MAME - en to sv translation catalogue (1184 entries)

en: Error creating floppy image: %1$s
sv: Fel vid skapandet av diskettavbildning: %1$s

en: Error opening floppy image: %1$s
sv: Fel vid öppning av diskettavbildning: %1$s

en: Software List Info
sv: Info om programvarulista

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Auto
sv: Automatisk

en: Return to Previous Menu
sv: Tillbaka till föregående meny

[ctx: menu-inputdev]
en: Copy Device ID
sv: Kopiera enhetens id

[ctx: menu-inputdev]
en: Copied device ID to clipboard
sv: Kopierade enhets-id till urklipp

[ctx: menu-inputdev]
en: Error copying device ID to clipboard
sv: Fel vid kopiering av enhets-id till urklipp

[ctx: menu-inputdev]
en: Input Devices
sv: Inmatningsenheter

[ctx: menu-inputdev]
en: [no input devices are enabled]
sv: [inga inmatningsenheter har aktiverats]

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Sound Options
sv: Ljudalternativ

en: Input Assignments
sv: Inmatningstilldelningar

en: Plugins
sv: Tilläggsmoduler

en: Input Devices
sv: Inmatningsenheter

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: System Filter
sv: Systemfilter

en: Customize UI
sv: Anpassa gränssnitt

en: Configure Folders
sv: Konfigurera mappar

[ctx: menu-selector]
en: %1$s - Search: %2$s_
sv: %1$s - Sök: %2$s_

[ctx: menu-selector]
en: [no matches]
sv: [inga träffar]

[ctx: menu-selector]
en: [no choices]
sv: [inga val]

[ctx: menu-selector]
en: Double-click or press %1$s to select
sv: Dubbelklicka eller tryck %1$s för att välja

en: [This option is currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    The selected option enables the following items:
sv: [Detta alternativ är för närvarande monterat i körande systemet]
    
    Alternativ: %1$s
    Enhet: %2$s
    
    Det valda alternativet aktiverar följande objekt:

en: [This option is NOT currently mounted in the running system]
    
    Option: %1$s
    Device: %2$s
    
    If you select this option, the following items will be enabled:
sv: [Detta alternativ är för närvarande INTE monterat i körande systemet]
    
    Alternativ: %1$s
    Enhet: %2$s
    
    Om di väljer detta alternativ kommer följande objekt att aktiveras:

en:   Screen '%1$s': Vector
sv:   Skärm '%1$s': Vektor

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz
sv:   Skärm '%1$s': %2$d × %3$d (V) %4$s Hz

en:   Screen '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz
sv:   Skärm '%1$s': %2$d × %3$d (H) %4$s Hz

en: * Sound:
sv: * Ljud:

en: * BIOS settings:
      %1$d options    [default: %2$s]
sv: * BIOS-inställningar:
      %1$d alternativ    [standard: %2$s]

en:   %1$s    [default: %2$s]
sv:   %1$s    [standard: %2$s]

en: * DIP switch settings:
sv: * Inställningar för DIP-switch:

en: * Configuration settings:
sv: * Konfigurationsinställningar:

en: * Input device(s):
sv: * Inmatningsenhet(er):

en:   User inputs    [%1$d inputs]
sv:   Användarinmatningar    [%1$d inmatningar]

en:   Mahjong inputs    [%1$d inputs]
sv:   Mahjong-inmatningar    [%1$d inmatningar]

en:   Hanafuda inputs    [%1$d inputs]
sv:   Hanafuda-inmatningar    [%1$d inmatningar]

en:   Gambling inputs    [%1$d inputs]
sv:   Ingångar för spel [%1$d ingångar]]

en:   Analog inputs    [%1$d inputs]
sv:   Analoga inmatningar    [%1$d inmatningar]

en:   Adjuster inputs    [%1$d inputs]
sv:   Ingångar för justerare [%1$d ingångar]]

en:   Keypad inputs    [%1$d inputs]
sv:   Knappsatsens ingångar [%1$d ingångar]

en:   Keyboard inputs    [%1$d inputs]
sv:   Tangentbordsinmatningar    [%1$d inmatningar]

en: * Media Options:
sv: * Mediaalternativ:

en:   %1$s    [tag: %2$s]
sv:   %1$s    [tagg: %2$s]

en: * Slot Options:
sv: * Platsalternativ:

en: [None]
sv: [Ingen]

en: Cheat Comment:
    %s
sv: Fuskkommentar:
    %s

en: All cheats reloaded
sv: Alla fusk uppdaterade

en: Cheat Options
sv: Fuskalternativ

en: [no cheats found]
sv: [inga fusk hittades]

en: Enable Cheats
sv: Aktivera fusk

en: Reset All
sv: Återställ alla

en: Reload All
sv: Läs om alla

en: 
    
    Press any key to continue
sv: 
    
    Tryck på valfri tangent för att fortsätta

en: This system requires media images to be mounted for the following device(s):
sv: Detta system kräver attmediabilder monteras för följande enhet(er):

en: UI controls enabled
    Use %1$s to toggle
sv: Gränssnittskontroller aktiverade
    Använd %1$s för att växla

en: UI controls disabled
    Use %1$s to toggle
sv: Gränssnittskontroller inaktiverade
    Använd %1$s för att växla

en: Master Volume
sv: Huvudvolym

en: %1$s Volume
sv: %1$s Volym

en: %s '%s' Panning
sv: %s '%s' Panorering

en: Overclock CPU %1$s
sv: Överklocka CPU %1$s

en: Overclock %1$s sound
sv: Överklocka %1$s ljud

en: %1$s Refresh Rate
sv: %1$s Uppdateringsfrekvens

en: %1$s Brightness
sv: %1$s Ljusstyrka

en: %1$s Contrast
sv: %1$s Kontrast

en: %1$s Horiz Stretch
sv: %1$s Horisontell utsträckning

en: %1$s Horiz Position
sv: %1$s Horisontell position

en: %1$s Vert Stretch
sv: %1$s Vertikal utsträckning

en: %1$s Vert Position
sv: %1$s Vertikal position

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Stretch
sv: Laserdisk '%1$s' Horisontell utsträckning

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Position
sv: Laserdisk '%1$s' Horisontell position

en: Laserdisc '%1$s' Vert Stretch
sv: Laserdisk '%1$s' Vertikal utsträckning

en: Laserdisc '%1$s' Vert Position
sv: Laserdisk '%1$s' Vertikal position

en: Vector Flicker
sv: Vektorflimmer

en: Beam Width Minimum
sv: Strålbredd minimum

en: Beam Width Maximum
sv: Elektronstråle bredd maximal

en: Beam Dot Size
sv: Elektronpunkt storlek

en: Beam Intensity Weight
sv: Elektronstråle intensitet

en: Crosshair Scale %1$s
sv: Hårkors skala %1$s

en: Crosshair Offset %1$s
sv: Hårkors offset %1$s

en: Mute
sv: Tyst

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Crosshair Scale X %1$1.3f
sv: Hårkors skala X %1$1.3f

en: Crosshair Scale Y %1$1.3f
sv: Hårkors skala Y %1$1.3f

en: Crosshair Offset X %1$1.3f
sv: Hårkors offset X %1$1.3f

en: Crosshair Offset Y %1$1.3f
sv: Hårkors offset Y %1$1.3f

en: **Error saving ui.ini**
sv: **Fel uppstod när ui.ini sparades**

en: **Error saving %s.ini**
sv: **Fel uppstod när %s.ini sparades**

en: 
        Settings saved
sv: 
        Inställningar sparades

en: Pseudo Terminals
sv: Pseudoterminaler

en: [failed]
sv: [misslyckad]

en: [empty slot]
sv: [tom plats]

en: [midi port]
sv: [midi-port]

en: [create]
sv: [skapa]

en: [software list]
sv: [programvarulista]

en: Error accessing %s
sv: Fel vid åtkomst till %s

en: Select access mode
sv: Välj åtkomsttyp

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Read-write
sv: Läsa och skriva

en: Read this image, write to another image
sv: Läs denna skivavbildning, skriv kopia till en annan

en: Read this image, write to diff
sv: Läs denna skivavbildning, skriv skillnader till en annan

[ctx: emulation-feature]
en: protection
sv: skyddsmekanism

[ctx: emulation-feature]
en: graphics
sv: grafik

[ctx: emulation-feature]
en: color palette
sv: färgpalett

[ctx: emulation-feature]
en: sound
sv: ljud

[ctx: emulation-feature]
en: capture hardware
sv: fångsthårdvara

[ctx: emulation-feature]
en: camera
sv: kamera

[ctx: emulation-feature]
en: microphone
sv: mikrofon

[ctx: emulation-feature]
en: controls
sv: kontroller

[ctx: emulation-feature]
en: keyboard
sv: tangentbord

[ctx: emulation-feature]
en: mouse
sv: mus

[ctx: emulation-feature]
en: printer
sv: skrivare

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic tape
sv: magnetiskt band

[ctx: emulation-feature]
en: punch tape
sv: hålkort

[ctx: emulation-feature]
en: magnetic drum
sv: magnetisk trumma

[ctx: emulation-feature]
en: solid state storage
sv: solid state-lagring

[ctx: emulation-feature]
en: communications
sv: kommunikationer

en: One or more ROMs/disk images for this system are incorrect. The system may not run correctly.
sv: En eller flera ROMar/diskavbildningar för detta system är felaktiga. Systemet kommer inte köras korrekt.

en: There are known problems with this system:
sv: Det finns kända problem med detta system

en: One or more ROMs/disk images for this system have not been correctly dumped.
sv: En eller flera ROMar/diskavbildningar för detta system har inte dumpats korrekt.

en: Completely unemulated features:
sv: Helt oemulerade funktioner:

en: Imperfectly emulated features:
sv: Bristfälligt emulerade funktioner:

en: Screen flipping in cocktail mode is not supported.
sv: Skärmvändning i cocktail-läge stöds inte.

en: This system requires external artwork files.
sv: Detta system kräver extra filer för grafisk layout.

en: This system was never completed. It may exhibit strange behavior or missing elements that are not bugs in the emulation.
sv: Detta system blev aldrig färdigställt. Det kan uppvisa underligt beteende eller sakna element som inte är buggar i emuleringen.

en: This system has no sound hardware, MAME will produce no sounds, this is expected behavior.
sv: Detta system har ingen ljudhårdvara, MAME kommer inte att producera några ljud, detta är förväntat beteende.

en: Elements of this system cannot be emulated accurately as they require physical interaction or consist of mechanical devices. It is not possible to fully experience this system.
sv: Element för detta system kan inte emuleras exakt eftersom det kräver fysisk interaktion eller beroende på mekaniska enheter. Det är inte möjligt att fullt uppleva detta system.

en: THIS SYSTEM DOESN'T WORK. The emulation for this system is not yet complete. There is nothing you can do to fix this problem except wait for the developers to improve the emulation.
sv: DETTA SYSTEM FUNGERAR INTE. Emuleringen för detta system är ännu inte färdigt. Det finns inget du kan göra för att fixa detta problem, förutom att vänta på att utvecklarna förbättrar emuleringen.

en: 
    
    There are working clones of this system: %s
sv: 
    
    Det finns fungerande kloner av detta system: %s

en: %1$s
    %2$s %3$s
    Source file: %4$s
    
    CPU:
sv: %1$s
    %2$s %3$s
    Källfil: %4$s
    
    CPU:

en: 
    Sound:
sv: 
    Ljud:

en: None
sv: Ingen

en: Vector
sv: Vektor

en: Screen '%1$s'
sv: Skärm '%1$s'

en: Screen
sv: Skärm

en: Media Image Information
sv: Information om mediabild

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Partially supported
sv: Stöds delvis

en: [empty]
sv: [tom]

[ctx: menu-main]
en: Input Settings
sv: Inmatningsinställningar

[ctx: menu-main]
en: DIP Switches
sv: DIP-switchar

[ctx: menu-main]
en: Machine Configuration
sv: Maskinkonfiguration

[ctx: menu-main]
en: Bookkeeping Info
sv: Bokföringsstatus

[ctx: menu-main]
en: System Information
sv: Systeminformation

[ctx: menu-main]
en: Warning Information
sv: Varningsinformation

[ctx: menu-main]
en: Media Image Information
sv: Information om mediabild

[ctx: menu-main]
en: File Manager
sv: Filhanterare

[ctx: menu-main]
en: Tape Control
sv: Bandkontroll

[ctx: menu-main]
en: Pseudo Terminals
sv: Pseudoterminaler

[ctx: menu-main]
en: BIOS Selection
sv: BIOS-val

[ctx: menu-main]
en: Slot Devices
sv: Spelautomater

[ctx: menu-main]
en: Barcode Reader
sv: Streckkodsläsare

[ctx: menu-main]
en: Network Devices
sv: Nätverksenheter

[ctx: menu-main]
en: Slider Controls
sv: Reglagekontroller

[ctx: menu-main]
en: Video Options
sv: Videoalternativ

[ctx: menu-main]
en: Crosshair Options
sv: Hårkorsalternativ

[ctx: menu-main]
en: Cheat Options
sv: Fuskalternativ

[ctx: menu-main]
en: Plugin Options
sv: Tilläggsalternativ

[ctx: menu-main]
en: External DAT View
sv: Extern DAT-vy

[ctx: menu-main]
en: Add To Favorites
sv: Lägg till i favoriter

[ctx: menu-main]
en: Remove From Favorites
sv: Ta bort från favoriter

[ctx: menu-main]
en: About %1$s
sv: Om %1$s

[ctx: menu-main]
en: Start System
sv: Starta system

[ctx: menu-main]
en: Select New System
sv: Välj nytt system

[ctx: menu-main]
en: Close Menu
sv: Stäng meny

[ctx: swlist-info]
en: Software list/item
sv: Programvarulista/objekt

en: [no saved states found]
sv: [inga sparade tillstånd hittades]

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Delete saved state %1$s?
    Press %2$s to delete
    Press %3$s to cancel
sv: Ta bort sparat tillstånd %1$s?
    Tryck %2$s för att ta bort
    Tryck %3$s för att avbryta

en: Error removing saved state file %1$s
sv: Fel vid borttagning av tillståndsfilen %1$s

en: Press %1$s to delete
sv: Tryck %1$s för att ta bort

en: Load State
sv: Läs in tillstånd

en: Select state to load
sv: Välj tillstånd att läsa in

en: Save State
sv: Spara tillstånd

en: Press a key or joystick button, or select state to overwrite
sv: Tryck en tangent eller styrspaksknapp, eller välj tillstånd att skriva över

en: [file manager]
sv: [filhanterare]

en: Switch Item Ordering
sv: Växla postordning

en: Switched Order: entries now ordered by shortname
sv: Växlad ordning: poster sorteras efter kortnamn

en: Switched Order: entries now ordered by description
sv: Växlad ordning: poster sorteras efter beskrivning

en: Software List
sv: Progamvarulista

en: [compatible lists]
sv: [kompatibla listor]

en: Configure Options
sv: Konfigurationsalternativ

en: Exit
sv: Avsluta

en: No system ROMs found. Please check the rompath setting specified in the %1$s.ini file.
    
    If this is your first time using %2$s, please see the %2$s.pdf file in the docs folder for information on setting up and using %2$s.
sv: Inga system-ROMar hittades. Kontrollera inställningen för rom-sökväg i filen %1$s.ini.
    
    Om detta är första gången du använder %2$s så se filen %2$s.pdf i docs-mappen för information om inställningar och
    användning av %2$s.

en: Type name or select: %1$s_
sv: Skriv in namn eller välj; %1$s_

en: Type name or select: (random)
sv: Skriv in namn eller välj: (slumpmässig)

en: Source file: %1$s
sv: Källfil: %1$s

en: Status: NOT WORKING
sv: Status: FUNGERAR INTE

en: Status: Unemulated Protection
sv: Status: Oemulerat skydd

en: Status: Working
sv: Status: Fungerar

en: Graphics: Unimplemented,
sv: Grafik: Inte implementerat,

en: Graphics: Imperfect,
sv: Grafik: Bristfällig,

en: Graphics: OK,
sv: Grafik: OK,

en: Sound: None
sv: Ljud: Inget

en: Sound: Unimplemented
sv: Ljud: Inte implementerat

en: Sound: Imperfect
sv: Ljud: Bristfälligt

en: Sound: OK
sv: Ljud: OK

en: The selected system is missing one or more required ROMs/disk images. Please select a different system.
    
    Press any key to continue.
sv: Det valda systemet saknar en eller flera nödvändiga ROMar/diskavbildningar. Välj ett annat system.
    
    Tryck på en tangent för att fortsätta.

[ctx: menu-quit]
en: Are you sure you want to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

[ctx: menu-quit]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: menu-quit]
en: Return to emulation
sv: Återgå till emulering

en: Cannot save over directory
sv: Kan inte spara över katalog

en: Error loading software item: %1$s
sv: Fel vid inläsning av programvaruobjekt: %1$s

en: The software selected is missing one or more required ROM or CHD images.
    Please acquire the correct files or select a different one.
sv: Programvaran som valdes saknas en eller flera nödvändiga ROM eller CHD-
    avbildningar. Skaffa fram de korrekta filerna eller välj en annan.

en: Error loading media image: %1$s
sv: Fel vid inläsning av mediabild: %1$s

en: Error connecting to midi port: %1$s
sv: Fel vid anslutning till midi-port: %1$s

en: Error creating media image: %1$s
sv: Fel vid skapandet av mediabild: %1$s

[ctx: swlist-info]
en: Alternate Title
sv: Alternativ titel

[ctx: swlist-info]
en: Author
sv: Upphovsperson

[ctx: swlist-info]
en: Barcode Number
sv: Streckkodsnummer

[ctx: swlist-info]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: swlist-info]
en: Distributor
sv: Distributör

[ctx: swlist-info]
en: Installation Instructions
sv: Installationsinstruktioner

[ctx: swlist-info]
en: Original Publisher
sv: Ursprunglig utgivare

[ctx: swlist-info]
en: Part Number
sv: Artikelnummer

[ctx: swlist-info]
en: Programmer
sv: Programmerare

[ctx: swlist-info]
en: Release Date
sv: Lanseringsdatum

[ctx: swlist-info]
en: Serial Number
sv: Serienummer

[ctx: swlist-info]
en: Usage Instructions
sv: Instruktioner för användning

[ctx: machine-filter]
en: Unfiltered
sv: Ofiltrerat

[ctx: machine-filter]
en: Available
sv: Tillgängliga

[ctx: machine-filter]
en: Unavailable
sv: Inte tillgängliga

[ctx: machine-filter]
en: Working
sv: Fungerar

[ctx: machine-filter]
en: Not Working
sv: Fungerar inte

[ctx: machine-filter]
en: Mechanical
sv: Mekaniska

[ctx: machine-filter]
en: Not Mechanical
sv: Inte mekaniska

[ctx: machine-filter]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: machine-filter]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: machine-filter]
en: Not BIOS
sv: Inget BIOS

[ctx: machine-filter]
en: Parents
sv: Har kloner

[ctx: machine-filter]
en: Clones
sv: Är kloner

[ctx: machine-filter]
en: Manufacturer
sv: Tillverkare

[ctx: machine-filter]
en: Year
sv: År

[ctx: machine-filter]
en: Source File
sv: Källfil

[ctx: machine-filter]
en: Save Supported
sv: Stöd för sparning

[ctx: machine-filter]
en: Save Unsupported
sv: Inte stöd för sparning

[ctx: machine-filter]
en: CHD Required
sv: CHD-avbildning krävs

[ctx: machine-filter]
en: No CHD Required
sv: Ingen CHD-avbildning krävs

[ctx: machine-filter]
en: Vertical Screen
sv: Vertikal skärm

[ctx: machine-filter]
en: Horizontal Screen
sv: Horisontell skärm

[ctx: machine-filter]
en: Custom Filter
sv: Anpassat filter

[ctx: software-filter]
en: Unfiltered
sv: Ofiltrerat

[ctx: software-filter]
en: Available
sv: Tillgängliga

[ctx: software-filter]
en: Unavailable
sv: Inte tillgängliga

[ctx: software-filter]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: software-filter]
en: Parents
sv: Har kloner

[ctx: software-filter]
en: Clones
sv: Är kloner

[ctx: software-filter]
en: Year
sv: År

[ctx: software-filter]
en: Publisher
sv: Utgivare

[ctx: software-filter]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: software-filter]
en: Distributor
sv: Distributör

[ctx: software-filter]
en: Author
sv: Upphovsperson

[ctx: software-filter]
en: Programmer
sv: Programmerare

[ctx: software-filter]
en: Supported
sv: Stöds

[ctx: software-filter]
en: Partially Supported
sv: Delvis stöd

[ctx: software-filter]
en: Unsupported
sv: Inget stöd

[ctx: software-filter]
en: Release Region
sv: Utgivningsregion

[ctx: software-filter]
en: Device Type
sv: Enhetstyp

[ctx: software-filter]
en: Software List
sv: Programvarulista

[ctx: software-filter]
en: Custom Filter
sv: Anpassat filter

en: <set up filters>
sv: <konfigurera filter>

en: Select Filters
sv: Välj filter

en: Remove last filter
sv: Ta bort senaste filtret

en: Add filter
sv: Lägg till filter

en: [no category INI files]
sv: [inga INI-filer för kategorier]

en: [no groups in INI file]
sv: [inga grupper i INI-fil]

en: No category INI files found
sv: Inga INI-filer för kategorier hittades

en: File
sv: Fil

en: No groups found in category file
sv: Inga grupper hittades i kategorifil

en: Group
sv: Grupp

en: Include clones
sv: Inkludera kloner

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Category File
sv: Kategorifil

en: Images
sv: Bilder

en: Info
sv: Information

[ctx: selmenu-artwork]
en: Snapshots
sv: Skärmklipp

[ctx: selmenu-artwork]
en: Cabinet
sv: Kabinett

[ctx: selmenu-artwork]
en: Control Panel
sv: Kontrollpanel

[ctx: selmenu-artwork]
en: Flyer
sv: Flygblad

[ctx: selmenu-artwork]
en: Title Screen
sv: Titelskärm

[ctx: selmenu-artwork]
en: Ending
sv: Slut

[ctx: selmenu-artwork]
en: Artwork Preview
sv: Förhandsvisining grafisk layout

[ctx: selmenu-artwork]
en: Bosses
sv: Bossar

[ctx: selmenu-artwork]
en: Logo
sv: Logotyp

[ctx: selmenu-artwork]
en: Versus
sv: Mot

[ctx: selmenu-artwork]
en: Game Over
sv: Spelet slut

[ctx: selmenu-artwork]
en: Scores
sv: Poäng

[ctx: selmenu-artwork]
en: Select
sv: Välj

[ctx: selmenu-artwork]
en: Marquee
sv: Draperi

[ctx: selmenu-artwork]
en: Covers
sv: Omslagsbilder

en: Add or remove favorite
sv: Lägg till eller ta bort favorit

en: Export displayed list to file
sv: Exportera visad lista till fil

en: Audit media
sv: Granska media

en: Show DATs view
sv: Visa DATs vy

en: Select Software Package Part
sv: Välj del av programvarupaket

en: Select System BIOS
sv: Välj system-BIOS

en: Software is clone of: %1$s
sv: Programvaran är klonad från: %1$s

en: Software is parent
sv: Programvaran har kloner

en: Supported: No
sv: Stöd: Nej

en: Supported: Partial
sv: Stöd: Delvis

en: Supported: Yes
sv: Stöd: Ja

en: System is parent
sv: Systemet har kloner

en: System is clone of: %1$s
sv: Systemet är klon av: %1$s

en: Required ROM/disk images for the selected system are missing or incorrect. Please acquire the correct files or select a different system.
sv: Nödvändiga ROM/diskavbildningar för valt system saknas eller är felaktiga. Skaffa de korrekta filerna eller välj ett annat system.

en: Required ROM/disk images for the selected software are missing or incorrect. Please acquire the correct files or select a different software item.
sv: Nödvändiga ROM/diskavbildningar för vald programvara saknas eller är felaktiga. Skaffa de korrekta filerna eller välj ett annat programvaruobjekt.

en: incorrect checksum
sv: felaktig kontrollsumma

en: incorrect length
sv: felaktig längd

en: not found
sv: hittades inte

en: Press any key to continue.
sv: Tryck på valfri tangent för att fortsätta.

en:  (default)
sv:  (standard)

en: General Info
sv: Allmän information

en: Short Name	%1$s
sv: Kortnamn	%1$s

en: Year	%1$s
sv: År	%1$s

en: Manufacturer	%1$s
sv: Tillverkare	%1$s

en: System is Clone of	%1$s
sv: Systemet är klon av	%1$s

en: System is Parent
sv: Systemet har kloner

en: Analog Controls	Yes
sv: Analoga kontroller	Ja

en: Keyboard Inputs	Yes
sv: Tangentbord	Ja

en: Overall	NOT WORKING
sv: Status	FUNGERAR INTE

en: Overall	Unemulated Protection
sv: Status	Oemulerad skyddsmekanism

en: Overall	Working
sv: Status	Fungerar

en: Graphics	Unimplemented
sv: Grafik	Inte implementerat

en: Graphics	Wrong Colors
sv: Grafik	Felaktiga färger

en: Graphics	Imperfect Colors
sv: Grafik	Bristfälliga färger

en: Graphics	Imperfect
sv: Grafik	Bristfällig

en: Graphics	OK
sv: Grafik	OK

en: Sound	None
sv: Ljud	Inget

en: Sound	Unimplemented
sv: Ljud	Inte implementerat

en: Sound	Imperfect
sv: Ljud	Bristfälligt

en: Sound	OK
sv: Ljud	OK

en: Capture	Unimplemented
sv: Fångst	Inte implementerad

en: Capture	Imperfect
sv: Fångst	tBristfälligt

en: Camera	Unimplemented
sv: Kamera	Inte implementerad

en: Camera	Imperfect
sv: Kamera	Bristfällig

en: Microphone	Unimplemented
sv: Mikrofon	Inte implememterad

en: Microphone	Imperfect
sv: Mikrofon	Bristfällig

en: Controls	Unimplemented
sv: Kontroller	Inte implementerad

en: Controls	Imperfect
sv: Kontroller	Bristfällig

en: Keyboard	Unimplemented
sv: Tangentbord	Ej implementerat

en: Keyboard	Imperfect
sv: Tangentbord	Bristfälligt

en: Mouse	Unimplemented
sv: Mus	Inte implementerad

en: Mouse	Imperfect
sv: Mus	Bristfällig

en: Media	Unimplemented
sv: Media	Inte implementerad

en: Media	Imperfect
sv: Media	tBristfälligt

en: Disk	Unimplemented
sv: Disk	Inte implementerad

en: Disk	Imperfect
sv: Disk	Bristfällig

en: Printer	Unimplemented
sv: Skrivare	Ej implementerad

en: Printer	Imperfect
sv: Skrivare	Bristfällig

en: Mag. Tape	Unimplemented
sv: Mag. band	Inte implementerad

en: Mag. Tape	Imperfect
sv: Mag. band	tBristfälligt

en: Punch Tape	Unimplemented
sv: Hålkort	Inte implementerad

en: Punch Tape	Imperfect
sv: Hålkort	Bristfälligt

en: Mag. Drum	Unimplemented
sv: Mag. trumma	Inte implementerad

en: Mag. Drum	Imperfect
sv: Mag. trumma	Bristfälligt

en: (EP)ROM	Unimplemented
sv: (EP)ROM	Inte implementerad

en: (EP)ROM	Imperfect
sv: (EP)ROM	Bristfälligt

en: Communications	Unimplemented
sv: Kommunikationer	Inte implementerad

en: Communications	Imperfect
sv: Kommunikationer	IBristfälligt

en: LAN	Unimplemented
sv: LAN	Inte implementerad

en: LAN	Imperfect
sv: LAN	Bristfällig

en: WAN	Unimplemented
sv: WAN	Ej implementerad

en: WAN	Imperfect
sv: WAN	Bristfälligt

en: Timing	Unimplemented
sv: Timing	Ej implementerad

en: Timing	Imperfect
sv: Timing	Bristfällig

en: Mechanical System	Yes
sv: Mekaniskt system	Ja

en: Mechanical System	No
sv: Mekaniskt system	Nej

en: Requires Artwork	Yes
sv: Kräver grafisk layout	Ja

en: Requires Artwork	No
sv: Kräver grafisk layout	Nej

en: Support Cocktail	No
sv: Stöd för cocktail	Nej

en: System is BIOS	Yes
sv: Systemet är BIOS	Ja

en: System is BIOS	No
sv: Systemet är BIOS	Nej

en: Support Save	Yes
sv: Stöd för att spara	Ja

en: Support Save	No
sv: Stöd för att spara	Nej

en: Screen Orientation	Vertical
sv: Skärmorientering	Vertikal

en: Screen Orientation	Horizontal
sv: Skärmorientering	Horisontal

en: Requires CHD	Yes
sv: Kräver CHD	Ja

en: Requires CHD	No
sv: Kräver CHD	Nej

en: Media Audit Result	OK
sv: Resultat av mediagranskning	OK

en: Media Audit Result	BAD
sv: Resultat av mediagranskning	DÅLIGT

en: Samples Audit Result	None Needed
sv: Resultat för samplingsgranskning	Ingen behövs

en: Samples Audit Result	OK
sv: Resultat av samplingsgranskning	OK

en: Samples Audit Result	BAD
sv: Resultat av samplingsgranskning	DÅLIGT

en: Media Audit	Disabled
    Samples Audit	Disabled
sv: Mediagranskning	Inaktiverad
    Samplingsgranskning	Inaktiverad

en: Source File	%1$s
sv: Källfil	%1$s

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Settings
sv: Inmatningsinställningar

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Assignments (this system)
sv: Inmatningstilldelningar(detta system)

[ctx: menu-inputopts]
en: Analog Input Adjustments
sv: Justera analog inmatning

[ctx: menu-inputopts]
en: Keyboard Selection
sv: Tangentbordsval

[ctx: menu-inputopts]
en: Toggle Inputs
sv: Växla inmatningar

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Assignments (general)
sv: Inmatningstilldelningar (allmänt)

[ctx: menu-inputopts]
en: Input Devices
sv: Inmatningsenheter

en: stopped
sv: stoppad

en: playing
sv: spelar upp

en: (playing)
sv: (spelar upp)

en: recording
sv: spelar in

en: (recording)
sv: (spelar in)

en: Tape Control
sv: Bandkontroll

en: Pause/Stop
sv: Paus/Stopp

en: Play
sv: Spela

en: Record
sv: Spela in

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Fast Forward
sv: Snabbspola framåt

en: File Already Exists - Override?
sv: Filen finns redan - Skriv över?

en: New Image Name:
sv: Nytt avbildsnamn:

en: Image Format:
sv: Avbildningsformat:

en: Create
sv: Skapa

en: Please enter a file extension too
sv: Skriv in en filändelse också

en: Select image format
sv: Välj avbildningsformat

en: Select initial contents
sv: Välj initialt innehåll

[ctx: menu-inputtoggle]
en: Toggle Inputs
sv: Växla inmatningar

[ctx: menu-inputtoggle]
en: [no toggle inputs are enabled]
sv: [ingen växla inmatningar har aktiverats]

[ctx: path-option]
en: ROMs
sv: ROMar

[ctx: path-option]
en: Software Media
sv: Programvarumedia

[ctx: path-option]
en: Sound Samples
sv: Ljudsamplingar

[ctx: path-option]
en: Artwork
sv: Grafisk layout

[ctx: path-option]
en: Crosshairs
sv: Hårkors

[ctx: path-option]
en: Cheat Files
sv: Fuskfiler

[ctx: path-option]
en: Plugins
sv: Tillägg

[ctx: path-option]
en: UI Translations
sv: Gränssnittsöversättningar

[ctx: path-option]
en: Software Lists
sv: Programvarulistor

[ctx: path-option]
en: INIs
sv: INI-filer

[ctx: path-option]
en: UI Settings
sv: Gränssnittsinställningar

[ctx: path-option]
en: Plugin Data
sv: Tilläggsdata

[ctx: path-option]
en: DATs
sv: DATar

[ctx: path-option]
en: Category INIs
sv: Kategori INIs

[ctx: path-option]
en: Snapshots
sv: Skärmklipp

[ctx: path-option]
en: Icons
sv: Ikoner

[ctx: path-option]
en: Control Panels
sv: Kontrollpaneler

[ctx: path-option]
en: Cabinets
sv: Kabinett

[ctx: path-option]
en: Marquees
sv: Draperier

[ctx: path-option]
en: PCBs
sv: PCBer

[ctx: path-option]
en: Flyers
sv: Flygblad

[ctx: path-option]
en: Title Screens
sv: Titelskärmar

[ctx: path-option]
en: Game Endings
sv: Spelslut

[ctx: path-option]
en: Bosses
sv: Bossar

[ctx: path-option]
en: Artwork Previews
sv: Förhandsvisning grafisk layout

[ctx: path-option]
en: Select
sv: Välj

[ctx: path-option]
en: Game Over Screens
sv: Game Over-skärmar

[ctx: path-option]
en: Logos
sv: Logotyper

[ctx: path-option]
en: Scores
sv: Poäng

[ctx: path-option]
en: Versus
sv: Mot

[ctx: path-option]
en: Covers
sv: Omslagsbilder

en: Remove %1$s Folder
sv: Ta bort %1$s katalog

en: Add %1$s Folder - Search: %2$s_
sv: Lägg till %1$s katalog - Sök: %2$s_

en: Change %1$s Folder - Search: %2$s_
sv: Ändra %1$s katalog - Sök: %2$s_

en: Press TAB to set
sv: Tryck TAB för att välja

en: %1$s Folders
sv: %1$s Kataloger

en: %1$s Folder
sv: %1$s Katalog

en: Add Folder
sv: Lägg till katalog

en: Remove Folder
sv: Ta bort katalog

en: Change Folder
sv: Ändra katalog

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Reset System
sv: Starta om system

en: Start System
sv: Startsystem

en: Slot Devices
sv: Slitsenheter

en: %s [internal]
sv: %s [intern]

[ctx: about-header]
en: %1$s %2$s (%3$s%4$sP%5$s, debug)
sv: %1$s %2$s (%3$s%4$sP%5$s, felsök)

en: Plugin Options
sv: Tilläggsalternativ

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Selection
sv: Tangentbordsval

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Mode
sv: Tangentbordsläge

[ctx: menu-keyboard]
en: Natural
sv: Naturligt

[ctx: menu-keyboard]
en: Emulated
sv: Emulerat

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Audit Media
sv: Granska media

en: Results will be saved to %1$s
sv: Resultat kommer att sparas som %1$s

en: Auditing media for system %2$u of %3$u...
    %1$s
sv: Granskar media för system %2$u av %3$u...
    %1$s

en: Cancel audit?
    
    Press %1$s to cancel
    Press %2$s to continue
sv: Avbryt granskning?
    
    Tryck %1$s för att avbryta
    Tryck %2$s för att fortsätta

en: Audit media for %1$u systems marked unavailable
sv: Granska media för %1$u system markerade som inte tillgängliga

en: Audit media for all %1$u systems
sv: Granska media för alla %1$u system

en: Press %1$s to cancel
sv: Tryck %1$s för att avbryta

en: Input Assignments (general)
sv: Inmatningstilldelningar (allmänt)

en: User Interface
sv: Användergränssnitt

en: Player %1$d Controls
sv: Spelare %1$d Kontroller

en: Other Controls
sv: Andra kontroller

en: Input Assignments (%1$s)
sv: Inmatningstilldelningar (%1$s)

en: Input Assignments (this system)
sv: Inmatningstilldelningar(detta system)

en: [no assignable inputs are enabled]
sv: [inga tilldelningsbara inmatningar är aktiverade]

en: Pressed
sv: Tryckt

en: Invalid combination entered
sv: Ogiltig kombination angavs

[ctx: input-name]
en: %1$s Analog Inc
sv: %1$s Analog öka

[ctx: input-name]
en: %1$s Analog Dec
sv: %1$s Analog min

en: Press %1$s to set
sv: Tryck %1$s för att ställa in

en: Press %1$s to append
sv: Tryck %1$s för att lägga till

en: Press %1$s to clear
sv: Tryck %1$s för att tömma

en: Press %1$s to restore default
sv: Tryck %1$s för att återställa standard

en: Show All
sv: Visa alla

en: Hide Filters
sv: Dölj filter

en: Hide Info/Image
sv: Dölj info/bild

en: Hide Both
sv: Dölj båda

en: UI Language
sv: Gränssnittsspråk

en: System Names
sv: Systemnamn

en: Show Side Panels
sv: Visa sidopaneler

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Colors
sv: Färger

en: Language
sv: Språk

en: [built-in]
sv: [inbyggt]

en: UI Fonts
sv: Gränssnittstypsnitt

en: default
sv: standard

en: UI Font
sv: Gränssnittstypsnitt

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Lines
sv: Linjer

en: Infos text size
sv: Info textstorlek

en: Sample text - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
sv: Provtext - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

en: UI Colors
sv: Gränssnittsfärger

[ctx: color-option]
en: Selected color
sv: Vald färg

[ctx: color-option]
en: Normal text background
sv: Normal textbakgrund

[ctx: color-option]
en: Selected background color
sv: Vald bakgrundsfärg

[ctx: color-option]
en: Subitem color
sv: Delpost färg

[ctx: color-option]
en: Clone
sv: Klon

[ctx: color-option]
en: Border
sv: Kant

[ctx: color-option]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: color-option]
en: DIP switch
sv: DIP-switch

[ctx: color-option]
en: Unavailable color
sv: Inte tillgänglig färg

[ctx: color-option]
en: Slider color
sv: Reglagefärg

[ctx: color-option]
en: Graphics viewer background
sv: Bakgrund för grafikvisare

[ctx: color-option]
en: Mouse over color
sv: Mouse over-färg

[ctx: color-option]
en: Mouse over background color
sv: Mouse over-bakgrundsfärg

[ctx: color-option]
en: Mouse down color
sv: Mouse down-färg

[ctx: color-option]
en: Mouse down background color
sv: Mouse down-bakgrundsfärg

en: Restore default colors
sv: Återställ standardfärger

en: Double-click or press %1$s to change color
sv: Dubbelklicka eller tryck %1$s för att ändra färg

en: Menu Preview
sv: Menyförhandsvisning

[ctx: color-sample]
en: Subitem
sv: Delpost

[ctx: color-sample]
en: Selected
sv: Vald

[ctx: color-sample]
en: Mouse Over
sv: Mouse over

[ctx: color-sample]
en: Clone
sv: Klon

en: ARGB Settings
sv: ARGB-inställningar

[ctx: color-channel]
en: Alpha
sv: Alfa

[ctx: color-channel]
en: Red
sv: Röd

[ctx: color-channel]
en: Green
sv: Grön

[ctx: color-channel]
en: Blue
sv: Blå

en: Choose from palette
sv: Välj från palett

en: Color preview:
sv: Förhandsvisning färg:

[ctx: color-preset]
en: White
sv: Vit

[ctx: color-preset]
en: Gray
sv: Grå

[ctx: color-preset]
en: Black
sv: Svart

[ctx: color-preset]
en: Red
sv: Röd

[ctx: color-preset]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: color-preset]
en: Green
sv: Grön

[ctx: color-preset]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: color-preset]
en: Violet
sv: Lila

en: BIOS Selection
sv: BIOS-val

en: Reset
sv: Återställ

en: Network Devices
sv: Nätverksenheter

en: Uptime: %1$d:%2$02d:%3$02d
sv: Upptid: %1$d:%2$02d:%3$02d

en: Uptime: %1$d:%2$02d
sv: Upptid: %1$d:%2$02d

en: Tickets dispensed: %1$d
sv: Biljetter fördelade: %1$d

en: Coin %1$c: NA%3$s
sv: Mynt %1$c: NA%3$s

en: Coin %1$c: %2$d%3$s
sv: Mynt %1$c: %2$d%3$s

en:  (locked)
sv:  (låst)

[ctx: menu-crosshair]
en: [built-in]
sv: [inbyggt]

[ctx: menu-crosshair]
en: Crosshair Options
sv: Hårkorsalternativ

[ctx: menu-crosshair]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: menu-crosshair]
en: Always
sv: Alltid

[ctx: menu-crosshair]
en: When moved
sv: När flyttad

[ctx: menu-crosshair]
en: P%1$d Visibility
sv: P%1$d Synlighet

[ctx: menu-crosshair]
en: P%1$d Crosshair
sv: P%1$d Hårkors

[ctx: menu-crosshair]
en: Auto-Hide Delay
sv: Fördröjning för dölj automatiskt

en: Export Displayed List to File
sv: Exportera visad lista till fil

en: %s.xml saved in UI settings folder.
sv: %s.xml sparades i UI-inställningsmapp.

en: Name:             Description:
sv: Namn:             Beskrivning:

en: %s.txt saved in UI settings folder.
sv: %s.txt sparades i UI-inställningsmapp.

en: Export list in XML format (like -listxml)
sv: Exportera lista i XML-format (som -listxml)

en: Export list in XML format (like -listxml, but exclude devices)
sv: Exportera lista i XML-format (som -listxml, men utan enheter)

en: Export list in TXT format (like -listfull)
sv: Exportera lista i TXT-format (som -listfull)

en: System Settings:
    %1$s
sv: Systeminställningar:
    %1$s

en: [this system has no BIOS settings]
sv: [detta system har inga BIOS-inställningar]

en: Add To Favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Remove From Favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Save System Settings
sv: Spara systeminställningar

en: No plugins found
sv: Inga tillägg hittades

en: Barcode Reader
sv: Streckkodsläsare

en: New Barcode:
sv: Ny streckkod:

en: Enter Code
sv: Ange kod

en: Barcode length invalid!
sv: Streckkodens längd är felaktig!

en: %s
     added to favorites list.
sv: %s
     tillagd i favoritlistan.

en: %s
     removed from favorites list.
sv: %s
     borttagen från favoritlistan.

en: [Start empty]
sv: [Starta tom]

en: [Use file manager]
sv: [Använd filhanterare]

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d software packages )
sv: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d programvarupaket )

en: %1$s - select software
sv: %1$s - välj progamvara

en: %1$s: %2$s - Search: %3$s_
sv: %1$s: %2$s - Sök: %3$s_

en: Search: %1$s_
sv: Sök: %1$s_

en: Software list/item: %1$s:%2$s
sv: Progamvarulista/objekt: %1$s:%2$s

en: Slider Controls
sv: Reglagekontroller

en: Miscellaneous Options
sv: Diverse alternativ

en: Skip imperfect emulation warnings
sv: Hoppa över varningar för bristfällig emulering

en: Re-select last system launched
sv: Återvälj sista systemet startat

en: Enlarge images in the right panel
sv: Förstora bilderna i den högra panelen

en: Cheats
sv: Fusk

en: Show mouse pointer
sv: Visa muspekare

en: Confirm quit from emulation
sv: Bekräfta avslut från emulering

en: Skip system information screen
sv: Hoppa över skärm för systeminformation

en: Force 4:3 aspect for snapshot display
sv: Tvinga 4:3 bildförhållande för skärmavbildningsskärm

en: Use image as background
sv: Använd bild som bakgrund

en: Skip BIOS selection menu
sv: Hoppa över BIOS-menyn

en: Skip software part selection menu
sv: Hoppas över valmeny för programvarudel

en: Info auto audit
sv: Information automatisk granskning

en: Hide romless machine from available list
sv: Dölj ROM-lösa maskiner från tillgänglig lista

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Performance Options
sv: Prestandainställningar

en: Auto frame skip
sv: Automatisk hoppa över bildrutor

en: Frame skip
sv: Hoppa över bildrutor

en: Throttle
sv: Strypning

en: Mute when unthrottled
sv: Tyst när den inte stryps

en: Sleep
sv: Sova

en: Speed
sv: Hastighet

en: Adjust speed to match refresh rate
sv: Justera hastighet för att match bildfrekvens

en: Low latency
sv: Låg latens

en: Rotation Options
sv: Roteringsalternativ

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate right
sv: Rotera höger

en: Rotate left
sv: Rotera vänster

en: Auto rotate right
sv: Automatisk högerrotering

en: Auto rotate left
sv: Automatisk vänsterrotering

en: Flip X
sv: Vänd X

en: Flip Y
sv: Vänd Y

en: Artwork Options
sv: Alternativ för grafisk layout

en: Zoom to screen area
sv: Zooma till skärmområde

en: State/Playback Options
sv: Alternativ för tillstånd/uppspelning

en: Automatic save/restore
sv: Automatisk spara/återställ

en: Allow rewind
sv: Tillåt tillbakaspolning

en: Rewind capacity
sv: Kapacitet för tillbakaspolning

en: Bilinear filtering for snapshots
sv: Binjär filtrering för skärmbilder

en: Burn-in
sv: Inbränd

en: Input Options
sv: Inmatningsalternativ

en: Coin lockout
sv: Mynt lockout

en: Mouse
sv: Mus

en: Joystick
sv: Styrspak

en: Lightgun
sv: Ljuspistol

en: Multi-keyboard
sv: Multi-tangentbord

en: Multi-mouse
sv: Multi-mus

en: Steadykey
sv: Stadig tangent

en: UI active
sv: Gränssnitt aktivt

en: Off-screen reload
sv: Ladda om utanför skärm

en: Joystick deadzone
sv: Styrspak dödzon

en: Joystick saturation
sv: Styrspak mättnad

en: Joystick threshold
sv: Tröskelvärde för styrspak

en: Natural keyboard
sv: Naturligt tangentbord

en: Allow contradictory joystick inputs
sv: Tillåt motsägande styrspaksinmatningar

en: Coin impulse
sv: Mynt impuls

en: Input Device Options
sv: Alternativ för inmatningsenhet

en: Lightgun Device Assignment
sv: Tilldelning för ljuspistol

en: Trackball Device Assignment
sv: Tilldelning för styrkula

en: Pedal Device Assignment
sv: Tilldelning för pedalanordning

en: AD Stick Device Assignment
sv: Tilldelning av AD-spakenhet

en: Paddle Device Assignment
sv: Tilldelning för paddlingsenhet

en: Dial Device Assignment
sv: Tilldelning för telefonenhet

en: Positional Device Assignment
sv: Tilldelning för positionsenhet

en: Mouse Device Assignment
sv: Tilldelning för musenhet

en: Keyboard Input Provider
sv: Inmatningsleverantör för tangentbord

en: Mouse Input Provider
sv: Inmatningsleverantör för mus

en: Lightgun Input Provider
sv: Inmatningsleverantör för ljuspistol

en: Joystick Input Provider
sv: Inmatningsleverantör för styrspak

en: Video Options
sv: Videoalternativ

en: Video Mode
sv: Videoläge

en: Number Of Screens
sv: Antal skärmar

en: Triple Buffering
sv: Trippelbuffring

en: Bilinear Filtering
sv: Bilinjär filtrering

en: Bitmap Prescaling
sv: Bitmap-förskalning

en: Window Mode
sv: Fönsterläge

en: Enforce Aspect Ratio
sv: Tvinga bildförhållande

en: Start Out Maximized
sv: Starta maximerat

en: Synchronized Refresh
sv: Synkroniserad uppdatering

en: Wait Vertical Sync
sv: Vänta på vertikal synkronisering

en: MIDI input channel
sv: MIDI-ingångskanal

en: MIDI output channel
sv: MIDI-utgångskanal

en: DIP Switches
sv: DIP-switchar

en: Machine Configuration
sv: Maskinkonfiguration

en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Sound
sv: Ljud

en: Compressor
sv: Kompressor

en: Use External Samples
sv: Använd externa samplingar

[ctx: gfxview]
en: Zoom = 1/%1$d
sv: Zooma = 1/%1$d

[ctx: gfxview]
en: Zoom = %1$d
sv: Zooma = %1$d

[ctx: gfxview]
en: Expand to fit
sv: Expandera för att passa

[ctx: gfxview]
en: All categories
sv: Alla kategorier

[ctx: gfxview]
en: Category %1$d
sv: Kategori %1$d

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] colors
sv: [root%1$s] färger

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] pens
sv: [root%1$s] pennor

[ctx: gfxview]
en:  %1$d×%2$d color %3$X/%4$X
sv:  %1$d×%2$d färg %3$X/%4$X

[ctx: gfxview]
en: Tilemap %1$d/%2$d category %3$u
sv: Tilemap %1$d/%2$d kategori %3$u

[ctx: gfxview]
en:  %1$d×%2$d origin (%3$d %4$d)
sv:  %1$d×%2$d ursprung (%3$d %4$d)

en: Screen #%d
sv: Skärm #%d

en: Video Options: %1$s
sv: Videoalternativ: %1$s

en: Zoom to Screen Area
sv: Zooma till skärmområde

en: X Only
sv: Endast X

en: Y Only
sv: Endast Y

en: X or Y (Auto)
sv: X eller Y (Automatisk)

en: Non-Integer Scaling
sv: Icke-heltalsskalning

en: Maintain Aspect Ratio
sv: Behåll bildförhållande

en: Hide Inactive Pointers After Delay
sv: Dölj inaktiva pekare efter fördröjning

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Cannot change options while recording!
sv: Kan inte ändra alternativ under inspelning!

en: Clickable artwork is still active when pointer is hidden.
sv: Klickbar grafisk layout kommer vara aktiva när pekaren är dold.

en: System Settings
sv: Systeminställningar

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d systems (%5$d BIOS) )
sv: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d system (%5$d BIOS) )

[ctx: menu-analoginput]
en: Show/hide settings  		%1$s
    Decrease value  		%2$s
    Increase value  		%3$s
    Restore default value  		%4$s
    Previous device  		%5$s
    Next device  		%6$s
    Return to previous menu  		%7$s
sv: Visa/dölj inställningar  		%1$s
    Sänk värdet  		%2$s
    Höj värdet  		%3$s
    Återställ standardvärdet  		%4$s
    Föregående enhet  		%5$s
    Nästa enhet  		%6$s
    Återgå till föregående meny  		%7$s

[ctx: menu-analoginput]
en: Analog Input Adjustments
sv: Justera analog inmatning

[ctx: menu-analoginput]
en: Press %s to show settings
sv: Tryck %s för att visa inställningar

[ctx: menu-analoginput]
en: Analog Input Adjustments Help
sv: Justeringshjälp för analog inmatning

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Increment/Decrement Speed
sv: %1$s Öka/minska hastighet

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Auto-centering Speed
sv: %1$s Auto-centrering hastighet

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Reverse
sv: %1$s Omvänd

[ctx: menu-analoginput]
en: %1$s Sensitivity
sv: %1$s Känslighet

[ctx: menu-analoginput]
en: [no analog inputs are enabled]
sv: [inga analoga inmatningar är aktiverade]

[ctx: view-name]
en: Screen %1$u Standard (%2$u:%3$u)
sv: Skärm %1$u Standard (%2$u:%3$u)

[ctx: view-name]
en: Screen %1$u Pixel Aspect (%2$u:%3$u)
sv: Skärm %1$u Bildpunktsförhållande (%2$u:%3$u)

[ctx: view-name]
en: Left-to-Right
sv: Vänster-till-höger

[ctx: view-name]
en: Left-to-Right (Gapless)
sv: Vänster-till-höger (utan mellanrum)

[ctx: view-name]
en: Top-to-Bottom
sv: Topp-till-botten

[ctx: view-name]
en: Top-to-Bottom (Gapless)
sv: Topp-till-botten (utan mellanrum)

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Left-to-Right, Top-to-Bottom
sv: %1$u×%2$u Vänster-till-höger, Topp-till-botten

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Left-to-Right, Top-to-Bottom (Gapless)
sv: %1$u×%2$u Vänster-till-höger, Topp-till-botten (inget mellanrum)

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Top-to-Bottom, Left-to-Right
sv: %1$u×%2$u Topp-till-botten, Vänster-till-höger

[ctx: view-name]
en: %1$u×%2$u Top-to-Bottom, Left-to-Right (Gapless)
sv: %1$u×%2$u Topp-till-botten, Vänster-till-höger (utan mellanrum)

[ctx: input-name]
en: %p Up
sv: %p Upp

[ctx: input-name]
en: %p Down
sv: %p Ner

[ctx: input-name]
en: %p Left
sv: %p Vänster

[ctx: input-name]
en: %p Right
sv: %p Höger

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Up
sv: %p Högerspak/upp

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Down
sv: %p Högerspak/ner

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Left
sv: %p Högerspak/vänster

[ctx: input-name]
en: %p Right Stick/Right
sv: %p Högerspak/höger

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Up
sv: %p Vänsterspak/upp

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Down
sv: %p Vänsterspak/ner

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Left
sv: %p Vänsterspak/vänster

[ctx: input-name]
en: %p Left Stick/Right
sv: %p Vänsterspak/höger

[ctx: input-name]
en: %p Button 1
sv: %p Knapp 1

[ctx: input-name]
en: %p Button 2
sv: %p Knapp 2

[ctx: input-name]
en: %p Button 3
sv: %p Knapp 3

[ctx: input-name]
en: %p Button 4
sv: %p Knapp 4

[ctx: input-name]
en: %p Button 5
sv: %p Knapp 5

[ctx: input-name]
en: %p Button 6
sv: %p Knapp 6

[ctx: input-name]
en: %p Button 7
sv: %p Knapp 7

[ctx: input-name]
en: %p Button 8
sv: %p Knapp 8

[ctx: input-name]
en: %p Button 9
sv: %p Knapp 9

[ctx: input-name]
en: %p Button 10
sv: %p Knapp 10

[ctx: input-name]
en: %p Button 11
sv: %p Knapp 11

[ctx: input-name]
en: %p Button 12
sv: %p Knapp 12

[ctx: input-name]
en: %p Button 13
sv: %p Knapp 13

[ctx: input-name]
en: %p Button 14
sv: %p Knapp 14

[ctx: input-name]
en: %p Button 15
sv: %p Knapp 15

[ctx: input-name]
en: %p Button 16
sv: %p Knapp 16

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Bet
sv: %p Mahjong satsa

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Big
sv: %p Mahjong stor

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Small
sv: %p Mahjong liten

[ctx: input-name]
en: %p Mahjong Last Chance
sv: %p Mahjong sista chansen

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda Yes
sv: %p Hanafuda Ja

[ctx: input-name]
en: %p Hanafuda No
sv: %p Hanafuda Nej

[ctx: input-name]
en: Key In
sv: Nyckel in

[ctx: input-name]
en: Key Out
sv: Nyckel ut

[ctx: input-name]
en: Book-Keeping
sv: Bokföring

[ctx: input-name]
en: Door
sv: Dörr

[ctx: input-name]
en: Payout
sv: Betala ut

[ctx: input-name]
en: Bet
sv: Satsa

[ctx: input-name]
en: Deal
sv: Dela

[ctx: input-name]
en: Stand
sv: Stanna

[ctx: input-name]
en: Take Score
sv: Ta vinsten

[ctx: input-name]
en: Double Up
sv: Dubbelt upp

[ctx: input-name]
en: Half Gamble
sv: Halvspel

[ctx: input-name]
en: High
sv: Hög

[ctx: input-name]
en: Low
sv: Låg

[ctx: input-name]
en: Hold 1
sv: Håll 1

[ctx: input-name]
en: Hold 2
sv: Håll 2

[ctx: input-name]
en: Hold 3
sv: Håll 3

[ctx: input-name]
en: Hold 4
sv: Håll 4

[ctx: input-name]
en: Hold 5
sv: Håll 5

[ctx: input-name]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 1
sv: Stoppa rulle 1

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 2
sv: Stoppa rulle 2

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 3
sv: Stoppa rulle 3

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 4
sv: Stoppa rulle 4

[ctx: input-name]
en: Stop Reel 5
sv: Stoppa rulle 5

[ctx: input-name]
en: Stop All Reels
sv: Stoppa alla rullar

[ctx: input-name]
en: 1 Player Start
sv: 1 spelare start

[ctx: input-name]
en: 2 Players Start
sv: 2 spelare start

[ctx: input-name]
en: 3 Players Start
sv: 3 spelare start

[ctx: input-name]
en: 4 Players Start
sv: 4 spelare start

[ctx: input-name]
en: 5 Players Start
sv: 5 spelare start

[ctx: input-name]
en: 6 Players Start
sv: 6 spelare start

[ctx: input-name]
en: 7 Players Start
sv: 7 spelare start

[ctx: input-name]
en: 8 Players Start
sv: 8 spelare start

[ctx: input-name]
en: Coin 1
sv: Mynt 1

[ctx: input-name]
en: Coin 2
sv: Mynt 2

[ctx: input-name]
en: Coin 3
sv: Mynt 3

[ctx: input-name]
en: Coin 4
sv: Mynt 4

[ctx: input-name]
en: Coin 5
sv: Mynt 5

[ctx: input-name]
en: Coin 6
sv: Mynt 6

[ctx: input-name]
en: Coin 7
sv: Mynt 7

[ctx: input-name]
en: Coin 8
sv: Mynt 8

[ctx: input-name]
en: Coin 9
sv: Mynt 9

[ctx: input-name]
en: Coin 10
sv: Mynt 10

[ctx: input-name]
en: Coin 11
sv: Mynt 11

[ctx: input-name]
en: Coin 12
sv: Mynt 12

[ctx: input-name]
en: Banknote 1
sv: Sedel 1

[ctx: input-name]
en: Power On
sv: Ström på

[ctx: input-name]
en: Power Off
sv: Ström av

[ctx: input-name]
en: Tilt
sv: Tilta

[ctx: input-name]
en: Door Interlock
sv: Låsning av dörr

[ctx: input-name]
en: Memory Reset
sv: Nollställ minne

[ctx: input-name]
en: Volume Down
sv: Volym ner

[ctx: input-name]
en: Volume Up
sv: Volym upp

[ctx: input-name]
en: Paddle
sv: Paddel

[ctx: input-name]
en: Paddle 2
sv: Paddel 2

[ctx: input-name]
en: Paddle 3
sv: Paddel 3

[ctx: input-name]
en: Paddle 4
sv: Paddel 4

[ctx: input-name]
en: Paddle 5
sv: Paddel 5

[ctx: input-name]
en: Paddle 6
sv: Paddel 6

[ctx: input-name]
en: Paddle 7
sv: Paddel 7

[ctx: input-name]
en: Paddle 8
sv: Paddel 8

[ctx: input-name]
en: Paddle 9
sv: Paddel 9

[ctx: input-name]
en: Paddle 10
sv: Paddel 10

[ctx: input-name]
en: Paddle V
sv: Paddel V

[ctx: input-name]
en: Paddle V 2
sv: Paddel V 2

[ctx: input-name]
en: Paddle V 3
sv: Paddel V 3

[ctx: input-name]
en: Paddle V 4
sv: Paddel V 4

[ctx: input-name]
en: Paddle V 5
sv: Paddel V 5

[ctx: input-name]
en: Paddle V 6
sv: Paddel V 6

[ctx: input-name]
en: Paddle V 7
sv: Paddel V 7

[ctx: input-name]
en: Paddle V 8
sv: Paddel V 8

[ctx: input-name]
en: Paddle V 9
sv: Paddel V 9

[ctx: input-name]
en: Paddle V 10
sv: Paddel V 10

[ctx: input-name]
en: Positional
sv: Position

[ctx: input-name]
en: Positional 2
sv: Position 2

[ctx: input-name]
en: Positional 3
sv: Position 3

[ctx: input-name]
en: Positional 4
sv: Position 4

[ctx: input-name]
en: Positional 5
sv: Position 5

[ctx: input-name]
en: Positional 6
sv: Position 6

[ctx: input-name]
en: Positional 7
sv: Position 7

[ctx: input-name]
en: Positional 8
sv: Position 8

[ctx: input-name]
en: Positional 9
sv: Position 9

[ctx: input-name]
en: Positional 10
sv: Position 10

[ctx: input-name]
en: Positional V
sv: Position V

[ctx: input-name]
en: Positional V 2
sv: Position V 2

[ctx: input-name]
en: Positional V 3
sv: Position V 3

[ctx: input-name]
en: Positional V 4
sv: Position V 4

[ctx: input-name]
en: Positional V 5
sv: Position V 5

[ctx: input-name]
en: Positional V 6
sv: Position V 6

[ctx: input-name]
en: Positional V 7
sv: Position V 7

[ctx: input-name]
en: Positional V 8
sv: Position V 8

[ctx: input-name]
en: Positional V 9
sv: Position V 9

[ctx: input-name]
en: Positional V 10
sv: Position V 10

[ctx: input-name]
en: Dial
sv: Snurrspak

[ctx: input-name]
en: Dial 2
sv: Snurrspak 2

[ctx: input-name]
en: Dial 3
sv: Snurrspak 3

[ctx: input-name]
en: Dial 4
sv: Snurrspak 4

[ctx: input-name]
en: Dial 5
sv: Snurrspak 5

[ctx: input-name]
en: Dial 6
sv: Snurrspak 6

[ctx: input-name]
en: Dial 7
sv: Snurrspak 7

[ctx: input-name]
en: Dial 8
sv: Snurrspak 8

[ctx: input-name]
en: Dial 9
sv: Snurrspak 9

[ctx: input-name]
en: Dial 10
sv: Snurrspak 10

[ctx: input-name]
en: Dial V
sv: Snurrspak V

[ctx: input-name]
en: Dial V 2
sv: Snurrspak V 2

[ctx: input-name]
en: Dial V 3
sv: Snurrspak V 3

[ctx: input-name]
en: Dial V 4
sv: Snurrspak V 4

[ctx: input-name]
en: Dial V 5
sv: Snurrspak V 5

[ctx: input-name]
en: Dial V 6
sv: Snurrspak V 6

[ctx: input-name]
en: Dial V 7
sv: Snurrspak V 7

[ctx: input-name]
en: Dial V 8
sv: Snurrspak V 8

[ctx: input-name]
en: Dial V 9
sv: Snurrspak V 9

[ctx: input-name]
en: Dial V 10
sv: Snurrspak V 10

[ctx: input-name]
en: Trackball X
sv: Styrkula X

[ctx: input-name]
en: Trackball X 2
sv: Styrkula X 2

[ctx: input-name]
en: Trackball X 3
sv: Styrkula X 3

[ctx: input-name]
en: Trackball X 4
sv: Styrkula X 4

[ctx: input-name]
en: Trackball X 5
sv: Styrkula X 5

[ctx: input-name]
en: Trackball X 6
sv: Styrkula X 6

[ctx: input-name]
en: Trackball X 7
sv: Styrkula X 7

[ctx: input-name]
en: Trackball X 8
sv: Styrkula X 8

[ctx: input-name]
en: Trackball X 9
sv: Styrkula X 9

[ctx: input-name]
en: Trackball X 10
sv: Styrkula X 10

[ctx: input-name]
en: Trackball Y
sv: Styrkula Y

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 2
sv: Styrkula Y 2

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 3
sv: Styrkula Y 3

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 4
sv: Styrkula Y 4

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 5
sv: Styrkula Y 5

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 6
sv: Styrkula Y 6

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 7
sv: Styrkula Y 7

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 8
sv: Styrkula Y 8

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 9
sv: Styrkula Y 9

[ctx: input-name]
en: Trackball Y 10
sv: Styrkula Y 10

[ctx: input-name]
en: AD Stick X
sv: AD-spak X

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 2
sv: AD-spak X 2

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 3
sv: AD-spak X 3

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 4
sv: AD-spak X 4

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 5
sv: AD-spak X 5

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 6
sv: AD-spak X 6

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 7
sv: AD-spak X 7

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 8
sv: AD-spak X 8

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 9
sv: AD-spak X 9

[ctx: input-name]
en: AD Stick X 10
sv: AD-spak X 10

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y
sv: AD-spak Y

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 2
sv: AD-spak Y 2

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 3
sv: AD-spak Y 3

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 4
sv: AD-spak Y 4

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 5
sv: AD-spak Y 5

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 6
sv: AD-spak Y 6

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 7
sv: AD-spak Y 7

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 8
sv: AD-spak Y 8

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 9
sv: AD-spak Y 9

[ctx: input-name]
en: AD Stick Y 10
sv: AD-spak Y 10

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z
sv: AD-spak Z

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 2
sv: AD-spak Z 2

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 3
sv: AD-spak Z 3

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 4
sv: AD-spak Z 4

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 5
sv: AD-spak Z 5

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 6
sv: AD-spak Z 6

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 7
sv: AD-spak Z 7

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 8
sv: AD-spak Z 8

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 9
sv: AD-spak Z 9

[ctx: input-name]
en: AD Stick Z 10
sv: AD-spak Z 10

[ctx: input-name]
en: Lightgun X
sv: Ljuspistol X

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 2
sv: Ljuspistol X 2

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 3
sv: Ljuspistol X 3

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 4
sv: Ljuspistol X 4

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 5
sv: Ljuspistol X 5

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 6
sv: Ljuspistol X 6

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 7
sv: Ljuspistol X 7

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 8
sv: Ljuspistol X 8

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 9
sv: Ljuspistol X 9

[ctx: input-name]
en: Lightgun X 10
sv: Ljuspistol X 10

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y
sv: Ljuspistol Y

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 2
sv: Ljuspistol Y 2

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 3
sv: Ljuspistol Y 3

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 4
sv: Ljuspistol Y 4

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 5
sv: Ljuspistol Y 5

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 6
sv: Ljuspistol Y 6

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 7
sv: Ljuspistol Y 7

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 8
sv: Ljuspistol Y 8

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 9
sv: Ljuspistol Y 9

[ctx: input-name]
en: Lightgun Y 10
sv: Ljuspistol Y 10

[ctx: input-name]
en: Mouse X
sv: Mus X

[ctx: input-name]
en: Mouse X 2
sv: Mus X 2

[ctx: input-name]
en: Mouse X 3
sv: Mus X 3

[ctx: input-name]
en: Mouse X 4
sv: Mus X 4

[ctx: input-name]
en: Mouse X 5
sv: Mus X 5

[ctx: input-name]
en: Mouse X 6
sv: Mus X 6

[ctx: input-name]
en: Mouse X 7
sv: Mus X 7

[ctx: input-name]
en: Mouse X 8
sv: Mus X 8

[ctx: input-name]
en: Mouse X 9
sv: Mus X 9

[ctx: input-name]
en: Mouse X 10
sv: Mus X 10

[ctx: input-name]
en: Mouse Y
sv: Mus Y

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 2
sv: Mus Y 2

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 3
sv: Mus Y 3

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 4
sv: Mus Y 4

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 5
sv: Mus Y 5

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 6
sv: Mus Y 6

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 7
sv: Mus Y 7

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 8
sv: Mus Y 8

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 9
sv: Mus Y 9

[ctx: input-name]
en: Mouse Y 10
sv: Mus Y 10

[ctx: input-name]
en: Keypad
sv: Numeriskt tangentbord

[ctx: input-name]
en: Keyboard
sv: Tangentbord

[ctx: input-name]
en: Show/Hide Menu
sv: Visa/dölj meny

[ctx: input-name]
en: UI Select
sv: Välj

[ctx: input-name]
en: UI Back
sv: Bakåt

[ctx: input-name]
en: UI Cancel
sv: Avbryt

[ctx: input-name]
en: UI Clear
sv: Töm

[ctx: input-name]
en: UI Help
sv: Hjälp

[ctx: input-name]
en: UI Up
sv: Upp

[ctx: input-name]
en: UI Down
sv: Ner

[ctx: input-name]
en: UI Left
sv: Vänster

[ctx: input-name]
en: UI Right
sv: Höger

[ctx: input-name]
en: UI Home
sv: Hem

[ctx: input-name]
en: UI End
sv: Slut

[ctx: input-name]
en: UI Page Up
sv: Sida upp

[ctx: input-name]
en: UI Page Down
sv: Sida ner

[ctx: input-name]
en: UI Previous Group
sv: Föregående grupp

[ctx: input-name]
en: UI Next Group
sv: Nästa grupp

[ctx: input-name]
en: On Screen Display
sv: Gränssnitt On Screen Display

[ctx: input-name]
en: Toggle UI Controls
sv: Växla gränssnittskontroller

[ctx: input-name]
en: Break in Debugger
sv: Bryt i felsökare

[ctx: input-name]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: input-name]
en: Pause - Single Step
sv: Paus - ett steg

[ctx: input-name]
en: Rewind - Single Step
sv: Spola tillbaka - ett steg

[ctx: input-name]
en: Save State
sv: Spara tillstånd

[ctx: input-name]
en: Quick Save State
sv: Spara tillstånd snabbt

[ctx: input-name]
en: Load State
sv: Läs in tillstånd

[ctx: input-name]
en: Quick Load State
sv: Läs in tillstånd snabbt

[ctx: input-name]
en: Reset Machine
sv: Starta om maskin

[ctx: input-name]
en: Soft Reset
sv: Mjuk omstart

[ctx: input-name]
en: Show Decoded Graphics
sv: Visa dekodad grafik

[ctx: input-name]
en: Frameskip Dec
sv: Hoppa-över-bild minska

[ctx: input-name]
en: Frameskip Inc
sv: Hoppa-över-bild öka

[ctx: input-name]
en: Throttle
sv: Gasreglage

[ctx: input-name]
en: Fast Forward
sv: Snabbspola

[ctx: input-name]
en: Show FPS
sv: Visa bilder/s

[ctx: input-name]
en: Save Snapshot
sv: Spara skärmbild

[ctx: input-name]
en: Record MNG
sv: Spela in MNG

[ctx: input-name]
en: Record AVI
sv: Spela in AVI

[ctx: input-name]
en: Toggle Cheat
sv: Växla fusk

[ctx: input-name]
en: UI Display Comment
sv: Visa kommentar

[ctx: input-name]
en: UI Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: input-name]
en: UI Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: input-name]
en: UI Default Zoom
sv: Standardzoom

[ctx: input-name]
en: UI Rotate
sv: Rotera

[ctx: input-name]
en: Show Profiler
sv: Visa profilerare

[ctx: input-name]
en: UI Release Pointer
sv: Släpp pekare

[ctx: input-name]
en: UI Paste Text
sv: Klistra in text

[ctx: input-name]
en: UI (First) Tape Start
sv: (Första) band starta

[ctx: input-name]
en: UI (First) Tape Stop
sv: (Första) band stopp

[ctx: input-name]
en: UI Focus Next
sv: Fokusera nästa

[ctx: input-name]
en: UI Focus Previous
sv: Fokusera föregående

[ctx: input-name]
en: UI External DAT View
sv: Extern DAT-visare

[ctx: input-name]
en: UI Add/Remove Favorite
sv: Lägg till/ta bort favorit

[ctx: input-name]
en: UI Export List
sv: Exportera lista

[ctx: input-name]
en: UI Audit Media
sv: Granska media

[ctx: input-name]
en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärm

[ctx: input-name]
en: Toggle Filter
sv: Växla filter

[ctx: input-name]
en: Decrease Prescaling
sv: Minska förskalning

[ctx: input-name]
en: Increase Prescaling
sv: Öka förskalning

[ctx: input-name]
en: Record Rendered Video
sv: Spela in renderad video

[ctx: input-name]
en: Take Rendered Snapshot
sv: Ta renderad skärmbild

[ctx: input-name]
en: Toggle Post-Processing
sv: Växla efterbehandling

[ctx: plugin-data]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: plugin-data]
en: Sysinfo
sv: Systeminfo

[ctx: plugin-data]
en: Gameinit
sv: Spelstart

[ctx: plugin-data]
en: 
    
    --- DRIVER INFO ---
    Driver:
sv: 
    
    --- DRIVRUTINSINFO ---
    Drivrutin:

[ctx: plugin-data]
en: High Scores
sv: Ranking

[ctx: plugin-data]
en: History
sv: Historik

[ctx: plugin-inputmacro]
en: New macro
sv: Nytt makro

[ctx: plugin-inputmacro]
en: New macro %d
sv: Nytt makro %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Set Input
sv: Ställ in inmatning

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Name
sv: Namn

[ctx: plugin-inputmacro]
en: [not set]
sv: [inte inställd]

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Activation combination
sv: Aktiveringskombination

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Stop immediately
sv: Stoppa direkt

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Complete macro
sv: Komplett makro

[ctx: plugin-inputmacro]
en: On release
sv: Vid släpp

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Release
sv: Släpp

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Loop to step %d
sv: Loop till steg %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Prolong step %d
sv: Förläng steg %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: When held
sv: När hålls

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Step %d
sv: Steg %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Delay (frames)
sv: Fördröj (bildrutor)

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Duration (frames)
sv: Längd (bildrutor)

[ctx: plugin-inputmacro]
en: n/a
sv: inte tillgänglig

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Input %d
sv: Inmatning %d

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add input
sv: Lägg till inmatning

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Delete step
sv: Ta bort steg

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add step at position
sv: Lägg till steg vid position

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add Input Macro
sv: Lägg till inmatningsmakro

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Edit Input Macro
sv: Redigera inmatningsmakro

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Done
sv: Färdig

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Input Macros
sv: Inmatningsmakron

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Press %s to delete
sv: Tryck %s för att ta bort

[ctx: plugin-inputmacro]
en: [no macros]
sv: [inga makron]

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Add macro
sv: Lägg till makro

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Intro started at %s
sv: TIDSKOD: Intro startades vid %s

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Intro duration %s
sv: TIDSKOD: Introns längd %s

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Gameplay started at %s
sv: TIDSKOD: Spelet startade vid %s

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Gameplay duration %s
sv: TIDSKOD: Spelets längd %s

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Extra %d started at %s
sv: TIDSKOD: Extra %d startades vid %s

[ctx: plugin-timecode]
en: TIMECODE: Extra %d duration %s
sv: TIDSKOD: Extra %d längd %s

[ctx: plugin-timecode]
en:  %s%s%02d:%02d [paused]
sv:  %s%s%02d:%02d [pausad]

[ctx: plugin-timecode]
en: TOTAL %02d:%02d
sv: TOTALT %02d:%02d

[ctx: plugin-timecode]
en: Timecode Recorder
sv: Tidskodsinspelare

[ctx: plugin-timecode]
en: Assume 60 Hz
sv: Anta 60 Hz

[ctx: plugins-timecode]
en: Count emulated frames
sv: Räkna emulerade bildrutor

[ctx: plugin-timecode]
en: Frame numbers
sv: Antal bildrutor

[ctx: plugin-timecode]
en: Hotkey
sv: Snabbtangent

en: Other:
sv: Annat:

en: Save Cheat
sv: Spara fusk

en: Default
sv: Standard

en: Custom
sv: Anpassad

en: Cheat Name
sv: Fusknamn

en: Default name is %s
sv: Standardnamn är %s

en: Player
sv: Spelare

en: Type
sv: Typ

en: (empty)
sv: (tom)

en: You can enter any type name
sv: Du kan ange valfritt typnamn

en: Save
sv: Spara

en: Type name is empty
sv: Typnamnet är tomt

en: Cheat written to %s and added to cheat.simple
sv: Fusk skrevs till %s och lades till i cheat.simple

en: Cheat added to cheat.simple
sv: Fusk lades till i cheat.simple

en: Unable to write file
    Ensure that cheatpath folder exists
sv: Kunde inte skriva filen. Försäkra
    dig om att cheatpath-mappen finns

en: CPU or RAM
sv: CPU eller RAM

en: Changes to this only take effect when "Start new search" is selected
sv: Ändringar till detta tar effekt när "Starta ny sökning" har valts

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Manual
sv: Manuellt

en: Pause Mode
sv: Pausläge

en: Manually toggle pause when needed
sv: Växla manuellt paus vid behov

en: Automatically toggle pause with on-screen menus
sv: Växla automatiskt paus med on-screen-menyer

en: All slots cleared and current state saved to Slot 1
sv: Alla platser tömda och aktuella tillståndet sparat till Plats 1

en: Start new search
sv: Starta ny sökning

en: Memory state saved to Slot %d
sv: Minnestillstånd sparat till Plats %d

en: Save current memory state to Slot %d
sv: Spara aktuellt minnestillstånd till Plats %d

en: %d total matches found
sv: %d träffar hittades totalt

en: Perform Compare : Slot %d %s Slot %d
sv: Genomför jämförelse : Plats %d %s Plats %d

en: Perform Compare  :  Slot %d %s Slot %d %s %d
sv: Genomför jämförelse  :  Plats %d %s Plats %d %s %d

en: Perform Compare  :  Slot %d BITWISE%s Slot %d
sv: Genomför jämförelse  :  Plats %d BITVIS%s Plats %d

en: Perform Compare  :  Slot %d %s %d
sv: Genomför jämförelse  :  Plats %d %s %d

en: Slot %d
sv: Plats %d

en: Left less than right
sv: Vänster mindre än höger

en: Left greater than right
sv: Vänster större än höger

en: Left equal to right
sv: Vänster lika med höger

en: Left not equal to right
sv: Vänster inte lika med höger

en: Left equal to right with bitmask
sv: Vänster lika med höger med bitmask

en: Left not equal to right with bitmask
sv: Vänster inte lika med höger med bitmask

en: Left less than value
sv: Vänster mindre än värdet

en: Left greater than value
sv: Vänster större än värdet

en: Left equal to value
sv: Vänster lika med värdet

en: Left not equal to value
sv: Vänster inte lika med värdet

en: Value
sv: Värde

en: Difference
sv: Skillnad

en: Any
sv: Alla

en: Data Format
sv: Dataformat

en: Slot 1 Value
sv: Plats 1 värde

en: Last Slot Value
sv: Senaste slot-värde

en: Test/Write Poke Value
sv: Test/skriv Poke-värde

en: Use this if you want to poke the Slot 1 value (eg. You started with something but lost it)
sv: Använd detta om du vill peka på Slot 1-värdet (t.ex. Du började med något men förlorade det)

en: Use this if you want to poke the Last Slot value (eg. You started without an item but finally got it)
sv: Använd detta om du vill påverka värdet för Last Slot (t.ex. du började utan ett föremål men fick det till slut)

en: Use this if you want to poke %s
sv: Använd den här om du vill poke på %s

en: Aligned only
sv: Endast justerad

en: Undo last search -- #
sv: Ångra seneste sökning -- #

en: Match block
sv: Matcha block

en: All
sv: Alla

en: Test Cheat %08X_%02X
sv: Testa fusk %08X_%02X

en: Cheat engine not available
sv: Fuskmotorn inte tillgänglig

en: Test
sv: Testa

en: Write
sv: Skriv

en: Watch
sv: Övervaka

en: Page
sv: Sida

en: Clear Watches
sv: Töm övervakningar

en: Cheat Finder
sv: Hitta fusk

en: Select cheat to set hotkey
sv: Välj fusk för att ställa in snabbtangent

en: Press %s to clear hotkey
sv: Tryck %s för att tömma snabbtangent

en: None
sv: Ingen

en: Done
sv: Färdigt

en: Set
sv: Ställ in

en: Set hotkeys
sv: Ställ in snabbtangenter

en: Activated: %s = %s
sv: Aktiverad: %s = %s

en: Activated: %s
sv: Aktiverad: %s

en: Cheat
sv: Fusk

en: Enabled: %s
sv: Aktiverad: %s

en: Disabled: %s
sv: Inaktiverad: %s

en: %s added
sv: %s lades till

[ctx: plugin-timer]
en: Wall clock
sv: Väggklocka

[ctx: plugin-timer]
en: Emulated time
sv: Emulerad tid

[ctx: plugin-timer]
en: Reference
sv: Referens

[ctx: plugin-timer]
en: Current time
sv: Aktuell tid

[ctx: plugin-timer]
en: Total time
sv: Total tid

[ctx: plugin-timer]
en: Play Count
sv: Spelantal

[ctx: plugin-commonui]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: plugin-commonui]
en: Invalid combination entered
sv: Ogiltig kombination angavs

[ctx: plugin-commonui]
en: Enter combination or press %s to cancel
    %s
sv: Ange kombination eller tryck %s för att avbryta
    %s

en: Save input names to file
sv: Spara inmatningsnamn till fil

en: Failed to save input name file
sv: Misslyckades med att spara namnfil för inmatning

en: Input port name file saved to %s
sv: Namnfil för inmatningsport sparad till %s

en: Input ports
sv: Inmatningsportar

[ctx: plugin-hiscore]
en: When updated
sv: När uppdaterad

[ctx: plugin-hiscore]
en: On exit
sv: Vid avslut

[ctx: plugin-hiscore]
en: Hiscore Support Options
sv: Alternativ för topplistestöd

[ctx: plugin-hiscore]
en: Save scores
sv: Spara poäng

[ctx: plugin-hiscore]
en: Hiscore Support
sv: Topplistestöd

[ctx: plugin-autofire]
en: Autofire buttons
sv: Autofire-knappar

[ctx: plugin-autofire]
en: Press %s to delete
sv: Tryck %s för att ta bort

[ctx: plugin-autofire]
en: [no autofire buttons]
sv: [inga autofire-knappar]

[ctx: plugin-autofire]
en: Add autofire button
sv: Lägg till autofire-knapp

[ctx: plugin-autofire]
en: n/a
sv: inte tillgänglig

[ctx: plugin-autofire]
en: [not set]
sv: [inte inställd]

[ctx: plugin-autofire]
en: Input
sv: Inmatning

[ctx: plugin-autofire]
en: Hotkey
sv: Snabbtangent

[ctx: plugin-autofire]
en: On frames
sv: På bildrutor

[ctx: plugin-autofire]
en: Off frames
sv: Utanför bildrutor

[ctx: plugin-autofire]
en: Number of frames button will be pressed
sv: Antal bildrutor som knappen ska tryckas på

[ctx: plugin-autofire]
en: Number of frames button will be released
sv: Antal bildrutor som knappen kommer att släppas

[ctx: plugin-autofire]
en: Edit autofire button
sv: Redigera autofire-knapp

[ctx: plugin-autofire]
en: Done
sv: Färdigt

[ctx: plugin-autofire]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: plugin-autofire]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: plugin-autofire]
en: Select an input for autofire
sv: Välj en inmatning för autofire

[ctx: plugin-autofire]
en: Failed to load autofire menu
sv: Misslyckades med att läsa in autofire-meny
