s
ja: 
    
    このシステムの動作可能なクローンセット: %s

en: %1$s
    %2$s %3$s
    Source file: %4$s
    
    CPU:
ja: %1$s
    %2$s %3$s
    ソースファイル: %4$s
    
    CPU:

en: 
    Sound:
ja: 
    サウンド:

en: 
    Video:
ja: 
    表示:

en: None
ja: なし

en: Vector
ja: ベクター

en: Screen '%1$s'
ja: 画面「%1$s」

en: Screen
ja: 画面

en: Media Image Information
ja: メディアイメージ情報

en: Not supported
ja: 対応していません

en: Partially supported
ja: 部分的に対応

en: [empty]
ja: [空]

en: Pseudo Terminals
ja: 擬似ターミナル

en: [failed]
ja: [失敗]

[ctx: swlist-info]
en: Software list/item
ja: ソフトウェアリスト／アイテム

[ctx: menu-inputdev]
en: Copy Device ID
ja: デバイスIDをコピー

[ctx: menu-inputdev]
en: Copied device ID to clipboard
ja: デバイスIDをクリップボードにコピー

[ctx: menu-inputdev]
en: Error copying device ID to clipboard
ja: デバイスIDのクリップボードへのコピーでエラー

[ctx: menu-inputdev]
en: Input Devices
ja: 入力デバイス

[ctx: menu-inputdev]
en: [no input devices are enabled]
ja: [有効な入力デバイスがありません]

en: Input Assignments (general)
ja: 入力割り当て （共通）

en: User Interface
ja: ユーザーインターフェイス

en: Player %1$d Controls
ja: %1$dプレイヤー コントロール

en: Other Controls
ja: その他のコントロール

en: Input Assignments (%1$s)
ja: 入力割り当て （%1$s）

en: Input Assignments (this system)
ja: 入力割り当て （このシステム）

en: [no assignable inputs are enabled]
ja: [有効な入力割り当てがありません]

en: Pressed
ja: 押されました

en: Invalid combination entered
ja: 無効な組み合わせが入力されました

[ctx: input-name]
en: %1$s Analog
ja: %1$s アナログ

[ctx: input-name]
en: %1$s Analog Inc
ja: %1$s アナログ 増加

[ctx: input-name]
en: %1$s Analog Dec
ja: %1$s アナログ 減少

en: Press %1$s to set
ja: %1$s でセット

en: Press %1$s to append
ja: %1$s で追加

en: Press %1$s to clear
ja: %1$s で消去

en: Press %1$s to restore default
ja: %1$s でデフォルトに戻す

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Settings
ja: 入力設定

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Assignments (this system)
ja: 入力割り当て （このシステム）

[ctx: menu-inputopts]
en: Analog Input Adjustments
ja: アナログ入力調整

[ctx: menu-inputopts]
en: Keyboard Selection
ja: キーボード選択

[ctx: menu-inputopts]
en: Toggle Inputs
ja: トグル入力

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Assignments (general)
ja: 入力割り当て （共通）

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Devices
ja: 入力デバイス

[ctx: menu-inputtoggle]
en: Toggle Inputs
ja: トグル入力

[ctx: menu-inputtoggle]
en: [no toggle inputs are enabled]
ja: [有効なトグル入力がありません]

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Selection
ja: キーボード選択

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Mode
ja: キーボードモード

[ctx: menu-keyboard]
en: Natural
ja: ナチュラル

[ctx: menu-keyboard]
en: Emulated
ja: エミュレート

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

[ctx: menu-main]
en: Input Settings
ja: 入力設定

[ctx: menu-main]
en: DIP Switches
ja: DIPスイッチ

[ctx: menu-main]
en: Machine Configuration
ja: マシン設定

[ctx: menu-main]
en: Bookkeeping Info
ja: ブックキーピング情報

[ctx: menu-main]
en: System Information
ja: システム情報

[ctx: menu-main]
en: Warning Information
ja: 警告情報

[ctx: menu-main]
en: Media Image Information
ja: メディアイメージ情報

[ctx: menu-main]
en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

[ctx: menu-main]
en: Tape Control
ja: テープ操作

[ctx: menu-main]
en: Pseudo Terminals
ja: 擬似ターミナル

[ctx: menu-main]
en: BIOS Selection
ja: BIOS選択

[ctx: menu-main]
en: Slot Devices
ja: スロットデバイス

[ctx: menu-main]
en: Barcode Reader
ja: バーコードリーダ

[ctx: menu-main]
en: Network Devices
ja: ネットワークデバイス

[ctx: menu-main]
en: Audio Mixer
ja: オーディオミキサー

[ctx: menu-main]
en: Audio Effects
ja: オーディオエフェクト

[ctx: menu-main]
en: Slider Controls
ja: スライダ設定

[ctx: menu-main]
en: Video Options
ja: 表示設定

[ctx: menu-main]
en: Crosshair Options
ja: 照準設定

[ctx: menu-main]
en: Cheat Options
ja: チート設定

[ctx: menu-main]
en: Plugin Options
ja: プラグイン設定

[ctx: menu-main]
en: External DAT View
ja: 外部DATビュー

[ctx: menu-main]
en: Add To Favorites
ja: お気に入りに追加

[ctx: menu-main]
en: Remove From Favorites
ja: お気に入りから削除

[ctx: menu-main]
en: About %1$s
ja: %1$s について

[ctx: menu-main]
en: Start System
ja: システムを開始

[ctx: menu-main]
en: Select New System
ja: 新しいシステムを選択

[ctx: menu-main]
en: Close Menu
ja: メニューを閉じる

en: Auto
ja: 自動

en: Return to Previous Menu
ja: 前のメニューに戻る

en: MIDI input channel
ja: MIDI 入力チャンネル

en: MIDI output channel
ja: MIDI 出力チャンネル

en: BIOS Selection
ja: BIOS選択

en: System
ja: システム

en: Reset
ja: リセット

en: Network Devices
ja: ネットワークデバイス

en: Uptime: %1$d:%2$02d:%3$02d
ja: 稼働時間: %1$d:%2$02d:%3$02d

en: Uptime: %1$d:%2$02d
ja: 稼働時間: %1$d:%2$02d

en: Tickets dispensed: %1$d
ja: チケット発行: %1$d

en: Coin %1$c: NA%3$s
ja: コイン%1$c: NA%3$s

en: Coin %1$c: %2$d%3$s
ja: コイン%1$c: %2$d%3$s

en:  (locked)
ja: （ロック）

[ctx: menu-crosshair]
en: [built-in]
ja: [組み込み]

[ctx: menu-crosshair]
en: Crosshair Options
ja: 照準設定

[ctx: menu-crosshair]
en: Never
ja: しない

[ctx: menu-crosshair]
en: Always
ja: 常に

[ctx: menu-crosshair]
en: When moved
ja: 移動時のみ

[ctx: menu-crosshair]
en: P%1$d Visibility
ja: %1$dP 視認性

[ctx: menu-crosshair]
en: P%1$d Crosshair
ja: %1$dP 照準

[ctx: menu-crosshair]
en: Auto-Hide Delay
ja: 自動的に隠すまで

[ctx: menu-crosshair]
en: %1$d s
ja: %1$d 秒

en: Export Displayed List to File
ja: 表示されているリストをファイルに出力

en: %s.xml saved in UI settings folder.
ja: UI設定フォルダに %s.xml を保存しました。

en: Name:             Description:
ja: ROMセット:        名前:

en: %s.txt saved in UI settings folder.
ja: UI設定フォルダに %s.txt を保存しました。

en: Export list in XML format (like -listxml)
ja: XML形式でリストを出力（-listxml同様）

en: Export list in XML format (like -listxml, but exclude devices)
ja: XML形式でリストを出力（-listxml同様、デバイスを除く）

en: Export list in TXT format (like -listfull)
ja: TXT形式でリストを出力（-listfull同様）

en: System Settings:
    %1$s
ja: システムの設定:
    %1$s

en: 
        Settings saved
ja: 
        設定を保存しました

en: [this system has no BIOS settings]
ja: このシステムにはBIOS設定がありません

en: Add To Favorites
ja: お気に入りに追加

en: Remove From Favorites
ja: お気に入りから削除

en: Save System Settings
ja: システム設定を保存

en:  (default)
ja: （デフォルト）

en: Plugins
ja: プラグイン

en: No plugins found
ja: プラグインが見つかりません

en: General Settings
ja: 共通設定

en: Sound Options
ja: サウンド設定

en: Input Assignments
ja: 入力割り当て

en: Input Devices
ja: 入力デバイス

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: System Filter
ja: システムフィルター

en: Plugin Options
ja: プラグイン設定

[ctx: menu-quit]
en: Are you sure you want to quit?
ja: 終了しますか?

[ctx: menu-quit]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: menu-quit]
en: Return to emulation
ja: エミュレーションに戻る

[ctx: menu-selector]
en: %1$s - Search: %2$s_
ja: %1$s - 検索: %2$s_

[ctx: menu-selector]
en: [no matches]
ja: [不一致]

[ctx: menu-selector]
en: [no choices]
ja: [未選択]

[ctx: menu-selector]
en: Double-click or press %1$s to select
ja: %1$sを押すかダブルクリックで選択してください

en: %s
     added to favorites list.
ja: 「%s」を
    お気に入りに追加しました。

en: %s
     removed from favorites list.
ja: 「%s」を
    お気に入りから削除しました。

en: System Settings
ja: システム設定

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d systems (%5$d BIOS) )
ja: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d システム (%5$d BIOS) )

en: %1$s: %2$s - Search: %3$s_
ja: %1$s: %2$s - 検索: %3$s_

en: Search: %1$s_
ja: 検索: %1$s_

en: System: %1$-.100s
ja: システム: %1$-.100s

en: Images
ja: 画像

en: Info
ja: 情報

[ctx: selmenu-artwork]
en: Snapshots
ja: スクリーンショット

[ctx: selmenu-artwork]
en: Cabinet
ja: 筐体画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Control Panel
ja: 操作パネル画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: PCB
ja: 基板画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Flyer
ja: フライヤー画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Title Screen
ja: タイトル画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Ending
ja: エンディング画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Artwork Preview
ja: アートワークのプレビュー

[ctx: selmenu-artwork]
en: Bosses
ja: ボス画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Logo
ja: ロゴ

[ctx: selmenu-artwork]
en: Versus
ja: バーサス

[ctx: selmenu-artwork]
en: Game Over
ja: ゲームオーバー

[ctx: selmenu-artwork]
en: HowTo
ja: HOWTO

[ctx: selmenu-artwork]
en: Scores
ja: スコア

[ctx: selmenu-artwork]
en: Select
ja: 選択画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Marquee
ja: マーキー画像

[ctx: selmenu-artwork]
en: Covers
ja: カバー

en: Add or remove favorite
ja: お気に入りに追加または削除

en: Export displayed list to file
ja: 表示されているリストをファイルに出力

en: Audit media
ja: メディアを検査

en: Show DATs view
ja: DATビューを表示

en: Select Software Package Part
ja: ソフトウェアパッケージを選択

en: Select System BIOS
ja: システムBIOSを選択

en: Software is clone of: %1$s
ja: 次のクローンのソフトウェア: %1$s

en: Software is parent
ja: 親セットのソフトウェア

en: Supported: No
ja: 対応状況: いいえ

en: Supported: Partial
ja: 対応状況: 部分的

en: Supported: Yes
ja: 対応状況: はい

en: System is parent
ja: 親セットのシステム

en: System is clone of: %1$s
ja: 次のクローンのシステム: %1$s

en: Status: NOT WORKING
ja: ステータス: 動作不可

en: Status: Unemulated Protection
ja: ステータス: プロテクト未エミュレート

en: Status: Working
ja: ステータス: 動作可能

en: Graphics: Unimplemented,
ja: グラフィック: 未実装

en: Graphics: Imperfect,
ja: グラフィック: 不完全

en: Graphics: OK,
ja: グラフィック: 正常

en: Sound: None
ja: サウンド: なし

en: Sound: Unimplemented
ja: サウンド: 未実装

en: Sound: Imperfect
ja: サウンド: 不完全

en: Sound: OK
ja: サウンド: 正常

en: Exit
ja: 終了

en: The following ROM/disk images required for the selected system are missing or incorrect:
ja: 選択したシステムに必要な、以下の ROM/ディスクイメージが見つからない、または正しくありません:

en: Required ROM/disk images for the selected system are missing or incorrect.
ja: 選択したシステムに必要な ROM/ディスクイメージが見つからない、または正しくありません。

en: The following ROM/disk images required for the selected software are missing or incorrect:
ja: 選択したソフトウェアに必要な、以下の ROM/ディスクイメージが見つからない、または正しくありません:

en: Required ROM/disk images for the selected software are missing or incorrect.
ja: 選択したソフトウェアに必要な ROM/ディスクイメージが見つからない、または正しくありません。

en: incorrect checksum
ja: チェックサムが正しくありません

en: incorrect length
ja: 長さが正しくありません

en: not found
ja: 見つかりません

en: Press any key to continue.
ja: 進めるには、何かキーを押してください。

en: General Info
ja: 一般情報

en: Short Name	%1$s
ja: 短い名前	%1$s

en: Year	%1$s
ja: 年度	%1$s

en: Manufacturer	%1$s
ja: 製造元	%1$s

en: System is Clone of	%1$s
ja: 次のクローンのシステム	%1$s

en: System is Parent
ja: 親セットのシステム

en: Analog Controls	Yes
ja: アナログコントロール	はい

en: Keyboard Inputs	Yes
ja: キーボード入力	はい

en: Overall	NOT WORKING
ja: 概略	動作不可

en: Overall	Unemulated Protection
ja: 概略	プロテクトが未エミュレート

en: Overall	Working
ja: 概略	動作可

en: Graphics	Unimplemented
ja: グラフィック	未実装

en: Graphics	Wrong Colors
ja: グラフィック	色の誤り

en: Graphics	Imperfect Colors
ja: グラフィック	色が不完全

en: Graphics	Imperfect
ja: グラフィック	不完全

en: Graphics	OK
ja: グラフィック	正常

en: Sound	None
ja: グラフィック	なし

en: Sound	Unimplemented
ja: サウンド	未実装

en: Sound	Imperfect
ja: サウンド	不完全

en: Sound	OK
ja: サウンド	正常

en: Capture	Unimplemented
ja: キャプチャ	未実装

en: Capture	Imperfect
ja: キャプチャ	不完全

en: Camera	Unimplemented
ja: カメラ	未実装

en: Camera	Imperfect
ja: カメラ	不完全

en: Microphone	Unimplemented
ja: マクロフォン	未実装

en: Microphone	Imperfect
ja: マクロフォン	不完全

en: Controls	Unimplemented
ja: コントロール	未実装

en: Controls	Imperfect
ja: コントロール	不完全

en: Keyboard	Unimplemented
ja: キーボード	未実装

en: Keyboard	Imperfect
ja: キーボード	不完全

en: Mouse	Unimplemented
ja: マウス	未実装

en: Mouse	Imperfect
ja: マウス	不完全

en: Media	Unimplemented
ja: メディア	未実装

en: Media	Imperfect
ja: メディア	不完全

en: Disk	Unimplemented
ja: ディスク	未実装

en: Disk	Imperfect
ja: ディスク	不完全

en: Printer	Unimplemented
ja: プリンター	未実装

en: Printer	Imperfect
ja: プリンター	不完全

en: Mag. Tape	Unimplemented
ja: 磁気テープ	未実装

en: Mag. Tape	Imperfect
ja: 磁気テープ	不完全

en: Punch Tape	Unimplemented
ja: 紙テープ	未実装

en: Punch Tape	Imperfect
ja: 紙テープ	不完全

en: Mag. Drum	Unimplemented
ja: 磁気ドラム	未実装

en: Mag. Drum	Imperfect
ja: 磁気ドラム	不完全

en: (EP)ROM	Unimplemented
ja: (EP)ROM	未実装

en: (EP)ROM	Imperfect
ja: (EP)ROM	不完全

en: Communications	Unimplemented
ja: 通信	未実装

en: Communications	Imperfect
ja: 通信	不完全

en: LAN	Unimplemented
ja: LAN	未実装

en: LAN	Imperfect
ja: LAN	不完全

en: WAN	Unimplemented
ja: WAN	未実装

en: WAN	Imperfect
ja: WAN	不完全

en: Timing	Unimplemented
ja: タイミング	未実装

en: Timing	Imperfect
ja: タイミング	不完全

en: Mechanical System	Yes
ja: 機械仕掛けのシステム	はい

en: Mechanical System	No
ja: 機械仕掛けのシステム	いいえ

en: Requires Artwork	Yes
ja: アートワークが必要	はい

en: Requires Artwork	No
ja: アートワークが必要	いいえ

en: Support Cocktail	No
ja: カクテルモード対応	いいえ

en: System is BIOS	Yes
ja: BIOSシステム	はい

en: System is BIOS	No
ja: BIOSシステム	いいえ

en: Support Save	No
ja: セーブ対応	いいえ

en: Support Save	Yes
ja: セーブ対応	はい

en: Screen Orientation	Vertical
ja: 画面の向き	縦

en: Screen Orientation	Horizontal
ja: 画面の向き	横

en: Requires CHD	Yes
ja: CHDが必要	はい

en: Requires CHD	No
ja: CHDが必要	いいえ

en: Media Audit Result	OK
ja: メディア検査結果	正常

en: Media Audit Result	BAD
ja: メディア検査結果	異常

en: Samples Audit Result	None Needed
ja: サンプル検査結果	不要

en: Samples Audit Result	OK
ja: サンプル検査結果	正常

en: Samples Audit Result	BAD
ja: サンプル検査結果	異常

en: Media Audit	Disabled
    Samples Audit	Disabled
ja: メディア検査	無効
    サンプル検査	無効

en: Source File	%1$s
ja: ソースファイル	%1$s

en: [Start empty]
ja: [空のまま開始]

en: [Use file manager]
ja: [ファイルマネージャを使用]

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d software packages )
ja: %1$s %2$s （ %3$d / %4$d ソフトウェアパッケージ ）

en: %1$s - select software
ja: %1$s - ソフトウェアを選択

en: Software list/item: %1$s:%2$s
ja: ソフトウェアリスト／アイテム:  %1$s:%2$s

en: Configure Options
ja: オプションの設定

en: No system ROMs found. Please check the rompath setting specified in the %1$s.ini file.
    
    If this is your first time using %2$s, please see the %2$s.pdf file in the docs folder for information on setting up and using %2$s.
ja: システムROMが見つかりません。%1$s.iniファイルで指定したrompath設定を確認してください。
    
    もし %2$s の利用が初めてなら、%2$s の設定および使用方法についてdocsフォルダの%2$s.pdfファイルの情報をご覧ください。

en: Type name or select: %1$s_
ja: 名前を入力もしくは選択:  %1$s_

en: Type name or select: (random)
ja: 名前を入力もしくは選択:  （ランダム）

en: %1$s, %2$-.100s
ja: %1$s、%2$-.100s

en: Source file: %1$s
ja: ソースファイル: %1$s

en: The selected system is missing one or more required ROMs/disk images. Please select a different system.
    
    Press any key to continue.
ja: 選択されたシステムは必要な ROM / ディスクイメージが不足しています。別なシステムを選択してください。
    
    いずれかのキーを押して進む

en: Slider Controls
ja: スライダ設定

en: Slot Devices
ja: スロットデバイス

en: %s [internal]
ja: %s [内部]

en: Sample Rate
ja: サンプルレート

en: Sound
ja: サウンド

en: Use External Samples
ja: 外部サンプル使用

en: [no saved states found]
ja: [保存された状態が見つかりません]

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Delete saved state %1$s?
    Press %2$s to delete
    Press %3$s to cancel
ja: 保存された状態 %1$s を削除しますか？
    %2$s で削除
    %3$s でキャンセル

en: Error removing saved state file %1$s
ja: 保存された状態ファイル %1$s の削除でエラー

en: Press %1$s to delete
ja: %1$s で削除

en: Load State
ja: 状態をロード

en: Select state to load
ja: ロードする状態を選択

en: Save State
ja: 状態をセーブ

en: Press a key or joystick button, or select state to overwrite
ja: キーまたはジョイスティックのボタンを押すか、上書きする状態を選択

en: Miscellaneous Options
ja: その他の設定

en: Skip imperfect emulation warnings
ja: 不完全なエミュレーションについての警告をスキップ

en: Re-select last system launched
ja: 最後に実行したシステムを再選択

en: Enlarge images in the right panel
ja: 右パネルの画像を拡大

en: Cheats
ja: チート

en: Show mouse pointer
ja: マウスポインタを表示

en: Confirm quit from emulation
ja: エミュレーション終了時に確認

en: Skip system information screen
ja: システム情報画面をスキップ

en: Force 4:3 aspect for snapshot display
ja: スナップショットの表示で4:3アスペクト比を強制

en: Use image as background
ja: 画像を背景に使用

en: Skip BIOS selection menu
ja: BIOS選択メニューをスキップ

en: Skip software part selection menu
ja: ソフトウェアパーツ選択メニューをスキップ

en: Info auto audit
ja: 情報の自動検査

en: Hide romless machine from available list
ja: ロム無しのマシンを存在するリストに表示しない

en: Advanced Options
ja: 詳細設定

en: Performance Options
ja: パフォーマンス設定

en: Auto frame skip
ja: 自動フレームスキップ

en: Frame skip
ja: フレームスキップ

en: Throttle
ja: スロットル

en: Mute when unthrottled
ja: スロットル無効の時にミュート

en: Sleep
ja: スリープ

en: Speed
ja: 速度

en: Adjust speed to match refresh rate
ja: 速度をリフレッシュレートに合わせる

en: Low latency
ja: 低遅延

en: Rotation Options
ja: 回転設定

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate right
ja: 右に回転

en: Rotate left
ja: 左に回転

en: Auto rotate right
ja: 自動で右に回転

en: Auto rotate left
ja: 自動で左に回転

en: Flip X
ja: X方向に反転

en: Flip Y
ja: Y方向に反転

en: Artwork Options
ja: アートワーク設定

en: Zoom to screen area
ja: 画面エリアに拡大

en: State/Playback Options
ja: 状態／プレイバック設定

en: Automatic save/restore
ja: 自動セーブ／ロード

en: Allow rewind
ja: 巻き戻しを許可

en: Rewind capacity
ja: 巻き戻し容量

en: Bilinear filtering for snapshots
ja: スナップショットのバイリニアフィルタリング

en: Burn-in
ja: 焼き付き

en: Input Options
ja: 入力設定

en: Coin lockout
ja: コインロックアウト

en: Mouse
ja: マウス

en: Joystick
ja: ジョイスティック

en: Lightgun
ja: ライトガン

en: Multi-keyboard
ja: マルチキーボード

en: Multi-mouse
ja: マルチマウス

en: Steadykey
ja: ステディキー

en: UI active
ja: UI有効

en: Off-screen reload
ja: 画面外でのリロード

en: Joystick deadzone
ja: ジョイスティックデッドゾーン

en: Joystick saturation
ja: ジョイスティックサチュレーション

en: Joystick threshold
ja: ジョイスティックしきい値

en: Natural keyboard
ja: ナチュラルキーボード

en: Allow contradictory joystick inputs
ja: 対称方向のジョイスティック入力を許可

en: Coin impulse
ja: コインインパルス

en: Input Device Options
ja: 入力デバイス設定

en: Lightgun Device Assignment
ja: 光線銃デバイス割り当て

en: Trackball Device Assignment
ja: トラックボールデバイス割り当て

en: Pedal Device Assignment
ja: ペダルデバイス割り当て

en: AD Stick Device Assignment
ja: アナログスティックデバイス割り当て

en: Paddle Device Assignment
ja: パドルデバイス割り当て

en: Dial Device Assignment
ja: ダイヤルデバイス割り当て

en: Positional Device Assignment
ja: 位置デバイス割り当て

en: Mouse Device Assignment
ja: マウスデバイス割り当て

en: Keyboard Input Provider
ja: キーボード入力プロバイダ

en: Mouse Input Provider
ja: マウス入力プロバイダ

en: Lightgun Input Provider
ja: 光線銃入力プロバイダ

en: Joystick Input Provider
ja: ジョイスティック入力プロバイダ

en: Video Options
ja: 表示設定

en: Video Mode
ja: ビデオモード

en: Number Of Screens
ja: 画面数

en: Triple Buffering
ja: トリプルバッファ

en: Bilinear Filtering
ja: バイリニアフィルタリング

en: Bitmap Prescaling
ja: ビットマッププレスケール

en: Window Mode
ja: ウィンドウモード

en: Enforce Aspect Ratio
ja: アスペクト比を維持

en: Start Out Maximized
ja: 開始時に最大化

en: Synchronized Refresh
ja: リフレッシュを同期

en: Wait Vertical Sync
ja: V-Syncを待つ

en: [file manager]
ja: [ファイルマネージャ]

en: Switch Item Ordering
ja: 項目の並び順の切り替え

en: Switched Order: entries now ordered by shortname
ja: 並び順を切り替え:  一覧は現在ソフト順

en: Switched Order: entries now ordered by description
ja: 並び順を切り替え:  一覧は現在名前順

en: Software List
ja: ソフトウェアリスト

en: [compatible lists]
ja: [互換リスト]

en: stopped
ja: 停止

en: playing
ja: 再生中

en: (playing)
ja: （再生中）

en: recording
ja: 録音中

en: (recording)
ja: （録音中）

en: Tape Control
ja: テープ操作

en: Pause/Stop
ja: 一時停止／停止

en: Play
ja: 再生

en: Record
ja: 録音

en: Rewind
ja: 巻き戻す

en: Fast Forward
ja: 早送り

en: 
    
    Press any key to continue
ja: 
    
    進めるには何かキーを押してください

en: This system requires media images to be mounted for the following device(s):
ja: このシステムは以下のデバイスでメディアイメージのマウントが必要です:

en: UI controls enabled
    Use %1$s to toggle
ja: UI コントロールが有効
    %1$s で切り替え

en: UI controls disabled
    Use %1$s to toggle
ja: UI コントロールが無効
    %1$s で切り替え

en: Master Volume
ja: マスター音量

en: %1$s Volume
ja: %1$sの音量

en: %1$s Channel %d Volume
ja: %1$s チャンネル%d ボリューム

en: Global Speed
ja: 全体の速度

en: Overclock CPU %1$s
ja: CPU %1$sのオーバークロック

en: Overclock %1$s sound
ja: サウンド%1$sのオーバークロック

en: %1$s Refresh Rate
ja: %1$sのリフレッシュレート

en: %1$s Brightness
ja: %1$sの輝度

en: %1$s Contrast
ja: %1$sのコントラスト

en: %1$s Gamma
ja: %1$sのガンマ

en: %1$s Horiz Stretch
ja: %1$s 横方向の拡大

en: %1$s Horiz Position
ja: %1$s 横方向の位置

en: %1$s Vert Stretch
ja: %1$s 縦方向の拡大

en: %1$s Vert Position
ja: %1$s 縦方向の位置

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Stretch
ja: レーザーディスク '%1$s' 横方向の拡大

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Position
ja: レーザーディスク '%1$s' 横方向の位置

en: Laserdisc '%1$s' Vert Stretch
ja: レーザーディスク '%1$s' 縦方向の拡大

en: Laserdisc '%1$s' Vert Position
ja: レーザーディスク '%1$s' 縦方向の位置

en: Vector Flicker
ja: ベクターのちらつき

en: Beam Width Minimum
ja: ビーム幅（最小）

en: Beam Width Maximum
ja: ビーム幅（最大）

en: Beam Dot Size
ja: ビームドットサイズ

en: Beam Intensity Weight
ja: ビーム強度比重

en: Crosshair Scale %1$s
ja: 照準の大きさ %1$s

en: Crosshair Offset %1$s
ja: 照準のオフセット %1$s

en: Mute
ja: ミュート

en: Crosshair Scale X %1$1.3f
ja: 照準の大きさ X %1$1.3f

en: Crosshair Scale Y %1$1.3f
ja: 照準の大きさ Y %1$1.3f

en: Crosshair Offset X %1$1.3f
ja: 照準のオフセット X %1$1.3f

en: Crosshair Offset Y %1$1.3f
ja: 照準のオフセット Y %1$1.3f

en: **Error saving ui.ini**
ja: *** ui.ini の保存エラー ***

en: **Error saving %s.ini**
ja: *** %s.ini の保存エラー ***

[ctx: swlist-info]
en: Alternate Title
ja: 別名

[ctx: swlist-info]
en: Author
ja: 作者

[ctx: swlist-info]
en: Barcode Number
ja: バーコードナンバー

[ctx: swlist-info]
en: Developer
ja: 開発元

[ctx: swlist-info]
en: Distributor
ja: 配給元

[ctx: swlist-info]
en: Installation Instructions
ja: インストール手順

[ctx: swlist-info]
en: Original Publisher
ja: オリジナルの発売元

[ctx: swlist-info]
en: Part Number
ja: パートナンバー

[ctx: swlist-info]
en: Programmer
ja: プログラマ

[ctx: swlist-info]
en: Release Date
ja: 発売日

[ctx: swlist-info]
en: Serial Number
ja: シリアルナンバー

[ctx: swlist-info]
en: Usage Instructions
ja: 使用手順

[ctx: swlist-info]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: machine-filter]
en: Unfiltered
ja: フィルター無し

[ctx: machine-filter]
en: Available
ja: 存在する

[ctx: machine-filter]
en: Unavailable
ja: 存在しない

[ctx: machine-filter]
en: Working
ja: 動作可

[ctx: machine-filter]
en: Not Working
ja: 動作不可

[ctx: machine-filter]
en: Mechanical
ja: メカニカル

[ctx: machine-filter]
en: Not Mechanical
ja: 非メカニカル

[ctx: machine-filter]
en: Category
ja: カテゴリ

[ctx: machine-filter]
en: Favorites
ja: お気に入り

[ctx: machine-filter]
en: Not BIOS
ja: BIOS 以外

[ctx: machine-filter]
en: Parents
ja: 親セット

[ctx: machine-filter]
en: Clones
ja: クローン

[ctx: machine-filter]
en: Manufacturer
ja: 製造元

[ctx: machine-filter]
en: Year
ja: 年度

[ctx: machine-filter]
en: Source File
ja: ソースファイル

[ctx: machine-filter]
en: Save Supported
ja: セーブ対応

[ctx: machine-filter]
en: Save Unsupported
ja: セーブ非対応

[ctx: machine-filter]
en: CHD Required
ja: CHD 必要

[ctx: machine-filter]
en: No CHD Required
ja: CHD 不要

[ctx: machine-filter]
en: Vertical Screen
ja: 縦画面

[ctx: machine-filter]
en: Horizontal Screen
ja: 横画面

[ctx: machine-filter]
en: Custom Filter
ja: カスタムフィルタ

[ctx: software-filter]
en: Unfiltered
ja: フィルター無し

[ctx: software-filter]
en: Available
ja: 存在する

[ctx: software-filter]
en: Unavailable
ja: 存在しない

[ctx: software-filter]
en: Favorites
ja: お気に入り

[ctx: software-filter]
en: Parents
ja: 親セット

[ctx: software-filter]
en: Clones
ja: クローン

[ctx: software-filter]
en: Year
ja: 年度

[ctx: software-filter]
en: Publisher
ja: 発売元

[ctx: software-filter]
en: Developer
ja: 開発元

[ctx: software-filter]
en: Distributor
ja: 配給元

[ctx: software-filter]
en: Author
ja: 作者

[ctx: software-filter]
en: Programmer
ja: プログラマ

[ctx: software-filter]
en: Supported
ja: 対応

[ctx: software-filter]
en: Partially Supported
ja: 一部対応

[ctx: software-filter]
en: Unsupported
ja: 非対応

[ctx: software-filter]
en: Release Region
ja: リリース地域

[ctx: software-filter]
en: Device Type
ja: デバイスタイプ

[ctx: software-filter]
en: Software List
ja: ソフトウェアリスト

[ctx: software-filter]
en: Custom Filter
ja: カスタムフィルター

en: Filter
ja: フィルタ

en: <set up filters>
ja: <フィルターを設定する>

en: Select Filters
ja: フィルター選択

en: Filter %1$u
ja: フィルター%1$u

en: Remove last filter
ja: 最後のフィルターを削除

en: Add filter
ja: フィルターを追加

en: [no category INI files]
ja: [カテゴリ INI ファイルがありません]

en: [no groups in INI file]
ja: [INI ファイルにグループがありません]

en: No category INI files found
ja: カテゴリ INI ファイルが見つかりません

en: File
ja: ファイル

en: No groups found in category file
ja: カテゴリファイルにグループが見つかりません

en: Group
ja: グループ

en: Include clones
ja: クローンを含める

en: Category File
ja: カテゴリファイル

en: Screen #%d
ja: 画面 #%d

en: Video Options: %1$s
ja: 表示設定:  %1$s

en: Zoom to Screen Area
ja: 画面エリアに拡大

en: X Only
ja: X のみ

en: Y Only
ja: Y のみ

en: X or Y (Auto)
ja: X もしくは Y （自動）

en: Non-Integer Scaling
ja: 非整数倍スケーリング

en: Maintain Aspect Ratio
ja: アスペクト比を維持

en: Hide Inactive Pointers After Delay
ja: 一定時間後アクティブでないポインタを隠す

en: %1$.*2$f s
ja: %1$.*2$f 秒

en: Always
ja: 常時

en: Never
ja: なし

en: Cannot change options while recording!
ja: 記録中は設定を変更できません！

en: Clickable artwork is still active when pointer is hidden.
ja: ポインタを非表示にしてもクリッカブルアートワークは有効です。

[ctx: gfxview]
en: Zoom = 1/%1$d
ja: ズーム ＝ 1/%1$d

[ctx: gfxview]
en: Zoom = %1$d
ja: ズーム ＝ %1$d

[ctx: gfxview]
en: Expand to fit
ja: フィットするように拡大

[ctx: gfxview]
en: All categories
ja: 全カテゴリ

[ctx: gfxview]
en: Category %1$d
ja: カテゴリ %1$d

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] colors
ja: [root%1$s] 色

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] pens
ja: [root%1$s] ペン

[ctx: gfxview]
en:  %1$d×%2$d color %3$X/%4$X
ja:  %1$d×%2$d 色 %3$X/%4$X

[ctx: gfxview]
en: Tilemap %1$d/%2$d category %3$u
ja: タイルマップ %1$d/%2$d カテゴリ %3$u

[ctx: gfxview]
en: Tilemap %1$d/%2$d
ja: タイルマップ %1$d/%2$d

[ctx: audio-effect]
en: Filters
ja: フィルター

[ctx: audio-effect]
en: Compressor
ja: コンプレッサー

[ctx: audio-effect]
en: Reverb
ja: リバーブ

[ctx: audio-effect]
en: Equalizer
ja: イコライザー

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Echo Chamber
ja: エコーチャンバー

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Large Room
ja: 大きな部屋

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Large Room Bright
ja: 大きな部屋 明

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Large Room Dark
ja: 大きな部屋 暗

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Large Room Drum
ja: 大きな部屋 ドラム

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Large Room Tiled
ja: 大きな部屋 タイル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Large Room Vocal
ja: 大きな部屋 ボーカル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Large Room Wooden
ja: 大きな部屋 木製

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Live
ja: ライブ

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Long Reverb 12s
ja: 長いリバーブ 12秒

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Long Reverb 30s
ja: 長いリバーブ 30秒

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Medium Room
ja: 中くらいの部屋

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Medium Room Bright
ja: 中くらいの部屋 明

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Medium Room Dark
ja: 中くらいの部屋 暗

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Medium Room Drum
ja: 中くらいの部屋 ドラム

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Medium Room Tiled
ja: 中くらいの部屋 タイル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Medium Room Vocal
ja: 中くらいの部屋 ボーカル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Medium Room Wooden
ja: 中くらいの部屋 木製

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Shimmer
ja: ゆらぎ

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Small Room
ja: 小さな部屋

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Small Room Bright
ja: 小さな部屋 明

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Small Room Dark
ja: 小さな部屋 暗

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Small Room Drum
ja: 小さな部屋 ドラム

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Small Room Tiled
ja: 小さな部屋 タイル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Small Room Vocal
ja: 小さな部屋 ボーカル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Small Room Wooden
ja: 小さな部屋 木製

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Tunnel
ja: トンネル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Very Large Room
ja: 巨大な部屋

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Very Large Room Bright
ja: 巨大な部屋 明

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Very Large Room Dark
ja: 巨大な部屋 暗

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Very Large Room Drum
ja: 巨大な部屋 ドラム

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Very Large Room Tiled
ja: 巨大な部屋 タイル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Very Large Room Vocal
ja: 巨大な部屋 ボーカル

[ctx: audio-reverb-preset]
en: Very Large Room Wooden
ja: 巨大な部屋 木製

[ctx: input-name]
en: %p Up
ja: %p上

[ctx: input-name]
en: %p Down
ja: %p下

[ctx: input-name]
en: %p Left
ja: %p左

[ctx: input-name]
en: %p Right
ja: %p右

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Up
ja: %p右レバー／上

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Down
ja: %p右レバー／下

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Left
ja: %p右レバー／左

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Right
ja: %p右レバー／右

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Up
ja: %p左レバー／上

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Down
ja: %p左レバー／下

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Left
ja: %p左レバー／左

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Right
ja: %p左レバー／右

[ctx: input-name]
en: %p Button 1
ja: %pボタン1

[ctx: input-name]
en: %p Button 2
ja: %pボタン2

[ctx: input-name]
en: %p Button 3
ja: %pボタン3

[ctx: input-name]
en: %p Button 4
ja: %pボタン4

[ctx: input-name]
en: %p Button 5
ja: %pボタン5

[ctx: input-name]
en: %p Button 6
ja: %pボタン6

[ctx: input-name]
en: %p Button 7
ja: %pボタン7

[ctx: input-name]
en: %p Button 8
ja: %pボタン8

[ctx: input-name]
en: %p Button 9
ja: %pボタン9

[ctx: input-name]
en: %p Button 10
ja: %pボタン10

[ctx: input-name]
en: %p Button 11
ja: %pボタン11

[ctx: input-name]
en: %p Button 12
ja: %pボタン12

[ctx: input-name]
en: %p Button 13
ja: %pボタン13

[ctx: input-name]
en: %p Button 14
ja: %pボタン14

[ctx: input-name]
en: %p Button 15
ja: %pボタン15

[ctx: input-name]
en: %p Button 16
ja: %pボタン16

[ctx: input-name]
en: %p Start
ja: %pスタート

[ctx: input-name]
en: %p Select
ja: %pセレクト

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong A
ja: %p麻雀A

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong B
ja: %p麻雀B

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong C
ja: %p麻雀C

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong D
ja: %p麻雀D

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong E
ja: %p麻雀E

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong F
ja: %p麻雀F

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong G
ja: %p麻雀G

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong H
ja: %p麻雀H

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong I
ja: %p麻雀I

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong J
ja: %p麻雀J

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong K
ja: %p麻雀K

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong L
ja: %p麻雀L

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong M
ja: %p麻雀M

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong N
ja: %p麻雀N

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong O
ja: %p麻雀O

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong P
ja: %p麻雀P

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Q
ja: %p麻雀Q

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Kan
ja: %p麻雀カン

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Pon
ja: %p麻雀ポン

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Chi
ja: %p麻雀チー

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Reach
ja: %p麻雀リーチ

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Ron
ja: %p麻雀ロン

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Flip Flop
ja: %p麻雀フリップフロップ

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Bet
ja: %p麻雀ベット

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Take Score
ja: %p麻雀テイクスコアー

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Double Up
ja: %p麻雀ダブルアップ

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Big
ja: %p麻雀ビッグ

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Small
ja: %p麻雀スモール

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Last Chance
ja: %p麻雀ラストチャンス

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda A/1
ja: %p 花札A/1

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda B/2
ja: %p 花札B/2

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda C/3
ja: %p 花札C/3

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda D/4
ja: %p 花札D/4

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda E/5
ja: %p 花札E/5

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda F/6
ja: %p 花札F/6

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda G/7
ja: %p 花札G/7

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda H/8
ja: %p 花札H/8

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda Yes
ja: %p 花札 はい

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda No
ja: %p 花札 いいえ

[ctx: input-name]
en: Key In
ja: キーイン

[ctx: input-name]
en: Key Out
ja: キーアウト

[ctx: input-name]
en: Service
ja: サービス

[ctx: input-name]
en: Book-Keeping
ja: ブックキーピング

[ctx: input-name]
en: Door
ja: ドア

[ctx: input-name]
en: Payout
ja: ペイアウト

[ctx: input-name]
en: Bet
ja: ベット

[ctx: input-name]
en: Deal
ja: ディール

[ctx: input-name]
en: Stand
ja: スタンド

[ctx: input-name]
en: Take Score
ja: テイクスコア

[ctx: input-name]
en: Double Up
ja: ダブルアップ

[ctx: input-name]
en: Half Gamble
ja: ハーフギャンブル

[ctx: input-name]
en: High
ja: ハイ

[ctx: input-name]
en: Low
ja: ロー

[ctx: input-name]
en: Hold 1
ja: ホールド1

[ctx: input-name]
en: Hold 2
ja: ホールド2

[ctx: input-name]
en: Hold 3
ja: ホールド3

[ctx: input-name]
en: Hold 4
ja: ホールド4

[ctx: input-name]
en: Hold 5
ja: ホールド5

[ctx: input-name]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 1
ja: リール1を停止

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 2
ja: リール2を停止

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 3
ja: リール3を停止

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 4
ja: リール4を停止

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 5
ja: リール5を停止

[ctx: input-name]
en: Stop All Reels
ja: 全てのリールを停止

[ctx: input-name]
en: 1 Player Start
ja: 1人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: 2 Players Start
ja: 2人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: 3 Players Start
ja: 3人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: 4 Players Start
ja: 4人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: 5 Players Start
ja: 5人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: 6 Players Start
ja: 6人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: 7 Players Start
ja: 7人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: 8 Players Start
ja: 8人プレイスタート

[ctx: input-name]
en: Coin 1
ja: コイン1

[ctx: input-name]
en: Coin 2
ja: コイン2

[ctx: input-name]
en: Coin 3
ja: コイン3

[ctx: input-name]
en: Coin 4
ja: コイン4

[ctx: input-name]
en: Coin 5
ja: コイン5

[ctx: input-name]
en: Coin 6
ja: コイン6

[ctx: input-name]
en: Coin 7
ja: コイン7

[ctx: input-name]
en: Coin 8
ja: コイン8

[ctx: input-name]
en: Coin 9
ja: コイン9

[ctx: input-name]
en: Coin 10
ja: コイン10

[ctx: input-name]
en: Coin 11
ja: コイン11

[ctx: input-name]
en: Coin 12
ja: コイン12

[ctx: input-name]
en: Banknote 1
ja: 紙幣1

[ctx: input-name]
en: Service 1
ja: サービス1

[ctx: input-name]
en: Service 2
ja: サービス2

[ctx: input-name]
en: Service 3
ja: サービス3

[ctx: input-name]
en: Service 4
ja: サービス4

[ctx: input-name]
en: Tilt 1
ja: ティルト1

[ctx: input-name]
en: Tilt 2
ja: ティルト2

[ctx: input-name]
en: Tilt 3
ja: ティルト3

[ctx: input-name]
en: Tilt 4
ja: ティルト4

[ctx: input-name]
en: Power On
ja: パワーオン

[ctx: input-name]
en: Power Off
ja: パワーオフ

[ctx: input-name]
en: Tilt
ja: ティルト

[ctx: input-name]
en: Door Interlock
ja: ドアインターロック

[ctx: input-name]
en: Memory Reset
ja: メモリーリセット

[ctx: input-name]
en: Volume Down
ja: ボリュームダウン

[ctx: input-name]
en: Volume Up
ja: ボリュームアップ

[ctx: input-name]
en: %p Pedal 1
ja: %pペダル1

[ctx: input-name]
en: %p Pedal 2
ja: %pペダル2

[ctx: input-name]
en: %p Pedal 3
ja: %pペダル3

[ctx: input-name]
en: Paddle
ja: パドル

[ctx: input-name]
en: Paddle 2
ja: パドル2

[ctx: input-name]
en: Paddle 3
ja: パドル3

[ctx: input-name]
en: Paddle 4
ja: パドル4

[ctx: input-name]
en: Paddle 5
ja: パドル5

[ctx: input-name]
en: Paddle 6
ja: パドル6

[ctx: input-name]
en: Paddle 7
ja: パドル7

[ctx: input-name]
en: Paddle 8
ja: パドル8

[ctx: input-name]
en: Paddle 9
ja: パドル9

[ctx: input-name]
en: Paddle 10
ja: パドル10

[ctx: input-name]
en: Paddle V
ja: パドルV

[ctx: input-name]
en: Paddle V 2
ja: パドルV2

[ctx: input-name]
en: Paddle V 3
ja: パドルV3

[ctx: input-name]
en: Paddle V 4
ja: パドルV4

[ctx: input-name]
en: Paddle V 5
ja: パドルV5

[ctx: input-name]
en: Paddle V 6
ja: パドルV6

[ctx: input-name]
en: Paddle V 7
ja: パドルV7

[ctx: input-name]
en: Paddle V 8
ja: パドルV8

[ctx: input-name]
en: Paddle V 9
ja: パドルV9

[ctx: input-name]
en: Paddle V 10
ja: パドルV10

[ctx: input-name]
en: Positional
ja: ポジショナル

[ctx: input-name]
en: Positional 2
ja: ポジショナル2

[ctx: input-name]
en: Positional 3
ja: ポジショナル3

[ctx: input-name]
en: Positional 4
ja: ポジショナル4

[ctx: input-name]
en: Positional 5
ja: ポジショナル5

[ctx: input-name]
en: Positional 6
ja: ポジショナル6

[ctx: input-name]
en: Positional 7
ja: ポジショナル7

[ctx: input-name]
en: Positional 8
ja: ポジショナル8

[ctx: input-name]
en: Positional 9
ja: ポジショナル9

[ctx: input-name]
en: Positional 10
ja: ポジショナル10

[ctx: input-name]
en: Positional V
ja: ポジショナルV

[ctx: input-name]
en: Positional V 2
ja: ポジショナルV2

[ctx: input-name]
en: Positional V 3
ja: ポジショナルV3

[ctx: input-name]
en: Positional V 4
ja: ポジショナルV4

[ctx: input-name]
en: Positional V 5
ja: ポジショナルV5

[ctx: input-name]
en: Positional V 6
ja: ポジショナルV6

[ctx: input-name]
en: Positional V 7
ja: ポジショナルV7

[ctx: input-name]
en: Positional V 8
ja: ポジショナルV8

[ctx: input-name]
en: Positional V 9
ja: ポジショナルV9

[ctx: input-name]
en: Positional V 10
ja: ポジショナルV10

[ctx: input-name]
en: Dial
ja: ダイアル

[ctx: input-name]
en: Dial 2
ja: ダイアル2

[ctx: input-name]
en: Dial 3
ja: ダイアル3

[ctx: input-name]
en: Dial 4
ja: ダイアル4

[ctx: input-name]
en: Dial 5
ja: ダイアル5

[ctx: input-name]
en: Dial 6
ja: ダイアル6

[ctx: input-name]
en: Dial 7
ja: ダイアル7

[ctx: input-name]
en: Dial 8
ja: ダイアル8

[ctx: input-name]
en: Dial 9
ja: ダイアル9

[ctx: input-name]
en: Dial 10
ja: ダイアル10

[ctx: input-name]
en: Dial V
ja: ダイアルV

[ctx: input-name]
en: Dial V 2
ja: ダイアルV2

[ctx: input-name]
en: Dial V 3
ja: ダイアルV3

[ctx: input-name]
en: Dial V 4
ja: ダイアルV4

[ctx: input-name]
en: Dial V 5
ja: ダイアルV5

[ctx: input-name]
en: Dial V 6
ja: ダイアルV6

[ctx: input-name]
en: Dial V 7
ja: ダイアルV7

[ctx: input-name]
en: Dial V 8
ja: ダイアルV8

[ctx: input-name]
en: Dial V 9
ja: ダイアルV9

[ctx: input-name]
en: Dial V 10
ja: ダイアルV10

[ctx: input-name]
en: Trackball X
ja: トラックボールX軸

[ctx: input-name]
en: Trackball X 2
ja: トラックボールX軸2

[ctx: input-name]
en: Trackball X 3
ja: トラックボールX軸3

[ctx: input-name]
en: Trackball X 4
ja: トラックボールX軸4

[ctx: input-name]
en: Trackball X 5
ja: トラックボールX軸5

[ctx: input-name]
en: Trackball X 6
ja: トラックボールX軸6

[ctx: input-name]
en: Trackball X 7
ja: トラックボールX軸7

[ctx: input-name]
en: Trackball X 8
ja: トラックボールX軸8

[ctx: input-name]
en: Trackball X 9
ja: トラックボールX軸9

[ctx: input-name]
en: Trackball X 10
ja: トラックボールX軸10

[ctx: input-name]
en: Trackball Y
ja: トラックボールY軸

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 2
ja: トラックボールY軸2

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 3
ja: トラックボールY軸3

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 4
ja: トラックボールY軸4

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 5
ja: トラックボールY軸5

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 6
ja: トラックボールY軸6

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 7
ja: トラックボールY軸7

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 8
ja: トラックボールY軸8

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 9
ja: トラックボールY軸9

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 10
ja: トラックボールY軸10

[ctx: input-name]
en: AD Stick X
ja: アナログスティックX軸

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 2
ja: アナログスティックX軸2

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 3
ja: アナログスティックX軸3

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 4
ja: アナログスティックX軸4

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 5
ja: アナログスティックX軸5

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 6
ja: アナログスティックX軸6

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 7
ja: アナログスティックX軸7

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 8
ja: アナログスティックX軸8

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 9
ja: アナログスティックX軸9

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 10
ja: アナログスティックX軸10

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y
ja: アナログスティックY軸

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 2
ja: アナログスティックY軸2

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 3
ja: アナログスティックY軸3

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 4
ja: アナログスティックY軸4

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 5
ja: アナログスティックY軸5

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 6
ja: アナログスティックY軸6

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 7
ja: アナログスティックY軸7

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 8
ja: アナログスティックY軸8

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 9
ja: アナログスティックY軸9

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 10
ja: アナログスティックY軸10

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z
ja: アナログスティックZ軸

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 2
ja: アナログスティックZ軸2

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 3
ja: アナログスティックZ軸3

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 4
ja: アナログスティックZ軸4

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 5
ja: アナログスティックZ軸5

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 6
ja: アナログスティックZ軸6

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 7
ja: アナログスティックZ軸7

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 8
ja: アナログスティックZ軸8

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 9
ja: アナログスティックZ軸9

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 10
ja: アナログスティックZ軸10

[ctx: input-name]
en: Lightgun X
ja: 光線銃X軸

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 2
ja: 光線銃X軸2

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 3
ja: 光線銃X軸3

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 4
ja: 光線銃X軸4

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 5
ja: 光線銃X軸5

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 6
ja: 光線銃X軸6

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 7
ja: 光線銃X軸7

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 8
ja: 光線銃X軸8

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 9
ja: 光線銃X軸9

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 10
ja: 光線銃X軸10

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y
ja: 光線銃Y軸

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 2
ja: 光線銃X軸2

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 3
ja: 光線銃Y軸3

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 4
ja: 光線銃Y軸4

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 5
ja: 光線銃Y軸5

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 6
ja: 光線銃Y軸6

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 7
ja: 光線銃Y軸7

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 8
ja: 光線銃Y軸8

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 9
ja: 光線銃Y軸9

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 10
ja: 光線銃Y軸10

[ctx: input-name]
en: Mouse X
ja: マウスX軸

[ctx: input-name]
en: Mouse X 2
ja: マウスX軸2

[ctx: input-name]
en: Mouse X 3
ja: マウスX軸3

[ctx: input-name]
en: Mouse X 4
ja: マウスX軸4

[ctx: input-name]
en: Mouse X 5
ja: マウスX軸5

[ctx: input-name]
en: Mouse X 6
ja: マウスX軸6

[ctx: input-name]
en: Mouse X 7
ja: マウスX軸7

[ctx: input-name]
en: Mouse X 8
ja: マウスX軸8

[ctx: input-name]
en: Mouse X 9
ja: マウスX軸9

[ctx: input-name]
en: Mouse X 10
ja: マウスX軸10

[ctx: input-name]
en: Mouse Y
ja: マウスY軸

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 2
ja: マウスY軸2

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 3
ja: マウスY軸3

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 4
ja: マウスY軸4

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 5
ja: マウスY軸5

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 6
ja: マウスY軸6

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 7
ja: マウスY軸7

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 8
ja: マウスY軸8

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 9
ja: マウスY軸9

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 10
ja: マウスY軸10

[ctx: input-name]
en: Keypad
ja: キーパッド

[ctx: input-name]
en: Keyboard
ja: キーボード

[ctx: input-name]
en: Show/Hide Menu
ja: メニューの表示／非表示

[ctx: input-name]
en: UI Select
ja: UI選択

[ctx: input-name]
en: UI Back
ja: UI戻る

[ctx: input-name]
en: UI Cancel
ja: UIキャンセル

[ctx: input-name]
en: UI Clear
ja: UIクリア

[ctx: input-name]
en: UI Help
ja: UIヘルプ

[ctx: input-name]
en: UI Up
ja: UI上

[ctx: input-name]
en: UI Down
ja: UI下

[ctx: input-name]
en: UI Left
ja: UI左

[ctx: input-name]
en: UI Right
ja: UI右

[ctx: input-name]
en: UI Home
ja: UI一番上

[ctx: input-name]
en: UI End
ja: UI一番下

[ctx: input-name]
en: UI Page Up
ja: UIページ戻し

[ctx: input-name]
en: UI Page Down
ja: UIページ送り

[ctx: input-name]
en: UI Previous Group
ja: UI前のグループ

[ctx: input-name]
en: UI Next Group
ja: UI次のグループ

[ctx: input-name]
en: On Screen Display
ja: オンスクリーンディスプレイ

[ctx: input-name]
en: Toggle UI Controls
ja: UIコントロール切り替え

[ctx: input-name]
en: Break in Debugger
ja: デバッガーで停止

[ctx: input-name]
en: Pause
ja: ポーズ

[ctx: input-name]
en: Pause - Single Step
ja: ポーズ - シングルステップ

[ctx: input-name]
en: Rewind - Single Step
ja: 巻き戻し - シングルステップ

[ctx: input-name]
en: Save State
ja: 状態をセーブ

[ctx: input-name]
en: Quick Save State
ja: クイック状態セーブ

[ctx: input-name]
en: Load State
ja: 状態をロード

[ctx: input-name]
en: Quick Load State
ja: クイック状態ロード

[ctx: input-name]
en: Reset Machine
ja: マシンをリセット

[ctx: input-name]
en: Soft Reset
ja: ソフトリセット

[ctx: input-name]
en: Show Decoded Graphics
ja: デコード済みのグラフィックを表示

[ctx: input-name]
en: Frameskip Dec
ja: フレームスキップ減少

[ctx: input-name]
en: Frameskip Inc
ja: フレームスキップ増加

[ctx: input-name]
en: Throttle
ja: スロットル

[ctx: input-name]
en: Fast Forward
ja: 早送り

[ctx: input-name]
en: Show FPS
ja: FPSを表示

[ctx: input-name]
en: Save Snapshot
ja: スナップショットを保存

[ctx: input-name]
en: Record MNG
ja: MNGを記録

[ctx: input-name]
en: Record AVI
ja: AVIを記録

[ctx: input-name]
en: Toggle Cheat
ja: チート切り替え

[ctx: input-name]
en: UI Display Comment
ja: UIコメントを表示

[ctx: input-name]
en: UI Zoom In
ja: UIズームイン

[ctx: input-name]
en: UI Zoom Out
ja: UIズームアウト

[ctx: input-name]
en: UI Default Zoom
ja: UIデフォルトズーム

[ctx: input-name]
en: UI Rotate
ja: UI回転

[ctx: input-name]
en: Show Profiler
ja: プロファイラを表示

[ctx: input-name]
en: UI Release Pointer
ja: UIポインタを解放

[ctx: input-name]
en: UI Paste Text
ja: UIテキストをペースト

[ctx: input-name]
en: UI (First) Tape Start
ja: UI（最初）テープ開始

[ctx: input-name]
en: UI (First) Tape Stop
ja: UI（最初）テープ停止

[ctx: input-name]
en: UI Focus Next
ja: UI次にフォーカス

[ctx: input-name]
en: UI Focus Previous
ja: UI前にフォーカス

[ctx: input-name]
en: UI External DAT View
ja: UI外部DATビュー

[ctx: input-name]
en: UI Add/Remove Favorite
ja: UI追加／削除お気に入り

[ctx: input-name]
en: UI Export List
ja: UIリスト出力

[ctx: input-name]
en: UI Audit Media
ja: UIメディア検査

[ctx: input-name]
en: P%1$u
ja: %1$uP

[ctx: view-name]
en: Screen %1$u Standard (%2$u:%3$u)
ja: 画面 %1$u 標準 (%2$u:%3$u)

[ctx: view-name]
en: Screen %1$u Pixel Aspect (%2$u:%3$u)
ja: 画面 %1$u ピクセルアスペクト (%2$u:%3$u)

[ctx: view-name]
en: Cocktail
ja: カクテル

[ctx: view-name]
en: Left-to-Right
ja: 左から右

[ctx: view-name]
en: Left-to-Right (Gapless)
ja: 左から右（ギャップ無し）

[ctx: view-name]
en: Top-to-Bottom
ja: 上から下

[ctx: view-name]
en: Top-to-Bottom (Gapless)
ja: 上から下（ギャップ無し）

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Left-to-Right, Top-to-Bottom
ja: %1$u×%2$u 左から右, 上から下

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Left-to-Right, Top-to-Bottom (Gapless)
ja: %1$u×%2$u 左から右, 上から下（ギャップ無し）

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Top-to-Bottom, Left-to-Right
ja: %1$u×%2$u 上から下, 左から右

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Top-to-Bottom, Left-to-Right (Gapless)
ja: %1$u×%2$u 上から下, 左から右（ギャップ無し）

[ctx: audio-position]
en: Front center
ja: フロントセンター

[ctx: audio-position]
en: Front left
ja: フロントレフト

[ctx: audio-position]
en: Front right
ja: フロントライト

[ctx: audio-position]
en: Rear center
ja: リアセンター

[ctx: audio-position]
en: Rear left
ja: リアレフト

[ctx: audio-position]
en: Rear right
ja: リアライト

[ctx: audio-position]
en: Headrest center
ja: ヘッドレストセンター

[ctx: audio-position]
en: Headrest left
ja: ヘッドレストレフト

[ctx: audio-position]
en: Headrest right
ja: ヘッドレストライト

[ctx: audio-position]
en: Backrest
ja: バックレスト

[ctx: audio-position]
en: Subwoofer
ja: サブウーファー

[ctx: audio-position]
en: Auxiliary
ja: 外部入力

[ctx: audio-position]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: input-name]
en: Toggle Fullscreen
ja: フルスクリーン切り替え

[ctx: input-name]
en: Take Rendered Snapshot
ja: 描画されたスナップショットを撮る

[ctx: input-name]
en: Record Rendered Video
ja: 描画されたビデオを記録する

[ctx: input-name]
en: Toggle Post-Processing
ja: ポストプロセスの切り替え

[ctx: input-name]
en: Toggle Filter
ja: フィルタの切り替え

[ctx: input-name]
en: Decrease Prescaling
ja: プレスケール減少

[ctx: input-name]
en: Increase Prescaling
ja: プレスケール増加

[ctx: plugin-autofire]
en: Autofire buttons
ja: 連射ボタン

[ctx: plugin-autofire]
en: Press %s to delete
ja: %s で削除

[ctx: plugin-autofire]
en: n/a [%g Hz]
ja: 使用不可 [%g Hz]

[ctx: plugin-autofire]
en: [no autofire buttons]
ja: [連射ボタンがありません]

[ctx: plugin-autofire]
en: Add autofire button
ja: 連射ボタンを追加

[ctx: plugin-autofire]
en: n/a
ja: 使用不可

[ctx: plugin-autofire]
en: [not set]
ja: [未設定]

[ctx: plugin-autofire]
en: Input
ja: 入力

[ctx: plugin-autofire]
en: Hotkey
ja: ホットキー

[ctx: plugin-autofire]
en: On frames
ja: オンフレーム

[ctx: plugin-autofire]
en: Off frames
ja: オフフレーム

[ctx: plugin-autofire]
en: Number of frames button will be pressed
ja: ボタンが押されたフレーム数

[ctx: plugin-autofire]
en: Number of frames button will be released
ja: ボタンが離されたフレーム数

[ctx: plugin-autofire]
en: Edit autofire button
ja: 連射ボタンを編集

[ctx: plugin-autofire]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: plugin-autofire]
en: Done
ja: 決定

[ctx: plugin-autofire]
en: Create
ja: 作成

[ctx: plugin-autofire]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: plugin-autofire]
en: Select an input for autofire
ja: 連射のための入力を選択

[ctx: plugin-autofire]
en: Failed to load autofire menu
ja: 連射メニューが読み込めません

[ctx: plugin-autofire]
en: Autofire
ja: 連射

en: Select cheat to set hotkey
ja: ホットキーを設定するチートを選択

en: Press %s to clear hotkey
ja: %sを押してホットキーを消去

en: None
ja: なし

en: Done
ja: 決定

en: Set
ja: 設定

en: Set hotkeys
ja: ホットキーを設定

en: Activated: %s = %s
ja: 実行しました:  %s = %s

en: Activated: %s
ja: 実行しました:  %s

en: Cheat
ja: チート

en: Enabled: %s
ja: 有効:  %s

en: Disabled: %s
ja: 無効:  %s

en: %s added
ja: %sを追加しました

en: Other:
ja: その他:

en: Save Cheat
ja: チートを保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Custom
ja: カスタム

en: Cheat Name
ja: チート名

en: Default name is %s
ja: デフォルト名は%s

en: Player
ja: プレイヤー

en: Type
ja: タイプ

en: (empty)
ja: （空）

en: You can enter any type name
ja: 任意の型名を入力できます

en: Save
ja: 保存

en: Type name is empty
ja: 型名が空です

en: Cheat written to %s and added to cheat.simple
ja: チートを%sに書き込み、cheat.simple に追加しました

en: Cheat added to cheat.simple
ja: チートを cheat.simple に追加しました

en: Unable to write file
    Ensure that cheatpath folder exists
ja: ファイルに書き込めません
    cheatpath フォルダが存在しているか確認してください

en: CPU or RAM
ja: CPU または RAM

en: Changes to this only take effect when "Start new search" is selected
ja: この変更は、"新規に検索を開始"が選択されている場合にのみ有効です

en: Automatic
ja: 自動

en: Manual
ja: 手動

en: Pause Mode
ja: ポーズモード

en: Manually toggle pause when needed
ja: 必要な時に手動でポーズを切り替え

en: Automatically toggle pause with on-screen menus
ja: オンスクリーンメニュー時に自動でポーズを切り替え

en: All slots cleared and current state saved to Slot 1
ja: 全てのバッファを消去し、現在の状態をスロット 1 に保存しました

en: Start new search
ja: 新規に検索を開始

en: Memory state saved to Slot %d
ja: メモリの状態をスロット %d に保存しました

en: Save current memory state to Slot %d
ja: 現在のメモリの状態をスロット %d に保存

en: %d total matches found
ja: %d個の一致が見つかりました

en: Perform Compare : Slot %d %s Slot %d
ja: 比較を実行 : スロット %d %s スロット %d

en: Perform Compare  :  Slot %d %s Slot %d %s %d
ja: 比較を実行  :  スロット %d %s スロット %d %s %d

en: Perform Compare  :  Slot %d BITWISE%s Slot %d
ja: 比較を実行  :  スロット %d BITWISE%s スロット %d

en: Perform Compare  :  Slot %d %s %d
ja: 比較を実行  :  スロット %d %s %d

en: Slot %d
ja: スロット %d

en: Left less than right
ja: 左が右より小さい

en: Left greater than right
ja: 左が右より大きい

en: Left equal to right
ja: 左右が一致

en: Left not equal to right
ja: 左右が一致しない

en: Left equal to right with bitmask
ja: 右がビットマスクありで左と一致

en: Left not equal to right with bitmask
ja: 右がビットマスクありで左と一致しない

en: Left less than value
ja: 左が値より小さい

en: Left greater than value
ja: 左が値より大きい

en: Left equal to value
ja: 左が値と一致

en: Left not equal to value
ja: 左が値と一致しない

en: Value
ja: 値

en: Difference
ja: 差

en: Any
ja: 全て

en: Data Format
ja: データフォーマット

en: Slot 1 Value
ja: スロット 1 の値

en: Last Slot Value
ja: 最後のスロットの値

en: Test/Write Poke Value
ja: テスト／書き込み 値を格納

en: Use this if you want to poke the Slot 1 value (eg. You started with something but lost it)
ja: スロット  1 の値を格納するにはこれを使用（例: 何かと共に開始するがそれを失う場合）

en: Use this if you want to poke the Last Slot value (eg. You started without an item but finally got it)
ja: 最後のスロットの値を格納するにはこれを使用（例: アイテムなしで開始するが最終的にそれを得る場合）

en: Use this if you want to poke %s
ja: %sを格納するにはこれを使用

en: Aligned only
ja: アライメント済みのみ

en: Undo last search -- #
ja: 最後の検索を取り消す -- #

en: Match block
ja: 一致ブロック

en: All
ja: 全て

en: Test Cheat %08X_%02X
ja: チート %08X_%02X をテスト

en: Cheat engine not available
ja: チートエンジンが利用できません

en: Test
ja: テスト

en: Write
ja: 書き込み

en: Watch
ja: ウォッチ

en: Page
ja: ページ

en: Clear Watches
ja: ウォッチを消去

en: Cheat Finder
ja: チートファインダー

[ctx: plugin-commonui]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: plugin-commonui]
en: Invalid combination entered
ja: 無効な組み合わせが入力されました

[ctx: plugin-commonui]
en: Enter combination or press %s to cancel
    %s
ja: 組み合わせを入力するか、%sでキャンセル
    %s

[ctx: plugin-data]
en: Command
ja: コマンドファイル

[ctx: plugin-data]
en: Gameinit
ja: Gameinit ファイル

[ctx: plugin-data]
en: High Scores
ja: ハイスコア

[ctx: plugin-data]
en: History
ja: ヒストリファイル

[ctx: plugin-data]
en: 
    
    --- DRIVER INFO ---
    Driver:
ja: 
    
    --- ドライバ情報 ---
    ドライバ:

[ctx: plugin-data]
en: MAMEinfo
ja: MAMEinfoファイル

[ctx: plugin-data]
en: MARPScore
ja: MARPスコア

[ctx: plugin-data]
en: MESSinfo
ja: MESSinfoファイル

[ctx: plugin-data]
en: Mamescore
ja: Mamescoreファイル

[ctx: plugin-data]
en: Sysinfo
ja: Sysinfoファイル

[ctx: plugin-hiscore]
en: When updated
ja: 更新時

[ctx: plugin-hiscore]
en: On exit
ja: 終了時

[ctx: plugin-hiscore]
en: Hiscore Support Options
ja: ハイスコアサポート設定

[ctx: plugin-hiscore]
en: Save scores
ja: スコア保存

[ctx: plugin-hiscore]
en: Hiscore Support
ja: ハイスコアサポート

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Input Macros
ja: 入力マクロ

[ctx: plugin-inputmacro]
en: New macro
ja: 新しいマクロ

[ctx: plugin-inputmacro]
en: New macro %d
ja: 新しいマクロ %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Set Input
ja: 入力を設定

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Name
ja: 名前

[ctx: plugin-inputmacro]
en: [not set]
ja: [未設定]

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Activation combination
ja: アクティブ化の組み合わせ

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Stop immediately
ja: すぐに停止

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Complete macro
ja: マクロを完了

[ctx: plugin-inputmacro]
en: On release
ja: リリース時

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Release
ja: リリース

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Loop to step %d
ja: ステップ%dから繰り返す

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Prolong step %d
ja: ステップ%dを延長

[ctx: plugin-inputmacro]
en: When held
ja: ホールド時

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Step %d
ja: ステップ %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Delay (frames)
ja: 遅延（フレーム）

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Duration (frames)
ja: 間隔（フレーム）

[ctx: plugin-inputmacro]
en: n/a
ja: 使用不可

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Input %d
ja: 入力 %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add input
ja: 入力を追加

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Delete step
ja: ステップを削除

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add step at position
ja: 次の位置にステップを追加

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add Input Macro
ja: 入力マクロを追加

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Create
ja: 作成

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Edit Input Macro
ja: 入力マクロを編集

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Delete macro
ja: マクロを削除

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Done
ja: 決定

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Press %s to delete
ja: %sで削除

[ctx: plugin-inputmacro]
en: [no macros]
ja: [マクロがありません]

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add macro
ja: マクロを追加

en: Save input names to file
ja: 入力名をファイルに保存

en: Failed to save input name file
ja: 入力名ファイルの保存に失敗しました

en: Input port name file saved to %s
ja: 入力ポート名ファイルを%sに保存しました

en: Input ports
ja: 入力ポート

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Intro started at %s
ja: TIMECODE: イントロ %s から開始

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Intro duration %s
ja: TIMECODE: イントロ間隔 %s

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Gameplay started at %s
ja: TIMECODE: ゲームプレイ %s から開始

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Gameplay duration %s
ja: TIMECODE: ゲームプレイ間隔 %s

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Extra %d started at %s
ja: TIMECODE: 追加 %d %s から開始

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Extra %d duration %s
ja: TIMECODE: 追加 %d 間隔 %s

[ctx: plugin-timecode]
en:  %s%s%02d:%02d [paused]
ja:  %s%s%02d:%02d [ポーズ中]

[ctx: plugin-timecode]
en: TOTAL %02d:%02d
ja: トータル %02d:%02d

[ctx: plugin-timecode]
en: Timecode Recorder
ja: タイムコードレコーダー

[ctx: plugin-timecode]
en: Assume 60 Hz
ja: 60 Hzと仮定

[ctx: plugins-timecode]
en: Count emulated frames
ja: エミュレートフレームをカウント

[ctx: plugin-timecode]
en: Frame numbers
ja: フレーム数

[ctx: plugin-timecode]
en: Hotkey
ja: ホットキー

[ctx: plugin-timer]
en: Wall clock
ja: 実時間

[ctx: plugin-timer]
en: Emulated time
ja: エミュレートされた時間

[ctx: plugin-timer]
en: Reference
ja: 参考

[ctx: plugin-timer]
en: Current time
ja: 現在の時間

[ctx: plugin-timer]
en: Total time
ja: 合計時間

[ctx: plugin-timer]
en: Play Count
ja: 遊んだ回数

[ctx: plugin-timer]
en: Timer
ja: タイマー
