man-db 2.10.0-pre1 - en to da translation catalogue (201 entries)

en: warning: %s: ignoring bogus filename
da: advarsel: %s: ignorerer fejlagtigt filnavn

en: can't determine current directory
da: kan ikke bestemme aktuel mappe

en: can't set effective uid
da: kan ikke sætte effektivt uid

en: the setuid man user "%s" does not exist
da: en manualbruger »%s« som er setuid findes ikke

en: fatal: regex `%s': %s
da: fatalt: regulært udtryk »%s«: %s

en: multi key %s does not exist
da: multinøglen %s findes ikke

en: can't lock index cache %s
da: kan ikke låse indekscachen %s

en: index cache %s corrupt
da: indekscachen %s er ødelagt

en: cannot replace key %s
da: kan ikke erstatte nøglen %s

en: only %d field in content | only %d fields in content
da[0]: kun %d felt i indhold
da[1]: kun %d felter i indhold

en: bad fetch on multi key %s
da: fejlagtig hentning på multinøgle %s

en: Database %s corrupted; rebuild with mandb --create
da: Databasen %s er beskadiget; genopbyg med mandb --create

en: warning: %s has no version identifier
da: advarsel: %s har ingen versionsidentifikator

en: warning: %s is version %s, expecting %s
da: advarsel: %s er version %s, %s forventes

en: fatal: unable to insert version identifier into %s
da: fatalt: kan ikke indsætte versionsidentifikator i %s

en: [MAN DATABASE]
da: [MANUALDATABASE]

en: The man database defaults to %s%s.
da: Manualdatabasen er som standard %s%s.

en: emit debugging messages
da: vis fejlsøgningsbeskeder

en: can't open %s for reading
da: kan ikke åbne %s for læsning

en: [SECTION...]
da: [AFSNIT...]

en: PATH
da: STI

en: set search path for manual pages to PATH
da: angiv søgesti for manualsider med STI

en: FILE
da: FIL

en: use this user configuration file
da: brug denne brugers konfigurationsfil

en: man command failed with exit status %d
da: man-kommandoen mislykkedes med slutstatus %d

en: NULL content for key: %s
da: NULL-indhold for nøgle: %s

en: 
    Updating cat files for section %s of man hierarchy %s
da: 
    Opdaterer katalogfiler for afsnit %s i man-hierarkiet %s

en: cannot write within %s
da: kan ikke skrive indenfor %s

en: cannot read database %s
da: kan ikke læse databasen %s

en: unable to update %s
da: kan ikke opdatere %s

en: warning: %s/man%s/%s.%s*: competing extensions
da: advarsel: %s/man%s/%s.%s*: filendelser i konflikt

en: can't update index cache %s
da: kan ikke opdatere indekscachen %s

en: warning: %s: bad symlink or ROFF `.so' request
da: advarsel: %s: fejlagtig symbolsk lænke eller ROFF ».so-anmodning«

en: warning: %s: ignoring empty file
da: advarsel: %s: ignorerer tom fil

en: warning: %s: whatis parse for %s(%s) failed
da: advarsel: %s: whatis-tolkning for %s(%s) mislykkedes

en: can't search directory %s
da: kan ikke søge i mappen %s

en: can't chown %s
da: kan ikke skifte ejer på %s

en: warning: cannot create catdir %s
da: advarsel: kan ikke oprette katalogmappe %s

en: can't chmod %s
da: kan ikke ændre rettigheder på %s

en: can't change to directory %s
da: kan ikke skifte til mappen %s

en: can't create index cache %s
da: kan ikke oprette indekscachen %s

en: Updating index cache for path `%s/%s'. Wait...
da: Opdaterer indekscache for søgestien »%s/%s«. Vent...

en: done.
da: færdig.

en: Purging old database entries in %s...
da: Tømmer gamle databaseindgange i %s...

en: warning: failed to store entry for %s(%s)
da: advarsel: det mislykkedes at lagre indgang for %s(%s)

en: PATH SECTION NAME
da: STI AFSNIT NAVN

en: EXTENSION
da: FILENDELSE

en: limit search to extension type EXTENSION
da: begræns søgning til filendelser med typen FILENDELSE

en: look for pages case-insensitively (default)
da: se efter sider uden at være versalfølsom (standard)

en: look for pages case-sensitively
da: se efter sider versalfølsomt

en: interpret page name as a regex
da: fortolk sidenavn som et regulært udtryk

en: the page name contains wildcards
da: sidenavnet indeholder jokertegn

en: warning: whatis for %s exceeds %d byte, truncating. | warning: whatis for %s exceeds %d bytes, truncating.
da[0]: advarsel: whatis for %s overskrider %d byte, forkorter.
da[1]: advarsel: whatis for %s overskrider %d byte, forkorter.

en: can't open %s
da: kan ikke åbne %s

en: FILE...
da: FIL...

en: The defaults are --man and --whatis.
da: Standarderne er --man og --whatis.

en: parse as man page
da: fortolk som en manualside

en: parse as cat page
da: fortolk som en katalogside

en: show whatis information
da: vis whatis-information

en: show guessed series of preprocessing filters
da: vis gættet serie af forhåndsbehandlede filtre

en: ENCODING
da: KODNING

en: use selected output encoding
da: brug valgt uddatakodning

en: %s: incompatible options
da: %s: inkompatible tilvalg

en: command exited with status %d: %s
da: kommandoen afsluttede med status %d: %s

en: [SECTION] PAGE...
da: [AFSNIT] SIDE...

en: reset all options to their default values
da: nulstil alle tilvalg til deres standardværdier

en: WARNINGS
da: ADVARSLER

en: enable warnings from groff
da: aktiver advarsler fra groff

en: Main modes of operation:
da: Hovedtilstande for handling:

en: equivalent to whatis
da: svarende til whatis

en: equivalent to apropos
da: svarende til apropos

en: search for text in all pages
da: søg efter tekst på alle sider

en: print physical location of man page(s)
da: vis fysisk placering af manualsider

en: print physical location of cat file(s)
da: vis fysisk placering af katalogfiler

en: interpret PAGE argument(s) as local filename(s)
da: fortolk SIDE-argumenter som lokale filnavne

en: used by catman to reformat out of date cat pages
da: bruges af katalogmanual til at omformatere katalogsider der skal opdateres

en: output source page encoded in ENCODING
da: uddatakildeside kodet i KODNING

en: Finding manual pages:
da: Finder manualsider:

en: LOCALE
da: SPROG

en: define the locale for this particular man search
da: definere sproget for netop denne manualsøgning

en: use manual pages from other systems
da: brug manualsider fra andre systemer

en: LIST
da: LISTE

en: use colon separated section list
da: brug kolonadskilt afsnitsliste

en: show all pages matching regex
da: vis alle sider der matcher regulært udtryk

en: show all pages matching wildcard
da: vis alle sider der matcher jokertegn

en: make --regex and --wildcard match page names only, not descriptions
da: få --regex og --wildcard til at finde sidenavne og ikke beskrivelser

en: find all matching manual pages
da: find alle matchende manualsider

en: force a cache consistency check
da: fremtving konsistenskontrol af mellemlager

en: don't try subpages, e.g. 'man foo bar' => 'man foo-bar'
da: forsøg ikke med undersider, f.eks. »man foo bar« => »man foo-bar«

en: Controlling formatted output:
da: Tilvalg for formateret uddata:

en: PAGER
da: TEKSTVISER

en: use program PAGER to display output
da: brug programmet TEKSTVISER til at vise uddata

en: STRING
da: STRENG

en: provide the `less' pager with a prompt
da: brug tekstviseren »less« med den angivne prompt

en: display ASCII translation of certain latin1 chars
da: vis ASCII-oversættelse af visse latin1-tegn

en: turn off hyphenation
da: brug ikke orddeling

en: turn off justification
da: brug ikke justering

en: STRING indicates which preprocessors to run:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind
da: STRENG indikerer hvilke forbehandlere, der skal køres:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind

en: use %s to format pages
da: brug %s til formatsider

en: DEVICE
da: ENHED

en: use %s with selected device
da: brug %s med valgt enhed

en: use %s or BROWSER to display HTML output
da: brug %s eller BROWSER til at vise HTML-uddata

en: RESOLUTION
da: OPLØSNING

en: use groff and display through gxditview (X11):
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12
da: brug groff og vis igennem gxditview (X11):
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12

en: use groff and force it to produce ditroff
da: brug groff og tving den til at producere ditroff

en: No manual entry for %s
da: Ingen manualindgang for %s

en: (Alternatively, what manual page do you want from section %s?)
da: (Eller hvilken manualside vil du have fra afsnit %s?)

en: What manual page do you want?
da: Hvilken manualside vil du have?

en: For example, try 'man man'.
da: For eksempel, prøv »man man«.

en: No manual entry for %s in section %s
da: Ingen manualindgang for %s i afsnit %s

en: See '%s' for help when manual pages are not available.
da: Se »%s« for hjælp når manualsider ikke er tilgængelige.

en: ignoring unknown preprocessor `%c'
da: ignorerer ukendt forbehandler »%c«

en: can't rename %s to %s
da: kan ikke omdøbe %s til %s

en: can't set times on %s
da: kan ikke sætte tider på %s

en: can't unlink %s
da: kan ikke aflænke %s

en: can't create temporary cat for %s
da: kan ikke oprette midlertidigt katalog for %s

en: can't create temporary directory
da: kan ikke oprette midlertidig mappe

en: can't open temporary file %s
da: kan ikke åbne midlertidig fil %s

en: can't remove directory %s
da: kan ikke fjerne mappen %s

en: --Man-- next: %s [ view (return) | skip (Ctrl-D) | quit (Ctrl-C) ]
da: --Man-- næste: %s [ vis (retur) | overspring (Ctrl-D) | afslut (Ctrl-C) ]

en: 
    cannot write to %s in catman mode
da: 
    kan ikke skrive til %s i tilstanden katalogmanual

en: Can't convert %s to cat name
da: Kan ikke konvertere %s til katalognavn

en: %s: relying on whatis refs is deprecated
da: %s: at stole på whatis-referencer er forældet

en: mandb command failed with exit status %d
da: mandb-kommandoen mislykkedes med slutstatus %d

en: internal error: candidate type %d out of range
da: intern fejl: kandidattype %d uden for gyldigt interval

en:  Manual page
da:  Manualside

en: -t CODE {--suffix SUFFIX | --in-place} FILENAME...
da: -t KODNING {--suffix SUFFIKS | --in-place} FILNAVN ...

en: CODE
da: KODNING

en: encoding for output
da: kodning for uddata

en: SUFFIX
da: SUFFIKS

en: suffix to append to output file name
da: suffiks der tilføjes filnavnet

en: overwrite input files in place
da: overskriv inddatafiler på stedet

en: produce fewer warnings
da: giv færre advarsler

en: must specify an output encoding
da: uddatakodning skal angives

en: must use either --suffix or --in-place
da: skal bruge enten --suffix eller --in-place

en: --suffix and --in-place are mutually exclusive
da: --suffix og --in-place udelukker hinanden

en: can't remove %s
da: kan ikke fjerne %s

en: can't write to standard output
da: kan ikke skrive til standarduddata

en: iconv: incomplete character at end of buffer
da: iconv: ufuldstændigt tegn ved slutningen af mellemlageret

en: [-f CODE[:...]] -t CODE [FILENAME]
da: [-f KODNING[:...] -t KODNING [FILNAVN]

en: CODE[:...]
da: KODNING[:...]

en: possible encodings of original text
da: mulige kodninger af oprindelig tekst

en: [MANPATH]
da: [MANSTI]

en: work quietly, except for 'bogus' warning
da: arbejd stille, undtagen for »bogus-advarsler«

en: don't look for or add stray cats to the dbs
da: kig ikke efter og tilføj ikke vildfarne katalogsider til databaserne

en: don't purge obsolete entries from the dbs
da: afinstaller ikke forældede punkter fra databaserne

en: produce user databases only
da: producer kun brugerdatabaser

en: create dbs from scratch, rather than updating
da: opret databaser fra bunden af i stedet for at opdatere

en: check manual pages for correctness
da: kontroller manualsider for korrekthed

en: FILENAME
da: FILNAVN

en: update just the entry for this filename
da: opdater kun punktet for dette filnavn

en: can't write to %s
da: kan ikke skrive til %s

en: can't read from %s
da: kan ikke læse fra %s

en: Processing manual pages under %s...
da: Bearbejder manualsider under %s...

en: Removing obsolete cat directory %s...
da: Fjerner forældet katalogside %s...

en: warning: no MANDB_MAP directives in %s, using your manpath
da: advarsel: intet MANDB_MAP-direktiv i %s, bruger din manualsøgesti

en: %d man subdirectory contained newer manual pages.
     | %d man subdirectories contained newer manual pages.
da[0]: %d manualundermappe indeholdt nyere manualsider.
da[1]: %d manualundermappe indeholdt nyere manualsider.

en: %d manual page was added.
     | %d manual pages were added.
da[0]: %d manualside blev tilføjet.
da[1]: %d manualsider blev tilføjet.

en: %d stray cat was added.
     | %d stray cats were added.
da[0]: %d vildfaren katalogside blev tilføjet.
da[1]: %d vildfarne katalogsider blev tilføjet.

en: %d old database entry was purged.
     | %d old database entries were purged.
da[0]: %d gammel databaseindgang blev tømt.
da[1]: %d gamle databaseindgange blev tømt.

en: No databases created.
da: Ingen databaser er oprettet.

en: can't make sense of the manpath configuration file %s
da: kan ikke forstå konfigurationsfilen for manualsøgesti %s

en: warning: %s
da: advarsel: %s

en: warning: %s isn't a directory
da: advarsel: %s er ikke en mappe

en: warning: $PATH not set
da: advarsel: $PATH er ikke sat

en: warning: empty $PATH
da: advarsel: tom $PATH

en: warning: $MANPATH set, prepending %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, tilføjer %s før

en: warning: $MANPATH set, appending %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, tilføjer %s efter

en: warning: $MANPATH set, inserting %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, indsætter %s

en: warning: $MANPATH set, ignoring %s
da: advarsel: $MANPATH er sat, ignorerer %s

en: can't parse directory list `%s'
da: kan ikke tolke mappeliste »%s«

en: can't open the manpath configuration file %s
da: kan ikke åbne konfigurationsfilen for manualsøgesti %s

en: warning: mandatory directory %s doesn't exist
da: advarsel: den obligatoriske mappe %s findes ikke

en: warning: %s does not begin with %s
da: advarsel: %s begynder ikke med %s

en: show relative catpaths
da: vis relative katalogstier

en: show the entire global manpath
da: vis den samlede globale manualsti

en: warning: no global manpaths set in config file %s
da: advarsel: ingen globale manualsøgestier angivet i konfigurationsfilen %s

en: Checking for stray cats under %s...
da: Undersøger vildfarne katalogsider under %s...

en: warning: %s is a dangling symlink
da: advarsel: %s er en vildfaren symbolsk lænke

en: can't resolve %s
da: kan ikke slå %s op

en: %s is self referencing
da: %s refererer til sig selv

en: KEYWORD...
da: NØGLEORD...

en: The --regex option is enabled by default.
da: Tilvalget --regex er aktiveret som standard.

en: print verbose warning messages
da: vis uddybende advarselsbeskeder

en: interpret each keyword as a regex
da: fortolk hvert nøgleord som et regulært udtryk

en: search each keyword for exact match
da: søg i hvert nøgleord for nøjagtigt match

en: the keyword(s) contain wildcards
da: nøgleordene indeholder jokertegn

en: require all keywords to match
da: alle nøgleord skal matche

en: do not trim output to terminal width
da: tilpas ikke uddata til terminalbredde

en: search only these sections (colon-separated)
da: søg kun i disse afsnit (kolonadskilt)

en: define the locale for this search
da: definer sproget for denne søgning

en: %s what?
da: %s hvad?

en: warning: %s contains a pointer loop
da: advarsel: %s indeholder en pegerløkke

en: (unknown subject)
da: (ukendt emne)

en: %s: nothing appropriate.
da: %s: ingenting egnet.

en: %s:%d: .so requests nested too deeply or are recursive
da: %s:%d: .so-forespørgsler er indlejret for dybt eller rekursivt

en: %s:%d: warning: failed .so request
da: %s:%d: advarsel: .so-forespørgsel mislykkedes

en: %s:%d: warning: newline in .so request, ignoring
da: %s:%d: advarsel: linjeskift i .so-forespørgsel; ignorerer

en: %s:%d: warning: newline in .lf request, ignoring
da: %s:%d: advarsel: linjeskift i .lf-forespørgsel; ignorerer

en: %s:%d: unterminated quote in roff request
da: %s:%d: ikke afsluttet anførelsestegn i roff-forespørgsel

en: compatibility switch (ignored)
da: skift af kompatibilitet (ignoreret)
