MAME - en to pt translation catalogue (501 entries)

en: 
    
    Press any key to continue
pt: 
    
    Pressione qualquer tecla para continuar

en: Master Volume
pt: Volume Global

en: Overclock %1$s sound
pt: Overclock %1$s som

en: %1$s Refresh Rate
pt: Taxa de refrescamento do %1$s

en: %1$s Brightness
pt: Brilho do %1$s

en: %1$s Contrast
pt: Contraste do %1$s

en: %1$s Gamma
pt: Gama do %1$s

en: %1$s Horiz Stretch
pt: Extensão Horizontal do %1$s

en: %1$s Horiz Position
pt: Posição Horizontal do %1$s

en: %1$s Vert Stretch
pt: Extensão Vertical do %1$s

en: %1$s Vert Position
pt: Posição Vertical do %1$s

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Stretch
pt: Extensão Horizontal do Laserdisc '%1$s'

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Position
pt: Posição Horizontal do Laserdisc '%1$s'

en: Laserdisc '%1$s' Vert Stretch
pt: Extensão Vertical do Laserdisc '%1$s'

en: Laserdisc '%1$s' Vert Position
pt: Posição Vertical do Laserdisc '%1$s'

en: Vector Flicker
pt: Cintilação Vetorial

en: Beam Width Minimum
pt: Largura Mínima do Feixe de Luz

en: Beam Width Maximum
pt: Largura Máxixa do Feixe de Luz

en: Beam Intensity Weight
pt: Peso da Intensidade do Feixe

en: Crosshair Scale %1$s
pt: Escala da Mira %1$s

en: Crosshair Offset %1$s
pt: Ajuste da Mira %1$s

en: Crosshair Scale X %1$1.3f
pt: Escala X da Mira %1$1.3f

en: Crosshair Scale Y %1$1.3f
pt: Escala Y da Mira %1$1.3f

en: Crosshair Offset X %1$1.3f
pt: Ajuste X da Mira %1$1.3f

en: Crosshair Offset Y %1$1.3f
pt: Ajuste Y da Mira %1$1.3f

en: **Error saving ui.ini**
pt: **Erro ao gravar ui.ini**

en: **Error saving %s.ini**
pt: **Erro ao gravar %s.ini**

en: %s
     added to favorites list.
pt: %s
     adicionado à lista de favoritos.

en: %s
     removed from favorites list.
pt: %s
     removido da lista de favoritos.

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d software packages )
pt: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d pacotes de software )

en: %1$s: %2$s - Search: %3$s_
pt: %1$s: %2$s - Procura: %3$s_

en: Search: %1$s_
pt: Procura: %1$s_

en: Sound Options
pt: Opções de Som

en: Customize UI
pt: Personalizar Interface

en: Configure Folders
pt: Configurar Pastas

en: Plugin Options
pt: Opções de Plugins

en: [empty slot]
pt: [slot vazio]

en: [create]
pt: [criar]

en: [software list]
pt: [lista de software]

en: Select access mode
pt: Seleccionar modo de acesso

en: Read-only
pt: Apenas-leitura

en: Read-write
pt: Leitura-e-escrita

en: Read this image, write to another image
pt: Ler esta imagem, escrever para outra imagem

en: Read this image, write to diff
pt: Ler esta imagem, escrever para diff

en: Miscellaneous Options
pt: Opções Diversas

en: Enlarge images in the right panel
pt: Aumentar imagens no painel direito

en: Show mouse pointer
pt: Mostrar ponteiro do rato

en: Force 4:3 aspect for snapshot display
pt: Forçar aspecto 4:3 na exibição de snapshots

en: Use image as background
pt: Usar imagem como fundo

en: Skip BIOS selection menu
pt: Saltar menu de selecção de BIOS

en: Skip software part selection menu
pt: Saltar menu de selecção de item de software

en: Info auto audit
pt: Auditoria automática no painel de Info

en: Hide romless machine from available list
pt: Esconder máquinas sem ROMs da lista de disponíveis

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Performance Options
pt: Opções de Performance

en: Auto frame skip
pt: Descarte automático de Frames

en: Frame skip
pt: Descarte de Frames

en: Throttle
pt: Controlo de Velocidade

en: Sleep
pt: Dormir

en: Speed
pt: Velocidade

en: Rotation Options
pt: Opções de Rotação

en: Rotate
pt: Rodar

en: Rotate right
pt: Rodar para a direita

en: Rotate left
pt: Rodar para a esquerda

en: Auto rotate right
pt: Auto-rodar à direita

en: Auto rotate left
pt: Auto rodar à esquerda

en: Flip X
pt: Inverter X

en: Flip Y
pt: Inverter Y

en: Artwork Options
pt: Opções de Artwork

en: State/Playback Options
pt: Opções de Estado/Reprodução

en: Automatic save/restore
pt: Guardar/Restaurar automático

en: Input Options
pt: Opções de Input

en: Coin lockout
pt: Bloqueio de Moedas

en: Mouse
pt: Rato

en: Lightgun
pt: Pistola de Luz

en: Multi-keyboard
pt: Teclado Múltiplo

en: Multi-mouse
pt: Rato Múltiplo

en: UI active
pt: Interface activa

en: Off-screen reload
pt: Recarregar fora de ecrã

en: Joystick deadzone
pt: Zona morta do Joystick

en: Joystick saturation
pt: Saturação do Joystick

en: Natural keyboard
pt: Teclado Natural

en: Coin impulse
pt: Impulso da Moeda

en: Lightgun Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo Pistola de Luz

en: Trackball Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo Trackball

en: Pedal Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo Pedal

en: AD Stick Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo AD Stick

en: Paddle Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo Paddle

en: Dial Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo Botão Rotativo

en: Positional Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo Posicional

en: Mouse Device Assignment
pt: Atribuição do Dispositivo Rato

en: Video Options
pt: Opções de Video

en: Video Mode
pt: Modo de Video

en: Number Of Screens
pt: Número de Ecrãs

en: Bilinear Filtering
pt: Filtragem Bi-linear

en: Bitmap Prescaling
pt: Prescaling de Bitmaps

en: Window Mode
pt: Modo de Janela

en: Enforce Aspect Ratio
pt: Forçar Aspecto

en: Start Out Maximized
pt: Começar Maximizado

en: Synchronized Refresh
pt: Refrescamento Sincronizado

en: Wait Vertical Sync
pt: Esperar pelo Sync Vertical

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Auto
pt: Automático

en: Return to Previous Menu
pt: Voltar ao Menu Anterior

en: File Manager
pt: Gestôr de Ficheiros

en: Screen #%d
pt: Ecrã #%d

[ctx: emulation-feature]
en: protection
pt: protecção

[ctx: emulation-feature]
en: timing
pt: temporização

[ctx: emulation-feature]
en: graphics
pt: gráficos

[ctx: emulation-feature]
en: color palette
pt: paleta de cores

[ctx: emulation-feature]
en: sound
pt: som

[ctx: emulation-feature]
en: camera
pt: câmara

[ctx: emulation-feature]
en: microphone
pt: microfone

[ctx: emulation-feature]
en: controls
pt: controlos

[ctx: emulation-feature]
en: keyboard
pt: teclado

[ctx: emulation-feature]
en: mouse
pt: rato

[ctx: emulation-feature]
en: disk
pt: disco

[ctx: emulation-feature]
en: printer
pt: impressora

[ctx: emulation-feature]
en: LAN
pt: rede local

en: There are known problems with this system
pt: Existem problemas conhecidos com este sistema

en: Completely unemulated features:
pt: Funcionalidades não emuladas:

en: Imperfectly emulated features:
pt: Funcionalidades emuladas de forma imperfeita:

en: Screen flipping in cocktail mode is not supported.
pt: Inversão de ecrã não é suportada em modo cocktail.

en: This system requires external artwork files.
pt: Este sistema requer ficheiros de artwork externos.

en: This system was never completed. It may exhibit strange behavior or missing elements that are not bugs in the emulation.
pt: Este sistema não foi acabada. Poderá ter um comportamento estranho ou elementos em falta que não são bugs na emulação.

en: This system has no sound hardware, MAME will produce no sounds, this is expected behaviour.
pt: Este sistema não tem hardware de som. O MAME não irá produzir som. Isto é o comportamento esperado.

en: 
    THIS SYSTEM DOESN'T WORK. The emulation for this system is not yet complete. There is nothing you can do to fix this problem except wait for the developers to improve the emulation.
pt: ESTE SISTEMA NÃO FUNCIONA. A emulação deste sistema ainda não está completa. Não há nada que possa fazer para corrigir isto excepto aguardar que os programadores melhorem a emulação.

en: 
    
    There are working clones of this system: %s
pt: 
    
    Existem clones funcionais deste sistema: %s

en: 
    Sound:
pt: 
    Som:

en: None
pt: Nenhum

en: Vector
pt: Vetorial

en: Screen '%1$s'
pt: Ecrã '%1$s'

en: Screen
pt: Ecrã

en: Not supported
pt: Não suportado

en: Partially supported
pt: Parcialmente suportado

en: [empty]
pt: [vazio]

en: [file manager]
pt: [gestôr de ficheiros]

en: Switch Item Ordering
pt: Alterar Ordem dos Items

en: Switched Order: entries now ordered by shortname
pt: Ordem Alterada: Entradas agora ordenadas por nome curto

en: Switched Order: entries now ordered by description
pt: Ordem Alterada: Entradas agora ordenadas por descrição

en: [compatible lists]
pt: [listas compatíveis]

en: File Already Exists - Override?
pt: Ficheiro Já Existente - Sobrepor?

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: New Image Name:
pt: Novo Nome da Imagem:

en: Image Format:
pt: Formato da Imagem:

en: Create
pt: Criar

en: Please enter a file extension too
pt: Por favor digite também uma extensão para o ficheiro

en: Select image format
pt: Seleccione o formato da imagem

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Mode
pt: Modo do Teclado

[ctx: menu-keyboard]
en: Emulated
pt: Emulado

en: Enabled
pt: Activo

en: Disabled
pt: Desactivado

[ctx: machine-filter]
en: Unfiltered
pt: Não filtrado

[ctx: machine-filter]
en: Available
pt: Disponível

[ctx: machine-filter]
en: Unavailable
pt: Não disponível

[ctx: machine-filter]
en: Working
pt: Funcional

[ctx: machine-filter]
en: Not Working
pt: Não Funcional

[ctx: machine-filter]
en: Mechanical
pt: Mecânico

[ctx: machine-filter]
en: Not Mechanical
pt: Não Mecânico

[ctx: machine-filter]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: machine-filter]
en: Favorites
pt: Favoritos

[ctx: machine-filter]
en: Not BIOS
pt: Não BIOS

[ctx: machine-filter]
en: Parents
pt: Originais

[ctx: machine-filter]
en: Manufacturer
pt: Fabricante

[ctx: machine-filter]
en: Year
pt: Ano

[ctx: machine-filter]
en: Save Supported
pt: Gravação Suportada

[ctx: machine-filter]
en: Save Unsupported
pt: Gravação Não Suportada

[ctx: machine-filter]
en: CHD Required
pt: Requer CHD

[ctx: machine-filter]
en: No CHD Required
pt: Não Requer CHD

[ctx: machine-filter]
en: Vertical Screen
pt: Ecrã Vertical

[ctx: machine-filter]
en: Horizontal Screen
pt: Ecrã Horizontal

[ctx: machine-filter]
en: Custom Filter
pt: Filtro Personalizado

[ctx: software-filter]
en: Unfiltered
pt: Não filtrado

[ctx: software-filter]
en: Available
pt: Disponível

[ctx: software-filter]
en: Unavailable
pt: Não disponível

[ctx: software-filter]
en: Favorites
pt: Favoritos

[ctx: software-filter]
en: Parents
pt: Originais

[ctx: software-filter]
en: Year
pt: Ano

[ctx: software-filter]
en: Publisher
pt: Editor

[ctx: software-filter]
en: Supported
pt: Suportado

[ctx: software-filter]
en: Partially Supported
pt: Parcialmente Suportado

[ctx: software-filter]
en: Unsupported
pt: Não Suportado

[ctx: software-filter]
en: Release Region
pt: Região do Lançamento

[ctx: software-filter]
en: Device Type
pt: Tipo de Dispositivo

[ctx: software-filter]
en: Software List
pt: Lista de Software

[ctx: software-filter]
en: Custom Filter
pt: Filtro Personalizado

en: Filter
pt: Filtro

en: <set up filters>
pt: <configurar filtros>

en: Select Filters
pt: Selecionar Filtros

en: Filter %1$u
pt: Filtro %1$u

en: Remove last filter
pt: Remover último filtro

en: Add filter
pt: Adicionar filtro

en: [no category INI files]
pt: [sem ficheiros INI de categoria]

en: [no groups in INI file]
pt: [sem grupos no ficheiro INI]

en: No category INI files found
pt: Não foram encontrados ficheiros INI da categoria

en: File
pt: Ficheiro

en: No groups found in category file
pt: Não foram encontrados grupos no ficheiro da categoria

en: Group
pt: Grupo

en: Include clones
pt: Incluir clones

en: Revision: %1$s
pt: Revisão: %1$s

en: BIOS Selection
pt: Selecção de BIOS

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Network Devices
pt: Dispositivos de Rede

en: Uptime: %1$d:%2$02d:%3$02d
pt: Tempo de execução: %1$d:%2$02d:%3$02d

en: Uptime: %1$d:%2$02d
pt: Tempo de execução: %1$d:%2$02d

en: Tickets dispensed: %1$d
pt: Tickets emitidos: %1$d

en: Coin %1$c: NA%3$s
pt: Moeda %1$c: NA%3$s

en: Coin %1$c: %2$d%3$s
pt: Moeda %1$c: %2$d%3$s

en:  (locked)
pt:  (travado)

[ctx: menu-crosshair]
en: Crosshair Options
pt: Opções de Miras

en: Name:             Description:
pt: Nome:             Descrição:

en: Export list in XML format (like -listxml)
pt: Exportar lista em formato XML (como -listxml)

en: Export list in XML format (like -listxml, but exclude devices)
pt: Exportar lista em formato XML (como -listxml, mas excluindo dispositivos)

en: Export list in TXT format (like -listfull)
pt: Exportar lista em formato TXT (como -listfull)

en: Add To Favorites
pt: Adicionar aos Favoritos

en: Remove From Favorites
pt: Remover dos Favoritos

en:  (default)
pt: (padrão)

en: Are you sure you want to quit?
    
    Press %1$s to quit
    Press %2$s to return to emulation
pt: Tem a certeza que deseja sair?
    
    Pressione %1$s para sair
    Pressione %2$s para voltar à emulação

en: Pseudo Terminals
pt: Pseudo Terminais

en: [failed]
pt: [falhou]

en: Slider Controls
pt: Controlos Deslizantes

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Load State
pt: Carregar Estado

en: Save State
pt: Gravar Estado

en: Machine Configuration
pt: Configuração da Máquina

en: Slot Devices
pt: Dispositivos de Slot

en: %s [internal]
pt: %s [interna]

en: User Interface
pt: Interface do Utilizador

en: Other Controls
pt: Outros Controlos

en: Tape Control
pt: Controle da Cassete

en: stopped
pt: parado

en: playing
pt: funcionando

en: (playing)
pt: (funcionando)

en: recording
pt: gravando

en: (recording)
pt: (gravando)

en: Pause/Stop
pt: Pausa/Parar

en: Record
pt: Gravar

en: Rewind
pt: Rebobinar

en: Fast Forward
pt: Avanço Rápido

en: Cannot save over directory
pt: Não pode gravar sobre a pasta

en: The selected game is missing one or more required ROM or CHD images. Please select a different game.
    
    Press any key to continue.
pt: O jogo selecionado tem uma ou mais ROM ou imagem CHD em falta. Por favor selecione um jogo diferente.
    
    Pressione qualquer tecla para continuar.

en: Configure Options
pt: Configurar Opções

en: Exit
pt: Sair

en: Type name or select: %1$s_
pt: Digite o nome ou selecione: %1$s_

en: Type name or select: (random)
pt: Digite o nome ou selecione: (aleatório)

en: Overall: NOT WORKING
pt: Global: NÃO FUNCIONA

en: Overall: Unemulated Protection
pt: Global: Proteção Não Emulada

en: Overall: Working
pt: Global: Funcional

en: Graphics: Unimplemented,
pt: Gráficos: Não Implementados,

en: Graphics: Imperfect,
pt: Gráficos: Imperfeitos,

en: Graphics: OK,
pt: Gráficos: OK,

en: Sound: None
pt: Som: Sem Som

en: Sound: Unimplemented
pt: Som: Não Implementado

en: Sound: Imperfect
pt: Som: Imperfeito

en: Sound: OK
pt: Som: OK

en: Cheat Comment:
    %s
pt: Comentário de Cheat:
    %s

en: All cheats reloaded
pt: Todos os cheats recarregados

en: Reset All
pt: Reiniciar Tudo

en: Reload All
pt: Recarregar Tudo

[ctx: path-option]
en: Software Media
pt: Ficheiros de Software

[ctx: path-option]
en: Crosshairs
pt: Miras

[ctx: path-option]
en: Category INIs
pt: INIs de Categorias

[ctx: path-option]
en: Icons
pt: Ícones

[ctx: path-option]
en: Control Panels
pt: Painéis de Controlo

[ctx: path-option]
en: Cabinets
pt: Armários Arcade

[ctx: path-option]
en: Marquees
pt: Tabuletas

[ctx: path-option]
en: PCBs
pt: Placas Mãe

[ctx: path-option]
en: Flyers
pt: Folhetos

[ctx: path-option]
en: HowTo
pt: Como Fazer

[ctx: path-option]
en: Scores
pt: Placares

[ctx: path-option]
en: Covers
pt: Capas

en: Remove %1$s Folder
pt: Remover Pasta %1$s

en: Add %1$s Folder - Search: %2$s_
pt: Adicionar Pasta %1$s - Procura: %2$s_

en: Change %1$s Folder - Search: %2$s_
pt: Mudar Pasta %1$s - Procura: %2$s_

en: Press TAB to set
pt: Pressione TAB para definir

en: %1$s Folders
pt: Pastas %1$s

en: Add Folder
pt: Adicionar Pasta

en: Remove Folder
pt: Remover Pasta

en: Change Folder
pt: Mudar Pasta

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] colors
pt: [root%1$s] cores

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] pens
pt: [root%1$s] canetas

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d systems (%5$d BIOS) )
pt: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d sistemas (%5$d BIOS) )

en: System: %1$-.100s
pt: Sistema: %1$-.100s

[ctx: menu-selector]
en: %1$s - Search: %2$s_
pt: %1$s - Procura: %2$s_

[ctx: menu-selector]
en: Double-click or press %1$s to select
pt: Clique duas vezes ou pressione %1$s para selecionar

en: Results will be saved to %1$s
pt: Os resultados serão gravados em %1$s

en: Show All
pt: Mostrar Tudo

en: Hide Filters
pt: Esconder Filtros

en: Hide Info/Image
pt: Esconder Info/Imagem

en: Hide Both
pt: Esconder Ambos

en: Show Side Panels
pt: Mostrar Painéis Laterais

en: Fonts
pt: Fontes

en: Colors
pt: Cores

en: Language
pt: Idioma

en: default
pt: padrão

en: UI Font
pt: Fonte da interface

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Lines
pt: Linhas

en: Infos text size
pt: Tamanho do texto das Infos

en: Sample text - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
pt: Exemplo de texto - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

en: UI Colors
pt: Cores da Interface

[ctx: color-option]
en: Normal text
pt: Texto normal

[ctx: color-option]
en: Selected color
pt: Côr seleccionada

[ctx: color-option]
en: Normal text background
pt: Fundo do texto normal

[ctx: color-option]
en: Selected background color
pt: Côr de fundo seleccionada

[ctx: color-option]
en: Subitem color
pt: Côr do sub-item

[ctx: color-option]
en: Border
pt: Borda

[ctx: color-option]
en: Background
pt: Fundo

[ctx: color-option]
en: Unavailable color
pt: Côr indisponível

[ctx: color-option]
en: Slider color
pt: Cor dos controlos deslizantes

[ctx: color-option]
en: Graphics viewer background
pt: Fundo do visualizador de gráficos

[ctx: color-option]
en: Mouse over color
pt: Cor do rato-sobre

[ctx: color-option]
en: Mouse over background color
pt: Cor de fundo do rato-sobre

[ctx: color-option]
en: Mouse down color
pt: Cor do rato-premido

[ctx: color-option]
en: Mouse down background color
pt: Cor de fundo do rato-premido

en: Menu Preview
pt: Pré-Visualização do Menu

[ctx: color-sample]
en: Subitem
pt: Sub-Item

[ctx: color-sample]
en: Selected
pt: Seleccionado

[ctx: color-sample]
en: Mouse Over
pt: Rato-Sobre

en: ARGB Settings
pt: Configurações ARGB

[ctx: color-channel]
en: Alpha
pt: Opacidade

[ctx: color-channel]
en: Red
pt: Vermelho

[ctx: color-channel]
en: Green
pt: Verde

[ctx: color-channel]
en: Blue
pt: Azul

en: Choose from palette
pt: Escolha da paleta

en: Color preview:
pt: Pré-Visualização de côr:

[ctx: color-preset]
en: White
pt: Branco

[ctx: color-preset]
en: Silver
pt: Prateado

[ctx: color-preset]
en: Gray
pt: Cinzento

[ctx: color-preset]
en: Black
pt: Preto

[ctx: color-preset]
en: Red
pt: Vermelho

[ctx: color-preset]
en: Orange
pt: Laranja

[ctx: color-preset]
en: Yellow
pt: Amarelo

[ctx: color-preset]
en: Green
pt: Verde

[ctx: color-preset]
en: Blue
pt: Azul

[ctx: color-preset]
en: Violet
pt: Violeta

en: Barcode Reader
pt: Leitor de Código de Barras

en: New Barcode:
pt: Novo Código de Barras:

en: Enter Code
pt: Introduza o Código

en: Barcode length invalid!
pt: Tamanho de código de barras inválido!

[ctx: menu-main]
en: Machine Configuration
pt: Configuração da Máquina

[ctx: menu-main]
en: Bookkeeping Info
pt: Info de Contabilidade

[ctx: menu-main]
en: System Information
pt: Informação do Sistema

[ctx: menu-main]
en: File Manager
pt: Gestôr de Ficheiros

[ctx: menu-main]
en: Tape Control
pt: Controle da Cassete

[ctx: menu-main]
en: Pseudo Terminals
pt: Pseudo Terminais

[ctx: menu-main]
en: BIOS Selection
pt: Selecção de BIOS

[ctx: menu-main]
en: Slot Devices
pt: Dispositivos de Slot

[ctx: menu-main]
en: Barcode Reader
pt: Leitor de Código de Barras

[ctx: menu-main]
en: Network Devices
pt: Dispositivos de Rede

[ctx: menu-main]
en: Slider Controls
pt: Controlos Deslizantes

[ctx: menu-main]
en: Video Options
pt: Opções de Video

[ctx: menu-main]
en: Crosshair Options
pt: Opções de Miras

[ctx: menu-main]
en: Plugin Options
pt: Opções de Plugins

[ctx: menu-main]
en: External DAT View
pt: Visualização de DAT Externa

[ctx: menu-main]
en: Add To Favorites
pt: Adicionar aos Favoritos

[ctx: menu-main]
en: Remove From Favorites
pt: Remover dos Favoritos

[ctx: menu-main]
en: Select New System
pt: Seleccionar Novo Sistema

en: Images
pt: Imagens

[ctx: selmenu-artwork]
en: PCB
pt: Placa Mãe

[ctx: selmenu-artwork]
en: Flyer
pt: Folheto

[ctx: selmenu-artwork]
en: Artwork Preview
pt: Pré-Visualização da Artwork

[ctx: selmenu-artwork]
en: Game Over
pt: Fim de Jogo

[ctx: selmenu-artwork]
en: HowTo
pt: Como Fazer

[ctx: selmenu-artwork]
en: Scores
pt: Placares

[ctx: selmenu-artwork]
en: Marquee
pt: Tabuleta

[ctx: selmenu-artwork]
en: Covers
pt: Capas

en: Export displayed list to file
pt: Exportar lista visível para ficheiro

en: Show DATs view
pt: Exibir visualização de DATs

en: Software is clone of: %1$s
pt: O Software é clone de: %1$s

en: Software is parent
pt: O Software é principal

en: Supported: No
pt: Suportado: Não

en: Supported: Partial
pt: Suportado: Parcial

en: Supported: Yes
pt: Suportado: Sim

en: System is parent
pt: O Sistema é principal

en: System is clone of: %1$s
pt: O Sistema é clone de: %1$s

en: Press any key to continue.
pt: Pressione qualquer tecla para continuar

en: General Info
pt: Info Geral

en: Short Name	%1$s
pt: Nome Curto	%1$s

en: Year	%1$s
pt: Ano	%1$s

en: Manufacturer	%1$s
pt: Fabricante	%1$-.100s

en: System is Clone of	%1$s
pt: Sistema é Clone de	%1$s

en: System is Parent
pt: Sistema é Principal

en: Analog Controls	Yes
pt: Controlos Analógicos	Sim

en: Keyboard Inputs	Yes
pt: Entradas de Teclado	Sim

en: Overall	NOT WORKING
pt: Global	NÃO FUNCIONAL

en: Overall	Unemulated Protection
pt: Global	Proteção não Emulada

en: Overall	Working
pt: Global	Funcional

en: Graphics	Unimplemented
pt: Gráficos	Não Implementados

en: Graphics	Wrong Colors
pt: Gráficos	Cores Erradas

en: Graphics	Imperfect Colors
pt: Gráficos	Cores Imperfeitas

en: Graphics	Imperfect
pt: Gráficos	Imperfeitos

en: Graphics	OK
pt: Gráficos	OK

en: Sound	None
pt: Som	Sem Som

en: Sound	Unimplemented
pt: Som	Não Implementado

en: Sound	Imperfect
pt: Som	Imperfeito

en: Sound	OK
pt: Som	OK

en: Camera	Unimplemented
pt: Câmara	Não Implementada

en: Camera	Imperfect
pt: Câmara	Imperfeita

en: Microphone	Unimplemented
pt: Microfone	Não Implementado

en: Microphone	Imperfect
pt: Microfone	Imperfeito

en: Controls	Unimplemented
pt: Controlos	Não Implementados

en: Controls	Imperfect
pt: Controlos	Imperfeitos

en: Keyboard	Unimplemented
pt: Teclado	Não Implementado

en: Keyboard	Imperfect
pt: Teclado	Imperfeito

en: Mouse	Unimplemented
pt: Rato	Não Implementado

en: Mouse	Imperfect
pt: Rato	Imperfeito

en: Disk	Unimplemented
pt: Disco	Não Implementado

en: Disk	Imperfect
pt: Disco	Imperfeito

en: Printer	Unimplemented
pt: Impressora	Não Implementada

en: Printer	Imperfect
pt: Impressora	Imperfeita

en: LAN	Unimplemented
pt: Rede Local	Não Implementada

en: LAN	Imperfect
pt: Rede Local	Imperfeita

en: WAN	Unimplemented
pt: WAN	Não Implementada

en: WAN	Imperfect
pt: WAN	Imperfeita

en: Timing	Unimplemented
pt: Temporização	Não Implementada

en: Timing	Imperfect
pt: Temporização	Imperfeita

en: Mechanical System	Yes
pt: Sistema Mecânico	Sim

en: Mechanical System	No
pt: Sistema Mecânico	Não

en: Requires Artwork	Yes
pt: Requer Artwork	Sim

en: Requires Artwork	No
pt: Requer Artwork	Não

en: Requires Clickable Artwork	Yes
pt: Requer Artwork Clicável	Sim

en: Requires Clickable Artwork	No
pt: Requer Artwork Clicável	Não

en: Support Cocktail	No
pt: Suporta Cocktail	Não

en: System is BIOS	Yes
pt: Sistema é BIOS	Sim

en: System is BIOS	No
pt: Sistema é BIOS	Não

en: Support Save	Yes
pt: Suporta Gravação	Sim

en: Support Save	No
pt: Suporta Gravação	Não

en: Screen Orientation	Vertical
pt: Orientação de Ecrã	Vertical

en: Screen Orientation	Horizontal
pt: Orientação de Ecrã	Horizontal

en: Requires CHD	Yes
pt: Requer CHD	Sim

en: Requires CHD	No
pt: Requer CHD	Não

en: Samples Audit Result	None Needed
pt: Resultado da Audit às Samples	Nenhuma Necessária

en: Samples Audit Result	OK
pt: Resultado da Audit às Samples	OK

en: Samples Audit Result	BAD
pt: Resultado da Audit às Samples	FALHA

en: Sample Rate
pt: Frequência de Amostragem

en: Sound
pt: Som

en: Use External Samples
pt: Utilizar Samples Externas

en: Save Cheat
pt: Gravar Cheat

en: Default
pt: Padrão

en: Custom
pt: Personalizado

en: Cheat Name
pt: Nome da Cheat

en: Default name is %s
pt: Nome padrão é %s

en: Player
pt: Jogador

en: Type
pt: Tipo

en: Save
pt: Gravar

en: Cheat written to %s and added to cheat.simple
pt: Cheat gravada em %s e adicionada a cheat.simple

en: Cheat added to cheat.simple
pt: Cheat adicionada a cheat.simple

en: Unable to write file
    Ensure that cheatpath folder exists
pt: Não foi possivel escrever ficheiro
    Assegurar que a pasta cheatpath existe

en: CPU or RAM
pt: CPU ou RAM

en: Changes to this only take effect when "Start new search" is selected
pt: Alterações a isto apenas têm efeito quando "Começar nova procura" está seleccionada

en: Start new search
pt: Começar nova procura

en: Left equal to right
pt: Esquerda igual a direita

en: Left equal to right with bitmask
pt: Esquerda igual a direita com bitmask

en: Left not equal to right with bitmask
pt: Esquerda diferente da direita com bitmask

en: Left less than value
pt: Esquerda menor que valor

en: Left greater than value
pt: Esquerda maior que valor

en: Left equal to value
pt: Esquerda igual a valor

en: Left not equal to value
pt: Esquerda diferente de valor

en: Value
pt: Valor

en: Any
pt: Qualquer

en: Data Format
pt: Formato de Dados

en: Undo last search -- #
pt: Undo da última procura -- #

en: Match block
pt: Match bloco

en: All
pt: Todos

en: Cheat engine not available
pt: Motor de cheats não disponível

en: Test
pt: Teste

en: Write
pt: Escrever

en: Watch
pt: Monitorizar

en: Page
pt: Página

en: Clear Watches
pt: Limpar Monitorizações

[ctx: plugin-autofire]
en: Autofire
pt: Auto-disparo

[ctx: plugin-autofire]
en: Done
pt: Efectuado

[ctx: plugin-autofire]
en: Create
pt: Criar

[ctx: plugin-autofire]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Name
pt: Nome

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Create
pt: Criar

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Done
pt: Efectuado

[ctx: plugin-timer]
en: Current time
pt: Tempo Actual

[ctx: plugin-timer]
en: Total time
pt: Tempo Total

[ctx: plugin-timer]
en: Timer
pt: Temporizador

en: Select cheat to set hotkey
pt: Seleccione cheat para atribuir hotkey

en: None
pt: Nenhum

en: Done
pt: Efectuado

en: Set
pt: Fixar

en: Set hotkeys
pt: Atribuir hotkeys

en: Activated: %s = %s
pt: Activado: %s = %s

en: Activated: %s
pt: Activado: %s

en: Enabled: %s
pt: Ligado: %s

en: Disabled: %s
pt: Desligado: %s

en: %s added
pt: %s adicionado

[ctx: plugin-data]
en: Command
pt: Comando

[ctx: plugin-data]
en: Mamescore
pt: MAMEscore

[ctx: plugin-data]
en: High Scores
pt: Recordes

[ctx: plugin-data]
en: History
pt: Histórico

[ctx: plugin-data]
en: 
    
    --- DRIVER INFO ---
    Driver:
pt: 
    
    --- INFO de DRIVER ---
    Driver:

[ctx: plugin-commonui]
en: Cancel
pt: Cancelar
